PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170] 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

bomberb17
26-01-21, 00:35
Δεν μιλάμε για την eurobank που κάνει διάφορα προωθητικά.
Μιλάμε για την Πειραιώς

Δικά σου λόγια
https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=6974805#post6974805

Από που προκύπτει ότι μιλάμε αποκλειστικά για εξερχόμενο IRIS από την Πειραιώς;;;;
Όπως έγραψα:


η ισοδύναμη υπηρεσία στην eurobank είναι η paf, στις άλλες τράπεζες δε θυμάμαι πως λέγεται.


και εδώ

https://www.star.gr/eidiseis/oikonomia/371992/iris-kai-amesa-kai-dwrean-metafora-xrhmatwn-apo-to-kinhto-sas-odhgies-bhma-bhma


Χάρη στο νέο πληροφοριακό σύστημα IRIS, η Τράπεζα της Ελλάδος συγκεντρώνει τα στοιχεία των καταθετών και εγγυάται ασφαλείς συναλλαγές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών.
...
Και οι τέσσερις συστημικές τράπεζες έχουν εντάξει στις υπηρεσίες τους τη νέα δυνατότητα άμεσης μεταφοράς χρημάτων από το κινητό:

-IRIS 24/7 Payment από την Τράπεζα Πειραιώς

-Paf Payments από τη Eurobank

-Alpha Quick Transfer από την Alpha Bank

-i-bank Pay από την Εθνική Τράπεζα.


Δηλαδή το Iris δεν είναι αποκλειστικότητα της Πειραιώς, απλά οι άλλες τράπεζες το έκαναν rebranding αλλιώς.

Εγώ λοιπόν σου απέδειξα ότι έκανα iris πληρωμή από Eurobank -> Πειραιώς με μηδενικές προμήθειες και στις 2 τράπεζες. Αυτό άλλωστε είπα εδώ ότι είχα κάνει

Αν θυμάμαι σωστά έχω κάνει μεταφορά με το eurobank pay a friend προς Πειραιώς εκτός εργάσιμου ωραρίου και εμφανίστηκε στον λογαριασμό της Πειραιώς σε λιγότερο από ένα λεπτό.

Το ανάποδο δεν το έχω δοκιμάσει, ούτε έχω δοκιμάσει τα αντίστοιχα της Alpha ή της Εθνικής.

KostakisK
26-01-21, 01:20
Το IRIS είναι υπηρεσία της ΔΙ.ΑΣ. (ΔΙΑΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΕ) και το παίρνουν οι τράπεζες και το κάνουν rembrand, το iris υπάρχει μέχρι να ενεργοποιηθεί το EPC's SEPA δηλαδή το ευρωπαικό σύστημα άμεσων μεταφορών που θα αντικαταστήσει το IRIS. Η εθνική υιοθέτησε ήδη το SEPA και το IRIS αποτελεί απλά μια συστημική γέφυρα του εσωτερικού

goku
29-01-21, 13:00
Σε e-banking Πειραιώς, αν πληρώσω οφειλές προς την εφορία (φορολογική δήλωση και ΕΝΦΙΑ) εντός της προθεσμίας αλλά Σαββατοκύριακο, αλλά πριν τις 6 το απόγευμα, ξέρουμε αν η πληρωμή στέλνεται την ίδια μέρα ή αν θα πάει από Δευτέρα; Επίσης, έστω ότι πάει από Δευτέρα, θα φαίνεται εκπρόθεσμη πληρωμή, οπότε θα μπουν και φόροι, ή να φαίνεται σαν πληρωμή εντός της προθεσμίας ασχέτως αν τα λεφτά έφυγαν εκ των υστέρων από την τράπεζα;

- - - Updated - - -

άκυρο, βλέπω τώρα ότι οι δόσεις στο Ε1 και στο ΕΝΦΙΑ λήγουν σήμερα, οπότε θα πληρώσω σήμερα. Αν πληρώσω μετά τις 6 ξέρουμε αν θα φαίνεται σαν σημερινή πληρωμή ασχέτως αν θα φύγει αύριο από την τράπεζα ή να πληρώσω καλύτερα πριν τις 6 για να είμαι σίγουρος. Είναι για τον πατέρα μου και περιμένει να παραλάβει κάποια χρήματα, για αυτό και η καθυστέρηση.

YAziDis
29-01-21, 13:03
Σε e-banking Πειραιώς, αν πληρώσω οφειλές προς την εφορία (φορολογική δήλωση και ΕΝΦΙΑ) εντός της προθεσμίας αλλά Σαββατοκύριακο, αλλά πριν τις 6 το απόγευμα, ξέρουμε αν η πληρωμή στέλνεται την ίδια μέρα ή αν θα πάει από Δευτέρα; Επίσης, έστω ότι πάει από Δευτέρα, θα φαίνεται εκπρόθεσμη πληρωμή, οπότε θα μπουν και φόροι, ή να φαίνεται σαν πληρωμή εντός της προθεσμίας ασχέτως αν τα λεφτά έφυγαν εκ των υστέρων από την τράπεζα;

- - - Updated - - -

άκυρο, βλέπω τώρα ότι οι δόσεις στο Ε1 και στο ΕΝΦΙΑ λήγουν σήμερα, οπότε θα πληρώσω σήμερα. Αν πληρώσω μετά τις 6 ξέρουμε αν θα φαίνεται σαν σημερινή πληρωμή ασχέτως αν θα φύγει αύριο από την τράπεζα ή να πληρώσω καλύτερα πριν τις 6 για να είμαι σίγουρος. Είναι για τον πατέρα μου και περιμένει να παραλάβει κάποια χρήματα, για αυτό και η καθυστέρηση.

Κοίτα, όταν μπαίνεις στην πληρωμή βεβαιωμένων οφειλών το γράφει κάτω κάτω:

"Οι εντολές που καταχωρούνται μετά τις 18:00, θα εκτελούνται την επόμενη εργάσιμη ημέρα."

Οπότε καλό θα ήταν να το κάνεις πριν τις 6. Βέβαια, οι τόκοι που μπαίνουν για μια-δυο μέρες δεν είναι και κάτι τραγικό, οπότε αν υπάρχει ανάγκη καθυστέρησης λόγω χρημάτων δε νομίζω να έχεις μεγάλο πρόβλημα

goku
29-01-21, 13:25
Κοίτα, όταν μπαίνεις στην πληρωμή βεβαιωμένων οφειλών το γράφει κάτω κάτω:

"Οι εντολές που καταχωρούνται μετά τις 18:00, θα εκτελούνται την επόμενη εργάσιμη ημέρα."

Οπότε καλό θα ήταν να το κάνεις πριν τις 6. Βέβαια, οι τόκοι που μπαίνουν για μια-δυο μέρες δεν είναι και κάτι τραγικό, οπότε αν υπάρχει ανάγκη καθυστέρησης λόγω χρημάτων δε νομίζω να έχεις μεγάλο πρόβλημα

Είναι η προτελευταία δόση που πρέπει να πληρώσω, οπότε και να μπουν μερικά σεντ τόκος δεν με πειράζει, θα τα πληρώσω όλα μαζί στην επόμενη δόση. Αλλά αν είναι να ξέρω για την επόμενη και τελευταία δόση. Ρωτάω γιατί πριν 4 χρόνια πουλήσαμε ένα σπίτι και έπρεπε να έχουμε φορολογική ενημερώτητα, την προηγούμενη χρονιά είχαμε πληρώσει όλες τις δόσεις σε εφορία και ένφια αλλά επειδή είχαμε καθυστερήσει ελαφρώς είχαν μείνει περίπου 50 σεντ του ευρώ σε τόκους, και μας έτρεχαν να πάμε να τα πληρώσουμε. Φυσικά μισό ευρώ σιγά το ποσό που είναι, αλλά ήταν το τρέξιμο που φάγαμε για αυτό το μισό ευρώ. Αν είναι να ξέρω να τα πληρώνουμε πριν τις 6 το απόγευμα. Ο πατέρας μου έχει εισόδημα από ένα ενοίκιο που λαμβάνει, ο νοικιάρης είναι τυπικός και δεν χρωστάει τίποτα αλλά μας πληρώνει τελευταία μέρα του μήνα, αργά το μεσημέρι, και για αυτό καθυστερούμε και εμείς ελαφρώς τη πληρωμή.

YAziDis
29-01-21, 18:11
Είναι η προτελευταία δόση που πρέπει να πληρώσω, οπότε και να μπουν μερικά σεντ τόκος δεν με πειράζει, θα τα πληρώσω όλα μαζί στην επόμενη δόση. Αλλά αν είναι να ξέρω για την επόμενη και τελευταία δόση. Ρωτάω γιατί πριν 4 χρόνια πουλήσαμε ένα σπίτι και έπρεπε να έχουμε φορολογική ενημερώτητα, την προηγούμενη χρονιά είχαμε πληρώσει όλες τις δόσεις σε εφορία και ένφια αλλά επειδή είχαμε καθυστερήσει ελαφρώς είχαν μείνει περίπου 50 σεντ του ευρώ σε τόκους, και μας έτρεχαν να πάμε να τα πληρώσουμε. Φυσικά μισό ευρώ σιγά το ποσό που είναι, αλλά ήταν το τρέξιμο που φάγαμε για αυτό το μισό ευρώ. Αν είναι να ξέρω να τα πληρώνουμε πριν τις 6 το απόγευμα. Ο πατέρας μου έχει εισόδημα από ένα ενοίκιο που λαμβάνει, ο νοικιάρης είναι τυπικός και δεν χρωστάει τίποτα αλλά μας πληρώνει τελευταία μέρα του μήνα, αργά το μεσημέρι, και για αυτό καθυστερούμε και εμείς ελαφρώς τη πληρωμή.

Και για αυτό υπάρχει λύση. Μπες εσύ κάνε τις πληρωμές σου, έστω και όταν κάνεις και την πληρωμή της τελευταίας δόσης, και μετά από κανα 2 μέρες μπες στο taxis του πατέρα σου. Αν πας στην προσωποποιημένη πληροφόρηση, στα στοιχεία οφειλών, θα σου βγάλει αν χρωστάς τίποτα, οπότε νομίζω θα υπάρχει η ταυτότητα πληρωμής και βάζεις μετά και τους ίσως έξτρα τόκους όπου μπορεί να υπάρχουν.

Λύση 2: Καθυστερείς όσο θέλεις, και προτού πας να πληρώσεις, μπαίνεις στο taxis εκεί που σου περιγράφω παραπάνω στα στοιχεία οφειλών, και βλέπεις εκείνη την εργάσιμη μέρα που έχεις μπει το ποσό που χρωστάς μαζί με τους τόκους.

psolord
30-01-21, 15:43
Έστειλα ένα ποσό στον εαυτό μου, από ΠΕΙΡΑΙΩΣ σε EUROBANK και με χρέωσε 1 ευρώ η ΠΕΙΡΑΙΩΣ και 3.5 ευρώ η EUROBANK!

:rofl::worthy:

:down::down::down:

Κατόπιν εορτής, βρήκα αυτό

https://www.moneyonline.gr/news/oles-i-chreosis-gia-emvasma-apo-trapeza-se-trapeza-odigos-paradigmata/

Δηλαδή έπρεπε να είχα επιλέξει OUR στα έξοδα και όχι SHA; Καλά δεν βλέπουν ότι πάνε στο ίδιο ΑΦΜ τα λεφτά, το φελέκι μου μέσα;

Θυμάστε το παραπάνω θέμα;

Πήγα σήμερα να μου ξαναστείλω λεφτά και ΔΕΝ ΕΧΕΙ επιλογή OUR! :respekt:

Έχει μόνο SHA, ότι προτεραιότητα και να επιλέξω. Και διάλεξα και έναν άλλο λογαριασμό του γυμναστηρίου και ούτε εκεί αλλάζει κάτι. Έχει μόνο SHA, τέλος. :down:


Εγώ χρήματα από εθνική σε alhpa δικιά μου τα στέλνω μέσο iris και πηγαίνουν κατευθείαν. Δοκίμασε το

Ούτε επιλογή για iris έχει που λέει ο φίλος εδώ. Άσε που δε ξέρω πως δουλεύει αυτό, αλλά ότι και να είναι, δεν έχει!

- - - Updated - - -

Α για το IRIS υπάρχει άλλο υπομενου. Για να δω.

kiliodoylos
30-01-21, 17:52
δηλαδη παιδια....με IRIS ειναι δωρεαν?...απο εθνικη σε γιουρομπανκ και πειραιως?

KostakisK
30-01-21, 19:44
δηλαδη παιδια....με IRIS ειναι δωρεαν?...απο εθνικη σε γιουρομπανκ και πειραιως?

Δεν υπάρχει IRIS στην εθνική. Φαίνεται ως λειτουργία SEPA και έχει 3.5 ευρώ223974

sdikr
30-01-21, 22:54
Δεν υπάρχει IRIS στην εθνική. Φαίνεται ως λειτουργία SEPA και έχει 3.5 ευρώ223974

ναι υπάρχει, μέσω phone number (και Iris)

tsorbi
30-01-21, 23:52
Να συμπληρώσω και μέσω ΑΦΜ.

bomberb17
31-01-21, 06:52
Δεν υπάρχει IRIS στην εθνική. Φαίνεται ως λειτουργία SEPA και έχει 3.5 ευρώ223974

Όπως έγραψα παραπάνω, στην εθνική το Iris το ονομάζουν i-bank Pay. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά υπάρχει πιθανότητα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μέσω του app. Αν το βρεις πες μας αν έχει fee (και αν ναι, πόσο) από περιέργεια..

dimitrisvr
31-01-21, 11:27
Τη λειτουργικότητα του ibank pay την εχουν ενσωματωσει και στο mobile banking και ειναι δωρεαν

nikosmelt
31-01-21, 14:42
Έχω μια απορία.. εγκατέστησα την εφαρμογή NBG Authenticator στο κινητό μου, ενώ έχω και το NBG mobile banking. Όταν κάνω συναλλαγή που απαιτεί πιστοποίηση, η ειδοποίηση έρχεται και στις 2 εφαρμογές, αλλά όταν εγκρίνω την συναλλαγή από τον Authenticator, η συναλλαγή δεν πραγματοποιείται. Δεν την απορρίπτει, αλλά και δεν την εγκρίνει. Μόνο αν το κάνω μέσω NBG mobile banking εγκρίνει ή απορρίπτει. Να φανταστώ ότι η εφαρμογή αυτή ουσιαστικά είναι μόνο για την περίπτωση που δεν έχεις εγκατεστημένο το NBG mobile banking στο κινητό;

goku
31-01-21, 15:29
Έχω μια απορία.. εγκατέστησα την εφαρμογή NBG Authenticator στο κινητό μου, ενώ έχω και το NBG mobile banking. Όταν κάνω συναλλαγή που απαιτεί πιστοποίηση, η ειδοποίηση έρχεται και στις 2 εφαρμογές, αλλά όταν εγκρίνω την συναλλαγή από τον Authenticator, η συναλλαγή δεν πραγματοποιείται. Δεν την απορρίπτει, αλλά και δεν την εγκρίνει. Μόνο αν το κάνω μέσω NBG mobile banking εγκρίνει ή απορρίπτει. Να φανταστώ ότι η εφαρμογή αυτή ουσιαστικά είναι μόνο για την περίπτωση που δεν έχεις εγκατεστημένο το NBG mobile banking στο κινητό;

Εγώ έχω και τις 2 εφαρμογές εγκατεστημένες. Μέχρι στιγμής χρειάστηκε να κάνω μόνο 1 συναλλαγή, αλλά σε αυτή τη 1 συναλλαγή ήρθε ειδοποίηση μόνο στο authendicator στην οποία ειδοποίηση πάτησα αποδοχή και η συναλλαγή προχώρησε κανονικά.

slalom
31-01-21, 16:09
Η καρτα μου λεει δεν υποστηριζεται απο το NBG Authenticator

Δηλαδη τι καρτα θελει?

goku
31-01-21, 16:22
Η καρτα μου λεει δεν υποστηριζεται απο το NBG Authenticator

Δηλαδη τι καρτα θελει?

Ρωτάω το αυτονόητο, αλλά υποθέτω ότι η κάρτα σου είναι Εθνικής έτσι; Εγώ έχω συνδέσει μια Mastercard χρεωστική, της Εθνικής προφανώς.

slalom
31-01-21, 17:45
Ναι πιστωτικη

KostakisK
31-01-21, 18:11
ναι υπάρχει, μέσω phone number (και Iris)

Μέσα απο το ibank pay εννοεις?

narsis
01-02-21, 00:12
Ναι πιστωτικη

Το authenticator δουλεύει (τουλάχιστον προς το παρόν) μόνο με χρεωστική. Το λέει κιόλας.

slalom
01-02-21, 01:21
Και γιατι μου το προτεινε σαν μεθοδο σημερα που πληρωσα σε ενα e-shop?
Δε φαινεται απο τον αριθμο τι ειδους καρτα εχω?

dimitrisvr
01-02-21, 09:11
Αν εχεις το mobile banking της Εθνικης δε χρειαζεται ο authenticator. Στο mobile ερχονται οι ειδοποιήσεις για όλες τις κάρτες

narsis
01-02-21, 10:42
Και γιατι μου το προτεινε σαν μεθοδο σημερα που πληρωσα σε ενα e-shop?
Δε φαινεται απο τον αριθμο τι ειδους καρτα εχω?

Φυσικά και προκύπτει από τα πρώτα ψηφία της κάρτας τι είδους κάρτα είναι. Αλλά η επιλογή νομίζω λέει "NBG Mobile Banking/NBG Authenicator" ή κάτι τέτοιο.

Πάντως για να ξεφύγουμε από τη λεπτολογία το authenticator σου επιτρέπει να εισάγεις μόνο χρεωστικές κάρτες και prepaid. Οι πιστωτικές δεν εντάσσονται.

KostakisK
01-02-21, 22:44
Καλησπέρα, πλήρωσα σήμερα μια πιστωτική που έχω στην EUROBANK (τον μηνιαίο λογαριασμό) μέσω ibank με προμήθεια 1 ευρώ. Πότε θα δω την κάρτα εξοφλημένη?

YAziDis
01-02-21, 22:46
Λογικά αύριο! Αν το έκανες προχωρημένη ώρα και περάσουν την εντολή αύριο, τότε θα τη δεις μεθαυριο

KostakisK
01-02-21, 22:50
Λογικά αύριο! Αν το έκανες προχωρημένη ώρα και περάσουν την εντολή αύριο, τότε θα τη δεις μεθαυριο

1 το μεσημέρι πλήρωσα

YAziDis
01-02-21, 23:56
Λογικά αύριο θα φανεί. Στη χειρότερη μεθαυριο

kiliodoylos
02-02-21, 17:23
παιδια οι ειδοποιησεις απο γιουρομπανκ ειναι με χρεωση?...ειδα 0,20 λεπτα το μηνυμα....και αν θελω να τις βγαλω πως γινεται...ευχαριστω

thourios
02-02-21, 18:07
Σε όλες τις τράπεζες είναι με χρέωση τα SMS εκτός από κάποιους συγκεκριμένους λογαριασμούς Gold. Αλλά όπως πάει και εκεί θα βάλουν

jap
02-02-21, 19:06
Κι εγώ σήμερα είδα χρέωση τέτοια πρώτη φορά στη Eurobank. Είχα παίξει μέσα στο μήνα και πρέπει να τις ενεργοποίησα κατά λάθος. Απενεργοποίησα ό,τι είχα στη στήλη SMS από το web banking. Λέει Ειδοποιήσεις και εκεί που τις εμφανίζει πρέπει να ενεργοποιήσεις πρώτα την επεξεργασία τους. Αν δεν το βρεις, να μπω σου πω πού ακριβώς.

Από χτες ισχύει και το νέο πρόγραμμα των e-συναλλαγών, με αυξημένη χρέωση και αν δεν κάνω λάθος περιορισμένες συναλλαγές :down:, κάθε πέρσι και καλύτερα.

johnmegarythmos
02-02-21, 20:16
Κι εγώ σήμερα είδα χρέωση τέτοια πρώτη φορά στη Eurobank. Είχα παίξει μέσα στο μήνα και πρέπει να τις ενεργοποίησα κατά λάθος. Απενεργοποίησα ό,τι είχα στη στήλη SMS από το web banking. Λέει Ειδοποιήσεις και εκεί που τις εμφανίζει πρέπει να ενεργοποιήσεις πρώτα την επεξεργασία τους. Αν δεν το βρεις, να μπω σου πω πού ακριβώς.

Από χτες ισχύει και το νέο πρόγραμμα των e-συναλλαγών, με αυξημένη χρέωση και αν δεν κάνω λάθος περιορισμένες συναλλαγές :down:, κάθε πέρσι και καλύτερα.

το νεο προγραμμα e-συναλλαγων πως λειτουργει; και τι κοστος εχει; .
οσο για το νεο προγραμμα με χρεωση 3 ευρω για τους επαγγελματικους λογαραισμους οψεως της eurobank ξεκινησε απο σημερα η χρεωση 3 ευρω καθε μηνα !

kiliodoylos
02-02-21, 21:30
Κι εγώ σήμερα είδα χρέωση τέτοια πρώτη φορά στη Eurobank. Είχα παίξει μέσα στο μήνα και πρέπει να τις ενεργοποίησα κατά λάθος. Απενεργοποίησα ό,τι είχα στη στήλη SMS από το web banking. Λέει Ειδοποιήσεις και εκεί που τις εμφανίζει πρέπει να ενεργοποιήσεις πρώτα την επεξεργασία τους. Αν δεν το βρεις, να μπω σου πω πού ακριβώς.

Από χτες ισχύει και το νέο πρόγραμμα των e-συναλλαγών, με αυξημένη χρέωση και αν δεν κάνω λάθος περιορισμένες συναλλαγές :down:, κάθε πέρσι και καλύτερα.



το βρηκα να σαι καλα...εβαλα μονο μεσω μειλ...πιστευω αυτο να μην εχει χρεωση....ξεφτιλα θα ειναι...

BlueChris
02-02-21, 21:33
το βρηκα να σαι καλα...εβαλα μνο μεσω μειλ...πιστευω αυτο να μην εχει χρεωση....ξεφτιλα θα ειναι...

Δηλαδή αν σου κάνει κάποιος οποιαδήποτε κίνηση στη κάρτα θα περιμένεις mail?

jap
02-02-21, 21:46
το νεο προγραμμα e-συναλλαγων πως λειτουργει; και τι κοστος εχει; .
οσο για το νεο προγραμμα με χρεωση 3 ευρω για τους επαγγελματικους λογαραισμους οψεως της eurobank ξεκινησε απο σημερα η χρεωση 3 ευρω καθε μηνα !

Από 1 ευρώ και απεριόριστες συναλλαγές το πήγαν 1,50 και 4 συναλλαγές κάθε είδους (4 πληρωμές, 4 εισερχόμενα εμβάσματα, 4 μεταφορές σε άλλη τράπεζα). Έχει όλες τις λεπτομέρειες εδώ (https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes-ilektronikis-trapezikis/oi-online-pliromes-sas/e-sunallages). Βέβαια και πάλι συμφέρει αν κάνεις όλες τις συναλλαγές από την ίδια τράπεζα.

- - - Updated - - -


Δηλαδή αν σου κάνει κάποιος οποιαδήποτε κίνηση στη κάρτα θα περιμένεις mail?

Αν έχεις δηλώσει ότι θέλεις, έρχονται μια χαρά. Βάζεις και όρια, π.χ. για συναλλαγές πάνω από χ ευρώ, αν πέσει το υπόλοιπο κάτω από ψ ευρώ, αν αποτύχει πάγια κ.λπ. Τόσα χρόνια δεν είχα ξαναπληρώσει κάτι, όλα στο email.

sdikr
02-02-21, 21:50
Δηλαδή αν σου κάνει κάποιος οποιαδήποτε κίνηση στη κάρτα θα περιμένεις mail?

Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά το email παίζει να είναι και πιο γρήγορο απο sms, φτάνει να είσαι always online

- - - Updated - - -

έσω πετύχει περίπτωση να μου έρχεται πιο γρήγορα η ειδοποίηση συναλλαγής, παρά να κάνει αποδεχτή την συναλλαγή το μηχανάκι pos

BlueChris
02-02-21, 21:51
Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά το email παίζει να είναι και πιο γρήγορο απο sms, φτάνει να είσαι always online

- - - Updated - - -

έσω πετύχει περίπτωση να μου έρχεται πιο γρήγορα η ειδοποίηση συναλλαγής, παρά να κάνει αποδεχτή την συναλλαγή το μηχανάκι pos

1€ το μήνα νομίζω μου τρώει η Alphabank ότι και να κάνω για να μου στέλνει sms αλλά θα το τσεκαρω πάλι.

kiliodoylos
02-02-21, 21:57
Δηλαδή αν σου κάνει κάποιος οποιαδήποτε κίνηση στη κάρτα θα περιμένεις mail?

δεν κανω πολλες κινησεις με αυτη την καρτα....αλλα και μεσω μειλ μου ερχονται ειδοποιησεις για εισερχομενα (φυσικα να ειμαι στο νετ) .....
παντως αν χρεωνουν 0,2 για καθε κινηση κατα την γνωμη μου ειναι πολλα..η εθνικη με 2 ευρω εχει απεριοριστα sms...

YAziDis
02-02-21, 22:26
1€ το μήνα νομίζω μου τρώει η Alphabank ότι και να κάνω για να μου στέλνει sms αλλά θα το τσεκαρω πάλι.

Τόσο είναι, δε χρειάζεται να το ελέγξεις.. Και σε μένα στις πιστωτικές 1 ευρώ είναι σε Alpha Bank.

jap
03-02-21, 00:01
Τα 20 λεπτά της Eurobank είναι ανά SMS (https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/upiresies-kai-pliromes-ilektronikis-trapezikis/upiresies-enimerosis/eidopoiiseis-sms-email).


Μας ρωτούν συχνά για τις Ειδοποιήσεις με SMS ή email
Υπάρχει χρέωση για όλα τα μηνύματα που λαμβάνω;
Όχι. Χρεώνεστε μόνο για τα μηνύματα που λαμβάνετε στο κινητό σας και αφορούν κινήσεις σε λογαριασμό σας.

Το κόστος για αυτά είναι:

0,20€/SMS.
0,10€/SMS εάν έχετε Private Banking ή Personal Banking στην Eurobank.
Τα μηνύματα χρεώνονται συγκεντρωτικά στο τέλος κάθε μήνα. Η χρέωση γίνεται στον λογαριασμό που ορίσατε για να λαμβάνετε μηνύματα στο κινητό σας.

BlueChris
03-02-21, 08:14
Τόσο είναι, δε χρειάζεται να το ελέγξεις.. Και σε μένα στις πιστωτικές 1 ευρώ είναι σε Alpha Bank.

Είμαι οκ εγώ έτσι, τουλάχιστον 50 κινήσεις κάνω το μήνα οπότε 1€ δεν με πειραζει. Πάντως τη Eurobank την έχω σε πολύ άσχημη υπόληψη και παλιά στη δουλειά που ήταν εκεί η μισθοδοσία τα σηκωνα όλα κάθε μήνα και τα έβαζα στην alpha.

ΖΕΝΙΑ
03-02-21, 10:55
Καλημέρα και καλό μήνα!
Κάνω μεταφορά εμβάσματος από Πειραιώς σε Eurobank(μέσω ebanking).Μεταφέρω όμως χρήματα σε Iban δανείου και όχι λογαριασμού.Εμαθα σήμερα ότι ο iban του δανείου μου δεν συνδέεται με τον λογαριασμό που εξυπηρετεί το δάνειο ( ο οποίος λογαριασμός έχει φυσικά δικό του διαφορετικό iban).
Μου είπαν από την Eurobank ότι τα χρήματα αυτά δεν φαίνονται πουθενά και δεν μπορούν να πιστωθουν από την τράπεζα καθώς το iban ναι μεν είναι σωστό αλλά δεν χρησιμοποιείτε για συναλλαγές.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: αφού ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθούν τα χρήματα από την Eurobank και θα τα αρνηθεί (αυτόν τον όρο χρησιμοποίησε ο υπάλληλος), δεν θα επιστρέψουν πίσω σε εμένα στην Πειραιώς;
Η Πειραιώς μου ανέφερε ότι δεν γνωρίζουν και θα πρέπει να κάνω αίτηση τροποποίησης.
Είναι δυνατόν να μην γνωρίζουν ρε παιδιά ;Αυτοί είναι οι αρμόδιοι!
Έχει τύχει σε κάποιον από εδω;
Ευχαριστώ!

Gentoo
03-02-21, 12:00
Θέλω να κάνω μια μεταφορά ποσού από Εθνική σε Eurobank. Το ποσό είναι 4ψήφιο νούμερο αλλά δεν υπερβαίνει τις 10000€.

Ποιά είναι η πιο οικονομική επιλογή όσον αφορά τα έξοδα;

Αν επιλέξω both (SHAR/SHA) μου εμφανίζει κόστος 1€ στην εθνική, αλλά προφανώς στη Eurobank θα χρεωθώ κι εκεί κάποια προμήθεια.

Αν επιλέξω Originator (DEBT/OUR) μου εμφανίζει κόστος 2€ στην εθνική, αλλά φαντάζομαι δεν θα χρεώσει κάποια προμήθεια η Eurobank, σωστά;

Επίσης, βλέπω πως έχω και επιλογή μεταφοράς μέσω IRIS όπου αναφέρει πως η μεταφορά γίνεται άμεσα. Υπάρχει έξτρα κόστος 1€.
Αξίζει αυτός ο τρόπος μεταφοράς ή θα έχω κάποια μεγάλη προμήθεια από μεριάς Eurobank;

Η μεταφορά μεταξύ των 2 λογαριασμών αφορά τον ίδιο δικαιούχο.

sdikr
03-02-21, 12:33
Το our με κλειστά μάτια :p
Το ελάχιστο για εισερχόμενο είναι τα 3 ευρώ

Gentoo
03-02-21, 12:37
Το our με κλειστά μάτια :p
Το ελάχιστο για εισερχόμενο είναι τα 3 ευρώ

Ευχαριστώ! Άρα συνολικά θα χρεωθώ 2€ από Εθνική και 3€ από Eurobank;

Για το IRIS γνωρίζεις κάτι; Αξίζει να το κάνω; Θα μου βγεί ίδια προμήθεια στη Eurobank ή θα έρθει καμιά λυπητερή; :p

sdikr
03-02-21, 12:41
Ευχαριστώ! Άρα συνολικά θα χρεωθώ 2€ από Εθνική και 3€ από Eurobank;

Για το IRIS γνωρίζεις κάτι; Αξίζει να το κάνω; Θα μου βγεί ίδια προμήθεια στη Eurobank ή θα έρθει καμιά λυπητερή; :p

Αν επιλέξεις Our, θα έχεις μόνο τα 2 της εθνικής, αν επιλέξεις sha θα έχεις 1 + 3(ή παραπάνω δεν θυμάμαι πόσο χρεώνει η eurobank)

Gentoo
03-02-21, 12:42
Αν επιλέξεις Our, θα έχεις μόνο τα 2 της εθνικής, αν επιλέξεις sha θα έχεις 1 + 3(ή παραπάνω δεν θυμάμαι πόσο χρεώνει η eurobank)

Τέλεια! Οπότε our λοιπόν. :oneup:

Chingachgook
03-02-21, 13:36
Συγγνώνη που επεμβαίνω, αλλά ειλικρινής ερώτηση: υπάρχει περίπτωση σε τέτοιες μετακινήσεις ποσών να έχεις φορολογικά μπλεξίματα; :hmm:

sdikr
03-02-21, 13:40
Συγγνώνη που επεμβαίνω, αλλά ειλικρινής ερώτηση: υπάρχει περίπτωση σε τέτοιες μετακινήσεις ποσών να έχεις φορολογικά μπλεξίματα; :hmm:

Οτι και να σου απαντήσει κάποιος θα είναι ψέμα, πιο πολλές πιθανότητες έχεις να βρείς το τζόκερ και το λότο μαζί παρά να πεις με σιγουριά οτι κάτι δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα με την εφορία, σήμερα ή σε κάποια χρόνια.

Δεν νομίζω όμως οτι τουλάχιστον σήμερα ασχολούνται με μικρά πόσα

YAziDis
03-02-21, 14:00
Αν είναι μεταφορά ποσού από λογαριασμό σε λογαριασμό που είναι στο όνομα σου δε νομίζω να δημιουργείται πρόβλημα. Απλά ίσως να χρειάζεται προσοχή αν ο λογαριασμός λήψης είναι επαγγελματικός (δηλωμένος ως επαγγελματικός στο taxis, όπου μπορεί να είναι και λογαριασμός ταμιευτηρίου). Εκεί ας πούμε ίσως να μην είναι συνετό να μεταφέρεις χρήματα, μην τυχόν σε ενδεχόμενο έλεγχο της επαγγελματικής σου δραστηριότητας σου ζητάνε αποδείξεις για αυτά τα ποσά.

Kostis_TH
03-02-21, 14:01
paypal για να είσαι ελάχιστα πιο πολύ safe και συνδέεις τον λογαριασμό σου.
Τώρα αν μιλάμε για πολλά σταθερά ποσά κάθε μήνα, εκεί ειναι επίφοβο όπως και να το δεις (αν πρόκειται για μισθοδοσία)

@ ADSLgr.com All rights reserved.