PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεόραση



avatarious
13-02-04, 17:11
Ήθελα να ρωτήσω επειδή είμαι λίγο ασχετος:θέλω να αγοράσω μια καλή κεραία για να βλέπω τηλεόραση,και αν είναι δυνατόν καθαρά κάποια μεγάλα κανάλια του εξωτερικού.1)Τα δορυφορικά πιάτα κάνουν καλύτερη δουλειά?Μπορούν να λειτουργούν απλά ως κεραίες χωρίς συνδρομή για δορυφορική τηλεόραση?
2)Αν ναι σκεφτόμουν να πάρω κάποια μέσω ίντερνετ, τι θα χρειαστώ(γιατί διαβάζω κάτι για dishes,receivers και τέτοια)?
μιλάω πάντα για λήψη σήματος χωρίς δορυφορική σύνδεση.

blend
13-02-04, 19:45
Αν καταλαβα καλα, θελεις δορυφορικη τηλεοραση στο PC σου?
Οπως και να εχει, χρειαζεσαι πιατο διαμετρου 1 μετρου (για πολυ καλη ληψη), ψηφιακο LNB (αυτο που βλεπεις μπροστα απο το πιατο) και δεκτη. Αν ειναι για το PC, πρεπει να ειναι σε μορφη καρτας (ριξε μια ματια στο Πλαισιο), αν ειναι για την τηλεοραση κοιτα στα ειδικα περιοδικα. Το κοστος εξαρταται απο την ποιοτητα και τις δυνατοτητες του δεκτη. Μπορεις να πιανεις τους Astra ή Hotbird με εκατονταδες ελευθερα καναλια. Οι Αstra αφορουν περισσοτερο τα Γερμανοφωνα καναλια, οι Hotbird οτι μπορεις να φανταστεις. Μπορεις βεβαια να πιανεις και τους 2 ταυτοχρονα, αν βαλεις διπλο LNB (μικρη διαφορα κοστους). Η εγκατασταση απο ειδικευμενο ατομο κοστιζει, αλλα αν πιανουν τα χερια σου λιγο, το γλυτωνεις.
Με πιατο ΔΕΝ πιανεις επιγεια καναλια. Γι' αυτα θα χρειαστεις μια καρτα TV και απλη κεραια (για τηλεοραση).

χαιρετω...

Lunacy
13-02-04, 20:09
Εκτός και αν... αχέμ... για εκπαιδευτικούς λόγους, πίασεις NOVA... :wink:
Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο όμως! (Μην το κάνετε lock!! :P )

avatarious
13-02-04, 20:18
δεν θα με χάλαγε και για το pc αλλά εγώ αναφερόμουν κυρίως στην τηλεόραση,έχουμε τρεις στο σπίτι και μια κεραία άθλια που έχουμε όλο τη φτιάχνω και ποτέ δεν βλέπουμε τίποτα για να μην πω για εκείνες τις μικρές τις εσωτερικές.Για να πώ την αλήθεια κυρίως ενδιαφερόμουν για πολύ καθαρή ληψη ελληνικών σταθμών και κλασσικών του εξωτερικού αν μη τι άλλο cnn rai eurosport απλά να είναι καλή η λήψη.Κρίμα αυτό που μου είπες για τα πιάτα που δεν πιάνουν επίγεια :roll: και υποψιάστηκα ότι βρήκα λύση....

Lunacy
13-02-04, 20:24
Το κακό με αυτή τη λύση (ακόμα και αν έπιανε δωρεάν επίγεια κανάλια), είναι οτι και οι 3 τηλεοράσεις θα έβλεπαν το ίδιο (ό,τι έπιανε ο δέκτης εκείνη τη στιγμή), εκτός και αν έπαιρνες 3 δέκτες (ouch!).

avatarious
13-02-04, 20:36
ρε λούνασι δεν κατάλαβα τι εννοείς,μου καταρρίπτετε έναν έναν τους μύθους,πρώτα ότι ο δέκτης δεν χρησιμεύει ως ενισχυμένη κεραία και μετά αυτό,δηλ θες να πεις ότι το σήμα ρυθμίζεται ενοιαία(κεντρικά ας το πούμε)?

Lunacy
13-02-04, 21:21
Κοίτα, ο δέκτης παίρνει σήμα από το πιάτο (από το LNB, για να είμαστε ακριβείς) και το αποκωδικοποιεί, δίνοντας σήμα RF ή/και S-Video/Scart (κάτι σαν βίντεο. μη σε πάρω και στο λαιμό μου, αλλά κάτι παρόμοιο τέλοσπάντων, δεν έχει σημασία). Αυτό, το δινεις σε μία τηλεόραση (ή και σε όλο το σπίτι), αλλά η επιλογή του καναλιού γίνεται από το δέκτη. Από την τηλεόραση δε μπορείς να αλλάξεις κάτι.
Δηλαδή, όπως λες, ρυθμίζεται κεντρικά. Όλοι βλέπουν ό,τι τους δίνει ο δέκτης.

Που μένεις και έχεις τόσο χάλια λήψη;;
Γιατί δεν αγοράζεις μια πολύ καλή κεραία να κάνεις τη δουλειά σου όπως είσαι τώρα;
Οι εσωτερικές είναι για τα μπάζα. Να βάλετε μία καλή στην ταράτσα.

dantouan
13-02-04, 21:36
Μια κεραια απο εναν αξιοπιστο κατασκεβαστη (π.χ. Hirtchman) και ενας καλος ενισχυτης σηματος πιστευω οτι θα σου εκανε καλη δουλεια αν και το κοστος συγκρινοντας το με ενα αποκωδικοποιητη απλο (χωρις θυρες για καρτες ci-irdeto) ειναι λιγο μικροτερο.

avatarious
14-02-04, 11:57
παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές θα κοιτάξω για καμιά καλή κεραία με ενισχυτή σήματος αν έχει

@ ADSLgr.com All rights reserved.