PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

patrickdrd
24-02-20, 18:11
Προς το παρόν εθνική και πειραιώς δίνουν αυτή τη δυνατότητα.

μονο μεσα απο την (εκαστοτε) εφαρμογη ομως;
μπηκα δηλαδη εθνικη web banking και δεν βλεπω τετοια επιλογη

user2163
24-02-20, 18:42
μονο μεσα απο την (εκαστοτε) εφαρμογη ομως;
μπηκα δηλαδη εθνικη web banking και δεν βλεπω τετοια επιλογη

Υπάρχει και στο web banking εκεί που γράφει πάγωμα.211908

nikolaos7
24-02-20, 19:17
Έχει παρατηρήσει κάποιος τις τελευταίες μέρες ότι υπάρχει πρόβλημα στις συναλλαγές IRIS, απο Alpha σε Eurobank?
Ενώ από Alpha σε Πειραιώς στέλνει κανονικά, στην eurobank βγαζει μήνυμα λάθους.

johnmegarythmos
24-02-20, 20:15
Πηγα σημερα στην εθνικη στο μαρκοπουλο και μου ειπε οτι βγαζουνε κανονικα χρεωστικες εκεινη την ωρα οπως στην πειραιως που στην δινει στο χερι. Οσον αφορα την επικαιροποιηση των στοιχειων οταν πχ δεν εχεις καποιον λογαριασμο δεκο στο ονομα σου και εχεις του γονεας σου δεν ζητανε υπευθυνη δηλωση οτι κατοικει με τους γονεις σου ( ενω μου ειπανε στα κεντρικα οτι χρειαζεται ). Επισης καποιοι μου ειπανε οτι ακομα και με την βεβαιωση καρτοκινητου φαινεται κανονικα! . Εμενα λογω οτι εχω ΤΘ δεν φαινοτανε στο καταστημα μαρκοπουλου ενω μια παλια που ειχα του 2018 φαινοτανε κανονικα, δεν ξερω τι γινεται με τα συστηματα της vodafone .
Το σημαντικο ειναι οτι την παιρνουνε την καρτα εκεινη την ωρα επιτοπου! και δεν χρειαζεται και υπευθυνη δηλωση.
Επισης εγω επειδη η καρτα μου ληγει το 06 του 2020 μου ειπανε στο τμημα εξυπηρετησης πελατων να βγαλω την visa χρεωστικη που την βγαζω και πρωτη φορα και ειναι δωρεαν και την παλια mastercard χρεωστικη την καταργω οποτε δεν πληρωνω 6 ευρω για κοστος εκδοσης :-).

cool11
24-02-20, 21:19
Και τι σημαινει 'παγωμα' καρτας ρε παιδια;
Οτι ο χρηστης μπορει να την καταστησει ανενεργη, για οσο χρονικο διαστημα επιθυμει;

netblues
24-02-20, 21:31
Και οχι μονο. Μπορει να ενεργοποιησει μονο συγκεκριμενες συναλλαγες.
Πχ οχι atm οχι online oxi ανεπαφες, αλλα να δουλευει με φυσικη παρουσια και pin
Aν πχ θες να κανεις κατι online, την ενεργοποειες, το κανεις και την ξανακλεινεις.
Η ενεργοποιηση/απενεργοποιηση γινεται αμεσα.

Manolis_karas
24-02-20, 21:58
Και οχι μονο. Μπορει να ενεργοποιησει μονο συγκεκριμενες συναλλαγες.
Πχ οχι atm οχι online oxi ανεπαφες, αλλα να δουλευει με φυσικη παρουσια και pin
Aν πχ θες να κανεις κατι online, την ενεργοποειες, το κανεις και την ξανακλεινεις.
Η ενεργοποιηση/απενεργοποιηση γινεται αμεσα.
Πριν λίγα χρόνια το είχε και η ΑΛΦΑ, τώρα με το καινούργιο πρόγραμμα δεν ξέρω.

sdikr
24-02-20, 22:01
Και οχι μονο. Μπορει να ενεργοποιησει μονο συγκεκριμενες συναλλαγες.
Πχ οχι atm οχι online oxi ανεπαφες, αλλα να δουλευει με φυσικη παρουσια και pin
Aν πχ θες να κανεις κατι online, την ενεργοποειες, το κανεις και την ξανακλεινεις.
Η ενεργοποιηση/απενεργοποιηση γινεται αμεσα.

Κάνει τέτοιο πράγμα η Εθνική; αν ναι :respekt:
Ναι ναι ξέρω θα πει σίγουρα κάποιος για κάποια ξένη τράπεζα, αλλά δεν έχει σημασία, μιλάμε για την Εθνική εδώ!

- - - Updated - - -


Πριν λίγα χρόνια το είχε και η ΑΛΦΑ, τώρα με το καινούργιο πρόγραμμα δεν ξέρω.

Η Αλφα είχε πάγωμα κάρτας/κλείδωμα, όχι όμως να κόψεις κατηγορία, πχ stripe, contactless

netblues
25-02-20, 09:19
η τεχνολογία υαρχει χρονια τωρα. πχ η revolut το κανει. Με τα λεφτα που ριχνουν στην ηλεκτρονική τραπεζικη το θεωρω σιγουρακι για ολες τις τραπεζες, με app στο κινητό.

patrickdrd
25-02-20, 11:14
ναι, αλλα δεν το εχουν ολες, η αλφα π.χ. γιατι διαβαζω αοριστο;
το εχει βρει κανείς στην αλφα;
τους εστειλα και ερωτηση στο τουιτερ, αλλα δεν απαντησαν, ακομα τουλαχιστον..

edit: απαντησαν, θα το δουνε..

Manolis_karas
25-02-20, 21:18
Κάνει τέτοιο πράγμα η Εθνική; αν ναι :respekt:
Ναι ναι ξέρω θα πει σίγουρα κάποιος για κάποια ξένη τράπεζα, αλλά δεν έχει σημασία, μιλάμε για την Εθνική εδώ!

- - - Updated - - -



Η Αλφα είχε πάγωμα κάρτας/κλείδωμα, όχι όμως να κόψεις κατηγορία, πχ stripe, contactless
Είχε σίγουρα, την επιλογή να μπορείς ή να μην μπορείς να κάνεις συναλλαγές στο Internet. Για ανέπαφες συναλλαγές φυσικά δεν είχε επιλογή γιατί δεν υπήρχαν.

netman
26-02-20, 02:57
δεν έχω καταλάβει .... :hmm:

υπάρχει (σε άλφα και εθνική που έχω apps) η δυνατότητα απενεργοποίησης του ανέπαφου ;;;;
Δεν το έχω βρει πουθενά! :rtfm:

μήπως ΘΑ μπει η δυνατότητα στο μέλλον;

bxenos
26-02-20, 11:52
Χειροκινητη και μονιμη απενεργοποίηση υπαρχει σε ολες. Προσωρινή μεσω web banking οχι.

manoulamou
26-02-20, 14:15
Χειροκινητη και μονιμη απενεργοποίηση υπαρχει σε ολες. Προσωρινή μεσω web banking οχι.
:hmm:
Τι ειναι η ΧΕΙΡΟκινητη;
:hmm:

spartak
26-02-20, 14:58
:hmm:
Τι ειναι η ΧΕΙΡΟκινητη;
:hmm:

Μάλλον να το κάνει η εξυπηρέτηση πελατών ή να το κάνεις εσύ με το να κόψεις το καλώδιο χαλκού

bxenos
26-02-20, 23:46
Τρυπημα της κεραιας (νομιζω αλουμινίου ταινία ειναι, οχι χαλκος) με καρφιτσα

narsis
27-02-20, 01:14
Για ΕΤΕ μπαίνεις στο ebanking κανονικά και επιλέγοντας την κάρτα μπορείς να κάνεις
1) Πάγωμα, οπότε δεν γίνεται τίποτα με την κάρτα μέχρι να την ξεπαγώσεις (αν π.χ. νομίζεις την έχασες αλλά δεν είσαι και σίγουρος για να την ακυρώσεις και μετά φας "τζάμπα" 6ευρω)
2) Διαχείριση ορίων (πας στις 3 τελίτσες) και μπορείς να θέσεις όρια αναλήψεων/αγορών κτλ.
3) Διαχείριση ασφάλειας που μπορείς να παγώσεις συναλλαγές online, αναλήψεις, συναλλαγές σε POS, contactless συναλλαγές, συναλλαγές στο εξωτερικό και συναλλαγές με τη μαγνητική λωρίδα (δηλαδή όχι chip and pin)
Όλα αυτά είναι αναστρέψιμα, δηλαδή όπως τα παγώνεις, έτσι και τα ξεπαγώνεις άμεσα.Ισχύουν για τη χρεωστική mastercard που έχω και όχι για την πιστωτική VISA όλα (που επίσης έχω).

cool11
27-02-20, 09:25
Για ΕΤΕ μπαίνεις στο ebanking κανονικά και επιλέγοντας την κάρτα μπορείς να κάνεις
1) Πάγωμα, οπότε δεν γίνεται τίποτα με την κάρτα μέχρι να την ξεπαγώσεις (αν π.χ. νομίζεις την έχασες αλλά δεν είσαι και σίγουρος για να την ακυρώσεις και μετά φας "τζάμπα" 6ευρω)
2) Διαχείριση ορίων (πας στις 3 τελίτσες) και μπορείς να θέσεις όρια αναλήψεων/αγορών κτλ.
3) Διαχείριση ασφάλειας που μπορείς να παγώσεις συναλλαγές online, αναλήψεις, συναλλαγές σε POS, contactless συναλλαγές, συναλλαγές στο εξωτερικό και συναλλαγές με τη μαγνητική λωρίδα (δηλαδή όχι chip and pin)
Όλα αυτά είναι αναστρέψιμα, δηλαδή όπως τα παγώνεις, έτσι και τα ξεπαγώνεις άμεσα.Ισχύουν για τη χρεωστική mastercard που έχω και όχι για την πιστωτική VISA όλα (που επίσης έχω).

Ξερει κανεις αν αντιστοιχα, μπορουν αυτα να γινουν και στην Πειραιως;

patrickdrd
27-02-20, 10:54
Για ΕΤΕ μπαίνεις στο ebanking κανονικά και επιλέγοντας την κάρτα μπορείς να κάνεις
1) Πάγωμα, οπότε δεν γίνεται τίποτα με την κάρτα μέχρι να την ξεπαγώσεις (αν π.χ. νομίζεις την έχασες αλλά δεν είσαι και σίγουρος για να την ακυρώσεις και μετά φας "τζάμπα" 6ευρω)
2) Διαχείριση ορίων (πας στις 3 τελίτσες) και μπορείς να θέσεις όρια αναλήψεων/αγορών κτλ.
3) Διαχείριση ασφάλειας που μπορείς να παγώσεις συναλλαγές online, αναλήψεις, συναλλαγές σε POS, contactless συναλλαγές, συναλλαγές στο εξωτερικό και συναλλαγές με τη μαγνητική λωρίδα (δηλαδή όχι chip and pin)
Όλα αυτά είναι αναστρέψιμα, δηλαδή όπως τα παγώνεις, έτσι και τα ξεπαγώνεις άμεσα.Ισχύουν για τη χρεωστική mastercard που έχω και όχι για την πιστωτική VISA όλα (που επίσης έχω).

εγω ειμαι στο παλιο ebanking σε εθνικη και δεν βλεπω αυτες τις επιλογες, γιατι;

edit: ακυρο, στο καινουργιο ebanking εχει

edit2: παιζει κι απ την εφαρμογη το παγωμα;

edit3: ποσο τελειο το i-bank pass;;

Melomakarono
15-03-20, 18:22
Μήπως γνωρίζετε στην Τράπεζα Πειραιώς και στην online επικαιροποίηση στοιχείων εάν δέχονται ως αποδεικτικό κατοικίας statement άλλης τράπεζας?

yyy
15-03-20, 20:47
Μήπως γνωρίζετε στην Τράπεζα Πειραιώς και στην online επικαιροποίηση στοιχείων εάν δέχονται ως αποδεικτικό κατοικίας statement άλλης τράπεζας?

Αν δεν κάνω λάθος, αρκεί το εκκαθαριστικό της εφορίας.

user2163
15-03-20, 21:16
Μήπως γνωρίζετε στην Τράπεζα Πειραιώς και στην online επικαιροποίηση στοιχείων εάν δέχονται ως αποδεικτικό κατοικίας statement άλλης τράπεζας?

Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά γιατί δεν μπαίνεις στο taxis να κατεβάσεις το εκκαθαριστικό σου σε pdf και να το στείλεις;

tsorbi
15-03-20, 21:29
https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/epikairopoihsi-stoixeiwn-pelatwn/Personal-data-validation
ΕΔΩ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΛΑ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΝ.

dimitri_ns
15-03-20, 22:07
https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/epikairopoihsi-stoixeiwn-pelatwn/Personal-data-validation
ΕΔΩ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΛΑ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΝ.

Eπειδή στην Πειραιώς είναι ωραίοι τύποι

ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ

Γενικά για αποδεικτικό κατοικίας

1. Δεν δέχονται το εκκαθαριστικό της εφορίας
2. Ούτε καν την φορολογική σου δήλωση όπου φαίνεται η διεύθυνση
3. Δεν δέχονται βεβαίωση καρτοκινητής wind/voda
4. Δέχονται βεβαίωση καρτοκινητής cosmote :p

Αν ΔΕΚΟ δεν είναι στο όνομα σου, δέχονται συμβόλαιο ιδιοκτήτη (αν είναι δικό σου σπίτι) ή ενοικιαστήριο συμβόλαιο και υπεύθυνη δήλωση φιλοξενίας με θεώρηση ΚΕΠ από τον ιδιοκτήτη/ενοικιαστή

Στην ερώτηση
"Γιατί όλα αυτά"
σου απαντάνε
"Οδηγίες από την Τράπεζα της Ελλάδας"

που προφανώς έχει δώσει άλλες οδηγίες στην alphabank.:p

tsorbi
15-03-20, 22:26
Υπό όψιν η διαδικασία γίνεται και μέσω Ebanking αν έχει βγει ειδοποίηση.
Την έκανα πρόσφατα επιτυχώς.

dimitri_ns
15-03-20, 22:43
Υπό όψιν η διαδικασία γίνεται και μέσω Ebanking αν έχει βγει ειδοποίηση.
Την έκανα πρόσφατα επιτυχώς.

Αν διαθέτεις τα απαραίτητα χαρτιά.
Αλλιώς αρχίζει το παζάρι ..

sdikr
15-03-20, 23:30
Eπειδή στην Πειραιώς είναι ωραίοι τύποι

ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ

Γενικά για αποδεικτικό κατοικίας

1. Δεν δέχονται το εκκαθαριστικό της εφορίας
2. Ούτε καν την φορολογική σου δήλωση όπου φαίνεται η διεύθυνση
3. Δεν δέχονται βεβαίωση καρτοκινητής wind/voda
4. Δέχονται βεβαίωση καρτοκινητής cosmote :p

Αν ΔΕΚΟ δεν είναι στο όνομα σου, δέχονται συμβόλαιο ιδιοκτήτη (αν είναι δικό σου σπίτι) ή ενοικιαστήριο συμβόλαιο και υπεύθυνη δήλωση φιλοξενίας με θεώρηση ΚΕΠ από τον ιδιοκτήτη/ενοικιαστή

Στην ερώτηση
"Γιατί όλα αυτά"
σου απαντάνε
"Οδηγίες από την Τράπεζα της Ελλάδας"

που προφανώς έχει δώσει άλλες οδηγίες στην alphabank.:p

Μα λέει τι δέχεται


Πρόσφατο Λογαριασμό Οργανισμού Κοινής Ωφέλειας ή εταιρείας κινητής τηλεφωνίας
Μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας ή επαγγελματικής στέγης που έχει κατατεθεί σε Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (ΔΟΥ)
Πόσο πιο ξεκάθαρο να είναι;

dimitri_ns
16-03-20, 06:54
ή εταιρείας κινητής τηλεφωνίας

Συμβόλαιο ή κάρτα ?

Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.
Δεκ 2018 Πειραιώς στην Πλατεία Νέας Σμύρνης, με τις 2 κόρες να ανοίξουνε κοινό λογαριασμό.

Εντέλει ανοίξανε στην alpha.

Αν δεν θέλεις μην ρωτάς.


Κι αν δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω?
Δεν σου ανοίγουνε λογαριασμό?

Κι όμως σου ανοίγουνε
Αυτό που λέω αρχίζει το παζάρι.

Melomakarono
16-03-20, 10:43
Και εγώ καρτοκινητό έχω και θυμάμαι όταν άνοιξα το Winbank της Πειραιώς για να επιβεβαιώσω ότι ο αριθμός είναι δικός μου, μου ζήτησαν απλά υπεύθυνη δήλωση.

Να διευκρινήσω ότι η επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς μέσω Διαδικτύου ζητάει διαφορετικά έγγραφα από ότι περιγράφεται στο site της τράπεζας.
Για την ακρίβεια ζητάει επιβεβαίωση διεύθυνσης και αριθμό τηλεφώνου σε ένα αρχείο, δηλαδή συμβόλαιο κινητού. Εγώ επειδή έχω κάρτα τους έστειλα υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχος του αριθμού και για διεύθυνση λογαριασμό από ΔΕΗ.

dimitri_ns
16-03-20, 11:03
Και εγώ καρτοκινητό έχω και θυμάμαι όταν άνοιξα το Winbank της Πειραιώς για να επιβεβαιώσω ότι ο αριθμός είναι δικός μου, μου ζήτησαν απλά υπεύθυνη δήλωση.

Να διευκρινήσω ότι η επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς μέσω Διαδικτύου ζητάει διαφορετικά έγγραφα από ότι περιγράφεται στο site της τράπεζας.
Για την ακρίβεια ζητάει επιβεβαίωση διεύθυνσης και αριθμό τηλεφώνου σε ένα αρχείο, δηλαδή συμβόλαιο κινητού. Εγώ επειδή έχω κάρτα τους έστειλα υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχος του αριθμού και για διεύθυνση λογαριασμό από ΔΕΗ.

Γι αυτό λέω ρώτα τον υπάλληλο

Είναι πολλές οι περιπτώσεις που νεολαίοι έχουν σαν μόνο αποδεικτικό διεύθυνσης την καρτοκινητή.
ΔΕΚΟ, συμβόλαια ενοικίασης/ιδιοκτησίας κλπ είναι στο όνομα των γονιών.

Τι καλύπτει τον υπάλληλο, δίνει και την λύση.
Κι ο καθένας ζητάει ότι θέλει..

Τώρα γιατί η διεύθυνση που αναγράφεται στο εκκαθαριστικό ή στην φορολογική δήλωση δεν τους καλύπτει, είναι θέμα αστρολόγου ..

Melomakarono
16-03-20, 11:18
Τώρα γιατί η διεύθυνση που αναγράφεται στο εκκαθαριστικό ή στην φορολογική δήλωση δεν τους καλύπτει, είναι θέμα αστρολόγου ..

Δεν τους καλύπτει γιατί τις περισσότερες φορές έχουν περάσει πάνω από 3 μήνες από την έκδοση του. Δεν θεωρείται πρόσφατο αποδεικτικό κατοικίας όπως οι ΔΕΚΟ που έρχονται κάθε μήνα/ δίμηνο.

goku
16-03-20, 11:18
Εγώ για 2 καρτοκινητά που έχω, ένα στη Vodafone και ένα στην Cosmote, πήγα αντίστοιχα στις 2 εταιρίες και που εκτύπωσαν βεβαιώσεις ότι οι αριθμοί είναι δικοί μου. Τις δέχτηκαν και στην Εθνική και στην Πειραιώς, και μου είπαν ότι αυτό είναι το καλύτερο σε σχέση με μια απλή υπεύθυνη δήλωση.

Melomakarono
16-03-20, 11:21
Εγώ για 2 καρτοκινητά που έχω, ένα στη Vodafone και ένα στην Cosmote, πήγα αντίστοιχα στις 2 εταιρίες και που εκτύπωσαν βεβαιώσεις ότι οι αριθμοί είναι δικοί μου. Τις δέχτηκαν και στην Εθνική και στην Πειραιώς, και μου είπαν ότι αυτό είναι το καλύτερο σε σχέση με μια απλή υπεύθυνη δήλωση.

Μακάρι να γίνονταν και ηλεκτρονικά αυτό που λες. Ενώ με την δήλωση την συμπληρώνεις ηλεκτρονικά και την στέλνεις ηλεκτρονικά.

goku
16-03-20, 11:22
Μακάρι να γίνονταν και ηλεκτρονικά αυτό που λες. Ενώ με την δήλωση την συμπληρώνεις ηλεκτρονικά και την στέλνεις ηλεκτρονικά.

Την βεβαίωση αναγκαστικά θα πρέπει να πάς στην εταιρία (Cosmote, Voda ή Wind) για να την βγάλεις, αλλά μετά μπορείς να την σκανάρεις και να την στείλεις ηλεκτρονικά αν σου δίνει αυτή την δυνατότητα η τράπεζα.

manoulamou
16-03-20, 11:35
ΝΑΙ ΚΑΛΑΑΑ... η Τραπεζα Ελλαδος και οι οδηγιες της, εφαρμοζονται κατα το δοκουν τοσο απο τις τραπεζες οσο και απο τους υπαλληλους τους στα φυσικα καταστηματα!
Θυμαμαι το χοντρο προστιμο που ειχε φαει ο Ομιλος Τερζοπουλου πελατης τακτικος στην RIP τραπεζα ΕΡΓΑΣΙΑΣ για εισαγωγη απαγορευμενων ειδων, αλλά μια χαρα τους εξυπηρετουσαμε εμεις στην ΕΘΝΙΚΗ για τους... κατιμαδες / μικροποσα εισαγωγων λογω της χαμηλης προμηθειας!
:twisted:

runner70
18-03-20, 01:46
Εχει παρατηρήσει κάποιος στο e-banking της Εθνικής αν μετράει στο αφορολόγητο μεταφορές-εμβάσματα εντός της τράπεζας σε επαγγελματικούς λογαριασμούς; Γιατί παρατηρώ ότι δεν μου υπολογίζει μια μηνιαία συναλλαγή και μου κανει εντυπωση να μην ειναι επαγγελματικος λογαριασμός μιας και προκειται για εταιρεια.

stelakis1914
18-03-20, 10:53
Σε εμένα πρόσφατη μεταφορά μου σε επαγγελματικό λογαριασμό, την υπολογίζει κανονικά. Γενικά οι συγκεκριμένες συναλλαγές στον υπολογισμό του αφορολόγητου δεν παρέχουν σιγουριά.

runner70
19-03-20, 13:34
Τελικά έφταιγε η εταιρεία και όχι η Εθνικη. Ενώ ο λογαριασμός ήταν επαγγελματικός (κατά την τράπεζα), ωστόσο η εταιρεία δεν τον είχε δηλώσει ως επαγγελματικό στην ΑΑΔΕ για να μετράει στο αφορολόγητο. Αρά όποιος έχει ανάλογο πρόβλημα, επικοινωνήστε πρώτα με την εταιρεία.

johnmegarythmos
19-03-20, 21:05
Τελικά έφταιγε η εταιρεία και όχι η Εθνικη. Ενώ ο λογαριασμός ήταν επαγγελματικός (κατά την τράπεζα), ωστόσο η εταιρεία δεν τον είχε δηλώσει ως επαγγελματικό στην ΑΑΔΕ για να μετράει στο αφορολόγητο. Αρά όποιος έχει ανάλογο πρόβλημα, επικοινωνείστε πρώτα με την εταιρεία.

Αυτο κανονικα εχει προστιμο , ειχανε πει οτι θα πρεπει να δηθουνε οι επαγγελματικοι λογαριασμοι!.Περα απο αυτο σε επαγγελματικο λογαριασμο στης Πειραιως που εχει δηλωθει στην ααδε , κανεις πληρωμες για επιχειρηση και δεν μετραει στο αφορολογητο. Κανονικα εχουνε 30% που πρεπει να μαζεψουνε με ηλεκτρονικες συναλλαγες αλλα η Πειραιως κοιμαται εντελως!!! και ολο κουλες δικαιολογιες δινει!! .
Ηδη ξερω κοσμο που θα ανοιξει λογαριασμο σε εθνικη και eurobank μπορει και στην alpha bank .Θα ειναι αναγκασμενος να τρεχει να βγαζει απο Πειραιως για να βαλει στις αλλες τραπεζες :-( .Γιατι φοβαται μην δεν μπορεσει να μαζεψει το ποσο που αντιστοιχει στο 30% του συνολικου εισοδηματος στις επιχειρησεις.
Επισης μου λενε ενω η Πειραιως μου δινει καλη προμηθεια στο pos δεν μου δινει την ιδια προμηθεια η καθε μια απο τις αλλες τραπεζες( χωρια οτι το pos το αγοραζεις πια , ενω παλια ητανε δωρεαν, και ρωτα εχει και μηνιαιο παγιο! ) οποτε αναγκαστηκα θα πρεπει να κρατησω το pos της Πειραιως και να τρεχω να μεταφερω χρηματα ... πρεπει να φτιαξει το συστημα της η Πειραιως και να εμφανισει ολες τις πληρωμες που εχουνε γινει στο αφορολογητο των επιχειρησεων αφου και ουτε στις δημοσιες κληρωσεις δεν τα εχει ανεβασει αλλιως θα φυγουνε πολλες επιχειρησεις... ηδη μου λενε οτι θα την καταγγειλω να μου εμφανισει τις πληρωμες απο 1/1/2020 που εχω κανει με καρτα και ebanking . Μακαρι να διορθωθει και να μην τρεχουνε οι επιχειρησεις , σιγουρα θα υπαρχουνε επιχειρησεις που δεν θα το ξερουνε και θα την πατησουνε με προστιμα το πιστευω αυτο.

psolord
19-03-20, 21:13
Ξέρουμε αν έχει το ίδιο πρόβλημα με μη επαγγελματικούς λογαριασμούς; Για απλούς λογαριασμούς μισθοδοσίας ας πούμε.

cool11
19-03-20, 22:24
Μπορω να κανω...ευκολα, τροποποιηση της δηλωμενης ταχυδρομικης μου διευθυνσης:
σε winbank
σε ibank?

Να αλλαξω την οδο θελω, οχι κατι wow...

Στην winbank που μπηκα, λεει οτι πρεπει να προσκομιστουν τα αντιστοιχα εγγραφα....ισχυει; Θελει να πας καταστημα, για να αλλαξεις την δηλωμενη postal address?
Ή απλα εχει ξεμεινει η ταμπελιτσα στο site, και ουσιαστικα τα κανεις ολα online, εστω με upload καποιων δικαιολογητικων/αρχειων;

Και με ετε επισης, πως/τι γινεται;

johnmegarythmos
20-03-20, 00:57
Ξέρουμε αν έχει το ίδιο πρόβλημα με μη επαγγελματικούς λογαριασμούς; Για απλούς λογαριασμούς μισθοδοσίας ας πούμε.

οχι δεν υπαρχει προβλημα να καταλαβεις η επιχειρηση (Ατομικη ) εχει και λογαριασμο απλο ταμιευτηριο που κινειται με χρεωστικη καρτα και εχει και τον επαγγελματικο λογαριασμο και στο αφορολογητο υπολογιζει μονο του απλου ταμιευτηριου και οχι απο τους επαγγελματικους λογαριασμους. Ενω μας ειπε ενας γνωστος μας οτι στις υπολοιπες τραπεζες γινεται κανονικα και υπολογιζεται το αφορλογητο ( βεβαια δεν μου ξεκαθαρισε αμα εχει στην ιδια τραπεζα και απλο ταμιευτηριο ή μονο επαγγελματικο λογαριασμο.


Μπορω να κανω...ευκολα, τροποποιηση της δηλωμενης ταχυδρομικης μου διευθυνσης:
σε winbank
σε ibank?

Να αλλαξω την οδο θελω, οχι κατι wow...

Στην winbank που μπηκα, λεει οτι πρεπει να προσκομιστουν τα αντιστοιχα εγγραφα....ισχυει; Θελει να πας καταστημα, για να αλλαξεις την δηλωμενη postal address?
Ή απλα εχει ξεμεινει η ταμπελιτσα στο site, και ουσιαστικα τα κανεις ολα online, εστω με upload καποιων δικαιολογητικων/αρχειων;

Και με ετε επισης, πως/τι γινεται;

Εγω που ηθελα να αλλαξω στον πατερα μου και να φαινεται η ταχυδρομικη θυριδα , ενω φαινοτανε κανονικα η περιοχη δεν φαινοτανε η ταχυδρομικη θυριδα και στην alpha bank που μπηκα και επελεξα αλλαγη διευθυνσης κατοικιας επελεξα να ανεβασω το εκκαθαριστικο της εφοριας και το υπεβαλα και την επομενη ημερα ελαβα email οτι εγινε δεκτο και εγινε.
Σε εμενα που δεν εχω καποιον λογαριασμο στο ονομα μου και ηθελα και εγω να βαλω την ταχυδρομικη θυριδα βαζωντας λογαριασμο στο ονομα του πατερα μου δεν το εκανε δεκτο λογω οτι δεν ητανε στο ονομα μου . ( αν και μου το ειχανε πει στο καταστημα αλλα εγω το δοκιμασα ) .
Οσο για την Πειραιως απο οσο ειχα μπει και ειχα δει ζηταει ενα καρο δικαιολογητικα και δεν μπορεις να υποβαλεις μονο ενα οπως στην alpha bank , πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα αμα εχεις στο ονομα τους λογαριασμους. Το εκκαθαριστικο σημειωμα σου εμφανιζει σωστα την διευθυνση σου; ή οχι;
Οσο για την εθνικη επειδη και εδω ηθελα να κανω την προσθηκη ταχυδρομικης θυριδας , μπαινω στο ebanking στο γραναζι δεξια το επιλεγεις και μετα επιλεγεις εμφανιση προφιλ και στο πεδιο διευθυνσεις και μετα επιλεγεις στο αλλαγη στοιχειου και ακουλουθεις τις οδηγιες και στην διευθυνση μπορεις να ανεβασεις τον λογαριασμο δεκο, εμενα δεν μου φορτωνε το αρχειο , ενω ξεκινουσε εβγαζε σφαλμα και αναγκαστηκα επρεπε να παω σε καταστημα., οπου και μου δεκτηκαν λογαριασμο δεκο στο ονομα του πατερα μου και δεν μου ζητησαν υπευθυνση δηλωση οτι κατοικω μαζι με τους γονεις μου.
Θεωρω αμα μπορεισεις να υποβαλεις οτι σου ζητηθει δεν θα υπαρχει προβλημα , οταν το επεξεργαστουνε θα σε ενημερωσουνε για την απαντηση.

manoulamou
20-03-20, 08:47
Σημασια εχει εαν τα στοιχεια που υπαρχουν στο taxis net ειναι τα σωστα.
Η τραπεζικη λιστα με το αφορολογητο ειναι ενδεικτικη - βοηθητικη ωστε να ξερουμε πού περιπου βρισκομαστε εμεις....
πχ η Εθνικη δεν μου εμφανιζει σωστα τις συναλλαγες προς δεκο, λειπουν καποιες, εννοειται οτι γινονται μεσω παγιων εξουσιοδοτησεων προς αυτην.
Παντως δεν ξερω για εσας, το δικο μου συνολο ετσι κι αλλιως παντα - μεχρι τωρα - ξεπερνουσε κατα πολυ το απαιτουμενο!

dimitri_ns
20-03-20, 09:35
Σημασια εχει εαν τα στοιχεια που υπαρχουν στο taxis net ειναι τα σωστα.
Η τραπεζικη λιστα με το αφορολογητο ειναι ενδεικτικη - βοηθητικη ωστε να ξερουμε πού περιπου βρισκομαστε εμεις....
πχ η Εθνικη δεν μου εμφανιζει σωστα τις συναλλαγες προς δεκο, λειπουν καποιες, εννοειται οτι γινονται μεσω παγιων εξουσιοδοτησεων προς αυτην.
Παντως δεν ξερω για εσας, το δικο μου συνολο ετσι κι αλλιως παντα - μεχρι τωρα - ξεπερνουσε κατα πολυ το απαιτουμενο!


Για μένα (και για κάποιους άλλους που γνωρίζω) θα πληρώσω πρόσθετο φόρο (εκτός εισοδήματος +ΕΝΦΙΑ +Αλληλεγγύη), 220 € για κάθε 1000ρικο που δεν μου αναγνωρίζουν.
Κάνουμε ακροβασίες και το 30% δεν βγαίνει.
Είμαστε μεσαία τάξη, με όλα τα εισοδήματα δηλωμένα.

Κάποιοι το βαφτίσανε "μείωση φορολογίας"

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΙΜΩΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΟΔΕΥΩ

manoulamou
20-03-20, 14:01
:twisted:
ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΘΕΑΤΕΣ φιλε μου... Συνταξιουχος της μεγαλης μας φιλης ιδρωνω να τα βγαλω περα, με δυο παιδια γυρω στα σαραντα εναλλαξ ή ταυτοχρονα ανεργα. Τωρα πια μενουν μαζι μου. Το περσινο καλοκαιρι πηγε καπως καλυτερα, γιατι δουλεψαν σεζον στα νησια αλλά φετος με τον κορωνοΐο δεν μας βλεπω καθολου καλα.
Παρακαλαω να μην αρρωστησω γιατι ειμαι ΕΥΠΑΘΗΣ ομαδα κομπλε!
:(

johnmegarythmos
20-03-20, 14:07
Σημασια εχει εαν τα στοιχεια που υπαρχουν στο taxis net ειναι τα σωστα.
Η τραπεζικη λιστα με το αφορολογητο ειναι ενδεικτικη - βοηθητικη ωστε να ξερουμε πού περιπου βρισκομαστε εμεις....
πχ η Εθνικη δεν μου εμφανιζει σωστα τις συναλλαγες προς δεκο, λειπουν καποιες, εννοειται οτι γινονται μεσω παγιων εξουσιοδοτησεων προς αυτην.
Παντως δεν ξερω για εσας, το δικο μου συνολο ετσι κι αλλιως παντα - μεχρι τωρα - ξεπερνουσε κατα πολυ το απαιτουμενο!


η διορθωση των στοιχειων στο taxisnet ειναι ευκολη υποθεση και γινεται απο το σπιτι σου , προσεχε ομως αμα η περιοχη σου αλλαζει ΔΟΥ διοτι εκει θα πρεπει να περιμενεις να εγκριθει και να μεταφερθεις στην ΔΟΥ που ανηκει στην περιοχη σου.

cool11
20-03-20, 21:41
οχι δεν υπαρχει προβλημα να καταλαβεις η επιχειρηση (Ατομικη ) εχει και λογαριασμο απλο ταμιευτηριο που κινειται με χρεωστικη καρτα και εχει και τον επαγγελματικο λογαριασμο και στο αφορολογητο υπολογιζει μονο του απλου ταμιευτηριου και οχι απο τους επαγγελματικους λογαριασμους. Ενω μας ειπε ενας γνωστος μας οτι στις υπολοιπες τραπεζες γινεται κανονικα και υπολογιζεται το αφορλογητο ( βεβαια δεν μου ξεκαθαρισε αμα εχει στην ιδια τραπεζα και απλο ταμιευτηριο ή μονο επαγγελματικο λογαριασμο.



Εγω που ηθελα να αλλαξω στον πατερα μου και να φαινεται η ταχυδρομικη θυριδα , ενω φαινοτανε κανονικα η περιοχη δεν φαινοτανε η ταχυδρομικη θυριδα και στην alpha bank που μπηκα και επελεξα αλλαγη διευθυνσης κατοικιας επελεξα να ανεβασω το εκκαθαριστικο της εφοριας και το υπεβαλα και την επομενη ημερα ελαβα email οτι εγινε δεκτο και εγινε.
Σε εμενα που δεν εχω καποιον λογαριασμο στο ονομα μου και ηθελα και εγω να βαλω την ταχυδρομικη θυριδα βαζωντας λογαριασμο στο ονομα του πατερα μου δεν το εκανε δεκτο λογω οτι δεν ητανε στο ονομα μου . ( αν και μου το ειχανε πει στο καταστημα αλλα εγω το δοκιμασα ) .
Οσο για την Πειραιως απο οσο ειχα μπει και ειχα δει ζηταει ενα καρο δικαιολογητικα και δεν μπορεις να υποβαλεις μονο ενα οπως στην alpha bank , πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα αμα εχεις στο ονομα τους λογαριασμους. Το εκκαθαριστικο σημειωμα σου εμφανιζει σωστα την διευθυνση σου; ή οχι;
Οσο για την εθνικη επειδη και εδω ηθελα να κανω την προσθηκη ταχυδρομικης θυριδας , μπαινω στο ebanking στο γραναζι δεξια το επιλεγεις και μετα επιλεγεις εμφανιση προφιλ και στο πεδιο διευθυνσεις και μετα επιλεγεις στο αλλαγη στοιχειου και ακουλουθεις τις οδηγιες και στην διευθυνση μπορεις να ανεβασεις τον λογαριασμο δεκο, εμενα δεν μου φορτωνε το αρχειο , ενω ξεκινουσε εβγαζε σφαλμα και αναγκαστηκα επρεπε να παω σε καταστημα., οπου και μου δεκτηκαν λογαριασμο δεκο στο ονομα του πατερα μου και δεν μου ζητησαν υπευθυνση δηλωση οτι κατοικω μαζι με τους γονεις μου.
Θεωρω αμα μπορεισεις να υποβαλεις οτι σου ζητηθει δεν θα υπαρχει προβλημα , οταν το επεξεργαστουνε θα σε ενημερωσουνε για την απαντηση.

Βασικα, πριν λιγους μηνες μπηκε επισημως, οδός απο τον Δημο,
μεχρι προσφατα, και για πολλα χρονια,
ως ταχυδρομικη διευθυνση αναγραφονταν μονο η γενικη ονομασια της συνοικιας...
Οποτε ακομη, λογαριασμο δεκο, δεν εχω με την σωστη-ολοκληρωμενη δ/νση.
Βεβαια, ξεκινησα παντου και ενημερωνω, οποτε σε κανα διμηνο πιστευω, θα εχω λογαριασμους δεκο με σωστη διευθυνση.
Μαλλον μεχρι τοτε δεν εχει νοημα να επιχειρησω αλλαγη μεσω ebanking?
ΕΤΕ μαλλον γινεται ευκολοτερα, ηλεκτρονικα παντα, απο την Πειραιως;

johnmegarythmos
21-03-20, 02:19
εφοσον δεν αλλαζει η περιοχη σου εγω λεω να μπεις στο taxisnet και να αλλαξεις την διευθυνση σου και ετσι οποιο εκκαθαριστικο βγαλεις θα εμφανιζει την σωστη διευθυνση , οποτε εχεις προχειρα ενα σωστο αποδεικτικο διευθυνσης. Οσο για λογαριασμο δεκο, σταθερου τηλεφωνου , αμα εισαι σε δεη και οτε μπορεις να λαμβανεις τον λογαριασμο μηναιως και με email αρα μεσα τον μηνα θα εχεις και λογαριασμο δεκο στο ονομα σου εκτος απο λογαριασμο ευδαπ που ειναι καθε 4 μηνο. Αμα εχεις αλλαξει στο taxisnet την διευθυνση και εκτυπωσεις το τελευταιο εκκαθαριστικο θα πρεπει να εμφανιζεται η σωστη διευθυνση , αρα το κατεβαζεις και το ανεβαζεις στο internet banking . Οσο για την ετε δεν ξερω διοτι οπως σου ειπα παραπανω δεν μου ανεβαζε το αρχειο και πηγα στο καταστημα. Οσο για την επιικαιροποιηση της Πειραιως θυμαμαι ηλεκτρονικα εκανε καποιον χρονο να ενημερωθει , τωρα μπορεις να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις .

Godian
23-03-20, 09:22
Σημασια εχει εαν τα στοιχεια που υπαρχουν στο taxis net ειναι τα σωστα.
Η τραπεζικη λιστα με το αφορολογητο ειναι ενδεικτικη - βοηθητικη ωστε να ξερουμε πού περιπου βρισκομαστε εμεις....
πχ η Εθνικη δεν μου εμφανιζει σωστα τις συναλλαγες προς δεκο, λειπουν καποιες, εννοειται οτι γινονται μεσω παγιων εξουσιοδοτησεων προς αυτην.
Παντως δεν ξερω για εσας, το δικο μου συνολο ετσι κι αλλιως παντα - μεχρι τωρα - ξεπερνουσε κατα πολυ το απαιτουμενο!

Ξέρεις μήπως που πηγαίνω στο taxis για να δω τις αγορές με κάρτα;; υπάρχει τέτοια ένδειξη;;

jkoukos
23-03-20, 09:56
Όχι δεν υπάρχουν. Προφανώς αναφέρεται στα στοιχεία που μπαίνουν αυτόματα στην δήλωση εισοδήματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.