PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 [164] 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

narsis
14-10-20, 17:09
Η ΕΥΔΑΠ λοιπόν δηλώνει στην ΕΤΕ ότι ως κωδικός
ανάθεσης θα χρησιμοποιηθεί ο αριθμός μητρώου
Και η ΕΤΕ δεν το αναφέρει αυτό πουθενά στις
σελίδες της ώστε ο πελάτης να μην χρειάζεται να
τους ρωτήσει.

Για την ακρίβεια η ΕΥΔΑΠ δηλώνει ότι θα έχει μοναδικό κωδικό λογαριασμού και μοναδικό κωδικό ανάθεσης και τους στέλνει. Δεν αναφέρει που είναι στο λογαριασμό και πως λέγεται. Και να μην τους έχει πάνω στο λογαριασμό ή να τους αναφέρει ως "Μπάμπη" και ως "Τάκη", δεν αλλάζει κάτι στο σύστημα πληρωμής από την τράπεζα. Οι "σοβαρές" εταιρείες το αναφέρουν ως κωδικό πληρωμής και κωδικό πάγιας εντολής/ανάθεσης στο λογαριασμό επάνω καθαρά.

manoulamou
14-10-20, 17:24
ΑΠΟΡΙΑ:
οι υπολοιπες τραπεζες - εκτος της Εθνικης - αναφερουν καπου, ποιος ειναι ο κωδικος αναθεσης
ή αποτελει... πρωτοτυπια της ΕΤΕ;
:hmm:

narsis
14-10-20, 17:40
ΑΠΟΡΙΑ:
οι υπολοιπες τραπεζες - εκτος της Εθνικης - αναφερουν καπου, ποιος ειναι ο κωδικος αναθεσης
ή αποτελει... πρωτοτυπια της ΕΤΕ;
:hmm:

Κάποιες πληρωμές έχουν "υποδείγματα" , και σε άλλες τράπεζες και στην ΕΤΕ. Π.χ αν πας πληρωμή ΔΕΗ δίπλα στο πεδίο του κωδικού πληρωμής έχει "Βοήθεια" και σου βγάζει φωτογραφία με το που είναι και πως φαίνεται ο κωδικός πληρωμής. Όμως δεν είναι δουλειά της τράπεζας να παρακολουθεί πως τυπώνεται ο λογαριασμός από 200 επιχειρήσεις και πως αναφέρουν τους κωδικούς επάνω εκεί. Είναι αδύνατο και τζάμπα κόπος. Ο κάθε οργανισμός/εταιρεία έπρεπε να το έχει σημασμένο σωστά και καθαρά.
Οπότε οι τράπεζες έχουν υποδείγματα για κάποιες δημοφιλείς που "τις παρακολουθούν" και για τις άλλες όχι.

Zus
14-10-20, 21:42
Κανένα θέμα.

Ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις, σε περίπτωση που πας τράπεζα μπορείς να το πληρώσεις σε γκισέ ή σε υποχρεώνουν στο μηχάνημα?

manoulamou
14-10-20, 22:26
Ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις, σε περίπτωση που πας τράπεζα μπορείς να το πληρώσεις σε γκισέ ή σε υποχρεώνουν στο μηχάνημα?

πω πω πω τι μου θυμισες... ηρωικες εποχες, συνωστισμος, ουρες... απαπαπα ανατριχιασα!

Zus
14-10-20, 22:27
πω πω πω τι μου θυμισες... ηρωικες εποχες, συνωστισμος, ουρες... απαπαπα ανατριχιασα!

Ίσως παω τράπεζα για να είναι άνετοι οι δικοί μου. Δεν τα εμπιστεύονται τα μαραφετια. Καθαρά ψυχολογικό να το έχουν σίγουρο ότι πληρώθηκε στο γκισέ :p

mzaf
15-10-20, 10:54
Ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις, σε περίπτωση που πας τράπεζα μπορείς να το πληρώσεις σε γκισέ ή σε υποχρεώνουν στο μηχάνημα?

Δεν γνωρίζω.Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα στην τράπεζα,θα ήταν για να πληρώσω όλο το ποσό του ΕΝΦΙΑ μια και καλή.
(Υπάρχει και κάποια έκπτωση,νομίζω,σε αυτή την περίπτωση).Ίσως βέβαια να μπορεί να γίνει και μέσω web banking,αλλά δεν το έχω ψάξει.

Zus
15-10-20, 11:02
Δεν γνωρίζω.Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα στην τράπεζα,θα ήταν για να πληρώσω όλο το ποσό του ΕΝΦΙΑ μια και καλή.
(Υπάρχει και κάποια έκπτωση,νομίζω,σε αυτή την περίπτωση).Ίσως βέβαια να μπορεί να γίνει και μέσω web banking,αλλά δεν το έχω ψάξει.

Μια και καλή θα το πληρώσω κι εγώ. :hmm:

YAziDis
15-10-20, 11:05
Δεν γνωρίζω.Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα στην τράπεζα,θα ήταν για να πληρώσω όλο το ποσό του ΕΝΦΙΑ μια και καλή.
(Υπάρχει και κάποια έκπτωση,νομίζω,σε αυτή την περίπτωση).Ίσως βέβαια να μπορεί να γίνει και μέσω web banking,αλλά δεν το έχω ψάξει.

Έκπτωση μόνο στο φόρο εισοδήματος υπήρχε. Στον ενφια οχι

mzaf
15-10-20, 11:08
Έκπτωση μόνο στο φόρο εισοδήματος υπήρχε. Στον ενφια οχι

Νομίζω υπάρχει και στον ΕΝΦΙΑ,τουλάχιστον για φέτος.

YAziDis
15-10-20, 11:29
Σε 5 διαφορετικά ΕΝΦΙΑ που έβγαλα φέτος για την οικογένεια μου, δεν υπήρχε πουθενά έκπτωση σε περίπτωση εξόφλησης όλου του ποσού

thourios
15-10-20, 11:52
Ο ΕΝΦΙΑ όταν πληρώνεται στο γκισέ επιβαρύνεται με προμήθεια. Μόνο από καποια ηλικία και πάνω δεν υπάρχει η προμήθεια.

manoulamou
15-10-20, 13:51
ΜΟΝΟΝ για τον φορο εισοδηματος υπηρξε η εκπτωση στην εφ΄απαξ πληρωμη!

Ο ΕΝΦΙΑ όταν πληρώνεται στο γκισέ επιβαρύνεται με προμήθεια. Μόνο από καποια ηλικία και πάνω δεν υπάρχει η προμήθεια.
ΕΤΣΙ ακριβως... για τους ανω των 70 ετων και κατι αλλες ψιλοπεριπτωσεις (https://www.iefimerida.gr/news/351278/me-promitheia-apo-tin-paraskeyi-i-pliromi-foron-kai-enfia-sta-gkise-ton-trapezon)!

runner70
15-10-20, 17:23
Ισχυεί αυτό που λέει ο mzaf οτι για φέτος δόθηκε μια έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ σε περιπτωση καταβολής ολόκληρου το ποσού πριν τη 1η προθεσμία. Την έκπτωση, αν τη εχεις, θα τη δεις στο προσωποποιημένη πληροφόρηηση->οφειλές εκτος ρύθμισης. Το θεμα ομως ειναι οτι δεν την εχουν ολοι και δεν ξερω τα κριτήρια για να την παρείς. πχ. σε ένα συγγενικο μου προσωπο την ειχε (~4%) ενώ σε ένα άλλο όχι.

jkoukos
15-10-20, 23:39
Γεγονός αναμφισβήτητο είναι ότι ουδέποτε υπήρξε έκπτωση στην εφάπαξ καταβολή του ΕΝΦΙΑ, αλλά ούτε προβλέπεται από το φετινό εκδοθέν σχετικό ΦΕΚ (μόνο για τον φόρο εισοδήματος υπάρχει μνεία).
Μια ματιά στο παρακάτω, πιθανόν να εξηγεί την έκπτωση που εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό του συγγενούς σου.
https://www.google.com/amp/s/xristika.gr/enfia-2020-ektyposi-pii-dikeounte-ekptosi-sto-ekkatharistiko/amp/

manoulamou
16-10-20, 09:00
Δηλαδη δεν αποτελει εκπτωση απο τον ΕΝΦΙΑ, αλλά ειναι συμψηφισμος και δινεται αναδρομικα το 2% στους... βιαστικους καλοπληρωτες του φορου εισοδηματος...
:whistle:

- - - Updated - - -

ΑΠΟΡΙΑ για να μην ανογω καινουργιο θεμα...
Τα παιδια μου θελουν ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ πρωτης σελιδας ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ καταθεσεων απ οπου να φαινεται το IBAN...
Γιατι δεν τους κανει η δηλωση I-BAN στο TaxisNET?
Εαν δηλαδη εχει χαθει το βιβλιαριο θα τρεχουν στην Τραπεζα για καινουργιο;
:hmm:


ΥΓ
ναι ξερω πως ειναι ελαφρως οφτοπικ

badweed
16-10-20, 09:33
ΑΠΟΡΙΑ για να μην ανογω καινουργιο θεμα...
Τα παιδια μου θελουν ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ πρωτης σελιδας ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ καταθεσεων απ οπου να φαινεται το IBAN...
Γιατι δεν τους κανει η δηλωση I-BAN στο TaxisNET?
Εαν δηλαδη εχει χαθει το βιβλιαριο θα τρεχουν στην Τραπεζα για καινουργιο;
:hmm:


στο στρατο που μας βαζανε να μαζευουμε τις γοπες ,δεν ητανε ο κυριοτερος σκοπος το να ειναι καθαρα (αυτο βαζανε εναν και το εκανε ) ,αλλα για να συνηθισουμε στο ποιος δινει τις εντολες και να μην εχουμε χρονο να κατσουμε , και να περισυλογιστουμε την θεση μας

manoulamou
16-10-20, 09:54
Μαλλον καποιος ειτε φορεας του δημοσιου ειτε εργοδοτης (?) το θελει για να εμφανιζονται οι δικαιουχοι, αλλα την εποχη των ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ συναλλαγων τι στην ευχη...
Και με τι αλλο θα μπορουσε να αντικατασταθει;
Γιατι δεν τους καλυπτει το taxisnet?
:what:

zardoz
16-10-20, 10:08
Και με τι αλλο θα μπορουσε να αντικατασταθει;
Γιατι δεν τους καλυπτει το taxisnet?
:what:

Γιατί δε ξέρεις πόσες "μαμουνιές" μπορεί κανείς να κάνει με εκτυπώσεις από ηλεκτρονικές καταχωρήσεις.

Η google αν πας να γραφείς σαν merchant, για να επιβεβαιώσει τον αριθμό λογαριασμού σου... στον ζητά, σου τραβά ένα απίστευτα μικρό ποσό
με μια περίεργη αιτιολογία και μετά σου ζητά να πεις τι τραβήχτηκε και με ποιά αιτιολογία. Αντίστοιχα σου ταχυδρομεί ένα ... γράμμα απλό με
έναν κωδικό για να επιβεβαιώσει τη διεύθυνση κατοικίας σου. Ακόμα και αυτά είναι κάπως διάτρητα, αλλά καλύτερα από το "ότι δηλώσεις είσαι".

jap
16-10-20, 10:14
@manoulamou: Πλάκα κάνεις κι εσύ. Στο taxis ο χρήστης είναι που το δηλώνει, με ποια λογική αποδεικνύει ότι είναι δικό σου; Μια εκτύπωση από το ebanking θα έλεγα ότι πρέπει να αρκεί όπου να φαίνεται το iban και ο δικαιούχος. Δεν έχουν όλοι οι λογαριασμοί βιβλιάριο και η τάση είναι να καταργηθούν.

manoulamou
16-10-20, 10:24
Τι να κανω κι εγω η ευπαθης υπεργηρος με δυο παιδια ξενιτεμενα στην... ακριτικη Μυκονο;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τις απαντησεις!
:worthy:

narsis
16-10-20, 14:03
1. Εκτύπωση από internet banking
2. Αν είναι δημόσιο, ετοιμάσου θα ζητήσουν και "υπογραφή / σφραγίδα Τράπεζας" οπότε δε γλιτώνεις την επίσκεψη στην τράπεζα (ή όποιος είναι ο δικαιούχος) για μια βεβαίωση του λογαριασμού.
3. Συνταξιούχος ΕΤΕ δεν είσαι εσύ; Δεν έχεις έναν γνωστό να σου τη βγάλει και να σου τη στείλει;

griniaris
16-10-20, 14:06
1. Εκτύπωση από internet banking
2. Αν είναι δημόσιο, ετοιμάσου θα ζητήσουν και "υπογραφή / σφραγίδα Τράπεζας" οπότε δε γλιτώνεις την επίσκεψη στην τράπεζα (ή όποιος είναι ο δικαιούχος) για μια βεβαίωση του λογαριασμού.
3. Συνταξιούχος ΕΤΕ δεν είσαι εσύ; Δεν έχεις έναν γνωστό να σου τη βγάλει και να σου τη στείλει;

Θα σε μαλωσω.....

Απο την μια παραπονιομαστε οτι δεν δουλευει σωστα το συστημα και απο την αλλη οταν προκειται για "προσωπικο ζητημα" επιστρατευουμε τις εξυπηρετησεις και την παρακαμψη της διαδικασιας ???

narsis
16-10-20, 14:12
Θα σε μαλωσω.....

Απο την μια παραπονιομαστε οτι δεν δουλευει σωστα το συστημα και απο την αλλη οταν προκειται για "προσωπικο ζητημα" επιστρατευουμε τις εξυπηρετησεις και την παρακαμψη της διαδικασιας ???

Εγώ δεν είμαι από τους γκρινιάρηδες, τουναντίον.
Πάντως γκρινιάρηδες ή μη, είναι γεγονός ότι με έναν γνωστό θα μπορούσε να διευκολυνθεί. Το μόνο επικίνδυνο που θα μπορούσε να γίνει στην βεβαίωση λογαριασμού είναι να δοθεί σε άτομο μη δικαιούχο, αν έχει δουλέψει μαζί με τον υπάλληλο, προφανώς τη γνωρίζει και δεν τίθεται θέμα ταυτοπροσωπίας.

manoulamou
16-10-20, 14:54
Ενημερωσα τους... ενδιαφερομενους εεε αυτοι ας ρωτησουν κι ας κανονισουν μετα. τι και πώς θελουν αυτοι που τα ζητανε... Δεν ειναι ανηλικα και ΟΧΙ εχω βγει στη συνταξη τοσα χρονια πριν, που ακομη και να ηθελα αμφιβαλλω εαν με ανα-γνωριζει κανείς εν ενεργεια... :p

marcus1
16-10-20, 18:23
Τρίτο συνεχόμενο 24ωρο "προσωρινά εκτός λειτουργίας" ΑΤΜ σε κεντρική αρτηρία Θεσσαλονίκης, μέσα στην πόλη - και το ΑΤΜ της Πειραιώς και της Εθνικής λίγο πιο πέρα (!). Χωρίς κανένα βανδαλισμό. Και μετά αναρωτιέστε τί μύγα μας τσιμπάει και βγάζουμε μετρητά, σε ποιόν αιώνα ζούμε. Έλα ντε; Υπάρχει τίποτα απολαυστικότερο απ'το να παίζεις find waldo με τα ΑΤΜ όταν προκύψει κάποια ανάγκη μετρητών;

goku
16-10-20, 18:54
Τρίτο συνεχόμενο 24ωρο "προσωρινά εκτός λειτουργίας" ΑΤΜ σε κεντρική αρτηρία Θεσσαλονίκης, μέσα στην πόλη - και το ΑΤΜ της Πειραιώς και της Εθνικής λίγο πιο πέρα (!). Χωρίς κανένα βανδαλισμό. Και μετά αναρωτιέστε τί μύγα μας τσιμπάει και βγάζουμε μετρητά, σε ποιόν αιώνα ζούμε. Έλα ντε; Υπάρχει τίποτα απολαυστικότερο απ'το να παίζεις find waldo με τα ΑΤΜ όταν προκύψει κάποια ανάγκη μετρητών;

Μήπως δεν τα φτιάχνουν και επίτηδες για να σε ωθούν προς χρήση καρτών και e-banking ώστε να μπορούν να ελέγξουν τι συναλλαγές κάνει ο καθένας, με δικαιολογία την καταπολέμιση του μαύρου χρήματος; Και εγώ εδώ στο χωριό είχαμε 2 ΑΤΜ, ένα της Πειραιώς και ένα της Εθνικής. Το ΑΤΜ της Πειραιώς το αφαίρεσαν εντελώς, και το ΑΤΜ της Εθνικής το τροφοδοτούν όποτε θυμηθούν με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να βγάζουμε συνέχεια χρήματα, έστω και με προμήθεια.

manoulamou
16-10-20, 19:10
Ο ελεγχος του μαυρου χρηματος ειναι μια καλη δικαιολογια για την ανικανοτητα ή την ελλειψη πραγματικης βουλησης καποιων να κανουν οσα πρεπει εδω και δεκαετιες.
Ιδρωσαν να διασυνδεσουν ηλεκτρονικα ολες τις ΔΟΥ μεταξυ τους, να μην αναφερθουμε στις ταμειακες που ολο θα εχουν απ ευθειας συνδεση με το taxis!
Απο την αλλη βρηκαν αφορμη τα CCs να βοηθησουν τα παραπαιοντα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα, ενισχυοντας την χρηση του πλαστικου τους με το αζημιωτο, ηρθε και η COVID εδεσε το γλυκο.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ

johnmegarythmos
16-10-20, 20:29
Θέλω να πληρώσω το ΕΝΦΙΑ στο πατρικό που βγαίνει στο όνομα των γονιών μου. Μπορώ να το κάνω μέσω Web Banking της εθνικής το οποίο είναι στο όνομά μου? Δηλαδή υπάρχει θέμα να φανεί ότι εστειλα εγώ τα χρήματα?

εγω που εχω ebanking και θελω να πληρωσω το ενφια της μαμας μου ενω εχω μονο δικο μου intenet banking πληρωνω απο τον λογαριασμο της μητερας μου που εκεινη ειναι πρωτο ονομα και εγω 3ος συνδικαιουχος με χρεωση του λογαριασμου της και δεν εχω κανενα θεμα.
Εξαλλου τα χρηματα απο το δημοσιο δεν υπολογιζονται στο αφορολογητο.
και παλια ειχα πληρωσει και τις γιαγιας μου παλι απο τον δικο της λογαριασμο αλλα απο το δικο μου internet banking χρεωνοντας το δικο της λογαριασμο και δεν ειχα κανενα θεμα εγω με την εφορια αν και ποσα ητανε αρκετα μικρα καπου 30 και καπου 80-100 ευρω αντιστοιχα. Για εμενα πληρωσε το κανονικα αλλα καλυτερα να ειναι δικαιουχος στον λογαριασμο το ονομα του ατομου που πληρωνεις το ενφια.

Zus
16-10-20, 20:39
εγω που εχω ebanking και θελω να πληρωσω το ενφια της μαμας μου ενω εχω μονο δικο μου intenet banking πληρωνω απο τον λογαριασμο της μητερας μου που εκεινη ειναι πρωτο ονομα και εγω 3ος συνδικαιουχος με χρεωση του λογαριασμου της και δεν εχω κανενα θεμα.
Εξαλλου τα χρηματα απο το δημοσιο δεν υπολογιζονται στο αφορολογητο.
και παλια ειχα πληρωσει και τις γιαγιας μου παλι απο τον δικο της λογαριασμο αλλα απο το δικο μου internet banking χρεωνοντας το δικο της λογαριασμο και δεν ειχα κανενα θεμα εγω με την εφορια αν και ποσα ητανε αρκετα μικρα καπου 30 και καπου 80-100 ευρω αντιστοιχα. Για εμενα πληρωσε το κανονικα αλλα καλυτερα να ειναι δικαιουχος στον λογαριασμο το ονομα του ατομου που πληρωνεις το ενφια.

Δυστυχώς δεν είναι στον λογαριασμό κανένας απο τους γονείς μου. Απο βδομάδα μάσκα και γκισέ.

YAziDis
16-10-20, 21:46
Είναι γονείς και είναι πρώτου βαθμού συγγενείς. Δε θα έχεις πρόβλημα.

manoulamou
16-10-20, 22:38
Εγω παντα πληρωνω των παιδιων την εφορια και τον ενφια, πριν χρεωνοντας το λογαριασμο μου στα γκισε, μετα μεσω του ibank μου και προσφατα με την εφαρμογη του taxisnet - με την καρτα μου...
:whistle:
Και μικροποσα ειναι και για πρωτου βαθμου συγγενεις μιλαμε

nnn
20-10-20, 20:08
Προσπαθώ όλο το απόγευμα να πληρώσω ΕΝΦΙΑ στο TAXIS, με κάρτα Eurobank και δεν προχωράει η διαδικασία στην σελίδα που σου βγάζει για να εισάγεις τον 2FA κωδικό. Και μόλις διάβασα αυτό



Επίθεση χάκερς δέχεται τις τελευταίες ώρες το e-banking της Eurobank, γεγονός το οποίο έχει θέσει σε συναγερμό τους πελάτες της τράπεζας.

Σύμφωνα με πληροφορίες του kathimerini.gr, η κυβερνο-επίθεση αφορά την υποκλοπή στοιχείων και κωδικών του e-banking.

Επισήμως η διοίκηση της τράπεζας δεν παίρνει θέση για το ζήτημα, ενώ άγνωστη παραμένει και η έκταση του προβλήματος.

Δεν αποκλείεται πάντως, το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα να υπάρξει επίσημη ανακοίνωση.

ariadgr
20-10-20, 21:02
Προσπαθώ όλο το απόγευμα να πληρώσω ΕΝΦΙΑ στο TAXIS, με κάρτα Eurobank και δεν προχωράει η διαδικασία στην σελίδα που σου βγάζει για να εισάγεις τον 2FA κωδικό. Και μόλις διάβασα αυτό

Eurobank: Δεν υφίσταται επίθεση από χάκερς
https://www.capital.gr/epixeiriseis/3489269/eurobank-den-ufistatai-epithesi-apo-xakers

giorgosk
20-10-20, 21:08
Στο web banking της Alpha Bank πως επιλέγουμε να λαμβάνουμε email για τις συναλλαγές που κάνουμε ;;

Zus
20-10-20, 21:11
Η αλήθεια είναι πως όντως η παραπλάνηση των χρηστών, δεν είναι επίθεση στην τράπεζα.

kiliodoylos
20-10-20, 21:59
Η αλήθεια είναι πως όντως η παραπλάνηση των χρηστών, δεν είναι επίθεση στην τράπεζα.

μου ειρθε μαιλ για επικυρωση στοιχειων..προφανως ηταν απατη.....

- - - Updated - - -

παιδια εχω λογιαρισμο στην αλφα αλλα δεν εχει κινηθει για τουλαχιστον 10 χρονια..πως μπορω να το ενεργοποιησω?..πρεπει να παω σε καταστημα?

Godian
20-10-20, 22:23
Λέτε να μπήκαν σήμερα η να τον πω να δει από αύριο;;; έστειλα λεφτά από εθνική σε eurobank

219893

manoulamou
23-10-20, 14:56
Ενα μηνα ακριβως μετα με καλεσαν απο Εθνικη στο κινητο, βρηκα μια αναπαντητη δεν ηξερα τι ηθελαν...
Σημερα με ξαναπηραν τηλεφωνο, με ρωτησαν εαν ειχα κανει κατι ενδιαμεσα, μου ειπαν να ανεβασω το pdf του εκκαθαριστικου στο contact.center@nbg.gr με ονοματεπωνυμο και αναφορα στον αριθμο παραπονου και θα το τακτοποιησουν αμεσως... ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ :cool:

Εαν πας κατι σελιδες πισω, αυτο ακριβως ειδα πορτοκαλοκιτρινο και ενω προσπαθησα να ενημερωσω το οικονομικο προφιλ, ανεβαζοντας το εκκαθαριστικο και απαντωντας σε ολες τις σχετικες ερωτησεις, μολις εβαζα το OTP που εστελναν, εβγαζε μηνυμα λαθους.
Ειναι ουσιαστικο αδυνατο και λογω Covid-19 επικινδυνο για εμενα να παω στο φυσικο καταστημα, προσπαθω να το γλυτωσω, τους εστειλα φορμα παραπονου και μου απαντησαν πως εαν παραμενει το προβλημα να τους ανεβασω print screen.
:(:mad:
Πριν πλακωθω στα τηλεφωνα και τις μετακινησεις ελεγα μηπως ξερει καποιος τι αλλο μπορει να θελουν περαν του εκκαθαριστικου!

marcus1
23-10-20, 15:55
Oι άχρηστοι στο ebanking της Εθνικής θα αλλάξουν ποτέ το σύστημα που (τουλάχιστον σε prepaid) σου στέλνει push ειδοποίηση στο κινητό για έγκριση χρέωσης και όταν ανοίγεις τις συναλλαγές δεν εμφανίζει την χρέωση μέχρι να καταχωρηθεί οριστικά κάποιες μέρες αργότερα;

Τί νόημα έχει να παίρνεις ειδοποίηση "χρεωθήκατε Χ ευρώ" και να μην μπορείς να ελέγξεις από ποιόν έμπορο έγινε η χρέωση; Ας μην την στέλνουν καθόλου.

"Xρεώθηκαν 20 ευρώ στην κάρτα σας. Από κάποιον. Δεν σας λέμε δεν σας λέμε ποιόν, νια νια νια νια"

KostakisK
23-10-20, 15:58
Oι άχρηστοι στο ebanking της Εθνικής θα αλλάξουν ποτέ το σύστημα που (τουλάχιστον σε prepaid) σου στέλνει push ειδοποίηση στο κινητό για έγκριση χρέωσης και όταν ανοίγεις τις συναλλαγές δεν εμφανίζει την χρέωση μέχρι να καταχωρηθεί οριστικά κάποιες μέρες αργότερα;

Τί νόημα έχει να παίρνεις ειδοποίηση "χρεωθήκατε Χ ευρώ" και να μην μπορείς να ελέγξεις από ποιόν έμπορο έγινε η χρέωση; Ας μην την στέλνουν καθόλου.

"Xρεώθηκαν 20 ευρώ στην κάρτα σας. Από κάποιον. Δεν σας λέμε δεν σας λέμε ποιόν, νια νια νια νια"

Αν πηγαίνεις στις συναλλαγές λογαριασμού θα τα δείς μετά απο μέρες, αν πας στην κάρτα θα δεις σε ποιόν είναι

marcus1
23-10-20, 16:00
Αν πηγαίνεις στις συναλλαγές λογαριασμού θα τα δείς μετά απο μέρες, αν πας στην κάρτα θα δεις σε ποιόν είναι

Τότε στο κινητό θα έπρεπε το πάτημα της ειδοποίησης να σε βγάζει εκεί που θα δεις την συναλλαγή. Επιπλέον συμβαίνει μόνο σε μένα σε τελείως ραντομ στιγμές να βγαίνει κενή η λιστά συναλλαγών στον υπολογιστή; Εννοώ συναλλαγές μηνός +, όλες. Μετά από λίγα logout-login, ή μερικές ώρες, δουλεύει.

Γενικά κάτι μου πάει συστηματικά στραβά με το ebanking της εθνικής το τελευταίο εξάμηνο. Όλο προβλήματα, τουλάχιστον σε μένα. Παλιότερα δεν είχα, ειδικά με το προηγούμενο user interface όλα ήταν στρωτά.

KostakisK
23-10-20, 16:02
Τότε στο κινητό θα έπρεπε το πάτημα της ειδοποίησης να σε βγάζει εκεί που θα δεις την συναλλαγή. Επιπλέον συμβαίνει μόνο σε μένα σε τελείως ραντομ στιγμές να βγαίνει κενή η λιστά συναλλαγών στον υπολογιστή; Εννοώ συναλλαγές μηνός +, όλες. Μετά από λίγα logout-login, ή μερικές ώρες, δουλεύει.

Γενικά κάτι μου πάει συστηματικά στραβά με το ebanking της εθνικής το τελευταίο εξάμηνο. Όλο προβλήματα, τουλάχιστον σε μένα. Παλιότερα δεν είχα, ειδικά με το προηγούμενο user interface όλα ήταν στρωτά.

Περίεργο χρησιμοποιώ prepaid αλλά δεν μου το έχει εμφανίσει αυτό το πρόβλημα

marcus1
23-10-20, 16:05
Περίεργο χρησιμοποιώ prepaid αλλά δεν μου το έχει εμφανίσει αυτό το πρόβλημα

Aυτό με την κενή λίστα συναλλαγών μου το εμφανίζει μόνο σε web interface. Με τις ειδοποιήσεις στο κινητό ήταν που λείπουν οι εγκρίσεις.

sdikr
23-10-20, 16:05
Oι άχρηστοι στο ebanking της Εθνικής θα αλλάξουν ποτέ το σύστημα που (τουλάχιστον σε prepaid) σου στέλνει push ειδοποίηση στο κινητό για έγκριση χρέωσης και όταν ανοίγεις τις συναλλαγές δεν εμφανίζει την χρέωση μέχρι να καταχωρηθεί οριστικά κάποιες μέρες αργότερα;

Τί νόημα έχει να παίρνεις ειδοποίηση "χρεωθήκατε Χ ευρώ" και να μην μπορείς να ελέγξεις από ποιόν έμπορο έγινε η χρέωση; Ας μην την στέλνουν καθόλου.

"Xρεώθηκαν 20 ευρώ στην κάρτα σας. Από κάποιον. Δεν σας λέμε δεν σας λέμε ποιόν, νια νια νια νια"

Το στέλνει και με email αν το έχεις ενεργοποιήσει και λέει απο ποιον (τουλάχιστον στην χρεωστική)

manoulamou
25-10-20, 10:31
Μπηκα μεσω ibank της Εθνικης να δω τα ορια αναληψεων και ειδα αυτο

Όριο ανέπαφων συναλλαγών 150-€
Έχετε καταναλώσει το 38%. Διαθέσιμα ακόμα 92.46 €

Ξερω για τα 50- ευρω, νεο οριο ανα συναλλαγη αλλά αυτο το 150- ισχυει για συναλλαγες ημερησιες με βαση το... ρολόι ή την ημερομηνια; :hmm:

spartak
25-10-20, 10:34
Μπηκα μεσω ibank της Εθνικης να δω τα ορια αναληψεων και ειδα αυτο

Όριο ανέπαφων συναλλαγών 150-€
Έχετε καταναλώσει το 38%. Διαθέσιμα ακόμα 92.46 €

Ξερω για τα 50- ευρω, νεο οριο ανα συναλλαγη αλλά αυτο το 150- ισχυει για συναλλαγες ημερησιες με βαση το... ρολόι ή την ημερομηνια; :hmm:

Είναι συνολικό το 150 όποτε συμπληρωθεί. Δηλαδή μπορεί σε 5 μέρες μπορεί σε μια βδομάδα κλπ

manoulamou
25-10-20, 10:36
ΕΠΙΣΗΣ
Ανώτατο ημερήσιο όριο αναλήψεων 1.500,00 €
Όριο αναλήψεων (εσωτερικού) 900,00 €
ΔΗΛΑΔΗ μεσω ΑΤΜ μπορω να παρω μεχρι 900- την πρωτη φορα και αργοτερα 600- μεσα στην ιδια ημερα ή οχι;

- - - Updated - - -


Είναι συνολικό το 150 όποτε συμπληρωθεί. Δηλαδή μπορεί σε 5 μέρες μπορεί σε μια βδομάδα κλπ

Αρα ή μπαινω μεσω ibank και το μηδενιζω ή πρεπει μετα να βαζω PIN...

KostakisK
25-10-20, 15:41
ΕΠΙΣΗΣ
Ανώτατο ημερήσιο όριο αναλήψεων 1.500,00 €
Όριο αναλήψεων (εσωτερικού) 900,00 €
ΔΗΛΑΔΗ μεσω ΑΤΜ μπορω να παρω μεχρι 900- την πρωτη φορα και αργοτερα 600- μεσα στην ιδια ημερα ή οχι;

- - - Updated - - -



Αρα ή μπαινω μεσω ibank και το μηδενιζω ή πρεπει μετα να βαζω PIN...

Τα όρια τα αλλάζουμε, απλώς άλλαξε το 900 και βάλε 1500

manoulamou
25-10-20, 15:51
Δεν με πειραζουν τα ορια στις αναληψεις, η απορια απλα αφορουσε στην κατανομη σε βαθος χρονου των 900- ομως εμαθα κατι παραπανω, ευχαριστω...

Οι αλλαγες στο ibank εχουν να κανουν με τις ΑΝΕΠΑΦΕΣ και τα 150- οπότε ζηταω ανανεωση...
:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.