PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 [187] 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

Gentoo
30-10-21, 21:16
Εχω και ενα μεγάλο ακόμα που δεν δέχεται paypal, το καλάθι του skroutz :p

Το καλάθι του skroutz όμως σου παρέχει την ασφάλεια της skroutz.

Προσωπικά, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό. Στα πρότυπα της Amazon κινείται.

sdikr
30-10-21, 21:19
Το καλάθι του skroutz όμως σου παρέχει την ασφάλεια της skroutz.

Προσωπικά, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό. Στα πρότυπα της Amazon κινείται.

Για αγορά απο ελληνικό κατάστημα είναι αρκετή η προστασία απο την τράπεζα σου.
Φυσικά είναι καλοδεχούμενο και το εξτρά που παρέχει το skroutz

Gentoo
30-10-21, 21:21
Για αγορά απο ελληνικό κατάστημα είναι αρκετή η προστασία απο την τράπεζα σου.
Φυσικά είναι καλοδεχούμενο και το εξτρά που παρέχει το skroutz

Σαφώς. Εγώ το λέω περισσότερο από άποψη after sales εξυπηρέτησης περισσότερο.

jap
31-10-21, 00:34
Όπως και να έχει, σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορούν να σου βάλουν εξτρά χρέωση (που να αναγράφεται) με χρήση κάρτας, μπορούν όμως να το κάνουν αν επιλέξεις paypal.


Ο νόμος δεν ξέρω, οι όροι των καρτών όπως και του PayPal το απαγορεύουν. Στο νόμο αν έγινε κάποια αλλαγή έγινε πρόσφατα, στο ταχυδρομείο θυμάμαι μια χαρά χρέωναν 30 λεπτά για συναλλαγές με κάρτες. Το να τις τρώμε αυτές τις προμήθειες είναι βλακεία, εκ μέρους του καταναλωτή, αφού κιόλας έχουν ήδη συμπεριληφθεί στις τιμές.

Το skroutz έχω γράψει με άλλες ευκαιρίες γιατί δεν το συμπαθώ, δεν είναι εδώ και το κατάλληλο threaf. Μία και μόνη παραγγελία έχω κάνει με το καλάθι του skroutz την εβδομάδα που πέρασε, γιατί δεν είχα άλλη επιλογή, έπεσα στην περίπτωση εικονικής διαθεσιμότητας φαίνεται ή ανίκανου έμπορου. Δεν βάζω με ελαφρά τη καρδία τις αρνητικές αλλά να δω πότε θα αποφασίσει να στείλει και σίγουρα θα του αξίζει. Τώρα πού τη βλέπετε την προστασία που το skroutz έχει βάλει μέσα τη σάρα και τη μάρα δεν καταλαβαίνω. Εντάξει, παίρνεις τα λεφτά σου πίσω αλλά έχει δώσει βιτρίνα σε πολλούς άχρηστους εμπόρους, άμπαλους που δεν μπορούν να έχουν και να συντηρούν ένα απλό eshop, και έχει ανέβει πολύ το ρίσκο. Ο καταναλωτής δεν θέλει απλά να πάρει τα λεφτά του πίσω αν κάτσει στραβή, ειδικά στο skroutz που βαράει στα αυτιά τους εμπόρους στις προμήθειες περιμένω να μην πάει καν εξαρχής κάτι στραβά.

sdikr
31-10-21, 01:25
Ο νόμος δεν ξέρω, οι όροι των καρτών όπως και του PayPal το απαγορεύουν. Στο νόμο αν έγινε κάποια αλλαγή έγινε πρόσφατα, στο ταχυδρομείο θυμάμαι μια χαρά χρέωναν 30 λεπτά για συναλλαγές με κάρτες. Το να τις τρώμε αυτές τις προμήθειες είναι βλακεία, εκ μέρους του καταναλωτή, αφού κιόλας έχουν ήδη συμπεριληφθεί στις τιμές.

Το skroutz έχω γράψει με άλλες ευκαιρίες γιατί δεν το συμπαθώ, δεν είναι εδώ και το κατάλληλο threaf. Μία και μόνη παραγγελία έχω κάνει με το καλάθι του skroutz την εβδομάδα που πέρασε, γιατί δεν είχα άλλη επιλογή, έπεσα στην περίπτωση εικονικής διαθεσιμότητας φαίνεται ή ανίκανου έμπορου. Δεν βάζω με ελαφρά τη καρδία τις αρνητικές αλλά να δω πότε θα αποφασίσει να στείλει και σίγουρα θα του αξίζει. Τώρα πού τη βλέπετε την προστασία που το skroutz έχει βάλει μέσα τη σάρα και τη μάρα δεν καταλαβαίνω. Εντάξει, παίρνεις τα λεφτά σου πίσω αλλά έχει δώσει βιτρίνα σε πολλούς άχρηστους εμπόρους, άμπαλους που δεν μπορούν να έχουν και να συντηρούν ένα απλό eshop, και έχει ανέβει πολύ το ρίσκο. Ο καταναλωτής δεν θέλει απλά να πάρει τα λεφτά του πίσω αν κάτσει στραβή, ειδικά στο skroutz που βαράει στα αυτιά τους εμπόρους στις προμήθειες περιμένω να μην πάει καν εξαρχής κάτι στραβά.

Δεν με κατάλαβες, αυτές τις προμήθειες δεν τις πληρώναμε και είχαμε εξτρά χρεώσεις για πληρωμή με κάρτα ή με Paypal, τώρα που σταματήσανε απλα τις πληρώνουμε ακόμα και όταν πάμε με μετρητά

johnny1996
31-10-21, 02:06
Γεια σας παιδια!

Στο θεμα του sim-swapping τι νομίζετε, ποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ειναι πιο σοβαρή και πιο σίγουρη?

Απ'οτι εχω διαβασει νομίζω οτι αλλαγη κάρτας γινεται και τηλεφωνικά πλέον.
Αυτο ισχύει για ολες τις εταιρείες;

minas
31-10-21, 10:47
Γεια σας παιδια!

Στο θεμα του sim-swapping τι νομίζετε, ποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ειναι πιο σοβαρή και πιο σίγουρη?

Απ'οτι εχω διαβασει νομίζω οτι αλλαγη κάρτας γινεται και τηλεφωνικά πλέον.
Αυτο ισχύει για ολες τις εταιρείες;

Όλες έχουν αυστηροποιήσει (λίγο) τις διαδικασίες ταυτοποίησης για SIM. Δεν νομίζω ότι έχουν σημαντικές διαφορές.

therock003
31-10-21, 11:22
Προσπάθησα να στα πω απλοϊκά, αλλά βλέπεω ότι δεν τα κατάλαβες.

Τα συστήματα ΔΙΑΣ, Iris κλπ αφορούν σε διατραπεζικές συναλλαγές (μεταφορές χρημάτων μεταξύ των ελληνικών τραπεζών). Δεν μπορείς να αγοράσεις προϊόντα, υπηρεσίες κλπ με τα συστήματα αυτά.
Οι κάρτες, με τις οποίες συνεργάζονται οι ελληνικές και ξένες τράπεζες, διευκολύνουν τις συναλλαγές των ανθρώπων (αγορές, υπηρεσίες κλπ) τόσο στις ελληνικές επιχειρήσεις όσο και στο εξωτερικό, όπου γίνονται δεκτές.

Ναι ρε συ ξερω τι μπορεις και δε μπορεις να κανει με το καθενα. Η ερωτηση μου ειναι πηγαια. Το συστημα ΔΙΑΣ ειναι ενδιαμεσο χρηματοπιστωτικο ιδρυμα η διαυλος επικοινωνιας. Οκ μπορει να μου πεις και τι σε νοιαζει ρε φιλε εσενα τι ειναι, πληρωνε με VISA τα εξοδα και με ΔΙΑΣ μετεφερε χρηματα σε αλλη τραπεζα και ασε τι ειναι. Ε με τρωει ρε μαν η περιεργια να μαθω..

Ας πουμε μεταβιβαζεις χρηματα απο Alpha σε Eurοbank, ή σαν αλλο σεναριο πληρωνεις ενα λογαριασμο ΔΕΗ απο ebanking. Το ΔΙΑΣ απλα μεταβιβαζεις την εντολη πληρωμης απο και προς, η ειναι πληρωτης εγγυητης οπως η VISA (ισως καναω εδω λαθος αλλα νομιζω πως αυτο κανουν οι καρτες).

Δηλαδη δινεις τα λεφτα σου στο ΔΙΑΣ και το ΔΙΑΣ τα δινει στον προορισμο, η το ΔΙΑΣ σφυριζει στο προορισμο, επ ο ταδε θελει να σου δωσει χρηματα, κανωντας ετσι ποιο αμεση την συναλλαγη

kiliodoylos
31-10-21, 12:40
καλημερα παιδια...απο εθνικη σε πειραιως σε δικο μου λογαριασμο ποσο ειναι η χρεωση?...και ποιος ειναι ο ποιο αμεσος τροπος?...ευχαριστω

johnny1996
02-11-21, 09:12
Φιλε 2 ευρω ειναι.

therock003
02-11-21, 19:45
Ρε παιδια να ρωτησω, αμφισβητηση συναλλαγης σε καρτα γινεται, και με ποιες προυποθεσεις? Ειχα κανει αγορα με καρτα Αλφα και μολις βρηκα μια μαζικη καταγγελια για το καταστημα το οποιο εκλεισε κιολας και δεν απαντανε σε μειλ και σε τηλεφωνα

user2163
02-11-21, 19:51
Ρε παιδια να ρωτησω, αμφισβητηση συναλλαγης σε καρτα γινεται, και με ποιες προυποθεσεις? Ειχα κανει αγορα με καρτα Αλφα και μολις βρηκα μια μαζικη καταγγελια για το καταστημα το οποιο εκλεισε κιολας και δεν απαντανε σε μειλ και σε τηλεφωνα

Γίνεται ναι παίρνεις τηλ. στο 2103260000, σου στέλνουν μία φόρμα στο e-mail σου, την συμπληρώνεις και τους τη στέλνεις με e-mail.

minas
02-11-21, 19:51
Ρε παιδια να ρωτησω, αμφισβητηση συναλλαγης σε καρτα γινεται, και με ποιες προυποθεσεις? Ειχα κανει αγορα με καρτα Αλφα και μολις βρηκα μια μαζικη καταγγελια για το καταστημα το οποιο εκλεισε κιολας και δεν απαντανε σε μειλ και σε τηλεφωνα

Γίνεται, δεν υπάρχει κάποια προϋπόθεση. Εφόσον το κατάστημα δεν εκπλήρωσε τη συναλλαγή, αμφισβητείς άμεσα την χρέωση.

mzaf
02-11-21, 20:22
@therock003
Φαντάζομαι μιλάς για πιστωτική, έτσι;

therock003
03-11-21, 12:10
Παιδια ναι πιστωτικη, πηγα εκανα απευθειας σημερα το πρωι στην τραπεζα την αμφισβητηση και ελπιζω να δικαιωθω. Δεν εγινε αμεσα ομως η ενεργεια καθως ειχε πληρωθει 20 μερες πριν (12/10) απλα χθες googlara το καταστημα να βρω τηλεφωνο επικοινωνιας να τους παρω να δω τι γινεται και μου βγηκε νημα απο γειτονικο φορουμ που φαγανε και αλλοι πιστολι καθως η εταιρεια εκλεισε και δεν εμφανιζεται πουθενα. Απο οτι διαβασα visa/mastercard εχουν προστασια και καλυπτουν τετοιες περιπτωσεις αλλα για να δουμε πως θα ρολλαρει η φαση. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια να μου πει πως κυλησε

YAziDis
03-11-21, 12:23
Παιδια ναι πιστωτικη, πηγα εκανα απευθειας σημερα το πρωι στην τραπεζα την αμφισβητηση και ελπιζω να δικαιωθω. Δεν εγινε αμεσα ομως η ενεργεια καθως ειχε πληρωθει 20 μερες πριν (12/10) απλα χθες googlara το καταστημα να βρω τηλεφωνο επικοινωνιας να τους παρω να δω τι γινεται και μου βγηκε νημα απο γειτονικο φορουμ που φαγανε και αλλοι πιστολι καθως η εταιρεια εκλεισε και δεν εμφανιζεται πουθενα. Απο οτι διαβασα visa/mastercard εχουν προστασια και καλυπτουν τετοιες περιπτωσεις αλλα για να δουμε πως θα ρολλαρει η φαση. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια να μου πει πως κυλησε

Για τις μέρες δεν έχεις να φοβάσαι. Πέρυσι χρησιμοποίησα την φόρμα αμφισβήτησης συναλλαγής 2 φορές. Η μια ήταν κατά της Ryanair με τις ακυρώσεις των πτήσεων, και την άλλη σε υποκλοπή της κάρτας.
Θα πάρει λίγες μέρες το θέμα, και στο τέλος θα σου στείλουν email (εγώ το έκανα μέσω email) όπου θα σου πουν πως πιστώνουν το ποσό αλλά με τη δέσμευση πως αν συμβεί κάτι και έχουν ας πούμε απάντηση μπορεί να στο ξανά χρεώσουν.

therock003
03-11-21, 15:38
Μακαρι φιλε μου, αλλα βλεπω οτι επεσες σε ποιο ευνοικες περιπτωσεις. Αμφισβτησες ενα εξοδο πχ της Ryanair η οποια ειναι υπαρχουσα εταιρεια και με στοιχειο ακυρωμενης πτησης. Τωρα εδω για αφανη εταιρεια που εσβησε και βαρεσε μπιστολι χωρις να αφησε στοιχειο δε ξερω τι θα παιχτει. Εν τω μεταξυ για να τα παρεις θα γινει καποιος αντιλογισμος φανταζομαι. Δηλαδη θα τα τραβηξει πισω απο αυτον να τα γυρισει σε μενα. εφοσον ομως ολο αυτο ηταν σκοπιμο, γανταζομαι η ιδια η εταιρειο θα καθαρισε το λογαριασμο και δε θα χουν αφησει μεα υπολοιπα. Οποτε εκ του μηδενος τι να τραβηξει η τραπεζα. Μονο αν φαει αυτη την χασουρα βλεπω να στα γυρναει

frap
03-11-21, 20:47
Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει περίπτωση να μη δικαιωθείς, παρεκτός κι αν είναι φως - φανάρι πως πας να τους δουλέψεις. Ακόμη και αν υπάρχει κάποια αμφιβολία, πάλι θα σε δικαιώσουν. Το δε τυπικό περιθώριο για να αμφισβητήσεις μια συναλλαγή είναι 20 μέρες από την έκδοση του λογαριασμού της κάρτας (δλδ με τη λήξη της προθεσμίας πληρωμής). Αλλά σε περιπτώσεις σαν τη δική σου όπου μεσολαβεί πώληση από απόσταση, αυτό μπορεί να επιμηκυνθεί χωρίς πολλά - πολλά. Όσο για το από που θα τα πάρει η Τράπεζα να στα δώσει και αν θα έχει χασούρα, μη σε απασχολεί. Θα τα βρει, μέσα δε μπαίνει :) Άλλωστε, τους νοιάζει πολύ περισσότερο να έχουν την εμπιστοσύνη του κόσμου ώστε να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν κάρτες και να αυτοί να συνεχίσουν να βγάζουν από τις προμήθειες.

YAziDis
03-11-21, 23:42
Μακαρι φιλε μου, αλλα βλεπω οτι επεσες σε ποιο ευνοικες περιπτωσεις. Αμφισβτησες ενα εξοδο πχ της Ryanair η οποια ειναι υπαρχουσα εταιρεια και με στοιχειο ακυρωμενης πτησης. Τωρα εδω για αφανη εταιρεια που εσβησε και βαρεσε μπιστολι χωρις να αφησε στοιχειο δε ξερω τι θα παιχτει. Εν τω μεταξυ για να τα παρεις θα γινει καποιος αντιλογισμος φανταζομαι. Δηλαδη θα τα τραβηξει πισω απο αυτον να τα γυρισει σε μενα. εφοσον ομως ολο αυτο ηταν σκοπιμο, γανταζομαι η ιδια η εταιρειο θα καθαρισε το λογαριασμο και δε θα χουν αφησει μεα υπολοιπα. Οποτε εκ του μηδενος τι να τραβηξει η τραπεζα. Μονο αν φαει αυτη την χασουρα βλεπω να στα γυρναει

Με ποια κάρτα πλήρωσες; Γιατί αρκετές κάρτες έχουν και ασφάλεια αγορών νομίζω ή τέλος πάντων αυτοί συνεργάζονται και με την ΑΧΑ, όπου πρακτικά μπορεί και για τέτοιες περιπτώσεις να ενεργοποιούν και το συμβόλαιο τους.
Πάντως εγώ δε θα απελπιζόμουν. Κατά 99% θεωρώ πως θα δικαιωθείς.

therock003
04-11-21, 13:12
Η πληρωμη εγινε με Πιστωτικη VISA Alpha Bonus.

Παντως γενικοτερα επειδη βρεθηκε νημα μεαρκετα ατομα που εχουμε συγκεντρωθει, γινεται μια μαζικη ενεργεια και μεσω δικηγορου να κινηθει η διαδικασια. Δε ξερω τι προυποθετει αλλα εγω εχω ηδη κανει την αμφισβητηση προτου ξεκινησουμε να μαζευομαστε.

thourios
04-11-21, 13:24
Αν επιτρέπετε πιο είναι το νήμα;

therock003
04-11-21, 14:07
Αν επιτρέπετε πιο είναι το νήμα;

Δε ξερω αν μπορω να δωσω το λινκ σε αλλο φορουμ, παντως κανε μια αναζητηση για 2bshop και θα σου βγαλει το γκοογκλ καθε σχετικη πληροφορια

blade_
04-11-21, 14:49
καλησπερα σε ολους.Πως μπορω να βγαλω ηλεκτρονικα μια βεβαιωση iban απο το ebank της eurobank?

jap
04-11-21, 15:37
Εγώ πρόσφατα που χρειάστηκα (για ασφαλιστική εταιρεία) έστειλα screenshot, μου είπαν αρκεί να φαίνεται το λογότυπο της τράπεζας, ο κάτοχος και το iban. Επιλέγεις τον λογαριασμό και από την πρώτη ομάδα που έχει το IBAN πατάς ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ.

blade_
05-11-21, 02:32
Εγώ πρόσφατα που χρειάστηκα (για ασφαλιστική εταιρεία) έστειλα screenshot, μου είπαν αρκεί να φαίνεται το λογότυπο της τράπεζας, ο κάτοχος και το iban. Επιλέγεις τον λογαριασμό και από την πρώτη ομάδα που έχει το IBAN πατάς ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ.

Το θέλω για πιο επίσημο σκοπό (δημόσιο).. Η εθνική είδα έβγαζε κανονικά.. Παλεύω με Eurobank και τίποτα.. Και μισή ώρα αναμονή στα τηλέφωνα τους...

thourios
05-11-21, 10:30
Άντε πρωί - πρωί με τους απατεώνες σήμερα
https://i.postimg.cc/NjbM0kVf/Alpa-Bank-phishing5-11-21.jpg (https://postimg.cc/PCph3YTB)

therock003
05-11-21, 10:48
Άντε πρωί - πρωί με τους απατεώνες σήμερα
https://i.postimg.cc/NjbM0kVf/Alpa-Bank-phishing5-11-21.jpg (https://postimg.cc/PCph3YTB)

Ελα ρε συ τους λατρευω αυτους. Στον τελευταιο του στειλα και του λεω παρακατω θα βρεις τα αποδεικτικα πληρωμης τραπεζης, και του στειλα τρεις εικονες απο τραβελακια που τις ειχα ονομασει payment_transaction.jpeg

Θα πρεπει να γινε η πολυ δυστυχισμενος ειτε υπερβολικα χαρουμενος (αναλογα τα γουστα) οποιος θα ανοιξε το μειλ

makfil
05-11-21, 10:49
Εκτός του ότι οποιαδήποτε τράπεζα δεν θα σου στείλει ποτέ τέτοιου είδους μήνυμα, το link και μόνο, σου φωνάζει ότι δεν πρέπει να το ανοίξεις.

thourios
05-11-21, 10:55
Και όμως μου έχουν στείλει άλλα με link της τράπεζας που όταν το πατήσεις όμως σε πάει αλλού....
Το είχα ανεβάσει παλαιότερα.

minas
05-11-21, 11:17
Ελα ρε συ τους λατρευω αυτους. Στον τελευταιο του στειλα και του λεω παρακατω θα βρεις τα αποδεικτικα πληρωμης τραπεζης, και του στειλα τρεις εικονες απο τραβελακια που τις ειχα ονομασει payment_transaction.jpeg

Θα πρεπει να γινε η πολυ δυστυχισμενος ειτε υπερβολικα χαρουμενος (αναλογα τα γουστα) οποιος θα ανοιξε το μειλ

Καλό είναι να αποφεύγεις να απαντάς, γιατί δίνεις στόχο και για επόμενα...

therock003
05-11-21, 12:27
ε θα αρπαξουν και επομενες εικονες, το ιντερνετ ειναι γεματο..

Περα απο την πλακα ειχαν ηδη στειλει 3-4 μηνυματα, και εβαλα φιλτρα και σκαγαν μειλ μετα με νεες διευθυνσεις. Απο οταν αρπαξαν τις εικονες δε ξαναστειλαν. Δε ξερω αν ειναι τυχαιο τωρα αυτο

badweed
05-11-21, 15:21
232078


εχω λαβει ενα email απο αλφα , το οποιο ειναι το παραπανω . o λογαριασμος αποστολεα μοιαζει σωστος no-reply@alpha.gr , και αφορα καποια ενημερωση που πραγματι δεν εχω πραγματοποιησει .
τα λινκς ομως ειναι σε tinyurl μορφη και μαλιστα εκει που εχει το κουμπι "μπειτε στην σελιδα συνδεσης " και δεν μου προκαλουν εμπιστοσυνη
(δηλαδη με ενα τετοιο url , ακομη και αν δεν υποκλεψουνε στοιχεια , μπορουν να παρουν την συσχετιση ενος email με καποιον τραπεζικο λογαριασμο )

επισης ξεκιναει το μηνυμα χωρις καποια ενδειξη οτι με ξερει . με "Αγαπητέ κύριε/κύρια, "

τις προηγουμενες μερες ελαβα και καποια αλλα μηνυματα που ηταν αρκετα εμφανες οτι ηταν απατηλη προσομοιωση της αλφα μπανκ .
(εχω ακομη κοπια )

thourios
05-11-21, 16:33
Αγνόησε το. Μπες στο site της Τράπεζας και από δες αν χρειάζεται κάτι στην ενότητα επικαιροποιήση εγγράφων.

Δεν ζητάνε ποτέ τέτοια στοιχεία μέσω e-mail

aSMiLoN
06-11-21, 10:54
Μερικα points για να εντοπιζετε τα phishing email:

* H τραπεζα/οργανισμος/whatever ΠΟΤΕ δε απευθυνθεί σε εσας ως "αγαπητε πελατη" σε ζητηματα που αφορουν τον λογαριασμο σας, θα εχει το πληρες ονομα οπως ειναι δηλωμενο απο εσας.
* Το οτι ο αποστολεας γραφει πχ no-reply@alpha.gr δεν ειναι κατι που πρεπει να το παιρνετε ως 100% ασφαλες, ειναι πανευκολο να γινει spoof.
* Το οτι το phishing email πετυχε οτι δεν εχει γινει ενημερωση εγγραφων, ειναι οπως οι προβλεψεις των ζωδιων, στις περισσοτερες περιπτωσεις πεφτουν μεσα επειδη ειναι πολυ γενικες.
* Λαθη στην μορφοποιηση μιας οι τυποι που τα γραφουν δεν ασχολουνται με την λεπτομέρεια, πχ ποτε σε επισημο email δε θα δειτε "μεταβειτε στη σελιδα συνδεσης" με μικρο το πρωτο γραμμα.

panagism
07-11-21, 15:19
Μου έστειλαν χθες το βράδυ sms το οποίο πήγε κατευθείαν στα σπαμ ότι και καλά η κάρτα με αριθμό τάδε της εθνικής κλειδώθηκε. το διέγραψα αμέσως! Προσοχή παιδιά!!

Gentoo
09-11-21, 23:02
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα αυτή τη στιγμή με το e-banking app της Alpha;

Δυσκολεύεται να κάνει login, μετά από λίγη ώρα εμφανίζει "service is not available" και εμφανίζει το μενού, χωρίς τα στοιχεία των λογαριασμών.

Είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό στην Alpha; Γιατί είμαι σχετικά πρόσφατος πελάτης της συγκεκριμένης τραπεζικής και δεν μου έχει ξανατύχει.

YAziDis
09-11-21, 23:55
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα αυτή τη στιγμή με το e-banking app της Alpha;

Δυσκολεύεται να κάνει login, μετά από λίγη ώρα εμφανίζει "service is not available" και εμφανίζει το μενού, χωρίς τα στοιχεία των λογαριασμών.

Είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό στην Alpha; Γιατί είμαι σχετικά πρόσφατος πελάτης της συγκεκριμένης τραπεζικής και δεν μου έχει ξανατύχει.

Τώρα που μπήκα για να το δοκιμάσω συνδέεται κανονικά.

Gentoo
10-11-21, 00:01
Τώρα που μπήκα για να το δοκιμάσω συνδέεται κανονικά.

Έφτιαξε κι εδώ. Ευχαριστώ.

johnmegarythmos
10-11-21, 01:27
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα αυτή τη στιγμή με το e-banking app της Alpha;

Δυσκολεύεται να κάνει login, μετά από λίγη ώρα εμφανίζει "service is not available" και εμφανίζει το μενού, χωρίς τα στοιχεία των λογαριασμών.

Είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό στην Alpha; Γιατί είμαι σχετικά πρόσφατος πελάτης της συγκεκριμένης τραπεζικής και δεν μου έχει ξανατύχει.

γενικα να ξερεις οτι στην alpha bank στις 23:00 και μετα δεν μπορεις να κανεις μεταφορα χρηματων για την ιδια ημερα και ουτε και πληρωμη , αναγκαστηκα θα εκτελεστει η εντολη την επομενη εργασιμη ημερα , πολυ χαζο αυτο απο την alpha bank ενω εχει φοβερο internet banking.

Gentoo
10-11-21, 05:05
γενικα να ξερεις οτι στην alpha bank στις 23:00 και μετα δεν μπορεις να κανεις μεταφορα χρηματων για την ιδια ημερα και ουτε και πληρωμη , αναγκαστηκα θα εκτελεστει η εντολη την επομενη εργασιμη ημερα , πολυ χαζο αυτο απο την alpha bank ενω εχει φοβερο internet banking.

Αυτό δεν το γνώριζα. Όντως, πολύ χαζό ακούγεται.

minas
10-11-21, 11:07
γενικα να ξερεις οτι στην alpha bank στις 23:00 και μετα δεν μπορεις να κανεις μεταφορα χρηματων για την ιδια ημερα και ουτε και πληρωμη , αναγκαστηκα θα εκτελεστει η εντολη την επομενη εργασιμη ημερα , πολυ χαζο αυτο απο την alpha bank ενω εχει φοβερο internet banking.

Για τις πληρωμές και οι άλλες τράπεζες έχουν περιορισμό ώρας, για να ισχύσουν την ίδια μέρα. Στην Πειραιώς είναι σίγουρα νωρίτερα από τις 23:00.

manoulamou
12-11-21, 09:24
:hmm: ... Και εαν καποιος δεν το ξερει και εξοφλησει κατι που ληγει την ιδια ημερα πχ εφορια, τι γινεται, θα πληρωσει προστιμο; :what:

dimitri_ns
12-11-21, 09:38
:hmm: ... Και εαν καποιος δεν το ξερει και εξοφλησει κατι που ληγει την ιδια ημερα πχ εφορια, τι γινεται, θα πληρωσει προστιμο; :what:

Μου έχει τύχει, του μαλ@κα
Πλήρωσα εφορία μετά τις 22:00, που κλείνανε οι servers της alpha

Η δόση πληρώθηκε την επόμενη μέρα.

Χρεώθηκα πρόστιμο.
Αγνοια νόμων δεν δικαιολογείται.
Ούτε πότε η κάθε τράπεζα κλείνει τους servers.

Πληρώνεις, μαθαίνεις

Στην Ολλανδία που είναι η κόρη μου τα πράγματα με την εφορία είναι πιό νορμάλ.
Με τους γιατρούς όχι, καλύτεροι οι έλληνες.

ΥΓ
Μούχει τύχει κι άλλο.
Πληρωμή εφορίας με copy / paste από το taxisnet

Μόνο που η εφορία γράφει το ποσό με . (τελεία) πχ 1.000 €
Και η τράπεζα με υποδιαστολή , πχ 1,000

Ετσι αντι να πληρώσω 1000 €, πλήρωσα 1
Εφαγα πρόστιμο για το υπόλοιπο. :p (γιατί γελάω, δεν ξέρω)

sdikr
12-11-21, 11:21
:hmm: ... Και εαν καποιος δεν το ξερει και εξοφλησει κατι που ληγει την ιδια ημερα πχ εφορια, τι γινεται, θα πληρωσει προστιμο; :what:

Δεν έχει δεν το ξέρει, τον ενημερώνει το σύστημα πότε θα γίνει η πληρωμή πριν πατήσει το κουμπί για να κάνει την μεταφορά που βλέπει και πότε θα εκτελεστεί η πληρωμή και το πόσο που θα γίνει η πληρωμή.

manoulamou
12-11-21, 13:52
Ευτυχως - οσο περισσευουν λεφτα - πληρωνουμε πολυ πριν την ληξη τις επειγουσες υποχρεωσεις μας.
Οπότε μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε να λαβουμε γνωση αυτων των περιορισμων.
Ευχαριστουμε για την χρησιμη ενημερωση!
:worthy:

vothros
15-11-21, 08:58
Καλημέρα, έχει πέσει το site της Πειραιώς; :hmm:

Chingachgook
15-11-21, 10:44
Τώρα μόλις που δοκίμασα όχι (βέβαια έχει περάσει αρκετή ώρα από την ώρα που έγραψες το μνμ σου...)

Gentoo
22-11-21, 10:50
Έλαβα σήμερα αυτό:

232475
232474
232473

Το url σε πηγαίνει σε εντελώς "άκυρο/ύποπτο" site.

Προσοχή.

mzaf
22-11-21, 13:37
Royaltoilet???
Σοβαρά τώρα; :p

badweed
23-11-21, 00:11
toiletries (https://www.google.com/search?q=toiletries&client=opera&sxsrf=AOaemvLfRf81EP9W8-GE1WUJgNx87J5nbw:1637615479884&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiSttOH8az0AhXstYsKHRrtCuQQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=939&dpr=1)

θα το χρησιμοποιουν και σε scam με καλυντικα ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.