PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με τις extra usb (του κουτιου)



groove54
06-08-06, 00:10
Εχω ενα προβλημα εδω και καμποσο καιρο. Δεν δουλευουν οι μπροστα και πισω usb θυρες. Εννοω τις extra που εχει το κουτι οχι αυτες τις μητρικης. Δουλευαν κανονικα μεχρι που καποια μερα ψοφησαν. Ειναι κανονικα συνδεδεμενες με την μητρικη και γενικα δεν εχω πειραξει κατι, δεν εχω κανει καμια αλλαγη, σπανια ανοιγω το κουτι. Το παραξενο ειναι οτι δεν δουλευουν ουτε οι μπροστα ουτε οι πισω που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους. Αλλα καλωδια οι μεν αλλα οι δε

aggelos_85
06-08-06, 00:18
δοκιμασες να τα βγαλεις τα καλωδια και να τα ξαναβάλεις ..μπορει να κουνηθηκαν (ειναι που ειναι πολυ μικρα...)?Και με την ευκαιρια ανοιξε το κουτι και καθαρισε το απο την σκονη.Δοκιμασε τα και καπου θα καταληξουμε...:hmm:υγ. οταν λες ψοφησαν?Εννοεις πως οτι και να βαλεις δεν λειτουργει?Η οταν εισαι σε περιβαλλον win ακουγεται ενας παραξενος ηχος και δεν σου αναγνωρίζει τις συσκευες?

odys2008
06-08-06, 00:20
Μήπως έχει κάποια extra ρύθμιση για αυτές το BIOS??:hmm:

aspirin
06-08-06, 00:31
μήπως είναι θέμα λειτουργικού? Για κοίτα στο device manager ΄τι παίζει κ αν σου τις βλέπει

groove54
06-08-06, 00:33
υγ. οταν λες ψοφησαν?Εννοεις πως οτι και να βαλεις δεν λειτουργει?Η οταν εισαι σε περιβαλλον win ακουγεται ενας παραξενος ηχος και δεν σου αναγνωρίζει τις συσκευες?
ναι δεν λειτουργουν, νεκρες

aggelos_85
06-08-06, 00:39
σε ορισμενες μητρικες εχει ρυθμισεις στα bios για τις usb οπως ειπε και ο odys2008.πείραξες καμια απο αυτες?αν ναι τοτε ισως φταει αυτο.

groove54
06-08-06, 00:41
μήπως είναι θέμα λειτουργικού? Για κοίτα στο device manager ΄τι παίζει κ αν σου τις βλέπει
οχι, δεν εχω τετοιο προβλημα

groove54
06-08-06, 00:42
σε ορισμενες μητρικες εχει ρυθμισεις στα bios για τις usb οπως ειπε και ο odys2008.πείραξες καμια απο αυτες?αν ναι τοτε ισως φταει αυτο.
οχι τιποτα δεν πειραξα στο bios. ετσι τους τις βαρεσε μια μερα

aggelos_85
06-08-06, 00:46
εχεις καποια εξτρα απο καποιο αλλο pc να συνδεσεις για να διαπιστωσεις,να δεις ,αν ειναι καθαρα θέμα μητρικης?αν ναι δοκιμασε.εγω σου προτεινω να πας να παρεις καινουριες αν εχουν αυτες προβλημα μιας και δεν στοιχιζουν καθαλου. δεν αξίζει να ασχοληθεις αλλο με αυτες.υγ.με την προυποθεση οτι δεν ειναι θέμα μητρικης.

groove54
06-08-06, 00:54
εχεις καποια εξτρα απο καποιο αλλο pc να συνδεσεις για να διαπιστωσεις,να δεις ,αν ειναι καθαρα θέμα μητρικης?αν ναι δοκιμασε.εγω σου προτεινω να πας να παρεις καινουριες αν εχουν αυτες προβλημα μιας και δεν στοιχιζουν καθαλου. δεν αξίζει να ασχοληθεις αλλο με αυτες.υγ.με την προυποθεση οτι δεν ειναι θέμα μητρικης.
Εχω αγορασει usb controller με 4 θυρες. Απλα ετσι ρωτησα μηπως και το προβλημα ειναι κατι απλο και λυνεται ετσι στα γρηγορα για να μην πανε χαμενες. Παντως προτιμω να αγορασω αλλο ενα usb controller παρα να κατσω να ανοιξω το κουτι εκει που ειναι και να μπλεξω με τις σκονες και τα καλωδια

aggelos_85
06-08-06, 00:59
τπτ δεν ειναι τοσο απλο μεχρι να το ψάξεις για να διαπιστωσεις οτι ηταν πολυ απλο:wink:Καλο θα σου κανει να καθαρισεις το κουτι τωρα που εχει και ζεστες..:wink:οποτε βαλε τις καινουριες και καθαρισες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.