PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

GregoirX23
18-04-20, 13:16
Αλλά πάλι που να κουβαλάς άλλο ένα μαραφέτι μαζί σου..
Το καλύτερο θα ήταν αυτό μέσω viber που αναφέρθηκε.. Η μέσω sms & email ο κωδικός μιας χρήσης.. Αν δεν έχεις σήμα στη κινητή..

goku
18-04-20, 13:18
Αλλά πάλι που να κουβαλάς άλλο ένα μαραφέτι μαζί σου..
Το καλύτερο θα ήταν αυτό μέσω viber που αναφέρθηκε.. Η μέσω & email ο κωδικός μιας χρήσης.. Αν δεν έχεις σήμα στη κινητή..

Έτσι κι αλλιώς δεν το δίνουν τώρα, αν και δεν είμαι 100% σίγουρος. Θα σου πουν σίγουρα να δηλώσεις αριθμό κινητού για να ενεργοποιήσεις τους κωδικούς με sms.

tsorbi
18-04-20, 13:26
Οι παλιοί χρήστες του ebanking της Εθνικής είχαν λίστες με κωδικούς ΤΑΝ (σε χαρτί Α4).

euri
18-04-20, 14:21
Οι παλιοί χρήστες του ebanking της Εθνικής είχαν λίστες με κωδικούς ΤΑΝ (σε χαρτί Α4).

Διόλου απίθανο να τους έχω κρατημένους ακόμα.

YAziDis
18-04-20, 14:56
Μεχρι πριν απο μια 5ετια και κατι, σου εδινε και η Αλφα τετοιο μηχανημα. Μετα επι κιγο ειχε app στο κινητο, και εχει καποιους μηνες που καταργήθηκε και αυτο και πλεον εχεις επιλογη για sms ή Viber.

shadowman
20-04-20, 11:56
Μήπως γνωρίζει κανείς αν κάποια τράπεζα δίνει τα μηνιαία statements καρτών ή λογαριασμών σε άλλη μορφή εκτός PDF; Εγώ ενδιαφέρομαι για csv ή QIF και παρόμοια.

phantom77
20-04-20, 15:12
Απο τις Alpha και Eurobank μπορείς να κατεβάσεις κινήσεις σε CSV για όποιο διάστημα θέλεις.
Φαντάζομαι και οι άλλες θα έχουν τέτοια δυνατότητα.

runner70
20-04-20, 15:14
Η Πειραιώς δίνει και άλλες επιλογές αρχείων για τα μηνιαία statement.

shadowman
20-04-20, 17:59
Απο τις Alpha και Eurobank μπορείς να κατεβάσεις κινήσεις σε CSV για όποιο διάστημα θέλεις.
Φαντάζομαι και οι άλλες θα έχουν τέτοια δυνατότητα.
οκ τα βρήκα :oneup:

Έχουν και οι 2, ανά μηνιαίο statement στις κάρτες και με επιλογή διαστήματος μπορείς να κάνεις κάτι ανάλογο για τους λογαριασμούς. Πλεονεκτεί η ALPHA που το αρχείο csv της είναι σε UTF-8 ενώ η EUROBANK τα δίνει σε windows-1253 πράγμα που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα ανάγνωσης ελληνικών από τρίτα προγράμματα

1comment
25-04-20, 00:04
Σήμερα η Alpha μου ζήτησε πρώτη φορά τον πρόσθετο κωδικό για την είσοδο στο myAlpha Web. Μεγάλη ανοησία. Εγώ ας πούμε, μπαίνω 5-6 φορές τη μέρα για να ελέγξω κινήσεις λογαριασμών, αυτή τη δουλειά θα κάνω συνέχεια;

Αν θες να προστατέψεις τον πελάτη (και όχι να τον αποτρέψεις), βάλε πρόσθετο κωδικό στις συναλλαγές, όχι στην είσοδο.

Πολύ μεγάλη κουταμάρα. Εγώ διαχειρίζομαι το λογ/σμό του πατέρα μου κι έχω βάλει το κινητό του. Κάθε φορά πρέπει να τον παίρνω τηλ να μου πει τον κωδικό και να τον πάρω από άλλη συσκευή γιατί θα μπερδευτεί να βρει τον κωδικό αν μιλάμε ταυτόχρονα και να διαρκεί 20 δευτερόλεπτα ο χρόνος! Τραγικό ebanking!

YAziDis
25-04-20, 00:09
Δοκιμασε απο το e banking μηπως αλλαξεις το τηλεφωνο που ερχονται οι κωδικοί. Καποτε το χα κανει νομιζω και εγω στης μητέρας μου εχω το κινητο μου

1comment
25-04-20, 00:13
Δοκιμασε απο το e banking μηπως αλλαξεις το τηλεφωνο που ερχονται οι κωδικοί. Καποτε το χα κανει νομιζω και εγω στης μητέρας μου εχω το κινητο μου

Φοβάμαι μην γίνει κανας φορολογικός έλεγχος και όσοι έχουν βάλει κινητά άλλων, θεωρηθούν αυτοί οι "άλλοι" ως υπεύθυνοι και στον έλεγχο. Το κινητό μου είχα βάλει αλλά του είπα να βάλει το δικό του.

goku
25-04-20, 00:27
Πολύ μεγάλη κουταμάρα. Εγώ διαχειρίζομαι το λογ/σμό του πατέρα μου κι έχω βάλει το κινητό του. Κάθε φορά πρέπει να τον παίρνω τηλ να μου πει τον κωδικό και να τον πάρω από άλλη συσκευή γιατί θα μπερδευτεί να βρει τον κωδικό αν μιλάμε ταυτόχρονα και να διαρκεί 20 δευτερόλεπτα ο χρόνος! Τραγικό ebanking!

Αν όμως του είχαν κλέψει τους κωδικούς του e-banking τότε δεν θα ήταν και πολύ μεγάλη κουταμάρα, διότι δεν θα είχαν το κινητό του για να λαμβάνουν τους κωδικούς μιας χρήσης.

runner70
25-04-20, 00:28
Πρέπει να είναι μοναδικός ο αριθμός τηλεφωνου ανά πελάτη.Πλέον δεν μπορούν δύο να έχουν τον ίδιο αριθμό. Το είχαμε και εμείς στη Πειραιώς και μας ζήτησαν υποχρεωτική αλλαγή.

dimitri_ns
25-04-20, 06:35
Πολύ μεγάλη κουταμάρα. Εγώ διαχειρίζομαι το λογ/σμό του πατέρα μου κι έχω βάλει το κινητό του. Κάθε φορά πρέπει να τον παίρνω τηλ να μου πει τον κωδικό και να τον πάρω από άλλη συσκευή γιατί θα μπερδευτεί να βρει τον κωδικό αν μιλάμε ταυτόχρονα και να διαρκεί 20 δευτερόλεπτα ο χρόνος! Τραγικό ebanking!

Χειρίζεσαι λογαριασμό άλλου κι έχεις δώσει το δικό του τηλέφωνο και το δικό του mail ?
Τραγικό. Δεν φταίει το e-banking
Ομοίως αν χειρίζεσαι και το gsis

O λογαριασμός δεν είναι κοινός ?

slalom
25-04-20, 10:06
Πολύ μεγάλη κουταμάρα. Εγώ διαχειρίζομαι το λογ/σμό του πατέρα μου κι έχω βάλει το κινητό του. Κάθε φορά πρέπει να τον παίρνω τηλ να μου πει τον κωδικό και να τον πάρω από άλλη συσκευή γιατί θα μπερδευτεί να βρει τον κωδικό αν μιλάμε ταυτόχρονα και να διαρκεί 20 δευτερόλεπτα ο χρόνος! Τραγικό ebanking!
Μπαινεις συδικαιουχος, πολυ απλα

nemesis1
25-04-20, 10:20
Καραγκιοζιλίκιου συνέχεια...

Μπαίνω ibank Εθνική, κάνω λάθος pass 3 φορές (!!:oops:) με κλειδώνει και ζητάει στοιχεία.
Τα βάζω.
"Στείλαμε κωδικό επιβεβαίωσης στο κινητό σας"

Πουθενά ο κωδικός.

Βλέπω στο notification οτι έχουν μπλοκαριστεί μηνύματα!!
Είναι ο κωδικός επιβεβαίωσης κινητού!!

Πως έγινε αυτό?

Το έστειλαν ως αποστολέας N και αυτόν τον αποστολέα τον χρησιμοποιεί η Wind για διαφημιστικούς λόγους κι εγώ το έχω μπλοκάρει!!!

Είναι δύσκολο να βάλουν όπως όλες οι τράπεζες το όνομά τους?
Μετά μου ζήτησε icode και ευτυχώς έχω μηχανάκι και το χρησιμοποιώ ακόμη.

Αι στα διάλα επιτέλους.

KostakisK
25-04-20, 11:53
Καραγκιοζιλίκιου συνέχεια...

Μπαίνω ibank Εθνική, κάνω λάθος pass 3 φορές (!!:oops:) με κλειδώνει και ζητάει στοιχεία.
Τα βάζω.
"Στείλαμε κωδικό επιβεβαίωσης στο κινητό σας"

Πουθενά ο κωδικός.

Βλέπω στο notification οτι έχουν μπλοκαριστεί μηνύματα!!
Είναι ο κωδικός επιβεβαίωσης κινητού!!

Πως έγινε αυτό?

Το έστειλαν ως αποστολέας N και αυτόν τον αποστολέα τον χρησιμοποιεί η Wind για διαφημιστικούς λόγους κι εγώ το έχω μπλοκάρει!!!

Είναι δύσκολο να βάλουν όπως όλες οι τράπεζες το όνομά τους?
Μετά μου ζήτησε icode και ευτυχώς έχω μηχανάκι και το χρησιμοποιώ ακόμη.

Αι στα διάλα επιτέλους.

Η Εθνικη γραφει σαν αποστελεας στα μηνυματα IBANK τωρα δεν ξερω

nemesis1
25-04-20, 12:46
Η Εθνικη γραφει σαν αποστελεας στα μηνυματα IBANK τωρα δεν ξερω

Το συγκεκριμένο είναι για επιβεβαίωση εισαγωγής του κινητού σου και ανήκει στην διαδικασία reset αν έκανες λάθος/ξέχασες κωδικό.
Αλλά και πάλι είναι λιγο άκυρο να λέει απλά N

Δεν χρησιμοποιείται για passcode στο ibank.(νομίζω)
Εχω την γεννήτρια εκεί.

GregoirX23
25-04-20, 12:49
Η Εθνικη γραφει σαν αποστελεας στα μηνυματα IBANK τωρα δεν ξερω

Μέχρι και τις αρχές του μήνα ακόμη έτσι ήταν..
Για την ακρίβεια, I-BANK & i-bank..

user2163
25-04-20, 12:58
Καραγκιοζιλίκιου συνέχεια...

Μπαίνω ibank Εθνική, κάνω λάθος pass 3 φορές (!!:oops:) με κλειδώνει και ζητάει στοιχεία.
Τα βάζω.
"Στείλαμε κωδικό επιβεβαίωσης στο κινητό σας"

Πουθενά ο κωδικός.

Βλέπω στο notification οτι έχουν μπλοκαριστεί μηνύματα!!
Είναι ο κωδικός επιβεβαίωσης κινητού!!

Πως έγινε αυτό?

Το έστειλαν ως αποστολέας N και αυτόν τον αποστολέα τον χρησιμοποιεί η Wind για διαφημιστικούς λόγους κι εγώ το έχω μπλοκάρει!!!

Είναι δύσκολο να βάλουν όπως όλες οι τράπεζες το όνομά τους?
Μετά μου ζήτησε icode και ευτυχώς έχω μηχανάκι και το χρησιμοποιώ ακόμη.

Αι στα διάλα επιτέλους.

Εμένα από "Ι-ΒΑΝΚ" ήρθε σε reset μόλις τώρα το δοκίμασα για να δω.Παράξενο ίσως εκείνη την ώρα κάτι έγινε.

1comment
25-04-20, 13:50
Χειρίζεσαι λογαριασμό άλλου κι έχεις δώσει το δικό του τηλέφωνο και το δικό του mail ?
Τραγικό. Δεν φταίει το e-banking
Ομοίως αν χειρίζεσαι και το gsis

O λογαριασμός δεν είναι κοινός ?

Ο άλλος είναι ο πατέρας μου, πού το βλέπεις το τραγικό; Καλά είναι ο άνθρωπος, απλά δεν τα κατέχει και για να μην κλειδώσει ο κωδικός αν τον βάλει λάθος, χειρίζομαι εγώ τα τραπεζικά ebanking.

Έχω την εντύπωση ότι στην αλφα παίρνει το κινητό του πελάτη που δηλώθηκε ως επικοινωνία. Δεν γίνεται να βάλεις άλλο κινητό πλέον.

goku
25-04-20, 14:04
Ο άλλος είναι ο πατέρας μου, πού το βλέπεις το τραγικό; Καλά είναι ο άνθρωπος, απλά δεν τα κατέχει και για να μην κλειδώσει ο κωδικός αν τον βάλει λάθος, χειρίζομαι εγώ τα τραπεζικά ebanking.

Έχω την εντύπωση ότι στην αλφα παίρνει το κινητό του πελάτη που δηλώθηκε ως επικοινωνία. Δεν γίνεται να βάλεις άλλο κινητό πλέον.

Η τράπεζα καλά κάνει και δεν δέχεται τα στοιχεία άλλου ατόμου, ακόμη και αν είναι συγγενής. Εσύ μπορεί να έχεις τσακωθεί με τον πατέρα σου για τα λεφτά, τα κληρονομικά, ή δεν ξέρω γω τι άλλο και να μην έχετε πάρε δώσε, ο υπάλληλος της τράπεζας δεν μπορεί να το γνωρίζει αυτό.

manoulamou
25-04-20, 17:35
Δυο φορες απο κεκτημενη ταχυτητα εχω αναγκαστει να ζητησω νεο κωδικο απο την Εθνικη...
Ευτυχως μου επεσημανε η κορη μου διπλα ενα εικονιδιο, όπου ελεγχω εαν εβαλα το σωστο κι ετσι ελπιζω να αργησω πολυ να ξανα-ταλαιπωρηθω!
:rolleyes:

Godian
27-04-20, 06:52
Φοβάμαι μην γίνει κανας φορολογικός έλεγχος και όσοι έχουν βάλει κινητά άλλων, θεωρηθούν αυτοί οι "άλλοι" ως υπεύθυνοι και στον έλεγχο. Το κινητό μου είχα βάλει αλλά του είπα να βάλει το δικό του.

Με το ΑΦΜ γίνεται ο φορολογικός έλεγχος φίλε μου

gcf
27-04-20, 08:45
Αυτό που βρίσκω ανησυχητικό είναι ότι στην Alpha Bank, μπόρεσα online και άλλαξα τον αριθμό τηλ. που στέλνει το pin επιβεβαίωσης για ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτα, από του πατέρα μου στο δικό μου, γνωρίζοντας και δίνοντας το ΑΦΜ και την ημερομηνία γέννησής του online.

KeyMaKeR
27-04-20, 10:26
Αυτό που βρίσκω ανησυχητικό είναι ότι στην Alpha Bank, μπόρεσα online και άλλαξα τον αριθμό τηλ. που στέλνει το pin επιβεβαίωσης για ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτα, από του πατέρα μου στο δικό μου, γνωρίζοντας και δίνοντας το ΑΦΜ και την ημερομηνία γέννησής του online.

Υποθέτω ότι πρώτα έκανες είσοδο στο e-banking με πρόσθετο κωδικό σωστά;

griniaris
27-04-20, 10:29
Αυτό που βρίσκω ανησυχητικό είναι ότι στην Alpha Bank, μπόρεσα online και άλλαξα τον αριθμό τηλ. που στέλνει το pin επιβεβαίωσης για ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτα, από του πατέρα μου στο δικό μου, γνωρίζοντας και δίνοντας το ΑΦΜ και την ημερομηνία γέννησής του online.

Γιατι ανησυχητικο ?? Εκανες την αλλαγη ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ? Χωρις να μπεις με το username και το password ???

gcf
27-04-20, 22:43
Ναι, προσέξτε όχι στο e-banking.
Πάω να πληρώσω online λογαριασμό ΔΕΚΟ στη σελίδα τους, βάζω στο περιβάλλον της Alpha που με έστειλε αριθμό κάρτας, όνομα κατόχου και CVV.
Μου λέει σας στέλνουμε pin στο τάδε κινητό (του πατέρα μου, δεν το είχα)
Βλέπω επιλογή δεν έχω πια αυτό το κινητό ή κάπως έτσι.
Από εκεί άλλαξα το κινητό στο δικό μου δίνοντας μόνο ΑΦΜ και ημερομηνία γέννησης του, αν θυμάμαι καλά, ίσως και ΑΔΤ αλλά μάλλον όχι
Τσουπ, το pin ήρθε στο δικό μου κινητό.
Δηλαδή αν κάποιος έχει φυσική πρόσβαση στην κάρτα (ή έστω αριθμό και CVV) και ξέρει ΑΦΜ και ημερομηνία γέννησης του κατόχου, αλλάζει τον αριθμό του PIN επιβεβαίωσης σε όποιον θέλει.

dimitri_ns
28-04-20, 05:39
Ναι, προσέξτε όχι στο e-banking.
Πάω να πληρώσω online λογαριασμό ΔΕΚΟ στη σελίδα τους, βάζω στο περιβάλλον της Alpha που με έστειλε αριθμό κάρτας, όνομα κατόχου και CVV.
Μου λέει σας στέλνουμε pin στο τάδε κινητό (του πατέρα μου, δεν το είχα)
Βλέπω επιλογή δεν έχω πια αυτό το κινητό ή κάπως έτσι.
Από εκεί άλλαξα το κινητό στο δικό μου δίνοντας μόνο ΑΦΜ και ημερομηνία γέννησης του, αν θυμάμαι καλά, ίσως και ΑΔΤ αλλά μάλλον όχι
Τσουπ, το pin ήρθε στο δικό μου κινητό.
Δηλαδή αν κάποιος έχει φυσική πρόσβαση στην κάρτα (ή έστω αριθμό και CVV) και ξέρει ΑΦΜ και ημερομηνία γέννησης του κατόχου, αλλάζει τον αριθμό του PIN επιβεβαίωσης σε όποιον θέλει.

Kαι να ξέρει username/password για το login στο webanking, γιατί αλλιώς δεν αλλάζει ο αριθμός κινητού.

Αν κάποιος ξέρει όλα αυτά, δεν είναι ο κάποιος, είναι ο πατέρας σου.

Το αμέσως πιό ασφαλές για ταυτοπροσωπεία είναι να παρουσιαστεί στην τράπεζα και να έχει ταυτοχρόνως παντρευτεί και την μητέρα σου :p

griniaris
28-04-20, 10:11
Ναι, προσέξτε όχι στο e-banking.
Πάω να πληρώσω online λογαριασμό ΔΕΚΟ στη σελίδα τους, βάζω στο περιβάλλον της Alpha που με έστειλε αριθμό κάρτας, όνομα κατόχου και CVV.
Μου λέει σας στέλνουμε pin στο τάδε κινητό (του πατέρα μου, δεν το είχα)
Βλέπω επιλογή δεν έχω πια αυτό το κινητό ή κάπως έτσι.
Από εκεί άλλαξα το κινητό στο δικό μου δίνοντας μόνο ΑΦΜ και ημερομηνία γέννησης του, αν θυμάμαι καλά, ίσως και ΑΔΤ αλλά μάλλον όχι
Τσουπ, το pin ήρθε στο δικό μου κινητό.
Δηλαδή αν κάποιος έχει φυσική πρόσβαση στην κάρτα (ή έστω αριθμό και CVV) και ξέρει ΑΦΜ και ημερομηνία γέννησης του κατόχου, αλλάζει τον αριθμό του PIN επιβεβαίωσης σε όποιον θέλει.

Βρες λιγο την εικονα αυτη που λες και ανεβασε την .

Τοσα χρονια πληρωνω ηλεκτρονικα , και αυτο που λες δεν εχει γινει ποτέ.

Στο ασφαλες περιβαλλον πληρωμης με καρτα , δεν υπαρχει κανενας τροπος να αλλαξεις τιποτα απο τον λογαριασμο σου στην τραπεζα .

Εκτος και αν αυτο που αναφερεις σαν ΡΙΝ ειναι κατι της ιδιας της σελιδας που πληρωνεις , ΑΛΛΑ σιγουρα δεν εχει σχεση με την τραπεζα.

Για βαλε φωτο να το εξακριβωσουμε. Ειμαι 99% σιγουρος οτι κατι αλλο εκανες .

manoulamou
28-04-20, 13:27
Δεν ηξερα πού να το ρωτησω αλλά...
Στους τροπους πληρωμης με καρτα online το e-kiosky΄s αναφερει πως ησυναλλαγη γινεται μεσω της EveryPay.
Γιατι προτιμησαν αυτη την πλατφορμα και οχι μεσω καποιας τραπεζας;
:hmm:

nemesis1
28-04-20, 18:16
Δεν ηξερα πού να το ρωτησω αλλά...
Στους τροπους πληρωμης με καρτα online το e-kiosky΄s αναφερει πως ησυναλλαγη γινεται μεσω της EveryPay.
Γιατι προτιμησαν αυτη την πλατφορμα και οχι μεσω καποιας τραπεζας;
:hmm:

Γιατί οι Άγιες Τράπεζές μας θέλουν να τους αρμέγουν με υπέρογκες κρατήσεις, ενώ η EveryPay οχι. (πιθανολογώ, δεν το ξερω 100%)
Για τον ίδιο λόγο πολλά καταστήματα επιλέγουν Viva Wallet και όχι pos των Αγίων Τραπεζών..

phantom77
28-04-20, 18:28
H Alpha έχει χάσει τη μπάλα...

- Σήμερα στις 8 το πρωί, έκανα μια κατάθεση σε ΑΤΜ και μια πληρωμή κάρτας μέσα απο την εφαρμογή της. Οι κινήσεις του λογαριασμού φαίνονται στο ebanking, η κίνηση της κάρτας,όχι.
- Το υπόλοιπο της κάρτας μειώθηκε, χωρίς να φαίνεται κάποια νέα πληρωμή στο ιστορικό της. Ξέρω οτι είναι μια πληρωμή δόσης αλλα αυτό δεν συγχωρεί την ελλειπή ενημέρωση
- Η πληρωμή μιας δόσης που έγινε στις 6 Απριλίου δεν φαίνεται ούτε στο λογαριασμό της κάρτας που βγήκε στις 7 Απριλίου, ούτε στο ιστορικό της κάρτας μετά τις 7 Απριλίου

sdikr
28-04-20, 19:03
Γιατί οι Άγιες Τράπεζές μας θέλουν να τους αρμέγουν με υπέρογκες κρατήσεις, ενώ η EveryPay οχι. (πιθανολογώ, δεν το ξερω 100%)
Για τον ίδιο λόγο πολλά καταστήματα επιλέγουν Viva Wallet και όχι pos των Αγίων Τραπεζών..

Δεν θα το έλεγα οτι είναι πιο φθηνοί, σε περιπτώσεις μπορεί να βγεί και πιο ακριβό, θα έλεγα οτι είναι πιο εύκολο να πάρεις viva wallet, αντί να πάρεις μηχανάκι απο τράπεζα αν υπάρχουν δάνεια κλπ

jap
28-04-20, 19:26
Εγώ αν ήμουν μαγαζί πάντως την EveryPay δεν θα την διάλεγα. Αν κάποιος τόσο ξεδιάντροπα κλέβει το λογότυπο του PayPal ποιος ξέρει πού αλλού θα προσπαθήσει να κλέψει και να κοροϊδέψει. Μου κάνει εντύπωση που την έχουν διαλέξει μεγάλες εταιρείες μάλιστα και όχι μικρομάγαζα.

- - - Updated - - -


Δεν θα το έλεγα οτι είναι πιο φθηνοί, σε περιπτώσεις μπορεί να βγεί και πιο ακριβό, θα έλεγα οτι είναι πιο εύκολο να πάρεις viva wallet, αντί να πάρεις μηχανάκι απο τράπεζα αν υπάρχουν δάνεια κλπ

Για μηχανάκια όσοι δεν έχουν απαιτήσεις υπάρχει η sumup. Όλα κανονικά και νόμιμα και τα χρήματα απευθείας σε ελληνικό λογαριασμό και δεν σε γδέρνει για το μηχανάκι ούτε στο κόστος αγοράς ούτε με μηνιαίες συντηρήσεις. Συμφωνώ βέβαια ότι ίσως να είναι ένας λόγος να προτιμήσει κάποιος τις εταιρείες πλην τραπεζών.

psolord
28-04-20, 19:38
Μήπως ξέρει κανείς γιατί το ebanking της Εθνικής, στέλνει ΑΜΕΣΑ email για την παραμικρή κίνηση που κάνεις, ενώ τα αντίστοιχα της Eurobank και Πειραιώς, κοιμούνται ολόρθα; Μπορεί να περάσουν 3-4-5 μέρες μέχρι να έρθει η ενημέρωση. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει; :hmm:

Αντιστοίχως και το Viva wallet ενημερώνεται ΑΜΕΣΑ, ακόμα και 1 λεπτό να τραβήξεις. Και απ'οτι θυμάμαι, το ίδιο έκανε και η Revolut.

phantom77
28-04-20, 20:01
Μήπως ξέρει κανείς γιατί το ebanking της Εθνικής, στέλνει ΑΜΕΣΑ email για την παραμικρή κίνηση που κάνεις, ενώ τα αντίστοιχα της Eurobank και Πειραιώς, κοιμούνται ολόρθα; Μπορεί να περάσουν 3-4-5 μέρες μέχρι να έρθει η ενημέρωση. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει; :hmm:


Έχω πολύ καιρό ειδοποιήσεις με email και στις δύο τράπεζες. Άμεση ενημέρωση, και απο τις δύο, μέχρι να βγει η κάρτα απο το ΑΤΜ έχει έρθει και η ειδοποίηση.
Μόνο μια φορά "έχασε" η Eurobank μία κατάθεση.

Gentoo
28-04-20, 20:17
Μήπως ξέρει κανείς γιατί το ebanking της Εθνικής, στέλνει ΑΜΕΣΑ email για την παραμικρή κίνηση που κάνεις, ενώ τα αντίστοιχα της Eurobank και Πειραιώς, κοιμούνται ολόρθα; Μπορεί να περάσουν 3-4-5 μέρες μέχρι να έρθει η ενημέρωση. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει; :hmm:

Αντιστοίχως και το Viva wallet ενημερώνεται ΑΜΕΣΑ, ακόμα και 1 λεπτό να τραβήξεις. Και απ'οτι θυμάμαι, το ίδιο έκανε και η Revolut.

Από την προσωπική μου πολύχρονη εμπειρία με transaction email notifications σε εθνική, πειραιώς και eurobank, έχω διαπιστώσει πως έχει να κάνει με την επιχείρηση στην οποία κάνεις συναλλαγή. Πχ, σε super market η κίνηση φαίνεται επί τόπου και σου έρχεται ειδοποίηση.

Αν κάνεις αγορά από ένα μικρό εμπορικό κατάστημα, θα χρειαστούν 1-2 εργάσιμες για να εμφανιστεί.

Ίσως έχει να κάνει με τη σύμβαση που συνάπτει η εκάστοτε επιχείρηση με την τράπεζα.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, ενημέρωση συναλλαγής δεν χάνεται. Δεν μου 'χει τύχη τουλάχιστον εμένα.

gcf
28-04-20, 21:11
Βρες λιγο την εικονα αυτη που λες και ανεβασε την .

Τοσα χρονια πληρωνω ηλεκτρονικα , και αυτο που λες δεν εχει γινει ποτέ.

Στο ασφαλες περιβαλλον πληρωμης με καρτα , δεν υπαρχει κανενας τροπος να αλλαξεις τιποτα απο τον λογαριασμο σου στην τραπεζα .

Εκτος και αν αυτο που αναφερεις σαν ΡΙΝ ειναι κατι της ιδιας της σελιδας που πληρωνεις , ΑΛΛΑ σιγουρα δεν εχει σχεση με την τραπεζα.

Όχι, ως PIN εννούσα τον κωδικό επιβεβαίωσης μέσω SMS, από την τράπεζα.


Για βαλε φωτο να το εξακριβωσουμε. Ειμαι 99% σιγουρος οτι κατι αλλο εκανες .

Όντως, είχα βάλει και το PIN της κάρτας για να αλλάξει το τηλέφωνο. Σε καμία περίπτωση login στο Web Banking.
Αλλά οκ, το PIN δεν το ξέρει λογικά κάποιος τρίτος χωρίς τη θέληση του κατόχου.
214568

214569

Σε αφήνει να αλλάξεις αρ. τηλεφώνου, αλλά ζητάει το PIN της κάρτας. Θα προτιμούσα να μην γινόταν καν χωρίς σύνδεση στο web banking.

- - - Updated - - -


Kαι να ξέρει username/password για το login στο webanking, γιατί αλλιώς δεν αλλάζει ο αριθμός κινητού.

Αν κάποιος ξέρει όλα αυτά, δεν είναι ο κάποιος, είναι ο πατέρας σου.

Το αμέσως πιό ασφαλές για ταυτοπροσωπεία είναι να παρουσιαστεί στην τράπεζα και να έχει ταυτοχρόνως παντρευτεί και την μητέρα σου :p

Όπως λέω και πιο πάνω ο αριθμός κινητού αλλάζει και με την καταχώριση του PIN της κάρτας.
Σε ένα ακραίο σενάριο θα μπορούσε ένας κακόπιστος γιος στη θέση μου να συνεχίσει να χρεώνει την κάρτα μέχρι να δει ο κάτοχος το επόμενο statement. Αλλά για να δίνει το pin σημαίνει ότι σε θεωρεί αξιόπιστο.

YAziDis
28-04-20, 21:14
ε και άμα γνωρίζει και το πιν, παίρνει και την κάρτα και παίρνει σβάρνα όλα τα καταστήματα έξω

gcf
28-04-20, 21:21
ε και άμα γνωρίζει και το πιν, παίρνει και την κάρτα και παίρνει σβάρνα όλα τα καταστήματα έξω
Ε ναι εννοείται. Μόνο που έτσι μπορεί και να τη γυρίσει πίσω και μετά να τη χρεώνει με sms στο δικό του κινητό αντί του κατόχου.
Ο κάτοχος αν δεν κάνει ηλεκτρονικές συναλλαγές θα το καταλάβει όταν πάρει το statement. Ας μην έδινε το pin βέβαια.

sdikr
28-04-20, 21:28
H Alpha έχει χάσει τη μπάλα...

- Σήμερα στις 8 το πρωί, έκανα μια κατάθεση σε ΑΤΜ και μια πληρωμή κάρτας μέσα απο την εφαρμογή της. Οι κινήσεις του λογαριασμού φαίνονται στο ebanking, η κίνηση της κάρτας,όχι.
- Το υπόλοιπο της κάρτας μειώθηκε, χωρίς να φαίνεται κάποια νέα πληρωμή στο ιστορικό της. Ξέρω οτι είναι μια πληρωμή δόσης αλλα αυτό δεν συγχωρεί την ελλειπή ενημέρωση
- Η πληρωμή μιας δόσης που έγινε στις 6 Απριλίου δεν φαίνεται ούτε στο λογαριασμό της κάρτας που βγήκε στις 7 Απριλίου, ούτε στο ιστορικό της κάρτας μετά τις 7 Απριλίου
Στην Alpha έχω παρατηρήσει όταν έχεις δόσεις και περάσει κανονικά την δόση τότε σου κρατάει και το πόσο της επόμενης δόσης απο το υπόλοιπο που έχεις διαθέσιμο,
Πχ αν κάνεις σήμερα μια αγορά, 30 ευρώ με 3 δόσεις, θα σου εμφανίσει κανονικά την πρώτη δόση με ποσό 10 ευρώ και θα σου έχει και άλλα 10 ευρώ κρατημένα απο το πόσο, άσχετα που θα τα πάρει τον άλλον μήνα.

Πρόσφατα που έκανα πληρωμή μέσω ΑΤΜ και μετά μέσω εφαρμογής την εμφάνισε άμεσα πάντως


Μήπως ξέρει κανείς γιατί το ebanking της Εθνικής, στέλνει ΑΜΕΣΑ email για την παραμικρή κίνηση που κάνεις, ενώ τα αντίστοιχα της Eurobank και Πειραιώς, κοιμούνται ολόρθα; Μπορεί να περάσουν 3-4-5 μέρες μέχρι να έρθει η ενημέρωση. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει; :hmm:

Αντιστοίχως και το Viva wallet ενημερώνεται ΑΜΕΣΑ, ακόμα και 1 λεπτό να τραβήξεις. Και απ'οτι θυμάμαι, το ίδιο έκανε και η Revolut.

Στην eurobank συνήθως το λαμβάνω άμεσα, στην πειραίως αν δεν έχεις τα alerts με πληρωμή τότε δεν λαμβάνεις άμεσα ειδοποίηση για την κίνηση με την κάρτα, το εμφανίζει μετά απο μερικές μέρες.

phantom77
28-04-20, 22:27
Στην Alpha έχω παρατηρήσει όταν έχεις δόσεις και περάσει κανονικά την δόση τότε σου κρατάει και το πόσο της επόμενης δόσης απο το υπόλοιπο που έχεις διαθέσιμο,
Πχ αν κάνεις σήμερα μια αγορά, 30 ευρώ με 3 δόσεις, θα σου εμφανίσει κανονικά την πρώτη δόση με ποσό 10 ευρώ και θα σου έχει και άλλα 10 ευρώ κρατημένα απο το πόσο, άσχετα που θα τα πάρει τον άλλον μήνα.

Πρόσφατα που έκανα πληρωμή μέσω ΑΤΜ και μετά μέσω εφαρμογής την εμφάνισε άμεσα πάντως


Και αυτό μειώνει το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας. Δεν ξέρω αν υπολογίζουν την δόση του επόμενου μήνα στο ποσό που τοκίζεται...

Η δόση που ανέφερα είχε εξαφανιστεί τις τελευταίες μέρες απο τη λίστα "υπο επεξεργασία" (όπου βρίσκονται οι μελλοντικές δόσεις). Επειδή πρόκειται για μια αγορά που επέστρεψα και περιμένω να πάρω τα χρήματα μου πίσω, υπέθεσα οτι πάει για ακύρωση αλλα όχι...
Οι σημερινές κινήσεις της κάρτας ακόμα αγνοούνται. Θα έχουν αργία στο Alpha Κενταύρου και..."επηρεάζονται οι τραπεζικές συναλλαγές" :p

cool11
29-04-20, 09:10
Εχω στειλει ηλεκτρονικα μηνυματα στο helpdesk της winbank,
εδω και 20 μερες.
Απαντηση - αποκριση δεν εχω παρει.
:(

sdikr
29-04-20, 10:32
Εχω στειλει ηλεκτρονικα μηνυματα στο helpdesk της winbank,
εδω και 20 μερες.
Απαντηση - αποκριση δεν εχω παρει.
:(

Γίνεται ενας πανικός, μήνυμα που τους είχα στείλει πριν 20 μέρες με είχανε πάρει τηλέφωνο εχθές, τελικά είχα καταφέρει να πετύχω γραμμή πιο νωρίς και να μιλήσω με την υποστήριξή.

psolord
29-04-20, 18:01
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! :oneup:

Για να μη σας κάνω quote έναν έναν, περί της καθυστέρησης ενημέρωσης των κινήσεων μέσω email, μάλλον πρέπει να έχει σημασία ο έμπορος τελικά, όπως είπατε.

Ψώνισα σήμερα από το σουπερ μάρκετ με τη κάρτα eurobank και ήρθε η ενημέρωση αμέσως.

Θα το παρακολουθήσω...

Godian
29-04-20, 19:52
Καλησπέρα σας. Που πηγαίνω να κάνω εκτύπωση μια πληρωμή στο ibank ρε παιδιά γιατί δε το βρίσκω πουθενα. Η πληρωμή έγινε μέσο παγιας εντολής

GregoirX23
29-04-20, 21:00
Καλησπέρα σας. Που πηγαίνω να κάνω εκτύπωση μια πληρωμή στο ibank ρε παιδιά γιατί δε το βρίσκω πουθενα. Η πληρωμή έγινε μέσο παγιας εντολής

Αν δεν είναι στους λογαριασμούς -> Πάγιες (ενεργές η όλες) Η μετά εκεί που δείχνει την ανάλυση (συναλλαγές)..
Δες και πάνω δεξιά στη τροχαλία, δίπλα (αριστερά) από την αποσύνδεση, στο ημερολόγιο συναλλαγών..
Κοιτάζω και αλλού, αλλά προς στιγμής αυτά νομίζω.. Για δες μήπως το βρεις..

ioetisap
29-04-20, 21:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! :oneup:

Για να μη σας κάνω quote έναν έναν, περί της καθυστέρησης ενημέρωσης των κινήσεων μέσω email, μάλλον πρέπει να έχει σημασία ο έμπορος τελικά, όπως είπατε.

Ψώνισα σήμερα από το σουπερ μάρκετ με τη κάρτα eurobank και ήρθε η ενημέρωση αμέσως.

Θα το παρακολουθήσω...
Όπως έγραψε ο sdikr παραπάνω η Πειραιώς παρέχει δωρεάν μόνον την ηλεκτρονική ενημέρωση άμα τη ολοκληρώσει της συναλλαγής.
Η Εθνική παρέχει αντιθέτως δωρεάν την ηλεκτρονική ενημέρωση για την συναλλαγή καθ'αυτήν.
Για την Eurobank θα σε γελάσω, δεν έχω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.