PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 [118] 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

cool11
30-10-17, 12:05
Γιατί δεν μπαίνεις στον λογαριασμό σου να δεις; Τι άλλο θα κάνει δηλαδή όποιος απαντήσει;

Ειπα να κανω διασταυρωση. Μπηκα πριν 3 μερες και δεν το ειχαν φτιαξει, τουλαχιστον σε μενα, αλλα ηθελα να δω ποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα ή αν κατι καινουριο παρατηρησε.

manoulamou
30-10-17, 12:59
:twisted:
ΟΧΙ δεν αλλαξε κατι - παραμενει το προβλημα - με το i-bank της Εθνικης.
Εξακολουθουν μεν να εμφανιζονται ολες οι συναλλαγες στους λογαριασμους αλλά καμια στο αφορολογητο, περαν αυτων των πληρωμων με παγιες εντολες - εξουσιοδοτησεις, μετα τις 6 Σεπτεμβριου! Εχω συμπληρωσει το απαιτουμενο ποσο, πλην ομως τι θα γινει εαν δεν διορθωσουν κατι μεχρι την ελευση του 2018?
ΑΠΟΡΙΑ: πώς θα λειτουργησει η επιβεβαιωση για τις δηλωσεις, δειγματοληπτικα θα ζητηθει σε περιπτωση ελεγχου ή θα μπαινει αυτοματα απο το taxis σε συνδεση με τους επισημους τοκογλυφους = καποιος κωδικος στο Ε1;
:hmm:

yyy
30-10-17, 13:33
... Εχω συμπληρωσει το απαιτουμενο ποσο, πλην ομως τι θα γινει εαν δεν διορθωσουν κατι μεχρι την ελευση του 2018?

Θα αλλάξεις τράπεζα, αν μπορείς, αφού η συγγεκριμένη δεν σου παρέχει τις υπηρεσίες που θέλεις!


ΑΠΟΡΙΑ: πώς θα λειτουργησει η επιβεβαιωση για τις δηλωσεις, δειγματοληπτικα θα ζητηθει σε περιπτωση ελεγχου ή θα μπαινει αυτοματα απο το taxis σε συνδεση με τους επισημους τοκογλυφους = καποιος κωδικος στο Ε1;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ξέρει κάποιος από εδώ, αν δεν έχει ανακοινωθεί κάπου; Τι σε κάνει επίσης να πιστεύεις ότι έχει ληφθεί κάποια σχετική απόφαση από τώρα; Η συνέπεια και η προνοητικότητα του ελληνικού δημοσίου; Έχω ξεχάσει και τα φύλλα δάφνης σπίτι σήμερα ;)

jkoukos
30-10-17, 13:47
Να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που αναφέρουν συνεχώς το πρόβλημα με την ένδειξη του αφορολόγητου της ΕΤΕ;
Αφού το έχετε πιάσει, ποιο ο λόγος των ερωτημάτων και του άγχους που φανερώνετε;

WAntilles
30-10-17, 13:47
Θα αλλάξεις τράπεζα, αν μπορείς, αφού η συγγεκριμένη δεν σου παρέχει τις υπηρεσίες που θέλεις!

Πώς θα αλλάξει τράπεζα με τα CC;

dimitri_ns
30-10-17, 13:50
Θα αλλάξεις τράπεζα, αν μπορείς, αφού η συγγεκριμένη δεν σου παρέχει τις υπηρεσίες που θέλεις!

;)

Πάντα μου την κάρφωνε το "αν δεν σ' αρέσει να πας αλλού ?"
Φασίζουσα συμπεριφορά, ουδόλως εξυπηρετική

Σ' άλλη χώρα ?

yyy
30-10-17, 14:14
Πώς θα αλλάξει τράπεζα με τα CC;

Γι' αυτό έγραψα "αν μπορείς". Άλλωστε πλέον υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις όπου μπορείς να ανοίξεις νέο λογαριασμό (να έχεις ήδη customer ID σε κάποια άλλη τράπεζα, να πας εκεί μισθοδοσία/σύνταξη κλπ).

cool11
30-10-17, 14:15
Να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που αναφέρουν συνεχώς το πρόβλημα με την ένδειξη του αφορολόγητου της ΕΤΕ;
Αφού το έχετε πιάσει, ποιο ο λόγος των ερωτημάτων και του άγχους που φανερώνετε;

Κανεις δεν μπορει να ξερει αν το εχει πιασει.
Το ετος δεν εχει κλεισει, και το εισοδημα δεν ειναι παντα προκαθορισμενο.
Και ως γνωστον, το αφορολογητο πρεπει να ειναι ποσοστο του εισοδηματος.
Αρα, καλυτερα να εχεις περισσοτερες δαπανες παρα λιγοτερες.

yyy
30-10-17, 14:16
Πάντα μου την κάρφωνε το "αν δεν σ' αρέσει να πας αλλού ?"
Φασίζουσα συμπεριφορά, ουδόλως εξυπηρετική

Σ' άλλη χώρα ?

Τι άλλο θα κάνεις δηλαδή; Δε σε καλύπτουν οι υπηρεσίες, τους έχεις ενημερώσει σχετικά και πάλι δεν είσαι ευχαριστημένος. Μετά τι άλλο να κάνεις από το να πας κάπου που θα πάρεις αυτό που θέλεις;

Τα υπόλοιπα ("Φασίζουσα συμπεριφορά" + "Σ' άλλη χώρα ?") δεν τα κατάλαβα...

jkoukos
30-10-17, 14:42
Κανεις δεν μπορει να ξερει αν το εχει πιασει.
Το ετος δεν εχει κλεισει, και το εισοδημα δεν ειναι παντα προκαθορισμενο.
Και ως γνωστον, το αφορολογητο πρεπει να ειναι ποσοστο του εισοδηματος.
Αρα, καλυτερα να εχεις περισσοτερες δαπανες παρα λιγοτερες.
Πρέπει να κάνεις πλάκα, εκτός κι αν δεν γνωρίζεις πόσο εισόδημα έχεις και τα αντίτοιχα έξοδα.
Το ποσοστό που σωστά λες, είναι τέτοιο που μόνο με τα συνήθη μηνιαία έξοδα διαβίωσης, υπερκαλύπτεις το αφορολόγητο. Εκτός κι αν δεν χρησιμοποιείς κάρτες ή έχεις πολύ μεγάλο εισόδημα (σε αυτή την περίπτωση σίγουρα δεν σε αφορά το όποιο αφορολόγητο όριο).

cool11
30-10-17, 15:09
Πρέπει να κάνεις πλάκα, εκτός κι αν δεν γνωρίζεις πόσο εισόδημα έχεις και τα αντίτοιχα έξοδα.
Το ποσοστό που σωστά λες, είναι τέτοιο που μόνο με τα συνήθη μηνιαία έξοδα διαβίωσης, υπερκαλύπτεις το αφορολόγητο. Εκτός κι αν δεν χρησιμοποιείς κάρτες ή έχεις πολύ μεγάλο εισόδημα (σε αυτή την περίπτωση σίγουρα δεν σε αφορά το όποιο αφορολόγητο όριο).

Για μισο λεπτο.
Αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας, πως μπορεις να ξερεις ποσο θα κλεισεις οικονομικα το ετος; Για πες μου! Για να υπολογισεις μετα και το αφορολογητο οριο!
Επισης αν εισαι μισθωτος καπου και απολυθεις μες το ετος.
Και ναι, δεν θελω να χρησιμοποιω καρτα, αντιτιθεμαι στην χρηση καρτας, αλλα το κανω μονο εξ'αναγκης για να καλυψω το οριο.
Αλλα απαντησε μου σε αυτα που σου θετω.

jkoukos
30-10-17, 15:16
Τα προηγούμενα χρόνια πόσο εισόδημα είχες μέσο όρο; Ας πούμε ότι ήταν 20000€.
Τότε θα χρειαστείς 2500€ σε αποδείξεις. Αυτό σημαίνει ότι χοντρικά θέλεις 210€ ανά μήνα. Παραπάνω έξοδα δεν κάνεις μόνο για το φαγητό σου ανά μήνα;
Και στο παράδειγμα θεωρώ τα 20000€ ποσό μεγαλύτερο από την πλειοψηφία σήμερα στη χώρα μας.

Θα στο ξαναγράψω πάλι μπας και το καταλάβεις. Μόνο το φαγητό σου να βάλεις, καλύπτεσαι άνετα. Από εκεί και πέρα είναι ένα σωρό ανελαστικές δαπάνες που μετρούν κανονικά στο αφορολόγητο. Κανείς δεν πρέπει να έχει θέμα κάλυψης των όποιων σημερινών ορίων.

dimitri_ns
30-10-17, 15:22
Για μισο λεπτο.
Αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας, πως μπορεις να ξερεις ποσο θα κλεισεις οικονομικα το ετος; Για πες μου! Για να υπολογισεις μετα και το αφορολογητο οριο!
Επισης αν εισαι μισθωτος καπου και απολυθεις μες το ετος.
Και ναι, δεν θελω να χρησιμοποιω καρτα, αντιτιθεμαι στην χρηση καρτας, αλλα το κανω μονο εξ'αναγκης για να καλυψω το οριο.
Αλλα απαντησε μου σε αυτα που σου θετω.

Να απαντήσω εγώ
Σαν ελεύθερος επαγγελματίας ε'ισαι κλέφτης
Και δεν έχεις αφορολόγητο

Μόνο μισθωτοί και συνταξιούχοι έχουν αφορολόγητο

Και το παραμύθι συνεχίζεται
Live your myth in Greece (διαφημιστικό του ΕΟΤ)

Και ο Ικαρος, δικό μας παραμύθι ήτανε, τώρα μας πουλάνε άλλοι παραμύθια

- - - Updated - - -

[

@koukos
" Κανείς δεν πρέπει να έχει θέμα κάλυψης των όποιων σημερινών ορίων. "
Μην είσαι απόλυτος
Στο παράλογο της νομοθεσίας, όλο και κάποιοι πληρώνουν το παράλογο
πχ παιδιά με εισόδημα που το χειρίζεται ο πατέρας τους (νοίκι)
Αλλά ζούνε με χατζηλίκι..

jkoukos
30-10-17, 15:27
Θα το γράψω για τελευταία φορά. Με τα σημερινά απαιτούμενα όρια για να πιάσει κάποιος το αφορολόγητο, στο 99% των περιπτώσεων ΔΕΝ υπάρχει θέμα.
Ακόμη και στο παράδειγμα που αναφέρεις, υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις εξόδων που υπερκαλύπτουν το όποιο θέμα, πέραν των ανελαστικών της διαβίωσης κάποιας οικογένειας.
Αν θέλεις να το συζητήσουμε, δώσε με νούμερα ένα παράδειγμα να δούμε αν και πως δεν καλύπτεται το αφορολόγητο.

Alexpag
30-10-17, 15:32
Επειδή πρόσφατα έκανα ebanking στην alphabank θα ήθελα να ρωτήσω στις κινήσεις λογαριασμού δεν εμφανίζεται η ώρα της συναλλαγής εκτός από την ημερομηνία;

Κανείς δεν ξέρει;

jap
30-10-17, 17:35
Νομίζω δεν γίνεται αυτό σε καμία τράπεζα. Όπως δεν σου τυπώνουν την ώρα και στο βιβλιάριο.

Alexpag
30-10-17, 18:14
Στο ebanking της Εθνικής για παράδειγμα φαίνεται και η ώρα της συναλλαγής γιαυτο και ρωτάω

zardoz
30-10-17, 18:15
Κανείς δεν ξέρει;

Στην ΕΘΝΙΚΗ τράπεζα, ενώ ΔΕΝ δείχνει την ώρα στις κινήσεις, αν "κατεβάσεις"
τις κινήσεις σε XLS μορφή με το αντίστοιχο κουμπί, περιέχεται η ώρα.

Παρατήρησα όμως, ανάλογα με το μέσω ποιού POS έγινε το clearing, η ώρα
έχει τρελές αποκλείσεις από την πραγματική ώρα.

... LOL με πρόλαβες μόνος σου - άσε που φαίνεται από ότι είδα και εξ αρχής

jap
30-10-17, 20:53
ωραία η Εθνική :oneup:

manoulamou
30-10-17, 21:58
Ουτε θελω ουτε μπορω να αλλαξω τραπεζα... :twisted: Τα ΣΥΝ ειναι παρα πολλα και τα ΠΛΗΝ ελαχιστα.
Συνταξιοδοτηθηκα απο την Εθνικη όπου εργαζομουν επι δεκαετιες, εχω μονον εκει τους δυο λογαριασμους μου. Ο ενας τρεχουμενος ξεκινησε για την μισθοδοσια μου, ο αλλος ταμιευτηριου ηταν κοινος με τον συζυγο, τωρα πια εχει υπολοιπο κατι cents, τον διατηρω ως κυριο στην debit mastercard πιστωνοντας τον όποτε απαιτηθει για λογους χρηστικους και ασφαλειας.
Ξερω με βαση οσα ισχυουν μεχρι τωρα και σε σχεση με τα εισοδηματα μου*, οτι εχω υπερβει απο τον Ιουλιο - να μην πω τον Μαη - τα απαιτουμενα ποσα για καλυψη του αφορολογητου.
Προσωπικα με ενοχλει το προβλημα της εφαρμογης του Αφορολογητου στο i-bank, οσο περναει ο καιρος και δεν το βλεπω να διορθωνεται. Εννοειται πως θα βρω την ακρη με καποιο τροπο, πριν μπουμε στο 2018.

*** προεκυψε θεμα κλεισιματος του ΛΕΠΕΤΕ = επικουρικη που σημαινει - 25% εαν δεν βρεθει λυση!

Tony_Ts
30-10-17, 22:54
Παιδιά, μου είπαν ότι από το e-banking της Eurobank δεν υπάρχει η δυνατότητα για συναλλαγή SEPA (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area). Στις συναλλαγές SEPA απαιτείται μόνο ο IBAN.

Ισχύει αυτό που μου είπαν ή όχι; Μπορεί κάποιος που έχει Eurobank να απαντήσει; (για να πω την αλήθεια δε διάβασα όλο το thread των 392 σελίδων :oops: )

ariadgr
31-10-17, 22:11
Παιδιά, μου είπαν ότι από το e-banking της Eurobank δεν υπάρχει η δυνατότητα για συναλλαγή SEPA (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area). Στις συναλλαγές SEPA απαιτείται μόνο ο IBAN.

Ισχύει αυτό που μου είπαν ή όχι; Μπορεί κάποιος που έχει Eurobank να απαντήσει;

Μας εξηγείς λίγο ποιό είναι το πρόβλημα που σου προκαλείται; :hmm:
Θέλεις να στείλεις χρήματα σε άλλη χώρα της Ε.Ε., και το πρόβλημα είναι ότι τώρα πρέπει να γράψεις και το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη;

tsorbi
02-11-17, 08:35
Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε και επιτέλους έφτιαξε το αφορολόγητο.
Μένει να δώσει και δυνατότητα εκτύπωσης.

cool11
02-11-17, 09:30
Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε και επιτέλους έφτιαξε το αφορολόγητο.
Μένει να δώσει και δυνατότητα εκτύπωσης.

Ευγε!!!

Daemon
02-11-17, 11:31
Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε ...Καλή ειναι πάντως, εγώ νομίζω δικαιολογημένες χρεώσεις, καλό ebanking, πολλά υποκαταστήματα...

Tony_Ts
02-11-17, 17:15
Μας εξηγείς λίγο ποιό είναι το πρόβλημα που σου προκαλείται; :hmm:
Θέλεις να στείλεις χρήματα σε άλλη χώρα της Ε.Ε., και το πρόβλημα είναι ότι τώρα πρέπει να γράψεις και το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη;

Δεν έχω Eurobank οπότε δεν έχω πρόβλημα :)

Από κάποιον που έχει Web Banking στη Eurobank, θα ήθελα να δει αν μπορεί να στείλει έμβασμα SEPA (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area) σε χώρα του εξωτερικού. Στα εμβάσματα SEPA δεν χρειάζεται να συμπληρώσουμε τα παρακάτω, αφού προκύπτουν από τον IBAN:

Swift / BIC
Χώρα τράπεζας δικαιούχου

Από ό,τι κατάλαβα έχεις Web Banking της Eurobank. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δεις και να μας πεις ποιά πεδία σου ζητάει; Ή/και να μας πεις την εμπειρία σου από τα εμβάσματα στο εξωτερικό;

Οι λόγοι που ρωτάω είναι 2:

Η χρέωση για τα εμβάσματα SEPA είναι μικρή. Αν το έμβασμα σταλεί ως Wire Transfer, τότε οι χρεώσεις είναι μεγάλες.
Αποτελεί κανονιστική υποχρέωση των τραπεζών να παρέχουν εμβάσματα SEPA

Για παράδειγμα, η Alphabank στέλνει τα εμβάσματα εντός ΕΕ ως Wire transfer (αυτό συνέβηκε την τελευταία φορά που έστειλα). Η ίδια χρεώνει 1€ (όπως προβλέπεται λόγω SEPA) αλλά οι χρεώσεις από την πλευρά του παραλήπτη είναι μεγάλες.

Τέλος, το θεωρώ απαράδεκτο να μπορεί οποιοσδήποτε να βρει λεπτομέρειες για τον IBAN (https://www.ibancalculator.com/iban_validieren.html) (μέχρι και το κατάστημα όπου ανοίχτηκε ο λογαριασμός) και οι τράπεζες να μη μπορούν να βρουν/συμπληρώσουν μόνες τους αυτά τα στοιχεία, για να στείλουν το έμβασμα σωστά.

sdikr
02-11-17, 17:20
Δεν έχω Eurobank οπότε δεν έχω πρόβλημα :)

Από κάποιον που έχει Web Banking στη Eurobank, θα ήθελα να δει αν μπορεί να στείλει έμβασμα SEPA (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area) σε χώρα του εξωτερικού. Στα εμβάσματα SEPA δεν χρειάζεται να συμπληρώσουμε τα παρακάτω, αφού προκύπτουν από τον IBAN:

Swift / BIC
Χώρα τράπεζας δικαιούχου

Από ό,τι κατάλαβα έχεις Web Banking της Eurobank. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δεις και να μας πεις ποιά πεδία σου ζητάει; Ή/και να μας πεις την εμπειρία σου από τα εμβάσματα στο εξωτερικό;

Οι λόγοι που ρωτάω είναι 2:

Η χρέωση για τα εμβάσματα SEPA είναι μικρή. Αν το έμβασμα σταλεί ως Wire Transfer, τότε οι χρεώσεις είναι μεγάλες.
Αποτελεί κανονιστική υποχρέωση των τραπεζών να παρέχουν εμβάσματα SEPA

Για παράδειγμα, η Alphabank στέλνει τα εμβάσματα εντός ΕΕ ως Wire transfer (αυτό συνέβηκε την τελευταία φορά που έστειλα). Η ίδια χρεώνει 1€ (όπως προβλέπεται λόγω SEPA) αλλά οι χρεώσεις από την πλευρά του παραλήπτη είναι μεγάλες.

Τέλος, το θεωρώ απαράδεκτο να μπορεί οποιοσδήποτε να βρει λεπτομέρειες για τον IBAN (https://www.ibancalculator.com/iban_validieren.html) (μέχρι και το κατάστημα όπου ανοίχτηκε ο λογαριασμός) και οι τράπεζες να μη μπορούν να βρουν/συμπληρώσουν μόνες τους αυτά τα στοιχεία, για να στείλουν το έμβασμα σωστά.

Δεν είχα πρόβλημα να στείλω χρήματα με Alpha, Πειραώς και eurobank στο εξωτερικό, κανονικά με Iban Κλπ εγώ πλήρωσα το ένα ευρώ στην άλλη ακρή δεν χρεώθηκε κάτι (δεν χρεώνουν εκεί τα εισερχόμενα), κάτι άλλο πρέπει να παίχτηκε με την περίπτωση σου.

Τα στοιχεία για να στείλεις το έμβασμα σωστά πρέπει να τα συμπληρώσεις εσύ σωστά, αυτή είναι και η υποχρέωση σου με τον iban

Tony_Ts
02-11-17, 17:43
Σε ευχαριστώ για την απάντηση sdikr και την κατάθεση της δικής σου εμπειρίας. Ίσως να ήταν ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης περίπτωσης με την Alphabank. Θα το μάθουμε την επόμενη φορά...

Συμφωνούμε ότι πρέπει να συμπληρώνουμε εμείς σωστά τα στοιχεία του παραλήπτη. Μάλλον διαφωνούμε ως προς το πλήθος των στοιχείων που καλούμαστε να συμπληρώσουμε, ενώ δεν χρειάζονται. Quote (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area):
Since February 2016 Eurozone consumers must drop BIC sorting information for SEPA transactions, it is derived from the IBAN for all banks in the SEPA area.
Το ίδιο και η πληροφορία όσον αφορά τη χώρα. Η Εθνική και η Πειραιώς το κάνουν σωστά. Με το που συμπληρώνεις τον IBAN, συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία Χώρα και BIC/Τράπεζα δικαιούχου. Η Alphabank ζητάει να τα ξέρουμε/βρούμε και να τα σημειώσουμε. Εδώ να διευκρινίσω πως το έμβασμα πάει σωστά, σε οποιαδήποτε από τις περιπτώσεις. Στην (περιττή) διαδικασία αναφέρομαι.

manoulamou
02-11-17, 18:16
Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε και επιτέλους έφτιαξε το αφορολόγητο.
Μένει να δώσει και δυνατότητα εκτύπωσης.

:worthy:ΤΕΛΕΙΑ, το επιβεβαιωνω κι εγω. Μπηκαν αναδρομικα πολλες συναλλαγες μετα τις 6 Σεπτεμβριου - περαν των πληρωμων με τις παγιες εντολες και μαλλον ειναι ολες! Η δυνατοτητα εκτυπωσης σε τι μπορει να μας χρησιμευσει; :hmm:

ariadgr
02-11-17, 21:07
Σε ευχαριστώ για την απάντηση sdikr και την κατάθεση της δικής σου εμπειρίας. Ίσως να ήταν ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης περίπτωσης με την Alphabank. Θα το μάθουμε την επόμενη φορά...

Συμφωνούμε ότι πρέπει να συμπληρώνουμε εμείς σωστά τα στοιχεία του παραλήπτη. Μάλλον διαφωνούμε ως προς το πλήθος των στοιχείων που καλούμαστε να συμπληρώσουμε, ενώ δεν χρειάζονται. Quote (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area):
Το ίδιο και η πληροφορία όσον αφορά τη χώρα. Η Εθνική και η Πειραιώς το κάνουν σωστά. Με το που συμπληρώνεις τον IBAN, συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία Χώρα και BIC/Τράπεζα δικαιούχου. Η Alphabank ζητάει να τα ξέρουμε/βρούμε και να τα σημειώσουμε. Εδώ να διευκρινίσω πως το έμβασμα πάει σωστά, σε οποιαδήποτε από τις περιπτώσεις. Στην (περιττή) διαδικασία αναφέρομαι.

Αυτόματα τα συμπληρώνει και η Eurobank μόλις βάλεις το ΙΒΑΝ (χώρα, BIC, Τράπεζα, Δ/νση Τράπεζας, Πόλη Τράπεζας).
Μόνο το όνομα δικαιούχου ζητάει επιπλέον.

dimitri_ns
02-11-17, 23:05
Πρόσφατα έμβασμα με alpha στην ΕΕ
Χρεώνει 1 €, η άλλη πλευρά δεν χρεώθηκε τίποτα
Ζητάει και το τηλεφωνο του παραλήπτη

Ξέρει κανείς γιατί η alpha χρεώνει 3€ για μεταφορά στηνν Πειραιώς? Η Πειραιώς δεν είναι στην ΕΕ ? :p

sdikr
02-11-17, 23:10
Πρόσφατα έμβασμα με alpha στην ΕΕ
Χρεώνει 1 €, η άλλη πλευρά δεν χρεώθηκε τίποτα
Ζητάει και το τηλεφωνο του παραλήπτη

Ξέρει κανείς γιατί η alpha χρεώνει 3€ για μεταφορά στηνν Πειραιώς? Η Πειραιώς δεν είναι στην ΕΕ ? :p

1 χρεώνει για μεταφορά με επιλόγη sha και χωρίς το Priority, το ίδιο κάνουν όλες, αν επιλέξεις κάτι άλλο ή το priority σε χρεώνουν και άλλα.
Με λίγα λόγια προσοχή τι επιλέγεις :p

dimitri_ns
02-11-17, 23:14
1 χρεώνει για μεταφορά με επιλόγη sha και χωρίς το Priority, το ίδιο κάνουν όλες, αν επιλέξεις κάτι άλλο ή το priority σε χρεώνουν και άλλα.
Με λίγα λόγια προσοχή τι επιλέγεις :p

Υπάρχει μόνη επιλογή το sha, δεν μπορείς να διαλέξεις κάτι άλλο.
Για το priority δεν θυμάμαι

slalom
03-11-17, 10:52
Πρόσφατα έμβασμα με alpha στην ΕΕ
Χρεώνει 1 €, η άλλη πλευρά δεν χρεώθηκε τίποτα
Ζητάει και το τηλεφωνο του παραλήπτη

Ξέρει κανείς γιατί η alpha χρεώνει 3€ για μεταφορά στηνν Πειραιώς? Η Πειραιώς δεν είναι στην ΕΕ ? :p
Τα 3€ ειναι απο την Πειραιως για εισερχομενο εμβασμα

dimitri_ns
03-11-17, 13:29
Τα 3€ ειναι απο την Πειραιως για εισερχομενο εμβασμα

Λάθος σου μάλλον
Οταν τα έξοδα είναι our η alpha χρεώνει 3€, η πειραιώς 0
Οταν τα έξοδα είναι shared η alpha χρεώνει 2 €, η πειραιώς 4 :p

jkoukos
03-11-17, 15:40
Οταν τα έξοδα είναι shared η alpha χρεώνει 2 € ...
Κάποιο λάθος έχεις κάνει. Σε μένα 1€ χρεώνει σε SHA, παντού σε εξερχόμενο έμβασμα.

dimitri_ns
03-11-17, 15:56
Κάποιο λάθος έχεις κάνει. Σε μένα 1€ χρεώνει σε SHA, παντού σε εξερχόμενο έμβασμα.

Δεν μιλάω για έμβασμα, μιλάω για μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα εσωτερικού (πειραιώς)
Τα ίδια χρεώνει και για ΕΤΕ

Εχεις στείλει έμβασμα από alpha se πειραιώς?
Αν ναί, τι χρεώνει η alpha τι η πειραιώς ?
Γιατί για έμβασμα εξωτερικού η alpha χρεώνει 1€ και η τράπεζα εξωτερικού συνήθως τίποτα.
Ευχαριστώ

jkoukos
03-11-17, 16:52
Καταρχήν, έμβασμα = μεταφορά. Είναι αδιάφορο αν είναι προς εξωτερικό ή εσωτερικό (με SEPA). Τo κόστος εξερχόμενου εμβάσματος είναι το ίδιο.
Όχι, δεν έχω κάνει μεταφορά από Alpha προς Πειραιώς, αλλά κάνω κάθε μήνα προς Eurobank και ΕΤΕ. Προς αυτές με SHA είναι 1€, άρα 100% κάποιο λάθος έχεις κάνει (τουλάχιστον για ΕΤΕ).

runner70
03-11-17, 21:12
Δεν μιλάω για έμβασμα, μιλάω για μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα εσωτερικού (πειραιώς)
Τα ίδια χρεώνει και για ΕΤΕ

Εχεις στείλει έμβασμα από alpha se πειραιώς?
Αν ναί, τι χρεώνει η alpha τι η πειραιώς ?
Γιατί για έμβασμα εξωτερικού η alpha χρεώνει 1€ και η τράπεζα εξωτερικού συνήθως τίποτα.
Ευχαριστώ


Όπως τα λέει ο jkoukos είναι. 1€ είναι το sha έως τα 5000€. Εμβασμα είναι όταν εμπλέκονται διαφορετικές τράπεζες, ασχέτως αν ειναι εσωτερικού ή εξωτερικού.

slalom
03-11-17, 23:51
Λάθος σου μάλλον
Οταν τα έξοδα είναι our η alpha χρεώνει 3€, η πειραιώς 0
Οταν τα έξοδα είναι shared η alpha χρεώνει 2 €, η πειραιώς 4 :p
Εμβασμα με SHA απο ΕΤΕ σε αλφα χρεωσε 1€ η ΕΤΕ προμηθεια
Στην Αλφα μπηκαν και 3€ λιγοτερα

Αυτα κοιταζοντας το pdf της συναλλαγης

Αντιστοιχα απο ΕΤΕ σε Leupay, χρεωνει 1€ η ΕΤΕ για το εξερχομενο εμβασμα
Η Leupay δε χρεωνει για το εισερχομενο εμβασμα

manoulamou
04-11-17, 01:22
΄Εμβασμα είναι όταν εμπλέκονται διαφορετικές τράπεζες, ασχέτως αν ειναι εσωτερικού ή εξωτερικού.
Ετσι ακριβως! :respekt:

http://ti-einai.gr/emvasma/

Αλλο το εμβασμα κι εντελως αλλο η μεταφορα...

dimitri_ns
04-11-17, 01:57
Καταρχήν, έμβασμα = μεταφορά. Είναι αδιάφορο αν είναι προς εξωτερικό ή εσωτερικό (με SEPA). Τo κόστος εξερχόμενου εμβάσματος είναι το ίδιο.
Όχι, δεν έχω κάνει μεταφορά από Alpha προς Πειραιώς, αλλά κάνω κάθε μήνα προς Eurobank και ΕΤΕ. Προς αυτές με SHA είναι 1€, άρα 100% κάποιο λάθος έχεις κάνει (τουλάχιστον για ΕΤΕ).

Δηλαδή μεταφέρεις χρήματα από τράπεζα σε τράπεζα ελληνικές και οι δύο, με συνολικό κόστος 1 € ?
Θα με κάνετε να ξαναμεταφέρω από alpha σε πειραιώς με shared αλλά λυπάμαι τα 2€ alppha +4 € πειραιώς, σύνολο 6 €. Προτιμάω να τα πιώ αύριο Σάββατο

runner70
04-11-17, 06:58
Δηλαδή μεταφέρεις χρήματα από τράπεζα σε τράπεζα ελληνικές και οι δύο, με συνολικό κόστος 1 €

Δεν ισχυρίστηκε κανένας κάτι τέτοιο. Η διαφωνία είναι στο κόστος του εξερχομενου εμβασματος.Το κόστος του εισερχομενου εμβασματος , στην περίπτωση του sha ειναι άλλο θέμα.

moriarti
04-11-17, 10:52
Εκτός από την τράπεζα παίζει ρόλο και ο λογαριασμός. Πχ στην Πειραιώς αν έχεις λογαριασμό Winbank δεν χρεώνεσαι εισερχόμενα και εξερχόμενα. Ενώ στην ίδια τράπεζα άλλοι λογαριασμοί έχουν χρεώσεις. Αν στείλω από ΕΤΕ σε Πειραιώς (Winbank λογαριασμό) με SHA χρεώνομαι 1€ εξερχόμενο έμβασμα απο ΕΤΕ και μηδέν εισερχόμενο στην πειραιώς. Σύνολο δηλαδή 1€.

yyy
04-11-17, 11:22
Εκτός από την τράπεζα παίζει ρόλο και ο λογαριασμός. Πχ στην Πειραιώς αν έχεις λογαριασμό Winbank δεν χρεώνεσαι εισερχόμενα και εξερχόμενα. Ενώ στην ίδια τράπεζα άλλοι λογαριασμοί έχουν χρεώσεις. Αν στείλω από ΕΤΕ σε Πειραιώς (Winbank λογαριασμό) με SHA χρεώνομαι 1€ εξερχόμενο έμβασμα απο ΕΤΕ και μηδέν εισερχόμενο στην πειραιώς. Σύνολο δηλαδή 1€.

Winbank Direct λογαριασμό (https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account1.aspx) ;)

dimitri_ns
04-11-17, 11:39
Εκτός από την τράπεζα παίζει ρόλο και ο λογαριασμός. Πχ στην Πειραιώς αν έχεις λογαριασμό Winbank δεν χρεώνεσαι εισερχόμενα και εξερχόμενα. Ενώ στην ίδια τράπεζα άλλοι λογαριασμοί έχουν χρεώσεις. Αν στείλω από ΕΤΕ σε Πειραιώς (Winbank λογαριασμό) με SHA χρεώνομαι 1€ εξερχόμενο έμβασμα απο ΕΤΕ και μηδέν εισερχόμενο στην πειραιώς. Σύνολο δηλαδή 1€.

Γιαπά-γιαπά
Δικός μου λογαριασμός alpha, δικός μου πειραιώς όλοι με winbank
shared
2+4=6
Δεν το ξανάκανα
τζιζ
our
3€ χρέωση από alpha

jap
04-11-17, 12:44
Δημητρη, εχεις κανει hijack το thread γιατί κάπου κάτι επέλεξες χωρίς να το καταλάβεις. Ο moriarti το εξηγεί μια χαρά, οπως και οι υπολοιποι παραπανω, καλά θα κανεις να διαβάσεις πριν απαντας. Να στο πω κι εγω. 2 ευρω χρέωση για εξερχόμενο εμβάσματα εσωτερικού με ένδειξη sha και μη επείγουσα αποστολή δεν υπαρχει, στις 4 μεγάλες τράπεζες. Μέσω ebanking βέβαια. Με χρέωση 1 ευρώ ή και μηδενική υπο προϋποθέσεις υπάρχει.

euri
04-11-17, 13:22
Ο moriarti το εξηγεί μια χαρά, οπως και οι υπολοιποι παραπανω

Ακριβώς, απλά ο moriarti μάλλον κατά λάθος έγραψε Winbank, ενώ ήθελε να γράψει Winbank Direct, όπως αμέσως μετά υποδεικνύει (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=6271825&viewfull=1#post6271825) ο yyy.

Το ξανατονίζω, για να μην υπάρχει σύγχυση με το Winbank και το Winbank Direct.

dimitri_ns
04-11-17, 13:28
Δημητρη, εχεις κανει hijack το thread γιατί κάπου κάτι επέλεξες χωρίς να το καταλάβεις. Ο moriarti το εξηγεί μια χαρά, οπως και οι υπολοιποι παραπανω, καλά θα κανεις να διαβάσεις πριν απαντας. Να στο πω κι εγω. 2 ευρω χρέωση για εξερχόμενο εμβάσματα εσωτερικού με ένδειξη sha και μη επείγουσα αποστολή δεν υπαρχει, στις 4 μεγάλες τράπεζες. Μέσω ebanking βέβαια. Με χρέωση 1 ευρώ ή και μηδενική υπο προϋποθέσεις υπάρχει.

Εχετε δίκιο, άλλαξε
shared 1 €

Το είχα δοκιμάσει, δικοί μου και οι δύο λογαριασμοί, να δω τι συμφέρει (our/shared) ήτανε 2+4 το shared, 3 to our

jkoukos
04-11-17, 14:54
Και σου λέμε ότι σε SHA δεν υπάρχει 2+4 που γράφεις αλλά 1+4 (ή 1+3 κλπ). Για να πλήρωσες 2€, κάτι άλλο επέλεξες ταυτόχρονα.
Σε όλους οι χρέωση εξερχόμενου εμβάσματος είναι 1€ (με SHA). Δεν άλλαξε κάτι, αφού εξαρχής αυτή είναι η χρέωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.