PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 [177] 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

YAziDis
07-05-21, 00:24
Με αυτά που λες, ότι δηλαδή θα γίνεται μια πληρωμή το μήνα, χωρίς pos και χωρίς τίποτα, εγώ θα πήγαινα σε απλό και θα δήλωνα αυτόν ως επαγγελματικό. Αφού σου είπε ο Λογιστης σου ότι γίνεται, τότε άνοιξε έναν καινούριο και εκεί θα μπαίνουν μόνο τα χρήματα από την επαγγελματική σου δραστηριότητα, και από εκεί πλήρωνα τα έξοδα της εταιρίας σου, πχ εφκα.
Όταν θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις λεφτά για προσωπικά σου έξοδα, κάντε μεταφορά σε άλλον λογαριασμό προσωπικό σου, για να μην υπάρχουν δεκάδες εγγραφές από χρεωστικές κάρτες κτλ.
Εγώ έτσι έχω κάνει.

jap
07-05-21, 14:00
Παλινωδίες με αυτούς τους λογαριασμούς. Εγώ έχω προσωπικά δηλωμένο για τέτοιο λογαριασμό ένα IBAN της Viva όπου θεωρητικά μου γίνονται και τυχόν εκκαθαρίσεις μέσω εικονικού POS (εφαρμογή στο κινητό μου). Κάθε φορά ζητούν και κάτι διαφορετικό. Μόνο αν θεσπίσουν ακατάσχετο επιχειρηματικό λογαριασμό έχει νόημα, αλλιώς έχουν πρόσβαση σε όλους τους λογαριασμούς σου. Νόημα έχει αν έχεις πελάτες λιανικής που θέλουν ότι χρήματα σου στέλνουν στον συγκεκριμένο λογαριασμό (αποκλειστικά για χρήση από την επιχείρηση) να περνούν ως ηλεκτρονικές δαπάνες. Σε κάθε άλλη περίπτωση βάζεις και δηλώνεις ό,τι λογαριασμό θέλεις.

Zus
12-05-21, 18:29
Βρε παιδιά, πόσο σάπια είναι πια αυτή η Πειραιώς?

Μου έρχεται mail


Μη εκτέλεση μεταχρονολογημένων/ επαναλαμβανόμενων εντολών λόγω απενεργοποίησης κωδικών winbank

Λόγω της απενεργοποίησης των κωδικών πρόσβασής σας στη winbank, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σε περίπτωση που έχετε καταχωρήσει μεταχρονολογημένες/ επαναλαμβανόμενες εντολές μέσω των καναλιών winbank web banking και winbank mobile app, η εκτέλεσή τους δε θα μπορέσει να ολοκληρωθεί, για το χρονικό διάστημα που οι κωδικοί σας παραμένουν ανενεργοί.

προσπαθώ να αλλάξω κωδικό βάζοντας username, κάρτα + κινητό και μου βγάζει μήνυμα να τηλεφωνήσω σε ένα σταθερό.

Τηλεφωνώ στο σταθερό και με προτρέπει να μπω στο site. :worthy:

Για ποιον λόγο μου κλείδωσαν τους κωδικούς?

sdikr
12-05-21, 18:31
Βρε παιδιά, πόσο σάπια είναι πια αυτή η Πειραιώς?

Μου έρχεται mail



προσπαθώ να αλλάξω κωδικό βάζοντας username, κάρτα + κινητό και μου βγάζει μήνυμα να τηλεφωνήσω σε ένα σταθερό.

Τηλεφωνώ στο σταθερό και με προτρέπει να μπω στο site. :worthy:

Για ποιον λόγο μου κλείδωσαν τους κωδικούς?

Μπορεί κάποιος να προσπάθησε να βρεί τον κωδικό σου.
Στην κάρτα και κινητό πρέπει να βάλεις τα στοιχεία που έχει η τράπεζα, έχω δυο νούμερα το ένα το έχω δηλωμένο στην τράπεζα και το άλλο το έχω δηλωμένο σαν extra pin είχα και εγώ θέμα, δεν θυμάμαι τώρα πιο έπρεπε να δηλώσω για να γίνει το reset

Zus
12-05-21, 18:34
Μπορεί κάποιος να προσπάθησε να βρεί τον κωδικό σου.
Στην κάρτα και κινητό πρέπει να βάλεις τα στοιχεία που έχει η τράπεζα, έχω δυο νούμερα το ένα το έχω δηλωμένο στην τράπεζα και το άλλο το έχω δηλωμένο σαν extra pin είχα και εγώ θέμα, δεν θυμάμαι τώρα πιο έπρεπε να δηλώσω για να γίνει το reset

Αν καταφέρουν να βρουν τον κωδικό που έκανε generate το bitwarden χαλάλι τους. :lol:

Δεν την γλιτώνω την επίσκεψη στο κατάστημα γιατί έναν αριθμό έχω οπότε δεν είναι εκεί το λάθος. Καθώς και το username είναι αποθηκευμένο κι αυτό στο bitwarden.

Εμπρός πίσω.

sdikr
12-05-21, 18:36
Αν καταφέρουν να βρουν τον κωδικό που έκανε generate το bitwarden χαλάλι τους. :lol:

Δεν την γλιτώνω την επίσκεψη στο κατάστημα γιατί έναν αριθμό έχω οπότε δεν είναι εκεί το λάθος. Καθώς και το username είναι αποθηκευμένο κι αυτό στο bitwarden.

Εμπρός πίσω.

Μα το πρόβλημα είναι οτι δεν θα τον βρούνε, αλλα μετά απο κάποιες προσπάθειες κλειδώνει ο κωδικός.

manoulamou
14-05-21, 11:27
ibank.gr ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΗ: "Επιθυμείτε να θυμόμαστε την σύνδεση με το συγκεκριμένο browser;"
Προεπιλογη ειναι το ΝΑΙ. Ποια θα ειναι η τελικη διαφορα, εαν βαλω ΟΧΙ;
Τωρα καθε που κανω CCleaner ή απλα κλεινω τον Firefox = σβηνονται τα cookies, μου στελνουν ΟΤΡ...
:hmm:

sdikr
14-05-21, 11:51
ibank.gr ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΗ: "Επιθυμείτε να θυμόμαστε την σύνδεση με το συγκεκριμένο browser;"
Προεπιλογη ειναι το ΝΑΙ. Ποια θα ειναι η τελικη διαφορα, εαν βαλω ΟΧΙ;
Τωρα καθε που κανω CCleaner ή απλα κλεινω τον Firefox = σβηνονται τα cookies, μου στελνουν ΟΤΡ...
:hmm:

Δεν θα έχει κάποια διαφορά απο την στιγμή που σβήνεις τα cookies

manoulamou
14-05-21, 11:58
Εαν δεν τα σβηνω τα cookies - θεωρητικα λεμε - καθε που βγαινω απο καποιoν browser,
τι διαφορα κανει η επιλογη του ΟΧΙ?
Θα μπορω να μπαινω απο ολους τους φυλλομετρητες χωρις ΟΤΡ;

sdikr
14-05-21, 12:08
Εαν δεν τα σβηνω τα cookies - θεωρητικα λεμε - καθε που βγαινω απο καποιoν browser,
τι διαφορα κανει η επιλογη του ΟΧΙ?
Θα μπορω να μπαινω απο ολους τους φυλλομετρητες χωρις ΟΤΡ;

Αν επιλέγεις οχι, τότε θα είναι σαν να σβήνεις το cookie, στην ουσία δεν θα σε θυμάται και θα σου ζητάει OTP

manoulamou
14-05-21, 12:26
Ευχαριστω :worthy:
οπότε δεν θα αλλαξω κατι, αφου ετσι κι αλλιως κανω τακτικο "καθαρισμα", ενα OTP παραπανω μεσα στα τοσα, σιγα το πραμα!

kasadi
15-05-21, 09:24
Αν κάποιος θέλει να μπαίνει σε ebanking μόνο από κινητό τηλεφώνο, τι θεωρείται πιο ασφαλές; να βάλει την εφαρμογή της τράπεζας (π.χ. Πειραιώς) και να το χρησιμοποιεί από εκεί ή να μπαίνει από κάποιον browser στην mobile έκδοση της σελίδας; Το λέω αυτό γιατί πρόσφατα μου έδωσαν ένα κινητό, οι κωδικοί του ebanking ήταν περασμένοι και η εφαρμογή άνοιγε με ένα PIN 1234... Δεν μου κάθεται καλά να είναι αποθηκευμένοι οι κωδικοί, ενώ στο browser αναγκάζεσαι να τους βάζεις με το χέρι.

manoulamou
15-05-21, 09:31
PIN 1234... μου θυμιζει το παλιο κλασικο κωδικο για τα Windows 1234567 :p

YAziDis
15-05-21, 11:12
Αν κάποιος θέλει να μπαίνει σε ebanking μόνο από κινητό τηλεφώνο, τι θεωρείται πιο ασφαλές; να βάλει την εφαρμογή της τράπεζας (π.χ. Πειραιώς) και να το χρησιμοποιεί από εκεί ή να μπαίνει από κάποιον browser στην mobile έκδοση της σελίδας; Το λέω αυτό γιατί πρόσφατα μου έδωσαν ένα κινητό, οι κωδικοί του ebanking ήταν περασμένοι και η εφαρμογή άνοιγε με ένα PIN 1234... Δεν μου κάθεται καλά να είναι αποθηκευμένοι οι κωδικοί, ενώ στο browser αναγκάζεσαι να τους βάζεις με το χέρι.

Άλλαξε το Pin της εφαρμογής από 1234 σε κάτι άλλο δικό σου, και χρησιμοποίησε την εφαρμογή.

georgep138
15-05-21, 15:02
Το λέω αυτό γιατί πρόσφατα μου έδωσαν ένα κινητό, οι κωδικοί του ebanking ήταν περασμένοι και η εφαρμογή άνοιγε με ένα PIN 1234...
Που είναι το παράξενο?
Ο προηγούμενος κάτοχος του κινητού,
εγκατέστησε την εφαρμογή,
έβαλε το user name και το password του,
έβαλε εύκολο pin 1234
και ξέχασε πριν σου το δώσει, να απεγκαταστήσει την εφαρμογή.
Είναι σαν να σου χάρισε, το υπόλοιπο του λογαριασμού του.
Τι δεν σου κάθεται καλά ?

sdikr
15-05-21, 15:11
Αν κάποιος θέλει να μπαίνει σε ebanking μόνο από κινητό τηλεφώνο, τι θεωρείται πιο ασφαλές; να βάλει την εφαρμογή της τράπεζας (π.χ. Πειραιώς) και να το χρησιμοποιεί από εκεί ή να μπαίνει από κάποιον browser στην mobile έκδοση της σελίδας; Το λέω αυτό γιατί πρόσφατα μου έδωσαν ένα κινητό, οι κωδικοί του ebanking ήταν περασμένοι και η εφαρμογή άνοιγε με ένα PIN 1234... Δεν μου κάθεται καλά να είναι αποθηκευμένοι οι κωδικοί, ενώ στο browser αναγκάζεσαι να τους βάζεις με το χέρι.

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις "σοβαρό" κωδικό σε smartphone; ξέρεις αυτό που σου ζητάνε να είναι πολλοί χαρακτήρες, να έχει κεφαλαία και μικρά, να μην περιέχει paterns, να έχει χαρακτήρες, να έχει μισή παρθέ... κλπ.

Το έχω δοκιμάσει, δεν παίζει

Οπότε η αμέσως επόμενη επιλογή είναι με πιστοποιήση της συσκευής, που θεωρητικά πάντα ο κάτοχος την έχει με κάποιο κλείδωμα και Pin, σε καλύτερες περιπτώσεις με biometrics (δαχτυλικό αποτύπωμα, face unlock)

Αν τώρα κάποιος έχει επιλέξει να το έχει χωρίς κλείδωμα και να έχει pin 1234, τότε συγνώμη άλλα δεν τον φταίει κάποια εφαρμογή ή η τράπεζα.

Και στον Browser Μπορείς να επιλέξεις αποθήκευση κωδικών και φυσικά να μην έχεις κωδικό στον χρήστη του υπολογιστή ή να έχεις το 1234

chriszah
21-05-21, 12:41
Πήγα σήμερα και άνοιξα επαγγελματικό λογαριασμό για την ατομική μου επιχείρηση στην Alpha Bank και πήγε η υπάλληλος να με χρεώσει 65€ για να αποκτήσω ασφάλιση σε περίπτωση ατυχήματος... Για να μην αναφέρω ότι ζητάνε ένα σκασμό χαρτιά παρότι τα πιο πολλά τα έχουν ήδη... Έχουν γίνει χειρότεροι και από δημόσια υπηρεσία.

manoulamou
21-05-21, 12:48
Σε ποια τραπεζα τον ανοιξες; Εχω την υποψια οτι βρισκουν πατημα/δικαιολογια τις ανωθεν εντολες της κεντρικης τραπεζας, ωστε να ξεφορτωνονται τα... λιμα, πελατες που θεωρουν οτι δεν συμφερουν!:hmm:

chriszah
21-05-21, 12:56
Σε ποια τραπεζα τον ανοιξες; Εχω την υποψια οτι βρισκουν πατημα/δικαιολογια τις ανωθεν εντολες της κεντρικης τραπεζας, ωστε να ξεφορτωνονται τα... λιμα, πελατες που θεωρουν οτι δεν συμφερουν!:hmm:

Ξέχασα να την βάλω, Alpha Bank.

jap
21-05-21, 14:49
Προχτές ήμουν στην Εθνική για δουλειά μου. Ήταν μια κοπελιά που κάτι ήθελε να κάνει και της έλεγαν πως γίνεται αποκλειστικά μέσω e-banking. Αλλά για να της το ανοίξουν είναι λέει απαραίτητη προϋπόθεση να της βγάλουν μια προπληρωμένη κάρτα με μοναδικό κόστος 5 ευρώ - κάρτα αναλήψεων είχε ήδη. Αυτή δεν τους ρώτησε καν τα προφανή, το αναφέρω γιατί το ίδιο παραμύθι το ξανακούσαμε μερικά post παραπάνω.

Zus
21-05-21, 16:01
Έχουν καταντήσει σαν τους τύπους που πουλάνε μαϊμού προϊόντα στον Κηφισό.

dimitrisvr
24-05-21, 08:21
Πότε,με το καλό και σ'εμάς;
https://www.capital.gr/diethni/3543352/germania-dikastiko-xastouki-stis-trapezes-gia-tous-orous-sunallagon

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται να απαγορεύει τη μονομερή μεταβολή στους όρους συναλλαγών, όχι όμως και την οικονομική επιβάρυνση καθαυτή. Αυτό σημαίνει ότι οι τράπεζες θα είχαν το δικαίωμα να επιβάλλουν τέλη για τήρηση και παρακολούθηση του τραπεζικού λογαριασμού, ζητώντας από τον πελάτη να συναινέσει και διευκρινίζοντας ότι σε διαφορετική περίπτωση μπορούν να καταγγείλουν τη σύμβαση και να κλείσουν τον λογαριασμό

Αυτό απο το άρθρο που σημαίνει ότι η χρεωση θα γίνει ...

Manolis_karas
27-05-21, 19:53
Σε ορισμένους επαγγελματικούς λογαριασμούς υπάρχουν και εδώ μηνιαία τέλη για τήρηση και παρακολούθηση του τραπεζικού λογαριασμού.

lewton
28-05-21, 13:33
Με την Optima Bank έχει εμπειρία κανείς;
Έχει τις κλασικές συναλλαγές στο e-banking, πχ πληρωμή ΔΕΚΟ, εφορίας κλπ;

ardi21
29-05-21, 10:48
Εκανα προσφατα λογαριασμο στην Eurobank και ενω μου ερχονται ειδοποιησεις οταν πιστωνονται χρηματα στον λογαριασμο, χτες που εκανα μια αγορα απο την καρτα (μεσω του paypal που την εχω συνδεσει) δεν μου ηρθε καμια ειδοποιηση, παρ'ολο που τις εχω ενεργοποιησει ολες. Δεν εχω δει πουθενα επιλογη για την συνδεδεμενη καρτα, οπως για παραδειγμα εχει η Alpha Bank.

makfil
01-06-21, 11:02
Γνωρίζει κανείς αν γίνεται προσθήκη λογαριασμού, μέσω του i-bank της ΕΤΕ;
Ρωτάω γιατί δεν βλέπω αυτή τη δυνατότητα στην ιστοσελίδα της και είναι μεγάλη ταλαιπωρία να πας σε κατάστημα.

zardoz
01-06-21, 11:22
Γνωρίζει κανείς αν γίνεται προσθήκη λογαριασμού, μέσω του i-bank της ΕΤΕ;
Ρωτάω γιατί δεν βλέπω αυτή τη δυνατότητα στην ιστοσελίδα της και είναι μεγάλη ταλαιπωρία να πας σε κατάστημα.

Τι εννοείς? Να ανοίξεις ΝΕΟ λογαριασμό ενώ έχεις ήδη κάποιον στο i-bank.
Να ανοίξεις ΝΕΟ λογαριασμό ενώ δεν έχεις κανέναν?
Να μπεις δικαιούχος σε υπάρχοντα ?

manoulamou
01-06-21, 11:38
https://www.insider.gr/epiheiriseis/126527/anoigma-logariasmoy-apo-kinito-apo-tin-ethniki-trapeza
https://www.moneyonline.gr/news/anigma-logariasmon-ke-nees-pistotikes-kartes-online-apo-tin-ethniki-trapeza/
Εαν διαθετεις ibank πας στους Λογαριασμους και κατω απο τους ηδη υπαρχοντες βλεπεις
Διαλέξτε τον κατάλληλο λογαριασμό για εσάς
:whistle:

Ο αλλος δρομος για πληροφοριες ειναι ο δυσκολος απο την κεντρικη σελιδα της εθνικης (https://www.nbg.gr/el) ή αυτος της επικοινωνιας (https://www.nbg.gr/el/contact)

makfil
01-06-21, 11:42
Γνωρίζει κανείς αν γίνεται προσθήκη λογαριασμού, μέσω του i-bank της ΕΤΕ;
Ρωτάω γιατί δεν βλέπω αυτή τη δυνατότητα στην ιστοσελίδα της και είναι μεγάλη ταλαιπωρία να πας σε κατάστημα.

Τελικά, η απάντηση στο ερώτημά μου ήταν απλή και την έλυσε ένα τηλεφώνημα.
Αυτό που ήθελα ήταν να εμφανιστούν στο προφίλ της συζύγου μερικοί λογαριασμοί για τους οποίους υπάρχουν βιβλιάρια (είναι συνδικαιούχος) και αναζητούσα την "Προσθήκη λογαριασμού" για να τους εμφανιστούν.
Αυτό που δεν γνώριζα και έδωσε λύση η υπάλληλος του Help Desk είναι ότι ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί στους οποίους είναι δικαιούχος κάποιος αναφέρονται μεν στην ιστοσελίδα του αλλά δεν εαφνίζονται μέχρι να τους ενεργοποιήσει.
Στη μπάρα των Λογαριασμών, υπάρχουν δεξιά 3 τελείες, τις πατάς και στο pull down menu επιλέγεις "Εμφάνιση/Απόκρυψη", το πατάς και εμφανίζεται καρτέλα με ΟΛΟΥΣ τους λογαριασμούς του δικαιούχου.
Στην περίπτωση της συζύγου δεν είχε ενεργοποιηθεί ποτέ η εμφάνιση 3 ακόμη λογαριασμών και τους ενεργοποίησα.

Edit
Ευχαριστώ τους 2 συμφορουμίτες για τις προτάσεις τους.

johnmegarythmos
10-06-21, 08:52
εμαθα οτι στην win bank της πειραιως για αποστολη εμβασματος με:
κανονικη προτεραιοτητα χρεωση 1 ευρω και χρεωνεται ο παραληπτης τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος .
με υψηλη προτεραιοτητα εχει χρεωση 2,50 ευρω αλλα ενω τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στο λογαριασμο ο παραληπτης χρεωνεται παλιμε τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος αλλα ισως και λιγοτερα .
Και μου ειπανε οτι προστεθηκε και η επιλογη για αμεση προτεραιοτητα με χρεωση 3,50 ευρω που τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στον λογαριαμο του παραληπτη χωρις καμια εξτρα χρεωση σε εκεινον .
Καλα ποσο καιρο ειναι που προστεθηκε η αμεση προτεραιοτητα και τωρα το ειδα; .

YAziDis
10-06-21, 12:09
εμαθα οτι στην win bank της πειραιως για αποστολη εμβασματος με:
κανονικη προτεραιοτητα χρεωση 1 ευρω και χρεωνεται ο παραληπτης τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος .
με υψηλη προτεραιοτητα εχει χρεωση 2,50 ευρω αλλα ενω τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στο λογαριασμο ο παραληπτης χρεωνεται παλιμε τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος αλλα ισως και λιγοτερα .
Και μου ειπανε οτι προστεθηκε και η επιλογη για αμεση προτεραιοτητα με χρεωση 3,50 ευρω που τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στον λογαριαμο του παραληπτη χωρις καμια εξτρα χρεωση σε εκεινον .
Καλα ποσο καιρο ειναι που προστεθηκε η αμεση προτεραιοτητα και τωρα το ειδα; .

Έχει κάποιους μήνες. Μέχρι τώρα η υψηλή προτεραιότητα δεν χρεωνόταν ο παραλήπτης, αλλά από τη στιγμή που έβαλαν το τελευταίο άρχισαν να τα χρεώνουν οι τράπεζες.

jap
10-06-21, 12:40
Πάντα έτσι ήταν από όσο ξέρω. Άμεση ή μη άμεση προτεραιότητα επιβαρύνονται με 1 ευρώ περίπου (στη Eurobank που χρησιμοποιώ 1,10) για να μπει η ένδειξη OUR και να μη χρεωθεί ο παραλήπτης τα 3,50/4,00 ανάλογα την τράπεζα. Εγώ που έχω πακέτο συναλλαγών ενημερώνω τους πάντες να στέλνουν με SHA αφού δεν χρεώνομαι. Αυτά που στέλνω εγώ σε τρίτες τράπεζες συνήθως τα στέλνω με OUR αφού πληρώνω μόνο το 1,10.

manoulamou
11-06-21, 09:38
Εχω το ibank της Εθνικης. Προσφατα απεκτησα smartphone και εβαλα ενα τετραψηφιο pin, σε αντικατασταση των δυο πολυψηφιων username και password, τα οποια πρεπει να πληκτρολογω, οταν μπαινω μεσω κομπιουτερ.
Με βολεψε απιστευτα αλλά εχω δυο αποριες (1) ειναι εξ ισου ασφαλες (2) υπαρχει η ιδια δυνατοτητα για το pc?
:hmm:

Λογω ΚΑΙ ηλικιας πιο ευκολα θυμαμαι ενα μικρουλη κωδικο, απ ο,τι δυο με ενα σωρο συνδυασμους και επι πλεον δεν περιμενω να μου ερθει SMS καθε που αλλαζω browser, ή σβηνονται τα cookies...

Godian
11-06-21, 09:53
Στο pc όχι δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα

jap
11-06-21, 13:45
Στο PC ευτυχώς που δεν υπάρχει. Βάζεις ένα password manager και καθάρισες (μην κάνουμε πάλι τη συζήτηση για το ποιος είναι καλός, οι περισσότεροι απαντούν ότι είναι αυτός που έχουν, χωρίς να κάνουν κάποια στοιχειώδη σύγκριση).

Στο κινητό είναι για λόγους ευκολίας, αλλά είναι ασφαλές, η εφαρμογή έχει ήδη πάρει τα username και password και έχει γίνει ο έλεγχος. Αν ξεστηθεί η εφαρμογή και ξαναστηθεί δεν θα ισχύει το PIN, θα θέλει πάλι username και password. Η μόνη περίπτωση να μην είναι ασφαλές είναι να μην κλειδώνει αυτόματα το τηλέφωνο. Και βέβαια αν κάποιος έχει PIN τόσο στο κινητό όσο και στην εφαρμογή της τράπεζας του στυλ 1234, 2222, ημερομηνίες γέννησης, ακόμα χειρότερα το 4ψήφιο έτος γέννησης και τέτοια φαιδρά.

Doxaios
11-06-21, 14:32
εμαθα οτι στην win bank της πειραιως για αποστολη εμβασματος με:
κανονικη προτεραιοτητα χρεωση 1 ευρω και χρεωνεται ο παραληπτης τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος .
με υψηλη προτεραιοτητα εχει χρεωση 2,50 ευρω αλλα ενω τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στο λογαριασμο ο παραληπτης χρεωνεται παλιμε τα δικα του εξοδα εισερχομενου εμβασματος αλλα ισως και λιγοτερα .
Και μου ειπανε οτι προστεθηκε και η επιλογη για αμεση προτεραιοτητα με χρεωση 3,50 ευρω που τα χρηματα μπαινουνε αμεσα στον λογαριαμο του παραληπτη χωρις καμια εξτρα χρεωση σε εκεινον .
Καλα ποσο καιρο ειναι που προστεθηκε η αμεση προτεραιοτητα και τωρα το ειδα; .
Σχετικά με αυτά. Θέλω να μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό πχ Πειραιώς σε λογαριασμό Alpha που είναι δικοί μου και οι δύο. Τί με συμφέρει να επιλέξω? SHA ή OUR ή δεν έχει σημασία αφού στη σούμα θα δώσω τα ίδια?

minas
11-06-21, 15:43
Σχετικά με αυτά. Θέλω να μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό πχ Πειραιώς σε λογαριασμό Alpha που είναι δικοί μου και οι δύο. Τί με συμφέρει να επιλέξω? SHA ή OUR ή δεν έχει σημασία αφού στη σούμα θα δώσω τα ίδια?

Δεν θα δώσεις τα ίδια, αλλά πρόσφατα που το χρειάστηκα νομίζω δεν με άφηνε να επιλέξω.

YAziDis
11-06-21, 15:46
Σχετικά με αυτά. Θέλω να μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό πχ Πειραιώς σε λογαριασμό Alpha που είναι δικοί μου και οι δύο. Τί με συμφέρει να επιλέξω? SHA ή OUR ή δεν έχει σημασία αφού στη σούμα θα δώσω τα ίδια?

Από Πειραιώς σε Άλφα θα επιλέξεις την άμεση μεταφορά που κάνει νομίζω 3,5€, και θα πληρώσεις μόνο αυτά, χωρίς να χρεώσεις έξοδα εμβάσματος στην Άλφα.

thourios
11-06-21, 16:14
Έχω ας πούμε τρεις συσκευές με την εφαρμογή της Alpha bank. Αν αλλάξω το pin σε μια συσκευή αλλάζει σε όλες ή πρέπει να αλλάξω το pin σε κάθε μια χωριστά;

jap
11-06-21, 18:00
Ανάποδα το βλέπεις. Μπορείς σε κάθε συσκευή θεωρητικά να έχεις διαφορετικό PIN. To PIN δεν χαρακτηρίζει τον λογαριασμό σου στην τράπεζα, αφορά τη συγκεκριμένη εγκατάσταση της εφαρμογής στη συγκεκριμένη συσκευή. Δεν βλέπω βέβαια λόγο να έχεις την εφαρμογή της τράπεζας κάπου εκτός ενός υπολογιστή και ενός κινητού.

thourios
11-06-21, 18:21
Εννοώ το pin της εφαρμογής όχι της συσκευής.

Το έχω σε tablet αναγκαστικά το οποίο χρησιμοποιώ κσι ως κινητό για λίγες μέρες. Το κινητό έχει πάει για αλλαγή οθόνης επειδή κάηκε στο επισημο service. Δεν τους εψω δώσει pin και εννοείται δεν υπάρχει μέσα sim

jap
11-06-21, 19:39
Κι εγώ για της εφαρμογής λέω. Είναι άλλο από της συσκευής, άλλο από της SIM. Στη δεύτερη συσκευή ξαναστήνεις την εφαρμογή της τράπεζας, βάζεις τους κωδικούς του ebanking και βάζεις ένα αυθαίρετο PIN για την τραπεζική εφαρμογή και μόνο. Θα σε καθοδηγήσει η εφαρμογή.

slalom
11-06-21, 21:51
Με βολεψε απιστευτα αλλά εχω δυο αποριες (1) ειναι εξ ισου ασφαλες (2) υπαρχει η ιδια δυνατοτητα για το pc?
Εγω μπαινω μονο απο τον υπολογιστη μου στο σπιτι (και το κινητο μου), γραφω στο browser το username και το αλλο το συμπληρωνει μονο του

Μονο απο αυτον τον υπολογιστη το τονιζω

YAziDis
11-06-21, 21:56
Εγω μπαινω μονο απο τον υπολογιστη μου στο σπιτι (και το κινητο μου), γραφω στο browser το username και το αλλο το συμπληρωνει μονο του

Μονο απο αυτον τον υπολογιστη το τονιζω

Φιλική συμβουλή, αν με το άλλο εννοεις το password, καλό θα είναι να το μάθεις απ έξω και να μην το αποθηκευθείς στον όποιον browser.

slalom
11-06-21, 22:20
Το εχω σε χαρτι

goku
23-06-21, 11:44
Έχω την εφαρμογή e-banking της Alpha για κινητά Android. Όταν την είχα εγκαταστήσει την είχα ρυθμίσει να συνδέομαι είτε με pin είτε με δακτυλικό αποτύπωμα για να μην κάθομαι να γράφω συνέχεια όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης. Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι δεν δουλεύει το δακτυλικό αποτύπωμα. Εμφανίζεται το εικονίδιο αλλά όταν πατάω πάνω του δεν βγαίνει το παραθυράκι για να περάσω το δάχτυλο. Το pin δουλεύει κανονικά. Την εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ τακτικά και δεν ξέρω πότε προέκυψε το πρόβλημα, δηλαδή αν ήταν από κάποια ενημέρωση ή αν έτυχε κάτι άλλο. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο; Αν είναι να κάνω clean cache και να περάσω πάλι από την αρχή τα στοιχεία.

slalom
23-06-21, 14:40
Εμενα βγαζει κατευθειαν το παραθυρο

Godian
23-06-21, 14:43
Έχω την εφαρμογή e-banking της Alpha για κινητά Android. Όταν την είχα εγκαταστήσει την είχα ρυθμίσει να συνδέομαι είτε με pin είτε με δακτυλικό αποτύπωμα για να μην κάθομαι να γράφω συνέχεια όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης. Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι δεν δουλεύει το δακτυλικό αποτύπωμα. Εμφανίζεται το εικονίδιο αλλά όταν πατάω πάνω του δεν βγαίνει το παραθυράκι για να περάσω το δάχτυλο. Το pin δουλεύει κανονικά. Την εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ τακτικά και δεν ξέρω πότε προέκυψε το πρόβλημα, δηλαδή αν ήταν από κάποια ενημέρωση ή αν έτυχε κάτι άλλο. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο; Αν είναι να κάνω clean cache και να περάσω πάλι από την αρχή τα στοιχεία.

Και σε εμένα δε το βγάζει το αποτύπωμα. Έχει γύρο στον 1 μήνα και κάτι

cool11
24-06-21, 19:23
Αυτο θα πει, προοδος και αναπτυξη στην Ελλαδα!
ΑΥΞΗΣΕΙΣ!

Μολις διαπιστωσα, οτι η προμηθεια εξερχομενου εμβασματος στην winbank,
απo 1€ που ηταν επι χρονια,
πλεον κοστιζει 1,40€ !!!!

aSMiLoN
24-06-21, 22:14
Παιδια ψαχνω απο που αλλαζουν τα ορια για mobile IRIS συναλλαγες σε Εθνικη, δε το βρισκω στο mobile app...

@ ADSLgr.com All rights reserved.