PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

anon
24-05-14, 15:33
δεν ξέρω παιδιά, αλλά μετα τον σεισμό του 78 στην Θεσσαλονίκη, που ήμουν και σε 4ο όροφο, και πήγενε σαν βάρκα, όλοι οι υπόλοιποι μέχρι τώρα δεν ήταν και τίποτε φοβερό... για την Θεσσαλονίκη πάντα μιλωντας.

GoofyX
24-05-14, 15:49
Σε όλο το ρήγμα έχει ξεσκιστεί να κάνει σεισμούς. http://www.gein.noa.gr/el/

Εγώ καθόμουν σε καρέκλα, στο γραφείο μπροστά και άρχισα να πηγαίνω μπρος πίσω. Νόμιζα ότι κάποιος μου έκανε πλάκα, ότι με κουνούσε, αλλά δεν ήταν κανείς γύρω... Δεν είναι και το καλύτερο συναίσθημα...

flamelab
24-05-14, 15:58
Κούνησε για ώρα και στην Αθήνα, οχι πολύ, αλλά ήταν αισθητό.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-05-14, 17:29
δεν ξέρω παιδιά, αλλά μετα τον σεισμό του 78 στην Θεσσαλονίκη, που ήμουν και σε 4ο όροφο, και πήγενε σαν βάρκα, όλοι οι υπόλοιποι μέχρι τώρα δεν ήταν και τίποτε φοβερό... για την Θεσσαλονίκη πάντα μιλωντας.
Ο πατέρας μου από τότε αποφάσισε να μην ξαναμείνει σε διαμέρισμα πάνω του 2ου ορόφου :D

sweet dreams
24-05-14, 17:38
Και στην Θάσο κούνησε αρκετά, η πλακα ειναι οτι το μυαλό μου πηγε στον αλλον στο Αστρις ελπιζω να μην τον πετυχε σε κολωνα του ΟΤΕ να αλλάζει καλώδιο :whistle:

:rofl: :oneup: μπα εντάξει, τελείωσε.........

stamka
24-05-14, 17:44
Ο πατέρας μου από τότε αποφάσισε να μην ξαναμείνει σε διαμέρισμα πάνω του 2ου ορόφου :D

το αντιθετο επρεπε να κανει Οσο πιο ψηλα τοσο καλυτερα (αν και κουναει περισσοτερο)

phantom77
24-05-14, 18:21
Ευτυχώς ήμουν στη Θεσσαλονίκη όταν μας κούνησε. Εκεί λίγο τον κατάλαβα.
Πριν δυο ώρες γύρισα στην Αλεξανδρούπολη, για να δούμε θα μας αφήσει να κοιμηθούμε απόψε; Η συλλογή απο μπυρομπούκαλα δεν έπαθε τίποτα πάντως :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-05-14, 19:42
το αντιθετο επρεπε να κανει Οσο πιο ψηλα τοσο καλυτερα (αν και κουναει περισσοτερο)

Δεν φοβάται την κατάρρευση, αλλά το κούνημα :p

mindtrapper
25-05-14, 00:24
δεν ξέρω παιδιά, αλλά μετα τον σεισμό του 78 στην Θεσσαλονίκη, που ήμουν και σε 4ο όροφο, και πήγενε σαν βάρκα, όλοι οι υπόλοιποι μέχρι τώρα δεν ήταν και τίποτε φοβερό... για την Θεσσαλονίκη πάντα μιλωντας.

Άσε και εγώ που ξεσπιτώθηκα το '99 με τοίχους να διαλύονται και τα δυο διαμερίσματα του ορόφου να γίνονται ένα δεν έχω πολύ καταλάβει πολλά από τους επόμενους σεισμούς. 40 μέρες σε σκηνή ήταν αυτές, τι σκηνάκια στρατός και μλκς. Μη σου τύχει...

graal
25-05-14, 17:23
Υπάρχει έντονη δραστηριότητα από μετασεισμούς, λογικό, http://www.seismoi.gr/

konig
25-05-14, 17:28
αυτο που δεν ειναι λογικο ειναι οτι δεν εχει γινει ακομη ο μεγαλος μετασεισμος..

graal
25-05-14, 17:36
9λεπτά μετά τον κύριο σεισμό έκανε ένα 5άρι. δλδ στα πόσα ρίχτερ περίπου (δεδομένου του αρχικού μεγέθους) είναι ο μεγάλος μετασεισμός?

konig
25-05-14, 17:57
συνηθως ειναι κοντα στον μεγαλο τουλαχιστον αυτο εχω δει σε ολους τους μεγαλους σεισμους(στην ιαπωνια εκανε τον 9ρι αμεσως μετα τον 8.9 και μετα τον 8.7 μεσα σε 2-3 λεπτα)

phantom77
25-05-14, 18:00
Με 6,5R τον μεγάλο, κι εμένα τα 5 μου φαίνονται λίγα. Το τελευταίο 24ωρο ζήτημα να έχω νοιώσει ένα μετασεισμό.

nikraven
25-05-14, 19:23
Με 6,5R τον μεγάλο, κι εμένα τα 5 μου φαίνονται λίγα. Το τελευταίο 24ωρο ζήτημα να έχω νοιώσει ένα μετασεισμό.
και εδώ στην Ξάνθη μετά τον χθεσινό μεσημεριανό σεισμό
τουλάχιστον δεν αισθανθήκαμε κάποιον άλλον μετασεισμό.
(και δεν είχα πιεί απολύτως τίποτα όλη μέρα)

phantom77
25-05-14, 20:02
Νίκο, εμένα μου φάνηκε παράξενο αυτό που έγραψες για τα εμπορεύματα που έπεφταν απο τα ράφια στο κατάστημα όπου ήσουν. Ρώτησα εδώ σε σούπερ μάρκετ και δεν είχαν τέτοια προβλήματα. Και είμαστε 25χλμ πιο κοντά στο επίκεντρο.

sweet dreams
25-05-14, 20:23
(και δεν είχα πιεί απολύτως τίποτα όλη μέρα)

Kαλά, ανάποδα τα κάνεις εσύ;; :hmm:

Oι οδηγίες των επιστημόνων είναι, να πίνουμε όσο ποιο πολύ μπορούμε μετά από ένα μεγάλο σεισμό,

για να μην καταλαβαίνουμε τους μετασεισμούς.... απλά πράγματα...:drunk:

nikraven
25-05-14, 20:34
Νίκο, εμένα μου φάνηκε παράξενο αυτό που έγραψες για τα εμπορεύματα που έπεφταν απο τα ράφια στο κατάστημα όπου ήσουν. Ρώτησα εδώ σε σούπερ μάρκετ και δεν είχαν τέτοια προβλήματα. Και είμαστε 25χλμ πιο κοντά στο επίκεντρο.
Aδερφέ μην φανταστείς ότι έγινε ολική καταστροφή αλλά απο τα stand πέφτανε συνεχώς παιχνίδια.
Να έφταιγε ότι είμασταν στο υπόγειο του καταστήματος και τα stand ήταν μεγάλα απο το πάτωμα εως την οροφή??
Δεν ξέρω τι να σου πώ.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα χρειάστηκα και η κόρη μου ακόμα παραμιλάει.

- - - Updated - - -


Kαλά, ανάποδα τα κάνεις εσύ;; :hmm:

Oι οδηγίες των επιστημόνων είναι, να πίνουμε όσο ποιο πολύ μπορούμε μετά από ένα μεγάλο σεισμό,

για να μην καταλαβαίνουμε τους μετασεισμούς.... απλά πράγματα...:drunk:
ε να μην κάνω και εγώ κάτι ανάποδα??:p:)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-05-14, 21:55
ε να μην κάνω και εγώ κάτι ανάποδα??:p:)
Ήθελες να πας νηφάλιος να ψηφίσεις την επόμενη, γι'αυτό :p

nikraven
26-05-14, 07:56
Ήθελες να πας νηφάλιος να ψηφίσεις την επόμενη, γι'αυτό :p
:lol:
ένα Σάββατο έτυχε και δεν πήγα για τσίπουρο... και έγινε σεισμός.:p

manicx
28-05-14, 14:03
Γατάκια που φοβόσαστε, να πως αντιμετωπίζει ένας ηλικιωμένος τον σεισμό... Γατάκια...


http://youtu.be/usKGWrtCkDo

Atermon
28-05-14, 17:17
Γατάκια που φοβόσαστε, να πως αντιμετωπίζει ένας ηλικιωμένος τον σεισμό... Γατάκια...


http://youtu.be/usKGWrtCkDo

Πέρα από την πλάκα, γιατί επέμενε να μείνει εκεί παρόλο που την τράβαγαν να βγει έξω; Τι περνούσε από το κεφάλι της; Θα μπορούσε να κάνει το σταυρό της και έξω δηλαδή.

prodromosfan
28-05-14, 21:09
γιατι την ωρα του σεισμού
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΜΑΣΤΕ
ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΟΙ

XPHSTOS29
28-05-14, 21:16
γιατι την ωρα του σεισμού
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΜΑΣΤΕ
ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΟΙ

Μεχρι κατι να μας πεσει στο κεφαλι :p

konig
28-05-14, 23:13
ψυχραιμα το να καθεσαι σε ενα σημειο που πισω σου εχει χιλιαδες πραγματα και να σταυροκοπιεσαι? καπως ετσι ψηφιζουν και αυτοι μαλλον

Artemius
29-05-14, 11:58
εγω παλι σαν μονοκατοικια δε καταλαβα απολυτως τιποτα. :p

Geocheats2
29-05-14, 12:02
εγω παλι σαν μονοκατοικια δε καταλαβα απολυτως τιποτα. :p

ουτε εγώ αλλά μάλλον για άλλον λόγο :p:p

yiapap
29-05-14, 16:52
Mια και είναι ontopic... Μου ήρθε πρόσφατα και είναι οι "σύγχρονες" οδηγίες για το τι να κάνετε σε περίπτωση σεισμού. Οι φωτογραφίες που έχει ως τεκμηρίωση είναι πολύ ενδιαφέρουσες:
https://drive.google.com/file/d/0B1KbKFJZoFAVajlxYmpPOUlSRWt0UDNuaVpLNmJYWFFxbTRn/edit?usp=sharing
Οπότε αν πρόκειται να σταυροκοπηθείτε τουλάχιστον επιλέξτε το σωστό σημείο στον χώρο που βρίσκεστε. Απλά για το ενδεχόμενο ο Μεγάλος να είναι κομματάκι απασχολημένος και να μην ακούσει την προσευχή σας.

konig
29-05-14, 18:17
α μπα πως το επαθαν..επιτελους ενα σοβαρο copy paste απο τους ιαπωνες..(βεβαια ετσι οπως τα περιγραφουν ειναι σαν οδηγος επιβιωσης μετα απο τρομοκρατικη επιθεση η αποπειρα απαγωγης..)

nikraven
29-05-14, 20:36
Mια και είναι ontopic... Μου ήρθε πρόσφατα και είναι οι "σύγχρονες" οδηγίες για το τι να κάνετε σε περίπτωση σεισμού. Οι φωτογραφίες που έχει ως τεκμηρίωση είναι πολύ ενδιαφέρουσες:
https://drive.google.com/file/d/0B1KbKFJZoFAVajlxYmpPOUlSRWt0UDNuaVpLNmJYWFFxbTRn/edit?usp=sharing
Οπότε αν πρόκειται να σταυροκοπηθείτε τουλάχιστον επιλέξτε το σωστό σημείο στον χώρο που βρίσκεστε. Απλά για το ενδεχόμενο ο Μεγάλος να είναι κομματάκι απασχολημένος και να μην ακούσει την προσευχή σας.
πολύ σωστές οδηγίες.:oneup:
Το μόνο κακό είναι άντε να σκεφτείς αυτές τις οδηγίες μέσα στον πανικό την ώρα του σεισμού.

konig
29-05-14, 22:23
δεν ειναι σωστα βασικα κυριως το κομματι που λεει να ξαπλωσεις κατω..
ειδικα αμα ο σεισμος εχει μεγαλη επιταχυνση μπορεις να παθεις σοβαρες ζημιες στην πλατη σου

yiapap
01-06-14, 12:24
δεν ειναι σωστα βασικα κυριως το κομματι που λεει να ξαπλωσεις κατω..
ειδικα αμα ο σεισμος εχει μεγαλη επιταχυνση μπορεις να παθεις σοβαρες ζημιες στην πλατη σουAπό το να σου έρθουν 5 πλάκες στο κεφάλι... :p

8anos
01-06-14, 19:07
Mια και είναι ontopic... Μου ήρθε πρόσφατα και είναι οι "σύγχρονες" οδηγίες για το τι να κάνετε σε περίπτωση σεισμού. Οι φωτογραφίες που έχει ως τεκμηρίωση είναι πολύ ενδιαφέρουσες:
https://drive.google.com/file/d/0B1KbKFJZoFAVajlxYmpPOUlSRWt0UDNuaVpLNmJYWFFxbTRn/edit?usp=sharing
Οπότε αν πρόκειται να σταυροκοπηθείτε τουλάχιστον επιλέξτε το σωστό σημείο στον χώρο που βρίσκεστε. Απλά για το ενδεχόμενο ο Μεγάλος να είναι κομματάκι απασχολημένος και να μην ακούσει την προσευχή σας.

δεν ξέρω αν ισχυουν αυτα που γραφονται σε αυτο κείμενο μια και αποτελεί μεταφραση chain mail

καντε μια αναζητηση στον γοογλι με τον όρο
Triangle of Life Earthquake Survival Tips

θα δειτε αρκετα κείμενα τα οποια ειναι επικριτικά για αυτες τις οδηγίες

yiapap
02-06-14, 19:00
δεν ξέρω αν ισχυουν αυτα που γραφονται σε αυτο κείμενο μια και αποτελεί μεταφραση chain mail

καντε μια αναζητηση στον γοογλι με τον όρο
Triangle of Life Earthquake Survival Tips

θα δειτε αρκετα κείμενα τα οποια ειναι επικριτικά για αυτες τις οδηγίεςΉμουν σίγουρος ότι από κάπου ξεκίνησε και πράγματι υπάρχουν πηγές στο Διαδίκτυο που κρίνουν τη μεθοδολογία του συντάκτη κι επίσης ότι λείπουν διευκρινήσεις του τύπου "μην ψάνετε τριγωνο σε έπιπλα που είναι εύκολο να μετακινηθούν- ανατραπούν".
Μια ψύχραιμη κριτική του κειμένου που αναφέρει τα ορθά- λάθος σημεία του θα βρείτε εδώ (http://earthquakecountry.info/dropcoverholdon/Petal_Rejoinder_to_Copp_0906.pdf).
Σε κάθε περίπτωση όμως το βασικό είναι να ψάξουμε και να διαβάσουμε αφού το κλασσικό "καθίστε στην κάσα της πόρτας" έχει ξεπεραστεί εδώ και πολύ καιρό.

Τα σημεία στα οποία κανένας δε διαφωνεί πάντως είναι:
1. Αποφεύγετε τη μετακίνηση. Μείνετε χαμηλά στα 4 ή ξαπλωμένοι προστατευοντας το κεφάλι και το λαιμό. Το πρώτο δίνει τη δυνατότητα εποπτείας και γρήγορης μετακίνησης σε περίπτωση αλλαγής συνθηκών (π.χ. πέφτει η ντουλάπα) το δεύτερο μειώνει τον όγκο που είναι διαθέσιμος σε περίπτωση αντικειμένων που πέφτουν και προστατευει κεφάλι- λαιμό
2. Μην κάθεστε στην κάσα της πόρτας. Και η πόρτα και η κάσα είναι πιθανό να προκαλέσουν τραυματισμό
3. Σε περίπτωση που είστε σε πολυκατοικία μην προσπαθήσετε να βγείτε, ούτε από τις σκάλες.
4. Μάθετε ποιοι είναι οι δομικοί τοίχοι (τοιχεία) στο διαμέρισμά σας (αν υπάρχουν) και αν είναι εύκολο πηγαίνετε εκεί. Πάλι ιδανικά στα τοιχεία μην έχετε βαριά αντικείμενα που είναι εύκολο να ανατραπούν (τηλεοράσεις, βιβλιοθήκες, ψυγεία).

8anos
02-06-14, 22:38
Πραγματικά δεν εχω ιδιαίτερη άποψη επι του θέματος γιατι αυτα που γνωρίζω ειναι τα κλασσικά , θυμάμαι ακόμα που μικρός διάβαζα τις οδηγίες για τον σεισμό στον Χρυσό οδηγό :p
Παντως θα είχε μια αξία κάποια επίσημη κρατική ή ακαδημαϊκή αρχή να παρει μια θέση

konig
03-06-14, 13:30
Aπό το να σου έρθουν 5 πλάκες στο κεφάλι... :p

σαφως αλλα αν αρχιζουν και πεφτουν πλακες δεν θα χρειαζεται πια οδηγιες:p

ipo
03-06-14, 13:47
Παντως θα είχε μια αξία κάποια επίσημη κρατική ή ακαδημαϊκή αρχή να παρει μια θέση
http://www.civilprotection.gr/el/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF

fisherboy
27-06-14, 19:26
Κανείς ακόμα;:p

4,4 βόρεια της Άνδρου (http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=387809). Το πήρε χαμπάρι γνωστός μου στο Ηράκλειο Αττικής που μένει στον 5ο. Εγώ στον 2ο δεν κατάλαβα τίποτα αν και ήμουν καθιστός.

nothing
27-06-14, 19:28
4ος Μαρουσι ηταν αισθητος αν καθοσουν...
Αν εκανες κατι αλλο δεν τον καταλαβαινες (η μανα μου ειναι σαν σεισμογραφος γενικα και επειδη ηταν ορθια δε το πηρε χαμπαρι)

Μικρη διαρκεια μου φανηκε...

konig
27-06-14, 20:06
σεισμος ηταν? νομιζα πως η αναδραση του g25 τα κουναγε ολα(που τα κουναει αλλα δεν καταλαβα)

senkradvii
27-06-14, 21:37
Α καλά άκουσα την πόρτα να πηγαινοέρχεται σε κάποια φάση..

psyxakias
11-07-14, 12:46
Χμμμ, μολις κουνησε. Πάρνηθα;

Revolution
11-07-14, 12:47
Πρεπει να ηταν καλός, στην Μεταμόρφωση κουνηθήκαμε αρκετά.

flamelab
11-07-14, 12:47
Μικρουλι, τον ενιωσα 3-4 δευτερολεπτα εδω.

konig
11-07-14, 12:48
κουνησε αρκετα εδω αλλα μικρος σε διαρκεια νομιζω

Revolution
11-07-14, 12:48
Ναι 3-4sec ήταν

psyxakias
11-07-14, 12:49
Voila: http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=390352

4.2R Κοντά στη Χαλκίδα

ΥΓ. Μπορεί βέβαια να αλλάξει, πολύ νωρίς ακόμα.

qwertyuiop
11-07-14, 12:52
Πρώτη φορά κατάλαβαν άλλοι σεισμό κι εγώ όχι. Η εξεταστική βλάπτει σοβαρά την υγεία. :p

psyxakias
11-07-14, 12:56
Μην ξεχνιόμαστε... :crazy:

cool11
11-07-14, 12:57
Κι ο καιρος περιεργος για Ιουνιο παντως...δεν παμε καθολου καλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.