PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 [192] 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

euri
04-02-22, 14:57
Έχω ακόμα στο πορτοφόλι μου χαρτονομίσματα που μου έμειναν από το τελευταίο ταξίδι μου στην Ελλάδα πριν 2.5 χρόνια... :p

Giannis8392
05-02-22, 02:07
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μια σχετική ερώτηση για μια συναλλαγή που θέλω να κάνω με έναν φίλο μου, είμαι κάτοχος της τράπεζας Πειραιώς και αυτός το ίδιο και θέλω να κάνω μια μεταφορά χρημάτων μέσω winbank της εφαρμογής της τράπεζας και μου ζητάει με υψηλή προτεραιότητα η κανονική προτεραιότητα και επειδή δεν έχουμε ιδέα και η δύο και για να μην κάνουμε τίποτα λάθος επειδή είναι η πρώτη φορά που μπαίνουμε σε μια τέτοια διαδικασία τι πρέπει να επιλέξω για να σταλθούν κατευθείαν τα χρήματα στο άτομο? Από όσο ξέρω αν γίνει συναλλαγή σε άτομο που είναι από την ίδια τράπεζα στέλνονται κατευθείαν την ίδια στιγμή, αλλά ποια είναι η επιλογή?

minas
05-02-22, 02:19
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μια σχετική ερώτηση για μια συναλλαγή που θέλω να κάνω με έναν φίλο μου, είμαι κάτοχος της τράπεζας Πειραιώς και αυτός το ίδιο και θέλω να κάνω μια μεταφορά χρημάτων μέσω winbank της εφαρμογής της τράπεζας και μου ζητάει με υψηλή προτεραιότητα η κανονική προτεραιότητα και επειδή δεν έχουμε ιδέα και η δύο και για να μην κάνουμε τίποτα λάθος επειδή είναι η πρώτη φορά που μπαίνουμε σε μια τέτοια διαδικασία τι πρέπει να επιλέξω για να σταλθούν κατευθείαν τα χρήματα στο άτομο? Από όσο ξέρω αν γίνει συναλλαγή σε άτομο που είναι από την ίδια τράπεζα στέλνονται κατευθείαν την ίδια στιγμή, αλλά ποια είναι η επιλογή?

Έχω την εντύπωση ότι η προτεραιότητα ισχύει για έμβασμα σε άλλη τράπεζα. Από Πειραιώς σε Πειραιώς γίνεται την ίδια μέρα και χωρίς προμήθεια, αλλά δεν θυμάμαι να με ρωτάει προτεραιότητα. Βάζετε αριθμό λογαριασμού Πειραιώς ή IBAN?

Giannis8392
05-02-22, 13:52
Έχω την εντύπωση ότι η προτεραιότητα ισχύει για έμβασμα σε άλλη τράπεζα. Από Πειραιώς σε Πειραιώς γίνεται την ίδια μέρα και χωρίς προμήθεια, αλλά δεν θυμάμαι να με ρωτάει προτεραιότητα. Βάζετε αριθμό λογαριασμού Πειραιώς ή IBAN?

Αδερφέ σε ευχαριστώ για την απάντηση τώρα ότι και να σου πω δεν ξέρω και εγώ ο ίδιος αν το κάνω σωστά επειδή είναι η πρώτη φορά, Για να κάνω μια συναλλαγή σε ίδια τράπεζα δεν θέλει πατήσω σε άλλους λογαριασμούς? η σε άλλες κάρτες? Εγώ σε άλλους λογαριασμούς βάζω, βάζω αριθμό λογαριασμού του παιδιού και μου ζητάει κανονικά προτεραιότητα για ποιο λόγο? Και όχι δεν βάζω μπροστά τίποτα αλφαβήτα και αριθμούς άλλης τράπεζας, αν είναι για iban. εγώ στην ίδια τράπεζα θέλω να κάνω μεταφορά μήπως εγώ κάνω κάτι λάθος η εφαρμογή έχει φάει κόλλημα?

goku
05-02-22, 14:56
Αδερφέ σε ευχαριστώ για την απάντηση τώρα ότι και να σου πω δεν ξέρω και εγώ ο ίδιος αν το κάνω σωστά επειδή είναι η πρώτη φορά, Για να κάνω μια συναλλαγή σε ίδια τράπεζα δεν θέλει πατήσω σε άλλους λογαριασμούς? η σε άλλες κάρτες? Εγώ σε άλλους λογαριασμούς βάζω, βάζω αριθμό λογαριασμού του παιδιού και μου ζητάει κανονικά προτεραιότητα για ποιο λόγο? Και όχι δεν βάζω μπροστά τίποτα αλφαβήτα και αριθμούς άλλης τράπεζας, αν είναι για iban. εγώ στην ίδια τράπεζα θέλω να κάνω μεταφορά μήπως εγώ κάνω κάτι λάθος η εφαρμογή έχει φάει κόλλημα?

Αν θες να στείλεις χρήματα σε λογαριασμό της ίδιας τράπεζας (πχ Από Πειραιώς σε Πειραιώς) τότε θεωρείται απλή μεταφορά, δεν έχει χρέωση και γίνεται άμεσα ότι μέρα και ώρα νάναι.

Αν θες να στείλεις χρήματα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας (πχ από Πειραιώς σε Εθνική / Alpha / Eurobank) τότε αυτό θεωρείται έμβασμα. Σε εμβάσματα υπάρχει το "απλό" το οποίο έχει μια μικρή χρέωση και θέλει συνήθως 1 ή 2 εργάσιμες μέρες για να πάνε στον άλλον τα χρήματα, και υπάρχει το iris που έχει κάπως μεγαλύτερη χρέωση από το "απλό" έμβασμα αλλά τα χρήματα πάνε άμεσα στον άλλο, ότι ώρα και νάναι, και ας είναι σε άλλη τράπεζα.

Giannis8392
06-02-22, 00:35
Αν θες να στείλεις χρήματα σε λογαριασμό της ίδιας τράπεζας (πχ Από Πειραιώς σε Πειραιώς) τότε θεωρείται απλή μεταφορά, δεν έχει χρέωση και γίνεται άμεσα ότι μέρα και ώρα νάναι.

Αν θες να στείλεις χρήματα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας (πχ από Πειραιώς σε Εθνική / Alpha / Eurobank) τότε αυτό θεωρείται έμβασμα. Σε εμβάσματα υπάρχει το "απλό" το οποίο έχει μια μικρή χρέωση και θέλει συνήθως 1 ή 2 εργάσιμες μέρες για να πάνε στον άλλον τα χρήματα, και υπάρχει το iris που έχει κάπως μεγαλύτερη χρέωση από το "απλό" έμβασμα αλλά τα χρήματα πάνε άμεσα στον άλλο, ότι ώρα και νάναι, και ας είναι σε άλλη τράπεζα.

εντάξει αδερφέ σε ευχαριστώ για την απάντηση, το έφτιαξα τελικά είχε φάει κόλλημα η εφαρμογή, τραγικοί απλά εκεί στην Πειραιώς και έχει αλλά τόσα προβλήματα η εφαρμογή

griniaris
06-02-22, 11:44
Τι ακριβως προβληματα εχει η εφαρμογη ?

Μηπως κολλησε το κινητο σου ?

Giannis8392
07-02-22, 14:48
Τι ακριβως προβληματα εχει η εφαρμογη ?

Μηπως κολλησε το κινητο σου ?

Από πού να αρχίσω και να τελειώσω αδερφέ, προσπαθούσα να στείλω δύο μέρες λεφτά σε έναν φίλο μου να φανταστείς, και για να μην κάνω καμιά βλακεία διότι μου ζητούσε περίεργα πράγματα ρώτησα εδώ στο φόρουμ, έστελνα λεφτά σε φίλο από την ίδια τράπεζα και μου ζητούσε με τι προτεραιότητα, υψηλή η κανονική, την διέγραψα και την ξανά κατέβασα και μετά το ξανά έκανα έβγαλε τελικά την σωστή επιλογή που μου είπαν και εδώ τα παιδιά (άμεση). Αυτά δεν είναι προβλήματα κινητού μην κοροιδευομαστε μόνο στις εφαρμογές συμβαίνουν αυτά.

- - - Updated - - -

Και αν πας και διαβάσεις τα σχόλια κάτω από την εφαρμογή στο playstore θα καταλάβεις πόσα προβλήματα υπάρχουν, τουλάχιστον στο 30% υποθετω και σε αυτό είμαι και εγώ άρα δεν είναι τυχαίο

griniaris
07-02-22, 15:34
Απλα οπως σου εξηγησαν και τα παιδια εδω , εμπαινες σε λαθος σημειο για να κανεις την μεταφορα που ηθελες .

Η επιλογη εκει ηταν παντα . Δεν γινεται να εσβησες την εφαρμογη και μετα στην νεα εγκατασταση να εμφανιστηκε .

Δεν εχεις δικαιωμα επιλογης των δυνατοτητων της.

Τεσπα. αφου τα καταφερες ολα καλα.

Giannis8392
07-02-22, 20:34
Απλα οπως σου εξηγησαν και τα παιδια εδω , εμπαινες σε λαθος σημειο για να κανεις την μεταφορα που ηθελες .

Η επιλογη εκει ηταν παντα . Δεν γινεται να εσβησες την εφαρμογη και μετα στην νεα εγκατασταση να εμφανιστηκε .

Δεν εχεις δικαιωμα επιλογης των δυνατοτητων της.

Τεσπα. αφου τα καταφερες ολα καλα.

Αδερφέ στο σωστό έμπαινε πατούσα νέα συναλλαγή και μετά πατούσα σε άλλους λογαριασμούς αυτό που έκανα και πριν την σβήσω και αυτό ήταν όλο, μετά έβαζα λογαριασμό τράπεζα Πειραιώς και μου ζητούσε με υψηλή περιεκτικότητα η κανονική που κανονικά δεν έπρεπε να ζητάει κάτι τέτοιο, την διέγραψα την ξανά κατέβασα μετά όλα πάλι τα ίδια από την αρχή και τότε μου έβγαλε σε επιλογές μόνο άμεση ούτε υψηλή ούτε κανονική, τώρα τι να πω δεν ξέρω

Tony_Ts
08-02-22, 17:38
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μια σχετική ερώτηση για μια συναλλαγή που θέλω να κάνω με έναν φίλο μου

Δεν θα απαντήσω ακριβώς στο θέμα σου. Ούτως ή άλλως απάντησαν άλλοι κι έχεις ήδη κάνει τη δουλειά σου.

Εγώ θα ήθελα να θίξω ένα άλλο σημαντικό θέμα. Σου προτείνω να αποφεύγεις να μεταφέρεις χρήματα σε γνωστούς και φίλους. Ούτε να σου μεταφέρουν εκείνοι. Ιδού και ο λόγος: Από το 2015 μέχρι και σήμερα, έχουν γραφεί πάρα πολλά άρθρα στο ελληνικό internet για τον παραλογισμό της φορολογικής αρχής, των ελεγκτών και γενικά της κατάχρησης εξουσίας που γίνεται.

Πολύ συνοπτικά θα αναφέρω ότι αν έχεις την ατυχία να πέσεις σε φορολογικό έλεγχο (καθόλου σπάνιο φαινόμενο πλέον που η φορολογική αρχή είναι Online σε πραγματικό χρόνο με τους τραπεζικούς λογαριασμούς όλων των πολιτών), θα πρέπει να δικαιολογήσεις οποιαδήποτε πίστωση έγινε στον λογαριασμό σου πριν από 5-6 χρόνια (11 χρόνια πίσω αν ο λογαριασμός είναι σε τράπεζα εξωτερικού). Και ο όρος «δικαιολογήσεις» έχει πολύ ζουμί. Γιατί θα πρέπει να φυλάξεις όλα τα χαρτάκια αναλήψεων/καταθέσεων σε ΑΤΜ, αποδείξεις αγορών, υπεύθυνες δηλώσεις φίλων που σου έβαλαν χρήματα στο λογαριασμό σου, δήλωση στη ΔΟΥ αν επρόκειτο για δάνειο κλπ, κλπ. Αλλά και πάλι, ο ελεγκτής έχει κάθε εξουσία να ΜΗΝ δεχθεί τους ισχυρισμούς σου και να σου επιβάλει, όχι ένα αλλά πολλά και διαφορετικά πρόστιμα που ούτε καν έχεις φανταστεί.

Αν πιστεύεις ότι το δίκιο είναι με το μέρος σου, για να το βρεις θα πρέπει -αναγκαστικά- να πληρώσεις το μισό πρόστιμο (που συνήθως στις απλές περιπτώσεις είναι της τάξης των χιλιάδων ευρώ) για να μπορέσεις να απευθυνθείς στη Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών, από την οποία ίσως και να δικαιωθείς και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω μετά από κανένα έτος.

Καταλήγοντας, θα σου πρότεινα (και σε όλους τους υπόλοιπους φυσικά) να ΜΗΝ μεταφέρεις χρήματα σε γνωστούς και φίλους και να μη δίνεις σε κανέναν τον αριθμό σου για να σας μεταφέρει χρήματα (εκτός φυσικά για επαγγελματικούς λόγους π.χ. μισθοδοσία). Μπορείς να με χαρακτηρίσεις υπερβολικό αλλά «φυλάξου (https://youtu.be/xPtUKcep0qc?t=399)»

fasdf
08-02-22, 22:36
Θα ηθελες να μας αναφερεις μερικες πηγες απο αυτο που λες; (δεν το λεω επιθετικα ερωτηση κανω)

user2163
08-02-22, 22:41
Δεν θα απαντήσω ακριβώς στο θέμα σου. Ούτως ή άλλως απάντησαν άλλοι κι έχεις ήδη κάνει τη δουλειά σου.

Εγώ θα ήθελα να θίξω ένα άλλο σημαντικό θέμα. Σου προτείνω να αποφεύγεις να μεταφέρεις χρήματα σε γνωστούς και φίλους. Ούτε να σου μεταφέρουν εκείνοι. Ιδού και ο λόγος: Από το 2015 μέχρι και σήμερα, έχουν γραφεί πάρα πολλά άρθρα στο ελληνικό internet για τον παραλογισμό της φορολογικής αρχής, των ελεγκτών και γενικά της κατάχρησης εξουσίας που γίνεται.

Πολύ συνοπτικά θα αναφέρω ότι αν έχεις την ατυχία να πέσεις σε φορολογικό έλεγχο (καθόλου σπάνιο φαινόμενο πλέον που η φορολογική αρχή είναι Online σε πραγματικό χρόνο με τους τραπεζικούς λογαριασμούς όλων των πολιτών), θα πρέπει να δικαιολογήσεις οποιαδήποτε πίστωση έγινε στον λογαριασμό σου πριν από 5-6 χρόνια (11 χρόνια πίσω αν ο λογαριασμός είναι σε τράπεζα εξωτερικού). Και ο όρος «δικαιολογήσεις» έχει πολύ ζουμί. Γιατί θα πρέπει να φυλάξεις όλα τα χαρτάκια αναλήψεων/καταθέσεων σε ΑΤΜ, αποδείξεις αγορών, υπεύθυνες δηλώσεις φίλων που σου έβαλαν χρήματα στο λογαριασμό σου, δήλωση στη ΔΟΥ αν επρόκειτο για δάνειο κλπ, κλπ. Αλλά και πάλι, ο ελεγκτής έχει κάθε εξουσία να ΜΗΝ δεχθεί τους ισχυρισμούς σου και να σου επιβάλει, όχι ένα αλλά πολλά και διαφορετικά πρόστιμα που ούτε καν έχεις φανταστεί.

Αν πιστεύεις ότι το δίκιο είναι με το μέρος σου, για να το βρεις θα πρέπει -αναγκαστικά- να πληρώσεις το μισό πρόστιμο (που συνήθως στις απλές περιπτώσεις είναι της τάξης των χιλιάδων ευρώ) για να μπορέσεις να απευθυνθείς στη Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών, από την οποία ίσως και να δικαιωθείς και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω μετά από κανένα έτος.

Καταλήγοντας, θα σου πρότεινα (και σε όλους τους υπόλοιπους φυσικά) να ΜΗΝ μεταφέρεις χρήματα σε γνωστούς και φίλους και να μη δίνεις σε κανέναν τον αριθμό σου για να σας μεταφέρει χρήματα (εκτός φυσικά για επαγγελματικούς λόγους π.χ. μισθοδοσία). Μπορείς να με χαρακτηρίσεις υπερβολικό αλλά «φυλάξου (https://youtu.be/xPtUKcep0qc?t=399)»

Νομίζω ότι αυτό είναι λίγο απαγορευτικό και καταργεί τη λογική του να έχεις λογαριασμό για να κάνεις συναλλαγές.
Αυτοί που κάνουν τέτοιες συναλλαγές τις κάνουν με μετρητά/crypto και όχι με μεταφορά από τράπεζα σε τράπεζα.

Δεν έχεις άδικο πάντως, απλά δεν είναι τόσο συχνό όσο το κάνεις να φαίνεται.

Gentoo
08-02-22, 22:43
Δεν θα απαντήσω ακριβώς στο θέμα σου. Ούτως ή άλλως απάντησαν άλλοι κι έχεις ήδη κάνει τη δουλειά σου.

Εγώ θα ήθελα να θίξω ένα άλλο σημαντικό θέμα. Σου προτείνω να αποφεύγεις να μεταφέρεις χρήματα σε γνωστούς και φίλους. Ούτε να σου μεταφέρουν εκείνοι. Ιδού και ο λόγος: Από το 2015 μέχρι και σήμερα, έχουν γραφεί πάρα πολλά άρθρα στο ελληνικό internet για τον παραλογισμό της φορολογικής αρχής, των ελεγκτών και γενικά της κατάχρησης εξουσίας που γίνεται.

Πολύ συνοπτικά θα αναφέρω ότι αν έχεις την ατυχία να πέσεις σε φορολογικό έλεγχο (καθόλου σπάνιο φαινόμενο πλέον που η φορολογική αρχή είναι Online σε πραγματικό χρόνο με τους τραπεζικούς λογαριασμούς όλων των πολιτών), θα πρέπει να δικαιολογήσεις οποιαδήποτε πίστωση έγινε στον λογαριασμό σου πριν από 5-6 χρόνια (11 χρόνια πίσω αν ο λογαριασμός είναι σε τράπεζα εξωτερικού). Και ο όρος «δικαιολογήσεις» έχει πολύ ζουμί. Γιατί θα πρέπει να φυλάξεις όλα τα χαρτάκια αναλήψεων/καταθέσεων σε ΑΤΜ, αποδείξεις αγορών, υπεύθυνες δηλώσεις φίλων που σου έβαλαν χρήματα στο λογαριασμό σου, δήλωση στη ΔΟΥ αν επρόκειτο για δάνειο κλπ, κλπ. Αλλά και πάλι, ο ελεγκτής έχει κάθε εξουσία να ΜΗΝ δεχθεί τους ισχυρισμούς σου και να σου επιβάλει, όχι ένα αλλά πολλά και διαφορετικά πρόστιμα που ούτε καν έχεις φανταστεί.

Αν πιστεύεις ότι το δίκιο είναι με το μέρος σου, για να το βρεις θα πρέπει -αναγκαστικά- να πληρώσεις το μισό πρόστιμο (που συνήθως στις απλές περιπτώσεις είναι της τάξης των χιλιάδων ευρώ) για να μπορέσεις να απευθυνθείς στη Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών, από την οποία ίσως και να δικαιωθείς και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω μετά από κανένα έτος.

Καταλήγοντας, θα σου πρότεινα (και σε όλους τους υπόλοιπους φυσικά) να ΜΗΝ μεταφέρεις χρήματα σε γνωστούς και φίλους και να μη δίνεις σε κανέναν τον αριθμό σου για να σας μεταφέρει χρήματα (εκτός φυσικά για επαγγελματικούς λόγους π.χ. μισθοδοσία). Μπορείς να με χαρακτηρίσεις υπερβολικό αλλά «φυλάξου (https://youtu.be/xPtUKcep0qc?t=399)»

Τότε ποιό το νόημα του PAF/IRIS/κλπ;

Μόνο αν είσαι έμπορος με τιμολόγια και αποδείξεις είναι οκ να κάνεις μεταφορές χρημάτων;

Godian
08-02-22, 22:51
Και εγώ τα ίδια. Καπνό παίρνω από το μοναδικό ψιλικατζιδικοπεριπτερο που παίρνει κάρτα... Γενικά λεφτά κανονικά δεν χαλάω μιλάμε πουθενά... μόνο η λαϊκή μου τι δίνει πλέον που σπάνια κάποιος εκεί παίρνει κάρτα.
Καλά και εσύ άμα πηγαίνεις και παίρνεις μόνο καπνό με την κάρτα είσαι ντιπ.
Το μαγαζί δε βγάζει καν λεφτά από τον καπνό. Γυφτια για εμένα

Manolis_karas
08-02-22, 22:52
Είναι πολύ γνωστό ότι οι μεταφορές χρημάτων ελέγχονται από την ΔΟΥ. Νομίζω ότι ελέγχονται οι επανειλημμένες μεταφορές που γινόταν ανάμεσα σε δύο λογαριασμούς, καθώς και οι μεταφορές από κάποιο χρηματικό όριο και πάνω.
Πριν 1 ή 2 χρόνια η ΔΟΥ επέβαλε πρόστιμα και φόρους για μεταφορά χρημάτων από κόρη σε μητέρα, έγινε δικαστήριο και ακυρώθηκαν γιατί τα χρήματα προοριζόταν για πληρωμή φόρων.
Πηγές δεν ξέρω, τα έχω διαβάσει σε λογιστικά site, αν το ψάξεις στο Internet αποκλείεται να μην βρεις αρκετές δημοσιεύσεις.
Κάνοντας την ερώτηση στο Google: <<Δου μεταφορές χρημάτων>> έβγαλε 601.000 αποτελέσματα.

fasdf
08-02-22, 22:53
Χωρις παλι να θελω να φανει επιθετικό, αλλά εμένα μου κάνει εντύπωση το να κρατάς το χαρτάκι του ΑΤΜ για 5-6 χρόνια. Μα αφου οτι υποτιθεται το βλεπουν από την κινηση του λογαριασμου τι εβαλες/εβγαλες στο λογαριασμο το χαρτακι του ΑΤΜ τι λογο υπαρξης εχει σαν αποδεικτικο στοιχειο? Αν θες να πεις κατι πανω σε καταθεση/αναληψη/μεταφορα θα το πεις πανω στη κινηση, όχι στο χαρτακι, νομιζω. Ξαναλεω δεν ηρθα να ειρωνευτω κανεναν ουτε να επιτεθω, απλες ερωτησεις κανω.

YAziDis
08-02-22, 23:00
Τότε ποιό το νόημα του PAF/IRIS/κλπ;

Μόνο αν είσαι έμπορος με τιμολόγια και αποδείξεις είναι οκ να κάνεις μεταφορές χρημάτων;

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να καταλάβουμε πως δεν υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί για να ελέγχουν τους ελεγκτικούς μηχανισμούς. Δηλαδή πάντα είμαστε στο έλεος των φορολογικών αρχών (και μη μιλήσω για τις τελωνειακές αρχές γιατί εκεί γράφω βιβλίο).
Υπάρχουν απίστευτες περιπτώσεις κόσμου που την έχουν φάει στο κεφάλι επειδή είτε δεν είναι διαβασμένοι οι εφοριακοί, είτε επειδή ξύπνησαν στραβά, είδε επειδή κάποιοι θέλουν φακελάκι, είτε επειδή βαριούνται να τα ψάξουν οι ίδιοι.
Προσωπικά μου έκανε μαλα*α ο λογιστής και ήταν να πάρω επιστροφή 13.000€ μετά το κλείσιμο της εταιρίας. Με ξετινάξανε και μου βγάλανε έξω την Αρτα και τα Γιάννενα και πήρα επιστροφή 2500€. Το πιο απλό θα σου πω: Υπήρχαν περιπτώσεις όπου βάζαμε μαζούτ στον καυστήρα, όποτε επειδή μιλάμε για κάτι ποσά άνω των 5.000€ στα τιμολόγια, υπήρχαν περιπτώσεις όπου υπήρχε συνεννόηση με την εταιρία και έπαιρναν έναντι και γενικά δεν εξοφλούνταν το τιμολόγιο απευθείας. (πχ, μπορεί να είχαν κοπεί 3 τιμολόγια 2.000, 5000, 7000, και οι πληρωμες να ήταν σπασμενεσ πχ 4.000, 4.000 6.000). Η εφοριακός τα έβγαλε όλα εκτός, και γύρισε και μου λέει «εγώ δεν κάθομαι να ψάχνω τις κινήσεις από τη στιγμή που δεν είναι εξοφλημένο ολόκληρο το ποσό, για να κάθομαι να βγάζω τα έναντι κτλ».

Γενικα ο κρατικός μηχανισμός είναι Ρίτα Σακελάριου.. Ιστορία μου αμαρτία μου. Άμα μπλέξεις, τη γαμ*σες.

- - - Updated - - -


Είναι πολύ γνωστό ότι οι μεταφορές χρημάτων ελέγχονται από την ΔΟΥ. Νομίζω ότι ελέγχονται οι επανειλημμένες μεταφορές που γινόταν ανάμεσα σε δύο λογαριασμούς, καθώς και οι μεταφορές από κάποιο χρηματικό όριο και πάνω.
Πριν 1 ή 2 χρόνια η ΔΟΥ επέβαλε πρόστιμα και φόρους για μεταφορά χρημάτων από κόρη σε μητέρα, έγινε δικαστήριο και ακυρώθηκαν γιατί τα χρήματα προοριζόταν για πληρωμή φόρων.
Πηγές δεν ξέρω, τα έχω διαβάσει σε λογιστικά site, αν το ψάξεις στο Internet αποκλείεται να μην βρεις αρκετές δημοσιεύσεις.
Κάνοντας την ερώτηση στο Google: <<Δου μεταφορές χρημάτων>> έβγαλε 601.000 αποτελέσματα.

Συγκεκριμένα η περίπτωση αυτή ήταν στη Θεσσαλονίκη, στην Πυλαία αν δεν κάνω λάθος. Συγκεκριμένα ήταν ανάποδα, από τη μητέρα στην κόρη. Έγινε χαμός, κυκλοφόρησε και η είδηση, όποτε δικαιώθηκε γιατί ενώ θεωρητικά μεταφέρθηκαν τα χρήματα, μπόρεσε να το δικαιολογήσει επειδή ήταν ακριβώς το ποσό μαζί με την εξόφληση του φόρου εισοδήματος της εφορίας.

Manolis_karas
08-02-22, 23:08
Δεν χρειάζεται το χαρτάκι από ΑΤΜ, αλλά οι ετήσιες κινήσεις των λογαριασμών και οι μηνιαίες των πιστωτικών καρτών, γιατί αν τις χρειαστείς μετά από 5 χρόνια θα πληρώσεις την τράπεζα για να τις πάρεις.
Επίσης πριν λίγα χρόνια σε έλεγχο της ΔΟΥ μου ζήτησαν βεβαίωση από την τράπεζα για τους τόκους όλους - όλους 10,5 ευρώ, οι οποίοι είχαν δηλωθεί αυτόματα από την τράπεζα στο Ε1.

- - - Updated - - -


Συγκεκριμένα η περίπτωση αυτή ήταν στη Θεσσαλονίκη, στην Πυλαία αν δεν κάνω λάθος. Συγκεκριμένα ήταν ανάποδα, από τη μητέρα στην κόρη. Έγινε χαμός, κυκλοφόρησε και η είδηση, όποτε δικαιώθηκε γιατί ενώ θεωρητικά μεταφέρθηκαν τα χρήματα, μπόρεσε να το δικαιολογήσει επειδή ήταν ακριβώς το ποσό μαζί με την εξόφληση του φόρου εισοδήματος της εφορίας.
Τώρα θυμήθηκα το...

dimtz
09-02-22, 00:23
Ενταξει ,αν κανετε μεταφορες χιλιαδων ευρω ισως και να γινει ελεγχος ,για μικρα ποσα δεν νομιζω να σημαινει και κατι

YAziDis
09-02-22, 00:34
Ενταξει ,αν κανετε μεταφορες χιλιαδων ευρω ισως και να γινει ελεγχος ,για μικρα ποσα δεν νομιζω να σημαινει και κατι

Αν πέσεις σε έλεγχο και γίνουν όλα τυπικά με βάση το νόμο, όχι δεν είσαι καλυμμένος πάντως. Το ότι υπάρχουν όμως ελάχιστες πιθανότητες να πιαστούν απ αυτά, ναι υπάρχουν.

slalom
09-02-22, 00:34
(πχ, μπορεί να είχαν κοπεί 3 τιμολόγια 2.000, 5000, 7000, και οι πληρωμες να ήταν σπασμενεσ πχ 4.000, 4.000 6.000)
Νταξει, τα νουμερα δε θα πρεπε να ταιριαζουν τουλαχιστον?
Εκει εχει ενα δικιο η εφοριακος

YAziDis
09-02-22, 00:45
Νταξει, τα νουμερα δε θα πρεπε να ταιριαζουν τουλαχιστον?
Εκει εχει ενα δικιο η εφοριακος

Το άδικο είναι να μη δέχεται μετά τις κινήσεις που παραθέτεις από την τράπεζα με τις μεταφορές ποσών όμως για να κλείσει τον φάκελο γρήγορα, και έτσι φτάνουμε στο σημείο που λέει ο φίλος πιο πάνω πως αν σου βεβαιωθεί πρόστιμο πληρώνεις το μισό και θα πρέπει να κανείς ενδικοφανη προσφυγή και να φας κάνα χρόνο στο να τρέχεις (και τα υπόλοιπα να τοκίζονται) ή όταν σου χρωστάνε να περιμένεις ακόμη παραπάνω για τις διαδικασίες που θα κάνεις. Γενικα από το κράτος και δίκαιο να έχεις θα σου βγει η πίστη για να το βρεις και θα πρέπει εσυ ο ίδιος να αποδείξεις ότι είσαι αθώος, όχι να αποδείξουν ότι είσαι παράνομος. Κοινώς αυτοί με το παραμικρό έλεγχο μπορούν βα πούνε «είσαι παράνομος. Αν όχι απόδειξε μου ότι είσαι νόμιμος αλλά θέλω αυτά αυτά και αυτά» και εκεί αρχίζει το κυνήγι μαγισσών

dimtz
09-02-22, 00:47
Αν πέσεις σε έλεγχο και γίνουν όλα τυπικά με βάση το νόμο, όχι δεν είσαι καλυμμένος πάντως. Το ότι υπάρχουν όμως ελάχιστες πιθανότητες να πιαστούν απ αυτά, ναι υπάρχουν.

Αν ισχυει αυτο τοτε ειναι παρανομες οι μεταφορες , αυτο που λενε στειλε λεφτα σ ενα φιλο σου μονο με τον αριθμο τηλεφωνου τι σημαινει; στελνω για δικους μου και διαφορους λογους, δεν τα εχω κλεμμενα ,εχω εσοδα και τα κανω οτι θελω ,δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα

edit Αν στελνω στον γιο μου καθε μηνα ενα Α ποσο και δικαιολογειτε απο εμενα αυτο το ποσο δεν υπαρχει θεμα (εχω εσοδα ), αν ομως στελνω καθε μηνα σε τριτο προσωπο ενα Α ποσο τοτε ναι, σε αυτην την περιπτωση πρεπει να δικαιολογηθει (αν υποπεσω σε ελεγχο) , τωρα αν στελνουμε καπου καπου μικρο ποσα σε καποιους τοτε παλι δεν νομιζω να υπαρχει θεμα

dimitri_ns
09-02-22, 04:21
Αν ισχυει αυτο τοτε ειναι παρανομες οι μεταφορες , αυτο που λενε στειλε λεφτα σ ενα φιλο σου μονο με τον αριθμο τηλεφωνου τι σημαινει; στελνω για δικους μου και διαφορους λογους, δεν τα εχω κλεμμενα ,εχω εσοδα και τα κανω οτι θελω ,δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα

edit Αν στελνω στον γιο μου καθε μηνα ενα Α ποσο και δικαιολογειτε απο εμενα αυτο το ποσο δεν υπαρχει θεμα (εχω εσοδα ), αν ομως στελνω καθε μηνα σε τριτο προσωπο ενα Α ποσο τοτε ναι, σε αυτην την περιπτωση πρεπει να δικαιολογηθει (αν υποπεσω σε ελεγχο) , τωρα αν στελνουμε καπου καπου μικρο ποσα σε καποιους τοτε παλι δεν νομιζω να υπαρχει θεμα

Eίναι δικά σου και τα κάνεις ότι θέλεις, αν είναι νόμιμα και έχουν πληρωθεί οι φόροι.

Στέλνεις στο γιό σου. Σε κοινό λογαριασμό ? ΟΚ
Στέλνεις στο γιό σου. Σε λογαριασμό του γιού και της γυναίκας του, πάνω από ένα ποσό, πρέπει να πληρωθεί φόρος δωρεάς. Πληρώθηκε ? :)

dimtz
09-02-22, 09:41
Απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχει φόρος στις δωρεές, δεν είμαι σίγουρος

dimitri_ns
09-02-22, 10:02
Απ' ότι γνωρίζω δεν υπάρχει φόρος στις δωρεές, δεν είμαι σίγουρος

Υπάρχει και άλλαξε τον Οκτώβριο.
https://www.ot.gr/2021/10/30/apopseis/experts/dorees-ti-allaksei-o-foros-gia-tis-katigories-doriton-dorites-me-xrei-sto-dimosio/

Και σπίτι μπορείς να χαρίσεις. Θα πληρωθεί φόρος.

lewton
09-02-22, 12:03
Μια ξαδέλφη του πατέρα μου από την Αμερική στέλνει στους γονείς μου (σε κοινό τους λογαριασμό) γύρω στα 800-1000€ κάθε εξάμηνο για να πληρώνουν χρέη του αδερφού της στη ΔΟΥ που τα έχει σε διακανονισμό.
Τώρα γιατί ασχολείται αυτή και πληρώνει τα χρέη του αδερφού της θα σας γελάσω. :p
Αλλά επειδή αν τα στείλει στον ίδιο δε θα πάει ούτε ευρώ στη ΔΟΥ, τα στέλνει στους γονείς μου και μετά πληρώνουν αυτοί τον διακανονισμό κάθε μήνα.
Υπάρχει περίπτωση να μπλέξουν από αυτό αν το ψάξει η ΔΟΥ;

dimitri_ns
09-02-22, 12:12
Μια ξαδέλφη του πατέρα μου από την Αμερική στέλνει στους γονείς μου (σε κοινό τους λογαριασμό) γύρω στα 800-1000€ κάθε εξάμηνο για να πληρώνουν χρέη του αδερφού της στη ΔΟΥ που τα έχει σε διακανονισμό.
Τώρα γιατί ασχολείται αυτή και πληρώνει τα χρέη του αδερφού της θα σας γελάσω. :p
Αλλά επειδή αν τα στείλει στον ίδιο δε θα πάει ούτε ευρώ στη ΔΟΥ, τα στέλνει στους γονείς μου και μετά πληρώνουν αυτοί τον διακανονισμό κάθε μήνα.
Υπάρχει περίπτωση να μπλέξουν από αυτό αν το ψάξει η ΔΟΥ;

Ελάχιστες πιθανότητες.
Οι γονείς έχουν όλα τα δικαιολογητικά ότι τα χρήματα που έρχονται καταλήγουν στην ΔΟΥ

Και νάναι καλά, κάποια στιγμή μπορεί να πληρώνει και τα δικά σου χρέη, δεν στο εύχομαι.
Μην το γελάς, η ζωή έχει απ'όλα και γυρίσματα.

YAziDis
09-02-22, 12:33
Αν ισχυει αυτο τοτε ειναι παρανομες οι μεταφορες , αυτο που λενε στειλε λεφτα σ ενα φιλο σου μονο με τον αριθμο τηλεφωνου τι σημαινει; στελνω για δικους μου και διαφορους λογους, δεν τα εχω κλεμμενα ,εχω εσοδα και τα κανω οτι θελω ,δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα

edit Αν στελνω στον γιο μου καθε μηνα ενα Α ποσο και δικαιολογειτε απο εμενα αυτο το ποσο δεν υπαρχει θεμα (εχω εσοδα ), αν ομως στελνω καθε μηνα σε τριτο προσωπο ενα Α ποσο τοτε ναι, σε αυτην την περιπτωση πρεπει να δικαιολογηθει (αν υποπεσω σε ελεγχο) , τωρα αν στελνουμε καπου καπου μικρο ποσα σε καποιους τοτε παλι δεν νομιζω να υπαρχει θεμα

Ρε φίλε μου, δε μαλώνω ούτε κράζω.. Απλά σου λέω τι ισχύει κανονικά! Ο Δημήτρης σου απαντάει αναλυτικά. Για να μην έχεις τέτοια προβλήματα, συνήθως μπαίνουμε συνδικαιούχοι οι συγγενείς. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ με τους γονείς μου, όπου είναι συνδικαιούχοι στον δικό μου λογαριασμό όπως και εγώ στον δικό τους, για να μπορούν να γίνονται μεταφορές χωρίς προβλήματα. Απλά αν ας πούμε είναι λογαριασμοί με 1 μόνο δικαιούχο, πρακτικά υπάρχει ο φόρος δωρεάς.
Και ξαναλέω, σε περίπτωση ελέγχου κάποιος είναι ακάλυπτος και είναι στη δικαιοδοσία του κάθε εφοριακού αν θα καταπιαστεί ακόμη και από τα μικροποσά ή όχι.

lewton
09-02-22, 14:53
Ελάχιστες πιθανότητες.
Οι γονείς έχουν όλα τα δικαιολογητικά ότι τα χρήματα που έρχονται καταλήγουν στην ΔΟΥ

Και νάναι καλά, κάποια στιγμή μπορεί να πληρώνει και τα δικά σου χρέη, δεν στο εύχομαι.
Μην το γελάς, η ζωή έχει απ'όλα και γυρίσματα.

Lol, ευχαριστώ για την απάντηση.
Μια πλούσια θεία στην Αμερική καλό είναι να υπάρχει. Αν και επειδή είναι ξαδέλφη και όχι αδερφή του πατέρα μου έχουν άλλοι προτεραιότητα. Και έχει και παιδιά....

Tony_Ts
10-02-22, 19:09
Χωρις παλι να θελω να φανει επιθετικό, αλλά εμένα μου κάνει εντύπωση το να κρατάς το χαρτάκι του ΑΤΜ για 5-6 χρόνια. Μα αφου οτι υποτιθεται το βλεπουν από την κινηση του λογαριασμου τι εβαλες/εβγαλες στο λογαριασμο το χαρτακι του ΑΤΜ τι λογο υπαρξης εχει σαν αποδεικτικο στοιχειο? Αν θες να πεις κατι πανω σε καταθεση/αναληψη/μεταφορα θα το πεις πανω στη κινηση, όχι στο χαρτακι, νομιζω. Ξαναλεω δεν ηρθα να ειρωνευτω κανεναν ουτε να επιτεθω, απλες ερωτησεις κανω.

Σωστά τα λες. Μόνο που η κοινή λογική διαφέρει από τη «λογική» του ελεγκτή.

Σε περίπτωση που έτυχε να γνωρίζω, ο ελεγκτής δεν δέχθηκε τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι οι καταθέσεις μετρητών έγιναν από τον ίδιο τον κάτοχο της κάρτας/λογαριασμού και ισχυρίστηκε (ο ελεγκτής) ότι έγιναν από τρίτο άτομο/α. Παρά το ότι για όλες τις καταθέσεις μετρητών υπήρχαν αντίστοιχες αναλήψεις του ίδιου ποσού από άλλη τράπεζα, την ίδια ημέρα! (ο ελεγχόμενος απλά έκανε ανάληψη χρημάτων μέσω ATM από τον λογαριασμό του σε μια τράπεζα και τα έκανε κατάθεση μέσω του ΑΤΜ της διπλανής τράπεζας όπου είχε λογαριασμό). Το αποτέλεσμα ήταν να επιβληθούν δυσθεώρητα πρόστιμα για αδικαιολόγητο πλουτισμό κλπ. Το καλό της συγκεκριμένης υπόθεσης, είναι ότι η Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών, ακύρωσε ΟΛΕΣ τις καταλογιστικές πράξεις (ξεφτυλίζοντας τη ΔΟΥ και τον ελεγκτή που τις επέβαλε) κι επέστρεψε, μετά από κάτι λιγότερο από ένα έτος, όλα τα χιλιάρικα των προστίμων που είχαν πληρωθεί (όπως είπα, για να προσφύγεις στη ΔΕΔ πρέπει πρώτα να πληρώσεις το 50% των προστίμων).

Είχα φυλάξει και τον δημόσιο σύνδεσμο προς την απόφαση της ΔΕΔ, αλλά δεν τον βρίσκω τώρα. Πάντως αν έχετε όρεξη (και δεν έχετε τίποτα χειρότερο να κάνετε), μπορείτε να παρακολουθείτε όλες τις αποφάσεις που αναρτώνται από την ΔΕΔ. Μερικές έχουν πολύ ζουμί.


Ενταξει ,αν κανετε μεταφορες χιλιαδων ευρω ισως και να γινει ελεγχος ,για μικρα ποσα δεν νομιζω να σημαινει και κατι

Στη περίπτωση που αναφέρω παραπάνω, ο ελεγχόμενος κλήθηκε να αιτιολογήσει και να παρουσιάσει αποδεικτικά στοιχεία για κατάθεση στον λογαριασμό του (προ 6ετίας από το έτος του ελέγχου) του αστρονομικού ποσού των 50€.

sdikr
10-02-22, 19:13
Παιδιά και 100% αποδείξεις να έχεις και όλα σωστά να είναι, ο ελεγκτής κάτι θα βρει να γράψει, όποτε προς τι το άγχος; το παίρνεις απόφαση απο νωρίς πως αν βρεθείς σε αυτή την κατάσταση την .............. ξέρετε.

Tony_Ts
10-02-22, 19:26
Για να μην έχεις τέτοια προβλήματα, συνήθως μπαίνουμε συνδικαιούχοι οι συγγενείς. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ με τους γονείς μου, όπου είναι συνδικαιούχοι στον δικό μου λογαριασμό όπως και εγώ στον δικό τους, για να μπορούν να γίνονται μεταφορές χωρίς προβλήματα. Απλά αν ας πούμε είναι λογαριασμοί με 1 μόνο δικαιούχο, πρακτικά υπάρχει ο φόρος δωρεάς.
Και ξαναλέω, σε περίπτωση ελέγχου κάποιος είναι ακάλυπτος και είναι στη δικαιοδοσία του κάθε εφοριακού αν θα καταπιαστεί ακόμη και από τα μικροποσά ή όχι.

Έτσι θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι, αλλά δυστυχώς αλλιώς τα «λογαριάζουν» οι ελεγκτές. Ρίξτε μια ματιά σε αυτό «Την επιβολή φόρου δωρεάς σε φορολογούμενο, για ανάληψη ποσών από κοινό λογαριασμό με τη μητέρα του καταλόγισε η Εφορία και μάλιστα ο φόρος επικυρώθηκε από τη Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών. (https://www.sofokleousin.gr/foros-doreas-gia-analipsi-apo-koino-logariasmo-apofasi-ded)» Το οποίο δεν είναι το μόνο άρθρο μιας μοναδικής περίπτωσης :( Υπάρχουν πολλάααααα ακόμα.

Από όσο έχω διαβάσει, το φανταστικό λογισμικό της εφορίας, χειρίζεται με έναν εντελώς παράλογο τρόπο τους κοινούς λογαριασμούς. Έστω ότι έχω κοινό λογαριασμό με έναν γονιό μου. Κάθε φορά που μπαίνουν π.χ. 100€ σε αυτόν τον λογαριασμό, το λογισμικό προσμετράει ότι τα 50 ανήκουν στον έναν και τα άλλα 50 στον άλλον. Άρα και οι δύο θα πρέπει να αποδείξουν την προέλευση των χρημάτων αν κληθούν για έλεγχο, παρά το ότι η κατάθεση μπορεί να φορά μόνο τον έναν από τους δύο.

Δείτε κι εδώ: «Φορολογούν σαν «μαύρο χρήμα» και τους κοινούς λογαριασμούς! (https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/forologoun-san-mairo-xrima-kai-tous-koinous-logariasmous/)». Κάντε και μια αναζήτηση με κριτίρια όπως π.χ. έλεγχος κοινοί λογαριασμοί εφορία για να «ανοίξει η καρδιά σας».

Σκοπός μου δεν είναι διαφωνήσω με κανέναν. Καταθέτω απλά κάποια στοιχεία To whom it may concern ;-) Κι ο καθένας ας πράξει όπως καταλαβαίνει.

bxenos
10-02-22, 20:21
Δεν γνωρίζω αν είναι της εφορίας το software που ελέγχει τις μεταφορές. Εγώ έκανα πριν ένα μήνα μεταφορά ένα σημαντικό ποσό από δικό μου λογαριασμό στον κοινό με τη γυναίκα μου και την άλλη μέρα την ψάχναν από την τράπεζα πρωι πρωι για το που βρέθηκαν τα λεφτά στο λογαριασμό της. Άφησαν τηλέφωνο να τους ενημερώσει αργότερα και όταν αργότερα (νορμάλ ώρες :)) ξυπνησα, πήρα να τη στολίσω την υπάλληλο για το τι τη νοιάζει αυτή τι θα κάνω τα λεφτά μου... Δεν είχε δει ότι ήταν κοινός ο λογαριασμός. Το software της τράπεζας πρέπει να χτύπησε καμπανάκι.

Ασε που κάνω ένα τεστ να δω τι θα ακουσω για το τις ...τεραστιες... μεταφορές. Έχω μεταφέρει επαναλαμβανόμενα μπρος πισω σε δυο λογαριασμούς, το ίδιο ποσό (500ρικο) αλλά στo e-banking γράφει ότι έχω μεταφέρει το δεκαπλάσιο (αθροιστικά)! και αυξάνεται καθώς συνεχίζουν οι μεταφορές μπρος πισω. Οπότε περιμένω να δω το αποτέλεσμα :mrgreen:

user2163
10-02-22, 21:33
Δεν γνωρίζω αν είναι της εφορίας το software που ελέγχει τις μεταφορές. Εγώ έκανα πριν ένα μήνα μεταφορά ένα σημαντικό ποσό από δικό μου λογαριασμό στον κοινό με τη γυναίκα μου και την άλλη μέρα την ψάχναν από την τράπεζα πρωι πρωι για το που βρέθηκαν τα λεφτά στο λογαριασμό της. Άφησαν τηλέφωνο να τους ενημερώσει αργότερα και όταν αργότερα (νορμάλ ώρες :)) ξυπνησα, πήρα να τη στολίσω την υπάλληλο για το τι τη νοιάζει αυτή τι θα κάνω τα λεφτά μου... Δεν είχε δει ότι ήταν κοινός ο λογαριασμός. Το software της τράπεζας πρέπει να χτύπησε καμπανάκι.

Ασε που κάνω ένα τεστ να δω τι θα ακουσω για το τις ...τεραστιες... μεταφορές. Έχω μεταφέρει επαναλαμβανόμενα μπρος πισω σε δυο λογαριασμούς, το ίδιο ποσό (500ρικο) αλλά στo e-banking γράφει ότι έχω μεταφέρει το δεκαπλάσιο (αθροιστικά)! και αυξάνεται καθώς συνεχίζουν οι μεταφορές μπρος πισω. Οπότε περιμένω να δω το αποτέλεσμα :mrgreen:

Αν είναι μεταξύ των λογαριασμών σου δεν έχεις θέμα.:p

minas
10-02-22, 22:18
Δεν γνωρίζω αν είναι της εφορίας το software που ελέγχει τις μεταφορές. Εγώ έκανα πριν ένα μήνα μεταφορά ένα σημαντικό ποσό από δικό μου λογαριασμό στον κοινό με τη γυναίκα μου και την άλλη μέρα την ψάχναν από την τράπεζα πρωι πρωι για το που βρέθηκαν τα λεφτά στο λογαριασμό της. Άφησαν τηλέφωνο να τους ενημερώσει αργότερα και όταν αργότερα (νορμάλ ώρες :)) ξυπνησα, πήρα να τη στολίσω την υπάλληλο για το τι τη νοιάζει αυτή τι θα κάνω τα λεφτά μου... Δεν είχε δει ότι ήταν κοινός ο λογαριασμός. Το software της τράπεζας πρέπει να χτύπησε καμπανάκι.

Ασε που κάνω ένα τεστ να δω τι θα ακουσω για το τις ...τεραστιες... μεταφορές. Έχω μεταφέρει επαναλαμβανόμενα μπρος πισω σε δυο λογαριασμούς, το ίδιο ποσό (500ρικο) αλλά στo e-banking γράφει ότι έχω μεταφέρει το δεκαπλάσιο (αθροιστικά)! και αυξάνεται καθώς συνεχίζουν οι μεταφορές μπρος πισω. Οπότε περιμένω να δω το αποτέλεσμα :mrgreen:

Για μεγάλες μεταφορές είναι υποχρεωμένοι να ελέγχουν αιτιολόγηση.

ermis333
11-02-22, 13:30
Από την 1η Οκτωβρίου 2021 καταργήθηκε η υποχρέωση καταβολής φόρου 10% για οποιαδήποτε γονική παροχή ή για οποιαδήποτε δωρεά χρηματικού ποσού μεταξύ συζύγων ή από παππού – γιαγιά σε εγγόνι, εφόσον σε κάθε περίπτωση το δωριζόμενο ποσό δεν υπερβαίνει τις 800.000 ευρώ.

Αν το δωριζόμενο ποσό υπερβαίνει τις 800.000 ευρώ, τότε φορολογείται με 10% μόνο το τμήμα του πάνω από τις 800.000 ευρώ (π.χ. σε γονική παροχή 900.000 ευρώ θα οφείλεται φόρος 10.000 ευρώ που αντιστοιχεί στο 10% του υπερβάλλοντος ποσού των 100.000 ευρώ).

Γονική παροχή ή δωρεά χρηματικών ποσών προς συγγενείς πρώτης κατηγορίας διενεργείται με μεταφορά χρημάτων μέσω χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων. Δηλαδή τα χρήματα θα πρέπει να είναι κατατεθειμένα σε τραπεζικό λογαριασμό.

Tony_Ts
11-02-22, 17:07
Ασε που κάνω ένα τεστ να δω τι θα ακουσω για το τις ...τεραστιες... μεταφορές. Έχω μεταφέρει επαναλαμβανόμενα μπρος πισω σε δυο λογαριασμούς, το ίδιο ποσό (500ρικο) αλλά στo e-banking γράφει ότι έχω μεταφέρει το δεκαπλάσιο (αθροιστικά)! και αυξάνεται καθώς συνεχίζουν οι μεταφορές μπρος πισω. Οπότε περιμένω να δω το αποτέλεσμα :mrgreen:

Μου θύμισες άλλο ένα Hightlight. Στην περίπτωση ελέγχου που ανέφερα παραπάνω, ο ελεγχόμενος είχε κάνει μια προθεσμιακή κατάθεση 6 μηνών. Για να ανοίξει την προθεσμιακή, μετέφερε τα χρήματα (ποσό Α) από τον λογαριασμό μισθοδοσίας του, στον λογαριασμό της προθεσμιακής. Με τη λήξη της προθεσμιακής, μεταφέρθηκαν τα χρήματα+τόκοι (ποσό Β) από τον λογαριασμό της προθεσμιακής πίσω στον λογαριασμό μισθοδοσίας. Κατά τον έλεγχο, κλήθηκε να αιτιολογήσει το άθροισμα των ποσών Α+Β! :rofl: Οπότε βόλτα στην τράπεζα, για την έκδοση βεβαιώσεων κλπ (επί πληρωμή φυσικά), για να δικαιολογήσει τα αυτονόητα.


Αν είναι μεταξύ των λογαριασμών σου δεν έχεις θέμα.:p
Η εφορία λοιπόν ελέγχει το άθροισμα των ΠΙΣΤΩΣΕΩΝ, κι αν το άθροισμα «βαράει καμπανάκι» (δεν ξέρω τι συνιστά trigger για το καμπανάκι) τότε σε καλεί για έλεγχο. Δηλαδή, αν μεταφέρεις κάθε μέρα 500 ευρώ από τον ένα λογαριασμό σου στον άλλο (ακόμη και στην ίδια τράπεζα) και μετά πάλι πίσω, τότε θα κληθείς ως «μεγαλοαπατεώνας» να δικαιολογήσεις την αδικαιολόγηση προσαύξηση περιουσίας μέσα στο έτος κατά 365.000 ευρώ!! Οπότε όπως είπα και σε άλλους, «φυλαξ! (https://youtu.be/xPtUKcep0qc?t=225)»

thourios
11-02-22, 17:30
Έτσι ακριβώς είναι. Όταν είχα γράψει για ένα πρόστιμο που πάρα λίγο να φάω για μη κατάθεση φορολογικής δήλωσης αποθανόντα συγγενή πρώτου βαθμού με μηδενικό εισόδημα και μεδηνική περιουσία με έλεγαν γραφικό.
Είχε μάλλον 0,20 λεπτά εισπράξει από τόκους καταθέσεων και έπρεπε ως κληρονόμος να υποβάλω δήλωση.
Αν δεν το έκανα θα έτρωγα πρόστιμο 200 ευρώ.
Εκτός αν δεν είχα αποδεχθεί την κληρονομιά. Αλλά τι να μην αποδεχθώ τα 20 λεπτά;

Tony_Ts
11-02-22, 19:07
Εκτός αν δεν είχα αποδεχθεί την κληρονομιά. Αλλά τι να μην αποδεχθώ τα 20 λεπτά;
Ω! Ω! Άλλο μεγάλο θέμα με τις κληρονομιές που δε γνωρίζουμε αρκετά καλά. Από την ημέρα που μαθαίνουμε για τον θάνατο ενός συγγενή, έχουμε 4 μήνες προθεσμία για να κάνουμε αποποίηση κληρονομιάς. Αν δεν κάνουμε αποποίηση κληρονομιάς, τότε αυτομάτως το κράτος θεωρεί ότι ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ την κληρονομιά καθώς και τα όποια χρέη υπάρχουν Ή ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ - σημαντικό! Στις περιπτώσεις που ΔΕΝ υπάρχει κληρονομιά, κρίνω πως είναι προς το συμφέρον μας να κάνουμε ΠΑΝΤΑ αποποίηση. Κι αυτό γιατί είναι πιθανό μετά από 2-3-4-5 χρόνια να προκύψει κάποιο/α πρόστιμο/α (π.χ. από κάποια ατομική επιχείρηση που είχε ο θανόντας, ή από κάποια εταιρεία που συμμετείχε, κλπ). Αν δεν έχουμε κάνει αποποίηση, θα έχουμε «κληρονομήσει» το/α πρόστιμο/α!

Αυτά και σόρρυ για το offtopic, αλλά κρίνω πως είναι σημαντικό.

lewton
12-02-22, 11:20
Ω! Ω! Άλλο μεγάλο θέμα με τις κληρονομιές που δε γνωρίζουμε αρκετά καλά. Από την ημέρα που μαθαίνουμε για τον θάνατο ενός συγγενή, έχουμε 4 μήνες προθεσμία για να κάνουμε αποποίηση κληρονομιάς. Αν δεν κάνουμε αποποίηση κληρονομιάς, τότε αυτομάτως το κράτος θεωρεί ότι ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ την κληρονομιά καθώς και τα όποια χρέη υπάρχουν Ή ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ - σημαντικό! Στις περιπτώσεις που ΔΕΝ υπάρχει κληρονομιά, κρίνω πως είναι προς το συμφέρον μας να κάνουμε ΠΑΝΤΑ αποποίηση. Κι αυτό γιατί είναι πιθανό μετά από 2-3-4-5 χρόνια να προκύψει κάποιο/α πρόστιμο/α (π.χ. από κάποια ατομική επιχείρηση που είχε ο θανόντας, ή από κάποια εταιρεία που συμμετείχε, κλπ). Αν δεν έχουμε κάνει αποποίηση, θα έχουμε «κληρονομήσει» το/α πρόστιμο/α!

Αυτά και σόρρυ για το offtopic, αλλά κρίνω πως είναι σημαντικό.

Μέχρι ποιό βαθμό συγγένειας πρέπει να κάνεις αποποίηση κληρονομιάς;
Επίσης πως κάνεις την αποποίηση;

thourios
12-02-22, 11:57
Για την αποποίηση κληρονομιάς δες λίγο εδώ (https://bit.ly/3GIuHCb)

lewton
12-02-22, 15:00
Για την αποποίηση κληρονομιάς δες λίγο εδώ (https://bit.ly/3GIuHCb)

Ευχαριστώ.

Godian
16-02-22, 00:38
Ναι έχει γίνει.

Zus
07-03-22, 15:13
Έσκασε SMS


προσπάθεια πληρωμής από νέα συσκευή.

Domain (https://www.virustotal.com/gui/domain/ngrbnk.com) λίγων ημερών.

- - - Updated - - -

Έχει ήδη μπει σε Google safe browsing (https://urlscan.io/result/ee429de8-8ba9-458b-81a8-8df271b6bb29/) λίστα. Λογικά το "έριξαν".

nikosmelt
07-03-22, 17:02
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: στο κινητό της συζύγου (Huawei με Google services και Android 10) τον τελευταίο καιρό και χωρίς να έχω πειράξει κάτι δεν στέλνει καθόλου push notification για έγκριση συναλλαγής η Πειραιώς. Η Εθνική στέλνει κανονικά. Όλες οι άδειες της εφαρμογής εννοείται είναι ενεργοποιημένες. Στο δικό μου Sony με Android 9 δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα σε 5 εφαρμογές ebanking με τα push notifications. Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο;

KostakisK
07-03-22, 18:45
Δεν φταις εσύ εγώ με Samsung και Huawei δεν λαμβάνουν ειδοποιήσεις από την εθνική και την Eurobank ενώ το xiaomi της μάνας μου λαμβάνει.

aSMiLoN
07-03-22, 21:52
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: στο κινητό της συζύγου (Huawei με Google services και Android 10) τον τελευταίο καιρό και χωρίς να έχω πειράξει κάτι δεν στέλνει καθόλου push notification για έγκριση συναλλαγής η Πειραιώς. Η Εθνική στέλνει κανονικά. Όλες οι άδειες της εφαρμογής εννοείται είναι ενεργοποιημένες. Στο δικό μου Sony με Android 9 δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα σε 5 εφαρμογές ebanking με τα push notifications. Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο;

Δοκιμασες να σβησεις την εφαρμογη και να την κατεβασεις παλι;

atrias
07-03-22, 22:16
καλά εγώ σε xiaomi κάποια στιγμή ούτε sms δεν μπορούσα να λάβω από υπηρεσίες (τράπεζες, κούριερ, 2FA , τίποτα)!
μόνο από κανονικά κινητά ερχόταν τα μηνύματα
έστρωσε μόνο του μετά από καιρό
άβυσσος η ψυχή του κινέζου
ευτυχώς το έχω για 2ο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.