PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 [146] 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

manoulamou
07-01-20, 13:16
Ουσιαστικα εαν δεν επειγεται καποιος προτιμαει την ΚΑΝΟΝΙΚΗ, να γλυτωνει και το... χαρατσι... :p

griniaris
07-01-20, 13:43
Ουσιαστικα εαν δεν επειγεται καποιος προτιμαει την ΚΑΝΟΝΙΚΗ, να γλυτωνει και το... χαρατσι... :p

γιατι δεν σου πηρε καθολου προμηθεια? Απο Εθνικη σε ALPHA οπως γραφεις?

manoulamou
07-01-20, 13:56
ΦΥΣΙΚΑ και πηρε αλλά οχι τα επιπλεον 2, 5, 10 κοκ που θα ζηταγε στις ΜΗ κανονικης προτεραιοτητας, αναλογως και του ποσου βεβαιως - βεβαιως!
Εδω μας χρεωνουν με το καλημερα ακομη και τον... αερα που (τους) αναπνεουμε.
:twisted:

Chingachgook
07-01-20, 14:18
Με επιφύλαξη, από πληροφορίες εκ των έσω: το 5€ της Πειραιώς ήταν ουσιαστικά πρόβα τζενεράλε. Ετοιμαστείτε για την καθιέρωσή του, όσο και από τις υπόλοιπες συστεμικές τουλάχιστον....

griniaris
07-01-20, 14:44
Με επιφύλαξη, από πληροφορίες εκ των έσω: το 5€ της Πειραιώς ήταν ουσιαστικά πρόβα τζενεράλε. Ετοιμαστείτε για την καθιέρωσή του, όσο και από τις υπόλοιπες συστεμικές τουλάχιστον....

Αναμενομενο ηταν οτι καποια στιγμη θα γινοταν. Αλλα δεν ειναι γνωστα τα κριτηρια καθως δεν θα χρεωνονται ολοι οι λογαριασμοι.
Προσωπικη εκτιμιση ειναι οτι θα χρεωθουν οι λιγοτερο κινησιμοι ή οι μη-κινησιμοι.

dimitri_ns
07-01-20, 15:03
Αναμενομενο ηταν οτι καποια στιγμη θα γινοταν. Αλλα δεν ειναι γνωστα τα κριτηρια καθως δεν θα χρεωνονται ολοι οι λογαριασμοι.
Προσωπικη εκτιμιση ειναι οτι θα χρεωθουν οι λιγοτερο κινησιμοι ή οι μη-κινησιμοι.

Εχεις δίκιο
Οι κινήσιμοι θα χρεωθούν με 10 €

Δεν τους φτάνουν τα λεφτάκια :p
Και το gsis απ' ότι ακούω έχει πρόβλημα, κι αυτουνού δεν του φτάνουν ..

spartak
07-01-20, 17:09
Μεταφορα με ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ απο Εθνικη στην Alpha χθες - μη εργασιμη -
πότε θα εμφανιστει το αργοτερο η πιστωση
ωστε μπορει να γινει αναληψη?

Αυριο θα εμφανιστεί μέχρι το μεσημέρι στην alpha. θα εκτελεστεί αύριο πρωι κάποια στιγμή

manoulamou
07-01-20, 17:52
Και μεθαυριο το πρωι μια χαρα μας βολευει... η Παρασκευη θα αποτελουσε - ενδεχομενως - προβλημα!:whistle:

johnmegarythmos
08-01-20, 01:59
Μεταφορα με ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ απο Εθνικη στην Alpha χθες - μη εργασιμη -
πότε θα εμφανιστει το αργοτερο η πιστωση
ωστε μπορει να γινει αναληψη?

νομιζω οτι θελει 1-3 εργασιμες αναλογα με το φορτο εργασιας επεσες και αργιες οποτε για αυτο και καθυστερει. συνηθως νομιζω την 2η μερα μπαινουν


Ουσιαστικα εαν δεν επειγεται καποιος προτιμαει την ΚΑΝΟΝΙΚΗ, να γλυτωνει και το... χαρατσι... :p
μα υπαρχει χαρατσι ετσι και αλλιως! σου κραταει εσενα 1 ευρω που το στελνεις με κανονικη προτεραιοτητα αλλα σου κραταει γυρω 3-4 ευρω προμηθεια για εισερχομενο εμβασμα η τραπεζα που λαμβανει τα χρηματα.
Γιατι δεν στελνετε τα χρηματα με υψηλη προτεραιοτητα με προμηθεια λιγο μεγαλυτερη απο την τραπεζα που τα στελνει και να μπαινουνε σε 1 λεπτο στην αλλη Ελληνικη τραπεζα; και χωρις να υπαρχει προμηθεια για εισερχομενο εμβασμα; .Πιστευω οτι συμφερει καλυτερα.
Υπαρχει περιορισμος οτι λειτουργει αμα θυμαμα καλα εως τις 4ή 5 το μεσημερι καθε ημερα .
Επισης αμα στειλεις χρηματα απο κινητο , πχ εγω στελνω απο alpha bank σε πειραιως χρηματα μεσω mobile εκδοσης μεχρι 500 ευρω την ημερα με 0 μηδενικη προμηθεια! συνδεεις το κινητο με το iban και τα στελνεις στον αριθμο αυτο.
Συμφερει το εμαθα και λεω πως δεν το εκανα τοσο καιρο! . (Βεβαια πχ η πειραιως χρεωνει την μεταφορα αλλα και παλι συμφερει απο οτι ειχα δει! ) .


Με επιφύλαξη, από πληροφορίες εκ των έσω: το 5€ της Πειραιώς ήταν ουσιαστικά πρόβα τζενεράλε. Ετοιμαστείτε για την καθιέρωσή του, όσο και από τις υπόλοιπες συστεμικές τουλάχιστον....

5 ευρω τι χρεωνει η Πειραιως; μιλαμε για το συστημικο λαθος την πρωτοχρονια ; ή για κατι αλλο; .

manoulamou
08-01-20, 09:56
Ο γεγονε - γεγονε... οποιος βιαζεται σκονταφτει και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ :)
Εαν ηταν δικο μου το θεμα, ηξερα τι να κανω, ανεξαρτητα απ την προμηθεια.
Ας μπουνε εστω και αυριο!
:cool:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντησεις...

johnmegarythmos
08-01-20, 10:58
Kαλησπερα σας , μια ερωτηση με το νεο ιντερνετ banking της εθνικης δεν βρισκω το ημερολογιο για να κανω εκτυπωση αποδειξης μια πληρωμης τελων κυκλοφοριας . Πως γινεται ?


Προσπαθείς να πετύχεις το βελάκι δεξιά δίπλα στο ανθρωπάκι. Μετά ανοίγει μενού δεξιά, εικονίδιο ρυθμίσεων, ημερολόγιο συναλλαγών.

Ειχα παει στην βαπτιστηρα μου και ηθελα να εκτυπωσω τα τελη που ειχε πληρωσει στο mobile banking . Δεν υπηρχε η προβολη pdf στο internet banking στο ημερολογιο συναλλαγων !.
Δεν εβγαλα ακρη διοτι δεν εμφανιζοτανε 2 μερες πριν την πρωτοχρονια το κουμπι προβολη ως pdf που το τυπωνες αλλα μονο ολα τα υπολοιπα χωρις των κωδικο πληρωμης και δεν μου αρεσε . Σημερα που το ειδα και εγω το εχουνε βαλει στο ημερολογιο συνναλαγων την προβολη pdf.
Αλλα στο τμημα εξυπηρετησης πελατων της εθνικης μου ειπανε οτι θα πατε Μεταφορες και πληρωμες και μετα κατω απο τις αποθυκευμενες εχει προσφατες συναλλαγες και εκει μου λεει θα πατησετε ολες οι συναλλαγες απο ολα τα καναλια και μετα θα βαλετε την ημερομηνια πληρωμης.
και θα σας το εμφανισει και μετα επιλεγετε προβολη pdf. Πολυ μπερδεμα παντως , που να θυμασαι να μπεις εκει, και εγω μεσα απο το ημερολογιο συναλλαγων εκανα την δουλεια μου και ευτυχως που εκει προσθεσαν την προβολη pdf! .

slalom
08-01-20, 12:04
Οταν κανεις τη συναλλαγη, αποθηκευεις το pdf, δεν ειναι δυσκολο

jkoukos
08-01-20, 12:10
Γιατι δεν στελνετε τα χρηματα με υψηλη προτεραιοτητα με προμηθεια λιγο μεγαλυτερη απο την τραπεζα που τα στελνει και να μπαινουνε σε 1 λεπτο στην αλλη Ελληνικη τραπεζα; και χωρις να υπαρχει προμηθεια για εισερχομενο εμβασμα; .Πιστευω οτι συμφερει καλυτερα.
Υπαρχει περιορισμος οτι λειτουργει αμα θυμαμα καλα εως τις 4ή 5 το μεσημερι καθε ημερα .
Επισης αμα στειλεις χρηματα απο κινητο , πχ εγω στελνω απο alpha bank σε πειραιως χρηματα μεσω mobile εκδοσης μεχρι 500 ευρω την ημερα με 0 μηδενικη προμηθεια! συνδεεις το κινητο με το iban και τα στελνεις στον αριθμο αυτο.
Συμφερει το εμαθα και λεω πως δεν το εκανα τοσο καιρο! . (Βεβαια πχ η πειραιως χρεωνει την μεταφορα αλλα και παλι συμφερει απο οτι ειχα δει! ) .
Αναφέρεσαι για χρήση του i-bank Pay μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής στο κινητό;
Αυτό είναι άλλο πράγμα και προϋποθέτει να είναι μέλος της υπηρεσίας και ο παραλήπτης.
Για όλα τα υπόλοιπα εμβάσματα υπάρχει κανονικά και με τον νόμο έξτρα χρέωση μέσω του Iris για υψηλή προτεραιότητα.

Chingachgook
08-01-20, 13:07
5 ευρω τι χρεωνει η Πειραιως; μιλαμε για το συστημικο λαθος την πρωτοχρονια ; ή για κατι αλλο; .

Ναι, για την "κατά λάθος" χρέωση.

manoulamou
08-01-20, 14:42
Τελειως ενημερωτικα εγινε ηδη η πιστωση του λογαριασμου στην Alpha και η κορη πληρωσε την 2η δοση του μεταπτυχιακου της ατακακιεπιτοπου.
Δεν ρωτησα εαν χρεωθηκε και τι ποσον προμηθειας απο την Apha.:)

Μεταφορα με ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ απο Εθνικη στην Alpha χθες - μη εργασιμη -
πότε θα εμφανιστει το αργοτερο η πιστωση
ωστε μπορει να γινει αναληψη?

johnmegarythmos
08-01-20, 20:06
Οταν κανεις τη συναλλαγη, αποθηκευεις το pdf, δεν ειναι δυσκολο

υπαρχουνε ατομα που πληρωνουνε και δεν εκτυπωνουνε τι χαρτι απο το κινητο τους ειτε γιατι δεν μπορουν να το κατεβασουν λογω χωρου ειτε γιατι δεν εχουνε ασυρματο εκτυπωτη. Οποτε το πληρωνουνε και βγαινουνε απο το ebanking .
Ειναι πιο φιλικο το mobile banking απο το internet banking ετσι ακουω απο τον θειο μου .,που τα πληρωνει ολα απο το κινητο του αλλα δεν εκτυπωνει ποτε την αποδειξη και δεν εχει χωρο στο κινητο να την κατεβασει . Οποτε μονο τα τελη κυκλοφοριας που χρειαζεται να τα εχει σε χαρτι για εκτυπωση του τα εκτυπωνω ολα τα αλλα δεν ξερει καν να τα εκτυπωσει ουτε να μπει απο το internet banking . Επειδη εχει μαθει με ενα 4 ψηφιο pin να μπαινει ευκολα και γρηγορα απο το κινητο του .


Αναφέρεσαι για χρήση του i-bank Pay μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής στο κινητό;
Αυτό είναι άλλο πράγμα και προϋποθέτει να είναι μέλος της υπηρεσίας και ο παραλήπτης.
Για όλα τα υπόλοιπα εμβάσματα υπάρχει κανονικά και με τον νόμο έξτρα χρέωση μέσω του Iris για υψηλή προτεραιότητα.
ναι το iris payment 24/7 εννοω που σε καθε τραπεζα ονομαζεται ξεχωριστα δηλαδη :
IRIS 24/7 Payment από την Τράπεζα Πειραιώς
i-bank Pay από την Εθνική Τράπεζα
Alpha Quick Transfer από την Alpha Bank
Paf - Pay a Friend από τη Eurobank
ναι ακριβως πρεπει και ο παραληπτης να ενεργοποιησει την υπηρεσια να συνδεοντας το κινητου στο iban . προσεχε ομως αμα εχεις και internet banking αλλης τραπεζας και πας να το ενεργοποιησεις θα μπουνε στην τελευταια αλλαγη iban που εχει πραγματοποιηθει. Αλλα βολευει . ( αν και η πειραιως εχει εφαμοσει καποια χρεωση για την χρηση ομως και οχι για τηο εισερχομενο εμβασμα αντιστοιχα η alpha bank οχι δεν εχει εφαμοσει καμια χρεωση .
Νομιζω οτι μπορουσες και μεσω τοθ facebook να του στειλεις χρηματα κατι που δεν θα χρησιμοποιουσα βεβαια.

Manolis_karas
08-01-20, 20:09
Εγώ πριν μερικούς μήνες ανέβασα βεβαίωση αποδοχών και δεν μου ζητήσανε εκκαθαριστικό.
Μήπως τη βεβαίωση αποδοχών την ανέβασες για να τους γνωστοποιήσεις ασκούμενο επάγγελμα και παρούσα επαγγελματική διεύθυνση, γιατί για γνωστοποίηση ΑΦΜ δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

sdikr
08-01-20, 20:24
Μήπως τη βεβαίωση αποδοχών την ανέβασες για να τους γνωστοποιήσεις ασκούμενο επάγγελμα και παρούσα επαγγελματική διεύθυνση, γιατί για γνωστοποίηση ΑΦΜ δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

Πάει καιρός που την έκανα, μπορεί και να θυμάμαι λάθος, τώρα που είδα τα έχει σε κατηγορίες και λέει ΑΦΜ, Οικονομικά στοιχεία και δέχεται μόνο εκκαθαριστικό στην Πειραιώς.
Στην Alpha κάνει δεκτό και το αποδεικτικό απόδοσης ΑΦΜ
210382

slalom
08-01-20, 21:26
υπαρχουνε ατομα που πληρωνουνε και δεν εκτυπωνουνε τι χαρτι απο το κινητο τους ειτε γιατι δεν μπορουν να το κατεβασουν λογω χωρου ειτε γιατι δεν εχουνε ασυρματο εκτυπωτη. Οποτε το πληρωνουνε και βγαινουνε απο το ebanking .
Ειναι πιο φιλικο το mobile banking απο το internet banking ετσι ακουω απο τον θειο μου .,που τα πληρωνει ολα απο το κινητο του αλλα δεν εκτυπωνει ποτε την αποδειξη και δεν εχει χωρο στο κινητο να την κατεβασει . Οποτε μονο τα τελη κυκλοφοριας που χρειαζεται να τα εχει σε χαρτι για εκτυπωση του τα εκτυπωνω ολα τα αλλα δεν ξερει καν να τα εκτυπωσει ουτε να μπει απο το internet banking . Επειδη εχει μαθει με ενα 4 ψηφιο pin να μπαινει ευκολα και γρηγορα απο το κινητο του .
Δεν ειπα να τυπωσει κατι
Θα πρεπει να εχει κολλησει το κινητο αν δεν εχει 200kb ελευθερα

GregoirX23
08-01-20, 21:54
Όταν κάνουμε μια πληρωμή η οτιδήποτε άλλο, συνίσταται να κατεβάζουμε την απόδειξη η το αποδεικτικό συναλλαγής και όχι να το ψάχνουμε στο ιστορικό.. ;)

dimitri_ns
08-01-20, 22:07
Όταν κάνουμε μια πληρωμή η οτιδήποτε άλλο, συνίσταται να κατεβάζουμε την απόδειξη η το αποδεικτικό συναλλαγής και όχι να το ψάχνουμε στο ιστορικό.. ;)

On the other hand
Mε τόσες πληρωμές λόγω κάρτας με βολεύουνε οι λίστες
Ασε που ενώνω και τα pdf για να έχω εύκολο search

Aποδείξεις μόνο αν πρόκειται να την στείλω σε τρίτο

GregoirX23
08-01-20, 22:15
On the other hand
Mε τόσες πληρωμές λόγω κάρτας με βολεύουνε οι λίστες
Ασε που ενώνω και τα pdf για να έχω εύκολο search

Aποδείξεις μόνο αν πρόκειται να την στείλω σε τρίτο

Και αν κάποτε βαρέσει κανα error το σύστημα και δεν έχεις backup τα pdf; Λέμε τώρα.. Είσαι πιο σίγουρος έτσι.. ;)
Χώρια που πρέπει να μπαίνεις πάντα online να τα βλέπεις - βρίσκεις..
Όταν λες λίστες τι εννοείς; Έχεις κανα printscreen; Χωρίς στοιχεία κλπ..

dimitri_ns
08-01-20, 22:20
Και αν κάποτε βαρέσει κανα error το σύστημα και δεν έχεις backup τα pdf; Λέμε τώρα.. Είσαι πιο σίγουρος έτσι.. ;)
Χώρια που πρέπει να μπαίνεις πάντα online να τα βλέπεις - βρίσκεις..
Όταν λες λίστες τι εννοείς; Έχεις κανα printscreen; Χωρίς στοιχεία κλπ..

Εκτός του ότι παίρνω backup
Η ίδια η τράπεζα έχει αντίγραφα ενός έτους, και να χαθούν μπαίνω και κατεβάζω 12 pdf
Μηνιαία κίνηση σε μορφή λίστας
Kάτι σαν excel, αλλά σε pdf
Και πάντα με desktop με 24αρα οθόνη, ούτε καν laptop

GregoirX23
08-01-20, 22:25
Εκτός του ότι παίρνω backup
Η ίδια η τράπεζα έχει αντίγραφα ενός έτους, και να χαθούν μπαίνω και κατεβάζω 12 pdf
Μηνιαία κίνηση σε μορφή λίστας
Kάτι σαν excel, αλλά σε pdf
Και πάντα με desktop με 24αρα οθόνη, ούτε καν laptop

I see.. είναι μια λύση και έτσι όπως το κάνεις.. :oneup:

jap
08-01-20, 22:41
Τράπεζες: Τέλος οι συναλλαγές μέχρι 400 ευρώ στα ταμεία (https://www.newsbomb.gr/oikonomia/trapezes/story/1044339/trapezes-telos-oi-synallages-mexri-400-eyro-sta-tameia)

Ζούμε στη χώρα του παραλόγου. Να πουν δεν εισπράττουμε από το γκισέ ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Τέλη κυκλοφορίας, ΦΠΑ να το καταλάβω, αλλά να κλείνουν τα γκισέ για όλες τις συναλλαγές είναι πολύ προχωρημένο.

spartak
08-01-20, 22:50
Τράπεζες: Τέλος οι συναλλαγές μέχρι 400 ευρώ στα ταμεία (https://www.newsbomb.gr/oikonomia/trapezes/story/1044339/trapezes-telos-oi-synallages-mexri-400-eyro-sta-tameia)

Ζούμε στη χώρα του παραλόγου. Να πουν δεν εισπράττουμε από το γκισέ ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Τέλη κυκλοφορίας, ΦΠΑ να το καταλάβω, αλλά να κλείνουν τα γκισέ για όλες τις συναλλαγές είναι πολύ προχωρημένο.

Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα ποσό που δε βγαίνει όλο από το ΑΤΜ(π.χ. 349 ευρω) τα 9 ευρω δε μπορεί να τα βγάλει; Ενδιαφέρον....

GregoirX23
08-01-20, 23:15
Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα ποσό που δε βγαίνει όλο από το ΑΤΜ(π.χ. 349 ευρω) τα 9 ευρω δε μπορεί να τα βγάλει; Ενδιαφέρον....

Πότε έβγαιναν μονοψήφια η 5/10ε από ατμ; :hmm:
Γράψε λάθος.. Κατάλαβα λάθος..
Όπως είπες ενδιαφέρον.. Θα είναι μεγάλη πατάτα αν γίνει κάτι τέτοιο πάντως..
Όσο για το παράδειγμα που έθεσες.. Η μεταφέρεις από/σε άλλο λογαριασμό Η πας σε κανα κας (https://www.google.gr/search?client=opera&q=εθνική+κας&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8) το λένε; Και βάζεις 1 ευρώ να στρογγυλέψει για να τα βγάλεις όλα τα 350 από το ατμ..
Η τα ξοδεύεις κάπου αλλού.. Ψώνια η online αυτά τα 9ε..

Κάτι που θυμήθηκα τώρα.. Τους ηλικιωμένους θα τους εξαιρέσουν από αυτό φαντάζομαι..

user2163
08-01-20, 23:49
Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα ποσό που δε βγαίνει όλο από το ΑΤΜ(π.χ. 349 ευρω) τα 9 ευρω δε μπορεί να τα βγάλει; Ενδιαφέρον....

Μπορεί να τα χρησιμοποιήσει από την χρεωστική του κάρτα.

slalom
09-01-20, 00:50
On the other hand
Mε τόσες πληρωμές λόγω κάρτας με βολεύουνε οι λίστες
Ασε που ενώνω και τα pdf για να έχω εύκολο search

Aποδείξεις μόνο αν πρόκειται να την στείλω σε τρίτο
Καθε τραπεζα δικο της φακελο, αποθηκευση ολα τα statements με ημερομηνιες, τις αποδειξεις με ημερομηνιες, επισης φορους κλπ (με ημερομηνιες) και ο,τι χρειαζεσαι το βρισκεις

και backup, λιγα ΜΒ ειναι

dimitri_ns
09-01-20, 01:09
Καθε τραπεζα δικο της φακελο, αποθηκευση ολα τα statements με ημερομηνιες, τις αποδειξεις με ημερομηνιες, επισης φορους κλπ (με ημερομηνιες) και ο,τι χρειαζεσαι το βρισκεις

και backup, λιγα ΜΒ ειναι

Kάθε λογαριασμός / κάθε τράπεζα extrait και ο τρέχων μήνας .. αποδείξεις σπανίως, είναι πολλές και χάνομαι και δεν βρίσκω τον λόγο

partblah1990
12-01-20, 13:42
Πολύ μίζερη κατάσταση εκεί στην Eurobank. Μετά την μείωση του επιτοκίου στον λογαριασμό Live έρχονται τώρα και καταργούνε και τις δωρεάν e-συναλλαγές !!



https://i.imgur.com/78cjLqP.png

jap
12-01-20, 15:20
Ένα καλό είχε αυτή η τράπεζα, το κατάργησαν. Αλλά με το που μπήκε ο μήνας το τράβηξαν το ευρώ. :down:

spartak
12-01-20, 17:32
Πολύ μίζερη κατάσταση εκεί στην Eurobank. Μετά την μείωση του επιτοκίου στον λογαριασμό Live έρχονται τώρα και καταργούνε και τις δωρεάν e-συναλλαγές !!



https://i.imgur.com/78cjLqP.png


Πότε ανέβηκε το όριο του λογαριασμοπύ στις 10.000 για δωρεάν συναλλαγές; 3.000 δεν ήταν;

Daemon
12-01-20, 17:48
Πότε ανέβηκε το όριο του λογαριασμοπύ στις 10.000 για δωρεάν συναλλαγές; 3.000 δεν ήταν; Αστα.. όλες οι ελληνικές τράπεζες ειναι τα ίδια σκατά... βέβαια επιτόκια δεν δίνει καμία στην Ευρώπη. Από εκεί κ πέρα όμως, κάποιες χρεώσεις ειναι πολύ τζαβατζίδικες. εχω λιώσει την revolut με το apple pay, δεν μπορώ πλέον να ασχολούμε με κλέφτες. Εχω βέβαια πιστωτικές τις οποίες ξεζουμίζω στιες επιστροφές σε είδος, αλλά κ πάλι με συμφέρουν φοβέρά.

jap
13-01-20, 19:42
Για Eurobank και τις δωρεάν συναλλαγές, έκανα σήμερα δωρεάν συναλλαγές (η συνδρομή του 1 ευρώ αφαιρέθηκε κανονικά με το που μπήκε ο μήνας), οπότε το παραπάνω που αναφέρθηκε σημαίνει ότι από σήμερα δεν ενεργοποιείται πια.

Από την άλλη, πέρασα από κατάστημα και για να πάρεις νουμεράκι για το ταμείο έχουν ένα μηχανάκι και πρέπει να βάλεις μέσα κάρτα. Μεγαλεία! Δεν ξέρω πόσο φρέσκο είναι το κόλπο αυτό, παραμονή πρωτοχρονιάς σε άλλο κατάστημα που πήγα δεν είχαν.

thourios
13-01-20, 20:26
Δηλαδή αν δεν έχεις κάρτα δεν μπορείς να κάνεις μια ερώτηση. Τι μηχανάκι είναι αυτό;
Από αυτά που σε ταυτοποιούν ή τίποτα άλλα;

phantom77
13-01-20, 20:27
Από την άλλη, πέρασα από κατάστημα και για να πάρεις νουμεράκι για το ταμείο έχουν ένα μηχανάκι και πρέπει να βάλεις μέσα κάρτα. Μεγαλεία! Δεν ξέρω πόσο φρέσκο είναι το κόλπο αυτό, παραμονή πρωτοχρονιάς σε άλλο κατάστημα που πήγα δεν είχαν.

Έχω πάνω απο ένα χρόνο να μπω σε κατάστημα της Eurobank (νομίζω απο τον Σεπτέμβριο του '18). Τότε είχαν φέρει τα μηχανάκια που λές.

jap
13-01-20, 23:57
Όχι στα γκισέ. Πριν τα ταμεία, δίπλα στο μηχάνημα που βγάζει τα χαρτάκια με τα νούμερα. Αναγνώστης είναι για τις κάρτες. Αντί για μπουτόν περνάς την κάρτα από τον αναγνώστη για να βγει το χαρτάκι. Δεν παίρνεις νούμερο αν δεν έχεις κάρτα.

spartak
14-01-20, 00:15
Όχι στα γκισέ. Πριν τα ταμεία, δίπλα στο μηχάνημα που βγάζει τα χαρτάκια με τα νούμερα. Αναγνώστης είναι για τις κάρτες. Αντί για μπουτόν περνάς την κάρτα από τον αναγνώστη για να βγει το χαρτάκι. Δεν παίρνεις νούμερο αν δεν έχεις κάρτα.

Της eurobank υποχρεωτικά;

jap
14-01-20, 07:39
Δεν ξέρω, εγώ για αλλη δουλειά πήγα.

narsis
14-01-20, 17:18
Κάνουν διαχωρισμό σειράς με αυτά τα μηχανάκια. Π.χ. πας εσύ και είσαι ιδιώτης, θα πάρεις ένα νούμερο. Πάω εγώ και είμαι business πελάτης, θα πάρω νούμερο που θα εξυπηρετηθώ πριν από εσένα. Πάει ένας που είναι πελάτης με μεγάλες καταθέσεις κτλ. θα πάρει και αυτός προτεραιότητα. Λογικά κάπως βγάζει και για αυτούς που δεν έχουν κάρτα, αλλά θα έχεις τη μικρότερη προτεραιότητα. Τελευταίος δηλαδή :)

jap
14-01-20, 17:39
Χα, απίθανοι είναι :) Μια βίβα θα μας σώσει τώρα που θα φτιάξει δική της τράπεζα. :crazy:

narsis
14-01-20, 18:15
Χα, απίθανοι είναι :) Μια βίβα θα μας σώσει τώρα που θα φτιάξει δική της τράπεζα. :crazy:

Λογικό το βλέπω. Όπως εγώ στο μαγαζί μου θα δώσω προτεραιότητα στον πελάτη που μου "αφήνει κάτι στο μαγαζί", το να το κάνουν και αυτοί (αν και δεν ανήκω σε "ιδιαίτερη" πελατεία) είναι λογικό.

thourios
14-01-20, 19:26
Πελάτες Gold στην Άλφα bank με ραντεβού ή περιμένουν πακέτο με τους άλλους ενώ παλαιότερα υπήρχε ειδικός χώρος για μην πολύ καρφώνονται.

spartak
14-01-20, 21:49
Λογικό το βλέπω. Όπως εγώ στο μαγαζί μου θα δώσω προτεραιότητα στον πελάτη που μου "αφήνει κάτι στο μαγαζί", το να το κάνουν και αυτοί (αν και δεν ανήκω σε "ιδιαίτερη" πελατεία) είναι λογικό.

Με μια διαφορά. Το μαγαζί τράπεζα είναι πλέον απολύτως απαραίτητο στην καθημερινότητα των πολιτών. Δηλαδή δε μπορείς χωρίς αυτές. Επίσης είναι λίγες και εφαρμόζουν ανοικτά πλέον εναρμονισμένες πρακτικές. Δε νομίζω τα 2 παραπάνω να αφορούν το μαγαζί σου.

narsis
14-01-20, 23:01
Με μια διαφορά. Το μαγαζί τράπεζα είναι πλέον απολύτως απαραίτητο στην καθημερινότητα των πολιτών. Δηλαδή δε μπορείς χωρίς αυτές. Επίσης είναι λίγες και εφαρμόζουν ανοικτά πλέον εναρμονισμένες πρακτικές. Δε νομίζω τα 2 παραπάνω να αφορούν το μαγαζί σου.

Και τα 2 αυτά είναι άσχετα με την ουρά προτεραιότητας. Όλοι μπορούν να εξυπηρετηθούν, όποιος βιάζεται υπάρχουν εναλλακτικά δίκτυα. Απλώς το θεωρώ φυσιολογικό ότι κάθε μαγαζί δίνει προτεραιότητα στον πελάτη που αφήνει κάτι στο μαγαζί.

nemesis1
15-01-20, 20:16
Eurobank....με διαφορά η χειρότερη Τράπεζα σε όλους τους τομείς.

Με διαφορά όμως...

runner70
01-02-20, 17:25
Μπηκα σημερα στο (νέο) e-banking της εθνικης και πρωτη φορα που δεν μου ζητησαν να κάνω login 2 φορές. Επιτέλους το εφτιάξαν και μπήκε με την πρώτη.

manoulamou
02-02-20, 11:29
εγω γιατι εμπαινα (στο νεο) εξ΄αρχης με ενα log-in?
:hmm:

jap
04-02-20, 11:11
Πολύ μίζερη κατάσταση εκεί στην Eurobank. Μετά την μείωση του επιτοκίου στον λογαριασμό Live έρχονται τώρα και καταργούνε και τις δωρεάν e-συναλλαγές !!



https://i.imgur.com/78cjLqP.png


Επανέρχομαι, γιατί από Eurobank είσπραξαν το ευρώ για τη συνδρομή του Φεβρουαρίου και όλο το Γενάρη δούλευαν οι δωρεάν συναλλαγές. Άρα υποθέτω αυτό που αλλάζει είναι ότι από 10/1 δεν μπορεί κάποιος να κάνει νέα συνδρομή στις e-συναλλαγές, όσοι έχουμε δεν επηρεαζόμαστε και συνεχίζουν να εισπράττουν το ευρώ / μήνα και εμείς να έχουμε δωρεάν συναλλαγές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.