PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 [182] 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

sdikr
21-08-21, 20:04
δηλαδή πιστεύεις οτι τραπεζα θα σου στείλει μαιλ με το ποσό που εχεις στο λογαριασμο σου ??????????

Ναι, όλες

stamka
21-08-21, 20:12
Πού το παράξενο; Έχεις ρυθμίσεις να παίρνεις ειδοποιήσεις από τη δική σου τράπεζα; Στις δικές μου ειδοποιήσεις η Eurobank αναφέρει το φιλικό όνομα του λογαριασμού, την κίνηση και το νέο υπόλοιπο.

Το εν λόγω email κάνει κρα ότι είναι ψεύτικο, αλλά καλά κάνει ο φίλος και ρωτάει, γιατί αν είχε αληθινά στοιχεία θα έπρεπε ο παραλήπτης να ψαχτεί περισσότερο.

sorry που θα στο πω αλλα η προσωπική μου αποψη ειναι οτι τοτε φταις εσυ. Αν καποιος αποκτήσει προσβαση στο μαιλ σου κατι εχει γινει σε εκατομμύρια περιπτωσεις πχ yahoo κτλ η εστω και μονο μια φορα στη δουλεια (ο Θανασης εχεις 300 000€ χμμμ) τοτε εχει αρκετα στοιχεια για να στη κανει την ζημιά ... Αναφερομαι στο "υπόλοιπο λογαριασμου" Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το εχεις σε μαιλ ΑΝ θελεις να το δεις μπορεις να μπαινεις στο σιτε η απ το app στο κιν. Να εχεις το υπολοιπο λογαριασμου στο μαιλ το θεωρω καπως ....
Φυσικα δε θα σου πω τι να κανεις. Οπως νομιζεις

- - - Updated - - -


Ναι, όλες

Εμενα οχι Ευτυχώς

sdikr
21-08-21, 20:16
sorry που θα στο πω αλλα η προσωπική μου αποψη ειναι οτι τοτε φταις εσυ. Αν καποιος αποκτήσει προσβαση στο μαιλ σου κατι εχει γινει σε εκατομμύρια περιπτωσεις πχ yahoo κτλ η εστω και μονο μια φορα στη δουλεια (ο Θανασης εχεις 300 000€ χμμμ) τοτε εχει αρκετα στοιχεια για να στη κανει την ζημιά ... Αναφερομαι στο "υπόλοιπο λογαριασμου" Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το εχεις σε μαιλ ΑΝ θελεις να το δεις μπορεις να μπαινεις στο σιτε η απ το app στο κιν. Να εχεις το υπολοιπο λογαριασμου στο μαιλ το θεωρω καπως ....
Φυσικα δε θα σου πω τι να κανεις. Οπως νομιζεις

- - - Updated - - -



Εμενα οχι Ευτυχώς

Alpha, Πειραίως, eurobank και εθνική το στέλνουν, εσύ πια έχεις και δεν στο στέλνει σαν ενημέρωση;

stamka
21-08-21, 20:28
Alpha, Πειραίως, eurobank και εθνική το στέλνουν, εσύ πια έχεις και δεν στο στέλνει σαν ενημέρωση;

ολες εκτος απο Alpha
Eνημερωση εχω αλλα δεν εχω λαβει ποτε σε μαιλ στοιχεία απο το "υπόλοιπο λογαριασμου"
Θα το ειχα διακοψει η θα αλλαζα τραπεζα αν έστελνε τετοιο στοιχειο στο μαιλ. Ο λογος ειναι προφανης και δε θα ψαρωνα ποτε απο ενα τετοι μαιλ οπως το παραπανω ουτε θα ηθελα ποτε να δει κανεις επειδη ξεχασα ανοικτο το πισι οτι ο Μπαμπης εχει 300 000€ η οτι δεν εχει φραγκο .... για μενα εινα αυτονοητο τετοιo στοιχειο να μην στέλνεται σε μαιλ απο την στιγμη που μπορω να δω απ το σιτε η απο το app


υγ Αν εσας σας το στέλνουν τοτε χαίρομαι που δεν εχω ενεργοποιήσει κατι τετοιο και γλυτώνω μπελαδες

sdikr
21-08-21, 21:12
ολες εκτος απο Alpha
Eνημερωση εχω αλλα δεν εχω λαβει ποτε σε μαιλ στοιχεία απο το "υπόλοιπο λογαριασμου"
Θα το ειχα διακοψει η θα αλλαζα τραπεζα αν έστελνε τετοιο στοιχειο στο μαιλ. Ο λογος ειναι προφανης και δε θα ψαρωνα ποτε απο ενα τετοι μαιλ οπως το παραπανω ουτε θα ηθελα ποτε να δει κανεις επειδη ξεχασα ανοικτο το πισι οτι ο Μπαμπης εχει 300 000€ η οτι δεν εχει φραγκο .... για μενα εινα αυτονοητο τετοιo στοιχειο να μην στέλνεται σε μαιλ απο την στιγμη που μπορω να δω απ το σιτε η απο το app


υγ Αν εσας σας το στέλνουν τοτε χαίρομαι που δεν εχω ενεργοποιήσει κατι τετοιο και γλυτώνω μπελαδες

Και οι 4

229634
229635
229636
229637

- - - Updated - - -

Μια σημείωση, η Εθνική δεν στέλνει ενημέρωση για το υπόλοιπο με κάθε συναλλαγή,

stamka
21-08-21, 21:31
Και οι 4

229634
229635
229636
229637

- - - Updated - - -

Μια σημείωση, η Εθνική δεν στέλνει ενημέρωση για το υπόλοιπο με κάθε συναλλαγή,

εμενα ποτέ υπολοιπο λογαριασμου και ο λογος ειναι για να αποφεύγονται παγίδες οπως η παραπάνω. Δεν μπορω να ξερω γιατι εσενα σου στελνουν
Δεν μπορω να ξερω αν εχεις κανει καποια ρυθμιση η τι εχεις ζητησει να σου στελνουν
Εθνικη χρησιμοποιώ σχεδον παντα πια

υγ Γενικη παρατηρηση . το Yahoo μου εχει συχνα τετοια μαιλ. Το gmail κανενα μεχρι τωρα Κανει δουλεια το αντισπαμ τους

kasadi
21-08-21, 22:48
@stamka μήπως κάτι έχεις κάνει διαφορετικά από εμάς ή μιλάτε/με για διαφορετικό πράγμα. Εγώ συμφωνώ με τον @sdikr. Δηλαδή μας λες ότι έχεις eurobank ενεργοποίησες ειδοποιήσεις και δεν σου έρχεται το υπόλοιπο;

stamka
21-08-21, 23:19
@stamka μήπως κάτι έχεις κάνει διαφορετικά από εμάς ή μιλάτε/με για διαφορετικό πράγμα. Εγώ συμφωνώ με τον @sdikr. Δηλαδή μας λες ότι έχεις eurobank ενεργοποίησες ειδοποιήσεις και δεν σου έρχεται το υπόλοιπο;

Ναι δεν μου εχει ερθει ποτε και θα επέλεγα να μην ερχεται καθολου μαιλ (θα ενημερωνόμουν απ το app στο κιν) αν γινοταν αυτο γιατι θεωρω επικινδυνο να υπαρχει κατι τετοιο στο μαιλ μου (εκτος και αν το εχω επιλεξει).
Κυριως χρησιμοποιώ Εθνικη ομως (σχεδον καθημερινα). Με Εurobank δεν κανω συναλλαγες συχνα (την εχω για το πρόγραμμα Επιστροφη που εχει €)
Ισως υπαρχει ρυθμιση ομως γιατι εγω δεν το εχω δει ποτε και ο sdikr λεει οτι του πανε μαιλ με το υπολοιπο. Τι να σου πω ...

sdikr
21-08-21, 23:24
Ναι δεν μου εχει ερθει ποτε και θα επέλεγα να μην ερχεται καθολου μαιλ (θα ενημερωνόμουν απ το app στο κιν) αν γινοταν αυτο γιατι θεωρω επικινδυνο να υπαρχει κατι τετοιο στο μαιλ μου (εκτος και αν το εχω επιλεξει).
Κυριως χρησιμοποιώ Εθνικη ομως (σχεδον καθημερινα). Με Εurobank δεν κανω συναλλαγες συχνα (την εχω για το πρόγραμμα Επιστροφη που εχει €)
Ισως υπαρχει ρυθμιση ομως γιατι εγω δεν το εχω δει ποτε και ο sdikr λεει οτι του πανε μαιλ με το υπολοιπο. Τι να σου πω ...

Αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο mail μου το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι αν μπορεί να δει το υπόλοιπο στον λογαριασμό μου.

Απο εκεί και πέρα για να έχει κάποιος πρόσβαση στο mail μου θέλει πέρα απο τον κωδικό και 2fa όπως και η τράπεζα, όποτε θεωρώ πως ναι δεν υπάρχει θέμα να αναφέρεται το υπόλοιπο του λογαριασμού σε κάποιο mail.

Δεν έχω αλλάξει κάτι, είναι η default ενημέρωση της κάθε τράπεζας

Gentoo
21-08-21, 23:55
Κι εγώ επιβεβαιώνω ότι φαίνονται κανονικά τα υπόλοιπα. Μάλιστα η Πειραιώς σου αναφέρει και την εκάστοτε χρέωση στον τίτλο του mail, το οποίο είναι και βολικό.

Μάλλον κάποια ρύθμιση θα 'χει γίνει, που αποκρύπτει το υπόλοιπο, το οποίο θα ψάξω κι εγώ τώρα που το συζητάται, γιατί δεν με ενδιαφέρει να εμφανίζεται το υπόλοιπο των λογαριασμών, μόνο η χρέωση θέλω να φαίνεται, για αρχειοθέτηση των κινήσεων.

stamka
22-08-21, 00:22
Κι εγώ επιβεβαιώνω ότι φαίνονται κανονικά τα υπόλοιπα. Μάλιστα η Πειραιώς σου αναφέρει και την εκάστοτε χρέωση στον τίτλο του mail, το οποίο είναι και βολικό.

Μάλλον κάποια ρύθμιση θα 'χει γίνει, που αποκρύπτει το υπόλοιπο, το οποίο θα ψάξω κι εγώ τώρα που το συζητάται, γιατί δεν με ενδιαφέρει να εμφανίζεται το υπόλοιπο των λογαριασμών, μόνο η χρέωση θέλω να φαίνεται, για αρχειοθέτηση των κινήσεων.

μια λυση αν σε βολευει μπορει να ειναι να μην σου στελνει μαιλ. Το app στο κινητο στέλνει ειδοποίηση μόλις γίνει συναλλαγή (της Εθνικης σιγουρα) και αν θες να δεις κινήσεις υπάρχουν και στο app και μεσο browser. Εμενα αν μου στειλουν ποτε τετοιο μαιλ αυτο θα κανω.
(Απο Πειραιως εφυγα οποτε δε θα ξαναδω )

Gentoo
22-08-21, 01:15
μια λυση αν σε βολευει μπορει να ειναι να μην σου στελνει μαιλ. Το app στο κινητο στέλνει ειδοποίηση μόλις γίνει συναλλαγή (της Εθνικης σιγουρα) και αν θες να δεις κινήσεις υπάρχουν και στο app και μεσο browser. Εμενα αν μου στειλουν ποτε τετοιο μαιλ αυτο θα κανω.
(Απο Πειραιως εφυγα οποτε δε θα ξαναδω )

Ναι, γνωρίζω για τις ειδοποιήσεις, έχω κι απ'αυτές.

Το θέμα είναι πως θέλω να τις διατηρώ αρχειοθετημένες, στο mail μου, όχι απλώς να ενημερώνομαι.

Δεν με ενοχλεί που μου λέει και το υπόλοιπο, απλώς δεν με ενδιαφέρει, δεν με εξυπηρετεί κάπου, καθώς κρατάω δικό μου "τεφτέρι" σε excel-όφυλλο, όπου βλέπω με ακρίβεια τι και που δαπανώ (σε συνδυασμό με spending tracker app στο κινητό, όπου καταγράφω κάθε συναλλαγή μου).

user2163
22-08-21, 01:55
stamka διαφώνω εν μέρη με αυτό που λές.

Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να μην φαίνεται στο e-mail σου τα υπόλοιπα ο σωστός τρόπος αν έχεις πολλά χρήματα, που αν έχεις πιθανό να μην τα έχεις σε ένα τραπεζικό λογαριασμό να κάθονται αλλά τέλος πάντων, θα ήταν να μην τα έχεις σε λογαριασμό για τον οποίο λαμβάνεις ειδοποιήσεις σχετικά με υπόλοιπα-κινήσεις μέσω e-mail.
Θα μπορούσες να έχεις ένα απλό λογαριασμό να κάνεις τις συναλλαγές σου και να στέλνεις πχ 1000 ευρώ όταν τα χρειάζεσαι από το λογαριασμό που έχεις τα χρήματα.

Θα μπορούσαν βέβαια και οι τράπεζες να είχαν την επιλογή να μην μας στέλνουν το διαθέσιμο υπόλοιπο αλλά δυστυχώς δεν την έχουν.

Zus
22-08-21, 09:12
Με κάθε συναλλαγή Εθνικής δεν μου εμφανίζει το υπόλοιπο. Παρά μόνο το ποσό της συναλλαγής.

jap
22-08-21, 09:15
@stamka: Η ενημέρωση είναι χρήσιμη. Αν έχεις ανησυχίες για να μη σε χακέψουν θα έλεγα να βάλεις πιο ασφαλές email, να μην αφήνεις τα στοιχεία χύμα κ.λπ. Πιθανότατα δεν έχεις θέμα αλλά είναι πιο σωστό να διασφαλίσεις το email παρά να μη λαμβάνεις τις πληροφορίες. Και αμφιβάλλω αν υπάρχει δυνατότητα προσαρμογής στις ειδοποιήσεις, ή τις λαμβάνεις με όλες τις πληροφορίες που έχει αποφασίσει η κάθε τράπεζα ή δεν τις λαμβάνεις καθόλου. Επίσης, το να ξέρει κάποιος το υπόλοιπο ενός λογαριασμού ή μια συναλλαγή που έκανες από μόνο του χωρίς να ξέρει τα νούμερα του λογαριασμού ή άλλα δεδομένα δεν τον βοηθά να σε χακέψει, ίσως αν ξέρει κάποια στοιχεία να σε στοχεύσει μέσω social engineering για να μάθει περισσότερα, αλλά ως εκεί.

dimitri_ns
22-08-21, 09:19
Εχετε μπερδέψει τις συναλλαγές με τα alerts

Στις συναλλαγές (τουλάχιστον στην αλπηαβανκ) ειδοποιείστε για κάθε συναλλαγή που κάνετε εσείς με τιςς κάρτες σας. (και δεν αναγράφεται υπόλοιπο)
Στα alerts ειδοποιείστε για κάθε συναλλαγή που γίνεται στον λογαριασμό και δεν ξέρω τι αναγράφεται.

ΥΓ
Η κάθε τράπεζα έχει τα δικά της και τις δικές της ονομασίες.

stamka
22-08-21, 10:36
stamka διαφώνω εν μέρη με αυτό που λές.

Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να μην φαίνεται στο e-mail σου τα υπόλοιπα ο σωστός τρόπος αν έχεις πολλά χρήματα, που αν έχεις πιθανό να μην τα έχεις σε ένα τραπεζικό λογαριασμό να κάθονται αλλά τέλος πάντων, θα ήταν να μην τα έχεις σε λογαριασμό για τον οποίο λαμβάνεις ειδοποιήσεις σχετικά με υπόλοιπα-κινήσεις μέσω e-mail.
Θα μπορούσες να έχεις ένα απλό λογαριασμό να κάνεις τις συναλλαγές σου και να στέλνεις πχ 1000 ευρώ όταν τα χρειάζεσαι από το λογαριασμό που έχεις τα χρήματα.

Θα μπορούσαν βέβαια και οι τράπεζες να είχαν την επιλογή να μην μας στέλνουν το διαθέσιμο υπόλοιπο αλλά δυστυχώς δεν την έχουν.

Συμφωνω στο " να μην τα έχεις σε λογαριασμό για τον οποίο λαμβάνεις ειδοποιήσεις σχετικά με υπόλοιπα-κινήσεις μέσω e-mail". Αυτο κανω .... σε δευτερεύον λογαριασμο τα χρηματα που τροφοδοτεί οταν θες τον πρωτεύων που θα φαίνονται οι κινήσεις

Σΰμφωνω επισης οτι οι τραπεζες θα επρεπε να εχουν επιλογη (κρατάω επιφυλαξη γιατι μπορει να εχουν δεν το γνωριζω)

- - - Updated - - -


@stamka: Η ενημέρωση είναι χρήσιμη. Αν έχεις ανησυχίες για να μη σε χακέψουν θα έλεγα να βάλεις πιο ασφαλές email, να μην αφήνεις τα στοιχεία χύμα κ.λπ. Πιθανότατα δεν έχεις θέμα αλλά είναι πιο σωστό να διασφαλίσεις το email παρά να μη λαμβάνεις τις πληροφορίες. Και αμφιβάλλω αν υπάρχει δυνατότητα προσαρμογής στις ειδοποιήσεις, ή τις λαμβάνεις με όλες τις πληροφορίες που έχει αποφασίσει η κάθε τράπεζα ή δεν τις λαμβάνεις καθόλου. Επίσης, το να ξέρει κάποιος το υπόλοιπο ενός λογαριασμού ή μια συναλλαγή που έκανες από μόνο του χωρίς να ξέρει τα νούμερα του λογαριασμού ή άλλα δεδομένα δεν τον βοηθά να σε χακέψει, ίσως αν ξέρει κάποια στοιχεία να σε στοχεύσει μέσω social engineering για να μάθει περισσότερα, αλλά ως εκεί.

δεν εχω ανησυχίες μη με χακεψουν (αν και μου εχει συμβει στο Υahoo σε 2 μαιλ προ 2FA)
Διαβασε πιιο πριν. Ολοι οι αλλοι ανησύχησαν που θεώρησαν οτι το μαιλ μπορει να ειναι αυθεντικό αν αναφερει ποσά και υπολοιπο λογαριαμου.Αν δεν παίρνεις σε μαιλ υπολοιπο λογαριαμου τοτε ξερεις αμεσα οτι ειναι σπαμ

- - - Updated - - -


Εχετε μπερδέψει τις συναλλαγές με τα alerts

Στις συναλλαγές (τουλάχιστον στην αλπηαβανκ) ειδοποιείστε για κάθε συναλλαγή που κάνετε εσείς με τιςς κάρτες σας. (και δεν αναγράφεται υπόλοιπο)
Στα alerts ειδοποιείστε για κάθε συναλλαγή που γίνεται στον λογαριασμό και δεν ξέρω τι αναγράφεται.

ΥΓ
Η κάθε τράπεζα έχει τα δικά της και τις δικές της ονομασίες.

στο αλερτ έρχεται η κινηση που κανεις και το ποσό την στιγμη που το κανεις
Εμενα το αλερτ με βολεύει. Τα αλλα μπαινω στο σιτε η το app και τα βλεπω αν θελω αφου υπαρχει αρχειο συναλλαγών και φυσικα το υπολοιπο λογαριασμου

sdikr
22-08-21, 11:52
Εχετε μπερδέψει τις συναλλαγές με τα alerts

Στις συναλλαγές (τουλάχιστον στην αλπηαβανκ) ειδοποιείστε για κάθε συναλλαγή που κάνετε εσείς με τιςς κάρτες σας. (και δεν αναγράφεται υπόλοιπο)
Στα alerts ειδοποιείστε για κάθε συναλλαγή που γίνεται στον λογαριασμό και δεν ξέρω τι αναγράφεται.

ΥΓ
Η κάθε τράπεζα έχει τα δικά της και τις δικές της ονομασίες.

Μάλλον εσύ το μπέρδεψες, οι συναλλαγές που κάνεις με την κάρτα είναι τα alerts

- - - Updated - - -





δεν εχω ανησυχίες μη με χακεψουν (αν και μου εχει συμβει στο Υahoo σε 2 μαιλ προ 2FA)
Διαβασε πιιο πριν. Ολοι οι αλλοι ανησύχησαν που θεώρησαν οτι το μαιλ μπορει να ειναι αυθεντικό αν αναφερει ποσά και υπολοιπο λογαριαμου.Αν δεν παίρνεις σε μαιλ υπολοιπο λογαριαμου τοτε ξερεις αμεσα οτι ειναι σπαμ



Sorry αλλά η λύση σου για αυτό για εσένα είναι να μην λαμβάνεις email με το υπόλοιπο απο την τράπεζα;

Ο λόγος που εγώ εκανα την ερώτηση είναι πολύ απλός, αν αυτό που σου στέλνει το fake email ξέρει τον λογαριασμό σου και το υπόλοιπο σου αυτή την στιγμή, το να έχεις επιλέξει να μην σε ενημερώνει η τράπεζα για το υπόλοιπο πραγματικά δεν βοηθάει.

stamka
22-08-21, 13:25
Μάλλον εσύ το μπέρδεψες, οι συναλλαγές που κάνεις με την κάρτα είναι τα alerts

- - - Updated - - -



Sorry αλλά η λύση σου για αυτό για εσένα είναι να μην λαμβάνεις email με το υπόλοιπο απο την τράπεζα;



σορρυ αλλα ξαναειπα ΔΕΝ λαμβανω μαιλ με το υπολοιπο
Δεν συνεχιζω γιατι προφανος δεν θελεις να καταλαβεις
Κανε οτι νομιζεις Εγω δεν εχω κανενα προβλημα. Αν θελεις υπολοιπο σε μαιλ τοτε καλα κανεις Ολα καλα. Εγω δεν θελω και δεν εχω. Ολα καλα

sdikr
22-08-21, 13:39
σορρυ αλλα ξαναειπα ΔΕΝ λαμβανω μαιλ με το υπολοιπο
Δεν συνεχιζω γιατι προφανος δεν θελεις να καταλαβεις
Κανε οτι νομιζεις Εγω δεν εχω κανενα προβλημα. Αν θελεις υπολοιπο σε μαιλ τοτε καλα κανεις Ολα καλα. Εγω δεν θελω και δεν εχω. Ολα καλα


Μάλλον εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις, να επαναλάβω




Ο λόγος που εγώ εκανα την ερώτηση είναι πολύ απλός, αν αυτό που σου στέλνει το fake email ξέρει τον λογαριασμό σου και το υπόλοιπο σου αυτή την στιγμή, το να έχεις επιλέξει να μην σε ενημερώνει η τράπεζα για το υπόλοιπο πραγματικά δεν βοηθάει.

BlueChris
22-08-21, 14:45
Μάλλον εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις, να επαναλάβω

:wall::wall::wall:

YAziDis
22-08-21, 17:30
Αφού έχει αθηναϊκές πινακίδες!

esquellot
27-08-21, 19:46
229781

Μόλις έλαβα αυτό. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !

stamka
27-08-21, 20:21
229781

Μόλις έλαβα αυτό. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !

το Yahoo δυστυχώς απο τετοια εινα πολυ ευάλωτο, εχω και εγω συχνα αλλα ευτυχώς δεν εχω σε καμια τραπεζα η σιτε για αγορες (στελνουν και λινκ με tracking για δηθεν δέματα) Yahoo οποτε ξερω σιγουρα οτι ειναι απάτη Στο gmail δεν εχω λαβει ποτε
Πάντως κανει μπαμ η διεύθυνση που σου εχει σταλει γιατι τελιωνει σε .fr

manoulamou
27-08-21, 20:21
Υπηρξε πανομοιοτυπο ΔΗΘΕΝ απο την Πειραιως (https://newsme.gr/trapeza-peiraios-terastia-apati-me-mail-ektakti-enimerosi/) αυτο τον μηνα, το ειχα παρει κι εγω, αλλά αφου ετσι κι αλλιως δεν ειχα ποτέ λογαριασμο εκει, μπηκε στα ανεπιθυμητα!
:twisted:

stamka
27-08-21, 20:27
Υπηρξε πανομοιοτυπο ΔΗΘΕΝ απο την Πειραιως (https://newsme.gr/trapeza-peiraios-terastia-apati-me-mail-ektakti-enimerosi/) αυτο τον μηνα, το ειχα παρει κι εγω, αλλά αφου ετσι κι αλλιως δεν ειχα ποτέ λογαριασμο εκει, μπηκε στα ανεπιθυμητα!
:twisted:

να υποθέσω σε Yahoo ?

manoulamou
27-08-21, 20:46
Μολις τωρα ειδα ενα email και καλα απο IBANK.GR πλην ομως απο (MHN KANETE KΛIK) https://tantsulahing.ee/cess262312877v/pcv
"Αγαπητέ πελάτη ,
Για να συμβάλουμε στην προσ τασία σας από τον κίνδυνο απάτης ή κατάχρησης,
ίσως έχουμε αποκλείσει προσ ωρινά το λογαριασμό σας επειδή παρατηρήσαμε κάποια ασυνήθιστη δραστηριότητα.
Κατανοούμε ότι αυτό μπορεί να είναι εκνευριστι κό, αλλά μπορούμε να σας βοηθήσουμε να καταργήσετε τον αποκλεισμό του λογαριασμού σας με μερικά βήματα."
:evil:

- - - Updated - - -

Τα μηνύματα αυτά συνήθως αναφέρουν ότι «έχει παρατηρηθεί ύποπτη δραστηριότητα στο λογαριασμό σας ή στην κάρτα σας» ή
ότι ο «λογαριασμός σας ή η κάρτα σας έχει κλειδωθεί ή απενεργοποιηθεί»
και παρακινούν τα υποψήφια θύματά τους να ακολουθήσουν τις οδηγίες που υπάρχουν σε κάποιο σύνδεσμο (link) ο οποίος βρίσκεται μέσα στο ίδιο το email ή SMS.

Δυστυχώς, ο σύνδεσμος αυτός οδηγεί σε πλαστή ιστοσελίδα (παρόμοια για παράδειγμα με αυτή της τράπεζάς τους) όπου ανυποψίαστα καταχωρούν τους κωδικούς του e-banking τους, τα στοιχεία των πιστωτικών τους καρτών και τους κωδικούς μίας χρήσης (OTP) τα οποία υποκλέπτουν οι απατεώνες για να μπορέσουν να πραγματοποιήσουν παράνομες μεταφορές χρημάτων και αγορές αγαθών μέσω διαδικτύου, χρεώνοντας τους λογαριασμούς των θυμάτων τους. (https://m.naftemporiki.gr/story/1713186/oi-pio-suxnes-diadiktuakes-apates-ti-prepei-na-prosexoun-oi-polites)

BlueChris
27-08-21, 22:58
Χαλαρώστε όλοι και απλά προσέχετε εσείς και να τα λέτε στους γνωστούς σας να προσέχουν από που έρχεται το email. Αυτό είναι το ποιο σημαντικό και δεν θα την πατάει ποτέ και κανείς (εκτός φυσικά αν χακαριστεί τράπεζα αλλά εκεί θα υπάρξει μεγαλύτερο πρόβλημα από ένα mail).

Zus
28-08-21, 00:18
Yahoo ρε φίλε. Αν μου έλεγες ότι έχουν σταματήσει να προσφέρουν υπηρεσίες email μπορεί και να το πίστευα. :lol:

stamka
28-08-21, 10:29
Yahoo ρε φίλε. Αν μου έλεγες ότι έχουν σταματήσει να προσφέρουν υπηρεσίες email μπορεί και να το πίστευα. :lol:

το gmail εχει το αντίτιμο της παρακολούθησης απο παντου "Google" για να μπορει να κανει και τετοιο φιλτράρισμα. Ολα εχουν τα συν και πλην. Εγω επελεξα gmail πρν καμια 5ετια και δεν το μετανιωσα. Το Yahoo που ακομα εχω ειναι γεματο με μαιλ απο δηθεν τραπεζες και δηθεν δεματα απο αγορες που δεν εκανα... Πάντως εχω ενα διαφορετικό μαιλ που χρησιμοποιώ μονο σε τραπεζες, εφορια για να μην το δινω παντου

mzaf
28-08-21, 13:14
Μολις τωρα ειδα ενα email και καλα απο IBANK.GR πλην ομως απο (MHN KANETE KΛIK) https://tantsulahing.ee/cess262312877v/pcv
"Αγαπητέ πελάτη ,
Για να συμβάλουμε στην προσ τασία σας από τον κίνδυνο απάτης ή κατάχρησης,
ίσως έχουμε αποκλείσει προσ ωρινά το λογαριασμό σας επειδή παρατηρήσαμε κάποια ασυνήθιστη δραστηριότητα.
Κατανοούμε ότι αυτό μπορεί να είναι εκνευριστι κό, αλλά μπορούμε να σας βοηθήσουμε να καταργήσετε τον αποκλεισμό του λογαριασμού σας με μερικά βήματα."
:evil:

- - - Updated - - -

Τα μηνύματα αυτά συνήθως αναφέρουν ότι «έχει παρατηρηθεί ύποπτη δραστηριότητα στο λογαριασμό σας ή στην κάρτα σας» ή
ότι ο «λογαριασμός σας ή η κάρτα σας έχει κλειδωθεί ή απενεργοποιηθεί»
και παρακινούν τα υποψήφια θύματά τους να ακολουθήσουν τις οδηγίες που υπάρχουν σε κάποιο σύνδεσμο (link) ο οποίος βρίσκεται μέσα στο ίδιο το email ή SMS.

Δυστυχώς, ο σύνδεσμος αυτός οδηγεί σε πλαστή ιστοσελίδα (παρόμοια για παράδειγμα με αυτή της τράπεζάς τους) όπου ανυποψίαστα καταχωρούν τους κωδικούς του e-banking τους, τα στοιχεία των πιστωτικών τους καρτών και τους κωδικούς μίας χρήσης (OTP) τα οποία υποκλέπτουν οι απατεώνες για να μπορέσουν να πραγματοποιήσουν παράνομες μεταφορές χρημάτων και αγορές αγαθών μέσω διαδικτύου, χρεώνοντας τους λογαριασμούς των θυμάτων τους. (https://m.naftemporiki.gr/story/1713186/oi-pio-suxnes-diadiktuakes-apates-ti-prepei-na-prosexoun-oi-polites)

Έκανα κλικ,για να σου φύγει η απορία :p
Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

minas
28-08-21, 13:29
Έκανα κλικ,για να σου φύγει η απορία :p
Forbidden

You don't have permission to access this resource.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Μην μοιράζετε τα links και μην κάνετε κλικ, ακόμη κι αν δεν είστε ο αρχικός παραλήπτης.
Πολλά (όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο) σπαμάρουν με μεγαλύτερη επιμονή διευθύνσεις που ξέρουν ότι έχουν ανοίξει το κακόβουλο μήνυμα, ακόμη και αν δεν τους κορόιδεψαν.

aSMiLoN
28-08-21, 13:57
Μην μοιράζετε τα links και μην κάνετε κλικ, ακόμη κι αν δεν είστε ο αρχικός παραλήπτης.
Πολλά (όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο) σπαμάρουν με μεγαλύτερη επιμονή διευθύνσεις που ξέρουν ότι έχουν ανοίξει το κακόβουλο μήνυμα, ακόμη και αν δεν τους κορόιδεψαν.

Αυτο ακριβως, τους επιβεβαιωνετε οτι υπαρχει καποιος σε αυτη την διευθυνση που εστειλαν - αυτοι αγοραζουν λιστες email αλλα δε μπορουν να ελεγξουν αν ειναι αληθινες ή οχι. Πατωντας πανω στο λινκ επιβεβαιωνετε την ορθοτητα του email, οποτε εκει θα επιμεινουν περισσοτερο.

marvelx
28-08-21, 18:44
Yahoo ρε φίλε. Αν μου έλεγες ότι έχουν σταματήσει να προσφέρουν υπηρεσίες email μπορεί και να το πίστευα. :lol:

Το yahoo mail δεν θα πεθανει ποτε να ξερεις.
Καποια πραγματα, οπως πχ το hotmail, ετσι και το yahoo, ειναι 'ιστορια' και 'θρυλος' για το internet.
Μπορει να αλλαξει 500 χερια-ιδιοκτητες, αλλα παντα θα υπαρχει ενα yahoo και ενα hotmail, ισως απο τα παλια χρονια.

Και οπως ειπαν και προλαλλησαντες, επειδη δεν γουσταρω, οικειοθελως τουλαχιστον, να με 'κοιταζει' η google απο χιλιες γωνιες,
επιλεγω να διατηρω ως βασικο μου mail το yahoo, και εγω, και πολλοι αλλοι.

Zus
28-08-21, 18:45
Το διάβασα ήδη δύο φορές αυτό. Προκύπτει από κάπου πως η Yahoo δεν σκαναρει από κάθε πλευρά?

marvelx
28-08-21, 18:50
Το διάβασα ήδη δύο φορές αυτό. Προκύπτει από κάπου πως η Yahoo δεν σκαναρει από κάθε πλευρά?

Δεν ειπα οτι δεν σκαναρει.
Αλλα τουλαχιστον δεν ειναι το ιδιο διασυνδεδεμενη με τα παντα ολα, οπως η google.

Zus
28-08-21, 18:56
Δεν ειπα οτι δεν σκαναρει.
Αλλα τουλαχιστον δεν ειναι το ιδιο διασυνδεδεμενη με τα παντα ολα, οπως η google.

Οκ τότε fair enough.

Στη θέση σου πάντως δεν θα διάλεγα provider με βάση την ιστορία και το συναίσθημα.

stamka
28-08-21, 20:22
Το yahoo mail δεν θα πεθανει ποτε να ξερεις.
Καποια πραγματα, οπως πχ το hotmail, ετσι και το yahoo, ειναι 'ιστορια' και 'θρυλος' για το internet.
Μπορει να αλλαξει 500 χερια-ιδιοκτητες, αλλα παντα θα υπαρχει ενα yahoo και ενα hotmail, ισως απο τα παλια χρονια.

Και οπως ειπαν και προλαλλησαντες, επειδη δεν γουσταρω, οικειοθελως τουλαχιστον, να με 'κοιταζει' η google απο χιλιες γωνιες,
επιλεγω να διατηρω ως βασικο μου mail το yahoo, και εγω, και πολλοι αλλοι.

μαλλον δεν εχεις διαβασει ολα τα μαιλ που εατελνε η Yahoo για το σε ποσους μοιραζει πια τα στοιχεία σου, η επίσημη λιστα ειναι θαμμένη καπου αμα ψαξεις θα την βρεις Στην εχουν στειλει σιγουρα και την αποδεκτικες για να συνεχίζει να λειτουργει. Για το οτι εχαν χακαρει 3 billions accounts και δεν ειχε πει τιποτα δε σχολιαζω Αν θεωρεις οτι αυτα ειναι καλα για σενα και για τα μαιλ σου απο τραπεζες οκ. Η google τουλαχιστον φιλτραρει και τα σπαμ για τραπεζες κτλ ενω η yahoo τιποτα, μονο για διαφήμιση χρησιμοποιεί τα δεδομενα σου
ΑνΝ καποιος εχει λαβει ποτε τετοιο σπαμ απο τραπεζα σε gmail ας μας το πει ετσι απο περιεργια

jap
28-08-21, 20:31
Καλό το offtopic, όσο κακό είναι να έχεις το ΒΑΣΙΚΟ σου email σε gmail άλλο τόσο είναι να το έχεις και σε yahoo, outlook και τους προκατόχους τους. Υπάρχουν σοβαρότερες υπηρεσίες εκεί έξω που δεν πουλάν τα δεδομένα μας, προσέχουν περισσότερο πού και πώς τα φυλάνε, έχει συζητηθεί πάμπολλές φορές. Όποιον τον απασχολεί το θέμα, δεν θα πάθει τίποτα να δώσει και ένα ελάχιστο ποσό σε έναν σοβαρό provider, αν και υπάρχουν και δωρεάν σοβαροί.

mzaf
29-08-21, 10:04
Μην μοιράζετε τα links και μην κάνετε κλικ, ακόμη κι αν δεν είστε ο αρχικός παραλήπτης.
Πολλά (όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο) σπαμάρουν με μεγαλύτερη επιμονή διευθύνσεις που ξέρουν ότι έχουν ανοίξει το κακόβουλο μήνυμα, ακόμη και αν δεν τους κορόιδεψαν.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.Να είσαι σίγουρος πως δεν θα έκανα ποτέ κλικ,αν λάμβανα κάτι παρόμοιο.
Απο εκεί και πέρα,τέτοιου είδους σύνδεσμοι έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής-μέχρι να τσιμπήσουν κάποια θύματα-και μετά καταλήγουν dead links.

phantom77
30-08-21, 11:37
Πολλά (όχι απαραίτητα το συγκεκριμένο) σπαμάρουν με μεγαλύτερη επιμονή διευθύνσεις που ξέρουν ότι έχουν ανοίξει το κακόβουλο μήνυμα, ακόμη και αν δεν τους κορόιδεψαν.

Για αυτό πήρα μέσα σε 24 ώρες και δεύτερο μήνυμα δήθεν απο την iBank (όπου δεν έχω καν λογαριασμό :rolleyes: )

Στο Freemail αυτό (το Yahoo ακόμα δεν έχει κάτι)

manoulamou
30-08-21, 12:01
Κι εγω ξαναπηρα, χωρις να κανω κλικ στην ψευδη διευθυνση...
Τα εστειλα απ΄ευθειας στον φακελο Ανεπιθυμητα του freemail.gr οπως κανω ανεκαθεν με καθε αλλο παρομοιο!
:cool:
Δεν ειναι ο βασικος λογαριασμος μου αυτος, εχω και δυο- τρεις αλλους πασιγνωστους παροχους.

spiderman
05-09-21, 11:54
Γνωρίζει κανείς αν στην Εθνική μπορεί κάποιος να βγάλει πρόσθετη οικογενειακή πιστωτική κάρτα μέσα από το Internet;
Έχει μια διαδικασία online για να βγάλεις νέα πιστωτική κάρτα, αλλά δεν την έχω ακολουθήσει μέχρι τέλος για να δω αν μπορεί να βγει στο όνομα άλλου και να χαρακτηριστεί πρόσθετη οικογενειακή.

manoulamou
05-09-21, 13:57
Παντως τοσο στις γενικες πληροφοριες περι του Πώς θα την αποκτήσετε (https://www.nbg.gr/el/retail/cards/credit-cards/go-mastercard) - Αναλυτική Περιγραφή
οσο και στην εκδοση ΝΕΑΣ πιστωτικης (https://ibank.nbg.gr/web/#/cards#selection) μεσω ibank
αναφερεται εκδοση μεχρι 3 οικογενειακες...
:whistle:

Μοιραστείτε τα προνόμια της κάρτας Mastercard, με τους ανθρώπους που αγαπάτε! Χαρίστε σήμερα κιόλας σε έως 3 στα ενήλικα μέλη της οικογένειάς σας μια πρόσθετη κάρτα, ίδια με τη δική σας και απολαύστε όλοι μαζί τα πλεονεκτήματα που σας παρέχει.

spiderman
05-09-21, 14:18
Με την υποστήριξη που μίλησα μου είπαν να πάω σε κατάστημα (αν και δεν φάνηκαν πολύ σίγουροι).
Πάντως online δε με αφήνει να πάρω 2η ίδια κάρτα, μόνο διαφορετική. Οπότε υποθέτω (αφού οι πρόσθετες οικογενειακές είναι ίδιες με την βασική) δεν γίνεται.

manoulamou
05-09-21, 20:22
Εφ΄οσον δεν μπορεις να πας αυτοπροσωπως τοτε
ειτε συμπληρωσε μια φορμα επικοινωνιας (https://www.nbg.gr/el/contact/contact-form) με ολα τα στοιχεια που σε ενδιαφερουν
ειτε εαν εχεις τηλεφωνο σε καταστημα με το οποιο συνεργαζεσαι ή ειναι σχετικα κοντα σου, ρωτησε τους ΙΣΩΣ ξερουν καλυτερα...
:hmm:

lewton
06-09-21, 09:43
Στη Γερμανία ισχύει το ανάποδο, αυτοί τα κάνουν όλα ηλεκτρονικά και αν τους πω να πάω σε κατάστημα για να κάνω δουλειά θα με κοιτούν σαν εξωγήινο.
Αυτό από εποχές προ COVID, δεν είναι λόγω των μέτρων προστασίας.

manoulamou
06-09-21, 09:54
Εδω ειναι Βαλκανια, δεν ειναι παιξε - γελασε.
Μιλαμε για διαφορετικη νοοοτροπια, επιπεδο, οργανωση στη Γερμανια
οχι μονον των τραπεζων αλλά κρατους και πολιτων γενικοτερα, απο τον περασμενο αιωνα!

lewton
06-09-21, 10:28
Εδω ειναι Βαλκανια, δεν ειναι παιξε - γελασε.
Μιλαμε για διαφορετικη νοοοτροπια, επιπεδο, οργανωση στη Γερμανια
οχι μονον των τραπεζων αλλά κρατους και πολιτων γενικοτερα, απο τον περασμενο αιωνα!

Συνολικά η Γερμανία δεν είναι ολόκληρη στον 21ο αιώνα, πολλά κομμάτια της είχαν μείνει στον 20ο και στον 19ο και αναγκαστικά λόγω COVID ήρθαν στο σήμερα.
Αλλά οι τράπεζες τα καταστήματα τα είχαν εδώ και πολλά χρόνια υποβιβάσει σε ρόλο πωλήσεων μόνο και υποστήριξης πελατών που πληρώνουν έξτρα (μηνιαίο πάγιο) για την εξυπηρέτηση σε κατάστημα, κυρίως ανθρώπων μεγάλης ηλικίας που δεν έχουν τη δυνατότητα ή την όρεξη να μάθουν τα online εργαλεία.

Για εμένα που είχα προτιμήσει να μην πληρώνω τίποτα η εξυπηρέτηση σε κατάστημα δεν είναι καν επιλογή, το οποίο φυσικά το βλέπω ως θετικό γιατί έτσι είναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν άλλους τρόπους να κάνω τα πάντα.

runner70
07-09-21, 00:27
Στη Γερμανία ισχύει το ανάποδο, αυτοί τα κάνουν όλα ηλεκτρονικά και αν τους πω να πάω σε κατάστημα για να κάνω δουλειά θα με κοιτούν σαν εξωγήινο.
Αυτό από εποχές προ COVID, δεν είναι λόγω των μέτρων προστασίας.

Παντως απο σχολιο συγγενη μου που ζει στη Γερμανια μου ανεφερε τα χειροτερα αναφορικα με την DB. Εκτος του οτι εχουν απαρχαιωμενο web banking UI, το εχω δει και ειναι αθλιο-οι δικες μας ειναι πολυ μπροστα σε υπηρεσιες, μου λενε οτι πλεον για καθετι ζητανε την υπογραφη σου και εχει πεσει πολυ γραφειοκρατια. Την ειδαν Αμερικη και αυτοι με τις αγωγες και τις αποζημιωσεις και ετσι πλεον ζητανε διαρκως υπογραφες οτι εχεις ενημερωθει. Τουλαχιστον καποια καταστηματα δεχονται σκαναρισμενη υπογραφη. Αλλά πολλή χαρτούρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.