PDA

Επιστροφή στο Forum : αποτελεί το ξεχωριστό "κατεβαστήρι" λύση στην πτώση των ταχυτήτων με την χρήση P2P?



Dokument
06-08-06, 03:48
Έχω παρατηρήσει ότι, όταν κατεβάζω στον υπολογιστή μου αρχεία μέσω Bittorrent ή Emule, ακόμα και αν η ταχύτητα στα συγκεκριμένα torrent κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα (πχ 10k/sec), η σύνδεσή μου "σέρνεται". Ακόμα και η ανάγνωση web σελίδων γίνεται πάρα πολύ αργή και κουραστική, με μεγάλη διαφορά στην απόκριση (για voip φυσικά ούτε λόγος).

Αναρωτιόμουν, αν συνέδεα ένα δεύτερο PC ειδικά για downloads, μέσω ενός Speedtouch 585 router, για παράδειγμα (που απ'ότι ξέρω έχει QoS), αυτό θα σημαίνει ότι θα έχω την δυνατότητα τουλάχιστον να περιηγούμαι στο web και να διαβάζω σελίδες/κατεβάζω email κλπ, χωρίς να αντιμετωπίζω καθυστερήσεις λόγω του P2P? Το router θα αναλάβει να "μοιράζει" την σύνδεση με τέτοιο τρόπο ώστε τα πολλαπλά connections του Bittorrent να μην μπουκώνουν την σύνδεση όπως σήμερα?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

odys2008
06-08-06, 10:04
To μπούκωμα δεν πιστευω ότι οφείλεται τόσο πολύ στο router αφού το speedtouch αντέχει αρκετές συνδέσεις, εκτος και αν εσύ έχεις βάλει το bittirrent να κάνει τοσα πολλά connections. Αυτό που πιστεύω φταίει είναι τα χαμηλά packets/sec που σου δίνει η γραμμή σου με αποτέλεσμα όταν χρησιμοποιείς P2P τα ping να εκτοξεύονται και να μην μπορείς να κάνεις εύκολα dl. Πάντως σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν πιστεύω ότι σε καλύπτει η λύση του 2ρου pc. Δεν γνωρίζω βέβαια αν το 585 έχει trafic shaping.

xrokos
06-08-06, 13:34
Δοκίμασε Azureus και πες μας αν υπάρχει διαφορά. Νομίζω πως θα δεις μεγάλη! Μη ξεχάσεις να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο firewall του router σου.

Gordito
07-08-06, 00:37
μπορεις να μειωσεις τις συνδεσεις που χρησιμιποιουν τα πραγραμματα αυτα ωστε να μη σου τρωνε ολο το bandwidth.
Aπο προσωπικη εμπειρια στο μουλαρι δεν εχω καταφερει να κανει παραλληλο σερφαρισμα,οσα connections και να βαλω.Εχω ρυθμισει και το Qos του ρουτερ μου αλλα τζιφος.
Το μονο προγραμμα που δεν ενοχλει το surfing ειναι το utorrent(χωρις να εχω δοκιμασει αλλο torrent client) που σχεδον δε καταλαβαινω οτι το εχω ανοιχτο:oneup:
Η λυση του δευτερου Pc δεν ειναι λυση αφου και παλι το ρουτερ/μοντεμ τα ιδια connections θα σηκωνει

Erebos
28-10-06, 12:53
Εγώ έχω το ρούτερ Netgear DG834G v2 και έχω πάνω του 2 PCs.
Στο "μουλαρομηχάνημα" τρέχω ταυτόχρονα eMule Plus v1.2a και μTorrent 1.6, με download/upload limit (20kBytes/s / 5kBytes/s) στο καθένα.
Ακόμα και όταν κατεβάζουν και τα δύο προγράμματα μπορώ να surfάρω και από τα δύο PCs, ή να παίζω MMORPG από το ένα.
Η σύνδεσή μου είναι Vivodi 1024/256, γραμμή ΟΤΕ.

ΥΓ. το ποστ αυτό το γράφω από το μουλαρομηχάνημα.

WAntilles
28-10-06, 14:39
Στο "μουλαρομηχάνημα" τρέχω ταυτόχρονα eMule Plus v1.2a και μTorrent 1.6, με download/upload limit (20kBytes/s / 5kBytes/s) στο καθένα.
Ακόμα και όταν κατεβάζουν και τα δύο προγράμματα μπορώ να surfάρω και από τα δύο PCs, ή να παίζω MMORPG από το ένα.
Η σύνδεσή μου είναι Vivodi 1024/256, γραμμή ΟΤΕ.

Πότε θα μου παίξεις ένα Τζόκερ;

Και δεν το λέω ειρωνικά.

evantigger
28-10-06, 15:38
Έρεβος μόνος είσαι στο DSLAM και τα κάνεις όλα αυτά; Και την ημέρα ακόμα;

sakis_the_fraud
28-10-06, 16:36
Εγώ έχω το ρούτερ Netgear DG834G v2 και έχω πάνω του 2 PCs.
Στο "μουλαρομηχάνημα" τρέχω ταυτόχρονα eMule Plus v1.2a και μTorrent 1.6, με download/upload limit (20kBytes/s / 5kBytes/s) στο καθένα.
Ακόμα και όταν κατεβάζουν και τα δύο προγράμματα μπορώ να surfάρω και από τα δύο PCs, ή να παίζω MMORPG από το ένα.
Η σύνδεσή μου είναι Vivodi 1024/256, γραμμή ΟΤΕ.

ΥΓ. το ποστ αυτό το γράφω από το μουλαρομηχάνημα.
ρε μηπως εχεις δικο σου DSLAM???:p

golity
28-10-06, 16:47
Δεν κατάλαβα κάτι καλά;

Έχει 1024 δηλαδή κατεβάζει με γύρω στα 110 μέγιστο και έχει ορίσει το μέγιστο download και για τα 2 στα 40 και το upload στα 10...

γιατί να έχει πρόβλημα; :hmm:

Erebos
28-10-06, 19:46
Δεν κατάλαβα κάτι καλά;

Έχει 1024 δηλαδή κατεβάζει με γύρω στα 110 μέγιστο και έχει ορίσει το μέγιστο download και για τα 2 στα 40 και το upload στα 10...

γιατί να έχει πρόβλημα; :hmm:

Δόξα τω Θεώ, κάποιος κατάλαβε το σκεπτικό μου :p

Προτιμώ να έχω άνετη χρήση και στα δύο PCs, δλδ να μπορώ να τσεκάρω τα forums και από τα δύο PCs ή να παίζω online από το καλό, εφόσον το μουλαρομηχάνημα κάνει restart μόνο κάθε 5-6 μέρες.

Και αν απορείτε για τα max connections που έχω ορίσει, στο eMule είναι 512 (συνήθως παει μέχρι τα 100-120) και queue size 3000, ενώ στο μTorrent 80 connections. (Αν θυμάμαι καλά, τα default είναι)

Σχετικά με το DSLAM (βλ. profile), δεν νομίζω να είμαι μόνος μου (:p ) γιατί πριν από 6 μήνες, όταν είχα 512/128, τα pings ήταν ακόμα καλύτερα. :respekt:


Πότε θα μου παίξεις ένα Τζόκερ;

Και δεν το λέω ειρωνικά.
Δυστυχώς όποτε παίζω δεν έχω κερδίσει ακόμα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.