PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεισμος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

sdikr
19-07-19, 19:24
Δηλαδη, τοτε που το θες πιο πολυ, τοτε δεν το εχεις.

Γιατι καλα τα λετε, θα επρεπε να υπαρχει ας πουμε prioritize για οτι ειναι 'αναγκη',
αλλα ακομη πχ κι αν δεν τηλεφωνησω εγω απο το κινητο,
μπορει να θελει η καημενη η μανα μου να δει αν ειμαι καλα,
αλλα φυσικα δεν θα με βρισκει.

Κριμα, εν ετει 2019,
να ξανασυζηταμε παθογενειες που ηταν ακριβως ιδιες,
το 1999!!!!!

Ναι, θα μπορούσανε να τα φτιάχνουνε με τέτοιο τρόπο που ο κάθε ενας να μπορεί να έχει πάντα πρόσβαση, αλλά μάλλον δεν θα μας άρεσε η χρέωση ;)
Θα έπρεπε να είχανε πάντα available χωρητικότητα σε κάθε κεραία αλλά και σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή χωρητικότητα ικανή να καλύψει όλους τους συνδρομητές τους + τους roaming, λογικά με κανά 1000ρικό πάγιο ίσως θα γινόταν :cool:

emeliss
19-07-19, 19:38
Παθογένεια είναι να σε ψάχνει η μάνα σου στο τηλέφωνο μετά από σεισμό. Να τους μάθουμε ότι τα κακά νέα ταξιδεύουν γρήγορα και ότι όταν καλούν χωρίς ουσιαστικό λόγο, πέρα από το να νιώσουν καλύτερα, δημιουργούν πρόβλημα σε αυτούς που έχουν ανάγκη.

Για απλή ενημέρωση sms ή κάτι άλλο, όχι τηλέφωνο. Και μην μου πει κανείς ότι δεν ξέρουν όταν οι περισσότεροι έχουν φατσοβιβλιο.

konig
19-07-19, 19:44
Δεν υπάρχει κάποιο δίκτυο τέτοιου τύπου που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε στιγμή τέτοιων περιπτώσεων
ποσο bandwidth τρωει η καθε κληση? αμφιβαλλω οτι ξεπερασαν τα """petabytes"" τους και μιλαμε για υπηρεσιες ενταγμενες στην εθνικη ασφαλεια

sdikr
19-07-19, 19:54
ποσο bandwidth τρωει η καθε κληση? αμφιβαλλω οτι ξεπερασαν τα """petabytes"" τους και μιλαμε για υπηρεσιες ενταγμενες στην εθνικη ασφαλεια

Τα petabytes που λένε έχουν να κάνουν με όλο το δίκτυο όλες τις κεραίες, είμαι σίγουρος πως δεν τα αντέχει μια κεραία μόνη της, ακόμα η κλήσεις δεν είναι voip, μόνο με volte υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Iris07
19-07-19, 22:37
Τα καλύτερα tweet! :lol:

Ας βάλω την καλή νυχτικιά απόψε, δεν ξέρεις τι θα συμβεί..

Σεισμός Αθήνα: Πανηγύρι στο twitter και η επική κυρία με την κατσαρόλα στο κεφάλι
https://www.newsit.gr/ellada/seismos-athina-panigyri-sto-twitter-kai-i-epiki-kyria-me-tin-katsarola-sto-kefali/2836170/

- - - Updated - - -

Σεισμός στην Αθήνα – Χρυσοχοΐδης: Δεν θα κοιμηθούμε πριν περάσει ο κίνδυνος
https://www.newsit.gr/ellada/seismos-stin-athina-xrysoxoidis-den-tha-koimithoume-prin-perasei-o-kindynos/2836274/

Εγώ πάντως θα πάω για ύπνο..
άμα γίνει τίποτα.. (και δεν καταλάβω..) ρίχτε μου μήνυμα στο κινητό!! :p

konc
20-07-19, 00:02
Ναι δεν ήξερα να ρωτάω και τις εταιρίες που πληρώνω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες τους ή αν είναι πολύ busy και πως τους βολεύει καλύτερα... οκ είναι μια πραγματικότητα και αντιλαμβάνομαι τόσο τις ειδικές συνθήκες όσο και το τι θα απαιτούσε κάτι τέτοιο, αλλά από την άλλη αν πούνε στη μάνα μου να με πάρει στο whatsapp θα τους απαντήσει "ό,τι έχει το ψυγείο". Δεν είναι δυνατόν σε ένα απλό γεγονός (απλό ήταν, δεν είχε καμία σχέση με του '99) να μη μπορείς να πάρεις ή να σε πάρουν τηλέφωνο. Τηλέφωνο παιδιά, όχι να μην λειτουργεί το sushi-αδικο της γειτονιάς σου. Μην τα δικαιολογούμε όλα πια τόσο εύκολα, ούτε έπεσε μετεωρίτης ούτε 7R έκανε. Νομικά φαντάζομαι οι εταιρίες θα είναι καλυμμένες καθώς οι συνθήκες όντως χαρακτηρίζονται force majeure, αλλά τηλέφωνο πρέπει να μπορώ να πάρω όταν θέλω εγώ και όχι όταν θέλει η εταιρία. Σήμερα ήταν σεισμός, προχθές ήταν συναυλία με πολύ κόσμο -ίδια φάση δηλαδή, ε τελικά υπάρχει πρόβλημα όμως...

K1m0n
20-07-19, 00:48
Όπως σωστά προ-ειπώθηκε, όλες οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών/ρεύματος/νερού/δικτύων/κλπ,
για λόγους κόστους κάνουν over-booking.
Το σκεπτικό είναι ότι (τυπικά) δεν θα ζητηθεί η όποια υπηρεσία από όλους ταυτόχρονα.
Και στην εποχή της σταθερής/pots τηλεφωνίας έτσι γινότανε.
Πιστεύει κανείς ότι στο λεκανοπέδιο των ~6 εκατομμυρίων κατοίκων θα μπορούσαν οι μισοί κάτοχοι τηλεφωνικής σύνδεσης,
να καλέσουν επιτυχώς τους άλλους μισούς ταυτόχρονα?
Ή ότι η ΕΥΔΑΠ μπορεί να ανταποκριθεί στην ζήτηση αν ανοίξουμε όλοι τις βρύσες ταυτόχρονα?
Η μήπως η ΔΕΗ?
Ή ότι η ηλ. εγκατάσταση και ο πίνακας στο σπίτι αντέχει αν ζητήσουμε από κάθε πρίζα/κουζίνα/παροχή/φωτιστικό/κλπ το max
που επιτρέπει η διατομή του καλωδίου/ασφάλεια ταυτόχρονα?
Πιστεύουμε οι έχοντες πχ vdsl 200mbit σύνδεση ότι τα έχουμε δικά μας/reserved/εγγυημένα μέχρι και το backbone του isp?
Over-booking κάνουν (όλοι...) οι isp της τάξης του 100-200/1.
Άν θέλει κάποιος να πάρει μια κρυάδα πόσο πραγματικά κοστίζουν 200mbit ας ρωτήσει τον isp του να του πει πόσο θέλει για να του δώσει
μια μισθωμένη 200mbit με sla και εγγυημένη χωρητικότητα.
Ας έχει μια καρέκλα εύκαιρη κιόλας.....
Τα ίδια γίνονται και στα δίκτυα κινητής/LTE.
Τα ίδια γίνονται και στο οδικό δίκτυο.
Άμα κάνει κάποια στιγμή 8-9R και βγουν όλοι (οι επιζώντες...) με το ΙΧ στους δρόμους εκεί να δεις τι θα γίνει, lol.
Προφανώς, και αναμενόμενα, το πράγμα καταρρέει σε έκτακτες καταστάσεις.
Θα μπορούσε να γίνει καλύτερα?
Προφανώς ναι, με λιγότερο over-booking, και ανάλογα αυξημένο κόστος, που δεν θα μας άρεσε.
Ή χωρίς over-booking, που θα χρειαστούν φαραωνικής κλίμακας έργα υποδομής (να πώς πέφτει η ανεργία).
Όλες αυτές οι υπηρεσίες είναι nice-to-have, αλλά καταρρέουν σε έκτακτες καταστάσεις ή/και σε TSHTF σενάρια.
Οπότε για ακραία σενάρια/καταστροφές/κλπ σχεδιάζει κανείς ανάλογα κατά πως μπορεί/γνωρίζει και αναλόγως δυνατοτήτων/budget.
Μιας και μιλάμε για σεισμούς,
καλό θα ήταν μια οικογένεια να έχει συνεννοηθεί από πριν που θα συναντηθεί,
τι θα κάνει, που θα βρει κατάλυμα εκτός περιοχής, κλπ στην ατυχή περίπτωση που τα πράγματα στραβώσουν πολύ.
Εναλλακτικά μπορεί να περιμένει κανείς την πολιτική προστασία :lol:

MNP-10
20-07-19, 06:39
Σα πολυ χαλαρη δεν ηταν η μετασεισμικη ακολουθια? :hmm:

Καμμια σχεση με του '99 που κουνιομασταν για μερες...

teodor_ch
20-07-19, 08:22
@K1m0n

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να νεκρώνει μία ΧΩΡΑ επειδή σε μία πόλη έγινε ένας σεισμός?
Κρήτη δε μπορούσαμε να καλέσουμε ούτε μέσα στο ίδιο χωριό.

Δε μιλάμε για αλλαγή του έτους που ΟΛΗ η χώρα καλεί ο ένας τον άλλο.

stratus
20-07-19, 08:39
@K1m0n

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να νεκρώνει μία ΧΩΡΑ επειδή σε μία πόλη έγινε ένας σεισμός?
Κρήτη δε μπορούσαμε να καλέσουμε ούτε μέσα στο ίδιο χωριό.

Δε μιλάμε για αλλαγή του έτους που ΟΛΗ η χώρα καλεί ο ένας τον άλλο.

Πραγματικά αυτό με την Κρήτη είναι πολύ περίεργο. Εγώ είμαι κω δεν είχαμε πρόβλημα και ο αδελφός μου κατάφερε να με κάλεσει από Αθήνα να μου πει για το σεισμό

hemlock
20-07-19, 09:17
@K1m0n

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να νεκρώνει μία ΧΩΡΑ επειδή σε μία πόλη έγινε ένας σεισμός?
Κρήτη δε μπορούσαμε να καλέσουμε ούτε μέσα στο ίδιο χωριό.

Δε μιλάμε για αλλαγή του έτους που ΟΛΗ η χώρα καλεί ο ένας τον άλλο.
Τέτοιες καταστάσεις/περιπτώσεις είναι τρανή απόδειξη για την "αρτιότητα των υποδομών".;)

konig
20-07-19, 10:36
Τα petabytes που λένε έχουν να κάνουν με όλο το δίκτυο όλες τις κεραίες, είμαι σίγουρος πως δεν τα αντέχει μια κεραία μόνη της, ακόμα η κλήσεις δεν είναι voip, μόνο με volte υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
ναι δεν ειμαι χαζος το ξερω ειμαι ομως σιγουρος πως καθε κληση δεν τρωει 10-20mbps για να πεις πως δεν αντεξαν

badweed
20-07-19, 10:41
πιστευω το τηλεφωνημα πλεον ειναι το δευτερο που κανει καποιος αμεσως μετα απο σεισμο .
ποστ σε καποιο social media , θα ειναι το πρωτο :D

hemlock
20-07-19, 10:53
Selfie με/σε τίποτα μπάζα βρέθηκαν στο ντερνετ ? :p

konig
20-07-19, 10:57
Selfie με/σε τίποτα μπάζα βρέθηκαν στο ντερνετ ? :p
κανε καμια βολτα στο instagram πολλα μπαζα εκει

manoulamou
20-07-19, 12:40
Εγω πρωτα ελεγξα το σπιτι για ζημιες
μαζεψα οσα δεν ειχα μαζεψει - υποτιθεται απαραιτητα σε ωρα αναγκης
μετα ανοιξα το χαζοκουτι μπας και μαθω κατι
εστειλα SMS στα παιδια οτι ΟΚ απο υγεια και σπιτι
και τελος παραλληλα μπηκα στο FB - εδω!
:whistle:

sdikr
20-07-19, 12:47
ναι δεν ειμαι χαζος το ξερω ειμαι ομως σιγουρος πως καθε κληση δεν τρωει 10-20mbps για να πεις πως δεν αντεξαν

Οι κλήσεις θέλουν και άλλα πράγματα εκτός απο 10 20 Mbps, ακόμα τα Petabytes αναφέρονται σε πολλές κεραίες και σε βάθος χρόνου.

anon
20-07-19, 15:58
Δεν υπάρχει κάποιο δίκτυο τέτοιου τύπου που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε στιγμή τέτοιων περιπτώσεων

μπορεί να δίνει προτεραιότητα στα SMS. Αυτό ειναι εύκολο. Και κάθε SMS επιβαρύνει ελάχιστα το δίκτυο.

- - - Updated - - -


ποσο bandwidth τρωει η καθε κληση? αμφιβαλλω οτι ξεπερασαν τα """petabytes"" τους και μιλαμε για υπηρεσιες ενταγμενες στην εθνικη ασφαλεια

Οπως σου απαντησε ο sdikr
Συνήθως το πρόβλημα είναι ότι το συγκεκριμένο κελί, που εξυπηρετείται απο συγκεκριμένη κεραία, έχει πλέον "καταρρεύσει" απο τον όγκο των ταυτόχρονων κλήσεων που καλέιται να εξυπηρετήσει. Το πρόβλημα είναι κυρίως οι κλήσεις. Ισως στην περίπτωση αυτή, ένα σύστημα προτεραιότητας, τα SMS να φεύγουν και να παραδίδονται άμεσα, μετά το Ιντερνετ, και αυτό με φραγή σε bandwith (sorry, no video calls, no youtube, no live broadcasting/streaming και άλλα τέτοια φσαιδρά) ώστε να μπορεί ο κάθε χρήστης να έχει αρκετό bandwidth για μυνήματα ίσως και VoIP κλήση.
Αυτά είναι εύκολα να πραγματοποιηθούν, αρκεί να υπάρχει η θέληση να γίνουν.

- - - Updated - - -


Τέτοιες καταστάσεις/περιπτώσεις είναι τρανή απόδειξη για την "αρτιότητα των υποδομών".;)

Σε παρακαλώ.... Μόνο το δημόσιο κάνει τέτοιες υποδομές. Ποτέ οι ιδιωτικές επιχειρήσεις. Αυτές πάντα κάνουν σωστές υποδομές :p :p :p

Tiven
20-07-19, 18:07
@K1m0n

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να νεκρώνει μία ΧΩΡΑ επειδή σε μία πόλη έγινε ένας σεισμός?
Κρήτη δε μπορούσαμε να καλέσουμε ούτε μέσα στο ίδιο χωριό.

Δε μιλάμε για αλλαγή του έτους που ΟΛΗ η χώρα καλεί ο ένας τον άλλο.

Ναι, φυσιολογικό είναι. Οι συνδέσεις σου μπορεί να περνάνε ή απλά να έρχονται από εκεί. Μπορεί επίσης να χρειάστηκε να δώσουν προτεραιότητα σε πόρους στις περιοχές που το είχαν ανάγκη.
*: Δεν είναι "μία πόλη" είναι η πρωτεύουσα.

Basilhs23_
20-07-19, 18:24
Ακούω πολύ κόσμο να διαμαρτύρεται οτι δεν έχουμε αντισεισμική παιδεία. Εαν εξαιρέσουμε το κομμάτι των παρανομιών και της μη τήρησης των όποιων κανονισμών στις κατασκευές, δομικές και μη, σταθερές και κινητές, που εκεί έχουμε να κάνουμε καθαρά με θέμα λογικής, νοοτροπίας και μη επιθυμίας να τηρηθεί η νομιμότητα με οτι συνεπάγεται μετά σε ζημιές ή ανθρώπινες ζωές. Σε όλα τα υπόλοιπα θέματα όπως: προετοιμασία την ώρα του σεισμού, κλήσεις στα τηλέφωνα κοκ, οχι πανικός οχι τρέξιμο, μπείτε κάτω από τραπέζια ντιβάνια πολυθρόνες κοκ. Όση προετοιμασία, όση πειθαρχία και να έχεις σε αυτό το κομμάτι, η μη προβλεψιμότητα του ερχομού του σεισμού, το γεγονός οτι το φαινόμενο μπορεί να σε πιάσει και "στα κρύα του λουτρού", το γεγονός οτι ναι μεν έχουμε περάσει πολλούς σεισμούς στην Ελλάδα αλλά μικρού μεγέθους και αυτό οδηγεί αρκετό κόσμο να λέει έλα ρε αδερφέ θα γίνει κανένα 3-4αρι, 5αρι μπορεί να γίνει αλλά θα είναι μακριά και θα το νιώσουμε λίγο, οδηγεί την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου σε μια επιφανειακή και επικίνδυση χαλαρότητα. Όταν ο σεισμός γίνει σε επίκεντρο δίπλα σου όμως και περάσουν τα πρώτα 5 δευτερόλεπτα, αρχίζει και τραντάζεται η γη και το σπίτι, πανικοβάλεσαι τελείως, τα χάνεις, η καρδιά χτυπάει δυνατά.

Οποιαδήποτε οδηγία, προτροπή, κανονισμός, πηγαίνει στο καλάθι των αχρήστων, γιατί επικρατεί το συναίσθημα και οχι η λογική. Η πειθαρχία και η προετοιμασία μπορούν να αυξήσουν την πιθανότητα να είσαι πιο ψύχραιμος να δράσεις καλύτερα, αλλά πιστεύω και πάλι δεν μπορούν να υπερνικήσουν τον πανικό και το συναίσθημα. Το μόνο που ενδιαφέρει τον κόσμο εκείνη την στιγμή μετά την δόνηση είναι να μιλήσει στους δικούς του.

Εμένα όταν με βρήκε ο σεισμός, καθόμουν αναπαυτικά στον καναπέ, είχα ανοιχτή την τηλεόραση σιγανά και χάζευα από το κινητό στο wifi. Αυτά τα 15 δεύτερα ήταν εξαιρετικά σύντομα αλλά φάνηκαν ένας αιώνας, δεν αντέδρασα καθόλου, αλλά ακόμα και 30 δευτερόλεπτα να ήταν ο σεισμός πάλι δεν θα είχα καταφέρει να κάνω κάτι.

konig
20-07-19, 18:40
ασε τα δικτυα...

υποτιθεται πως ειχαν σχεδια εκκενωσης της αθηνας και μεσα σε 10 λεπτα απο τον πειραια μεχρι την κηφησια ηταν ολα μπλοκαρισμενα

MNP-10
20-07-19, 22:25
ειχαν σχεδια εκκενωσης

:lol::lol::lol:

cool11
20-07-19, 22:25
Με αυτα και με αυτα,
καταλαβαινουμε οτι η σταθερη επιγεια τηλεφωνια,
εχει σοβαρο λογο υπαρξης,
γιατι με τοσα που διαβαζουμε για τις τεχνολογικες εξελιξεις στην κινητη,
θεωρουμε την σταθερη σχεδον σαν κατι ξεπερασμενο και με ημερομηνια ληξης...

MNP-10
20-07-19, 22:44
Με αυτα και με αυτα,
καταλαβαινουμε οτι η σταθερη επιγεια τηλεφωνια,
εχει σοβαρο λογο υπαρξης,
γιατι με τοσα που διαβαζουμε για τις τεχνολογικες εξελιξεις στην κινητη,
θεωρουμε την σταθερη σχεδον σαν κατι ξεπερασμενο και με ημερομηνια ληξης...

Μολις την κανεις voip, παει και αυτη με το σεισμο :lol:

Black3539
20-07-19, 22:58
Μολις την κανεις voip, παει και αυτη με το σεισμο :lol:

Γιατί τι έγινε με τις VoIP? Έχω κανονική POTS γραμμή 30 φρέσκια απο Vodafone και κατευθείαν χωρίς πρόβλημα κάλεσα άλλη POTS 24 Vodafone γραμμή χωρίς πρόβλημα, οπότε δεν ξέρω τι έγινε απο εκει...
Απο τα τηλέφωνα στα πρώτα 5 λεπτά έριχνε κατευθείαν τις κλήσεις απο Vodafone, αλλά μετα έφτιαξε... Πάλι καλά πάντως πως υπάρχουν και οι VoIP υπηρεσίες (Messenger,Viber) και αν ξαναχρειαστεί μαζικός αριθμός κλήσεων να τις προτιμάτε έτσι ώστε να αποσυμφορείτε το δίκτυο για να μπορούν να επικοινωνήσουν ηλικιωμένοι με τα παλιά κινητά..

MNP-10
20-07-19, 23:00
Εννοω voip ανευ pots.

teodor_ch
21-07-19, 11:29
Ναι, φυσιολογικό είναι. Οι συνδέσεις σου μπορεί να περνάνε ή απλά να έρχονται από εκεί. Μπορεί επίσης να χρειάστηκε να δώσουν προτεραιότητα σε πόρους στις περιοχές που το είχαν ανάγκη.
*: Δεν είναι "μία πόλη" είναι η πρωτεύουσα.

Δηλαδή αντί να κάνει μία απόσταση 1χλμ η φωνή πρέπει να κάνει 700χλμ και σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης σε μία πόλη να παραλύει όλη η χώρα?
Και αυτό το θεωρείς φυσιολογικό?

Οκ :)

Αυτό γινόταν και τις εποχές που ο ΟΤΕ ήταν δημόσιος?

ΥΓ. Δε δούλευε ούτε pots ούτε voip γραμμή.

sdikr
21-07-19, 13:02
Δηλαδή αντί να κάνει μία απόσταση 1χλμ η φωνή πρέπει να κάνει 700χλμ και σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης σε μία πόλη να παραλύει όλη η χώρα?
Και αυτό το θεωρείς φυσιολογικό?

Οκ :)

Αυτό γινόταν και τις εποχές που ο ΟΤΕ ήταν δημόσιος?

ΥΓ. Δε δούλευε ούτε pots ούτε voip γραμμή.

Οχι φυσικά δεν γινόταν τότε, άλλωστε το κάθε χωρίο μια γραμμή είχε επι ΟΤΕ σε κάποιο κατάστημα του χωρίου και όλοι περιμένανε στην ούρα για να κάνουν την κλήση! έτσι και να θέλανε να πάρουν όλοι οι κάτοικοι μαζί δεν μπορούσανε, έπρεπε να περιμένουν στην ούρα

teodor_ch
21-07-19, 13:26
Οχι φυσικά δεν γινόταν τότε, άλλωστε το κάθε χωρίο μια γραμμή είχε επι ΟΤΕ σε κάποιο κατάστημα του χωρίου και όλοι περιμένανε στην ούρα για να κάνουν την κλήση! έτσι και να θέλανε να πάρουν όλοι οι κάτοικοι μαζί δεν μπορούσανε, έπρεπε να περιμένουν στην ούρα

δε μιλάω για τα εφηβικά σου χρόνια :p
αλλά για μόλις 10-15 χρόνια πριν

προφανώς και προς τα εκεί οδεύουμε πάλι

sdikr
21-07-19, 13:34
δε μιλάω για τα εφηβικά σου χρόνια :p
αλλά για μόλις 10-15 χρόνια πριν

προφανώς και προς τα εκεί οδεύουμε πάλι

Πριν 10 με 15 χρόνια τα ίδια γινοντούσανε με σήμερα και δεν ήταν δημόσιος τότε πχ στον σεισμό του 1999 πάλι δεν μπορούσανε να βγάλουνε γραμμή.

Παντού αν διαβάσεις σε όλες τις χώρες τα δίκτυα τηλεφωνίας έχουν θέμα σε τέτοιες περιπτώσεις.

teodor_ch
21-07-19, 15:03
360χλμ μακριά δε δούλευαν τα τηλέφωνα σε τοπικό επίπεδο?

Μπράβο τους.

konig
21-07-19, 20:33
μην ξεχναμε με τον 6.1 στην αλγερια που κοπηκαν οι ινες σχεδον ολων της νοτιας ευρωπης και δεν ειχαμε ιντερνετ για ωρες

- - - Updated - - -


Πριν 10 με 15 χρόνια τα ίδια γινοντούσανε με σήμερα και δεν ήταν δημόσιος τότε πχ στον σεισμό του 1999 πάλι δεν μπορούσανε να βγάλουνε γραμμή.

Παντού αν διαβάσεις σε όλες τις χώρες τα δίκτυα τηλεφωνίας έχουν θέμα σε τέτοιες περιπτώσεις.
οι γιαπωνεζοι δεν ειχαν κυριως γιατι το συστημα αυτοματα τους πεταγε ολους εξω εδινε μονο 3g Και τα υπολοιπο bandwidth εμεινε για τα επειγοντα

TeoT
21-07-19, 21:28
Πριν 10 με 15 χρόνια τα ίδια γινοντούσανε με σήμερα και δεν ήταν δημόσιος τότε πχ στον σεισμό του 1999 πάλι δεν μπορούσανε να βγάλουνε γραμμή.

Παντού αν διαβάσεις σε όλες τις χώρες τα δίκτυα τηλεφωνίας έχουν θέμα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Το 1999 ήταν ακόμη δημόσιος.... είχε δώσει κάποιες μετοχές αλλά ο έλεγχος ήταν στο δημόσιο.
Οσο για το σεισμό του 1999 στην Αθήνα, η σταθερή τηλεφωνία δεν είχε πρόβλημα ... ακόμη και κάποια μικροπροβληματα που παρουσιάστηκαν είχαν τοπική επίπτωση γιατι το κάθε ψηφιακό κέντρο ειχε τον δικό του υπολογιστή... Προβλήματα σοβαρά παρουσιάστηκαν στην η κινητή ....

Basilhs23_
22-07-19, 03:11
μην ξεχναμε με τον 6.1 στην αλγερια που κοπηκαν οι ινες σχεδον ολων της νοτιας ευρωπης και δεν ειχαμε ιντερνετ για ωρες

- - - Updated - - -


οι γιαπωνεζοι δεν ειχαν κυριως γιατι το συστημα αυτοματα τους πεταγε ολους εξω εδινε μονο 3g Και τα υπολοιπο bandwidth εμεινε για τα επειγοντα

Για εξήγησέ το λίγο γιατί δεν το ξέρω. Οι ίνες που φέρνουν ιντερνετ σε νότια Ευρώπη περνάνε από Αλγερία;

MNP-10
22-07-19, 06:30
Οσο για το σεισμό του 1999 στην Αθήνα, η σταθερή τηλεφωνία δεν είχε πρόβλημα ...

Εγω παντως μιλαγα στο τηλεφωνο οταν εγινε ο σεισμος και η συνδεση κοπηκε επιτοπου οταν αρχισε να κουναει πολυ...

konig
22-07-19, 08:35
Για εξήγησέ το λίγο γιατί δεν το ξέρω. Οι ίνες που φέρνουν ιντερνετ σε νότια Ευρώπη περνάνε από Αλγερία;
αμε αρκετες περνανε απο εκει και το χειροτερο ειναι πως δεν ειναι η πρωτη φορα που διακοπτεται το internet εκει περα..

panoc
22-07-19, 08:59
Για εξήγησέ το λίγο γιατί δεν το ξέρω. Οι ίνες που φέρνουν ιντερνετ σε νότια Ευρώπη περνάνε από Αλγερία;

Θα εκπλαγεις... https://submarine-cable-map-2018.telegeography.com/

sdikr
22-07-19, 10:27
Το 1999 ήταν ακόμη δημόσιος.... είχε δώσει κάποιες μετοχές αλλά ο έλεγχος ήταν στο δημόσιο.
Οσο για το σεισμό του 1999 στην Αθήνα, η σταθερή τηλεφωνία δεν είχε πρόβλημα ... ακόμη και κάποια μικροπροβληματα που παρουσιάστηκαν είχαν τοπική επίπτωση γιατι το κάθε ψηφιακό κέντρο ειχε τον δικό του υπολογιστή... Προβλήματα σοβαρά παρουσιάστηκαν στην η κινητή ....

Ο έλεγχος μπορεί να ήταν, αλλά απο το 1997 είχε ξεκινήσει η ιδιωτικοποιήση.
Μου αρέσει το η Σταθερή δεν είχε πρόβλημα αλλά είχε κάποια μικροπροβλήματα τοπικά.... :p

teodor_ch
22-07-19, 11:31
Μου αρέσει το η Σταθερή δεν είχε πρόβλημα αλλά είχε κάποια μικροπροβλήματα τοπικά.... :p

Άλλο η σταθερή στον τόπο του σεισμού που είναι λογικό να έχει θέματα και άλλο στην άλλη άκρη της Ελλάδας (σε τοπικό επίπεδο).
Το 99 κόπηκε η σταθερή στην Κρήτη και στον Έβρο?

Tiven
22-07-19, 14:33
Υπάρχουν διαφορές στα δίκτυα από το 97 μέχρι το 19.

Iris07
22-07-19, 15:42
Οι σεισμολόγοι ανησυχούν τώρα για τον Κορινθιακό
https://www.tovima.gr/2019/07/22/society/oi-seismologoi-anisyxoun-tora-gia-ton-korinthiako/

Μακρόπουλος - Τσελέντης προειδοποιούν για το ρήγμα των Αλκυονίδων
http://www.skai.gr/news/greece/article/409531/makropoulos-plisiazei-i-periodos-gia-energopoiisi-rigmatos-ton-alkuonidon/

Σεισμός – Μακρόπουλος: Πλησιάζει η περίοδος ενεργοποίησης του ρήγματος των Αλκυονίδων
https://www.newsit.gr/ellada/seismos-makropoulos-plisiazei-i-periodos-energopoiisis-tou-rigmatos-ton-alkyonidon/2837648/

Tο ρήγμα των Αλκυονίδων έχει υπολογιστεί στατιστικά ότι δίνει σεισμική δραστηριότητα ανά 40 περίπου χρόνια.

Ωχχ..
Περιμένουν σεισμό ~6 ρίχτερ στην ΑΘήνα..

patrickdrd
22-07-19, 15:49
καλα, πολλα περιμενουν και χρονια, οταν ερθουν, μπορει και να μην ζουμε

teodor_ch
22-07-19, 16:04
Υπάρχουν διαφορές στα δίκτυα από το 97 μέχρι το 19.

Δηλαδή τώρα έτσι πρέπει να γίνεται? Σε 20 χρόνια θα κόβεται και το νερό? ;)

konig
22-07-19, 16:56
και η αταλαντη θα δωσει σεισμο...

και το megathrust κατω απο την κρητη θα δωσει παλι κανα 9ρι οπως παλια..

ολα θα γινουν ειμαστε δεν ειμαστε ζωντανοι

Basilhs23_
22-07-19, 18:30
Θα εκπλαγεις... https://submarine-cable-map-2018.telegeography.com/

Φοβερός χάρτης, δεν είχα ιδέα οτι υπάρχει τέτοια χαρτογράφηση. Πάντως το καλό είναι οτι τα καλώδια είναι υποβρύχια, περνάνε κοντά στις ακτές και σε παράκτιες πόλεις, εγώ νόμιζα μήπως περνούσανε μέσα από Αφρική ας πούμε.

cool11
22-07-19, 19:03
Γιατι καποιοι επιτεθενται στον Τσελεντη;

Οταν δεν μας λενε τιποτε, λενε 'ξερουν κατι αλλα δεν μας το λενε, και μετα θρηνουμε θυματα'.
Οταν μας λενε, πεφτουμε να τους φαμε, γιατι 'πανικοβαλουν τον κοσμο αδικως'.....
Τελικα δεν ξερουμε τι θελουμε μου φαινεται...

konig
22-07-19, 19:12
Γιατι καποιοι επιτεθενται στον Τσελεντη;

Οταν δεν μας λενε τιποτε, λενε 'ξερουν κατι αλλα δεν μας το λενε, και μετα θρηνουμε θυματα'.
Οταν μας λενε, πεφτουμε να τους φαμε, γιατι 'πανικοβαλουν τον κοσμο αδικως'.....
Τελικα δεν ξερουμε τι θελουμε μου φαινεται...
γιατι ειναι μελος της ομαδας βαν

panoc
22-07-19, 21:55
Φοβερός χάρτης, δεν είχα ιδέα οτι υπάρχει τέτοια χαρτογράφηση. Πάντως το καλό είναι οτι τα καλώδια είναι υποβρύχια, περνάνε κοντά στις ακτές και σε παράκτιες πόλεις, εγώ νόμιζα μήπως περνούσανε μέσα από Αφρική ας πούμε.

Το κακό είναι ότι 9 στα 10 ρήγματα που δίνουν μεγάλους σεισμούς είναι υποθαλάσσια. Όλες δε οι οπτικές αναγκαστικά περνάνε πάνω από το ρήγμα που χωρίζει την αφρικανική τεκτονική πλάκα από την ευρωπαϊκή.

Basilhs23_
23-07-19, 02:19
Το κακό είναι ότι 9 στα 10 ρήγματα που δίνουν μεγάλους σεισμούς είναι υποθαλάσσια. Όλες δε οι οπτικές αναγκαστικά περνάνε πάνω από το ρήγμα που χωρίζει την αφρικανική τεκτονική πλάκα από την ευρωπαϊκή.

Θέλω να πιστεύω οτι τα υλικά και η όλη κατασκευή είναι σχεδιασμένη για να αντέχει σε μεγάλους σεισμούς, όσο να ναι αυτή η επένδυση του περάσματος υποβρύχιων καλωδίων έχει ένα κόστος, δεν νομίζω να μην έλαβαν υπόψην τους τέτοιες παραμέτρους και συντελεστές ασφαλείας του παραμέτρων αντοχής.

K1m0n
23-07-19, 03:26
Το κακό είναι ότι 9 στα 10 ρήγματα που δίνουν μεγάλους σεισμούς είναι υποθαλάσσια. Όλες δε οι οπτικές αναγκαστικά περνάνε πάνω από το ρήγμα που χωρίζει την αφρικανική τεκτονική πλάκα από την ευρωπαϊκή.

Άν/όταν σπάσει ένα τέτοιο είμαι πολύ σίγουρος ότι δεν θα ενδιαφερόμαστε καθόλου για το τι πάθανε οι οπτικές.
Τελευταία φορά πρέπει να ήταν το 365 Π.Χ, και υπολογίζουν ~8,0 - 9,0R.

@ ADSLgr.com All rights reserved.