PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 [174] 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

thourios
04-03-21, 23:27
Για την ταυτότητα την δική μου που είναι παμπάλαια ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει επικαιροποίηση. Αντιθέτως κάθε ένα χρόνο μου ζητάνε επικαιροποίηση άλλων στοιχείων Διεύθυνση τηλέφωνο, εργασία.
Αυτά τα έχω κάνει μέσω της ιστοσελίδας.

KostakisK
05-03-21, 00:16
Για την ταυτότητα την δική μου που είναι παμπάλαια ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει επικαιροποίηση. Αντιθέτως κάθε ένα χρόνο μου ζητάνε επικαιροποίηση άλλων στοιχείων Διεύθυνση τηλέφωνο, εργασία.
Αυτά τα έχω κάνει μέσω της ιστοσελίδας.

Ρε παιδιά πάω να κάνω αίτηση στον πατέρα μου στην εθνική για μια πιστωτική απλή των 1000. Όλα τα έγγραφα πρόσφατα επικαιροποιημένα. Μέσα σε ένα λεπτό έρχεται sms απόρριψης. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!??!?Πότε πρόλαβε ο υπάλληλος? Μήπως το κάνει αυτόματα? Να σημειώσω η ταυτότητα του είναι κάπως τσαλακωμένη

sdikr
05-03-21, 01:39
Ρε παιδιά πάω να κάνω αίτηση στον πατέρα μου στην εθνική για μια πιστωτική απλή των 1000. Όλα τα έγγραφα πρόσφατα επικαιροποιημένα. Μέσα σε ένα λεπτό έρχεται sms απόρριψης. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!??!?Πότε πρόλαβε ο υπάλληλος? Μήπως το κάνει αυτόματα? Να σημειώσω η ταυτότητα του είναι κάπως τσαλακωμένη

Αυτόματα γίνεται απο το εκκαθαριστικό και το αν υπάρχουν στοιχεία στον Τειρεσία.

narsis
05-03-21, 06:54
Ρε παιδιά πάω να κάνω αίτηση στον πατέρα μου στην εθνική για μια πιστωτική απλή των 1000. Όλα τα έγγραφα πρόσφατα επικαιροποιημένα. Μέσα σε ένα λεπτό έρχεται sms απόρριψης. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!??!?Πότε πρόλαβε ο υπάλληλος? Μήπως το κάνει αυτόματα? Να σημειώσω η ταυτότητα του είναι κάπως τσαλακωμένη

Προφανώς τον πετάει έξω το σύστημα από κάποια βασική παράμετρο που δεν πληρεί. Ηλικία, εκκαθαριστικό (να μην έχει μίνιμουμ κάποιο ποσό εισοδήματος) ή Τειρεσίας.

KostakisK
05-03-21, 13:54
Προφανώς τον πετάει έξω το σύστημα από κάποια βασική παράμετρο που δεν πληρεί. Ηλικία, εκκαθαριστικό (να μην έχει μίνιμουμ κάποιο ποσό εισοδήματος) ή Τειρεσίας.

Τειρεσίας διότι υπάρχει και ένα καταναλωτικό με υποθήκη στην μέση. Εγώ παρόλα αυτά μπόρεσα τουλάχιστον και έβγαλα μια της eurobank με 500 ευρώ χωρίς εισόδημα ως φοιτητής

BlueChris
05-03-21, 14:10
Γενικά δεν νομίζω να βγάζουν εύκολα πιστωτικές ποια...

manoulamou
05-03-21, 14:23
Καποτε μας τις εστελναν μαζικα, χωρις καν να τις εχουμε ζητησει, ενω τωρα ζοριζονται...
Μου θυμιζουν κατι golden boys που εδιναν αβερτα στεγαστικα δανεια υψηλου κινδυνου στις ΗΠΑ, μεχρι που κατερρευσε πληρως το real estate και ακολουθησε οικονομικη κριση ντομινο και εκτος συνορων!
:twisted:

bomberb17
05-03-21, 20:10
Ερώτηση: σε περίπτωση που δεν κάνεις επικαιροποίηση των στοιχείων που ζητάει το ebanking τι γίνεται; (μιλάω απλά για μια απλή ένδειξη στο σύστημα όταν πας από μόνος σου στην αντίστοιχη επιλογή, όχι να σε ειδοποιήσουν εκείνοι).

runner70
05-03-21, 20:18
Ερώτηση: σε περίπτωση που δεν κάνεις επικαιροποίηση των στοιχείων που ζητάει το ebanking τι γίνεται; (μιλάω απλά για μια απλή ένδειξη στο σύστημα όταν πας από μόνος σου στην αντίστοιχη επιλογή, όχι να σε ειδοποιήσουν εκείνοι).

Στη winbank ειχε τυχει σε γνωστο μου να το βλεπει πολλους μηνες και να το αγνοει και αν θυμαμαι καλα στο τελος του εκοψαν λειτουργικοτητες προκειμενου να αναγκαστει να την κανει. Αρα κατ'εμε μην την αγνοεις για πολυ καιρο.

bomberb17
05-03-21, 20:31
Στη winbank ειχε τυχει σε γνωστο μου να το βλεπει πολλους μηνες και να το αγνοει και αν θυμαμαι καλα στο τελος του εκοψαν λειτουργικοτητες προκειμενου να αναγκαστει να την κανει. Αρα κατ'εμε μην την αγνοεις για πολυ καιρο.

Τι ακριβώς λειτουργίες του έκοψαν όμως; Του έκοψαν το ebanking εντελώς ή απλά του έκοψαν τη δυνατότητα π.χ. να κάνει μεταφορά ποσών;

goku
05-03-21, 20:47
Η μητέρα μου δεν έχει e-banking αλλά έχει πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσει τον λογαριασμό, τελευταία φορά νομίζω ήταν το 2015 ή και ποιο πριν, και έχει από τότε να κάνει επικαιροποίηση. Είχα πάει να δοκιμάσω την κάρτα λίγο πριν λήξει, πριν κάνα χρόνο, και δεν δούλευε, μου την πέταγε έξω (δεν ήταν προβληματική η κάρτα, την αναγνώριζε το ΑΤΜ και ζητούσε κανονικά pin). Πριν 2 εβδομάδες πήγα και με το βιβλιάριο στα αυτόματα μηχανήματα εντός του καταστήματος και επίσης μου πέταγε το βιβλιάριο έξω, δεν μου το ενημέρωνε. Πήγα να ρωτήσω κάποιον υπάλληλο αλλά επειδή το ο λογαριασμός ήταν μόνο στο όνομα της μητέρας μου, δεν μου έδωσε πληροφορίες, μου είπε ότι έπρεπε να έρθει η ίδια. Οπότε καταλαβαίνεις ότι χωρίς επικαιροποίηση δεν γίνεται ούτε ενημέρωση του βιβλιαρίου.

bomberb17
05-03-21, 20:51
Ναι μιλάμε για 5 χρόνια όμως που είναι τεράστιο διάστημα. Εγώ ρωτάω αν δεν κάνεις κάθε χρόνο που ζητάνε νομίζω και απλά το τρενάρεις κανά χρόνο ακόμα.

jkoukos
05-03-21, 20:57
Σε ΕΤΕ δεν θυμάμαι κι εγώ πότε έκανα επικαιροποίηση τελευταία φορά. Μια χαρά έχω ebanking και όλες τις παροχές χωρίς να μου ζητήσουν ποτέ τίποτα. Σε ταμείο δεν πηγαίνω και ούτε κάνω ενημέρωση βιβλιαρίου.

manoulamou
05-03-21, 23:34
Στην Εθνικη πανω απο εξαμηνο υπαρχει πορτοκαλι ενδειξη επικαιροποιησης, τους εστειλα επανειλημμενα σε pdf το εκκαθαριστικο, τους εστειλα σχετικη φορμα επικοινωνιας, δυο φορες μιλησαμε, δεν εγινε τιποτε, μου ειπαν εαν επιμενει το προβλημα, καποια στιγμη να περασω απο καποιο φυσικο καταστημα και να μην ανησυχω ειναι τελειως τυπικο το θεμα...
:twisted:
ΥΓ
ισως επειδη ειμαι συνταξιουχος της ΕΤΕ, εχουν αλλες μεθοδους επικαιροποιησης, τι να πω, αμα κανω το εμβολιο, θα κλεισω ραντεβου να τελειωνουμε~

KostakisK
06-03-21, 00:06
Λοιπόν υπάρχει ένα θέμα με την επικαιροποίηση στην ΕΤΕ που οφείλω να το θίξω προς διευκόλυνση όλων. Καμιά φορά όταν κατεβάζεις εκκαθαριστικά απο το taxis και στα ανοίγει σε κάθετη περιστροφή και δεν έχει την κανονική του φορά (οριζόντιο Α4) και πας μετά να κάνεις επικαιροποίηση, δεν το δέχεται η εθνική. Σε αυτήν την περίπτωση, περιστρέφουμε το έγγραφο μέσα απο την εφαρμογή του pdf στην κανονική του φορά και το αποθηκεύουμε με άλλο όνομα

runner70
06-03-21, 00:17
Τι ακριβώς λειτουργίες του έκοψαν όμως; Του έκοψαν το ebanking εντελώς ή απλά του έκοψαν τη δυνατότητα π.χ. να κάνει μεταφορά ποσών;

Επειδη πάνε σίγουρα 2 χρόνια δεν το θυμάμαι. Πιθανόν μόνο κάποιες δυνατότητες όπως λες. Δεν θυμάμαι μήπως είχε συμβεί και σε μένα. Αν μάθω θα το αναφέρω.

johnmegarythmos
06-03-21, 02:18
Η μητέρα μου δεν έχει e-banking αλλά έχει πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσει τον λογαριασμό, τελευταία φορά νομίζω ήταν το 2015 ή και ποιο πριν, και έχει από τότε να κάνει επικαιροποίηση. Είχα πάει να δοκιμάσω την κάρτα λίγο πριν λήξει, πριν κάνα χρόνο, και δεν δούλευε, μου την πέταγε έξω (δεν ήταν προβληματική η κάρτα, την αναγνώριζε το ΑΤΜ και ζητούσε κανονικά pin). Πριν 2 εβδομάδες πήγα και με το βιβλιάριο στα αυτόματα μηχανήματα εντός του καταστήματος και επίσης μου πέταγε το βιβλιάριο έξω, δεν μου το ενημέρωνε. Πήγα να ρωτήσω κάποιον υπάλληλο αλλά επειδή το ο λογαριασμός ήταν μόνο στο όνομα της μητέρας μου, δεν μου έδωσε πληροφορίες, μου είπε ότι έπρεπε να έρθει η ίδια. Οπότε καταλαβαίνεις ότι χωρίς επικαιροποίηση δεν γίνεται ούτε ενημέρωση του βιβλιαρίου.

πιστευω οτι αμα κανεις μια εξουσιοδοτηση μεσω του gov.gr απο την μαμα σου σε εσενα θα μπορεσεις να πας στο καταστημα και να καταθεσεις τα εντυπα της επικαιροποιησης . Εξαλλου δεν σηκωνεις λεφτα θα μπορουσα να τα δεχτουνε. ο πατερας μου που εχει την μανα του με αναπηρια τα πηγε στην εθνικη χωρις να χρειαζεται εξουσιοδοτηση και αυτη τα περασε στο φακελο , οποτε τυπικο ειναι η επικαιροποιηση. Κανονικα καθε 2 χρονια πρεπει να την κανουμε , εκκαθαριστικο προσφατο , λογαριασμος δεκο και λογαραισμος σταθερου ή και κινητου τηλεφωνου, αμα ειναι καρτοκινητο θελει βεβαιωση καρτοκινητου.
Αμα δεν θελεις και αφου εχεις την χρεωστικη καρτα της μητερας σου φτιαξε to internet banking της ( μπες εδω https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/EL/Pages/Structure/OnlineRegistration.aspx ) , και μετα κανε επικαροποιηση απο εκει ( αμα δεν ξερεις που θα μπεις πες μου να σου πω το εκανα προσφατα ) με τα δικαιολογητικα που σου ειπα θα τα σκαναρεις και θα τα ανεβασεις και με την επομενη ημερα θα σου ερθει mail οτι εγινε δεκτο και τελειωσε το θεμα , μετα διεγραψε το ebanking αμα δεν θελει η μητερα σου .

manoulamou
06-03-21, 10:59
Μια βοηθεια παρακαλω:
μεσα απο το ibank της Εθνικης υπαρχει τροπος να επαναφερει καποιος, χωρις να κανει συναλλαγη καρτας χρησιμοποιωντας το PIN, το οριο των 150- στις ανεπαφες. Το ειχα βρει σε ανυποπτο χρονο αλλά τωρα δεν!
Επισης θυμιστε μου τα 50- ειναι ανα χρηση ή συνολικα ανα ημερα;

goku
06-03-21, 12:27
Μια βοηθεια παρακαλω:
μεσα απο το ibank της Εθνικης υπαρχει τροπος να επαναφερει καποιος, χωρις να κανει συναλλαγη καρτας χρησιμοποιωντας το PIN, το οριο των 150- στις ανεπαφες. Το ειχα βρει σε ανυποπτο χρονο αλλά τωρα δεν!
Επισης θυμιστε μου τα 50- ειναι ανα χρηση ή συνολικα ανα ημερα;

Το έχω κάνει από την εφαρμογή για android αλλά υπάρχει και στην web σελίδα από υπολογιστή. Πατάς πάνω στην κάρτα και κάπου σου έχει "Συναλλαγές - Όρια - Λογαριασμοί". Πηγαίνεις στα όρια και εκεί έχει επαναφορά.

thourios
06-03-21, 13:32
Στην δική μου μητέρα παλαιότερα αναλήψεις μικροποσών γίνονταν κανονικά στο κατάστημα. Όταν ζήτησε μία φορά πάνω από 500 ευρώ στο ταμείο μπλόκαρε και ήθελε επικαιροποίηση.
Λογικά τώρα πάλι το ίδιο θα έχει συμβεί αφού έχει να επικαιροποιήσει τα στοιχεία της από τότε.

manoulamou
06-03-21, 14:00
Το έχω κάνει από την εφαρμογή για android αλλά υπάρχει και στην web σελίδα από υπολογιστή. Πατάς πάνω στην κάρτα και κάπου σου έχει "Συναλλαγές - Όρια - Λογαριασμοί". Πηγαίνεις στα όρια και εκεί έχει επαναφορά.

:worthy: Ευχαριστω θερμα, ου γαρ ερχεται, αλλουγιαλλου κοιταγα, ενω ηταν μπροστα μου! :lol:

kiliodoylos
07-03-21, 19:43
Εγώ που στέλνω 70€ δεν έχει χρέωση. Μέσο iris

ποσες μερες κανουν για να μπουν αδελφε....ευχαριστω..

sotiros
08-03-21, 19:40
ΚΑΜΜΙΑ τραπεζα δεν δεχεται υπευθυνες δηλωσεις/εξουσιοδοτησεις προς τριτο προσωπο ακομα και αν εισαι τεκνο του .

YAziDis
08-03-21, 19:44
Καλά τώρα άμα έχεις κανέναν υπάλληλο που έστω σε ξέρει, γίνεται μια χαρά η δουλειά για την ταυτοποίηση. Τις προάλλες με φωνάξανε στην τράπεζα για να μου πουλήσουν κάποια προϊόντα, και μου λέγανε για την επικαιροποίηση για μένα και για τον πατέρα μου, και μια χαρά τα πήγα όλα τα χαρτιά στην τράπεζα, και τα δικά μου, και των γονιών μου, και τα πέρασε όλα και τα ανανέωσαν.

manoulamou
09-03-21, 10:41
ΚΑΜΜΙΑ τραπεζα δεν δεχεται υπευθυνες δηλωσεις/εξουσιοδοτησεις προς τριτο προσωπο ακομα και αν εισαι τεκνο του .
ΕΕΕ μην εισαι πια και τοσο απολυτος, εξαρταται απο τον υπαλληλο, την τραπεζα και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για παρα πολλα θεματα, οταν - όπου ειναι δυσκολο - εως αδυνατο να παρισταται ο δικαιουχος του λογαριασμου, μια χαρα γινονται δεκτες εξουσιοδοτησεις - πληρεξουσια!
:)



... ειμαι συνταξιουχος τραπεζικος και εχω δουλεψει σε ολες σχεδον τις υπηρεσιες.
(Υ.Δ. εξουσ. πληρεξ. γινονται μονον προς τριτους ετσι κι αλλιως :p)

jap
09-03-21, 11:02
Χαμένοι στη μετάφραση... Άλλο η απλή εξουσιοδότηση (με θεώρηση υπογραφής από ΚΕΠ/αστυνομικό τμήμα/δημόσια υπηρεσία) κι άλλο το πληρεξούσιο (από συμβολαιογράφο). Αν δεν κάνω λάθος, οι τράπεζες δέχονται μια χαρά τα δεύτερα, τα καταχωρούν και δεν χρειάζεται να τα κουβαλάς μαζί σου.

Προσωπικά, έχω κάνει μια χαρά τη δουλειά μου σε εφορία με απλές εξουσιοδοτήσεις κάθε φορά για συγκεκριμένο σκοπό αλλά και στο ταμείο ασφάλισής μου με μια γενικής φύσης απλή εξουσιοδότηση. Σε τράπεζες έχω δει πολλές φορές να δέχονται απλές αθεώρητες εξουσιοδοτήσεις προς υπαλλήλους εταιρείας - με σφραγίδα και υπογραφή της εταιραίας για γνωστούς βέβαια πελάτες τους και υπαλλήλους που δεν τους βλέπουν πρώτη φορά.

thourios
09-03-21, 11:15
Πάντως εγώ που ήθελα να προσθέσω ένα πρόσωπο σε δικό μου λογαριασμό ούτε με εξουσιοδότηση γινόταν ούτε με πληρεξούσιο.
Ήθελαν φυσική παρουσία του ατόμου στην τράπεζα. Ακόμα και κατάκοιτο να ήταν το άτομο έπρεπε να το πας εκεί. Η διευκόλυνση θα ήταν να βγει ο υπάλληλος έξω από το κατάστημα να πάρει την υπογραφή του μέσα από το αυτοκίνητο.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

jap
09-03-21, 11:23
Ίσως και αυτό ειδικά να μη γίνεται πλέον χωρίς αυτοπρόσωπη παρουσία. Παλιά άνοιγα εγώ έναν λογαριασμό, έβαζα έναν συνδικαιούχο και αν ποτέ αυτός εμφανιζόταν στην τράπεζα ζήταγαν τα στοιχεία του. Τώρα δεν γίνεται να έχεις 2 δικαούχους και στον έναν να έχεις μόνο ένα ονοματεπώνυμο.

Στην περίπτωση βέβαια που αναφέρεις θα έπρεπε κάπως να εξυπηρετήσει το κατάστημα.

manoulamou
09-03-21, 12:04
Τι τα θελετε τα πιν, τα ιμπανκιν, τα πληρεξουσια και τις τραπεζες, οταν υπαρχει το στρωμα μας; (για τους ληστες)
Ειχε η καημενη η γιαγια ΟΓΔΟΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ στο σπιτι, ετσι για μια ωρα αναγκης και καταντησαν... φυσικο αεριο!
Εγω παλι γιατι δεν ειχα ποτέ πανω απο 300- ευρω (προ ibank) δεν ξερω. Τωρα με το ζορι να υπαρχουν συνολικα 50- μαζι με τα κερματα. :rolleyes::lol:

YAziDis
09-03-21, 12:49
Πάντως εγώ που ήθελα να προσθέσω ένα πρόσωπο σε δικό μου λογαριασμό ούτε με εξουσιοδότηση γινόταν ούτε με πληρεξούσιο.
Ήθελαν φυσική παρουσία του ατόμου στην τράπεζα. Ακόμα και κατάκοιτο να ήταν το άτομο έπρεπε να το πας εκεί. Η διευκόλυνση θα ήταν να βγει ο υπάλληλος έξω από το κατάστημα να πάρει την υπογραφή του μέσα από το αυτοκίνητο.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Εντάξει, καταλαβαίνεις όμως τη σοβαρότητα της κατάστασης που λες έτσι; Εδώ μιλάμε ότι βάζεις κάποιον δικαιούχο σε ένα λογαριασμό, δε μιλάμε για απλά χαρτιά επικαιροποίησης. Λογικό να ζητάνε το ίδιο το άτομο για να δώσει συγκατάθεση..

bomberb17
09-03-21, 17:02
Εμένα πάντως για να μου δεχτούνε το πληρεξούσιο, θέλανε 50€ έξοδα δικηγόρου!!

thourios
09-03-21, 17:55
Αν είναι να σου πουλήσουν προϊόντα δέχονται και εξουσιοδότηση, υπεύθυνη δήλωση.

bomberb17
09-03-21, 22:09
Πάντως έχω την εντύπωση ότι να ζητάνε έξοδα δικηγόρου για να ελένξουν την "νομιμότητα-αυθεντικότητα κλπ" ενός πληρεξουσίου είναι παράνομο.

Godian
10-03-21, 08:17
Κατευθείαν μπαίνουν φίλε μου

Doxaios
10-03-21, 09:30
Τι τα θελετε τα πιν, τα ιμπανκιν, τα πληρεξουσια και τις τραπεζες, οταν υπαρχει το στρωμα μας; (για τους ληστες)
Ειχε η καημενη η γιαγια ΟΓΔΟΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ στο σπιτι, ετσι για μια ωρα αναγκης και καταντησαν... φυσικο αεριο!
Εγω παλι γιατι δεν ειχα ποτέ πανω απο 300- ευρω (προ ibank) δεν ξερω. Τωρα με το ζορι να υπαρχουν συνολικα 50- μαζι με τα κερματα. :rolleyes::lol:

Εσύ γνωρίζεις και λόγο επαγγέλματος ότι είναι τρομερά μεγάλη κουβέντα. Και εγώ εννοείται πιστεύω ότι υπάρχει ως προς τη ληστεία εξασφάλιση(και όχι μόνο αφού πλέον 100% κάρτα χρησιμοποιώ δεν υπάρχει πουθενά εκτυπωμένο ευρώ ούτε για δείγμα), σκέψου όμως τί έχει συμβεί τα τελευταία 5-6 χρόνια. Από capital controls και πραγματικά 1 βήμα πρίν το κούρεμα των καταθέσεων(τώρα αν θα έπιανε όλους εμάς με τα ελάχιστα ή μόνο αυτούς με τα πολλά Κ δεν το γνωρίζει κανείς), στα σημερινά δεδομένα που οι τράπεζες έχουν πάει το επιτόκιο καταθέσεων στο 0,00000001% (και από ότι φαίνεται και σε αρνητικό θα πάει) και ουσιαστικά σου λένε ότι δε θέλουμε να έχουμε καταθέσεις, μας κοστίζει να έχουμε καταθέσεις. Εγώ αυτό βλέπω ότι η τράπεζα δε μου πετάει ούτε κάν "ένα τυράκι" για να μπώ στη λογική της αποταμίευσης εντός τραπέζης(προφανώς μέσω κάποιου επιτοκίου).

BlueChris
10-03-21, 09:45
Εσύ γνωρίζεις και λόγο επαγγέλματος ότι είναι τρομερά μεγάλη κουβέντα. Και εγώ εννοείται πιστεύω ότι υπάρχει ως προς τη ληστεία εξασφάλιση(και όχι μόνο αφού πλέον 100% κάρτα χρησιμοποιώ δεν υπάρχει πουθενά εκτυπωμένο ευρώ ούτε για δείγμα), σκέψου όμως τί έχει συμβεί τα τελευταία 5-6 χρόνια. Από capital controls και πραγματικά 1 βήμα πρίν το κούρεμα των καταθέσεων(τώρα αν θα έπιανε όλους εμάς με τα ελάχιστα ή μόνο αυτούς με τα πολλά Κ δεν το γνωρίζει κανείς), στα σημερινά δεδομένα που οι τράπεζες έχουν πάει το επιτόκιο καταθέσεων στο 0,00000001% (και από ότι φαίνεται και σε αρνητικό θα πάει) και ουσιαστικά σου λένε ότι δε θέλουμε να έχουμε καταθέσεις, μας κοστίζει να έχουμε καταθέσεις. Εγώ αυτό βλέπω ότι η τράπεζα δε μου πετάει ούτε κάν "ένα τυράκι" για να μπώ στη λογική της αποταμίευσης εντός τραπέζης(προφανώς μέσω κάποιου επιτοκίου).

Αν έχεις χρήματα όμως τι θα τα κάνεις? Θα τα θάψεις στο κήπο? Χρυσό? Με τι ασφάλεια? Πως θα πληρώσεις κάτι online? Η τράπεζα είναι κάτι παραπάνω από επιτόκιο δυστυχώς.

Doxaios
10-03-21, 10:00
Αν έχεις χρήματα όμως τι θα τα κάνεις? Θα τα θάψεις στο κήπο? Χρυσό? Με τι ασφάλεια? Πως θα πληρώσεις κάτι online? Η τράπεζα είναι κάτι παραπάνω από επιτόκιο δυστυχώς.
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό που λέω είναι ότι η φιλοσοφία των ίδιων των τραπεζών έχει αλλάξει από την αποταμίευση στη διαχείρηση. Θέλουν το διαθέσιμό τους να είναι διαχειρίσιμο (από την ίδια τη τράπεζα) και να μην υπάρχει μόνο ως διαθέσιμο του καταθέτη που όταν δουλέυει και βγάλει 2 φράγκα θα τα βάλει να στέκονται στην τράπεζα, όπως δηλαδή ήταν η νοοτροπία των γονιών μας. Στη γενιά αυτή οι τράπεζες θα βγάζανε πάλι το κέρδος τους αλλά με μεθόδους που πλέον έχουν "καταργηθεί" (συνήθως θα υπήρχε κίνηση του χρήματος λόγω αγοράς ακινήτου, όπου είτε θα βγάζανε τις αποταμιεύσεις είτε θα υπήρχαν δάνεια κτλ).

manoulamou
11-03-21, 11:58
Και λογω προτερου επαγγελματος αλλά και λογω οικογενειακης κουλτουρας - ο θετος πατερας μου υπηρξε καποτε μεγαλος επιχειρηματιας στην Καλαματα- εχω μαθει στην πραγματικη οικονομια οχι στην "αποταμιευση". Δεν υπηρξα ποτέ θιασωτης ουτε των πιστωτικων καρτων ουτε των δοσεων. Ανεκαθεν δεν διατηρουσα στο σπιτι πολλα μετρητα, μονον οσα ΙΣΩΣ να χρειαστω αμεσα. Τα υπολοιπα στην Τραπεζα ακομη και τοτε με τον φοβο του κουρεματος, προτιμουσα να υπαρχουν εκει... Βεβαια δεν ειμαι επαγγελματιας με διαφορετικες αναγκες, μια απλη συνταξιουχος οικοκυρα πλεον.

- - - Updated - - -


Αν είναι να σου πουλήσουν προϊόντα δέχονται και εξουσιοδότηση, υπεύθυνη δήλωση.

ΚΡΥΒΕ ΛΟΓΙΑ... συνεχως θυμαμαι την εποχη της επιπλαστης ευμαρειας, που επηζε το ταχυδρομειο μας καρτες χωρις καν να τις αιτηθουμε! :twisted:

frap
12-03-21, 11:53
Τι ακριβώς λειτουργίες του έκοψαν όμως; Του έκοψαν το ebanking εντελώς ή απλά του έκοψαν τη δυνατότητα π.χ. να κάνει μεταφορά ποσών; Από τη στιγμή που θα βγάλει την ένδειξη, ας πούμε δε σε αφήνει να δημιουργήσεις νέα προθεσμιακή κατάθεση. Να λάβεις και να στείλεις χρήματα μπορείς (συνήθη ποσά, δε δοκίμασα να στείλω τίποτε πενταψήφιο), όπως και να πληρώσεις υποχρεώσεις.

manoulamou
12-03-21, 18:18
ΝΕΑ προθεσμιακη καταθεση... μετα το ανοιγμα νεου λογαριασμου (με σοβαρο υπολοιπο)
ωραιο ανεκδοτο ΙΔΙΩΣ με τα υπαρχοντα επιτοκια! :p

bomberb17
12-03-21, 18:27
ΝΕΑ προθεσμιακη καταθεση... μετα το ανοιγμα νεου λογαριασμου (με σοβαρο υπολοιπο)
ωραιο ανεκδοτο ΙΔΙΩΣ με τα υπαρχοντα επιτοκια! :p

Και πάλι καλά να λες, εδώ πλέον υπάρχουν τράπεζες στο εξωτερικό με αρνητικά επιτόκια, δηλ. τους πληρώνεις για να φυλάνε τα λεφτά σου..

thourios
12-03-21, 20:10
Στις προθεσμιακές μηδένισαν σχεδόν και τους πόντους που έδιναν.

thourios
29-03-21, 22:36
Τι εννοεί εδώ; Δεν έχω την εφαρμογή στο κινητό. Την έχω δώσει όμως την κάρτα στο paypal και πληρώνω netflix. Αγοράζω και από e-bay.
Θα υπάρξουν αλλαγές;
https://i.postimg.cc/L8XW040d/eurobank-prepaid.jpg (https://postimg.cc/QH2SFD3S)

badweed
29-03-21, 22:49
16-17 χρονια μετα , τωρα ,μου ζητησε πρωτη φορα να αλλαξω password η alpha στο web banking .

BlueChris
29-03-21, 23:41
16-17 χρονια μετα , τωρα ,μου ζητησε πρωτη φορα να αλλαξω password η alpha στο web banking .

Ναι και της γυναίκας μου σήμερα υποχρεωτικά, είναι που είναι σίγουροι στην alpha πως τα false sms που περνάμε για εκκρίσεις κινήσεων που ΔΕΝ κάναμε οφείλεται σε απλό λάθος του συστήματος των SMS.

bianconero
30-03-21, 14:57
Αν ενεργοποιήσω το IRIS στην εφαρμογή της Πειραιώς, μπορώ να μεταφέρω κάθε μήνα ένα ποσό της τάξης των € 200,00 από την εφαρμογή της Εθνικής προς την Πειραιώς χρησιμοποιώντας τον αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου, χωρίς να πληρώνω την προμήθεια που υπάρχει αν κάνεις κανονική μεταφορά των χρημάτων;

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, μάλλον όχι, αλλά οι λογαριασμοί στις 2 παραπάνω τράπεζες είναι στο όνομα μου.

Ευχαριστώ.

runner70
30-03-21, 15:00
Αν ενεργοποιήσω το IRIS στην εφαρμογή της Πειραιώς, μπορώ να μεταφέρω κάθε μήνα ένα ποσό της τάξης των € 200,00 από την εφαρμογή της Εθνικής προς την Πειραιώς χρησιμοποιώντας τον αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου, χωρίς να πληρώνω την προμήθεια που υπάρχει αν κάνεις κανονική μεταφορά των χρημάτων;

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, μάλλον όχι, αλλά οι λογαριασμοί στις 2 παραπάνω τράπεζες είναι στο όνομα μου.

Ευχαριστώ.

Απο τη στιγμη που μιλαμε για τον ιδιο κατοχο, οχι δεν μπορεις.

bianconero
30-03-21, 15:04
Απο τη στιγμη που μιλαμε για τον ιδιο κατοχο, οχι δεν μπορεις.

Δηλαδή αν πάω στην εφαρμογή της Εθνικής και δοκιμάσω να κάνω μεταφορά του ποσού βάζοντας στο κενό πεδίο το τηλέφωνο μου, δεν θα ολοκληρωθεί η μεταφορά;

Ή θα ολοκληρωθεί αλλά θα πληρώσω προμήθεια;

KostakisK
30-03-21, 22:05
Εγώ αυτό με το IRIS δεν το έχω καταλάβει, είμαι εγγεγραμμένος στο IRIS και όποτε κάνω μεταφορά σε άλλη τράπεζα πληρώνω 3 ευρώ. Πως γίνεται να μην πληρώνεις έξοδα μεταφοράς για instant transfer?

johnmegarythmos
30-03-21, 23:52
Αν ενεργοποιήσω το IRIS στην εφαρμογή της Πειραιώς, μπορώ να μεταφέρω κάθε μήνα ένα ποσό της τάξης των € 200,00 από την εφαρμογή της Εθνικής προς την Πειραιώς χρησιμοποιώντας τον αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου, χωρίς να πληρώνω την προμήθεια που υπάρχει αν κάνεις κανονική μεταφορά των χρημάτων;

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, μάλλον όχι, αλλά οι λογαριασμοί στις 2 παραπάνω τράπεζες είναι στο όνομα μου.

Ευχαριστώ.

Μπορείς να το κάνεις μόνο εάν πχ στην μια τράπεζα ή στην άλλη έχεις συνδικάιουχο. Δηλαδή πχ στην εθνική έχεις συνδικαιουχο τον πατέρα σου και έχει mobile banking του ενεργοποιείς την μεταφορά χρημάτων με κινητό τηλέφωνο και όταν κατεβάσεις για πρώτη φορά την εφαρμογή σε ρωτάει κιόλας. Μετά έχεις ενεργοποιήσει στην Πειραιώς στο δικό σου mobile banking το κινητό σου με το iban. Και στέλνεισ από την mobile banking στο κινητό το δικό σου και μπαίνουν στην Πειραιώς, αυτόματα σε 1-2 λεπτά. Τότε θεωρείται μεταφορά σε άλλο άτομο αλλά στην πραγματικότητα είσαι συνδικαιουχοσ οπότε στο δικό σου λογαριασμό ξανά μπαίνουν. Ελπίζω να μην μπέρδεψα.

- - - Updated - - -


Εγώ αυτό με το IRIS δεν το έχω καταλάβει, είμαι εγγεγραμμένος στο IRIS και όποτε κάνω μεταφορά σε άλλη τράπεζα πληρώνω 3 ευρώ. Πως γίνεται να μην πληρώνεις έξοδα μεταφοράς για instant transfer?

Πρέπει να κατεβάσεις την εφαρμογή mobile banking και να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία και να συνδέσεις το iban του λογαριασμού σου με αριθμό κινητού σου. Και ο παραλήπτης να κάνει το ίδιο. Κάθε θα μια τράπεζα έχει ξεχωριστή ονομασία στην υπηρεσία αυτή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.