PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

Manolis_karas
02-01-19, 21:15
Ο δικός μου λογαριασμός λειτουργεί κανονικά.

euri
02-01-19, 23:02
Ο δικός μου λογαριασμός λειτουργεί κανονικά.

Είσαι σίγουρος; Να σου δώσω το IBAN να μου κάνεις ένα δοκιμαστικό έμβασμα;

:mrgreen:

Καλή χρονιά :)

user2163
02-01-19, 23:53
Η πειραιώς είναι λίγο πιο tricky σε τέτοια θέματα και δυστηχώς η εικόνα που ανέβασες δεν λέει και πολλά.
Να σε ενημερώσω ότι σε στεγαστικά υπάρχει δαπάνη επεξεργασίας αιτήματος 100 ευρώ για την εξέταση αιτήματος ολικής προεξόφλησης,Επίσης υπάρχει χρέωση/επιβάρυνση πέρα της απο πάνω ανάλογα με το υπολοιπόμενο ποσό/ποσό δόσης/επιτόκιο για αυτό σου λέω ρώτα την ίδια την τράπεζα τηλεφωνικά ή σε κατάστημα.

Άρα Επικοινώνησε με το winbank phone banking 2103288000.

manoulamou
03-01-19, 20:00
Λειτουργεί κανονικά. Έπρεπε να αλλάξω κωδικούς γιατί είχα πολύ καιρό να μπω.

Για θυμιστε μου απο πού αλλαζω το password, να το κανω να ξεμπερδευω; :hmm:
ΟΧΙ κουλά με την Εθνικη δεν μου προεκυψαν μεχρι τωρα - ευτυχως!

spartak
03-01-19, 20:18
Για θυμιστε μου απο πού αλλαζω το password, να το κανω να ξεμπερδευω; :hmm:
ΟΧΙ κουλά με την Εθνικη δεν μου προεκυψαν μεχρι τωρα - ευτυχως!


Hμερολόγιο προφίλ/αλλαγή μυστικού κωδικού

lewton
03-01-19, 21:59
Η πειραιώς είναι λίγο πιο tricky σε τέτοια θέματα και δυστηχώς η εικόνα που ανέβασες δεν λέει και πολλά.
Να σε ενημερώσω ότι σε στεγαστικά υπάρχει δαπάνη επεξεργασίας αιτήματος 100 ευρώ για την εξέταση αιτήματος ολικής προεξόφλησης,Επίσης υπάρχει χρέωση/επιβάρυνση πέρα της απο πάνω ανάλογα με το υπολοιπόμενο ποσό/ποσό δόσης/επιτόκιο για αυτό σου λέω ρώτα την ίδια την τράπεζα τηλεφωνικά ή σε κατάστημα.

Άρα Επικοινώνησε με το winbank phone banking 2103288000.

Σε ευχαριστώ.

Κάτι άλλο που με ενδιαφέρει, για όποιον γνωρίζει φορολογικά, είναι το εξής:
Αν πληρώσω πχ 10 χιλιάδες πρόωρα, αυτό το ποσό προστίθεται στο τεκμήριο;
Ήδη ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού με εισόδημα 0 στην Ελλάδα, πρέπει να στέλνω κάθε χρόνο ως εμβάσματα στην Ελλάδα το ποσό που πληρώνω για τις δόσεις του δανείου, αλλιώς θα φορολογηθώ.
Σε καμία περίπτωση δε θα κάνω πρόωρη εξόφληση αν είναι μετά να μου θεωρήσουν αυτά τα χρήματα ως τεκμήριο, γιατί μετά θα πρέπει ή να στείλω αυτό το ποσό από έξω ή να πληρώσω φόρο εισοδήματος για αυτό ως τεκμήριο.

manoulamou
03-01-19, 23:21
Hμερολόγιο προφίλ/αλλαγή μυστικού κωδικού
Να 'σαι καλα :worthy:... εχω ενα κεφαλι καζανι, ψιλοκρυωμενη και ουσιαστικα χωρις ιντερνετ... Μπροστα μου ηταν και δεν το βλεπα!

ardi21
03-01-19, 23:24
Eκανα μια μεταφορα χρηματων απο Εθνικη σε Αlpha (και οι δυο ειναι δικοι μου λογαριασμοι). Το ονομα της Alpha δεν το εβαλα ακριβως οπως φαινεται στον λογαριασμο μου. Π.χ ειναι ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΑΝΤΡΕΑ (το ΑΝΤΡΕΑ ειναι το ονομα του πατερα μου π.χ) και εγω εβαλα ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ στην μεταφορα.

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ετσι? Ρωταω γιατι την Alpha δεν την εχω σε μεγαλη υποληψη.

Sebu
05-01-19, 21:05
Βλέπω στην Πειραιώς ξεκινάνε από τα τέλη Ιανουαρίου μεγάλες χρεώσεις για την υπηρεσία Iris payments.

Εισερχόμενα



Και αλλά 2 ευρώ ανά εξερχόμενη κίνηση, αν το είδα καλά...

Υποθέτω θα ακολουθήσουν όλοι;

Εντάξει το Iris ειναι για αυθημερον εμβάσματα οπότε μάλλον θα αρχίσουν να το βαράνε, ειδικά τώρα που πέφτουν οι κερδοφορίες και πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι.
Για πιο "φυσιολογικές" χρεώσεις πας σε SEPA transfer που είναι η κανονική διατραπεζική μέσω DIAS απλά θα κάνει μία εργάσιμη. Αν δεν βιάζεσαι βεβαια για μια ημερα.

Πάντως η Πειραιώς έχει ήδη αρχίσει να χρεώνει πλέον και το embossing δλδ την έκδοση ή ανανέωση νέας κάρτας. Και ειδικά για την ανανέωση κάρτας που έληξε είναι απλά απαράδεκτο αφού η εναλλακτική είναι να μείνεις χωρίς κάρτα. Και για πιστωτική πες πάει στα κομμάτια κάνεις τσαμπουκά και ακυρώνεις. Η χρεωστική όμως που είναι τα λεφτά σου και δεν θα μπορείς να κάνεις ανάληψη από ATM?

Η χειρότερη εταιρεία μακράν. Δεν την αποκαλώ τράπεζα γιατί δεν είναι. Ένα ατέλειωτο σουπερμαρκετ που οι υπάλληλοι απλά πουλάνε ασφάλειες και επενδυτικά προιοντα χωρίς να έχουν γνώσεις ή πιστοποίηση τις περισσότερες φορές. Εξαιρούνται αξιόλογα στελέχη των τραπεζών που απορρόφησε πχ τις Κυπριακές. Την διασώζει μόνο το ebanking αλλά προβλέπω και αυτό συντομα να αρχίσει να το έχει με "χρεωση" με τα κόλπα που κάνει.

user2163
05-01-19, 21:14
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την Πειραιώς δεν είναι η μόνη που το έκανε αυτό.
Επίσης όλες οι Ελληνικές τράπεζες πρέπει να μειώσουν τα έξοδα τους, καταστήματα-προσωπικό κτλ. δεν είναι δυνατόν να εμφανίζουν λειτουργικά έξοδα σχεδόν ίδια με τράπεζες πολύ μεγαλύτερες.

dimitri_ns
05-01-19, 21:18
Ολες οι τράπεζες χρεώνουν την επανέκδοση χρεωστικής.
Υποθέτω θα μειώσουν τους χρόνους λήξης :p
Η alphabank 12 €

Πήγα ν'ανοίξω λογαριασμούς σε alpha και πειραιώς για τις 2 κόρες.
Στην Πειραιώς ζητάνε άλλα χαρτιά από την alpha και ισχυρίζονται ότι τα επιβάλλει η Τράπεζα της Ελλάδας. Αρα η alpha παρανομεί

2 χαριτωμένα στην Πειραιώς που δεν ισχύουν για την alpha
1, Και οι δύο θέλουν βεβαίωση κατοικίας - λογαριασμό ΔΕΚΟ. Η μεν alpha βολεύεται με την βεβαίωση λογαριασμού κινητού vodafone, η δε Πειραιώς μόνο αν είναι από κινητή cosmote, voda και wind δεν τις αναγνωρίζει, γελούσε κι ο υπάλληλος.
2. Η Πειραιώς θέλει τα χαρτιά της μίας κόρης με σφραγίδα από την πρεσβεία στην Χάγη, η alpha βολεύεται χωρίς σφραγίδα.
Πάλι καλά που δεν ζήτησαν μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών, ξέρουν να διαβάζουν αγγλικά

sdikr
05-01-19, 21:47
Εντάξει το Iris ειναι για αυθημερον εμβάσματα οπότε μάλλον θα αρχίσουν να το βαράνε, ειδικά τώρα που πέφτουν οι κερδοφορίες και πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι.
Για πιο "φυσιολογικές" χρεώσεις πας σε SEPA transfer που είναι η κανονική διατραπεζική μέσω DIAS απλά θα κάνει μία εργάσιμη. Αν δεν βιάζεσαι βεβαια για μια ημερα.

Πάντως η Πειραιώς έχει ήδη αρχίσει να χρεώνει πλέον και το embossing δλδ την έκδοση ή ανανέωση νέας κάρτας. Και ειδικά για την ανανέωση κάρτας που έληξε είναι απλά απαράδεκτο αφού η εναλλακτική είναι να μείνεις χωρίς κάρτα. Και για πιστωτική πες πάει στα κομμάτια κάνεις τσαμπουκά και ακυρώνεις. Η χρεωστική όμως που είναι τα λεφτά σου και δεν θα μπορείς να κάνεις ανάληψη από ATM?

Η χειρότερη εταιρεία μακράν. Δεν την αποκαλώ τράπεζα γιατί δεν είναι. Ένα ατέλειωτο σουπερμαρκετ που οι υπάλληλοι απλά πουλάνε ασφάλειες και επενδυτικά προιοντα χωρίς να έχουν γνώσεις ή πιστοποίηση τις περισσότερες φορές. Εξαιρούνται αξιόλογα στελέχη των τραπεζών που απορρόφησε πχ τις Κυπριακές. Την διασώζει μόνο το ebanking αλλά προβλέπω και αυτό συντομα να αρχίσει να το έχει με "χρεωση" με τα κόλπα που κάνει.

όλες έχουν βάλει χρέωση για την ανανέωση της χρεωστικής τους, στο χρεώνει μόνο για την ανανέωση της κάρτας και όχι για την αντικατάσταση σε περίπτωση που χάθηκε η κάρτα κλπ.

runner70
06-01-19, 03:58
όλες έχουν βάλει χρέωση για την ανανέωση της χρεωστικής τους, στο χρεώνει μόνο για την ανανέωση της κάρτας και όχι για την αντικατάσταση σε περίπτωση που χάθηκε η κάρτα κλπ.

Χρεωνει και για την αντικατασταη σε περιπτωση απωλειας/κλοπης/φθονας. Το εχουν ξεφτιλισει το θεμα.

yyy
06-01-19, 12:36
Γράψτε τους και παραπονεθείτε. Μην τα γράφουμε μόνο εδώ, δε θα αλλάξει τίποτα έτσι. Αν λάβουν πολλά παράπονα, ίσως κάτι αλλάξει...

spiderman
06-01-19, 17:52
Πριν λίγες μέρες έστειλα σε όλες τις τράπεζες στις οποίες έχω κάρτα ένα email λέγοντας να μη μου ανανεώσουν οποιαδήποτε κάρτα αν πρόκειται να υπάρξει χρέωση. Μια με πήρε τηλέφωνο και μου έλεγε ιστορίες για αγρίους (έχουν οδηγία από ΕΕ!), αλλά παρέμεινα ανένδοτος. Περιμένω αντιδράσεις μέσα στην χρονιά μιας και μου λήγει μία κάρτα.

Πάντως νομίζω ότι η attica δεν εχει χρέωση.

thourios
06-01-19, 18:12
Πριν λίγες μέρες έστειλα σε όλες τις τράπεζες στις οποίες έχω κάρτα ένα email λέγοντας να μη μου ανανεώσουν οποιαδήποτε κάρτα αν πρόκειται να υπάρξει χρέωση. Μια με πήρε τηλέφωνο και μου έλεγε ιστορίες για αγρίους (έχουν οδηγία από ΕΕ!), αλλά παρέμεινα ανένδοτος. Περιμένω αντιδράσεις μέσα στην χρονιά μιας και μου λήγει μία κάρτα.

Πάντως νομίζω ότι η attica δεν εχει χρέωση.

Πολύ σωστά έκανες. Το έχω ήδη κάνει εγώ στην Πειραιώς αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.
Αν κάποια στιγμή έχω διάθεση μπορεί να συνάξω μια επιστολή προς τον συνήγορο του καταναλωτή.

manoulamou
06-01-19, 19:18
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την Πειραιώς δεν είναι η μόνη που το έκανε αυτό.
Επίσης όλες οι Ελληνικές τράπεζες πρέπει να μειώσουν τα έξοδα τους, καταστήματα-προσωπικό κτλ. δεν είναι δυνατόν να εμφανίζουν λειτουργικά έξοδα σχεδόν ίδια με τράπεζες πολύ μεγαλύτερες.

ΙΔΙΩΣ το προσωπικο... αφου δεν μπορουν να δουλευουν περισσοτερο χωρις να πληρωνονται λιγοτερο! :twisted:
Αυτο φταιει που πληρωνουμε την μακροημερευση των συστημικων απο την τσεπη μας και οχι τα μνημονια ή τα golden boys.

thourios
06-01-19, 19:37
Οι ίδιες οι τράπεζες έριξαν τον κόσμο στις κάρτες για να μειώσουν τις ουρές στα ταμεία και να μειωθεί το κόστος. Επίσης η παρότρυνση για την χρήση των ΑΤΜ και των υπηρεσιών e-banking κτλ. Οι κάρτες τα sms και όλες οι παροχές ήταν δωρεάν στην αρχή. Μετά οι συναλλαγές στα ταμεία είχαν χρεώσεις μετά από κάποιο αριθμό πχ αναλήψεων.
Τώρα θα αρχίσουν να χρεώνουν και το login στην σελίδα γιατί υπάρχουν έξοδα με τους servers και όλα αυτά.
Η χρήση πλαστικού χρήματος για το αφορολόγητο είναι υποχρεωτική.
Έλεος.

ardi21
06-01-19, 21:01
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την Πειραιώς δεν είναι η μόνη που το έκανε αυτό.
Επίσης όλες οι Ελληνικές τράπεζες πρέπει να μειώσουν τα έξοδα τους, καταστήματα-προσωπικό κτλ. δεν είναι δυνατόν να εμφανίζουν λειτουργικά έξοδα σχεδόν ίδια με τράπεζες πολύ μεγαλύτερες.

Βρε τις καημενες τις τραπεζες, τι τραβανε και αυτες...

Παιδια εχουμε ξεφυγει. Ακου να πληρωνεις για να σου ανανεωθει η καρτα. Και αν δεν θες, μενεις χωρις καρτα? Αυτες ειναι οι επιλογες σου?

Μιλαμε για τραγικα πραγματα. Και κατι μου λεει πως συντομα θα μειωσουν και τον χρονο που ειναι ενεργη.

griniaris
06-01-19, 22:25
Βρε τις καημενες τις τραπεζες, τι τραβανε και αυτες...

Παιδια εχουμε ξεφυγει. Ακου να πληρωνεις για να σου ανανεωθει η καρτα. Και αν δεν θες, μενεις χωρις καρτα? Αυτες ειναι οι επιλογες σου?

Μιλαμε για τραγικα πραγματα. Και κατι μου λεει πως συντομα θα μειωσουν και τον χρονο που ειναι ενεργη.

Μην ξεχνας τα διαφημιστικα spot με τις πληρωμες μεσω NFC κινητου. Το εχουν ριξει το τυρακι.

Υποσυνειδητα υπαρχει στο μυαλο μας. Οποτε η με το κινητο μας ή γενικα με συσκευες με nfc θα πληρωνουμε.

spiderman
06-01-19, 22:43
Πολύ σωστά έκανες. Το έχω ήδη κάνει εγώ στην Πειραιώς αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.
Αν κάποια στιγμή έχω διάθεση μπορεί να συνάξω μια επιστολή προς τον συνήγορο του καταναλωτή.

Εγώ περιμένω να γίνει η κουτσουκέλα για να δοκιμάσω τον ΕΧΜ (https://hobis.gr/%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-2/)

cool11
07-01-19, 11:16
Οι ίδιες οι τράπεζες έριξαν τον κόσμο στις κάρτες για να μειώσουν τις ουρές στα ταμεία και να μειωθεί το κόστος. Επίσης η παρότρυνση για την χρήση των ΑΤΜ και των υπηρεσιών e-banking κτλ. Οι κάρτες τα sms και όλες οι παροχές ήταν δωρεάν στην αρχή. Μετά οι συναλλαγές στα ταμεία είχαν χρεώσεις μετά από κάποιο αριθμό πχ αναλήψεων.
Τώρα θα αρχίσουν να χρεώνουν και το login στην σελίδα γιατί υπάρχουν έξοδα με τους servers και όλα αυτά.
Η χρήση πλαστικού χρήματος για το αφορολόγητο είναι υποχρεωτική.
Έλεος.

Πες τα...οταν τα ελεγα εγω παλια, καποιοι με ελεγαν 'αρνητικο' στην 'εξελιξη'....

dimitri_ns
07-01-19, 12:25
Πες τα...οταν τα ελεγα εγω παλια, καποιοι με ελεγαν 'αρνητικο' στην 'εξελιξη'....

Το ότι είσαι είναι δεδομένο :p
Εχετε μείνει πίσω. Θα χρεώνουν και τα κλικ, επιβραβεύοντας τον "πελάτη της χρονιάς" με δωρεάν κλικ ( σιγά μην δώσουν χρήμα)

****
However, there are no contactless fees with any banks, except for Bank of Ireland, which charges €0.01, so this method should be the most prevalent.
****
In addition to transaction fees, all of Ireland’s leading banks charge maintenance fees and these can be quite expensive.

AIB charges €18 a year, Bank of Ireland charges €20, KBC charges €24 and Permanent TSB and Ulster Bank both charge €48.
****

και λοιπά, και λοιπά και λοιπά...

lewton
07-01-19, 13:48
Να γράψουμε ένα e-mail στον Σπίρτζη. :p
Όπως έσωσε τους επιβάτες της Ryanair από την Ρουμανία μπορεί να μας σώσει και από τις χρεώσεις των τραπεζών. :rofl:

manoulamou
07-01-19, 16:07
οκ ΦΥΣΙΚΑ ειναι προοδος και η γενικευση του ηλεκτρονικου εμποριου και η χρηση οιασδηποτε μορφης πλαστικου χρηματος.
ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ η υποχρεωτικη χρηση καρτων ΔΗΘΕΝ για την παταξη της φοροδιαφυγης ΔΕΝ δειχνει μονον την ανικανοτητα του κρατους!
200178 ... 200179

andreasp
08-01-19, 10:21
Χρεωνει και για την αντικατασταη σε περιπτωση απωλειας/κλοπης/φθονας. Το εχουν ξεφτιλισει το θεμα.

Λόγω φθοράς, προχτές η Alpha δεν με χρέωσε.
Στην ανανέωση και η Alpha και η Πειραιώς μου έχουν πει ότι δεν θα χρεώνουν.

thourios
08-01-19, 11:11
Λόγω φθοράς, προχτές η Alpha δεν με χρέωσε.
Στην ανανέωση και η Alpha και η Πειραιώς μου έχουν πει ότι δεν θα χρεώνουν.

Νου είπε πριν μια εβδομάδα υπάλληλος της Alpha ότι θα βρεθούν τρόποι να μην χρεώνεται η επανέκδοση κάρτας αρκεί η παραλαβή να γίνεται από το κατάστημα.
Είχα ανεβάσει και τιμοκατάλογο νομίζω πριν κάποιο διάστημα.
Μάλλον άρχισαν οι αντιδράσεις και το πάνε κάπως έτσι για να μην πάει το θέμα σε συνηγόρους κτλ.

tsioy
08-01-19, 11:23
Λόγω φθοράς, προχτές η Alpha δεν με χρέωσε.
Στην ανανέωση και η Alpha και η Πειραιώς μου έχουν πει ότι δεν θα χρεώνουν.

Ελπίζω να άλλαξαν κάτι...
Σε τηλεφώνημά μου στο 2103260000, η υπάλληλος μου είχε πει ότι υπάρχει χρέωση €6.
Όταν της είπα ότι ο λογαριασμός μου δεν έχει υπόλοιπο, μου είπε ότι θα χρεωθεί στην πρώτη κατάθεση.

runner70
09-01-19, 00:39
Λόγω φθοράς, προχτές η Alpha δεν με χρέωσε.
Στην ανανέωση και η Alpha και η Πειραιώς μου έχουν πει ότι δεν θα χρεώνουν.

H Πειραιως ομως το εχει βγαλει στον τιμοκαταλογο της οτι θα χρεωνει. Θα δειξει...

- - - Updated - - -

Εχει αλλος θεμα με το αφαρολογητο στο ebanking της Πειραιως; Ενω εχουν γινει συναλλαγες σε σουπερμαρκετ και εχει γίνει εκκάθαριση της συναλλαγης εδω και μέρες, ώστοσο δεν τις συμπεριλαμβάνει στο αφορολόγητο και το περίεργο είναι οτι βάζει μεταγενέστερη συναλλαγη από το ίδιο σουπερμακετ!

JethroTull
11-01-19, 20:46
Νομίζω ότι μόνο η Εθνική δεν έχει τέλος για την αυτόματη επανέκδοση. Αν χαθεί ή φθαρεί, τότε έχει χρέωση.

user2163
11-01-19, 21:18
Νομίζω ότι μόνο η Εθνική δεν έχει τέλος για την αυτόματη επανέκδοση. Αν χαθεί ή φθαρεί, τότε έχει χρέωση.

Ακόμη φαίνεται ότι όντως δεν υπάρχει χρέωση σε περίπτωση αυτοματοποιημένης ανανέωσης λόγω λήξης.

Doxaios
13-01-19, 13:03
Η μεν alpha βολεύεται με την βεβαίωση λογαριασμού κινητού vodafone, η δε Πειραιώς μόνο αν είναι από κινητή cosmote, voda και wind δεν τις αναγνωρίζει, γελούσε κι ο υπάλληλος.
Αν έχεις καρτοκινητό τί λογαριασμό πάς στην τράπεζα??

dimitri_ns
13-01-19, 13:06
Αν έχεις καρτοκινητό τί λογαριασμό πάς στην τράπεζα??

Καρτοκινητά είναι και τα δύο που αναφέρω.
Πας πρώτα στην εταιρεία κινητής και σου δίνει βεβαίωση (έχουν ήδη ταυτοποιήσει το καρτοκινητά)

Την βεβαίωση αριθμού κινητού την θέλουν οι τράπεζες για να σου στέλνουν τα pin.

imitheos
13-01-19, 13:43
Η ερώτηση που τέθηκε για καρτοκινητά μου θύμισε μια χαζή απορία που έχω εδώ και καιρό. Επιτρέπει κάποια τράπεζα e-banking χωρίς καθόλου κινητό;

Στην καθημερινότητά μου δεν μου χρειάζεται κινητό. Είχα πάρει ένα καρτοκινητό μόνο και μόνο επειδή μου το είχαν ζητήσει σε τράπεζα για να μου ανοίξουν το e-banking (και δεν είχα καταλάβει και τον λόγο που το θέλανε μια και η πιστοποίηση εκείνη την περίοδο γινόταν με το μηχανάκι με τους κωδικούς και όχι μέσω κινητού και ούτε στέλνανε pin τότε στο κινητό). Μέχρι πριν λίγους μήνες δεν με ενοχλούσε γιατί ο χρόνος ομιλίας κρατούσε 6 μήνες αλλά όσο πάνε οι εταιρίες κάνουν το καθεστώς όλο και χειρότερο. Ο χρόνος που σου μένουν τα χρήματα πήγε από χρόνο σε 6μηνο, σε τρίμηνο και τώρα πλέον σε δίμηνο. Επίσης πριν λίγες εβδομάδες απέσυραν την ανανέωση των 5 ευρώ και τώρα είσαι αναγκασμένος να βάλεις 10 ευρώ. Έτσι λοιπόν θα με βόλευε να το καταργήσω εντελώς.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει όταν τελειώσει η μπαταρία από το μηχανάκι των κωδικών αν θα μου δώσουν άλλο ή θα μου πουν ότι θα πρέπει αναγκαστικά να έχω κινητό :(

dimitri_ns
13-01-19, 14:37
Η ερώτηση που τέθηκε για καρτοκινητά μου θύμισε μια χαζή απορία που έχω εδώ και καιρό. Επιτρέπει κάποια τράπεζα e-banking χωρίς καθόλου κινητό;

Στην καθημερινότητά μου δεν μου χρειάζεται κινητό. Είχα πάρει ένα καρτοκινητό μόνο και μόνο επειδή μου το είχαν ζητήσει σε τράπεζα για να μου ανοίξουν το e-banking (και δεν είχα καταλάβει και τον λόγο που το θέλανε μια και η πιστοποίηση εκείνη την περίοδο γινόταν με το μηχανάκι με τους κωδικούς και όχι μέσω κινητού και ούτε στέλνανε pin τότε στο κινητό). Μέχρι πριν λίγους μήνες δεν με ενοχλούσε γιατί ο χρόνος ομιλίας κρατούσε 6 μήνες αλλά όσο πάνε οι εταιρίες κάνουν το καθεστώς όλο και χειρότερο. Ο χρόνος που σου μένουν τα χρήματα πήγε από χρόνο σε 6μηνο, σε τρίμηνο και τώρα πλέον σε δίμηνο. Επίσης πριν λίγες εβδομάδες απέσυραν την ανανέωση των 5 ευρώ και τώρα είσαι αναγκασμένος να βάλεις 10 ευρώ. Έτσι λοιπόν θα με βόλευε να το καταργήσω εντελώς.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει όταν τελειώσει η μπαταρία από το μηχανάκι των κωδικών αν θα μου δώσουν άλλο ή θα μου πουν ότι θα πρέπει αναγκαστικά να έχω κινητό :(

Ειδικά εσύ
Επειδή ψιλοαναρχεύεις

Πρέπει νάχεις κινητό και να πληρώνεις
Πρέπει νάχεις πιστωτική/χρεωστική κάρτα και να πληρώνεις (αλλιώς ξέχνα το αφορολόγητο, πάλι θα πληρώνεις)
Πρέπει νάχεις web banking kai να πληρώνεις προμήθειες

Γενικά θα πρέπει να πληρώνεις

ΥΓ1
Δεν θα είναι για όλους υποχρεωτικό το κινητό. Για κάτι τύπους σαν εμένα, όπου στο σπίτι στην Ικαρία δεν πιάνει καμμία κινητή, και για κάτι τύπους ανθέλληνες που ζουν στο εξωτερικό, θα υπάρξουν λύσεις μόλις παρθούν οι αποφάσεις.

ΥΓ2
Και πάλι ειδικά για σένα επειδή σούχω αδυναμία
Μετακομίζεις στην alphabank, αφήνεις την εταιρεία κινητής να κόψει το κινητό χωρις να ενημερώσεις την τράπεζα, στήνεις σε VM android και κατεβάζεις το safe accesss app
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&hl=en

Σου στέλνει pin αρκεί νάχεις ιντερνετ. Αν δεν έχεις internet δεν σου χρειάζεται το web banking και το pin

ΥΓ3.
Αν τελειώσει η μπαταρία από την γεννήτρια κωδικών, πας σε ηλεκτρονικάδικο και την αλλάζεις. Χρεώνουν λιγότερο από τις τράπεζες και γίνεται επί τόπου.

user2163
13-01-19, 16:18
ΥΓ2
Και πάλι ειδικά για σένα επειδή σούχω αδυναμία
Μετακομίζεις στην alphabank, αφήνεις την εταιρεία κινητής να κόψει το κινητό χωρις να ενημερώσεις την τράπεζα, στήνεις σε VM android και κατεβάζεις το safe accesss app
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&hl=en

Σου στέλνει pin αρκεί νάχεις ιντερνετ. Αν δεν έχεις internet δεν σου χρειάζεται το web banking και το pin


Δεν υποστηρίζεται πλέον το alpha safe access.Μόνο μέσω sms ή viber ο πρόσθετος κωδικός ασφαλείας.

dimitri_ns
13-01-19, 18:06
Δεν υποστηρίζεται πλέον το alpha safe access.Μόνο μέσω sms ή viber ο πρόσθετος κωδικός ασφαλείας.

Πρίν τις γιορτές 20/12, ανοίξανε οι κόρες μου λογαριασμό και μας το είπανε.
Viber ?

Aπό που η πληροφόρησή σου ?

manoulamou
13-01-19, 18:30
Δεν εχετε καρτες - δεν εχετε κινητα - σε λιγο θα μας πειτε οτι δεν εχετε καν συσκευη τηλεορασης!
ΕΛΕΟC ΠΧΙΑ με τους αναρχοκομμουνιστας...
:rofl:
Μεχρι κι εγω σε λιγο θα αγορασω ζμαρτφον.

dimitri_ns
13-01-19, 18:35
Δεν εχετε καρτες - δεν εχετε κινητα - σε λιγο θα μας πειτε οτι δεν εχετε καν συσκευη τηλεορασης!
ΕΛΕΟC ΠΧΙΑ με τους αναρχοκομμουνιστας...
:rofl:
Μεχρι κι εγω σε λιγο θα αγορασω ζμαρτφον.

Ούτε ασανσέρ έχουμε ..

user2163
13-01-19, 18:54
Πρίν τις γιορτές 20/12, ανοίξανε οι κόρες μου λογαριασμό και μας το είπανε.
Viber ?

Aπό που η πληροφόρησή σου ?

Υπάρχει επιλογή viber στο e-banking αρκεί να έχεις viber με τον αριθμό που έχεις δηλώσει στην τράπεζα.

Όσο αναφορά την υπηρεσία alpha safe access έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα να την ενεργοποιήσεις μέσω myAlpha web αν έχεις ήδη κινητό ενώ αν είχες το μηχανηματάκι και πας στο tab για να την ενεργοποιήσεις σου λέει "Λάθος συστήματος".
Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται από κατάστημα λογικά θα γίνεται αλλά είναι μια εφαρμογή η οποία η υποστήριξη της έχει σταματήσει από την alpha.Προφανώς για να μην την αφαιρούν ακόμη από τα play store - app store κάποιοι πελάτες θα την χρησιμοποιούν αλλά το γεγονός ότι πλέον δεν γίνεται να γίνει αλλαγή μέσω myAlpha web υφιστάμενων πελατών της υπηρεσίας μέσω sms σε alpha safe access μου δείχνει ότι πάει προς κατάργηση.200436

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η τράπεζα θα πρέπει υποχρεωτικά να έχει 1 τουλάχιστον τηλέφωνο επικοινωνίας είτε σταθερό είτε κινητό σύμφωνα με τους όρους παροχής υπηρεσιών το οποίο μάλιστα ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να το ενημερώνει σε περίπτωση αλλαγής.Επίσης οι όροι καρτών αναφέρουν ότι η τράπεζα αποποιείται οποιασδήποτε ευθύνης σε περίπτωση μη εξουσιοδοτημένης χρήσης κάρτας πελάτη αν η επικοινωνία με αυτόν δεν καταστεί δυνατή με ευθύνη του πελάτη.Άρα είναι λίγο κάπως να συνάψεις σχέση με μια τράπεζα χωρίς τηλέφωνο επικοινωνίας,δεν λέω ότι δεν γίνεται είμαι σίγουρος ότι γίνεται απλά πρέπει να προσέξεις αυτά τα μικρά σημεία γιατί χωρίς να το καταλάβεις αν το κάνεις αυτό αποποιείσαι από κάποια δικαιώματα σου και σε περίπτωση στραβής ευθύνεσαι απεριόριστα ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα είχες περιορισμένη ευθύνη.

sdikr
13-01-19, 23:21
Email της Alpha πριν μερικές μερες



Το e-Banking αλλάζει προσφέροντάς σας ακόμη μεγαλύτερη ευκολία και ταχύτητα στις συναλλαγές σας.

Από 4.2.2019 η παραγωγή Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας από την εφαρμογή Alpha Safe Access ή από τη συσκευή Τoken καταργείται και αντικαθίσταται δωρεάν από την αποστολή κωδικών μέσω SMS (SMS OTP) στο κινητό σας τηλέφωνο.

Απαραίτητες ενέργειες

Προκειμένου να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε όλες τις δυνατότητες συναλλαγών του e-Banking, παρακαλούμε να ενεργοποιήσετε άμεσα τα SMS OTP από το μενού: Υπηρεσίες → Πρόσθετος Κωδικός Ασφαλείας → Κατάσταση Υπηρεσίας.

Έχετε απορίες;

Δείτε τα συνήθη ερωτήματα (FAQs) στην ενότητα myAlpha → Υποστήριξη Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών στο ανανεωμένο www. alpha.gr.

Για οποιαδήποτε επιπλέον διευκρίνιση είμαστε στη διάθεσή σας:


- μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) στο ebankingsupport@alpha.gr
- μέσω τηλεφώνου στον αριθμό 210 326 0000, καθημερινά 08.00-22.30.

badweed
13-01-19, 23:33
Email της Alpha πριν μερικές μερες

το βγαζει σαν ενημερωση στο webaccount εδω και κανα διμηνο .
η απορια μου ειναι το ποτε θα θεσπισουν ενα ποσο ως εξοδα web banking με προφαση το κοστος των sms .

sdikr
13-01-19, 23:34
το βγαζει σαν ενημερωση στο webaccount εδω και κανα διμηνο .
η απορια μου ειναι το ποτε θα θεσπισουν ενα ποσο ως εξοδα web banking με προφαση το κοστος των sms .

Στις 5/2/2019

patrickdrd
14-01-19, 11:43
το βγαζει σαν ενημερωση στο webaccount εδω και κανα διμηνο .
η απορια μου ειναι το ποτε θα θεσπισουν ενα ποσο ως εξοδα web banking με προφαση το κοστος των sms .

αν ισχυει ομως αυτο με το viber, γιατι να πληρωνει τα 8 ευρω (τοσο δεν ειναι; ) για την ενεργοποιηση καποιος που επιλεγει αυτο τον τροπο;
τι κοστος εχει η αποστολη μεσω viber;

dimitri_ns
14-01-19, 11:52
αν ισχυει ομως αυτο με το viber, γιατι να πληρωνει τα 8 ευρω (τοσο δεν ειναι; ) για την ενεργοποιηση καποιος που επιλεγει αυτο τον τροπο;
τι κοστος εχει η αποστολη μεσω viber;

Σημερινή ενημέρωση από την alphabank, μετά από τηλεφώνημα
safe access καταργείται.
Ηδη, αν διαλέξεις sms, μπορείς να διαλέξεις sms ή viber, όχι και τα δύο.

Απορία
Πότε οι κινητάδες χρεώνουν sms, όταν το στείλεις (και πιθανά ο άλλος να μην το πάρει) ή όταν το δεύτερο μέρος το λάβει ?

ΥΓ
Απ'ότι φαίνεται σε λίγο καιρό θα χρεώνουν και τα μέσω viber :p

ASFE
14-01-19, 12:39
Στις 5/2/2019

:sorry:
Γινομαι 40 εκεινη την μερα

patrickdrd
14-01-19, 13:52
Σημερινή ενημέρωση από την alphabank, μετά από τηλεφώνημα
safe access καταργείται.
Ηδη, αν διαλέξεις sms, μπορείς να διαλέξεις sms ή viber, όχι και τα δύο.

Απορία
Πότε οι κινητάδες χρεώνουν sms, όταν το στείλεις (και πιθανά ο άλλος να μην το πάρει) ή όταν το δεύτερο μέρος το λάβει ?

ΥΓ
Απ'ότι φαίνεται σε λίγο καιρό θα χρεώνουν και τα μέσω viber :p

καμια σχεση το τι ρωτησα εγω με το τι απαντησες εσυ...

1) παμε ξανα, για να ενεργοποιησει καποιος viber, που δεν εχει απο πριν ουτε safe access, ουτε τιποτα,
χρεωνεται κατι; γιατι δεν θα επρεπε να χρεωνεται εφοσον τα viber ειναι δωρεαν γενικως..
2) γιατι υπαρχει χρεωση για τα sms που στελνουν; νομιζω οτι κι αυτο δωρεαν ειναι,
απλα πληρωνεις το 8ευρω στην αρχη, αυτο ειπα,
μηπως το viber το παιρνεις τσαμπα, χωρις 8ευρω;

dimitri_ns
14-01-19, 14:13
καμια σχεση το τι ρωτησα εγω με το τι απαντησες εσυ...

1) παμε ξανα, για να ενεργοποιησει καποιος viber, που δεν εχει απο πριν ουτε safe access, ουτε τιποτα,
χρεωνεται κατι; γιατι δεν θα επρεπε να χρεωνεται εφοσον τα viber ειναι δωρεαν γενικως..
2) γιατι υπαρχει χρεωση για τα sms που στελνουν; νομιζω οτι κι αυτο δωρεαν ειναι,
απλα πληρωνεις το 8ευρω στην αρχη, αυτο ειπα,
μηπως το viber το παιρνεις τσαμπα, χωρις 8ευρω;

Eνημέρωσα γενικά για alphabank σε σχέση με viber/safe access
Προς το παρόν εφόσον με υποχρεώνουν να περάσω σε μηνύματα (είτε sms είτε viber) δεν νομίζω να με χρεώσουν, θα ενημερώσω όταν το κάνω.

Για τον καινούργιο λογαργιασμό που άνοιξα τον Δεκέμβριο, χρέωσαν μόνο την έκδοση κάρτας 12 €, δεν χρεώνουν sms

Αργότερα 8/10/12 ευρώ εφάπαξ για χρήση της υπηρεσίας, ακόμα πιο αργά 8/10/12 ευρώ/χρόνο κοκ
Κάτι σαν την κινητή τηλεφωνία ένα πράμμα..

badweed
14-01-19, 14:31
προς το παρων δεν χρεωνουν , αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα χρεωσουν , οχι τα μηνυματα , αλλα τις υπηρεσεις web banking , με αφορμη και τα sms μηνυματα .

patrickdrd
14-01-19, 15:12
http://www.moneyonline.gr/site/article/12265/kodiki-asfalias-ke-me-viber-apo-tin-alpha-bank

@ ADSLgr.com All rights reserved.