PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

dimitri_ns
25-02-17, 13:58
Για να μπαινω σιγα - σιγα στο κλιμα, επειδη παω φουλ για ενταξη στο e-banking, να δω εαν εχω καταλαβει σωστα...
ΕΘΝΙΚΗ σε νεους χρηστες - φυσικα προσωπα δεν δινουν πλεον συσκευη i-code, θελουν μονον να εχω εκει λογαριασμο, εκκαθαριστικο εφοριας, αστυνομικη ταυτοτητα, βεβαιωση ονοματος ιδιοκτητη κινητου και στελνουν με SMS τους κωδικους.
(1) Χρεωνουν καθε SMS για νεο κωδικο = καθε μια ξεχωριστη συναλλαγη, τι ποσον?
(2) Απαραιτητο το κινητο αλλά δεν εχω smart-phone, θα λειτουργει κανονικα το e-banking?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :oneup: και αποριων συνεχεια
(1) Τα alerts, τι ειναι ακριβως, χρεωνονται απο την ΕΘΝΙΚΗ
γιατι αναφερθηκε πως η αγαπημενη καποιων Πειραιως σου χρεωνει μεχρι και τα e-mails...
(2) Δεν ξερω εαν γινεται μεσω ATM, μονο για εντος της ιδιας τραπεζας ηξερα οτι γινοταν :sorry:
αλλά στο site (https://www.nbg.gr/el/i-bank/retail/internet-banking) αναγραφεται η διακινηση συμψηφιστικη - οχι σε μετρητα - ποσων ΚΑΙ εκτος τραπεζης
μεταφορά ποσών σε λογαριασμούς δικούς σας ή τρίτων:
στην Εθνική Τράπεζα,
σε άλλη τράπεζα εσωτερικού (μέσω DIASTRANSFER), καθώς και
σε άλλη τράπεζα της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Αντε να αποφευγουμε τις βρεξει - χιονισει ασκοπες μετακινησεις ή/και υποχρεωση σε τριτους για μερικες εκτακτες συναλλαγες πχ χτες το βραδυ η κορη ξεμεινε απο λεφτα, καθως ο εργοδοτης δεν κατεθεσε καποια δεδουλευμενα... :whistle:

Σ'απασχολούν άσχετα πράγματα :p

Μόνο δύο ερωτήσεις θα κάνεις στον εαυτό σου
1. Που έχω λογαριασμούς (λόγω κάπιταλ δεν μορείς ν'ανοίξεις καινούργιο)
2. Ποιό σύστημα είναι πιό εύχρηστο με τα λιγότερα προβλήματα

Αντε κι ένα τρίτο
3. Που έχουν λογαριασμούς αυτοί με τους οποίους έχεις συναλλαγές τακτικά (μεταφορές χρημάτων) ώστε να μην τρως προμήθειες

Το Δημόσιο και οι λογαριασμοί πληρώνονται απ' όπου δήποτε

Ολα τ'άλλα και κυρίως οι χρεώσεις μπορεί ν'αλλάξουν όποτε γουστάρουν, όπως γουστάρουν
Τι θα κάνεις, θα μετακομίσεις ?

Εγώ έχω δύο, alpha και πειραιώς
Prepaid internet πειραιώς, η alpha άργησε να βάλει

Χρησιμοποιώ κυρίως alpha
Για να έχω έλεγχο μηνιαίο από μία κυρίως τράπεζα και από ένα κυρίως λογαριασμό
Σε αυτόν έχω ζητήσει να γίνονται και οι όποιες καταθέσεις τρίτων

Godian
25-02-17, 14:07
Σ'απασχολούν άσχετα πράγματα :p

Μόνο δύο ερωτήσεις θα κάνεις στον εαυτό σου
1. Που έχω λογαριασμούς (λόγω κάπιταλ δεν μορείς ν'ανοίξεις καινούργιο)
2. Ποιό σύστημα είναι πιό εύχρηστο με τα λιγότερα προβλήματα

Αντε κι ένα τρίτο
3. Που έχουν λογαριασμούς αυτοί με τους οποίους έχεις συναλλαγές τακτικά (μεταφορές χρημάτων) ώστε να μην τρως προμήθειες

Το Δημόσιο και οι λογαριασμοί πληρώνονται απ' όπου δήποτε

Ολα τ'άλλα και κυρίως οι χρεώσεις μπορεί ν'αλλάξουν όποτε γουστάρουν, όπως γουστάρουν
Τι θα κάνεις, θα μετακομίσεις ?

Εγώ έχω δύο, alpha και πειραιώς
Prepaid internet πειραιώς, η alpha άργησε να βάλει

Χρησιμοποιώ κυρίως alpha
Για να έχω έλεγχο μηνιαίο από μία κυρίως τράπεζα και από ένα κυρίως λογαριασμό
Σε αυτόν έχω ζητήσει να γίνονται και οι όποιες καταθέσεις τρίτων

Εγώ άνοιξα λογαριασμό που ήθελα σε Πειραιώς ακόμα στην αρχή που ήταν πιο σφιχτά τα πράγματα.
Πήγα με έναν φίλο μου που έχει ξυλουργείο και είπαμε ότι θέλει να με προσλάβει. Και έκανε απλά μια αίτηση ο φίλος μου με την σφραγίδα της εταιρείας και άνοιξε μια χαρά

manoulamou
25-02-17, 14:25
Δουλευαμε εγω και ο αντρουλης μου κατι δεκαετιες στην Εθνικη και οπως ελεγε η διαφημιση, αυτην ξερουμε - αυτην εμπιστευομαστε οικογενειακως :respekt:... Ο γιος καποια στιγμη λογω εργοδοτη αναγκαστικα ανοιξε λογαριασμο στην Alpha. Μπορει η ΕΤΕ να θεωρειται δεινοσαυρος τεχνολογικα ή κρατικοδιαιτη πλην ομως, εκτος απο κατι - ανωθεν επιβληθεντα - θαλασσοδανεια, τηρει κατα γραμμα νομους των υπουργειων, εγκυκλιους τραπεζης ελλαδος, εργατικο δικαιο, ασε που εκτος απο το μεγαλυτερο δικτυο γενικα διαθετει ασφαλεια και εχει τις χαμηλοτερες προμηθειες στις περισσοτερες συναλλαγες. :worthy:
Διαθετω μονον μια καρτα οχι πιστωτικη αλλά DEBIT Mastercard, με αυτην εκανα αναληψεις μετρητων αντε και καμια μεταφορα σε λογαριασμο τριτων... Ξεκινησα το καλοκαιρι πληρωμες στο ΑΒ click2shop και την τρεχουσα βδομαδα αγορες μεσω ιντερνετ...
ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ με υγειαν αγαπητα μου τεκνα. :lol:

dimitri_ns
25-02-17, 14:55
Δουλευαμε εγω και ο αντρουλης μου κατι δεκαετιες στην Εθνικη και οπως ελεγε η διαφημιση, αυτην ξερουμε - αυτην εμπιστευομαστε οικογενειακως :respekt:... Ο γιος καποια στιγμη λογω εργοδοτη αναγκαστικα ανοιξε λογαριασμο στην Alpha. Μπορει η ΕΤΕ να θεωρειται δεινοσαυρος τεχνολογικα ή κρατικοδιαιτη πλην ομως, εκτος απο κατι - ανωθεν επιβληθεντα - θαλασσοδανεια, τηρει κατα γραμμα νομους των υπουργειων, εγκυκλιους τραπεζης ελλαδος, εργατικο δικαιο, ασε που εκτος απο το μεγαλυτερο δικτυο γενικα διαθετει ασφαλεια και εχει τις χαμηλοτερες προμηθειες στις περισσοτερες συναλλαγες. :worthy:
Διαθετω μονον μια καρτα οχι πιστωτικη αλλά DEBIT Mastercard, με αυτην εκανα αναληψεις μετρητων αντε και καμια μεταφορα σε λογαριασμο τριτων... Ξεκινησα το καλοκαιρι πληρωμες στο ΑΒ click2shop

και την τρεχουσα βδομαδα αγορες μεσω ιντερνετ...


ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ με υγειαν αγαπητα μου τεκνα. :lol:

Μήπως θες κανά link για Κίνα ? :p Welcome

manoulamou
25-02-17, 15:04
Μπααα δεν θελω link, (τους ξερω απο μεσα γιατι) εχω τα... μεσα: η καλυτερη φιλη των παιδιων μου εκανε μεταπτυχιακο στο Πεκινο και τωρα δουλευει στη Σαγκαη σε ανερχομενη ελληνικη εταιρια! :lol:
.
.
.
Απαντηση στα "ασχετα" post δεν πηρα πχ
ΕΑΝ γινεται ΚΑΙ μεσω ΑΤΜ να σταλθουν λεφτα σε αλλη τραπεζα, γιατι εχω κατι γνωστους υπερηλικες, που ενδιαφερονται περαν εμου, βεβαιως - βεβαιως!

ΚΑΙ φυσικα τι ειναι - εαν χρεωνονται απο ΕΤΕ τα alerts, ασχετη θα μαθω, πού θα παει?

ΥΓ
εννοειται οτι αγοραζω εδω και χρονια - σχεδον - τα παντα μεσω διαδικτυου, απλα δεν χρεωνα την καρτα μου!

Serafeim Karakostas
25-02-17, 17:33
Δες εδώ (https://www.nbg.gr/el/transaction-security/i-bank-alert) για τα alerts.

narsis
25-02-17, 21:18
Μπααα δεν θελω link, (τους ξερω απο μεσα γιατι) εχω τα... μεσα: η καλυτερη φιλη των παιδιων μου εκανε μεταπτυχιακο στο Πεκινο και τωρα δουλευει στη Σαγκαη σε ανερχομενη ελληνικη εταιρια! :lol:
.
.
.
Απαντηση στα "ασχετα" post δεν πηρα πχ
ΕΑΝ γινεται ΚΑΙ μεσω ΑΤΜ να σταλθουν λεφτα σε αλλη τραπεζα, γιατι εχω κατι γνωστους υπερηλικες, που ενδιαφερονται περαν εμου, βεβαιως - βεβαιως!

ΚΑΙ φυσικα τι ειναι - εαν χρεωνονται απο ΕΤΕ τα alerts, ασχετη θα μαθω, πού θα παει?

ΥΓ
εννοειται οτι αγοραζω εδω και χρονια - σχεδον - τα παντα μεσω διαδικτυου, απλα δεν χρεωνα την καρτα μου!

Με 2 λέξεις. Στο email δεν χρεώνεται, στο sms χρεώνεται.

lewton
26-02-17, 00:31
Μπααα δεν θελω link, (τους ξερω απο μεσα γιατι) εχω τα... μεσα: η καλυτερη φιλη των παιδιων μου εκανε μεταπτυχιακο στο Πεκινο και τωρα δουλευει στη Σαγκαη σε ανερχομενη ελληνικη εταιρια! :lol:
.
.
.
Απαντηση στα "ασχετα" post δεν πηρα πχ
ΕΑΝ γινεται ΚΑΙ μεσω ΑΤΜ να σταλθουν λεφτα σε αλλη τραπεζα, γιατι εχω κατι γνωστους υπερηλικες, που ενδιαφερονται περαν εμου, βεβαιως - βεβαιως!

ΚΑΙ φυσικα τι ειναι - εαν χρεωνονται απο ΕΤΕ τα alerts, ασχετη θα μαθω, πού θα παει?

ΥΓ
εννοειται οτι αγοραζω εδω και χρονια - σχεδον - τα παντα μεσω διαδικτυου, απλα δεν χρεωνα την καρτα μου!

Manoulamas σε πάω! :worthy:

narsis
26-02-17, 08:21
Απαντηση στα "ασχετα" post δεν πηρα πχ
ΕΑΝ γινεται ΚΑΙ μεσω ΑΤΜ να σταλθουν λεφτα σε αλλη τραπεζα, γιατι εχω κατι γνωστους υπερηλικες, που ενδιαφερονται περαν εμου, βεβαιως - βεβαιως!


Από ΑΤΜ δε μπορείς να στείλεις σε άλλη τράπεζα. 2 επιλογές. Είτε από το κατάστημα (ακριβό minimum 8€) είτε από το internet που είναι πολύ φθηνότερο αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο για υπερήλικες.

thourios
26-02-17, 11:06
Θυμάμαι ότι στα ΑΤΜ της citibank που έχει αποσυρθεί μπορούσες να στείλεις σε άλλη τράπεζα αλλά έπρεπε να πληκτρολογήσεις το IBAN
το οποίο δεν ήταν και τόσο εύκολο με τα τόσα νούμερα που έχει.

marcus1
27-02-17, 16:00
Η N26 μου έστειλε email ότι πλέον θα δίνει ... 5 δωρεάν αναλήψεις το μήνα και μετά θα χρεώνει Κάθε Ανάληψη με 2 ευρώ!

Το ονομάζει fair use policy, αν και δεν βλέπω πολλά fair σε μια τέτοια εξωπραγματική χρέωση. Χρήση του υπολοίπου μου και ακύρωση λογαριασμού.

lewton
27-02-17, 16:13
Η N26 μου έστειλε email ότι πλέον θα δίνει ... 5 δωρεάν αναλήψεις το μήνα και μετά θα χρεώνει Κάθε Ανάληψη με 2 ευρώ!

Το ονομάζει fair use policy, αν και δεν βλέπω πολλά fair σε μια τέτοια εξωπραγματική χρέωση. Χρήση του υπολοίπου μου και ακύρωση λογαριασμού.

Και στην Ελλάδα;
Μέχρι στιμής αυτό ίσχυε μόνο στη Γερμανία.
Έχει ανακοινωθεί από το καλοκαίρι, και εδώ το γράψαμε. Αν θυμάσαι, για αυτό άλλαξα τράπεζα (στη Γερμανία).

marcus1
27-02-17, 16:16
Και στην Ελλάδα;
Μέχρι στιμής αυτό ίσχυε μόνο στη Γερμανία.
Έχει ανακοινωθεί από το καλοκαίρι, και εδώ το γράψαμε. Αν θυμάσαι, για αυτό άλλαξα τράπεζα (στη Γερμανία).

Nαι, μου έστειλαν email ότι σε δύο μήνες από τώρα ξεκινά να ισχύει και για Ελλάδα. Τώρα που το λες ναι, νομίζω θυμάμαι να γράφεις γι'αυτό.

Ο ορισμός του bait and switch, να ξεκινάς δίνοντας υπηρεσίες που δεν σκοπεύεις να διατηρήσεις, για να χτίσεις πελατειακή βάση και να αλλάξεις μετά τους όρους λειτουργίας με χειρότερους. Class acts οι κύριοι...

lewton
27-02-17, 16:58
Nαι, μου έστειλαν email ότι σε δύο μήνες από τώρα ξεκινά να ισχύει και για Ελλάδα. Τώρα που το λες ναι, νομίζω θυμάμαι να γράφεις γι'αυτό.

Ο ορισμός του bait and switch, να ξεκινάς δίνοντας υπηρεσίες που δεν σκοπεύεις να διατηρήσεις, για να χτίσεις πελατειακή βάση και να αλλάξεις μετά τους όρους λειτουργίας με χειρότερους. Class acts οι κύριοι...

Στο site ακόμα μόνο για Γερμανία λέει.

Why is there a limit to fee-free ATM withdrawals in Germany?
ATM withdrawals are particularly costly in Germany. We provide a free allowance based on our Fair Use Policy, and then charge a reasonable fee if you use more. With that said, CASH26 withdrawals remain free and unlimited at over 7.000 retail locations across Germany.

marcus1
27-02-17, 17:24
Αναφέρει ειδικά Eλλάδα στο email, μάλλον δεν το εχουν βάλει στην ιστοσελίδα επειδή θα ισχύσουν 2 μήνες από τώρα.

180634

- - - Updated - - -

Aπ'ότι βλέπω το ανανέωσαν και στην ιστοσελίδα

https://support.n26.com/read/000001264?locale=en

lewton
27-02-17, 17:44
Aπ'ότι βλέπω το ανανέωσαν και στην ιστοσελίδα

https://support.n26.com/read/000001264?locale=en

Εμένα μάλλον μου δείχνει άλλη έκδοση επειδή μπαίνω από Γερμανία.
Βρήκα όμως αυτό: https://n26.com/eu/pricing/
Άρα οι μόνο 5 δωρεάν αναλήψεις/μήνα ισχύουν πλέον σε Belgium, Estonia, Finland, Greece, Ireland, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Slovakia and Slovenia.
Και επιπλέον, ο βασικός λογαριασμός είναι δωρεάν αλλά χωρίς κάρτα. Αν θέλεις και την Mastercard κοστίζει 2,90 €/μήνα αλλά όχι για τους υπάρχοντες πελάτες, μόνο για νέους πελάτες από 1η Απρίλη.

marcus1
27-02-17, 17:47
Εμένα μάλλον μου δείχνει άλλη έκδοση επειδή μπαίνω από Γερμανία.
Βρήκα όμως αυτό: https://n26.com/eu/pricing/
Άρα οι μόνο 5 δωρεάν αναλήψεις/μήνα ισχύουν πλέον σε Belgium, Estonia, Finland, Greece, Ireland, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Slovakia and Slovenia.
Και επιπλέον, ο βασικός λογαριασμός είναι δωρεάν αλλά χωρίς κάρτα. Αν θέλεις και την Mastercard κοστίζει 2,90 €/μήνα αλλά όχι για τους υπάρχοντες πελάτες, μόνο για νέους πελάτες από 1η Απρίλη.

Πραγματικά δεν ξέρω για ποιόν λόγο θα το χρησιμοποιούσε κανείς στην Ελλάδα με αυτούς τους όρους.

Ακόμα και στη Γερμανία παραμένει η κατάθεση μέσω σουπερμαρκετ, το επενδυτικό πακέτο, η υπερανάληψη (όχι ότι αξίζει γι'αυτα, αλλά έχει να προσφέρει ΚΑΤΙ). Στην Ελλάδα; Για να έχουμε μπλι μπλι banking app χωρίς καμιά λειτουργία πρόσθετης αξίας (αλλά πληρώνοντας για το προνόμιο)? Είναι αστείο...

Andreaslar
27-02-17, 18:08
Πραγματικά δεν ξέρω για ποιόν λόγο θα το χρησιμοποιούσε κανείς στην Ελλάδα με αυτούς τους όρους.

Ακόμα και στη Γερμανία παραμένει η κατάθεση μέσω σουπερμαρκετ, το επενδυτικό πακέτο, η υπερανάληψη (όχι ότι αξίζει γι'αυτα, αλλά έχει να προσφέρει ΚΑΤΙ). Στην Ελλάδα; Για να έχουμε μπλι μπλι banking app χωρίς καμιά λειτουργία πρόσθετης αξίας (αλλά πληρώνοντας για το προνόμιο)? Είναι αστείο...

Εγώ έχω μόνο Revolut και μόνο για τα ταξίδια που πάω

lewton
27-02-17, 18:20
Πραγματικά δεν ξέρω για ποιόν λόγο θα το χρησιμοποιούσε κανείς στην Ελλάδα με αυτούς τους όρους.

Για να βγάλει τα λεφτά του στο εξωτερικό νόμιμα και να τα έχει εκτός capital controls αλλά και ασφαλή από το επερχόμενο Grexit. Νομίζω ότι όσοι Έλληνες άνοιξαν λογαριασμό στη Ν26 το έκαναν για αυτό.
Και με 5 δωρεάν αναλήψεις το μήνα μπορείς να περάσεις αν είναι ο δεύτερος λογαριασμός σου, δηλαδή έχεις έναν κανονικό ελληνικό λογαριασμό και σηκώνεις από Ν26 όταν τελειώσουν τα λεφτά εκεί.

yyy
27-02-17, 21:05
Σωστά και υπάρχει και το ερώτημα: αν κλείσεις το λογαριασμό, σε ποια άλλη τράπεζα μπορείς τόσο απλά, online και μόνο, να ανοίξεις λογαριασμό;
Προσωπικά, μέχρι 5 αναλήψεις ανά μήνα σε ΑΤΜ μου φαίνονται πάρα πολλές! Ούτε με τις ελληνικές κάρτες δεν έκανα ποτέ τόσες πολλές σε ένα μήνα. Δύο το πολύ :)

lewton
27-02-17, 21:44
Σωστά και υπάρχει και το ερώτημα: αν κλείσεις το λογαριασμό, σε ποια άλλη τράπεζα μπορείς τόσο απλά, online και μόνο, να ανοίξεις λογαριασμό;
Προσωπικά, μέχρι 5 αναλήψεις ανά μήνα σε ΑΤΜ μου φαίνονται πάρα πολλές! Ούτε με τις ελληνικές κάρτες δεν έκανα ποτέ τόσες πολλές σε ένα μήνα. Δύο το πολύ :)
Still είναι περιοριστικό το 5.
Και εγώ θα μπορούσα να περάσω μόνο με 5 αναλήψεις/μήνα στην Ελλάδα αφού πλέον δέχονται κάρτες σχεδόν παντού, αλλά γιατί να έχω το άγχος;
Στη Γερμανία πάντως με τίποτα δε μου έφταναν οι 5, γιατί εδώ δεν δέχονται κάρτες πουθενά. :)

nnn
02-03-17, 23:16
1 ώρα τώρα προσπαθώ να πληρώσω 2 λογαριασμούς (Wind, ΕΥΔΑΠ) από το ebanking της Εθνικής και παίρνω συναλλαγή 4300 μη διαθέσιμη, δοκιμάστε αργότερα.

Εθνική rules :evil:

dimitri_ns
02-03-17, 23:22
1 ώρα τώρα προσπαθώ να πληρώσω 2 λογαριασμούς (Wind, ΕΥΔΑΠ) από το ebanking της Εθνικής και παίρνω συναλλαγή 4300 μη διαθέσιμη, δοκιμάστε αργότερα.

Εθνική rules :evil:

Είσαι κι ανυπόμονος

Οταν είχαν έρθει οι της ΕΤΕ στο γραφείο για webbanking μας είπανε "Πείτε τι θέλετε κι εμείς θα το φτιάξουμε". Οχι γιατί μπορούσαν να φτάξουν το οτιδήποτε, αλλά γιατί δεν ξέρανε τι να φτιάξουν και θέλανε ιδέες :p

Οι της eurobank ήτανε καλύτεροι. Υποστηρίζανε μόνο ie. Κι απλώς τους είπαμε ότι δεν μπαίνει σε linux και δεν σκοπεύουμε να αγοράσουμε win μόνο και μόνο για το web τους.

manoulamou
03-03-17, 09:17
Είσαι κι ανυπόμονος

Οταν είχαν έρθει οι της ΕΤΕ στο γραφείο για webbanking μας είπανε "Πείτε τι θέλετε κι εμείς θα το φτιάξουμε". Οχι γιατί μπορούσαν να φτάξουν το οτιδήποτε, αλλά γιατί δεν ξέρανε τι να φτιάξουν και θέλανε ιδέες :p

Οι της eurobank ήτανε καλύτεροι. Υποστηρίζανε μόνο ie. Κι απλώς τους είπαμε ότι δεν μπαίνει σε linux και δεν σκοπεύουμε να αγοράσουμε win μόνο και μόνο για το web τους.
Πολλες αγνωστες λεξεις μαζευτηκανε κι ειχατε υπερβολικες απαιτησεις νομιζω... :lol:
Οσο για την εθνικουλα δεν ξερω για το WEB βανκινκ αλλά τοσο στον αξονα της Αθηνων όπου ηταν ενα σωρο επιχειρησαρες οσο και σε Μελισσια - Βριλησσια πρωτα εφτιαξαν ολες οι υπολοιπες διωροφα καταστηματα και τελευταια αυτη. Το γιατι εεε αστε το καλυτερα, θα σας πικρανω! :twisted:

dimitri_ns
03-03-17, 10:37
Πολλες αγνωστες λεξεις μαζευτηκανε κι ειχατε υπερβολικες απαιτησεις νομιζω... :lol:
Οσο για την εθνικουλα δεν ξερω για το WEB βανκινκ αλλά τοσο στον αξονα της Αθηνων όπου ηταν ενα σωρο επιχειρησαρες οσο και σε Μελισσια - Βριλησσια πρωτα εφτιαξαν ολες οι υπολοιπες διωροφα καταστηματα και τελευταια αυτη. Το γιατι εεε αστε το καλυτερα, θα σας πικρανω! :twisted:

Σου είναι άγνωστες οι λέξεις κόθότι η ΕΤΕ χρησιμοποιεί bsd

Για τα διόροφα όπου τελευταία έφτιαξε η ΕΤΕ, γνωρίζω εγώ και κάποιοι άλλοι ότι η ΕΤΕ είναι καθυστερημένη

Εκείνο το γλύκισμα το υποκατάστημα στην Νάουσα της Πάρου, γωνία στο κύμα, όπου το ασπρίζανε οι υπάλληλοι καθότι δουλειά δεν υπήρχε γιατί online ήτανε μόνο η Παροικιά, δουλεύει ακόμα ?
Εβγαζες καλάμι από το παράθυρο (όταν τα beaufort ήταν λίγα - κι άλλη άγνωστη λέξη, εννοώ τα beaufort όχι το "λίγα") ενώ εξυπηρετούσες, το μεσημέρι πήγαινες και κανά ψάρι σπίτι.

biggeo65
03-03-17, 12:07
Είσαι κι ανυπόμονος

Οταν είχαν έρθει οι της ΕΤΕ στο γραφείο για webbanking μας είπανε "Πείτε τι θέλετε κι εμείς θα το φτιάξουμε". Οχι γιατί μπορούσαν να φτάξουν το οτιδήποτε, αλλά γιατί δεν ξέρανε τι να φτιάξουν και θέλανε ιδέες :p

Οι της eurobank ήτανε καλύτεροι. Υποστηρίζανε μόνο ie. Κι απλώς τους είπαμε ότι δεν μπαίνει σε linux και δεν σκοπεύουμε να αγοράσουμε win μόνο και μόνο για το web τους.

Oι Linuxάδες να κάνετε δική σας τράπεζα. :p Απορώ γιατί οι τράπεζες χρησημοποιούν Windows.
Π.χ. στην Eurobank είδα BSOD σε μηχάνημα πληρωμών. :lol: Φέρανε τεχνικό για να το διορθώσει.
Κάποια έκδοση των XP είχε.

dimitri_ns
03-03-17, 12:30
Oι Linuxάδες να κάνετε δική σας τράπεζα. :p Απορώ γιατί οι τράπεζες χρησημοποιούν Windows.
Π.χ. στην Eurobank είδα BSOD σε μηχάνημα πληρωμών. :lol: Φέρανε τεχνικό για να το διορθώσει.
Κάποια έκδοση των XP είχε.

Το open source είναι εύκολο.
Το open bank πανδύσκολο

Πρέπει ν'αλλάξεις εγκεφαλικό software

marcus1
04-03-17, 00:11
Oι Linuxάδες να κάνετε δική σας τράπεζα. :p Απορώ γιατί οι τράπεζες χρησημοποιούν Windows.
Π.χ. στην Eurobank είδα BSOD σε μηχάνημα πληρωμών. :lol: Φέρανε τεχνικό για να το διορθώσει.
Κάποια έκδοση των XP είχε.

Nόμιζα οι περισσότερες τράπεζες είχαν στα atm τους OS/2 (την έκδοση εποχής "warp/4" ή την προηγουμενη). Αναβαθμίστηκαν σε XP? Πώ πω πρόοδοι... :p

manoulamou
04-03-17, 13:04
Εχω παρατηρησει ποσο μεγαλη αγαπη τρεφουν καποιοι σε χρηματοπιστωτικα ιδρυματα, τα οποια απο τραπεζουλες εξελιχθηκαν σε "συστημικες" απο την δεκαετια του 90 και μετα... Λιγος ΥΓΙΗΣ ανταγωνισμος δεν εβλαψε ποτέ κανεναν. Βεβαια αλλο η ελευθερη κι εντελως αλλο η ΑΣΥΔΟΤΗ αγορα.
Ομως εαν δεν ειχε στησει οπισθια ο δεινοσαυρος (καθοτι ελεγχομενος απο το κρατος τοτε) με απωλειες ΔΙΣ***, δεν θα ειμασταν καν στην Ε.Ε. ποσο μαλλον στην ευρωζωνη. Τωρα ευτυχως ή δυστυχως τα συμπερασματα προσωπικα του καθενος.
ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ ολοι πλην μερικοι λιιιγο πιο κοντα στις αναγκες του απλου - ασχετου πολιτη, που αργησε να μαθει τι εστι ΑΤΜ και δεν εχει ιδεα απο λινουξ!

***
κατι σαν την αναλγητη ΔΕΗ :p

dimitri_ns
04-03-17, 17:52
Εχω παρατηρησει ποσο μεγαλη αγαπη τρεφουν καποιοι σε χρηματοπιστωτικα ιδρυματα, τα οποια απο τραπεζουλες εξελιχθηκαν σε "συστημικες" απο την δεκαετια του 90 και μετα... Λιγος ΥΓΙΗΣ ανταγωνισμος δεν εβλαψε ποτέ κανεναν. Βεβαια αλλο η ελευθερη κι εντελως αλλο η ΑΣΥΔΟΤΗ αγορα.
Ομως εαν δεν ειχε στησει οπισθια ο δεινοσαυρος (καθοτι ελεγχομενος απο το κρατος τοτε) με απωλειες ΔΙΣ***, δεν θα ειμασταν καν στην Ε.Ε. ποσο μαλλον στην ευρωζωνη. Τωρα ευτυχως ή δυστυχως τα συμπερασματα προσωπικα του καθενος.
ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ ολοι πλην μερικοι λιιιγο πιο κοντα στις αναγκες του απλου - ασχετου πολιτη, που αργησε να μαθει τι εστι ΑΤΜ και δεν εχει ιδεα απο λινουξ!

***
κατι σαν την αναλγητη ΔΕΗ :p

Σιγά μην έστησε οπίσθια
Που τα βρήκε τα λεφτά ?
Τα δικά μου οπίσθια τσούζουν

Οσο για τις τραπεζούλες, κάποιοι έχουν Βαρδινογιάννη και η ΕΤΕ Λάτση και Εκκλησία και όλοι μαζί ανακεφαλοποιήσεις με χρέος που φορτώθηκαν οι φορολογούμενοι

Σιγά μην αγαπήσω και το πλάσμα (πλασματική οικονομία για όποιον δεν κατάλαβε)

manoulamou
05-03-17, 12:11
Σιγά μην έστησε οπίσθια
Που τα βρήκε τα λεφτά ?
Τα δικά μου οπίσθια τσούζουν
Καποτε ακομη και η Εμπορικη - Αγροτικη επαιζαν παιχνιδακια σε βαρος της δραχμουλας, την ιδια ωρα που η Εθνικη την στηριζε μαζι με την Ελλαδος. ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ δεν ειχες ακομη γεννηθει ακομη τοτε, που ολα τα παππουδια ειχαν εκει τις αποταμιευσεις τους (γιατι δεν υπηρχε στην ΕΤΕ οριο μικροτερης ΕΝΤΟΚΗΣ καταθεσης όπως σε αλλες με ελαχιστα υποκαταστηματα). Ασε τις δωρεες / κληρονομιες σε ακινητα, εργα τεχνης κλπ ανεκτιμητης αξιας, που πολυ και πολλες φορες θελησαν να... αξιοποιησουν τα υπολοιπα ευαγη ιδρυματα, επιχειρωντας υφαρπαγη με επιθετικες συγχωνευσεις εντος και εκτος Χ. Α.!
ΦΥΣΙΚΑ ειναι μια ακομη συστημικη τραπεζα που διασωζουν συνεχως ΑΝΩΘΕΝ αντι για τα κορόιδα, εμας τους πολιτες και τις μικρομεσαιες ελληνικες επιχειρησεις...
<OVER AND OUT>
:ontopic:

meletis
06-03-17, 02:10
Γνωρίζουμε εάν ενεργοποιήσουμε στην Εθνική Τράπεζα την υπηρεσία I-Bank Alert να στέλνει μόνο email , εάν χρεώνει επιπλέον για την αποστολή τους?
Διαβάζοντας τους όρους χρήσης , δεν το διευκρινίζει για τα Email

frap
06-03-17, 10:17
Παιδιά, έχει συμβεί σε κάποιον να του "κλειδώσει" η Εθνική την κάρτα αναλήψεων και να απαιτηθεί η έκδοση νέου PIN; Δε λέω να ξεχάσεις το PIN, αλλά να μη δουλεύει και να πρέπει να βγάλεις νέο.

Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε ~4μήνες που μου συμβαίνει. Το πρώτο το είχα για πάνω από 20 χρόνια, ξαφνικά δε το δεχόταν με τίποτε. Το άλλαξα μέσω του site, το σημείωσα για να είμαι σίγουρος. Τώρα πάλι τσου. Την κάρτα αναλήψεων δε τη πολυχρησιμοποιώ, προηγούμενη κίνηση στις 2/12/2016. Σας έχει τύχει;

Στο υποκατάστημα της τράπεζας δε μπορεί να μου βγάλει νέο PIN, "γιατί δεν είναι ενήμερα τα στοιχεία σας, φέρτε μας χαρτιά". Μα "τη μισθοδοσία μου την έχετε, μπαίνει κάθε μήνα, το ΑΦΜ μου το γνωρίζετε κάνετε δήλωση τόκων στην εφορία, το ΑΔΤ μου σας το δείχνω, η διεύθυνση δεν έχει αλλάξει..."... τίποτε, "φέρτε μας χαρτιά". Στο site δεν έχει πρόβλημα πάντως, θα το ξαναλλάξω από κει.

Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν επίτηδες για να περάσεις με το υποκατάστημα με τη χαρτούρα; Λέω τώρα...

lewton
06-03-17, 10:28
Γιατί υποκατάστημα;

frap
06-03-17, 10:41
Κατάστημα έστω, δε θα τα χαλάσουμε εκεί.

meletis
06-03-17, 12:02
Παιδιά, έχει συμβεί σε κάποιον να του "κλειδώσει" η Εθνική την κάρτα αναλήψεων και να απαιτηθεί η έκδοση νέου PIN; Δε λέω να ξεχάσεις το PIN, αλλά να μη δουλεύει και να πρέπει να βγάλεις νέο.

Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε ~4μήνες που μου συμβαίνει. Το πρώτο το είχα για πάνω από 20 χρόνια, ξαφνικά δε το δεχόταν με τίποτε. Το άλλαξα μέσω του site, το σημείωσα για να είμαι σίγουρος. Τώρα πάλι τσου. Την κάρτα αναλήψεων δε τη πολυχρησιμοποιώ, προηγούμενη κίνηση στις 2/12/2016. Σας έχει τύχει;

Στο υποκατάστημα της τράπεζας δε μπορεί να μου βγάλει νέο PIN, "γιατί δεν είναι ενήμερα τα στοιχεία σας, φέρτε μας χαρτιά". Μα "τη μισθοδοσία μου την έχετε, μπαίνει κάθε μήνα, το ΑΦΜ μου το γνωρίζετε κάνετε δήλωση τόκων στην εφορία, το ΑΔΤ μου σας το δείχνω, η διεύθυνση δεν έχει αλλάξει..."... τίποτε, "φέρτε μας χαρτιά". Στο site δεν έχει πρόβλημα πάντως, θα το ξαναλλάξω από κει.

Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν επίτηδες για να περάσεις με το υποκατάστημα με τη χαρτούρα; Λέω τώρα...
Είχε συμβεί σε εμένα με την κάρτα του ΑΤΜ (ΕΘΝΟCASH), δέν την χρισημοποίησα για 6 μήνες και κλειδώθηκε.
Πήγα στο κατάστημα , και μου έδωσαν νέο Pin. Δέν μπορούσα μόνος μου μέσω του I-bank.
Εμενα μονο ταυτότητα μου ζήτησαν για ταυτοποιήση στοιχείων

tsioy
06-03-17, 12:07
Θεωρείται ως κίνηση και η αγορά μέσω internet με χρήση της κάρτας;

jkoukos
06-03-17, 12:49
Στο υποκατάστημα της τράπεζας δε μπορεί να μου βγάλει νέο PIN, "γιατί δεν είναι ενήμερα τα στοιχεία σας, φέρτε μας χαρτιά". Μα "τη μισθοδοσία μου την έχετε, μπαίνει κάθε μήνα, το ΑΦΜ μου το γνωρίζετε κάνετε δήλωση τόκων στην εφορία, το ΑΔΤ μου σας το δείχνω, η διεύθυνση δεν έχει αλλάξει..."... τίποτε, "φέρτε μας χαρτιά". Στο site δεν έχει πρόβλημα πάντως, θα το ξαναλλάξω από κει.
Επικαιροποίηση στοιχείων λέγεται και είναι υποχρεωτικό από τον κανονισμό της ΤτΕ να γίνεται ανά 2ετία. Βέβαια πρέπει να έπεσες σε κάποιον τυπικό υπάλληλο, διότι και σε μένα (σε άλλη περίπτωση) μόνο με την ταυτότητα έκανα δουλειά.

cranky
06-03-17, 12:53
.... είναι υποχρεωτικό από τον κανονισμό της ΤτΕ να γίνεται ανά 2ετία.
Τελευταία φορά, πρίν τρία χρόνια, όταν έκανα e-banking στην Πειραιώς.

dimitri_ns
06-03-17, 13:05
Από τις πιό γλυκές στιγμές

Εχει λήξει η prepaid στην eurobank
Πάω και την αντικαθιστώ με άλλη (ίδιο νούμερο, άλλη ημερομηνία λήξης)

Προσπαθώ να κλείσω αεροπορικά εισητήρια
Αμ δε

Μετά από προσπάθειες, επειδή είμαι και λίγο βλάκας, διαπίστωσα ότι
Μου δώσανε καινούργια κάρτα, υπόλοιπο 0 (μηδέν), τα λεφτά μείνανε στην παλιά που είχε λήξει

"Δεν μας είπατε να μεταφέρουμε και τα χρήματα" :evil:
Τι τους κοιτάτε, βαράτε τους

ΥΓ Προφανώς δεν έχω πλέον eurobank

nikraven
06-03-17, 13:29
Γνωρίζουμε εάν ενεργοποιήσουμε στην Εθνική Τράπεζα την υπηρεσία I-Bank Alert να στέλνει μόνο email , εάν χρεώνει επιπλέον για την αποστολή τους?
Διαβάζοντας τους όρους χρήσης , δεν το διευκρινίζει για τα Email
αν ενεργοποίησες το πρωτο πακέτο που περιλαμβάνει μόνο ειδοποιήσεις σε e-mail τότε είναι ανέξοδο χωρίς περιορισμούς.
Το έκανα πριν 10 μέρες.
Για του λόγου το αληθές θα πας εδώ
https://www.nbg.gr/el/transaction-security/i-bank-alert
και κάτω απο τα ''πακέτα alert'' κάπου γράφει ''τιμολόγιο'' υπηρεσίας.
Πατάς εκεί και θα σου φορτώσει ένα αρχείο pdf με ολα τα τιμολόγια της ΕΤΕ.
Στην σελίδα 34 του pdf αναφέρει ολες τις χρεώσεις για τα πακέτα alert.
..
180895

dimitri_ns
06-03-17, 13:34
Και να το ξαναδείς κανά μήνα μετά
Γιατί μπορεί να τα χρεώνουνε

Και να το ξαναδείς κανά μήνα πιό μετά
Γιατί μπορεί να μην τους φτάνουνε :p

nikraven
06-03-17, 14:14
Και να το ξαναδείς κανά μήνα μετά
Γιατί μπορεί να τα χρεώνουνε

Και να το ξαναδείς κανά μήνα πιό μετά
Γιατί μπορεί να μην τους φτάνουνε :p
o πίνακας με τις χρεώσεις έχει ημερομηνία 1/3/2017 και λέει οτι οι ειδοποιήσεις μέσω e-mail είναι ανέξοδες...τώρα αν το αλλάξουν το κόλπο και αρχίζουν να χρεώνουν και τα e-mail (που μπορούν να το κάνουν άνετα ) αυτό είναι άλλη ιστορία.

thourios
06-03-17, 14:44
Από τις πιό γλυκές στιγμές

Εχει λήξει η prepaid στην eurobank
Πάω και την αντικαθιστώ με άλλη (ίδιο νούμερο, άλλη ημερομηνία λήξης)

Προσπαθώ να κλείσω αεροπορικά εισητήρια
Αμ δε

Μετά από προσπάθειες, επειδή είμαι και λίγο βλάκας, διαπίστωσα ότι
Μου δώσανε καινούργια κάρτα, υπόλοιπο 0 (μηδέν), τα λεφτά μείνανε στην παλιά που είχε λήξει

"Δεν μας είπατε να μεταφέρουμε και τα χρήματα" :evil:
Τι τους κοιτάτε, βαράτε τους

ΥΓ Προφανώς δεν έχω πλέον eurobank

Για την prepaid της Eurobank μου είπαν σε κατάστημα που πήγα για τον ίδιο λόγο ότι η έκδοση καινούργιας στοιχίζει 10 Ευρώ.
Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλους τους πελάτες. Ίσως οι κάτοχοι κάποιων προνομιακών λογαριασμών να μην επιβαρύνονται.
Αν κάποιος θέλει να μην πληρώσει θα πρέπει να εκδώσει άυλη prepaid. Αυτό γίνεται μέσα από την ιστοσελίδα της τράπεζας.
Επειδή δεν ήθελα να πληρώσω έβγαλα μια άυλη αν και θεωρώ πλέον τις prepaid πλέον ασύμφορες.

dimitri_ns
06-03-17, 14:52
Για την prepaid της Eurobank μου είπαν σε κατάστημα που πήγα για τον ίδιο λόγο ότι η έκδοση καινούργιας στοιχίζει 10 Ευρώ.
Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλους τους πελάτες. Ίσως οι κάτοχοι κάποιων προνομιακών λογαριασμών να μην επιβαρύνονται.
Αν κάποιος θέλει να μην πληρώσει θα πρέπει να εκδώσει άυλη prepaid. Αυτό γίνεται μέσα από την ιστοσελίδα της τράπεζας.
Επειδή δεν ήθελα να πληρώσω έβγαλα μια άυλη αν και θεωρώ πλέον τις prepaid πλέον ασύμφορες.

Με κάποια πρέπει να συνδέσω το paypal

patrickdrd
06-03-17, 15:52
αν σας διναν ως επιλογες καταθεσης american express, skrill card & revolut ποιον θα διαλεγατε;
american express δεν με ενδιαφερει γιατι δεν με ενδιαφερουν και δεν χρησιμοποιω πιστωτικες,
skrill card εχει αρκετα τσουχτερες απ οτι θυμαμαι χρεωσεις, ενω στοιχιζει και η εκδοση καρτας,
για το τελευταιο γραφει:
"μία ακόμη προπληρωμένη κάρτα Revolut MasterCard - https://revolut.com/"
που σημαινει; πρεπει να βγαλω καρτα ή κανω δουλεια με την εικονικη που δινει μεσα απ την εφαρμογη;
και τελος, απο χρεωσεις;

sdikr
06-03-17, 15:58
αν σας διναν ως επιλογες καταθεσης american express, skrill card & revolut ποιον θα διαλεγατε;
american express δεν με ενδιαφερει γιατι δεν με ενδιαφερουν και δεν χρησιμοποιω πιστωτικες,
skrill card εχει αρκετα τσουχτερες απ οτι θυμαμαι χρεωσεις, ενω στοιχιζει και η εκδοση καρτας,
για το τελευταιο γραφει:
"μία ακόμη προπληρωμένη κάρτα Revolut MasterCard - https://revolut.com/"
που σημαινει; πρεπει να βγαλω καρτα ή κανω δουλεια με την εικονικη που δινει μεσα απ την εφαρμογη;
και τελος, απο χρεωσεις;

Απο τα παραπάνω θα επέλεγα την revolut, για να δεχτείς χρήματα και για να κάνεις χρήση της κάρτας είναι δωρεάν.

patrickdrd
06-03-17, 16:03
δεν θελω να δεχτω, αλλα να στειλω, και στην αποστολη ειναι δωρεαν;

- - - Updated - - -

επισης, εχει τις επαληθευσεις του paypal με τις χρεωσεις κλπ;
και τελος, πρεπει πρωτα να κανω top-up ή γινεται και top-up πανω στην συναλλαγη (να τραβαει οσα χρειαζεται)
οπως κανει το paypal;

sdikr
06-03-17, 16:12
δεν θελω να δεχτω, αλλα να στειλω, και στην αποστολη ειναι δωρεαν;

- - - Updated - - -

επισης, εχει τις επαληθευσεις του paypal με τις χρεωσεις κλπ;
και τελος, πρεπει πρωτα να κανω top-up ή γινεται και top-up πανω στην συναλλαγη (να τραβαει οσα χρειαζεται)
οπως κανει το paypal;

Για να στείλεις είναι δωρεάν με χρεωστική, αλλά λόγω cc δεν δουλεύει, όποτε έχεις την χρέωση του topup συνήθως 1 ευρώ.

patrickdrd
06-03-17, 16:23
και μεχρι τι ποσο μπορω να κανω topup;
μεχρι 500/μηνα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.