PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 [191] 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

thourios
18-01-22, 11:53
Θυμαμαι ππριν λιγο καιρο οταν εμπαινες στο web banking της Αλφα, σου ελεγε παιρνεις 1000 ποντους καρτας αν το συνδεσεις με gov.gr για να αντλει στοιχεια. Ολο το ανεβαλλα και σημερα που μπηκα να το κανω, δε μου βγηκε αυτο το μυνημα. Ξερει κανεις αν ισχυει ακομα ή τσαμπα θα το κανω

Μάλλον θα το κάνεις χωρίς να πάρεις τους bonus πόντους. Αν πρέπει να το κάνεις ή όχι είναι άλλο θέμα.

therock003
18-01-22, 12:05
Δεν πρεπει και ουτε με νοιαζει να το κανω, απλως 1000 ποντοι ειναι καλη περιπτωση. Υπαρχει καποιος που να το κανε προσφατα να μας πει με σιγουρια

YAziDis
18-01-22, 12:14
Προσωπικά δεν το είχα δει ποτέ αυτό το μήνυμα.

sdikr
18-01-22, 12:40
Προσωπικά δεν το είχα δει ποτέ αυτό το μήνυμα.

Ουτε εγώ

goku
18-01-22, 12:45
Δεν πρεπει και ουτε με νοιαζει να το κανω, απλως 1000 ποντοι ειναι καλη περιπτωση. Υπαρχει καποιος που να το κανε προσφατα να μας πει με σιγουρια

Νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις, ασχέτως αν δεν σε νοιάζει ή αν δεν έχεις να κερδίσεις κάτι. Πρέπει να κάνεις επικαιροποίηση στοιχείων όποτε στο ζητάνε. Η μητέρα μου είχε λογαριασμό σε τράπεζα στην οποία δεν είχε κάνει ποτέ επικαιροποίηση στοιχείων και της είχαν κλειδώσει λογαριασμό και κάρτα και μετά τρέχαμε και δεν φτάναμε γιατί ήταν να πάρει ένα επίδομα και είχαμε δηλώσει αυτό τον λογαριασμό (δεν είχε και άλλον έτσι κι αλλιώς).

Chingachgook
18-01-22, 13:43
Μπαίνω σχετικά συχνά στο ebanking της άλφα - δεν θυμάμαι να έχω δει μνμ για πόντους (μπορεί και να βγήκε και να μου διέφυγε βέβαια)

therock003
18-01-22, 14:00
Εν τω μεταξυ τους εχω υπογραψει χαρτια και τους τα χω επικαιροποιησει τοσες φορες τι να πω. Ισως εσεις δεν εχετε προβλημα με τα στοιχεια για αυτο δε σας το βγαλε. Εμενα μεσα στο Δεκεμβρη ηταν μια βδομαδα που οποτε εμπαινα μου το πεταγε συνεχεια

YAziDis
18-01-22, 16:09
Μια φορά το. Τόνο σίγουρα θέλει επικαιροποίηση. Πλέον και με το gov KYC που έβαλαν μπαίνουν όλα αυτόματα. Ότι άλλο ζητήσουν που δεν το παίρνουν από το gov το ανεβάζεις πάλι στην πλατφόρμα.

Manolis_karas
18-01-22, 18:20
Προσωπικά δεν το είχα δει ποτέ αυτό το μήνυμα.

Ούτε εγώ, συνδέθηκα πριν 3-4 μήνες, αλλά δεν πήρα τα bonus.

goku
19-01-22, 02:02
Εν τω μεταξυ τους εχω υπογραψει χαρτια και τους τα χω επικαιροποιησει τοσες φορες τι να πω.

Η επικαιροποίηση δεν γίνεται μια φορά και ξεμπέρδεψες, αλλά χρειάζεται να γίνεται τουλάχιστον μια φορά κάθε 1 με 2 έτη, επ'αόριστον.

aSMiLoN
19-01-22, 12:01
Η επικαιροποίηση δεν γίνεται μια φορά και ξεμπέρδεψες, αλλά χρειάζεται να γίνεται τουλάχιστον μια φορά κάθε 1 με 2 έτη, επ'αόριστον.

Highlander alert :p

goku
19-01-22, 17:50
Highlander alert :p

Ok, εφόρου ζωής του "προϊόντος" ήθελα να πω.

thourios
20-01-22, 11:27
Κάθε πρωί την ίδια ώρα. Μερικές φορές αλλάζουν τράπεζα. Ακόμα και από τράπεζες που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν έχω καμία σχέση
https://i.postimg.cc/L5pwrrLj/alpha-phishing.jpg (https://postimages.org/)

euri
20-01-22, 11:32
E, σταμάτα και συ τις πληρωμές ρε άνθρωπε!

:p

Chingachgook
20-01-22, 11:51
Αυτό το Ορισμός σημαίας μου βάρεσε πολύ άσχημα :twisted:

manoulamou
21-01-22, 12:11
Θελω να μετατρεψω σε κοινο εναν λογαριασμο της Εθνικης Τραπεζας,
στον οποιο ειμαι μοναδικη δικαιουχος και δεν βρισκω κατι σχετικο στην σελιδα (https://ibank.nbg.gr)του I-BANK.
Εν μεσω πανδημιας ξερετε ΕΑΝ ειναι απαραιτητη η ΦΥΣΙΚΗ παρουσια σε καποιο καταστημα, εστω με ραντεβου;
Πρεπει να παρισταται ο νεος συν-δικαιουχος και τι εγγραφα/δικαιολογητικα χρειαζονται;
Εστειλα βεβαια και αναλυτικο μηνυμα μεσω της φορμας Επικοινωνιας.
:hmm:

griniaris
21-01-22, 12:32
Οπωσδηποτε παρουσια στο καταστημα και των 2 προσωπων ταυτοχρονα.

Τα εγγραφα αναφερονται ολα στο ΣΥΣΤΗΘΗΚΑΤΕ (https://www.nbg.gr/greek/retail/deposits/Documents/%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%98%CE%97%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%95.pdf).

spiderman
22-01-22, 01:21
Σε πολύ ειδικές περιπτώσεις δέχονται την ίδια μέρα, σε διαφορετικές (ιδανικά σε συνεχόμενες) ώρες τους δύο εμπλεκόμενους.
Το έχω κάνει σε Πειραιώς (εύκολα) και Εθνική (πιο δύσκολο, δεν το δέχονταν το 1ο υποκατάστημα, το δέχτηκε το 2ο).
Και στις 2 περιπτώσεις χρειάστηκε να κλείσω τηλεφωνικό ραντεβού και να εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους ο κύριος δικαιούχος και ο νέος συνδικαιούχος δεν μπορούν να πάνε ταυτόχρονα.

minas
22-01-22, 13:42
Σε πολύ ειδικές περιπτώσεις δέχονται την ίδια μέρα, σε διαφορετικές (ιδανικά σε συνεχόμενες) ώρες τους δύο εμπλεκόμενους.
Το έχω κάνει σε Πειραιώς (εύκολα) και Εθνική (πιο δύσκολο, δεν το δέχονταν το 1ο υποκατάστημα, το δέχτηκε το 2ο).
Και στις 2 περιπτώσεις χρειάστηκε να κλείσω τηλεφωνικό ραντεβού και να εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους ο κύριος δικαιούχος και ο νέος συνδικαιούχος δεν μπορούν να πάνε ταυτόχρονα.

Σε φίλους στην Πειραιώς, αφού τους έταξαν ότι γίνεται σε διαφορετικές ώρες, τελικά τους έχωσαν να πάνε μαζί...

manoulamou
22-01-22, 14:01
Δεν θα εχω προβλημα με την ταυτοχρονη παρουσια του συν-δικαιουχου.
Αλλο θεμα προεκυψε.
Ειπα να δοκιμασω ανοιγμα ΝΕΟΥ λογαριασμου και μου ζητηθηκε ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ στοιχειων. Αφου λοιπον υπαρχει η... χρησιμη επιλογη συνδεσης με το GOV.GR, προχωρησα την διαδικασια και μετα πολλων SMS/pin
Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ... ΟΧΙ - ΑΜ ΔΕ
το μοναδικο στοιχειο που ΔΕΝ επικαιροποιηθηκε ηταν εκεινο ακριβως, το οποιο ηταν μη ενημερωμενο και πριν, το ΑΦΜ... :wall:

atrias
22-01-22, 14:15
για ποιον λόγο άραγε θέλει επικαιροποίηση το ΑΦΜ ;
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει;

Manolis_karas
22-01-22, 20:50
για ποιον λόγο άραγε θέλει επικαιροποίηση το ΑΦΜ ;
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει;
Πιθανόν γιατί η επικαιροποίηση ΑΦΜ να γίνεται με το τελευταίο εκκαθαριστικό, οπότε γίνεται συγχρόνως και επικαιροποίηση εισοδημάτων.

atrias
22-01-22, 21:32
Πιθανόν γιατί η επικαιροποίηση ΑΦΜ να γίνεται με το τελευταίο εκκαθαριστικό, οπότε γίνεται συγχρόνως και επικαιροποίηση εισοδημάτων.

αυτό όμως αφορά επικαιροποίηση των εισοδημάτων κι όχι του ΑΦΜ

Tony_Ts
23-01-22, 21:05
αυτό όμως αφορά επικαιροποίηση των εισοδημάτων κι όχι του ΑΦΜ

Από όσο γνωρίζω, οι τράπεζες έχουν υποχρέωση να δημιουργούν και διατηρούν το οικονομικό προφίλ του πελάτη. Για αυτό και ζητούν το εκκαθαριστικό, ώστε να μπορούν να βλέπουν τα εισοδήματά του και να ενημερώνουν τις αρχές αν κάτι δεν ταιριάζει στις συναλλαγές του.

Υπάρχουν κάποιες απόψεις (https://content.11fs.com/article/aml-is-the-worlds-most-ineffective-policy-experiment) ότι το σύστημα αυτό είναι εσφαλμένο και ίσως να έχουν δίκιο. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τη διαδικασία:
1. Εγκληματίας χρησιμοποιεί την τράπεζα για να ξεπλύνει χρήμα
2. Η τράπεζα το αναφέρει (κάποιες φορές) στις αρχές
3. Οι αρχές βάζουν πρόστιμο στην τράπεζα
4. Η τράπεζα χρηματοδοτείται από το κράτος, όταν βρίσκεται σε «δύσκολη θέση»

Συνήθως το ονομάζουν επικαιροποίση του ΑΦΜ, το οποίο μάλλον είνια λάθος έκφραση. Καθώς ο ΑΦΜ δεν αλλάζει, από όσο γνωρίζω. Τα οικονομικά στοιχεία όμως αλλάζουν (εκκαθαριστικό), και μάλλον αυτά εννοούν ότι θέλουν επικαιροποίηση.

elina_77
23-01-22, 21:51
Μάλλον "ντρέπονται" να ζητήσουν στα ίσα εκκαθαριστικό και το λαμβάνουν έμμεσα ζητώντας επικαιροποίηση ΑΦΜ.

manoulamou
23-01-22, 23:52
Εφ΄οσον γινεται ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ μεσω του gov.gr, τα στοιχεια αυτα δεν ειναι αυτοματα διαθεσιμα;
Το Οικονομικο Προφιλ μια χαρα ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ εμφανιζεται.
Οποτε γιατι ζητειται επαληθευση του ΑΦΜ το οποιο ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ με την καμια, αφαιρωντας ετσι την δυνατοτητα ανοιγματος μεσω web-banking ΝΕΟΥ λογαριασμου?
:what:
ΥΓ
το 2020 που δεν υπηρχε ακομη διασυνδεση με το taxis, δεν δεχονταν το upload του εκκαθαριστικου σε μορφη PDF - μηνες προσπαθουσα να βρω ακρη!

Manolis_karas
24-01-22, 22:36
Μάλλον "ντρέπονται" να ζητήσουν στα ίσα εκκαθαριστικό και το λαμβάνουν έμμεσα ζητώντας επικαιροποίηση ΑΦΜ.
Σιγά να μην ντραπούν, για να μην προκαλούν, είναι ένας πιο εύσχημος τρόπος.

marvelx
26-01-22, 20:42
Διαβαζω σε μηνυμα που ελαβα εντος winbank:

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από 17 Ιανουαρίου 2022 παρέχεται στις επιλογές πληρωμών, η Ενιαία Συναλλαγή Πληρωμής (RF). Η συγκεκριμένη λειτουργία αφορά περισσότερους από 800 Οργανισμούς που χρησιμοποιούν κωδικούς πληρωμής με το πρότυπο RF και επιτρέπει στον χρήστη, με την καταχώρηση του εν λόγω κωδικού να εξοφλήσει ευκολά και γρήγορα τον λογαριασμό του, χωρίς να απαιτείται η εύρεση της συναλλαγής πληρωμής του εκάστοτε Οργανισμού / Επιχείρησης.​

---
Το εχει χρησιμοποιησει κανεις;

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι βολευει να εχει η εκτυπωση μετα την πληρωμη, την εστω υποτυπωδη φορμα με το λογοτυπο του οργανισμου που πληρωσαμε.
Να μην ειναι μια 'ξερη' πληρωμη διχως αλλα διακριτικα στοιχεια.
Για δικη μας διευκολυνση παντα μιλαω.
Εκτος αν αντιστοιχει την πληρωμη και βγαζει φορμα μετα την πληρωμη, του αντιστοιχου οργανισμου.

griniaris
26-01-22, 21:00
Απλα δεν μπαινεις να επιλεξεις πρωτα ποιον θα πληρωσεις. σε παει μονο του.

Αν εχει λογοτυπο τοτε θα στο βγαλει. Αλλιως την επωνυμια μονο.

atrias
26-01-22, 23:59
στην αρχική φόρμα που συμπληρώνεις το RF και το ποσό δεν δείχνει λογότυπο , οργανισμό κλπ (γιατί δεν το ξέρει ακόμα!)

πατώντας όμως "Συνέχεια" σε πάει στην επόμενη φόρμα επιβεβαίωσης πληρωμής κι εκεί τα έχει όλα τα στοιχεία του οργανισμού

βολικό το βρίσκω να πω την αλήθεια

spyridop
29-01-22, 22:12
Θυμαμαι ππριν λιγο καιρο οταν εμπαινες στο web banking της Αλφα, σου ελεγε παιρνεις 1000 ποντους καρτας αν το συνδεσεις με gov.gr για να αντλει στοιχεια. Ολο το ανεβαλλα και σημερα που μπηκα να το κανω, δε μου βγηκε αυτο το μυνημα. Ξερει κανεις αν ισχυει ακομα ή τσαμπα θα το κανω
Εγώ το είδα το μήνυμα (δεν θυμάμαι πότε ακριβώς, νομίζω τέλος 2021), ακολούθησα το link για επικαιροποίηση μέσω gov.gr (αν και γενικά είχα κάνει ξανά τη διαδικασία και πριν λίγους μήνες) και εχθές 28/1/2022 πήρα 1.000 πόντους :
234486

gcf
30-01-22, 14:54
Το βάζω εδώ αν και δεν είναι για e-banking.

Mετά από μήνες χρήσης eurobank wallet και google pay, βρέθηκε επιχείρηση (ένα θέατρο που πήγε η κόρη μου) που στο ταμείο αρνήθηκαν χρέωση κάρτας μέσω κινητού και ζήταγαν τη φυσική κάρτα. :shock:

KostakisK
30-01-22, 15:23
Το βάζω εδώ αν και δεν είναι για e-banking.

Mετά από μήνες χρήσης eurobank wallet και google pay, βρέθηκε επιχείρηση (ένα θέατρο που πήγε η κόρη μου) που στο ταμείο αρνήθηκαν χρέωση κάρτας μέσω κινητού και ζήταγαν τη φυσική κάρτα. :shock:

Είναι παράνομο είναι σαν να αρνείται χρεωστική κάρτα και είναι λόγος για καταγγελία. Επίτηδες της το είπε, ακόμα και κάρτα να είχε θα της έλεγε οτι το POS έχει θέμα

EnDLess
30-01-22, 16:12
Το βάζω εδώ αν και δεν είναι για e-banking.

Mετά από μήνες χρήσης eurobank wallet και google pay, βρέθηκε επιχείρηση (ένα θέατρο που πήγε η κόρη μου) που στο ταμείο αρνήθηκαν χρέωση κάρτας μέσω κινητού και ζήταγαν τη φυσική κάρτα. :shock:

Πολύ περίεργο.... δηλαδή με το ζόρι να βγει η κάρτα από το πορτοφόλι. Εμένα με βάζει σε σκέψεις... κάμερες... καταγραφή αριθμών της κάρτας... Προσωπικά δεν δίνω ποτέ την κάρτα να την χτυπήσει άλλος και αν χρειαστεί να την βγάλω κρύβω οπωσδήποτε τον 3ψήφιο...

gcf
30-01-22, 17:47
Είναι παράνομο είναι σαν να αρνείται χρεωστική κάρτα και είναι λόγος για καταγγελία. Επίτηδες της το είπε, ακόμα και κάρτα να είχε θα της έλεγε οτι το POS έχει θέμαΜετά πλήρωσε άλλος από την παρέα με φυσική κάρτα και το δέχτηκαν.

KostakisK
30-01-22, 19:21
Μετά πλήρωσε άλλος από την παρέα με φυσική κάρτα και το δέχτηκαν.

Ναι η είναι ημιμάθεια για το πως δουλεύουν τα σύγχρονα τερματικά ή κάτι βρωμάει εδώ

runner70
01-02-22, 02:10
Το βάζω εδώ αν και δεν είναι για e-banking.

Mετά από μήνες χρήσης eurobank wallet και google pay, βρέθηκε επιχείρηση (ένα θέατρο που πήγε η κόρη μου) που στο ταμείο αρνήθηκαν χρέωση κάρτας μέσω κινητού και ζήταγαν τη φυσική κάρτα. :shock:

Να κανετε καταγγελία. Αν ειναι δυνατον να στηριζομαστε στην αποδοχή του εκάστοτε προιστάμενου. Πρέπει να τα χτυπάμε απευθείας αυτά τα φαινόμενα και να μην τα αφήσουμε να εξαπλωθούν-παγιωθούν.

badweed
01-02-22, 02:23
ετσι ! ζητω η κερδοφορια των τραπεζων !
να συναλασομαστε εμεις , και να κερδιζουν και οι τραπεζουλες .


(σορυ για το quote ,το διορθωσα , αλλα επειδη παρακολουθω το θεμα , κρατηθηκα οσο το θεμα αφορουσε το τι συνεβη , αλλα στις προτασεις για το τι πρεπει να γινει , οφειλω να προσθεσω κατι το οποιο απουσιαζει απο την λογικη της απλοτητας, ως απλη λογικη )

aSMiLoN
01-02-22, 15:19
ετσι ! ζητω η κερδοφορια των τραπεζων !
να συναλασομαστε εμεις , και να κερδιζουν και οι τραπεζουλες .


(σορυ για το quote ,το διορθωσα , αλλα επειδη παρακολουθω το θεμα , κρατηθηκα οσο το θεμα αφορουσε το τι συνεβη , αλλα στις προτασεις για το τι πρεπει να γινει , οφειλω να προσθεσω κατι το οποιο απουσιαζει απο την λογικη της απλοτητας, ως απλη λογικη )

Αρα κυκλοφορεις μονο με μετρητα πανω σου με κινδυνο να τα χασεις, να σε κλεψουν, να παρεις πλαστα κλπ για να μην κερδοφορησουν οι τραπεζες; :hmm:

Paypal φανταζομαι ουτε για πλακα δε χρησιμοποιεις, μονο αντικαταβολη (αλλα μετα τα παιρνουν οι courier σε προμηθειες?);

badweed
01-02-22, 15:36
Αρα κυκλοφορεις μονο με μετρητα πανω σου με κινδυνο να τα χασεις, να σε κλεψουν, να παρεις πλαστα κλπ για να μην κερδοφορησουν οι τραπεζες; :hmm:

Paypal φανταζομαι ουτε για πλακα δε χρησιμοποιεις, μονο αντικαταβολη (αλλα μετα τα παιρνουν οι courier σε προμηθειες?);

ναι , παντα με μετρητα , 45 χρονια τωρα , δεν εχει τυχει να με κλεψουν . αλλα και να με κλεψουν , ποσα θα μου παρουν ;
οσες φορες εχει τυχει να θεωρησω οτι μια αγορα με εριξε, ητανε το χερι μου που εδωσε τα χρηματα , δεν τα πηρε με το ζορι αυτος που μου πουλησε κατι αθλιο (χα ! θυμηθηκα το eshop και την gembird )

το paypal αποτελει ασφαλεια για απροσωπες συναλλαγες , αρκετα περισσοτερο απο την καρτα που στις λιγες φορες που την εχω χρησιμοποιησει στην ελληνικη αγορα , συναντησα προβληματα . (να ερχεται η χρεωση σε ανυποπτο χρονο 6 μηνες μετα την πληρωμη ενω η τραπεζα να ισχυριζεται οτι μεχρι 2 μηνες μπορει να αργησει να φανει καποια χρεωση , να εχω ακυρωσει παραγγελια και να περιμενω καθε μηνα να αφαιρεθει το πιστωτικο της δοσης της αγορας που ποτε δεν εγινε ,καθε τοσο καινουρια δικλειδα με καινουριους κωδικους που μετα αντικαθισταται με κατι αλλο )

την καρτα την εχω δηλαδη για το paypal ,η αν ειναι να κανω καποια αγορα με δοσεις .

ιντερνετικες αγορες σε εξωτερικο , κανω απο το 2005, paypal εχω απο το 2011 ,την καρτα την εχω κανα 20αρι χρονια , ειχα και αλλες , αλλα δεν συμφερει το κοστος τους .

τωρα που εχει αρχισει να μου κοστιζει και η βιζα , σκεφτομαι για εναλακτικες.
γιατι εκτος απο τα κοστη στον πωλητη εχει και κοστη στον χρηστη . περα απο τους τοκους σε καθυστερησεις (που μεχρι τωρα δεν εχω επωμιστει ) .
κοστη που πληρωνεις ενα υπολογιστικο συστημα για να κανει πραξεις ενω τους προκαλει λιγοτερα εξοδα σε συντηρηση καταστηματος -αυτο και αν ειναι κλοπη - απο ιδυρματα που εχουν υποστει οικονομικη διασωση λογο κακοδιαχειρησης , η οποια συνεχιζεται )

στην ελλαδα επι το πλειστον αντικαταβολη ,εκτος αν εχει paypal που μπορω να κανονισω μεσω της συνδεσης με την πιστωτικη καρτα το ποτε θα πληρωσω καποιο εξοδο, αλλα και μου δινει την δυνατοτητα της αμφισβητησης μιας συναλλαγης αν θεωρω υποπτες τις συνθηκες (καινουριο μαγαζι στο σκρουτζ , φανταστικες τιμες , χαμηλη αξιολογηση - αν και δεν θα εχουνε paypal με τετοιες προδιαγραφες - )

Tony_Ts
01-02-22, 19:43
Καλό είναι να μην κάνουμε γενικεύσεις aSMiLoN, γιατί υπάρχουν πολλές οπτικές γωνίες ενός θέματος.

Αρχικά να αναφέρω ότι έχω (και χρησιμοποιώ) Web Banking από το έτος 2000 (δεν πρόκειται για λάθος, δύο μηδέν μηδέν μηδέν), PayPal από το 2007, πιστωτικές κάρτες από το 2000. Το αναφέρω για να δώσω μια εικόνα για το αν είμαι ή όχι τεχνολογικά αναλφάβητος ή τεχνοφοβικός. Ύστερα να πω ότι αυτό το Post δεν είναι για όσους διαβάζουν διαγώνια (ή καθόλου). Θα είναι μεγάλο, οπότε αν δεν έχετε τα κότσια, απλά προσπεράστε ;-)

Δε συμφωνώ σε όλα με τον badweed, αλλά κρίνω πως ακουμπάει κάποια σημαντικά θέματα, στα οποία θα τοποθετηθώ παρακάτω
α) Την απόλυτη ανάγκη ύπαρξης των μετρητών (για να προλάβω κακόβουλους: όχι για μαύρα/παράνομα)
β) Την αυθαιρεσία των τραπεζών
γ) Την αυθαιρεσία ορισμένων καταστημάτων και courier
δ) Την αυθαιρεσία των ελεγκτικών μηχανισμών

α) Εντείνεται τα τελευταία χρόνια η προσπάθεια «εξαφάνισης» των μετρητών. Και μαζί με αυτά θα εξαφανιστεί και η δυνατότητά μας για ελευθερία κινήσεων και διενέργεια συναλλαγών που δεν θέλουμε να εμφανίζονται στο τραπεζικό σύστημα (π.χ. χαρτζιλίκι παιδιών/ανιψιών/κλπ, «παράξενα» ψώνια π.χ. sex shop, gambling, τσιγάρα και καπνό*, εξοπλισμό σκι** κλπ, κλπ)

β) Ακόμα δεν έχουν εξαφανιστεί τα μετρητά και οι Ελληνικές τράπεζες έχουν ξεκινήσει να χρεώνουν -και ακριβά- τα πάντα! Ούτε που μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει όταν δεν υπάρχουν πλέον μετρητά κι άρα θα είναι κατά κάποιο τρόπο μονοπώλιο (https://youtu.be/SfZJZgtuFvA?t=43). Επίσης είναι γεγονός ότι οι Ελληνικές τράπεζες μπλοκάρουν συναλλαγές SEPA όταν πας να στείλεις χρήματα σε καθόλα νόμιμες επιχειρήσεις που απλά έτυχε να τις βάλουν στις μαύρες λίστες τους. Παρά το ότι υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία κατά του IBAN Discrimination (https://ec.europa.eu/info/law/single-euro-payments-area-regulation-eu-260-2012/monitoring-and-enforcement_en)! Τί γίνεται αν «αύριο» μπει ο δικός μου λογαριασμός σε μια Blacklist, έστω λόγω «σφάλμα αλγορίθμου»; (όπως πρόσφατη εμπειρία που είχα με τη Viva που για μια εβδομάδα στην κυριολεξία δεν είχα διαθέσιμα τα χρήματά μου εκεί, λόγω σφάλμα στο software τους)
Το κράτος δεν πρέπει να επιβάλλει την υποχρεωτική συναλλαγή με τις τράπεζες, ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΤΑ να προσδιορίζει/εφαρμόζει τις υποχρεώσεις των τραπεζών. Διαφορετικά είναι σαν εγώ να υποχρεώνω όλο το Forum να ψωνίζει ψωμί από το κατάστημα του μπάρμπα Κώστα, χωρίς να επιβάλλω στον μπαρμπα Κώστα πλαφόν στο κόστος του ψωμιού. Φανταστείτε πόσο θα φτάσει η τιμή του ψωμιού του μπάρμα Κώστα.

γ) Είναι πλέον αρκετά διαδομένο το κόλπο των καταστημάτων να βγαίνουν πρώτα στο skroutz, να τσιμπάνε τα χρήματα των ηλεκτρονικών παραγγελιών και μετά να εξαφανίζονται. Κάτι που καλώς ή κακώς δε μπορεί να γίνει με την αντικαταβολή. Και θεωρώ δεδομένο ότι όποιος χρησιμοποιεί την αντικαταβολή για αυτό το λόγο, πάντα ελέγχει το δέμα που παραλαμβάνει ΠΡΙΝ αφήσει τον μεταφορέα να απομακρυνθεί. Αν κάποιος πληρώσει με κάρτα, πιστεύω πως 9 στις 10 φορές αποζημιώνεται (ίσως με κάποιο κόπο παραπάνω). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η τράπεζα θα επωμιστεί την όποια «χασούρα». Στο τέλος της περιόδου, θα υπολογίσει πόσα χρήματα έχασε και θα αυξήσει τις υπόλοιπες χρεώσεις της για να ρεφάρει. Η αντικαταβολή δεν είναι λύση, απλά μπάλωμα. Την ουσιαστική λύση θα πρέπει να τη δώσει το skroutz σε συνεργασία με τον κρατικό μηχανισμό.
Το κόλπο κάποιων κούριερ είναι να μην παραδίδουν και να αφήνουν χαρτάκι μόνο (ή και καθόλου χαρτάκι και στο σύστημα να γράφουν ότι άφησαν), ειδικά όταν πρόκειται για παραγγελίες που έχουν πληρωθεί ήδη (και ο πελάτης δεν έχει τον μοχλό πίεσης του τύπου «αν δεν το παραδώσεις στη διεύθυνση που ζήτησα, στείλε το πίσω»).

δ) Οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, χρησιμοποιούν κάνουν κατάχρηση της άμεσης live πρόσβασης που έχουν σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Το αποτέλεσμα είναι να επιβάλλουν παράλογα και εξωπραγματικά πρόστιμα και κυρώσεις για τα 20 ευρώ που σου έβαλε ο φίλος σου πριν από 4 χρόνια στο λογαριασμό σου και δε μπορείς να δικαιολογήσεις. Που σε ορισμένες περιπτώσεις, ακόμη κι αν το δικαιολογήσεις, ο ελεγκτής έχει το δικαίωμα να μην το δεχτεί. Φυσικά και υπάρχουν καλές πιθανότητες να δικαιωθείς στη Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών ή στα διοικητικά δικαστήρια, αλλά αυτό θα γίνει ΑΦΟΥ έχεις πληρώσει τουλάχιστο το μισό πρόστιμο (αν έχεις να το πληρώσεις - αν δεν έχεις τότε δεν μπορεί να εξεταστεί η υπόθεσή σου καν) και φυσικά έχει περάσει αρκετός καιρός μέχρι να ελεγχθεί η υπόθεσή σου.
Αυτό σε συνδυασμό με την κατάργηση των μετρητών, θα δημιουργήσει ένα τσουνάμι με νέες εξωπραγματικές κυρώσεις για «αδικαιολόγητο πλουτισμό» στον 20χρονο που κάθε μέρα/εβδομάδα οι γονείς του, τού βάζουν χαρτζιλίκι στον λογαριασμό του.
Και μια που βρισκόμαστε σε αυτό το θέμα, να αναφέρω ότι ΚΑΘΕ κατάθεση μετρητών στον λογαριασμό μας, αποτελεί κόκκινο πανί και πρέπει να μπορούμε να την αιτιολογήσουμε πέραν πάσης αμφιβολίας. Αλλά ακόμη κι αν παρουσιάσουμε το ένα απόκομμα συναλλαγής που λέει 200€ ανάληψη και μετά από 10 λεπτά το επόμενο απόκομμα που λέει 200€ κατάθεση, ο έλεγχος μπορεί να ΜΗΝ δεχτεί ότι πρόκειται για δική μας κίνηση.

Οπότε δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα, υπάρχουν άπειρες άλλες παράμετροι σε μια κατάσταση.

* Αφού ξεκίνησαν να υπάρχουν πρόστιμα/κρατήσεις για τις επιλογές που κάνει κάποιος με το σώμα του, είναι θέμα χρόνου να επεκταθούν τα πρόστιμα στους καπνιστές, υπέρβαρους, μη ασκούμενους, κλπ. Και μετά τα πρόστιμα/κρατήσεις αν τρως μακαρόνια ή ζάχαρη ενώ είσαι διαβητικός, αν καταναλώνεις πολύ αλκοόλ, κλπ. Και μάλιστα αυτόματα αφού το σύστημα βλέπει τις τραπεζικές συναλλαγές. Είσαι διαβητικός και ψώνισες από τα Fresh; Ω! Τί κρίμα...!
** Εξοπλισμός σκι = περισσότερες πιθανότητες να επιβαρύνεις τον ιατροφαρμακευτικό προϋπολογισμό, λόγω επικίνδυνων σπορ.

sdikr
01-02-22, 19:59
το paypal αποτελει ασφαλεια για απροσωπες συναλλαγες , αρκετα περισσοτερο απο την καρτα που στις λιγες φορες που την εχω χρησιμοποιησει στην ελληνικη αγορα , συναντησα προβληματα . (να ερχεται η χρεωση σε ανυποπτο χρονο 6 μηνες μετα την πληρωμη ενω η τραπεζα να ισχυριζεται οτι μεχρι 2 μηνες μπορει να αργησει να φανει καποια χρεωση , να εχω ακυρωσει παραγγελια και να περιμενω καθε μηνα να αφαιρεθει το πιστωτικο της δοσης της αγορας που ποτε δεν εγινε ,καθε τοσο καινουρια δικλειδα με καινουριους κωδικους που μετα αντικαθισταται με κατι αλλο )

την καρτα την εχω δηλαδη για το paypal ,η αν ειναι να κανω καποια αγορα με δοσεις .

ιντερνετικες αγορες σε εξωτερικο , κανω απο το 2005, paypal εχω απο το 2011 ,την καρτα την εχω κανα 20αρι χρονια , ειχα και αλλες , αλλα δεν συμφερει το κοστος τους .

τωρα που εχει αρχισει να μου κοστιζει και η βιζα , σκεφτομαι για εναλακτικες.
γιατι εκτος απο τα κοστη στον πωλητη εχει και κοστη στον χρηστη . περα απο τους τοκους σε καθυστερησεις (που μεχρι τωρα δεν εχω επωμιστει ) .
κοστη που πληρωνεις ενα υπολογιστικο συστημα για να κανει πραξεις ενω τους προκαλει λιγοτερα εξοδα σε συντηρηση καταστηματος -αυτο και αν ειναι κλοπη - απο ιδυρματα που εχουν υποστει οικονομικη διασωση λογο κακοδιαχειρησης , η οποια συνεχιζεται )

στην ελλαδα επι το πλειστον αντικαταβολη ,εκτος αν εχει paypal που μπορω να κανονισω μεσω της συνδεσης με την πιστωτικη καρτα το ποτε θα πληρωσω καποιο εξοδο, αλλα και μου δινει την δυνατοτητα της αμφισβητησης μιας συναλλαγης αν θεωρω υποπτες τις συνθηκες (καινουριο μαγαζι στο σκρουτζ , φανταστικες τιμες , χαμηλη αξιολογηση - αν και δεν θα εχουνε paypal με τετοιες προδιαγραφες - )

Με τα μετρητά δεν θα είχες θέμα με τις δόσεις, δεν θα είχες δόσεις, συμφωνώ μαζί σου.
Ούτε μπορείς να πάρεις κάτι που κάνει 500 ενώ έχεις στην τσέπη σου 100, όποτε δεν έχεις να ασχοληθείς με τόκους αν καθυστερήσεις την εξόφληση.

Αλήθεια η αντικαταβολή δεν έχει κόστος σε εσένα;

marvelx
01-02-22, 21:44
Σχετικο νημα, για κριτικα σκεπτομενους πολιτες

'Ο πολεμος κατα των μετρητων'

https://www.adslgr.com/forum/threads/979741-%CE%9F-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD

jap
01-02-22, 22:27
Με κάτι σκεπτόμενους που κυκλοφορούν (αντιεμβολιαστές, αρνητές μάσκας, οπαδούς του κάθε Βελόπουλου και Καμμένου), απορώ που δεν έχουμε στην Ελλάδα τοπικές αγορές με ανταλλακτική οικονομία, τοπικά νομίσματα και άλλα γραφικά. Καλά τα μετρητά, αλλά μερικοί δεν λένε να βγουν από τη σπηλιά τους. Ουρές στα γκισέ για πληρωμές λογαριασμών με κασέρι, χρήματα κάτω από τα στρώματα, ουρές στα ATM τη μέρα που μπαίνουν οι μισθοί, καλά τα πάμε...

thourios
03-02-22, 13:25
Νέα μέτρα κατά της e-απάτης παίρνουν οι τράπεζες (https://www.capital.gr/epixeiriseis/3612278/nea-metra-kata-tis-e-apatis-pairnoun-oi-trapezes?utmsource=email)

https://i.postimg.cc/7hr49hYn/image.jpg (https://postimages.org/)
Capital.gr

netman
04-02-22, 02:28
Με κάτι σκεπτόμενους που κυκλοφορούν (αντιεμβολιαστές, αρνητές μάσκας, οπαδούς του κάθε Βελόπουλου και Καμμένου), απορώ που δεν έχουμε στην Ελλάδα τοπικές αγορές με ανταλλακτική οικονομία, τοπικά νομίσματα και άλλα γραφικά. Καλά τα μετρητά, αλλά μερικοί δεν λένε να βγουν από τη σπηλιά τους. Ουρές στα γκισέ για πληρωμές λογαριασμών με κασέρι, χρήματα κάτω από τα στρώματα, ουρές στα ATM τη μέρα που μπαίνουν οι μισθοί, καλά τα πάμε...
Προ 20ετίας που ζούσες "στη σπηλιά" της ουράς στην τράπεζα,των κερμάτων που τρυπούσαν την τσέπη, και των χαρτονομισμάτων που χανόντουσαν ή σου
κλέβαν, κακοπερνούσες έτσι;
Και τώρα που βγήκες από τη σπηλιά περνάς καλύτερα, έτσι;
Δεν είναι προσωπικό, είναι προς όλους όσοι αναφέρονται σε "σπηλιές" , "ψεκασμένους" κλπ.
Σκεφτείτε μόνο πόσο χρόνο σπαταλάγαμε στην ουρά της τράπεζας, ενω τώρα τον σπαταλάμε ψάχνοντας (σε λίγο με το κυάλι) για υποκατάστημα τραπεζών και ΑΤΜ που να έχει χρήμα. Πρόοδος κατά τα άλλα.

jap
04-02-22, 09:59
Δεν ξέρω τι ηλικίας είσαι να απαντήσω αντίστοιχα :) Ούτε είναι όλα άσπρο μαύρο στη ζωή.

marvelx
04-02-22, 13:47
Προ 20ετίας που ζούσες "στη σπηλιά" της ουράς στην τράπεζα,των κερμάτων που τρυπούσαν την τσέπη, και των χαρτονομισμάτων που χανόντουσαν ή σου
κλέβαν, κακοπερνούσες έτσι;
Και τώρα που βγήκες από τη σπηλιά περνάς καλύτερα, έτσι;
Δεν είναι προσωπικό, είναι προς όλους όσοι αναφέρονται σε "σπηλιές" , "ψεκασμένους" κλπ.
Σκεφτείτε μόνο πόσο χρόνο σπαταλάγαμε στην ουρά της τράπεζας, ενω τώρα τον σπαταλάμε ψάχνοντας (σε λίγο με το κυάλι) για υποκατάστημα τραπεζών και ΑΤΜ που να έχει χρήμα. Πρόοδος κατά τα άλλα.

Ευγε!
:)

sdikr
04-02-22, 14:46
Προ 20ετίας που ζούσες "στη σπηλιά" της ουράς στην τράπεζα,των κερμάτων που τρυπούσαν την τσέπη, και των χαρτονομισμάτων που χανόντουσαν ή σου
κλέβαν, κακοπερνούσες έτσι;
Και τώρα που βγήκες από τη σπηλιά περνάς καλύτερα, έτσι;
Δεν είναι προσωπικό, είναι προς όλους όσοι αναφέρονται σε "σπηλιές" , "ψεκασμένους" κλπ.
Σκεφτείτε μόνο πόσο χρόνο σπαταλάγαμε στην ουρά της τράπεζας, ενω τώρα τον σπαταλάμε ψάχνοντας (σε λίγο με το κυάλι) για υποκατάστημα τραπεζών και ΑΤΜ που να έχει χρήμα. Πρόοδος κατά τα άλλα.

Γιατί να ψάξω για ΑΤΜ με χρήμα, δεν χρειάζεται, αν μάλιστα κάποιος δεν δέχεται κάρτα πάω παρακάτω

BlueChris
04-02-22, 14:48
Γιατί να ψάξω για ΑΤΜ με χρήμα, δεν χρειάζεται, αν μάλιστα κάποιος δεν δέχεται κάρτα πάω παρακάτω

Και εγώ τα ίδια. Καπνό παίρνω από το μοναδικό ψιλικατζιδικοπεριπτερο που παίρνει κάρτα... Γενικά λεφτά κανονικά δεν χαλάω μιλάμε πουθενά... μόνο η λαϊκή μου τι δίνει πλέον που σπάνια κάποιος εκεί παίρνει κάρτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.