PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 [165] 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

narsis
25-10-20, 17:37
Όχι.
Βασικά επίσης περίεργο αυτό που λες. Αν δεν τα πείραξες τα ημερήσια όρια είναι 1500 για αγορές (1500 εσωτερικού και 1500 διαδίκτυο (1500 διαδ. εσωτ. και 1500 διαδ. εξωτερικό) και 900 ανάληψη, 900 εσωτ και 900 εξωτ.

Πάντως αν όντως είναι όπως τα λες (περίεργο πάντως) σημαίνει 900 από ΑΤΜ εσωτερικού. Το 1500 για να το φτάσεις πρέπει να το συμπληρώσεις από "άλλη κατηγορία". Δηλαδή από αναλήψεις από ΑΤΜ στο εξωτερικό αν έχεις όριο.

manoulamou
25-10-20, 18:36
Αρα τα 900- ειναι ημερησια καθαρα 900- απο ΑΤΜ εντος ελλαδος
Και για ξαναεχω τα ανεπαφα 150 = χωρις pin, μπαινω στο ibank και ανανεωνω το δικαιωμα...
ΤΕΛΟΣ

griniaris
25-10-20, 18:37
Εχω την εντυπωση οτι το οριο ανεπαφων ανανεωνεται μετα απο συναλλαγη με PIN.

manoulamou
25-10-20, 21:36
Συναλλαγη με PIN, την αποφευγω ετσι κι αλλιως, εδω ακομη και τις ΑΝΕΠΑΦΕΣ τις αποφευγω οσο γινεται...
Μπηκα στο ibank και το ξανα-ανεβασα στα 150- σιγα την δουλεία, απλα δεν ηξερα οτι τα 150- ειναι αοριστου χρονου... :p

MyISLM
27-10-20, 05:12
Αυτό με τη λογιστική και τη διαθέσιμη ημερομηνία αξίας με έχει εκνευρίσει πολύ με την Eurobank. Μου έχει περιορίσει πολύ την δυνατότητα να κάνω συναλλαγές όταN τις χρειάζομαι.

Οι υπέρμαχοι του μέτρου στη διοίκηση προφανώς θα θέλουν να προωθήσουν την υπηρεσία της υπερανάληψης. Ακόμα και με αυτή όμως δεν καλύπτει όλα τα use cases και ανάγκες.

Και φυσικά πριν διαβασω κάποια από τα σχόλια σας του thread (ευτυχώς που υπάρχει και το φορουμ :feeling_grateful: ) βίωσα το δικό μου horror story.

Πήγα να καταθέσω (η μάλλον προσπάθησα) μετρητά σε 2 atm ενός καταστήματος της Πειραιώς δύο συναπτές φορές στον ίδιο μήνα και η επιλογή της κατάθεσης ήταν εξαφανισμένη. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου (νομίζοντας οτι η κάρτα μου έχει κάποιο πρόβλημα) με την εξυπηρέτηση πελατών η απάντηση που έλαβα ήταν δοκιμάστε κάποιο άλλο κάτάστημα ή περάστε άλλη μέρα !!!! :evil: :twisted: :down:

Από το παραπάνω κρίνω οτι δεν είναι μόνο οι αναλήψεις που γράψαν παραπάνω στο νήμα οι προλαλήσαντες, αλλα γενικότερα το θέμα των ATM που χειροτερεύει. Θέλοντας να μειώσουν το κόστος διαχείρισης του δικτύου έχουν μειώσει τον αριθμό των φορών που υπάλληλοι αδειάζουν και γεμίζουν τις κασέτες των μετρητών. Έχω άδικο ; :hmm: Ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει περισσότερα ή δουλεύει μέσα σε τράπεζα.

Και φυσικά I kid you not το δεύτερο κατάστημα που υπάρχει στην περιοχή απέχει 1 km από το πρώτο.

Δεν μπορώ να καταλάβω: αυτή την τραπεζική εμπειρία και εξυπηρέτηση αξίζουμε ; Στην Eurobank να μην μπορείς να κάνεις τις συναλλαγές σου ηλεκτρονικά όταν το επιθυμείς και να σε αναγκάζει να δηλώνεις μόνο ελληνικό αριθμό κινητού ; Στην Πειραιώς να μην συντηρούν το δίκτυο των ATM ;

Όταν τα βάζεις κάτω και τα σκέφτεσαι σαν πρόβατα για σφαγή μοιάζουμε.

ΥΣ (offtopic): Λόγω λόγω λάθους στο Ε1 υπέβαλα εμπρόθεσμη τροποποιητική. Η εκκαθάριση που μου ζητείται να εξοφλήσω είναι αυτή της πρώτης δήλωσης. Δεν έχει γίνει νέα. Εξόφλησα ολοσχερώς μείον το 2% της εφαπαξ έκπτωσης με βάση το ποσό της τροποποιητικής και μου ζητείται [edit] το υπόλοιπο μέχρι το συνολικό χρεωστικό ποσό του φόρου βάση της τροποποιητικής.

Ρωτώντας στο εισόδημα της ΔΟΥ στην οποία ανήκω ο (χωρικός - επιεικής χαρακτηρισμός) υπάλληλος, δεν μπορουσε να με πληροφορήσει για το πότε θα γίνει νέα εκκαθάριση και όταν άκουσε περι εφαπαξ εξοφλησης με έκπτωση 2%, μου απήντησε που το είδατε αυτό γραμένο ; Θα πληρώσετε άλλα 100 ευρώ θα δείτε θα σας έρθουν ...

Μέ όσα σας γράφω καταλήγω οτι βρίσκομαι σε μια φάση ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος Go figure ... :p :down: :evil:

Godian
27-10-20, 09:13
Αυτό με τη λογιστική και τη διαθέσιμη ημερομηνία αξίας με έχει εκνευρίσει πολύ με την Eurobank. Μου έχει περιορίσει πολύ την δυνατότητα να κάνω συναλλαγές όταN τις χρειάζομαι.

Οι υπέρμαχοι του μέτρου στη διοίκηση προφανώς θα θέλουν να προωθήσουν την υπηρεσία της υπερανάληψης. Ακόμα και με αυτή όμως δεν καλύπτει όλα τα use cases και ανάγκες.

Και φυσικά πριν διαβασω κάποια από τα σχόλια σας του thread (ευτυχώς που υπάρχει και το φορουμ :feeling_grateful: ) βίωσα το δικό μου horror story.

Πήγα να καταθέσω (η μάλλον προσπάθησα) μετρητά σε 2 atm ενός καταστήματος της Πειραιώς δύο συναπτές φορές στον ίδιο μήνα και η επιλογή της κατάθεσης ήταν εξαφανισμένη. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου (νομίζοντας οτι η κάρτα μου έχει κάποιο πρόβλημα) με την εξυπηρέτηση πελατών η απάντηση που έλαβα ήταν δοκιμάστε κάποιο άλλο κάτάστημα ή περάστε άλλη μέρα !!!! :evil: :twisted: :down:

Από το παραπάνω κρίνω οτι δεν είναι μόνο οι αναλήψεις που γράψαν παραπάνω στο νήμα οι προλαλήσαντες, αλλα γενικότερα το θέμα των ATM που χειροτερεύει. Θέλοντας να μειώσουν το κόστος διαχείρισης του δικτύου έχουν μειώσει τον αριθμό των φορών που υπάλληλοι αδειάζουν και γεμίζουν τις κασέτες των μετρητών. Έχω άδικο ; :hmm: Ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει περισσότερα ή δουλεύει μέσα σε τράπεζα.

Και φυσικά I kid you not το δεύτερο κατάστημα που υπάρχει στην περιοχή απέχει 1 km από το πρώτο.

Δεν μπορώ να καταλάβω: αυτή την τραπεζική εμπειρία και εξυπηρέτηση αξίζουμε ; Στην Eurobank να μην μπορείς να κάνεις τις συναλλαγές σου ηλεκτρονικά όταν το επιθυμείς και να σε αναγκάζει να δηλώνεις μόνο ελληνικό αριθμό κινητού ; Στην Πειραιώς να μην συντηρούν το δίκτυο των ATM ;

Όταν τα βάζεις κάτω και τα σκέφτεσαι σαν πρόβατα για σφαγή μοιάζουμε.

ΥΣ (offtopic): Λόγω λόγω λάθους στο Ε1 υπέβαλα εμπρόθεσμη τροποποιητική. Η εκκαθάριση που μου ζητείται να εξοφλήσω είναι αυτή της πρώτης δήλωσης. Δεν έχει γίνει νέα. Εξόφλησα ολοσχερώς μείον το 2% της εφαπαξ έκπτωσης με βάση το ποσό της τροποποιητικής και μου ζητείται [edit] το υπόλοιπο μέχρι το συνολικό χρεωστικό ποσό του φόρου βάση της τροποποιητικής.

Ρωτώντας στο εισόδημα της ΔΟΥ στην οποία ανήκω ο (χωρικός - επιεικής χαρακτηρισμός) υπάλληλος, δεν μπορουσε να με πληροφορήσει για το πότε θα γίνει νέα εκκαθάριση και όταν άκουσε περι εφαπαξ εξοφλησης με έκπτωση 2%, μου απήντησε που το είδατε αυτό γραμένο ; Θα πληρώσετε άλλα 100 ευρώ θα δείτε θα σας έρθουν ...

Μέ όσα σας γράφω καταλήγω οτι βρίσκομαι σε μια φάση ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος Go figure ... :p :down: :evil:

Εθνική τράπεζα φίλε η καλύτερη

MyISLM
27-10-20, 09:34
Καλή είναι, αλλά το αλλοδαπό κινητό μπορείς να το ορίσεις μόνο για εμβάσματα μέσω ebanking. Αν κάνεις δικτυακές αγορές θέλει να δηλώσεις ελληνικό κινητό :(

manoulamou
27-10-20, 09:49
Σχετικα με το 2% νομιζω οτι ισχυει για οσους πληρωσαν εφαπαξ το αρχικο ποσο ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ και τα 100- ειναι το στανταρντ κοστουμακι - προστιμο για εκπροθεσμες δηλωσεις (εαν δεν προκυπτει και επι πλεον φορος)...
Πριν καταφυγεις στη βοηθεια λογιστη, ξανα-ρωτησε και στο απολυτως σχετικο θεμα (https://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/page335), μηπως καποιοι εχουν αξιοπιστες απαντησεις!
Να προσεχετε εκει πανω στις Σερρες... :(

- - - Updated - - -

υπαρχει και το taxheaven.gr

MyISLM
27-10-20, 10:42
χαχα, δεν αφορά δου Σερρών. Και πλήρωσα ολοσχερώς εμπρόθεσμα το 100 % της εμπρόθεσμης τροποποιητικής (οποτε οι αναφορές του υπαλλήλου για 100 ευρώ είναι τρια πουλακια καθονταν) μείον το 2% του φόρου. Τώρα μου βγάζει ποσό έκπτωσης και ισόποσο με το ποσό έκπτωσης που πρέπει να εξοφλήσω (το εμφανίζει στην τελευταία δόση). Τρεχα γυρευόπουλος.

Τι να το κάνεις το taxheaven όταν ο υπάλληλος της εφορίας σου λέει δεν υπάρχει καμία έκπτωση 2%, που το είδατε αυτό.

Thanks θα ρωτήσω και στο νήμα

griniaris
27-10-20, 10:55
Πήγα να καταθέσω (η μάλλον προσπάθησα) μετρητά σε 2 atm ενός καταστήματος της Πειραιώς δύο συναπτές φορές στον ίδιο μήνα και η επιλογή της κατάθεσης ήταν εξαφανισμένη. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου (νομίζοντας οτι η κάρτα μου έχει κάποιο πρόβλημα) με την εξυπηρέτηση πελατών η απάντηση που έλαβα ήταν δοκιμάστε κάποιο άλλο κάτάστημα ή περάστε άλλη μέρα !!!! :evil: :twisted: :down:



Μεσα στο καταστημα δεν ειναι ΑΤΜ αλλα Μηχανήματα easypay . πχ δεν μπορεις να κανεις αναληψεις μονο να βαλεις χρηματα.

Και απο το μενου επιλεγεις > Κατάθεση μετρητών σε τραπεζικό λογαριασμό της Τράπεζας Πειραιώς

Αυτο που δεν καταλαβα και με μπερδευει... ησουν μεσα στο καταστημα ,και δεν ρωτησες υπαλληλο αλλα πηρες τηλεφωνο για βοηθεια ?

Απο εκει και περα, σε ΑΤΜ εξωτερικου χωρου ( ειτε σε τραπεζα , ειτε σε μαγαζι ,ειτε οπουδηποτε) βαζεις την καρτα σου και πατας καταθεση .
και σε 3-4 βηματα εχεις καταθεσει τα χρηματα στον λογαριασμο σου. και ειναι αμεσα διαθεσιμα.

Ειδικα με την πειραιως καθημερινα κανουμε περισσοτερες απο 20-25 τετοιες "δουλειες" οποτε ειναι σιγουρο αυτο που σου λεω.

MyISLM
27-10-20, 11:00
έξω πήγα μεταμεσονύκτιες ώρες. γύρισα σπίτι και πήρα τηλεφωνο. Αυτό λέω δεν είχε επιλογή κατάθεση χρημάτων 2 εξωτερικά atm

manoulamou
27-10-20, 11:06
Εκτος απο τις συναλλαγες στα γκισε, υπαρχει γενικοτερη ταση στα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα να καταργηθουν ΚΑΙ τα ΑΤΜ, θεωρητικα αποτρεποντας τη χρηση μετρητων αλλά στην πραξη περιοριζουν τα δικα τους εξοδα! Οσο για τις προμηθειες όπου τους περναει, στο θεο...
:twisted:

MyISLM
27-10-20, 11:10
να καταργηθουν ΚΑΙ τα ΑΤΜ

DAF@Q ??, τί είπες τωρα και μας αφησες αφωνους ;;; :closed::hmm: έχεις να πεις κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό ;

griniaris
27-10-20, 11:12
έξω πήγα μεταμεσονύκτιες ώρες. γύρισα σπίτι και πήρα τηλεφωνο. Αυτό λέω δεν είχε επιλογή κατάθεση χρημάτων 2 εξωτερικά atm

sorry αλλα εχεις γραψει "εντος" και καταλαβα οτι μπηκες μεσα.

Δεν μου εχει τυχει ποτε να μην υπαρχει η επιλογη. Σαφως πολλες φορες εχει τυχει να ακυρωνει την καταθεση πριν ξεκινησει λογω βλαβης του μηχανισμου υποδοχης χαρτονομισματων.

Παντως στη θεση σου θα εκανα το εξης.

θα ξαναπηγαινα , και θα τραβουσα ειτε βιντεο , ειτε φωτογραφιες ολη την διαδικασια βημα-βημα . και μετα email .

- - - Updated - - -


Εκτος απο τις συναλλαγες στα γκισε, υπαρχει γενικοτερη ταση στα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα να καταργηθουν ΚΑΙ τα ΑΤΜ, θεωρητικα αποτρεποντας τη χρηση μετρητων αλλά στην πραξη περιοριζουν τα δικα τους εξοδα! Οσο για τις προμηθειες όπου τους περναει, στο θεο...
:twisted:

Αυτο το στηριζεις καπου ? Το εχεις δει καπου γραμμενο ? η απλα ειναι δικες σου σκεψεις ?

MyISLM
27-10-20, 11:16
να καταργηθουν ΚΑΙ τα ΑΤΜ

DAF@Q ??, τί είπες τωρα και μας αφησες αφωνους ;;; :closed::hmm: έχεις να πεις κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό ;
Δεν μου εχει τυχει ποτε να μην υπαρχει η επιλογη. Σαφως πολλες φορες εχει τυχει να ακυρωνει την καταθεση πριν ξεκινησει λογω βλαβης του μηχανισμου υποδοχης χαρτονομισματων.


Δεν ακύρωνε, η επιλογή ήταν εξαφανισμένη και νόμισα οτι υπάρχει κάποιο θέμα με την κάρτα

manoulamou
27-10-20, 11:24
Φυσικα και δεν γινεται να καταργηθουν τελειως αλλά οπως και τα φυσικα καταστηματα
μειωνονται σταδιακα λογω και της αυξησης των ηλεκτρονικων συναλλαγων...
Για δειτε τι εγινε πχ στην Πατρα (http://pelop.gr/?page=article&DocID=578710) ή την Γερμανια (https://www.iefimerida.gr/news/412272/oi-online-synallages-apeiloyn-me-exafanisi-ta-atm)!
:whistle:

griniaris
27-10-20, 11:29
Φυσικα και δεν γινεται να καταργηθουν τελειως αλλά οπως και τα φυσικα καταστηματα
μειωνονται σταδιακα λογω και της αυξησης των ηλεκτρονικων συναλλαγων...
Για δειτε τι εγινε πχ στην Πατρα (http://pelop.gr/?page=article&DocID=578710) ή την Γερμανια (https://www.iefimerida.gr/news/412272/oi-online-synallages-apeiloyn-me-exafanisi-ta-atm)!
:whistle:

το απολυτο Clickbait. :rofl: ειχαν κλεισει ΗΔΗ τα καταστηματα σε περιοχη ( Πέντε Δρόμοι και ριο) και απλα βγαλανε και τα ATM. Απολυτως φυσιολογικο.

Καλο θα ειναι να μην τραβαμε την προσοχη με λαθος κειμενο.

πχ οπως το εγραψες καταλαβα οτι εμεινε η ΠΑΤΡΑ χωρις ατμ.

manoulamou
27-10-20, 11:32
Καλα ο,τι πειτε... δεν θα διαφωνησω... να ρωτησουμε σε αλλες περιοχες εκτος φυσικων καταστηματων που εκλεισαν, για "αδεσποτα" που διαχειριζονται ιδιωτικες εταιριες ή εκτος μεγαλων αστικων κεντρων...
:whistle:



μαλλον διασπειρω fakenews, δεν τα ξερω απο εμπειριες φιλων ή τραπεζικων εν ενεργεια! ::pl:

griniaris
27-10-20, 11:37
Μα ειναι απολυτως φυσιολογικο να μειωνονται τα ΑΤΜ.

Με τα σημερινα δεδομενα (εξαιρουνται οι ξερικεφαλοι συνταξιουχοι) δεν χρειαζεται να ασχολεισαιουτε με ΑΤΜ ουτε με τραπεζες .

Η συνταξη - μισθος μπαινει μια χαρα στον λογαριασμο , και πληρωνεις τα παντα απο τον καναπε.

Οταν λοιπον εχεις το 90% των υποχρεωσεων που "τακτοποιουνται" αμεσα , τι να τα κανεις τα υπολοιπα ?

Τα γεροντια που ντε και καλα στηνονται απο τα ξημερωματα στα ΑΤΜ για να κανουν αναληψη ολη την συνταξη , θα πρεπει να συμβαδισουν με την εποχη.

manoulamou
27-10-20, 11:38
Οποτε συμφωνουμε εν τη διαφωνια μας! :rolleyes::lol:

griniaris
27-10-20, 11:44
Εν μερη. :p

Οταν εχει κλεισει ηδη το καταστημα , ειναι απολυτως φυσιολογικο να το καταργησουν .

Οταν υπηρχαν 2 σε μικρη αποσταση , παλι θα κλεισει το ενα.

MyISLM
27-10-20, 11:54
Η συνταξη - μισθος μπαινει μια χαρα στον λογαριασμο , και πληρωνεις τα παντα απο τον καναπε.

Οταν λοιπον εχεις το 90% των υποχρεωσεων που "τακτοποιουνται" αμεσα , τι να τα κανεις τα υπολοιπα ?

Καλά όλα αυτά για τον ανεπτυγμενο κοσμο. Στον Ελλαντισταν έχουμε και σάντοου εκόνομυ, κοινώς "εξυπηρετήσεις" στα κοινά ελληνικά.

Το πιστεύεις οτι συναλλάσομαι (αναγκαστικά) με κάποιον που είναι μακριά και μου λέει θα στα βάζω στη συγκεκριμένη τράπεζα επειδή έχω συγγενή που δουλεύει εκεί, αλλιώς έλα να τα πάρεις σε μετρητά!!:twisted: Αντε μετά να πληρώνεις και εξοδα μεταφοράς αν δεν υπάρχουν φυσικά καταστήματα και ατμ

griniaris
27-10-20, 12:49
Ενταξει αυτα ειναι απλα η εξαιρεση του κανονα.

Αυτος που περιγραφεις κραταει "πισω" πολλους αλλους. οποτε το βρισκεις φυσιολογικο?

Παρολα αυτα , παλι υπαρχουν λυσεις , πχ το PAF οπου μου ελυσε το προβλημα μεταφορας απο eurobank σε πειραιως χωρις εξοδα.

δεν γινεται η συντριπτικη πλειοψηφια να "ακολουθει" αυτους που δεν θελουν να αλλαξουν , ή αυτους που πολεμανε γιατι δουλευουν μαυρα.



Οσο για το Ελλαδισταν , επειδη ειμαι περηφανος για την πατριδα μου , την Ελλαδα , δεν δεχομαι τετοιους χαρακτηρισμούς.
Αλιμονο να συγκρινω την Ελλαδαρα μου με πακισταν-οειδη χωρες.

Ολο γκρινιαζεται οτι δεν δουλευει σωστα το συστημα .
Διαβαστε πιο πισω το προσφατο παραδειγμα καποιου που "προτεινε" να παρακαμφθει η διαδικασια αν υπαρχει παλια γνωριμια με υπαλληλο της τραπεζας .

Ολοι ζητατε αξιοκρατια και σωστες διαδικασιες .... ΑΛΛΑ οταν ειναι για προσωπικο σας ζητημα , ζητω το ρουσφετι - "παραθυρακι" και οτιδηποτε αλλο.

Φιλικα παντα ,

MyISLM
27-10-20, 14:54
Δυστυχώς και δεν το βρίσκω φυσιολογικό αν και οι καταστάσεις που περιγράφω αγγίζουν την παράνοια, δηλαδή είμαι στο άλλο άκρο. Οχι απαραίτητα απο επιλογή (όσο παράξενο και αν ακούγεται)

τo paf κάνει τις μεταφορές σε πραγματικό χρόνο ;





Καλό το pay a friend αλλά αναμιγνύει τη λέξη friend ήτοι οχι και πολύ βολικό για εξυπηρετήσεις (https://www.youtube.com/watch?v=QqKiPp3qyVY) (sorry couldn't help my self)




Αλλά βλέπε κώδικες όπως αυτούς των τεκμηρίων και ξαφνικά ούτε ο ενοικιαστής θέλει να φαίνεται, ούτε ο μισθωτής, οπότε λειτουργούν μεσω σκιων κάποια πράγματα. Οχι επειδή θέλεις αλλά επειδή σου ζητούν τα τετραγωνίσεις τον κύκλο. Στα ελληνικά παράλογα πηγαίνουν οι μειωτικοί χαρακτηρισμοί.

Κανείς δεν μας ρώτησε αν θέλουμε να κάνουμε τέτοιες κινήσεις.

Μπορεί να μην θελεις αλλά de facto η χώρα αλλάζει πληθυσμιακή σύνθεση, με μείωση Ελληνογενών. Τουλάχιστον οειδείς ισλαμικές χώρες έχουν πιο ανεπτυγμενα δικτυα ανώνυμων μεταφορών χρημάτων

Όλοι ζητούμε αξιοκρατικές διαδικασίες, αλλά με έλλειψη εφαρμογής κοινής λογικής νομοθεσίας και διαδικασιών όσοι δεν μπορούν να κάνουν βαλίτσες ακόμη, πρέπει να εκτελούν συναλλαγές όπως έλεγε και η Eurobank στο παρελθόν απρόσκοπτα.

Ο Καλογρίτσας καταλαβαίνει πως γίνονται οι δουλειές στην Ελλάδα. Τo hell για την οικονομική ζημία που θα υποστεί ο εφκα από αυτό. Νομίζεις μου αρέσει αυτο ; Όταν εγω ζητώ δάνειο με παραχώρηση έγγραπτης εξασφάλισης που θα δημιουργεί χρηματοροές ικανές να πληρώνουν τις δόσεις δεν το παίρνω επειδή δεν είμαι αρκετά "όμορφος στο χαρτί".

Με τον ίδιο τρόπο καταλαβαίνει και η SIEMENS, Ferrostaal AG και αυτοί που πούλησαν τα TOR M1 και όλοι όσοι έκαναν σύμβαση όσο ο Άκης ήταν στη θέση του, οτι για να κάνεις κάποιες δουλειές στην Ελλάδα η ευθεία οδός δεν βγάζει πουθενά, όσο και να γκρινιάζει ο ζημιούμενος επ αυτού

Όσο για τις βαλίτσες (https://www.metrosport.gr/apofasi-stathmos-diatrofi-kai-oi-pappoydes-gia-ta-eggonia-toys-290115), αντε να έρθει η στιγμή για αποβολή της Ει και να μπορώ να κοιμάμαι πιο ήσυχος,

Α και δεν εργάζομαι καθόλου λόγω οτι 1) ο εφκα θα παίρνει με δόντια καρχαρία ενα τμήμα του μισθού για το καλό μου και μου δίνει ένα IOU οτι αν έχω εισροές όταν είσαι 70 θα πάρεις σύνταξη και 2) επειδή 1 και επειδή δεν θέλω μαύρες συμφωνίες με συνέπειες δημιουργούν αυτές (πχ εκμετάλλευση)

Εννοείται φιλικά :) :oneup:

KostakisK
27-10-20, 15:01
Καλή είναι, αλλά το αλλοδαπό κινητό μπορείς να το ορίσεις μόνο για εμβάσματα μέσω ebanking. Αν κάνεις δικτυακές αγορές θέλει να δηλώσεις ελληνικό κινητό :(

για ολοκλήρωση αγορών μέσω ΟΤP έχει και επιλογή αποστολής email

narsis
27-10-20, 17:57
Ενταξει αυτα ειναι απλα η εξαιρεση του κανονα.

Ολο γκρινιαζεται οτι δεν δουλευει σωστα το συστημα .
Διαβαστε πιο πισω το προσφατο παραδειγμα καποιου που "προτεινε" να παρακαμφθει η διαδικασια αν υπαρχει παλια γνωριμια με υπαλληλο της τραπεζας .

Ολοι ζητατε αξιοκρατια και σωστες διαδικασιες .... ΑΛΛΑ οταν ειναι για προσωπικο σας ζητημα , ζητω το ρουσφετι - "παραθυρακι" και οτιδηποτε αλλο.



Και ενώ σου το εξήγησα 30 ποστ πίσω, δεν καταλαβαίνεις και επαναλαμβάνεις το ίδιο. Η χορήγηση βεβαίωσης λογαριασμού ΔΕΝ απαιτεί υπογραφές, ΔΕΝ είναι συναλλαγή και ΔΕΝ έχει έντυπο να συμπληρώσεις. Μια ρημαδοεκτύπωση είναι της κακιάς ώρας, που δεν έχει καμία χρηστική αξία πλην του ότι τη ζητάνε δημόσιες υπηρεσίες για να σε πληρώσουν. Ο μόνος "κίνδυνος" είναι το να δωθεί σε μη δικαιούχο και το μόνο που θα πληροφορηθεί αυτός είναι η ύπαρξη του λογαριασμού.
Οπότε όταν ξέρεις σε ποιον μιλάς, δεν είναι "παράκαμψη διαδικασίας" το να του το στείλεις, ούτε "παραθυράκι", τη στιγμή που η μόνη χρήση του είναι να δώσεις το λογαριασμό σου στο δημόσιο για πληρωμή, ειδικά τώρα με τη φάση του κορωνοϊού που υποτίθεται αποφεύγουμε τις μη απαραίτητες συναθροίσεις.

Πραγματικά δεν είστε μερικοί οι ιππότες στο άσπρο άλογο με την πανοπλία τη γυαλιστερή και το μακρύ σπαθί, ταγμένοι στην προστασία της δεσποσύνης. Λίγο λογική θέλει και μέτρο θέλει.

Manolis_karas
28-10-20, 22:13
μου ειρθε μαιλ για επικυρωση στοιχειων..προφανως ηταν απατη.....

- - - Updated - - -

παιδια εχω λογιαρισμο στην αλφα αλλα δεν εχει κινηθει για τουλαχιστον 10 χρονια..πως μπορω να το ενεργοποιησω?..πρεπει να παω σε καταστημα?

1. μπές από την ιστοσελίδα της τράπεζας να δεις αν στο ζητάνε, Εμένα η Πειραιώς μου ζήτησε ενημέρωση και όταν την έκαμα, μου ζήτησαν φυσική παρουσία για ενημέρωση της Αστυνομικής Ταυτότητας.
2. Ναι

manoulamou
29-10-20, 10:41
:hmm:
Οι απατεωνες ατυχησανε
(1) εμενα το στειλανε σε διαφορετικο e-mail απο εκεινο που ειχα δωσει στη μανουλα Εθνικη
(2) φυσικα ΠΟΤΕ δεν θα εκανα κλικ για οποιαδηποτε επιβεβαιωση στοιχειων, οταν ειναι και το email τους ασχετο με την ΕΤΕ και υπαρχουν αλλοι τροποι επικοινωνιας με τις τραπεζες πολυ πιο ασφαλεις!
:twisted:

manoulamou
02-11-20, 22:04
:hmm: ΣΗΜΕΡΙΝΟ e-mail απο ΕΘΝΙΚΗ
... 2. Νέα μέθοδος ισχυρής ταυτοποίησης
Αναπτύσσουμε τη νέα εφαρμογή NBG Authenticator, μέσω της οποίας θα διενεργείται η ισχυρή ταυτοποίησή σας στις συναλλαγές ηλεκτρονικού εμπορίου. Η εφαρμογή θα είναι σύντομα διαθέσιμη από το δίκτυό μας για εγκατάσταση στο κινητό σας, πλήρως πιστοποιημένη με βάση τα διεθνή πρότυπα. Ο νέος αυτός τρόπος ταυτοποίησης μέσω της εφαρμογής, θα αντικαταστήσει την εισαγωγή του κωδικού μιας χρήσης...
ΔΗΛΑΔΗ πρεπει να αποκτησουμε οπωσδηποτε ζμαρτφον? :what:

minas
02-11-20, 23:06
:hmm: ΣΗΜΕΡΙΝΟ e-mail απο ΕΘΝΙΚΗ
... 2. Νέα μέθοδος ισχυρής ταυτοποίησης
Αναπτύσσουμε τη νέα εφαρμογή NBG Authenticator, μέσω της οποίας θα διενεργείται η ισχυρή ταυτοποίησή σας στις συναλλαγές ηλεκτρονικού εμπορίου. Η εφαρμογή θα είναι σύντομα διαθέσιμη από το δίκτυό μας για εγκατάσταση στο κινητό σας, πλήρως πιστοποιημένη με βάση τα διεθνή πρότυπα. Ο νέος αυτός τρόπος ταυτοποίησης μέσω της εφαρμογής, θα αντικαταστήσει την εισαγωγή του κωδικού μιας χρήσης...
ΔΗΛΑΔΗ πρεπει να αποκτησουμε οπωσδηποτε ζμαρτφον? :what:

Υποψιάζομαι ότι θα είναι προαιρετικό, όπως είναι και η επιλογή SMS/Viber στην Alpha.

Zus
03-11-20, 09:30
Ναι μου ηρθε και μένα. Για να δούμε τι θα δούμε.

jap
03-11-20, 10:52
Καλά θα κάνουν να ακολουθήσουν τα πρότυπα και να μπορείς να βγάζεις τους κωδικούς τους από υπάρχουσες εφαρμογές, όπως Google Authenticator και Authy. Άλλη μία εφαρμογή ειδικά για την Εθνική πάει πάρα μα πάρα πολύ. Καταστρέψτε μας κιόλας κάνοντας τη χρήση authenticator ή sms υποχρεωτική όπως το έχει κάνει και η alpha.

BlueChris
03-11-20, 15:17
Υποψιάζομαι ότι θα είναι προαιρετικό, όπως είναι και η επιλογή SMS/Viber στην Alpha.

Μπα στην Alpha αφού έχεις viber ενεργό τα στέλνει εκεί. Η λύση που βρήκα είναι να κάνω block την Alpha και τότε έστειλε πάλι SMS γιατί την 1η φορά την έσβησα από το viber μετά το block και μου ξανάστειλε, οπότε block και μην σβήσετε τη συνομιλία.

patrickdrd
03-11-20, 15:22
εμενα εντωμεταξυ μου ειπαν απ την alpha οτι ειναι πειραγμενες οι συσκευες μου γι αυτο δεν παιζει σωστα η εφαρμογαρα τους,
δεν το ξερα να μην κανω ρουτ για να παιζει το push notification της alpha,
εντωμεταξυ εγω φταιω που πηγαν κι εβαλαν ελεγχους; η 3.6.9 γιατι παιζει μια χαρα; (οκ, κουτσοπαιζει)

KostakisK
03-11-20, 15:29
εμενα εντωμεταξυ μου ειπαν απ την alpha οτι ειναι πειραγμενες οι συσκευες μου γι αυτο δεν παιζει σωστα η εφαρμογαρα τους,
δεν το ξερα να μην κανω ρουτ για να παιζει το push notification της alpha,
εντωμεταξυ εγω φταιω που πηγαν κι εβαλαν ελεγχους; η 3.6.9 γιατι παιζει μια χαρα; (οκ, κουτσοπαιζει)

Συγνώμη βρέ παιδιά απο πότε αφήνουν οι τράπεζες εφαρμογές σε rooted phones για να το κάνουν τώρα

patrickdrd
03-11-20, 15:56
μια χαρα αφηνουν δεν ειχα προβλημα εως τωρα με εθνικη, αλφα και eurobank

BlueChris
03-11-20, 17:12
εμενα εντωμεταξυ μου ειπαν απ την alpha οτι ειναι πειραγμενες οι συσκευες μου γι αυτο δεν παιζει σωστα η εφαρμογαρα τους,
δεν το ξερα να μην κανω ρουτ για να παιζει το push notification της alpha,
εντωμεταξυ εγω φταιω που πηγαν κι εβαλαν ελεγχους; η 3.6.9 γιατι παιζει μια χαρα; (οκ, κουτσοπαιζει)

Με τελευταίο Magisk Manager(20.4) και root από εκεί εγώ είμαι ΟΚ, με απλό Hide το App της Alpha

- - - Updated - - -


μια χαρα αφηνουν δεν ειχα προβλημα εως τωρα με εθνικη, αλφα και eurobank

ΔΕΝ αφήνουν. Το τελευταίο update της Alpha έβλεπε το root για αυτό χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το Hide Root στο magisk.

patrickdrd
03-11-20, 17:39
μωρε κι εγω το εχω hide στο magisk αλλα παρολα αυτα μου κανει νερα η τελευταια εκδοση (σε Nougat),
οπως: δεν μου εμφανιζεται καθολου το push notification,
δεν μπορω να κανω καταγραφη συσκευης αν την διαγραψω και
δεν μου παιζει το δαχτυλικο, παραπονα πολλα υπαρχουν και
στα σχολια του Play store και δεν νομιζω ολοι αυτοι να ειναι ρουτ,
κατι αλλο παιζει..

BlueChris
03-11-20, 17:43
μωρε κι εγω το εχω hide στο magisk αλλα παρολα αυτα μου κανει νερα η τελευταια εκδοση (σε Nougat),
οπως: δεν μου εμφανιζεται καθολου το push notification,
δεν μπορω να κανω καταγραφη συσκευης αν την διαγραψω και
δεν μου παιζει το δαχτυλικο, παραπονα πολλα υπαρχουν και
στα σχολια του Play store και δεν νομιζω ολοι αυτοι να ειναι ρουτ,
κατι αλλο παιζει..

Α οκ δεν έχω notifications ενεργά... παίρνω SMS για ότι γίνει και έτσι θέλω να παραμείνει... ούτε δάχτυλο έχω (galaxy note3 του 2013 έχω)

sdikr
03-11-20, 17:44
Σε redmi note 4x με root δεν παίζει δάχτυλο και Push, σε Poco f1, poco x3 χωρίς root παίζουν
Ναι το root φταίει και δεν κρύβεται 100%

patrickdrd
03-11-20, 17:53
το οτι δεν κρυβεται 100% να συμφωνησω, δοκιμασε ομως την 3.6.9 να δεις που παιζουν ολα,
θα την κρατησω μου φαινεται για οσο παιζει

sdikr
03-11-20, 18:01
το οτι δεν κρυβεται 100% να συμφωνησω, δοκιμασε ομως την 3.6.9 να δεις που παιζουν ολα,
θα την κρατησω μου φαινεται για οσο παιζει

Προτιμώ να έχω ενημερωμένη την εφαρμογή, άλλωστε έχω εδώ και καιρό σταματήσει την χρήση root, στο Poco δεν μου έλειψε σε κάτι

Zus
03-11-20, 18:28
Με 3.6 αστεράκια στο store σας βλέπω πολύ απαιτητικούς. Αν λέμε την ίδια.

sdikr
03-11-20, 19:03
Με 3.6 αστεράκια στο store σας βλέπω πολύ απαιτητικούς. Αν λέμε την ίδια.

Άντε παλι με τα αστεράκια, πάλι την ίδια συζήτηση θα κάνουμε.

runner70
04-11-20, 16:57
μια χαρα αφηνουν δεν ειχα προβλημα εως τωρα με εθνικη, αλφα και eurobank

Καμια τραπεζική υπηρεσία δεν αφήνει αν δει οτι είσαι rooted. Τωρα, το ότι εσύ το εκρυβες και δεν το έβλεπε το παλιο app τους, αυτό είναι άλλο καπέλο.

- - - Updated - - -


το οτι δεν κρυβεται 100% να συμφωνησω, δοκιμασε ομως την 3.6.9 να δεις που παιζουν ολα,
θα την κρατησω μου φαινεται για οσο παιζει

Αρα το πρόβλημα δεν ειναι στο νέο app των τραπεζών αλλά στο ότι δεν κρύβεται απόλυτα το root μιας συσκευής.

Manolis_karas
04-11-20, 20:24
Μπα στην Alpha αφού έχεις viber ενεργό τα στέλνει εκεί. Η λύση που βρήκα είναι να κάνω block την Alpha και τότε έστειλε πάλι SMS γιατί την 1η φορά την έσβησα από το viber μετά το block και μου ξανάστειλε, οπότε block και μην σβήσετε τη συνομιλία.

Γιατί να μην στέλνει μήνυμα με Viber; Υπάρχει κάτι αρνητικό;

sotos65
04-11-20, 20:58
Καλή η ασφάλεια συναλλαγών, αλλά να δούμε και κατά πόσο θα μας παιδεύει η διαδικασία για να πληρώσουμε κάτι τελικά... (από το ίδιο email της Εθνικής, το λινκ με λεπτομέρειες για τις αλλαγές)

https://www.nbg.gr/el/transaction-security/synallages-sto-diaduktio-me-karta

BlueChris
04-11-20, 21:30
Γιατί να μην στέλνει μήνυμα με Viber; Υπάρχει κάτι αρνητικό;

1. Δεν εμπιστεύομαι προγραμματάκια του στυλ, Viber-Messenger-WhatsUp.
2. Δεν έχω εύκολο τρόπο να βλέπω τι έχω κάνει στο παρελθόν.. Ναι το Viber Κάνει backup αλλά δεν μπορώ να το πάω σε PC να το επεξεργαστώ εύκολα ενώ τα SMS τα έχω χωρίς να σβήνουν ποτέ αυτόματα με πάροδο χρόνου και αυτό ισχύει για όλα τα SMS μου από το 2010.
3. ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΟΥΝ τα νταβατζιλίκια από τον οποιονδήποτε που πάει να βγάλει από τη μύγα ξίγκι και κάνει κάτι χωρίς να με ρωτάει αν το θέλω ή όχι.

patrickdrd
05-11-20, 12:10
Καμια τραπεζική υπηρεσία δεν αφήνει αν δει οτι είσαι rooted. Τωρα, το ότι εσύ το εκρυβες και δεν το έβλεπε το παλιο app τους, αυτό είναι άλλο καπέλο.

- - - Updated - - -



Αρα το πρόβλημα δεν ειναι στο νέο app των τραπεζών αλλά στο ότι δεν κρύβεται απόλυτα το root μιας συσκευής.

ε οχι και καμια, ειπα, εθνικη και eurobank ολα ρολοι,
χωρις να κρυψω απολυτως τιποτα!
προφανως καποιοι δεν εχουν προβλημα (και καλως κατα τη γνωμη μου) και
καποιοι εχουν,
εγω αυτο που δεν μπορεσα να παρακαμψω ειναι της icard το detection,
με το magisk παντα, σε αλλο κινητο που εχω ρουτ με supersu μια χαρα παιζει,
ηδη εκανα unroot το ταμπλετ για να παιξει το cosmotetv,
αρα το magisk που ποτε δεν το συμπαθησα η αληθεια ειναι,
δεν κανει και τοσο καλο "hide" οσο λενε,
σορι για το ολιγον οφτοπικ

aSMiLoN
05-11-20, 12:55
1. Δεν εμπιστεύομαι προγραμματάκια του στυλ, Viber-Messenger-WhatsUp.
2. Δεν έχω εύκολο τρόπο να βλέπω τι έχω κάνει στο παρελθόν.. Ναι το Viber Κάνει backup αλλά δεν μπορώ να το πάω σε PC να το επεξεργαστώ εύκολα ενώ τα SMS τα έχω χωρίς να σβήνουν ποτέ αυτόματα με πάροδο χρόνου και αυτό ισχύει για όλα τα SMS μου από το 2010.
3. ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΟΥΝ τα νταβατζιλίκια από τον οποιονδήποτε που πάει να βγάλει από τη μύγα ξίγκι και κάνει κάτι χωρίς να με ρωτάει αν το θέλω ή όχι.

Δε βρισκω καποιο λογο να θες να αρχειοθετησεις τα One Time Passcodes (ΟΤP) που σου στελνει η Εθνικη, εκτος αν σκοπευεις να κανεις reverse engineer τον αλγοριθμο. Απο εκει και περα υπαρχει και Viber για το desktop, οποτε μπορεις να τα βλεπεις και στο PC σου. Επισης απο την στιγμη που δεν ειναι υποχρεωτικο και μπορεις να το γυρισεις στα SMS δε βρισκω λογο γκρινιας.

Πχ για εμενα που πιο παλια ειχα Wind και δεν επιανε καλα εκει που ημουν και ειχε τυχει να μην παρω ΟΤΡ στην ωρα του, θα με εξυπηρετουσε καλυτερα το Viber που πιανει απο το WiFi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.