PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

patrickdrd
03-02-21, 14:06
το iris δωρεαν δεν ηταν; και μεχρι 500 ευρω ημερησιως;
μονο για πειραιως κατι ειχα διαβασει που χρεωνε, στις υπολοιπες δωρεαν ειχα την εντυπωση

Gentoo
03-02-21, 14:13
Συγγνώνη που επεμβαίνω, αλλά ειλικρινής ερώτηση: υπάρχει περίπτωση σε τέτοιες μετακινήσεις ποσών να έχεις φορολογικά μπλεξίματα; :hmm:

Γιατί να υπάρχει μπλέξιμο; Ο ίδιος δικαιούχος είναι και στους 2 λογαριασμούς. Απλώς ο ένας είναι συντάξιμος και κάνει μεταφορά στη eurobank γιατί εκεί υπάρχουν χρήματα τα οποία διατηρούμε με προθεσμιακή κατάθεση. That's all.

Αν υπάρχει λόγος να φορολογηθούν, θα το κάνουν φαντάζομαι. Δεν αποκρύπτουμε κάτι, ούτε "ξεπλένουμε".

Όλες οι κινήσεις είναι εκεί, για έλεγχο από οποιαδήποτε ελεγκτική αρχή έχει πρόσβαση :)

psolord
03-02-21, 14:32
Θα συμφωνήσω. Δηλαδή συγγνώμη, τι μπλεξίματα να έχεις; Βγαίνουν 500 ευρώ από τον ένα λογαριασμό και πάνε στον άλλον. Στο ίδιο μη επαγγελματικό ΑΦΜ. Τι πρόβλημα να υπάρχει; Τι θα σου πουν; Που τα βρήκες;

Gentoo
03-02-21, 14:42
Θα συμφωνήσω. Δηλαδή συγγνώμη, τι μπλεξίματα να έχεις; Βγαίνουν 500 ευρώ από τον ένα λογαριασμό και πάνε στον άλλον. Στο ίδιο μη επαγγελματικό ΑΦΜ. Τι πρόβλημα να υπάρχει; Τι θα σου πουν; Που τα βρήκες;

Έλα ντε. Το μόνο "μεμπτό", αν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο, είναι πως ο λογαριασμός στον οποίο καταλήγουν τα χρήματα, έχει συνδικαιούχους, εν αντιθέσει με τον αρχικό της σύνταξης (της μάνας μου) όπου είναι μόνο εκείνη δικαιούχος.

Αλλά πρόκειται για δικό της λογαριασμό και στις 2 περιπτώσεις.

Καλό είναι να μη φοβόμαστε και τη σκιά μας, επειδή έτσι μας έχουν μάθει να κάνουμε.

Ας φοβούνται αυτοί που όντως κάνουν βρώμικες δουλειές. Ούτε λεφτά με μαύρες σακούλες μεταφέρουμε, ούτε τίποτα.

Online μεταφορά χρημάτων, μέσω επίσημου ελληνικού δικτύου τραπεζικού συστήματος, με πλήρη διαφάνεια κάνουμε. Αν φοβόμαστε και γι'αυτά...

psolord
03-02-21, 15:06
:oneup:

dimitri_ns
03-02-21, 15:16
ΕΤΕ

25 λεπτά για να μιλήσω στο τηλέφωνο +10 ομιλία.
10 λεπτά πρώτη ανεπιτυχής προσπάθεια εισόδου
30 λεπτά αναμονή εκτός, 75 λεπτά αναμονής εντός, 15 λεπτά μη εξυπηρέτηση στην 2η προσπάθεια.

Στο τηλέφωνο είπαν:
Για να ανοίξω web banking χρειάζεται μόνο το τηλέφωνό μου (είχε καταχωρηθεί λάθος) και η ταυτότητα. Στό υποκατάστημα θα μου εκδώσουν την ίδια ώρα κάρτα και με την κάρτα και το τηλέφωνο μπορώ να ανοίξω web banking από το σπίτι.
Ρώτησα για επικαιροποίηση στοιχείων, μου είπανε θα το κάνω μετά από το web banking.

Στο υποκατάστημα:
Πρώτα επικαιροποίηση στοιχείων, μετά έκδοση κάρτας. Διορθώθηκε το τηλέφωνο και τίποτα άλλο, αποτέλεσμα μηδέν

Της μάνας τους, καληνύχτα, να χ@σω τις διαφημίσεις και τα skype.

Tελειώσαμε, never again.

slalom
03-02-21, 18:06
Έλα ντε. Το μόνο "μεμπτό", αν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο, είναι πως ο λογαριασμός στον οποίο καταλήγουν τα χρήματα, έχει συνδικαιούχους, εν αντιθέσει με τον αρχικό της σύνταξης (της μάνας μου) όπου είναι μόνο εκείνη δικαιούχος.

Αλλά πρόκειται για δικό της λογαριασμό και στις 2 περιπτώσεις.

Καλό είναι να μη φοβόμαστε και τη σκιά μας, επειδή έτσι μας έχουν μάθει να κάνουμε.

Ας φοβούνται αυτοί που όντως κάνουν βρώμικες δουλειές. Ούτε λεφτά με μαύρες σακούλες μεταφέρουμε, ούτε τίποτα.

Online μεταφορά χρημάτων, μέσω επίσημου ελληνικού δικτύου τραπεζικού συστήματος, με πλήρη διαφάνεια κάνουμε. Αν φοβόμαστε και γι'αυτά...
Ειχα παει στην Εθνικη τραπεζικη επιταγη, απο αλλο τραπεζα δικο μου λογαριασμο

Και με ρωταει ενας υπαλληλος, πού τα βρηκα :hmm:

Λες και δεν εγραφε πανω η επιταγη

YAziDis
03-02-21, 18:10
Ειχα παει στην Εθνικη τραπεζικη επιταγη, απο αλλο τραπεζα δικο μου λογαριασμο

Και με ρωταει ενας υπαλληλος, πού τα βρηκα :hmm:

Λες και δεν εγραφε πανω η επιταγη

Καλά μην τη ψάχνεις.. Ώρες ώρες ξεφεύγει η κατάσταση.

narsis
03-02-21, 19:09
Ειχα παει στην Εθνικη τραπεζικη επιταγη, απο αλλο τραπεζα δικο μου λογαριασμο

Και με ρωταει ενας υπαλληλος, πού τα βρηκα :hmm:

Λες και δεν εγραφε πανω η επιταγη

Όχι δεν γράφει η επιταγή που τα βρήκες. Μπορεί να βγήκαν από λογαριασμό άλλου και να σε πλήρωσε π.χ. για αγοραπωλησία ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σου ζητήσει και το συμβόλαιο π.χ. ή κάποιο αποδεικτικό. Δεν σε ρώτησε από περιέργεια, σε ρώτησε γιατί είναι πιθανό να ερωτηθεί ο ίδιος και γιατί βασικά είναι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνει. Τώρα αν εσύ δεν θέλεις να δώσεις λογαριασμό δεν πρέπει να πας τα χρήματα σε τράπεζα ή σε τυχόν έλεγχο να απαντήσει και αυτός ότι δεν έδωσες στοιχεία που τα βρήκες και να τα πεις μετά με τις κρατικές υπηρεσίες.

YAziDis
03-02-21, 19:13
Όχι δεν γράφει η επιταγή που τα βρήκες. Μπορεί να βγήκαν από λογαριασμό άλλου και να σε πλήρωσε π.χ. για αγοραπωλησία ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σου ζητήσει και το συμβόλαιο π.χ. ή κάποιο αποδεικτικό. Δεν σε ρώτησε από περιέργεια, σε ρώτησε γιατί είναι πιθανό να ερωτηθεί ο ίδιος και γιατί βασικά είναι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνει. Τώρα αν εσύ δεν θέλεις να δώσεις λογαριασμό δεν πρέπει να πας τα χρήματα σε τράπεζα ή σε τυχόν έλεγχο να απαντήσει και αυτός ότι δεν έδωσες στοιχεία που τα βρήκες και να τα πεις μετά με τις κρατικές υπηρεσίες.

Τραπεζική επιταγή γράφει ο άνθρωπος.

narsis
03-02-21, 19:14
Τραπεζική επιταγή γράφει ο άνθρωπος.

Την οποία και βγάζω εγώ και τη δίνω σε εσένα για αγοράσω π.χ. ακίνητο. Θα υπέγραφες ποτέ συμβόλαιο αν σου έδινα ιδιωτική επιταγή;;;;;;;

slalom
03-02-21, 19:16
Όχι δεν γράφει η επιταγή που τα βρήκες. Μπορεί να βγήκαν από λογαριασμό άλλου και να σε πλήρωσε π.χ. για αγοραπωλησία ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σου ζητήσει και το συμβόλαιο π.χ. ή κάποιο αποδεικτικό. Δεν σε ρώτησε από περιέργεια, σε ρώτησε γιατί είναι πιθανό να ερωτηθεί ο ίδιος και γιατί βασικά είναι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνει. Τώρα αν εσύ δεν θέλεις να δώσεις λογαριασμό δεν πρέπει να πας τα χρήματα σε τράπεζα ή σε τυχόν έλεγχο να απαντήσει και αυτός ότι δεν έδωσες στοιχεία που τα βρήκες και να τα πεις μετά με τις κρατικές υπηρεσίες.
Να παρει τηλ. την αλλη τραπεζα και να ρωτησει, αν ειναι περιεργος

narsis
03-02-21, 19:20
Να παρει τηλ. την αλλη τραπεζα και να ρωτησει, αν ειναι περιεργος

Σου εξήγησα κάτι, δεν θέλεις να καταλάβεις απλά από αντίδραση. Οκ. Εσύ πήγες την επιταγή για κατάθεση και δική σου δουλειά γινόταν εκείνη την ώρα.

Πάντως btw ούτε η άλλη τράπεζα ξέρει πάντα γιατί βγάζεις μια επιταγή και σου εξήγησα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που δεν την βγάζεις καν εσύ αλλά έρχεται στα χέρια σου.
Ξέρω θα πεις πάλι καμία ατάκα για να με αποστομώσεις ... "κακιές και περίεργες τράπεζες και εμείς οι κακοί υποστηρικτές τους"

slalom
03-02-21, 22:06
Δε χρειαζεται να ξερει

manoulamou
03-02-21, 23:27
Λες να το εκανε για να σε ταλαιπωρησει ή επειδη ειχε αγνοια και φοβηθηκε να αναλαβει την ευθυνη;
:twisted:

narsis
03-02-21, 23:32
Δε χρειαζεται να ξερει

Από ΤτΕ (https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/epopteia/prolhpsh-kseplymatos-xrhmatos)

Πιο συγκεκριμένα Ν.4557/2018 (https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82_4557_%CE%91_30072018.pdf) και 4734/2020 (https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/4734_2020.pdf)

Δεν θες να καταλάβεις. Σε λίγο θα μου πεις ότι ο υπάλληλος είναι κουτσομπόλης και σε ρωτάει.

(Και επειδή είμαι σίγουρος θα πεις πάλι καμιά ασυναρτησία στον 4557/2018 άρθρο 3 παράγραφος 15 , επίσης Κεφάλαιο Γ Άρθρα 12-13-14-15)

manoulamou
03-02-21, 23:46
Ειχε παει στην Εθνικη αφου, τι περιμενες...
ενω η ημι-κρατικη Πειραιως μια ζωη τα κανει ολα μια χαρα*... :p


*προσελκυση πελατειας κοντρα στις οποιες αποφασεις ΤτΕ ανεκαθεν.

slalom
04-02-21, 00:55
Από ΤτΕ (https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/epopteia/prolhpsh-kseplymatos-xrhmatos)

Πιο συγκεκριμένα Ν.4557/2018 (https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82_4557_%CE%91_30072018.pdf) και 4734/2020 (https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/4734_2020.pdf)

Δεν θες να καταλάβεις. Σε λίγο θα μου πεις ότι ο υπάλληλος είναι κουτσομπόλης και σε ρωτάει.

(Και επειδή είμαι σίγουρος θα πεις πάλι καμιά ασυναρτησία στον 4557/2018 άρθρο 3 παράγραφος 15 , επίσης Κεφάλαιο Γ Άρθρα 12-13-14-15)
Δηλαδη με τραπεζικη επιταγη ξεπλυνα χρημα?
Αν εστελνα εμβασμα, ποιος θα με ρωταγε? επειδη το τραβας

Βγαζω τα λεφτα απο την αριστερη τσεπη και τα βαζω στη δεξια, ξεπλενω χρημα

#πωςδεντοσκεφτηκα :hmm:

narsis
04-02-21, 01:10
Δηλαδη με τραπεζικη επιταγη ξεπλυνα χρημα?
Αν εστελνα εμβασμα, ποιος θα με ρωταγε? επειδη το τραβας

Βγαζω τα λεφτα απο την αριστερη τσεπη και τα βαζω στη δεξια, ξεπλενω χρημα

#πωςδεντοσκεφτηκα :hmm:

Ούτε καν διάβασες τι σου έστειλα. Αλλά έχεις αποψάρα.... οκ, έχεις δίκιο. Ο υπάλληλος ήταν κουτσομπόλης και σε ρώτησε που τα βρήκες.

slalom
04-02-21, 19:37
Αν εστελνα εμβασμα, ποιος θα με ρωταγε?

Δεν απαντας

Και στην τελικη ειναι κινηση μεταξυ των λογαριασμων μου, δεν καταλαβαινω τι ψαχνεις

YAziDis
04-02-21, 19:40
Αν εστελνα εμβασμα, ποιος θα με ρωταγε?

Δεν απαντας

Γενικά αν ξεπερνάει ένα όριο και είναι μεγάλο το ποσό, στην περίπτωση εμβάσματος από διαφορετικό παραλήπτη θα επικοινωνούσε η τράπεζα μαζί σου για να παρουσιάσεις κάποιο χαρτί που να δικαιολογούσε την μεταφορά.
Μου χει τύχει προσωπικά και έπρεπε να παρουσιάσω κάποια συμβόλαια πώλησης.

narsis
04-02-21, 19:48
Αν εστελνα εμβασμα, ποιος θα με ρωταγε?

Δεν απαντας

Και στην τελικη ειναι κινηση μεταξυ των λογαριασμων μου, δεν καταλαβαινω τι ψαχνεις

Άντε σου κάνω τη χάρη να σου απαντήσω και να στα κάνω διφραγκάκια γιατί δεν διάβασες καν τα λινκ που σου έβαλα πιο πάνω.
Όταν κάνεις έμβασμα φαίνεται ο αποστολέας, άρα αν ήταν από λογαριασμό δικό σου, αν ήσουν εσύ ο αποστολέας καταχωρείται "αυτόματα" ότι είναι μεταφορά από λογαριασμό σου. Αυτό ισχύει τόσο για έμβασμα από άλλη όσο και από την ίδια τράπεζα.
Αν το έμβασμα στο έστελνε άλλος είναι πιθανό να σου ζητηθεί παραστατικό/αιτιολογία για την κατάθεση/έμβασμα εσένα ως δικαιούχο του λογαριασμού. Αυτό συμβαίνει ασφαλώς για εμβάσματα ενός ποσού και άνω. Όχι για 100 ευρώ.

Η τραπεζική επιταγή (και το λέω σε αυτό το thread για 3η ή 4η φορά) ΔΕΝ φαίνεται από που προήλθε (όχι την τράπεζα, το λογαριασμό εννοώ). Μπορώ πολύ άνετα να βγάλω μια τραπεζική επιταγή στο όνομά σου και να στη δώσω και πάνω στην επιταγή φαίνεται ΜΟΝΟ η τράπεζα και το όνομα του δικαιούχου. Μάλιστα αυτό συμβαίνει πολλές φορές (παράδειγμα αγοραπωλησίες, πληρωμές από προϊόν δανείων ή για επενδυτικά προγράμματα ).

Είσαι ικανοποιημένος ή ακόμα πιστεύεις ότι ο υπάλληλος σε είδε και είπε "πωωωωω, τι άτομο αυτός, πολύ ενδιαφέρων τύπος, είμαι περίεργος που βρήκε τα λεφτά" και σε ρώτησε;

EDIT: Και btw εγώ τίποτα δεν ψάχνω, χέσ$%κα τι κάνεις. Αλλά μιλάς με απόλυτα σε θέματα που προφανώς αγνοείς παντελώς, απλά ορμώμενος από μια αντιπάθειά σου προς "το σύστημα", τις τράπεζες ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

slalom
04-02-21, 20:14
Η τραπεζική επιταγή (και το λέω σε αυτό το thread για 3η ή 4η φορά) ΔΕΝ φαίνεται από που προήλθε (όχι την τράπεζα, το λογαριασμό εννοώ). Μπορώ πολύ άνετα να βγάλω μια τραπεζική επιταγή στο όνομά σου και να στη δώσω και πάνω στην επιταγή φαίνεται ΜΟΝΟ η τράπεζα και το όνομα του δικαιούχου. Μάλιστα αυτό συμβαίνει πολλές φορές (παράδειγμα αγοραπωλησίες, πληρωμές από προϊόν δανείων ή για επενδυτικά προγράμματα ).
Φαινεται, γιατι ειναι περασμενη στο συστημα της τραπεζας

narsis
04-02-21, 22:11
Φαινεται, γιατι ειναι περασμενη στο συστημα της τραπεζας

Τι έγινε βρε φίλε slalom? Βγήκα από τη λίστα ignore που με έβαλες :rofl:

Δεν θες να καταλάβεις και να μάθεις κάτι, μη θέλεις. Όπως είπα και πριν χέ@#$κα.

Καταλήγουμε λοιπόν ότι ξέρεις απόλυτα πως δουλεύει το σύστημα και ο υπάλληλος ήθελε απλά να κάνει κουτσομπολιό. Προσκυνώ τη λογική σου και σου δίνω δίκιο γιατί βαρέθηκα.

manoulamou
05-02-21, 12:12
Η οικονομικη κριση και ο εγκλεισμος βλαπτουν σοβαρα την πνευματικη μας υγεια, καπου πρεπει να ξεσπασουμε, οταν δεν μπορουμε σ΄εκεινους που πραγματικα μας φταινε. Μια λυση ειναι και το... φορουμ. :whistle:
@ slalom παρατεθηκαν οι πιο επισημες πηγες ως απαντηση, τι αλλο να σου γραψουν οσοι γνωριζουν τα τραπεζικα, για να αλλαξεις αποψη; Γκρινια για την γκρινια μου μυριζει!
:hmm:

slalom
05-02-21, 18:40
Τι έγινε βρε φίλε slalom? Βγήκα από τη λίστα ignore που με έβαλες :rofl:

Δεν θες να καταλάβεις και να μάθεις κάτι, μη θέλεις. Όπως είπα και πριν χέ@#$κα.

Καταλήγουμε λοιπόν ότι ξέρεις απόλυτα πως δουλεύει το σύστημα και ο υπάλληλος ήθελε απλά να κάνει κουτσομπολιό. Προσκυνώ τη λογική σου και σου δίνω δίκιο γιατί βαρέθηκα.
Δε σε εχω βαλει σε καμια λιστα, να ξερεις οι τραπεζες κρατανε απιστευτη χαρτουρα, και ό,τι χαρτι σου δωσουν, εχουν και ενα αντιγραφο, αρα θα βρουν και την επιταγη που εκοψαν οι ιδιοι. Τοσο απλα.

Για το κουτσομπολιο εχω να γραψω, αλλα βαρεθηκα, αλλη φορα


οι πιο επισημες πηγες ως απαντηση
οριστε?

narsis
05-02-21, 23:40
Δε σε εχω βαλει σε καμια λιστα, να ξερεις οι τραπεζες κρατανε απιστευτη χαρτουρα, και ό,τι χαρτι σου δωσουν, εχουν και ενα αντιγραφο, αρα θα βρουν και την επιταγη που εκοψαν οι ιδιοι. Τοσο απλα.

Για το κουτσομπολιο εχω να γραψω, αλλα βαρεθηκα, αλλη φορα


οριστε?

Για το ignore ναι σόρι, σε μπέρδεψα με άλλον.
Αλλά βάλε στο κεφάλι σου ότι η επιταγή που πας είναι από ΑΛΛΗ τράπεζα και δεν ξέρουν από που προήλθαν. Το να σου περιγράψω πόσα τραπεζικά και προσωπικά απόρρητα και πόσες τεχνικές δυσκολίες θα είχε το να βρουν ποιος από που και πότε εξέδωσε μια επιταγή και με ποια δικαιολογία, για να μην αναφέρω τυχόν οπισθογραφήσεις, είναι απλά μάταιο γιατί μέχρι και τους νόμους σου παρέθεσα και απλά είσαι υπεράνω λογικής.

Είπαμε, συμφωνώ μαζί σου ήταν απαράδεκτος και κουτσομπόλης ο υπάλληλος, φωτιά στις κακιές τράπεζες και κάτω το σύστημα που βάλθηκε αμέτι μουχαμέτι να μάθει πόθεν μάζεψε ο slalom τα λεφτά του.

slalom
06-02-21, 00:38
Αν πρεπει καποιος να ψαξει να βρει το αντιγραφο ειναι εκει. Απλα

sdikr
06-02-21, 00:45
Αν πρεπει καποιος να ψαξει να βρει το αντιγραφο ειναι εκει. Απλα

Όχι δεν είναι εκεί (και ευτυχώς) δεν μπορεί (σε φυσιολογικές συνθήκες) μια τράπεζα να έχει πρόσβαση στα στοιχεία σου σε άλλη τράπεζα

narsis
06-02-21, 01:55
Όχι δεν είναι εκεί (και ευτυχώς) δεν μπορεί (σε φυσιολογικές συνθήκες) μια τράπεζα να έχει πρόσβαση στα στοιχεία σου σε άλλη τράπεζα

Άστο sdikr προσπαθώ εδώ και 10 ποστ. Είτε τρολάρει το παλικάρι είτε έχει θέμα κατανόησης.

euri
06-02-21, 02:38
Εντάξει, ας το λήξουμε εδώ συμφωνώντας ότι υπάρχει διαφωνία.

GregoirX23
06-02-21, 20:29
Κάτι κουφό με Εθνική..
Πριν λίγες ημέρες που πλήρωσα wind,voda,anytime μέσω των σελίδων τους, μου ζήτησε μεν στοιχεία της κάρτας, αλλά δεν πέρασε καν από το στάδιο otp, ολοκληρώθηκαν κατευθείαν οι συναλλαγές..
Ενώ σε δεη/φ.αέριο-ebill με πέρασε κανονικά από otp..
Έχει να κάνει με το ποσό η κάτι άλλο;
Σε anytime ούτε παλαιότερα ζήταγε otp μετά το είχαν κάνει νομίζω να ζητάει και τώρα έφυγε πάλι..
Και στις τηλεπικοινωνίες ζήταγε otp θυμάμαι..
Να αποθηκεύει το μοτίβο συναλλαγών;
Μου διαφεύγει τώρα το αν ζήτησε σε όλες το cvv.. Νομίζω μόνο σε anytime δεν το ζήτησε.. Και πάλι ολοκληρώθηκε χωρίς otp..
Έψαξα στο ibank αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό..

Στη κίνηση μου τα εμφανίζει έτσι..
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - INTERAMERICAN PROPER
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - WIND
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - VODAFONE BILL PAYMENT
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - DEI BILL PAYMENT
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - WWW.FYSIKOAERIOELLADOS.GR[/url][

Αν και το παρακάτω αφορά άλλο νήμα..
Τώρα τελευταία δεν μου ζητάει και το paypal login κατά τις αγορές στο ebay.. Ολοκληρώνεται η συναλλαγή κατευθείαν στο ebay..
Επιλέγεις βέβαια τη κάρτα που θα τα τραβήξει μέσω paypal, αλλά δεν ζητάει login όπως άλλες φορές..
Πέρα από το login στο ebay & το 2fa που θέλει για να μπεις στην αρχή..
Ίσως επειδή είναι linked το account.. Νομίζω κάποια ρύθμιση είναι αυτή.. Κάπου το είχα συναντήσει πάλι πιο παλιά.. Κάτι με αποθήκευση για πιο γρήγορες συναλλαγές, όλο του πάταγα: Ίσως αργότερα, όποτε έβγαινε για να φύγει από μπροστά μου..
Το είχα συναντήσει πάλι νομίζω πάντως..
Πάλι εμφανίζεται ως εξής..
E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - PAYPAL *HΧΧ8347 EBAY
H
ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ - PAYPAL *XIAYANG NG EBA

Καλά για otp εδώ δεν τίθεται λόγος, το γνωρίζω, ποτέ δεν ζήταγε, εδώ μιλάμε για τα του paypal..

minas
06-02-21, 20:51
Κάτι κουφό με Εθνική..
Πριν λίγες ημέρες που πλήρωσα wind,voda,anytime μέσω των σελίδων τους, μου ζήτησε μεν στοιχεία της κάρτας, αλλά δεν πέρασε καν από το στάδιο otp, ολοκληρώθηκαν κατευθείαν οι συναλλαγές..
Ενώ σε δεη/φ.αέριο-ebill με πέρασε κανονικά από otp..
Έχει να κάνει με το ποσό η κάτι άλλο;
Σε anytime ούτε παλαιότερα ζήταγε otp μετά το είχαν κάνει νομίζω να ζητάει και τώρα έφυγε πάλι..
Και στις τηλεπικοινωνίες ζήταγε otp θυμάμαι..
Να αποθηκεύει το μοτίβο συναλλαγών;
Μου διαφεύγει τώρα το αν ζήτησε σε όλες το cvv.. Νομίζω μόνο σε anytime δεν το ζήτησε.. Και πάλι ολοκληρώθηκε χωρίς otp..
Έψαξα στο ibank αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό..

Στη κίνηση μου τα εμφανίζει έτσι..
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - INTERAMERICAN PROPER
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - WIND
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - VODAFONE BILL PAYMENT
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - DEI BILL PAYMENT
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - WWW.FYSIKOAERIOELLADOS.GR[/url][

Αν και το παρακάτω αφορά άλλο νήμα..
Τώρα τελευταία δεν μου ζητάει και το paypal login κατά τις αγορές στο ebay.. Ολοκληρώνεται η συναλλαγή κατευθείαν στο ebay..
Επιλέγεις βέβαια τη κάρτα που θα τα τραβήξει μέσω paypal, αλλά δεν ζητάει login όπως άλλες φορές..
Πέρα από το login στο ebay & το 2fa που θέλει για να μπεις στην αρχή..
Ίσως επειδή είναι linked το account.. Νομίζω κάποια ρύθμιση είναι αυτή.. Κάπου το είχα συναντήσει πάλι πιο παλιά.. Κάτι με αποθήκευση για πιο γρήγορες συναλλαγές, όλο του πάταγα Ίσως αργότερα όποτε έβγαινε για να φύγει από μπροστά μου..
Το είχα συναντήσει πάλι νομίζω πάντως..
Πάλι εμφανίζεται ως εξής..
E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - PAYPAL *HΧΧ8347 EBAY
H
ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ - PAYPAL *XIAYANG NG EBA

Καλά για otp εδώ δεν τίθεται λόγος, το γνωρίζω, ποτέ δεν ζήταγε, εδώ μιλάμε για τα του paypal..

Όταν γράφει πάγια εντολή το paypal, έχει προστεθεί στους εξουσιοδοτημένους εμπόρους. Δεν σε ρωτάει τις επόμενες φορές, μέχρι να το αφαιρέσεις.

dimitrisvr
08-02-21, 09:10
Κάτι κουφό με Εθνική..
Πριν λίγες ημέρες που πλήρωσα wind,voda,anytime μέσω των σελίδων τους, μου ζήτησε μεν στοιχεία της κάρτας, αλλά δεν πέρασε καν από το στάδιο otp, ολοκληρώθηκαν κατευθείαν οι συναλλαγές..
Ενώ σε δεη/φ.αέριο-ebill με πέρασε κανονικά από otp..
Έχει να κάνει με το ποσό η κάτι άλλο;
Σε anytime ούτε παλαιότερα ζήταγε otp μετά το είχαν κάνει νομίζω να ζητάει και τώρα έφυγε πάλι..
Και στις τηλεπικοινωνίες ζήταγε otp θυμάμαι..
Να αποθηκεύει το μοτίβο συναλλαγών;
Μου διαφεύγει τώρα το αν ζήτησε σε όλες το cvv.. Νομίζω μόνο σε anytime δεν το ζήτησε.. Και πάλι ολοκληρώθηκε χωρίς otp..
Έψαξα στο ibank αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό..

Στη κίνηση μου τα εμφανίζει έτσι..
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - INTERAMERICAN PROPER
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - WIND
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - VODAFONE BILL PAYMENT
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - DEI BILL PAYMENT
3D SECURE E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - WWW.FYSIKOAERIOELLADOS.GR[/url][

Αν και το παρακάτω αφορά άλλο νήμα..
Τώρα τελευταία δεν μου ζητάει και το paypal login κατά τις αγορές στο ebay.. Ολοκληρώνεται η συναλλαγή κατευθείαν στο ebay..
Επιλέγεις βέβαια τη κάρτα που θα τα τραβήξει μέσω paypal, αλλά δεν ζητάει login όπως άλλες φορές..
Πέρα από το login στο ebay & το 2fa που θέλει για να μπεις στην αρχή..
Ίσως επειδή είναι linked το account.. Νομίζω κάποια ρύθμιση είναι αυτή.. Κάπου το είχα συναντήσει πάλι πιο παλιά.. Κάτι με αποθήκευση για πιο γρήγορες συναλλαγές, όλο του πάταγα: Ίσως αργότερα, όποτε έβγαινε για να φύγει από μπροστά μου..
Το είχα συναντήσει πάλι νομίζω πάντως..
Πάλι εμφανίζεται ως εξής..
E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ - PAYPAL *HΧΧ8347 EBAY
H
ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ - PAYPAL *XIAYANG NG EBA

Καλά για otp εδώ δεν τίθεται λόγος, το γνωρίζω, ποτέ δεν ζήταγε, εδώ μιλάμε για τα του paypal..

Για να σου ζητησει OTP το ποσό πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 30,01 ευρω

GregoirX23
08-02-21, 11:10
Για να σου ζητησει OTP το ποσό πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 30,01 ευρω

I see..
Και το σκέφτηκα αυτό...
Τώρα πρόσφατα πρέπει να άλλαξε αυτό ε; Συγκεκριμένα μέσα στον Ιανουάριο..

sdikr
08-02-21, 11:27
Για να σου ζητησει OTP το ποσό πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 30,01 ευρω

Στην τελευταία φορά που εβάλα 10 στην cosmote μου ζήτησε κανονικά

bomberb17
08-02-21, 22:18
Από το e-banking περιβάλλον της Alpha:

224310

Γνωρίζει κανείς αν οι ειδοποιήσεις λογαριασμών χρεώνονται; (όχι των καρτών) Στα ψιλά γράμματα δε βρήκα κάτι

thourios
08-02-21, 23:13
Όλες οι ενημερώσεις με SMS χρεώνονται. Δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής μόνο e-mail
Οι Gold πελάτες δεν χρεώνονται τα sms εφόσον χρησιμοποιούν τις κάρτες Gold. Το είχαμε συζητήσει παλιότερα που το είχα ψάξει και εγώ.

bomberb17
08-02-21, 23:17
Όλες οι ενημερώσεις με SMS χρεώνονται. Δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής μόνο e-mail
Οι Gold πελάτες δεν χρεώνονται τα sms εφόσον χρησιμοποιούν τις κάρτες Gold. Το είχαμε συζητήσει παλιότερα που το είχα ψάξει και εγώ.

Ευχαριστώ. Ευτυχώς που δε πάτησα το κουμπί.
Στα ψιλα γράμματα από κάτω δε λένε τίποτα. Απλά απαράδεκτοι. :down:

thourios
08-02-21, 23:45
Αν θυμάμαι καλά οι χρεώσεις εμφανίζονται όταν πατήσεις το κουμπί και μετά σε ρωτάει αν θες να επιβεβαιώσεις την επιλογή σου.
Επίσης κάπου είναι γραμμένες και στον τιμοκατάλογο υπηρεσιών της τράπεζας.

bomberb17
09-02-21, 00:12
Οκ αν επρόκειτο να σου ζητήσει επιβεβαίωση για τη χρέωση αφού πατήσεις το κουμπί δεκτό. Στο τιμοκατάλογο σίγουρα θα είναι γραμμένα τα πάντα, αλίμονο όμως αν για κάθε τι παραμικρό που θέλουμε να το αναζητούμε στις άπειρες σελίδες του τιμοκαταλόγου.
Πάντως και πάλι είναι απαράδεκτοι γιατί δεν έχουν ένα απλό email alert που δε κοστίζει τίποτα.

thourios
09-02-21, 00:31
Οκ αν επρόκειτο να σου ζητήσει επιβεβαίωση για τη χρέωση αφού πατήσεις το κουμπί δεκτό. Στο τιμοκατάλογο σίγουρα θα είναι γραμμένα τα πάντα, αλίμονο όμως αν για κάθε τι παραμικρό που θέλουμε να το αναζητούμε στις άπειρες σελίδες του τιμοκαταλόγου.
Πάντως και πάλι είναι απαράδεκτοι γιατί δεν έχουν ένα απλό email alert που δε κοστίζει τίποτα.

Δεν διαφωνώ σε κάτι. Σίγουρα έπρεπε να είναι εμφανής και ξεκάθαρο το πόσο χρεώνεται το κάθε sms. Για αυτό ψαχνόμουν και εγώ πριν λίγο καιρό και δεν έβγαζα άκρη.

ariadgr
09-02-21, 01:39
Όλες οι ενημερώσεις με SMS χρεώνονται. Δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής μόνο e-mail
Οι Gold πελάτες δεν χρεώνονται τα sms εφόσον χρησιμοποιούν τις κάρτες Gold. Το είχαμε συζητήσει παλιότερα που το είχα ψάξει και εγώ.

:what:

https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/ergaleia/alpha-alerts

ALPHA ALERTS ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ
Χωρίς χρέωση για ειδοποιήσεις μέσω email. Για ενημέρωση μέσω SMS το κόστος της υπηρεσίας είναι Ευρώ 1,90 το μήνα/συνδρομή, ανεξαρτήτως του αριθμού των λογαριασμών που έχετε συνδέσει και των μηνυμάτων που λαμβάνετε. Δείτε τους αναλυτικούς όρους της υπηρεσίας.

YAziDis
09-02-21, 13:42
Από το e-banking περιβάλλον της Alpha:

224310

Γνωρίζει κανείς αν οι ειδοποιήσεις λογαριασμών χρεώνονται; (όχι των καρτών) Στα ψιλά γράμματα δε βρήκα κάτι

Λοιπόν, προφανώς θέλει μάλλον πρώτα ενεργοποίηση. Σου δείχνω φωτογραφίες για το πως είναι σε εμένα:

224334

Εμένα που είναι ενεργοποιημένο βλέπεις πως γράφει και επεξεργασία. Μετά μπαίνοντας μέσα, σου δείχνει τους λογαριασμούς με τα ΙΒΑΝ τους, και δεξία βλέπεις στην παρακάτω εικόνα πως μπορείς να ενεργοποιήσεις μόνο το email:

224335

thourios
09-02-21, 13:56
Οπότε τελικά υπάρχει η δυνατότητα αποστολής e-mail σε κάθε συναλλαγή χωρίς απολύτως καμία χρέωση όπως τα λες ή κάπου κάνω λάθος;

YAziDis
09-02-21, 13:59
Οπότε τελικά υπάρχει η δυνατότητα αποστολής e-mail σε κάθε συναλλαγή χωρίς απολύτως καμία χρέωση όπως τα λες ή κάπου κάνω λάθος;

Υπάρχει ναι. Στη χειρότερη αν δεις χρέωση, δεν είναι πως είναι κάτι δεσμευτικό, οπότε το ακυρώνεις. Εγώ τα έχω ενεργοποιημένα όπως στα έδειξα και δεν χρεώνομαι, διότι στην επόμενη σελίδα όπως σου δείχνω μπορείς να απενεργοποιήσεις τα SMS.

thourios
09-02-21, 14:30
Ευχαριστώ. Και ο υπάλληλος στην τράπεζα μου έλεγε άλλα αντί άλλων.
Θα το δοκιμάσω τώρα αμέσως.

- - - Updated - - -

Λέει στο κάτω μέρος
Η επιλογή αποστολής ενημέρωσης μέσω SMS για τις ρυθμίσεις που θα ενεργοποιήσετε είναι υποχρεωτική, ενώ μέσω e-mail είναι προαιρετική.
Το κόστος της υπηρεσίας Alpha alerts καρτών είναι 1€/μήνα ανά κάρτα.

Επίσης επειδή είμαι βλάκας μάλλον, πήρα τηλέφωνο και μου είπε η εκπρόσωπος ότι αν ενεργοποιήσετε τα e-mail θα υπάρξει χρέωση

YAziDis
09-02-21, 14:36
Τι να σου πω. Όπως σου έστειλα στις εικόνες, εγώ έχω απενεργοποιημένα τα sms, και μου έρχονται μόνο ειδοποιήσεις μέσω email για τις κινήσεις των λογαριασμών μου..

sdikr
09-02-21, 16:45
Ευχαριστώ. Και ο υπάλληλος στην τράπεζα μου έλεγε άλλα αντί άλλων.
Θα το δοκιμάσω τώρα αμέσως.

- - - Updated - - -

Λέει στο κάτω μέρος
Η επιλογή αποστολής ενημέρωσης μέσω SMS για τις ρυθμίσεις που θα ενεργοποιήσετε είναι υποχρεωτική, ενώ μέσω e-mail είναι προαιρετική.
Το κόστος της υπηρεσίας Alpha alerts καρτών είναι 1€/μήνα ανά κάρτα.

Επίσης επειδή είμαι βλάκας μάλλον, πήρα τηλέφωνο και μου είπε η εκπρόσωπος ότι αν ενεργοποιήσετε τα e-mail θα υπάρξει χρέωση

Για τις κάρτες ναι, για λογαριασμούς όχι

bomberb17
09-02-21, 17:43
Για τις κάρτες ναι, για λογαριασμούς όχι

Στο τέλος θα μας πει η alpha ότι θα χρεώνει τις ειδοποιήσεις για αναλήψεις αλλά όχι για τις καταθέσεις..

Από τα παραπάνω λοιπόν συμπεραίνουμε ότι η alpha ψάχνει να βγάλει λεφτά πουλώντας αέρα (δηλ. αποστολή email alerts για τις κάρτες). Απορώ αν γίνεται αυτό πουθενά αλλού, στις Ελληνικές τράπεζες αλλά και παγκοσμίως.

Μέχρι τώρα την είχα την Alpha προτελευταία στις προτιμήσεις μου (με τελευταία την Εθνική). Μετά από αυτά νομίζω ότι δικαίως παίρνει το βραβείο του πάτου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.