PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear DG834G: αξεπέραστο πρόβλημα στο setup



null21
05-08-06, 20:20
Γειά σας

Μόλις αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά μου είναι αδύνατο να το κάνω αν επικοινωνήσει με το PC μου.

Είχα μια DSL σύνδεση μέσω του Speedtouch USB modem, και αποφάσισα να βάλω το συγκεκριμένο ασύρματο router. Επειδή δεν είχα κάρτα δικτύου στο PC έβαλα ταυτόχρονα και μια NETGEAR FA311 Ethernet κάρτα.

Δοκίμασα αρχικά με το setup wizard αλλά μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν βρίσκει το router. Φυσικά,έχω κάνει όλες τις απαραίτητες συνδέσεις όπως τις περιγράφει ο οδηγός.

Δοκίμασα και το manual setup που περιγράφεται εδώ μέσα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33834) αλλά κόλησα στο σημείο που πρέπει να βάλω τη διεύθυνση του router στον explorer για να μου ανοίξει η κεντρική του σελίδα. Δυστυχώς, η σελίδα δεν ανοίγει.

Επίσης, στο router μου αναβοσβήνει μόνιμα το λαμπάκι νο. "4" στο οποίο έχω συνδέσει τη LAN θύρα μου.

Χρειάζομαι ιδέες για να ξεμπλοκάρω μιας και το support στο ΠΛΑΙΣΙΟ βρίσκεται σε διακοπές κι εγώ χρειάζομαι τη σύνδεση.

Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ

hairybeast
05-08-06, 22:05
Δεν είμαι ειδικός αλλά έχω το ίδιο μόντεμ-ρούτερ.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος μαζί του, απ'την πρώτη στιγμή όταν
δούλεψε σχεδόν από μόνο του, εγώ απλώς έβαλα τους κωδικούς.

Τώρα αν μπορώ να βοηθήσω:
-Εφόσον είναι μόντεμ από μόνο του τι χρειάζεται το "Speedtouch USB modem";
Μήπως πρέπει να βγει; (Τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμα σου κατάλαβα ότι βγήκε).
-Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι για PSTN, όχι για ISDN (το λέω μήπως έχεις ISDN).
-Η διεύθυνση του είναι 192.168.0.1 και αν θυμάμαι καλά μπαίνεις στην αρχή σαν
admin και password. Θα πρέπεις να βάλεις password δικό σου αμέσως. Ενεργοποίησε και
το firewall του ρούτερ αν δεν είναι ήδη ενεργοποιημένο.
-Το λαμπάκι 4 (και τα άλλα τρία) σε εμένα αναβοσβήνει όταν κατεβάζει από το ίντερνετ
το κομπιούτερ που είναι συνδεδεμένο στο 4. Όταν δεν κατεβάζει απλώς ανάβει.
-Η έθερνετ κάρτα έχει αναγνωριστεί από τα windows; Μήπως θέλει reboot το κομπιούτερ;
-Η ένδειξη (i) στο ρούτερ που δείχνει σύνδεση στο ίντερνετ είναι φωτεινή;
-Μἠπως υπάρχει firewall πρόγραμμα που εμποδίζει την επικοινωνία με το ρούτερ;

Τα έγραψα όπως μου ήρθαν στο μυαλό. Ελπίζω να βοηθήσουν λίγο.

xena
05-08-06, 22:19
κοίταξε στο support της NETGEAR
http://kbserver.netgear.com/inquira/default.asp?ui_mode=answer&prior_transaction_id=109605&action_code=5&highlight_info=16778094,544,603&turl=http%3A%2F%2Fkbserver.netgear.com%2Fkb_web_files%2Fn101236.asp&answer_id=20213066#__highlight

επίσης δοκίμασε πρώτα

έναρξη --> εκτέλεση --> cmd --> ipconfig /all

αν δεν σου βγάλει τίποτα
δώσε ipconfig /release
ipconfig /renew

αν σου βγάλει κάτι
θα δεις κάπου προεπιλεγμένη πύλη , αυτή είναι η IP του ρούτερ.

σε κάθε περίπτωση το support της netgear ειναι πολύ καλό.

null21
06-08-06, 01:17
Δεν είμαι ειδικός αλλά έχω το ίδιο μόντεμ-ρούτερ.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος μαζί του, απ'την πρώτη στιγμή όταν
δούλεψε σχεδόν από μόνο του, εγώ απλώς έβαλα τους κωδικούς.

Τώρα αν μπορώ να βοηθήσω:
-Εφόσον είναι μόντεμ από μόνο του τι χρειάζεται το "Speedtouch USB modem";
Μήπως πρέπει να βγει; (Τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμα σου κατάλαβα ότι βγήκε). Ναι, βγήκε αλλά απλώς αφαίρεσα το USB καλώδιο. Φοβάμαι ότι θα έπρεπε να κάνω και κάτι άλλο και ότι αυτό μου δημιουργεί το πρόβλημα. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εκτός από το να μην είναι συνδεδεμένο με την USB υποδοχή.


-Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι για PSTN, όχι για ISDN (το λέω μήπως έχεις ISDN). Ναι, PSTN έχω...


-Η διεύθυνση του είναι 192.168.0.1 και αν θυμάμαι καλά μπαίνεις στην αρχή σαν
admin και password. Θα πρέπεις να βάλεις password δικό σου αμέσως. Ενεργοποίησε και
το firewall του ρούτερ αν δεν είναι ήδη ενεργοποιημένο.
Για να τα κάνω όλα αυτά πρέπει να κάνω login στη σελιδα του router, και εκεί είναι που έχουμε κολήσει.


-Το λαμπάκι 4 (και τα άλλα τρία) σε εμένα αναβοσβήνει όταν κατεβάζει από το ίντερνετ το κομπιούτερ που είναι συνδεδεμένο στο 4. Όταν δεν κατεβάζει απλώς ανάβει. Παρόλο που δεν είμαι συνδεδεμένος, μου αναβοσβήνει διαρκώς, σαν να κατεβάζει δεδομένα. Δεν μένει αναμένο.


-Η έθερνετ κάρτα έχει αναγνωριστεί από τα windows; Μήπως θέλει reboot το κομπιούτερ; Από reboot..... άλλο τίποτα!


-Η ένδειξη (i) στο ρούτερ που δείχνει σύνδεση στο ίντερνετ είναι φωτεινή; Φωτεινότατη! Αυτό όμως που δεν ανάβει καθόλου είναι το wireless...


-Μἠπως υπάρχει firewall πρόγραμμα που εμποδίζει την επικοινωνία με το ρούτερ; Μόνο το firewall των Windows, το οποίο το έκοψα κι αυτό, αλλά niente...


Τα έγραψα όπως μου ήρθαν στο μυαλό. Ελπίζω να βοηθήσουν λίγο.
Ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς.

xena, περιμένω απάντηση και από το suppοrt της εταιρείας. έχουμε κλείσει 12ωρο, ακόμη τίποτα...

πάρτε και (http://www.nylon.gr/docs/ipfailed.jpg) 1-2 screenshots (http://www.nylon.gr/docs/confailed.jpg)...

dkarko
06-08-06, 02:41
Επίσης έλεγξε την σύνδεση του pc στο δίκτυο. Αν έχει XP μήπως σου λέει limited connectivity η cable unplugged? Δοκίμαστε επίσης να κάνεις γερό reset κρατώντας το κουμπί reset του router μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει το ν (check) μπροστά! Το οτι αναβοσβήνει το λαμπάκι 4 σημαίνει ότι υπαρχει ροή δεδομένων απο το router στο pc και ανάποδα ανεξαρτήτως internet. Το λαμπάλι του internet πρέπει να είναι πορτοκαλί και του wireless λογικά αναμμένο ΑΝ δεν ρυθμησες ποτέ τπτ στο router. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στηνδικιά σου έκδοση (v3 υποθέτω).
Επίσης να το βγάλειςαπο το ρεύμα και να το αφησεις για κανα 20λεπτο ποτέ δεν ξέρεις...
Μια φορα είχε κολλησει και εστρωσε μόνο έτσι

hairybeast
06-08-06, 02:52
Μήπως θέλει απεγκατάσταση το Speedtouch USB modem;
Δες <<Πίνακα ελέγχου-Σύστημα-Διαχείριση Συσκευών>> αν υπάρχει και αν ναι
τότε διέγραψε το.

Η ένδειξη wireless δεν ανάβει αν δεν υπάρχει συνδεδεμένο κομπιούτερ ασύρματα.

Επίσης όταν κατεβάζει οποιοδήποτε αναβοσβήνει και το (i). Αν αναβοσβήνει μόνο
το 4 και όχι το (i) σημαίνει ότι υπάρχει ανταλλαγή δεδομένων με άλλο PC στο δίκτυο
του ρούτερ.

Μήπως είναι το καλώδιο ελαττωματικό;
Μήπως η κάρτα έθερνετ;

Στον <<Πίνακα ελέγχου-Σύστημα-Διαχείριση Συσκευών>> υπάρχουν κιτρινισμένα;

Άλλαξες θύρα στο ρούτερ; Δηλαδή το σύνδεσες π.χ. στην 3; Κάνει τα ίδια;

Όταν δίνεις ipconfig τι βγάζει;
Επισης με ping 192.168.0.1 τι σου δίνει;

Τώρα πως μπαίνεις στο ίντερνετ; Με το Speedtouch USB modem;
Μήπως το κομπιούτερ σου έχει στατική διεύθυνση;

null21
06-08-06, 10:46
Τελικά, το μυστικό ήταν στο reset.

Σας ευχαριστώ όλους! Αυτό το φόρουμ είναι υπέροχο....

dkarko
06-08-06, 11:12
Η ένδειξη wireless δεν ανάβει αν δεν υπάρχει συνδεδεμένο κομπιούτερ ασύρματα.



Ερώτηση έχεις το v3; Στο v2 πάντως το led wireless ανάβει όταν αυτό είναι ενεργοποιημένο απλά. Το αν είναι κάποιος συνδεδεμένος φαίνεται μόνο απο τό attached devices

hairybeast
06-08-06, 12:20
Ερώτηση έχεις το v3; Στο v2 πάντως το led wireless ανάβει όταν αυτό είναι ενεργοποιημένο απλά. Το αν είναι κάποιος συνδεδεμένος φαίνεται μόνο απο τό attached devices

Έχω το ν2.
Τώρα έχω συνδεδεμένο πάνω του το λάπτοπ ασύρματα
και η ένδειξη ανάβει.
Σβήνω το λάπτοπ η ένδειξη συνεχίζει να ανάβει.
Μπαίνω στα σέττινγκς του ρούτερ, κλείνω το wireless και η ένδειξη σβήνει.

Άρα: Έχεις απόλυτο δίκιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.