PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 [168] 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

sdikr
30-12-20, 17:14
Δεν έχει κάτι για άνοιγμα νέου λογαριασμού.

Δεν σου έχει το έξυπνη αποταμίευση;

Doxaios
30-12-20, 17:20
Δεν σου έχει το έξυπνη αποταμίευση;

Ναί. Έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου ήθελα. Αυτό από ότι βλέπω είναι κάτι άλλο. Θα το δώ.

narsis
30-12-20, 17:22
Αρα στην τελικη. μπορει να μην γινονται ευρυτερα γνωστοι αλλά δεν ειναι εντελως απορρητοι, οσοι εμπλεκονται τους ξερουν εκ των προτερων! :hmm:

Ο τρίτος άσχετος είναι οποιοσδήποτε δεν είναι δικαιούχος του λογαριασμού. Άρα ναι είναι απόρρητοι. Τώρα προφανώς αυτός που έχει το λογαριασμό τους ξέρει. Ο/Η ΖΕΝΙΑ έτσι όπως ρώτησε θέλει να μάθει τους όρους συνεργασίας κάποιου τρίτου (κρατικού φορέα). Δεν μπορεί να τους μάθει


Το θέμα είναι ότι εδώ και μια εβδομάδα δεν έχω λάβει απάντηση.
Το κρατούν κρυφό φαίνεται
Θα ακολουθήσω τη συμβουλή που έδωσε ο φίλος psolord.

Τι απάντηση περιμένεις; Τι όρους συνεργασίας έχει κάποιος που δεν είσαι εσύ; Δεν θα πάρεις απάντηση. Ή θα πάρεις κάποια τυπική ότι μόνο ο δικαιούχος ενός λογαριασμού μπορεί να πάρει πληροφορίες για αυτόν.
Εσύ τελικά τι θες να κάνεις; Ρωτάω μπας και σου πει κανείς κάποια λύση για να κάνεις αυτό που θέλεις.

sdikr
30-12-20, 17:26
Καλησπέρα!
Προμήθειες κρατιούνται και από λογαριασμούς που ανήκουν στο κράτος;
Γνωρίζει κάποιος;

Σε ρώτησε και ο Narsis για τι λογαριασμους μιλάς;

Πχ πληρωμές σε εφορίες κλπ φυσικά και έχουν προμήθεια για το κράτος, το πόση δεν το ξέρουμε, δεν έχουν προμήθεια για τον τελικό χρήστη, εσυ δηλαδή δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω

ΖΕΝΙΑ
30-12-20, 17:39
Αφορά το υπουργείο εργασίας.
Εν τέλει απάντηση πήρα στα Email που είχα στείλει μετά από ταυτοποίηση.
Η ερώτηση είχε γίνει σε mail του υπουργείου όχι σε τράπεζα όπως υποψιάζομαι ότι νόμιζες αγαπητέ narsis.

- - - Updated - - -


Σε ρώτησε και ο Narsis για τι λογαριασμους μιλάς;

Πχ πληρωμές σε εφορίες κλπ φυσικά και έχουν προμήθεια για το κράτος, το πόση δεν το ξέρουμε, δεν έχουν προμήθεια για τον τελικό χρήστη, εσυ δηλαδή δεν θα πληρώσεις κάτι παραπάνω

Αφορά σε επιστροφή ποσού, όχι πληρωμές.
Και 1 ευρώ να χρωστάς θα σε κυνηγάνε.
Η επιλογή που ανέφερε ο psolord είναι η κατάλληλη θεωρώ.

sdikr
30-12-20, 17:40
Αφορά το υπουργείο εργασίας.
Εν τέλει απάντηση πήρα στα Email που είχα στείλει μετά από ταυτοποίηση.
Η ερώτηση είχε γίνει σε mail του υπουργείου όχι σε τράπεζα όπως υποψιάζομαι ότι νόμιζες αγαπητέ narsis.

- - - Updated - - -



Αφορά σε επιστροφή ποσού, όχι πληρωμές.
Και 1 ευρώ να χρωστάς θα σε κυνηγάνε.
Η επιλογή που ανέφερε ο psolord είναι η κατάλληλη θεωρώ.

Και σε επιστροφή πχ απο εφορία, ή επιδόματα κλπ το πληρώνει το κόστος το κράτος

ΖΕΝΙΑ
30-12-20, 17:46
Και σε επιστροφή πχ απο εφορία, ή επιδόματα κλπ το πληρώνει το κόστος το κράτος

Εγώ να επιστρέψω χρήματα στο κράτος! Το "έκλεψα"..άθελά μου φυσικά...
Αν ήταν να επιστρέψω π.χ 600 ευρώ και είχε παρακράτηση από την προμήθεια της τράπεζας, τότε θα όφειλα ακόμα 4 ευρώ (παράδειγμα).Αρα πάλι θα χρωστούσα. Πάλι e banking, κρατήσεις κλπ..
Τσιγκούνα δεν με λες, αλλά στις τράπεζες ούτε 1 cent δεν θέλω να χαρίσω/ πληρώσω,αν δεν είναι αναγκαίο.

sdikr
30-12-20, 17:52
Εγώ να επιστρέψω χρήματα στο κράτος! Το "έκλεψα"..άθελά μου φυσικά...
Αν ήταν να επιστρέψω π.χ 600 ευρώ και είχε παρακράτηση από την προμήθεια της τράπεζας, τότε θα όφειλα ακόμα 4 ευρώ (παράδειγμα).Αρα πάλι θα χρωστούσα. Πάλι e banking, κρατήσεις κλπ..
Τσιγκούνα δεν με λες, αλλά στις τράπεζες ούτε 1 cent δεν θέλω να χαρίσω/ πληρώσω,αν δεν είναι αναγκαίο.

Δύσκολη περίπτωση, θα έλεγα πρώτα να το ψάξεις, καθώς το να στείλεις απλά τα χρήματα πίσω στον λογαριασμό που σου τα έστειλε δεν σημαίνει πως θα καταχωρηθούν στο δικό σου ΑΦΜ.


https://www.mtpy.gr/epistrofh/


Γ) Επιστροφή ποσών προς υπηρεσίες από εκ παραδρομής κατάθεση
1. Αναλυτικό έγγραφο για την εκ παραδρομής κατάθεση,
2 Αναλυτικό παραστατικό απόδοσης (διπλότυπο κατάθεσης στη ΔΟΥ ή οποιοδήποτε άλλο παραστατικό απόδοσης)
Όλα τα δικαιολογητικά πρέπει να είναι πρόσφατα.

ΖΕΝΙΑ
30-12-20, 18:07
Δύσκολη περίπτωση, θα έλεγα πρώτα να το ψάξεις, καθώς το να στείλεις απλά τα χρήματα πίσω στον λογαριασμό που σου τα έστειλε δεν σημαίνει πως θα καταχωρηθούν στο δικό σου ΑΦΜ.


https://www.mtpy.gr/epistrofh/

Μου έστειλαν λογαριασμό τράπεζας από το υπουργείο εργασίας που αφορά τα αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά.
Δεν θα επιστραφούν στον ίδιο λογαριασμό.
Ωστόσο ως επιβεβαίωση ζήτησαν το έντυπο της κατάθεσης να αποσταλεί συνημμένα σε 2 Email.
Αυτά που αναφέρεις τώρα με προβληματίζουν.
Βέβαια ο λογιστής μου ήταν σούπερ χαλαρός καθώς μου είπε ότι συνέβη και σε άλλους και ότι η τακτική επιστροφής είναι αυτή.

phantom77
30-12-20, 18:55
"Ανέμελη" σήμερα η Alpha: δεν ζητάει έξτρα κωδικό ή επιβεβαίωση για είσοδο στο web banking :p

Πως τους ήρθε να βάζουν στις κινήσεις των πιστωτικών και κινήσεις των συνδεδεμένων λογαριασμών;;
Χρησιμοποιώ την MC για αναλήψεις και καταθέσεις σε ΑΤΜ και τα χρήματα αυτά φαίνονται και στο ιστορικό της κάρτας. Η κάρτα χρησιμοποιείται μόνο για ταυτοποίηση, δεν αλλάζει το υπόλοιπο της.

YAziDis
04-01-21, 16:30
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΣΕ WINBANK

Μόλις ήρθε μήνυμα στην γυναίκα μου από τη Winbank στο κινητό, όπου ο αποστολέας είναι ο ίδιος με τα προηγούμενα μηνύματα της Winbank (δηλαδή από πάνω έχει μηνύματα από τα alerts).
Μόλις ήρθε λοιπόν μήνυμα το οποίο στα αγγλικά λέει πως το τηλέφωνο σας δεν έχει γίνει approve και να μπεις στο site κάτι-peiraios . net για να επιβεβαιώσεις το τηλέφωνό σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ PHISHING! ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ.


Your phone ending in **** has not been confirmed. Please enter (το phishing site που τελείωνε σε .net, και δεν το γράφω για να μην υπάρχει στο forum) to confirm your phone number.

ΖΕΝΙΑ
04-01-21, 16:58
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΣΕ WINBANK

Μόλις ήρθε μήνυμα στην γυναίκα μου από τη Winbank στο κινητό, όπου ο αποστολέας είναι ο ίδιος με τα προηγούμενα μηνύματα της Winbank (δηλαδή από πάνω έχει μηνύματα από τα alerts).
Μόλις ήρθε λοιπόν μήνυμα το οποίο στα αγγλικά λέει πως το τηλέφωνο σας δεν έχει γίνει approve και να μπεις στο site κάτι-peiraios . net για να επιβεβαιώσεις το τηλέφωνό σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ PHISHING! ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ.


Your phone ending in **** has not been confirmed. Please enter (το phishing site που τελείωνε σε .net, και δεν το γράφω για να μην υπάρχει στο forum) to confirm your phone number.

Thank you YAziDis!
Φαντάζομαι το επιβεβαίωσες από την τράπεζα,έτσι;

runner70
04-01-21, 17:24
Κυκλοφορεί αυτές τις μέρες phishing email και για την eurobank με url και ui που παραπέμπει στην τραπεζα αλλά δεν είναι.

Αγαπητέ πελάτη,

Λόγω κάποιων λανθασμένων πληροφοριών που παρείχατε,

έπρεπε να κλειδώσουμε την κάρτα σας αυτή τη στιγμή!

Δεν θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την κάρτα σας έως ότου επιλυθεί αυτό το ζήτημα.

Διορθώστε τα στοιχεία σας το συντομότερο δυνατό για να αποφύγετε περαιτέρω προβλήματα.

Επικυρώνω

Μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας εάν έχετε οποιαδήποτε απορία.

Θερμούς χαιρετισμούς,
© Ευro-bαnk GROUP

manoulamou
04-01-21, 17:56
Κι εμενα εχουν ερθει... ψαραδες στο κατωφλι μου, πλην ομως ατυχησαν, γιατι ουτε στην alpha ουτε στην euro ειμαι πελατης! Οσο για την εθνικη ειναι διαφορετικο το email που ειχα δηλωσει...
ΑΑΑ εμφανιστηκαν και ειδοποιησεις ΔΗΘΕΝ απο amazon για ανυπαρκτες παραγγελιες και κλειδωμα λογαριασμου γιατι τα στοιχεια της καρτας διεφεραν λενε! :p

YAziDis
04-01-21, 19:51
Thank you YAziDis!
Φαντάζομαι το επιβεβαίωσες από την τράπεζα,έτσι;

Ναι είναι phishing. Το ανησυχητικό της υπόθεσης είναι ότι ήρθε σαν αποστολέας Winbank όπου από τον ίδιο αποστολέα έρχονται και οι ενημερώσεις τύπου alerts, και όχι σαν email. Δυστυχώς με αυτόν τον τρόπο πολλοί θα την πατήσουν γιατί ίσως το θεωρήσουν εμπιστοσύνης λόγω του αποστολέα. Η τράπεζα ενημερώθηκε, και φυσικά είπε πως είναι phishing.

ΖΕΝΙΑ
04-01-21, 20:05
Ναι είναι phishing. Το ανησυχητικό της υπόθεσης είναι ότι ήρθε σαν αποστολέας Winbank όπου από τον ίδιο αποστολέα έρχονται και οι ενημερώσεις τύπου alerts, και όχι σαν email. Δυστυχώς με αυτόν τον τρόπο πολλοί θα την πατήσουν γιατί ίσως το θεωρήσουν εμπιστοσύνης λόγω του αποστολέα. Η τράπεζα ενημερώθηκε, και φυσικά είπε πως είναι phishing.

Αυτό το μήνυμα που ήρθε αποτελούσε συνέχεια σε μηνύματα από τον ίδιο αποστολέα;
Δηλαδή είχε η σύζυγός σου παλιότερα μηνύματα από την Πειραιώς που τα είχε κρατήσει και το νέο μήνυμα ήρθε στο ίδιο νήμα.Αυτο εννοείς;

YAziDis
04-01-21, 20:43
Ναι ακριβώς. Για αυτό το θεωρώ επικίνδυνο και το αναφέρω

ΖΕΝΙΑ
04-01-21, 20:47
Εξαιρετικά..ας ευχηθούμε να μην την πατήσουμε..

sdikr
04-01-21, 20:58
Ναι είναι phishing. Το ανησυχητικό της υπόθεσης είναι ότι ήρθε σαν αποστολέας Winbank όπου από τον ίδιο αποστολέα έρχονται και οι ενημερώσεις τύπου alerts, και όχι σαν email. Δυστυχώς με αυτόν τον τρόπο πολλοί θα την πατήσουν γιατί ίσως το θεωρήσουν εμπιστοσύνης λόγω του αποστολέα. Η τράπεζα ενημερώθηκε, και φυσικά είπε πως είναι phishing.

Είναι πολύ εύκολο να βάλει ο κάθε ενας ότι email θέλει στο from to, πχ μπορώ να στείλω τώρα Mail σαν yazidis@yazidis.gr
Δυστυχώς τα προγράμματα που κάνουν αυτό με τα conversation, δεν κοιτάνε spf, dkim Κλπ απλά τα βάζουν όλα μαζί

griniaris
04-01-21, 21:06
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΣΕ WINBANK

Μόλις ήρθε μήνυμα στην γυναίκα μου από τη Winbank στο κινητό, όπου ο αποστολέας είναι ο ίδιος με τα προηγούμενα μηνύματα της Winbank (δηλαδή από πάνω έχει μηνύματα από τα alerts).
Μόλις ήρθε λοιπόν μήνυμα το οποίο στα αγγλικά λέει πως το τηλέφωνο σας δεν έχει γίνει approve και να μπεις στο site κάτι-peiraios . net για να επιβεβαιώσεις το τηλέφωνό σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ PHISHING! ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ.


Your phone ending in **** has not been confirmed. Please enter (το phishing site που τελείωνε σε .net, και δεν το γράφω για να μην υπάρχει στο forum) to confirm your phone number.

Για SMS μιλαμε ( alerts ) ή για email ?

Αν ειναι για email..... αυτο γινεται πολλα χρονια τωρα. Εμφανιζεται οτι ονομα θελεις.

Αν μιλαμε για SMS τοτε αλλαζει η σοβαροτητα.

ΖΕΝΙΑ
04-01-21, 21:11
Για SMS μιλαμε ( alerts ) ή για email ?

Αν ειναι για email..... αυτο γινεται πολλα χρονια τωρα. Εμφανιζεται οτι ονομα θελεις.

Αν μιλαμε για SMS τοτε αλλαζει η σοβαροτητα.

Αναφέρθηκε σε sms.

griniaris
04-01-21, 22:26
Αναφέρθηκε σε sms.

αναφερει "μυνημα" στο κινητο. Δεν γραφει συγκεκριμενα για sms

kai o @sdikr νομιζω για email καταλαβε. και εγω αυτο καταλαβαινω.

ΖΕΝΙΑ
04-01-21, 22:37
[QUOTE=YAziDis;6962174]Ναι είναι phishing. Το ανησυχητικό της υπόθεσης είναι ότι ήρθε σαν αποστολέας Winbank όπου από τον ίδιο αποστολέα έρχονται και οι ενημερώσεις τύπου alerts, και όχι σαν email. [/COLOR]Δυστυχώς με αυτόν τον τρόπο πολλοί θα την πατήσουν γιατί ίσως το θεωρήσουν εμπιστοσύνης λόγω του αποστολέα. Η τράπεζα ενημερώθηκε, και φυσικά είπε πως είναι phishing.[/QUOTE

Εγω αντιλαμβάνομαι ότι αναφέρεται σε μηνύματα κινητού, αναφέρει παραπάνω την φράση" ενημερώσεις τύπου alerts και όχι σαν email".
Θα περιμένουμε ενημέρωση.

Godian
04-01-21, 23:29
Όχι απλή αποστολή έκανα μωρέ. Έτσι να έχω λίγα χρήματα και στην άλλη κάρτα.

2.5 ευρώ για άμεση παράδοση είναι καλά. Εδώ και περίμενα και με χρέωσαν 4.50 ευρώ συνολικά! :tooth

Τεσπα παθών και μαθών. Απλά το αναφέρω για να υπάρχει.

Εγώ χρήματα από εθνική σε alhpa δικιά μου τα στέλνω μέσο iris και πηγαίνουν κατευθείαν. Δοκίμασε το

YAziDis
04-01-21, 23:37
Παιδιά μιλάω για sms με αποστολέα Winbank
223027

Στην ίδια επαφή υπάρχουν και τα alerts από την Πειραιώς. Προφανώς χρησιμοποιεί κάποιος το ίδιο όνομα και εμφανίζεται στην ίδια συζήτηση.
Για τα email προφανώς και γίνεται χρόνια, αλλά για sms που να είναι το ίδιο όνομα πρώτη φορά το ακούω.

narsis
05-01-21, 00:17
Παιδιά μιλάω για sms με αποστολέα Winbank
223027

Στην ίδια επαφή υπάρχουν και τα alerts από την Πειραιώς. Προφανώς χρησιμοποιεί κάποιος το ίδιο όνομα και εμφανίζεται στην ίδια συζήτηση.
Για τα email προφανώς και γίνεται χρόνια, αλλά για sms που να είναι το ίδιο όνομα πρώτη φορά το ακούω.

Παλιά (μιλάω εποχή 2004-2008) που χρησιμοποιούσα api για μαζικές αποστολές sms ήταν αστεία εύκολο να βάλω ως αποστολέα ότι ήθελα. Από κείμενο (π.χ. winbank) όπως στην περίπτωσή σου μέχρι και αριθμό τηλεφώνου και να νομίζεις ότι στο έστειλε μια επαφή σου. Πέρα από τη δουλειά που έκανα, πάντα κρατούσα μερικά credits για να κάνω χαβαλέ με φίλους/ες μου.

YAziDis
05-01-21, 00:29
Παλιά (μιλάω εποχή 2004-2008) που χρησιμοποιούσα api για μαζικές αποστολές sms ήταν αστεία εύκολο να βάλω ως αποστολέα ότι ήθελα. Από κείμενο (π.χ. winbank) όπως στην περίπτωσή σου μέχρι και αριθμό τηλεφώνου και να νομίζεις ότι στο έστειλε μια επαφή σου. Πέρα από τη δουλειά που έκανα, πάντα κρατούσα μερικά credits για να κάνω χαβαλέ με φίλους/ες μου.

Μαζί σου! Οι έμπειροι όμως που τα γνωρίσαμε αυτά ξέρουμε ότι είναι phishing. Άντε τώρα να τα μάθω και σε μεγάλους ανθρώπους. πάλι καλά που δεν έχουν πρόσβαση οι δικοί μου σε ebanking, αλλά πολλοί από εδώ σιγπυρα θα έχετε κάποιους που δεν γνωρίζουν και θα πρέπει να τους ενημερωσετε

runner70
06-01-21, 15:28
2021 σου λεει, online επικαιροποίηση σου λεει η Πειραιώς ... ωωωπα εκσυχρονισμός! Αμμ που; Ανεβασε όλα τα έγγραφα που ζήταγε αλλά η επικαιροποιηση ολοκληρώθηκε μερικώς! Για να ολοκληρωθεί πληρως πρέπει να πάει σε κατάστημα Πειραιώς για να προσκομίσει την ταυτότητα, λέει. Τι σοι online επικαιροποιηση είναι αυτή ρε παιδιά; Ακόμα τα ίδια;

ΖΕΝΙΑ
06-01-21, 15:40
2021 σου λεει, online επικαιροποίηση σου λεει η Πειραιώς ... ωωωπα εκσυχρονισμός! Αμμ που; Ανεβασε όλα τα έγγραφα που ζήταγε αλλά η επικαιροποιηση ολοκληρώθηκε μερικώς! Για να ολοκληρωθεί πληρως πρέπει να πάει σε κατάστημα Πειραιώς για να προσκομίσει την ταυτότητα, λέει. Τι σοι online επικαιροποιηση είναι αυτή ρε παιδιά; Ακόμα τα ίδια;

Εμ δεν είναι...όταν πήγα εγώ πριν λίγους μήνες (καλοκαίρι), και τους είπα για on-line αποστολή στοιχείων και ψηφιακές υπογραφές με κοιτούσαν στραβά και είπαν δεν είναι εφικτό.

KostakisK
06-01-21, 18:02
Εμ δεν είναι...όταν πήγα εγώ πριν λίγους μήνες (καλοκαίρι), και τους είπα για on-line αποστολή στοιχείων και ψηφιακές υπογραφές με κοιτούσαν στραβά και είπαν δεν είναι εφικτό.

Η Πειραιώς πλέον είναι κρατική να ξέρετε. Και επειδή ξεκινάει ο τεχνολογικός μετασχηματισμός όλα πλέον θα τα βλέπετε να λειτουργούν σε beta φάση

minas
06-01-21, 20:45
2021 σου λεει, online επικαιροποίηση σου λεει η Πειραιώς ... ωωωπα εκσυχρονισμός! Αμμ που; Ανεβασε όλα τα έγγραφα που ζήταγε αλλά η επικαιροποιηση ολοκληρώθηκε μερικώς! Για να ολοκληρωθεί πληρως πρέπει να πάει σε κατάστημα Πειραιώς για να προσκομίσει την ταυτότητα, λέει. Τι σοι online επικαιροποιηση είναι αυτή ρε παιδιά; Ακόμα τα ίδια;

Έχει αλλάξει η ταυτότητά σου; Εάν όχι, δεν χρειάζεται επικαιροποίησή της.
Εγώ στην τελευταία επικαιροποίηση Πειραιώς έστειλα μόνο εκκαθαριστικό και ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

manoulamou
06-01-21, 21:02
Έχει αλλάξει η ταυτότητά σου; Εάν όχι, δεν χρειάζεται επικαιροποίησή της.
Εγώ στην τελευταία επικαιροποίηση Πειραιώς έστειλα μόνο εκκαθαριστικό και ολοκληρώθηκε επιτυχώς.
Δεν ξερω τι σόι κρατικοποιηση γινεται στο μαγαζακι του... κοκκινου τραπεζιτη, στον δεινοσαυρο παντως, εχει φαει κολλημα η επικαιροποιηση μου εδω και κατι μηνες, δεν περναει το εκκαθαριστικο και θα αναγκαστω να παω καποια στιγμη στο φυσικο καταστημα της Εθνικης - κεντρο Μαρουσι! :twisted:

runner70
06-01-21, 23:36
Έχει αλλάξει η ταυτότητά σου; Εάν όχι, δεν χρειάζεται επικαιροποίησή της.
Εγώ στην τελευταία επικαιροποίηση Πειραιώς έστειλα μόνο εκκαθαριστικό και ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

Οχι και αυτό ειναι το θέμα, ότι ζητάνε επίσκεψη για προσκόμιση ταυτότητας την οποια έχουν. Και μάλιστα στη τελευταία μισθοδοσία που επισυναφθηκε, προκύπτει ο αριθμος ταυτοτητας και θα φαίνεται ότι δεν έχει αλλάξει.

Godian
09-01-21, 18:17
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Στέλνω μέσο Iris από εθνική σε alhpa σε δικό μου λογαριασμό δε κρατάει προμήθεια. Πήγα εχθές να στείλω από Πειραιώς σε alhpa μέσο iris και ζητούσε 0.50€

Τόσο γύφτοι;;

KostakisK
09-01-21, 18:19
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Στέλνω μέσο Iris από εθνική σε alhpa σε δικό μου λογαριασμό δε κρατάει προμήθεια. Πήγα εχθές να στείλω από Πειραιώς σε alhpa μέσο iris και ζητούσε 0.50€

Τόσο γύφτοι;;

Αμεεεε

manoulamou
09-01-21, 18:24
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Στέλνω μέσο Iris από εθνική σε alhpa σε δικό μου λογαριασμό δε κρατάει προμήθεια. Πήγα εχθές να στείλω από Πειραιώς σε alhpa μέσο iris και ζητούσε 0.50€

Τόσο γύφτοι;;

Πιο γυφτοι απο τους ρομα, καθοτι χαρτογιακαδες!:twisted:

goku
09-01-21, 19:01
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Στέλνω μέσο Iris από εθνική σε alhpa σε δικό μου λογαριασμό δε κρατάει προμήθεια. Πήγα εχθές να στείλω από Πειραιώς σε alhpa μέσο iris και ζητούσε 0.50€

Τόσο γύφτοι;;

Έχω την εντύπωση ότι πουθενά δεν έχει αναφερθεί ότι η υπηρεσία iris θα είναι δωρεάν, απλώς την δίνουν δωρεάν, ίσως προσωρινώς, και καλά για να την προωθήσουν σαν υπηρεσία. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

KostakisK
09-01-21, 20:43
Εμένα εφάρμοσαν πλήρως το σύστημα SEPA. Δεν υπάρχει πλέον το IRIS σαν επιλογή (ΕΘΝΙΚΗ)

- - - Updated - - -

223234

Godian
10-01-21, 10:17
Εμένα εφάρμοσαν πλήρως το σύστημα SEPA. Δεν υπάρχει πλέον το IRIS σαν επιλογή (ΕΘΝΙΚΗ)

- - - Updated - - -

223234

Εγώ μέσω της εφαρμογής τα στέλνω223243

KostakisK
10-01-21, 10:42
Εγώ μέσω της εφαρμογής τα στέλνω223243

ΑΑΑ αυτό είναι το ibank pay

psolord
11-01-21, 10:13
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ψιλο-άσχετο, αλλά έχει να κάνει με το ebanking όπως και να έχει...

Τα ενημερωτικά emails που παίρνω από Eurobank στο Outlook, από τον Οκτώβρη και μετά φαίνονται Γιαπωνέζικα! :p

Πρέπει να ανοίξω το email με διπλό κλικ, να κάνω προβολή δηλαδή και μετά να πάω στα properties και να το αλλάξω από Western European σε Ελληνικά και ->save. Πριν ερχόταν σε Ελληνικά κατευθείαν. Τα properties δείχνουν Ελληνικά δηλαδή στα παλαιότερα μηνύματα.

Απ'ότι έχω διαβάσει, αυτό είναι θέμα αποστολέα. Δε μπορείς να αλλάξεις globally, αυτή τη ρύθμιση δηλαδή στο Outlook.

Από την άλλη στον Chrome φαίνεται μια χαρά.

Το έχει άλλος κανείς αυτό το πρόβλημα;

Έχω στείλει email στη Eurobank αλλά ούτε απάντηση δεν έλαβα! :cry:

BlueChris
11-01-21, 10:54
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ψιλο-άσχετο, αλλά έχει να κάνει με το ebanking όπως και να έχει...

Τα ενημερωτικά emails που παίρνω από Eurobank στο Outlook, από τον Οκτώβρη και μετά φαίνονται Γιαπωνέζικα! :p

Πρέπει να ανοίξω το email με διπλό κλικ, να κάνω προβολή δηλαδή και μετά να πάω στα properties και να το αλλάξω από Western European σε Ελληνικά και ->save. Πριν ερχόταν σε Ελληνικά κατευθείαν. Τα properties δείχνουν Ελληνικά δηλαδή στα παλαιότερα μηνύματα.

Απ'ότι έχω διαβάσει, αυτό είναι θέμα αποστολέα. Δε μπορείς να αλλάξεις globally, αυτή τη ρύθμιση δηλαδή στο Outlook.

Από την άλλη στον Chrome φαίνεται μια χαρά.

Το έχει άλλος κανείς αυτό το πρόβλημα;

Έχω στείλει email στη Eurobank αλλά ούτε απάντηση δεν έλαβα! :cry:

Νομίζω έχει σχέση με τα βίντεο που βλέπεις με τις κινεζούλες, το outlook σου λέει "Αυτός πλέον ξέρει κινέζικα". Είναι η νέα ΑΙ της Microsoft. :)

Πέρα από πλάκα, όχι δεν το έχω δει ποτέ και μην περιμένεις να βγάλεις άκρη με Eurobank

aSMiLoN
11-01-21, 13:01
Αν βαλεις κωδικοποιηση UTF-8 μηπως βοηθα; Ποια εκδοση του Outlook εχεις;

psolord
11-01-21, 13:19
Νομίζω έχει σχέση με τα βίντεο που βλέπεις με τις κινεζούλες, το outlook σου λέει "Αυτός πλέον ξέρει κινέζικα". Είναι η νέα ΑΙ της Microsoft. :)

Πέρα από πλάκα, όχι δεν το έχω δει ποτέ και μην περιμένεις να βγάλεις άκρη με Eurobank

:rofl:

OK

- - - Updated - - -


Αν βαλεις κωδικοποιηση UTF-8 μηπως βοηθα; Ποια εκδοση του Outlook εχεις;

Στο UTF τα δείχνει σε Αρχαία Κέλτικα! :p

Όπως είπα δεν υπάρχει global ρύθμιση στη λήψη και απ'οτι διάβασα, η default κωδικοποίηση είναι θέμα του αποστολέα. Συνεπώς κάτι έχουν κάνει στη Eurobank γιατί εγώ δεν έχω αλλάξει κάτι. Δηλαδή και να θέλω δε μπορώ.

Έχω παλιό outlook 2007 αλλά με όλα τα updates περασμένα.

dimitri_ns
11-01-21, 13:28
Ενας από τους λόγους που βλαστήμαγα την ms, ελληνικά win fonts

15 χρόνια πίσω, προγράμματα της ms, win και outlook και τα ελληνικά κινέζικα.
Γιατί το gmail τα έδειχνε κανονικά ελληνικά , μόνο η ms ξέρει.

Λύση 1.
Κάνε προώθηση σε gmail, μάλλον θα τα βλέπεις κανονικά
Λύση 2.
Η eurobank να στρώσει τα fonts


Κάποτε η eurobank ήθελε για το web banking μόνο internet explorer.
Είχαμε linux
Δεν ανοίξαμε ποτέ εταιρικό λογαριασμό στην eurobank, ανοίξαμε στις άλλες 3 που δουλεύανε με firefox

psolord
11-01-21, 13:53
Είναι ήδη Gmail ο λογαριασμός που λαμβάνει τις ειδοποιήσεις. :) Δεν το διευκρίνισα, απλά είπα ότι σε chrome φαίνονται ΟΚ.

Απλά το outlook είναι η δύναμη της συνήθειας και έχω 100 κανόνες που στέλνουν το καθετί στη μεριά του.

Τεσπα ΟΚ, κατάλαβα, είναι δικό μου τοπικό πρόβλημα κλασσικά! :p

Ευχαριστώ παίδες.

GregoirX23
11-01-21, 17:20
Μόλις είδα ότι πέρα από τις 2 κλασικές μεθόδους ταυτοποίησης στο ibank, δλδ otp μέσω sms/viber Η email, έβαλαν και ένα άλλο sca το έγραφε νομίζω; Για πιο ισχυρή ταυτοποίηση (& password), όπου σε βάζει να μπεις στο ibank για να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή και επιπλέον σου στέλνει και πάλι otp..
Με παραξένεψε ψιλό και είπα αρχικά να το κάνω μέσω της παλιάς μεθόδου otp για να μη κάνω δοκιμές πάνω σε φάση πληρωμής, αλλά ήταν εύκολο τελικά..
Μου δημιουργήθηκε ένα ερώτημα όμως..
Μήπως σιγά σιγά το κάνουν υποχρεωτικό αν είναι για πιο ισχυρή ασφάλεια; Αλλιώς ποιος ο λόγος να υπάρχει ακόμα το σκέτο otp;

runner70
12-01-21, 00:32
Είναι ήδη Gmail ο λογαριασμός που λαμβάνει τις ειδοποιήσεις. :) Δεν το διευκρίνισα, απλά είπα ότι σε chrome φαίνονται ΟΚ.

Απλά το outlook είναι η δύναμη της συνήθειας και έχω 100 κανόνες που στέλνουν το καθετί στη μεριά του.

Τεσπα ΟΚ, κατάλαβα, είναι δικό μου τοπικό πρόβλημα κλασσικά! :p

Ευχαριστώ παίδες.


Γενικά οι browsers καταλαβαίνουν καλύτερα το encoding του αποστολέα από τους email clients και εκεί που στον chrome/firefox τα βλέπεις μια χαρά , στο outlook ή στον thunderbird τα βλέπεις κινέζινα, είτε στο subject είτε στο body. Λογικά πρόβλημα στον αποστολέα είναι αλλά αν δεν φάει απο πολλούς γκρίνια άντε να το λύσει. :p



Μόλις είδα ότι πέρα από τις 2 κλασικές μεθόδους ταυτοποίησης στο ibank, δλδ otp μέσω sms/viber Η email, έβαλαν και ένα άλλο sca το έγραφε νομίζω; Για πιο ισχυρή ταυτοποίηση (& password), όπου σε βάζει να μπεις στο ibank για να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή και επιπλέον σου στέλνει και πάλι otp..
Με παραξένεψε ψιλό και είπα αρχικά να το κάνω μέσω της παλιάς μεθόδου otp για να μη κάνω δοκιμές πάνω σε φάση πληρωμής, αλλά ήταν εύκολο τελικά..
Μου δημιουργήθηκε ένα ερώτημα όμως..
Μήπως σιγά σιγά το κάνουν υποχρεωτικό αν είναι για πιο ισχυρή ασφάλεια; Αλλιώς ποιος ο λόγος να υπάρχει ακόμα το σκέτο otp;

Εκανε δηλ την ίδια αηδία που έχει και η Πειραιως που για ταυτοποιηση, αν δεν εχεις το app της, κατά τη διαρκεια πληρωμης μιας συναλλαγής σε ένα eshop σε κάνει redirect να βαλεις τα credentials του ebanking της ; Τετοιες υλοποιησεις μου δημιουργουν ανασφάλεια.

giorgosk
12-01-21, 14:13
Στη μεταφορά σε άλλα τράπεζα με χρήση ΙΒΑΝ εκεί που γράφει όνομα δικαιούχου τι γράφουμε ;;

Αναφέρομαι στο ibank της Εθνικής

KostakisK
12-01-21, 14:18
Στη μεταφορά σε άλλα τράπεζα με χρήση ΙΒΑΝ εκεί που γράφει όνομα δικαιούχου τι γράφουμε ;;

Αναφέρομαι στο ibank της Εθνικής

Το όνομα του ανθρώπου που θές να στείλεις τα χρήματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.