PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 [193] 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

jap
07-03-22, 22:17
Εγώ χρησιμοποιώ της Eurobank την εφαρμογή και μια φορά στις 7-8 έρχεται SMS αντί να λειτουργήσει το push. Εικάζω πως ίσως να είναι κάποια ρύθμιση για οικονομία της μπαταρίας, προσωρινή απώλεια σύνδεσης ή κάτι σχετικό.

akilleas
08-03-22, 15:18
Αντιμετώπιζα και εγώ προβλήματα με push στην Eurobank.
Πριν κάνα 4μηνο αναγκαστικά να βάλω και Viber. Έκτοτε στέλνει εκεί χωρίς προβλήματα

goku
11-03-22, 23:07
Μου ήρθε ενημέρωση στο email μου από την Πειραιώς, ότι προσεχώς θα υποστηρίζει και το Viber για την αποστολή του extrapin.

O κωδικός extraPIN για την ολοκλήρωση των συναλλαγών σας στη winbank, σύντομα και μέσω Viber

Η winbank, εστιάζοντας πάντα στην καλύτερη εξυπηρέτηση και διευκόλυνσή σας, αναβαθμίζει τις υπηρεσίες της και κάνει την πραγματοποίηση των συναλλαγών σας ακόμα πιο εύκολη και γρήγορη. Σύντομα ο κωδικός extraPIN που λαμβάνετε για την ολοκλήρωση των συναλλαγών σας στη winbank, αν δεν έχετε ενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις (push notifications) στην εφαρμογή winbank mobile ή winbank business mobile, θα αποστέλλεται μέσω της εφαρμογής Viber στο κινητό σας. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχετε λογαριασμό στο Viber με τον αριθμό κινητού τηλεφώνου που έχετε δηλώσει στην Τράπεζα για τη λήψη extraPIN.

Στην περίπτωση που δεν διαθέτετε λογαριασμό Viber ή για οποιοδήποτε λόγο η αποστολή του κωδικού extraPIN δεν είναι δυνατή μέσω Viber, θα συνεχίσετε να λαμβάνετε τον κωδικό extraPIN στο κινητό σας, μέσω Push Notification ή SMS όπως ισχύει σήμερα. Θα σας ενημερώσουμε με μήνυμα στην υπηρεσία winbank web banking & winbank business web banking, σχετικά με την ημερομηνία εφαρμογής της αποστολής του κωδικού extraPIN μέσω Viber.

nikosmelt
12-03-22, 18:46
Δοκιμασες να σβησεις την εφαρμογη και να την κατεβασεις παλι;


Αυτό προσπαθούσα να αποφύγω.. :rofl:

Gentoo
16-03-22, 23:01
Optima bank: Διαθέσιμες στο Google Pay οι κάρτες της τράπεζας (https://www.news247.gr/oikonomia/optima-bank-diathesimes-sto-google-pay-oi-kartes-tis-trapezas.9563779.html)


Μάλιστα. Τράπεζα μικρού βεληνεκούς με έτος ίδρυσης το 2019, μπήκε στο gpay.

Η εθνική και η πειραιώς, κοιμούνται ακόμα. Μπράβο. :clap:

KostakisK
16-03-22, 23:19
Η Eurobank αν και στην αρχή είχε θεματάκια τελικά με Samsung Galaxy A32 το gpay πάει ρολόι στην πιστωτική

Gentoo
16-03-22, 23:28
Η Eurobank αν και στην αρχή είχε θεματάκια τελικά με Samsung Galaxy A32 το gpay πάει ρολόι στην πιστωτική

Τι θέματα είχε. Μια χαρά δούλευε, day one.

KostakisK
17-03-22, 01:57
Τι θέματα είχε. Μια χαρά δούλευε, day one.

Απορρίπτονταν οι συναλλαγές ενώ είχε περαστεί η κάρτα στο Galaxy, μετά απο 5 μέρες έστρωσε μόνο του

runner70
17-03-22, 03:47
Η Πειραιώς ακόμα να ξυπνήσει με το gpay? Άντε ρε Αστραχάν σε φάγανε και οι μικρές τράπεζες.

minas
17-03-22, 10:17
Η Πειραιώς ακόμα να ξυπνήσει με το gpay? Άντε ρε Αστραχάν σε φάγανε και οι μικρές τράπεζες.

Μετά όμως τι θα γράφει o λογαριασμός; Apple Pay, Google Pay ή τίποτα (Θεός φυλάξοι!)
Αναφέρομαι βεβαίως στα statements της Πειραιώς που εδώ και λίγους μήνες προσθέτουν τη γραμμή "Apple Pay" κάτω από κάθε κίνηση...

therock003
17-03-22, 14:23
Παιδια 2 γρηγορες ερωτησεις

-Καταρχας τις παγιες εντολες πως τις τραβαει ο λογαριασμος? Εκανα μια παγια εντολη για το πρωτο παραστατικο που μου ηρθε απο Protergia για φυσικο αεριο, αλλα ακομα δε βλεπω να εχει τραβηξει το ποσο. Μη κλεισει και μου ρθουν χρεωεις

-Επισης γραφει οτι κανοντας χρηση του συστηματος IRIS δεν εχει χρεωση, αλλα εκανα προσπαθεια για πληρωμη μεσω RF αλλα εβγαλε χρεωση. Πως γινοντας οι πληρωμες χωρις προμηθειες

KostakisK
17-03-22, 14:42
Παιδια 2 γρηγορες ερωτησεις

-Καταρχας τις παγιες εντολες πως τις τραβαει ο λογαριασμος? Εκανα μια παγια εντολη για το πρωτο παραστατικο που μου ηρθε απο Protergia για φυσικο αεριο, αλλα ακομα δε βλεπω να εχει τραβηξει το ποσο. Μη κλεισει και μου ρθουν χρεωεις

-Επισης γραφει οτι κανοντας χρηση του συστηματος IRIS δεν εχει χρεωση, αλλα εκανα προσπαθεια για πληρωμη μεσω RF αλλα εβγαλε χρεωση. Πως γινοντας οι πληρωμες χωρις προμηθειες

Εχεις μπλέξει την μεταφορά μέσω IRIS, την πληρωμή οργανισμών μέσω τραπέζης με χρέωση και δεν ξέρεις πως να ρυθμίσεις την πάγια εντολή. Ποια τράπεζα έχεις?

therock003
17-03-22, 17:09
Eurobank.

Παγια εντολη δεν εχω ξανακανει αλλα δε θεωρω οτι εκανα κατι λαθος. Συνδεθηκα φετος σε φυσικο αεριο και εκδοθηκε ο πρωτος λογαριασμος.

Επελεξα protergia (παγια πληρωμη) σε eurobank, εβαλαντον κωδικο παγιας εντολης (οχι αυτον της απλης πληρωμης) εγραψα και μεγιστο αριθμο χρηματων να τραβαει και την εξεδωσα. Τι δεν εκανα σωστο

Τωρα οσον αφορα το iris payments (ξεχωρο ερωτημα) ειναι αυτο που πχ η eurobank το λεει pay a friend για να στελνεις ετει τα χρηματα? Υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιουν κατι τετοιο οι υπηρεσιες για να πληρωνονται?

jap
17-03-22, 18:00
Από την πάγια θα τραβάει την ημερομηνία λήξης κάθε λογαριασμού
Δεν ξέρω πού το είδες για Iris, ίσως είναι για συγκεκριμένη τράπεζα. Πάντως από εδώ (https://www.protergia.gr/el/tropoi-plirwmhs) έχει να πληρώσεις στο δικό τους site χωρίς χρέωση, προφανώς δίνοντας τα στοιχεία της χρεωστικής. Αν κάνεις πληρωμή με άλλο τρόπο πιο πριν, η πάγια τραβά μόνο αν υπάρχει οφειλόμενο υπόλοιπο την ημερομηνία της.

KostakisK
17-03-22, 18:32
Λοιπόν η πάγια σύμφωνα με αυτά που γράφεις είναι μια χαρά μπορείς όμως με το που έχεις τα χρήματα στον λογαριασμό και έχει εκδοθεί το ρεύμα, να τους πληρώνεις μέσω του site τους κατευθείαν τον λογαριασμό με μηδέν έξοδα, να παίρνεις την έκπτωση συνέπειας και η πάγια απλά θα υπάρχει και θ τραβάει μηδέν ευρώ επειδή ήδη είναι εξοφλημενο, στο λέω εγώ που το κάνω συνεχώς

therock003
17-03-22, 19:33
Α οκ οποτε εκτελειται την ημερομηνια ληξης? Αυτο ηθελα να μαθω, αρα πρεπει να εχω το νου μου 21/3 που γραφει το παραστατικο να δω αν τα τραβηξει...

Το IRIS σαν μεθοδο πληρωμης δε θυμαμαι που το ειχα δει, αλλα εδω σιγουρα γραφει δωρεαν μεσω web banking

https://www.protergia.gr/el/tropoi-plirwmhs


Με μετρητά, πάγια εντολή, web banking, phone banking, μέσω της εφαρμογής winbank mobile και στα αυτόματα μηχανήματα συναλλαγών APS της Τράπεζας Πειραιώς, χωρίς χρέωση, με τη χρήση του Κωδικού Πληρωμής.

Αλλα οταν εκανα δοκιμη μεσα απο τη Eurobank, εβγαλε κανονικα χρεωση...

jap
17-03-22, 21:43
Αν δεις λίγο προσεκτικά όλη τη σελίδα, μόνο στην Πειραιώς είναι δωρεάν. Η Eurobank θα σε χρεώσει για την πάγια, το λένε σαφώς (εκτός και έχεις πακέτο συναλλαγών στη Eurobank, κόστος 1,50 το μήνα). Δωρεάν είναι μέσω livepay ή στο site της protergia με την χρεωστική σου. Έχει και ξεχωριστά τις επιλογές με χρέωση και χωρίς.

advantix
18-03-22, 12:06
Στην Εθνική που έχουμε πάγια εντολή πληρωμής αέριο στην Ζενιθ, τα παίρνει την ημερομηνία λήξης χρεώνει 0,30

236001

therock003
18-03-22, 13:09
https://www.tiktok.com/@nionioscrypto/video/7070141190456233221

Αυτο εδω το χει δει κανεις, παιζει οντως να ισχυει. Λεει πως αν αρνηθεις χρεωσεις σε καρτες και λογαριασμους, μπορεις απλα να τηρεις τον πιο απλο λογαριασμο και να μην εχεις εξοδα σε πληρωμες

Γενικα κυκλοφορουν πολλα τρελλα, αλλα μηπως παιζεις εστω και μια στο τοσο να ισχυουν αυτα

Chingachgook
18-03-22, 13:13
https://www.tiktok.com/@nionioscrypto/video/7070141190456233221

Αυτο εδω το χει δει κανεις, παιζει οντως να ισχυει. Λεει πως αν αρνηθεις χρεωσεις σε καρτες και λογαριασμους, μπορεις απλα να τηρεις τον πιο απλο λογαριασμο και να μην εχεις εξοδα σε πληρωμες

Γενικα κυκλοφορουν πολλα τρελλα, αλλα μηπως παιζεις εστω και μια στο τοσο να ισχυουν αυτα

Μεγάλα και τριχωτά @@. Τα πήρε τα views του ο τύπος και λέει μλκς.

Gentoo
20-03-22, 12:23
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με την εφαρμογή της εθνικής σε android;

Δεν μ'αφήνει να κάνω login, με 2 διαφορετικούς λογαριασμούς.

Έκανα και επανεγκατάσταση, δοκίμασα με wifi αλλά και με δεδομένα.

Σε ενημερωμένο android, με up to date πιστοποιητικά και ενημερώσεις ασφαλείας.

Το ίδιο πρόβλημα και αν προσπαθήσω να κάνω login μέσω website.

Μήπως τους πέτυχα πάνω σε κανά maintenance;

Δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ενημερώσουν ότι αναβαθμίζουν; "Something went wrong" και "an anexpected error occured" :rolleyes:


Επιτέλους, έστρωσε...

goku
21-03-22, 17:09
Έχω δοκιμάσει να ορίσω μια επαναλαμβανόμενη πληρωμή μέσα από το e-banking της εκάστοτε τράπεζας, στην Πειραιώς και στην Εθνική, για μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας πχ για πληρωμή ενοικίου (όχι για πληρωμή λογαριασμών ρεύματος/τηλ κλπ). Και η Εθνική και η Πειραιώς μου δίνουν επιλογή να επιλέγω ποια μέρα του μήνα να μεταφέρονται τα χρήματα, αλλά δεν μου δίνουν επιλογή για την ώρα. Ξέρει κανείς τι ώρα της ημέρας μεταφέρονται συνήθως τα χρήματα; Επίσης, τι γίνεται αν η μέρα πέφτει Σάββατο, Κυριακή ή αργία;

jap
21-03-22, 18:27
Για την ώρα, ό,τι ισχύει για όλες τις μεταχρονολογημένες πράξεις. Για Eurobank, συνήθως κατά τις 8 το πρωί, σπανίως μέχρι τις 9, δεν νομίζω να έχω δει ποτέ πιο αργά. Για Σ/Κ δεν ξέρω τι παίζει, για μεταχρονολογημένες δεν σε αφήνει να ορίσεις σε ημερομηνίες που είναι τραπεζικές αργίες. Πρόσεξε γιατί ό,τι ισχύει για Σάββατα/Κυριακές/αργίες ισχύει και για τις ειδικές τραπεζικές αργίες, π.χ. 18/4 φέτος (Πάσχα Καθολικών). Για Πειραιώς δεν ξέρω, γενικά αν κρίνω από τα εισερχόμενα σε μένα μάλλον αργούν να στείλουν, Εθνική πρέπει να στέλνει κι αυτή νωρίς.

runner70
22-03-22, 02:57
Αλλαξαν την διαδικασία στην Πειραιως για το λεφτα στο λεπτο και πλεον απαιτεί να εχεις εγκατεστημενο το app στο κινητο σου για να το χρησιμοποιησεις. Αρα οποιος δεν θελει να βαλει την εφαρμογή ή μεγάλοι που δεν εχουν smartphone, δεν θα μπορουν να το χρησιμοποιησουν!

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ

Η υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό σας επιτρέπει να κάνετε ανάληψη χωρίς κάρτα, από τον λογαριασμό που θα δηλώσετε, από οποιοδήποτε ΑΤΜ της τράπεζας Πειραιώς.
Mόνη προϋπόθεση είναι ο χρήστης να έχει ενεργοποιήσει το winbank mobile app στη συσκευή του.
Δημιουργήστε έναν κωδικό και πραγματοποιήστε ανάληψη ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα.

Προσδιορίστε το ποσό
Λάβετε τον κωδικό ανάληψης στο κινητό σας και στείλτε τον σε όποιον επιθυμείτε ή κρατήστε τον για τον εαυτό σας.
Εισάγετε τον κωδικό ανάληψης και το ποσό σε ΑΤΜ της τράπεζας Πειραιώς.
Σαρώστε με το winbank mobile app το QR code και εγκρίνετε την συναλλαγή.
Λάβετε τα χρήματα σας

slalom
22-03-22, 10:37
Σαρώστε με το winbank mobile app το QR code και εγκρίνετε την συναλλαγή.
Αυτο βγαινει στην οθονη του ΑΤΜ?

mzaf
22-03-22, 11:19
Αλλαξαν την διαδικασία στην Πειραιως για το λεφτα στο λεπτο και πλεον απαιτεί να εχεις εγκατεστημενο το app στο κινητο σου για να το χρησιμοποιησεις. Αρα οποιος δεν θελει να βαλει την εφαρμογή ή μεγάλοι που δεν εχουν smartphone, δεν θα μπορουν να το χρησιμοποιησουν!

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ

Η υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό σας επιτρέπει να κάνετε ανάληψη χωρίς κάρτα, από τον λογαριασμό που θα δηλώσετε, από οποιοδήποτε ΑΤΜ της τράπεζας Πειραιώς.
Mόνη προϋπόθεση είναι ο χρήστης να έχει ενεργοποιήσει το winbank mobile app στη συσκευή του.
Δημιουργήστε έναν κωδικό και πραγματοποιήστε ανάληψη ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα.

Προσδιορίστε το ποσό
Λάβετε τον κωδικό ανάληψης στο κινητό σας και στείλτε τον σε όποιον επιθυμείτε ή κρατήστε τον για τον εαυτό σας.
Εισάγετε τον κωδικό ανάληψης και το ποσό σε ΑΤΜ της τράπεζας Πειραιώς.
Σαρώστε με το winbank mobile app το QR code και εγκρίνετε την συναλλαγή.
Λάβετε τα χρήματα σας



Μάλιστα....με το ζόρι να βάλουμε το app. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω. :down:

aSMiLoN
22-03-22, 11:29
Μάλιστα....με το ζόρι να βάλουμε το app. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω. :down:

Η ανωνυμη αναληψη μετρητων εχει προσελκυσει πολλους απατεωνες. Προφανως αυτο θελουν να καταπολεμησουν.

mzaf
22-03-22, 11:34
Η ανωνυμη αναληψη μετρητων εχει προσελκυσει πολλους απατεωνες. Προφανως αυτο θελουν να καταπολεμησουν.

Πίστεψέ με, ο παππούς που έχει ένα πεθαμένο αρχαίο smartphone και θέλει να κάνει δώρο ένα ποσό στο εγγονάκι του-που ζει σε άλλη πόλη-
κινδυνεύει πολύ περισσότερο να βρεθεί μπροστά σε δυσάρεστες εκπλήξεις με το app.

BlueChris
22-03-22, 11:34
Η ανωνυμη αναληψη μετρητων εχει προσελκυσει πολλους απατεωνες. Προφανως αυτο θελουν να καταπολεμησουν.

Μιλάμε για τρελό πάρτι μαύρων και παραεμπορίου χρόνια τώρα, κάποτε έπρεπε να σταματήσει.

therock003
22-03-22, 11:49
Σχετικα με την παγια εντολη που ρωτησα πριν λιγες μερες. Χθες ηταν η ημερομηνια ληξης του Παραστατικου για Protergia, και μπηκα μεσα στο ebanking της eurobank και δεν ειδα να χει τραβηξει το ποσο. Τελικα τι παιζει εκει

dimitri_ns
22-03-22, 11:52
Η ανωνυμη αναληψη μετρητων εχει προσελκυσει πολλους απατεωνες. Προφανως αυτο θελουν να καταπολεμησουν.

Δεν ήταν καθόλου ανώνυμη.
Σου έδινε ένα pin που έστελνες σε αυτόν που θα έκανε την ανάληψη και όριζες και για πόση ώρα θα ισχύει.
Απλό και εύκολο.
To pin μπορούσες να το πείς και από σταθερό.

Τώρα με το ζόρι app.
Που αν δεν υπάρχει internet, δεν μπορείς να το κατεβάσεις.

BlueChris
22-03-22, 11:57
Δεν ήταν καθόλου ανώνυμη.
Σου έδινε ένα pin που έστελνες σε αυτόν που θα έκανε την ανάληψη και όριζες και για πόση ώρα θα ισχύει.
Απλό και εύκολο.
To pin μπορούσες να το πείς και από σταθερό.

Τώρα με το ζόρι app.
Που αν δεν υπάρχει internet, δεν μπορείς να το κατεβάσεις.

Εγώ ξέρω πως όταν είχα πάει μια φορά να πάρω λεφτά , νομίζω με αυτό το κόλπο που μου είχε στείλει φίλος, ούτε ταυτότητα δεν ήθελαν στο κατάστημα... ρώτησα και μου είπαν δεν χρειάζεται πως o κωδικός έφτανε.
Μιλάμε για mavrila.gr κατάσταση...

dimitri_ns
22-03-22, 12:01
Εγώ ξέρω πως όταν είχα πάει μια φορά να πάρω λεφτά , νομίζω με αυτό το κόλπο που μου είχε στείλει φίλος, ούτε ταυτότητα δεν ήθελαν στο κατάστημα... ρώτησα και μου είπαν δεν χρειάζεται πως o κωδικός έφτανε.
Μιλάμε για mavrila.gr κατάσταση...

Εχεις δείξει ποτέ ταυτότητα σε ΑΤΜ ?
Βόλευε ακόμα και αν δεν υπήρχαν υποκαταστήματα τραπεζών.

aSMiLoN
22-03-22, 12:22
Εχεις δείξει ποτέ ταυτότητα σε ΑΤΜ ?
Βόλευε ακόμα και αν δεν υπήρχαν υποκαταστήματα τραπεζών.

Οπως ειπα η υπηρεσια εχει προσελκυσει πολλους απατεωνες και εχουν ξεγελασει πολυ κοσμο να τους στειλει λεφτα με αυτη την μεθοδο χωρις την θεληση του. Οταν μια υπηρεσια συστηματικά και με δολο δεν χρησιμοποιειται για τον σκοπο που σχεδιαστηκε ειναι αναμενομενο να αναπροσαρμοστει για την προστασια και των καταναλωτων και της τραπεζας.

BlueChris
22-03-22, 12:27
Οπως ειπα η υπηρεσια εχει προσελκυσει πολλους απατεωνες και εχουν ξεγελασει πολυ κοσμο να τους στειλει λεφτα με αυτη την μεθοδο χωρις την θεληση του. Οταν μια υπηρεσια συστηματικά και με δολο δεν χρησιμοποιειται για τον σκοπο που σχεδιαστηκε ειναι αναμενομενο να αναπροσαρμοστει για την προστασια και των καταναλωτων και της τραπεζας.

Εγώ πριν δεν μίλαγα για απατεώνες αλλά για πληρωμές για παροχή μαύρων υπηρεσιών.. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά αυτές οι τρύπες πρέπει να κλείσουν ASAP.. όπως και το φυσικό χρήμα θα έλεγα....

aSMiLoN
22-03-22, 12:30
Εγώ πριν δεν μίλαγα για απατεώνες αλλά για πληρωμές για παροχή μαύρων υπηρεσιών.. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά αυτές οι τρύπες πρέπει να κλείσουν ASAP.. όπως και το φυσικό χρήμα θα έλεγα....

Και αυτο ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ θεμα καλα κανεις και το θιγεις.

advantix
22-03-22, 18:21
Αλλαξαν την διαδικασία στην Πειραιως για το λεφτα στο λεπτο και πλεον απαιτεί να εχεις εγκατεστημενο το app στο κινητο σου για να το χρησιμοποιησεις. Αρα οποιος δεν θελει να βαλει την εφαρμογή ή μεγάλοι που δεν εχουν smartphone, δεν θα μπορουν να το χρησιμοποιησουν!

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ

Η υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό σας επιτρέπει να κάνετε ανάληψη χωρίς κάρτα, από τον λογαριασμό που θα δηλώσετε, από οποιοδήποτε ΑΤΜ της τράπεζας Πειραιώς.
Mόνη προϋπόθεση είναι ο χρήστης να έχει ενεργοποιήσει το winbank mobile app στη συσκευή του.
Δημιουργήστε έναν κωδικό και πραγματοποιήστε ανάληψη ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα.

Προσδιορίστε το ποσό
Λάβετε τον κωδικό ανάληψης στο κινητό σας και στείλτε τον σε όποιον επιθυμείτε ή κρατήστε τον για τον εαυτό σας.
Εισάγετε τον κωδικό ανάληψης και το ποσό σε ΑΤΜ της τράπεζας Πειραιώς.
Σαρώστε με το winbank mobile app το QR code και εγκρίνετε την συναλλαγή.
Λάβετε τα χρήματα σας



Πριν 2-3 ώρες το χρησιμοποίησα από το PC έδωσα την εντολή και μου ήρθε sms στο κινητό.

runner70
22-03-22, 18:22
Αυτο βγαινει στην οθονη του ΑΤΜ?

Πιθανον να μην το εχουν ενεργοπποιησει ακομα στην οθονη του ATM και να μην ειναι υποχρεωτικο ακομα


Μιλάμε για τρελό πάρτι μαύρων και παραεμπορίου χρόνια τώρα, κάποτε έπρεπε να σταματήσει.

Το ριξανε στα 500/μηνα. Ποσο τρελο παρτι με μαυρα να γίνει; Στο τελος δεν θα χρησιμοποιηει κανενας την υπηρεσία. Αν ηθελε ενας ηλικιωμενος να τραβηξει χρηματα χωρις να κινδυνευει με την καρτα του, τωρα τελος η υπηρεσία.

aSMiLoN
22-03-22, 19:19
Το ριξανε στα 500/μηνα. Ποσο τρελο παρτι με μαυρα να γίνει; Στο τελος δεν θα χρησιμοποιηει κανενας την υπηρεσία. Αν ηθελε ενας ηλικιωμενος να τραβηξει χρηματα χωρις να κινδυνευει με την καρτα του, τωρα τελος η υπηρεσία.


H τραπεζα προωθει την υπηρεσια για το παρακατω σεναριο:



Πότε είναι χρήσιμη η υπηρεσία λεφτά στο λεπτό

Όταν έχετε ξεχάσει τη χρεωστική σας κάρτα και θέλετε να κάνετε ανάληψη μετρητών

Δεν ειναι για να αντικαταστησει την καρτα, ουτε για να πληρωνονται μαυρα λεφτα. Για το σεναριο της αναγκης τα 500€/μηνα ειναι υπεραρκετα.

goku
22-03-22, 20:14
Έχω δοκιμάσει να ορίσω μια επαναλαμβανόμενη πληρωμή μέσα από το e-banking της εκάστοτε τράπεζας, στην Πειραιώς και στην Εθνική, για μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας πχ για πληρωμή ενοικίου (όχι για πληρωμή λογαριασμών ρεύματος/τηλ κλπ). Και η Εθνική και η Πειραιώς μου δίνουν επιλογή να επιλέγω ποια μέρα του μήνα να μεταφέρονται τα χρήματα, αλλά δεν μου δίνουν επιλογή για την ώρα. Ξέρει κανείς τι ώρα της ημέρας μεταφέρονται συνήθως τα χρήματα; Επίσης, τι γίνεται αν η μέρα πέφτει Σάββατο, Κυριακή ή αργία;


Για την ώρα, ό,τι ισχύει για όλες τις μεταχρονολογημένες πράξεις. Για Eurobank, συνήθως κατά τις 8 το πρωί, σπανίως μέχρι τις 9, δεν νομίζω να έχω δει ποτέ πιο αργά. Για Σ/Κ δεν ξέρω τι παίζει, για μεταχρονολογημένες δεν σε αφήνει να ορίσεις σε ημερομηνίες που είναι τραπεζικές αργίες. Πρόσεξε γιατί ό,τι ισχύει για Σάββατα/Κυριακές/αργίες ισχύει και για τις ειδικές τραπεζικές αργίες, π.χ. 18/4 φέτος (Πάσχα Καθολικών). Για Πειραιώς δεν ξέρω, γενικά αν κρίνω από τα εισερχόμενα σε μένα μάλλον αργούν να στείλουν, Εθνική πρέπει να στέλνει κι αυτή νωρίς.

Στην Εθνική που έκανα δοκιμή με άφηνε να ορίσω επαναλαμβανόμενες πληρωμές μέχρι και για 60 μήνες (5 χρόνια δηλαδή). Έβαλα να γίνεται πληρωμή κάθε 1η του μηνός, μου έδινε την επιλογή. Μέσα σε 5 χρόνια θα πέσουν 5 Πρωτοχρονιές, δηλαδή σε αυτή την περίπτωση δεν θα γίνει η πληρωμή ή δεν θα με αφήσει να ολοκληρώσω και να καταχωρήσω την επαναλαμβανόμενη πληρωμή; Δεν το πήγα μέχρι τέλους γιατί δεν ήθελα να πληρώσω ακόμη κάτι.

dimitri_ns
22-03-22, 21:04
H τραπεζα προωθει την υπηρεσια για το παρακατω σεναριο:



Δεν ειναι για να αντικαταστησει την καρτα, ουτε για να πληρωνονται μαυρα λεφτα. Για το σεναριο της αναγκης τα 500€/μηνα ειναι υπεραρκετα.

Παλιά την προωθούσε για όταν το παιδί σου στην Αμοργό ή στην Φολέγανδρο ξέμενε ή του έκλεβαν τα λεφτά :p

Θυμάμαι εποχή που στην Φολέγανδρο είχε χαλάσει το μοναδικό ΑΤΜ της Εμπορικής και διάφοροι δεν μπορούσαν να πληρώσουν τα δωμάτια. :p

ΥΓ
Βγάλε υπηρεσία, να είναι ασφαλής για την τράπεζά σου, και άσε τον κόσμο να την χρησιμοποιήσει όπως νομίζει και τον βολεύει.

Κάπως έτσι δούλευε και το call me back της κινητής, δεν ξέρω αν υπάρχει πιά, δίεση # και μήνυμα " Παρακαλώ καλέστε με" είχες δεν είχες κάρτα, ήταν το παιδί σου, αν ήθελες καλούσες :p

dimitrisvr
26-03-22, 13:06
Στην Εθνική που έκανα δοκιμή με άφηνε να ορίσω επαναλαμβανόμενες πληρωμές μέχρι και για 60 μήνες (5 χρόνια δηλαδή). Έβαλα να γίνεται πληρωμή κάθε 1η του μηνός, μου έδινε την επιλογή. Μέσα σε 5 χρόνια θα πέσουν 5 Πρωτοχρονιές, δηλαδή σε αυτή την περίπτωση δεν θα γίνει η πληρωμή ή δεν θα με αφήσει να ολοκληρώσω και να καταχωρήσω την επαναλαμβανόμενη πληρωμή; Δεν το πήγα μέχρι τέλους γιατί δεν ήθελα να πληρώσω ακόμη κάτι.

Οι πληρωμές γίνονται κανονικά, ακόμα και τις αργίες, αρκεί να έχεις το διαθέσιμο ποσό στο λογαριασμό σου

MyISLM
30-03-22, 17:20
https://www.tiktok.com/@nionioscrypto/video/7070141190456233221

Αυτο εδω το χει δει κανεις, παιζει οντως να ισχυει.

Έχει βάση. Αμα πάτε να δείτε βασικούς λογαριασμούς στην Αγγλία θα δείτε οτι δεν έχουν έξοδα καθολου.


The basic bank account is a current account offering the holder low-cost access to a set of banking services considered essential. Από εδώ (https://www.bportugal.pt/en/page/what-basic-bank-account)

Σχόλιο Ευρωπαϊκής Οδηγίας (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/fr/MEMO_14_300) περι δωρεαν λογαριασμού πληρωμών:

Member States will determine whether payment accounts with basic features should be offered to consumers for free or at a reasonable fee. A reasonable fee should be identified at national level on the basis of a set of criteria, such as national income levels, average fees paid for an account in that Member State and the cost associated with the provision of payment accounts.

Η Ευρωπαϊκή Οδηγία 2014/92 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014L0092) λεει τα παρακάτω:

In order to ensure that payment accounts with basic features are available to the widest possible range of consumers, they should be offered free of charge or for a reasonable fee. To encourage unbanked vulnerable consumers to participate in the retail banking market, Member States should be able to provide that payment accounts with basic features are to be offered to those consumers on particularly advantageous terms, such as free of charge.

Τωρα αν οι ανεργοι, οι συνταξιούχοι και μισθωτοί κάτω των χιλίων ευρώ το μήνα δεν είναι οι πιο ευάλωτοι, τότε εγω παραιτούμαι ...


Που είναι ολοι οι ενεργοί πολιτικά πολίτες που φωνάζουν για αυξήσεις κατώτου και εξτρα παροχές να κάνουν κάτι (σ.σ. συμπερίληψη του δωρεαν χαρακτήρα του βασικού λογαριασμού πληρωμών σε προεκλογικό πρόγραμμα - με ταυτόχρονη ρήτρα μη εφαρμογής αρνητικού επιτοκίου σε βασικό λογαριασμό πληρωμών μέχρι του μέγιστου ποσού που ασφαλίζει εκάστοτε το ΤΕΚΕ) ;




πληρωμές για παροχή μαύρων υπηρεσιών.. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά αυτές οι τρύπες πρέπει να κλείσουν ASAP

Τι θα λέγατε αν σας ελεγα οτι βαφτίζονται μαύρες μόνο και μόνο επειδή δεν αποδόθηκαν χρήματα στο Κράτος;;

Οταν θα ήταν επικίνδυνο να είχατε δίκιο όταν το κράτος είχε άδικο;


αυτές οι τρύπες πρέπει να κλείσουν ASAP.. όπως και το φυσικό χρήμα θα έλεγα....

Επικίνδυνες σκέψεις ... βλέπω είστε έτοιμοι για κατάργηση φυσικού χρήματος ... για το καλό μας φυσικά :lol:

Βεβαια, αφού τα πιστοποιητικό υγειονομικών φρονημάτων σπάνε ταμεία που λένε ...

Εδώ το μαύρο, το καλό το χρήμα! Νομική Υπόθεση: Κράτος ΗΠΑ εναντίων 124 χιλίαδων και 700 δολαρίων (https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_v._$124,700_in_U.S._Currency)

21706
31-03-22, 08:08
Στην ΕΤΕ έχω έναν λογαριασμό μισθοδοσίας και
θα ήθελα να παίρνω ένα email για κάθε αλλαγή.
Ποια είναι η δωρεάν επιλογή;

slalom
31-03-22, 16:59
Θα μπεις απο υπολογιστη να δεις ολες τις ενημερωσεις

therock003
31-03-22, 19:27
Έχει βάση. Αμα πάτε να δείτε βασικούς λογαριασμούς στην Αγγλία θα δείτε οτι δεν έχουν έξοδα καθολου.


Από εδώ (https://www.bportugal.pt/en/page/what-basic-bank-account)


Σχόλιο Ευρωπαϊκής Οδηγίας (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/fr/MEMO_14_300) περι δωρεαν λογαριασμού πληρωμών:


Member States will determine whether payment accounts with basic features should be offered to consumers for free or at a reasonable fee. A reasonable fee should be identified at national level on the basis of a set of criteria, such as national income levels, average fees paid for an account in that Member State and the cost associated with the provision of payment accounts.


Η Ευρωπαϊκή Οδηγία 2014/92 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014L0092) λεει τα παρακάτω:


In order to ensure that payment accounts with basic features are available to the widest possible range of consumers, they should be offered free of charge or for a reasonable fee. To encourage unbanked vulnerable consumers to participate in the retail banking market, Member States should be able to provide that payment accounts with basic features are to be offered to those consumers on particularly advantageous terms, such as free of charge.


Τωρα αν οι ανεργοι, οι συνταξιούχοι και μισθωτοί κάτω των χιλίων ευρώ το μήνα δεν είναι οι πιο ευάλωτοι, τότε εγω παραιτούμαι ...




Που είναι ολοι οι ενεργοί πολιτικά πολίτες που φωνάζουν για αυξήσεις κατώτου και εξτρα παροχές να κάνουν κάτι (σ.σ. συμπερίληψη του δωρεαν χαρακτήρα του βασικού λογαριασμού πληρωμών σε προεκλογικό πρόγραμμα - με ταυτόχρονη ρήτρα μη εφαρμογής αρνητικού επιτοκίου σε βασικό λογαριασμό πληρωμών μέχρι του μέγιστου ποσού που ασφαλίζει εκάστοτε το ΤΕΚΕ) ;









Τι θα λέγατε αν σας ελεγα οτι βαφτίζονται μαύρες μόνο και μόνο επειδή δεν αποδόθηκαν χρήματα στο Κράτος;;


Οταν θα ήταν επικίνδυνο να είχατε δίκιο όταν το κράτος είχε άδικο;






Επικίνδυνες σκέψεις ... βλέπω είστε έτοιμοι για κατάργηση φυσικού χρήματος ... για το καλό μας φυσικά :lol:


Βεβαια, αφού τα πιστοποιητικό υγειονομικών φρονημάτων σπάνε ταμεία που λένε ...


Εδώ το μαύρο, το καλό το χρήμα! Νομική Υπόθεση: Κράτος ΗΠΑ εναντίων 124 χιλίαδων και 700 δολαρίων (https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_v._$124,700_in_U.S._Currency)






Ναι οκ αλλα εμεις πως μπορουμε να ανοιξουμε τετοιους λογαριασμους. Δηλαδη αν παμε και λεμε οχι σε καθε χρεωση οπως λεει στο βιντεο, θα μας το κανουν?

atrias
31-03-22, 21:15
Στην ΕΤΕ έχω έναν λογαριασμό μισθοδοσίας και
θα ήθελα να παίρνω ένα email για κάθε αλλαγή.
Ποια είναι η δωρεάν επιλογή;

θα πας στις υπηρεσίες και θα ενεργοποιήσεις στα i-bank alerts το free πακέτο

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/dunatotites-internet-mobile-banking/i-bank-alerts

21706
31-03-22, 22:43
θα πας στις υπηρεσίες και θα ενεργοποιήσεις στα i-bank alerts το free πακέτο

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/dunatotites-internet-mobile-banking/i-bank-alerts

Ευχαριστώ!

netman
01-04-22, 00:03
Ναι οκ αλλα εμεις πως μπορουμε να ανοιξουμε τετοιους λογαριασμους. Δηλαδη αν παμε και λεμε οχι σε καθε χρεωση οπως λεει στο βιντεο, θα μας το κανουν?

φυσικά και θα σας το κάνουν. Δε βάζω "μας" γιατί σε εμένα το κάναν.
Απλά ζητάς (αν χρειαστεί και επιτακτικά) ότι δεν επιθυμείς καμιά χρέωση για τίποτα στον λογαριασμό που θα ανοίξεις.

Α! και αν σου πούνε για υποχρεωτικές ασφάλειες και λοιπές αηδίες, να ξέρεις ότι σε 14 μέρες μπορείς να υπαναχωρήσεις ΑΝΑΙΤΙΟΛΟΓΗΤΑ από οποιαδήποτε ασφάλεια.
Οπότε υπογράφεις και στο καπάκι κάνεις υπαναχώρηση, και σου μένει ο λογαριασμός χωρίς χρεώσεις. Λίγη προσοχή θέλει και γίνεται.

runner70
01-04-22, 23:20
Πειραιώς ανακοινωση 30/3

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία winbank «Λεφτά στο λεπτό» για την ανάληψη μετρητών χωρίς κάρτα, ανανεώθηκε. Συγκεκριμένα εμπλουτίστηκε η διαδικασία ανάληψης μετρητών και πλέον για την ολοκλήρωση της συναλλαγής είναι απαραίτητη η χρήση της εφαρμογής winbank mobile την οποία θα πρέπει να την έχετε κατεβάσει στο κινητό σας:

Αφού καταχωρήσετε στην οθόνη του ΑΤΜ τον κωδικό ανάληψης ΛσΛ και το ποσό ανάληψης, εμφανίζεται μία νέα οθόνη με το QR code της συναλλαγής. Σαρώνετε τον κωδικό QR επιλέγοντας από την αρχική οθόνη της εφαρμογής winbank mobile το εικονίδιο σάρωσης και στην συνέχεια προχωρήσετε σε ταυτοποίηση με quick login. Στην οθόνη του ΑΤΜ ολοκληρώνετε την διαδικασία ανάληψης. "

@ ADSLgr.com All rights reserved.