PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ευρωπαϊκή ένωση χρηματοδοτεί το Symbian Foundation με 22 εκ. €



nm96027
03-11-10, 14:29
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα χρηματοδοτήσει με 22 εκατομμύρια ευρώ το Symbian στα πλαίσια ερευνητικού προγράμματος, σε μία στιγμή που το μη-κερδοσκοπικό Symbain Foundation δεν περνάει και τις καλύτερες στιγμές του. Στο ερευνητικό πρόγραμμα που ονομάζεται SYMBEOSE συμμετέχουν και άλλοι 24 ιδιωτικοί οργανισμοί και επιχειρήσεις και το πρόγραμμα εντάσσεται στο σχέδιο Joint Technology Initiatives.

Τα χρήματα θα διατεθούν στην έρευνα του cloud computing και του multiprocessing, σύμφωνα με το blog του Symbian Foundation.

Η ανάπτυξη του Symbian ξεκίνησε το 1994 από την Psion και τότε ονομάζονταν Epoc. Έκανε την πρώτη του εμφάνιση το 1997 τον επόμενο χρόνο υιοθετήθηκε και υποστηρίχθηκε από τους τρεις μεγαλύτερους τότε κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων: την Nokia, την Sony Ericsson και την Motorola.

H Νokia εξαγόρασε την εταιρεία το 2008, διέθεσε το λειτουργικό με την μορφή ανοιχτού κώδικα και μετέτρεψε την προσπάθεια σε μη κερδοσκοπική κάνοντας την εταιρεία ίδρυμα. Το Symbian παραμένει το πιο δημοφιλές λειτουργικό σύστημα για κινητά τηλέφωνα αλλά έχει χάσει, τελευταία, αρκετή υποστήριξη από την βιομηχανία αφού τόσο η Samsung όσο και η Sony Ericsson του γυρνάνε την πλάτη και κατευθύνονται προς το Android.

Αν και η Nokia απασχολεί περίπου 4000 προγραμματιστές για την ανάπτυξη του Symbian, το ίδιο το Symbian Foundation δεν έχει δικούς του προγραμματιστές ανάπτυξης λογισμικού. Τώρα με την χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα αποκτήσει το δικό του R&D τμήμα.


Πηγή: The Register (http://www.theregister.co.uk/2010/11/02/eu_funds_symbian/)

psyxakias
03-11-10, 14:39
Καλή κίνηση, διότι οι μονοπωλιακές ή ολιγοπωλιακές τάσεις δεν θα ωφελήσουν τους καταναλωτές.

mob
03-11-10, 14:56
Καλή κίνηση, να περιμένουμε αντιδράσεις από την αντίπερα όχθη. Γιατί αντιδράσεις θα υπάρξουν και πάνω και κάτω από το τραπέζι.

Από την άλλη βέβαια είναι χαρακτηριστική περίπτωση αβάντας της Nokia με χρήματα των Ευρωπαίων φορολογούμενων, ποιο θα είναι το άμεσο όφελος τους :hmm:

nnn
03-11-10, 15:11
Είναι Ευρωπαϊκή εταιρία, λογικό να λάβει βοήθεια.

euklidis
03-11-10, 15:18
Δεν πανε να χρηματοδοτησουν το Linux Foundation καλυτερα να φυγουμε σιγα σιγα απο τα windows σε δημοσιες υπηρεσιες ευρωπαικα για να μην κανουμε μαγκες τους Αμερικανους με την MS λεω εγω; Απο ποτε χρηματοδοτουμε εταιριες (γιατι πλεον symbian = Nokia);

a5m5g
03-11-10, 16:04
Δεν πανε να χρηματοδοτησουν το Linux Foundation καλυτερα να φυγουμε σιγα σιγα απο τα windows σε δημοσιες υπηρεσιες ευρωπαικα για να μην κανουμε μαγκες τους Αμερικανους με την MS λεω εγω; Απο ποτε χρηματοδοτουμε εταιριες (γιατι πλεον symbian = Nokia);

Τους αμερικάνους τους κάνετε μάγκες και με τα i"phone".. Οι εταιρίες ανέκαθεν χρηματοδοτούντε.

kstefanos
03-11-10, 16:44
ατσα και Ελληνικα κολπα στην Ευρωπη.....
:rofl: :rofl: :rofl:

senkradvii
03-11-10, 18:08
Δεν πανε να χρηματοδοτησουν το Linux Foundation καλυτερα να φυγουμε σιγα σιγα απο τα windows σε δημοσιες υπηρεσιες ευρωπαικα για να μην κανουμε μαγκες τους Αμερικανους με την MS λεω εγω; Απο ποτε χρηματοδοτουμε εταιριες (γιατι πλεον symbian = Nokia);

Σ ω σ τ α τ ο ς !! :oneup:

Spanos
03-11-10, 18:35
Δεν πανε να χρηματοδοτησουν το Linux Foundation καλυτερα να φυγουμε σιγα σιγα απο τα windows σε δημοσιες υπηρεσιες ευρωπαικα για να μην κανουμε μαγκες τους Αμερικανους με την MS λεω εγω; Απο ποτε χρηματοδοτουμε εταιριες (γιατι πλεον symbian = Nokia);

Μιλάμε για Smartphones και γιατί να υπάρχει μονο το Linux και τα Windows;

euklidis
03-11-10, 19:34
Μιλάμε για Smartphones και γιατί να υπάρχει μονο το Linux και τα Windows;

Γιατι με 22 εκ δεν φτιαχνεις αλλο λειτουργικο απο την αρχη ετσι απλα και γιατι θελεις πολυ κοσμο να κανει developing για αρκετο καιρο. Το Linux εχει την δυναμικη οτι μπορει να το παρει ενα καλο team, να το στησει οπως θελει και να κανει παπαδες για το δημοσιο. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να πεταμε λεφτα σαν EE σε χαζομαρες που σκοπο εχουν να βγαλει η Νοκια λεφτα, λες και τοσο καιρο δεν εβγαλε αρκετα και δεν μπορει να πληρωσει για το λειτουργικο το οποιο μονο εκεινη πλεον χρησιμοποιει. Απο την αλλη λενε την Ελλαδα σπαταλη. Αν ειναι να κανουν κατι, ας ειναι κατι που θα οφελησει ολη την ευρωπαϊκη ενωση και οχι μονο τους Φινλανδους.

Mozart
03-11-10, 19:40
Οτιδήποτε μας φαίνεται σπατάλη εκτός απο το να δώσουμε λεφτά για το Linux,φοβάμαι ότι καμια μέρα θα ανεβάσω πυρετό και ο γιατρός θα μου πει βάλε Linux,φαίνεται να είναι η γιατρειά για τα πάντα αν κρίνω απο τα σχόλια κάποιον

Spanos
03-11-10, 20:02
Γιατι με 22 εκ δεν φτιαχνεις αλλο λειτουργικο απο την αρχη ετσι απλα και γιατι θελεις πολυ κοσμο να κανει developing για αρκετο καιρο. Το Linux εχει την δυναμικη οτι μπορει να το παρει ενα καλο team, να το στησει οπως θελει και να κανει παπαδες για το δημοσιο. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να πεταμε λεφτα σαν EE σε χαζομαρες που σκοπο εχουν να βγαλει η Νοκια λεφτα, λες και τοσο καιρο δεν εβγαλε αρκετα και δεν μπορει να πληρωσει για το λειτουργικο το οποιο μονο εκεινη πλεον χρησιμοποιει. Απο την αλλη λενε την Ελλαδα σπαταλη. Αν ειναι να κανουν κατι, ας ειναι κατι που θα οφελησει ολη την ευρωπαϊκη ενωση και οχι μονο τους Φινλανδους.


Τι σχέση έχουν ολα αυτά (δημόσιο κλπ) με ένα λειτουργικό για smartphones το οποίο δεν είναι νέο και δε φτιάχνεται απο την αρχή όπως λές, αλλα είναι ήδη αρκετά χρόνια στην αγορά και είναι ώριμο.

Επίσης ξέρεις πόσους χιλιάδες εργαζόμενους απασχολεί η Nokia στην Ελλάδα, είτε στη Nokia Ηellas είτε σε διάφορα σημεία πανελλαδικά και πόσους εργαζόμενους απασχολεί το Linux;

euklidis
03-11-10, 20:06
Οτιδήποτε μας φαίνεται σπατάλη εκτός απο το να δώσουμε λεφτά για το Linux,φοβάμαι ότι καμια μέρα θα ανεβάσω πυρετό και ο γιατρός θα μου πει βάλε Linux,φαίνεται να είναι η γιατρειά για τα πάντα αν κρίνω απο τα σχόλια κάποιον

Το να δωσεις 22 εκ για να φτιαξεις ενα λειτουργικο για την δημοσιες υπηρεσιες ολης την ευρωπης που θα ειναι δωρεαν σου φαινεται σπαταλη; Παραπανω δινουμε καθε τοσο για αδειες windows σε ολη την Ευρωπη ;) Και θα εχεις και ενα λειτουργικο που θα ξερεις τι τρεχει απο πισω, και δεν θα τρεχεις να πληρωνεις και antivirus για καθε μηχανημα. Με τονα δωσεις 22εκ στην νοκια (symbian foundation) τι κερδιζεις σαν ΕΕ; Στο κατω κατω ας τα δωσουν οι σκανδιναβοι που δεν εχουν προβλημα με πτωχευση. Εδω δεν εχουμε βρακινα βαλουμε, το symbian που πεθαινει μας πειραξε.

Απαντησε μου λοιπον, εγω σαν Eυρωπαιος πολιτης, τι κερδος θα εχω απο αυτο; Μηπως η Νοκια ειναι καμια μικρη εταιριουλα και δεν εχει να δωσει για να στηριξει το λειτουργικο της; Ή μηπως θα μου ερθει το Ν8 σε προνομιακη τιμη εδω; Γιατι εγω το βλεπω στα 500+ ευρω. Οσο κανει ενα Desire για παραδειγμα που ειναι πολυ ανωτερο το οποιο ερχεται και απο την αλλη ακρη του κοσμου. Ωραια η Nokia, βρηκε τους μλκες να πληρωνουν το λειτουργικο της ;)

........Auto merged post: euklidis πρόσθεσε 4 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οτιδήποτε μας φαίνεται σπατάλη εκτός απο το να δώσουμε λεφτά για το Linux,φοβάμαι ότι καμια μέρα θα ανεβάσω πυρετό και ο γιατρός θα μου πει βάλε Linux,φαίνεται να είναι η γιατρειά για τα πάντα αν κρίνω απο τα σχόλια κάποιον

Το να δωσεις 22 εκ για να φτιαξεις ενα λειτουργικο για την δημοσιες υπηρεσιες ολης την ευρωπης που θα ειναι δωρεαν σου φαινεται σπαταλη; Παραπανω δινουμε καθε τοσο για αδειες windows σε ολη την Ευρωπη ;) Και θα εχεις και ενα λειτουργικο που θα ξερεις τι τρεχει απο πισω, και δεν θα τρεχεις να πληρωνεις και antivirus για καθε μηχανημα. Με τονα δωσεις 22εκ στην νοκια (symbian foundation) τι κερδιζεις σαν ΕΕ; Στο κατω κατω ας τα δωσουν οι σκανδιναβοι που δεν εχουν προβλημα με πτωχευση. Εδω δεν εχουμε βρακινα βαλουμε, το symbian που πεθαινει μας πειραξε.

Απαντησε μου λοιπον, εγω σαν Eυρωπαιος πολιτης, τι κερδος θα εχω απο αυτο; Μηπως η Νοκια ειναι καμια μικρη εταιριουλα και δεν εχει να δωσει για να στηριξει το λειτουργικο της; Ή μηπως θα μου ερθει το Ν8 σε προνομιακη τιμη εδω; Γιατι εγω το βλεπω στα 500+ ευρω. Οσο κανει ενα Desire για παραδειγμα που ειναι πολυ ανωτερο το οποιο ερχεται και απο την αλλη ακρη του κοσμου. Ωραια η Nokia, βρηκε τους μλκες να πληρωνουν το λειτουργικο της ;) Την στιγμη που Ελλαδα, Ισπανια, Ιταλια, Ιρλανδια ειναι στο τσακ να πτωχευσουν.

Αλλα ναι μωρε, γιατι να τα δωσουμε σε λειτουργικο για τις κρατικες υπηρεσιες. Οπου να ναι θα πρεπει να πληρωσουμε και τις αδειες για τα windows 7 που θα μπουν σιγα σιγα στο δημοσιο. Σιγα τα αυγα... 800.000 δημοσιοι υπαλληλοι βγαζει κατι παραπανω απο 800.000 υπολογιστες (βαλε servers και μηχανηματα που ειναι εκτος). Απο κανενα 100 η αδεια για καθε μηχανημα... Do the math. 80.000.000 euro Για βαλτα για ολη την ευρωπη και δες τι θα κερδιζες με 22 εκ ευρω ;)

Spanos
03-11-10, 20:08
Απαντησε μου λοιπον, εγω σαν Eυρωπαιος πολιτης, τι κερδος θα εχω απο αυτο; Μηπως η Νοκια ειναι καμια μικρη εταιριουλα και δεν εχει να δωσει για να στηριξει το λειτουργικο της; Ή μηπως θα μου ερθει το Ν8 σε προνομιακη τιμη εδω; Γιατι εγω το βλεπω στα 500+ ευρω. Οσο κανει ενα Desire για παραδειγμα που ειναι πολυ ανωτερο το οποιο ερχεται και απο την αλλη ακρη του κοσμου. Ωραια η Nokia, βρηκε τους μλκες να πληρωνουν το λειτουργικο της ;)


Πόσους εργαζόμενους απασχολεί στην Ελλάδα η Nokia και πόσους η ΗΤC; Τώρα το αν είναι ανώτερο το Desire με κάμερα που βρίσκεις σε smartphone των 200€ το συζητάμε...

euklidis
03-11-10, 20:09
Τι σχέση έχουν ολα αυτά (δημόσιο κλπ) με ένα λειτουργικό για smartphones το οποίο δεν είναι νέο και δε φτιάχνεται απο την αρχή όπως λές, αλλα είναι ήδη αρκετά χρόνια στην αγορά και είναι ώριμο.

Επίσης ξέρεις πόσους χιλιάδες εργαζόμενους απασχολεί η Nokia στην Ελλάδα, είτε στη Nokia Ηellas είτε σε διάφορα σημεία πανελλαδικά και πόσους εργαζόμενους απασχολεί το Linux;

Αν παρουμε σαν δεδομενο οτι για μια αλλαγη οθονης καναν περιπου 50 μερες, τοτε προφανως οχι αρκετο κοσμο. Ποσο μαλλον οταν για τοσα χρονια η Nokia ηταν πρωτη σε πωλησεις στην Ελλαδα και ποσο μαλλον οταν καθε καταστημα Νοκια εχει μονο 2 ατομα, τα οποια πλεον δεν τα βρισκεις πουθενα γιατι τα περισσοτερα εχουν ηδη κλεισει.

Δεν μου απαντησες... Τι δουλεια εχει η Νοκια και το symbian να παρει τοσα λεφτα; Εχει εργοστασια σε ολη την ευρωπη και απασχολει κοσμο σε ολες της χωρες της ευρωπης; Οχι. Με αυτη τη λογικη ας διναν αλλα τοσα για να σωσουμε την Ολυμπιακη. Ελεος. Απο ποτε οι εταιριες μπηκαν πανω απο την πολιτη; Και το τραγικο ειναι οτι τους λεμε και μπραβο...

Mozart
03-11-10, 20:11
Δίνει λεφτά για ένα open source λειτουργικό για smartphones και το πρόβλημα σου είναι ότι δεν τα δίνει για desktops;
Δηλαδή αν χρηματοδοτούσε την ανάπτυξη του LiMo θα ήσουν ΟΚ;Καλά κάνει η ΕΕ και στηρίζει τις ευρωπαικές εταιρίες,αν δεν το κανε και έκλειναν η μία μετά την άλλη θα έλεγες αγοράζουμε και πλουτίζουμε τους Αμερικάνους.
Όσο για το ότι είναι ιδιωτική σκανδιναβική εταιρία και σαν Ευρωπαίος Έλληνας πολίτης δεν σου λέει τίποτα,ρώτα τον Σκανδιναβό αν του λέει τίποτα η χρηματοδότηση απο την ΕΕ των βαμβακοβιομηχανιών.

Δεν καταλαβαίνω πως για την ευμάρεια μιας οικονομίας νομίζεις ότι παίζει ρόλο μόνο ο δημόσιος τομέας

Spanos
03-11-10, 20:15
Αν παρουμε σαν δεδομενο οτι για μια αλλαγη οθονης καναν περιπου 50 μερες, τοτε προφανως οχι αρκετο κοσμο. Ποσο μαλλον οταν για τοσα χρονια η Nokia ηταν πρωτη σε πωλησεις στην Ελλαδα και ποσο μαλλον οταν καθε καταστημα Νοκια εχει μονο 2 ατομα, τα οποια πλεον δεν τα βρισκεις πουθενα γιατι τα περισσοτερα εχουν ηδη κλεισει.


Kαλά καταλάβαμε, μπήκες να πείς τον πόνο σου για τη Nokia γενικά και οχι για τη σγυγκεκριμένη ενέργεια.

Κοντά στο σπίτι μου έχω δυο καταστήματα πάντως, πόσα έχει το...Linux και αν μου χαλάσει η οθόνη πόσες μέρες θα κάνει το....Linux για να μου τη φτιάξει;:rolleyes:

Gordito
03-11-10, 20:18
Δεν πανε να χρηματοδοτησουν το Linux Foundation καλυτερα να φυγουμε σιγα σιγα απο τα windows σε δημοσιες υπηρεσιες ευρωπαικα για να μην κανουμε μαγκες τους Αμερικανους με την MS λεω εγω; Απο ποτε χρηματοδοτουμε εταιριες (γιατι πλεον symbian = Nokia);

Ω ναι, οσοι το εχουν επιχειρησει, εχουν σωθει λεμεεεε

http://limuxwatch.blogspot.com/

Οτι φαινεται φτηνο και ευκολο, ε δεν ειναι ;)

euklidis
03-11-10, 20:31
Ω ναι, οσοι το εχουν επιχειρησει, εχουν σωθει λεμεεεε

http://limuxwatch.blogspot.com/

Οτι φαινεται φτηνο και ευκολο, ε δεν ειναι ;)

Πως γινεται ολοκληρες εταιριες (google κτλ) και πανεπιστημια να δουλευουν αποκλειστικα σε linux και δεν μπορουν οι δημισιες υπηρεσιες που τρεχουν κυριως μια βαση δεδομενων ειναι αξιο λογου. Αλλα θα μου πεις στην google και στα πανεπιστημια δεν ειναι τοσο ευκολο να πεσουν τα αντιστοιχα δωρακια ;)

Τελος παντως, το symbian ειναι ενα λειτουργικο για κινητα που πεθαινει, το εχουν παρατησει ολοι πλην της νοκια και δεν εχει καμια δυναμικη πλεον. Με 22 εκατομυρια δυσκολα χτυπας τους ανταγωνιστες που βγαζουν δισεκατομυρια απο τις δικιες τους πλατφορμες.

nnn
03-11-10, 20:46
Πάλι μπλέξατε το Linux, τι σχέση έχει η χρηματοδότηση αυτή με τα λειτουργικά υπολογιστών κλπ
Η Ε.Ε. σαν θεσμός δίνει βοήθεια και χρηματοδότηση σε χιλιάδες εταιρίες μέσω διαφόρων προγραμμάτων, τι το ιδιαίτερο έχει αυτή ?

euklidis
03-11-10, 20:53
Πάλι μπλέξατε το Linux, τι σχέση έχει η χρηματοδότηση αυτή με τα λειτουργικά υπολογιστών κλπ
Η Ε.Ε. σαν θεσμός δίνει βοήθεια και χρηματοδότηση σε χιλιάδες εταιρίες μέσω διαφόρων προγραμμάτων, τι το ιδιαίτερο έχει αυτή ?

Απλα δεν εχω ακουσει ξανα για τοσο μεγαλη χρηματοδοτηση σε μια εταιρια. Ειναι καπως μεγαλο το ποσο. Οχι πολυ μεγαλο για να την επαναφερει παλι στην πρωτη θεση αλλα και παλι αρκετα μεγαλο... Απο την αλλη ομως η Νοκια ειναι ακομα κολοσσος και δεν νομιζω οτι εχει αναγκη την ΕΕ για να πληρωσει για το λειτουργικο της. Εκει ειναι που διαφωνω εγω. Το λινουξ το ειπα σαν αντιπροταση και οχι για να ξεκινησω καποιο flame ή απλα για να κανω trolling.

Mozart
03-11-10, 21:06
Πως γινεται ολοκληρες εταιριες (google κτλ) και πανεπιστημια να δουλευουν αποκλειστικα σε linux και δεν μπορουν οι δημισιες υπηρεσιες που τρεχουν κυριως μια βαση δεδομενων ειναι αξιο λογου. Αλλα θα μου πεις στην google και στα πανεπιστημια δεν ειναι τοσο ευκολο να πεσουν τα αντιστοιχα δωρακια ;)


H Google άρχισε εσωτερικά το Linux-Mac migration για τους εργαζόμενους τον Ιούνιο του 2010 με την δυνατότητα όσοι θέλουν Windows να παίρνουν ειδική άδεια,αμφιβάλω αν έχει ολοκληρωθεί.Btw η επιλογή για τους εργαζόμενους είναι ή Linux pc ή Mac αλλά προφανώς το παρέβλεψες,για να υπάρχει σαν επιλογή το Mac δεν νομίζω να το κανε για να μειώσει το κόστος ε;Ο λόγος υποτίθεται ήταν η επίθεση που δέχτηκαν Windows μηχανάκια της Google,προσωπικά αμφιβάλω και το βάζω μέσα στην κόντρα Google-Microsoft.

Επίσης ορίστε τι διάλεξαν οι εργαζόμενοι,σου διέφυγε

"We're not doing any more Windows," one Google employee told The Financial Times. "It is a security effort. Many people have been moved away from [Windows-based] PCs, mostly towards Mac OS, following the China hacking attacks. Linux is open source and we feel good about it. Microsoft we don't feel so good about."

http://news.cnet.com/8301-30684_3-20006400-265.html
http://www.windowsitpro.com/article/paul-thurrotts-wininfo/Google-Reportedly-Dropping-Internal-Use-of-Windows.aspx

Επίσης μια εταιρία που βγάζει software για Windows είναι αστείο να λες ότι δουλεύει αποκλειστικά σε Linux.

Όσο για τα πανεπιστήμια πάλι προφανώς η εκπαίδευση δεν είναι μονόπλευρη,υπάρχουν τμήματα Linux,UNIX και Windows στα περισσότερα,ακόμα και στα MIT, Berkeley που τα αναφέρω για να μην τo κάνειςις όπως κάνουν πολλοί και με βάζεις να ψάχνω links για τα Windows-UNIX τμήματα.

dagas
03-11-10, 22:44
Το μόνο που θα μπορούσε να σώσει το Symbian με τα χιλιάδες μπαλώματα και τα εκατομμύρια γραμμές κώδικα είναι να γραφτεί πάλι από την αρχή.

aiolos.01
04-11-10, 04:08
Τα χρήματα θα διατεθούν στην έρευνα του cloud computing και του multiprocessing, σύμφωνα με το blog του Symbian Foundation.


Τι σχέση έχει το Symbian με cloud computing; Αντε πες το Multiprocessing κολάει γιατί τα SOC πηγαίνουν σιγα σιγά σε dual core ARM, αλλά το cloud;

lewton
24-05-11, 20:09
Όπως ήταν λογικό, τέρμα η επιδότηση: Europa corta el grifo a Nokia (http://www.elpais.com/articulo/tecnologia/Europa/corta/grifo/Nokia/elpeputec/20110524elpeputec_8/Tes). ;)

x_user
24-05-11, 20:16
Όπως ήταν λογικό, τέρμα η επιδότηση: Europa corta el grifo a Nokia (http://www.elpais.com/articulo/tecnologia/Europa/corta/grifo/Nokia/elpeputec/20110524elpeputec_8/Tes). ;)

σωστή κίνηση αφού τα πράγματα δείχνουν ότι η MS θα εξαγοράσει την N;okia, και επιπλέον το μέλλον του Symbian είναι πολύ αβέβαιο!

Τελικά οι Ευρωπαίοι κατάφεραν να ξεπουλήσουν (Ericsson, Nokia) στις ΗΠΑ...

:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.