PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 [185] 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

spyridop
24-09-21, 22:29
Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την εφαρμογή myAlpha mobile μετά από την αναβάθμιση σε iOS 15;
Σε iPhone XR η εφαρμογή πάει να ανοίξει αλλά δεν…
Σήμερα, μετά από 4 ημέρες, έδωσε update της εφαρμογής η Alpha Bank και λύθηκε το πρόβλημα...

manoulamou
30-09-21, 18:54
Εξοφληση online των ΕΝΦΙΑ της οικογενειας με Debit Mastercard απ΄ευθειας μεσω ΑΑΔΕ.
Η πρωτη συναλλαγη προχωρησε χωρις κανενα θεμα, Συγκεντρωτική Εικόνα Ατομικών Ανοικτών Οφειλών εκτός Ρύθμισης / Συγκεντρωτική Εικόνα Ατομικών Ανοικτών Οφειλών εκτός Ρύθμισης - Δεν βρέθηκαν εγγραφές :oneup:
Στα επομενα δυο ... ΟΜΩΣ ... "Προβλημα επικοινωνιας με την Τραπεζα"
Μεσω ibank της Εθνικης βλεπω οτι εχουν δεσμευτει κανονικα τα ποσα, αλλά στην Προσωπ. Πληροφορηση
Συγκεντρωτική Εικόνα Ατομικών Ανοικτών Οφειλών εκτός Ρύθμισης 0,00€ Πληρωμή σε εκκρεμότητα
Συνολικό Ποσό Οφειλών εκτός ρύθμισης 0,00 € αλλά εμφανιζονται οι δοσεις κανονικα...

:what:

Ηρθε τελικο μηνυμα για την πρωτη πληρωμη που ετσι κι αλλιως εγινε μια χαρα...

- - - Updated - - -

ΛΗΞΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ μετα δυο σχεδον ωρες, τακτοποιηθηκαν οι πληρωμες πληρως, απο πλευρας Δημοσιου.
Ισως μαλλον μπορει να επεσε πολλη δουλεια και κρεμασε η διασυνδεση ΑΑΔΕ - Τραπεζων ή και εσωτερικα στην ιδια την ΑΑΔΕ!
:hmm:

zardoz
04-10-21, 11:28
Ερώτηση μπας και κάποιος εδώ το έχει ήδη κάνει

Έχω στην ΕΘΝΙΚΗ λογαριασμό, debit card μισθοδοσίας, e-banking κλπ κλπ.

Η ερώτηση (δύο βασικά) είναι η εξής (πριν δοκιμάσω να το κάνω).

Βλέπω ότι στην εφαρμογή της Εθνικής, μπορώ να δημιουργήσω νέο λογαριασμό

1. Είναι εύκολο το άνοιγμα στην εφαρμογή ? ή υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσει ανοησίες (όπως πχ videoκλήση) ?

2. Μπορώ να αποσυνδέσω μόνο αυτό το ΝΕΟ λογαριασμό από την debit card ?

Ευχαριστώ

sdikr
04-10-21, 11:58
Το 2ο δεν σου δίνει επιλογή για αλλαγή απο το webbanking μόνο απο τηλέφωνο.
για το 1 δεν έχω δοκιμάσει σε nbg, σε άλλες όμως απλά ανοίγεις λογαριασμό δεν ζητάει βιντεο κλπ απο την στιγμή που έχεις id πελάτη

goku
04-10-21, 12:36
Ερώτηση μπας και κάποιος εδώ το έχει ήδη κάνει

Έχω στην ΕΘΝΙΚΗ λογαριασμό, debit card μισθοδοσίας, e-banking κλπ κλπ.

Η ερώτηση (δύο βασικά) είναι η εξής (πριν δοκιμάσω να το κάνω).

Βλέπω ότι στην εφαρμογή της Εθνικής, μπορώ να δημιουργήσω νέο λογαριασμό

1. Είναι εύκολο το άνοιγμα στην εφαρμογή ? ή υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσει ανοησίες (όπως πχ videoκλήση) ?

2. Μπορώ να αποσυνδέσω μόνο αυτό το ΝΕΟ λογαριασμό από την debit card ?

Ευχαριστώ

Εγώ είχα ανοίξει 2ο λογαριασμό από το e-banking της Εθνικής κυριολεκτικά εντός μερικών λεπτών. Δεν ζήτησε τίποτα. Επίσης μέσα από το e-banking μπορώ να αλλάξω ότι θέλω από τις κάρτες, μεταξύ των οποίων και να τις αποσυνδέσω ή να τις συνδέσω με όποιο λογαριασμό θέλω.

zardoz
04-10-21, 13:23
Εγώ είχα ανοίξει 2ο λογαριασμό από το e-banking της Εθνικής κυριολεκτικά εντός μερικών λεπτών. Δεν ζήτησε τίποτα. Επίσης μέσα από το e-banking μπορώ να αλλάξω ότι θέλω από τις κάρτες, μεταξύ των οποίων και να τις αποσυνδέσω ή να τις συνδέσω με όποιο λογαριασμό θέλω.

:oneup: Ευχαριστώ !

KostakisK
05-10-21, 10:46
Eurobank Visa
Τις έχουν βάλει στο gpay, μια ενημέρωση στην εφαρμογή αρκεί

runner70
07-10-21, 12:52
Eurobank Visa
Τις έχουν βάλει στο gpay, μια ενημέρωση στην εφαρμογή αρκεί

Αρα Alpha και Eurobank έως τώρα. H Πειραίως που μιλησα μαζι τους, το παίζει ανήξερη για την ώρα.

KostakisK
07-10-21, 22:33
https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/twra-oi-kartes-tis-trapezas-peiraios-sto-apple-pay

KostakisK
09-10-21, 23:43
Απο την Eurobank:

Σημαντική ενημέρωση
ΝΕΟ Εξαπάτηση μέσω αγγελιών (συνήθως στο διαδίκτυο) για αγορά/πώληση αγαθών

Επιτήδειοι τηλεφωνούν σε ανυποψίαστους πολίτες και με πρόφαση ότι ενδιαφέρονται να αγοράσουν άμεσα το προς πώληση προϊόν, ζητούν από τα θύματα τους να τους δώσουν είτε τα στοιχεία της κάρτας τους είτε τους κωδικούς του e-banking τους και τους κωδικούς μίας χρήσης (OTP) που λαμβάνουν εκείνη την στιγμή στο κινητός τους ώστε δήθεν να τους καταθέσουν/βάλουν τα χρήματα.

Άλλες φορές οι ίδιοι οι επιτήδειοι αναρτούν αγγελίες στο διαδίκτυο για δήθεν πώληση προϊόντων και εξαπατούν τους υποψήφιους αγοραστές, οι οποίοι αποστέλλουν τα χρήματα, χωρίς όμως ποτέ μετά να παραλάβουν αυτό που αγοράσανε.

Άλλες φορές πάλι οι ανυποψίαστοι πολίτες, ως πωλητές, πείθονται από τους δράστες ότι :

είτε έχουν ήδη εξοφληθεί για το προϊόν που πούλησαν, κυρίως με το να τους επιδεικνύουν πλαστή βεβαίωση μεταφοράς εμβασμάτων.
είτε ότι δήθεν εκ παραδρομής τους έχουν καταθέσει μεγαλύτερο χρηματικό ποσό και ζητούν την επιστροφή της διαφοράς. Συνήθως ισχυρίζονται ότι κατά την πληκτρολόγηση του ποσού «πάτησαν κατά λάθος» ένα μηδενικό παραπάνω και αντί π.χ. για 800 ευρώ κατέθεσαν 8.000. Και σε αυτή την περίπτωση για να αποδείξουν τον ισχυρισμό τους, αποστέλλουν πλαστό αποδεικτικό της κατάθεσης χρημάτων.
Τι πρέπει να προσέχετε

Μην αποκαλύπτετε για κανέναν λόγο (ακόμη και με την πρόφαση ότι έτσι θα μπορέσουν να σας καταθέσουν τα χρήματα) σε τρίτους τους κωδικούς πρόσβασής σας στο e-banking, τους κωδικούς μίας χρήσης (OTP) που λαμβάνετε μέσω SMS/Viber, τα στοιχεία της κάρτας σας καθώς και τα προσωπικά και οικονομικά σας στοιχεία. Αρκεί να τους δώσετε μόνο τον λογαριασμό IBAN σας.
Να ελέγχετε την κίνηση των λογαριασμών σας στο e-Banking για το ακριβές ποσό το οποίο σας έχει πιστωθεί από τον αγοραστή. Μην βασίζεστε μόνο σε τυχόν αποδείξεις κατάθεσης που σας προσκομίζει ο αγοραστής.

makfil
10-10-21, 07:17
Απο την Eurobank:

Σημαντική ενημέρωση
ΝΕΟ Εξαπάτηση μέσω αγγελιών (συνήθως στο διαδίκτυο) για αγορά/πώληση αγαθών

Επιτήδειοι τηλεφωνούν σε ανυποψίαστους πολίτες και με πρόφαση ότι ενδιαφέρονται να αγοράσουν άμεσα το προς πώληση προϊόν, ζητούν από τα θύματα τους να τους δώσουν είτε τα στοιχεία της κάρτας τους είτε τους κωδικούς του e-banking τους και τους κωδικούς μίας χρήσης (OTP) που λαμβάνουν εκείνη την στιγμή στο κινητός τους ώστε δήθεν να τους καταθέσουν/βάλουν τα χρήματα.

Άλλες φορές οι ίδιοι οι επιτήδειοι αναρτούν αγγελίες στο διαδίκτυο για δήθεν πώληση προϊόντων και εξαπατούν τους υποψήφιους αγοραστές, οι οποίοι αποστέλλουν τα χρήματα, χωρίς όμως ποτέ μετά να παραλάβουν αυτό που αγοράσανε.

Άλλες φορές πάλι οι ανυποψίαστοι πολίτες, ως πωλητές, πείθονται από τους δράστες ότι :

είτε έχουν ήδη εξοφληθεί για το προϊόν που πούλησαν, κυρίως με το να τους επιδεικνύουν πλαστή βεβαίωση μεταφοράς εμβασμάτων.
είτε ότι δήθεν εκ παραδρομής τους έχουν καταθέσει μεγαλύτερο χρηματικό ποσό και ζητούν την επιστροφή της διαφοράς. Συνήθως ισχυρίζονται ότι κατά την πληκτρολόγηση του ποσού «πάτησαν κατά λάθος» ένα μηδενικό παραπάνω και αντί π.χ. για 800 ευρώ κατέθεσαν 8.000. Και σε αυτή την περίπτωση για να αποδείξουν τον ισχυρισμό τους, αποστέλλουν πλαστό αποδεικτικό της κατάθεσης χρημάτων.
Τι πρέπει να προσέχετε

Μην αποκαλύπτετε για κανέναν λόγο (ακόμη και με την πρόφαση ότι έτσι θα μπορέσουν να σας καταθέσουν τα χρήματα) σε τρίτους τους κωδικούς πρόσβασής σας στο e-banking, τους κωδικούς μίας χρήσης (OTP) που λαμβάνετε μέσω SMS/Viber, τα στοιχεία της κάρτας σας καθώς και τα προσωπικά και οικονομικά σας στοιχεία. Αρκεί να τους δώσετε μόνο τον λογαριασμό IBAN σας.
Να ελέγχετε την κίνηση των λογαριασμών σας στο e-Banking για το ακριβές ποσό το οποίο σας έχει πιστωθεί από τον αγοραστή. Μην βασίζεστε μόνο σε τυχόν αποδείξεις κατάθεσης που σας προσκομίζει ο αγοραστής.

Αυτή είναι η παλαιότερη απάτη, από τότε που κυκλοφόρησε το ίντερνετ σε ευρεία χρήση και λέγεται "Νιγηριανή απάτη". επειδή οι πρώτοι διαδάξαντες ήταν Νιγηριανοί.

Δυστυχώς, όσο υπάρχουν ευκολόπιστοι πωλητές, οι απατεώνες θα εξακολουθούν να βρίσκουν θύματα, που ψαρεύουν από αγγελίες πώλησης κάθε είδους. Θυμάμαι να πουλάει κάποιος βάρκα και να ρωτάει σε forum τι να κάνει, χωρίς να κάτσει να σκεφτεί γιατί ενδιαφέρεται κάποιος από την άλλη άκρη του πλανή για τη βάρκα του, το παλιό αυτ/τό του κλπ.

Gentoo
18-10-21, 09:59
Θέλω να κάνω μεταφορά ποσού από δικό μου λογαριασμό (eurobank), σε δικό μου λογαριασμό (alpha), μέσω IRIS.

Είναι εφικτό;

Όταν πάω να κάνω αποστολή μέσω της eurobank (paf), δεν μου ζητάει σε ποια τράπεζα να τα στείλω.

Πώς θα γίνει η αποστολή εκεί που θέλω;

Εικάζω πως μπορώ να κάνω accept τα χρήματα μέσω της alpha, αλλά επειδή δεν είμαι βέβαιος ότι γίνεται έτσι, θα ήθελα τη βοήθεια όσων χρησιμοποιούν την υπηρεσία.

Επίσης, από χρεώσεις πώς είναι;

Συμφέρει περισσότερο σε σχέση με κλασικό έμβασμα (OUR);

Η μεταφορά γίνεται άμεσα;

aSMiLoN
18-10-21, 12:24
Θέλω να κάνω μεταφορά ποσού από δικό μου λογαριασμό (eurobank), σε δικό μου λογαριασμό (alpha), μέσω IRIS.

Είναι εφικτό;

Όταν πάω να κάνω αποστολή μέσω της eurobank (paf), δεν μου ζητάει σε ποια τράπεζα να τα στείλω.

Πώς θα γίνει η αποστολή εκεί που θέλω;

Εικάζω πως μπορώ να κάνω accept τα χρήματα μέσω της alpha, αλλά επειδή δεν είμαι βέβαιος ότι γίνεται έτσι, θα ήθελα τη βοήθεια όσων χρησιμοποιούν την υπηρεσία.

Επίσης, από χρεώσεις πώς είναι;

Συμφέρει περισσότερο σε σχέση με κλασικό έμβασμα (OUR);

Η μεταφορά γίνεται άμεσα;

Εγω κανω κατι αναλογο απο την Εθνικη προς Alpha μεσω mobile IRIS. Αν εχεις δηλωμενο το ιδιο κινητο και στις 2 τραπεζες, μπες στην mobile εφαρμογη της Alpha και δηλωσε εκει πως θες να ειναι ο εισερχομενος IRIS λογαριασμος σου και αποθηκευσε τις αλλαγες. Στο mobile app τωρα της αλλης τραπεζας πρεπει να φαινεται σχεδον αμεσως την αλλαγη - στην Εθνικη οταν παω να στειλω στο κινητο μου μου εμφανιζει 2 επιλογες, αποστολη σε Εθνικη Τραπεζα και αποστολη σε IRIS. Επιλεγοντας το δευτερο τα χρηματα πανε (εως 500/€ την ημερα) χωρις καποια αλλη χρεωση στην Alpha σχεδον αμεσα.

Εννοειται πως ειναι πιο απλο αν εχεις 2 κινητα, δηλωνεις διαφορετικο σε καθε τραπεζα και στελνεις χρηματα μεσω IRIS στο κινητο που αντιστοιχει σε καθε τραπεζα.

Gentoo
18-10-21, 12:26
Εγω κανω κατι αναλογο απο την Εθνικη προς Alpha μεσω mobile IRIS. Αν εχεις δηλωμενο το ιδιο κινητο και στις 2 τραπεζες, μπες στην mobile εφαρμογη της Alpha και δηλωσε εκει πως θες να ειναι ο εισερχομενος IRIS λογαριασμος σου και αποθηκευσε τις αλλαγες. Στο mobile app τωρα της αλλης τραπεζας πρεπει να φαινεται σχεδον αμεσως την αλλαγη - στην Εθνικη οταν παω να στειλω στο κινητο μου μου εμφανιζει 2 επιλογες, αποστολη σε Εθνικη Τραπεζα και αποστολη σε IRIS. Επιλεγοντας το δευτερο τα χρηματα πανε (εως 500/€ την ημερα) χωρις καποια αλλη χρεωση στην Alpha σχεδον αμεσα.

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Τελικά το ρίσκαρα και το έκανα έτσι όπως το εξηγείς κι εσύ. Χρεώθηκα 0,50€ από τη eurobank για μεταφορά ποσού 100€ και εμφανίστηκε το ποσό απευθείας στον λογαριασμό που δήλωσα ως εισερχόμενο στην alpha.

Πολύ απλό και άμεσο το IRIS. Θα το χρησιμοποιώ.

Έκανα μία μεταφορά ποσού την Παρασκευή από euro σε alpha με το κλασικό έμβασμα και ακόμα δεν έχουν εμφανιστεί τα χρήματα (μεσολαβούσε και ΣΚ βέβαια)...

Chingachgook
18-10-21, 13:19
Εγω κανω κατι αναλογο απο την Εθνικη προς Alpha μεσω mobile IRIS. Αν εχεις δηλωμενο το ιδιο κινητο και στις 2 τραπεζες, μπες στην mobile εφαρμογη της Alpha και δηλωσε εκει πως θες να ειναι ο εισερχομενος IRIS λογαριασμος σου και αποθηκευσε τις αλλαγες. Στο mobile app τωρα της αλλης τραπεζας πρεπει να φαινεται σχεδον αμεσως την αλλαγη - στην Εθνικη οταν παω να στειλω στο κινητο μου μου εμφανιζει 2 επιλογες, αποστολη σε Εθνικη Τραπεζα και αποστολη σε IRIS. Επιλεγοντας το δευτερο τα χρηματα πανε (εως 500/€ την ημερα) χωρις καποια αλλη χρεωση στην Alpha σχεδον αμεσα.

Εννοειται πως ειναι πιο απλο αν εχεις 2 κινητα, δηλωνεις διαφορετικο σε καθε τραπεζα και στελνεις χρηματα μεσω IRIS στο κινητο που αντιστοιχει σε καθε τραπεζα.

Αραιά και που στέλνω και εγώ - ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για τις πληροφορίες! :oneup:

EnDLess
18-10-21, 15:44
Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο από Πειραιώς σε εθνικη;;; δεν τα ήξερα αυτά τα κόλπα...

aSMiLoN
18-10-21, 15:58
Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο από Πειραιώς σε εθνικη;;; δεν τα ήξερα αυτά τα κόλπα...

Ρυθμισε μεσα απο τo app της Εθνικης τον λογαριασμο που θες να λαμβανει πληρωμενες μεσω IRIS (Προφιλ > Ρυθμισεις > Μεταφορες με κινητο) και απο το app της Πειραιως επελεξε Νεα συναλλαγη > IRIS 24/7 και στειλε τα στο κινητο σου.


Το μονο που πρεπει να προσεξετε περιοδικα ειναι αν ο εισερχομενος λογαριασμος ειναι εκει που τον θελετε, καμια φορα τα app παιρνουν "πρωτοβουλια" και τον γυρνανε στο δικο τους. Δε χανετε κατι αν στειλετε χρηματα στον εαυτο σας στην ιδια τραπεζα, μου εχει τυχει, απλα κανει 1-2 λεπτα παραπανω για να σου πει οτι ολοκληρωθηκε η συναλλαγη και σου "τρωει" απο το υπολοιπο των 500€/ημερα.

EnDLess
18-10-21, 15:59
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μόλις είδα ότι η πειραιως χρεώνει το iris 2.5 euro....

Gentoo
18-10-21, 16:17
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μόλις είδα ότι η πειραιως χρεώνει το iris 2.5 euro....

Τόσο πάνω κάτω θα χρεωθείς αν στείλεις το κλασικό έμβασμα με επιλογή OUR. Με τη μόνη διαφορά πως το IRIS είναι άμεσο σε σχέση με το κλασικό, οπότε αξίζει πιστεύω.

Manolis_karas
20-10-21, 20:28
Υπάρχει τρόπος να αλλάξει ο έξτρα τριψήφιος κωδικός που ζητούν οι πιστωτικές κάρτες της ALPHA BANK από το e-banking ή είναι απαραίτητη η παρουσία στο κατάστημα της τράπεζας;
Ευχαριστώ.

aSMiLoN
20-10-21, 20:50
Υπάρχει τρόπος να αλλάξει ο έξτρα τριψήφιος κωδικός που ζητούν οι πιστωτικές κάρτες της ALPHA BANK από το e-banking ή είναι απαραίτητη η παρουσία στο κατάστημα της τράπεζας;
Ευχαριστώ.

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα αν ενεργοποιησεις τις εγκρισεις απο το mobile app δε θα χρειαζεται να δινεις τον 3ψηφιο αλλα εγκρινεις απευθειας απο την εφαρμογη.

user2163
20-10-21, 21:26
Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα αν ενεργοποιησεις τις εγκρισεις απο το mobile app δε θα χρειαζεται να δινεις τον 3ψηφιο αλλα εγκρινεις απευθειας απο την εφαρμογη.

Ισχύει ναι.

netman
21-10-21, 01:07
αυτές οι εγκρίσεις από που δίνονται;
Από το app ή απο το ebanking ? Ή από αλλού;

YAziDis
21-10-21, 01:35
αυτές οι εγκρίσεις από που δίνονται;
Από το app ή απο το ebanking ? Ή από αλλού;

Έρχεται push notification από το app, όπου σε ενημερώνει ποιος ζητάει τα λεφτά (το όνομα του καταστήματος) και το ποσό που ζητάει, και εσυ πατάς έγκριση ή όχι

Manolis_karas
22-10-21, 19:22
Για χρηματικές συναλλαγές χρησιμοποιώ αποκλειστικά τον Η/Υ.

YAziDis
22-10-21, 19:23
Για χρηματικές συναλλαγές χρησιμοποιώ αποκλειστικά τον Η/Υ.

Και επιβεβαιώνεις τις συναλλαγές σου με το extra pin που σου έρχεται με μήνυμα.
Και το push notification να ενεργοποιήσεις, και πάλι θα χρησιμοποιήσεις το κινητό σου για να επιβεβαιώσεις τη συναλλαγή.

Κοινώς πρακτικά είναι το ίδιο και τ'αυτό.

Manolis_karas
22-10-21, 19:32
Ευχαριστώ

dimitri_ns
22-10-21, 19:35
Και επιβεβαιώνεις τις συναλλαγές σου με το extra pin που σου έρχεται με μήνυμα.
Και το push notification να ενεργοποιήσεις, και πάλι θα χρησιμοποιήσεις το κινητό σου για να επιβεβαιώσεις τη συναλλαγή.

Κοινώς πρακτικά είναι το ίδιο και τ'αυτό.

Μόνο που δεν μεσολαβεί το τρύπιο λογισμικό της google

Δεν είναι το ίδιο και το αυτό, εκτός αν έτσι νομίζετε :p

YAziDis
22-10-21, 19:52
Μόνο που δεν μεσολαβεί το τρύπιο λογισμικό της google

Δεν είναι το ίδιο και το αυτό, εκτός αν έτσι νομίζετε :p

Με την ίδια λογική, στο ίδιο λογισμικό της google θα πάει και ο κωδικός μέσω Viber ή SMS.

dimitri_ns
22-10-21, 20:24
Με την ίδια λογική, στο ίδιο λογισμικό της google θα πάει και ο κωδικός μέσω Viber ή SMS.

Και εσύ έμαθες ένα 6ψήφιο κωδικό.
Που θα τον χρησιμοποιήσεις τα επόμενα 5 λεπτά ?
Σιγά τα ωά :)

minas
22-10-21, 20:25
Μόνο που δεν μεσολαβεί το τρύπιο λογισμικό της google

Δεν είναι το ίδιο και το αυτό, εκτός αν έτσι νομίζετε :p

Το πρωτόκολλο SMS είναι σημαντικά περισσότερο τρύπιο από οποιοδήποτε authenticator για OTP.

YAziDis
22-10-21, 20:59
Και εσύ έμαθες ένα 6ψήφιο κωδικό.
Που θα τον χρησιμοποιήσεις τα επόμενα 5 λεπτά ?
Σιγά τα ωά :)

Παραλογίζεσαι. Αν βάλουμε ένα υποθετικό σενάριο όπου σου έχουν κλέψει αρχικά τους κωδικούς, και εν συνέχεια και το κινητό, θα πρέπει να μπορούν να το ξεκλειδώσουν με είτε Face ID είτε με δαχτυλίδι αποτύπωμα για να έχουν πρόσβαση στην εφαρμογή της Alpha Bank για να μπορέσουν να δώσουν έγκριση ακόμα και για login στην υπηρεσία μέσω web.
Αν τυχόν έχεις αυθεντικοποιηση μέσω γραπτού μηνύματος, φτάνει ακόμα και να σου έχουν κάνει SIM swap για να έχουν πρόσβαση στα μηνύματα, εκτός φυσικά και από την ίδια κλοπή του κινητού του ίδιου.
Btw, ακόμα και αν ενεργοποιήσεις το push, σου βγάζει επιλογή μετά από 1 λεπτό νομίζω αν θέλεις να σου έρθει κωδικός και με γραπτό μήνυμα.

- - - Updated - - -

Α, και επίσης, στο χειρότερο σενάριο όπου μου έχουν κάνει sim swap, εφόσον έχω ενεργοποιημένο το push notification, πρώτα θα μου έρθει σε εμένα ένα push για να μπορέσουν είτε να μπούνε στο ebanking όπου θα πρέπει να δώσω πρόσβαση, είτε να κάνω έγκριση συναλλαγής προτού περάσει το 1 λεπτό για να μπορέσουν να στείλουν κωδικό sms/viber, όποτε στην χειρότερη έχω και 1 λεπτό να αντιδράσω. Στην περίπτωση όμως που δουλεύω μόνο με extra pin, απευθείας τον παίρνουν και τον περνάνε είτε για πρόσβαση, είτε για έγκριση συναλλαγής.

dimitri_ns
23-10-21, 01:09
Παραλογίζεσαι. Αν βάλουμε ένα υποθετικό σενάριο όπου σου έχουν κλέψει αρχικά τους κωδικούς, και εν συνέχεια και το κινητό, θα πρέπει να μπορούν να το ξεκλειδώσουν με είτε Face ID είτε με δαχτυλίδι αποτύπωμα για να έχουν πρόσβαση στην εφαρμογή της Alpha Bank για να μπορέσουν να δώσουν έγκριση ακόμα και για login στην υπηρεσία μέσω web.
Αν τυχόν έχεις αυθεντικοποιηση μέσω γραπτού μηνύματος, φτάνει ακόμα και να σου έχουν κάνει SIM swap για να έχουν πρόσβαση στα μηνύματα, εκτός φυσικά και από την ίδια κλοπή του κινητού του ίδιου.
Btw, ακόμα και αν ενεργοποιήσεις το push, σου βγάζει επιλογή μετά από 1 λεπτό νομίζω αν θέλεις να σου έρθει κωδικός και με γραπτό μήνυμα.

- - - Updated - - -

Α, και επίσης, στο χειρότερο σενάριο όπου μου έχουν κάνει sim swap, εφόσον έχω ενεργοποιημένο το push notification, πρώτα θα μου έρθει σε εμένα ένα push για να μπορέσουν είτε να μπούνε στο ebanking όπου θα πρέπει να δώσω πρόσβαση, είτε να κάνω έγκριση συναλλαγής προτού περάσει το 1 λεπτό για να μπορέσουν να στείλουν κωδικό sms/viber, όποτε στην χειρότερη έχω και 1 λεπτό να αντιδράσω. Στην περίπτωση όμως που δουλεύω μόνο με extra pin, απευθείας τον παίρνουν και τον περνάνε είτε για πρόσβαση, είτε για έγκριση συναλλαγής.

Και κωδικούς και κινητό :)
Και που να μπουκάρουν σπίτι την ώρα που κοιμάμαι.
Με καθίζουν στον υπολογιστή και τα κάνω μόνος μου :)

Gentoo
23-10-21, 02:39
Και κωδικούς και κινητό :)
Και που να μπουκάρουν σπίτι την ώρα που κοιμάμαι.
Με καθίζουν στον υπολογιστή και τα κάνω μόνος μου :)



Πόσο μ'αρέσουν αυτά τα sci-fi σενάρια που καταφέρνουν και κάνουν SIM swap, κλέβουν κινητά, pc, κλπ και σου αδειάζουν όλους τους λογαριασμούς... :lol:

Πολύ θα ήθελα ΕΝΑ έστω link με τέτοιο περιστατικό. Γιατί είναι κάτι που γίνεται πολύ συχνά και το παθαίνουν πολλοί χρήστες android/iOS...

EnDLess
23-10-21, 15:14
Υπάρχει κάπου συγκριτικό με τις χρεώσεις iris των τραπεζών;;; διότι μου φαίνεται πως υπάρχουν αποκλίσεις μεταξύ τους.

manoulamou
23-10-21, 16:34
Η χρεωση μεσω IRIS διαφερει αναλογα τον τροπο που γινεται και το μεταφερομενο ποσο.
https://www.moneyonline.gr/news/emvasmata-os-500-euro-dorean-i-me-elachisto-kostos-to-kolpo-gia-kourema-tis-promithias/
https://money-market.gr/metafora-xrhmatwn-apo-trapeza-se-trapeza-erwthseis-kai-apanthseis/
https://www.capital.gr/epixeiriseis/3536238/oi-pliromes-apo-kinito-se-kinito-kerdizoun-kai-tin-elliniki-agora

EnDLess
23-10-21, 18:29
Πειραιώς -> έως 50€ χρέωση 0,05, από 50,01 έως 500€ χρέωση 0,50€ (https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_04-10-2021.pdf)
Eurobank -> έως 30€ δωρεάν, από 30 έως 100€ χρέωση 0,50€, από 100 έως 500€ χρέωση 1,20€ (https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf)
Alpha -> χρέωση 1€ δωρεάν (https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1)
Εθνική -> δωρεάν (https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1 %CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD[2]/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf)

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη.
Επίσης προσοχή, πειραιώς iris μέσω winbank χρέωση 2.50€ αλλά μέσω κινητού όπως τα γράφω επάνω.
Το ίδιο και εθνική όπου έχει 1€ χρέωση από web και από εφαρμογή κινητού δωρεάν.

user2163
23-10-21, 18:57
Πειραιώς -> έως 50€ χρέωση 0,05, από 50,01 έως 500€ χρέωση 0,50€ (https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_04-10-2021.pdf)
Eurobank -> έως 30€ δωρεάν, από 30 έως 100€ χρέωση 0,50€, από 100 έως 500€ χρέωση 1,20€ (https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf)
Alpha -> χρέωση 1€ (https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1)
Εθνική -> δωρεάν (https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1 %CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD[2]/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf)

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη.
Επίσης προσοχή, πειραιώς iris μέσω winbank χρέωση 2.50€ αλλά μέσω κινητού όπως τα γράφω επάνω.
Το ίδιο και εθνική όπου έχει 1€ χρέωση από web και από εφαρμογή κινητού δωρεάν.

Το alpha χρέωση 1€ είναι μέσα από το web.
Από το κινητό που λειτουργεί 24/7 δεν έχει χρέωση.

EnDLess
23-10-21, 19:03
Ευχαριστώ το διόρθωσα

kiliodoylos
23-10-21, 19:44
Πειραιώς -> έως 50€ χρέωση 0,05, από 50,01 έως 500€ χρέωση 0,50€ (https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_04-10-2021.pdf)
Eurobank -> έως 30€ δωρεάν, από 30 έως 100€ χρέωση 0,50€, από 100 έως 500€ χρέωση 1,20€ (https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf)
Alpha -> χρέωση 1€ δωρεάν (https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1)
Εθνική -> δωρεάν (https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1 %CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD[2]/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf)

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη.
Επίσης προσοχή, πειραιώς iris μέσω winbank χρέωση 2.50€ αλλά μέσω κινητού όπως τα γράφω επάνω.
Το ίδιο και εθνική όπου έχει 1€ χρέωση από web και από εφαρμογή κινητού δωρεάν.




δηλαδη απο πειραιως σε εθνικη (δικοι μου λογαριασμοι) ισχυουν οι παραπανω χρεωσεις?

user2163
23-10-21, 19:48
δηλαδη απο πειραιως σε εθνικη (δικοι μου λογαριασμοι) ισχυουν οι παραπανω χρεωσεις?

Ναι από πειραιώς έχει χρέωση(η πειραιώς).
Με μία έννοια όταν έχεις χρήματα στην alpha ή στην εθνική είναι πιο ελεύθερα για μεταφορά μέσω iris μιας και δεν σε χρεώνουν.

atrias
23-10-21, 22:30
Πειραιώς -> έως 50€ χρέωση 0,05, από 50,01 έως 500€ χρέωση 0,50€ (https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_04-10-2021.pdf)
Eurobank -> έως 30€ δωρεάν, από 30 έως 100€ χρέωση 0,50€, από 100 έως 500€ χρέωση 1,20€ (https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf)
Alpha -> χρέωση 1€ δωρεάν (https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1)
Εθνική -> δωρεάν (https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1 %CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD[2]/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf)

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη.
Επίσης προσοχή, πειραιώς iris μέσω winbank χρέωση 2.50€ αλλά μέσω κινητού όπως τα γράφω επάνω.
Το ίδιο και εθνική όπου έχει 1€ χρέωση από web και από εφαρμογή κινητού δωρεάν.

αυτή η Πειραιώς... και του αγγέλου της νερό να δώσει λεφτά θα του ζητήσει :p

Έχει όμως ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα για πληρωμές λογαριασμών, το ΕξόφΛΥΣΗ (https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/paketo-pliromon-exoflisi)
Αν και ακρίβυνε κι αυτό.
Μέχρι πριν λίγους μήνες κόστιζε 8 ευρώ το χρόνο για 100 πληρωμές.
Τώρα έχει 10 ευρώ το χρόνο για 50 πληρωμές.
Νομίζω όμως ότι ακόμα συμφέρει.
Εγώ που το είχα με την παλιά τιμή τώρα που λήγει έχω κάνει 33 πληρωμές (χοντρικά 3 το μήνα)

Παλιά είχα τις e-συνναλαγές της eurobank όσο το έδιναν δωρεάν

Έχει άλλη από τις μεγάλες τράπεζες κάτι αντίστοιχο;

user2163
23-10-21, 22:45
αυτή η Πειραιώς... και του αγγέλου της νερό να δώσει λεφτά θα του ζητήσει :p

Έχει όμως ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα για πληρωμές λογαριασμών, το ΕξόφΛΥΣΗ (https://e-banking.winbank.gr/Release/#/paymentPackages/manage)
Αν και ακρίβυνε κι αυτό.
Μέχρι πριν λίγους μήνες κόστιζε 8 ευρώ το χρόνο για 100 πληρωμές.
Τώρα έχει 10 ευρώ το χρόνο για 50 πληρωμές.
Νομίζω όμως ότι ακόμα συμφέρει.
Εγώ που το είχα με την παλιά τιμή τώρα που λήγει έχω κάνει 33 πληρωμές (χοντρικά 3 το μήνα)

Παλιά είχα τις e-συνναλαγές της eurobank όσο το έδιναν δωρεάν

Έχει άλλη από τις μεγάλες τράπεζες κάτι αντίστοιχο;

Είναι μεγάλη τράπεζα η Πειραιώς και η eurobank;
Πάντως η εθνική έχει κάτι λογαριασμούς με κάτι τέτοια προνόμια.
Η alpha τίποτα.

atrias
23-10-21, 22:46
"μεγάλη" όπως λέμε "συστημική"

ναι τη eurobank τη θεωρώ κι εγώ την μικρότερη από τις συστημικές

την Πειραιώς για μεγάλη την είχα στο νου μου

YAziDis
23-10-21, 23:38
αυτή η Πειραιώς... και του αγγέλου της νερό να δώσει λεφτά θα του ζητήσει :p

Έχει όμως ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα για πληρωμές λογαριασμών, το ΕξόφΛΥΣΗ (https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/paketo-pliromon-exoflisi)
Αν και ακρίβυνε κι αυτό.
Μέχρι πριν λίγους μήνες κόστιζε 8 ευρώ το χρόνο για 100 πληρωμές.
Τώρα έχει 10 ευρώ το χρόνο για 50 πληρωμές.
Νομίζω όμως ότι ακόμα συμφέρει.
Εγώ που το είχα με την παλιά τιμή τώρα που λήγει έχω κάνει 33 πληρωμές (χοντρικά 3 το μήνα)

Παλιά είχα τις e-συνναλαγές της eurobank όσο το έδιναν δωρεάν

Έχει άλλη από τις μεγάλες τράπεζες κάτι αντίστοιχο;

Σε κάποια φάση και εγώ το χρησιμοποιούσα μέχρι που σταμάτησα. Από τότε που αυξήσανε τις προμήθειες τους, μόνο για το γαμωτο άρχισα να τα πληρώνω όλα απευθείας στη σελίδα του καθένα με την κάρτα μου.
Πλεον το έχουν παρεχεσει το πράγμα με τις χρεώσεις, είτε για πληρωμή λογαριασμών, είτε για μεταφορές χρημάτων μεταξύ τραπεζών κτλ.

runner70
25-10-21, 00:55
...Από τότε που αυξήσανε τις προμήθειες τους, μόνο για το γαμωτο άρχισα να τα πληρώνω όλα απευθείας στη σελίδα του καθένα με την κάρτα μου.
Πλεον το έχουν παρεχεσει το πράγμα με τις χρεώσεις, είτε για πληρωμή λογαριασμών, είτε για μεταφορές χρημάτων μεταξύ τραπεζών κτλ.

+1
μία από τα ίδια! Το έχει παρακάνει η Πειραιώς.

21706
25-10-21, 07:31
Πήγα στην Πειραιώς να κάνω ανάληψη 15000 € και
μου έδωσαν ραντεβού σε 10 μέρες.
Αν είναι δυνατόν...

minas
25-10-21, 09:15
Πήγα στην Πειραιώς να κάνω ανάληψη 15000 € και
μου έδωσαν ραντεβού σε 10 μέρες.
Αν είναι δυνατόν...

Σε συγκεκριμένο υποκατάστημα, ή γενικά; Μήπως σε κάποιο άλλο η αναμονή είναι μικρότερη;
Η συναλλαγή που θέλεις να κάνεις δεν εξυπηρετείται ηλετρονικά;

21706
25-10-21, 09:55
Σε συγκεκριμένο υποκατάστημα, ή γενικά; Μήπως σε κάποιο άλλο η αναμονή είναι μικρότερη;
Η συναλλαγή που θέλεις να κάνεις δεν εξυπηρετείται ηλετρονικά;

Σε συγκεκριμένο κατάστημα.
Ανάληψη ηλεκτρονικά δεν γίνεται.

thourios
25-10-21, 10:07
Οι πληρωμές πάντως άνω των 500 ευρώ πρέπει να γίνονται ηλεκτρονικά όσο γνωρίζω ή με επιταγές όχι μετρητά. Ακόμα και ένα ψυγείο να αγοράσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.