PDA

Επιστροφή στο Forum : Διέκοψα την σύμβαση με την HOL, τι υποχρεώσεις έχω τώρα;



-21grams
02-11-10, 01:15
Ο τίτλος του νήματος είναι *self-explanatory*.
Εδώ και σχεδόν ένα μήνα είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ (από το 1ο δεκαήμερο του Οκτωβρίου για την ακρίβεια)
Έχω εξοφλήσει (εμπρόθεσμα εννοείται) τον τελευταίο HOL λογαριασμό που έλαβα και ο οποίος αφορούσε παροχή υπηρεσιών για τον Σεπτέμβριο.
Έχω όμως κάποιες αμφιβολίες σχετικά με "υπόλοιπα οφειλών" που μπορεί να προκύψουν...
[Διευκρινίζω ότι υπήρξα συνδρομητής της HOL για 4+ χρόνια και ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα επιβολής ποινής για πρόωρη διακοπή]
Βλέπετε η σύνδεση με την HOL διεκόπη στις 6 Οκτωβρίου και ίσως να εκκρεμεί ένας ακόμη λογαριασμός.
Το θέμα είναι αν το ποσό θα αντιστοιχεί τις 6 αυτές μέρες ΜΟΝΟΝ ή θα μου χρεώσουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον μήνα :hmm:
Αν κάποιος γνωρίζει, ας με διαφωτίσει παρακαλώ.

Επίσης, σε επικοινωνία με το customer care λίγο προτού προχωρήσω σε καταγγελία της σύμβασης και διακοπή, μου είχαν πει ότι υποχρεούμαι να επιστρέψω τον εξοπλισμό, συμπληρώνοντας ότι μπορώ να απευθυνθώ σε οποιοδήποτε κατάστημα Vodafone.
Αναρωτιέμαι αν δίνουν απόδειξη για την παραλαβή του router ούτως ώστε να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που το λογιστήριο τους διαπιστώσει "προηγούμενες οφειλές" μετά από 2-3 χρόνια.
[Ως γνωστόν τα *σφάλματα* στα λογιστήρια των παρόχων γίνονται ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ εις βάρος του πελάτη :angryr:]

Seitman
02-11-10, 10:16
Λογικά πάντα, το ποσό που θα πληρώσεις αντιστοιχεί στην περίοδο χρήσης. Εκτός αν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός πριν τη διακοπή και είναι για ολόκληρο τον Οκτώβριο. Αυτόν τον αγνοείς και περιμένεις να σου έρθει καινούργιος εκκαθαριστικός. Αλλά για καλό και για κακό, αν σου έρθει ολόκληρος, κάνε τους ένα τηλέφωνο. Να έχεις καλυμμένη την πλάτη σου ;)

Σίγουρα θα σου δίνουν κάποια απόδειξη για το router. Για να μπορέσουν να δικαιολογήσουν την παρουσία του στο κατάστημα

3lbereth
02-11-10, 10:34
Θα σου στείλουν εκκαθαριστικό (και πιθανότατα θα έχεις επιστροφή).
Μπορεί να εξόφλησες τις υπηρεσίες του Σεπτεμβρίου αλλά, λογικά, έχεις προπληρώσει τα πάγια του Οκτωβρίου. Θα κρατηθεί το ποσό που αντιστοιχεί στο εξαήμερο χρήσης και το υπόλοιπο θα σου πιστωθεί.

Όσο για το router, σε περίπτωση που δε σου δώσουν δελτίο παραλαβής, απαίτησέ το.

-21grams
02-11-10, 11:44
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις παιδιά, ελπίζω να μην τύχω αντιμετώπισης "τύπου Forthnet" (απ' ότι διαβάζω εδώ μέσα δηλαδή)
Θα είναι άραγε υπέρ το δέον τυπικοί με την επιστροφή του εξοπλισμού;
Δεν αναφέρομαι φυσικά στην κατάσταση του router που είναι άριστη, αλλά σε ό,τι τον συνοδεύει.
Συγκέντρωσα τα πάντα (κουτί, καλώδια κλπ) ΕΚΤΟΣ από τον μετασχηματιστή - θα βάλω έναν άλλο στην θέση του από παλιότερο router.
Θα ήταν παράλογο πιστεύω να σταθούν εκεί, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

jdtech
05-11-10, 20:24
Εγώ έχω hol, όταν αναβαθμίστηκα μου έστειλαν το καινούριο ρούτερ και μου είπαν ότι θα πρέπει να επιστρέψω το παλιό. Επειδή το παλιό όμως με είχε βολέψει δεν το γύρισα και τώρα έχω και τα δύο. Το καινούριο στο κουτί του. Δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ για το ρουτεράκι, βέβαια δε θα πέταγα κάποιο αλλά θεωρώ ότι δεν με ενοχλούν γιατί σε θέματα λογιστηρίου ούτε αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται. Επίσης εδώ μέσα ακούς τις πιο ακραίες περιπτώσεις για όλους τους παρόχους, κανείς δε θα γράψει ότι πήρε τηλέφωνο και έγινε η δουλειά του σε φυσιολογικό χρόνο γιατί αυτό είναι το προφανές και το σωστό. Τα στραβά και τα ανάποδα τονίζουμε σε ένα φόρουμ, οπότε καλύτερα να είσαι αισιόδοξος. :oneup:

tasanas
07-11-10, 01:40
Άσχετο αλλά δοκίμασε με το καινούριο μήπως συγχρονίσεις ψηλότερα, ποτέ δεν ξέρεις.

jdtech
07-11-10, 03:04
Το είχα δοκιμάσει τότε αλλά δε με είχε βολέψει το interface του και συγχρόνιζε και χαμηλότερα σχεδόν 1 ΜΒ. Φαντάζομαι και τα ρουτεράκια πέφτουν θύματα περικοπών...

-21grams
26-11-10, 20:54
Οφείλω μία ενημέρωση έστω και ετεροχρονισμένα...
Λοιπόν, στο διάστημα που μεσολάβησε από το αρχικό μου post έλαβα και τον τελευταίο λογαριασμό...
Θα θυμάστε ασφαλώς (αν το αγνοείτε, μπορείτε να ανατρέξετε στην 1η δημοσίευση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3780411&postcount=1)) ότι είχα αμφιβολίες σχετικά με το ύψος αυτού.
Τελικά όχι μόνο δεν καλούμαι να πληρώσω, αλλά έχω και επιστροφή ;)
Δεν πρόκειται περί λογιστικού λάθους, οφείλεται -φαντάζομαι- στην ακριβή ημερομηνία έναρξης της συνδρομής (...)

Τέλος πάντων, απευθύνθηκα σε τοπικό κατάστημα Vodafone όπως αναγράφεται στο έντυπο, όχι τόσο για το ποσό που έχω λαμβάνειν (είναι λίγο λιγότερο από €7) αλλά κυρίως για να ζητήσω μια έγγραφη βεβαίωση ότι έχω καταβάλει όλα όσα μου αναλογούσαν/δεν έχω πλέον κανενός είδους οφειλή (χρηματική ή σε εξοπλισμό κλπ)
Όλα αυτά για να μην μας προκύψει κανένα “λογιστήριο Forthnet” (ο νοών νοείτω) μετά από 2-3 χρόνια...

Δυστυχώς στα καταστήματα Vodafone γίνονται αυστηρά και μόνο εξοφλήσεις, ΟΧΙ επιστροφές (ούτε βέβαια δίνονται βεβαιώσεις κλπ) γι αυτό και με παρέπεμψαν στα κεντρικά.
Θα περάσω κάποια στιγμή την προσεχή εβδομάδα από την έδρα της εταιρείας, Αδριανείου 2 & Παπαδά, για να το διευθετήσω.
Παρεμπιπτόντως, αυτή θα είναι η πρώτη και η τελευταία επίσκεψη.
Δεδομένου ότι θα ζητήσω απόδειξη ότι δεν χρωστάω απολύτως τίποτα, σκέφτομαι να πάρω (καλού-κακού) μαζί μου και το κουτί με το NetFasteR μήπως και το ζητήσουν...
Τι λέτε;
(Τον Σεπτέμβριο -κατά την διάρκεια συνεννόησης αναφορικά με την διακοπή-, μου είχαν πει ότι “υποχρεούμαι να επιστρέψω τον εξοπλισμό”)

stevenik
26-11-10, 22:24
Παρε το router μαζι σου να ´χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν όντως το πάρουν να ζητήσεις απόδειξη παραλαβής. Κ´ κάτι άλλο.. Αν ο αλλος είναι Απο επαρχία θα πρέπει να παει στα κεντρικά της Hol να εισπράξει το πιστωτικό του; Δεδομένου ότι η vodafone κάνει μόνο εισπράξεις!!

-21grams
26-11-10, 23:00
(...) Αν ο άλλος είναι από επαρχία θα πρέπει να πάει στα κεντρικά της HOL να εισπράξει το πιστωτικό του; Δεδομένου ότι η Vodafone κάνει μόνο εισπράξεις!Φαντάζομαι θα μπορούσες να το μάθεις αν έπαιρνες στο 13844...
Προσωπικά το απέφυγα γιατί για κλήσεις μέσω άλλου δικτύου υπάρχει χρέωση - σε περίπτωση μεγάλης αναμονής θα επιβαρυνόμουν το ανάλογο κόστος...
(δεν παραβλέπω φυσικά, πως το ίδιο ισχύει για όλα τα 5ψήφια εναλλακτικών & ΟΤΕ όταν η κλήση πραγματοποιείται από γραμμή άλλου παρόχου)

jkoukos
26-11-10, 23:30
Παρε το router μαζι σου να ´χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν όντως το πάρουν να ζητήσεις απόδειξη παραλαβής.
Η HOL πάντα δίνει αυτόματα, ως όφειλε, απόδειξη παραλαβής του router.
Γνωρίζω προσωπικά τουλάχιστον καμιά δεκαριά περιπτώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.