PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

patrickdrd
06-05-20, 00:49
συμφωνώ κι εγώ απόλυτα,
μακάρι να μπορούσαμε να κρατήσουμε το παλιό

YAziDis
06-05-20, 01:05
Προς το παρόν εχει την επιλογη να γυρίζεις στο παλιο.. δε ξερω μεχρι ποτε θα το κρατησουν βεβαια. Επισης εκει στα δεξια εχει και μια φορμα για να πεις τη γνωμη σου για το πως σου φαινεται το νεο ebanking οποτε δεν χανεις τιποτα με το να στειλεις την αποψη σου

johnmegarythmos
06-05-20, 01:05
Σημερα ειδα για λιγο το web banking της alpha, απο μια συναδελφο που ηθελε βοηθεια, γιατι κι αυτη τωρα το ανοιξε (εχει winbank).
Εγω χρησιμοποιω ολα τα χρονια, winbank και ibank.

Ειναι ιδεα μου οτι δεν ειναι και τοσο ευχρηστο το web banking της alpha,
ή απλα μου φανηκε ετσι λογω συνηθειας απο τα αλλα;


Πάτα εδώ
214810

Σε γυρνάει στο παλιό
Το καινούργιο είνα δύσχρηστο


Θα συμφωνήσω.. Το καινούριο ούτε και σε εμένα αρέσει, και ειδικά η επιλογή του "Θέλω να.." που τα έχουν μαζέψει όλα μαζί, είναι χάλια!


συμφωνώ κι εγώ απόλυτα,
μακάρι να μπορούσαμε να κρατήσουμε το παλιό

Συμφωνω και εγω οτι ειναι πολυ δυσχρηστο! ( εχουνε βαλει πληρωμες και μεταφορες σε ενα κουμπι!)
Παρομοια εποχη με την εθνικη το ειχανε αναβαθμισει αλλα στην εθνικη εγινε πιο γρηγορο στην αναποκριση και οταν πατησεις μεταφορες και πληρωμες μετα το σπαει σε μεταφορες εντος της τραπεζας , μεταφορα σε τριτο στην τραπεζα και πληρωμη λογαριασμου , κατι που θα επρεπε να υπαρχει στην alpha bank για πιο ευκολια! και δεν μπερδευεσαι με της εθνικης το internet banking ) .
Οσο για την alpha bank ενα κακο που δεν αναβαθμισαν ειναι οτι οταν θελουμε να πληρωσουμε κατι (εκτος απο τα τελη κυκλοφοριας που πληρωνονται αμεσα) ειναι οτι καταχωρουμε την πληρωμη και αναλογα με την ωρα βγαζει απο κατω την ωρα εκτελεσης! , επισης οι πληρωμες ειναι μεχρι τις 23:00 την ιδιας ημερας μετα παει την επομενη ημερα ! Την εντολη για την πληρωμη ενος λογαριασμου θα επρεπε να την βγαλουνε .Λες και θα παει ο υπαλληλος να εκτελεσει την καθε πληρωμη του καθε πελατη το νιωθω εγω! .
Τελος παντων την δουλεια σου την κανεις χωρις να φυγεις απο το σπιτι . Αλλα θα πρεπει να βαλεις υπενθυμιση πχ 17:00 και μετα να μπεις στις 20:00 να παρεις την αποδειξη.
Το μονο που βολευει περισσοτερο ειναι να ενεργοποιησεις το email alert στον τραπεζικο λογαριασμο και οταν θα γινει η χρεωση της πληρωμης θα λαβεις ειδοποιηση στο email σου (διαφορες χρεωσεις το βγαζει) , οποτε μπαινεις στο internet banking και το εκτυπωνεις.
Επισης εγω πηγαινα ιστορικο και εβλεπα της εαν εχει ολοκληρωθει ή εκκρεμει , εδω στο καινουργιο internet banking πατωντας το ιστοριο θα πρεπει να επιλεξεις κινησεις e-ebanking για να το δεις . Εγω το εψαχνα, διοτι μου εμφανιζε το ιστορικο των μεταφορων.
Τελος θα ηθελα να πω , οτι για μεταφορα απο εναν λογαριαμο alpha bank σε αλλο δικο μας μπορουμε να πατησουμε κατω απο τους λογαριασμου που το γραφει και επιλεξουμε απο λογαριασμο και προς λογαριασμο και βαζουμε ποσο και δεν χρειαζεται να βαλουμε αιτιολογια και γινεται πιο αμεσα.

Επισης εχω παρατηρησει οτι ερχεται και email για την χρηση της καρτας οταν πχ κανετε μια αγορα με την καρτα στο ιντερνετ , κατι που στo αντιστοιχο email alert της Πειραιως δεν υπαρχει.

1comment
06-05-20, 01:17
Με τον τρόπο που έλεγε ένας φίλος πιο πίσω ότι μπορούμε να αλλάξουμε το κινητό για κωδικούς Αλφαμπανκ (πληρώνοντας με κάρτα και δηλώνοντας άλλο κινητό), δυστυχώς δεν αλλάζει το κινητό που είναι για το ebanking, αλλά το κινητό που θα αφορά τη χρήση της κάρτας μέσω ιντερνετ.

phantom77
06-05-20, 12:46
To νέο site της Alpha δεν παύει να με εκπλήσσει (αρνητικά, φυσικά): Μόλις είδα οτι οι κινήσεις της κάρτας μου δεν ταξινομούνται σύμφωνα με την ημερομηνία που έγιναν αλλα με την ημερομηνία επεξεργασίας.
Έτσι, οι κινήσεις απο 30\4 εμφανίζονται πριν αυτές της 01\05, οι κινήσεις 04\05 πριν απο τις 05\05 κ.ο.κ.

Μπάχαλο και ερασιτεχνισμοί σε ένα site που είναι σε δοκιμαστική λειτουργία μήνες τώρα.

cool11
06-05-20, 13:39
Εχω στειλει και mail στην Πειραιως απο γενικη φορμα επικοινωνιας,
και απο μεσα απο την winbank.
Εδω και ενα μηνα!
Απαντηση καμια.

Πιστευετε οτι θα απαντησουν ποτε;

sdikr
06-05-20, 13:57
Εχω στειλει και mail στην Πειραιως απο γενικη φορμα επικοινωνιας,
και απο μεσα απο την winbank.
Εδω και ενα μηνα!
Απαντηση καμια.

Πιστευετε οτι θα απαντησουν ποτε;

Σου έχω απαντήσει πιο πίσω

bomberb17
06-05-20, 18:52
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί στα προηγούμενα μηνύματα, αλλά έχω μια απορία σχετικά με τις υπηρεσίες Iris της ΔΙΑΣ (που η κάθε μια τράπεζα τις ονομάζει διαφορετικά).
Απότι έχω δει, μέσω αυτών των τύπου υπηρεσίες μπορείς να μεταφέρεις χρήματα από τράπεζα σε τράπεζα μέχρι 500€ χωρίς χρέωση, δίνοντας νούμερο κινητού ή ΑΦΜ.

Ας πούμε λοιπόν ότι έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία π.χ. στην τράπεζα Α. Αυτό σημαίνει ότι δε μπορώ πλέον να την ενεργοποιήσω και στην τράπεζα Β; (γιατί απότι καταλαβαίνω, αν κάποιος μου στείλει χρήματα δίνοντας το κινητό μου τότε θα πάνει στην Α)

cool11
06-05-20, 21:11
Ξερει κανεις, αν μπορω στην ibank που εχω εγω στο ονομα μου,
να χρησιμοποιησω για πληρωμες την χρεωστικη καρτα/ΑΤΜ της μητερας μου(ΕΤΕ) για καποιες πληρωμες;
Γινεται αυτο; Αν ναι, πως;

KostakisK
06-05-20, 22:02
Ξερει κανεις, αν μπορω στην ibank που εχω εγω στο ονομα μου,
να χρησιμοποιησω για πληρωμες την χρεωστικη καρτα/ΑΤΜ της μητερας μου(ΕΤΕ) για καποιες πληρωμες;
Γινεται αυτο; Αν ναι, πως;

οχι πρεπει να μπεις με κωδικους της μητερας σου στο ibank

gcf
07-05-20, 02:27
Mετά από αναβάθμιση της εφαρμογής της Eurobank εμφανίζει δυνατότητα χρέωσης κάρτας με NFC.
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.

KostakisK
07-05-20, 19:51
Aν μπορείς δοκίμασέ το να μας πεις γιατι οι 3 συστημικες το δοκιμασαν και μονο της alpha λειτουργει.......οπως λειτουργει τελος παντων

phantom77
07-05-20, 20:11
Εγώ πάντως το Tap 'n' Pay της Alpha δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω. Σε ένα τηλέφωνο μου βγάζει μήνυμα "AID unknown" και στο άλλο απλά δεν δουλεύει...

johnmegarythmos
08-05-20, 00:09
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί στα προηγούμενα μηνύματα, αλλά έχω μια απορία σχετικά με τις υπηρεσίες Iris της ΔΙΑΣ (που η κάθε μια τράπεζα τις ονομάζει διαφορετικά).
Απότι έχω δει, μέσω αυτών των τύπου υπηρεσίες μπορείς να μεταφέρεις χρήματα από τράπεζα σε τράπεζα μέχρι 500€ χωρίς χρέωση, δίνοντας νούμερο κινητού ή ΑΦΜ.

Ας πούμε λοιπόν ότι έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία π.χ. στην τράπεζα Α. Αυτό σημαίνει ότι δε μπορώ πλέον να την ενεργοποιήσω και στην τράπεζα Β; (γιατί απότι καταλαβαίνω, αν κάποιος μου στείλει χρήματα δίνοντας το κινητό μου τότε θα πάνει στην Α)

ναι ακριβως αμα εχεις ενεργοποιησεις το iris που ουσιαστικα συνδεεις το κινητο σου με το iban του λογαριασμου σου , ετσι μπορει ο αλλος να σου στελει χρηματα αναζητωντας απο της επαφες το ονομα σου .
Επισης αμα εχεις πχ 2 λογαριασμους και εισαι συνδικαιουχος , πχ εχεις ενα λογαριασμο στην alpha bank και εχεις ενεργοποιησεις το iris ( εισαι ο Α ) και εχεις στην ενεργοποιησει και το ιδιο στην Πειραιως ( εισαι ο Β εδω ) οχι εσυ αλλα ενας συνδικαιουχος τοτε μπορεις να μεταφερεις τα χρηματα απο λογαριασμο σε λογαριασμο δικο σου αλλα απο το συνδικαιουχο σε εσενα . Αυτο το εχω δοκιμασει και σου το λεω. Απο την αλλη η Πειραιως εχει χρεωση 0,02 ευρω για τα 50 ευρω , και εως 500 ευρω εχει χρεωση 0,50 ευρω . ενω η alpha bank γνωριζω οτι δεν εχει χρεωση.

bomberb17
08-05-20, 03:33
ναι ακριβως αμα εχεις ενεργοποιησεις το iris που ουσιαστικα συνδεεις το κινητο σου με το iban του λογαριασμου σου , ετσι μπορει ο αλλος να σου στελει χρηματα αναζητωντας απο της επαφες το ονομα σου .
Επισης αμα εχεις πχ 2 λογαριασμους και εισαι συνδικαιουχος , πχ εχεις ενα λογαριασμο στην alpha bank και εχεις ενεργοποιησεις το iris ( εισαι ο Α ) και εχεις στην ενεργοποιησει και το ιδιο στην Πειραιως ( εισαι ο Β εδω ) οχι εσυ αλλα ενας συνδικαιουχος τοτε μπορεις να μεταφερεις τα χρηματα απο λογαριασμο σε λογαριασμο δικο σου αλλα απο το συνδικαιουχο σε εσενα . Αυτο το εχω δοκιμασει και σου το λεω. Απο την αλλη η Πειραιως εχει χρεωση 0,02 ευρω για τα 50 ευρω , και εως 500 ευρω εχει χρεωση 0,50 ευρω . ενω η alpha bank γνωριζω οτι δεν εχει χρεωση.

Άρα λοιπόν η απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα είναι ότι δεν γίνεται να συνδέσεις παραπάνω από έναν λογαριασμούς στο Iris για κάθε κινητό/ΑΦΜ σωστά?

Επίσης αυτό με τις χρεώσεις που το είδες? Αποτι βλέπω όλες οι μεταφορές είναι με μηδενική χρέωση

YAziDis
08-05-20, 11:25
Αν εγω βαλω το κινητο σου για να πληρωσω, λογικο δεν ειναι να πρεπει να πει σε εναν μονο λογαριασμο;

jap
08-05-20, 12:01
Δεν υπάρχει λογικό και παράλογο. Δεν ξέρω κατά πόσο το σύστημα Iris (δεν το έχω χρησιμοποιήσει, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ) έχει στα χαρακτηριστικά του τον αριθμό τηλεφώνου. Από την άλλη, μια φορά κι έναν καιρό μας είχε ζαλίσει η Eurobank με μια άλλη υπηρεσία που βασιζόταν στον αριθμό κινητού, την έλεγε αν θυμάμαι PAF - Pay A Friend και νομίζω ήταν δωρεάν και αποκλειστικά για μεταφορές εντός Eurobank, έπρεπε να έχεις αποδεχτεί να δέχεσαι πληρωμές από κάποιον που ξέρει μόνο το κινητό σου. Δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Το ζητούμενο με όλες αυτές τις υπηρεσίες είναι αν προσφέρουν κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις ήδη με άλλους τρόπους ή να προσφέρουν κάτι ευκολότερα ή πιο φτηνά από τους καθιερωμένους τρόπους. Δεν έχω απάντηση.

Α, για δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα - και εξωτερικού - με συναλλαγές SEPA υπάρχει και η Viva.

gcf
08-05-20, 12:42
Δοκίμασα σε τρία διαφορετικά καταστήματα, τζίφος.
Με Mi 9.
O ένας έμπορος μου είπε ότι δεν δούλεψε σε κανέναν πελάτη του ως τώρα.

YAziDis
08-05-20, 13:27
Δεν υπάρχει λογικό και παράλογο. Δεν ξέρω κατά πόσο το σύστημα Iris (δεν το έχω χρησιμοποιήσει, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ) έχει στα χαρακτηριστικά του τον αριθμό τηλεφώνου. Από την άλλη, μια φορά κι έναν καιρό μας είχε ζαλίσει η Eurobank με μια άλλη υπηρεσία που βασιζόταν στον αριθμό κινητού, την έλεγε αν θυμάμαι PAF - Pay A Friend και νομίζω ήταν δωρεάν και αποκλειστικά για μεταφορές εντός Eurobank, έπρεπε να έχεις αποδεχτεί να δέχεσαι πληρωμές από κάποιον που ξέρει μόνο το κινητό σου. Δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Το ζητούμενο με όλες αυτές τις υπηρεσίες είναι αν προσφέρουν κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις ήδη με άλλους τρόπους ή να προσφέρουν κάτι ευκολότερα ή πιο φτηνά από τους καθιερωμένους τρόπους. Δεν έχω απάντηση.

Α, για δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα - και εξωτερικού - με συναλλαγές SEPA υπάρχει και η Viva.

Το ενιαίο σύστημα λέγεται IRIS. Τώρα από εκεί και πέρα, η Eurobank το έχει και σαν PAF, αλλά και πάλι είναι το Iris Payment.

jap
08-05-20, 13:41
Εδώ (https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes-ilektronikis-trapezikis/oi-online-pliromes-sas/upiresies-paf-payments/upiresia-paf-pay-a-friend) το περιγράφει. Δεν καταλαβαίνω πώς λέει από τη μία ότι μπορεί να τα λάβει ο άλλος ακόμα κι αν είναι σε άλλη τράπεζα, αλλά από την άλλη ότι αν δεν έχει PAF δεν μπορεί να λάβει μόνο με το κινητό, χρειάζεται να στείλει στον αποστολέα το IBAN του. Και για επαγγελματικές συναλλαγές είναι άλλη υπηρεσία, πάλι από το app. Θέλει λίγο μελέτη.

patrickdrd
08-05-20, 13:58
ερωτηση: ανοιγουμε τωρα λογαριασμους, κανονικα;
θα ηθελα στην εθνικη να ανοιξω εναν 2ο, αλλα μου ειπαν απ το καταστημα που ενεργοποιησα εναν ξεχασμενο μισθοδοσιας οτι πρεπει να πληρωνω ενα ποσο καθε μηνα,
εξοδα κινησης, κατι τετοιο, εχετε ακουσει κατι τετοιο γιατι μου λενε οτι δεν ισχυει;

johnmegarythmos
08-05-20, 14:13
Άρα λοιπόν η απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα είναι ότι δεν γίνεται να συνδέσεις παραπάνω από έναν λογαριασμούς στο Iris για κάθε κινητό/ΑΦΜ σωστά?

Επίσης αυτό με τις χρεώσεις που το είδες? Αποτι βλέπω όλες οι μεταφορές είναι με μηδενική χρέωση

καλησπερα , στην πειραιως υπαρχει χρεωση 2,50 ευρω αμα το κανεις μεσω internet banking και μεσω της mobile εφαρμογης ισχυει οτι ειπα παραπανω οτι εως 50 ευρω χρεωση 0,02 ευρω και 500 ευρω μεταφορα χρεωση 0,50 ευρω
https://i.ibb.co/fnx9zyy/163.png (https://ibb.co/Sd3c4MM)
οσον αφορα αλλες τραπεζες γνωριζα οτι η alpha bank το εχει ακομα δωρεαν την αποστολη . Δεν εχω δοκιμασει το αντιθετο και δεν γνωριζω σε αλλες τραπεζες τι γινεται . Νομιζω οτι μονο στην Πειραιως πρεπει να υπαρχει χρεωση.

netman
08-05-20, 16:33
ερωτηση: ανοιγουμε τωρα λογαριασμους, κανονικα;
θα ηθελα στην εθνικη να ανοιξω εναν 2ο, αλλα μου ειπαν απ το καταστημα που ενεργοποιησα εναν ξεχασμενο μισθοδοσιας οτι πρεπει να πληρωνω ενα ποσο καθε μηνα,
εξοδα κινησης, κατι τετοιο, εχετε ακουσει κατι τετοιο γιατι μου λενε οτι δεν ισχυει;

ξεφτίλες υπαλληλοι της εθνικής.
Δεν αναφέρουν ότι ανοίγοντας λογαριασμό θα χρεώνεσαι με €2/μήνα για κάποιου είδους "ασφάλιση" .
Σε εμένα πήγε να μου το περάσει αβαβα η κυρία,ευτυχώς κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά (δεν γίνετε να διαβάσεις όλη τη σύμβαση επιτόπου) και έστησα καυγά.
Τελικά άνοιξα λογαριασμό χωρίς ασφάλιση (η κυρία τσατισμένη που έχασε το bonus, ξετίκαρε τα σχετικά κουτάκια ) και όλα καλά.
Εννοείται και χωρίς άλλη χρέωση. Αυτά για απλό λογαριαμό ταμιευτηρίου.
Για καναν premium ή επαγγελματικό λογαριαμό δε γνωρίζω τι ισχύει,καλό είναι να ρωτάμε πάντα (και να διαβάζουμε τη σύμβαση,αλλά αυτό είναι δύσκολο)

griniaris
08-05-20, 16:39
ξεφτίλες υπαλληλοι της εθνικής.
Δεν αναφέρουν ότι ανοίγοντας λογαριασμό θα χρεώνεσαι με €2/μήνα για κάποιου είδους "ασφάλιση" .
Σε εμένα πήγε να μου το περάσει αβαβα η κυρία,ευτυχώς κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά (δεν γίνετε να διαβάσεις όλη τη σύμβαση επιτόπου) και έστησα καυγά.
Τελικά άνοιξα λογαριασμό χωρίς ασφάλιση (η κυρία τσατισμένη που έχασε το bonus, ξετίκαρε τα σχετικά κουτάκια ) και όλα καλά.
Εννοείται και χωρίς άλλη χρέωση. Αυτά για απλό λογαριαμό ταμιευτηρίου.
Για καναν premium ή επαγγελματικό λογαριαμό δε γνωρίζω τι ισχύει,καλό είναι να ρωτάμε πάντα (και να διαβάζουμε τη σύμβαση,αλλά αυτό είναι δύσκολο)

Και στην Πειραιως ισχυει αυτο. Και ειναι για την debit καρτα. Σε περιπτωση κλοπης , απωλειας κλπ κλπ

Οι υπαλληλοι δεν φταινε σε κατι ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Οι καρεκλοκενταυροι απο πανω τους δινουν τετοιες οδηγιες . και τους πιεζουν με στοχους.
Και δεν παιρνουν bonus. το μονο που κερδιζουν ειναι να μην εχουν συνεπειες στη δουλεια τους. Μακαρι να μπορουσα να γραψω τα οσα ξερω.
Βαλε τον εαυτο σου στη θεση του υπαλληλου . Να δεχεσαι τετοια πιεση αλλιως δρομο. Προφανως ο καθενας θα το εκανε.

Απο εκει και περα, απο την στιγμη που περνας την πορτα της οποιαδηποτε τραπεζας ...... τα ματια σου 14 . εμπιστοσυνη καμμια.

Δεν ειναι καθολου δυσκολο να διαβασεις τα χαρτια. θα καθυστερησεις λιγο παραπανω.. αλλα εχεις καθε δικαιωμα.

bomberb17
08-05-20, 20:21
Αν εγω βαλω το κινητο σου για να πληρωσω, λογικο δεν ειναι να πρεπει να πει σε εναν μονο λογαριασμο;

Έτσι όπως το λες είναι. Μπορείς όμως εναλλακτικά να βάλεις ΑΦΜ αντί για κινητό. Μπορείς άραγε να συνδέσεις το κινητό σου με την τράπεζα Α και το ΑΦΜ σου με την τράπεζα Β; (όποιος το έχει δοκιμάσει ας μας πει!)



Α, για δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα - και εξωτερικού - με συναλλαγές SEPA υπάρχει και η Viva.

Μπορείς με τη Viva να μεταφέρεις ποσά μεταξύ των τραπεζών Α και Β δωρεάν; (μιλώντας πάντα για τις 4 συστημικές τράπεζες της Ελλάδας)


καλησπερα , στην πειραιως υπαρχει χρεωση 2,50 ευρω αμα το κανεις μεσω internet banking και μεσω της mobile εφαρμογης ισχυει οτι ειπα παραπανω οτι εως 50 ευρω χρεωση 0,02 ευρω και 500 ευρω μεταφορα χρεωση 0,50 ευρω
https://i.ibb.co/fnx9zyy/163.png (https://ibb.co/Sd3c4MM)
οσον αφορα αλλες τραπεζες γνωριζα οτι η alpha bank το εχει ακομα δωρεαν την αποστολη . Δεν εχω δοκιμασει το αντιθετο και δεν γνωριζω σε αλλες τραπεζες τι γινεται . Νομιζω οτι μονο στην Πειραιως πρεπει να υπαρχει χρεωση.

Αυτό που παρέθεσες είναι για τα εξερχόμενα iris σωστά; Γιατί για τα εισερχόμενα δεν πρέπει να υπάρχει χρέωση.

YAziDis
08-05-20, 23:06
Οσον αφορα για το ΑΦΜ που ρωτας, ναι γινεται νομιζω. Η λογικη του συστήματος ειναι πως το τηλεφωνο το βαζεις σε καποιον προσωπικο σου λογαριασμο, και το ΑΦΜ στον επαγγελματικό σου που εχεις δηλώσει πλεον και στην εφορία!
σε αυτο το σημειο βεβαια να πω την προσωπική μου αποψη.. Το συστημα αυτο με τα κινητα και το ΑΦΜ, ολίγον τι πάσχει, και δεν εχει ουσιαστικό λογο ύπαρξης. Αυτος που θα χρησιμοποιησει αυτην την υπηρεσια στην πλειονότητα θα ειναι καποιος που κατέχει την τεχνολογια και θα εχει ηδη και τα σχετικα app και στο κινητο του, οπου με μια κινηση αντιγράφει και δινει και το ΙΒΑΝ οταν χρειαστει καποιος να του κανει καποια μεταφορα.

jap
08-05-20, 23:26
Μπορείς με τη Viva να μεταφέρεις ποσά μεταξύ των τραπεζών Α και Β δωρεάν; (μιλώντας πάντα για τις 4 συστημικές τράπεζες της Ελλάδας)


Όχι βέβαια, από πού ως πού; Μπορείς όμως προς τον IBAN της Viva χωρίς εισερχόμενη χρέωση. Ακόμα και από το εξωτερικό. Η προϋπόθεση είναι έμβασμα SEPA. Π.χ. που ρωτάνε κάθε τόσο φίλοι εδώ μέσα από το Paypal. Αν το ζητούμενο είναι οι συστημικές τράπεζες, η λύση είναι όσο μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του χωρίς αυτές.

bomberb17
09-05-20, 00:09
Οσον αφορα για το ΑΦΜ που ρωτας, ναι γινεται νομιζω. Η λογικη του συστήματος ειναι πως το τηλεφωνο το βαζεις σε καποιον προσωπικο σου λογαριασμο, και το ΑΦΜ στον επαγγελματικό σου που εχεις δηλώσει πλεον και στην εφορία!
σε αυτο το σημειο βεβαια να πω την προσωπική μου αποψη.. Το συστημα αυτο με τα κινητα και το ΑΦΜ, ολίγον τι πάσχει, και δεν εχει ουσιαστικό λογο ύπαρξης. Αυτος που θα χρησιμοποιησει αυτην την υπηρεσια στην πλειονότητα θα ειναι καποιος που κατέχει την τεχνολογια και θα εχει ηδη και τα σχετικα app και στο κινητο του, οπου με μια κινηση αντιγράφει και δινει και το ΙΒΑΝ οταν χρειαστει καποιος να του κανει καποια μεταφορα.

Ok θα κοιτάξω να το δοκιμάσω να δω αποτελέσματα. Γενικώς πάντως το βρίσκω εντελώς παράλονο να χρεώνουν οι τράπεζες την αποστολή χρημάτων μεταξύ τους χρησιμοποιώντας e-banking. Θα μπορούσα κάλλιστα απλά να πάω στο ΑΤΜ της μιας τράπεζας να κάνω ανάληψη και να κάνω κατάθεση στην άλλη. Αυτή η διαδικασία έχει περισσότερα έξοδα για τις τράπεζες (εφοδιασμός ΑΤΜ με μετρητά, καταμέτρηση του φακέλου αν δεν είναι online κατάθεση κλπ) αλλά παρόλα αυτά "τιμωρούν" τους πελάτες που κάνουν χρήση συστημάτων τα οποία στις τράπεζες κοστίζουν σχεδόν τίποτα.
Στις ΗΠΑ π.χ. οι αποστολές μεταξύ των τραπεζών (ACH) είναι εντελώς δωρεάν.


Όχι βέβαια, από πού ως πού; Μπορείς όμως προς τον IBAN της Viva χωρίς εισερχόμενη χρέωση. Ακόμα και από το εξωτερικό. Η προϋπόθεση είναι έμβασμα SEPA. Π.χ. που ρωτάνε κάθε τόσο φίλοι εδώ μέσα από το Paypal. Αν το ζητούμενο είναι οι συστημικές τράπεζες, η λύση είναι όσο μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του χωρίς αυτές.
Ok απλά έτσι όπως το ανέφερες ήταν σαν να είναι το viva μια λύση για μεταφορά ποσών μεταξύ τραπεζών, που είναι το ζητούμενο στο συγκεκριμένο μου ερώτημα.

GregoirX23
09-05-20, 02:23
To νέο site της Alpha δεν παύει να με εκπλήσσει (αρνητικά, φυσικά): Μόλις είδα οτι οι κινήσεις της κάρτας μου δεν ταξινομούνται σύμφωνα με την ημερομηνία που έγιναν αλλα με την ημερομηνία επεξεργασίας.
Έτσι, οι κινήσεις απο 30\4 εμφανίζονται πριν αυτές της 01\05, οι κινήσεις 04\05 πριν απο τις 05\05 κ.ο.κ.

Μπάχαλο και ερασιτεχνισμοί σε ένα site που είναι σε δοκιμαστική λειτουργία μήνες τώρα.

Κάτι ανάλογο κάνει και η εθνική με τις ημερομηνίες αρκετές φορές..
Άλλη φορά πληρώνεις, άλλη φορά καταγράφεται..
Στην κάρτα νομίζω περνάει αμέσως στη κίνηση..
Αλλά στο λογαριασμό περνάει την ημέρα που θα εισπράξει τα χρήματα ο έμπορος που έκανες τη συναλλαγή..
Μέχρι να τα εισπράξει ο έμπορος το ποσό παραμένει δεσμευμένο.. Απλά σαν πληροφορία..
Και αυτό μπερδεύει λίγο.. Πάντως έτσι φαίνεται και το πότε τα παίρνει.. Αν ενδιαφέρει αυτό..

- - - Updated - - -


Και στην Πειραιως ισχυει αυτο. Και ειναι για την debit καρτα. Σε περιπτωση κλοπης , απωλειας κλπ κλπ

Οι υπαλληλοι δεν φταινε σε κατι ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Οι καρεκλοκενταυροι απο πανω τους δινουν τετοιες οδηγιες . και τους πιεζουν με στοχους.
Και δεν παιρνουν bonus. το μονο που κερδιζουν ειναι να μην εχουν συνεπειες στη δουλεια τους. Μακαρι να μπορουσα να γραψω τα οσα ξερω.
Βαλε τον εαυτο σου στη θεση του υπαλληλου . Να δεχεσαι τετοια πιεση αλλιως δρομο. Προφανως ο καθενας θα το εκανε.

Απο εκει και περα, απο την στιγμη που περνας την πορτα της οποιαδηποτε τραπεζας ...... τα ματια σου 14 . εμπιστοσυνη καμμια.

Δεν ειναι καθολου δυσκολο να διαβασεις τα χαρτια. θα καθυστερησεις λιγο παραπανω.. αλλα εχεις καθε δικαιωμα.

Έτσι απλά από περιέργεια.. Τι καλύπτει αυτή η ασφάλεια;
Θυμήθηκα τώρα, παλαιότερα που πήγαινα σε τράπεζες για λογαριασμό κλπ, έπαιρνα τους όρους και την άραζα σε πολυθρόνα μέχρι να τους διαβάσω και μετά να προχωρήσω.. Δεν έχει βγει τυχαία το όποιος βιάζεται σκοντάφτει..
Όσο για τα υπόλοιπα που περιγράφεις για τους υπάλληλους, σε καταλαβαίνω.. Τα έχω ακούσει και από φίλους.. Στρεσογόνες καταστάσεις..

meletis
09-05-20, 10:19
Και στην Πειραιως ισχυει αυτο. Και ειναι για την debit καρτα. Σε περιπτωση κλοπης , απωλειας κλπ κλπ

Οι υπαλληλοι δεν φταινε σε κατι ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Οι καρεκλοκενταυροι απο πανω τους δινουν τετοιες οδηγιες . και τους πιεζουν με στοχους.
Και δεν παιρνουν bonus. το μονο που κερδιζουν ειναι να μην εχουν συνεπειες στη δουλεια τους. Μακαρι να μπορουσα να γραψω τα οσα ξερω.
Βαλε τον εαυτο σου στη θεση του υπαλληλου . Να δεχεσαι τετοια πιεση αλλιως δρομο. Προφανως ο καθενας θα το εκανε.

Απο εκει και περα, απο την στιγμη που περνας την πορτα της οποιαδηποτε τραπεζας ...... τα ματια σου 14 . εμπιστοσυνη καμμια.

Δεν ειναι καθολου δυσκολο να διαβασεις τα χαρτια. θα καθυστερησεις λιγο παραπανω.. αλλα εχεις καθε δικαιωμα.
Ακριβώς οπως το λές , όσο αφορά την Πειραιώς. Ίσως τους δίνουν αυτή τη γραμμή.
Δέν με ενημερωσαν όταν άνοιξα μισθοδοσίας .
Πλήρωσα 25€ , το είδα αφού χρεώθηκα, το επόμενο χρόνο εννοείται ακυρώθηκε οποιαδήποτε συνδριμη

gcf
09-05-20, 11:38
Δοκίμασα σε τρία διαφορετικά καταστήματα, τζίφος.
Με Mi 9.
O ένας έμπορος μου είπε ότι δεν δούλεψε σε κανέναν πελάτη του ως τώρα.

Λοιπόν άλλαξα την ασφαλή θέση στοιχείου ή κάπως έτσι σε HCE wallet και δουλεύει κανονικά.

bxenos
09-05-20, 15:50
Τα παιχνίδια με τις ημερομηνίες ισως εχουν στοχο να δυσχεραίνουν την αντιστοίχιση πραγματικής κίνησης με χρεωση προμήθειας τράπεζας με σκοπό τη μείωση αντιδράσεων απο πελάτες που δεν θα προσέχουν τις προμήθειες.

GregoirX23
09-05-20, 16:11
Τα παιχνίδια με τις ημερομηνίες ισως εχουν στοχο να δυσχεραίνουν την αντιστοίχιση πραγματικής κίνησης με χρεωση προμήθειας τράπεζας με σκοπό τη μείωση αντιδράσεων απο πελάτες που δεν θα προσέχουν τις προμήθειες.

Αν το ψειρίσεις με τις πληροφορίες.. Βρίσκεις κάποια άκρη..
Αλλά γενικά ότι έγραψα πριν..

phantom77
09-05-20, 18:33
Κάτι ανάλογο κάνει και η εθνική με τις ημερομηνίες αρκετές φορές..
Άλλη φορά πληρώνεις, άλλη φορά καταγράφεται..
Στην κάρτα νομίζω περνάει αμέσως στη κίνηση..
Αλλά στο λογαριασμό περνάει την ημέρα που θα εισπράξει τα χρήματα ο έμπορος που έκανες τη συναλλαγή..
Μέχρι να τα εισπράξει ο έμπορος το ποσό παραμένει δεσμευμένο.. Απλά σαν πληροφορία..
Και αυτό μπερδεύει λίγο.. Πάντως έτσι φαίνεται και το πότε τα παίρνει.. Αν ενδιαφέρει αυτό..


Πότε παίρνει τα λεφτά του ο έμπορος, λίγο ενδιαφέρει αυτόν που πληρώνει. Αυτό που ενδιαφέρει είναι να έχει μια εύχρηστη και κατανοητή λίστα κινήσεων της κάρτας του.

Άλλο παράδειγμα: Έκανα μια αγορά πριν ένα μήνα, η πρώτη δόση πληρώθηκε προχθες και εμφανίστηκε πρώτη στη λίστα με ημερομηνία 7\4\20. Μαζί όμως με αυτή την κίνηση, ήρθαν στην αρχή της λίστας και όλες οι κινήσεις που είχα κάνει στις 7\4\20 και είχαν οριστικοποιηθεί εδώ και 25 μέρες! Κοίταζα την οθόνη σαν μ@λ@κας προσπαθώντας να θυμηθώ που χρησιμοποίησα την κάρτα τις τελευταίες μέρες...

yyy
09-05-20, 18:41
Πότε παίρνει τα λεφτά του ο έμπορος, λίγο ενδιαφέρει αυτόν που πληρώνει. Αυτό που ενδιαφέρει είναι να έχει μια εύχρηστη και κατανοητή λίστα κινήσεων της κάρτας του.

... Κοίταζα την οθόνη σαν μ@λ@κας προσπαθώντας να θυμηθώ που χρησιμοποίησα την κάρτα τις τελευταίες μέρες...

Όντως θα ήταν πολύ πιο εύχρηστο να υπήρχαν και οι 2 ημερομηνίες: αγορά και εκκαθάριση!

- - - Updated - - -

Στο e-banking της Πειραιώς υπάρχει τρόπος να κατεβάσω τον μηνιαίο λογαριασμό μιας πιστωτικής κάρτας; Βρήκα μόνο την επιλογή της εκτύπωσης των κινήσεων, και την αποστολή με email zip αρχείου με όσους λογαριασμούς επιλέξω (το οποίο κλασσικά παίρνει πάρα πολύ ώρα να σου έρθει). Κάτι πιο αυτοματοποιημένο, πχ να έρχεται κάθε μήνα στο email ο λογαριασμός δεν υπάρχει;

al3x1k0
09-05-20, 20:00
Όντως θα ήταν πολύ πιο εύχρηστο να υπήρχαν και οι 2 ημερομηνίες: αγορά και εκκαθάριση!

- - - Updated - - -

Στο e-banking της Πειραιώς υπάρχει τρόπος να κατεβάσω τον μηνιαίο λογαριασμό μιας πιστωτικής κάρτας; Βρήκα μόνο την επιλογή της εκτύπωσης των κινήσεων, και την αποστολή με email zip αρχείου με όσους λογαριασμούς επιλέξω (το οποίο κλασσικά παίρνει πάρα πολύ ώρα να σου έρθει). Κάτι πιο αυτοματοποιημένο, πχ να έρχεται κάθε μήνα στο email ο λογαριασμός δεν υπάρχει;

Νομίζω πρέπει να ενεργοποιήσεις τον ηλεκτρονικό.

yyy
09-05-20, 20:44
Νομίζω πρέπει να ενεργοποιήσεις τον ηλεκτρονικό.

Αν εννοείς τα e-statements, τα έχω ενεργοποιημένα...

GregoirX23
09-05-20, 22:06
Πότε παίρνει τα λεφτά του ο έμπορος, λίγο ενδιαφέρει αυτόν που πληρώνει. Αυτό που ενδιαφέρει είναι να έχει μια εύχρηστη και κατανοητή λίστα κινήσεων της κάρτας του.

Άλλο παράδειγμα: Έκανα μια αγορά πριν ένα μήνα, η πρώτη δόση πληρώθηκε προχθες και εμφανίστηκε πρώτη στη λίστα με ημερομηνία 7\4\20. Μαζί όμως με αυτή την κίνηση, ήρθαν στην αρχή της λίστας και όλες οι κινήσεις που είχα κάνει στις 7\4\20 και είχαν οριστικοποιηθεί εδώ και 25 μέρες! Κοίταζα την οθόνη σαν μ@λ@κας προσπαθώντας να θυμηθώ που χρησιμοποίησα την κάρτα τις τελευταίες μέρες...

Ναι όντως.. Κάτι τέτοια κουφά με τις ημερομηνίες όντως γίνονται.. Και ψάχνεσαι μετά.. Λες τι στο καλό έχει αυτό εδώ αυτή την ημερομηνία;;

Και μια άλλη περίπτωση που θυμήθηκα..
Είχα κάνει μια ηλεκτρονική αγορά τον Δεκέμβριο, και ο έμπορος θυμήθηκε να πάει να πάρει το ποσό τώρα.. Λίγες ημέρες πριν.. Ότι να 'ναι.. Και αναρωτιόμουν τι ήταν αυτό το ποσό που ήταν δεσμευμένο τόσο καιρό στο λογαριασμό.. Η συναλλαγή καταγράφηκε αμέσως τότε στην κάρτα, αλλά στο λογαριασμό τώρα.. Είδα αυτό το ποσό λοιπόν στο λογαριασμό τώρα και ψαχνόμουν τι στο καλό είναι.. Έγραφε μεν συνοπτικά τι ήταν.. Αλλά με ξάφνιασε λίγο.. Μετά είδα κ την ημερομηνία valeur που ήταν τον Ιανουάριο, κοντά στην ημ.αγοράς και πήρα μια ιδέα για το τι αφορούσε.. Έψαξα τα τότε και το βρήκα.. Σε αυτή τη περίπτωση δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει καταγραφεί αλλιώς..

KostakisK
10-05-20, 02:16
Παιδια να ρωτησω κατι, στην πειραιως οσοι εχετε το πληρες πακετο μηνυματων, οταν κανετε μια συναλλαγη, στο sms τι πληροφοριες δινει και ποσο εγκυρα ερχεται το sms

- - - Updated - - -

με την καρτα εννοω

Thanasis159
12-05-20, 19:05
Εμένα της Eurobank η εφαρμογή δουλεύει αντί κάρτας με NFC απροβλημάτιστα, όπου και αν το δοκίμασα (super market, Γρηγόρης κτλ)

cool11
12-05-20, 22:01
Να το παρω αποφαση, οτι δεν θα λαβω ποτε απαντηση απο Πειραιως;
Εχω στειλει, εδω και ενα μηνα, μηνυμα απο την φορμα τους, και εντος winbank, αλλα και ως guest user απο το γενικο site της Πειραιως.
Απαντηση καμία.
Δεν θα απαντησουν ποτε;;;;;
:(

bomberb17
12-05-20, 23:59
Γενικώς τα μηνύματα που στέλνεις στις 4 τράπεζες είναι εντελώς άχρηστα, και στο θέμα αυτό είναι όλες πολύ πίσω. Και εγώ είχα στείλει στην Eurobank μήνυμα μέσα από το λογαριασμό μου (όπου υποτίθεται είμαι ήδη ταυτοποιημένος) για να ρωτήσω σχετικά με τη διόρθωση της διεύθυνσής μου, και μου απάντησαν μετά από 1 μήνα (!) μια copy-paste απάντηση να καλέσω στο τηλέφωνο για αυτό που χρειάζομαι.

Αυτό δυστυχώς σε αντίθεση με τράπεζες εξωτερικού, όπου μέσω ασφαλών μηνυμάτων (δηλ. ενώ έχει ταυτοποιηθεί ο χρήστης) μπορείς να ρωτήσεις και κάνεις τα πάντα, ακόμα και να υποβάλλεις χαρτιά κλπ και απαντάνε μέσα σε 24 ώρες, και ποτέ δε θα σου πούνε ότι δε μπορούνε να σε εξυπηρετήσουνε και να σε παραπέμψουν να καλέσεις στο τηλέφωνο.

jap
13-05-20, 00:06
@cool11: Αυτό το είδες φαντάζομαι στη σελίδα με τη φόρμα (https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/Contact-Form)


Σημαντική Σημείωση - Λόγω του πολύ μεγάλου όγκου αιτημάτων που δεχόμαστε αυτή την περίοδο,
θα προσπαθήσουμε να λάβετε απάντηση στο αίτημά σας το συντομότερο δυνατό.
Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόησή σας

gcf
13-05-20, 10:59
Διπλοεγγραφές σε χρεώσεις καρτών Eurobank, σε μένα και πολλούς άλλους όπως μου είπαν από το τηλέφωνο, θα το διορθώσουν εντός των ημερών.

aalexandros
13-05-20, 11:35
Έτυχε και σε εμένα διπλοχρέωση στις 10/05/2020 σε Αττική Οδό (ευτυχώς).
Στο τηλέφωνο που ζήτησα πληροφορίες δεν μπορούσαν να πουν γιατί έγινε και δεν μπορουσαν να πουν και πότε θα διορθωθούν..... γιατί δεν έχουν λέει ενημέρωση από την τράπεζα!! Μάλλον θα πήρα "αλλού" να ρωτήσω εγώ....
Στην ερώτηση, εάν η διπλοχρέωση ήταν 1.000 + 1.000 και ο λογαριασμός εκδίδονταν σήμερα τι θα επρεπε να γίνει... η απάντηση ήταν να κάνω παράπονα στην Τράπεζα! Οπότε σιγουρεύτηκα ότι πήρα "αλλού" να ρωτήσω....

gcf
13-05-20, 11:43
Να διευκρινίσω ότι εγώ πήρα στο phone banking της Eurobank, είπαν ότι φταίει κάποιο σφάλμα του λογισμικού τους!

sdikr
13-05-20, 14:51
Να το παρω αποφαση, οτι δεν θα λαβω ποτε απαντηση απο Πειραιως;
Εχω στειλει, εδω και ενα μηνα, μηνυμα απο την φορμα τους, και εντος winbank, αλλα και ως guest user απο το γενικο site της Πειραιως.
Απαντηση καμία.
Δεν θα απαντησουν ποτε;;;;;
:(

σήμερα έλαβα απάντηση για μήνυμα που τους είχα στείλει στις 9/4

cool11
13-05-20, 16:41
@cool11: Αυτό το είδες φαντάζομαι στη σελίδα με τη φόρμα (https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/Contact-Form)

Ναι, εστειλα και απο εκει.
Και βεβαια ειδα την παρατηρηση που γραφουν...
Ειπαμε καθυστερηση, αλλα, εχει νοημα να ελπιζω για απαντηση;
Αλλα ειναι δυνατον να μην απαντουν ποτε;

- - - Updated - - -


σήμερα έλαβα απάντηση για μήνυμα που τους είχα στείλει στις 9/4

Αμαν...αυτο πρεπει να το θεωρησω 'ελπιδα' μαλλον...
1+ μηνα καθυστερηση....
Customer service at its best

aalexandros
14-05-20, 08:36
Για είμαι δίκαιος, σήμερα έλαβα email ότι έγινε ο αντιλογισμός στη διπλοχρέωση.
Ίσως να έπαιξε ρολο ότι εκανα συγκεκριμένο παράπονο και με κάλεσαν στο κινητό για επεξηγήσεις.

DVader
14-05-20, 22:07
σήμερα έλαβα απάντηση για μήνυμα που τους είχα στείλει στις 9/4

Και πριν τον μεγάλο φόρτο πάλι 1 μήνα έκαναν ..

Η Πειραιώς είναι για τρελά γέλια γενικώς...

Εδώ πριν 1-2 μήνες 11:00 -12:00 καθημερινή κατέρρευσε τελείως (ebanking,κάρτες,κ.τλ.π ,) και δεν του έβρισκες πουθενά... Καλούσες και δεν σου απάνταγε κανείς ...σαν να μην υπήρχε...email/Facebook. τίποτα... Απάντηση πήρα 1,5 μήνα μετά μια τυποποιημένη απάντηση ... και στον βρισίδι δεν απαντήσαμε ποτέ..

Εδω πριν την καραντίνα μου κόψανε μια υπηρεσία λόγω μη χρήσης της δεν ενημερώθηκα ποτέ ... και όταν πήγα να την δουλέψω πήρα πόρτα ... και την ερώτηση μου τι έγινε ρε παιδιά ... μου είπαν την κόψαμε γιατί δεν την δουλεύατε...την οποία την πληρώνω με τον χρόνο ... .. Τους βάρενα στην βάση τους φαίνεται ...χαχαχα

ακόμα με κυνηγάνε να μου την δώσουν πίσω με ενεργοποίησή από την αρχή βέβαια ... και δεν πάω... και ας την χρειάζομαι .... ώρες ώρες από σπάσιμο ..Ας χάσουν τα λεφτά !!

@ ADSLgr.com All rights reserved.