PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γραμμή 1024



mloukas
08-08-06, 12:35
Καλημέρα εδώ και 2 χρονιά είχα DSL384 και αποφάσισα να την κανό 1024 από εκεί και μετά άρχισαν τα προβλήματα Είμαι στην hol και μου λέει ότι είναι όλα ένταξη και από τον οτέ τα ιδία εγώ όμως δεν έχω τις ταχιτιτες που θα έπρεπε να έχω ανεβάζω με 15 και κατεβάζω με 40 δουλεύω το υτορεντ δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ εάν μπορεί κάποιος να με βοιθισι ααα και μου λέει βέβαια ο δοτέ ότι Είμαι και δίπλα στο κέντρο(dismal) .
Είμαι από Κρήτη ηράκλειο ευχάριστο πολλή:(

Gemalde
08-08-06, 12:45
Κατεβάζεις με 40KB/15KB και σε HTTP/FTP?

Δες αυτόν εδώ τον οδηγό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809

Επίσης δοκίμασε τις ταχύτητες της γραμμής σου κάποια στιγμή το βράδυ (1 το πρωί π.χ.). Αν τα αποτελέσματα δεν είναι μεγαλύτερα τότε ή έχεις πέσει σε dslam με καμένους torrentάδες, ή κάτι δεν πάει καλά.

Nismo
08-08-06, 12:47
έχεις κάνει 1024 και τη γραμμή και τον provider έτσι; αν όχι τότε είναι λογικό να μην πιάνειο πάνω από 384, πρέπει να ζητήσεις την αναβάθμιση και από HOL και από ΟΤΕ, αν το έχεις κάνει τότε μάλλον είναι φορτωμένο το dslam σου οπότε υπομονή...

mloukas
08-08-06, 13:23
έχεις κάνει 1024 και τη γραμμή και τον provider έτσι; αν όχι τότε είναι λογικό να μην πιάνειο πάνω από 384, πρέπει να ζητήσεις την αναβάθμιση και από HOL και από ΟΤΕ, αν το έχεις κάνει τότε μάλλον είναι φορτωμένο το dslam σου οπότε υπομονή...



ο οτε μου ειπε οτι ο χοροσ στο dslam ειναι 18 και εχουν δοσει σε 12 λεσ να φτεει αυτο,το προβλιμα ομοσ το αντιμετοπιζο και οταν κατεβαζο απο το δικτιο και απο p2p,

odys2008
08-08-06, 16:54
Πότε έκανες την αλλαγή? Από την hol σε πήραν να σε ενημερώσουν ότι η αναβάθμηση ολοκληρώθηκε?

XANTHIOTIS
08-08-06, 18:31
Σκεφτομαι και γω να κανω την αλλαγη αυτη?Πρεπει να παω σε καποιο μεταπωλητη εδω στη Ξανθη ή να παω πρωτα στον οτε και να τους ζητησω αναβαθμιση γραμμης σε 1024?

odys2008
08-08-06, 18:53
Για αναβάθμηση πέρνετε κατευθείαν στην hol. Ποτε σε μεταπωλητή θα μπλέξετε ακόμα περισσότερο.

sdikr
08-08-06, 18:55
Για αναβάθμηση πέρνετε κατευθείαν στην hol. Ποτε σε μεταπωλητή θα μπλέξετε ακόμα περισσότερο.

Εξαρτάται τον μεταπωλητή ;)

Patentman
08-08-06, 19:08
mloukas Καλως ηλθες. :)
Βλεπω εισαι νεο μελος (σχετικα) και επειδη εντοπισα οτι μαλλον τα greeklish ειναι η συνηθες γραφη που χρησιμοποιεις θα σου προτεινα μια ευκολη λυση να αποφευγεις τα δυσαναγνωστα μηνυματα πριν φτασουν σε τετοιο βαθμο οπου καποιος στην πει.
Πριν ανεβασεις καποιο μηνυμα περνα το απο καποιον κειμενογραφο οπως το word ή το http://el.openoffice.org/

Οσο για το προβλημα μην δοκιμαζεις με utorrent ή αλλο Ρ2Ρ προγραμμα αλλά με ftp.
Πιο καλα δοκιμασε τι ταχυτητα downloading αλλά και uploading κανεις μεσω http://rapidshare.de/
ή κατεβαζοντας απο καποιον γρηγορο server, π.χ nvidia, adobe, κτλ.

Αν εχεις XP SP2 τοτε εχεις και αλλο περιορισμο στην συνδεση σου που την καθιστα ανυμπορη να αποδωσει τα μεγιστα. Υπαρχει σχετικο tweak αλλά θα πρεπει να ξαναεγκαταστησεις το προγραμμα ή/και να του αλλαξεις τις ρυθμισεις (simultaneous connections, active connections, κτλ)

mloukas
08-08-06, 20:34
εκανα ενα τεστ στο adslguide.org.uk και μου εβγαλε τα εξης στοιχεια
DOWNSTREAM 342.0 Kbps (=0.3 Mbps)
UPSTREAM 211.0 kbps (=0.2 Mbps)

Πως τα βλεπετε ειναι καλα?

Patentman
08-08-06, 20:37
Χαλια το downstream.
Ποσες μερες εχεις που αναβαθμισες;

Δεν σταθεροποιειται γρηγορα η ταχυτητα αλλά ουτε και στην αναβαθμιζουν τοσο εγκαιρα, πρωτα η γραμμη και μετα η συνδεση (και ας βλεπεις αναβαθμισμενο upload).

Πηρες τηλ την τεχνικη υποστηριξη;

mloukas
08-08-06, 20:50
πειρα τηλ και μου ειπαν οτι ειναι ολα ενταξει ετσι μου ερχεται να παρο τη βαριοπουλα και να τα κανω ολα κοματια.ανβαθμισι εκανα εδω και 2 εβδομαδες απο τον ποτεεεεεεε. η Hol μου λεει και αυτοι οτι δεν ειναι απο αυτην το προβλιμα αλλα απο τον παροχο τι να κανω??????????

Patentman
08-08-06, 21:12
Αν εχεις ρουτερ να δεις τα στατιστικα σου, SNR, Attunation, CRC errors, κτλ.

Καταλαβα οτι εχεις γραμμη στο ονομα σου απο τον ΟΤΕ και ξεχωριστη συνδρομη στην HOL.
Θα παρεις ενα demo απο forthnet για 1024. Αν τα αποτελεσματα και η συμπεριφορα της συνδεσης σου ειναι το ιδιο τοτε φταιει η γραμμη σου, αν η demo συνδεση δουλεψει τοτε εχεις προβλημα απο την HOL.
Εφοσον βρεις τι φταιει θα παρεις τηλ την καταλληλη εταιρια και θα δηλωσεις βλαβη.

ΥΓ. παντως οπως και να εχει ακομα και 256 down να σου δινει η γραμμη ο ΟΤΕ ειναι καλυμενος...
Δεν εχει εγγυημενες ταχυτητες και απλα αγοραζεις ονομαστικη ταχυτητα...:whistle:
Δεν ξερω τωρα ποσο ακριβως ειναι το οριο για την 1024.

odys2008
08-08-06, 21:38
Εξαρτάται τον μεταπωλητή ;)

You are right. Αλλά εδώ τρελά γίνονται ακόμα και όταν μιλάς απευθείας από αυτούς. Σίγουρα υπάρχουν σωστοί μεταπωλητές, αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να πάει στον μεταπωλητή και να μην τους πάρει τηλέφωνο.

XANTHIOTIS
09-08-06, 09:50
Εως οτου γινει η αναβαθμιση θα εχω ιντερνετ?'Η θα περιμενω οπως την αλλη φορα 1,5 μηνα!!!

mloukas
09-08-06, 09:56
τι θα κανουμε με αυτον τον οτε ελεος πια φτανει δεν υπαρχει κρατος ολα διαλιμενα σε αυτην την χωρα ελεοςςςςςςς

odys2008
09-08-06, 11:43
Εως οτου γινει η αναβαθμιση θα εχω ιντερνετ?'Η θα περιμενω οπως την αλλη φορα 1,5 μηνα!!!

Εμένα όταν με έκαναν από 384>512 δεν κατάλαβα ότι είχε γίνει αναβάθμηση της γραμμής από τον ΟΤΕ, παρά μόνο όταν είδα ότι κατέβαζα με 48 και λέω τι γινεται? Την επόμενη μου αναβάθμησαν και την συνδρομή. Δεν έμεινα χωρίς internet γιατί την ώρα της αναβάθμησης δεν ήμουν σπίτι. Το μεσημέρι όταν πήγα ήμουν σε 512.

XANTHIOTIS
09-08-06, 13:48
Με hol?Ποσες μερες χρειαστηκε δηλαδη?Τωρα προσφατα εγινε η αναβαθμιση?

odys2008
09-08-06, 20:10
Όχι δεν έγινε με hol, έγινε με forthnet αλλά η διαδικάσία της αναβάθμησης από την μεριά του οτε δεν νομίζω να διαφέρει ανάλογα με την εταιρία.;) Θα σε αναβαθμήσει ο ΟΤΕ και μετά από κανα 2 μέρες θα αναβαθμήσει την συνδρομή η hol. Στο μεταξύ θα κατεβάζεις με 48 το θεωρητικό μέγιστο της 384.

XANTHIOTIS
10-08-06, 18:02
Αντε να δουμε!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.