PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

cool11
26-08-19, 22:23
Λοιπον, μπηκα σημερα στο ebanking μου, στην winbank,
και ειναι ορατοι και διαχειρισιμοι οι λογαριασμοι των γονιων μου στους οποιους προστεθηκα ως συνδικαιουχος!

Πως μπορει αυτο να ειναι δυνατον;
Εγω, και οι γονεις, θελαμε απλα να μπει το ονομα μου.
Δεν ζητησα ποτε, να συνδεθουν οι εν λογω λογαριασμοι με το ebanking μου!
Τι γινεται ρε παιδια;
Ενεργουν ερημην μας;

Greg61
26-08-19, 22:30
Λοιπον, μπηκα σημερα στο ebanking μου, στην winbank,
και ειναι ορατοι και διαχειρισιμοι οι λογαριασμοι των γονιων μου στους οποιους προστεθηκα ως συνδικαιουχος!

Πως μπορει αυτο να ειναι δυνατον;
Εγω, και οι γονεις, θελαμε απλα να μπει το ονομα μου.
Δεν ζητησα ποτε, να συνδεθουν οι εν λογω λογαριασμοι με το ebanking μου!
Τι γινεται ρε παιδια;
Ενεργουν ερημην μας;
Ξέρεις τι σημαίνει να μπεί το όνομά σου σε έναν λογαριασμό;
Ξέρεις τι σημαίνει συνδικαιούχος;
Ξέρεις πώς λειτουργεί γενικότερα το web banking?

Andreaslar
26-08-19, 23:16
Μάλλον δεν ξέρει Απλά έβαζε υπογραφές...

minas
26-08-19, 23:23
Λοιπον, μπηκα σημερα στο ebanking μου, στην winbank,
και ειναι ορατοι και διαχειρισιμοι οι λογαριασμοι των γονιων μου στους οποιους προστεθηκα ως συνδικαιουχος!

Πως μπορει αυτο να ειναι δυνατον;
Εγω, και οι γονεις, θελαμε απλα να μπει το ονομα μου.
Δεν ζητησα ποτε, να συνδεθουν οι εν λογω λογαριασμοι με το ebanking μου!
Τι γινεται ρε παιδια;
Ενεργουν ερημην μας;

Όπως είπαμε και νωρίτερα, ο συν-δικαιούχος έχει πλήρη δικαιώματα στον λογαριασμό. Για τις περισσότερες χρήσεις, δεν έχει καμία διαφορά ο δεύτερος, τρίτος κλπ δικαιούχος από τον πρώτο.
Οι λογαριασμοί είναι πλέον (και) δικοί σου.

edit:
Κατανοώ ότι είχαμε ήδη απαντήσει από πριν στον φίλο, και ο εκνευρισμός του για την τράπεζα δεν ήταν εντελώς δικαιολογημένος (εκτός ίσως ότι δεν τους επεσήμαναν τί ακριβώς σημαίνει η διαδικασία προσθήκης δικαιούχου).
Κανείς μας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα. Ας κάνουμε λίγη υπομονή :).

Andreaslar
26-08-19, 23:28
Και το κράτος θεωρεί τα χρήματα ΚΑΙ δικά σου, οπότε αν τυχόν χρωστάς, μπορεί να κάνει κατάσχεση.

slalom
27-08-19, 00:37
Ξέρεις τι σημαίνει συνδικαιούχος;
Αγνωστη λεξη

manoulamou
27-08-19, 01:20
Κατανοώ ότι είχαμε ήδη απαντήσει από πριν στον φίλο, και ο εκνευρισμός του για την τράπεζα δεν ήταν εντελώς δικαιολογημένος (εκτός ίσως ότι δεν τους επεσήμαναν τί ακριβώς σημαίνει η διαδικασία προσθήκης δικαιούχου). Κανείς μας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα. Ας κάνουμε λίγη υπομονή :).
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ... :oneup: ας ηρεμησουμε λιγο :cool: μην ξεχναμε οτι οσο ζουμε μαθαινουμε ΙΔΙΩΣ μεσα απο τα λαθη μας... Ουτε εγω ουτε η κορη μου ξεραμε πώς μπορουσε να εξοφληθει διαφορετικα ή/και ανεξοδα η βοδαφον. Εδωσα το κατι τις παραπανω και εστω εκ των υστερων το μαθαμε... Εδω μεσα βρισκομαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλον, να ενημερωνομαστε και να λυνουμε αποριες!

cool11
27-08-19, 09:19
Συνδικαιουχος σημαινει, οτι επειδη εχω ηδη λογαριασμο με ebanking στην Πειραιως, οποιοσδηποτε νεος λογαριασμος μου εκει, θα εχει υποχρεωτικα και ebanking?
Αυτοματη συνδεση γινεται;
Αυτο ρωτω. Για την δυνατοτητα ebanking σας ρωτω.
Εχει 'ψηφιστει' κανενας κανονισμος στις τραπεζες, ή ειδικα την Πειραιως, που σε καθε νεο λογαριασμο που φαινεται το ονομα σου, θα συνδεεται με το ebanking σου αν τυχον και εχεις;;

minas
27-08-19, 09:57
Συνδικαιουχος σημαινει, οτι επειδη εχω ηδη λογαριασμο με ebanking στην Πειραιως, οποιοσδηποτε νεος λογαριασμος μου εκει, θα εχει υποχρεωτικα και ebanking?
Αυτοματη συνδεση γινεται;
Αυτο ρωτω. Για την δυνατοτητα ebanking σας ρωτω.
Εχει 'ψηφιστει' κανενας κανονισμος στις τραπεζες, ή ειδικα την Πειραιως, που σε καθε νεο λογαριασμο που φαινεται το ονομα σου, θα συνδεεται με το ebanking σου αν τυχον και εχεις;;

Το κάνεις πιο περίπλοκο απ' ότι είναι, και δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις αφού έχει απαντηθεί πολλάκις νωρίτερα
Από το στιγμή που έχεις ενεργοποιήσει το e-banking, σου δείχνει όλες τις υπηρεσίες σου. Όλες τους λογαριασμούς, όλες τις κάρτες, κλπ.
Αν δημιουργούσες νέο λογαριασμό (ουσιαστικά το ίδιο είναι η προσθήκη του ονόματός σου σε υπάρχοντα), δεν θα ήταν παράλογο να πρέπει να ζητήσεις χωριστά να τον προσθέσουν στην εικόνα σου στο winbank;
Εάν είχες πολλούς λογαριασμούς, θα ήθελες να ζητάς για κάθε έναν χωριστά να φαίνεται ή όχι; Δεν είναι λογικό.

Εάν σε ενοχλεί να τους βλέπεις, μπορείς να παραμετροποιήσεις την αρχική εικόνα της winbank για να μην στους δείχνει. Πάντα όμως θα μπορείς να τους διαχειριστείς (να κάνεις πληρωμές, μεταφορές, κλπ), αφού είναι δικοί σου λογαριασμοί.

griniaris
27-08-19, 10:10
Συνδικαιουχος σημαινει, οτι επειδη εχω ηδη λογαριασμο με ebanking στην Πειραιως, οποιοσδηποτε νεος λογαριασμος μου εκει, θα εχει υποχρεωτικα και ebanking?
Αυτοματη συνδεση γινεται;
Αυτο ρωτω. Για την δυνατοτητα ebanking σας ρωτω.
Εχει 'ψηφιστει' κανενας κανονισμος στις τραπεζες, ή ειδικα την Πειραιως, που σε καθε νεο λογαριασμο που φαινεται το ονομα σου, θα συνδεεται με το ebanking σου αν τυχον και εχεις;;

Οπως ειπε πολυ σωστα και ο minas ειναι ΚΑΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ.

Αν πας στο ταμειο μπορεις να κανεις αναληψεις-καταθεσεις-ενημερωση κινησεων κλπ κλπ ... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ . Εκει θα τους κανεις μανουρα χωρις λογο ?

Το e-banking το εβαλες για να βλεπεις τους υπαρχοντες λογαριασμους σου και να τους διαχειριζεσαι οπως θες ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ .
Αυτο ακριβως εγινε λοιπον. Μπηκες συνδικαιουχος(εγινε ΚΑΙ δικο σου ο λογαριασμος) και πολυ σωστα στο εβαλε στο webbankink.

Μην μπλεκεις λοιπον νομους και τετοια. ειναι ακυρη η παραπομπη. Και δεν ειναι θεμω πειραιως. Σε οποια τραπεζα εχεις e-banking ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ με το αφμ σου θα εμφανιζεται εκει.
Ειτε λογαριασμοι ειτε δανεια ειται καρτες κλπ κλπ .

thourios
27-08-19, 10:22
Κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί. Φορολογική αντιμετώπιση σε Ελλάδα και Εξωτερικό
Δείτε το spoiler
Κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί. Φορολογική αντιμετώπιση σε Ελλάδα και Εξωτερικό
Οι κοινόχρηστοι τραπεζικοί λογαριασμοί (joint accounts) είναι η πιο συνηθισμένη μορφή τραπεζικού λογαριασμού, η οποία χρησιμοποιείται από φυσικά πρόσωπα (individuals) προκειμένου να καλύψουν τις λειτουργικές τραπεζικές τους ανάγκες. Το όφελος αυτών είναι η δυνατότητα περισσότερων ατόμων να κάνουν χρήση (ιδίως ανάληψη-κατάθεση) χρηματικών ποσών χωρίς κάθε φορά να απαιτείται η παρουσία άλλου συνδικαιούχου.

Όπως θα αναλύσουμε στη συνέχεια, οι κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί πέραν των λειτουργικών πλεονεκτημάτων τους, έχουν και ένα σημαντικό φορολογικό πλεονέκτημα. Υπό προϋποθέσεις, χρήματα τα οποία ανήκαν σε θανόντα συνδικαιούχο απαλλάσσονται φορολόγησης για τους συνδικαιούχους που τα αναλαμβάνουν.

Ο θεσμός των κοινών τραπεζικών λογαριασμών, για φορολογικούς λόγους είναι επωφελής, όμως η διατήρηση του λογαριασμού αυτού έχει και μερικούς εν δυνάμει κινδύνους ιδιαίτερα σε αυτούς που έχουν οφειλές στο Δημόσιο, Ασφαλιστικούς φορείς και τράπεζες. Η συστηματική προσπάθεια των φορολογικών αρχών να ενισχύσουν τις ελεγκτικές τους δραστηριότητες σε συνδυασμό με τα σύγχρονα εργαλεία ελέγχου και διασύνδεσης με το Ελληνικό και Διεθνές Τραπεζικό Σύστημα έχει οδηγήσει σε πολλές περιπτώσεις όπου επιβλήθηκαν φόροι και πρόστιμα, να υπάρχει δέσμευση τραπεζικών λογαριασμών. Μάλιστα, όπως προκύπτει και με βάση την πρόσφατη απόφαση ΔΕΔ 2522/2018, τα κριτήρια απαλλαγής φορολόγησης που ισχύουν για τους κοινόχρηστους τραπεζικούς λογαριασμούς Ελλάδος, δεν ισχύουν και για τους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς εξωτερικού.

Τι είναι ο κοινόχρηστος τραπεζικός λογαριασμός
Κάθε πολίτης έχει τη δυνατότητα να ανοίξει έναν τραπεζικό λογαριασμό σε μία Τράπεζα στον οποίο δικαιούχος δεν θα είναι μόνο αυτός αλλά και άλλα φυσικά πρόσωπα τα οποία θα συμπράξουν ή και δεν θα συμπράξουν κατά την κατάρτιση της σύμβασης αλλά θα έχουν σε κάθε περίπτωση δικαίωμα χρήσης των καταθέσεων.

Ας δούμε όμως περιπτώσεις χρήσης των λογαριασμών αυτών, οι οποίες παρουσιάζουν ενδιαφέρον τόσο από φορολογική όσο και από νομική πλευρά.

Ανάληψη καταθέσεων από τον συνδικαιούχο
Η ιδιομορφία του κοινόχρηστου τραπεζικού λογαριασμού έγκειται στο ότι χρήση αυτού μπορεί να κάνει κάθε συνδικαιούχος έχοντας δικαίωμα ανάληψης σε ολόκληρο το ποσό ανεξάρτητα του ποιος ήταν ο καταθέτης αυτού.

Με αυτόν τον τρόπο συχνό είναι το φαινόμενο οικογενειακών-προσωπικών ερίδων που οδήγησαν σε ακραίες ενέργειες συζύγων-συγγενών οι οποίοι για προσωπικούς εκδικητικούς ή άλλους λόγους ανέλαβαν ολόκληρο το ποσό ενός κοινόχρηστου λογαριασμού, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, οδηγώντας στην οικονομική καταστροφή τον πραγματικό χρήστη-καταθέτη του λογαριασμού αυτού.

Κατάσχεση κοινόχρηστου τραπεζικού λογαριασμού
Ο κοινόχρηστος λογαριασμός όσον αφορά τις κατασχέσεις διαιρείται ανάλογα με τον αριθμό των συνδικαιούχων. Τεκμαίρεται δηλαδή πως στον συνδικαιούχο αναλογεί το υπάρχον κατατεθειμένο χρηματικό ποσό διαιρεμένο με το σύνολο των συνδικαιούχων.

Σε περίπτωση που συνδικαιούχος λογαριασμού οφείλει σε τρίτο και ο τρίτος αυτός προβεί σε κατάσχεση του κοινόχρηστου λογαριασμού, το μέγιστο ποσό που δύναται να κατάσχει είναι το ½ ή 1/3 ή ¼ (ανάλογα με τον αριθμό των συνδικαιούχων). Αυτό συμβαίνει διότι ο τρίτος δεν γνωρίζει το ιστορικό κινήσεων του τραπεζικού λογαριασμού, οπότε στα μάτια του οι συνδικαιούχοι έχουν εισφέρει ισομερώς τις καταθέσεις.

Προσοχή: Να σημειώσουμε εδώ πως το ίδιο δεν ισχύει στην περίπτωση που δανειστής είναι η ίδια η Τράπεζα στην οποία τηρείται ο τραπεζικός λογαριασμός, η οποία μπορεί να κατασχέσει όλο το διαθέσιμο ποσό (ΑΠ 1812/2007).

Σε περίπτωση λοιπόν που οφείλετε σε Τράπεζα από δανειακή σύμβαση και διατηρείτε κοινόχρηστο λογαριασμό, η πρακτική που ακολουθείται είναι να σας κοινοποιηθεί μια επιστολή Συμψηφισμού για ικανοποίηση ληξιπρόθεσμης απαίτησης με βάση την οποία σας γνωστοποιούν την κατάσχεση ολόκληρου του ποσού. Η κοινοποίηση της επιστολής αυτής (δήλωση) είναι απαραίτητη. Ανερυθρίαστα μάλιστα τα τραπεζικά ιδρύματα κάνουν χρήση του δικαιώματος συμψηφισμού των απαιτήσεών τους από τον οφειλέτη πελάτη τους, όταν οι ίδιες στις δανειακές συμβάσεις, περιλαμβάνουν προδιατυπωμένο όρο με βάση τον οποίο υποχρεώνουν τον δανειολήπτη σε παραίτηση από το δικό του δικαίωμα συμψηφισμού έναντι απαιτήσεών του από την τράπεζα.

Φορολογικοί έλεγχοι και κοινόχρηστοι λογαριασμοί
Σε φορολογικό έλεγχο πολλές φορές ζητείται από τον ελεγχόμενο να αποδείξει από πού προέρχονται τα εισοδήματα και η ρευστότητά του με τις φορολογικές του δηλώσεις και τα τεκμήριά του. Εάν ο ελεγχόμενος αυτός συμμετέχει σε κοινόχρηστο λογαριασμό, ίσως να χρειαστεί να αποδείξει στους υπαλλήλους του Υπ. Οικονομικών πως η συμμετοχή του στις τραπεζικές καταθέσεις είναι μεγαλύτερη της τεκμαιρόμενης αναλογίας με βάση την οποία κάνουν τους υπολογισμούς τους οι φορολογικές αρχές.

Στην πράξη δεν μπορεί να εξακριβωθεί με ακρίβεια η αιτία κάθε κατάθεσης ή ανάληψης η οποία γινόταν σε τέτοιο λογαριασμό αφού ζητούμε από τους ελεγχόμενους να επιδείξουν λεπτομερή στοιχεία για συναλλαγές που έλαβαν χώρα πολλά χρόνια στο παρελθόν. Οι ελεγκτές του Υπ. Οικονομικών επειδή αδυνατούν να διασταυρώσουν τον πραγματικό καταθέτη καταμερίζουν το κατατεθειμένο κοινόχρηστο ποσό αναλογικά μετακυλώντας το βάρος απόδειξης στον ελεγχόμενο φορολογούμενο. Έτσι οδηγηθήκαμε σε επιβολές υπέρογκων φόρων και προστίμων αφού τα χρησιμοποιούμενα ποσά θεωρούνταν ως εισόδημα από άγνωστη πηγή.

Φόρος κληρονομιάς και κοινόχρηστες τραπεζικές καταθέσεις Ελλάδας και Εξωτερικού
Η Φορολογία Κληρονομιών και Δωρεών προβλέπει απαλλαγή φόρου εφόσον συνδικαιούχος(ακόμη και κληρονόμος) προχωρήσει σε ανάληψη χρημάτων (μέρους ή και όλου του ποσού) μετά τον θάνατο κάποιου άλλου από τους συνδικαιούχους (άρθρο 25 παρ.2 ν.2961/2001). Μόνη προϋπόθεση για την απαλλαγή από το φόρο κληρονομιάς ή δωρεάς που θα όφειλε κανονικά ο συνδικαιούχος είναι να έχει τεθεί ρητάστην τραπεζική σύμβαση ο πρόσθετος όρος ότι με το θάνατο οποιουδήποτε δικαιούχου η κατάθεση και ο λογαριασμός αυτής περιέρχεται αυτοδίκαια στους λοιπούς επιζώντες μέχρι τον τελευταίο από αυτούς. Η διάταξη αυτή βασίζεται στον προϋπάρχοντα άρθρο 2 του Ν.5638/1932 που εξακολουθεί να ισχύει.

Η απαλλαγή αυτή δεν ισχύει για κοινόχρηστες καταθέσεις εξωτερικού (joint account) ακόμη και αν τέτοιος όρος υφίσταται στην σχετική αλλοδαπή τραπεζική σύμβαση. Όπως διευκρινίζεται στον επικαιροποιημένο οδηγό Κατοίκων Εξωτερικού σε Φορολογικά και Τελωνειακά Θέματα της Γ.Γ.Δ.Ε. (πλέον Α.Α.Δ.Ε.), σε φόρο κληρονομιάς υποβάλλεται η κινητή περιουσία που βρίσκεται στην αλλοδαπή, ανήκε σε Έλληνα υπήκοο και κληρονομείται, αναφέροντας ότι η απαλλαγή της παρ. 2 του άρθρου 25 του ν. 2961/2001 αφορά τραπεζική κατάθεση σε κοινό λογαριασμό μόνο ελληνικής τράπεζας (ΔΕΔ 2522/2018).

Μόνη περίπτωση απαλλαγής των καταθέσεων εξωτερικού από φόρο κληρονομιάς ή δωρεάς υπάρχει για την κινητή περιουσία Έλληνα υπηκόου που είναι εγκατεστημένος στο εξωτερικό για δέκα (10) τουλάχιστον συναπτά έτη.

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά τα χρήματα για κάλυψη τεκμηρίου αγοράς ή τεκμηρίου διαβίωσης;
Ο φορολογούμενος πολίτης, μετά τον θάνατο του συνδικαιούχου, μπορεί να αναλάβει το ποσό του ελληνικού τραπεζικού λογαριασμού και να απαλλαγεί έτσι από τον φόρο κληρονομιών-δωρεών (περίπτωση άρθρου 2 Ν.5638/1932). Τα χρήματα αυτά μπορεί να τα επικαλεστεί για δικαιολόγηση τεκμηρίων αγοράς ή διαβίωσης.Ο φορολογούμενος υποχρεούται στην υποβολή δήλωσης φόρου κληρονομιάς με απαλλαγή του από την υποχρέωση καταβολής φόρου δυνάμει του άρθρου 25 παρ.2 ν.2961/2001.

Ο νόμος λοιπόν, όπως παντού, καθορίζει ένα γενικό πλαίσιο και η μεμονωμένη περίπτωση κάθε πολίτη εμπίπτει στο πλαίσιο αυτό ανάλογα με τα προσωπικά του πραγματικά περιστατικά. Άλλη φορολογική μεταχείριση θα υπάρξει εάν η ανάληψη γίνει μετά τον θάνατο του συνδικαιούχου και άλλη αν γίνει πριν. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι, εκτός αν μελλοντικά η Διοίκηση ορίσει διαφορετικά, τα οφέλη της απαλλαγής από φόρο κληρονομιάς-δωρεάς έχουν εφαρμογή μόνο σε κοινόχρηστους ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς.Επίσης, πρέπει να προσέξουμε τι προβλέπει η τραπεζική σύμβασή μας για τη δημιουργία του κοινόχρηστου λογαριασμού ώστε να μην υποπέσουμε σε σφάλματα που μπορεί να επισύρουν και πρόστιμα για αποκρυφθέν αδήλωτο εισόδημα.
Κείμενο: Γιώργος Δαλιάνης

* O κ. Γιώργος Δαλιάνης είναι ιδρυτής του Ομίλου Artion, Οικονομολόγος – Φοροτεχνικός.
Πηγή (https://www.capital.gr/arthra/3314201/koinoi-trapezikoi-logariasmoi-forologiki-antimetopisi-se-ellada-kai-exoteriko?utmsource=email)
:)

cool11
27-08-19, 10:25
Παιδια, οι λογαριασμοι των γονιων, ειναι ουσιαστικα 'αποταμιευτικοι', δηλαδη καβατζα μιας ζωης, οτι μπορεσαν να μαζεψουν οι ανθρωποι, και οτι απεμεινε απο τις φορομπηχτικες πολιτικες των τελευταιων ετων.
Επειδη οι ανθρωποι σιγα σιγα καταπεφτουν, ειπαμε να μπω συνδικαιουχος, οχι οτι αν χτυπα ξυλο παθουν κατι οτι δεν θα εβρισκα την ακρη ως γιος τους, αλλα ρε παιδι μου, αν τυχει μια αβαρια και δεν μπορουν ουτε μεχρι το ατμ ή την τραπεζα να παμε, να μπορω να παω εγω να παρω χρημα για να τους εξυπηρετησω.
Επι της ουσιας δηλαδη, ειναι λογαριασμοι που δεν πολυκινουνται.

Ξερω οτι ειναι μεν πολυ ψηλα τα συστηματα ασφαλειας των τραπεζων, ωστοσο, ποτε μην ξεχναμε οτι 'ασφαλης υπολογιστης ειναι αυτος που δεν ειναι συνδεδεμενος στο διαδικτυο'. Με αυτη τη λογικη, δεν θα ηθελα οι εν λογω λογαριασμοι να ειναι 'online'. Μου αρκει η καρτα ατμ των γονιων (και πλεον μπορω να κανω και συνδεση με τη δικη μου-εκει δεν το κανουν αυτοματα...δυο μετρα και δυο σταθμα...), και μου αρκει οτι μπορω με ταυτοτητα και να σηκωσω χρημα απο γκισε για τους γονεις, σε μια ωρα αναγκης.

Στο υπαρχον ebanking μου, ειχα μονο τον μισθοδοτικο μου λογαριασμο, και κρινω οτι θα ηταν ασφαλες να παραμεινει μονο αυτος σε web banking.
Μπαινει ο μισθος μου, πληρωνω υποχρεωσεις, κανω και κανενα top up στο paypal, και thats'all.
Το να ειναι οι οικονομιες των γονιων online, δεν με κανει να ειμαι ησυχος....

Επισης, συγχωρηστε με αν ειμαι 'χαζος', αλλα δεν καταλαβαινω την ηλιθια λογικη της Πειραιως.
Πχ στην ΕΤΕ, εχω δυο λογαριασμους.
Ο ενας ειναι στο ibank, ο αλλος λογ/μος μου ΔΕΝ ειναι.
Δεν το καταλαβαινω αυτο στην Πειραιως, οτι ολα online, εκτος αν αυτενεργησε η υπαλληλος οταν με εβαλε συνδικαιουχο, και δεν το αρνουμαι, κι εγω δεν καθισα να διαβασω τυχον ψιλα γραμματα των ορων. Αλλα τι να διαβασω; Δεν πηγα να παρω δανειο! Να μπει το ονομα μου θελαμε!

Πειτε μου λοιπον...

griniaris
27-08-19, 10:44
Επισης, συγχωρηστε με αν ειμαι 'χαζος', αλλα δεν καταλαβαινω την ηλιθια λογικη της Πειραιως.
Πχ στην ΕΤΕ, εχω δυο λογαριασμους.
Ο ενας ειναι στο ibank, ο αλλος λογ/μος μου ΔΕΝ ειναι.
Δεν το καταλαβαινω αυτο στην Πειραιως, οτι ολα online, εκτος αν αυτενεργησε η υπαλληλος οταν με εβαλε συνδικαιουχο, και δεν το αρνουμαι, κι εγω δεν καθισα να διαβασω τυχον ψιλα γραμματα των ορων. Αλλα τι να διαβασω; Δεν πηγα να παρω δανειο! Να μπει το ονομα μου θελαμε!

Πειτε μου λοιπον...


Δεν ειναι καθολου ηλιθια λογικη. Ειναι το αυτονοητο.

Στην ΕΘΝΙΚΗ που την φερνεις σαν παραδειγμα.... Μπες στο ibank . πηγαινε μενου καταθεσεις.
δεξια θα σου εμφανιστει " χρησιμες λειτουργιες" ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.

Οποτε λοιπον ελπιζω ακομα και τωρα να καταλαβες οτι εισαι λαθος με την λογικη σου.

Υ.Γ. Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε και προηγουμενως... μπες στο μενου και βγαλτον απο την αρχικη οθονη.
Εξαλου με τα extra pin και την εξουσιοδοτηση πιο πιθανο ειναι να σου κανουν ενοπλη ληστεια στο ΑΤΜ παρα να σου παρουν λεφτα απο τον λογαριασμο.

user2163
27-08-19, 10:45
Παιδια, οι λογαριασμοι των γονιων, ειναι ουσιαστικα 'αποταμιευτικοι', δηλαδη καβατζα μιας ζωης, οτι μπορεσαν να μαζεψουν οι ανθρωποι, και οτι απεμεινε απο τις φορομπηχτικες πολιτικες των τελευταιων ετων.
Επειδη οι ανθρωποι σιγα σιγα καταπεφτουν, ειπαμε να μπω συνδικαιουχος, οχι οτι αν χτυπα ξυλο παθουν κατι οτι δεν θα εβρισκα την ακρη ως γιος τους, αλλα ρε παιδι μου, αν τυχει μια αβαρια και δεν μπορουν ουτε μεχρι το ατμ ή την τραπεζα να παμε, να μπορω να παω εγω να παρω χρημα για να τους εξυπηρετησω.
Επι της ουσιας δηλαδη, ειναι λογαριασμοι που δεν πολυκινουνται.

Ξερω οτι ειναι μεν πολυ ψηλα τα συστηματα ασφαλειας των τραπεζων, ωστοσο, ποτε μην ξεχναμε οτι 'ασφαλης υπολογιστης ειναι αυτος που δεν ειναι συνδεδεμενος στο διαδικτυο'. Με αυτη τη λογικη, δεν θα ηθελα οι εν λογω λογαριασμοι να ειναι 'online'. Μου αρκει η καρτα ατμ των γονιων (και πλεον μπορω να κανω και συνδεση με τη δικη μου-εκει δεν το κανουν αυτοματα...δυο μετρα και δυο σταθμα...), και μου αρκει οτι μπορω με ταυτοτητα και να σηκωσω χρημα απο γκισε για τους γονεις, σε μια ωρα αναγκης.

Στο υπαρχον ebanking μου, ειχα μονο τον μισθοδοτικο μου λογαριασμο, και κρινω οτι θα ηταν ασφαλες να παραμεινει μονο αυτος σε web banking.
Μπαινει ο μισθος μου, πληρωνω υποχρεωσεις, κανω και κανενα top up στο paypal, και thats'all.
Το να ειναι οι οικονομιες των γονιων online, δεν με κανει να ειμαι ησυχος....

Επισης, συγχωρηστε με αν ειμαι 'χαζος', αλλα δεν καταλαβαινω την ηλιθια λογικη της Πειραιως.
Πχ στην ΕΤΕ, εχω δυο λογαριασμους.
Ο ενας ειναι στο ibank, ο αλλος λογ/μος μου ΔΕΝ ειναι.
Δεν το καταλαβαινω αυτο στην Πειραιως, οτι ολα online, εκτος αν αυτενεργησε η υπαλληλος οταν με εβαλε συνδικαιουχο, και δεν το αρνουμαι, κι εγω δεν καθισα να διαβασω τυχον ψιλα γραμματα των ορων. Αλλα τι να διαβασω; Δεν πηγα να παρω δανειο! Να μπει το ονομα μου θελαμε!

Πειτε μου λοιπον...

Μπορείς να τον κρύψεις από το μενού ρυθμίσεις προϊόντων.
Γενικά μήπως υπερβάλλεις λίγο με το να λες δεν θέλεις να είναι online;

- - - Updated - - -


Δεν ειναι καθολου ηλιθια λογικη. Ειναι το αυτονοητο.

Στην ΕΘΝΙΚΗ που την φερνεις σαν παραδειγμα.... Μπες στο ibank . πηγαινε μενου καταθεσεις.
δεξια θα σου εμφανιστει " χρησιμες λειτουργιες" ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.

Οποτε λοιπον ελπιζω ακομα και τωρα να καταλαβες οτι εισαι λαθος με την λογικη σου.

Επίσης ισχύει αυτό δεν μπορείς να τον εξαιρέσεις μόνο να τον κρύψεις.

cool11
27-08-19, 10:51
Δεν ειναι καθολου ηλιθια λογικη. Ειναι το αυτονοητο.

Στην ΕΘΝΙΚΗ που την φερνεις σαν παραδειγμα.... Μπες στο ibank . πηγαινε μενου καταθεσεις.
δεξια θα σου εμφανιστει " χρησιμες λειτουργιες" ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.

Οποτε λοιπον ελπιζω ακομα και τωρα να καταλαβες οτι εισαι λαθος με την λογικη σου.

Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!! :(

- - - Updated - - -

Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!

griniaris
27-08-19, 10:59
Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!! :(

- - - Updated - - -

Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!

Ελπιζω να αστειευεσαι και να μην τα εννοεις πραγματικα αυτα που γραφεις.

Και σε ξαναρωταω..... Θα σου "χακεψουν" τον λογαριασμο.... θα σου χακεψουν και το κινητο για το extra pin?

Με αυτη την λογικη να μην βγαινεις απο το σπιτι . θα σε απαγαγουν και θα ζητησουν λυτρα απο τους γονεις οποτε πανε οι αποταμιευσεις.

Καταλαβαινεις οτι πλεον αυτα που λες ειναι παραλογα.. και τοσα ατομα εδω μεσα προσπαθουμε να σου εξηγησουμε οτι εισαι λαθος αλλα εθελοτυφλεις.

user2163
27-08-19, 11:05
Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!! :(

- - - Updated - - -

Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!

Πολλές ταινίες βλέπεις...
Κοίταξε να μην δώσεις πουθενά τα στοιχεία εισόδου σου και να έχεις το κινητό σου πάντα πάνω σου και κλειδωμένο και να μην δώσεις το pin σε κανένα Νιγηριανό ή Ινδό που θα σου πει ότι πέθανε η μάνα του και κληρονόμησε 100 μύρια και θέλει να σου δώσει τα μισά και μιά χαρά θα είσαι.
Άκου εκεί να τον "χακάρουνε".Το μόνο "χακάρισμα" που συμβαίνει είναι οι χρήστες να δίνουν απλόχερα τα στοιχεία εισόδου τους σε επιτήδειους.Αυτό δεν είναι hacking μακακία είναι...

minas
27-08-19, 11:08
Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!! :(

Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!
Οι λογαριασμοί είναι συνέχεια online και προσβάσιμοι από παντού -είτε τους βλέπεις, είτε όχι. Είναι σαν να λες ότι δεν βγήκε ο ήλιος σήμερα, γιατί έμεινα σπίτι :)
Αυτό που κερδίζεις με το να είναι και δικοί σου λογαριασμοί, είναι ότι έχεις άμεση εικόνα και ενημέρωση εάν γίνει κάτι παράτυπο.
Προφανώς και πρέπει να είσαι προσεκτικός με τα στοιχεία πρόσβασής στο e-banking, αλλά αυτό ίσχυε και πριν. Πάντως υπάρχει και το έξτρα PIN για εξερχόμενες μεταφορές που σε προστατεύει από τους περισσότερους κινδύνους.
Εάν κάποιος μπορεί να προσποιηθεί ότι είναι εσύ, δεν σε προστατεύει το να μην είναι προσβάσιμοι ηλεκτρονικά - αν μη τί άλλο, μπορεί να τους προσθέσει. Η αίσθηση ασφάλειας που νιώθεις με το να μην είναι στο e-banking δεν είναι πραγματική.

cool11
27-08-19, 11:24
Μαλιστα....επικεντρωνεται στο 2-way authentication....δεν θα πω οτι εχετε αδικο...

Ομως, θεωρω οτι επρεπε να εχω την ΕΠΙΛΟΓΗ, να μην ειναι προσβασιμοι οι λογαριασμοι απο ebanking, εαν αυτο επιθυμω ως πελατης.

goku
27-08-19, 11:35
Μαλιστα....επικεντρωνεται στο 2-way authentication....δεν θα πω οτι εχετε αδικο...

Ομως, θεωρω οτι επρεπε να εχω την ΕΠΙΛΟΓΗ, να μην ειναι προσβασιμοι οι λογαριασμοι απο ebanking, εαν αυτο επιθυμω ως πελατης.

Ρώτησες στην τράπεζα αν μπορούν να τους αφαιρέσουν οριστικά από το e-banking;

jkoukos
27-08-19, 11:36
Και να έχεις υπόψη ότι του χρόνου στο Ε1 της εφορίας, θα εμφανίζονται και σε σένα οι τόκοι καταθέσεων και οι αντίστοιχοι φόροι των λογαριασμών που μπήκες τώρα συνδικαιούχος. Μην έρθεις τότε και ρωτάς πάλι τα αυτονόητα.
Μήπως και η εφορία έχει ηλίθια πολιτική;

cool11
27-08-19, 11:39
Ρώτησες στην τράπεζα αν μπορούν να τους αφαιρέσουν οριστικά από το e-banking;

Οχι. Το συζητω εδω με σας.
Πολλες φορες παιρνεις καλυτερη βοηθεια στα φορουμς, απ'οτι officially...

- - - Updated - - -


Και να έχεις υπόψη ότι του χρόνου στο Ε1 της εφορίας, θα εμφανίζονται και σε σένα οι τόκοι καταθέσεων και οι αντίστοιχοι φόροι των λογαριασμών που μπήκες τώρα συνδικαιούχος. Μην έρθεις τότε και ρωτάς πάλι τα αυτονόητα.
Μήπως και η εφορία έχει ηλίθια πολιτική;

Περιμενε.
Ρωτησαμε την υπαλληλο που με εβαλε συνδικαιουχο,
και ειπε οτι φορολογικα, φαινεται οτι ειναι καταθεσεις του πρωτου ονοματος, του κυριου δικαιουχου.
Υπαρχει η εννοια του κυριου δικαιουχου;
Και ισχυει οτι οντως φορολογικα φαινεται οτι ειναι δικα του χρηματα;

jkoukos
27-08-19, 11:48
Άσχετα ποιος είναι ο κύριος δικαιούχος, η εφορία δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πραγματικός. Οπότε εμφανίζει τα ποσά στις δηλώσεις όλων (με ένα αστερίσκο στον κύριο δικαιούχο) και από εκεί και πέρα είναι θέμα όλοι οι συνδικαιούχοι να αποφασίσουν ποιος θα τα δηλώσει ή αν θα τα επιμερίσουν μεταξύ τους.

Μπορεί να μην σου φαίνεται λογικό, αλλά σκέψου την περίπτωση που κάποιος έχει λογαριασμό που τον διαχειρίζεται ο ίδιος αλλά δεν είναι ο κύριος δικαιούχος, διότι του τον άνοιξε χρόνια πριν ο πατέρας του ή ο παππούς του. Ούτε η τράπεζα ούτε κανείς άλλος γνωρίζει την πραγματική κατοχή του.

minas
27-08-19, 11:50
Οχι. Το συζητω εδω με σας.
Πολλες φορες παιρνεις καλυτερη βοηθεια στα φορουμς, απ'οτι officially...

- - - Updated - - -



Περιμενε.
Ρωτησαμε την υπαλληλο που με εβαλε συνδικαιουχο,
και ειπε οτι φορολογικα, φαινεται οτι ειναι καταθεσεις του πρωτου ονοματος, του κυριου δικαιουχου.
Υπαρχει η εννοια του κυριου δικαιουχου;
Και ισχυει οτι οντως φορολογικα φαινεται οτι ειναι δικα του χρηματα;

Φορολογικά είναι ό,τι δηλώσετε εσείς. Θα σου δείχνει μεν τους τόκους και θα επισημαίνει σε ποιούς λογαριασμός είσαι ο κύριος δικαιούχος, αλλά το ποιούς τόκους θα αθροίσεις ως δικούς σου το επιλέγεις εσύ (δεν συμπληρώνεται αυτόματα).

cool11
27-08-19, 12:51
Άσχετα ποιος είναι ο κύριος δικαιούχος, η εφορία δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πραγματικός. Οπότε εμφανίζει τα ποσά στις δηλώσεις όλων (με ένα αστερίσκο στον κύριο δικαιούχο) και από εκεί και πέρα είναι θέμα όλοι οι συνδικαιούχοι να αποφασίσουν ποιος θα τα δηλώσει ή αν θα τα επιμερίσουν μεταξύ τους.

Μπορεί να μην σου φαίνεται λογικό, αλλά σκέψου την περίπτωση που κάποιος έχει λογαριασμό που τον διαχειρίζεται ο ίδιος αλλά δεν είναι ο κύριος δικαιούχος, διότι του τον άνοιξε χρόνια πριν ο πατέρας του ή ο παππούς του. Ούτε η τράπεζα ούτε κανείς άλλος γνωρίζει την πραγματική κατοχή του.


Σημαντικη διευκρινηση! Να σαι καλα!
Αρα, εστω και manually, πχ δηλωνει τους τους ο πατερας με τη μανα μου στην κοινη φορολογικη τους δηλωση, κι εγω δηλωνω μηδενικους τοκους.

- - - Updated - - -


Φορολογικά είναι ό,τι δηλώσετε εσείς. Θα σου δείχνει μεν τους τόκους και θα επισημαίνει σε ποιούς λογαριασμός είσαι ο κύριος δικαιούχος, αλλά το ποιούς τόκους θα αθροίσεις ως δικούς σου το επιλέγεις εσύ (δεν συμπληρώνεται αυτόματα).

thanks!!!!

- - - Updated - - -

--------
Με αυτη την τακτικη τους παντως, αν εγω ως πελατης θελω να εχω ΕΠΙΛΟΓΗ για ενεργο ή οχι ebanking ανα λογαριασμο μου,
σε οδηγουν να παρεις τα χρηματα σου, και να πας σε αλλη τραπεζα, που δεν θα εχεις ενεργο ebanking.
Απαραδεκτοι....

sdikr
27-08-19, 12:58
Και στην Alpha πάντως απο την στιγμή που έχεις webbanking Μπορείς να προσθέσεις όλα τα προϊόντα που έχεις στην τράπεζα, λογαριασμούς και κάρτες, όποτε ναι θα πρέπει να τα πας σε τράπεζα που δεν έχει ενεργό ebanking.
Ακόμα μαζί με τους τόκους να ξέρεις πως το σύστημα θα το βλέπει σαν δικό σου λογαριασμό σε περίπτωση που χρωστάς κάπου και δοθεί εντολής κατάσχεσης

manoulamou
27-08-19, 13:07
Σχετικα με την πιθανοτητα χακαρισματος λογαριασμων ή/και καρτας μην αγχωνεστε τοσο!
Οπως εχει γραφτει πολλακις
πιο ευκολο ειναι να κλαπει το πορτοφολι - μετρητα
και πιο επικινδυνο να κατασχεθει το υπολοιπο εαν οι συνδικαιουχοι χρωστανε στο δημοσιο...
:twisted:

- - - Updated - - -

τοκοι... το πιο συντομο ανεκδοτο... :P

Chingachgook
27-08-19, 20:07
Οι πιθανότητες να χαθεί ποσό από λογμο, ο οποίος δεν είναι συνδεδεμένος με κάποια κάρτα, από παραβίαση/χακάρισμα ebanking είναι μηδαμινές, ακόμη και αν μπαίνεις σε τορεντάδικα και σελίδες με..εχμ...τσίτσιδες με firewall, AV, κτλ κλειστά.

Godian
28-08-19, 00:46
Παιδια, οι λογαριασμοι των γονιων, ειναι ουσιαστικα 'αποταμιευτικοι', δηλαδη καβατζα μιας ζωης, οτι μπορεσαν να μαζεψουν οι ανθρωποι, και οτι απεμεινε απο τις φορομπηχτικες πολιτικες των τελευταιων ετων.
Επειδη οι ανθρωποι σιγα σιγα καταπεφτουν, ειπαμε να μπω συνδικαιουχος, οχι οτι αν χτυπα ξυλο παθουν κατι οτι δεν θα εβρισκα την ακρη ως γιος τους, αλλα ρε παιδι μου, αν τυχει μια αβαρια και δεν μπορουν ουτε μεχρι το ατμ ή την τραπεζα να παμε, να μπορω να παω εγω να παρω χρημα για να τους εξυπηρετησω.
Επι της ουσιας δηλαδη, ειναι λογαριασμοι που δεν πολυκινουνται.

Ξερω οτι ειναι μεν πολυ ψηλα τα συστηματα ασφαλειας των τραπεζων, ωστοσο, ποτε μην ξεχναμε οτι 'ασφαλης υπολογιστης ειναι αυτος που δεν ειναι συνδεδεμενος στο διαδικτυο'. Με αυτη τη λογικη, δεν θα ηθελα οι εν λογω λογαριασμοι να ειναι 'online'. Μου αρκει η καρτα ατμ των γονιων (και πλεον μπορω να κανω και συνδεση με τη δικη μου-εκει δεν το κανουν αυτοματα...δυο μετρα και δυο σταθμα...), και μου αρκει οτι μπορω με ταυτοτητα και να σηκωσω χρημα απο γκισε για τους γονεις, σε μια ωρα αναγκης.

Στο υπαρχον ebanking μου, ειχα μονο τον μισθοδοτικο μου λογαριασμο, και κρινω οτι θα ηταν ασφαλες να παραμεινει μονο αυτος σε web banking.
Μπαινει ο μισθος μου, πληρωνω υποχρεωσεις, κανω και κανενα top up στο paypal, και thats'all.
Το να ειναι οι οικονομιες των γονιων online, δεν με κανει να ειμαι ησυχος....

Επισης, συγχωρηστε με αν ειμαι 'χαζος', αλλα δεν καταλαβαινω την ηλιθια λογικη της Πειραιως.
Πχ στην ΕΤΕ, εχω δυο λογαριασμους.
Ο ενας ειναι στο ibank, ο αλλος λογ/μος μου ΔΕΝ ειναι.
Δεν το καταλαβαινω αυτο στην Πειραιως, οτι ολα online, εκτος αν αυτενεργησε η υπαλληλος οταν με εβαλε συνδικαιουχο, και δεν το αρνουμαι, κι εγω δεν καθισα να διαβασω τυχον ψιλα γραμματα των ορων. Αλλα τι να διαβασω; Δεν πηγα να παρω δανειο! Να μπει το ονομα μου θελαμε!

Πειτε μου λοιπον...

Είσαι και τυχερός. Όταν χτυπά ξύλο φύγουν από τη ζωή τα λεφτά θα είναι μόνο δικά σου. Κανείς δε μπορεί να τα κληρονομήσει

mezger
28-08-19, 10:44
Μην απορρίπτετε τόσο εύκολα την πιθανότητα παραβίασης/κλοπής από ebanking, είχα περίπτωση κοντινή που άδειασαν λογαριασμό.
Το two-factor δεν είναι πανάκεια, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο υπολογιστής έκανε restart αμέσως μετά την εισαγωγή του extra pin από το θύμα (για μια συναλλαγή που ήθελε να κάνει), και όταν ξαναμπήκε είχαν φύγει με μεταφορά προς άλλη γη-άλλα μέρη όλα τα λεφτά.
Πιθανότατα είχε κολλήσει κάποιο αρκετά στοχευμένο malware, το οποίο έκλεψε τα credentials και μετά έκανε την πάπια μέχρι να βάλει ο χρήστης κάποιο έγκυρο extra pin, το οποίο και χρησιμοποίησε ο scammer για να κανει τη δική του μεταφορά (ο χρόνος ισχύος είναι υπεραρκετος).
Η απάντηση από τράπεζα και αστυνομία ήταν βασικά "ουπς, κρίμα, there there"
Δε θεωρώ το φαινόμενο συνηθισμένο ούτε θέλω να τρομοκρατήσω (και δεν ξέρω τι είχε και τι δεν είχε το συγκεκριμένο άτομο στον υπολογιστή του από προστασίες, ούτε που έμπαινε και τι έκανε), αλλά παράλληλα θεωρώ απίθανό να μην υπάρχει δυνατότητα πλήρους αποσύνδεσης λογαριασμού από το e-banking.
cool11, εχεις ρωτήσει την τράπεζα αν γίνεται κάτι τέτοιο?

griniaris
28-08-19, 11:32
Μην απορρίπτετε τόσο εύκολα την πιθανότητα παραβίασης/κλοπής από ebanking, είχα περίπτωση κοντινή που άδειασαν λογαριασμό.
Το two-factor δεν είναι πανάκεια, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο υπολογιστής έκανε restart αμέσως μετά την εισαγωγή του extra pin από το θύμα (για μια συναλλαγή που ήθελε να κάνει), και όταν ξαναμπήκε είχαν φύγει με μεταφορά προς άλλη γη-άλλα μέρη όλα τα λεφτά.
Πιθανότατα είχε κολλήσει κάποιο αρκετά στοχευμένο malware, το οποίο έκλεψε τα credentials και μετά έκανε την πάπια μέχρι να βάλει ο χρήστης κάποιο έγκυρο extra pin, το οποίο και χρησιμοποίησε ο scammer για να κανει τη δική του μεταφορά (ο χρόνος ισχύος είναι υπεραρκετος).
Η απάντηση από τράπεζα και αστυνομία ήταν βασικά "ουπς, κρίμα, there there"
Δε θεωρώ το φαινόμενο συνηθισμένο ούτε θέλω να τρομοκρατήσω (και δεν ξέρω τι είχε και τι δεν είχε το συγκεκριμένο άτομο στον υπολογιστή του από προστασίες, ούτε που έμπαινε και τι έκανε), αλλά παράλληλα θεωρώ απίθανό να μην υπάρχει δυνατότητα πλήρους αποσύνδεσης λογαριασμού από το e-banking.
cool11, εχεις ρωτήσει την τράπεζα αν γίνεται κάτι τέτοιο?

Δεν αμφισβητω οτι σου ειπαν για αυτην την περιπτωση. Αλλα Αμφισβητω αυτον που στα ειπε οτι εγιναν ετσι ακριβως.

Φαινεται ακριβως που πηγαν τα λεφτα και στην συγκεκριμενη περιπτωση αν δεν μπορει να δικαιολογησει ο ληπτης την πιστωση του τοτε εχει προβλημα.
Οπως επισης αν γινει εμβασμα (ειτε σε αλλη τραπεζα ειτε σε εξωτερικο) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ κατευθειαν. Οποτε ειχε χρονο να αντιδρασει και να δεσμευσει τα χρηματα μεχρι να βρει τι εγινε.

Παρολα αυτα για να μην ξεφευγουμε... ειναι μηδαμινες οι περιπτωσεις που "χαθηκαν" χρηματα και αυτο γιατι αμέλησε ο ιδιοκτητης.
Και σιγουρα οχι για μεγαλα ποσα. Οι διαδικτυακοι κλεφτες προτιμουν να κλεψουν παρα πολλυ μικρα ποσα απο πολλους παρα ενα μεγαλο απο μερικους.

Απο οσο γνωριζω και θα πω με 99.9% σιγουρια δεν γινεται να αφαιρεθει λογαριασμος απο το ebanking. Μονο να "κρυφτει" αλλα παντα θα ειναι εκει.

user2163
28-08-19, 11:42
Μην απορρίπτετε τόσο εύκολα την πιθανότητα παραβίασης/κλοπής από ebanking, είχα περίπτωση κοντινή που άδειασαν λογαριασμό.
Το two-factor δεν είναι πανάκεια, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο υπολογιστής έκανε restart αμέσως μετά την εισαγωγή του extra pin από το θύμα (για μια συναλλαγή που ήθελε να κάνει), και όταν ξαναμπήκε είχαν φύγει με μεταφορά προς άλλη γη-άλλα μέρη όλα τα λεφτά.
Πιθανότατα είχε κολλήσει κάποιο αρκετά στοχευμένο malware, το οποίο έκλεψε τα credentials και μετά έκανε την πάπια μέχρι να βάλει ο χρήστης κάποιο έγκυρο extra pin, το οποίο και χρησιμοποίησε ο scammer για να κανει τη δική του μεταφορά (ο χρόνος ισχύος είναι υπεραρκετος).
Η απάντηση από τράπεζα και αστυνομία ήταν βασικά "ουπς, κρίμα, there there"
Δε θεωρώ το φαινόμενο συνηθισμένο ούτε θέλω να τρομοκρατήσω (και δεν ξέρω τι είχε και τι δεν είχε το συγκεκριμένο άτομο στον υπολογιστή του από προστασίες, ούτε που έμπαινε και τι έκανε), αλλά παράλληλα θεωρώ απίθανό να μην υπάρχει δυνατότητα πλήρους αποσύνδεσης λογαριασμού από το e-banking.
cool11, εχεις ρωτήσει την τράπεζα αν γίνεται κάτι τέτοιο?

Αμέλια του κατόχου του λογαριασμού είναι αυτό που περιγράφεις παραπάνω πως γίνεται να μην το πήρε είδηση έτσι ώστε να ακυρώσει το έμβασμα;
Επίσης λογικά με το "είχαν φύγει με μεταφορά προς άλλη γη-άλλα μέρη όλα τα λεφτά." λογικά εννοείς εκτός Ευρώπης άρα μέσω swift άρα είχε αρκετό χρόνο να το ακυρώσει μέχρι και 2 εργάσιμες και δεν το πήρε χαμπάρι;Με την τράπεζα του πότε επικοινώνησε;
Έχει δικαίωμα από το νόμο να ζητήσει ακύρωση εμβάσματος σε άλλη τράπεζα μέσω swift μέχρι και 2 τραπεζικές εργάσιμες.

griniaris
28-08-19, 11:59
Αμέλια του κατόχου του λογαριασμού είναι αυτό που περιγράφεις παραπάνω πως γίνεται να μην το πήρε είδηση έτσι ώστε να ακυρώσει το έμβασμα;
Επίσης λογικά με το "είχαν φύγει με μεταφορά προς άλλη γη-άλλα μέρη όλα τα λεφτά." λογικά εννοείς εκτός Ευρώπης άρα μέσω swift άρα είχε αρκετό χρόνο να το ακυρώσει μέχρι και 2 εργάσιμες και δεν το πήρε χαμπάρι;Με την τράπεζα του πότε επικοινώνησε;
Έχει δικαίωμα από το νόμο να ζητήσει ακύρωση εμβάσματος σε άλλη τράπεζα μέσω swift μέχρι και 2 τραπεζικές εργάσιμες.

Ετσι ακριβως. Επισης ακομα και τον browser να κλεισεις... θελει παλι κωδικους και εχτρα ΡΙΝ . Οποτε με την επανεκινηση του υπολογιστη που αναφερει σιγουρα δεν γινεται να συνεχισεις.

Προφανως του τα φουσκωσανε και του τα κανανε τραγικα κατα την περιγραφη.

mezger
28-08-19, 12:55
Οι πληροφορίες που έχω για τις ενέργειες που έγιναν μετά είναι όντως από δεύτερο χέρι και περιορισμένες, κι εμένα μου φαίνεται περίεργο που δεν έβγαλαν άκρη, οπότε δεκτές όλες οι ενστάσεις. Αυτό που μου είπαν είναι ότι πήγαν όσο πιο άμεσα γινόταν στην τράπεζα, αλλά δε μπορούσε να γίνει ακύρωση. Αυτό που διαβάζω είναι ότι εφόσον έχει γίνει δεκτή η εντολή από την λήπτρια τράπεζα ακύρωση δεν παίζει (δε μιλάμε για αγορές με κάρτα όπου ισχύουν τελείως διαφορετικά πράγματα), δεν αποκλείεται με το σωστό timing και επιλογή τράπεζας και τρόπου αποστολής να μπόρεσαν να βάλουν χέρι στα λεφτά.
Τεχνικά πάντως είναι εφικτό εφόσον κάποιο malware έχει αρκετό έλεγχο, να μπλοκάρει το request που στέλνει το extra pin στην τράπεζα και να το χρησιμοποιήσει ο επιτιθέμενος (το τι θα κάνει ο χρήστης είναι αδιάφορο εφόσον ο επιτιθέμενος θα έχει πλέον έγκυρα credentials και extra pin).
Άρα ένας bad actor που έχει το χρόνο και την ευχέρεια να ασχοληθεί προσωπικά (είναι λίγο δύσκολο να γίνει με αυτοματοποιημένο attack, αν και όχι αδύνατο) μπορεί να κάνει τη ζημιά, δεν είναι σωστό να λέμε ότι δε γίνεται με τίποτα.

spartak
28-08-19, 13:57
Αμέλια του κατόχου του λογαριασμού είναι αυτό που περιγράφεις παραπάνω πως γίνεται να μην το πήρε είδηση έτσι ώστε να ακυρώσει το έμβασμα;
Επίσης λογικά με το "είχαν φύγει με μεταφορά προς άλλη γη-άλλα μέρη όλα τα λεφτά." λογικά εννοείς εκτός Ευρώπης άρα μέσω swift άρα είχε αρκετό χρόνο να το ακυρώσει μέχρι και 2 εργάσιμες και δεν το πήρε χαμπάρι;Με την τράπεζα του πότε επικοινώνησε;
Έχει δικαίωμα από το νόμο να ζητήσει ακύρωση εμβάσματος σε άλλη τράπεζα μέσω swift μέχρι και 2 τραπεζικές εργάσιμες.

Αν τα χρήματα σταλούν μέσω Sepa ας πούμε στη Σλοβακία και με γρηγορη αποστολή (το παρέχουν αυτο οι τράπεζες) τότε τι ακρη μπορείς να βγάλεις;

user2163
28-08-19, 15:48
Αν τα χρήματα σταλούν μέσω Sepa ας πούμε στη Σλοβακία και με γρηγορη αποστολή (το παρέχουν αυτο οι τράπεζες) τότε τι ακρη μπορείς να βγάλεις;

According to the SEPA Credit Transfer Rulebook, version 4.0, a bank can recall a SEPA credit transfer if it is a duplicate, technically incorrect, or has been triggered with fraudulent intent.

Within 10 bank working days of the settlement of the SEPA credit transfer, the originator bank can initiate a recall by sending a request for recall (camt.056).
For passive recalls, it is also possible to route the recall through a third-party financial institute such as a clearing house.

Άρα αν γίνει αυτό όσο πιο γρήγορα το αντιληφθεί τόσο το καλύτερο.Επικοινωνείς με την τράπεζα σου κατά προτίμηση στο κατάστημα συνεργασίας σου και όχι μέσω τηλεφώνου και κάνεις αίτημα ακύρωσης λόγω fraudulent activity.
Αν είναι SEPA θα τα βρουν μην αγχώνεσαι το πρόβλημα είναι να είναι κανένα Swift και να πάει σε καμία Νιγηρία κτλ.

Βέβαια το καλύτερο είναι να προσεχείς στον υπολογιστή σου αν και η περίπτωση που αναφέρθηκε και έγινε αφορμή για όλη αυτή τη συζήτηση ήρθε από μολυσμένο Plugin σε Browser.

Επίσης οι τράπεζες πλέον απαιτούν τον κωδικό μιας χρήσης ανά συναλλαγή και όχι ανά session.Επισης στα μηνύματα/push notifications που έρχονται με τον κωδικό για να εγκριθεί η συναλλαγή αναφέρεται και μια περίληψη της συναλλαγής για την οποία δημιουργήθηκαν.

Τέλος να σημειώσω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή οι διαδικασίες διερεύνησης εμβασμάτων μπορεί να είναι μεγάλες σε διαδικασία και χρονοβόρες αντί να βλέπουμε αυτές να προσέχουμε στον υπολογιστή μας από τη μεριά μας και να είμαστε ενήμεροι για το τι πρέπει να κάνουμε έτσι ώστε να διασφαλίσουμε ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί.

spartak
28-08-19, 16:07
According to the SEPA Credit Transfer Rulebook, version 4.0, a bank can recall a SEPA credit transfer if it is a duplicate, technically incorrect, or has been triggered with fraudulent intent.

Within 10 bank working days of the settlement of the SEPA credit transfer, the originator bank can initiate a recall by sending a request for recall (camt.056).
For passive recalls, it is also possible to route the recall through a third-party financial institute such as a clearing house.

Άρα αν γίνει αυτό όσο πιο γρήγορα το αντιληφθεί τόσο το καλύτερο.Επικοινωνείς με την τράπεζα σου κατά προτίμηση στο κατάστημα συνεργασίας σου και όχι μέσω τηλεφώνου και κάνεις αίτημα ακύρωσης λόγω fraudulent activity.
Αν είναι SEPA θα τα βρουν μην αγχώνεσαι το πρόβλημα είναι να είναι κανένα Swift και να πάει σε καμία Νιγηρία κτλ.

Βέβαια το καλύτερο είναι να προσεχείς στον υπολογιστή σου αν και η περίπτωση που αναφέρθηκε και έγινε αφορμή για όλη αυτή τη συζήτηση ήρθε από μολυσμένο Plugin σε Browser.

Επίσης οι τράπεζες πλέον απαιτούν τον κωδικό μιας χρήσης ανά συναλλαγή και όχι ανά session.Επισης στα μηνύματα/push notifications που έρχονται με τον κωδικό για να εγκριθεί η συναλλαγή αναφέρεται και μια περίληψη της συναλλαγής για την οποία δημιουργήθηκαν.

Τέλος να σημειώσω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή οι διαδικασίες διερεύνησης εμβασμάτων μπορεί να είναι μεγάλες σε διαδικασία και χρονοβόρες αντί να βλέπουμε αυτές να προσέχουμε στον υπολογιστή μας από τη μεριά μας και να είμαστε ενήμεροι για το τι πρέπει να κάνουμε έτσι ώστε να διασφαλίσουμε ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί.

Γιατι τι διαφορά έχεις αν τα χρήματα στάλθηκαν στη Νιγηρία αντί στη Σλοβακία; Αν τα πάρω στη Σλοβακία και τα κάνω ανάληψη τι μπορεί να μου κάνει η διαδικασία που λες; Εννοώ να μείνει ο λογαριασμός χωρίς χρήματα; Μετά απαιτείται δικαστική συνέχεια (φέξε μου και γλύστρισα)

user2163
28-08-19, 17:11
Γιατι τι διαφορά έχεις αν τα χρήματα στάλθηκαν στη Νιγηρία αντί στη Σλοβακία; Αν τα πάρω στη Σλοβακία και τα κάνω ανάληψη τι μπορεί να μου κάνει η διαδικασία που λες; Εννοώ να μείνει ο λογαριασμός χωρίς χρήματα; Μετά απαιτείται δικαστική συνέχεια (φέξε μου και γλύστρισα)

Σε περίπτωση που τα στείλεις σε τράπεζα στη Σλοβακία δεδομένου ότι είναι μεμονωμένο το περιστατικό απλά τα χρήματα θα αφαιρεθούν από το λογαριασμό σου.Το πιθανότερο είναι η τράπεζα να προχωρήσει σε πρόσθετες ενέργειες πχ Καταγγελία της σύμβασης ή ακόμα και να προχωρήσει σε δίωξη αν έχει πολλά τέτοια reports η γινόταν κατ'εξακολούθηση.

Στους όρους της Σλοβακικής τράπεζας υπάρχει κάτι σαν το παρακάτω.

Συμφωνείται εδώ ιδιαίτερος λόγος καταγγελίας από την Τράπεζα, σε περίπτωση παράβασης από τον Πελάτη, για
οποιαδήποτε αιτία, του νομοθετικού και κανονιστικού πλαισίου των καταθέσεων , ή του νομοθετικού και κανονιστικού
πλαισίου για την πρόληψη και καταστολή της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες και της
χρηματοδότησης της τρομοκρατίας και για τις διεθνείς οικονομικές κυρώσεις ή για λόγους που σχετίζονται με απάτη ή
μη τήρησης των όρων της παρούσας ή σε περίπτωση που από το υφιστάμενο νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο ή
και από απόφαση της Τράπεζας διακόπτεται η προσφορά του συγκεκριμένου είδους κατάθεσης. Σε κάθε περίπτωση
λύσης της όλης συμβατικής σχέσης, τα συμβαλλόμενα εδώ μέρη αναλαμβάνουν την υποχρέωση να συμπράξουν
άμεσα για την πλήρη εκκαθάριση και τελική περάτωση αυτής (= εξόφληση του λογαριασμού – απόδοση του προϊόντος
της κατάθεσης κλπ).

spartak
28-08-19, 17:33
Σε περίπτωση που τα στείλεις σε τράπεζα στη Σλοβακία δεδομένου ότι είναι μεμονωμένο το περιστατικό απλά τα χρήματα θα αφαιρεθούν από το λογαριασμό σου.Το πιθανότερο είναι η τράπεζα να προχωρήσει σε πρόσθετες ενέργειες πχ Καταγγελία της σύμβασης ή ακόμα και να προχωρήσει σε δίωξη αν έχει πολλά τέτοια reports η γινόταν κατ'εξακολούθηση.

Στους όρους της Σλοβακικής τράπεζας υπάρχει κάτι σαν το παρακάτω.

Συμφωνείται εδώ ιδιαίτερος λόγος καταγγελίας από την Τράπεζα, σε περίπτωση παράβασης από τον Πελάτη, για
οποιαδήποτε αιτία, του νομοθετικού και κανονιστικού πλαισίου των καταθέσεων , ή του νομοθετικού και κανονιστικού
πλαισίου για την πρόληψη και καταστολή της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες και της
χρηματοδότησης της τρομοκρατίας και για τις διεθνείς οικονομικές κυρώσεις ή για λόγους που σχετίζονται με απάτη ή
μη τήρησης των όρων της παρούσας ή σε περίπτωση που από το υφιστάμενο νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο ή
και από απόφαση της Τράπεζας διακόπτεται η προσφορά του συγκεκριμένου είδους κατάθεσης. Σε κάθε περίπτωση
λύσης της όλης συμβατικής σχέσης, τα συμβαλλόμενα εδώ μέρη αναλαμβάνουν την υποχρέωση να συμπράξουν
άμεσα για την πλήρη εκκαθάριση και τελική περάτωση αυτής (= εξόφληση του λογαριασμού – απόδοση του προϊόντος
της κατάθεσης κλπ).

Αν τα εχω κάνει ανάληψη τα χρήματα και ο λογαριασμός είναι μηδενικός πως θα μου τα πάρει η Σλοβάκικη τράπεζα για να τα επιστρέψει στον εξαπατηθέντα; Αυτό σε ρωτάω

Gianniskriti
28-08-19, 17:36
Δεν μπαίνει αυτόματα ενας λογαριασμός στα alerts, πρόσφατα άνοιξα έναν και χρειάστηκε να κάνω την διαδικασία ξανά
Θα σου εξηγησω πως λειτουργει: οταν ενεργοποιουμε τα alerts μας δινονται 2 επιλογες:
Α) αποστολη alerts για ολους τους λογ/σμους μας ακόμα και για όσους τυχόν στο μέλλον ανοίξουμε ή προστεθούμε ως συνδικαιούχοι
Β) αποστολη alerts μονο για συγκεκριμενο-ους λογ/σμό-ούς

Ο φιλος μας ειχε επιλεξει το σεναριο Α (αλλά προφανως απο τα συμφραζομενα συμπεραίνουμε οτι ουδεποτε ενημερωθηκε απο τον υπαλληλο γι΄αυτη του την επιλογη, παρ' ολο που σίγουρα το έχει υπογράψει), γι΄αυτο όταν προστεθηκε σε καποιο λογ/σμό ως συνδικαιούχος αυτόματα αρχισε να λαμβανει ενημερωσεις και γι΄αυτο το λογ/σμό.

Εσυ είχες επιλέξει το σενάριο Β) που σημαινει οτι για το νεο λογ/σμο που ανοιξες έπρεπε μετα το ανοιγμα να τον δηλωσεις οτι επιθυμεις να λαμβανεις και γι΄αυτόν ενημερώσεις.

Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκαν.

user2163
28-08-19, 17:38
Αν τα εχω κάνει ανάληψη τα χρήματα και ο λογαριασμός είναι μηδενικός πως θα μου τα πάρει η Σλοβάκικη τράπεζα για να τα επιστρέψει στον εξαπατηθέντα; Αυτό σε ρωτάω

Μπορεί να πάει και αρνητικά και σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται υπερανάληψη μπορεί να σου κάνει κράτηση ακόμη και αν δεν έχεις υπόλοιπο το οποίο μετά θα γίνει απαιτητό εννοείται από την τράπεζα + τόκους.

spartak
28-08-19, 18:03
Μπορεί να πάει και αρνητικά και σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται υπερανάληψη μπορεί να σου κάνει κράτηση ακόμη και αν δεν έχεις υπόλοιπο το οποίο μετά θα γίνει απαιτητό εννοείται από την τράπεζα + τόκους.

Oλα αυτα με την προυπόθεση ότι θα αποδειξει ο Ελληνας χρήστης στη Σλοβάκικη τράπεζα ότι έγινε απάτη κλπ. Αυτο σημαίνει δικηγόρους, τρέξιμο, επίσημες μεταφράσεις για τα αιτήματα κλπ κλπ. Δεν αρκεί ένα αίτημα ανάκλησης εμβάσματος όπως λες εσύ για να γίνουν απαιτητα τα χρήματα από τη Σλοβάκικη τράπεζα. Θα πρέπει να αποδείξει αυτός που έστειλε το έμβασμα (ο εξαπατηθείς δηλαδή) ότι δεν το έκανε από πρόθεση κλπ.

user2163
28-08-19, 18:13
Oλα αυτα με την προυπόθεση ότι θα αποδειξει ο Ελληνας χρήστης στη Σλοβάκικη τράπεζα ότι έγινε απάτη κλπ. Αυτο σημαίνει δικηγόρους, τρέξιμο, επίσημες μεταφράσεις για τα αιτήματα κλπ κλπ. Δεν αρκεί ένα αίτημα ανάκλησης εμβάσματος όπως λες εσύ για να γίνουν απαιτητα τα χρήματα από τη Σλοβάκικη τράπεζα. Θα πρέπει να αποδείξει αυτός που έστειλε το έμβασμα (ο εξαπατηθείς δηλαδή) ότι δεν το έκανε από πρόθεση κλπ.

Ναι βέβαια η για τη διαδικασία της απόδειξης θα σε βοηθήσουν από την τράπεζα πας εκεί τους λες τι έχει συμβεί και βλέπεις.
Το μυστικό είναι να μην αφήσεις να περάσουν πολλές μέρες όσο πιο γρήγορα γίνεται θέλουν αυτές οι διαδικασίες κυριολεκτικά θα έλεγα ο χρόνος είναι χρήμα.
Λογικά δεν θα τα πάρεις πίσω εκτός αν είσαι τυχερός και το έχει κάνει και σε άλλους(όχι απαραίτητα Έλληνες) αλλά δεν χάνεις κάτι να ειδοποιήσεις μέσω της τράπεζας σου και της διαδικασίας που θα σου πουν την Σλοβάκικη τράπεζα.

sdikr
28-08-19, 20:13
Θα σου εξηγησω πως λειτουργει: οταν ενεργοποιουμε τα alerts μας δινονται 2 επιλογες:
Α) αποστολη alerts για ολους τους λογ/σμους μας ακόμα και για όσους τυχόν στο μέλλον ανοίξουμε ή προστεθούμε ως συνδικαιούχοι
Β) αποστολη alerts μονο για συγκεκριμενο-ους λογ/σμό-ούς

Ο φιλος μας ειχε επιλεξει το σεναριο Α (αλλά προφανως απο τα συμφραζομενα συμπεραίνουμε οτι ουδεποτε ενημερωθηκε απο τον υπαλληλο γι΄αυτη του την επιλογη, παρ' ολο που σίγουρα το έχει υπογράψει), γι΄αυτο όταν προστεθηκε σε καποιο λογ/σμό ως συνδικαιούχος αυτόματα αρχισε να λαμβανει ενημερωσεις και γι΄αυτο το λογ/σμό.

Εσυ είχες επιλέξει το σενάριο Β) που σημαινει οτι για το νεο λογ/σμο που ανοιξες έπρεπε μετα το ανοιγμα να τον δηλωσεις οτι επιθυμεις να λαμβανεις και γι΄αυτόν ενημερώσεις.

Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκαν.

Οχι είχα επιλέξει για όλους τους λογαριασμούς, όταν είχα ενεργοποιήσει τα alerts, παρόλα αυτά όταν έκανα νέο λογαριασμό δεν τον έβαλε μέσα αυτόματα.

- - - Updated - - -


Oλα αυτα με την προυπόθεση ότι θα αποδειξει ο Ελληνας χρήστης στη Σλοβάκικη τράπεζα ότι έγινε απάτη κλπ. Αυτο σημαίνει δικηγόρους, τρέξιμο, επίσημες μεταφράσεις για τα αιτήματα κλπ κλπ. Δεν αρκεί ένα αίτημα ανάκλησης εμβάσματος όπως λες εσύ για να γίνουν απαιτητα τα χρήματα από τη Σλοβάκικη τράπεζα. Θα πρέπει να αποδείξει αυτός που έστειλε το έμβασμα (ο εξαπατηθείς δηλαδή) ότι δεν το έκανε από πρόθεση κλπ.

Δεν υπάρχει άμεση μεταφορά για εμβάσματα στο εξωτερικό (ακόμα και ΕΕ) , όλα τα εμβάσματα εξωτερικού γίνονται την επόμενη μέρα απο την καταχώριση της εντολής.
Ακόμα και στην περίπτωση η συναλλαγή να ήταν στην Ελλάδα πάλι είναι συγκεκριμένες ώρες που παρέχεται το άμεσο.

user2163
28-08-19, 20:15
Οχι είχα επιλέξει για όλους τους λογαριασμούς, όταν είχα ενεργοποιήσει τα alerts, παρόλα αυτά όταν έκανα νέο λογαριασμό δεν τον έβαλε μέσα αυτόματα.

- - - Updated - - -



Δεν υπάρχει άμεση μεταφορά για εμβάσματα στο εξωτερικό (ακόμα και ΕΕ) , όλα τα εμβάσματα εξωτερικού γίνονται την επόμενη μέρα απο την καταχώριση της εντολής.
Ακόμα και στην περίπτωση η συναλλαγή να ήταν στην Ελλάδα πάλι είναι συγκεκριμένες ώρες που παρέχεται το άμεσο.

Υπάρχει για sepa σε ευρώ αν καταχωρηθεί πριν το cut off της τράπεζας.Η eurobank,εθνική και πειραιώς τα εκδίδουν αυθημερών αν το ζητήσει ο πελάτης με μία έξτρα χρεώση βέβαια ενδεχομένως να το έχει και η alpha bank αλλά όχι από το e-banking.

sdikr
28-08-19, 20:23
Υπάρχει για sepa σε ευρώ αν καταχωρηθεί πριν το cut off της τράπεζας.Η eurobank,εθνική και πειραιώς τα εκδίδουν αυθημερών αν το ζητήσει ο πελάτης με μία έξτρα χρεώση βέβαια ενδεχομένως να το έχει και η alpha bank αλλά όχι από το e-banking.

Πειραιώς




Ο λογαριασμός σας θα χρεωθεί άμεσα και η εντολή σας θα εκτελεστεί με ημερομηνία αξίας ιδίας ημέρας, εφόσον η εντολή σας καταχωρηθεί εντός εργάσιμης ημέρας μεταξύ 08:00 και 16:00. Η επιλογή είναι διαθέσιμη για τα νομίσματα EUR,USD ή GBP, και επιβαρύνεται επιπλέον σύμφωνα με την Τιμολογιακή Πολιτική Εμβασμάτων.


η Alpha δεν το δίνει καν σαν επιλογή, όποτε είμαι εν μέρη λάθος γιατί είδα μόνο το web banking της Alpha

Οπότε προσοχή μην βάζετε πουθενά τον extrapin μέχρι να περάσει η 16:01 :p

spartak
28-08-19, 21:10
Οχι είχα επιλέξει για όλους τους λογαριασμούς, όταν είχα ενεργοποιήσει τα alerts, παρόλα αυτά όταν έκανα νέο λογαριασμό δεν τον έβαλε μέσα αυτόματα.

- - - Updated - - -



Δεν υπάρχει άμεση μεταφορά για εμβάσματα στο εξωτερικό (ακόμα και ΕΕ) , όλα τα εμβάσματα εξωτερικού γίνονται την επόμενη μέρα απο την καταχώριση της εντολής.
Ακόμα και στην περίπτωση η συναλλαγή να ήταν στην Ελλάδα πάλι είναι συγκεκριμένες ώρες που παρέχεται το άμεσο.

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

sdikr
28-08-19, 21:43
Δεν ισχύει αυτό που γράφεις.


Και όμως

206265

- - - Updated - - -

Απο ότι φαίνεται ούτε και οι άλλες τράπεζες μπορούν να στείλουν Άμεσα στο εξωτερικό

206266

spartak
29-08-19, 07:15
Και όμως

206265

- - - Updated - - -

Απο ότι φαίνεται ούτε και οι άλλες τράπεζες μπορούν να στείλουν Άμεσα στο εξωτερικό

206266

Στην Πειραιως, στη eurobank, στην Εθνική και στην Αττικής ισχύει σιγουρότατα. Μονο στην αλφα δεν ισχύει.
Δες από eurobank:
Η εντολή μεταφοράς πίστωσης που θα καταχωρήσετε θα εκτελεστεί με σημερινή ημερομηνία αξίας (valeur) εάν καταχωρηθεί από τις 08:00 έως και τις 16:30 σε τραπεζική εργάσιμη. Σε διαφορετική περίπτωση θα εκτελεστεί με ημερομηνία αξίας την επόμενη τραπεζική εργάσιμη.

manoulamou
29-08-19, 10:53
OK το εμπεδωσαμε οτι δεν ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ασφαλες το e-banking!
Μηπως να ανοιξουμε ΝΕΟ ΘΕΜΑ ?
:ontopic:

@ ADSLgr.com All rights reserved.