PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 [159] 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

KostakisK
04-08-20, 20:49
Ο μήνας που γράφει πάνω στη κάρτα υποθέτω ότι εννοεί μέχρι το τέλος του..
Κοινώς θα λειτουργεί και όλο τον επόμενο μήνα..
Με λίγα λόγια εφόσον λήγει τον άλλο μήνα, να την περιμένω μέσα σε αυτό το μήνα ε;
Την χρέωση της επανέκδοσης πως την παίρνουν;
Πιν & κάρτα έρχονται ταχυδρομικώς; Κάτι από τα 2 παλαιότερα νομίζω τα παίρναμε από κατάστημα..

Χρέωση μέσω του λογαριασμού και αν δεν έχεις τίποτα μέσα πάει -6 ευρώ τα οποία θα τραβηχτούν απο την επόμενη κατάθεση

runner70
07-08-20, 23:13
Το κακο με την εθνικη ειναι οτι εκανε πλεον τις καρτες της να κρατανε 3 χρονια απο την ανανεωση. Η πειραιως προς το παρον το κραταει στα 5 χρονια.

GregoirX23
07-08-20, 23:23
Η χρέωση ισχύει και για τις προπληρωμένες;
Μια που είχα βγάλει το 17, και η πιο πρόσφατη, λήγει το 22..

tempo
08-08-20, 02:32
Το κακο με την εθνικη ειναι οτι εκανε πλεον τις καρτες της να κρατανε 3 χρονια απο την ανανεωση. Η πειραιως προς το παρον το κραταει στα 5 χρονια.

και η alpha bank στα 5 χρόνια

GregoirX23
10-08-20, 16:30
Κουφό; Μόλις είδα στο ibank ότι ανανεώθηκε η ίδια κάρτα (αριθμός).. Συνήθως άλλαζε.. Όμως +3 χρόνια δυστυχώς, αντί για+5.. Λογικά θα πρέπει να στείλουν και καινούργιο πλαστικό.. Εννοώντας τη κάρτα.. Τώρα με το πιν θα δείξει τι θα κάνουν.. Αν θα στείλουν άλλο δλδ..
Χρέωση δεν βλέπω ακόμα στη κίνηση.. Ίδωμεν..

minas
10-08-20, 18:44
Κουφό; Μόλις είδα στο ibank ότι ανανεώθηκε η ίδια κάρτα (αριθμός).. Συνήθως άλλαζε.. Όμως +3 χρόνια δυστυχώς, αντί για+5.. Λογικά θα πρέπει να στείλουν και καινούργιο πλαστικό.. Εννοώντας τη κάρτα.. Τώρα με το πιν θα δείξει τι θα κάνουν.. Αν θα στείλουν άλλο δλδ..
Χρέωση δεν βλέπω ακόμα στη κίνηση.. Ίδωμεν..

Στην ανανέωση το σύνηθες είναι να παραμένει ίδιος ο αριθμός και να αλλάζει ημερομηνία και CVV. Πλαστικό στέλνεται τον τελευταίο μήνα πριν την λήξη.
Αλλαγή του αριθμού της κάρτας γίνεται συνήθως σε περίπτωση απώλειας/κλοπής/απάτης.

euri
10-08-20, 21:32
Και το PIN θα παραμείνει το ίδιο.

GregoirX23
10-08-20, 22:06
Στην ανανέωση το σύνηθες είναι να παραμένει ίδιος ο αριθμός και να αλλάζει ημερομηνία και CVV. Πλαστικό στέλνεται τον τελευταίο μήνα πριν την λήξη.
Αλλαγή του αριθμού της κάρτας γίνεται συνήθως σε περίπτωση απώλειας/κλοπής/απάτης.

I see.. Που να θυμάμαι αν και η προηγούμενη είχε τον ίδιο αριθμό.. :oops:
Αλλά για να το λες έτσι θα είναι..
Τελευταίος μήνας πιάνεται αυτός που αναγράφει ως μήνας λήξης; Η στέλνεται από το προηγούμενο μήνα; Κάτι τέτοιο λέγανε τα παιδιά πίσω.

- - - Updated - - -


Και το PIN θα παραμείνει το ίδιο.

Κάτι σαν να θυμόμουν ότι έμενε το ίδιο, το έγραφε κ παλαιότερα στην επιστολή που ερχόταν η κάρτα, αλλά δεν ήμουν σίγουρος..

manoulamou
11-08-20, 03:57
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ
3 χρονια πλεον, ιδιος αριθμος, ιδιο PIN, αλλο CVV... ληγει στο τελος του μηνα που αναγραφει και στελνεται αυνηθως τον προηγουμενο της ληξης.
:whistle:

Doxaios
11-08-20, 08:41
Είχα βάλει στις πάγιες πληρωμές τη σταθερή Vodafone(πρώην cyta). Στην αρχή του μήνα βγήκε ο λογαριασμός Αυγούστου (ο οποίος αναφέρει ότι έχει επιλεγεί η πληρωμή μέσω πάγιων πληρωμών τραπέζης) οπότε κανονικά την τελευταία ημέρα του Αυγούστου θα γινόταν η πληρωμή αυτόματα μέσω τραπέζης. Πρίν 2 ημέρες αφαίρεσα τη συγκεκριμένη πάγια πληρωμή μέσω του ebanking της τράπεζας. Στο τέλος του μήνα θα γίνει αυτόματα η πληρωμή και θα ισχύσει από τον άλλο μήνα η αλλαγή?

21706
11-08-20, 11:48
Είχα βάλει στις πάγιες πληρωμές

Ποιας τράπεζας;

Doxaios
11-08-20, 16:37
Ποιας τράπεζας;

Alpha bank

manoulamou
11-08-20, 17:37
Εχει διαφορα η συγκεκριμενη διαδικασια απο τραπεζα σε τραπεζα;

Τηλεφωνική Εξυπηρέτηση: 210 326 0000 Καθημερινά 8:00 – 22:30
https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/epikoinonia/erotisi-gia-proion

Λογικα στον επομενο λογ/σμο όπου ΔΕΝ θα αναγραφεται ρητα η πληρωμη μεσω τραπεζας... θα ισχυσει η ακυρωση...

Doxaios
11-08-20, 19:00
Το θέμα είναι να πληρώσω όμως τώρα ή θα πληρώσω και μετά θα τραβήξουν και την πάγια?

manoulamou
11-08-20, 23:48
Επισης μπορεις να περιμενεις μετα τη ληξη για να το πληρωσεις, εαν δεν γινει αυτοματα με την παγια, δεν θα στο κοψουν και αμεσως :p

cool11
12-08-20, 22:26
Αυτο το μηνυμα εντος της winbank, το ειδατε;

------------

Νέα υπηρεσία διασύνδεσης προϊόντων άλλων τραπεζών

Τώρα, με τη νέα υπηρεσία της Τράπεζας Πειραιώς, μπορείτε να έχετε τη συνολική εικόνα των οικονομικών σας, σε ένα σημείο. Πλέον, έχετε τη δυνατότητα να προσθέσετε στη winbank λογαριασμούς πληρωμών και κάρτες που τηρείτε στην Alpha Bank, τη Eurobank και την Εθνική Τράπεζα.

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείτε να βλέπετε ανά πάσα στιγμή τα υπόλοιπα των λογαριασμών πληρωμών , πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών άλλων τραπεζών, στην ενότητα «Με μια Ματιά» στην αρχική σας σελίδα καθώς και τις συναλλαγές των λογαριασμών και καρτών άλλων τραπεζών, στην ενότητα «Λίστα Συναλλαγών».
----------

Τι ειναι αυτο ρε παιδια;
Εγινε καμια εξαγορα και δεν το πηραμε χαμπαρι;
Εγινε κανενα νεο συστημα 'διας', αυτη τη φορα για καρτες και λογαριασμους;
Τι καινουριο φερνει;
Και με ποια χρεωση;

sdikr
12-08-20, 22:32
Αυτο το μηνυμα εντος της winbank, το ειδατε;

------------

Νέα υπηρεσία διασύνδεσης προϊόντων άλλων τραπεζών

Τώρα, με τη νέα υπηρεσία της Τράπεζας Πειραιώς, μπορείτε να έχετε τη συνολική εικόνα των οικονομικών σας, σε ένα σημείο. Πλέον, έχετε τη δυνατότητα να προσθέσετε στη winbank λογαριασμούς πληρωμών και κάρτες που τηρείτε στην Alpha Bank, τη Eurobank και την Εθνική Τράπεζα.

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείτε να βλέπετε ανά πάσα στιγμή τα υπόλοιπα των λογαριασμών πληρωμών , πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών άλλων τραπεζών, στην ενότητα «Με μια Ματιά» στην αρχική σας σελίδα καθώς και τις συναλλαγές των λογαριασμών και καρτών άλλων τραπεζών, στην ενότητα «Λίστα Συναλλαγών».
----------

Τι ειναι αυτο ρε παιδια;
Εγινε καμια εξαγορα και δεν το πηραμε χαμπαρι;
Εγινε κανενα νεο συστημα 'διας', αυτη τη φορα για καρτες και λογαριασμους;
Τι καινουριο φερνει;
Και με ποια χρεωση;

Εχει αναφερθεί ξανά στο νήμα εδώ αλλά και στο νήμα των καρτών

goku
12-08-20, 23:41
Αυτο το μηνυμα εντος της winbank, το ειδατε;

------------

Νέα υπηρεσία διασύνδεσης προϊόντων άλλων τραπεζών

Τώρα, με τη νέα υπηρεσία της Τράπεζας Πειραιώς, μπορείτε να έχετε τη συνολική εικόνα των οικονομικών σας, σε ένα σημείο. Πλέον, έχετε τη δυνατότητα να προσθέσετε στη winbank λογαριασμούς πληρωμών και κάρτες που τηρείτε στην Alpha Bank, τη Eurobank και την Εθνική Τράπεζα.

Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείτε να βλέπετε ανά πάσα στιγμή τα υπόλοιπα των λογαριασμών πληρωμών , πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών άλλων τραπεζών, στην ενότητα «Με μια Ματιά» στην αρχική σας σελίδα καθώς και τις συναλλαγές των λογαριασμών και καρτών άλλων τραπεζών, στην ενότητα «Λίστα Συναλλαγών».
----------

Τι ειναι αυτο ρε παιδια;
Εγινε καμια εξαγορα και δεν το πηραμε χαμπαρι;
Εγινε κανενα νεο συστημα 'διας', αυτη τη φορα για καρτες και λογαριασμους;
Τι καινουριο φερνει;
Και με ποια χρεωση;

Το έβγαλε και σε μένα. Καμιά σχέση αυτό που λες για εξαγορά. Μπορείς να συνδέσεις τα e-banking που έχεις από άλλες τράπεζες σε αυτό της Πειραιώς για να τα βλέπεις όλα μαζί συγκεντρωμένα. Πολύ χονδρικά φυσικά αυτό που λέω, δεν έχω δει τι πληροφορίες θα τραβάει από τις άλλες τράπεζες, ας μας πει κάποιος που να ξέρει.

minas
13-08-20, 18:32
Όλες οι τράπεζες έχουν υποχρεωθεί να υλοποιήσουν "Open Banking" και να προσφέρουν διαλειτουργικότητα μεταξύ τους.
Λογικά στο μέλλον περιμένουμε και πιο πλούσιες υπηρεσίες, προς το παρόν μπορούμε να βλέπουμε λογαριασμούς και κάρτες άλλων τραπεζών.

aSMiLoN
13-08-20, 19:18
Νομιζω η μονη χρησιμη υπηρεσια θα ηταν η δωρεαν διατραπεζικη μεταφορα χρηματων, τα αλλα ειναι nice to have αλλα δε λενε και κατι.

cool11
13-08-20, 20:58
Το έβγαλε και σε μένα. Καμιά σχέση αυτό που λες για εξαγορά. Μπορείς να συνδέσεις τα e-banking που έχεις από άλλες τράπεζες σε αυτό της Πειραιώς για να τα βλέπεις όλα μαζί συγκεντρωμένα. Πολύ χονδρικά φυσικά αυτό που λέω, δεν έχω δει τι πληροφορίες θα τραβάει από τις άλλες τράπεζες, ας μας πει κάποιος που να ξέρει.

Δηλαδη, αν δεν εχω ebanking σε μια τραπεζα, αλλα εχω τραπεζικο λογαριασμο+καρτα, δεν μπορω να τα βλεπω μεσα απο winbank?

euri
13-08-20, 21:01
Δηλαδη, αν δεν εχω ebanking σε μια τραπεζα, αλλα εχω τραπεζικο λογαριασμο+καρτα, δεν μπορω να τα βλεπω μεσα απο winbank?

Όχι, διότι η σύνδεση θα πρέπει να γίνει με χρήση των κωδικών ebanking της άλλης τράπεζας.

stefanos1999
13-08-20, 23:00
Η τράπεζα-αποδέκτης έχει πρόσβαση στα μεταβιβαζομενα απο τις τρίτες τράπεζες δεδομένα; Πχ πληθος-ειδος προϊόντων, υπόλοιπα κτλ

NARCOSYNTHESIS
14-08-20, 17:57
Ερώτηση και συγνώμη αν δεν είναι το κατάλληλο topic ή αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν, με την αναζήτηση δεν βρήκα κάτι σχετικό πάντως...

Χρειάζεται να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό για λογούς μισθοδοσίας επειδή δεν είμαι το πρώτο όνομα σε αυτόν που είμαι ήδη συνδικαιούχος, γίνεται να το κάνω Online ;
Αν αντιλαμβάνομαι σωστά το Λογαριασμός live (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/trapezikoi-logariasmoi/logariasmos-live/pos-anoigete-logariasmo-live)της Eurobank είναι αυτό που ζητάω ή καμιά σχέση;

user2163
14-08-20, 18:55
Ερώτηση και συγνώμη αν δεν είναι το κατάλληλο topic ή αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν, με την αναζήτηση δεν βρήκα κάτι σχετικό πάντως...

Χρειάζεται να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό για λογούς μισθοδοσίας επειδή δεν είμαι το πρώτο όνομα σε αυτόν που είμαι ήδη συνδικαιούχος, γίνεται να το κάνω Online ;
Αν αντιλαμβάνομαι σωστά το Λογαριασμός live (https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/trapezikoi-logariasmoi/logariasmos-live/pos-anoigete-logariasmo-live)της Eurobank είναι αυτό που ζητάω ή καμιά σχέση;

Ο λογαριασμός Live είναι ταμιευτηρίου για αποταμιεύσεις εσύ θες τρεχούμενο λογαριασμό μισθοδοσίας.Μόνο από κατάστημα μπορούν να σου ανοίξουν τέτοιο λογαριασμό.
Δεν νομίζω βέβαια να υπήρχε θέμα να μπαίνει η μισθοδοσία εκεί αλλά καλύτερα να ανοίξεις λογαριασμό μισθοδοσίας.Θα χρειαστείς και κάποιο έγγραφο από τον εργοδότη σου σίγουρα.
Εσύ στην ουσία θες αυτό: https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/trapezikoi-logariasmoi/logariasmos-misthodosias-suntaksis

yyy
14-08-20, 21:02
Χρόνια χρησιμοποιώ live λογαριασμούς για μισθοδοσία. Κανένα απολύτως θέμα!

manoulamou
14-08-20, 22:04
Με τα επιτοκια ανυπαρκτα πλεον η πραγματικη διαφορα εγκειται στο καρνε επιταγων!
:whistle:

al3x1k0
14-08-20, 22:12
Και πόσοι ζητάνε πλέον; Άσε που από ότι ξέρω οι τράπεζες ζητούν έναν περίδρομο χαρτιά λες και παίρνεις δάνειο και πολλές φορές σε εκβιάζουν να κάνεις και καμία ασφάλεια.

KostakisK
14-08-20, 23:56
Μπορείς επίσης να ανοίξεις λογαριασμού ταμιευτηρίου στην εθνική ηλεκτρονικά...και με τους κωδικους ebanking μολις μπει στο ibank μπορεις να ανοιξεις και προσθετα εναν τρεχουμενο. εγω ανοιξα ταμιευτηριου για να γινω πελατης πχ και μετα τρεχουμενο, δεν ζηταει εγγραφα μονο ενα sms επιβεβαιωσεις απο το κινητο σου χρειαζεται για 2ο λογαριασμο τρεχουμενο

NARCOSYNTHESIS
15-08-20, 13:23
Είχα την αίσθηση / κρυφή ελπίδα ότι λόγω covid19 είχε απλοποιηθεί η όλη διαδικασία και υπήρχε η δυνατότητα για online άνοιγμα λογαριασμού, ειδικά από τράπεζα που κάποιος είναι ήδη πελάτης της. Θα δοκιμάσω με την Εθνική και βλέπουμε.

KostakisK
15-08-20, 21:04
Είχα την αίσθηση / κρυφή ελπίδα ότι λόγω covid19 είχε απλοποιηθεί η όλη διαδικασία και υπήρχε η δυνατότητα για online άνοιγμα λογαριασμού, ειδικά από τράπεζα που κάποιος είναι ήδη πελάτης της. Θα δοκιμάσω με την Εθνική και βλέπουμε.

Εθνικη λεμε ναι αν εισαι πελατης ηδη μπορεις με ενα πατημα του κουμπιου να ανοιξεις τρεχουμενο

- - - Updated - - -

Αν δεν εισαι κατεβασε την εφαρμογης τους και ανοιξε

manoulamou
16-08-20, 08:53
ΑΛΛΑΓΗ κωδικου password στο ibank της Εθνικης
καθε πότε γινεται
ειναι υποχρεωτικη
προηγειται καποια ειδοποιηση;

jkoukos
16-08-20, 10:33
Κάθε 3 μήνες, είναι υποχρεωτικό και βγάζει μήνυμα αλλαγής του μόλις προσπαθήσεις να συνδεθείς στο e-banking.

manoulamou
16-08-20, 10:47
:hmm:
Ο μυστικος κωδικος μου ανανεωθηκε πριν περιπου 3 μηνες,
και την προηγουμενη φορα
οι οδηγιες ελεγαν πως θα ισχυσει για ΕΞΗ μηνες....
ΕΘΝΙΚΗ

MyISLM
16-08-20, 13:13
Η Εθνική από το 2015 σταματά την παροχή των μικρών μηχανών TAN/OTP/Hardware security token και βάζει ταφόπλακα από αρχές Αυγούστου με αναγκαστική μετάβαση σε SMS ή Viber.


https://www.protothema.gr/greece/art...a-pos-edrasan/

Ακόμα πιστεύετε ότι η γεννήτρια ήταν βάρος στην τσέπη μας?


Ακόμα νομίζετε οτι είστε ασφαλείς χρησιμοποιώντας το κινητό στο gmail ή στον email provider σας και στην τράπεζά σας και οτι μόνο αν σας κλέψουν τη συσκευή σας θα έχετε πρόβλημα ;

Αν δεν σας εκανε να αναρωτηθείτε για αυτού του είδους απάτης το δημοσίευμα από το "αξιόπιστο" πρώτο θέμα δείτε και αυτό (https://www.kathimerini.gr/1092053/article/epikairothta/ellada/neo-xtyphma-apo-toys-peirates-twn-kartwn-sim)

Επίσης το (αγγλικό κινητό) κινητό της Three που ζητησα να μπεί στην εθνική τράπεζα σε αντικατάσταση του ελληνικού φοιτητικού που θα δώσω στην μάνα μου, με ενημερωσαν ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηλεκτρονικές αγορές (MasterCard Secure Code), δηλαδή μια τρύπα στο νερό. Δοκίμασα να το ορίσω απο το Web και μου εβγαζε κωδικό σφάλματος. Ααα μου λέει ο υπάλληλος που μιλησα τηλεφωνικά αυτή η υπηρεσία δουλεύει μόνο με ελληνικά κινητά :evil::twisted: :rtfm: !!!

sdikr
16-08-20, 13:22
Ακόμα νομίζετε οτι είστε ασφαλείς χρησιμοποιώντας το κινητό στο gmail ή στον email provider σας και στην τράπεζά σας ;

Αν δεν σας εκανε να αναρωτηθείτε για αυτού του είδους την απάτη το "αξιόπιστο" πρώτο θέμα δείτε και αυτό (https://www.kathimerini.gr/1092053/article/epikairothta/ellada/neo-xtyphma-apo-toys-peirates-twn-kartwn-sim)

Επίσης το (αγγλικό κινητό) κινητό της Three που ζητησα να μπεί στην εθνική τράπεζα σε αντικατάσταση του ελληνικού φοιτητικού που θα δώσω στην μάνα μου, με ενημερωσαν ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηλεκτρονικές αγορές (MasterCard Secure Code), δηλαδή μια τρύπα στο νερό. Δοκίμασα να το ορίσω απο το Web και μου εβγαζε κωδικό σφάλματος. Ααα μου λέει ο υπάλληλος που μιλησα τηλεφωνικά αυτή η υπηρεσία δουλεύει μόνο με ελληνικά κινητά :evil::twisted: :rtfm: !!!

Ναι αισθανόμαστε ασφαλείς
ίσως και παραπάνω σε σύγκριση με τις γεννήτριες https://en.wikipedia.org/wiki/RSA_SecurID#March_2011_system_compromise

MyISLM
16-08-20, 19:06
Ναι αισθανόμαστε ασφαλείς

Ok then. Can't argue with authority που λένε. :) :whistle: :respekt:

Πάντως το επιχείρημά σας κύριε λολόσκυλο είναι οτι έγινε επίθεση phising στην εταρεία κατασκευής των γεννητριών ή οτι απο τη διαρροή της επίθεσης κάποιοι έκαναν αποσυμπίληση και βρήκαν οτι αν γνωρίζεις τον σειριακό αριθμό γεννήτριας συγκεκριμένης υλοποίησης τότε μπορείς να παράγεις κωδικούς ;


217901

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ προσωπικά θεωρώ οτι είναι πιο πιθανό αν κάποιος γνωρίζοντας στοιχεία όπως ημερομηνία γενησης, ονομα επώνυμό σας, της μητέρας σας και του πατέρα σας μέσω πλαστογραφίας να δοκιμάσει να κλέψει τον έλεγχο του κινητού σας και μέσω αυτού (του κινητού) να επαναφέρει το email που χρησιμοποιείτε για το ebanking και στην συνέχεια τους κωδικούς του ίδιου του ebanking.

Το να εφαρμόσει exploit απαιτεί αρκετά πιο ειδική τεχνογνωσία και συνεπώς μεγαλύτερο κόστος σε σχέση με την πλαστογραφία που απαιτείται στην κλοπή του αριθμού του κινητού σας.


Τώρα βέβαια για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου που λένε και να υποστηρίξω το επιχείρημα του λολόσκυλου πολλές φορές ο τρόπος λειτουργείας των κακοποιών (τουλάχιστον για το εξωτερικό, δεν ξερουμε ακομα για ελλάδα) είναι να πληρώνουν κάποιον υπάλληλο τράπεζας που τα "παίρνει" (βλ στην ελλάδα με την μείωση του κόστους που κάνουν οι τράπεζες να έχουμε απο το σπίτι τους υπαλλήλους με χαμηλούς μισθούς και ευέλικτες συνθήκες εργασίας) κάποια χρήματα για να δώσει στους επιτηθέμενους στοιχεία που μπορεί να τους λείπουν χρειάζονται για να κάνουν την επίθεση επιτυχώς (βλ ακόμα και S/N του token).

Πάντως ακόμα και να ξέρουν το S/N του token δεν σημαίνει οτι θα υπάρχει και κάποιο exploit σε αυτό απαραίτητα.

Προσωπικά το δικό μου token είναι κατασκευής 2016 οποτε δεν ανησυχώ ακόμα.

Αν είναι για να πεί και η Attica σταματαμε να το υποστηρίζουμε στα συστήματά μας κάποια στιγμή, προσωπικά θεωρώ οτι για την προστασία των κεφαλαίων μου καλύτερα να μπώ στον κόπο και στα έξοδα να πάρω το αεροπλάνο και να πετάξω προς κάποια από αυτές τις τράπεζες (που να έχουν τραπεζική άδεια και να συμμετέχουν σε ταμείο προστασίας καταθετών της χώρας που έχουν την έδρα) και που μετριούνται στα δάχτυλα των δύο χεριών παγκοσμίως και έχουν είτε totp είτε hardware γεννήτρια, είτε verification με fido key

sdikr
16-08-20, 19:39
Δεν είναι σκύλος, είναι λαγός, και το lo-lo σημαίνει όχι όχι

Το επιχείρημα μου είναι στο ότι ακόμα και αυτό που θεωρείς εσύ ασφαλές δεν είναι.

MyISLM
16-08-20, 20:03
Το επιχείρημα μου είναι στο ότι ακόμα και αυτό που θεωρείς εσύ ασφαλές δεν είναι.

όχι όχι απο ποια γλώσσα μεταφράζεται ;



Το επιχείρημα μου είναι στο ότι ακόμα και αυτό που θεωρείς εσύ ασφαλές δεν είναι.


Σίγουρα τίποτα δεν είναι απόλυτα ασφαλές. Το ζήτημα (όπως λένε και ειδικοί στην ασφάλεια) είναι ανεβάσουμε την πολυπλοκότητα και το κόστος για μια επίθεση. Έτσι λένε οτι είμαστε ποιό ασφαλείς. Τώρα ο καθένας προσωπικά αποφασίζει πως θα το κάνει αυτό και τι μέτρα μπορεί να λάβει.

Πιθανολογώ οτι αν οι παθόντες της επίθεσης αυτής δεν είχανε το κινητό τους περασμένο ποθενά στο gmail, αλλά αντιθέτως χρησιμοποιούσαν authy με χρήση σταθερού τηλεφώνου (και χωρίς τη δυνατότητα πολλαπλών συσκευών που έχει η εφαρμογή του authy) για τον λογαριασμό της Google η κλοπή των χρημάτων δεν θα μπορούσε να γίνει καθώς οι τράπεζες πέρα απο την αποστολή κωδικών στο κινητό στέλνουν και email για την επαναφορά των κωδικών ebanking. Όπότε αν δεν μπορούν να μπούν στο mail (επειδή δεν έχετε καταχωρημένο τον αριθμό του κινητού για επαναφορά στον λογαριασμό της Google από τους επιτηθέμενους, αλλά αντιθέτως χρησιμοποιείτε Authenticator app βλ Authy), τότε η επίθεση σταματά και η κλοπή δεν είναι δυνατό να γίνει.

Προφανώς με τη χρήση authenticator apps πρέπει να είμαστε προσεκτικοί (βλ κλοπή συσκευής που εχουμε εγκατεστημένο το Authenticator app). Εγώ προσωπικά που έχω authenticator app το εχω σε συσκευή που την έχω μόνο γι αυτό το σκοπό και δεν περνάω άλλες εφαρμογές ούτε πολυ σερφαρω στο internet μεσω αυτής (και πρέπει κατα προτίμηση να κρατάται το λογισμικό του android συστήματος ενημερωμένο ). Το χειρίζομαι σαν να είναι hardware token της τράπεζας και δεν βγαίνει ούτε αυτό το κινητό ούτε το token της τράπεζας απο το σπίτι, και φυλάγονται με τον ίδιο τρόπο.

Φυσικά όλα αυτά περι ασφάλειας είναι αντιστάθμιση μεταξύ χρηστικότητας και πολυπλοκότητας/δυσκολίας στην χρήση ;) (Το λένε και αλλιώς no free lunch, όλα τα πράγματα έχουν ένα κόστος).

Το να έχεις γεννήτρια ή totp θα σταματούσε τα οικονομικά εγκλήματα σίγουρα. Τώρα βέβαια αν κάποιος με προϋπολογισμό κάποιων εκατομμυρίων θέλει να έχει πρόσβαση στα συστήματα και τους λογαριασμού σου (βλ αλλοδαπή υπηρεσία ασφαλείας που κάνει προσωπική επίθεση) ακόμα και αυτά ίσως να μην φτάσουν.

sdikr
16-08-20, 20:16
όχι όχι απο ποια γλώσσα μεταφράζεται ;





Σίγουρα τίποτα δεν είναι απόλυτα ασφαλές. Το ζήτημα (όπως λένε και ειδικοί στην ασφάλεια) είναι ανεβάσουμε την πολυπλοκότητα και το κόστος για μια επίθεση. Έτσι λένε οτι είμαστε ποιό ασφαλείς. Τώρα ο καθένας προσωπικά αποφασίζει πως θα το κάνει αυτό και τι μέτρα μπορεί να λάβει.

Πιθανολογώ οτι αν οι παθόντες της επίθεσης αυτής δεν είχανε το κινητό τους περασμένο ποθενά στο gmail, αλλά αντιθέτως χρησιμοποιούσαν authy με χρήση σταθερού τηλεφώνου (και χωρίς τη δυνατότητα πολλαπλών συσκευών που έχει η εφαρμογή του authy) για τον λογαριασμό της Google η κλοπή των χρημάτων δεν θα μπορούσε να γίνει καθώς οι τράπεζες πέρα απο την αποστολή κωδικών στο κινητό στέλνουν και email για την επαναφορά των κωδικών ebanking. Όπότε αν δεν μπορούν να μπούν στο mail (επειδή δεν έχετε καταχωρημένο τον αριθμό του κινητού για επαναφορά στον λογαριασμό της Google από τους επιτηθέμενους, αλλά αντιθέτως χρησιμοποιείτε Authenticator app βλ Authy), τότε η επίθεση σταματά και η κλοπή δεν είναι δυνατό να γίνει.

Προφανώς με τη χρήση authenticator apps πρέπει να είμαστε προσεκτικοί (βλ κλοπή συσκευής που εχουμε εγκατεστημένο το Authenticator app). Εγώ προσωπικά που έχω authenticator app το εχω σε συσκευή που την έχω μόνο γι αυτό το σκοπό και δεν περνάω άλλες εφαρμογές ούτε πολυ σερφαρω στο internet μεσω αυτής (και πρέπει κατα προτίμηση να κρατάται το λογισμικό του android συστήματος ενημερωμένο ). Το χειρίζομαι σαν να είναι hardware token της τράπεζας και δεν βγαίνει ούτε αυτό το κινητό ούτε το token της τράπεζας απο το σπίτι, και φυλάγονται με τον ίδιο τρόπο.

Φυσικά όλα αυτά περι ασφάλειας είναι αντιστάθμιση μεταξύ χρηστικότητας και πολυπλοκότητας/δυσκολίας στην χρήση ;) (Το λένε και αλλιώς no free lunch, όλα τα πράγματα έχουν ένα κόστος).

Το να έχεις γεννήτρια ή totp θα σταματούσε τα οικονομικά εγκλήματα σίγουρα. Τώρα βέβαια αν κάποιος με προϋπολογισμό κάποιων εκατομμυρίων θέλει να έχει πρόσβαση στα συστήματα και τους λογαριασμού σου (βλ αλλοδαπή υπηρεσία ασφαλείας που κάνει προσωπική επίθεση) ακόμα και αυτά ίσως να μην φτάσουν.

Εγώ έχω καλύτερο security από όλους, δεν αφήνω λεφτά μέσα :p

Για όλα πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει μια στάθμιση ασφάλειας και λειτουργικότητας και φυσικά ανάλογα και το τι έχεις να προστατέψεις.
Το να έχω τα κλειδιά μόνο στο σπίτι μου αφαιρεί σε ευκολία αλλά μου προσθέτει σε ασφάλεια.

Το να είχες γεννήτρια και otp δεν θα σταματούσε τα οικονομικά εγκλήματα, αν είχε δεν θα είχαμε οικονομικά εγκλήματα καθώς γεννήτριες κλπ υπάρχουν εδώ και χρόνια.


το lo είναι απο τα εβραϊκά לא דואג lo doeg

manoulamou
16-08-20, 20:33
Ποια ασφαλεια... πηξαμε στους αμερικανο-σιωνιστες... ακομη κι εδω μεσα!
:p

MyISLM
16-08-20, 20:49
Το να είχες γεννήτρια και otp δεν θα σταματούσε τα οικονομικά εγκλήματα, αν είχε δεν θα είχαμε οικονομικά εγκλήματα καθώς γεννήτριες κλπ υπάρχουν εδώ και χρόνια.

Φυσικά εννοώ τα εγκλήματα που γίνονται μέσω πλαστογραφίας και port out/sim swap. Οι γεννήτριες και τα totp δεν θα σταματούσαν επιθέσεις που γίνονται μέσω ψαρεματος, καθώς ως γνωστόν ο ανθρώπινος παράγοντας είναι και αυτός σημαντική αδυναμία ασφαλείας.


Εγώ έχω καλύτερο security από όλους, δεν αφήνω λεφτά μέσα


True story αλλά το κάτω απο το στρώμα δεν δουλεύει υπο όλες τις συνθήκες.

Κάτι είδα οτι η DeGiro χρηματιστηριακή χρησιμοποιεί totp. Θα αναφερω περισσότερα στο thread μόλις ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το λογαριασμό (γράφτηκα πριν απο λιγες μερες ακομα δεν εκανα το πρώτο login).


Ποια ασφαλεια... πηξαμε στους αμερικανο-σιωνιστες... ακομη κι εδω μεσα!

Πέστα χρυσόστομε !! Δηλώνω παρών :lol: Και δεν ξερω σε ποια τραπεζα να βάλω τα εκατομυρια shekel που έχω χεχεχε :rofl: ;) :p

manoulamou
16-08-20, 22:47
Τι να το κανεις το στρωμα, αμα δεν εχεις ουτε bitcoin?
:twisted:

MyISLM
17-08-20, 00:04
Δοκιμασα να απενεργοποιήσω την λήψη κωδικών otp στο κινητό που έχει η Eurobank στις ρυθμίσεις. Στην συνέχεια πήγα στην σελίδα επαναφοράς κωδικών ebanking και περιέργως οι κωδικοί έρχονται κανονικά ... :twisted:

Τώρα βεβαια θα μου πεί κάποιος οτι πρέπει να γνωρίζει τον αριθμό της κάρτας και το pin αλλά δεν με πείθει πολύ ... :mad:

marcus1
19-08-20, 20:02
Yπάρχει κάποιος λόγος που οι εταιρίες delivery έχουν σάπιες εφαρμογές κινητού ;

Τις προάλλες παραγγελία από κινητό μέσω efood, 5 ευρώ χρέωση πάνω (δεν ενεργοποίησαν την προσφορά), έγινε επιστροφή χρημάτων όταν τους ειδοποίησα γι'αυτό.

Σήμερα παραγγελία από skroutz food μέσω κινητού, διπλή χρέωση.

bxenos
24-08-20, 01:55
Η ετε δεν παιζεται. Σε εμενα εμφανισε ξαφνικα αλλη ημερομηνία γέννησης :). Ξαφνικα μεγαλωσα. ...
Μετά την Εθνική και η alpha αποφάσισε να μου αλλάξει ημερομηνία γέννησης...

δεν με ταυτοποιούν στο τηλέφωνο και μου λένε να παω από κατάστημα να διορθώσω το λάθος.
Τον Μάιο (2020) που ακύρωσα μια mastercard (που είχε αντικαταστήσει την american express) δεν υπήρχε πρόβλημα με την τηλεφωνική ταυτοποίηση, τώρα το προκάλεσαν.

Εγω:Απαντώ ότι δικό σας είναι το λάθος, βρείτε το και διορθώστε το, σε κάποια αναβάθμιση του web banking σας τα κάνατε μαντάρα.
Αλφα: Μα έχετε άλλη ημερομηνία γέννησης...
Εγω: Λες να μην ξέρω πότε γεννήθηκα; Λες στα άντα χρόνια που έχω λογαριασμό με την τράπεζα σας και στις διάφορες τηλεφωνικές ταυτοποιήσεις που έχουν γίνει (με ενεργοποίηση καρτων, προβλήματα στις πάγιες εντολές που βγάζαν system error στο site τους!!! κλπ), ξαφνικα να άλλαξα ημερομηνία γέννησης;;;;; ξαναγεννήθηκα και δεν το ξέρω;
Στο κάτω κάτω έχετε φωτοτυπία ταυτότητας, ξαναδείτε τη και διορθώστε τη. Βρείτε και το μακάκα που μου άλλαξε ημερομηνία.
Αλφα: εμεις δεν μπορούμε...
Εγω: το ξέρω ότι η τηλεφ εξυπηρέτηση δεν μπορεί, ενημερώστε τους αρμόδιους συναδέλφους σας, ενημερώστε τον προιστάμενο σας, βρείτε λύση. Δικό σας θέμα είναι...
Αλφα: μόνο σε κατάστημα γίνεται και θα πρέπει να πάτε...
Εγω: αδιέξοδη συζήτηση, αντε για...

Παλιότερα στην αναβάθμιση στη συμβατή με κινητά ιστοσελίδα, είχα βρει ένα τρόπο να προξενώ system error στις πάγιες εντολές. Τους ενημέρωσα με email και απάντησε ο τελευταίος πιο άχρηστος υπαλληλίσκος που δεν καταλάβενε για τι του μίλαγα... και τότε δεν ασχολήθηκα άλλο, δεν άξιζε τον κόπο. Τι στα κομάτια κάνουν στις τράπεζες αυτές; Βιώνουν κανένα post-millenium bug? Διόρθωσαν τις ημερομηνίες round 2000 και σκορπίσαν τα προβλήματα αλλού; Δεν έχει παρουσιαστεί σε άλλον πρόβλημα με ημερομηνίες;


Θα μάθω πλαγίως πότε γεννήθηκα για την alpha για να το χειρίζομε αναλόγως. Σε κατάστημα δεν πάω χωρίς να έχω δικό μου λόγο.

thourios
24-08-20, 12:45
Για συμπλήρωσε αυτήν την φόρμα. Είχα βρει λύση σε κάποια θέματα που είχα.
https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/epikoinonia/case

bxenos
25-08-20, 01:20
Θελω να αποφυγω την ταλαιπωρία της επισκεψης σε καταστημα και ισως αν τους ενημερωσω εγγραφως, να μην τη γλυτωσω.
Θα προσπαθήσω να μαθω αν εχουν log αλλαγων, ποτε και πως εγινε αυτο.

manoulamou
25-08-20, 10:11
Τι να γλυτωσεις: αυτοι εκαναν το λαθος, αυτοι πρεπει να το διορθωσουν!
Οχι να ταλαιπωρουν - θετουν σε κινδυνο τους πελατες τους
εν μεσω πανδημιας!

ardi21
25-08-20, 20:10
Σκεφτομαι να πω της μητερας μου να βγαλει κωδικους e-banking στην Εθνικη. Δεν χρησιμοποιει smartphone οποτε υποθετω πρεπει να παει σε καταστημα. Γνωριζετε τι χαρτια πρεπει να εχει μαζι της?

Επισης λογικα χρειαζεται και ενας λογαριασμος κινητου για να δηλωθει ο αριθμος. Η μητερα μου ομως χρησιμοποιει καρτοκινητο το οποιο ειναι στο ονομα του πατερα μου. Θα πρεπει να γινει μεταβιβαση στο ονομα της μητερας μου προφανως, αλλα τι θα δωσει στην τραπεζα ως αποδεικτικο αφου δεν βγαινει λογαριασμος για τον συγκεκριμενο αριθμο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.