PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet - Connection problem



Jorgis
03-11-10, 13:30
Καλημέρα παιδιά και καλός σας βρήκα. Είμαι καινούριος στο forum και για να πω την αλήθια με οδίγησε εδώ ένα πρόβλημα στην σύνδεσή μου.

Πάμε ληπόν. Είμαι συνδρομητής της Otenet με 24άρα ταχύτητα. Χρησιμοποιώ για router το linksys wag200g με περασμένο το last firmware(1.01.09). Το πρόβλημα είναι ότι κλειδώνει περίπου στα 15mbps... Και να τα Status μου:

DSL Connection

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 14757 kbps
Upstream Rate: 935 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 11 db
Upstream Line Attenuation: 2 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 21 db

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Πριν κάνω το post το έψαξα λίγο το θέμα και από ότι έχω καταλάβει έχω πολύ καλό Downstream Line Attenuation(11db) που στην ουσία μου λέει ότι η απόσταση μου από το DSLAM είναι μικρότερη του 1ς Km και επίσης καλό Downstream Transmit Power(11db) που δείχνει πόσο πολύ ζορίζετε το router να μένει συγχρονισμένο. Από ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα είναι στο Upstream Transmit Power(21db) αφού νομίζω πως δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 15-16db(btw γιατί συμβαίνει αυτό?). Ψήνεται το ευλογημένο :P

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κάνω κάτι από μόνος μου πριν απευθυνθώ στην τεχνική υποστήριξη του Ote. Επίσης θα ήθελα άμα κάποιος έχει το χρόνο να μου αναφέρει τις πιθανές αιτίες που συμβαίνει αυτό.

Να σημειώσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα αποσυνδέσεων παρόλο το χαμηλό Downstream Margin(10db) αν και νομίζω ότι θα πρεπε να ναι στα 9db με σκοπό να πάρω έστω και λίγο Downstream Rate παραπάνω αφού τόσο είναι ο κόφτης του Ote.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

manicx
03-11-10, 17:10
Θα μπορούσες να συγχρονίζεις και παραπάνω αλλά και μόνο η απόσταση δεν είναι κριτήριο. Υπάρχει πχ το crosstalking που μπορεί να σε ρίχνει. Αν θες πάντως και είναι εφικτό, δοκίμασε και με κάποιο άλλο router. Αν δεν έχεις, δανείσου κάποιο από φίλο σου.

Το downlstream margin μπορεί να παίζει. Κι εγώ το δικό μου το έχω δει και 8 και 10.

maik
03-11-10, 17:14
Ποιο ειναι τελικα το προβλημα;

Jorgis
03-11-10, 18:35
Θα μπορούσες να συγχρονίζεις και παραπάνω αλλά και μόνο η απόσταση δεν είναι κριτήριο. Υπάρχει πχ το crosstalking που μπορεί να σε ρίχνει. Αν θες πάντως και είναι εφικτό, δοκίμασε και με κάποιο άλλο router. Αν δεν έχεις, δανείσου κάποιο από φίλο σου.

Το downlstream margin μπορεί να παίζει. Κι εγώ το δικό μου το έχω δει και 8 και 10.

Ναι σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα ASUS wl-600g που έχω να δω αν είναι πρόβλημα του router. Όμως το έχω στην Κατερίνη... Το σαββατοκύριακο που θα πάω θα το πάρω μαζί μου. Αν όμως το πρόβλημα είναι το crosstalking από που μπορώ να το επιβεβαιώσω? Αν πάλι δεν φταίει ούτε το router ούτε το crosstalking τη άλλο παίζει? Ξέρει κανείς γιατί είμαι τόσο ψιλά στο Upstream Transmit Power?

Πολλές ερωτήσεις ε? <-------- +1ια :D

manicx
04-11-10, 12:17
Αν το modem-router υποστηρίζεται από το OrbMT (http://blog.orbmu2k.de/tools/orbmt-modem-tool-sidebar-gadget) ή το DMT (http://dmt.mhilfe.de/) tool, τότε μπορείς να έχεις ένδειξη από το διάγραμμα. Υπάρχει και σχετικό topic όπου μπορείς να πάρεις πληροφορίες σχετικά με το διάγραμμα σου.

tsomis
04-11-10, 13:16
Ναι σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα ASUS wl-600g που έχω να δω αν είναι πρόβλημα του router. Όμως το έχω στην Κατερίνη... Το σαββατοκύριακο που θα πάω θα το πάρω μαζί μου. Αν όμως το πρόβλημα είναι το crosstalking από που μπορώ να το επιβεβαιώσω? Αν πάλι δεν φταίει ούτε το router ούτε το crosstalking τη άλλο παίζει? Ξέρει κανείς γιατί είμαι τόσο ψιλά στο Upstream Transmit Power?

Πολλές ερωτήσεις ε? <-------- +1ια :D

Αυτη τη στιγμη εχω επανω το ASUS wl-600g με το πειραγμενο Firmware
του Drake http://www.drakeworld.net/blogs/drakeblog.
Με το μονο Firmware (παρα τα λαθη του) που καταφερα να κλειδωσω εως κα 18Mbit
και ειναι βραχος εδω και ενα μηνα (και το DMT Tool λειτουργει αψογα).
Το Official 3008A της Asus ναι μεν εχει πολλες δυνατοτητες αλλα σε εμενα μετα
απο ωρες εχανε IP και δεν ξαναεπαιρνε μονο του.
Εν τελει αν βαλεις το Asus σου προτεινω το Firm του Drake,βραχος...
Φυσικα ολες οι αναβαθμισεις μεσω Internet Explorer.

Jorgis
11-11-10, 15:27
Γεια σας παιδιά. Έχω 2 μέρες τώρα με το ASUS wl600g με το official fw της asus το 1.0.3.6.A το οποίο χρησιμοποίησα γιατί αυτό έχει βγει χρονολογικά τελευταίο. Να αναφέρω ότι όπως και με το wag200g έτσι και με αυτό δεν έχω κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις.

Να πω ότι σαν πρώτη εντύπωση ουσιαστικά έχω κερδίσει συνολικά περίπου 1 mbps αλλά και πάλι δεν είμαι ικανοποιημένος.

Θα δοκιμάσω και το 3.0.0.8.Α fw μπας και πετύχω κάτι καλύτερο... Να πω ότι σπασμένα fw δεν εμπιστεύομαι γιατί στο παρελθόν είχα πολλές φορές προβλήματα με άλλα routerakia και γενικός έχω χάσει αρκετό χρόνο ψάχνοντας αιτίες προβλημάτων και τρόπους επίλυσης...

Ενδεικτικά τα Statistics του:

tsomis
11-11-10, 22:20
Η 3.0.0.8.Α εχει πολλα extra settings αλλα σερνεται το Interface.
Αν δεν εχεις το γνωστο προβλημα χασιμο IP,το προτεινω.
Εγω που ειχα αυτο το προβλημα εβαλα το Firmware του Drake
και ειδα ΦΩΣ.
Περιπου 3Mbit παραπανω και βραχος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.