PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

1comment
09-10-19, 12:11
Ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ τρίτων εντός ευρωζώνης. Μονο τοτε χρεωνει.

Οπως επισης αν διαβασεις καλυτερα υπαρχει χρεωση στις καρτες..... Εφάπαξ συνδρομή επανέκδοσης κατόπιν δήλωσης απώλειας/κλοπής/φθοράς/μη αυτοματοποιημένης ανανέωσης

Επομενως οπως πληρωνεις παραβολα οταν χανεις το διπλωμα η την αδεια κυκλοφοριας.... τοτε θα πληρωσεις 6€ για να ξαναβγαλεις καρτα. Αν απλα ληξει ανανεωνεται ατελως.

Κάνεις 2 λάθη.

-Μέσα το κείμενο λέει συγκεκριμένα ότι η Εθνική πλέον χρεώνει και στα δικά της ΑΤΜ την ερώτηση υπολοίπου με 0,15Ε (0,20 σε ατμ τρίτων).
-Όταν λήξει η κάρτα σε χρεώνουν αυτόματα 6Ε και σου στέλνουν καινούργια. Αυτό μου έκανε φέτος πειραιώς και μάλιστα χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα εδώ και 2 χρόνια! Ο λογαριασμός ήταν -6 ευρω.

Οπότε αν δεν είσαι σίγουρος, καλύτερα να μην γράφεις. Τυγχάνει να τα έχω μελετήσει πιο πολύ.

thourios
09-10-19, 12:12
Ακόμα και στα δικά τους ΑΤΜ χρέωση κάποιων συναλλαγών.
....Αντίγραφο 7 τελευταίων κινήσεων σε ΑΤΜ ΕΤΕ (ministatement) 0,15€ για αρχή και μάλλον όπως πάμε θα ακολουθήσουν και άλλες χρεώσεις.
Τελευταίος τιμοκατάλογος (https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/Documents/allagi_timologiou_karton_ETE.pdf)

1comment
09-10-19, 12:39
Άμα χρεώσουν και τις αναλήψεις, θα είναι το τέλος τους. Θα πάνε όλοι να τα σηκώσουν μια και καλή και θα αφήνουν μέσα μόνο τη μισθοδοσία για το αφορολογητο.

psolord
09-10-19, 12:41
Ειναι νομιμα ολα αυτα;

manoulamou
09-10-19, 13:03
Ειναι νομιμα ολα αυτα;
Ενδιαφερουσα ερωτησις, παρακαλουμε προχωρηστε εις την επομενην!
:whistle:

jap
09-10-19, 13:05
Για ερωτήσεις υπολοίπου και πρόσφατες κινήσεις, ταράξτε τους στο phone banking.

xaris2335
09-10-19, 13:14
Νέα Δημοκρατία δεν θέλατε φάτε την τώρα και μην μιλάτε :p

thourios
09-10-19, 13:22
Για ερωτήσεις υπολοίπου και πρόσφατες κινήσεις, ταράξτε τους στο phone banking.

Καιρός είναι και εκεί να βάλουν τηλεφωνικούς αριθμούς 9011 λόγω τηλεηχοποληροφόρησης

griniaris
09-10-19, 13:33
Κάνεις 2 λάθη.

-Μέσα το κείμενο λέει συγκεκριμένα ότι η Εθνική πλέον χρεώνει και στα δικά της ΑΤΜ την ερώτηση υπολοίπου με 0,15Ε (0,20 σε ατμ τρίτων).
-Όταν λήξει η κάρτα σε χρεώνουν αυτόματα 6Ε και σου στέλνουν καινούργια. Αυτό μου έκανε φέτος πειραιώς και μάλιστα χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα εδώ και 2 χρόνια! Ο λογαριασμός ήταν -6 ευρω.

Οπότε αν δεν είσαι σίγουρος, καλύτερα να μην γράφεις. Τυγχάνει να τα έχω μελετήσει πιο πολύ.

Μια χαρα σιγουρος ειμαι. Το ιδιο PDF εχουμε. Δειξε μου που γραφει οτι εχει χρεωση η ερωτηση υπολοιπου σε ΑΤΜ της ιδιας τραπεζας???? Εκτος αν εννοεις την κινηση λογαριασμου ( STATEMENT )που ειναι διαφορετικο.

Δεν ξερω τι εχεις μελετησει αλλα μαλλον δεν τα μελετησες σωστα. Οσο για το αν θα γραφω.... σαφως και θα συνεχισω μιας και ειναι σωστοτατα.

Παρε και τις τιμες σε περιπτωση που δεν τις εχεις.

207525

1comment
09-10-19, 14:20
Μια χαρα σιγουρος ειμαι. Το ιδιο PDF εχουμε. Δειξε μου που γραφει οτι εχει χρεωση η ερωτηση υπολοιπου σε ΑΤΜ της ιδιας τραπεζας???? Εκτος αν εννοεις την κινηση λογαριασμου ( STATEMENT )που ειναι διαφορετικο.

Δεν ξερω τι εχεις μελετησει αλλα μαλλον δεν τα μελετησες σωστα. Οσο για το αν θα γραφω.... σαφως και θα συνεχισω μιας και ειναι σωστοτατα.

Παρε και τις τιμες σε περιπτωση που δεν τις εχεις.

207525

Αυτό που έγραψες για ανανέωση καρτών είναι μόνο για την εθνική τράπεζα. Γιατί λοιπόν το έγραψες σαν να ισχύει γενικά; Όλες οι υπόλοιπες χρεώνουν την ανανέωση κάρτας με 5 ή 6 ευρω. Εγώ θεωρώ ότι και η εθνική το κάνει, ας γράψει όποιος έχει κάρτα εθνικής και ξέρει.

Για την ερώτηση υπολοίπου, όπως είδες παρέθεσα ένα κείμενο από το newsit.gr όπου γραφει ότι η εθνική χρεώνει 0,15Ε στα δικά της ατμ. Δεν έκατσα να ψάξω ένα ένα τα τραπεζικά σαητ. Στο pdf από κάτω από αυτά που κύκλωσες γράφει για χρέωση 0,15Ε για τις τελευταίες 7 κινήσεις. Μήπως εννοούν αυτό; Αν δεν λέει κάπου "ερώτηση υπολοίπου δωρεάν" τότε αυτό θα είναι. Αν θες να το τεκμηριώσεις, πήγαινε εσύ ο ίδιος κάνε ερώτηση υπολοίπου και ανέβασε screen να δούμε ότι δεν σε χρέωσε. Πάντως το άρθρο το λέει ξεκάθαρα.

griniaris
09-10-19, 14:40
Αυτό που έγραψες για ανανέωση καρτών είναι μόνο για την εθνική τράπεζα. Γιατί λοιπόν το έγραψες σαν να ισχύει γενικά; Όλες οι υπόλοιπες χρεώνουν την ανανέωση κάρτας με 5 ή 6 ευρω. Εγώ θεωρώ ότι και η εθνική το κάνει, ας γράψει όποιος έχει κάρτα εθνικής και ξέρει.

Για την ερώτηση υπολοίπου, όπως είδες παρέθεσα ένα κείμενο από το newsit.gr όπου γραφει ότι η εθνική χρεώνει 0,15Ε στα δικά της ατμ. Δεν έκατσα να ψάξω ένα ένα τα τραπεζικά σαητ. Στο pdf από κάτω από αυτά που κύκλωσες γράφει για χρέωση 0,15Ε για τις τελευταίες 7 κινήσεις. Μήπως εννοούν αυτό; Αν δεν λέει κάπου "ερώτηση υπολοίπου δωρεάν" τότε αυτό θα είναι. Αν θες να το τεκμηριώσεις, πήγαινε εσύ ο ίδιος κάνε ερώτηση υπολοίπου και ανέβασε screen να δούμε ότι δεν σε χρέωσε. Πάντως το άρθρο το λέει ξεκάθαρα.

Θεωρεις οτι το να βαλεις εν LINK απο καποιο site που ειναι τα γραφει τραγικα ειναι πιο εγκυρο απο τον ιδιο τον τιμοκαταλογο της τραπεζας?
Τα site θα γραφουν αρλουμπες απλα για να τσιμπαει ο κοσμος και να παιρνουν κλικ. και να πληρωνονται.

Ανεβασα τον τιμοκαταλογο της εθνικης γιατι αυτο ειχα προχειρο. Εχω καρτες σε ολες τις τραπεζες και ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ που γραφωδεν εχω πληρωσει ουτε ενα cents για ανανεωση ληγμενης καρτας.

Ειναι διαφορετικο η "ερωτηση υπολοιπου" απο την "κινηση λογαριασμου" .Το πρωτο ειναι δωρεαν ενω το δευτερο θα χρεωνεται απο 31/10/2019 με 0,15€ καθε φορα.

sdikr
09-10-19, 14:42
Θεωρεις οτι το να βαλεις εν LINK απο καποιο site που ειναι τα γραφει τραγικα ειναι πιο εγκυρο απο τον ιδιο τον τιμοκαταλογο της τραπεζας?
Τα site θα γραφουν αρλουμπες απλα για να τσιμπαει ο κοσμος και να παιρνουν κλικ. και να πληρωνονται.

Ανεβασα τον τιμοκαταλογο της εθνικης γιατι αυτο ειχα προχειρο. Εχω καρτες σε ολες τις τραπεζες και ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ που γραφωδεν εχω πληρωσει ουτε ενα cents για ανανεωση ληγμενης καρτας.

Αμα θα δεις τον κατάλογο που ανέβασες έχει το κόστος ανανέωσης που είναι 6 ευρώ απο 31/12/19

207528


όλες πλέον θα το έχουν 5 με 6 ευρώ,

spartak
09-10-19, 14:52
Αυτό που έγραψες για ανανέωση καρτών είναι μόνο για την εθνική τράπεζα. Γιατί λοιπόν το έγραψες σαν να ισχύει γενικά; Όλες οι υπόλοιπες χρεώνουν την ανανέωση κάρτας με 5 ή 6 ευρω. Εγώ θεωρώ ότι και η εθνική το κάνει, ας γράψει όποιος έχει κάρτα εθνικής και ξέρει.

Για την ερώτηση υπολοίπου, όπως είδες παρέθεσα ένα κείμενο από το newsit.gr όπου γραφει ότι η εθνική χρεώνει 0,15Ε στα δικά της ατμ. Δεν έκατσα να ψάξω ένα ένα τα τραπεζικά σαητ. Στο pdf από κάτω από αυτά που κύκλωσες γράφει για χρέωση 0,15Ε για τις τελευταίες 7 κινήσεις. Μήπως εννοούν αυτό; Αν δεν λέει κάπου "ερώτηση υπολοίπου δωρεάν" τότε αυτό θα είναι. Αν θες να το τεκμηριώσεις, πήγαινε εσύ ο ίδιος κάνε ερώτηση υπολοίπου και ανέβασε screen να δούμε ότι δεν σε χρέωσε. Πάντως το άρθρο το λέει ξεκάθαρα.

To newsit γράφει ανακρίβιες. Εγκυρο είναι το επίσημο site της τράπεζας. Αυτο σημαίνει ότι (προς το παρον) δε χρεώνεται η ερώτηση υπολοίπου στο atm της εθνικής για κάρτες της εθνικής. Καλό είναι να μην επιμένουμε σε κάτι αν δεν το έχουμε ψάξει.

griniaris
09-10-19, 15:03
Αμα θα δεις τον κατάλογο που ανέβασες έχει το κόστος ανανέωσης που είναι 6 ευρώ απο 31/12/19

207528


όλες πλέον θα το έχουν 5 με 6 ευρώ,

Εδω λοιπον ειναι ολο το παιχνιδι. Αν διαβασεις ΕΦΑΠΑΞ. Τι σημαινει αυτο λοιπον. Σημαινει οτι εγω που θα ανοιξω ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ λογαριασμο και θα βγαλω και Debit MasterCard Consumer καρτα, θα πληρωσω μια φορα 6€.
Απο εκει και περα θα ανανεωνονται αυτοματα χωρις χρεωση. Αν την χασω-κλεψουν κλπ κλπ ναι θα εχω χρεωση. Αυτο ειναι επαληθευμενο με υψηλοβαθμο στελεχος. Σαφως ο καιρος θα δειξει αν οντως ισχυει.




To newsit γράφει ανακρίβιες. Εγκυρο είναι το επίσημο site της τράπεζας. Αυτο σημαίνει ότι (προς το παρον) δε χρεώνεται η ερώτηση υπολοίπου στο atm της εθνικής για κάρτες της εθνικής. Καλό είναι να μην επιμένουμε σε κάτι αν δεν το έχουμε ψάξει.

Αυτο ακριβως. Τα FAKE NEWS εχουν παραγινει. και δεν ξερω αν ειναι μονο για σκοπους οικονομικους ( εσοδα διαφημισεων) ή αν εχει και σκοπους μαζικης επηρροης και προδιαθεσης.

sdikr
09-10-19, 15:04
Εδω λοιπον ειναι ολο το παιχνιδι. Αν διαβασεις ΕΦΑΠΑΞ. Τι σημαινει αυτο λοιπον. Σημαινει οτι εγω που θα ανοιξω ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ λογαριασμο και θα βγαλω και Debit MasterCard Consumer καρτα, θα πληρωσω μια φορα 6€.
Απο εκει και περα θα ανανεωνονται αυτοματα χωρις χρεωση. Αν την χασω-κλεψουν κλπ κλπ ναι θα εχω χρεωση. Αυτο ειναι επαληθευμενο με υψηλοβαθμο στελεχος. Σαφως ο καιρος θα δειξει αν οντως ισχυει.





Αυτο ακριβως. Τα FAKE NEWS εχουν παραγινει. και δεν ξερω αν ειναι μονο για σκοπους οικονομικους ( εσοδα διαφημισεων) ή αν εχει και σκοπους μαζικης επηρροης και προδιαθεσης.

Οχι λέει ΕΦΑΠΑΞ συνδρομή για κάθε ανανέωση! αλλιώς θα μιλούσανε για ΕΦΑΠΑΞ συνδρομή έκδοσης κάρτας.

Όπως σωστά λες πιο πίσω, να μην κοιτάμε τι λένε τα διάφορα site, αλλά τι λέει ο επίσημος κατάλογος, να προσθέσω να μην ακούμε και τι λένε τα στελέχη, δεν τα ξέρουν πάντα όλα ;)

1comment
09-10-19, 15:08
Να δεχτω οτι κανω λαθος για το υπολοιπο, οκ. Απλα παρεθεσα το αρθρο. Οχι οτι ειναι λογικο να σου χρεωνουν 0,15 τις τελευταιες κινησεις. Παντως οι ανανεωσεις καρτων εχουν αυτοματη χρεωση εδω και μηνες. Σε πειραιως σιγουρα. 6 ευρω απευθειας τραβηγμα απο το λογ/σμο. Γραψτε οι υπολοιποι για eurobank, alphabank.

emeliss
09-10-19, 15:25
Μου αρέσεις που μαλώνετε. 2 από τις 4 τράπεζες χρεώνουν κάτι, πχ ακόμα και την αυτοματοποιημένη ανανέωση κάρτας, οι άλλες χρεώνουν κάτι άλλο και στο τέλος όλες θα χρεώνουν και το καλημέρα.

thourios
09-10-19, 15:39
Πριν δυο μήνες χρεώθηκα 5 ευρώ για ανανέωση κάρτας alpha bank με την ενεργοποίηση της.
Ότι και να λέμε η τάση είναι παντού χρεώσεις.

goku
09-10-19, 15:59
Μιας και αναφέρθηκαν οι χρεώσεις για την έκδοση καρτών. Ο πατέρας μου έχει λογαριασμό μεταξύ άλλων και στην Alpha Bank, και στην Πειραιώς. Στην Πειραιώς έχουμε και οι υπόλοιποι της οικογένειας λόγω ότι είναι η μοναδική τράπεζα που έχει κατάστημα στο χωριό και μπορούμε να εξυπηρετούμαστε (αν και όχι τέλεια διότι λειτουργεί μόνο 2 μέρες την εβδομάδα).

Στον πατέρα μου η Alpha του έστειλε φέτος νέα χρεωστική κάρτα λόγω ότι έληξε η παλιά (δεν θυμάμαι αν χρεώθηκε κάτι, νομίζω ήταν πριν ανακοινωθούν χρεώσεις). Η κάρτα αυτή, της Alpha, έχει ανάγλυφα τα νούμερα, το όνομα και την ημερομηνία λήξης.

Στην Πειραιώς όλοι έχουμε πρόβλημα γιατί τυπώνουν τα νούμερα πάνω στην κάρτα, και δεν είναι ανάγλυφα, και τρίβονται και φθείρονται μετά από λίγο καιρό. Τι και την έχουμε στην τσέπη, τι και αν την έχουμε στο πορτοφόλι, τα γράμματα/ψηφία πάνω στην κάρτα φθείρονται όπως και να έχει. Εγώ και η αδερφή μου έχουμε αλλάξει κάρτα τουλάχιστον 3 φορές ο καθένας επειδή κάνουμε αγορές και από το ίντερνετ και δεν μπορούμε να δούμε τα ψηφία για να συμπληρώσουμε τις φόρμες αγοράς στα διάφορα e-shop, μέχρι που σταματήσαμε να βγάζουμε νέες κάρτες λόγω ότι έβαλαν τη χρέωση.

Αυτή τη στιγμή από τις κάρτες μας έχουν σβηστεί πάνω από τα μισά σημεία, πρέπει να τις κρατάμε υπο μια ορισμένη γωνία στο φως, και ίσως φανούν σαν "αντανάκλαση" τα νούμερα που είχαν τυπωθεί.

Και η ερώτησή μου είναι, από τη στιγμή που πληρώνουμε πλέον για την έκδοση κάρτας στην Πειραιώς, και σε όποια άλλη τράπεζα, μπορούμε να αιτηθούμε να μας στείλουν κάρτα με ανάγλυφα ψηφία/γράμματα; Να τα δώσουμε τα 6 ευρώ, αλλά από τη στιγμή που πληρώνουμε το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά, όχι να σβηστούν τα νούμερα μετά από 2 μήνες.

user2163
09-10-19, 16:02
Άσχετο. Ο πατέρας μου έχει λογαριασμό μεταξύ άλλων και στην Alpha Bank, και στην Πειραιώς. Στην Πειραιώς έχουμε και οι υπόλοιποι της οικογένειας λόγω ότι είναι η μοναδική τράπεζα που έχει κατάστημα στο χωριό και μπορούμε να εξυπηρετούμαστε (αν και όχι τέλεια διότι λειτουργεί μόνο 2 μέρες την εβδομάδα).

Στον πατέρα μου η Alpha του έστειλε φέτος νέα χρεωστική κάρτα λόγω ότι έληξε η παλιά (δεν θυμάμαι αν χρεώθηκε κάτι, νομίζω ήταν πριν ανακοινωθούν χρεώσεις). Η κάρτα αυτή, της Alpha, έχει ανάγλυφα τα νούμερα, το όνομα και την ημερομηνία λήξης.

Στην Πειραιώς όλοι έχουμε πρόβλημα γιατί τυπώνουν τα νούμερα πάνω στην κάρτα, και δεν είναι ανάγλυφα, και τρίβονται και φθείρονται μετά από λίγο καιρό. Τι και την έχουμε στην τσέπη, τι και αν την έχουμε στο πορτοφόλι, τα γράμματα/ψηφία πάνω στην κάρτα φθείρονται όπως και να έχει. Εγώ και η αδερφή μου έχουμε αλλάξει κάρτα τουλάχιστον 3 φορές ο καθένας επειδή κάνουμε αγορές και από το ίντερνετ και δεν μπορούμε να δούμε τα ψηφία για να συμπληρώσουμε τις φόρμες αγοράς στα διάφορα e-shop, μέχρι που σταματήσαμε λόγω ότι έβαλαν τη χρέωση.

Αυτή τη στιγμή από τις κάρτες μας έχουν σβηστεί πάνω από τα μισά σημεία, πρέπει να τις κρατάμε υπο μια ορισμένη γωνία στο φως, και ίσως φανούν σαν "αντανάκλαση" τα νούμερα που είχαν τυπωθεί.

Και η ερώτησή μου είναι, από τη στιγμή που πληρώνουμε πλέον για την έκδοση κάρτας στην Πειραιώς, και σε όποια άλλη τράπεζα, μπορούμε να αιτηθούμε να μας στείλουν κάρτα με ανάγλυφα ψηφία/γράμματα; Να τα δώσουμε τα 6 ευρώ, αλλά από τη στιγμή που πληρώνουμε το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά, όχι να σβηστούν τα νούμερα μετά από 2 μήνες.

Ανάγλυφα νούμερα σε χρεωστικές μόνο η alpha βγάζει.Σε όλες τις δηλαδή έχει ανάγλυφα η alpha.
Σε πιστωτικές βγάζουν ανάγλυφα και οι άλλες τράπεζες σίγουρα.

Δοκίμασες να κάνεις μία ερώτηση στο τηλέφωνο στην πειραιώς;

emeliss
09-10-19, 16:04
Και η Eurobank έχει ανάγλυφα. Το αποκλείω να μπορείς να αιτηθείς κάτι τέτοιο.

sdikr
09-10-19, 16:04
Γιατι δεν την βγάζεις μια φωτο ώστε να τα έχεις τα στοιχεία;

goku
09-10-19, 16:07
Γιατι δεν την βγάζεις μια φωτο ώστε να τα έχεις τα στοιχεία;

Το έχω σκεφτεί, αλλά αν και προσέχω που τη χρησιμοποιώ τη κάρτα, δεν μου κάθεται καλά να έχω έτσι χύμα τα ψηφία της κάρτας και κάπου αλλού.

user2163
09-10-19, 16:08
Και η Eurobank έχει ανάγλυφα. Το αποκλείω να μπορείς να αιτηθείς κάτι τέτοιο.

Εκτυπωμένα δεν είναι και της eurobank;Το άλλαξε;

1comment
09-10-19, 16:24
Στις καινούργιες της πειραιώς μου φαίνονται πιο έντονα τα γράμματα από την παλιά. Είναι σαν ανάγλυφα διότι με το χέρι τα καταλαβαίνεις.

- - - Updated - - -


Μου αρέσεις που μαλώνετε. 2 από τις 4 τράπεζες χρεώνουν κάτι, πχ ακόμα και την αυτοματοποιημένη ανανέωση κάρτας, οι άλλες χρεώνουν κάτι άλλο και στο τέλος όλες θα χρεώνουν και το καλημέρα.

Πέστα.
Κάποιοι τις υποστηρίζουν που χρεώνουν πράγματα ανίκουστα που ήταν δωρεάν μεχρι πέρσι. Ή έχουν λεφτά με το τσουβάλι (που κι εμείς μπορεί να έχουμε αλλά δεν τασσόμαστε υπερ της κερδοφορίας των τραπεζών) ή είναι τραπεζικά στελέχη/υπάλληλοι που πορώθηκαν με τη δουλειά τους. Σε πολλούς συμβαίνει τα ταυτίζονται με το χώρο εργασίας τους!

sdikr
09-10-19, 16:29
Πέστα.
Κάποιοι τις υποστηρίζουν που χρεώνουν πράγματα ανίκουστα που ήταν δωρεάν μεχρι πέρσι. Ή έχουν λεφτά με το τσουβάλι (που κι εμείς μπορεί να έχουμε αλλά δεν τασσόμαστε υπερ της κερδοφορίας των τραπεζών) ή είναι τραπεζικά στελέχη/υπάλληλοι που πορώθηκαν με τη δουλειά τους. Σε πολλούς συμβαίνει τα ταυτίζονται με το χώρο εργασίας τους!

Μα φυσικά, αφού δεν τους κοστίζει τίποτα, ούτε το πλαστικό, ούτε τα συστήματα απο πίσω που τρέχουν το όλο σύστημα ....
Απο κάπου θα πρέπει να τα βγάλουν αυτά τα λεφτά, σε άλλες χώρες πληρώνεις για να έχεις λογαριασμό, σε άλλες ο είναι δωρεάν αλλά πληρώνεις με άλλους τρόπους, πχ υπερβολικές χρεώσεις αν για κάποιο λόγο κάνεις λάθος και κάνεις συναλλαγή και δεν επαρκή το υπόλοιπο σου κλπ.

elina_77
09-10-19, 16:30
(που κι εμείς μπορεί να έχουμε αλλά δεν τασσόμαστε υπερ της κερδοφορίας των τραπεζών)
Όλες οι επιχειρήσεις τη μέγιστη κερδοφορία δεν αποζητούν? :P

Manolis_karas
09-10-19, 17:33
Πρόσφατη πληροφόρηση από την Πειραιώς για λογαριασμό μισθοδοσίας: 0,40 η εξόφληση λογαριασμών με πάγια εντολή ή 8 ευρώ η εξόφληση έως 100 λογαριασμών.

emeliss
09-10-19, 18:21
Οι χρεώσεις των τραπεζών έχουν ξεφύγει. Όταν χρεώνεις την εκτύπωση για τις τελευταίες κινήσεις από το ΑΤΜ, πλέον μιλάμε για απληστία και όχι για εξορθολογισμό.

Τόσα χρόνια χρέωναν χρυσάφι τις υπηρεσίες από προσωπικό για να πάει ο κόσμος σε ηλεκτρονικές συναλλαγές και τώρα, μετά από τόσες χιλιάδες θέσεις που ελευθερώθηκαν, χρεώνουν και τα πιο απλά ηλεκτρονικά ερωτήματα. Απληστία είναι η πιο χαλαρός χαρακτηρισμός που μπορώ να προσάψω.

user2163
09-10-19, 18:26
Οι χρεώσεις των τραπεζών έχουν ξεφύγει. Όταν χρεώνεις την εκτύπωση για τις τελευταίες κινήσεις από το ΑΤΜ, πλέον μιλάμε για απληστία και όχι για εξορθολογισμό.

Τόσα χρόνια χρέωναν χρυσάφι τις υπηρεσίες από προσωπικό για να πάει ο κόσμος σε ηλεκτρονικές συναλλαγές και τώρα, μετά από τόσες χιλιάδες θέσεις που ελευθερώθηκαν, χρεώνουν και τα πιο απλά ηλεκτρονικά ερωτήματα. Απληστία είναι η πιο χαλαρός χαρακτηρισμός που μπορώ να προσάψω.

Ισχύει.Να δούμε που θα φτάσουν αυτές οι χρεώσεις.

dimitri_ns
09-10-19, 18:33
Παραξενεύεστε ?
Με το καλό και αρνητικά επιτόκια

ΥΓ
Καμμιά Ρώσικη ή Κινέζικη τράπεζα άνοιξε στην Αθήνα ή πρέπει να βγάλουμε λεφτά έξω ? :p

thourios
09-10-19, 18:45
Υπήρχε μια Ρωσική αλλά σταμάτησε να δραστηριοποιείτε στην Ελλάδα.
Κάτι ακούγεται για Κινέζικη και επαναδραστηριοποίηση της HSBC στο consumer banking.

dimtz
09-10-19, 20:44
Σταμάτησε ο κόσμος να παίρνει δάνεια και αυτό ενοχλεί

1comment
10-10-19, 00:17
Μα φυσικά, αφού δεν τους κοστίζει τίποτα, ούτε το πλαστικό, ούτε τα συστήματα απο πίσω που τρέχουν το όλο σύστημα ....
Απο κάπου θα πρέπει να τα βγάλουν αυτά τα λεφτά, σε άλλες χώρες πληρώνεις για να έχεις λογαριασμό, σε άλλες ο είναι δωρεάν αλλά πληρώνεις με άλλους τρόπους, πχ υπερβολικές χρεώσεις αν για κάποιο λόγο κάνεις λάθος και κάνεις συναλλαγή και δεν επαρκή το υπόλοιπο σου κλπ.

Δεν νομίζω να ξέμειναν από λεφτά οι τράπεζες ώστε να μην μπορούν να καλύψουν αυτοματοποιημένα συστήματα που τρέχουν μόνα τους.

Για το άλλο που λες, κανένα πρόβλημα. Θα θέλω όμως να ξέρω αν σε αυτές τις χώρες η κυβέρνηση υποχρέωσε τους πολίτες να κάνουν συναλλαγές με κάρτα για να έχουν αφορολόγητο όριο. Να μην μας υποχρέωναν να έχουμε πάρε δώσε με τράπεζες κι ας χρέωναν και την παρουσία μας στην τράπεζα. Νομίζω ότι πολύς κόσμος δεν θα άφηνε ούτε σεντ σε λογαριασμό (υπάρχουν πολύ ευφάνταστες κρυψώνες), ούτε θα ήθελε να ξαναχρησιμοποιήσει τις χρεωστικές κάρτες που ξαφνικά θυμήθηκαν να τις χρεώνουν 6 ευρω. Θα έκαναν όλοι μαζικά άρνηση παραλαβής και ακύρωση.

jap
10-10-19, 07:53
Οι χρεώσεις αυτές όπως είπε κι ο παραπάνω δεν θα σώσουν τις τράπεζες. Τις επιβάλλουν γιατί μπορούν. Ας είχαμε εδώ καταναλωτικό κίνημα (όχι βλακείες του στυλ εκποιζω και ινκα) κι ας είχαν κάνει μια καμπάνια μια εβδομάδα να μην κάνει κανείς συναλλαγές με κάρτες. Ή να αρνούνταν μαζικά καταστήματα να δέχονται κάρτες με τις ληστρικές προμήθειες των τραπεζών. Ούτε αυτοί οι βλακώδεις νόμοι θα είχαν περάσει αν είχαμε διαμαρτυρηθεί ως καταναλωτές. Δεν είμαι κατά της χρήσης πλαστικού, αλλά υπέρ του να έχεις επιλογή.

Α, για όποιον είναι ελεύθερος επαγγελματίας με μηδενικό/χαμηλό όγκο πωλήσεων μέσω POS: Επιτέλους άρχισε να δέχεται εμπόρους από Ελλάδα η sumup.gr. Άλλαξε λέει ο νόμος και τώρα μπορούν. Παράγγειλα POS με 19 ευρώ, χωρίς μηνιαίες χρεώσεις συντήρησης και βλακείες όπως στις ελληνικές τράπεζες. Όλα νόμιμα, οι χρεώσεις πιστώνονται σε υπάρχοντα ελληνικό λογαριασμό, όταν λήξει η προσφορά θα το δίνουν 39 ευρώ. Και το ακριβό το δίνουν με 69 ευρώ τώρα, 99 όταν λήξει η προσφορά.

manoulamou
10-10-19, 09:22
Σε λιγο πολυ απλα θα βαζουν... εισιτηριο για οσους μπαινουν στα φυσικα καταστηματα και ΟΛΕΣ οι δραστηριοτητες θα εχουν προμηθεια, ΔΗΘΕΝ λογω λειτουργικων εξοδων.
Καπως πρεπει να καλυψουν - πριν χρεοκοπησουν επισημα ή πουληθουν σε ξενες - τα μπονους στα στελεχια που προσελκυαν αβερτα κουβερτα πελατες με δεκαδες καρτες και δανεια χωρις ουσιαστικες εγγυησεις!
Θυμαμαι τον περασμενο... αιωνα στην Εθνικη ειχε κυκλοφορησει εσωτερικη ενημερωση να μην κανιβαλιζονται μεταξυ των καταστηματων παλιοι πελατες ως νεοι... ::twisted:

griniaris
10-10-19, 10:06
Οι χρεώσεις αυτές όπως είπε κι ο παραπάνω δεν θα σώσουν τις τράπεζες. Τις επιβάλλουν γιατί μπορούν. Ας είχαμε εδώ καταναλωτικό κίνημα (όχι βλακείες του στυλ εκποιζω και ινκα) κι ας είχαν κάνει μια καμπάνια μια εβδομάδα να μην κάνει κανείς συναλλαγές με κάρτες. Ή να αρνούνταν μαζικά καταστήματα να δέχονται κάρτες με τις ληστρικές προμήθειες των τραπεζών. Ούτε αυτοί οι βλακώδεις νόμοι θα είχαν περάσει αν είχαμε διαμαρτυρηθεί ως καταναλωτές. Δεν είμαι κατά της χρήσης πλαστικού, αλλά υπέρ του να έχεις επιλογή.

Επιλογη εχεις. και ειναι πολυ απλη. Οταν αγοραζεις οτιδηποτε... ζητα και την αποδειξη. Μην το παιζεις υπερανω.
Στο προιον που αγοραζεις ειναι υπολογισμενος ΦΠΑ και φορος εισοδηματος. Αλλα τον καρπωνεται ο καθενας.
Σε ληστευει εκεινη την στιγμη αλλα δεν το βλεπεις. Δεν θες να το δεις.

Αν εχει 10€ το προιον τοτε πραγματικα κοστιζει 6,7€ που μεσα συμπεριλαμβανεται και το κερδος του.
Τα υπολοιπα 1,34€ (φορος εισοδηματος) και τα 1,93€ (ΦΠΑ) , ΣΥΝΟΛΟ 3,27€ που τα εισπρατει ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΠΟΤΕ.
Εκει γιατι δεν μιλαει κανεις? Γιατι κανεις δεν ζηταει την νομιμη αποδειξη του? και ας την πεταξει σε 1 λεπτο.

Δεν ειναι μονο ευθυνη του κρατους να ελεγχει την φοροδιαφυγη. Αν ολοι ειμασταν σωστοι δεν θα καταληγαμε να ελεγχονται ολα απο τις τραπεζες.
Αυτος ο " ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΣ " μας εφαγε. Θησαυριζουν ολοι που δεν κοβουν αποδειξεις γιατι ειναι ΕΚΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝ και πληρωνουμε εμεις που ειμαστε εντος.

Βαλτες τους ολους ΕΝΤΟΣ να δειτε πως θα αλλαξουν τα πραγματα. Πληρωστε με καρτα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Εχω βαρεθει να πηγαινω σε καταστηματα και να μου λενε.... ειναι χαλασμενο το POS ...... δεν εχω ιντερνετ τωρα ..... και διαφορα αλλα κουλα.

Εχω βαρεθει να με κοροιδευουν.....

Θες κυριε να μην κοψεις αποδειξη???? ΩΡΑΙΑ.... πουλα μου το προιον χωρις ΦΠΑ και χωρις ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ... και ειμαστε ενταξει. αλλα οχιιι. τα θες ολα. θες να με κλεψεις.

Γιατι τα 3,27 € να μου τα παρεις? Για να τα βαλεις καθαρα στην τσεπη σου? ΟΧΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ. Αφου δεν τα αποδιδεις.

Οποτε μην γκρινιαζετε για τις τραπεζες. το προβλημα ξεκιναει απο εσας τους ιδιους. Οσο υπαρχει μαυρο χρημα θα ανεβαινει το δικο σας κοστος ζωης.



Α, για όποιον είναι ελεύθερος επαγγελματίας με μηδενικό/χαμηλό όγκο πωλήσεων μέσω POS: Επιτέλους άρχισε να δέχεται εμπόρους από Ελλάδα η sumup.gr. Άλλαξε λέει ο νόμος και τώρα μπορούν. Παράγγειλα POS με 19 ευρώ, χωρίς μηνιαίες χρεώσεις συντήρησης και βλακείες όπως στις ελληνικές τράπεζες. Όλα νόμιμα, οι χρεώσεις πιστώνονται σε υπάρχοντα ελληνικό λογαριασμό, όταν λήξει η προσφορά θα το δίνουν 39 ευρώ. Και το ακριβό το δίνουν με 69 ευρώ τώρα, 99 όταν λήξει η προσφορά.

Απο οτι ειδα εχουν 2 μοντελα αλλα κανενα δεν εχει χαρτι για την συναλλαγη ε ? Επισης το 3G θελει καρτα κινητης. Ξερουμε αν δινουν αυτοι και με τι κοστος?

Επισης η πιστωση στον λογαριασμο πότε γινεται?


EDIT :


207548


Τωρα το ειδα.... 2,75 % προμηθεια σε καθε συναλλαγη ??????


Πιο πανω εγραψες για ληστρικες χρεωσεις των τραπεζων. Το 2,75 % τι ειναι τοτε της SUMUP ?

jap
10-10-19, 11:51
Τωρα το ειδα.... 2,75 % προμηθεια σε καθε συναλλαγη ??????


Πιο πανω εγραψες για ληστρικες χρεωσεις των τραπεζων. Το 2,75 % τι ειναι τοτε της SUMUP ?

Το 3G περιλαμβάνει το ίδιο κάρτα και έχει δωρεάν χρήση data. Όλες οι πληροφορίες είναι στο site.

To 2,75 εννοείται πως δεν είναι καλό, αλλά παίρνει το μηχανάκι ο επαγγελματίας που θα του ζητήσει ένας πελάτης στο 3μηνο και αν να τον πληρώσει με κάρτα και δεν πληρώνει μηνιάτικα κερατιάτικα, ούτε τον χρεώνουν κάτι τρελά ποσά για το μηχανάκι. Αν κάποιος έχει μεγάλους όγκους έχει χαμηλότερες προμήθειες στις τράπεζες και δεν τον νοιάζει το αρχικό κόστος. Και το μηχανάκι των 20 ή των 70 ευρώ τόσο εγώ όσο κι ο άλλος επαγγελματίας δεν θα το πάρουμε για να το χρησιμοποιούμε 10 φορές τη μέρα αλλά γιατί πλέον είναι υποχρεωτικό σε πάρα πολλές κατηγορίες που στο 99% των περιπτώσεων είτε πληρώνονται μετρητά είτε μέσω τραπέζης.

Για την πίστωση στο λογαριασμό επιλέγεις, 1 φορά τη μέρα, την εβδομάδα ή το μήνα.

Για εκτύπωση της συναλλαγής, λέει ή χρησιμοποιείς google air print (ή πώς το λένε), όπως δηλαδή με το κινητό, ή βάζεις τα στοιχεία του αγοραστή και του την στέλνει με email. Από το κεφάλι μου, ίσως να γράφω κάτι όχι επακριβώς όπως είναι. Έχει και εκτυπωτάκια συμβατά βέβαια.

griniaris
10-10-19, 11:56
Το 3G περιλαμβάνει το ίδιο κάρτα και έχει δωρεάν χρήση data. Όλες οι πληροφορίες είναι στο site.

To 2,75 εννοείται πως δεν είναι καλό, αλλά παίρνει το μηχανάκι ο επαγγελματίας που θα του ζητήσει ένας πελάτης στο 3μηνο και αν να τον πληρώσει με κάρτα και δεν πληρώνει μηνιάτικα κερατιάτικα, ούτε τον χρεώνουν κάτι τρελά ποσά για το μηχανάκι. Αν κάποιος έχει μεγάλους όγκους έχει χαμηλότερες προμήθειες στις τράπεζες και δεν τον νοιάζει το αρχικό κόστος. Και το μηχανάκι των 20 ή των 70 ευρώ τόσο εγώ όσο κι ο άλλος επαγγελματίας δεν θα το πάρουμε για να το χρησιμοποιούμε 10 φορές τη μέρα αλλά γιατί πλέον είναι υποχρεωτικό σε πάρα πολλές κατηγορίες που στο 99% των περιπτώσεων είτε πληρώνονται μετρητά είτε μέσω τραπέζης.

Για την πίστωση στο λογαριασμό επιλέγεις, 1 φορά τη μέρα, την εβδομάδα ή το μήνα.

ΞΕρω οτι τα ποσοστα των τραπεζων ειναι αναλογως τα επαγγελματα. πχ σε ασφαλιστικες εργασιες ειναι 0,9% ενω σε περιπτερο εχω δει και 0,42 %
Εχει σιγουρα ετησια "συνδρομη" 12€ . Το μονο μειονεκτημα ηταν η αγορα του POS που κοστιζε .... 260€ με wifi . Δεν γνωριζω σημερα ποσο εχουν.

Σιγουρα ειναι μια εναλλακτικη. Απλα μου κακοφανηκε το 2,75% . :p τσουζει λιγο.

Διαβασα χωρις συμβολαιο. Ισχυει?

WAntilles
10-10-19, 12:09
Οι χρεώσεις των τραπεζών έχουν ξεφύγει. Όταν χρεώνεις την εκτύπωση για τις τελευταίες κινήσεις από το ΑΤΜ, πλέον μιλάμε για απληστία και όχι για εξορθολογισμό.

Τόσα χρόνια χρέωναν χρυσάφι τις υπηρεσίες από προσωπικό για να πάει ο κόσμος σε ηλεκτρονικές συναλλαγές και τώρα, μετά από τόσες χιλιάδες θέσεις που ελευθερώθηκαν, χρεώνουν και τα πιο απλά ηλεκτρονικά ερωτήματα. Απληστία είναι η πιο χαλαρός χαρακτηρισμός που μπορώ να προσάψω.

Ηλεκτρονική συναλλαγή δεν είναι αυτή που λες.

Γιατί έχει φυσική παρουσία δική σου, και χαρτί.

Ηλεκτρονική συναλλαγή είναι να μπεις στο web banking σου να δεις την κίνηση.

Γιατί δεν μπαίνεις από εκεί;

user2163
10-10-19, 14:13
Νέο my alpha web το είδε κανείς;
Καιρός να αλλάξουν και την εφαρμογή στο κινητό τώρα.

lewton
10-10-19, 14:32
ΞΕρω οτι τα ποσοστα των τραπεζων ειναι αναλογως τα επαγγελματα. πχ σε ασφαλιστικες εργασιες ειναι 0,9% ενω σε περιπτερο εχω δει και 0,42 %
Εχει σιγουρα ετησια "συνδρομη" 12€ . Το μονο μειονεκτημα ηταν η αγορα του POS που κοστιζε .... 260€ με wifi . Δεν γνωριζω σημερα ποσο εχουν.

Σιγουρα ειναι μια εναλλακτικη. Απλα μου κακοφανηκε το 2,75% . :p τσουζει λιγο.

Διαβασα χωρις συμβολαιο. Ισχυει?

Αν δεν έχει πέσει η τιμή του POS από τα 260€ που λες, προφανώς κανένας δε θα τα δώσει αν δεν έχει σοβαρό όγκο συναλλαγών με κάρτα.
Θα προτιμήσει να δώσει 39€ για τη συσκευή της sumup και ας του κοστίζει 2,75% ανά συναλλαγή.

jap
10-10-19, 15:09
Ο καθένας μας ίσως έχει διαφορετικό επαγγελματία στο μυαλό του. Άλλο το σούπερ μάρκετ, άλλο ο Κωτσόβολος, άλλο το περίπτερο ή ο φούρνος της γειτονιάς, άλλο ο δικηγόρος ή ο DJ. Είναι και ο όγκος των συναλλαγών διαφορετικός, και η συχνότητα, και το ύψος αλλά και το ποσοστό του τζίρου που περνά από την κάρτα. Τα συγκεκριμένα προϊόντα μάλλον στην τελευταία κατηγορία απευθύνονται.

Η αντίστοιχη φτηνότερη λύση στην ελληνική αγορά χωρίς μηνιαίες χρεώσεις είναι της viva, αυτό των 39/19 ευρώ το δίνει 69, αυτό των 99/69 το δίνει 169, και μετά τραβά την ανηφόρα. Των τραπεζών είναι όλα ακριβότερα. Τι θα επιλέξει ο καθένας εξαρτάται από τους τζίρους του, την προμήθεια που έχει συμφωνήσει αν είναι μεγάλος με την τράπεζα, τον τρόπο χρήσης κ.λπ.

Τέλος πάντων, συγγνώμη που ξεκίνησα αυτό το τεράστιο off-topic, αν υπάρχει ενδιαφέρον ας φτιάξουμε ένα νέο θέμα.

emeliss
10-10-19, 16:20
Ηλεκτρονική συναλλαγή δεν είναι αυτή που λες.

Γιατί έχει φυσική παρουσία δική σου, και χαρτί.

Ηλεκτρονική συναλλαγή είναι να μπεις στο web banking σου να δεις την κίνηση.

Γιατί δεν μπαίνεις από εκεί;
Μην αγχώνεσαι. Σύντομα στις οθόνες σας αντίστοιχες χρεώσεις και στο e-banking. Δεν έχει πάτο το βαρέλι.

jap
10-10-19, 17:01
Για τις τράπεζες μέχρι πρότινος η διάκριση ηταν γκισε - εναλλακτικά δίκτυα. Τώρα αρχισαν και το βλέπουν αλλιως. Στα εναλλακτικά είναι και το phone banking, άσχετα που απασχολειται υπάλληλος.

nick0101
10-10-19, 17:42
καλησπέρα. πριν απο λίγο προσπάθησα να μπω στο win bank της τράπεζας Πειραιώς αλλα μου βγάζει ενα μήνυμα. " Η πρόσβαση σας δεν ειναι ενεργή ...".
τελευταια φορα που μπηκα στο win bank ηταν πριν απο δυο μηνες περιπου. αλλα τωρα μου βγαζει αυτο και δεν μπορω να μπω. μήπως ξερετε τι συμβαίνει?. Σας το εχει κανει και σε εσας?

spartak
10-10-19, 17:45
καλησπέρα. πριν απο λίγο προσπάθησα να μπω στο win bank της τράπεζας Πειραιώς αλλα μου βγάζει ενα μήνυμα. " Η πρόσβαση σας δεν ειναι ενεργή ...".
τελευταια φορα που μπηκα στο win bank ηταν πριν απο δυο μηνες περιπου. αλλα τωρα μου βγαζει αυτο και δεν μπορω να μπω. μήπως ξερετε τι συμβαίνει?. Σας το εχει κανει και σε εσας?

Με την τράπεζα μίλησες; Μίλα πρώτα με την τράπεζα

nick0101
10-10-19, 17:48
οχι ακομα. θα περάσω αυριο το πρωι. απλα ειπα μήπως ήξερε κανεις τι συμβαίνει.

griniaris
10-10-19, 18:25
οχι ακομα. θα περάσω αυριο το πρωι. απλα ειπα μήπως ήξερε κανεις τι συμβαίνει.

Ισως λογο μεγαλου χρονικου διαστηματος απενεργοποιηθηκε.

Αν εχεις μπροστα σου την καρτα αναληψεων και την ταυτοτητα σου μπορεις να το ανοιξεις (λογικα) απο το WEB. Δοκιμασε το.

phantom77
11-10-19, 09:54
Νέο my alpha web το είδε κανείς;
Καιρός να αλλάξουν και την εφαρμογή στο κινητό τώρα.

Όπως και με τις υπόλοιπες τράπεζες, καλύτερο απο το προηγούμενο δεν το λες. Παραπάνω κλικ για να δω αυτά που έβλεπα με ένα στο παλιό.
Το μόνο που βελτιώθηκε είναι οι γραμματοσειρές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.