PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

NaGR
22-06-17, 22:46
εκτός απο τη Λέσβο, έχει ξεσκιστεί να κουνάει και πιο κοντά
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500150953
184249
και πάνω απο τους μισούς τους έχω καταλάβει...
wtf

konig
25-06-17, 17:01
εκανε σεισμος πριν απο κανα λεπτο δυο?

evantigger
25-06-17, 17:19
εκανε σεισμος πριν απο κανα λεπτο δυο?

Ναι!!! Κουνήθηκε λίγο το κρεβάτι μου

adolf
27-06-17, 04:53
:lol:
Για τη Νέα Λέσβο να ανησυχείς, η παλιά είναι μακριά ;)
Όταν έχεις πολιτικους ανδρες ή γυναίκες που από γεωγραφία δεν ξέρουν την τύφλα τους αυτά παθαίνουμε.
Υ.Γ.ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΙΣ ΣΠΕΤΣΕΣ.

teodor_ch
15-07-17, 23:38
5.3 Νότια της Κρήτης

μικρής διάρκειας

http://www.geophysics.geol.uoa.gr/stations/gmaps3/eventpage.php?scid=uoa2017ntvr&lng=en

manoulamou
21-07-17, 05:10
Ισχυρή σεισμική δόνηση 6,4 βαθμών σημειώθηκε στα Δωδεκάνησα στις 1:31 το πρωί σήμερα σύμφωνα με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Ακολούθησε και δεύτερη δόνηση, των 5,1 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, επτά λεπτά αργότερα με το επίκεντρο να εντοπίζεται λίγα χιλιόμετρα βόρεια της Λέσβου και σε πολύ μικρή απόσταση από τις ακτές των Λειψών. (http://www.efsyn.gr/arthro/o-egkelados-htypise-ta-dodekanisa-dyo-nekroi-stin-ko)

konig
21-07-17, 05:15
με τους τουρκους να δειχνουν εικονες απο τσουναμι 2 μετρων και βαλε με τιποτα δεν ηταν απλα 6.4..

voithostyrempora2
21-07-17, 05:51
Κουνηθηκαμε αρκετά στην Κω. Δυστυχως υπάρχουν 2 νεκροι σε μπαρ (ιταλικό κτιριο περίπου 100 ετών) που κατερρευσε ο πάνω όροφος. Κατέρρευσε πλήρως ο μιναρές στο τζαμί της κεντρικής πλατείας της πόλης της Κω και μερικώς ο μιναρές δίπλα στον πλάτανο του Ιπποκρατη (κτίσματα από την εποχή της Τουρκοκρατίας). Αρκετές ζημιές έπαθαν και δύο εκκλησίες (Αγιος Νικόλαος που είναι η Μητροπολη και Αγία Παρασκευή) που είναι πάνω από 100 ετών . Επεσαν και 2 μεσαιωνικά τοιχία. Φαινεται ότι ούτε ενα συγχρονο κτίριο δεν έπαθε σοβαρές ζημιές. Ξημερώνει και θα ξεκινησει η καταγραφή. Ψυχραιμια.

tsigarid
21-07-17, 10:22
με τους τουρκους να δειχνουν εικονες απο τσουναμι 2 μετρων και βαλε με τιποτα δεν ηταν απλα 6.4..

What? Για στείλε φώτο

badweed
21-07-17, 10:24
What? Για στείλε φώτο

https://www.kosnews24.gr/koinwnika/item/236535-seismiki-donisi-6-4-vathmonhg-tis-klimakas-rixter-kounithike-i-kos

tsigarid
21-07-17, 10:33
https://www.kosnews24.gr/koinwnika/item/236535-seismiki-donisi-6-4-vathmonhg-tis-klimakas-rixter-kounithike-i-kos

Ξέρω τι έγινε. Δεν βλέπω 2 μέτρα τσουνάμι.

jkoukos
21-07-17, 10:49
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το λιμάνι, που πρέπει να βρεθεί λύση γρήγορα, καθώς το νησί δε διαθέτει άλλο για τα μεγάλα πλοία, οπότε θα υπάρχουν δυσκολίες και προβλήματα από κάθε άποψη.

manoulamou
21-07-17, 13:19
Σκεψου να εχεις παει για οικογενειακες διακοπες μαζι με το ΙΧ σου και να μεινεις αμανατι, εαν τα μικροτερα πλοια δεν χωρανε πολλα ή καθολου αυτοκινητα ...:twisted:

konig
21-07-17, 13:56
Ξέρω τι έγινε. Δεν βλέπω 2 μέτρα τσουνάμι.
δεν νομιζω οτι θα δεις πουθενα το τσουναμι :p

voithostyrempora2
21-07-17, 15:12
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το λιμάνι, που πρέπει να βρεθεί λύση γρήγορα, καθώς το νησί δε διαθέτει άλλο για τα μεγάλα πλοία, οπότε θα υπάρχουν δυσκολίες και προβλήματα από κάθε άποψη.

Προς το παρόν οι επιβατες αποβιβαζονται στην Κάλυμνο και πάνε με μικρότερα ferries στο λιμανι του Μαστιχαρίου και στη Νίσυρο όπου πάνε στο λιμανι της Καρδαμαινας επίσης με μικρότερα ferries . Ειδικά για τις νταλίκες, το λιμάνι της Καρδάμαινας ειναι ακατάλληλο, αλλά το λιμανι του Μαστιχαρίου είναι επαρκές και υπό κανονικές συνθηκες υπάρχουν νταλίκες που μεταφέρονται στο Κάλυμνος-Μαστιχάρι-Κάλυμνος ετσι κι αλλιώς. Ο κολλητός μου ειναι ο μεγαλύτερος αλευρέμπορας του νησιού και ήδη βρίσκεται σε διαβουλεύσεις με τη μεταφορική του και πλοιοκτητριες εταιρείες για το rerouting μέσω Καλύμνου. Το αεροδρομιο λειτουργεί κανονικά εδώ και ώρες.

Το νησι παραμένει προσβάσιμο και πλην της παλιάς πόλης δεν εχει πειραχτεί ιδιαίτερα κανένα κτίριο (εχουν φυγει κάτι λίγοι σοβαδες στη χειρότερη). Αν δεν ειχαμε τους 2 νεκρους στο μπαρ αυτό (που είναι ιταλικο κτιριο περίπου ενος αιώνα και στέκι μου όταν ημουν Λύκειο btw), θα επρόκειτο πραγματικά για αβροχοις ποσιν σεισμό. Τα συγχρονα κτίρια (των τελευταιων 30-40 ετών) συμπεριφερθηκαν αψογα αντισεισμικα και δεν αντιμετώπισαν προβλήματα στο σύνολο τους , σε μία μοναδικη πανελλαδικά (και όχι μόνο) περιπτωση αντισεισμικής αντοχης για σεισμό 6,6 Ρίχτερ . Πέφτουν βροχή τα τουιτς από τουριστες που δοξάζουν και αποθεωνουν τους Ελληνες Μηχανικούς και Κώους ξενοδοχους που είναι υπεύθυνοι για την άψογη αυτή αντισεισμική συμπεριφορά των ξενοδοχείων της Κω.

jkoukos
21-07-17, 15:33
Το λιμάνι είναι πρόβλημα ότι και να λέμε. Το νησί εξυπηρετείται στα πάντα από αυτό και οι λύσεις που ακολουθούνται μέσω Νισύρου και Καλύμνου, είναι ανάγκης μέχρι να ολοκληρωθούν οι έλεγχοι στο λιμάνι και να βρεθεί γρήγορα λύση.
Μέχρι τότε, το επόμενο διάστημα θα παρουσιασθούν καθυστερήσεις σε παραδόσεις, πιθανόν ελλείψεις σε κάποιες περιπτώσεις και ίσως αύξηση στις τιμές καθώς κάποιος πρέπει να επωμισθεί το κόστος των επιπλέον μεταφορικών.

voithostyrempora2
21-07-17, 15:38
Φυσικά και είναι πρόβλημα. Αλλά ειναι πρόβλημα που μερικώς αντιμετωπίζεται , κυρίως μέσω Καλυμνου-Μαστιχαρίου παρά μέσω Νισύρου-Καρδάμαινας. Ο Σαντορινιος (υφυπουργός Αιγαιου) δήλωσε ότι το λιμανι θα επαναλειτουργησει σε 3 με 4 μέρες. Τα είδη πολύ πρώτης αναγκης (όπως φάρμακα πχ) μπορούν στην ανάγκη να μεταφερθούν και με cargo αεροπλάνα (το αεροδρομιο της Κω μπορεί να δεχθεί ακόμα και Boeing 747 χωρίς πρόβλημα). Τα υπολοιπα θα ακολουθησουν για μερικές μερες το rerouting μεσω Καλύμνου. Ο κολλητος μου έκανε σήμερα δευτερο ιστορικο υψηλο ρεκορ πωλήσεων αλευρων εδώ και δεκαετίες (το πρώτο ήταν τη μέρα μετά την εξαγγελία του δημοψηφίσματος το 2015).

jkoukos
21-07-17, 15:46
Δεν πιστεύω ότι στα είδη πρώτης ανάγκης θα υπάρχει θέμα, αφού πιθανότατα θα έχουν προτεραιότητα.
Δε νομίζω ότι το Α/Δ έχει δυνατότητα για μεταφορές cargo. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώση μου έως το 2008 και δεν νομίζω να έχει αλλάξει μέχρι σήμερα.
Εε, φυσικό είναι όλοι οι φούρνοι να τρέξουν για απόθεμα, ώστε να καλύψουν τις ανάγκες τους στο προσεχές διάστημα σε μια πλήρη τουριστική περίοδο.

konig
21-07-17, 15:53
αφου ολος ο κοσμος τον εδωσε στα 6.6 και εμεις απο 6.9 στα 6.2 και μετα στα 6.4 ειπαμε να σοβαρευτουμε και να τον δωσουμε στην πραγματικη τιμη του
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500155785

voithostyrempora2
21-07-17, 17:24
Δεν πιστεύω ότι στα είδη πρώτης ανάγκης θα υπάρχει θέμα, αφού πιθανότατα θα έχουν προτεραιότητα.
Δε νομίζω ότι το Α/Δ έχει δυνατότητα για μεταφορές cargo. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώση μου έως το 2008 και δεν νομίζω να έχει αλλάξει μέχρι σήμερα.
Εε, φυσικό είναι όλοι οι φούρνοι να τρέξουν για απόθεμα, ώστε να καλύψουν τις ανάγκες τους στο προσεχές διάστημα σε μια πλήρη τουριστική περίοδο.

To cargo της ACS ερχεται καθημερινά και απροβληματιστά στο αεροδρομιο της Κω, αν και ειχε κοπεί το 2011-2014 για λόγους περικοπών κόστους της ACS. Ναι, στόκαραν άλευρα οι φούρνοι και τα ξενοδοχεια . Ευτυχως ειχε λάβει μόλις χθες φορτιο φουλ αλευρα ο φιλος μου και το νησι δε θα εχει πρόβλημα τροφοδοτησης αλευρων για πολλές μέρες (έχει τη μεγαλυτερη αποθηκη αλευρων στο νησί μακράν της δεύτερης). Αυτη τη στιγμή οι προσπάθειες επικεντρωνονται στο να καθαριστεί η πόλη από τα μπάζα. Ενα μεγάλο μερος έχει ήδη μαζευτει και αν δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια μεχρι αποψε, το πολύ μεχρι αυριο το μεσημερι όλα θα είναι φυσιολογικά.

Φυσικά, οι 2 μιναρεδες πάνε για φουλ ανακατασκευη μες στο χειμώνα. Το μεγάλο στοιχημα ειναι η διαχειριση των επισκεπτών που είναι τωρα στο νησί και το ακόμη μεγαλύτερο ειναι το πώς θα πάει ο Αύγουστος με ακυρώσεις. Προς το παρόν στο δικό μας ξενοδοχειο (βρίσκεται στο κέντρο του νησιου και ούτε σοβάς δεν εφυγε) δεν εχουμε κάποιο θεμα αποχωρησεων/ακυρώσεων. Εχω ανθρωπο μεσα στο μεγαλύτερο τουριστικό πρακτορειο του νησιου και μέχρι αποψε αργά το βραδυ θα εχω ξεκαθαρη εικονα των συνολικών ακυρώσεων. Τα χειροτερα, ειδικά για ενα σεισμό 6.6 Ρίχτερ, φαίνεται ότι αποτράπηκαν, με μεγάλη τραγωδια εννοείται την απώλεια 2 ανθρωπινων ζωών. Η Κως δοκιμαστηκε σκληρά, η Κως αντεξε στο σύνολό της (πλην κτιριων 100-200 ετών). Μεσα στις επόμενες ωρες κιόλας, το νησί θα ξεκινησει να επανερχεται προς την κανονικότητα. Αλλωστε, όλοι οι προορισμοι του νησιού πλην της πόλης της Κω εμειναν απολυτως ανεπηρεαστοι.

jkoukos
21-07-17, 18:43
Δεν μιλάω για το cargo στυλ ACS, Μιλάω για μεγάλα φορτία βάρους και όγκου, όπως αυτά που διακινούνται με τα πλοία.
Σίγουρα μέχρι το 2008 που γνωρίζω, δεν υπήρχε υλικοτεχνική υποδομή, εφόσον δεν ήταν εμπορευματική πύλη της χώρας και δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε.

voithostyrempora2
22-07-17, 00:16
Εντάξει, δεν είπαμε ότι θα έρθουν ντιζελογεννητριες της ΔΕΗ με air cargo, ούτε ότι θα κατέβει το Antonov 225 (https://en.wikipedia.org/wiki/Antonov_An-225_Mriya) :p . Αλλά ό,τι μπορεί να φορτωθεί σε κουτες, μπορεί να ταξιδεψει αεροπορικώς, ειδικά τα πλέον απαραίτητα (φάρμακα, βρεφικο γάλα σε σκόνη κοκ). Επίσης, ο στρατός έχει τη δυνατοτητα να στήσει "αερογέφυρα" προμηθειών αν χρειαστεί (και από στρατο η Κως εχει ένα σκασμο, μόνο οι τουριστες ειναι περισσότεροι από τους στρατιωτικούς :p ) . Ειχαμε σχετικές αναφορές στα σχέδια σε περίπτωση εμπλοκής στο στρατόπεδό μου όταν υπηρετησα στα σύνορα (Κως :p ), αλλά αν πω περισσότερα, παίζει να περάσω και στρατοδικειο :cool:.

Τέλος πάντων, η όλη συζητηση γίνεται εν κενώ, αφού η λύση βρέθηκε. Το Blue Star II έδεσε κανονικά στο τρίτο περιφερειακό λιμάνι του νησιού, στην Κέφαλο (τα άλλα 2 είναι το Μαστιχάρι και η Καρδάμαινα που ανέφερα πριν) και ξεφορτωσε επιβάτες και νταλικες όπως θα ξεφόρτωνε και στο λιμάνι της πόλης της Κω. Σχετικό βίντεο και φώτος εδώ (http://www.aegeanews.gr/featured/93904/foto-vinteo-blue-star-gia-1i-fora-sto-limani-tis-kefalou/). Προσέξτε τις σχετικές αποστασεις των 4 λιμανιών του νησιού εδώ (https://www.kosisland.gr/images/stories/maps/2.gif) (Κως, Μαστιχάρι, Καρδάμαινα και Κέφαλος) .Το δέσιμο των κάβων και η προσεγγιση βλέπω οτι εγινε απρόσκοπτα πλην του ότι υπάρχει μια δέστρα μες στη μεση και πρέπει να ευθυγραμμιστούν ακριβώς οι μπουκαπόρτες, πραγμα λογικό αφού ποτέ δεν ειχ επροβλεφθεί να δεσει τόσο μεγάλο σκαρί. Αλλά ο καπετάνιος φαίνεται γάτος και τα καταφερε άριστα. Από εκεί και πέρα, το μόνο ζητημα είναι ότι η πόλη της Κω απέχει 45 ολόκληρα χιλιόμετρα από την Κέφαλο και ειδικά το κομμάτι Κέφαλος-αεροδρομιο είναι πανάθλιο σε οδόστρωμα και πλάτος. Το αεροδρόμιο-Κως ειναι καλό (εως πολύ καλό, αν σκεφτουμε ότι μιλάμε για νησί). Αλλά αυτα είναι παρανυχιδες μπροστά στο να έμενε αποκλεισμενο το νησι ως προς τις προμηθειες και σιγουρα πιο βολικό από το rerouting μεσω Καλύμνου-Μαστιχαρι. Btw βλέπω τους ταρίφες να κάνουν χρυσες δουλειες (σσ. το κεντρικό λιμανι του νησιού ειναι στην πρωτεύουσα και όχι 45 χιλιομετρα μακριά).

Κατα τα λοιπά, εχω τα πρώτα στοιχεια. Οι τουριστες που θέλουν να φυγουν πρόωρα από το νησι είναι μονοψηφιο ποσοστό σε ξενοδοχεία εκτός πόλης σε όσα γνωριζω, αλλά ξέρω για ~1.000 κλίνες σε συνολο πολλών δεκάδων χιλιάδων κλινων στο νησί. Το ποσοστο αυξάνει αρκετά στην πόλη της Κω που ειναι και το μόνο κομματι του νησιου που επηρεαστηκε άμεσα από το σεισμό. Παρακολουθω πολύ στενα τις εξελίξεις (αν και βρισκομαι ακόμα στην Ολλανδια) και θα μεταφέρω ό,τι νεότερο. Πάντως, το νησί άντεξε, προχωράει και τη Δευτερα, αν όχι το ΣΚ, θα εχει επανέλθει στην κανονικότητα.

badweed
23-07-17, 00:04
Ξέρω τι έγινε. Δεν βλέπω 2 μέτρα τσουνάμι.

ειχα διαβασει το μηνυμα του βοηθουτυρεμπορα2 προηγουμενως , και δεν προσεξα το σε ποιον εκανες quote και μετεφερα το λινκ που ειχα δει για το τι εγινε στην κω ...
λαθος μου
τσουναμι δεν εχει , προς παλιρροια φερνει (https://www.youtube.com/watch?v=aQVgtAwRQAU) .

konig
23-07-17, 13:06
ειχα διαβασει το μηνυμα του βοηθουτυρεμπορα2 προηγουμενως , και δεν προσεξα το σε ποιον εκανες quote και μετεφερα το λινκ που ειχα δει για το τι εγινε στην κω ...
λαθος μου
τσουναμι δεν εχει , προς παλιρροια φερνει (https://www.youtube.com/watch?v=aQVgtAwRQAU) .


https://www.youtube.com/watch?v=QhdSbCUn-oE
αν περιμενε κανεις Κατι τετοιο προφανως και θα ηταν λιγακι δυσκολο

Φανερός Πράκτωρ
23-07-17, 16:26
Το έχεις πάρει θερμά το θέμα τυρέμπορα :p

konig
23-07-17, 17:00
Το έχεις πάρει θερμά το θέμα τυρέμπορα :p
βαρετη μερα+ζεστη+χαλασμενο ac ε ναι λογικο το βλεπω :p

voithostyrempora2
08-08-17, 15:01
Ο πλέον ισχυρός μετασεισμός σημειώθηκε σήμερα το πρωί στην Κω, έντασης 5.3 Ρίχτερ (http://www.capital.gr/epikairotita/3231767/seismos-5-3-rixter-sti-thalassia-perioxi-anamesa-se-ko-kai-tourkika-paralia) . Δεν αναφέρθηκαν ζημιές. Η πορεία των μετασεισμών είναι φυσιολογική και το φαινόμενο εκτονώνεται.


Το έχεις πάρει θερμά το θέμα τυρέμπορα :p

Οικογένεια, φίλοι, βιος. Ελαφρά το χω πάρει το θεμα. Πάω μεθαυριο στο νησί να επιθεωρησω την κατασταση :cool: .

Η ομαλότητα έχει επανέλθει πλήρως στην Κω. Οι ζημιές αποκαθιστανται και το κυρίως λιμανι ειναι να λειτουργησει μεσα στην επόμενη εβδομαδα. Η προβλήτα της ΔΕΗ πλέον εξυπηρετεί τα ημερόπλοια προς Αλικαρνασσό. Απομακρύνθηκαν τα μπάζα και έπεσε καινουριο τσιμέντο . Ο Ιούλιος είδε αυξηση 14,69% (http://www.aegeanews.gr/news/taxidia-tourismos/98630/1469-stis-afikseis-ioulios-gia-tin-1922-mechri-stigmis-sezon/) σε διεθνείς αφίξεις με 11 από τις 31 μερες να είναι μετά το σεισμό (στο +19,22% η σεζον μεχρι στιγμης, πάμε για την 2η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών). Ο Αύγουστος επίσης είναι στο +, αφού οι όποιες ακυρωσεις (κυρίως Ιταλών, άτιμη φάρα) αντισταθμιστηκαν από last minute κρατησεις Αγγλων-Γερμανών (οι οποίοι αφού ειδαν όλη την Ελλάδα sold out , κατεληξαν στην Κω που είχε μερικά άδεια κρεβάτια :p ) . Αν δοθούν μερικές διευκολυνσεις (διατηρηση μειωμενου ΦΠΑ, απαλλαγή από ΕΝΦΙΑ για το σύνολο της πόλης της Κω, απαλλαγη τέλους διανυκτερευσης για το νησι, ένταξη στο ΕΣΠΑ όλων των business plans του νησιου κοκ), η Κως θα έχει περάσει εναν γιγάντιο σεισμό και θα εχει επουλώσει τις πληγες της σε λίγους μηνες. Βεβαια σιγα μην ενδιαφερθουν για τα Δωδεκάνησα οι καρεκλοκενταυροι μανδαρινοι των Αθηνών, χιλιοπαιγμένο και βαρετό το εργο δεκαετίες τωρα...

Slammer
12-10-17, 01:54
Κουνηθήκαμε λίγο ή μου φάνηκε?

konig
12-10-17, 01:55
οντως οχι πολυ στην αθηνα αλλα τον ενιωσα

Slammer
12-10-17, 02:00
5.2 Κοντά στην Σκύρο.... (από Γ.Ι.) Δεν τον λές και μικρό....

under_LgN
12-10-17, 09:08
Για όλα φταίει η Ολική Έκλειψη που είχαμε πριν κάτι μήνες, κάθε φορά που έχουμε ένα αντίστοιχο γεγονός πάντα ακολουθούν μεγάλες καταστροφές, όπως τότε και το 99.

manoulamou
12-10-17, 11:37
Eγω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που επικειται μεγαλος σεισμος, εχω φοβερο πονοκεφαλο.
Δυο νυχτες δεν μπορω να κοιμηθω χωρις παυσιπονο, βρε λετε;
:scared::p

konig
12-10-17, 12:12
παντως για την σεληνη και τις βαρυτικες δυναμεις ειναι οντως ετσι αλλα μονο οταν π.χ ενα συστημα ειναι ηδη τοσο στρεσαρισμενο που η παραμικρη δυναμη θα το κανει να σπασει (ετσι εγινε και με τον σεισμο στο μεξικο που το usgs ειπε πως η δυναμη που χρειαστηκε εκεινη την μερα για να σπασει ηταν μικροτερη απο την πιεση που ασκεις για να φουσκωσεις ενα λαστιχο ποδηλατου)

psyxakias
31-12-17, 07:03
Μόλις κούνησε, στην Αθήνα...

badweed
31-12-17, 07:04
εγινε αντιληπτος και στην βορεια πελοποννησο , μεταξυ κορινθου και πατρας
προηγηθηκε βουητο . δεν κρατησε πολυ εδω , 3-4 δεπτερολεπτα .

psyxakias
31-12-17, 07:06
https://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=638529

mindtrapper
31-12-17, 07:07
Και Αθήνα λίγο κράτησε.

manoulamou
31-12-17, 12:54
Ηρεμια, ψυχραιμια, πρωτα τα γυναικοπαιδα... Ολοι στη θαλασσα (καπτεν Χαντοκ -τεντεν)
Ωραια τελειωνει το 2017, σκεφτειτε τι μας περιμενει στο δισεκτο! :twisted:
Μικρης εντασεως πλην ομως επιφανειακος γι΄αυτο εγινε τοσο αισθητος.

- - - Updated - - -

Σεισμοί: Οδηγίες Προστασίας (http://civilprotection.gr/el/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF)
:hmm:

konig
31-12-17, 13:48
ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΤΕ ΣΕ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟ ΚΥΜΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ (ΤΣΟΥΝΑΜΙ)

Παρατηρείστε αν υπάρχει σημαντική αύξηση ή πτώση της στάθμης του ύδατος, γεγονός που αποτελεί φυσική προειδοποίηση.


σαν να μας λεει μεινετε εκει μεχρι την τελευταια στιγμη οπου το τσουναμι θα σε χτυπησει

teodor_ch
31-12-17, 14:10
Όταν το είχα ψάξει, είχα βρεί σε κάποιο κρατικό φορέα πολιτικής προστασίας της Αμερικής ότι κίνδυνος για τσουνάμι υπάρχει σε πάνω απο 6 ρίχτερ σεισμό. Πάλι υπο προϋποθέσεις το αν θα γίνει. Απλά κάτω απο 6 δεν υπάρχει πιθανότητα.


Επίσης συμφωνώ με τον απο πάνω!
Σε άλλη ερώτηση σε πανεπιστημιακό, όταν δείς τα νερά να τραβιούνται έχεις δεν έχεις 10 λεπτά!

Το πιο σημαντικό είναι ένα σενάριο διαφυγής με κάποιες εναλλακτικές.
Γιατί αν κάτσεις να το σκεφτείς την τελευταία στιγμή με τον φόβο και το σοκ του σεισμού μάλλον δε θα πάρεις σωστή απόφαση.

Και συνεννοηθείτε ενδο-οικογενειακά ποιός μαζεύει ποιόν και πού πάει σε περίπτωση που δεν υπάρχει επικοινωνία.


Απλά πράγματα δηλαδή :)

Δεν έχω προχωρήσει σε βαλίτσα έκτακτης ανάγκης με φάρμακα/τρόφιμα (ακόμα?).

Μένω Κρήτη και ένα μεγάλο σεισμό τον περιμένουμε στα σίγουρα στο άμεσο μέλλον.

xaris2335
31-12-17, 14:38
κουνηθήκατε καλά εε ας είναι καλά το Haarp (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=421637) :) :whistle:
κατα τα άλλα θεωρίες συνωμοσίας και χόαξ και άλλα παρόμοια κουραφέξαλα :twisted:

- - - Updated - - -

φωνάξτε τώρα τον seismic να σας σώσει απο τους σεισμούς, ουπς ξέχασα δεν είναι πλέον στην Ελλάδα έφυγε :nono:

- - - Updated - - -

Δεν θέλω να σας φοβίσω αλλά από εδώ και πέρα να περιμένετε πιο ακραία καιρικά φαινόμενα σεισμούς,τσουνάμι κτλ

teodor_ch
31-12-17, 14:43
Και η Κνωσσός απο το haarp καταστράφηκε το έγραψε ο Όμηρος :bless:

manoulamou
31-12-17, 14:45
Δεν θέλω να σας φοβίσω αλλά από εδώ και πέρα να περιμένετε πιο ακραία καιρικά φαινόμενα σεισμούς,τσουνάμι κτλ

ΕΕΕ τι καλο να περιμενεις, οταν ολοι οι τυφωνες και τα βαρομετρικα χαμηλα φερουν ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ονοματα; :rofl: :twisted:

Ας ειμαστε προετοιμασμενοι και για τα υπολοιπα ο θεος μεθ΄υμων. :innocent:

badweed
31-12-17, 16:38
στα μερη που εγινε ο σεισμος , εχει κανα 3μηνο που εχει ερθει ενα καραβι , που ειναι λεει ερευνητικο για σεισμους και απο την ακτη μοιαζει με πλωτο καζινο απο τα πολλα φωτα που εχει . συχναζε στα νερα που εγινε ο σεισμος . και ειχε παρει μια αργη πορεια προς τα δυτικα .

ενα καραβι ειχε ερθει στα ιδια μερη περιπου για παραμφερη λογο (ερευνες για σεισμους ειπανε ) και με παραμφερη ιδιοτητα (δηλαδη του εξειδικευμενου ερευνητικου σκαφους για σεισμους ) πριν κανα 15αρι χρονια . νομιζω οτι χτιζοτανε και η γεφυρα στο ριο τοτε .
εκεινο το καραβι , εκανε κατι υποκοφους θορυβους για αρκετο καιρο , οχι μονιμα , καποιες λιγες φορες την ημερα , σαν εκρηξεις, κοφτη δηλαδη διαρκεια , που γινοτουσαν αισθητες αρκετες δεκαδες χιλιομετρα μακρυα μεχρι και τις ακτες .


δεν ξερω τιποτα παραπανω και δεν ξερω τι ρολο παιζουν τα παραπανω , απλως συσχετισα δυο σκηνικα που εχω δει και εχω ζησει .

qwertyuiop
31-12-17, 19:44
Ο καθένας τις μπουρδάρες του. :)

Είναι λογικό να προσπαθείτε -με μηχανισμό άμυνας- να αποδώσετε σε ανθρώπινο παράγοντα ένα σεισμό, ακριβώς γιατί αν γίνει η παγκόσμια, αντι-ελιτίστικη, παλ-λαϊκή επανάσταση που ονειρεύεται ο μέσος ελληνέζος, θα σταματήσουν να γίνονται και ανθρωπογενείς σεισμοί.
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας πληροφορήσω ότι ο άνθρωπος είναι πολύ αδύναμος για να προκαλέσει σεισμούς, και η φύση πολλαπλώς πιο απρόβλεπτη και ισχυρή. Θα πρέπει να ζήσετε με αυτό.

badweed
31-12-17, 20:07
Ο καθένας τις μπουρδάρες του. :)

Είναι λογικό να προσπαθείτε -με μηχανισμό άμυνας- να αποδώσετε σε ανθρώπινο παράγοντα ένα σεισμό, ακριβώς γιατί αν γίνει η παγκόσμια, αντι-ελιτίστικη, παλ-λαϊκή επανάσταση που ονειρεύεται ο μέσος ελληνέζος, θα σταματήσουν να γίνονται και ανθρωπογενείς σεισμοί.
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας πληροφορήσω ότι ο άνθρωπος είναι πολύ αδύναμος για να προκαλέσει σεισμούς, και η φύση πολλαπλώς πιο απρόβλεπτη και ισχυρή. Θα πρέπει να ζήσετε με αυτό.

μπορει να εχει ερθει να μελετησει κατι , δεν ειπα οτι τον εκανε τον σεισμο , στην παλια περιπτωση , δεν εκανε σεισμους αλλα ενα υποκωφο ηχο , και αν ψαξεις λιγο , χρησιμοποιουν εκρηξεις για να μελετησουν τους σεισμους η να διεγειρουν ρηγματα ωστε να εκτονωθει καποια φορτιση , τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει .

konig
31-12-17, 20:07
Ο καθένας τις μπουρδάρες του. :)

Είναι λογικό να προσπαθείτε -με μηχανισμό άμυνας- να αποδώσετε σε ανθρώπινο παράγοντα ένα σεισμό, ακριβώς γιατί αν γίνει η παγκόσμια, αντι-ελιτίστικη, παλ-λαϊκή επανάσταση που ονειρεύεται ο μέσος ελληνέζος, θα σταματήσουν να γίνονται και ανθρωπογενείς σεισμοί.
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας πληροφορήσω ότι ο άνθρωπος είναι πολύ αδύναμος για να προκαλέσει σεισμούς, και η φύση πολλαπλώς πιο απρόβλεπτη και ισχυρή. Θα πρέπει να ζήσετε με αυτό.

μπορουν πως δεν μπορουν δες την oklahoma αλλα ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση

badweed
31-12-17, 20:09
ειναι και το fracking μια αλλη περιπτωση .

MNP-10
31-12-17, 20:56
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας πληροφορήσω ότι ο άνθρωπος είναι πολύ αδύναμος για να προκαλέσει σεισμούς, και η φύση πολλαπλώς πιο απρόβλεπτη και ισχυρή. Θα πρέπει να ζήσετε με αυτό.


...


https://news.nationalgeographic.com/2017/10/human-induced-earthquakes-fracking-mining-video-spd/



A study published in the journal Seismological Research Letters this week identified 730 sites where human activity caused earthquakes over the past 150 years. And while we've long known that people can influence seismic activity, researchers were surprised to find that human activity has induced earthquakes with magnitudes as high as 7.9—and that the number of earthquakes is clearly rising in some regions of the world.

qwertyuiop
31-12-17, 23:29
...


https://news.nationalgeographic.com/2017/10/human-induced-earthquakes-fracking-mining-video-spd/


Λολ, 736 περιπτώσεις σε 40-50 χρόνια όλες κι όλες (καθημερινά γίνονται χιλιάδες σεισμοί), με πηγή ένα σάητ ιδιωτών που έχει "proposed" και όχι σίγουρα δεδομένα ως προς τη σεισμική αιτιολογία. Στα καπάκια, λέγεται και inducedearthquakes.org για μία έξτρα ένεση αξιοπιστίας και αληθοφάνειας. :lol:

Ό,τι ποστάρει το νασιοναλ τζηογραφικ δεν είναι αυτόματα κι αξιόπιστο. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.