PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνές αποσυνδέσεις conn-x, NEO Topic



thanoC
03-11-10, 22:00
Γεια σας παιδια,
Ενας φιλος μου εχει μεγαλο προβλημα με την συνδεση coon-x που εχει.
Συγκεκριμενα εδω και 4-5 μηνες συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια απο το internet.
Τις τελευταιες μερες ομως εχει επιδεινωθει, το κανει καθε 3-5 λεπτα
Δοκιμασαμε να βαλουμε καινουριο ρουτερ, ομως στο καινουριο δε βρισκει καν dsl γραμμη (δεν αναβει το λαμπακι) και δε συνδεεται καθολου
Καμια ιδεα???
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

AssVas
04-11-10, 02:38
Μπορείς να δείς το SNR της γραμμής του , αν π.χ έχει 24άρα και έχει 7-8db στο Down τότε με το παραμικρό βύθισμα θα χει και disconnect .

Δήλωσέ το βάβη στο 121. Συχνές αποσυνδέσεις, να σε αλλάξουν προφιλ αρχικά (απομακρυσμένα) και λογικά θα σαι οκ .

Κάβειρος
05-11-10, 15:04
Το μόντεμ σε αυτές τις περιπτώσεις και η παλαιότητα του παίζουν ρόλο;

anonumh
08-11-10, 13:48
μήπως φταίνε τα καλώδια? είχα παρόμοιο πρόβλημα κ υπέθεσα ότι έφταιγε το ότι χρησιμοποιούσα παλιό ρούτερ. όμως πριν βάλω καινούριο ρούτερ παρατήρησα ότι το καλώδιο που συνδεει ρουτερ-γραμμή pstn είχε σκονη κ βρωμιά εγκλωβισμένη στα συρματάκια! το άλλαξα και voila! άναψε τo λαμπάκι adsl και δεν είχα καμια αποσύνδεση.

Lapetr
11-11-10, 23:42
Βασικά πρώτα συνέδεσε το ρούτερ κατευ8είαν επάνω στη γραμμή να δεις αν θα έχει πρόβλημα. Αν ναι τότε δώσε βλάβη (σύνηθες πρόβλημα οι αποσυνδέσεις). Αν λυθεί το πρόβλημα, τότε άλλαξε σπλίτερ ή πάρε κανά καλύτερο ρούτερ!

thanoC
12-11-10, 13:04
thanx παιδια.. θα δοκιμασω αυτα που ειπατε
και αν δε γινει κατι ξανα-μιλαμε!! :up:

jdtech
12-11-10, 19:47
Να ξέρεις όμως πως ανέβασμα του snr σημαίνει μείωση του συγχρονισμού και άρα της ταχύτητάς σου. Οπότε το snr δεν είναι πανάκεια από την άποψη ότι μπορεί μετά να μην έχει αποσυνδέσεις αλλά θα σε σέρνεσαι (εξαρτάται πόσο ανέβασμα θα χρειαστεί για να σταθεροποιηθεί). Επειδή όμως αυτό δεν τους πολυαπασχολεί καλύτερα να το έχεις εσύ στο μυαλό σου ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα με την μικρότερη δυνατή αύξηση στο snr.

Κάβειρος
13-11-10, 16:26
Με καινούριο μόντεμ τα ίδια....
Στατισιτκά
Downstream Upstream

SNR Margin : 7.5 9.0 db

Line Attenuation: 49.5 24.5 db

Data Rate: 4384 384 kbps


Σε 24 αρα γραμμή... Φυσιολογικά;

emeliss
13-11-10, 18:12
Με καινούριο μόντεμ τα ίδια....
Στατισιτκά
Downstream Upstream

SNR Margin : 7.5 9.0 db

Line Attenuation: 49.5 24.5 db

Data Rate: 4384 384 kbps


Σε 24 αρα γραμμή... Φυσιολογικά;
To attenuation είναι πολύ ψηλά εξαιτίας της μεγάλης απόστασης από το κέντρο του ΟΤΕ. Το SNR margin είναι σχετικά χαμηλά οπότε κλειδώνεις όσο το δυνατόν ψηλότερα με αυτό το attenuation αλλά ταυτόχρονα υπάρχει κίνδυνος για αποσυνδέσεις.

Δύο λύσεις για τους αποσυγχρονισμούς. Ή πειράζεις το SNR margin ώστε να σηκωθεί (και αναπόφευκτα θα πέσει ο συγχρονισμός), ή κατεβάζεις την σύνδεση στα 2Mbps οπότε θα πληρώνεις και λιγότερα.

Κάβειρος
14-11-10, 15:46
Και με 2αρα τα ίδια είχα.... Δήλωσα βλάβη αλλά τίποτα. Μάλλον αύριο θα τους επισκευτώ αυτοπροσώπως...

stMike
15-11-10, 01:20
Είσαι δυστυχώς πολύ μακριά από το dslam αλλά 2Μβ θα έπρεπε να τα πιάνεις. Οι αποσυνδέσεις μπορεί να οφείλονται και στην παλαιότητα σε συνδυασμό με την απόσταση. Μόνη λύση είναι να σας λυπηθεί ο ΟΤΕ και να βάλει κανένα minidslam . Για να γίνει αυτό βέβαια θα πρέπει και η περιοχή να έχει κόσμο για να δικαιολογηθεί η επένδυση. Υπομονή και προσευχή :bless:

sada12
15-11-10, 01:31
και σε εμένα αλλά και σε όλη την γειτονία που έχει conn-x τα ίδια συμβαίνουν (ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΑ) Απο τον Αύγουστο έχει ξεκινήσει αυτό και όσο περνάει ο καιρός γίνεται και χειρότερο.
τα παρακάτω είναι απο την γραμμή του γείτονα μου.
Downstream Upstream

SNR Margin

:
17.1 6.2 db

Line Attenuation

:
45.8 39.5 db

Data Rate

:
2048 496 kbps

johnsruro
15-11-10, 21:15
Ππωρε φίλε χάλια είναι κι αυτός. Είσασταν πιο ψηλά και πέφτετε? Ποσο μακρυά από το κέντρο είσατε που έχετε 45 att? και το snr ψηλά είναι! Για τρίχτε λίγο δόντια γιατί αυτό με τις 2άρες έχει εμφανιστεί πολύ!

sdikr
15-11-10, 21:25
Ππωρε φίλε χάλια είναι κι αυτός. Είσασταν πιο ψηλά και πέφτετε? Ποσο μακρυά από το κέντρο είσατε που έχετε 45 att? και το snr ψηλά είναι! Για τρίχτε λίγο δόντια γιατί αυτό με τις 2άρες έχει εμφανιστεί πολύ!


Θα βοηθήσει πάρα πολύ αυτό (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line)

Hint το snr θέλουμε να είναι ψηλά

tasanas
16-11-10, 02:08
Το snr πρέπει να είναι εκεί που η γραμμή είναι σταθερή. Μην ξεχνάμε ότι όσο ανεβαίνει το snr πέφτει ο συγχρονισμός δηλαδή η ταχύτητα. Το ζήτημα είναι ότι μάλλον πρόκειται για βλάβη στο δίκτυο και προκαλούνται αποσυνδέσεις. Βέβαια πρώτα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι δεν προκαλείται από πρόβλημα στο χώρο σου (πχ βραχυκύκλωμα) και να ενοχλήσεις τον ΟΤΕ να στο φτιάξει. Τα περί επέκτασης και αναβάθμισης του δικτύου του ΟΤΕ σε επίπεδο last mile , get in line όλη η Ελλάδα αυτό περιμένει...

tarantules9
16-11-10, 13:16
Για να μην ανοίγω καινούριο topic συνεχίζω με το δικό μου πρόβλημα συνεχών αποσυνδέσεων:
Λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο συνδέομαι maximum στα 12Mbps.Πριν καιρό (4-5μήνες) δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις (1-2 την εβδομάδα) αλλά εδώ και πάρα πολλές εβδομάδες έχω συνεχείς αποσυνδέσεις (κάθε 2-3 λεπτά) με αποτέλεσμα να μου έχει σπάσει τα νεύρα.
Κλείδώνει όπου του καπνίσει.Έχω δηλώσει βλάβη αρκετές φορές και έχει έρθει τεχνικός τουλάχιστον 4 φορές για να ελέγξει τη γραμμή την οποία την έχει βρει πάρα πολύ καλή (χωρίς θόρυβο).
Τι άλλο μπορώ να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα;
Σε εμένα πάντως δεν οφείλετε μιας και έχω ελέγξει τα πάντα.Καλώδια,splitter,router(speedtouch 530 v6).
Να και μερικά στατιστικά της γραμμής σε διάφορες "εκοδόσεις" κλειδώματος....

16/11/2010
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 963 / 10.146
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 23,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 12,5
FEC Errors (Up/Down): 8.144.216 / 1.646
CRC Errors (Up/Down): 973.219 / 1.308
HEC Errors (Up/Down): 8.886.600 / 25

15/10/10
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 15.408
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 24,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 9,0

28/9/10
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 986 / 12.028
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 20,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 23,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 10,5

emeliss
16-11-10, 13:27
Σε εμένα πάντως δεν οφείλετε μιας και έχω ελέγξει τα πάντα.Καλώδια,splitter,router(speedtouch 530 v6).
Πως τα έχεις ελέγξει;

tarantules9
16-11-10, 13:42
Τα έχω δοκιμάσει σε άλλη γραμμή φίλου και δουλεύουν απροβλημάτιστα

emeliss
16-11-10, 13:51
Έβαλες ένα άλλο ρούτερ μόνο του στην εισαγωγή του ΟΤΕ στο σπίτι σου; Αν όχι, κάν'το.

tarantules9
16-11-10, 13:59
Όχι δεν έχω 2ο router να δοκιμάσω αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση τη στιγμή που το δικό μου παίζει απροβλημάτιστα στην άλλη γραμμή που δοκίμασα.
Αν δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ και ξαναέρθει τεχνικός τι μπορώ να του πω; Τη στιγμή μάλιστα που απότι μου είπε τις προηγούμενες φορές η γραμμή είναι καθαρή από θόρυβο;

emeliss
16-11-10, 14:01
Φυσικά και έχει σχέση. Μόνο έτσι θα επιβεβαιώσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από την μεριά σου. Το μόνο εύκολο είναι να έχει αρπάξει κάνας τοίχος και τα καλώδια υγρασία. Αν δεν έχεις άλλο ρούτερ, βάλε το δικό σου στην εισαγωγή απομονώνοντας όλο το εσωτερικό δίκτυο.

tarantules9
16-11-10, 14:10
Έχω τραβήξει καλώδιο από το κουτί που φεύγουν οι συνδέσεις του τηλεφώνου και το έχω συνδέσει στο router οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα

emeliss
16-11-10, 14:12
Τι ακριβώς έχεις κάνει; Το έχεις κάνει εσύ ή ηλεκτρολόγος;

tarantules9
16-11-10, 14:14
Εγώ το έχω κάνει...(btw είμαι ηλεκτρολόγος)

matrix1
16-11-10, 14:29
Έχω τραβήξει καλώδιο από το κουτί που φεύγουν οι συνδέσεις του τηλεφώνου και το έχω συνδέσει στο router οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα

Εχεις αφησει στον αερα ολη την υπολοιπη καλωδιωση του σπιτιου φανταζομαι... Αν οχι, καν'το, μονο ετσι θα εισαι σιγουρος.

emeliss
16-11-10, 14:30
Και έχεις βάλει εξωτερικό καλώδιο από την εισαγωγή του ΟΤΕ προς το ρούτερ. Τα τηλέφωνα από που παίρνουν;

tarantules9
16-11-10, 14:41
Εχεις αφησει στον αερα ολη την υπολοιπη καλωδιωση του σπιτιου φανταζομαι... Αν οχι, καν'το, μονο ετσι θα εισαι σιγουρος.

Όχι δεν την έχω αφήσει στον αέρα.Από το κουτί ξεκινάνε 5 καλώδια συνολικά με το δικό μου.Το ένα είναι που δίνει ADSL αποκλειστικά στο δωμάτιο που χρειάζομαι και τα υπόλοιπα 4 καλώδια είναι για τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού.Εννοείτε τα τηλέφωνα του σπιτιού όλα με φίλτρο.
Παίζει να υπάρχουν παρεμβολές στο σημείο που μπαίνουν στο σπίτι μέσα σε κανάλι;
Γιατί έχω περάσει αναγκαστικά και καλώδια ήχου-εικάνας και δορυφορικού πιάτου (πάνε παράλληλα για 2 μέτρα το πολύ μέσα στο ίδιο καναλάκι)

matrix1
16-11-10, 14:52
Όχι δεν την έχω αφήσει στον αέρα.Από το κουτί ξεκινάνε 5 καλώδια συνολικά με το δικό μου.Το ένα είναι που δίνει ADSL αποκλειστικά στο δωμάτιο που χρειάζομαι και τα υπόλοιπα 4 καλώδια είναι για τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού.Εννοείτε τα τηλέφωνα του σπιτιού όλα με φίλτρο.
Παίζει να υπάρχουν παρεμβολές στο σημείο που μπαίνουν στο σπίτι μέσα σε κανάλι;
Γιατί έχω περάσει αναγκαστικά και καλώδια ήχου-εικάνας και δορυφορικού πιάτου (πάνε παράλληλα για 2 μέτρα το πολύ μέσα στο ίδιο καναλάκι)

Πρεπει να ειναι πολλα τα μετρα αυτα καλωδιου, ε;

Κανε αυτο:

Εκει που ξεκινανε τα 5 καλωδια (5 ζευγη εννοεις προφανως) θα κανεις την "διακλαδωση" σου ADSL-τηλεφωνο. Τo adsl θα φυγει κανονικα οπως φευγει, αλλα τα 4 ζευγη που ειναι για τηλεφωνα θα μπουν και θα φυγουν μετα το φιλτρο που θα βαλεις εκει. (ενα φιλτρο βαλε και ενωσε παραλληλα ολες τις γραμμες στην εξοδο του)
Θα δεις την εξασθενιση σου να πεφτει κατα καποια db και θα ανεβεις καποια Mbps...

Μα καλα ο τεχνικος του ΟΤΕ δεν τα ειδε αυτα; Δεν σχολιαζω παραπερα... :rolleyes:

emeliss
16-11-10, 14:52
Πρέπει πρώτα να απομονώσεις όλο το εσωτερικό δίκτυο και να δεις αν συνεχίζονται οι αποσυγχρονισμοί. Να είναι είναι μόνο το ρούτερ στην γραμμή. Όλα τα άλλα (τηλέφωνα, φίλτρα και τα καλώδια προς αυτές τις πρίζες) στον αέρα.

tarantules9
16-11-10, 15:19
Βρήκα μακρύ τηλεφωνικό καλώδιο και σύνδεσα το router σε άλλη πρίζα και μου κλειδώνει στα 13,7Mbps και μέχρι στιγμής χωρίς αποσυνδέσεις (αλλά θα το παρακολουθήσω).Να και τα specs :
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.015 / 13.729
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 23,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5
Άρα κατά 99% φταίει το καλώδιο μου (οπότε βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα πριν).
Αυτό με τις παρεμβολές παίζει να ισχύει ή είπα κοτσάνα; Τα AV σήματα είναι ικανά να επιφέρουν αλλοιώσεις;
Επίσης matrix1 να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό που είπες να βάλω δηλαδή 1 φίλτρο ΠΡΙΝ για όλες τις τηλεφωνικές συνδέσεις εκτός του ADSL μου : Αν το κάνω θα δω διαφορά στην ταχύτητα κλειδώματος;
Αξίζει τον κόπο ή θα έχω ψιλοδιαφορές;
Σημείωση : Το κουτί με τις συνδέσεις είναι το παλιό στρογυλλό που είναι χωνευτό στον τοίχο οπότε δεν με παίρνει από θέμα χώρου να κάνω πολλά πολλά.(Ειναι πολύ παλιά οικοδομή...)
Ο τεχνικός δεν κοίταξε καν το κουτί.Μόνο από μέσα έβαλε το μηχάνημα στην τηλεφωνική πρίζα και μου είπε οτι έχω πολύ καλή γραμμή.Τίποτα περισσότερο.
Το πρόβλημα προς το παρόν λύθηκε αλλά θα το παρακολουθήσω για να είμαι 100% σίγουρος γιατί αν αρχίσω να ξηλώνω το καλώδιο που μάλον φταίει είναι αρκετή ταλαιπωρεία

emeliss
16-11-10, 15:29
Τα AV σήματα είναι ικανά να επιφέρουν αλλοιώσεις;
Όχι.


Το πρόβλημα προς το παρόν λύθηκε αλλά θα το παρακολουθήσω για να είμαι 100% σίγουρος γιατί αν αρχίσω να ξηλώνω το καλώδιο που μάλον φταίει είναι αρκετή ταλαιπωρεία
Μπορεί να μην είναι το καλώδιο αλλά κάποιες από τις συνδέσεις.

tarantules9
16-11-10, 15:34
Μπορεί να μην είναι το καλώδιο αλλά κάποιες από τις συνδέσεις.

Στο κουτί είναι συνδεδεμένα τα καλώδια αλλά-κοκορέτσι στυλ οπότε αφού θα κάνω την αγγαρεία, θα πάρω μια κλέμα 5 θέσεων να τα βάλω πιο σωστά και θα τυπώσω και κανένα ταμπελάκι να ξέρω πιο καλώδιο πάει και που.

emeliss
16-11-10, 15:39
Μην βάλεις κλέμα. Αν δεν έχει χώρο να βάλεις ρεγκλέτα krone τότε καλύτερο είναι το σφικτό στρίψιμο.

Τα ταμπελάκια πάντα βοηθάνε.

matrix1
16-11-10, 15:44
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.015 / 13.729
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 23,5


Επίσης matrix1 να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό που είπες να βάλω δηλαδή 1 φίλτρο ΠΡΙΝ για όλες τις τηλεφωνικές συνδέσεις εκτός του ADSL μου : Αν το κάνω θα δω διαφορά στην ταχύτητα κλειδώματος;
Αξίζει τον κόπο ή θα έχω ψιλοδιαφορές;
Σημείωση : Το κουτί με τις συνδέσεις είναι το παλιό στρογυλλό που είναι χωνευτό στον τοίχο οπότε δεν με παίρνει από θέμα χώρου να κάνω πολλά πολλά.(Ειναι πολύ παλιά οικοδομή...)
Ο τεχνικός δεν κοίταξε καν το κουτί.Μόνο από μέσα έβαλε το μηχάνημα στην τηλεφωνική πρίζα και μου είπε οτι έχω πολύ καλή γραμμή.Τίποτα περισσότερο.
Το πρόβλημα προς το παρόν λύθηκε αλλά θα το παρακολουθήσω για να είμαι 100% σίγουρος γιατί αν αρχίσω να ξηλώνω το καλώδιο που μάλον φταίει είναι αρκετή ταλαιπωρεία


Η διαφορα που θα δεις ειναι το 23.5dB να πηγαινει στα πχ 23 στην χειροτερη, μεχρι και στα 15dB ας πουμε στην καλυτερη. Εχει να κανει με τα μετρα και με την διαδρομη των καλωδιων κλπ...


Ενα φιλτρακι χωραει, αλλα αν ειναι δυσκολο κανε τουλαχιστον τη δοκιμη πρωτα, αποσυνδεσε ολες τις υπολοιπες γραμμες απο το κουτι που λεμε που πανε για τα τηλεφωνα και ασε μονο αυτη που παει για το ιντερνετ και οτι δεις ετσι, το ιδιο θα δεις και με το φιλτρο που σου λεω και με τις γραμμες πανω του. Τωρα το υψισυχνο σημα "τρεχει" παντου, ενω αν βαλεις το φιλτρο θα "βολταρει" μονο στη γραμμη του router σου. ;)

tarantules9
16-11-10, 15:50
Δεν είναι πολλά τα μέτρα του καλωδίου που έχω για το ADSL.Άντε να είναι 5-6 μέτρα.
Τα υπόλοιπα του σπιτιού είναι αρκετά περισσότερα...
Οπότε μήπως ήταν δώρο-άδωρο να το επιχειρήσω;

--edit--
Τώρα το κατάλαβα αυτό που είπες με το υψίσυχνο...Προφανώς εξασθενεί όταν κυκλοφορεί παντού μέσα στο σπίτι οπότε εαν βάλω το φίλτρο από την αρχή το περιορίζω όπως είπες μόνο στο router.Οπότε θα το δοκιμάσω να δω τι θα κερδίσω...

matrix1
16-11-10, 16:10
Τα "υπολοιπα" ειναι αυτα που σου κανουν τη ζημια, οχι του ADSL. Εγω ας πουμε που εκανα αυτο το "κολπο" εριξα την εξασθενιση απο 17.3dB στα 14 και ανεβασα 1.5Mbps το συγχ πριν μια βδομαδα.

Κανε δοκιμη σιγουρα θα κερδισεις. Το ποσο ειναι το ζητουμενο. Αν ειναι πολυ θα αξιζει τον κοπο να χωθεις μεσα στο κουτι, αν οχι το αφηνεις οπως εχει.

sada12
16-11-10, 17:23
απο την "καινούργια" μου γραμμή που μου την σύνδεσαν σήμερα (μετατροπή απο ISDN -> PSTN) εχω τα εξής:

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 12740 / 961
Bandwidth Down/Up(kbps) 11842 / 973
SNR Margin Down/Up(dB) 7.8 / 10.4
Attenuation Down/Up(dB) 16.8 / 11.4
Power Down/Up(dBm) 14.7 / 11.3
modem αυτό του οτε echolife hg520c

tarantules9
16-11-10, 17:54
Τα "υπολοιπα" ειναι αυτα που σου κανουν τη ζημια, οχι του ADSL. Εγω ας πουμε που εκανα αυτο το "κολπο" εριξα την εξασθενιση απο 17.3dB στα 14 και ανεβασα 1.5Mbps το συγχ πριν μια βδομαδα.

Κανε δοκιμη σιγουρα θα κερδισεις. Το ποσο ειναι το ζητουμενο. Αν ειναι πολυ θα αξιζει τον κοπο να χωθεις μεσα στο κουτι, αν οχι το αφηνεις οπως εχει.

To φίλτρο πως θα το συνδέσω στο κουτί; Έχω το λεγόμενο τσουτσούνι.
Πρέπει να κόψω το RJ45 και να απογυμνώσω το καλώδιο από τη μια μεριά και να φτοιάξω και νέο βύσμα RG45 από την άλλη.Η μια πλευρά πλευρά θα συνδεθεί στο καλώδιο του ΟΤΕ και η άλλη στα 3 που φεύγουν και προορίζονται μόνο για τηλέφωνο.Οπότε αναγκαστικά θα θέλω κλέμα.(η ρεγκλέτα των 10 θέσεων δεν χωράει στο κουτι).
Μήπως θα ήταν καλύτερα να αγοράσω ένα καινούριο κουτί με ρεγκλέτες μέσα και να καταργήσω το υπάρχον;

matrix1
16-11-10, 20:29
To φίλτρο πως θα το συνδέσω στο κουτί; Έχω το λεγόμενο τσουτσούνι.
Πρέπει να κόψω το RJ45 και να απογυμνώσω το καλώδιο από τη μια μεριά και να φτοιάξω και νέο βύσμα RG45 από την άλλη.Η μια πλευρά πλευρά θα συνδεθεί στο καλώδιο του ΟΤΕ και η άλλη στα 3 που φεύγουν και προορίζονται μόνο για τηλέφωνο.Οπότε αναγκαστικά θα θέλω κλέμα.(η ρεγκλέτα των 10 θέσεων δεν χωράει στο κουτι).
Μήπως θα ήταν καλύτερα να αγοράσω ένα καινούριο κουτί με ρεγκλέτες μέσα και να καταργήσω το υπάρχον;

Η πλευρα που θα κοψεις το RJ45 θα παει στη γραμμη του ΟΤΕ και απο την αλλη θα ενωσεις τις 3 γραμμες (4 ηταν πιο νωρις, σου εφυγε η μια; :p ). Εχει φορα το φιλτρο γι αυτο στο τονιζω αυτο.
Δεν θες κλεμα, θα τα στριψεις οπως ηταν, αν εχεις και κολλητηρι χτυπα τους και ενα κολλημα μετα. + Μονωση με θερμοσυστελλομενο μακαρονι κατα προτιμιση. Μην ξεχασεις να το περασεις πριν στριψεις - κολλησεις και ξανακοβεις! ;)

tarantules9
16-11-10, 20:56
Ναι 4 γραμμές τηλεφώνου +1 για ADSL έχεις δίκιο.Το πρόβλημα είναι πως να τα στρίψω μιας και είναι μονόκλωνα (ένεκα οτι είναι από τον καιρό του Νώε) και όχι πολύκλωνα και με το παραμικρό σπάνε...
Γι αυτό σκεφτόμουν να πάρω κουτί και να τις βάλω όλες τις γραμμές σε μια ρεγκλέτα να ξεμπερδεύω μια και καλή

matrix1
16-11-10, 21:05
Ναι 4 γραμμές τηλεφώνου +1 για ADSL έχεις δίκιο.Το πρόβλημα είναι πως να τα στρίψω μιας και είναι μονόκλωνα (ένεκα οτι είναι από τον καιρό του Νώε) και όχι πολύκλωνα και με το παραμικρό σπάνε...
Γι αυτό σκεφτόμουν να πάρω κουτί και να τις βάλω όλες τις γραμμές σε μια ρεγκλέτα να ξεμπερδεύω μια και καλή

Μονοκλωνα ειναι και μενα, δεν σπανε τοσο ευκολα. Με καβουρα τα στριβεις; :p
Εκτος αν εχουν διαβρωθει, κοψε 2-3 cm γδαρτα και εισαι οκ πιστευω. Με ενα μικρο ή κανονικο πενσακι, δεν χρειαζεται να τα "τιγκαρεις" ειδικα αφου θα τα κολλησεις...

sada12
17-11-10, 00:49
λίγο άσχετο το παρακάτω αλλά δεν ξέρω τι γίνεται. ορισμένες σελίδες αρνείτε να τις ανοίξει η otenet.
πχ
www.baudtec.com.tw
http://www.gsis.gr
http://www.alpha.gr/
και πιθανόν και άλλες. γνωρίζει κανείς κάτι?
http://downforeveryoneorjustme.com/

emeliss
17-11-10, 01:19
Όλες ανοίγουν.

prjohn
20-11-10, 03:03
λίγο άσχετο το παρακάτω αλλά δεν ξέρω τι γίνεται. ορισμένες σελίδες αρνείτε να τις ανοίξει η otenet.
πχ
www.baudtec.com.tw
http://www.gsis.gr
http://www.alpha.gr/
και πιθανόν και άλλες. γνωρίζει κανείς κάτι?
http://downforeveryoneorjustme.com/

Και σε μένα ανοίγουν αλλά εγώ δεν έχω ΟΤΕ. Δοκίμασε να αλλάξεις dns βάλε τίποτα google public για δοκιμή (8.8.8.8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.