PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλή η κοροϊδία...



sixoremenos
02-11-10, 20:50
Είμαι συνδρομητής στο πακέτο Conn-X Talk στα 2Mbps με 60' δωρεάν προς κινητά. Είμαι πελάτης του ΟΤΕ από εποχής OnDsl δηλαδή περίπου 5 χρόνια. Οι λογαριασμοί μου είναι σταθερά στα 98 ευρώ το δίμηνο, δηλαδή το πάγιο. Σήμερα άρχισα να ψάχνω για πακέτα πιο φτηνά και με μεγάλη έκπληξη (και απογοήτευση) είδα ότι ο ΟΤΕ έχει βγάλει πακέτο σαν το δικό μου, αλλά στα 24Mbps με τιμή 45,50 ευρώ το μήνα. Δηλαδή, εγώ με μικρότερη ταχύτητα πληρώνω περισσότερα από έναν νέο πελάτη. Όταν πριν από 2 βδομάδες είχα ρωτήσει σε κατάστημα του ΟΤΕ αν υπάρχει κάποιο καινούριο πακέτο, μου είχαν απαντήσει αρνητικά. Η σημερινή απάντηση των παιδιών στο 13888 στα παράπονά μου, ήταν ότι έχει ξεκινήσει τηλεφωνική ενημέρωση των πελατών εδώ κι ένα μήνα. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν μια διαφήμιση στην τηλεόραση ή ένα ενημερωτικό έντυπο μέσα στο λογαριασμό; Τελικά, αν αναβάθμιζαν την ταχύτητα στα 24Mbps και μού χαμήλωναν και τη χρέωση στα 45,50 χωρίς να με ενημερώσουν, πιστεύουν ότι θα είχα πρόβλημα;
Απαράδεκτοι οι κύριοι του ΟΤΕ και επειδή είμαι και πνεύμα αντιδραστικό, αύριο πάω σε εναλλακτικό πάροχο, που θα είναι και φτηνότερος. Θα είναι η πρώτη φορά που αλλάζει διαχειριστή η γραμμή μου, εδώ και 42 χρόνια...

sdikr
02-11-10, 21:52
Δεν μπορούν να σε αλλάξουν πρόγραμμα γιατί απαιτεί 12μήνη παραμονή, απο όσο θυμάμαι και στην τηλεόραση είχε διαφημίσεις αλλά και στον λογαριασμό

xmperop1
02-11-10, 21:58
Και οι εναλλακτικοί λατρεύουν τα αντιδραστικά πνεύματα,,,,,,,,,
Καλή τύχη και καλό κουράγιο.

sexrazat
02-11-10, 21:59
Είμαι συνδρομητής στο πακέτο Conn-X Talk στα 2Mbps με 60' δωρεάν προς κινητά. Είμαι πελάτης του ΟΤΕ από εποχής OnDsl δηλαδή περίπου 5 χρόνια. Οι λογαριασμοί μου είναι σταθερά στα 98 ευρώ το δίμηνο, δηλαδή το πάγιο. Σήμερα άρχισα να ψάχνω για πακέτα πιο φτηνά και με μεγάλη έκπληξη (και απογοήτευση) είδα ότι ο ΟΤΕ έχει βγάλει πακέτο σαν το δικό μου, αλλά στα 24Mbps με τιμή 45,50 ευρώ το μήνα. Δηλαδή, εγώ με μικρότερη ταχύτητα πληρώνω περισσότερα από έναν νέο πελάτη. Όταν πριν από 2 βδομάδες είχα ρωτήσει σε κατάστημα του ΟΤΕ αν υπάρχει κάποιο καινούριο πακέτο, μου είχαν απαντήσει αρνητικά. Η σημερινή απάντηση των παιδιών στο 13888 στα παράπονά μου, ήταν ότι έχει ξεκινήσει τηλεφωνική ενημέρωση των πελατών εδώ κι ένα μήνα. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν μια διαφήμιση στην τηλεόραση ή ένα ενημερωτικό έντυπο μέσα στο λογαριασμό; Τελικά, αν αναβάθμιζαν την ταχύτητα στα 24Mbps και μού χαμήλωναν και τη χρέωση στα 45,50 χωρίς να με ενημερώσουν, πιστεύουν ότι θα είχα πρόβλημα;
Απαράδεκτοι οι κύριοι του ΟΤΕ και επειδή είμαι και πνεύμα αντιδραστικό, αύριο πάω σε εναλλακτικό πάροχο, που θα είναι και φτηνότερος. Θα είναι η πρώτη φορά που αλλάζει διαχειριστή η γραμμή μου, εδώ και 42 χρόνια...

Υπάρχει το DP2 με 41,50 € το μήνα. 2άρα, απεριόριστα αστικουπεραστικά, πάγιο και 30' σε κινητά. Μπορείς να πας απλά ξαναδεσμεύεσαι 12μηνο Πάρε το 13888

EvilHawk
02-11-10, 22:04
Δεν μπορούν να σε αλλάξουν πρόγραμμα γιατί απαιτεί 12μήνη παραμονή, απο όσο θυμάμαι και στην τηλεόραση είχε διαφημίσεις αλλά και στον λογαριασμό

Μπορούν απλά πάει σε καινούργια 12μηνη δέσμευση ...

sdikr
02-11-10, 22:06
Μπορούν απλά πάει σε καινούργια 12μηνη δέσμευση ...

Συγνώμη, ήθελα να πω οτι δεν μπορούν να τον αλλάξουν μόνοι τους, χωρίς αίτηση του πελάτη

Dannie
02-11-10, 22:30
Είμαι συνδρομητής στο πακέτο Conn-X Talk στα 2Mbps με 60' δωρεάν προς κινητά. Είμαι πελάτης του ΟΤΕ από εποχής OnDsl δηλαδή περίπου 5 χρόνια. Οι λογαριασμοί μου είναι σταθερά στα 98 ευρώ το δίμηνο, δηλαδή το πάγιο. Σήμερα άρχισα να ψάχνω για πακέτα πιο φτηνά και με μεγάλη έκπληξη (και απογοήτευση) είδα ότι ο ΟΤΕ έχει βγάλει πακέτο σαν το δικό μου, αλλά στα 24Mbps με τιμή 45,50 ευρώ το μήνα. Δηλαδή, εγώ με μικρότερη ταχύτητα πληρώνω περισσότερα από έναν νέο πελάτη. Όταν πριν από 2 βδομάδες είχα ρωτήσει σε κατάστημα του ΟΤΕ αν υπάρχει κάποιο καινούριο πακέτο, μου είχαν απαντήσει αρνητικά. Η σημερινή απάντηση των παιδιών στο 13888 στα παράπονά μου, ήταν ότι έχει ξεκινήσει τηλεφωνική ενημέρωση των πελατών εδώ κι ένα μήνα. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν μια διαφήμιση στην τηλεόραση ή ένα ενημερωτικό έντυπο μέσα στο λογαριασμό; Τελικά, αν αναβάθμιζαν την ταχύτητα στα 24Mbps και μού χαμήλωναν και τη χρέωση στα 45,50 χωρίς να με ενημερώσουν, πιστεύουν ότι θα είχα πρόβλημα;
Απαράδεκτοι οι κύριοι του ΟΤΕ και επειδή είμαι και πνεύμα αντιδραστικό, αύριο πάω σε εναλλακτικό πάροχο, που θα είναι και φτηνότερος. Θα είναι η πρώτη φορά που αλλάζει διαχειριστή η γραμμή μου, εδώ και 42 χρόνια...
Ολοι ειναι το ιδιοι....!!!!
Εμενα ληγει μεθαυριο το συμβολαιο με τον ΟΤΕ και ειπα αν συνεχισω μπορω να παρω το δωρο(media player)....μου λει οχι και απαντω ΕΙΣΤΕ ΓΕΛΟΙΟΙ γιατι μας αναγκαζετε να διακοπτουμε την συνδεση και να ξαναυποβαλουμε νεα αιτηση για να παρουμε το δωρο και ο αλλος αλλαξε 10 χρωματα...εχετε δικιο....αααααααααα :down:
Ποιο παλια ημουν σε αλλη εταιρεια και μου κοπηκε το ιντερνετ για 1 μηνα οποτε(ευτυχως ειχα δευτερη γραμμη) κανω αιτηση διακοπης και αυτοι με χρεωσαν και τον μηνα που δεν ειχα ιντερνετ οποτε τους λεω δεν πληρωνω θα παω στην εταιρεια προστασιας καταναλωτη.....και μου εστειλαν νεο λογαριασμο εχοντας αφαιρεσει τον μηνα και παλι τους ειπα δεν πληρωνω μια γιατι εμενα το ιντερνετ ειναι εργαλειο της δουλειας μου και εσεις θα επρεπε να με αποζημιωσετε και οχι να σας πληρωσω...δεν με ξαναενοχλησαν....!!!
Απλως πιστευω οτι ολες οι εταιρειες ειναι το ιδιο...στο θεμα πολιτικης απεναντι στο πελατη ειδικα ο ΟΤΕ που εχει ακομα μεσα δημοσιους υπαλληλους....:oops:

ipo
03-11-10, 05:20
Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν μια διαφήμιση στην τηλεόραση ή ένα ενημερωτικό έντυπο μέσα στο λογαριασμό; Τελικά, αν αναβάθμιζαν την ταχύτητα στα 24Mbps και μού χαμήλωναν και τη χρέωση στα 45,50 χωρίς να με ενημερώσουν, πιστεύουν ότι θα είχα πρόβλημα;
Απαράδεκτοι οι κύριοι του ΟΤΕ και επειδή είμαι και πνεύμα αντιδραστικό, αύριο πάω σε εναλλακτικό πάροχο, που θα είναι και φτηνότερος. Θα είναι η πρώτη φορά που αλλάζει διαχειριστή η γραμμή μου, εδώ και 42 χρόνια...
Σχετικά με τα DP2/DP24 είχαν γίνει εκτενείς συζητήσεις, μαζί με τις αντιδράσεις της ΕΕΤΤ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=416588) για τις χαμηλές τιμές του ΟΤΕ. Αν διάβαζες τακτικά το forum θα το είχες δει σε ένα από τα νήματα που ασχολούνταν με αυτά.
Π.χ.: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3593694

Ο ΟΤΕ ενημέρωσε τους πελάτες του και τηλεφωνικώς και μέσω των λογαριασμών του. Στο εξωτερικό του φακέλου του λογαριασμού, στο φύλλο με τη συνοπτική τιμολόγηση, αλλά και στο φύλλο με την αναλυτική τιμολόγηση υπάρχει διαφήμιση που αναφέρει την προσφορά νέων οικονομικότερων πακέτων.

Ο ΟΤΕ δεν προέβη σε μείωση των τιμών του για τα παλαιά προγράμματα. Παρουσίασε στην αγορά νέα πακέτα για όποιον ενδιαφέρεται για χαμηλές τιμές, χωρίς να τον ενοχλεί η δέσμευση. Σε μία αγορά όπως η ελληνική με γρήγορες εξελίξεις στον τομέα τον επικοινωνιών, η μη τακτική ενημέρωση κοστίζει.

Άλλωστε πολύς κόσμος δε δέχεται τη δωδεκάμηνη δέσμευση και θα είχε πολύ ισχυρό επιχείρημα αν έλεγε "Με ποιο δικαίωμα με δεσμεύσατε για 12 μήνες στον ΟΤΕ κι ας μου δώσατε καλύτερες τιμές;". Οπότε η υπόθεση για αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου, δε στέκει.

Σχετικά με την αποχώρησή σου από τον ΟΤΕ, μετά από 42 χρόνια θα ανακαλύψεις ότι όσα θεωρούσες δεδομένα στον ΟΤΕ, στους εναλλακτικούς παρόχους δεν είναι. Πιστεύω όμως ότι θα είναι χρήσιμη εμπειρία η μετάβαση σε κάποιο εναλλακτικό, ώστε να εκτιμήσεις την ποιότητα των υπηρεσιών του ΟΤΕ. Σου εύχομαι καλή τύχη και προτείνω Netone που έχει τα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με τους άλλους εναλλακτικούς παρόχους.

Περισσότερο με ξαφνιάζει πάντως το γεγονός ότι μόλις ανακάλυψες έναν τρόπο να εξοικονομήσεις χρήματα και να έχεις ταχύτερη σύνδεση, αποφασίζεις να αλλάξεις πάροχο. Εγώ στη θέση σου θα χαιρόμουν για την ανακάλυψή μου και θα τα έβαζα με τον εαυτό μου που δεν είχα φροντίσει νωρίτερα να ενημερωθώ σχετικά.

sixoremenos
03-11-10, 11:57
Σχετικά με τα DP2/DP24 είχαν γίνει εκτενείς συζητήσεις, μαζί με τις αντιδράσεις της ΕΕΤΤ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=416588) για τις χαμηλές τιμές του ΟΤΕ. Αν διάβαζες τακτικά το forum θα το είχες δει σε ένα από τα νήματα που ασχολούνταν με αυτά.
Π.χ.: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3593694

Ο ΟΤΕ ενημέρωσε τους πελάτες του και τηλεφωνικώς και μέσω των λογαριασμών του. Στο εξωτερικό του φακέλου του λογαριασμού, στο φύλλο με τη συνοπτική τιμολόγηση, αλλά και στο φύλλο με την αναλυτική τιμολόγηση υπάρχει διαφήμιση που αναφέρει την προσφορά νέων οικονομικότερων πακέτων.

Ο ΟΤΕ δεν προέβη σε μείωση των τιμών του για τα παλαιά προγράμματα. Παρουσίασε στην αγορά νέα πακέτα για όποιον ενδιαφέρεται για χαμηλές τιμές, χωρίς να τον ενοχλεί η δέσμευση. Σε μία αγορά όπως η ελληνική με γρήγορες εξελίξεις στον τομέα τον επικοινωνιών, η μη τακτική ενημέρωση κοστίζει.

Άλλωστε πολύς κόσμος δε δέχεται τη δωδεκάμηνη δέσμευση και θα είχε πολύ ισχυρό επιχείρημα αν έλεγε "Με ποιο δικαίωμα με δεσμεύσατε για 12 μήνες στον ΟΤΕ κι ας μου δώσατε καλύτερες τιμές;". Οπότε η υπόθεση για αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου, δε στέκει.

Σχετικά με την αποχώρησή σου από τον ΟΤΕ, μετά από 42 χρόνια θα ανακαλύψεις ότι όσα θεωρούσες δεδομένα στον ΟΤΕ, στους εναλλακτικούς παρόχους δεν είναι. Πιστεύω όμως ότι θα είναι χρήσιμη εμπειρία η μετάβαση σε κάποιο εναλλακτικό, ώστε να εκτιμήσεις την ποιότητα των υπηρεσιών του ΟΤΕ. Σου εύχομαι καλή τύχη και προτείνω Netone που έχει τα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με τους άλλους εναλλακτικούς παρόχους.

Περισσότερο με ξαφνιάζει πάντως το γεγονός ότι μόλις ανακάλυψες έναν τρόπο να εξοικονομήσεις χρήματα και να έχεις ταχύτερη σύνδεση, αποφασίζεις να αλλάξεις πάροχο. Εγώ στη θέση σου θα χαιρόμουν για την ανακάλυψή μου και θα τα έβαζα με τον εαυτό μου που δεν είχα φροντίσει νωρίτερα να ενημερωθώ σχετικά.

Καταρχάς, σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και την πρότασή σου για εναλλακτικό. Δεν πιστεύω πάντως ότι πρέπει κάποιος να ενημερώνεται από τα forum για τις νέες προσφορές (διαβάζω βέβαια τα καραγκιοζιλίκια που γίνονται με την διακοπή και επανέναρξη, για τα δώρα... Αν ήταν σοβαρός ο ΟΤΕ, θα τα έδινε τα δώρα σε όλους, χωρίς αυτές τις ταρζανιές). Τι θα ήταν προτιμότερο; Θα δώσω ένα παράδειγμα. Πρόσφατα πέρασα το αυτοκίνητό μου από ΚΤΕΟ, αφού με ειδοποίησε η εταιρεία που είχα πάει και πριν 2 χρόνια ότι είχε έρθει η ώρα για νέο έλεγχο. Κοτζάμ ΟΤΕ δεν έχει μια βάση δεδομένων, ώστε να δει ποιός πελάτης του έχει πακέτο παραπλήσιο με αυτό που προσφέρει, σε καλύτερη τιμή και να τον πάρει ένα τηλέφωνο για να τον ενημερώσει; Βέβαια, το ΚΤΕΟ θα έπαιρνε λεφτά, ενώ ο ΟΤΕ θα έχανε...
Για την ενημέρωση που λες ότι υπήρχε στους φακέλους και το λογαριασμό, δεν είδα τίποτα που να αφορά συγκεκριμένο τιμοκατάλογο. Μόνο γενικόλογες ανακοινώσεις. Στην τελική, όταν πήγα στο κατάστημα και ρώτησα για νέα πακέτα, η υπάλληλος που είδε το λογαριασμό μου στο computer της, γιατί δε με ενημέρωσε;
Όσο για την πικρή εμπειρία που πιθανόν να έχω σε εναλλακτικούς, ο χρόνος θα δείξει. Προς το παρόν μετράω τα επιπλέον χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη μου. Αρκετά μας πήρε ο ΟΤΕ τόσα χρόνια. Δεν μπορώ να ξεχάσω πώς χρονοχρέωνε την πρόσβαση στο Internet όταν μπαίναμε με modem στα 2400bps. Αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί, ακόμα σε αυτή την κατάσταση θα βρισκόμασταν.

sexrazat
03-11-10, 23:59
Κοτζάμ ΟΤΕ δεν έχει μια βάση δεδομένων, ώστε να δει ποιός πελάτης του έχει πακέτο παραπλήσιο με αυτό που προσφέρει, σε καλύτερη τιμή και να τον πάρει ένα τηλέφωνο για να τον ενημερώσει; Βέβαια, το ΚΤΕΟ θα έπαιρνε λεφτά, ενώ ο ΟΤΕ θα έχανε...


Βέβαια μιλάμε για μερικές εκατοντάδες χιλιάδες πελάτες που πρέπει να ενημερωθούν. Και για την ακρίβεια πελάτες του ΟΤΕ που ανήκουν σε κάποια από τις κατηγορίες """έχω παλιό πρόγραμμα και υπάρχει καλύτερο ή καθόλου πρόγραμμα ομιλίας ενώ με συμφέρει''', πλησιάζουν τα 2 εκατομμύρια.

Μπορεί να φαίνεται απλό από πρώτη άποψη αλλά δεν είναι καθόλου.

tiatrou
04-11-10, 00:11
Δεν μπορούν να σε αλλάξουν πρόγραμμα γιατί απαιτεί 12μήνη παραμονή, απο όσο θυμάμαι και στην τηλεόραση είχε διαφημίσεις αλλά και στον λογαριασμό

+1:oneup:

prjohn
04-11-10, 18:58
Είναι όπως τα λένε τα παιδιά ενημέρωση υπήρχε. Απλά να σημειώσω πως δεν είναι ότι δε μπορούσαν να σε αλλάξουν αλλά ότι δεν ήθελαν να σε αλλάξουν. Το θέμα δεν είναι τεχνικό αλλά επιλογή πολιτικής από τον πάροχο. Θα μπορούσε να πει ότι ισχύει κι για σας κι αν θελέτε ελάτε.

maik
04-11-10, 20:53
Αρκετά μας πήρε ο ΟΤΕ τόσα χρόνια. Δεν μπορώ να ξεχάσω πώς χρονοχρέωνε την πρόσβαση στο Internet όταν μπαίναμε με modem στα 2400bps. Αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί, ακόμα σε αυτή την κατάσταση θα βρισκόμασταν.

Πως το λεει να δεις η παροιμια ; ααα ναι
"θελει η π.... να να κρυφτει και η χαρα δεν την αφηνει"
Ξαφνικα ανακαλυψαμε την χρονοχρεωση στο dial up μονο που δεν μαθαμε καλα το μαθημα μας .

sdikr
04-11-10, 22:01
Είναι όπως τα λένε τα παιδιά ενημέρωση υπήρχε. Απλά να σημειώσω πως δεν είναι ότι δε μπορούσαν να σε αλλάξουν αλλά ότι δεν ήθελαν να σε αλλάξουν. Το θέμα δεν είναι τεχνικό αλλά επιλογή πολιτικής από τον πάροχο. Θα μπορούσε να πει ότι ισχύει κι για σας κι αν θελέτε ελάτε.

Δεν μπορούσαν να τον αλλάξουν απλά, δεν μπορεί έτσι απλά να τον περάσει τον αλλόν σε συμβόλαιο 12 μήνων

gangel
05-11-10, 00:33
Είναι όπως τα λένε τα παιδιά ενημέρωση υπήρχε. Απλά να σημειώσω πως δεν είναι ότι δε μπορούσαν να σε αλλάξουν αλλά ότι δεν ήθελαν να σε αλλάξουν. Το θέμα δεν είναι τεχνικό αλλά επιλογή πολιτικής από τον πάροχο. Θα μπορούσε να πει ότι ισχύει κι για σας κι αν θελέτε ελάτε.Αυτό που λες δεν ισχύει. Ίσα ίσα που το αντίθετο τον συμφέρει: Να σε δεσμεύσει 12μηνο παρα να σε έχει αορίστου χρόνου με λίγα € παραπάνω ;)

Ingenius
05-11-10, 00:41
Αλήθεια συνέβει το γεγονός όταν πχ ο πάροχος κινητής τηλεφωνίας σας βγάλει ένα πρόγραμμα που πιθανόν να σας συμφέρει να σας περάσει αυτόματα σε αυτό;

ΟΧΙ

Το ίδιο λοιπόν ισχύει στον ΟΤΕ και σε κάθε εταιρεία. Ο ΟΤΕ τουλάχιστον ενημέρωσε στην περίπτωση αυτή. Ας σοβαρευτούμε λίγο λοιπόν ;)

orck
05-11-10, 00:50
Όσο για την πικρή εμπειρία που πιθανόν να έχω σε εναλλακτικούς, ο χρόνος θα δείξει. Προς το παρόν μετράω τα επιπλέον χρήματα που θα μείνουν στην τσέπη μου. Αρκετά μας πήρε ο ΟΤΕ τόσα χρόνια. Δεν μπορώ να ξεχάσω πώς χρονοχρέωνε την πρόσβαση στο Internet όταν μπαίναμε με modem στα 2400bps. Αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί, ακόμα σε αυτή την κατάσταση θα βρισκόμασταν.

Στα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου, λαθος του υπαλληλου που ενω ρωτησες δεν σε ενημερωσε σωστα. Το επιχειρημα για το dial up pstn ειναι λαθος, εκεινη την εποχη ολος ο πλανητης ετσι ειχε internet, λιγες χωρες ειχα ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ adsl και αυτο σε μικρες ταχυτητες. Μολις η τεχνολογια εξελιχθηκε αλλαξαν τα πραγματα και πλεον εχουμε ανεκτες χρεωσεις. Μην σου περναει καν απο το μυαλο οτι οι εναλλακτικοι εφεραν την επανασταση στην Ελλαδα, εαν εισαι αποφασισμενος να πας σε εναλλακτικο θα τα δεις απο πρωτο χερι. Καλο κουραγιο.

xmperop1
05-11-10, 18:03
Αυτό που λες δεν ισχύει. Ίσα ίσα που το αντίθετο τον συμφέρει: Να σε δεσμεύσει 12μηνο παρα να σε έχει αορίστου χρόνου με λίγα € παραπάνω ;)

Το θέμα δεν είναι αν τον συμφέρει αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν χρεώσεις δεν μπορεί να μεταβάλει την κατάσταση του πελάτη ακόμα και αν πληρώσει τα μισά η τα διπλάσια.
Εκτροπή ζητάει σε κινητό ο πελάτης σε βλάβη και ζητάνε φαξ επειδή υπάρχει χρέωση.

tasanas
07-11-10, 01:10
Αυτό με το fax είναι γραφειοκρατικό ζήτημα (σαν χώρα είμαστε γενικά τέτοιου τύπου). Από την μία πλευρά έχουν δίκιο γιατί όντως υπάρχει χρέωση. θα μπορούσαν βέβαια σε κινητά cosmote όταν υπάρχει βλάβη η προώθηση να γίνεται δωράν ( τι είπα τώρα... :rofl:)

orck
07-11-10, 10:55
Τι ειπες τωρα;;;
Οι μανατζαρεοι σφαζουν και την μανα τους για μεγαλυτερο bonus και μεγαλυτερο αυτοκινητο, σε εσενα και εμενα θα δωσουν δωρεαν προωθηση; Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. :) (οχι μονο στην Ελλαδα ειναι παγκοσμιο φαινομενο)

valen_gr
07-11-10, 16:23
και όμως, κάποτε υπήρχε μία εταιρεία (telestet/TIM) που έδινε δωρεάν προώθηση με την υπηρεσία organizer... εαν το κινητο ηταν κλειστο/δεν ειχε σημα, ειχες δηλωμενα 1 σταθερο, 1 κινητο (οποιαδηποτε εταιρειας) και η κληση χωρις χρέωση προωθουνταν εκει...
Εννοειται λογω καταχρησης, μετα απο καποια χρονια καταργήθηκε...

xmperop1
07-11-10, 20:34
Τι ειπες τωρα;;;
Οι μανατζαρεοι σφαζουν και την μανα τους για μεγαλυτερο bonus και μεγαλυτερο αυτοκινητο, σε εσενα και εμενα θα δωσουν δωρεαν προωθηση; Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. :) (οχι μονο στην Ελλαδα ειναι παγκοσμιο φαινομενο)

Κάποτε στον ΟΤΕ η εκτροπή ήταν ελεύθερη κατά κάποιο τρόπο και ο καθένας έβαζε χαλαρά εκτροπή.
Μετά ήρθε η χρονοχρέωση και κάποια παράπονα του στυλ εγώ δεν ήθελα,δεν ήξερα.....,δεν ενημερώθηκα,δεν πληρώνω.... και τώρα μόνο με φαξ στην βλάβη και αίτηση για την παροχή υπηρεσίας, απλά πράματα ξεκάθαρα,παράπονα χρεώσεων μηδέν.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό με το fax είναι γραφειοκρατικό ζήτημα (σαν χώρα είμαστε γενικά τέτοιου τύπου). Από την μία πλευρά έχουν δίκιο γιατί όντως υπάρχει χρέωση. θα μπορούσαν βέβαια σε κινητά cosmote όταν υπάρχει βλάβη η προώθηση να γίνεται δωράν ( τι είπα τώρα... :rofl:)

Αυτά είναι πολύ προχωρημένες σκέψεις.....:p:p

emeliss
07-11-10, 21:06
Αυτά είναι πολύ προχωρημένες σκέψεις.....:p:p
Ή απλά η τηλεπικοινωνιακή πραγματικότητα σε λίγο καιρό όταν ωριμάσουν τα ενοποιημένα δίκτυα.

xmperop1
07-11-10, 21:46
Ή απλά η τηλεπικοινωνιακή πραγματικότητα σε λίγο καιρό όταν ωριμάσουν τα ενοποιημένα δίκτυα.

Μάλλον όταν σαπίσουν και αρχίσουν να πέφτουν μόνα τους.:p

sixoremenos
08-11-10, 03:10
Στα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου, λαθος του υπαλληλου που ενω ρωτησες δεν σε ενημερωσε σωστα. Το επιχειρημα για το dial up pstn ειναι λαθος, εκεινη την εποχη ολος ο πλανητης ετσι ειχε internet, λιγες χωρες ειχα ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ adsl και αυτο σε μικρες ταχυτητες. Μολις η τεχνολογια εξελιχθηκε αλλαξαν τα πραγματα και πλεον εχουμε ανεκτες χρεωσεις. Μην σου περναει καν απο το μυαλο οτι οι εναλλακτικοι εφεραν την επανασταση στην Ελλαδα, εαν εισαι αποφασισμενος να πας σε εναλλακτικο θα τα δεις απο πρωτο χερι. Καλο κουραγιο.

Ίσως να μη θυμάσαι καλά. Πριν καθιερωθεί ο ΕΠΑΚ, ο ΟΤΕ χρέωνε τις κλήσεις dial-up σα μια κανονική αστική κλήση με τη μέθοδο της χρονοχρέωσης. Μιλάμε για τρελά λεφτά και δε νομίζω σε καμιά άλλη χώρα να συνέβαινε αυτό εκείνη την εποχή. Θυμάμαι ότι το 1999 είχε γίνει κινητοποίηση από τους χρήστες του Internet στην Ελλάδα για αυτές τις παράλογες χρεώσεις. Και δε λέω ότι οι εναλλακτικοί έφεραν κάποιου είδους επανάσταση. Αλλά υπάρχει κανείς που να προτιμάει να μην υπήρχαν και να είχαμε ακόμα το μονοπώλιο του ΟΤΕ;

jdtech
08-11-10, 03:15
Αν δεν τους συμφέρει οικονομικά δε θα το κάνουν. Ασχέτως τεχνολογίας. Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που και εμείς σαν καταναλωτές δεν έχουμε τέτοια απαίτηση. Δηλαδή δε μας πάει στο μυαλό εύκολα να ζητήσουμε τζάμπα προώθηση, οπότε γιατί αυτοί να βάλουν τα χεράκια τους και να βγάλουν τα ματάκια τους. Πάντως τώρα που έκανε η wind την ενοποίηση είμαι περιέργος να δω πως θα το διαχειριστεί. Από διαφημίσεις καλά το πάει, αλλά σε αυτό πάντα είχε ευχαίρεια στην παροχή υπηρεσιών δυσκολεύεται. :respekt:

silegav
08-11-10, 16:22
Πάντως τώρα που έκανε η wind την ενοποίηση είμαι περιέργος να δω πως θα το διαχειριστεί. Από διαφημίσεις καλά το πάει, αλλά σε αυτό πάντα είχε ευχαίρεια στην παροχή υπηρεσιών δυσκολεύεται.

Δεν το πάει και πολύ καλά...χρέωση ανά λεπτό στα προγράμματα ΟΝΕ...τραγικό κατ' εμέ...


Ίσως να μη θυμάσαι καλά. Πριν καθιερωθεί ο ΕΠΑΚ, ο ΟΤΕ χρέωνε τις κλήσεις dial-up σα μια κανονική αστική κλήση με τη μέθοδο της χρονοχρέωσης. Μιλάμε για τρελά λεφτά και δε νομίζω σε καμιά άλλη χώρα να συνέβαινε αυτό εκείνη την εποχή. Θυμάμαι ότι το 1999 είχε γίνει κινητοποίηση από τους χρήστες του Internet στην Ελλάδα για αυτές τις παράλογες χρεώσεις. Και δε λέω ότι οι εναλλακτικοί έφεραν κάποιου είδους επανάσταση. Αλλά υπάρχει κανείς που να προτιμάει να μην υπήρχαν και να είχαμε ακόμα το μονοπώλιο του ΟΤΕ;

Απεταξάμην! :-) Ένας από τους σημαντικότερους λόγους που δεν θέλω να ξαναδώ λογαριασμό του ΟΤΕ ποτέ ξανά κάτω από την πόρτα μου...

weather1967
08-11-10, 19:30
Ίσως να μη θυμάσαι καλά. Πριν καθιερωθεί ο ΕΠΑΚ, ο ΟΤΕ χρέωνε τις κλήσεις dial-up σα μια κανονική αστική κλήση με τη μέθοδο της χρονοχρέωσης. Μιλάμε για τρελά λεφτά και δε νομίζω σε καμιά άλλη χώρα να συνέβαινε αυτό εκείνη την εποχή. Θυμάμαι ότι το 1999 είχε γίνει κινητοποίηση από τους χρήστες του Internet στην Ελλάδα για αυτές τις παράλογες χρεώσεις. Και δε λέω ότι οι εναλλακτικοί έφεραν κάποιου είδους επανάσταση. Αλλά υπάρχει κανείς που να προτιμάει να μην υπήρχαν και να είχαμε ακόμα το μονοπώλιο του ΟΤΕ;

Kαι τώρα που δέν υπάρχει το μονοπώλιο ,βλέπω και τις αλλες εταιριες τι συνδεσεις εχουν και τι προβληματα ,γενικά κακά τα ψέματα ο ΟΤΕ εχει την πιτα και το μαχαιρι,και έχει τήν καλύτερη σύνδεση, μέ τις λιγοτερες αποσυνδεσεις ,βεβαια επειδη ο καθενας λεει τα του οικου του υπαρχουν και φωνες διαμαρτυριας ,αλλα οσοι εχουν αποσυνδεσεις και προβληματα με τον ΟΤΕ ,με αλλο παροχο απλά θα συνενοούνται μέ σήματα καπνου απο τις ταράτσες .;)

sixoremenos
08-11-10, 20:55
Kαι τώρα που δέν υπάρχει το μονοπώλιο ,βλέπω και τις αλλες εταιριες τι συνδεσεις εχουν και τι προβληματα ,γενικά κακά τα ψέματα ο ΟΤΕ εχει την πιτα και το μαχαιρι,και έχει τήν καλύτερη σύνδεση, μέ τις λιγοτερες αποσυνδεσεις ,βεβαια επειδη ο καθενας λεει τα του οικου του υπαρχουν και φωνες διαμαρτυριας ,αλλα οσοι εχουν αποσυνδεσεις και προβληματα με τον ΟΤΕ ,με αλλο παροχο απλά θα συνενοούνται μέ σήματα καπνου απο τις ταράτσες .;)

Επαναλαμβάνω, για εμένα σημασία έχει η οικονομία που μπορώ να πετύχω. Αν μπορώ να εξοικονομήσω 200 ευρώ το χρόνο, δε με νοιάζει αν έχω και αποσυνδέσεις. Δεν είμαι προχωρημένος χρήστης. Ίσως και να μην τις πάρω καν χαμπάρι. Αν και αμφιβάλλω πολύ ότι θα έχω αποσυνδέσεις...

ipo
08-11-10, 21:26
Επαναλαμβάνω, για εμένα σημασία έχει η οικονομία που μπορώ να πετύχω. Αν μπορώ να εξοικονομήσω 200 ευρώ το χρόνο, δε με νοιάζει αν έχω και αποσυνδέσεις.
Αν δε σε νοιάζει το να έχεις ενίοτε αποσυνδέσεις και το ενδεχόμενο να μείνεις χωρίς γραμμή τηλεφώνου (το έπαθα με εναλλακτικό) επί 2 εβδομάδες και να παραμένεις ψύχραιμος, τότε πολύ καλά θα κάνεις να πας σε εναλλακτικό πάροχο. Θα γλιτώσεις πάνω από 150€ σε βάθος ενός έτους.

Ο ΟΤΕ είναι σαν ασφάλιση: Αν πάθει κάτι η γραμμή σου (τηλέφωνο ή internet) επισκευάζεται γρήγορα. Στον εναλλακτικό πάροχο αν συμβεί στραβή, χρειάζεσαι υπομονή κι επιμονή. Αν όμως δεν παρουσιαστεί πρόβλημα, τότε αναρωτιέσαι αν άξιζε τον κόπο να πληρώνεις ΟΤΕ.

sdikr
08-11-10, 21:27
Ίσως να μη θυμάσαι καλά. Πριν καθιερωθεί ο ΕΠΑΚ, ο ΟΤΕ χρέωνε τις κλήσεις dial-up σα μια κανονική αστική κλήση με τη μέθοδο της χρονοχρέωσης. Μιλάμε για τρελά λεφτά και δε νομίζω σε καμιά άλλη χώρα να συνέβαινε αυτό εκείνη την εποχή. Θυμάμαι ότι το 1999 είχε γίνει κινητοποίηση από τους χρήστες του Internet στην Ελλάδα για αυτές τις παράλογες χρεώσεις. Και δε λέω ότι οι εναλλακτικοί έφεραν κάποιου είδους επανάσταση. Αλλά υπάρχει κανείς που να προτιμάει να μην υπήρχαν και να είχαμε ακόμα το μονοπώλιο του ΟΤΕ;

Πριν μπει το ΕΠΑΚ, είχαμε αναλογικές συνδέσεις, μάλιστα τότε ο ΟΤΕ ήταν ο μόνος που είχε χρονοχρέωση (ναι το είχανε και στο εξωτερικό), αλλά η αναλογική αν ήταν στην ίδια πόλη ήταν αστική 1 μονάδα.
Τότε οι άλλοι διαφημίζανε τα νουμερά αστικής χρέωσης, όταν αλλάξανε όλα σε ψηφιακά φωνάζανε γιατι μόνο ο ΟΤΕ είχε ΕΠΑΚ.

Σήμερα οι άλλοι διαφημίζουν τα τζάμπα ίντερνετ, (801), οι ίδιοι που τότε θέλανε και 5.000 δρχ τον μήνα χωρίς να παρέχουν ενα 800 νούμερο όπως κάνανε στο εξωτερικό κάποιοι πάροχοι.

weather1967
08-11-10, 23:42
Ο ΟΤΕ είναι σαν ασφάλιση: Αν πάθει κάτι η γραμμή σου (τηλέφωνο ή internet) επισκευάζεται γρήγορα. Στον εναλλακτικό πάροχο αν συμβεί στραβή, χρειάζεσαι υπομονή κι επιμονή.

Πολυ σωστός,και όχι μόνο η γραμμη αλλά και το hardware,ειχα δηλωση βλαβη netmod isdn και τήν άλλη μέρα κιόλας ήρθε τεχνικός τού OTE καί το αντικατέστησε,αν ήταν αρμοδιότητα καποιου αλλου παρόχου,παραμάσχαλα θά είχα πάρει το netmod και θα το ετρεχα για αντικατασταση στήν καλύτερη,και στήν χειρότερη με αλχημείες θά το έφτιαχνα μονος μου.
Στά πέντε χρόνια που έχω adsl σύνδεση ποτέ δέν ειχα διακοπη απο τον provider πανω απο μισή ώρα.Βλάβη τηλεφωνικής γραμμής το πολύ 1 μέρα.

Ο ΟΤΕ εχει το πιο γρήγορο service,και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι το παραδειγμα του.

ipo
08-11-10, 23:48
Πολυ σωστός,και όχι μόνο η γραμμη αλλά και το hardware,ειχα δηλωση βλαβη netmod isdn και τήν άλλη μέρα κιόλας ήρθε τεχνικός τού OTE καί το αντικατέστησε,αν ήταν αρμοδιότητα καποιου αλλου παρόχου,παραμάσχαλα θά είχα πάρει το netmod και θα το ετρεχα για αντικατασταση στήν καλύτερη,και στήν χειρότερη με αλχημείες θά το έφτιαχνα μονος μου.
Στά πέντε χρόνια που έχω adsl σύνδεση ποτέ δέν ειχα διακοπη απο τον provider πανω απο μισή ώρα.Βλάβη τηλεφωνικής γραμμής το πολύ 1 μέρα.

Ο ΟΤΕ εχει το πιο γρήγορο service,και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι το παραδειγμα του.
Εγώ είχα βλάβες και με ΟΤΕ και με εναλλακτικούς. Το ίδιο και φίλοι μου. Το κακό είναι ότι αν πάθει κάτι η γραμμή του τηλεφώνου ή του internet με εναλλακτικό πάροχο (μπορεί και να μην πάθει ποτέ τίποτε), είναι πολύ πιθανό να ταλαιπωρηθείς πολύ περισσότερο από όσο περιμένεις. Π.χ. έχω μείνει δύο φορές χωρίς γραμμή (νεκρό τελείως) με FORTHet, επί δύο εβδομάδες η κάθε φορά. Τη δεύτερη φορά τα μάζεψα και γύρισα στον ΟΤΕ. Δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι τους παίρνει τόσον καιρό να λύσουν ένα πρόβλημα και να μη μου παρέχουν καθόλου υπηρεσία.

Ένας φίλος είχε μείνει 5 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο. Πάλι με FORTHnet. Ένας άλλος 10 μέρες κοκ... Δεν έχουν κάνει επενδύσεις στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, ούτε στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης (έχουν εταιρείες συνεργάτες με εργολαβίες) και ο πελάτης μένει να κάνει το σταυρό του.

Αντιθέτως ο ΟΤΕ επισκευάζει τη βλάβη συνήθως την επόμενη ημέρα, αν όχι την ίδια (αν λύνεται εξ αποστάσεως). Μέχρι Κυριακή έχουν έρθει να επισκευάσουν βραχυκυκλωμένο βρόχο στη γειτονιά μου (τους βολεύουν και οι υπερωρίες φαντάζομαι). Κοστίζει παραπάνω, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση στην υποστήριξη, ενώ και η ποιότητα είναι καλύτερη (όχι θόρυβος στο τηλέφωνο, καλύτερο bandwidth στο ADSL). Σταθμίζεις και επιλέγεις.

orck
09-11-10, 19:50
Ίσως να μη θυμάσαι καλά. Πριν καθιερωθεί ο ΕΠΑΚ, ο ΟΤΕ χρέωνε τις κλήσεις dial-up σα μια κανονική αστική κλήση με τη μέθοδο της χρονοχρέωσης. Μιλάμε για τρελά λεφτά και δε νομίζω σε καμιά άλλη χώρα να συνέβαινε αυτό εκείνη την εποχή. Θυμάμαι ότι το 1999 είχε γίνει κινητοποίηση από τους χρήστες του Internet στην Ελλάδα για αυτές τις παράλογες χρεώσεις. Και δε λέω ότι οι εναλλακτικοί έφεραν κάποιου είδους επανάσταση. Αλλά υπάρχει κανείς που να προτιμάει να μην υπήρχαν και να είχαμε ακόμα το μονοπώλιο του ΟΤΕ;

Οταν μπηκα εγω στο internet το 1996 ειμασταν ολοι μια μικρη παρεα τρελων, σιγουρα δεν υπηρχε καμια προβλεψη για αυτο το νεο χομπυ. Εγω ειμουν σε αναλογικο κεντρο με μια μοναδα χρεωσης ΜΟΝΟ ανεξαρτητου χρονου ομιλιας.
Εαν εισαι αποφασισμενος κανε την αλλαγη που σκεφτεσαι. Καθησε και υπολογισε καλα τα χρηματα που θα εξοικονομησεις σε βαθος χρονου και περιμενουμε εντυπωσεις...:oneup:

silegav
10-11-10, 22:51
Μ'αυτά και μ'αυτά έχουμε ξεφύγει νομίζω από το αρχικό θέμα του thread. Τελικά δεν μάθαμε τι έκανε ο φίλος και αν έμεινε στον ΟΤΕ με τα 40 ή αν τους έπεισε να τον βάλουν στο πρόγραμμα που πρέπει με τα λεφτά που πρέπει, καθώς από λάθος της υπαλλήλου έγινε η "παρεξήγηση"...


Οταν μπηκα εγω στο internet το 1996 ειμασταν ολοι μια μικρη παρεα τρελων, σιγουρα δεν υπηρχε καμια προβλεψη για αυτο το νεο χομπυ. Εγω ειμουν σε αναλογικο κεντρο με μια μοναδα χρεωσης ΜΟΝΟ ανεξαρτητου χρονου ομιλιας.

Σε ζηλεύω...εγώ πρόλαβα μόνο τις εποχές που έμπαινα με 56Κ από το σπίτι, μετά τις 10.00 το βράδυ για να μη χρεώνεται πολύ ο λογαριασμός... ωραία χρόνια! Ακόμα θυμάμαι τον ήχο του Modem :)

sixoremenos
16-11-10, 21:41
Μ'αυτά και μ'αυτά έχουμε ξεφύγει νομίζω από το αρχικό θέμα του thread. Τελικά δεν μάθαμε τι έκανε ο φίλος και αν έμεινε στον ΟΤΕ με τα 40 ή αν τους έπεισε να τον βάλουν στο πρόγραμμα που πρέπει με τα λεφτά που πρέπει, καθώς από λάθος της υπαλλήλου έγινε η "παρεξήγηση"...


Έκανα την αλλαγή σε πάροχο ήδη από την πρώτη στιγμή που κατάλαβα τη διαφορά στη χρέωση. Μου είπαν ότι θα έχω συνδεθεί σε 25 ημερολογιακές ημέρες. Ίδωμεν...

johnsruro
18-11-10, 20:28
Σε ποιον πήγες?


Σε ζηλεύω...εγώ πρόλαβα μόνο τις εποχές που έμπαινα με 56Κ από το σπίτι, μετά τις 10.00 το βράδυ για να μη χρεώνεται πολύ ο λογαριασμός... ωραία χρόνια! Ακόμα θυμάμαι τον ήχο του ModemΠωωωωω τι μου θύμησες. τι ρου ριιιιιιιι μπιιιιιιιιπ .....γζουν γζζζζζζζζζουν.....

sixoremenos
18-11-10, 23:49
Στη Forthnet...

@ ADSLgr.com All rights reserved.