PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172] 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

sdikr
09-02-21, 17:46
Στο τέλος θα μας πει η alpha ότι θα χρεώνει τις ειδοποιήσεις για αναλήψεις αλλά όχι για τις καταθέσεις..

Από τα παραπάνω λοιπόν συμπεραίνουμε ότι η alpha ψάχνει να βγάλει λεφτά πουλώντας αέρα (δηλ. αποστολή email alerts για τις κάρτες). Απορώ αν γίνεται αυτό πουθενά αλλού, στις Ελληνικές τράπεζες αλλά και παγκοσμίως.

Μέχρι τώρα την είχα την Alpha προτελευταία στις προτιμήσεις μου (με τελευταία την Εθνική). Μετά από αυτά νομίζω ότι δικαίως παίρνει το βραβείο του πάτου.

Ναι υπάρχει και η Πειραιώς, για τις κινήσεις του λογαριασμού είναι δωρεάν τα email και χρεώνει sms

bomberb17
09-02-21, 17:48
Ναι υπάρχει και η Πειραιώς, για τις κινήσεις του λογαριασμού είναι δωρεάν τα email και χρεώνει sms

Η αποστολή SMS γενικά κοστίζει. Η αποστολή email όχι.

YAziDis
09-02-21, 17:54
Ευχαριστώ. Και ο υπάλληλος στην τράπεζα μου έλεγε άλλα αντί άλλων.
Θα το δοκιμάσω τώρα αμέσως.

- - - Updated - - -

Λέει στο κάτω μέρος
Η επιλογή αποστολής ενημέρωσης μέσω SMS για τις ρυθμίσεις που θα ενεργοποιήσετε είναι υποχρεωτική, ενώ μέσω e-mail είναι προαιρετική.
Το κόστος της υπηρεσίας Alpha alerts καρτών είναι 1€/μήνα ανά κάρτα.

Επίσης επειδή είμαι βλάκας μάλλον, πήρα τηλέφωνο και μου είπε η εκπρόσωπος ότι αν ενεργοποιήσετε τα e-mail θα υπάρξει χρέωση

224350

Πάμε, δεύτερο τρόπο. Μπες στο ebanking και κάνε επιστροφή στο παλιό web banking. Πάνε εκεί που βλέπεις στην εικόνα, και δημιούργησε νέα ειδοποίηση.

Σου δίνει ξεκάθαρη επιλογή στην επόμενη σελίδα για το πως θέλεις να γίνει η επικοινωνία, είτε με sms είτε με email είτε και με τα δύο.

sdikr
09-02-21, 17:55
224350

Πάμε, δεύτερο τρόπο. Μπες στο ebanking και κάνε επιστροφή στο παλιό web banking. Πάνε εκεί που βλέπεις στην εικόνα, και δημιούργησε νέα ειδοποίηση.

Σου δίνει ξεκάθαρη επιλογή στην επόμενη σελίδα για το πως θέλεις να γίνει η επικοινωνία, είτε με sms είτε με email είτε και με τα δύο.

Πάει να το κάνει για κάρτα, εκεί έχει χρέωση

runner70
09-02-21, 17:57
Στο τέλος θα μας πει η alpha ότι θα χρεώνει τις ειδοποιήσεις για αναλήψεις αλλά όχι για τις καταθέσεις..

Από τα παραπάνω λοιπόν συμπεραίνουμε ότι η alpha ψάχνει να βγάλει λεφτά πουλώντας αέρα (δηλ. αποστολή email alerts για τις κάρτες). Απορώ αν γίνεται αυτό πουθενά αλλού, στις Ελληνικές τράπεζες αλλά και παγκοσμίως.

Μέχρι τώρα την είχα την Alpha προτελευταία στις προτιμήσεις μου (με τελευταία την Εθνική). Μετά από αυτά νομίζω ότι δικαίως παίρνει το βραβείο του πάτου.

Άρα κανει ό,τι και η Πειραιαώς που σου δινει δωρεαν τα εμαιλ μονο προς λογαριασμους αλλα οχι για τις καρτες οπως δινει η Εθνική. :down:

bomberb17
09-02-21, 18:08
Άρα κανει ό,τι και η Πειραιαώς που σου δινει δωρεαν τα εμαιλ μονο προς λογαριασμους αλλα οχι για τις καρτες οπως δινει η Εθνική. :down:

Έχεις δίκιο τώρα είδα ότι χρεώνει και η Πειραιώς για κάρτες.. Ότι ναναι..

Πραγματικά δε καταλαβαίνω γιατί οι τράπεζες χρεώνουν μια υπηρεσία που ειδικά για τις κάρτες είναι προς όφελος της ασφάλειας (πολύ πιο πιθανό να σου κλέψουν/χακάρουν την κάρτα παρά το λογαριασμό).
Δε πειράζει ας τρώνε τα chargebacks μετά που στην τελική εκεί η τράπεζα βγαίνει χαμένη.

YAziDis
09-02-21, 18:11
Πάει να το κάνει για κάρτα, εκεί έχει χρέωση

α τόση ώρα νόμιζα μιλούσαμε για alert λογαριασμών

manoulamou
09-02-21, 22:49
Τα ιδια χρεωνε η Πειραιως και πριν γινει προσωρινα... κρατικη; :twisted:

Kostis_TH
10-02-21, 15:19
Δυστυχώς έτσι δουλεύουν αυτά τα "μαγαζιά" όταν θα χάσεις την καρτούλα θα τους έχεις ανάγκη, οπότε σου λένε πλήρωνε :p

manoulamou
16-02-21, 12:25
Επιτελους ειδα μιαν ασπρη μερα... :p εχω αποκλειστει στην επαυλη και ελαβα μεσω freemail.gr το εξης απολυτα διασκεδαστικο μηνυμα, δηθεν απο την Alpha bank, όπου ΔΕΝ διαθετω καν λογαριασμο

Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΌΣ ΣΑΣ ΕΊΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΟΣ
Αγαπητέ βουλευτή
ενημερώνουμε το σύστημα ασφαλείας μας, για το λόγο αυτό κλειδώσαμε το λογαριασμό σας μέχρι να αναβαθμίσετε την ασφάλειά σας
Ο λογαριασμός σας έχει κλειδωθεί προσωρινά. Για να τον ξεκλειδώσετε, πρέπει να επαληθεύσετε τα στοιχεία σας
ΕΙΣΟΔΟΣ

Πολυ καλημερα σας :p

Doxaios
16-02-21, 13:06
Επιτελους ειδα μιαν ασπρη μερα... :p εχω αποκλειστει στην επαυλη και ελαβα μεσω freemail.gr το εξης απολυτα διασκεδαστικο μηνυμα, δηθεν απο την Alpha bank, όπου ΔΕΝ διαθετω καν λογαριασμο

Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΌΣ ΣΑΣ ΕΊΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΟΣ
Αγαπητέ βουλευτή
ενημερώνουμε το σύστημα ασφαλείας μας, για το λόγο αυτό κλειδώσαμε το λογαριασμό σας μέχρι να αναβαθμίσετε την ασφάλειά σας
Ο λογαριασμός σας έχει κλειδωθεί προσωρινά. Για να τον ξεκλειδώσετε, πρέπει να επαληθεύσετε τα στοιχεία σας
ΕΙΣΟΔΟΣ

Πολυ καλημερα σας :p

Αν σου στείλω εγώ τα στοιχεία μου μπάς και με διορίσεις πουθενά πιάνει?

Chingachgook
16-02-21, 15:18
Επιτελους ειδα μιαν ασπρη μερα... :p εχω αποκλειστει στην επαυλη και ελαβα μεσω freemail.gr το εξης απολυτα διασκεδαστικο μηνυμα, δηθεν απο την Alpha bank, όπου ΔΕΝ διαθετω καν λογαριασμο

Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΌΣ ΣΑΣ ΕΊΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΟΣ
Αγαπητέ βουλευτή
ενημερώνουμε το σύστημα ασφαλείας μας, για το λόγο αυτό κλειδώσαμε το λογαριασμό σας μέχρι να αναβαθμίσετε την ασφάλειά σας
Ο λογαριασμός σας έχει κλειδωθεί προσωρινά. Για να τον ξεκλειδώσετε, πρέπει να επαληθεύσετε τα στοιχεία σας
ΕΙΣΟΔΟΣ

Πολυ καλημερα σας :p

Τί μας κρύβεις μανούλα μας; Έχω ένα καλό παιδάκι, μπορούμε να το βολέψουμε κάπου; :p

manoulamou
16-02-21, 19:11
ΟΦΚΟΡΣ ντιααααρ στειλτε τα εσεις και ολο και καπου θα σας βολεψω, χωρις καν να μου... κατσετε!
Κατοπιν προσωπικων μου ενεργειων εννοειται.:rofl:

johnmegarythmos
17-02-21, 15:13
Επικαιροποιηση στην Πειραιως , καλησπερα εντελως τυχαια παλιοτερα που ειχα κανει ανοιγμα και δευτερου λογαριασμου στην πειραιως μεσω internet banking το πατησα και μου εβγαλε μυνημα οτι δεν εχω κανει επικαιροποιηση . Απο οτι ρωτησα καθε 2 χρονια θα ζηταει το συστημα επικαιροποιηση η οποια γινεται μεσω ιντερνετ banking.

Μπαινεται πανω απο το λογοτυπο της winbank εχει το ονομα σας και διπλα το username το πατατε και επιλεγεται Αίτηση Επικαιροποίησης Στοιχείων . ( Επισης μολις ανοιξει μπορειτε να πατησετε πανω στο αστερακι και να μπει στα αγαπημενα για να μην το ψαχνεται! ).
Μου ζητησε να βαλω εκκαθαρριστικο και ενα λογαριασμο δεκο πχ κινητου ή σταθερου ή λογαραισμο ρευματος ή νερου. Καλωντας την εξυπηρετηση πελατων μου ειπανε οτι δεν υπαρχει προβλημα αμα δεν ειναι στο ονομα μου . Τους ανεβασα ενα λογαριασμο νερου και μετα την επομενη ημερα ελαβα email απο την πειραιως οτι εγινε κανονικα η επικαιροποιηση.
Εκανα το ιδιο στον πατερα μου και ανεβασα τον ιδιο λογαριασμο νερου και το δικο του εκκαθαριστικο και μου ζητησε επιπλεον χαρτι για μισθοδοσια/συνταξη. Μπηκα στο εφκα και κατεβασα το τελευταιο μηνιαιο εντυπο συνταξης του προηγουμενου μηνα και τα ανεβασα και ολα εγιναν κανονικα δεκτα χωρις κανενα θεμα . Οποιος θελει βοηθεια για το πως κατεβαζεις το μηναιο εντυπο συνταξης να μου πει να του στειλω τον τροπο θελει και κωδικους ταξις νετ. Εμενα δεν μου ζητησε καποιο χαρτι για μισθοδοσια διοτι ειχα περαστει ως ανεργος στην πειραιως για αυτο δεν μου εδινε την επιλογη μαλλον.
Παντως με τον ιδιο τροπο θα κανω και επικαιροποιηση στην alpha bank , στην εθνικη το ειχα κανει περυσι και δεν το επαιρνε το συστημα και πηγα στο καταστημα.
Παντως ρωτησα τηλεφωνικα και ειναι η ανεξαρτητο με την ανανεωση της χρεωστικης καρτας .

goku
17-02-21, 19:43
Έχω κινητό με Android 10 και έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή Winbank. Την χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά σήμερα έχει όλη μέρα που μου κάνει το εξής περίεργο, μου λέει ότι υπάρχει ενημερωμένη έκδοση και μου ανοίγει το play store για να την ενημερώσω. Στο play store όμως μου λέει ότι είναι ήδη ενημερωμένη η εφαρμογή. Ξέρει κανείς τι παίζει; Το θέμα είναι ότι δεν με αφήνει να κάνω είσοδο αν πρώτα δεν αναβαθμιστεί, και με πετάει κατευθείαν στο play store.

sdikr
17-02-21, 19:45
Έχω κινητό με Android 10 και έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή Winbank. Την χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά σήμερα έχει όλη μέρα που μου κάνει το εξής περίεργο, μου λέει ότι υπάρχει ενημερωμένη έκδοση και μου ανοίγει το play store για να την ενημερώσω. Στο play store όμως μου λέει ότι είναι ήδη ενημερωμένη η εφαρμογή. Ξέρει κανείς τι παίζει; Το θέμα είναι ότι δεν με αφήσει να κάνω είσοδο, με πετάει κατευθείαν στο play store.

Δεν είσαι ο μόνος, υπάρχει και θέμα σχετικό σήμερα

bomberb17
17-02-21, 20:29
Όντως, το ίδιο και σε εμένα. Οι developers της Πειραιώς τα έκαναν σαλάτα.

KostakisK
17-02-21, 20:42
Όντως, το ίδιο και σε εμένα. Οι developers της Πειραιώς τα έκαναν σαλάτα.

Για ακόμα μια φορά..........................

Manolis_karas
17-02-21, 22:26
Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
Ευχαριστώ.

bomberb17
17-02-21, 22:33
Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
Ευχαριστώ.

Μάλλον θα πρόκειται απλά επιβεβαίωση της συναλλαγής της πιστωτικής, δηλ. θα σου ζητήσει να βάλεις ίσως κάποια προσωπικά στοιχεία του κατόχου της κάρτας όπως ημερομηνία γέννησης ή ΑΦΜ (και όχι κωδικούς ebanking). Αν θες στείλε και screenshot με τα ευαίσθητα στοιχεία κρυμμένα να καταλάβουμε για τι πρόκεται

johnmegarythmos
18-02-21, 00:39
Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
Ευχαριστώ.

ειναι φυσιολογικο αυτο εχει αλλαξει και εχει εφαρμοστει υποχρεωτικα απο ολες τις τραπεζες κατι παρομοιο διοτι ειναι ευρωπαικη οδηγια το PSD2 . δες εδω
https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/psd2/ypiresies-plhrwmwn-psd2 , το βασικο με τα ορια κοιταξε που λεει οτι οταν μια αξια ειναι κατω των 30 ευρω ισως να μην ζητειται ισχυρη ταυτοποιηση , για αξιες πανω των 30 ευρω και απο 100 ευρω και πανω θα ζητειται , επισης και αμα σωρευτικα φτασεις τα 100 ευρω παλι θα ζητειται. Το εαν θα ζητηθει ισχυρη ταυτοποιηση της καρτας δουλευει σωρευτηκα, οταν ζητηθουνε τα στοιχεια ισχυρης ταυτοποιησης τοτε μηδενιζει.


<< 1. Πώς πραγματοποιείται μία συναλλαγή στο internet με κάρτα (e-commerce), με ισχυρή ταυτοποίηση;

Η διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης του πελάτη (Strong Customer Authentication – SCA) ισχύει για τις συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα με κάρτα σε χώρες εντός Ε.Ο.Χ.* Την ώρα της πληρωμής, μετά την εισαγωγή των στοιχείων της κάρτας, θα σας ζητηθεί να ταυτοποιηθείτε**, μέσω μια ειδικής πλατφόρμας της Τράπεζας Πειραιώς ως εξής:

αποδοχής με push notification στο winbank mobile app ή
εισαγωγής κωδικών winbank web Banking συνδυαστικά με extraPIN

2. Τι πρέπει να έχω μαζί μου πλέον ώστε να πραγματοποιήσω μία online αγορά;

Εάν χρησιμοποιείτε την υπηρεσία winbank web banking, είναι απαραίτητο να έχετε τους κωδικούς πρόσβασης στην winbank web banking, τα στοιχεία της κάρτας σας και τη συσκευή του κινητού τηλεφώνου που έχετε δηλώσει στην winbank προκειμένου να λάβετε τον κωδικό extraPIN
Εάν χρησιμοποιείτε την υπηρεσία winbank mobile app, είναι απαραίτητο να έχετε τα στοιχεία της κάρτας σας και τη συσκευή του κινητού τηλεφώνου που έχετε δηλώσει στην Τράπεζα προκειμένου να λάβετε τον κωδικό extraPIN

3. Έχω εξαιρέσει την χρεωστική μου κάρτα από την winbank. Θα έχω πρόβλημα στις αγορές μου στο internet;

Προκειμένου να μπορείτε να κάνετε συναλλαγές στο internet με ισχυρή ταυτοποίηση, θα πρέπει να ακυρώσετε τυχόν περιορισμούς που έχετε ορίσει (Εμφάνιση Μόνο ή Εξαίρεση) στην κάρτα σας (χρεωστική /πιστωτική /προπληρωμένη), επιλέγοντας "Πλήρη Πρόσβαση" στο menu της winbank web banking “Διαχείριση προϊόντων”.

4. Πώς μπορώ να αποκτήσω κωδικούς ηλεκτρονικής τραπεζικής winbank;

Αν δεν διαθέτετε κωδικούς winbank, μπορείτε να εγγραφείτε εδώ δωρεάν, εύκολα και γρήγορα. Για την ολοκλήρωση της εγγραφής σας θα χρειαστείτε:
• Να έχετε μαζί σας τον 16ψήφιο αριθμό της χρεωστικής σας κάρτας και το κινητό σας τηλέφωνο
• Να θυμάστε το PIN της χρεωστικής σας κάρτας. Εάν δεν έχετε στην κατοχή σας χρεωστική κάρτα, επισκεφθείτε ένα κατάστημα της Τράπεζας. Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας στην υπηρεσία winbank web banking σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς.


5. Η διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης (strong customer authentication - SCA) ισχύει για όλες τις κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς;

Η διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης ισχύει για όλες τις πιστωτικές, χρεωστικές, επαναφορτιζόμενες προπληρωμένες κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς, ιδιωτών και εταιριών.


6. Η διαδικασία της ισχυρής ταυτοποίησης (SCA) του πελάτη, ισχύει για ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτα και σε χώρες εκτός του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ);

Όχι, ισχύει για συναλλαγές με κάρτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα εγκατεστημένα σε χώρες εντός ΕΟΧ.


7. Μπορώ να πραγματοποιώ αγορές με κάρτα στο διαδίκτυο (e-commerce), χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Η Τράπεζα Πειραιώς με σκοπό την δική σας διευκόλυνση, για συναλλαγές αξίας έως €30 που πραγματοποιούνται στο διαδίκτυο, δεν θα απαιτεί ισχυρή ταυτοποίηση μέχρι το ποσό των €100, σωρευτικά. Πέραν αυτού, θα πρέπει, υποχρεωτικά, να πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση. Κάθε φορά που πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση, μηδενίζεται το όριο των €100.


8. Το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα με κάρτα χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση, ισχύει και σε χώρες εκτός ΕΟΧ;

Όχι, ισχύει μόνο για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα σε χώρες εντός ΕΟΧ.


9. Υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών κάτω των €30 με κάρτα στο διαδίκτυο, χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Όχι, δεν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών, παρά μόνο μέχρι το ποσό των €100 σωρευτικά.


10. Το όριο των €100 στις συναλλαγές με κάρτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα μηδενίζεται και με τη χρήση της κάρτας σε συναλλαγή σε φυσικό κατάστημα;

Όχι, το όριο των €100 ισχύει μόνο για συναλλαγές με κάρτες έως €30, που πραγματοποιούνται σε ηλεκτρονικά καταστήματα και μηδενίζεται κάθε φορά που πραγματοποιείται μια συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση σε ηλεκτρονικό κατάστημα (e-commerce).


11. Οι αγορές που κάνω μέσω masterpass θα αλλάξουν;

Η συναλλαγή με masterpass ακολουθεί τα πρότυπα της νέας οδηγίας PSD2 για ισχυρή ταυτοποίηση.


12. Πώς μπορώ να γνωρίζω τί ποσό μου απομένει για αγορές χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

Μόλις το όριο καλυφθεί, θα σας ζητείται η ισχυρή ταυτοποίηση στην επόμενη συναλλαγή σας.


13. Έχω πιστωτική κάρτα με πρόσθετη κάρτα. Το όριο των €100 ισχύει ανά πιστωτική κάρτα (κύρια ή πρόσθετη);

Ναι, το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα ισχύει ανά κάρτα (κύρια ή πρόσθετη). Δηλαδή, οι τέσσερεις (4) κάρτες έχουν €100 όριο εκάστη.


14. Έχω πρόσθετη εταιρική χρεωστική κάρτα. Θα έχω κοινό όριο με τις υπόλοιπες πρόσθετες εταιρικές κάρτες των συναδέλφων μου για το ποσό των συναλλαγών χωρίς PIN;

Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο.


15. Έχω χρεωστική, πιστωτική και προπληρωμένη κάρτα. Θα έχω κοινό όριο για όλες τις κάρτες μου;

Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο.


16. Έχω πρόσθετη πιστωτική κάρτα. Θα βάζω τους δικούς μου κωδικούς winbank;

Ναι, θα καταχωρείτε τους δικούς σας κωδικούς winbank και το κινητό που έχει δηλώσει, κατά την εγγραφή σας, στην υπηρεσία.


17. Πόσο ασφαλές είναι να καταχωρώ τους κωδικούς ηλεκτρονικής τραπεζικής winbank (web/mobile), σε ηλεκτρονικό κατάστημα, στο οποίο πρόκειται να πραγματοποιήσω αγορά με κάρτα;

Οι κωδικοί ηλεκτρονικής τραπεζικής winbank (web/mobile) δεν καταχωρούνται στα ηλεκτρονικά καταστήματα των εμπόρων. Οι κωδικοί καταχωρούνται σε ειδική σελίδα της Τράπεζας Πειραιώς. Η Τράπεζα Πειραιώς εφαρμόζει συστήματα προηγμένης τεχνολογίας και αναγνωρισμένα πρωτόκολλα ασφαλείας, για να εξασφαλίζει την ασφαλή πρόσβασή σας στις υπηρεσίες winbank, που διασφαλίζουν τις ηλεκτρονικές συναλλαγές σας, βάσει προδιαγραφών.


18. Έχω αποκτήσει Winbank με περιορισμένη πρόσβαση, μπορώ να χρησιμοποιήσουν αυτούς τους κωδικούς winbank στην διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης σε αγορές με κάρτα;

Ναι, μπορείτε. Όμως απαραίτητη προϋπόθεση, για να λάβετε μήνυμα sms extraPIN ή push notification, είναι να έχετε δηλώσει το κινητό σας τηλέφωνο στην winbank web banking.


19. Έχω εκδώσει την προπληρωμένη κάρτα business virtual, μέσω της winbank επιχειρήσεων. Εγώ δεν έχω δική μου winbank, οπότε θα βάζω τους κωδικούς μου winbank επιχειρήσεων για την ισχυρή ταυτοποίηση σε αγορές με κάρτα;

Ναι, θα βάζετε τους κωδικούς winbank της επιχείρησής σας.



20. Έχω πρόσθετη εταιρική χρεωστική καθώς και πρόσθετη εταιρική πιστωτική κάρτα. Θα βάζω τους κωδικούς winbank της εταιρείας;

Όχι, θα πρέπει να καταχωρείτε τους δικούς σας προσωπικούς κωδικούς winbank και το κινητό που έχει δηλώσει, κατά την εγγραφή σας, στην υπηρεσία.



21. Μόλις έκανα εγγραφή στην winbank, μπορώ να ολοκληρώσω μία αγορά στο Internet;

Θα πρέπει πρώτα να κάνετε μία τουλάχιστον σύνδεση (login) στην winbank από την στιγμή που έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή σας.



*Ε.Ο.Χ. Ευρωπαϊκός Οικονομικός Χώρος: Κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης + Νορβηγία, Λιχτενστάιν, Ισλανδία

**Σε κάποιες ηλεκτρονικές συναλλαγές από 14 Σεπτεμβρίου 2019, ενδέχεται να μην εφαρμοστεί ισχυρή ταυτοποίηση για την ολοκλήρωση τους, για λόγους που οφείλονται σε σταδιακή προσαρμογή όλων των εμπλεκόμενων φορέων στις απαιτήσεις ισχυρής ταυτοποίησης. >>

δες τα βιντεο εδω https://www.youtube.com/watch?v=WfMAn8pX0IU&feature=emb_logo που δειχνει αναλυτικα τα βηματα με κωδικους και sms στο κινητο
και εδω https://www.youtube.com/watch?v=XlHG8jvW4P0&feature=emb_logo για τους χρηστες mobile app.
Ουτε εμενα μου αρεσει να πω την αληθεια, στην εθνικη που το δοκιμασα μου εβγαλε μυνημα να μπω στο ιντερεντ banking μου απο αλλο παραθυρο και να πατησω εκει εγκριση και υποτιθενται οτι σε γυριζει πισω στην σελιδα , τελικα δεν εγινε , αλλα η αγορα εγινε κανονικα . ΝΟμιζω οτι ειναι καλυτερο το paypall .
Επισης στην alpha bank και στην eurobank εδω και καιρο ζητουσε μονο ενα sms για οποια αγορα εκανες τωρα δεν ξερω αμα εχει αλλαξει και σε εκεινη .

minas
18-02-21, 14:35
Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
Ευχαριστώ.

Δυστυχώς αυτός είναι ο τρόπος που επέλεξε η Πειραιώς να εφαρμόσει τις απαιτήσεις της οδηγίας.
Λέω "δυστυχώς", γιατί εκπαιδεύει τους χρήστες ότι είναι αναμενόμενο να βάζουν τα στοιχεία της τράπεζας σε ένα αναδυόμενο παράθυρο που τα ζητάει.
Σχεδόν όποιο άλλο τρόπο και να επέλεγαν (πχ redirect που κάνουν οι περισσότεροι), θα ήταν ασφαλέστερο μακροπρόθεσμα.

Manolis_karas
18-02-21, 17:52
Καλά όλα αυτά, αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος 100% ότι το αναδυόμενο παράθυρο, ανήκει στη Τράπεζα και είναι ασφαλές και δεν είναι Phishing;

runner70
19-02-21, 03:58
Καλά όλα αυτά, αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος 100% ότι το αναδυόμενο παράθυρο, ανήκει στη Τράπεζα και είναι ασφαλές και δεν είναι Phishing;

Μονο ελέγχοντας τις εσωτερικες πληροφορίες του ssl πιστοποιητικου. Αλλα είναι ενοχλητικό όλη την ώρα να γίνεται αυτό το πράγμα.

224732

Doxaios
19-02-21, 08:59
Μονο ελέγχοντας τις εσωτερικες πληροφορίες του ssl πιστοποιητικου. Αλλα είναι ενοχλητικό όλη την ώρα να γίνεται αυτό το πράγμα.

224732
Το ότι έχει το λουκετάκι δε διασφαλίζει αυτό ακριβώς το πράγμα?

GregoirX23
19-02-21, 10:03
Το λουκέτο δείχνει μόνο το https (ασφαλή σύνδεση), δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το certificate..

minas
19-02-21, 10:46
Το ότι έχει το λουκετάκι δε διασφαλίζει αυτό ακριβώς το πράγμα?

Τυχαίο παράδειγμα, υπάρχουν δεκάδες παραλλαγές:
Κάποιος μπορεί να πάρει παραπλήσιο domain με της τράπεζας, για το οποίο να εκδόσει κανονικό πιστοποιητικό SSL. To λουκετάκι θα φαίνεται, και εάν δεν προσέξεις την διεύθυνση, θα νομίζεις ότι είσαι στο site της τράπεζας.
Το βασικό πρόβλημα με το popup είναι ότι μοιάζει πάρα πολύ με τεχνικές που χρησιμοποιούν οι απατεώνες. Επομένως θέλει διπλή προσοχή, και επίσης κανονικοποιεί την χρήση των popups, που είναι κακή πρακτική.

bomberb17
19-02-21, 18:36
Τυχαίο παράδειγμα, υπάρχουν δεκάδες παραλλαγές:
Κάποιος μπορεί να πάρει παραπλήσιο domain με της τράπεζας, για το οποίο να εκδόσει κανονικό πιστοποιητικό SSL. To λουκετάκι θα φαίνεται, και εάν δεν προσέξεις την διεύθυνση, θα νομίζεις ότι είσαι στο site της τράπεζας.
Το βασικό πρόβλημα με το popup είναι ότι μοιάζει πάρα πολύ με τεχνικές που χρησιμοποιούν οι απατεώνες. Επομένως θέλει διπλή προσοχή, και επίσης κανονικοποιεί την χρήση των popups, που είναι κακή πρακτική.

Συμφωνώ απολύτως. Να προσθέσω ότι η πρακτική "βλέπω λουκέτο άρα είμαι ασφαλής" έχει αποδειχθεί κερκόπορτα και πλέον έχει δρομολογηθεί εδώ και καιρό η κατάργησή του
https://www.ghacks.net/2018/05/18/google-chrome-removal-of-secure-and-https/

- - - Updated - - -


Το λουκέτο δείχνει μόνο το https (ασφαλή σύνδεση), δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το certificate..

Το certificate είναι μέρος του https, αν δεν έχεις certificate δεν έχεις https, γιαυτό και το screenshot που παρέθεσε ο Μανώλης δείχνει και το ποιος το εξέδωσε.
Το θέμα είναι ότι πολλές φορές ο χρήστης μπορεί να ξεγελαστεί και να δει λουκέτο ενώ το certificate έχει εκδοθεί από "αμφιβόλου αξιοπιστίας" CA.

Doxaios
22-02-21, 18:49
Έχει και κάποιος άλλος θέμα να δεί τους Bonus πόντους του μέσα στο ebanking της Alpha bank ή μόνο σε εμένα γίνεται. Δείχνει να πάει να τους φορτώσει αλλά δε βγάζει τίποτα τελικά.

johnmegarythmos
22-02-21, 21:33
πολυ φοβερη η επιλογη στην εθνικη τραπεζα που σου εμφανιζει το οριο των ανεπαφων συναλλαγων που εχεις να κανεις εως τα 150 ευρω αλλα υπαρχει και κουμπι που μπορεις να μηδενισεις το οριο ζητειται και κωδικος για να γινει .
https://i.ibb.co/8sRzwmZ/1.jpg (https://ibb.co/H4MNyK8)
https://i.ibb.co/wQRdmBr/image.jpg (https://ibb.co/KsX5vbz)

sdikr
23-02-21, 14:55
Έχει και κάποιος άλλος θέμα να δεί τους Bonus πόντους του μέσα στο ebanking της Alpha bank ή μόνο σε εμένα γίνεται. Δείχνει να πάει να τους φορτώσει αλλά δε βγάζει τίποτα τελικά.

Στην εφαρμογή τους εμφανίζει κανονικά δεν δοκίμασα μέσω web

- - - Updated - - -


Στην εφαρμογή τους εμφανίζει κανονικά δεν δοκίμασα μέσω web

Προσθήκη, σήμερα δεν τους εμφανίζει

KostakisK
23-02-21, 23:25
Ε που είναι τέλος πάντων αυτή η ρημάδολειτουργία

sdikr
23-02-21, 23:34
Ε που είναι τέλος πάντων αυτή η ρημάδολειτουργία

Ουτε εγώ την βλέπω, ίσως να θέλει clear cache όπως λεει κάποιος, too much

KostakisK
23-02-21, 23:40
Ουτε εγώ την βλέπω, ίσως να θέλει clear cache όπως λεει κάποιος, too much

Την απεγκατεστησα, τίποτα τα ίδια. Πουθενά ουτε μια αναφορά σε ανέπαφες συναλλαγές

johnmegarythmos
24-02-21, 01:57
ρωτησα σημερα στην εθνικη γιατι μου ζηταει να βαλω otp καθε φορα που μπαινω στο internet banking της εθνικης και μου ειπανε οτι το εχει εφαρμοσει υποχρεωτικα η εθνικη και δεν θα σας ξανα ζητησει αλλο otp για 24 ωρες , μετα της 24 ωρες ξανα παλι .

Doxaios
24-02-21, 09:07
Ήρθε και σε άλλον mail από Πειραιώς για ακύρωση πακέτου Alerts?
*edit Άκυρο. Μάλλον έληξε κάποια περίοδος και ήθελε ανανένωση του πακέτου.

narsis
24-02-21, 17:36
ρωτησα σημερα στην εθνικη γιατι μου ζηταει να βαλω otp καθε φορα που μπαινω στο internet banking της εθνικης και μου ειπανε οτι το εχει εφαρμοσει υποχρεωτικα η εθνικη και δεν θα σας ξανα ζητησει αλλο otp για 24 ωρες , μετα της 24 ωρες ξανα παλι .

Εμένα τότε γιατί δεν μου ζητάει; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

KostakisK
24-02-21, 18:06
OTP ζητάει αν ο Browser φαίνεται άγνωστος στο σύστημα και εισέρχεσαι πρώτη φορά με αυτόν. Εάν κάνεις εκκαθάριση cache and cookies θα νομίζει τον browser κάθε φορά για νέο

manoulamou
24-02-21, 19:59
OTP ζητάει αν ο Browser φαίνεται άγνωστος στο σύστημα και εισέρχεσαι πρώτη φορά με αυτόν. Εάν κάνεις εκκαθάριση cache and cookies θα νομίζει τον browser κάθε φορά για νέο
Ετσι ακριβως ειτε κανουμε εκκαθαριση του browser απ΄ευθειας ειτε μεσω του CCleaner. :whistle:
- - - Updated - - -


πολυ φοβερη η επιλογη στην εθνικη τραπεζα που σου εμφανιζει το οριο των ανεπαφων συναλλαγων που εχεις να κανεις εως τα 150 ευρω αλλα υπαρχει και κουμπι που μπορεις να μηδενισεις το οριο ζητειται και κωδικος για να γινει .

Υπαρχει καιρο τωρα αυτη η δυνατοτητα :)

narsis
24-02-21, 20:43
OTP ζητάει αν ο Browser φαίνεται άγνωστος στο σύστημα και εισέρχεσαι πρώτη φορά με αυτόν. Εάν κάνεις εκκαθάριση cache and cookies θα νομίζει τον browser κάθε φορά για νέο

Σωστά, εγώ δεν μπαίνω από μη δικές μου συσκευές και το βλέπω σπανιότατα. Έχεις δίκιο.

kourampies
25-02-21, 11:42
Γνωρίζει κανείς τι παίζει για να λάβω λεφτά με Western Union;
Μέχρι πόσα σύνολο και τη φορά, μέχρι πόσα χωρίς να μπλέξω με ταυτοποίηση ΑΦΜ κτλ, τα δινουν μετρητά ή σε λογαριασμό, και ότι άλλο μπορεί να μου φανεί χρήσιμο.

KostakisK
25-02-21, 13:17
Γνωρίζει κανείς τι παίζει για να λάβω λεφτά με Western Union;
Μέχρι πόσα σύνολο και τη φορά, μέχρι πόσα χωρίς να μπλέξω με ταυτοποίηση ΑΦΜ κτλ, τα δινουν μετρητά ή σε λογαριασμό, και ότι άλλο μπορεί να μου φανεί χρήσιμο.

Μην κάνεις ορέξεις, δίνεις πλήρη στοιχεία ΚΑΙ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ

elninio13
25-02-21, 15:49
καλησπερα σε ολους
Θα ηθελα να μοιραστω την οδυνηρή εμπειρεια που βιωσα πριν 2 μερες με ολους για να εχουμε το νου μας καθως καποια στιγμη οι απατεώνες χτυπανε και την δικη μας πορτα

Σαν εξοικιωμενος χρηστης Η/Υ και Διαδικτύου με αρκετα μεγαλη εμπειρια ειχα παντα στο μυαλο μου οτι ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη που κανουμε ολοι μας ειναι να αποθηκεύουμε online τους κωδικους προσβασης μας σε broswer τυπου google chrome,mozilla
Ετσι και εγω ενω τους περισσότερους κωδικους τους πληκτρολογω καθε φορα για να μπω στα site τα οποια χρησιμοποιω καποιους που τους χρησιμοποιώ πολυ συχνα οπως οι κωδικοι των τραπεζων τους ειχα αποθηκευμενους στο google chrome και κατα συνέπεια και στο google passwords

Ηρθε λοιπον η προχθεσινη μερα να με τιμωρησει για το λαθος μου,19.00 περιπου ξεκινησαν να ερχονται για καλη μου τυχη στο κινητο ειδοποιησεις με sms (και οχι viber καθως ειχα διαβασει πολλες υποκλοπες με χρηση viber και ειχα κανει απεγγραφη απο την αποστολη ΟΤΡ με viber)
απο την εθνικη τραπεζα με OTP οτι νεα συνδεση απο broswer με μοναδικο OTP ,επειτα απο λιγο αλλο ΟΤΡ για αλλαγη password στο ιδιο λεπτο αλλο μηνυμα αυτην την φορα απο την εφαρμογη της εθνικης τραπεζας σχετικα με χρεωση 50€ με την καρτα μου απο εκει και μετα χαθηκε η μπαλα,μηνυμα για να επιτρεψω την προσβαση στην εφαρμογη της alpha bank που ευτυχως ζηταει δαχτυλικο αποτυπωμα το ιδιο μηνυμα σχεδον ταυτοχρονα απο την πειραιως email απο το viva wallet οτι αλλαξε ο κωδικος προσβασης

αντιλαμβάνομαι λοιπον σαστισμένος οτι κατι δεν παει καλα και προσπαθω να μπω στην εθνικη μιας και ηταν η μονη που ειχα δεχτει μηνυμα για χρεωση της καρτας μου,
με το που μπαινω κανωντας χρηση τους κωδικους μου αμεσα αλλαζω password βγαινω μπαινω και παλι νεο sms ο κωδικος password αλλαξε με χρηση ΟΤΡ,τα ιδια σχεδον μηνυματα απο alpha bank και κανενα απο πειραιως

Εχασα αρκετο χρονο μεχρι να καταλαβω τι γινεται και εχασα ακομα πιο πολυ χρονο με το να μην σκεφτω αμεσα να καλεσω τις τραπεζες για να μπλοκαρω τα παντα,καλω εθνικη ειμαι σε αναμονη που μεχρι να μιλησω με εκπρόσωπο πέρασαν περιπου 2 λεπτα
Μεσα στα 2 αυτα λεπτα ηρθαν μηνυματα που ελεγαν 3.000€ μεταφορα στον ταδε λογαριασμο 100€ χρεωση καρτας και το τελευταιο 9.950 € με χρεωση καρτας για αγορα bitcoin απο το site www.bitcoin.com.au

Τα παλληκαριά οπως καταλαβαινετα ειχαν ολους τους κωδικους μου απο τις τραπεζες αλλα μπορεσαν να μπουν μονο εθνικη καθως τις αλλες 2 τις ειχα μπλοκαρει.Οταν λοιπον ημουν στην αναμονη πάλευα απο τον υπολογιστη να παρω παλι τον ελεγχο και εκει εγινε το εξης που δειχνει ποσο σχεδιασμενη και μελετημενη ηταν η απατη.

Τα otp με απο την εθνικη ειχαν σταματησει πλεον να ερχονται με sms ειχαν μπει μεσα και ειχαν επιλεξει να ερχονται ολα με viber το δικο μου viber ειχε νεκρωσει,ειχαν καταφερει να κανουν στο κινητο μου μαρκας iphone προωθηση κλησεων σε ελληνικο κινητο(πραγμα το οποιο το καταλαβα την επομενη μερα το μεσημερι) και ετσι ειχαν τον απολυτο ελεγχο

οταν μιλησα λοιπον με το τμημα της εθνικης ευτυχως οι ιδιοι ειχαν μπλοκαρει τις συναλλαγες και περασε μονο 1 συναλλαγη με καρτα για αγορα bitcoin για 50 €

Ολες οι αλλες μεταφορες ηταν απο τον δικο μου λογαριασμο στον λογαριασμο της μητερας μου που ειχαν χακαρει και αυτον και αυτο που προσπαθησαν να κανουν αλλα δεν προλαβαν ηταν να στειλουν σε ενα λογαριασμο συνολικο ποσο 10000€ αλλαξαν το οριο της καρτας απο 1000€ στα 10000€ για να κανουν με αγορα και χρηση καρτας που ηταν δηλωμενη μεσα στο ibank αγορα bitcoin απο το ιδιο site στην αυστραλια

εκαναν την πρωτη περασε για 50€ και πηγαν για αλλα 9950 τα οποια πρόλαβαν αλλα το συστημα της εθνικης και φανταζομαι και των αλλων τραπεζων μπλοκαρει αμεσα τετοιες συναλλαγες και ειδικα για bitcoin

Η υπαλληλος της εθνικης εκεινη την στιγμη πριν παρω δηλαδη εγω τηλ με καλεσε στο κινητο μου το οποιο ομως το σηκωνε ο απατεωνας για να επιβαιβεωσει την συναλλαγη αυτος φυσικα απαντησε ειπε οτι ειναι ο ιδιος(χρησιμοποιωντας το δικο μου ονομα επιθετο πατρωνυμο αρ.ταυτοτητας αφμ)και οτι αλλο ζητηθηκε και ζητησε απο την υπάλληλο να προχωρήσει την διαδικασία, ευτυχως η κυρια που ηταν εκεινη την στιγμη στο τμημα ασφαλειας της εθνικης τραπεζας καταλαβε οτι κατι συμβαινει και δεν εδωσε εγκριση για να προχωρησει η πληρωμη.Ο τυπος που απαντησε καθως επειτα την ρωτησα της μιλησε σε απταιστα ελληνικα και δεν ηταν αλλοδαπος.Επειτα με καλεσε στο σταθερο του σπιτιου μου απαντησε η μητερα μου η οποία πανικοβλημενη καλεσε εμενα στο κινητο αλλα εγω δεν ειδα ποτε κληση μιας και οι κλησεις πηγαιναν στον απατεωνα.
Καλει επειτα η μητερα μου στην γυναικα μου για να μου πει τι εχει γινει παιρνω αμεσα την κυρια στην ασφαλεια της εθνικης στο σταθερο που ειχε δωσει στην μητερα μου η οποια με ενημερωσε αμεσα για τις ενεργειες που ειχε κανει και ξαναβρηκα την αναπνοη μου.Αυτα ολα σε διαστημα 30-40 λεπτων και ταυτοχρονα να μην εχουν σταματησει τα μηνυματα απο πειραιως και alpha αλλα δεν εδινα σημασια καθως τα ειχε ηδη μπλοκαρει

Η ζημια ηταν ευτυχως μονο 50€ τα οποια την επομενη πηγαμε στην εθνικη βγαλαμε νεες καρτες νεεους κωδικους ibank εγινε αμφισβτηση συναλλαγης και περιμενουμε μονο για αυτο το ζητημα τι εξελιξη θα εχει

τα θεματα που προκυπτουν ειναι τα εξης
1)πως καταφεραν και πηραν τον κωδικο του email μου, η απαντηση ειναι οτι ειχα δωσει την εγκριση μου σε site με καταλληξη .ru να μπορει να με πιστοποιησει σε site με την χρηση του λογαριασμου google.Οταν την επομενη μερα που ηρεμησα μπηκα στο google chrome στις ρυθμισεις ειδα οτι ειχα παρα πολλα site που χρησιμοποιοιυν την πορτα :433 για να δεχομαι γνωστοποιησεις και ειδοποιησεις απο αυτους,στα site αυτα ηταν και καποια οπως το ρωσσικο που προφανως μεσω της εγκρισης που ειχα δωσει καταφεραν και μπηκαν,δεν ειχα δεχτει ουτε sms στο κινητο,ουτε καποιο link σε email ή viber πουθενα απλα βρηκαν το password στο gmail και απο εκει και περα μεσω του google passwords που οπως ειπα ειχα κανει την μεγαλη εξυπναδα να αποθηκευσω κωδικους απλα κανανε copy paste και ξεκινησε για αυτους το παρτυ

2)Πως γινεται να κανει καποιος τηλεφωνικο αιτημα στον παροχο συγκεκριμένα στην vodafone για εκτροπη και προωθηση κλησεων σε αλλο κινητο χωρις την φυσικη παρουσια του αλλου ρωτωντας μονο απο το τηλ ονομα,επιθετο,πατρωνυμο,αφμ,ταυτοτητα τοσο απλα και ομορφα αν καποιος εχει αυτα τα στοιχεια κανει αυτην την κινηση!!!!

3)Πως γινεται με την εκτροπη ενω ηταν ενεργη απο την αρχη,να δεχομαι κανονικα τα sms οχι τις κλησεις και μετα απο λιγο να εχει απενεργοποιηθεί το viber να προσπαθώ να το ενεργοποιήσω ξανα να παταω το νούμερο και να επιλεγω να ερθει το sms ή η τηλεφωνικη κληση και να μην ερχεται ποτε καθως ολα πηγαιναν στην εκτροπη που ειχαν κανει

bomberb17
25-02-21, 17:34
Μην κάνεις ορέξεις, δίνεις πλήρη στοιχεία ΚΑΙ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ

Εγώ από την άλλη θυμάμαι που είχα λάβει western union πριν πολλά χρόνια ότι για να μου τα στείλουν μου είχαν ζητήσει μόνο ονοματεπώνυμο και περιοχή κατοικίας (όχι πλήρης διεύθυνση, μόνο πόλη). Τίποτα περισσότερο. Και τα παρέλαβα σε σουπερ μάρκετ με μια απλή επίδειξη ταυτότητας και του αριθμού αποστολής.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχει αλλάξει τίποτα από τότε.

KostakisK
25-02-21, 18:54
Εγώ από την άλλη θυμάμαι που είχα λάβει western union πριν πολλά χρόνια ότι για να μου τα στείλουν μου είχαν ζητήσει μόνο ονοματεπώνυμο και περιοχή κατοικίας (όχι πλήρης διεύθυνση, μόνο πόλη). Τίποτα περισσότερο. Και τα παρέλαβα σε σουπερ μάρκετ με μια απλή επίδειξη ταυτότητας και του αριθμού αποστολής.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχει αλλάξει τίποτα από τότε.

Όντως έτσι ήταν αλλά κάποια στιγμή άλλαξαν τα πράγματα

YAziDis
25-02-21, 19:49
καλησπερα σε ολους
Θα ηθελα να μοιραστω την οδυνηρή εμπειρεια που βιωσα πριν 2 μερες με ολους για να εχουμε το νου μας καθως καποια στιγμη οι απατεώνες χτυπανε και την δικη μας πορτα

Σαν εξοικιωμενος χρηστης Η/Υ και Διαδικτύου με αρκετα μεγαλη εμπειρια ειχα παντα στο μυαλο μου οτι ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη που κανουμε ολοι μας ειναι να αποθηκεύουμε online τους κωδικους προσβασης μας σε broswer τυπου google chrome,mozilla
Ετσι και εγω ενω τους περισσότερους κωδικους τους πληκτρολογω καθε φορα για να μπω στα site τα οποια χρησιμοποιω καποιους που τους χρησιμοποιώ πολυ συχνα οπως οι κωδικοι των τραπεζων τους ειχα αποθηκευμενους στο google chrome και κατα συνέπεια και στο google passwords

Ηρθε λοιπον η προχθεσινη μερα να με τιμωρησει για το λαθος μου,19.00 περιπου ξεκινησαν να ερχονται για καλη μου τυχη στο κινητο ειδοποιησεις με sms (και οχι viber καθως ειχα διαβασει πολλες υποκλοπες με χρηση viber και ειχα κανει απεγγραφη απο την αποστολη ΟΤΡ με viber)
απο την εθνικη τραπεζα με OTP οτι νεα συνδεση απο broswer με μοναδικο OTP ,επειτα απο λιγο αλλο ΟΤΡ για αλλαγη password στο ιδιο λεπτο αλλο μηνυμα αυτην την φορα απο την εφαρμογη της εθνικης τραπεζας σχετικα με χρεωση 50€ με την καρτα μου απο εκει και μετα χαθηκε η μπαλα,μηνυμα για να επιτρεψω την προσβαση στην εφαρμογη της alpha bank που ευτυχως ζηταει δαχτυλικο αποτυπωμα το ιδιο μηνυμα σχεδον ταυτοχρονα απο την πειραιως email απο το viva wallet οτι αλλαξε ο κωδικος προσβασης

αντιλαμβάνομαι λοιπον σαστισμένος οτι κατι δεν παει καλα και προσπαθω να μπω στην εθνικη μιας και ηταν η μονη που ειχα δεχτει μηνυμα για χρεωση της καρτας μου,
με το που μπαινω κανωντας χρηση τους κωδικους μου αμεσα αλλαζω password βγαινω μπαινω και παλι νεο sms ο κωδικος password αλλαξε με χρηση ΟΤΡ,τα ιδια σχεδον μηνυματα απο alpha bank και κανενα απο πειραιως

Εχασα αρκετο χρονο μεχρι να καταλαβω τι γινεται και εχασα ακομα πιο πολυ χρονο με το να μην σκεφτω αμεσα να καλεσω τις τραπεζες για να μπλοκαρω τα παντα,καλω εθνικη ειμαι σε αναμονη που μεχρι να μιλησω με εκπρόσωπο πέρασαν περιπου 2 λεπτα
Μεσα στα 2 αυτα λεπτα ηρθαν μηνυματα που ελεγαν 3.000€ μεταφορα στον ταδε λογαριασμο 100€ χρεωση καρτας και το τελευταιο 9.950 € με χρεωση καρτας για αγορα bitcoin απο το site www.bitcoin.com.au

Τα παλληκαριά οπως καταλαβαινετα ειχαν ολους τους κωδικους μου απο τις τραπεζες αλλα μπορεσαν να μπουν μονο εθνικη καθως τις αλλες 2 τις ειχα μπλοκαρει.Οταν λοιπον ημουν στην αναμονη πάλευα απο τον υπολογιστη να παρω παλι τον ελεγχο και εκει εγινε το εξης που δειχνει ποσο σχεδιασμενη και μελετημενη ηταν η απατη.

Τα otp με απο την εθνικη ειχαν σταματησει πλεον να ερχονται με sms ειχαν μπει μεσα και ειχαν επιλεξει να ερχονται ολα με viber το δικο μου viber ειχε νεκρωσει,ειχαν καταφερει να κανουν στο κινητο μου μαρκας iphone προωθηση κλησεων σε ελληνικο κινητο(πραγμα το οποιο το καταλαβα την επομενη μερα το μεσημερι) και ετσι ειχαν τον απολυτο ελεγχο

οταν μιλησα λοιπον με το τμημα της εθνικης ευτυχως οι ιδιοι ειχαν μπλοκαρει τις συναλλαγες και περασε μονο 1 συναλλαγη με καρτα για αγορα bitcoin για 50 €

Ολες οι αλλες μεταφορες ηταν απο τον δικο μου λογαριασμο στον λογαριασμο της μητερας μου που ειχαν χακαρει και αυτον και αυτο που προσπαθησαν να κανουν αλλα δεν προλαβαν ηταν να στειλουν σε ενα λογαριασμο συνολικο ποσο 10000€ αλλαξαν το οριο της καρτας απο 1000€ στα 10000€ για να κανουν με αγορα και χρηση καρτας που ηταν δηλωμενη μεσα στο ibank αγορα bitcoin απο το ιδιο site στην αυστραλια

εκαναν την πρωτη περασε για 50€ και πηγαν για αλλα 9950 τα οποια πρόλαβαν αλλα το συστημα της εθνικης και φανταζομαι και των αλλων τραπεζων μπλοκαρει αμεσα τετοιες συναλλαγες και ειδικα για bitcoin

Η υπαλληλος της εθνικης εκεινη την στιγμη πριν παρω δηλαδη εγω τηλ με καλεσε στο κινητο μου το οποιο ομως το σηκωνε ο απατεωνας για να επιβαιβεωσει την συναλλαγη αυτος φυσικα απαντησε ειπε οτι ειναι ο ιδιος(χρησιμοποιωντας το δικο μου ονομα επιθετο πατρωνυμο αρ.ταυτοτητας αφμ)και οτι αλλο ζητηθηκε και ζητησε απο την υπάλληλο να προχωρήσει την διαδικασία, ευτυχως η κυρια που ηταν εκεινη την στιγμη στο τμημα ασφαλειας της εθνικης τραπεζας καταλαβε οτι κατι συμβαινει και δεν εδωσε εγκριση για να προχωρησει η πληρωμη.Ο τυπος που απαντησε καθως επειτα την ρωτησα της μιλησε σε απταιστα ελληνικα και δεν ηταν αλλοδαπος.Επειτα με καλεσε στο σταθερο του σπιτιου μου απαντησε η μητερα μου η οποία πανικοβλημενη καλεσε εμενα στο κινητο αλλα εγω δεν ειδα ποτε κληση μιας και οι κλησεις πηγαιναν στον απατεωνα.
Καλει επειτα η μητερα μου στην γυναικα μου για να μου πει τι εχει γινει παιρνω αμεσα την κυρια στην ασφαλεια της εθνικης στο σταθερο που ειχε δωσει στην μητερα μου η οποια με ενημερωσε αμεσα για τις ενεργειες που ειχε κανει και ξαναβρηκα την αναπνοη μου.Αυτα ολα σε διαστημα 30-40 λεπτων και ταυτοχρονα να μην εχουν σταματησει τα μηνυματα απο πειραιως και alpha αλλα δεν εδινα σημασια καθως τα ειχε ηδη μπλοκαρει

Η ζημια ηταν ευτυχως μονο 50€ τα οποια την επομενη πηγαμε στην εθνικη βγαλαμε νεες καρτες νεεους κωδικους ibank εγινε αμφισβτηση συναλλαγης και περιμενουμε μονο για αυτο το ζητημα τι εξελιξη θα εχει

τα θεματα που προκυπτουν ειναι τα εξης
1)πως καταφεραν και πηραν τον κωδικο του email μου, η απαντηση ειναι οτι ειχα δωσει την εγκριση μου σε site με καταλληξη .ru να μπορει να με πιστοποιησει σε site με την χρηση του λογαριασμου google.Οταν την επομενη μερα που ηρεμησα μπηκα στο google chrome στις ρυθμισεις ειδα οτι ειχα παρα πολλα site που χρησιμοποιοιυν την πορτα :433 για να δεχομαι γνωστοποιησεις και ειδοποιησεις απο αυτους,στα site αυτα ηταν και καποια οπως το ρωσσικο που προφανως μεσω της εγκρισης που ειχα δωσει καταφεραν και μπηκαν,δεν ειχα δεχτει ουτε sms στο κινητο,ουτε καποιο link σε email ή viber πουθενα απλα βρηκαν το password στο gmail και απο εκει και περα μεσω του google passwords που οπως ειπα ειχα κανει την μεγαλη εξυπναδα να αποθηκευσω κωδικους απλα κανανε copy paste και ξεκινησε για αυτους το παρτυ

2)Πως γινεται να κανει καποιος τηλεφωνικο αιτημα στον παροχο συγκεκριμένα στην vodafone για εκτροπη και προωθηση κλησεων σε αλλο κινητο χωρις την φυσικη παρουσια του αλλου ρωτωντας μονο απο το τηλ ονομα,επιθετο,πατρωνυμο,αφμ,ταυτοτητα τοσο απλα και ομορφα αν καποιος εχει αυτα τα στοιχεια κανει αυτην την κινηση!!!!

3)Πως γινεται με την εκτροπη ενω ηταν ενεργη απο την αρχη,να δεχομαι κανονικα τα sms οχι τις κλησεις και μετα απο λιγο να εχει απενεργοποιηθεί το viber να προσπαθώ να το ενεργοποιήσω ξανα να παταω το νούμερο και να επιλεγω να ερθει το sms ή η τηλεφωνικη κληση και να μην ερχεται ποτε καθως ολα πηγαιναν στην εκτροπη που ειχαν κανει

Πάντως με αυτο το απαρχαιωμένο σύστημα που χρησιμοποιούν οι πάντες, όπου επιβεβαιώνουν ότι είσαι εσύ λέγοντάς τους απλά τα στοιχεία σου, εδώ και καιρό σκέφτομαι πως θα έπρεπε να αλλάξει, έστω ζητώντας σου στις αιτήσεις, είτε των τραπεζών, είτε τηλεπικοινωνιακών παρόχων ας πούμε να δηλώνεις μια φράση κλειδί, "το παπάκι πάει στην ποταμιά" "ανανάς-μπανάνα-αμύγδαλα".
Αυτό με το ΑΦΜ, την ταυτότητα κτλ, όπου ναι μεν είναι προσωπικά δεδομένα, αλλά αναγράφονται σε αρκετά σημεία, πχ αν μπεις στην τράπεζα και έχεις και άλλον έναν συνδικαιούχο, βλέπεις όλα τα στοιχεία του, από ονοματεπώνυμα, ονόματα πατρός, ταυτότητες... Έλεος..

Andreaslar
25-02-21, 20:03
Η eurobank το έχει, έχεις ένα 4ψηφιο pin και σου λέει να πεις π.χ. το 2ο κ 4ο νούμερο. Αν το ξεχάσεις, το αλλάζεις σε κατάστημα (τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν κάποια χρόνια)

tsorbi
25-02-21, 20:31
Το 4ψηφιο Pin που λες στο ζητάν μόνον στο Europhone Banking για να σε εξυπηρετήσουν.

griniaris
25-02-21, 21:15
τα θεματα που προκυπτουν ειναι τα εξης
1)πως καταφεραν και πηραν τον κωδικο του email μου, η απαντηση ειναι οτι ειχα δωσει την εγκριση μου σε site με καταλληξη .ru να μπορει να με πιστοποιησει σε site με την χρηση του λογαριασμου google.Οταν την επομενη μερα που ηρεμησα μπηκα στο google chrome στις ρυθμισεις ειδα οτι ειχα παρα πολλα site που χρησιμοποιοιυν την πορτα :433 για να δεχομαι γνωστοποιησεις και ειδοποιησεις απο αυτους,στα site αυτα ηταν και καποια οπως το ρωσσικο που προφανως μεσω της εγκρισης που ειχα δωσει καταφεραν και μπηκαν,δεν ειχα δεχτει ουτε sms στο κινητο,ουτε καποιο link σε email ή viber πουθενα απλα βρηκαν το password στο gmail και απο εκει και περα μεσω του google passwords που οπως ειπα ειχα κανει την μεγαλη εξυπναδα να αποθηκευσω κωδικους απλα κανανε copy paste και ξεκινησε για αυτους το παρτυ



Η πορτα 443 χρησιμοποιειται αντι για την 80 . και αντι για απλη μεταδοση δεδομενων πλεον τα δεδομένα θα ανταλλάσσονται κρυπτογραφημένα.

Φυσικα και θα την δεις σε πολλα site. ειναι απολυτως φυσιολογικο.

Προφανως μπηκες σε "υποπτα" site και εκει πατησες και εδωσες συγκαταθεση για κατι κακοβουλο. Απο εκει ξεκινησε το προβλημα.

Το οτι ΔΕΝ αποθηκευεις τους κωδικους , δεν σε προφυλασει. μπορεις να διαβασεις για τα KEY-LOGGER . οτι πληκτρολογεις "μεταδιδεται" σε καποιον αλλο.

Δεν γινεται να εισαι ασφαλης ... οταν απο τον ιδιο υπολογιστη σερφαρεις οπουδηποτε και ταυτοχρονα χρησιμοποιεις ebanking. Ειδικα αν εχεις μεσα τοσο μεγαλα ποσα.

Μου κανει εντυπωση παντως γιατι για να εμφανιστουν οι κωδικοι ... σου ζηταει το password του χρηστη.

Ειλικρινα δεν ξερω. Κατι κανεις πολυ λαθος για να εχουν συμβει ολα αυτα ταυτοχρονα και να σου εχουν παρει ολους τους κωδικους.

ξεκινα με malware scan . να δουμε τι θα βρει.

Αφου την γλυτωσες παντως. αναψε καμμια λαμπαδα.

EDIT : δεν ξερω παντως. Ειδικα το σημειο που μιλησε η υπαλληλος με τον "τυπο" καπου μου ξενιζει.
παρολο που της εκανε ταυτοποιηση , καταλαβε οτι κατι δεν παει καλα ??

thourios
25-02-21, 22:07
elninio13
Δεν καταλαβαίνω τι έγινε με το SMS το OTP και το κινητό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.