PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 [129] 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

advantix
14-01-19, 16:00
Καλησπέρα.
Επειδή σήμερα ανοίξαμε το i-bank της Εθνικής τράπεζας, ξέρετε που βλέπουμε τον υπολογισμό αφορολόγητου ;

jkoukos
14-01-19, 16:03
Καταθέσεις > Αφορολόγητο.

advantix
14-01-19, 16:07
Μπροστά στα μάτια μου, αλλά δεν το έβλεπα :oops: thanks :oneup:

tsorbi
14-01-19, 16:37
Να συμπληρώσω και
Κάρτες > Αφορολόγητο.

ASFE
15-01-19, 12:47
Το επόμενο στάδιο είναι προφανώς η γνωριμία των πελατών μας με τις νέες λειτουργικότητες. Από τον Φεβρουάριο πλέον θα είναι διαθέσιμη αποκλειστικά και μόνο η νέα winbank. Θεωρήθηκε όμως σκόπιμο να προβλεφθεί η ομαλότερη προσαρμογή των πελατών μας και η σταδιακή εξοικείωσή τους με τα νέα εργαλεία. Οπότε από σήμερα και έως τις αρχές Φεβρουαρίου, θα δίνεται η δυνατότητα σε όλους τους χρήστες να συνδεθούν στη νέα winbank και να διαχειριστουν τα οικονομικά τους. Πρακτικά, στην αρχική σελίδα της υφιστάμενης winbank θα υπάρχει ένα σχετικό ενημερωτικό μήνυμα, που θα προτρέπει τους χρήστες να συνδεθούν από εκείνο το σημείο στη νέα winbank.



Με αυτό το δεδομένο συνίσταται σε κάθε διάλογο με τους πελάτες μας, να τους καλούμε να γνωρίσουν από σήμερα τα νέα σύγχρονα εργαλεία, που θα τους δίνουν την δυνατότητα αλλά και το κίνητρο να ελέγχουν και να προγραμματίζουν τα μηνιαία τους έξοδα και να πετυχαίνουν τους δικούς τους προσωπικούς στόχους αποταμίευσης.



Υπενθυμίζεται ότι, στη νέα winbank ο πελάτης θα μπορεί να βρει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται για να έχει σε διαρκή έλεγχο την οικονομική του διαχείριση:

-Με μια ματιά όλα τα υπόλοιπα των προϊόντων του
-Όλες τις πρόσφατες συναλλαγές του συγκεντρωμένες σε ένα σημείο, από όλους τους καταθετικούς λογαριασμούς και τις κάρτες του
-Αυτόματη ένταξη όλων των συναλλαγών σε κατηγορίες, ανάλογα με την φύση τους, π.χ. Δαπάνες Σπιτιού, Δαπάνες Μετακίνησης κ.τ.λ.
-Παρακολούθηση κάθε κατηγορίας δαπανών διακριτά, τόσο για τον τρέχοντα μήνα, αλλά και για προηγούμενους μήνες
-Δυνατότητα ορισμού επιθυμητού στόχου για κάθε κατηγορία δαπάνης
-Δυνατότητα δημιουργίας προσωπικών στόχων αποταμίευσης, και παρακολούθησης της πορείας τους
Ταυτόχρονα, ο πελάτης θα έχει την ευχέρεια να προσαρμόζει τα δεδομένα στις δικές του ανάγκες, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο έναν πραγματικά προσωποποιημένο οικονομικό προγραμματισμό.


Ενημερωση από την δουλεια

papamarg
21-01-19, 03:40
To Winbank direct διατίθεται ακόμα? Είχαν κάνει αίτηση online to 2015 (πριν τα capital controls) και λόγω γκάφας υπαλλήλου αναγκάστηκα να ανοίξω κανονικό λογαριασμό Πειραιώς. Τελικά μου φάγανε τα 10 ευρώ που είχα κάνει κατάθεση και πλήρωσα και άλλα 5 για να ενεργοποιήσω internet banking. Το χειρότερο ήταν ότι δεν ήξερα για τις χρεώσεις εισερχόμενων εμβασμάτων που έχει η Πειραιώς και όταν το συνειδητοποίησα ήταν αργά (νομίζω ότι δε σε άφηναν να ανοίξεις winbank direct αν έχεις ήδη λογαριασμό στην Πειραιώς, αλλά μετά λόγω capital controls το παράτησα το θέμα). Μόλις άρχισαν πάλι να ανοίγουν λογαριασμούς πήγα στην Attica και σκεφτόμουν να κλείσω τον Πειραιώς, αλλά με βολεύουν οι ανέπαφες συναλλαγές και κάποια άλλα πράγματα και έλεγα μήπως τον μετατρέψω σε winbank direct.

ASFE
21-01-19, 09:32
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι 31/3/18 καταργείται το online κανάλι διάθεσης τραπεζικών & ασφαλιστικών προϊόντων winbank Direct.

frap
21-01-19, 10:48
Εγώ δε βρίσκω καν τη σελίδα πια... Άραγε ο λογαριασμός που έχω, για πόσο θα συνεχίσει ως έχει;...

patrickdrd
21-01-19, 15:23
βγηκε update της εφαρμογης της alpha που περιεχει τα παρακατω:


• Addition of Viber as an Additional Password delivery tool.
• Ability to select channels, through which the Bank will communicate with the customer (GDPR).

spiderman
22-01-19, 02:34
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι 31/3/18 καταργείται το online κανάλι διάθεσης τραπεζικών & ασφαλιστικών προϊόντων winbank Direct.
Στο https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/epitokia-anoixton-logariasmon τον αναφέρει ακόμα.

spartak
22-01-19, 07:46
Στο https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/epitokia-anoixton-logariasmon τον αναφέρει ακόμα.

Τον αναφέρει γιατί για τους παλιούς (όσους τον έχουν) ισχύει ακόμα. Αν πας να πατήσεις πάνω του θα δεις ότι δεν υπάρχει link για αυτόν

spiderman
22-01-19, 10:01
Τον αναφέρει γιατί για τους παλιούς (όσους τον έχουν) ισχύει ακόμα. Αν πας να πατήσεις πάνω του θα δεις ότι δεν υπάρχει link για αυτόν
Δηλαδή όσοι τον έχουν μπορούν να τον χρησιμοποιούν, αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα για αυτούς που δεν τον έχουν να τον αποκτήσουν.
Ήταν όντως μια ενδιαφέρουσα πρόταση τις παλιές εποχές με το σχετικά καλό επιτόκιο, αλλά τώρα που όλα έχουν πατώσει, υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.

yyy
22-01-19, 10:25
Δηλαδή όσοι τον έχουν μπορούν να τον χρησιμοποιούν, αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα για αυτούς που δεν τον έχουν να τον αποκτήσουν.
Ήταν όντως μια ενδιαφέρουσα πρόταση τις παλιές εποχές με το σχετικά καλό επιτόκιο, αλλά τώρα που όλα έχουν πατώσει, υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.

0,40% έχει τώρα. Ποιες καλύτερες εναλλακτινές υπάρχουν; Μόνο τον Live της Eurobank ξέρω, με 0,50% επιτόκιο.

frap
22-01-19, 11:04
Στην ίδια την Πειραιώς, αν κάνεις προθεσμιακή μηνός (στα μέτρα σου) μπορείς να πάρεις 0.25% επιτόκιο + yellows που με αναγωγή ισοδυναμούν με 0.59% χοντρικά.

+50% επιτόκιο με αντάλλαγμα να είναι "κλειστά" τα χρήματα.

lewton
22-01-19, 12:32
Δηλαδή όσοι τον έχουν μπορούν να τον χρησιμοποιούν, αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα για αυτούς που δεν τον έχουν να τον αποκτήσουν.
Ήταν όντως μια ενδιαφέρουσα πρόταση τις παλιές εποχές με το σχετικά καλό επιτόκιο, αλλά τώρα που όλα έχουν πατώσει, υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.

Δεν τον άνοιξα για το επιτόκιο αλλά για τα δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα, καθώς πρέπει να στέλνω χρήματα στην Ελλάδα από έξω επειδή έχω ένα στεγαστικό στο όνομά μου και αν δεν φαίνεται ότι το πληρώνω από έξω θα μετρήσει ως τεκμήριο και θα μου βάλουν φόρο.

papamarg
22-01-19, 17:03
Δε ξέρω αν είναι σχετικό με το θέμα, αλλά η Alpha Bank καταργεί τις American Express, ποια πιστωτική κάρτα θεωρείτε ότι έχει τα καλύτερα bonus (δε με νοιάζει το επιτόκιο, πιστωτική κάρτα μόνο με πάγια εντολή αλλιώς δεν αξίζει)

thourios
22-01-19, 17:30
Δε ξέρω αν είναι σχετικό με το θέμα, αλλά η Alpha Bank καταργεί τις American Express, ποια πιστωτική κάρτα θεωρείτε ότι έχει τα καλύτερα bonus (δε με νοιάζει το επιτόκιο, πιστωτική κάρτα μόνο με πάγια εντολή αλλιώς δεν αξίζει)

Για δώσε link για αυτό που λες γιατί εμένα προχθές μου πρότειναν στο κατάστημα να την χρησιμοποιώ για να μην επιβαρύνομαι με συνδρομές.

- - - Updated - - -

Σωστός δεν μου το είπαν ότι καταργούνται αλλά μάλλον για αυτό που λες το ανέφερε.
Εδώ το link (https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/metaptosi-karton-amex)

Οι κάρτες American Express αντικαθίστανται με νέα προϊόντα που συνεχίζουν να σας προσφέρουν μοναδικά προνόμια!

phantom77
22-01-19, 19:28
Και εγώ που έχω και τις 3 πιστωτικές της Αlpha (Visa, MC και ΑΜΕΧ) τι θα πάρω; Δεύτερη MC; Ή θα μου δώσουν Diners που τη δέχονται ακόμα λιγότερα καταστήματα; :rolleyes:

spartak
23-01-19, 00:10
Ανάλογα τον τύπο της κάρτας που έχει ο καθένας θα πάρει και άλλη κάρτα. Επίσης για κάποιες δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ποια θα τις αντικαταστήσει. Σε γενικές γραμμές θα προσπαθήσουν να κρατήσουν τα προνόμια.

gmdb
23-01-19, 10:28
Εμένα που έληγε αυτόν τον μήνα η ΑΜΕΧ πάλι την ίδια δώσανε και δεν την άλλαξαν

thourios
23-01-19, 10:57
Εμένα που έληγε αυτόν τον μήνα η ΑΜΕΧ πάλι την ίδια δώσανε και δεν την άλλαξαν

Πρέπει να έγινε τελευταία η διακοπή συνεργασίας οπότε μάλλον πάλι θα στην αλλάξουν.

gmdb
23-01-19, 11:56
Οψόμεθα

griniaris
23-01-19, 12:18
troll mode on



Οψόμεθα


Μην βριζεις σε παρακαλω .... Μιλα ομορφα εδω μεσα. Για την εικονα σου το λεω. κριμα να σε βριζουν οι μισοι εδω μεσα. :rofl: :rofl:


edit: troll mode off

kstefanos
23-01-19, 15:30
0,40% έχει τώρα. Ποιες καλύτερες εναλλακτινές υπάρχουν; Μόνο τον Live της Eurobank ξέρω, με 0,50% επιτόκιο.

λιστα (https://www.tsig.gr/lang-el/prothesmiakes)

εφοσον το ποσο σου ειναι κατω απο το οριο του ΤΕΚΕ δεν υπαρχει ζητημα.

ASFE
23-01-19, 15:57
Ενημερωση στη δουλεια.

Απατεώνες παίρνουν τον έλεγχο Facebook λογαριασμών και στη συνέχεια αφού εντοπίζουν άτομα που έχουν συχνή επικοινωνία μέσω Messenger τους εξαπατούν ζητώντας χρήματα. Συγκεκριμένα, χρησιμοποιώντας προηγούμενη επικοινωνία, στέλνουν μήνυμα σε οικείο άτομο, τον ρωτούν εάν διατηρεί λογαριασμό στην Τράπεζα Πειραιώς και του ζητούν να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία ΛσΛ (Λεφτά στο Λεπτό).

200807

Προσοχη

imitheos
23-01-19, 16:48
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Ενημέρωσα όσους ήξερα με facebook και λοιπά.

Όλοι πιανόμαστε μπόσικοι και κάνουμε αψυχολόγητες χαζές κινήσεις για αυτό δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά θα δίνατε χρήματα (ειδικά ένα τόσο μεγάλο ποσό) μέσω συνομιλίας facebook ή κάποιου messenger; Δεν θα παίρνατε πρώτα ένα τηλέφωνο να μιλήσετε να δείτε τι παίχθηκε; Και από το τηλέφωνο μπορεί να ξεγελαστείς αλλά τουλάχιστον θα ακούσεις την φωνή του άλλου και θα ξέρεις αν είναι αυτός.

Chingachgook
23-01-19, 16:49
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Ενημέρωσα όσους ήξερα με facebook και λοιπά.

Όλοι πιανόμαστε μπόσικοι και κάνουμε αψυχολόγητες χαζές κινήσεις για αυτό δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά θα δίνατε χρήματα (ειδικά ένα τόσο μεγάλο ποσό) μέσω συνομιλίας facebook ή κάποιου messenger; Δεν θα παίρνατε πρώτα ένα τηλέφωνο να μιλήσετε να δείτε τι παίχθηκε; Και από το τηλέφωνο μπορεί να ξεγελαστείς αλλά τουλάχιστον θα ακούσεις την φωνή του άλλου και θα ξέρεις αν είναι αυτός.

This...

sdikr
23-01-19, 17:03
Οι νεότερες γενιές πρώτα μάθανε τα διάφορα messenger και μετά το τηλέφωνο

Andreaslar
23-01-19, 18:27
Πολύ large ο "φίλος" με τα 50€ τόκο... Βρώμαγε η δουλειά, καμιάς γκόμενας θα ήταν ο λογαριασμός και της έστειλε ο άλλος ο χάπατος 600€ ! για να πάρει +50€ την άλλη μέρα

mzaf
23-01-19, 20:29
Παιδιά,νομίζω πως δεν έχεις δυνατότητα να στείλεις τόσα λεφτά με την συγκεκριμένη υπηρεσία

Άκυρο,το κοίταξα και όντως είναι 600 το όριο :down:

griniaris
23-01-19, 20:33
Παιδιά,νομίζω πως δεν έχεις δυνατότητα να στείλεις τόσα λεφτά με την συγκεκριμένη υπηρεσία

Άκυρο,το κοίταξα και όντως είναι 600 το όριο :down:

Το οριο αυτο μπορεις να το αλλαξεις με μια επισκεψη στο καταστημα. ειτε το ανεβαζεις ειτε το κατεβαζεις.

Δεν ειναι καθολου ασχημη υπηρεσια ομως. Εμενα με βολεψε παντως κανα δυο φορες που χρειαζτηκα λεφτα.
Επειδη ημουν παραλια και δεν ειχα την καρτα μαζι... τα εστειλα απο το κινητο μου... πηγα στο ΑΤΜ και απλα τα τραβηξα.

Ομως θελει προσοχη οπως ειδαμε. ΑΛΛΟ χρηση... και ΑΛΛΟ καταχρηση.

mzaf
23-01-19, 20:35
Το οριο αυτο μπορεις να το αλλαξεις με μια επισκεψη στο καταστημα. ειτε το ανεβαζεις ειτε το κατεβαζεις.

Έχεις δίκιο,απλά θυμόμουν από τον δικό μου λογαριασμό,που το έχω στα 60

dimitri_ns
23-01-19, 20:46
Bολεύει πολύ η υπηρεσία της Πειραιώς αν έχεις παιδιά που είναι σε καμμιά Αμοργό ή Φολέγανδρο

Εγώ δεν χρειάζομαι τέτοιες υπηρεσίες, έχω πρόσωπο :p

slalom
23-01-19, 22:15
Ενημερωση στη δουλεια.

Απατεώνες παίρνουν τον έλεγχο Facebook λογαριασμών και στη συνέχεια αφού εντοπίζουν άτομα που έχουν συχνή επικοινωνία μέσω Messenger τους εξαπατούν ζητώντας χρήματα. Συγκεκριμένα, χρησιμοποιώντας προηγούμενη επικοινωνία, στέλνουν μήνυμα σε οικείο άτομο, τον ρωτούν εάν διατηρεί λογαριασμό στην Τράπεζα Πειραιώς και του ζητούν να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία ΛσΛ (Λεφτά στο Λεπτό).
Εγω θα το εστελνα με SMS σε καθε περιπτωση, πιο ασφαλες

Μετα απο τηλ. συννενοηση βαβαια

badweed
24-01-19, 03:03
σε alphabank δεν βλεπω τον λογαριασμο και την διαχειρηση του , στην επισκοπιση ειναι δευτερος αντι για πρωτος απο μια καρτα , και δειχνει να εχει 0 (μηδεν) ευρω και "Λάθος συστήματος (EUR) "



βλεπω οτι γυρισε στην κανονικη του λειτουργια , 14.5 ευρω ειναι στην θεση τους .

badweed
29-01-19, 14:46
αυτο με την πιστοποιηση του λογαριασμου στην alpha bank μεσω κινητου και οχι πλεον μιας συσκευης που εχω παρει απο την alpha bank εδω και 10+ χρονια , δεν μου εχει κατσει καθολου καλα .
εκτος απο το οτι πιστευω οτι θα χρεωσουν το web banking με καποιο ποσο με προφαση τετοια κοστη που οπως ανεφερα , με μια μικρη συσκευη , εχω απαλαχτει για περισσοτερο απο 10 χρονια .
σε δενουν και με μια συνδομη κινητης/καρτοκινητης τηλεφωνιας (που θα εχουν και επενδυσεις οι τραπεζες )
οκ ολοι εχουν κινητο , αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι μονοδρομος η χρησιμοποιηση του για αυτοτελης διαδικασιες .
και εφοσων ειναι σε web η εφαρμογη του web banking , γιατι δεν διαλεξανε να στελνουν email , που ειναι κατεξοχην δωρεαν και διαλεξανε ενα αλλο μεσο , μεσω δηλαδη παροχου τηλεφωνιας ;
ας το κρατησουνε για το mobile-banking το sms .

sdikr
29-01-19, 15:04
αυτο με την πιστοποιηση του λογαριασμου στην alpha bank μεσω κινητου και οχι πλεον μιας συσκευης που εχω παρει απο την alpha bank εδω και 10+ χρονια , δεν μου εχει κατσει καθολου καλα .
εκτος απο το οτι πιστευω οτι θα χρεωσουν το web banking με καποιο ποσο με προφαση τετοια κοστη που οπως ανεφερα , με μια μικρη συσκευη , εχω απαλαχτει για περισσοτερο απο 10 χρονια .
σε δενουν και με μια συνδομη κινητης/καρτοκινητης τηλεφωνιας (που θα εχουν και επενδυσεις οι τραπεζες )
οκ ολοι εχουν κινητο , αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι μονοδρομος η χρησιμοποιηση του για αυτοτελης διαδικασιες .
και εφοσων ειναι σε web η εφαρμογη του web banking , γιατι δεν διαλεξανε να στελνουν email , που ειναι κατεξοχην δωρεαν και διαλεξανε ενα αλλο μεσο , μεσω δηλαδη παροχου τηλεφωνιας ;
ας το κρατησουνε για το mobile-banking το sms .

Τα sms είναι η επιλογή αρκετών υπηρεσιών, πχ το Paypal κάνει χρήση sms, το ebay, είναι θεωρητικά πιο ασφαλές απο το email και πιο σίγουρο οτι θα το λάβεις στην ώρα του.
Βέβαια μπορεί όντως να είναι αυτό που είπες με τις μετοχές στις εταιρίες κινητής, είναι πιο σίγουρο οτι υπάρχει κάποια συνωμοσία παρά το ότι είναι κοινή πρακτική.

Το μηχανάκι μάλλον το έχεις ανοίξει για να αλλάξεις μπαταρία, κάτι που κανονικά δεν προβλέπεται, υπάρχουν περιπτώσεις που επειδή κάποιος πάτησε το otp πολλές φορές να χάσει τον συγχρονισμό του και άντε μετά τηλέφωνα στην τράπεζα.

badweed
29-01-19, 15:10
Το μηχανάκι μάλλον το έχεις ανοίξει για να αλλάξεις μπαταρία, κάτι που κανονικά δεν προβλέπεται, υπάρχουν περιπτώσεις που επειδή κάποιος πάτησε το otp πολλές φορές να χάσει τον συγχρονισμό του και άντε μετά τηλέφωνα στην τράπεζα.

οχι δεν το εχω ανοιξει , το ειχα υποψη μου σε περιπτωση που τελειωνε (ειχε και μεθοδο συνχρονισμου του καποιο καιρο μεσω του web banking ! )

sms απο paypal (ισως μια φορα στην αρχη στο paypal ) δεν εχω παρει , ουτε απο ebay , ολα μεσω email .

sdikr
29-01-19, 15:29
οχι δεν το εχω ανοιξει , το ειχα υποψη μου σε περιπτωση που τελειωνε (ειχε και μεθοδο συνχρονισμου του καποιο καιρο μεσω του web banking ! )

sms απο paypal (ισως μια φορα στην αρχη στο paypal ) δεν εχω παρει , ουτε απο ebay , ολα μεσω email .

Αυτό γιατι δεν έχεις ενεργοποιήσει το two factor auth

griniaris
29-01-19, 15:47
Αυτό γιατι δεν έχεις ενεργοποιήσει το two factor auth

Το οποιο να συμπληρωσω οτι πλεον θεωρειται "must have" λογω των πολλων επιτυχων παραβιασεων λογαριασμων.

papamarg
29-01-19, 15:48
Τα sms είναι η επιλογή αρκετών υπηρεσιών, πχ το Paypal κάνει χρήση sms, το ebay, είναι θεωρητικά πιο ασφαλές απο το email και πιο σίγουρο οτι θα το λάβεις στην ώρα του.

Θεωρητικά, είναι μια μορφή 2fa, αλλά είναι πιο εύκολο να υποκλαπεί από email.

sdikr
29-01-19, 15:52
Ούτε καν, το ακριβώς αντίθετο! Βέβαια δε νομίζω εδώ οι υπάλληλοι εταιριών κινητής να είναι τόσο τσοπάνηδες όσο στο Αμέρικα και να δίνουν τον έλεγχο της sim σε αγνώστους!

Με το email δεν χρειάζεται καν υπάλληλος της εταιρίας ;), ούτε καν πρόσβαση σε μια συσκευή με sim
Στο paypal δεν έχει επιλογή για 2fa μέσω email, ούτε στο ebay, γιατί άραγε;

https://medium.com/tech-ramblings/why-sms-two-factor-is-better-than-no-two-factor-at-all-1775cab1eb5c

badweed
29-01-19, 16:00
πραγματι το sms ισως να ειναι πιο ασφαλες απο το email , και πιο πρακτικο για μεγαλυτερο πληθος ατομων .

papamarg
30-01-19, 01:23
Με το email δεν χρειάζεται καν υπάλληλος της εταιρίας ;), ούτε καν πρόσβαση σε μια συσκευή με sim
Στο paypal δεν έχει επιλογή για 2fa μέσω email, ούτε στο ebay, γιατί άραγε;

https://medium.com/tech-ramblings/why-sms-two-factor-is-better-than-no-two-factor-at-all-1775cab1eb5c

Γενικότερα δε φημίζεται το Paypal για την ασφάλεια του, το hardware 2fa είναι ότι καλύτερο αλλά και το Google Authenticator ή Authy μια χαρά κάνει τη δουλειά του για τον περισσότερο κόσμο.
Το άρθρο που βρήκες λέει ότι το SMS είναι καλύτερο από το να μην έχεις 2fa καθόλου, δε διαφωνώ με αυτό!

sdikr
30-01-19, 02:35
Πραγματικά είτε έχεις άγνοια ή τρολάρεις. Γενικότερα δε φημίζεται το Paypal για την ασφάλεια του, το hardware 2fa είναι ότι καλύτερο αλλά και το Google Authenticator ή Authy μια χαρά κάνει τη δουλειά του για τον περισσότερο κόσμο.
Το άρθρο που βρήκες λέει ότι το SMS είναι καλύτερο από το να μην έχεις 2fa καθόλου, δε διαφωνώ με αυτό!

Πιο πάνω που μπήκες στην συζήτηση και λες ούτε καν, η σύγκριση είναι ανάμεσα σε email και sms, όχι ανάμεσα σε sms και hardware, software ή ότι άλλο υπάρχει αυτή την στιγμή.
Το paypal κάνει χρήση και hardware token, αλλά και software token της verisign αυτά που αναφέρεις πως είναι καλά για την ασφάλεια καθώς Και sms, όχι όμως email.

papamarg
30-01-19, 14:53
Πιο πάνω που μπήκες στην συζήτηση και λες ούτε καν, η σύγκριση είναι ανάμεσα σε email και sms, όχι ανάμεσα σε sms και hardware, software ή ότι άλλο υπάρχει αυτή την στιγμή.
Το paypal κάνει χρήση και hardware token, αλλά και software token της verisign αυτά που αναφέρεις πως είναι καλά για την ασφάλεια καθώς Και sms, όχι όμως email.

Ναι, έχεις δίκιο, παρασύρθηκα από το comment για 2fa!:oops:

Manolis_karas
01-02-19, 18:28
Τα sms είναι η επιλογή αρκετών υπηρεσιών, πχ το Paypal κάνει χρήση sms, το ebay, είναι θεωρητικά πιο ασφαλές απο το email και πιο σίγουρο οτι θα το λάβεις στην ώρα του.
Βέβαια μπορεί όντως να είναι αυτό που είπες με τις μετοχές στις εταιρίες κινητής, είναι πιο σίγουρο οτι υπάρχει κάποια συνωμοσία παρά το ότι είναι κοινή πρακτική......
Σήμερα στην ΑΛΦΑ σε περίπτωση μεταφοράς χρημάτων έβγαλε επιλογή και μήνυμα με viber.

griniaris
01-02-19, 20:38
Σήμερα στην ΑΛΦΑ σε περίπτωση μεταφοράς χρημάτων έβγαλε επιλογή και μήνυμα με viber.

Εμενα παντως εδω και κανα μηνα εχουν σταματησει να ζητανε ΡΙΝ. τι να πω.... περιεργα πραγματα.

netblues
01-02-19, 21:31
Εμενα παντως εδω και κανα μηνα εχουν σταματησει να ζητανε ΡΙΝ. τι να πω.... περιεργα πραγματα.
Εδω και καιρο, αν εχεις τον ελεγχο και των δυο λογαριασμων


Σήμερα στην ΑΛΦΑ σε περίπτωση μεταφοράς χρημάτων έβγαλε επιλογή και μήνυμα με viber.
Εχει πανω απο 15 μερες, ομως 3 φορες που το δοκιμασα δεν ηρθε τιποτε...

sdikr
01-02-19, 23:21
Σήμερα στην ΑΛΦΑ σε περίπτωση μεταφοράς χρημάτων έβγαλε επιλογή και μήνυμα με viber.

Είναι καινούργιο φρούτο αυτό, δεν το έχω δοκιμάσει

- - - Updated - - -


Εμενα παντως εδω και κανα μηνα εχουν σταματησει να ζητανε ΡΙΝ. τι να πω.... περιεργα πραγματα.

έχουνε ελαττώσει τους λόγους που ζητάνε εξτρά πιν, πχ για πληρωμές στο δημόσιο πλέον δεν ζητάνε, παλιότερα ήθελα ακόμα και για να πας στην επιλογή πληρωμή σε τρίτους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.