PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

hemlock
19-07-19, 14:33
Έχει φανεί τίποτα στο ντερνετ για καταστροφές στη Μαγούλα ?

MNP-10
19-07-19, 14:35
https://twitter.com/eqgr/status/1152179471132364800

- - - Updated - - -

https://www.protothema.gr/greece/article/909967/seismos-stin-athina-provlimata-se-epikoinonies-kai-ilektrodotisi

zeronero
19-07-19, 14:38
Προσοχή στις πληροφορίες. Πχ. το πρώτο θέμα αναφέρει εστιακό βάθος 5 Km που μάλλον δεν ισχύει.

ThReSh
19-07-19, 14:39
Τι σύμπτωση, 20 χρόνια μετά το σεισμό του 1999, μάλλον από Πάρνηθα μας ήρθε πάλι.

Καταραμένος Κούλης...

phantom77
19-07-19, 14:43
Προσοχή στις πληροφορίες. Πχ. το πρώτο θέμα αναφέρει εστιακό βάθος 5 Km που μάλλον δεν ισχύει.

Μέχρι στιγμής έχω ακούσει για 12, 8, 5, και 2 χλμ εστιακό βάθος...

ThReSh
19-07-19, 14:44
Έκανε κι ένα μετασεισμό πριν κάνα λεπτό...

teodor_ch
19-07-19, 14:45
Ρε κόπηκαν τα τηλέφωνα στην Κρήτη μέχρι τις ~14:40

Ωραία συστήματα! Ούτε τοπικές κλήσεις δε μπορούσαμε να κάνουμε.

zeronero
19-07-19, 14:46
Το Γε.Ιν. νομίζω πως είναι το πιο αξιόπιστο.

manoulamou
19-07-19, 14:47
Πηγαμε κι ηρθαμε εδω στο αρβανιτοχωρι κρατησε και πολυ
Η Μανδρα εχει λεει ζημιες...
Τα τηλεφωνα αλλού δουλευουν - αλλου οχι...
ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ κι εγω εστειλα στα παιδια μου SMS πως ειμαι καλα
εγω και η αρχαια μονοκατοικια μας!
:oneup:

matelas
19-07-19, 14:49
Ρε κόπηκαν τα τηλέφωνα στην Κρήτη μέχρι τις ~14:40

Ωραία συστήματα! Ούτε τοπικές κλήσεις δε μπορούσαμε να κάνουμε.

Κ εδώ δυτική Ελλάδα έπεσε το voip (ote) κ' έφτιαξε πριν 10 λεπτά. Κινητή cosmote ακόμα δεν μπορώ να καλέσω πουθενά.

zeronero
19-07-19, 14:50
Καλά που υπάρχουν και εναλλακτικές επικοινωνίας πλέον σε σχέση με το 1999.

Raven84
19-07-19, 14:56
Πολλά προβλήματα στα δίκτυα κινητής....

Χωρις σήμα ακομα. Ευτυχώς η σταθερή τηλεφωνία και το Internet δεν επηρεάστηκε και μιλήσαμε με τους δικούς μας. Αλλιώς μέρες 99 θα ζούσαμε που ψάχναμε 2 ώρες να τους βρούμε

manoulamou
19-07-19, 14:59
Στο ανατολικο Μαρουσι παντως ολες οι επικοινωνιες δουλευουν
:whistle:

- - - Updated - - -

Το πρωτο που εκανα - ηταν να ελεγξω το σπιτι
μεσα εξω για ζημιες, κατι πετρουλες εφυγαν εκει που ενωνεται η στεγη της βεραντας με το λιθοκτιστο κυριο κτισμα μονον...

jkoukos
19-07-19, 15:05
2-3 φωτογραφίες από την βιβλιοθήκη έπεσαν. Κατά τα άλλα χοροπηδήσαμε πάνω-κάτω καλά!
Στην περιοχή του Γηροκομείου, με Cosmote κινητή κλήση έγινε μόνο μία μετά από 20άλεπτο ενώ στην σταθερή 2-3 αλλά με πολλά και διάφορα θέματα μέχρι να επιτευχθούν.
Φαίνεται ότι γενικά υπάρχει υπερφόρτωση των κυκλωμάτων και κόβουν-δίνουν σταδιακά. Στα 3 λεπτά ακριβώς κόπηκε κλήση με του γονείς στο χωριό κι ακόμη δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε.

stratus
19-07-19, 15:06
Καταραμένος Κούλης...
Σωστός φίλε μου ,αφού είναι γνωστόν ότι ποτέ δεν έχει ξαναγίνει σεισμός στην Ελλάδα

konig
19-07-19, 15:07
ακριβως στο ιδιο μερος με του 1999

manoulamou
19-07-19, 15:08
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ πως
Οι γατες οι αδεσποτες στον κηπο εξαφανιστηκαν
οπως τοτε με τον προηγουμενο
εκ Παρνηθας...

ThReSh
19-07-19, 15:13
Σωστός φίλε μου ,αφού είναι γνωστόν ότι ποτέ δεν έχει ξαναγίνει σεισμός στην Ελλάδα

Sarcasm. :p

Έγινε κι άλλος μετασεισμός, μεγαλύτερος από τον προηγούμενο...

manoulamou
19-07-19, 15:15
Εκανε παλι εναν μικρουλη τωρα :p

jkoukos
19-07-19, 15:16
8 μετασεισμοί έχουν γίνει μέχρι τώρα, με τον μεγαλύτερο 3,5 στις 14:42 και για τον τελευταίο 8ο δεν υπάρχει ακόμη πληροφορία (ήταν μεγαλύτερος), στα 4,2.

Π

ThReSh
19-07-19, 15:18
Γελάνε οι Ιάπωνες πάντως. :p

konig
19-07-19, 15:20
ειπε ο τσελεντης οτι ηταν το δυτικο κομματι του ιδιου ρηγματος του 1999 που δεν ειχε σπασει

Slammer
19-07-19, 15:30
Ελπίζω τώρα να έσπασε... και όχι ότι άρχισε να σπάει... προς το κεντρικό του τμήμα...
Πάντως το ρήγμα είναι χαρτογραφημένο σε όλο το γνωστό του (???) μήκος... μπορεί θεωρητικά να δώσει σεισμό μέχρι 6.2.... (μεχρι αποδείξεως του εναντίον)
http://gredass.unife.it/HTMLs_2.0/GRCS450INF.html
http://gredass.unife.it/HTMLs_2.0/GRIS450INF.html

ThReSh
19-07-19, 15:33
205325

Iris07
19-07-19, 15:38
Έβλεπα TV..
Στην αρχή σε sec σκέφτηκα μικροδόνηση είναι θα περάσει.. :p
Μετά άρχισε όμως το κούνημα.. :cool:

Αμέσως πετάχτηκα να πιάσω την TV.. μην τυχόν και πέσει.. έκανε κάτι καλές ταλαντώσεις.. :lol:
Ψευτοβάσεις φτιάχνουν τώρα! :p

Φοβήθηκα μην πέσει και τίποτα από την ψηλή βιβλιοθήκη.. αλλά δεν έπεσε τίποτα..

Μένω σε δικό μας σπίτι οπότε γενικά δεν με φοβίζει η κατάσταση.. :cool:
Στον παλιό μεγάλο σεισμό, απλά είχαμε 1-2 μικρορωγμές στον σοβά..

Εδώ στην Άνω.. είμαστε γενικά πάνω σε πετρώδες έδαφος..

konig
19-07-19, 15:40
Ελπίζω τώρα να έσπασε... και όχι ότι άρχισε να σπάει... προς το κεντρικό του τμήμα...
Πάντως το ρήγμα είναι χαρτογραφημένο σε όλο το γνωστό του (???) μήκος... μπορεί θεωρητικά να δώσει σεισμό μέχρι 6.2.... (μεχρι αποδείξεως του εναντίον)
http://gredass.unife.it/HTMLs_2.0/GRCS450INF.html
http://gredass.unife.it/HTMLs_2.0/GRIS450INF.html
αν ακουσα καλα ειπε πως ηταν οντως το δυτικο που ΔΕΝ ειχε σπασει τωρα αν μεσα σε 20 χρονια καταφερε να εγκλωβισει ξανα τοση ενεργεια δεν εχω ιδεα

8anos
19-07-19, 15:41
σεισμοί θα γίνονται συνεχώς.
Το θέμα είναι να αντέχουν τα κτίρια και οι υποδομές και για να γίνεται αυτό πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη για συντήρηση τους όσο αυτά γερνάνε.

Iris07
19-07-19, 15:45
Στον παλιό σεισμό της Πάρνηθας ήμουν σε ένα σχετικά παλιό κτήριο στο κέντρο της Αθήνας,
στον τελευταίο όροφο!

Για πότε βρέθηκα στον δρόμο από τις σκάλες.. ούτε που θυμάμαι!! :cool:
Μετά που το σκεφτόμουν έλεγα μήπως ήταν καλύτερα να μείνω στα ψηλά.. :cool:

Ευτυχώς εκεί δεν έγινε τελικά κάποια ζημιά!

GigaSat
19-07-19, 15:53
Εκλογές τώρα!!!! πριν είναι αργά :p

Iris07
19-07-19, 16:00
Είχαμε πλημμύρες.. φωτιά.. μπουρίνι.. σεισμό..

τι μένει τώρα.. μετεωρίτης ?? :lol:

- - - Updated - - -


Εκλογές τώρα!!!! πριν είναι αργά :p

Λες να δοκιμάσουμε και την Φώφη τώρα ?? :lol:

manoulamou
19-07-19, 16:02
σεισμοί θα γίνονται συνεχώς.
Το θέμα είναι να αντέχουν τα κτίρια και οι υποδομές και για να γίνεται αυτό πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη για συντήρηση τους όσο αυτά γερνάνε.


Γελάνε οι Ιάπωνες πάντως. :p

ΚΡΥΒΕ ΛΟΓΙΑ
γεμισαν οι δρομοι νεολαια με σακιδια στην πλατη και τα ζμαρτφον ανα χειρας!
:rofl:

Slammer
19-07-19, 16:02
... και κανένα υφαίστειο, καλό θα ήταν....

konig
19-07-19, 16:05
ΚΡΥΒΕ ΛΟΓΙΑ
γεμισαν οι δρομοι νεολαια με σακιδια στην πλατη και τα ζμαρτφον ανα χειρας!
:rofl:
δεν νομιζω οτι ο αθηναιος ειναι μαθημενος σε σεισμους οπως ουτε και οι ιαπωνες που μενουν στα κεντρικα και δυτικα...

Iris07
19-07-19, 16:05
... και κανένα υφαίστειο, καλό θα ήταν....

Ωχ.. τώρα που το είπες.. το ξέχασα.. :-\

SOS από επιστήμονες: Το ηφαίστειο της Σαντορίνης θα εκραγεί ξανά ...
https://www.cnn.gr/news/ellada/story/152299/sos-apo-epistimones-to-ifaisteio-tis-santorinis-tha-ekragei-xana

konig
19-07-19, 16:11
Ωχ.. τώρα που το είπες.. το ξέχασα.. :-\

SOS από επιστήμονες: Το ηφαίστειο της Σαντορίνης θα εκραγεί ξανά ...
https://www.cnn.gr/news/ellada/story/152299/sos-apo-epistimones-to-ifaisteio-tis-santorinis-tha-ekragei-xana

σε10 με 20 χιλιαδες χρονια..

manoulamou
19-07-19, 16:28
Ο ελληναρας και οχι μονον ο Αθηναιος ειναι ΚΑΚΟμαθημενος γενικως... πχ δεν αποχωριστηκε εν μεσω μνημονιων το ΙΧ του. Ας μην αναφερθω στην αγορα εστω με δοσεις πιστωτικης του σουπαντουπα ζμαρτφον εστω και κινεζικο...δεν ειμαστε τιποτε χρεοκοπημενοι εμεις!
Απο το κρατος και την Παιδεια ξεκινουν ολα.
Καμια εκπαιδευση στα πιο βασικα
του τι κανουμε και τι ΟΧΙ πριν ΚΑΤΑ και μετα απο εναν σεισμο... (https://www.civilprotection.gr/el/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF) :twisted:

konig
19-07-19, 16:45
https://www.in.gr/2019/07/19/greece/seismos-stin-athina-energopoiithike-rigma-tis-parnithas-pou-edose-foniko-xtypima-tou-1999/

τουλαχιστον αηδιαστικο αρθρο

manoulamou
19-07-19, 16:52
Σιγα καλεεε ... Μαρινακης ειν΄αυτος
να μην μας ενημερωσει
αναλυτικα;

konig
19-07-19, 17:09
τα μισα αρθρα μετα τον σεισμο ειναι απαραδεκτα πραγματικα εκει μεσα

psyxakias
19-07-19, 17:40
Ο ελληναρας και οχι μονον ο Αθηναιος ειναι ΚΑΚΟμαθημενος γενικως... πχ δεν αποχωριστηκε εν μεσω μνημονιων το ΙΧ του.Με κάθε εκτίμηση και συμπάθεια, νομίζω ότι υπερβάλλεις βρε Νίκη.

Τι σχέση έχουν αυτά με τον σεισμό; Και από που κι ως που κακομαθημένος ο Έλληνας/Αθηναίος επειδή δεν αποχωρίστηκε το ΙΧ του από τη στιγμή που είχε πληρώσει ήδη για την απόκτησή του, που αποτελεί και το μεγαλύτερο κόστος; Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που τα κράτησαν άσκοπα (δικαιωμά τους?) αλλά μη τους τσουβαλιάζουμε όλους. Δηλαδή άμα έχεις ένας αμαξάκι (τα κόστη που ακολουθούν δεν τα αναφέρω... καθόλου τυχαία) και πληρώνεις ~€150/έτος τέλη κυκλοφορίας, ~€150/έτος ασφάλεια, σερβις+βενζίνη+κτεο, με συνολικό κόστος όλων να μη ξεπερνά τα €60-100/μήνα.. για τις μετακινήσεις σου και της οικογένειάς σου, διότι κακά τα ψέματα δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα με τα δημόσια μέσα μεταφοράς... είσαι κακομαθημένος που δε πετάς το ΙΧ; :wall:


Ας μην αναφερθω στην αγορα εστω με δοσεις πιστωτικης του σουπαντουπα ζμαρτφον εστω και κινεζικο...δεν ειμαστε τιποτε χρεοκοπημενοι εμεις!Το σούπα-ντούπα κινέζικο με 8πυρηνο, 2-3GB ram, 16-32GB storage κτλ... που μπορεί κάλλιστα να είναι ένα Xiaomi (επώνυμο κινέζικο με ελληνική υποστήριξη), ξεκινάει από €75-100 (Redmi 6/6A) και θα κρατήσει αξιοπρεπείς επιδόσεις για τουλάχιστον 2-3 χρόνια (aka €2-4/μήνα κόστος)... αυτό σε καθιστά σπάταλο; Ότι κάποιος μπορεί να επιλέξει samsung/apple των 1000-1200+ ευρώ και να τα χρωστάει χρόνια... είναι άλλη ιστορία, αλλά δε δέχομαι ότι έστω και κινέζικο σμαρτ είναι πρόκληση επειδή είμαστε... χρεωκοπημένοι.

Αντιθέτως το σμαρτφον είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ακόμα και στις πιο ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες για πρόσβαση στο Internet και επικοινωνία/ενημέρωση και γίνεται το παν να υπάρχει πρόσβαση στο Internet σε κάθε σημείο του πλανήτη. Για παράδειγμα θα δεις αρκετούς πρόσφυγες με smartphone για να ενημερώνονται, επικοινωνούν με τις οικογένειές τους πίσω στη πατρίδα τους, δημιουργούν ομάδες επικοινωνίας & αλληλουποστήριξης μέσω του Facebook κτλ, που βοηθά να ανταποκριθούν στις δύσκολες καταστάσεις που αντιμετωπίζουν καθημερινά.

Ακόμα και σήμερα με το σεισμό, οι εταιρείες κινητής έκαναν παράκληση να χρησιμοποιεί ο κόσμος online εφαρμογές επικοινωνίας (viber, whatsapp, facebook, κτλ) για να αποφευχθεί η συμφόρηση στο δίκτυό τους, ώστε να λειτουργούν τα τηλέφωνα σε άτομα που έχουν πραγματική ανάγκη και δεν έχουν smart (βλέπε ηλικιωμένοι). Μήπως τελικά το smartphone όχι απλά δεν είναι γκατζετιά κακομαθημένου αλλά μπορεί να σώζει ζωές και να μην το αντιλαμβανόμαστε;
- - - Updated - - -


Απο το κρατος και την Παιδεια ξεκινουν ολα.
Καμια εκπαιδευση στα πιο βασικα
του τι κανουμε και τι ΟΧΙ πριν ΚΑΤΑ και μετα απο εναν σεισμο... (https://www.civilprotection.gr/el/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF) :twisted:Αντιθέτως εδώ όχι απλά δεν υπερβάλλεις αλλά έχεις απόλυτο δίκιο. Γίνονται βέβαια ασκήσεις στα σχολεία αλλά φαίνεται ότι δεν υιοθετούνται την κρίσιμη στιγμή από αρκετούς από εμάς και πιθανόν να χρειάζονται πιο συχνές & οργανωμένες. Όταν πήγαινα σχολείο θυμάμαι 1 φορά να είχε γίνει και αυτό με ψιλοχαβαλέ από τα παιδιά (αναμενόμενο) και σχετική βαρεμάρα και από τους δασκάλους. Ελπίζω να μην θυμάμαι καλά.

manoulamou
19-07-19, 17:46
Αλλο η λελογισμενη χρηση κι εντελως αλλο η ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ, οπως αλλο η ικανοποιηση μιας αναγκης κι εντελως αλλο η αναγκη επιδειξης!
Παντως ΟΜΟΛΟΓΩ οτι ακομη κι εγω ουτε το ενα δεκατο
απο οσα συνιστα το site της ΓΓΠΠ για την προφυλαξη πριν ΚΑΤΑ και μετα τον σεισμο τα εχω εμπεδωσει...
Για να μην αναφερθω σε οσα δεν ηξερα καν! ΤΩΡΑ πλεον τα διαβαζω με πολυ περισσοτερη προσοχη!
:oops:

psyxakias
19-07-19, 17:58
Παντως ΟΜΟΛΟΓΩ οτι ακομη κι εγω ουτε το ενα δεκατο
απο οσα συνιστα το site της ΓΓΠΠ για την προφυλαξη πριν ΚΑΤΑ και μετα τον σεισμο τα εχω εμπεδωσει...
Για να μην αναφερθω σε οσα δεν ηξερα καν! ΤΩΡΑ πλεον τα διαβαζω με πολυ περισσοτερη προσοχη!
:oops:Για δώσε κανά παράδειγμα γιατί με ένα διάβασμα, δε παρατήρησα κάτι "νέο" που δεν γνώριζα. Μικρός διάβαζα παρόμοιες οδηγίες από τους καταλόγους του ΟΤΕ (τους γνωστούς τόμους), λες να εμπέδωσα κάποια από αυτά από τότε; Τώρα αν θα τα εφάρμοζα σε κατάσταση πανικού (που σκοπός είναι να μη πανικοβληθείς), δε ξέρω.

nnn
19-07-19, 18:00
Για τους τραγικούς κινητάδες που στο δευτερόλεπτο του σεισμούλη, κατέρρευσε το δίκτυο (φωνή+data), θα υπάρξει κάνα πρόστιμο άραγε ?

Κάθε γιορτές, εξόδους κλπ, μας ταράζουν στα ΔΤ, για το σούπα-ντούπα δίκτυο τους, που εξυπηρέτησε petabytes data και εκατομμύρια κλήσεις, με ταχύτητες 4G+ και 5G και 8G κλπ :rolleyes:

konig
19-07-19, 18:17
Για τους τραγικούς κινητάδες που στο δευτερόλεπτο του σεισμούλη, κατέρρευσε το δίκτυο (φωνή+data), θα υπάρξει κάνα πρόστιμο άραγε ?

Κάθε γιορτές, εξόδους κλπ, μας ταράζουν στα ΔΤ, για το σούπα-ντούπα δίκτυο τους, που εξυπηρέτησε petabytes data και εκατομμύρια κλήσεις, με ταχύτητες 4G+ και 5G και 8G κλπ :rolleyes:

αμα ριξουν προστιμο για αυτο και οχι για τις τιμες νομιζω θα ηταν γελοιο

nnn
19-07-19, 18:18
αμα ριξουν προστιμο για αυτο και οχι για τις τιμες νομιζω θα ηταν γελοιο

Καθόλου γελοίο. Σε καταστάσεις ανάγκης παίζονται ζωές.

emeliss
19-07-19, 18:23
Πρέπει να μας γίνει μάθημα ότι δεν παίρνουμε τηλέφωνο για να πούμε ότι είμαστε καλά για να μπορούν να πάρουν αυτοί που δεν είναι καλά.
Σε κάθε περίπτωση ελπίζω το σύστημα να φτύνει τις κλήσεις για να δώσει προτεραιότητα προς τα τηλέφωνα ανάγκης.

sdikr
19-07-19, 18:28
Για τους τραγικούς κινητάδες που στο δευτερόλεπτο του σεισμούλη, κατέρρευσε το δίκτυο (φωνή+data), θα υπάρξει κάνα πρόστιμο άραγε ?

Κάθε γιορτές, εξόδους κλπ, μας ταράζουν στα ΔΤ, για το σούπα-ντούπα δίκτυο τους, που εξυπηρέτησε petabytes data και εκατομμύρια κλήσεις, με ταχύτητες 4G+ και 5G και 8G κλπ :rolleyes:

Δεν υπάρχει κάποιο δίκτυο τέτοιου τύπου που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε στιγμή τέτοιων περιπτώσεων

nnn
19-07-19, 18:34
Πρέπει να μας γίνει μάθημα ότι δεν παίρνουμε τηλέφωνο για να πούμε ότι είμαστε καλά για να μπορούν να πάρουν αυτοί που δεν είναι καλά.
Σε κάθε περίπτωση ελπίζω το σύστημα να φτύνει τις κλήσεις για να δώσει προτεραιότητα προς τα τηλέφωνα ανάγκης.

Είχα διαβάσει πρόσφατα πως στις ΗΠΑ (?) οι first responders έχουν privileged SIMs, που τους δίνουν προτεραιότητα στις κλήσεις.

Basilhs23_
19-07-19, 19:07
Θεωρώ θαύμα θεού οτι δεν πάθαμε σχεδόν τίποτα, αρκετά παλιό το σπίτι μας με αρκετές φθορές λόγω υγρασίας και πτώσεις σοβάδων σε ταβάνια και μπαλκόνι απ' τις βροχές του χειμώνα και τα καιρικά φαινόμενα. Από τον σεισμό κόντεψα να πάθω συγκοπή, δεν θέλω καν να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν διαρκούσε παραπάνω ή αν ήταν σαν τον σεισμό που έγινε το 1999.

Το δίκτυο και τα τηλέφωνα τα είχαν φτύσει τελείως, συγγενής μου μένει Ελευσίνα και τον βρήκαν στο τηλέφωνο μετά από δύο ώρες οι δικοί μου.

cool11
19-07-19, 19:13
Δεν υπάρχει κάποιο δίκτυο τέτοιου τύπου που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε στιγμή τέτοιων περιπτώσεων

Δηλαδη, τοτε που το θες πιο πολυ, τοτε δεν το εχεις.

Γιατι καλα τα λετε, θα επρεπε να υπαρχει ας πουμε prioritize για οτι ειναι 'αναγκη',
αλλα ακομη πχ κι αν δεν τηλεφωνησω εγω απο το κινητο,
μπορει να θελει η καημενη η μανα μου να δει αν ειμαι καλα,
αλλα φυσικα δεν θα με βρισκει.

Κριμα, εν ετει 2019,
να ξανασυζηταμε παθογενειες που ηταν ακριβως ιδιες,
το 1999!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.