PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

manoulamou
10-06-08, 12:24
Παντως εγω ειλικρινα εφ οσον ειμαστε καλα τοτε
σκεφτομαι μια που δεν εχουμε παει Κεφαλλονια
μια χαρα θαναι για διακοπες ακριβως τοτε που προβλεπει ο ειδικος
τον μεγαλο σεισμο, πανεμορφη, αδειανη και φθηνη!!!
:worthy:

opener
10-06-08, 12:27
Παντως εγω ειλικρινα εφ οσον ειμαστε καλα τοτε
σκεφτομαι μια που δεν εχουμε παει Κεφαλλονια
μια χαρα θαναι για διακοπες ακριβως τοτε που προβλεπει ο ειδικος
τον μεγαλο σεισμο, πανεμορφη, αδειανη και φθηνη!!!
:worthy:

Για το τελευταιο, μην εισαι και πολυ σιγουρη!

manoulamou
10-06-08, 12:37
Μα ετσι κι αλλιως εμεις δεν εχουμε παραλογες απαιτησεις
για παροχες και διαμονη, οπότε και στην Μυκονο (που λεει ο λογος)
να πηγαιναμε παλι φτηνα θα περναγαμε...
Θα συνδυασουμε το τερπνον της γνωριμιας με το νησι
μετα του ωφελιμου να ενισχυσουμε λιγο παραπανω
τοτε που ισως εχουν αναγκη... Μετα τις βλακειες των παραθυραδων!!!

iloxos
11-06-08, 11:55
έχω ξαναπει τις σκέψεις μου για τους σεισμούς. αυτή τη φορά η πόλη μου ήταν πολύ κοντά στο επίκεντρο.

ο σεισμός ήταν με διαφορά ο δυνατότερος που έχω ζήσει.

για άλλη μια φορά πέσανε - όπως και σε όλη τη περιοχή - κάτι παράγκες και κτήρια πρό 60.

για άλλη μια φορά χ@@@ πάνω τους οι κλασικοί τύποι και κατασκηνώσανε στα γήπεδα και στις πλατείες και οι λοιποί συνεχίσαμε τη ζωή μας μετά την αρχική τρομάρα.

δεν υπάρχει πρόβλεψη και ούτε πρόκειτε όσο ζούμε. τζάπα ο φόβος. τζάπα η σκέψη.

όσο για τα "και αν γίνει; ": παίχτε καλύτερα στοίχημα με το euro να βγάλετε και κανα φράγκο.

ΥΓ η τηλεόραση βλάπτει σοβαρά τη σκέψη.

ΥΓ έπεσε ένα κτήριο στον αλλισό με 60 ηλικιωμένους με ψυχολογικά προβλήματα που στεγάζονται σε δημοτικό σχολείο αυτή τη στιγμή. κοιμούνται πάνω στα θρανία και τους φροντίζουν χωρίς χρηματα με υπερωρίες το προσωπικό και εθελοντές. χιλιάδες έκλ@σαν μέντες, χιλιάδες άρχισαν τη πάρλα και τις μλκς, ελάχιστοι πήγαμε να βοηθήσουμε τη μετακόμιση και τη διατροφή όταν το μάθαμε απο τα ΜΜΕ - έστω και στο γυρισμό απο το κυριακάτικο μπάνιο μας. ξεφτίλα.

flamelab
11-06-08, 11:57
Στην Αθήνα να δεις το '99 :rolleyes: Κλ@σ@με μέντες. Αλλα ένας γείτονας μου (πολύ μεγάλος σε ηλικία) πέθανε απο τον φόβο του δυστυχως.

manoulamou
11-06-08, 12:03
Μα ενω δεν εχει ουτε ρυτιδα το σπιτι τους
και πηδανε σαν κατσικια στο δρομο να μπουν στ αυτοκινητο
μπας και γλυτωσουν ... Αμα σου μελει να πνιγεις που λεγαν οι παλιοτεροι!:p
Αυτος που σκοτωθηκε εβλεπε τηλεοραση και βγηκε να γλυτωσει
ενω οι δικοι του που κοιμοντουσαν δεν επαθαν τιποτε...
Στον σεισμο της Παρνηθας καταπλακωμενος στη Ρικομεξ
πηγε μετα στρατιωτης και πνιγηκε εξω απ τις Πορτες με το Σαμινα..:(

Curious Adventurer
11-06-08, 19:57
Στην Αθήνα να δεις το '99 :rolleyes: Κλ@σ@με μέντες. Αλλα ένας γείτονας μου (πολύ μεγάλος σε ηλικία) πέθανε απο τον φόβο του δυστυχως.

Και τον Απρίλη του 1981 με τους σεισμούς σε Λουτράκι και Κόρινθο υπήρχε ένας νεκρός μόνο
Και ήταν αυτός που πήδηξε απ τον δεύτερο για να σωθεί.. :(

@manoulamou
... αν δεν στο γράφει στο κούτελο να πάς από σεισμό και όλη η πολυκατοικία να γίνει σωρός από
μπάζα θα την γλυτώσεις... Έτσι έλεγε ένας φίλος μου Αρμένης ... ότι σου γράφει στο κούτελο.
Και το πίστευε τόσο που σε ότι ζούρλα μπορείς να φανταστείς όρμαγε ακάθεκτος
Μάλλον έψαχνε να βρεί στα γρήγορα τι τούγραφε το κούτελο :lol:
Και γώ το πιστεύω .. αλλά δεν βιάζομαι και τόσο να μάθω τι μου γράφει :rofl:

manoulamou
11-06-08, 20:12
Αποφασισαν επιτελους να εκκενωσουν το νοσοκομειο Αγιος Ανδρεας στην Πατρα!
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ (http://www.ana.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=6525717)
"""""""" Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ...
και μετά από εισηγήσεις των αρμοδίων φορέων, δόθηκε εντολή προς το Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας, να θέσει άμεσα σε εφαρμογή το σχέδιο ΣΩΣΤΡΑΤΟΣ και να προβεί για προληπτικούς λόγους στη πλήρη εκκένωση του νοσοκομείου «Άγιος Ανδρέας» της Πάτρας, όπου ήδη έχει εκκενωθεί μία πτέρυγα, που αυτή είχε ήδη χαρακτηριστεί επικίνδυνη.
Επίσης, για προληπτικούς λόγους, ξεκινούν σήμερα το απόγευμα οι εργασίες υποστήριξης του όλου φορέα με ξύλινα και μεταλλικά υποστυλώματα.
Οι ασθενείς θα μεταφερθούν στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ρίου Πατρών, στο 409 στρατιωτικό νοσοκομείο Πατρών, στο νοσοκομείο Αιγίου, καθώς και στο νοσοκομείο Χατζηκώστα Ιωαννίνων, ειδικότερα για τα περιστατικά που χρήζουν εντατικής θεραπείας.
Επιτόπου βρίσκονται μηχανικοί και αρμόδιοι για τις απαραίτητες προετοιμασίες. Βρίσκονται καθοδόν επίσης: ο Διοικητής και ομάδα από το ΕΚΕΠΥ, ο Διευθύνων Σύμβουλος και μηχανικοί της ΔΕΠΑΝΟΜ, και ο Πρόεδρος του ΕΚΑΒ, ώστε να υπάρχει πλήρης συντονισμός των ενεργειών υπό την επίβλεψη του ΕΚΕΠΥ, όπως προβλέπει το σχέδιο ΣΩΣΤΡΑΤΟΣ.
Η εκκένωση του νοσοκομείου θα γίνει για μικρό χρονικό διάστημα, μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες αποκατάστασης, ώστε να καταστεί το κτίριο απόλυτα ασφαλές και να ληφθούν όλα τα μέτρα για αντισεισμική θωράκιση..."""

striants
11-06-08, 21:56
Στην Αθήνα να δεις το '99 :rolleyes: Κλ@σ@με μέντες. Αλλα ένας γείτονας μου (πολύ μεγάλος σε ηλικία) πέθανε απο τον φόβο του δυστυχως.

Να σου πω εγώ που ήμουν στην Αθήνα το '99 και είχα την ατυχία να βρίσκομαι στην Πάτρα την Κυριακή ... :evil:
Ο σεισμός της Κυριακής ήταν μακράν χειρότερος!!!!! Δεν το πίστευα!!!

Deorum
11-06-08, 22:32
Να σου πω εγώ που ήμουν στην Αθήνα το '99 και είχα την ατυχία να βρίσκομαι στην Πάτρα την Κυριακή ... :evil:
Ο σεισμός της Κυριακής ήταν μακράν χειρότερος!!!!! Δεν το πίστευα!!!


Σίγουρα, μήπως απλά ήταν πιο φρέσκος και σου έμεινε πιο έντονος? Μακράν χειρότερα ζήσαν οι Πατρινοί τον σεισμό αυτό, απο τους Αθηναίους το 99' ?

Το λέω γιατί ο ένας ήταν 10κμ απο το επίκεντρο (της αθήνας) έστω κ πιο αδυνατος σε ρίχτερ, ενώ ο άλλος απο πάτρα αρκετά παραπάνω. Και

Και πέραν τούτου, στην Αθήνα θυμώμαστε πόσα θύματα είχαμε, ενώ στην Πάτρα δεν άνοιξε ρουθούνι. Δεν έμαθα για πολλά κτίρια που βάφτηκαν κόκκινα στην Πάτρα, στην Αθήνα ακόμα υπάρχουν άδειες πολυκατοικίες...

freestyler
12-06-08, 03:30
Κουνήθηκε κανείς άλλος ρε παιδιά πριν λίγα λεπτά ή ήταν ιδέα μου; (Κρήτη) :P

kyrnikos
12-06-08, 03:33
Ναι ,καλό κούνημα στα ανατολικά .Προς το παρόν τον δίνουν 5.1 νότια της Ιεράπετρας .
Στη θάλασσα ήταν ευτυχώς

vazelo
12-06-08, 04:00
Χαιρετω την ομορφη πατριδα μου!!

ownagE_
12-06-08, 09:40
Τι να λεμε κι εμεις που ειμασταν διπλα.
Χεστηκαν ολοι εδω περα.
Ευτυχως (γιατι φοβαμαι :oops:) εγω τον αισθανθηκα ελαχιστα (οταν τελειωνε ξυπνησα και πεταχτηκα instant :p)

manoulamou
12-06-08, 10:13
Να δουμε ποτε θα παψουμε να πεταγομαστε στους δρομους instantly
και θα μαθουμε να ζουμε πραγματικα με τους σεισμους...
Πότε θα παψει να ειναι θεμα στα παραθυρα το κουΐζ
ποιο ακριβως ηταν το μεγεθος ενος σεισμου και εαν ηταν 2 ή 4 οι νεκροι
και θα μας απασχολησει περισσοτερο ο τροπος και ο τοπος που χτιζουμε;;;
Η Κεφαλλονια πχ δεν κινδυνευει να πεσουν τα σπιτια της, αλλά να γκρεμιστουν
τα ξενοδοχεια αφου φροντιζουν οι φωστηρες της τουβουλας να παραμεινουν αδειανα...
Σε αλλες περιοχες με χιλιαδες αυθαιρετα (οχι μονο) πανω σε ρεματα και καμενα να φοβαστε!!!

opener
12-06-08, 13:45
...
Η Κεφαλλονια πχ δεν κινδυνευει να πεσουν τα σπιτια της, αλλά να γκρεμιστουν
τα ξενοδοχεια αφου φροντιζουν οι φωστηρες της τουβουλας να παραμεινουν αδειανα....

Για να κανω τον συνηγορο του διαβολου, δεν ειναι αναγκαστικα κακο αυτο ... εξαρταται ποια πλευρα του νομισματος βλεπει ο καθενας.

Curious Adventurer
12-06-08, 15:28
Για να κανω τον συνηγορο του διαβολου, δεν ειναι αναγκαστικα κακο αυτο ... εξαρταται ποια πλευρα του νομισματος βλεπει ο καθενας.

Μα.. δεν υπάρχει τίποτε κακό στην ζωή!
Όλα έχουν τον σκοπό τους και γίνονται διαφορετικά απλά δεν θα γίνονταν

FFGR
18-06-08, 05:02
Τώρα είτε η ιδέα μου ήταν (ή η κουρασή μου) είτε μόλις αισθάνθηκα σεισμική δόνηση στην Λάρισα :hmm:

mpardsu
18-06-08, 05:03
Μόλις νιώσαμε έναν καλούτσικο στην Τρίπολη.. Κράτησε και αρκετή ώρα.

Για να δούμε που ήταν αυτή τη φορά.

bossoq
18-06-08, 05:07
Nαι κι από Πρέβεζα μεριά κουνηθήκαμε..
Αρκετά αισθητός,κράτησε περίπου 15 δεύτερα..

Spanos
18-06-08, 05:08
Έλα εγω τον ένιωσα στο Περιστέρι

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

5.2 Αργολίδα

http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=89835

καινούργιο τώρα αυτό;

mpardsu
18-06-08, 05:14
Α, για αυτό ήταν τόσο ωραίος.. Δίπλα μας έγινε. Πλάκα πλάκα στο Ναύπλιο θα έχει γίνει χαμός μάλλον.

Νομίζω ότι είχα διάρκεια μεγαλύτερη από 15 δεύτερόλεπτα.

Spanos
18-06-08, 05:21
Eγω τον κατάλαβα για 2~3 δευτερόλεπτα, μάλλον στο σημείο που τα "έχωσε". Γενικά πρέπει να κούνησε εκεί γύρω Χιλιομόδι, Λίμνες, Νεμέα κλπ

alexandrozz
18-06-08, 05:25
Αργυρούπολη Αττικής, τον αισθάνθηκα για 2 δεύτερα.

flamelab
18-06-08, 10:04
Εγώ ξύπνησα στις 5:10 και δεν τον καταλαβα ...

manoulamou
18-06-08, 10:40
Εγώ ξύπνησα στις 5:10 και δεν τον καταλαβα ...
Κοιμομουν, κατι με ξυπνησε και επειδη κοιταξα το ξυπνητηρι
ηταν ακριβως τοτε που εγινε!
Εσυ μαλλον ενεργοποιηθηκες απ τους μετασεισμους...:rofl:

flamelab
18-06-08, 10:41
Κοιμομουν, κατι με ξυπνησε και επειδη κοιταξα το ξυπνητηρι
ηταν ακριβως τοτε που εγινε!
Εσυ μαλλον ενεργοποιηθηκες απ τους μετασεισμους...:rofl:

Τί να πω ... Ξύπνησα δεκα λεπτά μετά ακριβως !

DSLaManiaC
18-06-08, 10:52
Τουλάχιστον τη παλεύω..
Νόμιζα ότι έχω παραισθήσεις αλλά εντάξει τελικά όντως έγινε σεισμός :p

Hengeo
18-06-08, 15:39
Δεν κατάλαβα τίποτα εγώ, ήμουν στο τρίτο όνειρο εκείνη την ώρα :p

joeyGR
18-06-08, 16:48
Αυτο γραφει στα forthnet news ΔΥΟ ΣΕΙΣΜΟΙ ΣΗΜΕΡΑ: 5,7 Ρίχτερ στο Άργος και 4,6 στην Κάρπαθο

manoulamou
18-06-08, 17:59
Ειπαμε καθημερινως γινονται εκατοτανδες σεισμοι
που τους περισσοτερους δεν τους παιρνουμε καν χαμπερ!
ΕΕΕ αυτη την εποχη εχει διεγερθει το συμπαν οχι μονο το Ιονιο
ή το τοξο του Αιγαιου...

gonzo26
19-06-08, 01:37
Eγω τον καταλαβα το σεισμο, ειχα ψιλοξυπνησει (ημουν μεταξυ 2 ονειρων) και ενιωσα το πατωμα να ταλαντευεται για καποια δευτερολεπτα. Κοιταξα τοτε το ρολοι, ηταν 05:00 ακριβως.

harris
19-06-08, 01:42
Τελικά είμαι παντελώς αναίσθητος λέμε... χαμπάρι δεν πήρα πάλι :crazy: :p

panoc
24-06-08, 21:19
Μολις μας κουνησε καλα στη Πάτρα, πολυ πιο δυνατος απο τους 3-3.5 ριχτερ που εκανες τις προηγουμενες μερες.

ranger
24-06-08, 21:19
Καλό, αλλά σύντομο.

panoc
24-06-08, 21:20
ναι, εδειχνε οτι θα κρατησει περισσότερο, ειχε και πολτ βουητο.

ranger
24-06-08, 21:22
3.6 δίνει το EMSC (http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=90516)

........Auto merged post: ranger πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άλλο επίκεντρο!!

5 km W Vrakhnaíika

panoc, ήταν πολύ κοντά σου γιαυτό την άκουσες τόσο καλά.

panoc
24-06-08, 21:24
το ειδα, βασικα στα 5-6km απο το σπιτι μου ειναι :p

εχει κανει αρκετους παρόμοιας ισχυος εκει το τελευταιο διαστημα (εχεις παει καθόλου να δεις πως εχει γινει ο παραλιακος?) αλλα οι περισσότεροι ηταν ενα αποτομο κουνημα 1-2 δευτερολεπτο και τερμα, αυτος αρχισε σιγα με βουητό και μετα κουνησε :p

harris
26-06-08, 01:02
Αυτόν (http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=90653) δεν τον πήρε χαμπάρι κανείς ρε σεις;;;;; :what:

George978
26-06-08, 01:04
λολ εγω το καταλαβα αλλα ειπα να μην το πω γιατι θα με λενε τρελλο παλι :rofl:

harris
26-06-08, 01:10
λολ εγω το καταλαβα αλλα ειπα να μην το πω γιατι θα με λενε τρελλο παλι :rofl:

Σάμπως τον κατάλαβα νομίζεις; Μου τον έκανε αναμετάδοση η γυναίκα μου πριν λίγο από τις ειδήσεις που το είπαν πριν λίγο και έμεινα κάγκελο! :twisted::p

George978
26-06-08, 01:13
ημουν ξαπλωμενος και εβλεπα τιβι και τον ενοιωσα, πολυ λιγο (αθηνα ειμαι)

Spanos
26-06-08, 04:18
Έχει ένα σύστημα ρηγμάτων στην Αταλάντη αρκετά καλο:whistle:

manoulamou
26-06-08, 12:23
Αμα οι κατασκευες των σπιτιων ειναι χαλια
η ετοιμοτητα των δημοσιων υπηρεσιων μηδενικη
και η εκπαιδευση των πολιτων για το πως να συμπεριφερονται (http://www.civilprotection.gr/instruction_earthquake.htm)ανυπαρκτη
ακομη και 3 ριχτερ θα μας βγαζουν στο δρομο!
:evil:

Spanos
26-06-08, 13:26
Αμα οι κατασκευες των σπιτιων ειναι χαλια


Όσοι δεν έχουν καινούργιο σπίτι δηλαδή τι θα κάνουν, θα το το γκρεμίσουν για να το ξαναχτίσουν; Με τι λεφτά;

manoulamou
26-06-08, 16:07
Δεν μιλαμε για καινουργια σπιτια ή παλια
αλλά για οικοδομες κατασκευασμενες ή τιγκα στις αυθαιρεσιες
ή με τους παλιοτερους αντισεισμικους κανονισμους!!!
Το δικο μας τελειωσε το 1962 και δεν εχει ουτε ρυτιδα στους σοβαδες
ενω ειναι πετρινο με μονο ενα πεδιλο και σταυρο στηριξης στη μεση ...
Και δεν μιλαμε εδω για τα ντουβαρια αλλά για τους ανθρωπους
και πως αντιμετωπιζουν την παραμικρη δονηση, ενω δεν εχουν
εμφανη λογο ν ανησυχουν για το σπιτι που μενουν ...








Ασε που αμα ειναι να μας πεσει ο ουρανος στο κεφαλι εχει κι αλλους τροπους:rofl:

manoulamou
01-07-08, 08:43
Και για να εχουμε μετρο συγκρισης χτες βραδι ο Εισαγγελατος
ειχε την εξης ειδηση, που δεν ηταν και τοσο φρεσκια ομως:
İstanbul bridges undergoing earthquake reinforcement (http://www.todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?load=detay&link=119877)
Bridges in İstanbul will be re-inforced in accordance with American and Japanese models
aiming to prevent damage from possible quakes.
Maintenance, repair and reinforcement work has begun on the bridges and
viaducts in İstanbul, aiming to prevent damage from possible earthquakes...
Following this large-scale maintenance project, 325 bridges and viaducts will be able to resist earthquakes measuring 7.7 on the Richter scale. The project’s contractors will take bridge models in America and Japan as examples.
General Director of Turkey’s Directorate of Highways Cahit Turhan, speaking on the maintenance, repair and reinforcement of large buildings including historical monuments, mosques from Ottoman period and building complexes that are adjacent to mosques, noted that after the projects are completed, the Bosporus and Fatih Sultan Mehmet bridges and viaducts will be able to resist an earthquake of a 7.7 magnitude. The massive project is expected to be completed in 2010. Turhan said the work will be overseen in three main phases, starting from preventing damage caused by time, measuring the performance of structures in the event of a quake and necessary repairs and improvement following a quake.
Pointing out that the 1999 Gölcük earthquake’s epicenter was approximately 100 kilometers from Istanbul and that bridges and viaducts were not badly affected, Turhan said: “We have decided to reinforce buildings located on highways in the event of a possible quake taking place on the fault line at the bottom of the Sea of Marmara and close to İstanbul.” The preventative project will be guided by the Caltrans companies’ contract -- which was used in the US state of California as well as by contracts in Japan. For these, large buildings were put on a priority list of first and second degree risk in accordance with regional traffic density and seismic sensitivity criteria.
Turkey’s maintenance and reinforcement project will involve 325 bridges, viaducts and tunnels. Noting that there has already been YTL 33 million spent within the framework of this project, Turhan said they need to spend approximately YTL 60 million more in order to complete the rest of the work. Turan also said that a portion of the maintenance work’s funding is coming from Japan, who is providing Turkey with a 12 billion yen loan. Saying that 3.6 billion yen of the loan has already been put to use, Turhan noted that the maintenance phase of the project is set to be complete by September 2008.
Turhan said the project will also aim to reduce the extreme pressure that will occur at the bases of Bosporus and Fatih Sultan Mehmet bridges in the event of an earthquake by way of mounting seismic isolator in spots at the edge of the bridges where they meet the shorelines.
20 August 2007, Monday
TODAY’S ZAMAN İSTANBUL

Οι γειτονες προσεχουν για να εχουν. ΕΜΕΙΣ;;;

George978
01-07-08, 08:51
οι γειτονες δεν προσεχαν καν οταν τις εφτιαχναν καταρχην, και πολλοι αμφιβαλουν και για τη ποιοτητα του μπετον που χρησιμοποιησαν. επισης οι τουρκοι λενε οτι αν γινει σεισμος και αν ειναι ισος με 7 ή και πανω και βραδυ παιζει να εχουν και κανα εκατομμυριο νεκρους :hmm:

alekan
01-07-08, 09:04
[Αυτολογοκρισια mode on]
Sorry για το hoax
[Αυτολογοκρισια mode off]

flamelab
01-07-08, 10:02
Απο ενα ακρως ενδιαφερων mail που μου ηρθε
"Το όνομά μου είναι Doug Copp. Είμαι ο Αρχηγός Διάσωσης και Διευθυντής Καταστροφών της Αμερικανικής Ομάδας Διεθνούς Διάσωσης (American Rescue Team International, ARTI), η πιο έμπειρη ομάδα διάσωσης του κόσμου.
Οι πληροφορίες που περιέχονται σ'αυτό το άρθρο θα σώσουν ζωές στο ενδεχόμενο ενός σεισμού.

Το πρώτο κτίριο στο οποίο μπουσούλισα στα τέσσερα ήταν ένα σχολείο στη πόλη του Μεξικού κατά τη διάρκεια του σεισμού του 1985. Όλα τα παιδιά ήταν κάτω από τα θρανία. Όλα τα παιδιά κυριολεκτικά καταπλακωθήκανε σε σημείο ισοπέδωσης. Θα μπορούσαν να είχαν σωθεί άμα είχαν ξαπλώσει δίπλα στα θρανία κατά μήκος του διαδρόμου. Ήταν φρικτό, καθόλου αναπόφευκτο και αναρωτήθηκα γιατί τα παιδιά δεν ήταν στους διαδρόμους. Δεν ήξερα εκείνη τη στιγμή ότι είχε δοθεί οδηγία στα παιδιά να κρυφτούν κάτω από οποιοδήποτε έπιπλο.
Απλά, όταν τα κτίρια γκρεμίζονται, το βάρος της οροφής που πέφτει πάνω στα διάφορα αντικείμενα ή έπιπλα ενός δωματίου συνθλίβει αυτά τα αντικείμενα, αφήνοντας κάποιο χώρο ή κενό δίπλα τους. Αυτός ο χώρος είναι αυτό που αποκαλώ "τρίγωνο της ζωής". Όσο μεγαλύτερο και δυνατότερο είναι το αντικείμενο, τόσο το λιγότερο θα συμπιεστεί. Όσο λιγότερο συμπιεστεί, τόσο μεγαλύτερο το κενό και τόσο μεγαλύτερη θα είναι η πιθανότητα ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί το κενό αυτό για την ασφάλειά του να μη τραυματιστεί. Την επόμενη φορά που θα δείτε κτίρια που έχουν καταρρεύσει στην τηλεόραση, μετρείστε τα "τρίγωνα" που έχουν σχηματιστεί. Είναι παντού. Είναι το πιο κοινό σχήμα που θα δείτε στα γκρεμισμένα κτίρια. Είναι παντού.

ΔΕΚΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΠΟ ΣΕΙΣΜΟ

1. Σχεδόν όλοι που απλά "βουτούν και κρύβονται κάτω από κάτι" όταν καταρρέει ένα κτίριο συνθλίβονται μέχρι θανάτου. Οι άνθρωποι που χώνονται κάτω από αντικείμενα, όπως θρανία ή αυτοκίνητα, συνθλίβονται.
2. Οι γάτες, τα σκυλιά και τα μωρά πολύ συχνά και φυσικά διπλώνουν το σώμα τους στην εμβρυακή θέση. Πρέπει να κάνετε και εσείς το ίδιο σε περίπτωση σεισμού. Είναι ένα φυσικό ένστικτο ασφάλειας και επιβίωσης. Μπορείτε να επιβιώσετε σε ένα μικρό κενό. Πηγαίνετε δίπλα σε ένα αντικείμενο, δίπλα σε ένα καναπέ, δίπλα σε ένα ογκώδες αντικείμενο που θα συμπιεστεί ελαφρά αλλά θα αφήσει ένα κενό δίπλα του.
3. Τα ξύλινα κτίρια είναι η ασφαλέστερη κατασκευή που μπορεί κανείς να βρεθεί κατά τη διάρκεια ενός σεισμού. Το ξύλο είναι ελαστικό και κινείται με τη δύναμη του σεισμού. Αν όντως ένα ξύλινο κτίριο καταρρεύσει, δημιουργούνται μεγάλα κενά επιβίωσης. Επιπλέον, ένα ξύλινο κτίριο έχει λιγότερη συμπυκνωμένη μάζα όταν καταρρεύσει. Τα κτίρια από τούβλα θα σπάσουν σε πολλά ατομικά τούβλα. Τα τούβλα αυτά θα προκαλέσουν πολλούς τραυματισμούς, αλλά λιγότερα πολτοποιημένα πτώματα σε σύγκριση με πλάκες από μπετόν.
4.Αν είστε ξαπλωμένος σε ένα κρεβάτι τη νύχτα και συμβεί σεισμός, απλά κυλείστε έξω από το κρεβάτι. Ένα ασφαλές κενό θα υπάρχει γύρω από το κρεβάτι. Τα ξενοδοχεία θα είναι σε θέση να πετύχουν ένα πολύ υψηλότερο ποσοστό επιβίωσης από σεισμό, απλά με το να αναρτήσουν μια πινακίδα στο πίσω μέρος της πόρτας κάθε δωματίου, που να λέει στους ενοίκους να ξαπλώσουν στο πάτωμα δίπλα στη βάση του κρεβατιού κατά τη διάρκεια ενός σεισμού.
5. Αν συμβεί ένας σεισμός και δεν μπορείτε εύκολα να ξεφύγετε με το να βγείτε έξω από τη πόρτα ή το παράθυρο, τότε ξαπλώστε κάτω και διπλώστε το σώμα σας στην εμβρυακή θέση δίπλα σε ένα καναπέ ή σε μια μεγάλη καρέκλα.

6. Σχεδόν όλοι που πηγαίνουν κάτω από το κούφωμα της πόρτας όταν καταρρέει το κτίριο, σκοτώνονται. Και αυτό γιατί αν κάθεστε κάτω από το κούφωμα και η πόρτα πέσει προς τα μπρός ή προς τα πίσω θα συνθλιβείτε από την οροφή από πάνω. Αν ή πόρτα πέσει προς τα πλάγια θα κοπείτε στη μέση από το κούφωμα. Και στις δύο περιπτώσεις θα σκοτωθείτε!
7. Ποτέ να μη πάτε στις σκάλες. Οι σκάλες έχουν διαφορετική ιδιοσυχνότητα (ταλαντώνονται διαφορετικά από το κεντρικό όγκο του κτιρίου). Οι σκάλες και το υπόλοιπο τμήμα του κτιρίου συνεχώς προσκρούουν μεταξύ τους μέχρις ότου οι σκάλες διαλυθούν εκ θεμελίων. Οι άνθρωποι που πάνε στις σκάλες πριν λάβει χώρα η οριστική διάλυσή τους, ακρωτηριάζονται φρικτά από τα σκαλοπάτια της σκάλας τη στιγμή που αυτά διαλύονται. Ακόμα και αν το κτίριο δεν καταρρεύσει, μείνετε μακριά από τις σκάλες, καθόσον αυτές είναι από τα πιο πιθανά μέρη του κτιρίου να υποστούν βλάβες. Ακόμα και αν οι σκάλες δεν καταρρεύσουν από το σεισμό, μπορεί να καταρρεύσουν αργότερα από την υπερφόρτωσή τους από τον πανικόβλητο κόσμο που έχει στραφεί σ'αυτές για εκκένωση του κτιρίου. Οι σκάλες πρέπει πάντα να ελέγχονται για καταλληλότητα μετά από σεισμό, ακόμα και αν το υπόλοιπο κτίριο δεν έχει υποστεί ζημιές.
8.Πηγαίνετε κοντά στους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου ή έξω από αυτούς αν είναι δυνατόν. Είναι πολύ καλύτερα να είστε κοντά στο εξωτερικό του κτιρίου παρά στο εσωτερικό. Όσο πιο μακριά είστε από την εξωτερική περίμετρο του κτιρίου, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να μπλοκαριστεί η οδός διαφυγής σας.
9. Οι άνθρωποι που βρίσκονται μέσα στα οχήματά τους συνθλίβονται όταν ο δρόμος από πάνω (ανισόπεδοι δρόμοι) καταρρεύσει σε περίπτωση σεισμού και καταπλακώσει τα οχήματά τους. Αυτό είναι ακριβώς αυτό που συνέβη με τις πλάκες ανάμεσα στα καταστρώματα στη λεωφόρο Nimitz. Τα θύματα του σεισμού του Σαν Φραντσίσκο έμειναν όλα μέσα στα αυτοκίνητά τους. Σκοτώθηκαν όλοι. Θα μπορούσαν να είχαν σωθεί απλά με το να είχαν βγει έξω και να είχαν καθίσει ή ξαπλώσει δίπλα στα οχήματά τους. Όλα τα καταπλακωμένα αυτοκίνητα είχαν κενά ύψους ενός μέτρου δίπλα τους, εκτός από εκείνα στα οποία οι κολώνες από μπετόν είχαν πέσει εγκάρσια πάνω τους.
10. Ανακάλυψα, καθώς μπουσουλούσα μέσα σε γραφεία εφημερίδων που είχαν καταρρεύσει, καθώς και σε άλλα γραφεία με πολύ χαρτικό υλικό, ότι το χαρτί δεν συμπιέζεται. Μεγάλα κενά δημιουργούνται γύρω από στοίβες από χαρτί.
"

Και απο ενα γρηγορο ψαξιμο
http://en.wikipedia.org/wiki/Triangle_of_Life
http://amerrescue.org/knowledge.htm

Βεβαια, υπαρχουν και οι αντιλογοι (ως συνηθως)
http://fsssbc.org/downloads/COPPCRITIQUE.pdf


Eχει ήδη ειπωθεί ότι είναι spam και επικίνδυνο. Δεν αναπαράγουμε ό,τι μας στέλνουν σε email.

@ ADSLgr.com All rights reserved.