PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 [136] 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

sdikr
29-08-19, 12:28
Στην Πειραιως, στη eurobank, στην Εθνική και στην Αττικής ισχύει σιγουρότατα. Μονο στην αλφα δεν ισχύει.
Δες από eurobank:
Η εντολή μεταφοράς πίστωσης που θα καταχωρήσετε θα εκτελεστεί με σημερινή ημερομηνία αξίας (valeur) εάν καταχωρηθεί από τις 08:00 έως και τις 16:30 σε τραπεζική εργάσιμη. Σε διαφορετική περίπτωση θα εκτελεστεί με ημερομηνία αξίας την επόμενη τραπεζική εργάσιμη.

To 2ο screenshot είναι απο την Πειραίως, όπως θα δεις αναφέρει πως η υψηλή προτεραιότητα είναι διαθέσιμη μόνο για τις ελληνικές τράπεζες που συμμετέχουν

spartak
29-08-19, 13:43
To 2ο screenshot είναι απο την Πειραίως, όπως θα δεις αναφέρει πως η υψηλή προτεραιότητα είναι διαθέσιμη μόνο για τις ελληνικές τράπεζες που συμμετέχουν

Τα εχεις μπερδεψει. Αυτο που αναφέρεις είναι το iris, ενα συστημα αυστηρα μεταξύ των Ελληνικών τραπεζων. Τα εμβάσματα Sepa στο εξωτερικο γινονται με άλλο τρόπο και ισχύει σε αυτο αυτο που σου έγραψε και άλλος χρήστης , εκτός απο μένα. Εξάλλου έχω στείλει έμβασματα στο εξωτερικό και πιστωθηκαν την ίδια μερα (απο Ελληνική τράπεζα).

sdikr
29-08-19, 14:07
Τα εχεις μπερδεψει. Αυτο που αναφέρεις είναι το iris, ενα συστημα αυστηρα μεταξύ των Ελληνικών τραπεζων. Τα εμβάσματα Sepa στο εξωτερικο γινονται με άλλο τρόπο και ισχύει σε αυτο αυτο που σου έγραψε και άλλος χρήστης , εκτός απο μένα. Εξάλλου έχω στείλει έμβασματα στο εξωτερικό και πιστωθηκαν την ίδια μερα (απο Ελληνική τράπεζα).


Μόλις το έκανα, μεταφορά σε δικό μου λογαριασμό στο εξωτερικό απο winbank


206281

Αλλά τα λεφτά δεν μπήκανε ακόμα στον άλλον λογαριασμό

griniaris
29-08-19, 14:15
Μόλις το έκανα, μεταφορά σε δικό μου λογαριασμό στο εξωτερικό απο winbank


206281

Αλλά τα λεφτά δεν μπήκανε ακόμα στον άλλον λογαριασμό

Να πως φευγουν τα λεφτα στο εξωτερικο..... Μα που ειναι ενα ελεγκτικο οργανο οταν το θελουμε? :p :rofl::rofl::rofl:

Καλα ρε θηριο... μπηκες στη διαδικασια να μεταφερεις και να χρεωθεις και τα εξοδα? :respekt:

sdikr
29-08-19, 14:16
Να πως φευγουν τα λεφτα στο εξωτερικο..... Μα που ειναι ενα ελεγκτικο οργανο οταν το θελουμε? :p :rofl::rofl::rofl:

Καλα ρε θηριο... μπηκες στη διαδικασια να μεταφερεις και να χρεωθεις και τα εξοδα? :respekt:

Oh ναι!
Μάλιστα ήρθανε και τα email/sms ενημέρωσης απο την Winbank αλλά ακόμα τίποτα στην άλλη άκρη

Λες να τους αρχίσω τώρα στα τηλέφωνα για ακύρωση του εμβάσματος; :twisted:

spartak
29-08-19, 14:53
Oh ναι!
Μάλιστα ήρθανε και τα email/sms ενημέρωσης απο την Winbank αλλά ακόμα τίποτα στην άλλη άκρη

Λες να τους αρχίσω τώρα στα τηλέφωνα για ακύρωση του εμβάσματος; :twisted:

Ωραία για δοκίμασε τωρα να το ακυρωσεις και πες μας αν γίνεται.

sdikr
29-08-19, 15:25
Ωραία για δοκίμασε τωρα να το ακυρωσεις και πες μας αν γίνεται.

Να βάλω δηλαδή αστυνομίες κλπ ότι με χακάρανε ενω δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο;

Σίγουρα πάντως δεν τα έχει πάρει η άλλη άκρη ώστε να τα κάνει ανάληψη άμεσα


Αν τα εχω κάνει ανάληψη τα χρήματα και ο λογαριασμός είναι μηδενικός πως θα μου τα πάρει η Σλοβάκικη τράπεζα για να τα επιστρέψει στον εξαπατηθέντα; Αυτό σε ρωτάω

user2163
29-08-19, 15:31
Έχω ξεκινήσει να γελάω με αυτό το νήμα.
Συζητάμε για μία περίπτωση την οποία κάποιος θα έχεις πρόσβαση σε username/password και πρόσβαση real time στο κινητό.
Θα χρειαζόταν κάποιος να πείσει το χρήστη να κατεβάσει κάποιο plugin μιας και τα plugin είναι ο μόνος τρόπος που μία εφαρμογή μπορεί να κάνει inject javascript/jquery κώδικα σε σελίδα στον browser όλοι οι browsers οι γνωστοί τουλάχιστον explorer,edge,chrome,safari,firefox,opera κτλ δεν επιτρέπουν το injection κώδικα χωρίς να γίνει αυτό που είπα πχ ένα exe δεν γίνεται αυτό βέβαια θα μπορούσε να είναι το πρώτο βήμα πχ να είναι ένα keylogger.
Επίσης πλέον το tfa απαιτήται ανά συναλλαγή και όχι ανά session.

spartak
29-08-19, 15:37
Να βάλω δηλαδή αστυνομίες κλπ ότι με χακάρανε ενω δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο;

Σίγουρα πάντως δεν τα έχει πάρει η άλλη άκρη ώστε να τα κάνει ανάληψη άμεσα

Ξεκινάς γράφοντας ότι ένα έμβασμα στο εξωτερικο δεν εκτελείται αυθημερόν αλλά την επόμενη εργάσιμη. Σου υποδεικνύω τόσο εγώ όσο και άλλος χρήστης ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Δεν το δέχεσαι. Στο τέλος κάνεις ο ίδιος έμβασμα που σε διαψεύδει (αυθημερόν εκτέλεση εμβάσματος στο εξωτερικό).

Τα χρήματα δεν εμφανίζονται αμέσως αλλά πλέον δε μπορείς να το ακυρωσεις ούτε να το μπλοκάρεις(όσες αστυνομίες και να πάρεις). Εχει πάρει το δρόμο του και κάποια στιγμή θα πιστωθεί στην ξένη τράπεζα. Το πόσο γρήγορα θα γίνει αυτο εξαρτάται απο αρκετούς παράγοντες.

Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι πιστώνονται άμεσα τα χρήματα οπότε τσάμπα βάζεις στην κουβέντα αυτη την παράμετρο.

Το θέμα είναι ότι:

1) Τα χρήματα φεύγουν απο το λογαριασμο την ίδια μέρα (υπο προυποθέσεις, που τις γράψαμε) και όχι την επόμενη

2) Δε μπορείς να το ακυρώσεις πλέον

Μέχρι να πιστωθούν στον ξένο λογαριασμο (και να τα αναλάβει ο άλλος) δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

sdikr
29-08-19, 15:41
Ξεκινάς γράφοντας ότι ένα έμβασμα στο εξωτερικο δεν εκτελείται αυθημερόν αλλά την επόμενη εργάσιμη. Σου υποδεικνύω τόσο εγώ όσο και άλλος χρήστης ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Δεν το δέχεσαι. Στο τέλος κάνεις ο ίδιος έμβασμα που σε διαψεύδει (αυθημερόν εκτέλεση εμβάσματος στο εξωτερικό).

Τα χρήματα δεν εμφανίζονται αμέσως αλλά πλέον δε μπορείς να το ακυρωσεις ούτε να το μπλοκάρεις(όσες αστυνομίες και να πάρεις). Εχει πάρει το δρόμο του και κάποια στιγμή θα πιστωθεί στην ξένη τράπεζα. Το πόσο γρήγορα θα γίνει αυτο εξαρτάται απο αρκετούς παράγοντες.

Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι πιστώνονται άμεσα τα χρήματα οπότε τσάμπα βάζεις στην κουβέντα αυτη την παράμετρο.

Το θέμα είναι ότι:

1) Τα χρήματα φεύγουν απο το λογαριασμο την ίδια μέρα (υπο προυποθέσεις, που τις γράψαμε) και όχι την επόμενη

2) Δε μπορείς να το ακυρώσεις πλέον

Μέχρι να πιστωθούν στον ξένο λογαριασμο (και να τα αναλάβει ο άλλος) δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

Έχω γράψει στο 6746 (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=6652522&viewfull=1#post6652522) για την Πειραιώς και για το εως 16:00 η ώρα.


Υπάρχει τιμολόγιο ακύρωσης εμβάσματος στον τιμοκατάλογο της τράπεζας, όποτε για να υπάρχει σημαίνει πως γίνεται.

Τα χρήματα δεν μπαίνουν άμεσα στον λογαριασμό του άλλου ώστε να τα κάνει άμεσα ανάληψη, εσύ είχες πει πως τα κάνει ανάληψη και μετά δεν μπορεί να κάνει κάτι η τράπεζα.

Γράφεις μάλιστα πιο πάνω


Τα εχεις μπερδεψει. Αυτο που αναφέρεις είναι το iris, ενα συστημα αυστηρα μεταξύ των Ελληνικών τραπεζων. Τα εμβάσματα Sepa στο εξωτερικο γινονται με άλλο τρόπο και ισχύει σε αυτο αυτο που σου έγραψε και άλλος χρήστης , εκτός απο μένα. Εξάλλου έχω στείλει έμβασματα στο εξωτερικό και πιστωθηκαν την ίδια μερα (απο Ελληνική τράπεζα).

Κάτι που δεν ισχύει

user2163
29-08-19, 15:45
Να βάλω δηλαδή αστυνομίες κλπ ότι με χακάρανε ενω δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο;

Σίγουρα πάντως δεν τα έχει πάρει η άλλη άκρη ώστε να τα κάνει ανάληψη άμεσα

Ναι και πες τους ότι τα μετέφερε σε δικό σου λογαριασμό.:rofl:

EDIT για τα παραπάνω.

Η ακύρωση μπορεί να γίνει αλλά δεν είναι εγγυημένη πρέπει να γίνει δεκτή από την παραλήπτρια τράπεζα.

spartak
29-08-19, 15:50
Έχω γράψει στο 6746 (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=6652522&viewfull=1#post6652522) για την Πειραιώς και για το εως 16:00 η ώρα.


Υπάρχει τιμολόγιο ακύρωσης εμβάσματος στον τιμοκατάλογο της τράπεζας, όποτε για να υπάρχει σημαίνει πως γίνεται.

Τα χρήματα δεν μπαίνουν άμεσα στον λογαριασμό του άλλου ώστε να τα κάνει άμεσα ανάληψη, εσύ είχες πει πως τα κάνει ανάληψη και μετά δεν μπορεί να κάνει κάτι η τράπεζα.

Γράφεις μάλιστα πιο πάνω


Κάτι που δεν ισχύει

ΣΤο 6744 έγραψες:

Δεν υπάρχει άμεση μεταφορά για εμβάσματα στο εξωτερικό (ακόμα και ΕΕ) , όλα τα εμβάσματα εξωτερικού γίνονται την επόμενη μέρα απο την καταχώριση της εντολής.

sdikr
29-08-19, 16:02
ΣΤο 6744 έγραψες:

Δεν υπάρχει άμεση μεταφορά για εμβάσματα στο εξωτερικό (ακόμα και ΕΕ) , όλα τα εμβάσματα εξωτερικού γίνονται την επόμενη μέρα απο την καταχώριση της εντολής.

Και στο 6746 διόρθωσα τον εαυτό μου.

Έκανα ακόμα και την δοκιμή και τελικά δεν μπαίνουν τα χρήματα την ίδια ημέρα, όπως λες εσύ 6752

Οπότε δεν είναι τόσο άμεση η μεταφορά, λογικά τα χρήματα θα είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό μου αύριο

spartak
29-08-19, 16:10
Και στο 6746 διόρθωσα τον εαυτό μου.

Έκανα ακόμα και την δοκιμή και τελικά δεν μπαίνουν τα χρήματα την ίδια ημέρα, όπως λες εσύ 6752

Οπότε δεν είναι τόσο άμεση η μεταφορά, λογικά τα χρήματα θα είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό μου αύριο

Παίζεις με τις λέξεις. Δεν έγραψα άμεσα. Εγραψα την ίδια μέρα. Εσυ αλλάζεις τη φράση την ίδια μέρα και το κάνεις άμεσα.
Επίσης το βασικό είναι ότι τα χρήματα φεύγουν απο το λογαριασμό (στην περιπτωση εμβασματος γρηγορης προτεραιότητας που θα γίνει όπως γράψαμε) και δε μπορείς να το ακυρώσεις με εύκολο τρόπο (π.χ. αίτηση ακύρωσης στην τράπεζα) και όχι αν θα φτάσουν αμέσως τα χρήματα (όπως έχεις κολήσει εσύ για προφανείς λόγους)

ASFE
29-08-19, 18:32
Εγω ξερω παντως οτι τα χρηματα πηγαινουν την επομενη ημερα σε εμβασματα εκτος Ελλαδος. Αν θα δωσει καλη valuer η τραπεζα του δικαιουχου υποκειται στις διαδικασιες της καθε τραπεζας.

mezger
30-08-19, 10:07
Έχω ξεκινήσει να γελάω με αυτό το νήμα.
Συζητάμε για μία περίπτωση την οποία κάποιος θα έχεις πρόσβαση σε username/password και πρόσβαση real time στο κινητό.
Θα χρειαζόταν κάποιος να πείσει το χρήστη να κατεβάσει κάποιο plugin μιας και τα plugin είναι ο μόνος τρόπος που μία εφαρμογή μπορεί να κάνει inject javascript/jquery κώδικα σε σελίδα στον browser όλοι οι browsers οι γνωστοί τουλάχιστον explorer,edge,chrome,safari,firefox,opera κτλ δεν επιτρέπουν το injection κώδικα χωρίς να γίνει αυτό που είπα πχ ένα exe δεν γίνεται αυτό βέβαια θα μπορούσε να είναι το πρώτο βήμα πχ να είναι ένα keylogger.
Επίσης πλέον το tfa απαιτήται ανά συναλλαγή και όχι ανά session.

Πολύ λιγότερα πράγματα χρειάζονται, μάλλον δεν κατάλαβες τον τρόπο επίθεσης. Ο χρήστης συναλλάσσεται κανονικά με την τράπεζα μέχρι τη στιγμή που εισάγει ο ίδιος το tfa token, το οποίο δεν φτάνει ποτέ στην τράπεζα, αλλά το παίρνει ο επιτιθέμενος, ο οποίος το χρησιμοποιεί για να κάνει τη συναλλαγή του (άμεσα για να προλάβει τη λήξη του).
Άρα χρειάζονται είτε ένας keylogger συν ένας τρόπος να μη φύγει το request που το στέλνει στην τράπεζα (τίποτα sophisticated, ένα απλο κρασάρισμα αρκει), είτε να βλέπει ο χρήστης ένα dummy site που θα πιστέυει ότι είναι της τράπεζας (δύσκολο λόγω ssl, αλλά όχι αδύνατο αν μιλάμε για πολύ απρόσεκτο χρήστη)
Ούτε το κινητό έχει σχέση ούτε άμεσα ο browser.

jap
30-08-19, 11:11
Θα συμφωνήσω με τον user2163. Όπως ανέφερε οι κωδικοί tfa αφορούν πλέον συγκεκριμένη συναλλαγή, ο χρήστης τον ζητά για να στείλει χρήματα στον λογαριασμό Α, δεν μπορεί ο χάκερ να πάρει τον ίδιο κωδικό και να τον χρησιμοποιήσει για να στείλει στον λογαριασμό Β, ούτε άλλο ποσό ούτε τίποτα. Αυτό από μόνο του αρκεί για να είναι απίθανα όλα τα άλλα σενάρια που συζητιούνται.

cool11
30-08-19, 11:33
tfa τι ειναι; Πειτε με απλα λογια κατι παραπανω (οχι ενα απλο λινκ)

minas
30-08-19, 11:43
tfa τι ειναι; Πειτε με απλα λογια κατι παραπανω (οχι ενα απλο λινκ)

Two Factor Authentication, συνήθως το βλέπεις και ως 2FA. Με μία λέξη, κωδικός μιας χρήσης που παίρνεις με συνήθως με SMS.
Όπως λέει και ο νέος κανονισμός, χρειάζεσαι δύο από:
Κάτι που ξέρεις (πχ κωδικός)
Κάτι που έχεις (πχ κινητό)
Κάτι που είσαι (πχ βιομετρικά)

mezger
30-08-19, 11:53
Θα συμφωνήσω με τον user2163. Όπως ανέφερε οι κωδικοί tfa αφορούν πλέον συγκεκριμένη συναλλαγή, ο χρήστης τον ζητά για να στείλει χρήματα στον λογαριασμό Α, δεν μπορεί ο χάκερ να πάρει τον ίδιο κωδικό και να τον χρησιμοποιήσει για να στείλει στον λογαριασμό Β, ούτε άλλο ποσό ούτε τίποτα. Αυτό από μόνο του αρκεί για να είναι απίθανα όλα τα άλλα σενάρια που συζητιούνται.

Με τις συσκευές που δίνανε παλιότερα σίγουρα γινόταν γιατί ήταν time-based το token, εφόσον τα tokens που στέλνουν με sms είναι όντως κλειδωμένα στη συναλλαγή για την οποία ζητήθηκαν πράγματι δεν υπάρχει θέμα (υπάρχει δηλαδή ένα μικρό θεματάκι (https://www.wired.com/2017/05/fix-ss7-two-factor-authentication-bank-accounts/) με τα sms, θέλει όμως μεγάλη επένδυση για να γίνει υποκλοπή, οπότε λογικά αρκεί να μη διαφημίζεις πόσα ακριβώς εκατομμύρια έχεις στην τράπεζα :P)

user2163
30-08-19, 11:59
Με τις συσκευές που δίνανε παλιότερα σίγουρα γινόταν γιατί ήταν time-based το token, εφόσον τα tokens που στέλνουν με sms είναι όντως κλειδωμένα στη συναλλαγή για την οποία ζητήθηκαν πράγματι δεν υπάρχει θέμα (υπάρχει δηλαδή ένα μικρό θεματάκι (https://www.wired.com/2017/05/fix-ss7-two-factor-authentication-bank-accounts/) με τα sms, θέλει όμως μεγάλη επένδυση για να γίνει υποκλοπή, οπότε λογικά αρκεί να μη διαφημίζεις πόσα ακριβώς εκατομμύρια έχεις στην τράπεζα :P)

Γιατί άμα έχεις εκατομμύρια δεν θα τα έχεις σε επενδυτικό χαρτοφυλάκιο; Σε καταθετικό λογαριασμό θα τα έχεις; :nono:

sdikr
31-08-19, 14:55
Άδειασε λογαριασμό απο την Γερμανία μέσω ebanking, τον πιάσανε στην Ελλάδα

http://www.thestival.gr/society/police/item/473682-adeiase-trapeziko-logariasmo-me-ti-methodo-phishing




Από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, διερευνήθηκε και εξιχνιάσθηκε υπόθεση απάτης μέσω διαδικτύου και ταυτοποιήθηκε η εμπλοκή 52χρονου αλλοδαπού.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΛΑΣ, η διερεύνηση της υπόθεσης ξεκίνησε ύστερα από καταγγελία στις γερμανικές Αρχές, σύμφωνα με την οποία άγνωστος δράστης, με την μέθοδο του ηλεκτρονικού ψαρέματος (Phishing), υπέκλεψε τα προσωπικά διαπιστευτήρια εισόδου στον προσωπικό λογαριασμό ηλεκτρονικής τραπεζικής Γερμανίδας υπηκόου και στη συνέχεια πραγματοποίησε παράνομη μεταφορά (3.400) ευρώ, στον λογαριασμό του μέσω διαδικτύου.

Ακολούθησε έρευνα κατά την οποία προέκυψαν τα στοιχεία του 52χρονου στη χώρα μας ενώ η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημερώθηκε, μέσω δικαστικής συνδρομής, για την ανακάλυψη και κατάσχεση ψηφιακών και έντυπων μέσων, που σχετίζονται με την παράνομη δραστηριότητα.

Άμεσα, προσδιορίστηκε γεωγραφικά ο τόπος κατοικίας του εμπλεκόμενου σε περιοχή της Αττικής, όπου αστυνομικοί της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τη συνδρομή της Διεύθυνσης Εγκληματολογικών Ερευνών, πραγματοποίησαν έρευνα και ταυτοποιήθηκε η εμπλοκή του στην υπόθεση.

Κατά την έρευνα βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:

φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής,

κάρτα εξωτερικής αποθήκευσης microsd,

κινητό τηλέφωνο με (2) κάρτες sim,

χρεωστική κάρτα τράπεζας,

καρτέλα με στοιχεία διαπιστευτηρίων εισόδου στον λογαριασμό του ηλεκτρονικής τραπεζικής,

πλήθος εντύπων αποστολής χρημάτων σε τρίτα πρόσωπα, μέσω εταιρίας μεταφοράς χρημάτων,

πλήθος εγγράφων που αφορούν αλληλογραφία με διάφορα

τραπεζικά ιδρύματα, με κύρια θέματα την αίτηση σύναψης δανειακών συμβάσεων και ανοίγματος λογαριασμών και σχέδια συμβάσεων με τρίτους.

Επίσης, στην κατοχή του βρέθηκε βιβλιάριο καταθέσεων λογαριασμού, στο οποίο αναγραφόταν κατάθεση επιταγής – εμβάσματος (120.869,84) δολαρίων Αμερικής την οποία δεν μπορούσε να δικαιολογήσει και κατασχέθηκε.

Τα κατασχεθέντα ψηφιακά πειστήρια, θα αποσταλούν στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών για εργαστηριακές εξετάσεις.

Ο 52χρονος δεν συνελήφθη καθώς δεν συνέτρεχαν οι προϋποθέσεις αυτοφώρου διαδικασίας, ενώ η δικογραφία που σχηματίστηκε υποβλήθηκε στην αρμόδια δικαστική Αρχή.

Σημειώνεται ότι, η μέθοδος ηλεκτρονικού – ψηφιακού ψαρέματος (Phishing) είναι μορφή επίθεσης που εκδηλώνεται μέσω σύγχρονων τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνών, στην οποία ο δράστης μιμείται μια αξιόπιστη οντότητα, ζητώντας κατά τη συνομιλία του με το θύμα να αποκαλύψει ευαίσθητες πληροφορίες, οικονομικής φύσεως κυρίως, όπως π.χ. οι κωδικοί πρόσβασης σε διάφορα ψηφιακά μέσα και εφαρμογές, με απώτερο σκοπό την αποκόμιση παρανόμου περιουσιακού οφέλους.

Με αφορμή τη συγκεκριμένη υπόθεση, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος συμβουλεύει τους πολίτες – χρήστες του διαδικτύου:

να μην πείθονται από μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και να παραχωρούν τους προσωπικούς κωδικούς προσβάσεως (username και password) καθώς και του πρόσθετου κωδικού ασφαλείας αν δεν βεβαιωθούν ότι βρίσκονται σε φυσικό περιβάλλον τράπεζας με ασφαλή ένδειξη σύνδεσης (https:),

να αποφεύγουν να χρησιμοποιούν τους ίδιους κωδικούς για πρόσβαση σε πλατφόρμες και διαδικτυακές υπηρεσίες,

να χρησιμοποιούν ισχυρούς κωδικούς πρόσβασης που να περιέχουν αριθμούς, γράμματα και σύμβολα,

να μην αποθηκεύουν τους κωδικούς στον περιηγητή (browser) που χρησιμοποιούν.

cool11
01-09-19, 16:08
Πριν λιγες μερες, συζητουσα εδω οτι εμφανιστηκαν με το 'ετσι θελω', λογαριασμοι των γονιων μου στους οποιους μπηκα 'συνδικαιουχος', στο ebanking της winbank.

Υπαρχει τουλαχιστον τροπος, να εμφανιζει πχ πρωτο, ως default, τον λογαριασμο που ειναι αποκλειστικα δικος μου, παντοτε,
αντι να καθομαι να επιλεγω καθε φορα, με ποιον λογαριασμο θελω να κανω μια συναλλαγη;

griniaris
01-09-19, 16:49
Πριν λιγες μερες, συζητουσα εδω οτι εμφανιστηκαν με το 'ετσι θελω', λογαριασμοι των γονιων μου στους οποιους μπηκα 'συνδικαιουχος', στο ebanking της winbank.

Υπαρχει τουλαχιστον τροπος, να εμφανιζει πχ πρωτο, ως default, τον λογαριασμο που ειναι αποκλειστικα δικος μου, παντοτε,
αντι να καθομαι να επιλεγω καθε φορα, με ποιον λογαριασμο θελω να κανω μια συναλλαγη;

Το να εμφανιζει με οποια σειρα θελεις εσυ... ναι γινεται.

Αλλα στις συναλλαγες.. ΠΑΝΤΑ θα σου εμφανιζει την λιστα να επιλεγεις απο ποιον θα παρεις λεφτα.

cool11
01-09-19, 21:24
Το να εμφανιζει με οποια σειρα θελεις εσυ... ναι γινεται.

Αλλα στις συναλλαγες.. ΠΑΝΤΑ θα σου εμφανιζει την λιστα να επιλεγεις απο ποιον θα παρεις λεφτα.

Πως αλλαζει η σειρά εμφάνισης;

thourios
02-09-19, 09:08
Δεν νομίζω να αλλάζει η σειρά εμφάνισης,

griniaris
02-09-19, 09:50
Πως αλλαζει η σειρά εμφάνισης;

Αφου κανεις Login πανω πανω γραφει "Τα Αγαπημένα μου" . Μολις πατησεις εκει μπορεις να αλλαξεις σειρα καθως επισης και να βαλεις οτι ονομασιες σε βολευεουν καλυτερα.

cool11
02-09-19, 10:12
Αφου κανεις Login πανω πανω γραφει "Τα Αγαπημένα μου" . Μολις πατησεις εκει μπορεις να αλλαξεις σειρα καθως επισης και να βαλεις οτι ονομασιες σε βολευεουν καλυτερα.

Να σαι καλα!
:)

manoulamou
02-09-19, 14:03
Παρομοια αλλαγη μπορει να γινει και στο ibank της ΕΘΝΙΚΗΣ ;
:hmm:

goku
04-09-19, 23:56
Φαντάζομαι ότι θα είναι κάποιο bug, αλλά μπήκα σήμερα στο e-banking της Εθνικής από την εφαρμογή για Android και μου έβγαλε το παρακάτω κουλό.

206453

Διαθέσιμα όρια ανάληψης 9.999.999.999,99. Που να είχα τόσα λεφτά. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο;

Την εφαρμογή την έχω καιρό στο κινητό αλλά την τρέχω σπάνια, μόνο σε ώρα ανάγκης όταν είμαι εκτός σπιτιού, και δεν παρατήρησα από πότε άρχισε να το βγάζει. Όταν μπαίνω από τον υπολογιστή δεν μπορώ να βρω αν αναφέρονται κάπου αυτά τα όρια.

runner70
05-09-19, 01:26
Ειναι επειδη καταργήθηκαν τα capital controls.Δεν είναι bug.

sdikr
05-09-19, 01:40
Φαντάζομαι ότι θα είναι κάποιο bug, αλλά μπήκα σήμερα στο e-banking της Εθνικής από την εφαρμογή για Android και μου έβγαλε το παρακάτω κουλό.

206453

Διαθέσιμα όρια ανάληψης 9.999.999.999,99. Που να είχα τόσα λεφτά. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο;

Την εφαρμογή την έχω καιρό στο κινητό αλλά την τρέχω σπάνια, μόνο σε ώρα ανάγκης όταν είμαι εκτός σπιτιού, και δεν παρατήρησα από πότε άρχισε να το βγάζει. Όταν μπαίνω από τον υπολογιστή δεν μπορώ να βρω αν αναφέρονται κάπου αυτά τα όρια.

Θα σε έβαλε συνδικαιουχο ο Σωρας :p

Chingachgook
05-09-19, 09:23
Φαντάζομαι ότι θα είναι κάποιο bug, αλλά μπήκα σήμερα στο e-banking της Εθνικής από την εφαρμογή για Android και μου έβγαλε το παρακάτω κουλό.

206453

Διαθέσιμα όρια ανάληψης 9.999.999.999,99. Που να είχα τόσα λεφτά. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο;

Την εφαρμογή την έχω καιρό στο κινητό αλλά την τρέχω σπάνια, μόνο σε ώρα ανάγκης όταν είμαι εκτός σπιτιού, και δεν παρατήρησα από πότε άρχισε να το βγάζει. Όταν μπαίνω από τον υπολογιστή δεν μπορώ να βρω αν αναφέρονται κάπου αυτά τα όρια.

Λεφτά υπάρχουν!

:p

jap
05-09-19, 11:25
Εντάξει, τώρα που ήρθησαν τα capital controls, θα πάψει να εμφανίζεται αυτή η πληροφορία, δώστε τους λίγο χρόνο.

spartak
05-09-19, 15:45
Και πριν που είχε όριο 4.000 για εξωτερικό το έβλεπαν όλοι ανεξάρτητα από το διαθέσιμο του λογαριασμού τους. Το συστημα έτσι είναι στημένο. Δηλαδή και 1500 να είχες, αν δεν είχες στείλει κάποιο έμβασμα έξω, θα έβλεπες υπόλοιπο για εμβάσματα 4000. Το ίδιο ισχύει και τώρα.

sdikr
05-09-19, 15:55
Να το κρατήσουν όμως, να προλάβω να μαζέψω τα λεφτά για να τα στείλω έξω, δεν μου λείπουν πολλά, μόνο τα 10τρις πάρα 10 ευρώ ΄:p

cool11
05-09-19, 19:11
Καλα ρε παιδια,
η winbank, οταν στειλεις ειτε email απο το email σου,
ειτε μηνυμα μεσω της contact form στο site,
δεν σου επιστρεφει καποιο απαντητικο email οτι ελαβαν το mail σου;

Εχω στειλει και με τους 2 τροπους, εδω και μερες, και δεν εχω λαβει καν απαντηση, και δεν εχω καν μια ενδειξη οτι καποιος θα το δει/ασχοληθει!
Και μην πεταχτει κανεις να πει μηπως ηρθε τιποτε και πηγε στο spam, ξερω τι λεω, δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο.

Μου κανει τρομερη αρνητικη εντυπωση....ουτε απαντησεις, με κανεναν τροπο, ουτε καν ενα τυπικο email οτι ελαβαν το μηνυμα μου, απολυτο μηδεν...
:(

badweed
05-09-19, 19:14
Καλα ρε παιδια,
η winbank, οταν στειλεις ειτε email απο το email σου,
ειτε μηνυμα μεσω της contact form στο site,
δεν σου επιστρεφει καποιο απαντητικο email οτι ελαβαν το mail σου;

Εχω στειλει και με τους 2 τροπους, εδω και μερες, και δεν εχω λαβει καν απαντηση, και δεν εχω καν μια ενδειξη οτι καποιος θα το δει/ασχοληθει!
Και μην πεταχτει κανεις να πει μηπως ηρθε τιποτε και πηγε στο spam, ξερω τι λεω, δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο.

Μου κανει τρομερη αρνητικη εντυπωση....ουτε απαντησεις, με κανεναν τροπο, ουτε καν ενα τυπικο email οτι ελαβαν το μηνυμα μου, απολυτο μηδεν...
:(

ισως να μπορεις να στειλεις mail με αιτημα αναφορας αναγνωσης

user2163
05-09-19, 19:24
Καλα ρε παιδια,
η winbank, οταν στειλεις ειτε email απο το email σου,
ειτε μηνυμα μεσω της contact form στο site,
δεν σου επιστρεφει καποιο απαντητικο email οτι ελαβαν το mail σου;

Εχω στειλει και με τους 2 τροπους, εδω και μερες, και δεν εχω λαβει καν απαντηση, και δεν εχω καν μια ενδειξη οτι καποιος θα το δει/ασχοληθει!
Και μην πεταχτει κανεις να πει μηπως ηρθε τιποτε και πηγε στο spam, ξερω τι λεω, δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο.

Μου κανει τρομερη αρνητικη εντυπωση....ουτε απαντησεις, με κανεναν τροπο, ουτε καν ενα τυπικο email οτι ελαβαν το μηνυμα μου, απολυτο μηδεν...
:(

Ναι ισχύει ούτε κάποιο ticket ID επιστρέφει ή κάτι παρόμοιο απαράδεκτο όντως.

spiderman
05-09-19, 23:20
Καλα ρε παιδια,
η winbank, οταν στειλεις ειτε email απο το email σου,
ειτε μηνυμα μεσω της contact form στο site,
δεν σου επιστρεφει καποιο απαντητικο email οτι ελαβαν το mail σου;

Εχω στειλει και με τους 2 τροπους, εδω και μερες, και δεν εχω λαβει καν απαντηση, και δεν εχω καν μια ενδειξη οτι καποιος θα το δει/ασχοληθει!
Και μην πεταχτει κανεις να πει μηπως ηρθε τιποτε και πηγε στο spam, ξερω τι λεω, δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο.

Μου κανει τρομερη αρνητικη εντυπωση....ουτε απαντησεις, με κανεναν τροπο, ουτε καν ενα τυπικο email οτι ελαβαν το μηνυμα μου, απολυτο μηδεν...
:(
Τα ίδια και σε μένα. Τουλάχιστον στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων με έχουν πάρει τηλέφωνο να με ενημερώσουν για το αίτημά μου (αν και ζήτησα γραπτή ενημέρωση).

cool11
12-09-19, 19:44
Προφανως η Πειραιως, μας θεωρει μεγαλους @@@@κες,
εμας ολους που ακομη επιμενουμε να πληρωνουμε λογαριασμους δεκο μεσω ebanking.
Δεν εξηγειται αλλιως,
οτι σημερα ειδα αυξηση στην προμηθεια, απο 0,50 λεπτα (καποτε ηταν εντελως δωρεαν νομιζω), σε 0,60 λεπτα του ευρω πλεον.

Πρεπει να κανω την αλλαγη, να πληρωνω με καρτα, μεσω απο το site της καθε δεκο.
Το ξεφτιλικι τους παει συννεφο.
Και μην ακουσω κανεναν να δικαιολογει την ελευθερη αγορα, και αμα θες χρησιμοποιεις την υπηρεσια κλπ.
Ενταξει, αρκετα, χορτασαμε αναπτυξη, γεμισε η τσεπη μας χρημα, βγηκαμε απο τα μνημονια.
enough

HackFreak
12-09-19, 19:47
Προφανως η Πειραιως, μας θεωρει μεγαλους @@@@κες,
εμας ολους που ακομη επιμενουμε να πληρωνουμε λογαριασμους δεκο μεσω ebanking.
Δεν εξηγειται αλλιως,
οτι σημερα ειδα αυξηση στην προμηθεια, απο 0,50 λεπτα (καποτε ηταν εντελως δωρεαν νομιζω), σε 0,60 λεπτα του ευρω πλεον.

Πρεπει να κανω την αλλαγη, να πληρωνω με καρτα, μεσω απο το site της καθε δεκο.
Το ξεφτιλικι τους παει συννεφο.
Και μην ακουσω κανεναν να δικαιολογει την ελευθερη αγορα, και αμα θες χρησιμοποιεις την υπηρεσια κλπ.
Ενταξει, αρκετα, χορτασαμε αναπτυξη, γεμισε η τσεπη μας χρημα, βγηκαμε απο τα μνημονια.
enough

Έλα μωρε σιγά. Μέχρι η προμήθεια να φτάσει στο 100% της τιμής του λογαριασμού κερδισμένος θα βγαίνεις.
Τι αχαριστία είναι αυτή. :rofl:

sdikr
12-09-19, 19:49
Προφανως η Πειραιως, μας θεωρει μεγαλους @@@@κες,
εμας ολους που ακομη επιμενουμε να πληρωνουμε λογαριασμους δεκο μεσω ebanking.
Δεν εξηγειται αλλιως,
οτι σημερα ειδα αυξηση στην προμηθεια, απο 0,50 λεπτα (καποτε ηταν εντελως δωρεαν νομιζω), σε 0,60 λεπτα του ευρω πλεον.

Πρεπει να κανω την αλλαγη, να πληρωνω με καρτα, μεσω απο το site της καθε δεκο.
Το ξεφτιλικι τους παει συννεφο.
Και μην ακουσω κανεναν να δικαιολογει την ελευθερη αγορα, και αμα θες χρησιμοποιεις την υπηρεσια κλπ.
Ενταξει, αρκετα, χορτασαμε αναπτυξη, γεμισε η τσεπη μας χρημα, βγηκαμε απο τα μνημονια.
enough

Θα έπρεπε να είχες κάνει την αλλαγή εδώ και πολύ καιρό, αλλά μάλλον κάτι σε βόλευε μέσω ebanking, αυτό έχει χρέωση.

goku
12-09-19, 22:26
Προφανως η Πειραιως, μας θεωρει μεγαλους @@@@κες,
εμας ολους που ακομη επιμενουμε να πληρωνουμε λογαριασμους δεκο μεσω ebanking.
Δεν εξηγειται αλλιως,
οτι σημερα ειδα αυξηση στην προμηθεια, απο 0,50 λεπτα (καποτε ηταν εντελως δωρεαν νομιζω), σε 0,60 λεπτα του ευρω πλεον.

Πρεπει να κανω την αλλαγη, να πληρωνω με καρτα, μεσω απο το site της καθε δεκο.
Το ξεφτιλικι τους παει συννεφο.
Και μην ακουσω κανεναν να δικαιολογει την ελευθερη αγορα, και αμα θες χρησιμοποιεις την υπηρεσια κλπ.
Ενταξει, αρκετα, χορτασαμε αναπτυξη, γεμισε η τσεπη μας χρημα, βγηκαμε απο τα μνημονια.
enough

Σαφώς και δεν υποστηρίζω την Πειραιώς και την κάθε άλλη τράπεζα, αλλά πόσο κοστολογείς εσύ το ότι μπορείς να πληρώσεις τον κάθε λογαριασμό από το σπίτι σου, ότι ώρα θέλεις, χωρίς να περιμένεις σε ουρές, χωρίς να τρέχεις από δω και από εκεί; Εγώ προσωπικά έχω να πατήσω πάνω από 2 χρόνια σε τράπεζα, και σε ταχυδρομείο πατάω μόνο όταν είναι να στείλω ή να λάβω ένα δέμα ή γράμμα και όχι για να πληρώσω λογαριασμούς. Επιπλέον θα έπρεπε ήδη να πλήρωνες τους λογαριασμούς απευθείας με την χρεωστική κάρτα μέσα από την σελίδα της εκάστοτε υπηρεσίας, ούτε προμήθειες ούτε τίποτα, μετράει στο αφορολόγητο, και επιπλέον η "υπηρεσία" ενημερώνεται ποιο γρήγορα για την πληρωμή σε περίπτωση που πληρώσεις τελευταίες μέρες πριν τη λήξη του λογαριασμού. Από το e-banking εγώ προσωπικά πληρώνω μόνο εφορία και ΕΝΦΙΑ που είναι χωρίς προμήθεια, και τίποτα άλλο.

minas
13-09-19, 08:17
Σαφώς και δεν υποστηρίζω την Πειραιώς και την κάθε άλλη τράπεζα, αλλά πόσο κοστολογείς εσύ το ότι μπορείς να πληρώσεις τον κάθε λογαριασμό από το σπίτι σου, ότι ώρα θέλεις, χωρίς να περιμένεις σε ουρές, χωρίς να τρέχεις από δω και από εκεί; Εγώ προσωπικά έχω να πατήσω πάνω από 2 χρόνια σε τράπεζα, και σε ταχυδρομείο πατάω μόνο όταν είναι να στείλω ή να λάβω ένα δέμα ή γράμμα και όχι για να πληρώσω λογαριασμούς. Επιπλέον θα έπρεπε ήδη να πλήρωνες τους λογαριασμούς απευθείας με την χρεωστική κάρτα μέσα από την σελίδα της εκάστοτε υπηρεσίας, ούτε προμήθειες ούτε τίποτα, μετράει στο αφορολόγητο, και επιπλέον η "υπηρεσία" ενημερώνεται ποιο γρήγορα για την πληρωμή σε περίπτωση που πληρώσεις τελευταίες μέρες πριν τη λήξη του λογαριασμού. Από το e-banking εγώ προσωπικά πληρώνω μόνο εφορία και ΕΝΦΙΑ που είναι χωρίς προμήθεια, και τίποτα άλλο.

Από πλευράς ασφάλειας, είναι προτιμότερο το web banking, γιατί τα στοιχεία πληρωμής διαχέονται σε λιγότερα μέρη...
Το αν αξίζει τις αυξανόμενες προμήθειες το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του, αλλά νομίζω οι περισσότερο κλίνουμε προς το "όχι".
Πάντως θυμίζω ότι η Πειραιώς έχει και πρόγραμμα που πληρώνεις 16€/χρόνο για έως 100 πληρωμές χωρίς προμήθεια.

cool11
13-09-19, 08:21
Εχει κανεις προχειρα link απο ΔΕΗ, ΟΤΕ(σταθερη), για πληρωμη απο τα site τους, με χρεωση κάρτας;

jap
13-09-19, 08:35
https://www.google.gr/search?q=Πληρωμη+δεη+με+καρτα

https://www.google.gr/search?q=Πληρωμη+οτε+με+καρτα

cool11
13-09-19, 10:28
https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/pay_ebill.jsp
https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html

Τα παραπανω ειναι τα σωστα links?

Προσοχη(γιατι την εχω πατησει ηδη μια φορα - απο δικη τους μλκια μεσω του cosmote app στο κινητο, που χωρις να σε ρωτα, αλλο πας να κανεις και ενεργοποιει το e-bill):
Θελω απλα να πληρωσω ηλεκτρονικα.
ΟΧΙ ενεργοποιηση e-bill.

Αρα ξαναρωταω:
με τα παραπανω λινκς που ανακαλυψα:
απλα πληρωνω, χωρις ενεργοποιηση e-bill?
Θα εξακολουθω να λαμβανω εγχαρτους λογαριασμους;

goku
13-09-19, 10:55
https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/pay_ebill.jsp
https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html

Τα παραπανω ειναι τα σωστα links?

Προσοχη(γιατι την εχω πατησει ηδη μια φορα - απο δικη τους μλκια μεσω του cosmote app στο κινητο, που χωρις να σε ρωτα, αλλο πας να κανεις και ενεργοποιει το e-bill):
Θελω απλα να πληρωσω ηλεκτρονικα.
ΟΧΙ ενεργοποιηση e-bill.

Αρα ξαναρωταω:
με τα παραπανω λινκς που ανακαλυψα:
απλα πληρωνω, χωρις ενεργοποιηση e-bill?
Θα εξακολουθω να λαμβανω εγχαρτους λογαριασμους;

Το λινκ για την ΔΕΗ είναι σωστό, και εγώ από εκεί τη πληρώνω. Για τη Cosmote δεν ξέρω γιατί έχουμε μεταφέρει όλες τις γραμμές στη Hol/Vodafone εδώ και 3-4 χρόνια.

manoulamou
13-09-19, 16:21
Από πλευράς ασφάλειας, είναι προτιμότερο το web banking, γιατί τα στοιχεία πληρωμής διαχέονται σε λιγότερα μέρη...
Το αν αξίζει τις αυξανόμενες προμήθειες το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του, αλλά νομίζω οι περισσότερο κλίνουμε προς το "όχι".
Πάντως θυμίζω ότι η Πειραιώς έχει και πρόγραμμα που πληρώνεις 16€/χρόνο για έως 100 πληρωμές χωρίς προμήθεια.
Νομιζω και η ΕΘΝΙΚΗ εχει καποιο πλαφον για πληρωμες με ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ κατω απο το οποιο ΔΕΝ σε χρεωνει προμηθεια...

:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.