PDA

Επιστροφή στο Forum : επισκευαζονται τα πολυμηχανηματα?



ks1981
01-11-10, 16:13
καλησπερα σας θελω να ρωτησω το εξης:εχω εδω και 3 μηνες ενα πολυμηχανημα το canon mx340 και αυτο προσφατα αρχισε να μην τραβαει το χαρτι.θελω να ρωτησω υπαρχει η δυνατοτητα επισκευης απο την ελληνικη αντιπροσωπια η με δουλευουν?γιατι δεν τα αντικαθιστουν οπως κανει η hewlett-packard?ειναι δυνατη η επισκευη ενος πολυμηχανηματος γιατι απο οσο γνωριζω ολες οι εταιρειες οπως η hp στο αντικαθιστουν με καποιο ανακατασκευαμνεο απο το εργοστασιο και δεν τα επισκευαζει καμμια εταιρεια.

giwrgosth
01-11-10, 16:20
Βάση νόμου της ΕΕ έχουν υποχρέωση να έχουν στοκ ανταλλακτικών για 10 χρόνια αν θυμάμαι σωστά και να το επισκευάσουν και αν δεν μπορούν για κάποιο λόγο θα πρέπει να σου το αντικαταστήσουν με παρόμοιο. Στην περίπτωση αυτή θα πληρώσεις κάποια διαφορά, η οποία βγαίνει με κάποιους τύπους.
Σου είπαν πως δεν επισκευάζετε?

emeliss
01-11-10, 16:26
Γιατί να αντικαταστήσουν το μηχανάκι για δύο λαστιχάκια; Φυσικά και επισκευάζεται. Το "όλες τα αντικαθιστούν με ανακατασκευασμένα" δεν ισχύει.

giwrgosth
01-11-10, 16:33
Γιατί να αντικαταστήσουν το μηχανάκι για δύο λαστιχάκια;
Γράφει πως τον δουλεύουν γι΄ αυτό το έγραψα.
Δε νομίζω σε ένα τόσο καινούριο μηχάνημα να μην έχουν ανταλλακτικά!
Άσε που μπορεί να δουλέψει με ένα καθάρισμα, αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιο χαρτί της πλάκας που έχει αφήσει υλικό στα λάστιχα.

emeliss
01-11-10, 16:34
Του είπαν πως θα το φτιάξουν και του φάνηκε περίεργο. Πιθανότατα να φτιάξει με ένα απλό καθάρισμα αλλά καλύτερα να το αφήσει στο service.

f15
01-11-10, 18:01
Του είπαν πως θα το φτιάξουν και του φάνηκε περίεργο. Πιθανότατα να φτιάξει με ένα απλό καθάρισμα αλλά καλύτερα να το αφήσει στο service.

+ 1 ,καθάρισμα,το πολύ πολύ ,αν δεν μπορούνε να το φτιάξουν ,θα του το αντικαταστήσουν .(που το παράξενο ?) :)

ks1981
01-11-10, 19:43
καλως το θεμα ειναι να λειτουργει και να μην εμφανισει αλλο προβλημα στην πορεια για αυτο θα ηθελα να μου το αντικαταστησουν.επισης παντα χρησιμοποιω χαρτι ποοτητας οπως xerox και καλο ειναι να μην υπαρχουν ειρωνειες ,μια απλη ερωτηση εκανα δεν πειραξα ουτε εβρισα κανεναν.τελοσπαντων σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

emeliss
01-11-10, 23:45
Ποιες ειρωνείες;;; :what:

giwrgosth
02-11-10, 10:40
επισης παντα χρησιμοποιω χαρτι ποοτητας οπως xerox και καλο ειναι να μην υπαρχουν ειρωνειες ,μια απλη ερωτηση εκανα δεν πειραξα ουτε εβρισα κανεναν.τελοσπαντων σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
Που την είδες την ειρωνεία και το βρίσιμο? :hmm:
Όλοι μας μπορεί να χρησιμοποιήσουμε κάποια στιγμή κάποιο ακατάλληλο χαρτί για Χ λόγους και να κάνουμε ζημιά στον εκτυπωτή μας, δεν είναι κακό και ούτε προσβολή!

f15
02-11-10, 15:49
καλως το θεμα ειναι να λειτουργει και να μην εμφανισει αλλο προβλημα στην πορεια για αυτο θα ηθελα να μου το αντικαταστησουν.επισης παντα χρησιμοποιω χαρτι ποοτητας οπως xerox και καλο ειναι να μην υπαρχουν ειρωνειες ,μια απλη ερωτηση εκανα δεν πειραξα ουτε εβρισα κανεναν.τελοσπαντων σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συζήτηση κάνουμε ,δεν νομίζω όμως ότι σε ειρωνεύτηκε κάποιος . :)

ks1981
02-11-10, 15:50
οταν ο emeliss λεει καλυτερα να το αφησει στο σερβις και συ giwrgosth υποθετεις οτι εβαλα χαρτι κακης ποιοτητας και οτι δεν ειχα ουτε την στοιχειωδη γνωση να κοιταξω αν εχει εμπλοκη χαρτιου ειναι καπως ειρωνικα ολα αυτα.τελοσπαντων καλα να μαστε και δεν τρεχει τιποτα.

f15
02-11-10, 15:51
Που την είδες την ειρωνεία και το βρίσιμο? :hmm:
Όλοι μας μπορεί να χρησιμοποιήσουμε κάποια στιγμή κάποιο ακατάλληλο χαρτί για Χ λόγους και να κάνουμε ζημιά στον εκτυπωτή μας, δεν είναι κακό και ούτε προσβολή!

giwrgosth περιμένεις να διοριστείς στο δημόσιο? :p

giwrgosth
02-11-10, 16:00
οταν ο emeliss λεει καλυτερα να το αφησει στο σερβις και συ giwrgosth υποθετεις οτι εβαλα χαρτι κακης ποιοτητας και οτι δεν ειχα ουτε την στοιχειωδη γνωση να κοιταξω αν εχει εμπλοκη χαρτιου ειναι καπως ειρωνικα ολα αυτα.τελοσπαντων καλα να μαστε και δεν τρεχει τιποτα.
Όχι βρε φίλε, προς Θεού! Κανείς δεν είχε πρόθεση να σε ειρωνευτεί, αλλά όταν ρωτάς κάτι να περιμένεις όλες τις πιθανές απαντήσεις, γιατί που να ξέρω τι γνώσεις έχεις και αν έχεις κάνει τα κατάλληλα βήματα?
Δεν πρέπει να σου πω τι πρέπει, κατά τη γνώμη μου πάντα, να κοιτάξεις?
Αν με ρωτήσεις γιατί δεν ξεκινά ο υπολογιστής έτσι σκέτα χωρίς να εξηγείς περισσότερα, θα σε ρωτήσω αν τον έχεις βάλει στην πρίζα! Δεν είναι προσβολή αυτό, είναι η άκρη του κουβαριού και δεν είναι κακό, προσπαθούμε να βοηθήσουμε όσο πιο πολύ μπορούμε τον συνομιλητή μας.



giwrgosth περιμένεις να διοριστείς στο δημόσιο? :p
Περιμένω μπας και, αλλά που :p

ks1981
02-11-10, 16:16
ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο.παντως αναρωτιεμαι τελικα αν η hewlett-packard ειναι οντως καλυτερη δεδομενου οτι ειχα ενα πολυμηχανημα hp photosmart c5180 αποθηκευμενο για 2 χρονια και το εθεσα και λειτουργουσε αψογα.εσεις τι λετε hp η canon?

giwrgosth
02-11-10, 16:21
ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο.παντως αναρωτιεμαι τελικα αν η hewlett-packard ειναι οντως καλυτερη δεδομενου οτι ειχα ενα πολυμηχανημα hp photosmart c5180 αποθηκευμενο για 2 χρονια και το εθεσα και λειτουργουσε αψογα.εσεις τι λετε hp η canon?
Canon με χίλια από μένα!
Το ότι μπορεί να έπαθε μια ζημιά δε μου λέει τίποτα.
Και εγώ έχω πολυμηχάνημα Canon, το ΜΡ630, έχω τυπώσει χιλιάδες έγγραφα και εκατοντάδες φωτό και είναι μια χαρά.

f15
02-11-10, 19:07
Εγώ είμαι ταγμένος στην HP :oops: ,όχι για την αντοχή αλλά για την ταχύτητα .

ks1981
02-11-10, 19:36
παντως συγκρινα τη ποιοτητα εκτυπωσης φωτογραφιας και η hp ειναι πολυ μπροστα.μου φαινεται οτι τελικα μολις παραλβω το canon θα το βαλω σε αγγελια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.