PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 [158] 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

jap
22-07-20, 15:50
Μπράβο, πρωτοποριακή αυτή η winbank!!!

Ακριβώς τα ίδια είδα σήμερα στο web banking της Alpha, προφανώς θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες.

euri
22-07-20, 15:54
Μπράβο, πρωτοποριακή αυτή η winbank!!!

Ακριβώς τα ίδια είδα σήμερα στο web banking της Alpha, προφανώς θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες.

Της Alpha πρέπει να έχει πάνω από μήνα που εμφανίστηκε. Μάλιστα πρόσθεσα δοκιμαστικά ένα λογαριασμό μου από την Εθνική. Στην Εθνική δεν έχει εμφανιστεί νομίζω ακόμη η επιλογή.

Επίσης, πριν ένα μήνα περίπου, εμφανίστηκε το ίδιο χαρακτηριστικό και στη φινλανδική τράπεζα με την οποία συνεργάζομαι.

sdikr
22-07-20, 15:57
Μπράβο, πρωτοποριακή αυτή η winbank!!!

Ακριβώς τα ίδια είδα σήμερα στο web banking της Alpha, προφανώς θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες.

Είναι οδηγία απο την ΕΕ, αναγκασμένες είναι να το κάνουν

jap
22-07-20, 18:28
Ναι, το έχουμε πει, ως προς τα ταρατατζουμ το δικό μου σχόλιο. Στο χωριό μου αυτό το λένε κηδεία με ξένα κόλλυβα.

KostakisK
22-07-20, 18:32
Της Alpha πρέπει να έχει πάνω από μήνα που εμφανίστηκε. Μάλιστα πρόσθεσα δοκιμαστικά ένα λογαριασμό μου από την Εθνική. Στην Εθνική δεν έχει εμφανιστεί νομίζω ακόμη η επιλογή.

Επίσης, πριν ένα μήνα περίπου, εμφανίστηκε το ίδιο χαρακτηριστικό και στη φινλανδική τράπεζα με την οποία συνεργάζομαι.

waiz app στο play store εδω και πολύ καιρό απο την εθνική

phantom77
22-07-20, 19:10
Τουλάχιστον 3 μήνες πριν σύνδεσα λογαριασμό της Eurobank στο e-banking της Alpha
Για σύνδεση καρτών βλέπω μήνυμα εδώ και εβδομάδες.

maxie
23-07-20, 15:57
Η Eurobank το έχει περίπου από την αρχή της χρονιάς. Όλες αυτές χρησιμοποιούν τα API των άλλων τραπεζών.

Μετά την τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής της Εθνικής, διάβασα στους όρους χρήσης ότι απαγορεύουν τη χρήση τους σε ξεκλείδωτα λειτουργικά. Έχετε πρόβλημα όσοι χρησιμοποιείτε e-banking εφαρμογές σε Rooted-Jailbraked συσκευές;

Chingachgook
23-07-20, 16:03
Δεν είμαι τύπος tin foil hat, ούτε συνομωσιολόγος, αλλά (εντελώς διαισθητικά και χωρίς κανένα στοιχείο που να μου δείχνει είτε το ένα, είτε το άλλο), δεν μου κάθεται καλά να συνδέσω 2 διαφορετικές τράπεζες...

patrickdrd
23-07-20, 16:04
σωστος, ουτε κι εμενα, δεν βρισκω τον λογο καν...
(αλλη μια) αχρηστη λειτουργικοτητα κατ εμε...

euri
23-07-20, 16:06
Δεν είμαι τύπος tin foil hat, ούτε συνομωσιολόγος, αλλά (εντελώς διαισθητικά και χωρίς κανένα στοιχείο που να μου δείχνει είτε το ένα, είτε το άλλο), δεν μου κάθεται καλά να συνδέσω 2 διαφορετικές τράπεζες...

Είναι μόνο για να βλέπεις πληροφορίες, δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές με την άλλη τράπεζα.

dimitri_ns
23-07-20, 16:08
Δεν είμαι τύπος tin foil hat, ούτε συνομωσιολόγος, αλλά (εντελώς διαισθητικά και χωρίς κανένα στοιχείο που να μου δείχνει είτε το ένα, είτε το άλλο), δεν μου κάθεται καλά να συνδέσω 2 διαφορετικές τράπεζες...

1. Αν χακάρουνε μία, χακαρουνε όλους τους λογαριασμούς σου
2. Από την άλλη αν πέσει ο server σε μια μπαίνεις από την άλλη.

Και στο κάτω-κάτω η εφορία τους έχει ήδη συνδιάσει.

slalom
23-07-20, 16:44
Δεν είμαι τύπος tin foil hat, ούτε συνομωσιολόγος, αλλά (εντελώς διαισθητικά και χωρίς κανένα στοιχείο που να μου δείχνει είτε το ένα, είτε το άλλο), δεν μου κάθεται καλά να συνδέσω 2 διαφορετικές τράπεζες...

Είναι μόνο για να βλέπεις πληροφορίες, δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές με την άλλη τράπεζα.
Απο τη στιγμη που εχω e-banking και στις 2 δε βλέπω το λογο

- - - Updated - - -


2. Από την άλλη αν πέσει ο server σε μια μπαίνεις από την άλλη.
Δε μπαινεις απο πουθενα

lewton
24-07-20, 14:40
Πιο χρήσιμο είναι αυτό αν έχεις μια εφαρμογή που τις κάνει όλες aggregate.
Πχ το Outbank που όμως δεν έχει ελληνικές τράπεζες μέχρι στιγμής.

user2163
24-07-20, 15:38
Πιο χρήσιμο είναι αυτό αν έχεις μια εφαρμογή που τις κάνει όλες aggregate.
Πχ το Outbank που όμως δεν έχει ελληνικές τράπεζες μέχρι στιγμής.

Υπάρχει το waiz.
Υποστηρίζει όλες τις γνωστές most used τράπεζες από Έλληνες(alpha, πειραιώς, εθνική, eurobank, n26).

Godian
24-07-20, 19:12
Η Eurobank το έχει περίπου από την αρχή της χρονιάς. Όλες αυτές χρησιμοποιούν τα API των άλλων τραπεζών.

Μετά την τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής της Εθνικής, διάβασα στους όρους χρήσης ότι απαγορεύουν τη χρήση τους σε ξεκλείδωτα λειτουργικά. Έχετε πρόβλημα όσοι χρησιμοποιείτε e-banking εφαρμογές σε Rooted-Jailbraked συσκευές;

Εγώ όχι πάντως δεν έχω

MyISLM
24-07-20, 20:07
Πάντως πείτε οτι θελετε για το συγκεκριμένο δημοσίευμα. Το πρώτο πράγμα που σου ζητάει η εφαρμογή για το κινητό για ανακτήσεις τους κωδικούς του i-bank είναι ο αριθμός του κινητού σου. Δεν ξερω για σας αλλα για μένα διαβάζοντας τα δημιοσιεύματα σαν attack surface που το αφήνουμε (https://www.zdnet.com/article/sim-swap-horror-story-ive-lost-decades-of-data-and-google-wont-lift-a-finger/) ακάλυπτο αkα αχίλλειος πτέρνα μου φαίνεται

Ήξερα οτι η εθνική έδινε μηχανάκια για λήψη κωδικών με 6 ευρώ κόστος κυρίως σε κατοίκους εξωτερικού. Τους πήρα τηλέφωνο για να μάθω πώς μπορώ να πάρω μηχανάκι αντί να χρησιμοποιώ τα SMS για OTP και μου είπαν το εξής θεϊκό: Η εθνική απο αρχές του άλλου μηνός καταργεί τα μηχανάκια για λήψη κωδικών. Νέα τεχνολογία (Προφανώς το Viber θα εννοούν).

Το TAN που αναφέρατε παραπάνω και χρησιμοποιείτε συμπληρωματικά με username και password έχει να κάνει καμια σχέση με το μηχανάκι που βγάζει otp ;

Edit:

Αν όλα αυτά περί επιθέσεων που συνέβησαν ήταν hyped τότε η ελληνική ένωση τραπεζών δεν θα έβγαζε ανακοίνωση. Η ανακοίνωση δεν μας είχε αποσταλλεί στα ebanking μας με μήνυμα αν δεν υπήρχαν συμβάντα. Το να λέμε είναι συγχρονη τεχνολογία σύγχρονες μέθοδοι και έχουμε ασφάλεια είναι απλά security theater feel secure. Το ρητό λέει ότι οι σωστή κρίση είναι προϊόν λανθασμένης κρίσης.




Οποτε αν ειμαστε "απροσεκτοι" και μας εχουν παρει ηδη τους κωδικους του web-banking , δεν θα μας σωσει το extrapin σε συσκευη αντι σε κινητο.



Θα μας σώσει απο το να φύγουν τα χρήματα σε λογαριασμό άλλης τραπέζης σε ελλάδα ή εξωτερικό ή σε άλλο δικαιούχο εντός της ίδιας τραπέζης.

cool11
25-07-20, 00:38
Εχω μια γεννητρια κωδικων/μηχανακι απο την ΕΤΕ.
Βεβαια, εχω χρονια να το χρησιμοποιησω.
Αραγε θα παψει να ειναι η εγκυρη η χρηση του;

MyISLM
25-07-20, 06:58
Θα περάσω να ζητήσω τη Δευτέρα. Αυτοί λένε πως όχι, εγώ νομίζω οτι θα μπορεί να γίνεται λογικά μέχρι να πέσει από μπαταρία.

Έχω ενα που πήρα απο την Αττικής πριν τα καταργήσουν και δουλεύει ακόμα και τώρα που είπαν οτι δεν δίνουν νέα. Τους είπα οτι δεν θελω να χρησιμοποιήσω το κινητό αλλά θέλω να παραμείνω με το μηχανάκι. Μου έκαναν και συγχρονισμό, που σημαίνει οτι θα συνεχίσουν να τα υποστηρίζουν και μετά καλώς εχόντων

Edit:

Απο τη σελίδα επαναφοράς κωδικών της Alpha. Τώρα να ρωτήσω πόσοι απο σας έχετε δηλωμένο το κινητό σας στο gmail για να μην κλειδωθείτε απ έξω ; γκουχ γκουχ :twisted::evil:

217301

sdikr
25-07-20, 12:43
Θα περάσω να ζητήσω τη Δευτέρα. Αυτοί λένε πως όχι, εγώ νομίζω οτι θα μπορεί να γίνεται λογικά μέχρι να πέσει από μπαταρία.

Έχω ενα που πήρα απο την Αττικής πριν τα καταργήσουν και δουλεύει ακόμα και τώρα που είπαν οτι δεν δίνουν νέα. Τους είπα οτι δεν θελω να χρησιμοποιήσω το κινητό αλλά θέλω να παραμείνω με το μηχανάκι. Μου έκαναν και συγχρονισμό, που σημαίνει οτι θα συνεχίσουν να τα υποστηρίζουν και μετά καλώς εχόντων

Edit:

Απο τη σελίδα επαναφοράς κωδικών της Alpha. Τώρα να ρωτήσω πόσοι απο σας έχετε δηλωμένο το κινητό σας στο gmail για να μην κλειδωθείτε απ έξω ; γκουχ γκουχ :twisted::evil:

217301

Οχι όπως και με την alpha το καταργούν και πλέον δεν δέχονται OTP απο αυτό στις υπηρεσίες τους

Φυσικά και το έχουμε στο gmail, όπως έχουμε και κωδικό στο κινητό ώστε να τα προστατεύουμε αυτά

manoulamou
25-07-20, 12:51
Γιατι αναφερθηκε παραπανω κατι για ΚΛΕΙΔΩΜΑ σχετικα με το Gmail?
:hmm:

patrickdrd
25-07-20, 15:05
έχει λήξει σε κανέναν πρόσφατα το password της εθνικής; στη συνέχεια του ήρθε icode με sms; φίλος μου λέει ότι έχει bug το σύστημα και δεν στέλνει, μόνη λύση είναι να πατήσεις ξέχασα τον κωδικό και απ'οτι θυμάμαι κι εμένα παλιότερα τα ίδια νούμερα μου έκανε όταν έληγε; θυμάται κανείς;

sdikr
25-07-20, 15:10
Γιατι αναφερθηκε παραπανω κατι για ΚΛΕΙΔΩΜΑ σχετικα με το Gmail?
:hmm:

Ο MyISLM αναφέρεται στο πως μπορείς να κάνεις reset τον κωδικό σου στο ebanking της alpha μέσω email και sms, αναφέρεται στο ότι αρκετοί έχουμε και το email που έχουμε δηλώσει στην τράπεζα στην συσκευή μας (δεν έχει σχέση αν είναι gmail ή icloud ή οτι θέλεις), όποτε αυτό είναι ενα πρόβλημα αν δεν έχεις κωδικό για πρόσβαση στο κινητό σου ή έχει 1234.
Αν χάσεις την συσκευή σου κάποιος μπορεί να αποκτήσει πλήρη πρόσβαση στο ebanking σου.

Δεν φταίει όμως κάποια τράπεζα σε αυτό.
Είναι σαν να αφήνεις τα κλειδιά του σπιτιού σου πάνω στην πόρτα και να ρίχνεις μετά το φταίξιμο στον κατασκευαστή της κλειδαριάς

MyISLM
26-07-20, 08:51
αυτό είναι ενα πρόβλημα αν δεν έχεις κωδικό για πρόσβαση στο κινητό σου ή έχει 1234.



True αλλά αν το ανωτέρω δημοσίευμα είναι αληθές και αν οι ενημερώσεις που αποστέλλει η ελληνική ένωσή τραπεζών είναι αληθινές, τότε μεγκα(μί)λισους που λένε. Αναφέρομαι στη χρήση του αριθμού μας για την επαναφορά του κωδικού μας στην αγαπημένη υπηρεσία email που χρησιμοποιούμε, όχι απλά το γεγονός οτι τυγχάνει να έχουμε περασμένο το email μας στη συσκευή μας που μπορεί να κλαπεί.



Δεν φταίει όμως κάποια τράπεζα σε αυτό.


Φυσικά και δεν φταίει κάποια τράπεζα σε αυτό και ούτε μπορεί να γνωρίζει ή να έχει την υποχρέωση να γνωρίζει αν σου συμβαίνει. Τώρα βέβαια αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο και σου πούν απο το τηλέφωνο δεν μπορούμε να απενεργοποιήσουμε τηλεφωνικά την δυνατότητα να παίρνετε κωδικούς στο κινητό σας, περάστε απο κατάστημα αύριο.... Τοτε ίσως να φέρει ευθύνη και η Τράπεζα.

Φυσικά και φταίνε όλες οι τράπεζες :down::twisted: Και φταίνε γιατί έχουν καταργήσει τις εναλλακτικές μεθόδους ισχυρής ταυτοποίησης βλ τα μηχανάκια παραγωγής κωδικών στο όνομα του εκσυχρονισμού και της νέας τεχνολογίας βλ. Viber. Και ούτε καν ενδιαφέρονται να έχουν και έναν τρόπο εναλλακτικό μέσω εφαρμογών authenticators με TOTP και αυτό φυσικά γιατί ο Μέσος Παπαδόπουλος δεν ξέρει περί εφαρμογών authenticators πώς να το σετάρει και τι μέτρα σχετικά πρέπει να έχει για να μην πυροβολεί τον εαυτό του στο πόδι. Τώρα βέβαια και η Τράπεζα θέλει κάτι λειτουργικό και μη πολύπλοκο για τον πελάτη γι αυτό έχουμε καταλήξει να είμαστε με τα sms και τις αδυναμίες που απορρέουν απο τη χρήση αυτών.

Ιν δε σέικ οφ άργκιουμεντ όμως ας αναφέρει κάποιος τράπεζες που δεν χρησιμοποιούν proprietary authentication αλλά το κάνουν με TOTP/HOTP, γιατί εγώ δεν έχω βρεί και πολλές στον κόσμο :worthy:

jap
26-07-20, 10:13
Ιν δε σέικ οφ άργκιουμεντ όμως ας αναφέρει κάποιος τράπεζες που δεν χρησιμοποιούν proprietary authentication αλλά το κάνουν με TOTP/HOTP, γιατί εγώ δεν έχω βρεί και πολλές στον κόσμο :worthy:

Για τράπεζες δεν ξέρω, το PayPal το χρησιμοποιεί.

MyISLM
26-07-20, 11:26
το PayPal

το είπες και έμοιαξε. To χρησιμοποίησα για να μεταφέρω κεφάλαια σε συγγενή 1ου βαθμού και αρχισε να μου ζητα αποδεικτικό για το λόγω των συναλλαγών (αποδείξεις, τιμολογια που να δικαιολογούν τις μεταφορές - εμπορικό χαρακτήρα !!! ). Αντί να μπορείς να μιλήσεις με κάποιον από το νομικό τους τμήμα, τελικά μιλάς με ινδούς που θέλουν να του στείλεις αποδείξεις (για πράγματα που δεν υπάρχουν). Long story short κλειδώθηκα έξω από αυτούς και cherry on top δεν μπορώ να πληρώσω πουθενά μέσω paypal πλέον με κάρτες που έχουν το ονοματεπώνυμό μου. :nono:

Οι διαδικασίες τους είναι σαν αυτές τις νόμιμης κλοπής βλ Civil asset forfeiture. Εκτός και αν πετύχω πουθενά τον Musk και μου το λύσει ... :rofl:

Κάποιον που να έχει τραπεζική άδεια εννοώ. (Πάνε βρες τον λέει, ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα :p:evil::down:)

jap
26-07-20, 12:25
Τι ύψους ποσό προσπάθησες να μεταφέρεις; Έχεις γενικά κάνει ταυτοποίηση στο PayPal με ταυτότητες ΑΦΜ κ.λπ.? Τα κεφάλαια ήταν από το balance ή από κάρτα; Το 1ου βαθμού το PayPal δεν το γνωρίζει. Αν θες το συζητάμε στο αντίστοιχο νήμα (https://www.adslgr.com/forum/threads/270024-PayPal-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82), αφού γράψεις λεπτομέρειες εκεί.

MyISLM
26-07-20, 12:35
Από κάρτα ήταν (εποχή Capital Controls). Είχα τα πάντα απο ταυτοποίηση και είχα υψηλα όρια. Θα έπρεπε να το γνωρίζει αφού είμασταν ταυτοποιημένοι και οι δυο. Προσπαθούθε το Executive Escalations να μάθει τί αγόραστηκε με αυτά. Σας ζητά εσας η τράπεζα το λόγο γιατί μεταφέρατε πχ 8000 ευρώ από τον ένα λογαριασμό στον άλλο ; Και τι απόδειξη μπορεί να παρουσάσει κανείς, άμα δεν υπάρχει εμπορική συναλλαγή αλλά απλή μεταφορά χρημάτων ; γυρευόπουλος που λενε :mad:

sdikr
26-07-20, 12:49
Από κάρτα ήταν (εποχή Capital Controls). Είχα τα πάντα απο ταυτοποίηση και είχα υψηλα όρια. Θα έπρεπε να το γνωρίζει αφού είμασταν ταυτοποιημένοι και οι δυο. Προσπαθούθε το Executive Escalations να μάθει τί αγόραστηκε με αυτά. Σας ζητά εσας η τράπεζα το λόγο γιατί μεταφέρατε πχ 8000 ευρώ από τον ένα λογαριασμό στον άλλο ; Και τι απόδειξη μπορεί να παρουσάσει κανείς, άμα δεν υπάρχει εμπορική συναλλαγή αλλά απλή μεταφορά χρημάτων ; γυρευόπουλος που λενε :mad:



8000 δεν είναι λίγα, το κάνουν και οι τράπεζες

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/3861932/ypo-elegcho-oi-metafores-poson-ano-ton-1-000-eyro-meso-trapezon

MyISLM
26-07-20, 13:28
Ήταν στις απαρχές των κεφαλαιακών ελέγχων ακόμη

jap
26-07-20, 17:04
Μεταφορά από κάρτα τέτοιου ποσού σε 'φίλο', χτυπά άλλου είδους καμπανάκια, ότι κάνεις εμπορική συναλλαγή και θες να αποφύγεις την προμήθεια του paypal, που δεν είναι ευκαταφρόνητο ποσό. Την εποχή που λες και επειδή προσωπικά έχω σχεδόν πάντα χρήματα στο balance έκανα διευκόλυνση σε αρκετούς που είχαν πρόβλημα λόγω των CC, αλλά για μικροποσά, δεν ξέρω αν θα πέρναγε ποτέ τέτοιο ποσό, κι ας με έχουν φακελωμένο κανονικά στο PayPal. Και δεν νομίζω πως την εποχή που λες πέρναγαν καν συναλλαγές / μεταφορές από κάρτα.

MyISLM
26-07-20, 17:30
Μεταφορά από κάρτα τέτοιου ποσού σε 'φίλο'

Δεν ήταν σε φίλο ήταν σε συγγενή 1ου βαθμού αποδεικνυόμενο αυτό από ταυτοποίηση. Αναφέρομαι στο add funds με κάρτα και συναπτή μεταφορά. Το add funds έχει νομίζω περίπου 0.8 - 0.9% προμήθεια επί του ποσού, την οποία και πλήρωσα κανονικά. Αυτό που αναζητούσαν ήταν να τους αποδείξω τι είδους εμπορικές συναλλαγές ήταν. Έλα ντε που δεν είχαν εμπορικό χαρακτήρα :hmm: Πιάσε το αυγό και κούρεφτο ένα πράγμα :rofl: :rofl: :rofl:

Αν δεν θέλουν να περνούν τα χρήματά μου από τα δίκτυά τους ας το πούν. Oh scratch that το είπαν με τον τρόπο τους parting ways. Το έκαναν ευκολότερο, έτσι δεν πρόκειται να τους επιλέξω αν γίνω seller ποτέ !! :whistle::oneup:



Και δεν νομίζω πως την εποχή που λες πέρναγαν καν συναλλαγές / μεταφορές από κάρτα.

Περνούσαν και παραγερνούσαν σαν χρεώσεις αγορών στην κάρτα στο μέγιστο ημερήσιο όριο αγορών επιτρεπτό από την κάθε τράπεζα.

maxie
27-07-20, 13:30
Εγώ όχι πάντως δεν έχω

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις. Η επιλογή βρίσκεται τέρμα κάτω.


Πάντως πείτε οτι θελετε για το συγκεκριμένο δημοσίευμα. Το πρώτο πράγμα που σου ζητάει η εφαρμογή για το κινητό για ανακτήσεις τους κωδικούς του i-bank είναι ο αριθμός του κινητού σου. Δεν ξερω για σας αλλα για μένα διαβάζοντας τα δημιοσιεύματα σαν attack surface που το αφήνουμε (https://www.zdnet.com/article/sim-swap-horror-story-ive-lost-decades-of-data-and-google-wont-lift-a-finger/) ακάλυπτο αkα αχίλλειος πτέρνα μου φαίνεται

Ήξερα οτι η εθνική έδινε μηχανάκια για λήψη κωδικών με 6 ευρώ κόστος κυρίως σε κατοίκους εξωτερικού. Τους πήρα τηλέφωνο για να μάθω πώς μπορώ να πάρω μηχανάκι αντί να χρησιμοποιώ τα SMS για OTP και μου είπαν το εξής θεϊκό: Η εθνική απο αρχές του άλλου μηνός καταργεί τα μηχανάκια για λήψη κωδικών. Νέα τεχνολογία (Προφανώς το Viber θα εννοούν).

Το TAN που αναφέρατε παραπάνω και χρησιμοποιείτε συμπληρωματικά με username και password έχει να κάνει καμια σχέση με το μηχανάκι που βγάζει otp ;

Edit:

Αν όλα αυτά περί επιθέσεων που συνέβησαν ήταν hyped τότε η ελληνική ένωση τραπεζών δεν θα έβγαζε ανακοίνωση. Η ανακοίνωση δεν μας είχε αποσταλλεί στα ebanking μας με μήνυμα αν δεν υπήρχαν συμβάντα. Το να λέμε είναι συγχρονη τεχνολογία σύγχρονες μέθοδοι και έχουμε ασφάλεια είναι απλά security theater feel secure. Το ρητό λέει ότι οι σωστή κρίση είναι προϊόν λανθασμένης κρίσης.



Θα μας σώσει απο το να φύγουν τα χρήματα σε λογαριασμό άλλης τραπέζης σε ελλάδα ή εξωτερικό ή σε άλλο δικαιούχο εντός της ίδιας τραπέζης.

Η Εθνική από το 2015 σταματά την παροχή των μικρών μηχανών TAN/OTP/Hardware security token (https://en.wikipedia.org/wiki/Security_token) και βάζει ταφόπλακα από αρχές Αυγούστου με αναγκαστική μετάβαση σε SMS ή Viber. :facepalm:

kiliodoylos
28-07-20, 20:19
καλησπερα παιδια...εχω λογαριασμο στην εθνικη....ξαφνικα βλεπω οτι εχει γυρισει αρνητικος?....ειναι δυνατον?...πως μ αφησε και εκανα αγορες χωρις επαρκες υπολοιπο?...η συμβαινει κατι αλλο?

thourios
28-07-20, 20:31
Ίσως είχες ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο υπερανάληψης τα οποία νομίζω ότι έχουν και χρέωση.
Κάποιοι λογαριασμοί επιβαρύνονται με έξοδα ακινησίας αν δεν χρησιμοποιούνται.

kiliodoylos
28-07-20, 20:33
μπορω να το δω στο WEB?

KostakisK
28-07-20, 21:11
μπορω να το δω στο WEB?

Ναί στην κίνηση λογαριασμού

Sebu
28-07-20, 22:51
Πχ ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι έγινε με την Alpha τις προάλλες..

Ηταν προγραμματισμενο εσωτερικα (μη ανακοινωμενο εξωτερικα) release αλλαγων/updates στο ebanking platform το επίμαχο ΣΚ.
Κάτι "στραβωσε", κάτι "χτυπησε" και εγινε ο χαμουλης που εγινε.

Ολα καλα, keep calm and ebanking on.

jap
03-08-20, 18:11
Επιτέλους, έκαναν το αυτονόητο:

Συναλλαγές στις τράπεζες: Αλλάζουν όλα λόγω του κορονοϊού - Ποιες κόβονται από τα ταμεία (https://www.thetoc.gr/oikonomia/article/sunallages-stis-trapezes-allazoun-ola-logo-tis-auxisis-ton-krousmaton-koronoiou/)

Μεταξύ άλλων:


Οι πληρωμές λογαριασμών τρίτων (δημόσιο, ενέργεια, ύδρευση, τηλεφωνία, συνδρομητική τηλεόραση, ασφάλειες, κ.λπ) εξοφλούνται μέσω internet/mobile banking ή στα ΑΤΜ. Δεν θα δίνεται η δυνατότητα εξυπηρέτησης αυτών των συναλλαγών με χρήση μετρητών στο ταμείο.

Η ενημέρωση λογαριασμών (κινήσεων και υπολοίπων) πραγματοποιείται μέσω internet/mobile banking ή στα ΑΤΜ. Ενημερώσεις βιβλιαρίων ταμιευτηρίου δεν θα πραγματοποιούνται στο Δίκτυο Καταστημάτων.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει, αφού σπρώχνουν τον κόσμο να κάνει τις συναλλαγές αυτές στα εσωτερικά μηχανήματα, στην πράξη θα δείξει, αλλά αυτό έπρεπε να έχει γίνει μερικούς μήνες πριν. Όσοι έχουμε αναγκαστικά συναλλαχθεί με τράπεζα για άλλους λόγους, καταλαβαίνουμε.

tempo
03-08-20, 18:48
βλέπω τώρα στο e-banking της Πειραιώς: Προμήθεια για ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ: 6 ευρώ

Πριν απο μερικές ημέρες έγινε μια ανανέωση σε Χρεωστική της alpha bank με 5 ευρώ προμήθεια.

Τελικά τι ισχύει; Η προμήθεια δεν είναι ίδια για όλες τις τράπεζες;

goku
03-08-20, 19:25
βλέπω τώρα στο e-banking της Πειραιώς: Προμήθεια για ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ: 6 ευρώ

Πριν απο μερικές ημέρες έγινε μια ανανέωση σε Χρεωστική της alpha bank με 5 ευρώ προμήθεια.

Τελικά τι ισχύει; Η προμήθεια δεν είναι ίδια για όλες τις τράπεζες;

Ακριβώς, δεν είναι η ίδια, ο καθένας χρεώνει ότι θέλει.

manoulamou
03-08-20, 22:01
ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ εχουν ολες τις ιδιες προμηθειες: η Eθνικη πχ μου χρεωσε 6 ευρω για την ανανεωση της Debit Mastercard, ασε που η παλια ηταν για 5 χρονια και η νεα για τρια :p

GregoirX23
04-08-20, 06:09
Κάπου διάβασα ότι αν την ακυρώσεις πριν την ανανέωση και μετά ζητήσεις νέα αλλά σε visa χρεωστική, δεν έχει χρέωση.. Ισχύει άραγε; :hmm:

aSMiLoN
04-08-20, 15:25
Κάπου διάβασα ότι αν την ακυρώσεις πριν την ανανέωση και μετά ζητήσεις νέα αλλά σε visa χρεωστική, δεν έχει χρέωση.. Ισχύει άραγε; :hmm:

Αν εχεις MasterCard χρεωστικη Εθνικης που ληγει, αντι να πληρωσεις το 6ευρο για την ανανεωση της μπορεις να ζητησεις νεα Visa χρεωστικη Εθνικης χωρις χρεωση -τουλαχιστον απο το mobile app, ισως και απο το web banking- και να ακυρωσεις την Mastercard οταν παρεις την νεα καρτα.

patrickdrd
04-08-20, 15:36
και οταν ληξει η Visa ξανα πισω στη MasterCard κ.ο.κ.;
:whistle:

KostakisK
04-08-20, 16:16
και οταν ληξει η Visa ξανα πισω στη MasterCard κ.ο.κ.;
:whistle:

Εκεί δεν το γλυτώνεις γιατί θα έχεις ήδη κάνει τις αρχικές εκδόσεις των 2 καρτών και απλά σε περίπτωση νέας έκδοσης ή επανέκδοσης σε κάρτα που έχεις χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ισχυεί εφάπαξ το 6 ευρω

GregoirX23
04-08-20, 18:35
Εκεί δεν το γλυτώνεις γιατί θα έχεις ήδη κάνει τις αρχικές εκδόσεις των 2 καρτών και απλά σε περίπτωση νέας έκδοσης ή επανέκδοσης σε κάρτα που έχεις χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ισχυεί εφάπαξ το 6 ευρω

Άρα μια τρύπα στο νερό..:)

KostakisK
04-08-20, 18:37
Άρα μια τρύπα στο νερό..:)

Ε ναί είναι μια τρύπα στο νερό άσε που σου στέλνουν και την χρεωστική 1 χρόνο νωρίτερα απο την ημερομηνία λήξης

GregoirX23
04-08-20, 18:40
Ε ναί είναι μια τρύπα στο νερό άσε που σου στέλνουν και την χρεωστική 1 χρόνο νωρίτερα απο την ημερομηνία λήξης

1 χρόνο πριν την ανανέωση; :hmm:
Δεν θα το έλεγα..
Εμένα λήγει τον άλλο μήνα και ακόμη τπτ..

griniaris
04-08-20, 18:52
Αν σου ληγει τον Ιανουαριο τοτε ναι. θα ερθει τον Δεκεμβριο του προηγουμενου ετους. :p

GregoirX23
04-08-20, 20:03
Αν σου ληγει τον Ιανουαριο τοτε ναι. θα ερθει τον Δεκεμβριο του προηγουμενου ετους. :p

Ο μήνας που γράφει πάνω στη κάρτα υποθέτω ότι εννοεί μέχρι το τέλος του..
Κοινώς θα λειτουργεί και όλο τον επόμενο μήνα..
Με λίγα λόγια εφόσον λήγει τον άλλο μήνα, να την περιμένω μέσα σε αυτό το μήνα ε;
Την χρέωση της επανέκδοσης πως την παίρνουν;
Πιν & κάρτα έρχονται ταχυδρομικώς; Κάτι από τα 2 παλαιότερα νομίζω τα παίρναμε από κατάστημα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.