PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

ardi21
02-02-19, 01:34
Τυχαια παρατηρησα 3 χρεωσεις στον λογαριασμο μου στην Alpha οι οποιες δεν ξερω τι ειναι. Ειναι 4-5 ευρω η καθε μια και στην αιτιολογια γραφει SDDFTSID και διπλα εναν διαφορετικο αριθμο καθε φορα. Ολες εχουν γινει τον τελευταιο 1.5 μηνα. Αν παρω την τραπεζα και αμφισβητησω την συναλλαγη μπορει να γινει τιποτα? Η τουλαχιστον να μου πουν απο που ειναι.

spartak
02-02-19, 09:15
Τυχαια παρατηρησα 3 χρεωσεις στον λογαριασμο μου στην Alpha οι οποιες δεν ξερω τι ειναι. Ειναι 4-5 ευρω η καθε μια και στην αιτιολογια γραφει SDDFTSID και διπλα εναν διαφορετικο αριθμο καθε φορα. Ολες εχουν γινει τον τελευταιο 1.5 μηνα. Αν παρω την τραπεζα και αμφισβητησω την συναλλαγη μπορει να γινει τιποτα? Η τουλαχιστον να μου πουν απο που ειναι.

Πάρε και ρώτα από που είναι. Αν δεν τις έχεις κάνει εσύ δες πως έγιναν

ardi21
02-02-19, 10:45
Tελικα ειναι παγια εντολη, η οποια εχει μπει απο καταστημα, και δεν μπορω να την ακυρωσω απο το web banking. Το γιατι εχει μπει δεν γνωριζω, πρεπει να παω να ρωτησω. Πολυ περιεργο μου φαινεται...

thourios
02-02-19, 10:55
Με το κατάστημα αυτό έχεις σχέση;
και άμα το κατάστημα είναι στο εξωτερικό ή κάπου που δεν μπορείς να πας να δεν μπορείς να πας ο ίδιος τι γίνεται;

ardi21
02-02-19, 11:05
Aπο καταστημα Alpha Bank μου ειπε.

user2163
02-02-19, 13:47
Aπο καταστημα Alpha Bank μου ειπε.

Μπορεί να είναι και sepa direct debit μήπως έβαλες τα στοιχεία σου πουθενά στο internet (IBAN , Ονοματεπώνυμο) και σε χρέωσε;
Επίσης οι χρεώσεις αυτές συνοδέυονται και με άλλη μια χρέωση έκαστος 0.30;
Μέσα από το web banking αν πάς στην εντολή και πατήσεις πλήρη στοιχεία τι σου γράφει; ; Ή γράφει λάθος συστήματος;

zardoz
02-02-19, 15:05
Τυχαια παρατηρησα 3 χρεωσεις στον λογαριασμο μου στην Alpha οι οποιες δεν ξερω τι ειναι. Ειναι 4-5 ευρω η καθε μια και στην αιτιολογια γραφει SDDFTSID και διπλα εναν διαφορετικο αριθμο καθε φορα. Ολες εχουν γινει τον τελευταιο 1.5 μηνα. Αν παρω την τραπεζα και αμφισβητησω την συναλλαγη μπορει να γινει τιποτα? Η τουλαχιστον να μου πουν απο που ειναι.

SDD FTS ID =

SEPA (Single Euro Payments Area) DIRECT DEBIT - FINANCIAL TRACKING SYSTEM - ID

(ID ... σχετικό με τη κίνηση..)

Οπότε ...

1. Για τι ποσά μιλάμε ?
2. Τι έκανες το τελευταίο καιρό από κινήσεις στο εξωτερικό ?

ardi21
02-02-19, 15:12
Όταν πατήσω πλήρη στοιχεία γράφει λάθος συστήματος. Όχι δεν συνοδεύεται από μικρές χρεώσεις και τα ποσά είναι 4-5 ευρώ κάθε φορά. Από κινήσεις έχω κάνει για κάνα δύο για εφαρμογές από Google store, μέσω PayPal. Δεν θυμάμαι να έχω βάλει πουθενά IBAN κτλ. Μόνο τους κωδικους για να μπω στο web banking της alpha.

Τι σημαίνει αυτό δηλαδή;

user2163
02-02-19, 15:35
Όταν πατήσω πλήρη στοιχεία γράφει λάθος συστήματος. Όχι δεν συνοδεύεται από μικρές χρεώσεις και τα ποσά είναι 4-5 ευρώ κάθε φορά. Από κινήσεις έχω κάνει για κάνα δύο για εφαρμογές από Google store, μέσω PayPal. Δεν θυμάμαι να έχω βάλει πουθενά IBAN κτλ. Μόνο τους κωδικους για να μπω στο web banking της alpha.

Τι σημαίνει αυτό δηλαδή;

χμμ sepa direct debit είναι σίγουρα.Πάρε και ένα τηλ. στο phone banking της alpha μπας και βγάλεις άκρη και Δευτέρα σε κατάστημα οπωσδήποτε.

Επίσης έβαλες πουθενά τα στοιχεία σου γιατί αυτό χρειάζεται κατ'ελάχιστο iban και ονοματεπώνυμο.
Σε κάθε περίπτωση η συναλλαγή μπορεί να αμφισβητηθεί αλλά δεν γνωρίζω τα χρονικά περιθώρια.

ardi21
02-02-19, 15:49
Δεν θυμάμαι να έχω βάλει πουθενά IBAN και όνομα. Αλλά έτσι κι αλλιώς πώς γίνεται να βάλει κάποιος στον λογαριασμό σου παγια εντολή μόνο με αυτά τα στοιχεία? Δεν πρέπει να το κάνεις από μόνος σου και να βάλεις και κωδικό ασφαλείας; Άλλαξα και τον κωδικό του ebanking και σε ένα μήνα λήγει η κάρτα μου οπότε έτσι κι αλλιώς θα μου στείλουν άλλη.

Χρησιμοποιώ την εφαρμογη enpass χρονια και εχω εκεί τα πάντα από κωδικούς. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει πρόβλημα γιατι είναι κρυπτογραφημένα..

Το θέμα είναι να μπορεσει διακοπεί η πάγια εντολή και κάπως να διασφαλιστω ότι δεν θα ξανασυμβεί.

user2163
02-02-19, 16:08
Δεν θυμάμαι να έχω βάλει πουθενά IBAN και όνομα. Αλλά έτσι κι αλλιώς πώς γίνεται να βάλει κάποιος στον λογαριασμό σου παγια εντολή μόνο με αυτά τα στοιχεία? Δεν πρέπει να το κάνεις από μόνος σου και να βάλεις και κωδικό ασφαλείας; Άλλαξα και τον κωδικό του ebanking και σε ένα μήνα λήγει η κάρτα μου οπότε έτσι κι αλλιώς θα μου στείλουν άλλη.

Χρησιμοποιώ την εφαρμογη enpass χρονια και εχω εκεί τα πάντα από κωδικούς. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει πρόβλημα γιατι είναι κρυπτογραφημένα..

Το θέμα είναι να μπορεσει διακοπεί η πάγια εντολή και κάπως να διασφαλιστω ότι δεν θα ξανασυμβεί.

Η πάγια εντολή δεν μπήκε από το e-banking αλλά πχ κάποιος πήγε να αγοράσει κάτι στο internet και έβαλε πληρωμή μέσω sepa direct debit,συμπλήρωσε το ονοματεπώνυμο σου και το iban σου και ενδεχομένως και άλλα στοιχεία που θα μπορούσαν να είναι ψέυτικα γιατί ούτως η άλλως δεν ελέγχονται και το κατάστημα έστειλε στην alpha bank αυτά τα στοιχεία αυτόματα μέσα από το sepa direct debit transfer σύστημα.Η alpha bank από τη στιγμή που είναι σωστά τα στοιχεία είναι υποχρεωμένη να κάνει δεκτό αυτό το αίτημα πραγμα που έκανε (αυτόματα).

Όπως σου είπα μπορείς για περισσότερες πληροφορίες να πας στο κατάστημα έτσι ώστε να δουν τι στοιχεία δόθηκαν.Κατά 99% θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω θα το έκανα 100% αλλά επειδή έχει περάσει λίγος χρόνος δεν ξέρω τι ισχύει με αυτό.

Τη συγκεκριμένη υπηρεσία πληρωμών τη χρησιμοποιεί και το dropbox όπως σίγουρα και άλλα καταστήματα.

Η πάγια εντολή έχει διακοπεί λογικά γιατί συνήθως είναι one-time-payment αλλά αν την βλέπεις ακόμη ενεργή θα σου πουν από το κατάστημα τι γίνεται.

Για να διασφαλίσεις ότι δεν θα συμβεί και δεδομένου ότι δεν το έκανες εσύ ή κάποιο κοντινό σου πρόσωπο (γιατί δεν είναι ότι καταχωρήθηκε απλά ένα iban είχε σίγουρα και το όνομα σου) κανονικά θα πρέπει να κλείσεις το λογαριασμό και να ανοίξεις καινούριο ή αν υπάρχει η δυνατότητα η alpha bank να μπλοκάρει τέτοιου είδους πληρωμές.

ardi21
02-02-19, 16:20
Μάλιστα κατάλαβα... Δηλαδή με ένα όνομα και ένα IBAN μπορεί κάποιος να αγοράσει ότι θέλει. Αυτο ομολογω δεν το ηξερα.

user2163
02-02-19, 16:31
201099

Θεωρητικά ναι αλλά στην πράξη ακριβώς επειδή πολλά καταστήματα έχουν χάσει πολλά χρήματα με αυτόν τον τρόπο δεν το υλοποιούν.
Το καλό είναι ότι είναι πολύ εύκολο να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

ardi21
02-02-19, 16:38
Ελπιζω να γίνετάι να απενεργοποιήσω αυτές τις πληρωμές γιατί το ανοιγμα νεου λογαριασμού θα με ταλαιπωρησει. Πρέπει να αλλάξω και καποια αλλά πράγματα μαζί.

manoulamou
03-02-19, 11:38
Οσο ζω... μαθαινω!
http://www.rcbcy.com/el/corporate-clients/transactional-services/payments-and-transfers/sepa-direct-debit/
:hmm:

dimitri_ns
03-02-19, 11:47
Οσο ζω... μαθαινω!
http://www.rcbcy.com/el/corporate-clients/transactional-services/payments-and-transfers/sepa-direct-debit/
:hmm:

Σε αντίθεση με σένα
Από τότε που τριγυρνούσα άγονη γραμμή και παραλίες
Είχα μάθει
Οσο ζω πληρώνω

ΥΓ
Είχα κι εκείνον τον springsteen
Που έλεγε
"Μεγάλωσα
Και σταμάτησα να διαβάζω βιβλία.
Διαβάζω μόνο λογαρισμούς.."

ardi21
03-02-19, 11:56
Οσο ζω... μαθαινω!
http://www.rcbcy.com/el/corporate-clients/transactional-services/payments-and-transfers/sepa-direct-debit/
:hmm:

Kατατοπιστικοτατη.

Μπορείτε να επιλέξετε να απενεργοποιήσετε τα SEPA Direct Debit στους λογαριασμούς σας, οπόταν η Τράπεζα απορρίπτει όλα τα SEPA Direct Debit που έχει λάβει, συμπληρώνοντας μια ειδική φόρμα σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της Τράπεζας;
Εάν δεν συμφωνείτε με το SEPA Direct Debit που διευθετήθηκε από το λογαριασμό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφεί εντός των χρονικών ορίων που περιγράφονται στο Βιβλίο Κανονισμών του Σχεδίου SEPA Direct Debit;

Οποτε μαλλον θα γλυτωσω την αλλαγη λογαριασμου. Θα τους πω να μου το απενεργοποιησουν. Τωρα για το αν θα παρω τα χρηματα πισω θα το δουμε.

Ρε παιδια μονο εμενα μου φαινεται εντελως ηλιθιο να μπορει να σου παρει καποιος χρηματα γνωριζοντας μονο το IBAN και το ονομα σου? Βγαζω εξω την περιπτωση να το εβαλες καπου στο internet και να στο πηραν.

Το ονομα μου το ξερουν 200 γνωστοι-φιλοι-συγγενεις π.χ. Μπορει καποια στιγμη να στειλω σε εναν απο αυτους το IBAN για να μου στειλει χρηματα. Αυτο σημαινει οτι ο συγκεκριμενος μπορει να μου παρει χρηματα οποτε γουσταρει? Τι πραγμα ειναι αυτο?

lewton
03-02-19, 12:02
Δεν μπορεί να σου πάρει λεφτά χωρίς την συγκατάθεσή σου.
Αν συνέβη αυτό είναι παράνομο.

ardi21
03-02-19, 12:08
Κι ομως μαλλον αυτο εγινε. Θα δω αυριο. Προς το παρον πηρα τα λιγα χρηματα που ειχα μεσα για να ειμαι ησυχος.

user2163
03-02-19, 13:13
Ναι δυστυχώς μπορεί να γίνει να αγοράσει δηλαδή κάτι γνωρίζοντας μόνο το IBAN και το όνομα σου.Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση που τα ποσά είναι μικρά μάλλον κανένας φίλος σου που ίσως να το είδε σαν τρόπο πληρωμής σε κανένα browser game έβαλε τα στοιχεία σου ενδεχομένως ακόμη και μη γνωρίζωντας ότι θα χρεωθείς και τσουπ.
Επίσης επειδή αυτό παίρνει 1-2 εργάσιμες για καταχώρηση από την τράπεζα όταν κάνει την πληρωμή το προιόν που αγοράζει (συνήθως άυλα προιόντα/υπηρεσίες) του αποδίδεται άμεσα και αν διαπιστωθεί ότι ο λογαριασμός δεν είχε τελικά υπόλοιπο ή ο κάτοχος έκανε chargeback τότε ακολουθούνται οι όροι του εκάστοτε site.

Πχ αν είναι ένα παιχνίδι και μέσω αυτού αγοράζεις virtual currency ισως να το μπλοκάρουν μόνιμα το λογαριασμο σίγουρα θα κληθεί να δώσει πίσω τα χρήματα στην εταιρία του παιχνιδιού.Το κάθε κατάστημα το χειρίζεται διαφορετικά.

ardi21
03-02-19, 13:21
Ναι δυστυχώς μπορεί να γίνει να αγοράσει δηλαδή κάτι γνωρίζοντας μόνο το IBAN και το όνομα σου.Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση που τα ποσά είναι μικρά μάλλον κανένας φίλος σου που ίσως να το είδε σαν τρόπο πληρωμής σε κανένα browser game έβαλε τα στοιχεία σου ενδεχομένως ακόμη και μη γνωρίζωντας ότι θα χρεωθείς και τσουπ.
Επίσης επειδή αυτό παίρνει 1-2 εργάσιμες για καταχώρηση από την τράπεζα όταν κάνει την πληρωμή το προιόν που αγοράζει (συνήθως άυλα προιόντα/υπηρεσίες) του αποδίδεται άμεσα και αν διαπιστωθεί ότι ο λογαριασμός δεν είχε τελικά υπόλοιπο ή ο κάτοχος έκανε chargeback τότε ακολουθούνται οι όροι του εκάστοτε site.

Πχ αν είναι ένα παιχνίδι και μέσω αυτού αγοράζεις virtual currency ισως να το μπλοκάρουν μόνιμα το λογαριασμο σίγουρα θα κληθεί να δώσει πίσω τα χρήματα στην εταιρία του παιχνιδιού.Το κάθε κατάστημα το χειρίζεται διαφορετικά.

Συγγνωμη αλλα αν το εκανε καποιος φιλος μου αυτο το πραγμα, τοτε δεν ειναι φιλος μου! Προσωπικα το αποκλειω.

Επισης αυτο νομιζω οτι ειναι μια ηλιθιοτητα και θα επρεπε να υπαρχει μια δικλειδα ασφαλειας. Μου φαινεται πραγματικα απιστευτο.

user2163
03-02-19, 13:24
Συγγνωμη αλλα αν το εκανε καποιος φιλος μου αυτο το πραγμα τοτε δεν ειναι φιλος μου! Προσωπικα το αποκλειω.

Και εγώ αλλά κάποιος γνωστός (Οικογένεια,φίλοι)που γνώριζε αυτά τα στοιχεία είναι....
Για να ήταν κάποιος άλλος άγνωστος δύσκολο γιατί τα ποσά ήταν πολύ μικρά όπως είπες στην αρχή.

Σου λέω ότι λογικά τα έβαλε και δεν γνώριζε αν γίνεται να χρεωθεί αλλά να που γίνεται.

ardi21
03-02-19, 13:27
Εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι σε ποιου τον λογαριασμο μπηκαν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να μπορεσουν να μου πουν, και να μην επικαλεστουν προσωπικα δεδομενα, για να λυθει το μυστηριο.

user2163
03-02-19, 13:33
Εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι σε ποιου τον λογαριασμο μπηκαν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να μπορεσουν να μου πουν, και να μην επικαλεστουν προσωπικα δεδομενα, για να λυθει το μυστηριο.

Στο λογαριασμό της επιχείρησης που έκανε τη συναλλαγή.Η οποία είναι μια νόμιμη κανονική επιχείρηση.

Ο λόγος που στο γράφω αυτό από πάνω στο προηγούμενο μου μήνυμα είναι γιατί σαν υπηρεσία το sepa direct debit δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείται από άγνωστους ανθρώπους που θέλουν να σε βλάψουν οικονομικά για να βγάλουν χρήματα οι ίδιοι μιας και είναι χρήσιμη μόνο για την αγορά υπηρεσιών ή άυλων προϊόντων μηδενικής μεταπωλητικής αξίας.

lewton
03-02-19, 14:06
Συγγνωμη αλλα αν το εκανε καποιος φιλος μου αυτο το πραγμα, τοτε δεν ειναι φιλος μου! Προσωπικα το αποκλειω.

Επισης αυτο νομιζω οτι ειναι μια ηλιθιοτητα και θα επρεπε να υπαρχει μια δικλειδα ασφαλειας. Μου φαινεται πραγματικα απιστευτο.
Μου φαίνεται απίστευτο το ότι έχεις βγάλει συμπέρασμα για το τι συνέβη χωρίς να έχεις όλα τα δεδομένα και βάση αυτού του συμπεράσματος κράζεις άδικα προς κάθε κατεύθυνση.

spartak
03-02-19, 17:58
Εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι σε ποιου τον λογαριασμο μπηκαν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να μπορεσουν να μου πουν, και να μην επικαλεστουν προσωπικα δεδομενα, για να λυθει το μυστηριο.

Tα χρήματα τα εισεπραξε κάποια επιχείρηση (αν είναι sepa direct debit). Θα μάθεις ποια επιχειρηση, θα σκεφτείς μήπως εσύ το έκανες και δεν το θυμασαι. Στη συνέχεια (εφόσον δεν τα έκανες εσύ) θα απευθυνθείς στην επιχειρηση και θα πεις ότι δεν τα έκανες εσύ και να ακυρωσουν το όποιο προιον αγοράστηκε. Στην τράπεζα θα αρνηθείς ότι τα έκανες και θα ζητησεις να μη γινεται sepa direct debit στο λογαριασμο σου

ardi21
03-02-19, 18:23
Tα χρήματα τα εισεπραξε κάποια επιχείρηση (αν είναι sepa direct debit). Θα μάθεις ποια επιχειρηση, θα σκεφτείς μήπως εσύ το έκανες και δεν το θυμασαι. Στη συνέχεια (εφόσον δεν τα έκανες εσύ) θα απευθυνθείς στην επιχειρηση και θα πεις ότι δεν τα έκανες εσύ και να ακυρωσουν το όποιο προιον αγοράστηκε. Στην τράπεζα θα αρνηθείς ότι τα έκανες και θα ζητησεις να μη γινεται sepa direct debit στο λογαριασμο σου

Σ'έυχαριστω.

Βεβαια μπορει να ειναι οποιαδηποτε εταιρεια στον κοσμο, ελπιζω να μπορεσω να συνενοηθω και να καταργηθει η παγια εντολη. Ειτε απο την εταιρεια ειτε απο την τραπεζα. Αν και αφου θα καταργησω τις συγκεκριμενες πληρωμες (αν ειναι οντως αυτο) δεν νομιζω να εχω προβλημα.

dimitrisvr
03-02-19, 20:42
H Εθνική έβγαλε νέο mobile banking
https://itunes.apple.com/g...342152889?mt=8

manoulamou
04-02-19, 11:29
Σε αντίθεση με σένα
Από τότε που τριγυρνούσα άγονη γραμμή και παραλίες
Είχα μάθει
Οσο ζω πληρώνω

ΥΓ
Είχα κι εκείνον τον springsteen
Που έλεγε
"Μεγάλωσα
Και σταμάτησα να διαβάζω βιβλία.
Διαβάζω μόνο λογαρισμούς.."
Ελευθερη μεταφραση του "γηρασκω αει διδασκομενος" ηταν
αλλά δυστυχως δεν μαθαινουμε παντα απο τα λαθη μας
μη νομιζεις... :p

thourios
05-02-19, 19:37
Τυχαια παρατηρησα 3 χρεωσεις στον λογαριασμο μου στην Alpha οι οποιες δεν ξερω τι ειναι. Ειναι 4-5 ευρω η καθε μια και στην αιτιολογια γραφει SDDFTSID και διπλα εναν διαφορετικο αριθμο καθε φορα. Ολες εχουν γινει τον τελευταιο 1.5 μηνα. Αν παρω την τραπεζα και αμφισβητησω την συναλλαγη μπορει να γινει τιποτα? Η τουλαχιστον να μου πουν απο που ειναι.

Έχεις κάποια απάντηση σχετικά με τις χρεώσεις;

ardi21
06-02-19, 20:25
sorry για την καθυστερηση. Tελικα ηταν χρεωσεις που ειχα κανει μεσω paypal... Απλα το paypal αποφασισε να μου τραβηξει χρηματα κατευθειαν απο τον λογαριασμο μου και οχι απο την χρεωστικη οπως εκανε χρονια τωρα. Οι μοναδικες χρεωσεις που μου εχει κανει απο τον λογαριασμο μου ηταν αυτες, οι προηγουμενες και οι επομενες ειναι μεσω καρτας. Δεν ξερω τι επαθε ξαφνικα. Ετσι εξηγειται γιατι ειχε αιτιολογια τους συγκεκριμενους κωδικους και οχι την κλασσικη PAYPALXXXX οταν κανεις αγορες μεσω καρτας. Γι'αυτο και δεν το ειχα καταλαβει.

Η παγια εντολη ηταν απο αυτο, μου ειπαν απο την τραπεζα, και ετσι διασταυρωσα μονος μου τις πληρωμες απο τα ποσα. Μου εκτυπωσαν ενα χαρτι και το ειδα, γιατι στην παγια εντολη δεν φαινοταν πουθενα η ονομασια της εταιρειας απο το web banking μου. Αλλαξα τον επιθυμητο τροπο πληρωμης σε χρεωστικη, μεσα απο τις ρυθμισεις, και τους εστειλα e-mail, αν γινετε, να απενεργοποιησουν την παγια εντολη και να μην ξανατραβηξουν ποτε κατευθειαν απο τον λογαριασμο μου. Θα δω τι θα μου πουν.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η υπαλληλος της τραπεζας πηγε στην λιστα με τις SEPA πληρωμες και η εταιρεια paypal δεν υπηρχε πουθενα. Μονο στο χαρτι που μου εκτυπωσαν φαινεται. Ισως να ειναι κατι διαφορετικο. Επισης μου ειπε οτι δεν μπορει να απενεργοποιησει τις συγκεκριμενες πληρωμες για τον λογαριασμο μου... Δεν ξερω αν ισχυει η αν δεν το ηξερε γιατι εγω αλλα διαβασα απο το link σε προηγουμενο μηνυμα.

Το εψαξα λιγο και εχουν πολλοι αυτο το παραπονο. Ξαφνικα τους τραβαει χρηματα απο τον λογαριασμο τους.

thourios
06-02-19, 20:31
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

sdikr
06-02-19, 20:43
Είχε ενημερώσει κάποια στιγμή το Paypal αν θέλω/θέλουμε να ενεργοποιήσουμε τις πληρωμές μέσω direct debit, εγώ προσωπικά του είπα όχι

lewton
06-02-19, 20:55
Τους κοστίζει πολύ λιγότερο το direct debit από τις χρεώσεις των πιστωτικών.
Δεν καταλαβαίνω πάντως πως μπορεί κάποιος να μην αναγνωρίσει τα ποσά που χρεώθηκαν στο λογαριασμό του από το PayPal για αγορές που ο ίδιος έκανε.

ardi21
06-02-19, 20:56
Είχε ενημερώσει κάποια στιγμή το Paypal αν θέλω/θέλουμε να ενεργοποιήσουμε τις πληρωμές μέσω direct debit, εγώ προσωπικά του είπα όχι

Εψαξα στις ρυθμισεις και μαλλον πρεπει να απενεργοποιησω αυτο. Σωστα?

201247



Τους κοστίζει πολύ λιγότερο το direct debit από τις χρεώσεις των πιστωτικών.
Δεν καταλαβαίνω πάντως πως μπορεί κάποιος να μην αναγνωρίσει τα ποσά που χρεώθηκαν στο λογαριασμό του από το PayPal για αγορές που ο ίδιος έκανε.

Υπαρχουν φορες που δεν θυμασαι ολες τις συναλλαγες που εχεις κανει 2 μηνες πριν. Οι δικες μου χρεωσεις ηταν απο το taxibeat. Ε δεν το θυμομουν. Και αν προσθεσεις το γεγονος οτι δεν υπηρχε καμια αιτιολογια, ουτε στις χρεωσεις ,ουτε στην παγια εντολη που να με κανει να θυμηθω απο τι ηταν και ουτε μου ειχε ξανασυμβει ποτε, γινεται το μπλεξιμο.

thourios
06-02-19, 21:08
Όπως εγώ ψαχνόμουν για μια συναλλαγή σήμερα που έλεγε shopping experience SM Αγιος Δημήτριος.
Στον Άγιο Δημήτριο έχω να κατέβει τουλάχιστον πριν από έξι μήνες. Τελικά είναι από το e-shop. Είχα αγοράσει ένα Wifi usb card από το Ελληνικό.
Τώρα το e-shop έχει βάλει μηχανάκια και δεν παίρνουν την κάρτα και να περνάν τα στοιχεία χειροκίνητα ζητώντας μάλιστα το τριψήφιο στην πίσω μεριά.

nemesis1
06-02-19, 21:08
Εψαξα στις ρυθμισεις και μαλλον πρεπει να απενεργοποιησω αυτο. Σωστα?

201247



Ναι αυτό είναι. Πατάς delete και αν μελοντικά αλλάξεις γνώμη, πάς στο ίδιο menu και απλά το κάνεις ξανά enable.
Λογικά ενεργοποιήθηκε όταν συνέδεσες τον IBAN σου, σε ρώταγε πάντως, (το θυμάμαι απ'οταν έκανα το δικό μου) αλλά μάλλον πάταγες οκ χωρίς να διαβάζεις. :nono: :p

sdikr
06-02-19, 21:12
Τους κοστίζει πολύ λιγότερο το direct debit από τις χρεώσεις των πιστωτικών.
Δεν καταλαβαίνω πάντως πως μπορεί κάποιος να μην αναγνωρίσει τα ποσά που χρεώθηκαν στο λογαριασμό του από το PayPal για αγορές που ο ίδιος έκανε.

Που να δεις τι έπαθα με την revolut Που για κάποιο λόγο θεωρεί το banggood μέσω Paypal ότι είναι κάποιο δημοτικο parking απο το λουξεμβούργο, και να ψάχνω να βρω τι και πως, είμαι 100% σίγουρος πως δεν πήγα με αμάξι εκεί

- - - Updated - - -


Εψαξα στις ρυθμισεις και μαλλον πρεπει να απενεργοποιησω αυτο. Σωστα?

201247




Υπαρχουν φορες που δεν θυμασαι ολες τις συναλλαγες που εχεις κανει 2 μηνες πριν. Οι δικες μου χρεωσεις ηταν απο το taxibeat. Ε δεν το θυμομουν. Και αν προσθεσεις το γεγονος οτι δεν υπηρχε καμια αιτιολογια, ουτε στις χρεωσεις ,ουτε στην παγια εντολη που να με κανει να θυμηθω απο τι ηταν και ουτε μου ειχε ξανασυμβει ποτε, γινεται το μπλεξιμο.

Υποθέτω πως ναι,

ardi21
06-02-19, 21:21
Ναι αυτό είναι. Πατάς delete και αν μελοντικά αλλάξεις γνώμη, πάς στο ίδιο menu και απλά το κάνεις ξανά enable.
Λογικά ενεργοποιήθηκε όταν συνέδεσες τον IBAN σου, σε ρώταγε πάντως, (το θυμάμαι απ'οταν έκανα το δικό μου) αλλά μάλλον πάταγες οκ χωρίς να διαβάζεις. :nono: :p

Το θεωρω λιγο περιεργο γιατι τον λογαριασμο μου τον εχω συνδεσει χρονια τωρα και ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα. Και μαλιστα με πληρωμες στην ιδια εταιρεια (taxibeat). Eκτος και αν το ειχα ενεργοποιησει τοτε αθελα μου και τωρα θυμηθηκε να το χρησιμοποιησει αποκλειστικα και μονο για αυτες τις 3 πληρωμες:p Anyway!

Εκανα delete και τωρα μου βγαζει στον λογαριασμο "need approval" παρ'ολο που ειναι confirmed. Υποθετω επειδη διεγραψα το direct debit.

nemesis1
06-02-19, 21:50
Αν πατήσεις πάνω του θα δείς οτι σε "βάζει" μέσα στο λογαριασμο όπου λέει "Status:Confirmed".

Μια χαρά είσαι.

giageo
11-02-19, 10:38
Καλημέρα.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το μέγιστο όριο συναλλαγών για τις χρεωστικές από εθνική alpha και eurobank;
Στην πειραιώς ξέρω οτι είναι 2000€.

griniaris
11-02-19, 11:17
Καλημέρα.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το μέγιστο όριο συναλλαγών για τις χρεωστικές από εθνική alpha και eurobank;
Στην πειραιώς ξέρω οτι είναι 2000€.

Οι απλες χρεωστικες στην ALPHA μεγιστο εχουν 1.500€

Eurobank δεν εχω και δεν θα εχω ποτε. :p

Απλα παιζει ρολο και το προφιλ του πελατη για τα ορια. Αν εχεις μεγαλες καταθεσεις... ή προθεσμιακες... ή αλλα προιοντα κλπ κλπ το οριο αυτο ανεβαινει πολυ.

manoulamou
11-02-19, 12:37
ΕΘΝΙΚΗ (οπως διαβαζω μεσω ibank.gr) στη δικη μου debit mastercard

1.500,00 € ανώτατο ημερήσιο όριο αγορών στο διαδίκτυο
900,00 € ανώτατο ημερήσιο όριο αναλήψεων
1.500,00 € ανώτατο ημερήσιο όριο αγορών (pos/διαδίκτυο)


Διαθέσιμα όρια ανάληψης μετρητών στο εξωτερικό :
(ανανέωση ορίου την 1 Μαρ 2019) (ΦΕΚ Β’4315, 28.9.2018)
€ 5.000,00

έκδοσης εμβάσματος εξωτερικού: με χρήση διμηνιαίου ορίου
€4.000
(ΦΕΚ Β’1943, 31/05/2018)

Μπορει ο πελατης να καθορισει μικροτερο οριο αναληψεων με ΚΑΡΤΑ...
οσο για τις τραπεζες βαζουν ο,τι τους συμφερει - οπως γραφει ανωθεν ο griniaris

user2163
11-02-19, 12:50
Καλημέρα.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το μέγιστο όριο συναλλαγών για τις χρεωστικές από εθνική alpha και eurobank;
Στην πειραιώς ξέρω οτι είναι 2000€.

3000 για alpha
2000 για πειραιώς
1500 eurobank
3000 αναλ. 10000 αγορές εθνική

Σε περίπτωση που θες μεγαλύτερα όρια απευθύνεσαι σε κατάστημα ή τηλεφωνικά.

dimitri_ns
11-02-19, 13:30
3000 για alpha
2000 για πειραιώς
1500 eurobank
3000 αναλ. 10000 αγορές εθνική

Σε περίπτωση που θες μεγαλύτερα όρια απευθύνεσαι σε κατάστημα ή τηλεφωνικά.

Kαι μία χρήσιμη λεπτομέρια
Χρειάστηκε να πληρώσω στον Δημο Καλλιθέας
Ανέβασα το όριο και πλήρωσα με χρεωστική alphabank
Αλλιώς πρώτα στο Δήμο να μάθω το ακριβές ποσό, μετά τραπεζική επιταγή και ουρές και σταυρίδια και επιστροφή στο Δήμο για πληρωμή.

giageo
11-02-19, 17:08
Δε το σκέφτηκα να ρωτήσω από το τηλέφωνο.
Στο web banking έχει διάφορες επιλογές με μέγιστο τις 2000€.
Σε πειραιώς λοιπόν, μόνο με τηλεφωνική επικοινωνία, το όριο μπορεί να ανέβει για 1 μήνα στις 5000€ και μετά επανέρχεται στο προηγούμενο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

user2163
11-02-19, 17:12
Δε το σκέφτηκα να ρωτήσω από το τηλέφωνο.
Στο web banking έχει διάφορες επιλογές με μέγιστο τις 2000€.
Σε πειραιώς λοιπόν, μόνο με τηλεφωνική επικοινωνία, το όριο μπορεί να ανέβει για 1 μήνα στις 5000€ και μετά επανέρχεται στο προηγούμενο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι γίνεται άμεσα και πάνω από 5.000 αν υπάρχει λόγος με αίτημα στο κατάστημα και όπως είπες κατεβαίνει μετά από 1 μήνα.

xaris2335
12-02-19, 14:48
να ρωτήσω και εγώ κάτι για την Πειραιώς. :oops:

Το win bank alerts είναι δωρεάν;
Αν όχι πόσο πάει το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Για μεταφορά ποσού σε άλλη τράπεζα πάω στο ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ->Μεταφορά σε άλλη Τράπεζα;

sdikr
12-02-19, 14:54
να ρωτήσω και εγώ κάτι για την Πειραιώς. :oops:

Το win bank alerts είναι δωρεάν;
Αν όχι πόσο πάει το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Για μεταφορά ποσού σε άλλη τράπεζα πάω στο ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ->Μεταφορά σε άλλη Τράπεζα;


1. έχει διάφορα πακέτα, έχει και δωρεάν
2. Ανάλογα τι επιλέξεις, πχ στο δωρεάν μπορείς να έχεις μόνο ενημέρωση για τον λογαριασμό με email και όχι για κάρτες, ούτε την χρεωστική, εκεί αγοράζεις πακέτο.
3. Ναι

xaris2335
12-02-19, 16:35
ok ευχαριστώ για την απάντηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.