PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 [197] 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

goku
12-05-22, 12:47
Θέλουμε fail-safe, να μην απαιτούν τα κέρατά τους θέλουμε, ούτε ειδικές για αυτό το σκοπό εφαρμογές. Αποκλείουν αμέσως έτσι αυτούς που δεν έχουν smartphone.

H Viva σου δείχνει μια λίστα με συναλλαγές και σου ζητά να αναγνωρίσεις ποια έκανες πραγματικά, μια ξένη κάρτα που έχω έχει έναν πρόσθετο κωδικό που πρέπει να δώσεις μετά την επαλήθευση μέσω SMS, παλιά είχαμε το Secure με την ερώτηση-απάντηση. Τρόποι υπάρχουν, αλλά μην το κάνεις τόσο τεχνολογικά δύσκολο.

ΟΚ, το πραγματικό πρόβλημα είναι να κάνουμε και καμιά συναλλαγή των άσχετων με smart και γενικά με την τεχνολογία υπερήλικων γονιών, τουλάχιστον για μένα.

Τα email από τους επίδοξους όλοι τα λαμβάνουμε, προσωπικά δεν τα βλέπω παρά μόνο μία φορά τη μέρα που ελέγχω τι έχει μπει στο φάκελο των spam. Ένας καλορυθμισμένος server έχει τρόπους να βρεις τη χρυσή τομή, ούτε να κόβονται χρήσιμα αλλά ούτε και να περνάνε τα email σωρηδόν.

Νομίζω το ποιο απλό θα ήταν οι γεννήτριες κωδικών που τις κατάργησαν όμως. Ούτε SMS, ούτε να έχεις smartphone, ούτε τίποτα άλλο. Μόνο το μηχανάκι. Το κρεμάς μαζί με τα κλειδιά σου και το έχεις πάντα μαζί. Από την άλλη όμως, δεν μπορείς να έχεις ασφάλεια έτσι απλά χωρίς να μπεις και λίγο σε κόπο.

jap
12-05-22, 13:13
To θέμα, όπως αναφέρθηκε, είναι ο άσχετος που θα μιλήσει με τον απατεώνα και θα του δώσει αβέρτα και τον κωδικό, είτε είναι από μηχανάκι, είτε από SMS, είτε από authenticator app. Το ίδιο λειτουργούν και τα SMS, άσε που αν το έχεις κλειδώσει δεν θα το δει ο άλλος ενώ το μηχανάκι μπορεί να στο κλέψει.

minas
12-05-22, 15:29
Νέος Μηχανισμός Έγκρισης των Online Συναλλαγών σας σε e‑Banking & Eurobank Mobile App

237852

237853

237854

Μόνο εμένα μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά; Δηλαδή αν δεν έχεις smartphone με σύνδεση στο internet δεν θα μπορείς να κάνεις συναλλαγές από web banking? Στα χνάρια της Εθνικής :down:

Πηγή: Από email που ήρθε πριν λίγο, έσβησα στην πρώτη σελίδα στοιχεία προσωπικά δικά μου.

Για να είμαστε δίκαιοι, δεν χρειάζεσαι απαραίτητα smartphone, χρειάζεσαι τηλέφωνο για το SMS και την συσκευή από την οποία ήδη είσαι στο e-banking.

Από την άλλη, όσο η κάθε τράπεζα εφαρμόζει διακριτά δικές της διαδικασίες ελέγχου, τόσο πιο πιθανό είναι να μπερδευτεί ένας αδαής χρήστης και να την πατήσει από επιτήδειους. Όσο πιο σύνθετος γίνεται ο "σωστός" τρόπος, τόσο πιο λογικός μοιάζει σε κάποιον και ο "λάθος".

zardoz
14-05-22, 18:23
Ο σύνδεσμος τραπεζών θα έπρεπε να βγάζει ΣΑΦΕΙΣ διαφημήσεις στην TV, όπου τα παπούδια
και οι άσχετοι συνήθως περνούν το χρόνο τους. Σαφείς εννοώ ΟΧΙ στο "προσοχή στις απάτες"
αλλά "ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ σε τρίτους ανθρώπους, μην δίνετε νούμερα OTP σε κανένα
σημείο και με κανένα μέσο αν δεν εκκινήσατε εσείς τη διαδικασία κλπ. Ακόμα και λάθος να τα
έχω σκεφτεί, κάτι πρέπει να σκεφτούν και αυτοί.

dimitrisvr
15-05-22, 10:16
Στην Εθνικη που βρισκω την διαχειριση παγιων εντολων? Δε μπορω να θυμηθω αν εχω κανει παγια εντολη για να πληρωνονται τα παραστατικα της Cosmote

Πηγαίνεις στους λογαριασμούς σου και σε κάθε λογαριασμό υπάρχει καρτέλα Πάγιες , στο σημείο που βλέπεις τις κινήσεις σου

Manolis_karas
15-05-22, 21:32
Νομίζω το ποιο απλό θα ήταν οι γεννήτριες κωδικών που τις κατάργησαν όμως. Ούτε SMS, ούτε να έχεις smartphone, ούτε τίποτα άλλο. Μόνο το μηχανάκι. Το κρεμάς μαζί με τα κλειδιά σου και το έχεις πάντα μαζί. Από την άλλη όμως, δεν μπορείς να έχεις ασφάλεια έτσι απλά χωρίς να μπεις και λίγο σε κόπο.
... και αν τα χάσεις;

goku
15-05-22, 22:21
... και αν τα χάσεις;

Και αν χάσεις το κινητό σου;

Manolis_karas
20-05-22, 22:02
Το κινητό αντικαθιστάτε ευκολότερα και γρηγορότερα.
Η γεννήτρια κωδικών κοστίζει πολύ λιγότερο.
:hmm:

Thanasis159
24-05-22, 12:25
Παίρνεις άμεσα μια νέα sim από το κατάστημα που σε εξυπηρετεί, το βάζεις σε οποια συσκευή θέλεις και συνεχίζεις τις συναλλαγές σου. Αν χάσεις την γεννήτρια ή αν τελειώσει η μπαταρία της ενώ είσαι εκτός αστικού κέντρου, τι κάνεις; Πόσες μέρες θα μείνεις χωρίς συναλλαγές;

goku
24-05-22, 14:15
Παίρνεις άμεσα μια νέα sim από το κατάστημα που σε εξυπηρετεί, το βάζεις σε οποια συσκευή θέλεις και συνεχίζεις τις συναλλαγές σου. Αν χάσεις την γεννήτρια ή αν τελειώσει η μπαταρία της ενώ είσαι εκτός αστικού κέντρου, τι κάνεις; Πόσες μέρες θα μείνεις χωρίς συναλλαγές;

Έχω κρατήσει την γεννήτρια της Εθνικής από το 2008 που την είχα πάρει και ακόμη λειτουργεί η μπαταρία της, δηλαδή εδώ και 14 χρόνια. Κλειδιά δεν τα έχω χάσει ποτέ, ενώ κινητά μου έχουν καταστραφεί τουλάχιστον 2 μέσα σε αυτά τα χρόνια και άλλο 1 μου το είχαν σουφρώσει μια φορά που είχα κατέβει Αθήνα και είχα πάρει το μετρό. Επίσης κινητό, ειδικά αν έχεις κάνα ακριβό smartphone είναι αρκετά εύκολο να στο κλέψουν, ενώ τα κλειδιά όχι (εκτός αν ξέρουν που μένεις και θέλουν να σου ξαφρίσουν το σπίτι).

Erebos
24-05-22, 17:11
Υπάρχει κάποιο petition με υπογραφές για να καταργηθεί επιτέλους η συμφωνία μεταξύ των καρτέλ κινητής και τραπεζών?
Όλοι οι ειδικοί έχουν βαρεθεί να φωνάζουν ότι authentication μέσω SMS είναι ο λιγότερο ασφαλής τρόπος.

https://www.pcworld.com/article/442967/banks-shouldnt-rely-on-mobile-sms-passcodes-security-firm-says.html
https://hackcontrol.org/blog/sms-two-factor-authentication-dangerous/
https://www.cnet.com/news/privacy/do-you-use-sms-for-two-factor-authentication-heres-why-you-shouldnt/
https://blog.pradeo.com/sms-otp-authentication-not-safe
https://alpinesecurity.com/blog/why-sms-authentication-isnt-safe-anymore/

Έχει κανένας λογαριασμό σε HSBC ή ING? Διάβασα κάπου ότι είναι οι μόνες τράπεζες στην Ελλάδα που δέχονται authenticator app.

Gentoo
24-05-22, 17:59
Υπάρχει κάποιο petition με υπογραφές για να καταργηθεί επιτέλους η συμφωνία μεταξύ των καρτέλ κινητής και τραπεζών?
Όλοι οι ειδικοί έχουν βαρεθεί να φωνάζουν ότι authentication μέσω SMS είναι ο λιγότερο ασφαλής τρόπος.

https://www.pcworld.com/article/442967/banks-shouldnt-rely-on-mobile-sms-passcodes-security-firm-says.html
https://hackcontrol.org/blog/sms-two-factor-authentication-dangerous/
https://www.cnet.com/news/privacy/do-you-use-sms-for-two-factor-authentication-heres-why-you-shouldnt/
https://blog.pradeo.com/sms-otp-authentication-not-safe
https://alpinesecurity.com/blog/why-sms-authentication-isnt-safe-anymore/

Έχει κανένας λογαριασμό σε HSBC ή ING? Διάβασα κάπου ότι είναι οι μόνες τράπεζες στην Ελλάδα που δέχονται authenticator app.

Η HSBC τα μαζεύει και φεύγει από Ελλάδα...

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-14/hsbc-reaches-agreement-to-sell-greek-bank-branches-to-pancreta

Erebos
24-05-22, 18:15
Η HSBC τα μαζεύει και φεύγει από Ελλάδα...

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-14/hsbc-reaches-agreement-to-sell-greek-bank-branches-to-pancreta

Κρίμα.
Είδα ότι αποχώρησε και η ING (https://www.kathimerini.gr/economy/business/119918/apochorei-apo-tin-ellada-i-ing-bank/).
Ζήτω το ολιγοπώλιο.

user2163
24-05-22, 18:29
Καλά οι πιο πολλοί πελάτες της HSBC είναι στo branch της Αγγλίας, καλή είναι για επενδύσεις και savings.
Ανοίγει και από το site η Αγγλική HSBC τον απλό καταθετικό αλλά δεν νομίζω να δέχεται ταυτότητα Ελληνική μιας και δεν είναι ασφαλής, κάνεις με διαβατήριο αν θες.

- - - Updated - - -

Τώρα για καθημερινές συναλλαγές δεν ξέρω, δεν είναι για Ελλάδα ο λογαριασμός σε GBP έχει 2,75% markup για τις συναλλαγές με κάρτες και δεν έχει και Apple Pay στην Ελλάδα...

Erebos
24-05-22, 18:31
Καλά οι πιο πολλοί πελάτες της HSBC είναι στo branch της Αγγλίας, καλή είναι για επενδύσεις και savings.
Ανοίγει και από το site η Αγγλική HSBC τον απλό καταθετικό αλλά δεν νομίζω να δέχεται ταυτότητα Ελληνική μιας και δεν είναι ασφαλής, κάνεις με διαβατήριο αν θες.

- - - Updated - - -

Τώρα για καθημερινές συναλλαγές δεν ξέρω, δεν είναι για Ελλάδα ο λογαριασμός σε GBP έχει 2,75% markup για τις συναλλαγές με κάρτες και δεν έχει και Apple Pay στην Ελλάδα...

Ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν. Δεν υπάρχει θέμα λόγω Brexit?

user2163
24-05-22, 18:34
Ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν. Δεν υπάρχει θέμα λόγω Brexit?

Από όσο ξέρω όχι ανοίγουν κανονικά και είναι κανονικά υπό το Βρετανικό τραπεζικό καθεστώς μέχρι 85κ λίρες εγγύηση καταθέσεων αν δεν κάνω λάθος.
Επικοινώνησε μαζί τους αν θες.
https://www.hsbc.co.uk/current-accounts/products/bank-account/#thingsyoushouldknow

Από ότι είδα για Ελλάδα και Ρουμανία μόνο με διαβατήριο.

What ID documents can we accept online?
You'll need to upload a photo of one of these documents:

passport
EU/EEA National Identity card (excluding locally issued cards - Greece and Romania)
UK photocard driving licence
You can't use a Biometric Residence Permit as proof of identity. You'll need to upload a photo of your passport instead.

You can use your UK photocard full driving licence as both a proof of ID and proof of address

You can use your UK photocard provisional driving licence as proof of ID, but you will also need to upload an acceptable proof of address. We can't accept your provisional driving licence alone.

mzaf
24-05-22, 18:43
@gentoo
Νόμιζα πως έχουν φύγει εδώ και καιρό....είχα κάποτε λογαριασμό και μετά το brexit με είχαν ειδοποιήσει για νέους όρους κλπ, που δεν με ενδιέφεραν.

Gentoo
24-05-22, 19:26
@gentoo
Νόμιζα πως έχουν φύγει εδώ και καιρό....είχα κάποτε λογαριασμό και μετά το brexit με είχαν ειδοποιήσει για νέους όρους κλπ, που δεν με ενδιέφεραν.

Ε ναι. Άπαξ και έγινε το brexit, δεν έχουν μέλλον τέτοιες τράπεζες στην ΕΕ.

Και η curve όπως και η revolut έχουν βρει εναλλακτικές μεθόδους να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στην ΕΕ.

patrickdrd
25-05-22, 00:56
οι άλλοι της αλφα έκοψαν λέει το Viber γιατί δεν είναι ασφαλές.. Ενώ το σμσ είναι.. ότι να'ναι..

griniaris
25-05-22, 10:26
οι άλλοι της αλφα έκοψαν λέει το Viber γιατί δεν είναι ασφαλές.. Ενώ το σμσ είναι.. ότι να'ναι..

Δεν ισχυει . Μια χαρα μεσω viber ερχονται .

patrickdrd
25-05-22, 10:49
δεν ξερω, εμενα σταματησε να δουλευει ξαφνικα και δεν βρισκω τροπο να το ενεργοποιησω ξανα

griniaris
25-05-22, 11:00
Αν για καποιο λογο δεν ερθει με viber ... πχ δεν εχεις ιντερνετ , τοτε γυρναει σε sms .

και θα συνεχισει σε sms σαν προτιμωμενος τροπος . θα πρεπει να πατησεις να σταλει σε viber ...

και μετα θα ερχεται σε viber σαν προτιμωμενος τροπος .

Chingachgook
25-05-22, 11:01
Δοκίμασε να πας Ρυθμίσεις - Ρυθμισεις Ασφαλειας και δες κατω κατω στην ενότητα Διαχείριση συνδεδεμένων συσκευών. Μήπως να διαγράψεις τη συσκευή σου, ώστε να την ξαναπροσθέσεις;
(με επιφύλαξη, δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει)

patrickdrd
25-05-22, 11:09
δεν μου βγαζει επιλογη για viber
https://i.imgur.com/V5K4N3m.png
εντωμεταξυ ολες μου οι συσκευες (δουλευω 3) ειναι ρουτ και επειδη στις 2 που ειναι android 7 nougat δεν καταφερα
να το κρυψω απ την εφαρμογη της alpha, δεν εκανα και enable το push notification σε καμια (καθοτι δεν δουλευει στις nougat επειδη καταλαβαινει το ρουτ),
αρα ισως γι αυτο να μην βλεπει τα viber

sdikr
25-05-22, 11:15
δεν μου βγαζει επιλογη για viber
https://i.imgur.com/V5K4N3m.png
εντωμεταξυ ολες μου οι συσκευες (δουλευω 3) ειναι ρουτ και επειδη στις 2 που ειναι android 7 nougat δεν καταφερα
να το κρυψω απ την εφαρμογη της alpha, δεν εκανα και enable το push notification σε καμια (καθοτι δεν δουλευει στις nougat επειδη καταλαβαινει το ρουτ),
αρα ισως γι αυτο να μην βλεπει τα viber

Μήπως τους έχεις μπλοκάρει στο viber;

patrickdrd
25-05-22, 14:56
οχι, αυτο που περιγραφω ξεκινησε απο τοτε που εβησα τις συσκευες απο τη διαχειριση,
κι αυτο το εκανα γιατι πριν λιγο καιρο αναγκαστηκα να αναβαθμισω, ενω ημουν σε πιο παλια εκδοση και παιζαν ολα ρολοι (και το push)

- - - Updated - - -

στη διαχειριση συσκευων βρηκα μια συσκευη, την συνδεσα στο ιντερνετ,
αλλα και παλι δεν ειδα καμια επιλογη για viber,

anyway, αλλη ερωτηση: η εφαρμογη της eurobank τι σκαλωμα εφαγε τελευταια και δεν παιζει;
η εκδοση 3.7.7 ρολοι, 3.7.8 και 3.7.9 σκανε, μηπως κανουν κι αυτοι detect το ρουτ;

BlueChris
25-05-22, 15:29
anyway, αλλη ερωτηση: η εφαρμογη της eurobank τι σκαλωμα εφαγε τελευταια και δεν παιζει;
η εκδοση 3.7.7 ρολοι, 3.7.8 και 3.7.9 σκανε, μηπως κανουν κι αυτοι detect το ρουτ;

Με την καμία δεν μπορείς να ανέβεις έκδοση android? η 7 που έχεις παραείναι παλιά... δεν υπάρχει lineageos για το δικό σου? δεν σου λέω να πας στη 12 αλλά 10-11 έκδοση android θα είσαι πολύ καλύτερα γενικά (LineageOS 17-18)

patrickdrd
25-05-22, 16:00
ε δεν το χω ψαξει, γιατι περα απ το χρονο που θελει και δεν βλεπω τον λογο να διαθεσω,
δεν ειμαι φαν της αναβαθμισης του android, ειμαι της αποψης "καθε εκδοση πιο πισω και καλυτερα",
ολο αλλαγες (απο google κυριως) εις βαρος των (advanced) χρηστων που θελουν να ειναι διαχειριστες των συσκευων τους

Erebos
27-05-22, 00:36
ε δεν το χω ψαξει, γιατι περα απ το χρονο που θελει και δεν βλεπω τον λογο να διαθεσω,
δεν ειμαι φαν της αναβαθμισης του android, ειμαι της αποψης "καθε εκδοση πιο πισω και καλυτερα",
ολο αλλαγες (απο google κυριως) εις βαρος των (advanced) χρηστων που θελουν να ειναι διαχειριστες των συσκευων τους

Το θέμα είναι τα security updates και το target API level που θέτει η Google στους developers των εφαρμογών. Γι'αυτό ίσως το app της Eurobank δεν υποστηρίζει πλέον Nougat.
https://developer.android.com/google/play/requirements/target-sdk

badweed
31-05-22, 14:51
238356
δεν συμβαινει συχνα ,
αλλα ειναι ενας σοβαρος λογος κατα της εκδοχης της ψηφιοποιησης του χρηματος .
οτι χαλαει μια υπηρεσια "Α" , και οσοι συνδεονται με το χρημα μεσω αυτης , μενουν γυμνοι με τα χερια στις τσεπες .
ακομη και αν δεν χαλασουν , ενω σε μια διαδικασια συναλλαγης σε εναν χωρο "Β" που δεν υπαρχει ουρα αναμονης , αν η διαδικασια "Α" εχει συμφορεση , καταληγεις να βρισκεσαι στο σημειο "Β" που δεν εχει ουρα , με την ουρα αναμονης της διαδικασιας "Α" .
η οποια μπορει να συμβαινει και κατα τις περιπτωσεις συντηρησης .

sdikr
31-05-22, 15:01
238356
δεν συμβαινει συχνα ,
αλλα ειναι ενας σοβαρος λογος κατα της εκδοχης της ψηφιοποιησης του χρηματος .
οτι χαλαει μια υπηρεσια "Α" , και οσοι συνδεονται με το χρημα μεσω αυτης , μενουν γυμνοι με τα χερια στις τσεπες .
ακομη και αν δεν χαλασουν , ενω σε μια διαδικασια συναλλαγης σε εναν χωρο "Β" που δεν υπαρχει ουρα αναμονης , αν η διαδικασια "Α" εχει συμφορεση , καταληγεις να βρισκεσαι στο σημειο "Β" που δεν εχει ουρα , με την ουρα αναμονης της διαδικασιας "Α" .
η οποια μπορει να συμβαινει και κατα τις περιπτωσεις συντηρησης .


Θέλω να πληρώσω την εφορία στις 14:30 και δεν μπορώ και για αυτό φταίει το ψηφιακό χρήμα, ενώ θα μπορούσα να είμαι στην ούρα απο τις 05:00 το πρωί και ίσως να πλήρωνα με μετρητά ;)
Αν πήγαινα δε στις 14:30 στην εφορία μάλλον δεν θα έβρισκα κανέναν

Gentoo
31-05-22, 15:08
238356
δεν συμβαινει συχνα ,
αλλα ειναι ενας σοβαρος λογος κατα της εκδοχης της ψηφιοποιησης του χρηματος .
οτι χαλαει μια υπηρεσια "Α" , και οσοι συνδεονται με το χρημα μεσω αυτης , μενουν γυμνοι με τα χερια στις τσεπες .
ακομη και αν δεν χαλασουν , ενω σε μια διαδικασια συναλλαγης σε εναν χωρο "Β" που δεν υπαρχει ουρα αναμονης , αν η διαδικασια "Α" εχει συμφορεση , καταληγεις να βρισκεσαι στο σημειο "Β" που δεν εχει ουρα , με την ουρα αναμονης της διαδικασιας "Α" .
η οποια μπορει να συμβαινει και κατα τις περιπτωσεις συντηρησης .

Γι'αυτό διατηρείς λογαριασμό και στις 4 συστημικές, έχεις ποσά και στις 4 και το ενδεχόμενο να μην μπορέσεις να εξυπηρετηθείς ταυτοχρόνως από καμία τους, τείνει στο άπειρο.

user2163
31-05-22, 15:12
238356
δεν συμβαινει συχνα ,
αλλα ειναι ενας σοβαρος λογος κατα της εκδοχης της ψηφιοποιησης του χρηματος .


2022 έχουμε δεν νοείται να "πέφτει" το σύστημα εξυπηρέτησης της τράπεζας με αυτό τον τρόπο.
Το θέμα δεν είναι να μη χρησιμοποιούμε ψηφιακό χρήμα αλλά να γίνει πιο αξιόπιστο με μηδενικό downtime αυτού του είδους οι υπηρεσίες.

Πλέον με την τεχνολογία που υπάρχει και με τον τρόπο που λειτουργούν τα σύγχρονα πληροφοριακά συστήματα, δεν δικαιολογείται ούτε 1s downtime.
Τώρα από την άλλη οι τράπεζες δεν χρησιμοποιούν το μοντέλο των κατανεμημένων συστημάτων τόσο πολύ όμως αυτό θα γίνεται όλο και καλύτερο και θα το χρησιμοποιούν όλο και περισσότερο όσο περνάει ο χρόνος, άρα τέτοια φαινόμενα θα γίνονται ολοένα και πιο σπάνια.

- - - Updated - - -


238356
η οποια μπορει να συμβαινει και κατα τις περιπτωσεις συντηρησης .

Ούτε σε περιπτώσεις συντήρησης δεν πρέπει να ρίχνουμε τα πάντα, εφαρμόζουμε τη συντήρηση σταδιακά στα VMs που τρέχουν το site και τις υπηρεσίες.
Σε σωστά φτιαγμένα συστήματα πίστεψε με κάνεις συντήρηση και αλλαγές με 0 downtime.
Απλά αυτά τα "σωστά" φτιαγμένα είναι κυρίως site που δεν μπορούν να πέφτουν ούτε για λίγο γιατί δημιουργούν τεράστιες απώλειες χρημάτων (big tech, big banks...)

sdikr
31-05-22, 15:20
2022 έχουμε δεν νοείται να "πέφτει" το σύστημα εξυπηρέτησης της τράπεζας με αυτό τον τρόπο.
Το θέμα δεν είναι να μη χρησιμοποιούμε ψηφιακό χρήμα αλλά να γίνει πιο αξιόπιστο με μηδενικό downtime αυτού του είδους οι υπηρεσίες.

Πλέον με την τεχνολογία που υπάρχει και με τον τρόπο που λειτουργούν τα σύγχρονα πληροφοριακά συστήματα, δεν δικαιολογείται ούτε 1s downtime.
Τώρα από την άλλη οι τράπεζες δεν χρησιμοποιούν το μοντέλο των κατανεμημένων συστημάτων τόσο πολύ όμως αυτό θα γίνεται όλο και καλύτερο και θα το χρησιμοποιούν όλο και περισσότερο όσο περνάει ο χρόνος, άρα τέτοια φαινόμενα θα γίνονται ολοένα και πιο σπάνια.

- - - Updated - - -



Ούτε σε περιπτώσεις συντήρησης δεν πρέπει να ρίχνουμε τα πάντα, εφαρμόζουμε τη συντήρηση σταδιακά στα VMs που τρέχουν το site και τις υπηρεσίες.
Σε σωστά φτιαγμένα συστήματα πίστεψε με κάνεις συντήρηση και αλλαγές με 0 downtime.
Απλά αυτά τα "σωστά" φτιαγμένα είναι κυρίως site που δεν μπορούν να πέφτουν ούτε για λίγο γιατί δημιουργούν τεράστιες απώλειες χρημάτων (big tech, big banks...)

Το ξέρεις οτι είναι τέλος του μήνα και ως γνωστό όλοι τα αφήνουμε για τελευταία στιγμή έτσι;
Κανένα σύστημα δεν είναι φτιαγμένο για να αντέχει την κίνηση του να πλακώσουν όλοι μαζί να κάνουν συναλλαγές, γιατί απλά δεν συμφέρει και μετά θα φωνάζαμε γιατί θα μας χρέωναν 100 ευρω τον μήνα για διατήρηση λογαριασμού.

Το βλέπουμε πχ και στην τηλεφωνία σε περιπτώσεις γιορτών, σεισμών κλπ

badweed
31-05-22, 15:22
Θέλω να πληρώσω την εφορία στις 14:30 και δεν μπορώ και για αυτό φταίει το ψηφιακό χρήμα, ενώ θα μπορούσα να είμαι στην ούρα απο τις 05:00 το πρωί και ίσως να πλήρωνα με μετρητά ;)
Αν πήγαινα δε στις 14:30 στην εφορία μάλλον δεν θα έβρισκα κανέναν

ποια εφορια ; ουτε φρεντο δεν μπορεις να παρεις αν παρουσιαζει συμφορεση στα συστηματα των καρτων σε ενα σεναριο μονο ψηφιακου χσρηματος ,για να κατσεις στην ουρα απο τις 5 να περιμενεις .
και για σκεψου να περιμενεις στην ουρα της εφοριας απο τις 5 και να φτασεις στις 10 να εξυπηρετηθεις , και να σου λεει το συστημα "Α" , οτι τωρα δεν ειναι δυνατη η συναλαγη , και να χανεις και την σειρα στην ουρα που εχεις πιασει απο πριν τα χαραματα .

sdikr
31-05-22, 15:25
ποια εφορια ; ουτε φρεντο δεν μπορεις να παρεις αν παρουσιαζει συμφορεση στα συστηματα των καρτων σε ενα σεναριο μονο ψηφιακου χσρηματος ,για να κατσεις στην ουρα απο τις 5 να περιμενεις .
και για σκεψου να περιμενεις στην ουρα της εφοριας απο τις 5 και να φτασεις στις 10 να εξυπηρετηθεις , και να σου λεει το συστημα "Α" , οτι τωρα δεν ειναι δυνατη η συναλαγη , και να χανεις και την σειρα στην ουρα που εχεις πιασει απο πριν τα χαραματα .

Εσυ δείχνεις όμως το webbanking, διαφορετικά συστήματα, όχι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με τις κάρτες αλλά είναι σημαντικά λιγότερα απο την πρόσβαση στο webbanking.
Οπότε μια χαρά θα πάρεις τον φρέντο σου και θα είναι και πιο γρήγορα απο το να περιμένεις ρέστα κλπ

user2163
31-05-22, 15:30
Το ξέρεις οτι είναι τέλος του μήνα και ως γνωστό όλοι τα αφήνουμε για τελευταία στιγμή έτσι;
Κανένα σύστημα δεν είναι φτιαγμένο για να αντέχει την κίνηση του να πλακώσουν όλοι μαζί να κάνουν συναλλαγές, γιατί απλά δεν συμφέρει και μετά θα φωνάζαμε γιατί θα μας χρέωναν 100 ευρω τον μήνα για διατήρηση λογαριασμού.

Το βλέπουμε πχ και στην τηλεφωνία σε περιπτώσεις γιορτών, σεισμών κλπ

Τα συστήματα είναι φτιαγμένα να μεγαλώνουν και να μικραίνουν ανάλογα με την κίνηση και έπειτα αφού ξέρουν ότι τέλος του μήνα θα έχουν μεγάλη κίνηση γιατί δεν τα κάνουν scale να τη διαχειριστούν και μετά αφού πέσει να καταστρέφονται και αυτά, αυτόματα θα έπρεπε να γίνεται αυτό.

Μιλάμε για τράπεζα μην προσπαθείς να τους δικαιολογήσεις το 2022 να πέφτει σύστημα με αυτό τον τρόπο είναι απαράδεκτο.

Τεχνικά υπάρχει η δυνατότητα τα συστήματα να προσαρμόζονται πόσο μάλλον όταν ξέρεις ποιές μέρες θα έχεις παραπάνω κίνηση, δεν μιλάμε για απότομο spike αλλά για προβλέψιμη αύξηση της κίνησης.

Θα συμφωνήσω με το κόστος και ότι αυτό είναι ο κύριος λόγος, όντως κοστίζει τόσο τα resources οσο και οι εργαζόμενοι στο IT μιας και αυτά είναι περίπλοκα θέματα αλλά ρε γαμ*** μου τράπεζα είσαι, δηλώνεις εκατοντάδες μύρια καθαρά κέρδη μην μου λες δεν έχεις χρήματα, ΕΧΕΙΣ, πες μου δεν με ενδιαφέρει θέλω να τα φάω και όχι να τα ρίξω σε υποδομές.

- - - Updated - - -


Εσυ δείχνεις όμως το webbanking, διαφορετικά συστήματα, όχι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με τις κάρτες αλλά είναι σημαντικά λιγότερα απο την πρόσβαση στο webbanking.
Οπότε μια χαρά θα πάρεις τον φρέντο σου και θα είναι και πιο γρήγορα απο το να περιμένεις ρέστα κλπ

Ισχύει είναι χωρισμένα και καλά κάνουν, και το web banking όμως πρέπει να δουλεύει.

Gentoo
31-05-22, 15:32
Εσυ δείχνεις όμως το webbanking, διαφορετικά συστήματα, όχι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με τις κάρτες αλλά είναι σημαντικά λιγότερα απο την πρόσβαση στο webbanking.
Οπότε μια χαρά θα πάρεις τον φρέντο σου και θα είναι και πιο γρήγορα απο το να περιμένεις ρέστα κλπ

Προβλήματα με τα συστήματα των POS (πχ, cardling), υπάρχουν κυρίως τις γιορτές των χριστουγέννων.

Κι αυτό τείνει να εκλείψει.

Οπότε ναι, συμφωνώ σε αυτό.

Επίσης κι όταν έχει κίνηση στο δρόμο (μποτιλιάρισμα), δεν μπορείς να πας στον προορισμό σου. Οπότε άσε το όχημα και πάνε με τα πόδια :p

ΥΓ. Οκ το να μη γουστάρουν ορισμένοι τα digital transactions, αλλά να επικαλούνται downtime μερικών λεπτών, μία στο τόσο για να αποδείξουν την ανωτερότητα του φυσικού χρήματος, με ξεπερνά.

1000 φορές να μη μπορώ να εξυπηρετηθώ για λίγα λεπτά, μία στο τόσο, παρά να φάω πέσιμο και να με κλέψουν ή να χάσω τα χρήματα.

sdikr
31-05-22, 15:33
Τα συστήματα είναι φτιαγμένα να μεγαλώνουν και να μικραίνουν ανάλογα με την κίνηση και έπειτα αφού ξέρουν ότι τέλος του μήνα θα έχουν μεγάλη κίνηση γιατί δεν τα κάνουν scale να τη διαχειριστούν και μετά αφού πέσει να καταστρέφονται και αυτά, αυτόματα θα έπρεπε να γίνεται αυτό.

Μιλάμε για τράπεζα μην προσπαθείς να τους δικαιολογήσεις το 2022 να πέφτει σύστημα με αυτό τον τρόπο είναι απαράδεκτο.

Τεχνικά υπάρχει η δυνατότητα τα συστήματα να προσαρμόζονται πόσο μάλλον όταν ξέρεις ποιές μέρες θα έχεις παραπάνω κίνηση, δεν μιλάμε για απότομο spike αλλά για προβλέψιμη αύξηση της κίνησης.

Θα συμφωνήσω με το κόστος και ότι αυτό είναι ο κύριος λόγος, όντως κοστίζει τόσο τα resources οσο και οι εργαζόμενοι στο IT μιας και αυτά είναι περίπλοκα θέματα αλλά ρε γαμ*** μου τράπεζα είσαι, δηλώνεις εκατοντάδες μύρια καθαρά κέρδη μην μου λες δεν έχεις χρήματα, ΕΧΕΙΣ, πες μου δεν με ενδιαφέρει θέλω να τα φάω και όχι να τα ρίξω σε υποδομές.

- - - Updated - - -



Ισχύει είναι χωρισμένα και καλά κάνουν, και το web banking όμως πρέπει να δουλεύει.

Για να τα κάνουν scale σημαίνει πως θα πρέπει να αγοράσουν τον εξοπλισμό, μην το μπερδεύεις με cloud.
Ναι προφανώς και ξέρουν πόση είναι η αύξηση και προφανώς δεν δικαιολογεί το εξτρά κόστος για μια φορά τον μήνα

dimitri_ns
31-05-22, 15:37
Kι αν κουνήσει δεν δουλεύουν τα τηλέφωνα.

Παράταση δίνουν ?
Λόγω αδυναμίας είσπραξης.
ή
κι εδώ
ατομική ευθύνη.

Η ανεμελιά δεν είναι για μένα.
Εγώ είμαι υπήκοος ..

Papados
31-05-22, 15:46
H Alpha παρουσιάζει δυσλειτουργία εδω και 2-3 ημέρες. Απλά σήμερα εβγαλε και bannerακι.
Παρόμοια προβλήματα συμβαίνουν σε όλες τις τράπεζες, κατα καιρούς, τα οποία έχουν πολύ μικρή διάρκεια.

KostakisK
31-05-22, 17:01
Συμπάσχω και εγώ ανα 2 βδομάδες η Eurobank κλείνει το ebanking και το ecommerce στις 22.00 το βράδυ με αποτέλεσμα ουκ ο λίγες φορές που χρειάστηκα το efood έπρεπε να περιμένω τις αναβαθμίσεις τους να τελειώσουν

- - - Updated - - -

Και προσέξτε κάθε φορά στις 22.00 γίνεται

slalom
31-05-22, 21:01
Θέλω να πληρώσω την εφορία στις 14:30 και δεν μπορώ και για αυτό φταίει το ψηφιακό χρήμα, ενώ θα μπορούσα να είμαι στην ούρα απο τις 05:00 το πρωί και ίσως να πλήρωνα με μετρητά ;)
Αν πήγαινα δε στις 14:30 στην εφορία μάλλον δεν θα έβρισκα κανέναν
Και γιατι να μπεις τελευταια μερα του μηνα?

goku
31-05-22, 21:22
Και γιατι να μπεις τελευταια μερα του μηνα?

Μήπως γιατί τότε πληρώνονται οι περισσότεροι;

BlueChris
31-05-22, 21:42
Μήπως γιατί τότε πληρώνονται οι περισσότεροι;

1-3 του μήνα πληρώνονται οι περισσότεροι.

atrias
31-05-22, 21:51
θεωρητικά οι πληρωμές μισθών γίνονται συνήθως την τελευταία εργάσιμη του μήνα

οπότε έχει μια λογική ότι πλακώνει πολύς κόσμος τότε να κλείσει τρύπες (λογαριασμούς) πριν εξαφανιστούν τα λεφτά

γιατί ως γνωστών μένει πολύς μήνας στο τέλος του μισθού :p

slalom
31-05-22, 22:35
Μήπως γιατί τότε πληρώνονται οι περισσότεροι;
Χαλαρωστε, υπαρχουν και οι πιστωτικες καρτες, και ο καθενας φτιαχνει τη δοση του οπως θελει, ατοκα
Ασε που φαινεσαι και οτι δε χρωστας στην εφορια και πληρωνεις δοσεις

Οι πληρωμες γινονται τελευταια εργασιμη του μηνα, αρα σημερα

goku
01-06-22, 09:44
1-3 του μήνα πληρώνονται οι περισσότεροι.

Οι μισθωτοί ναι, οι συνταξιούχοι τέλος του μήνα από όσο γνωρίζω.

makfil
01-06-22, 10:17
Οι μισθωτοί ναι, οι συνταξιούχοι τέλος του μήνα από όσο γνωρίζω.

Κάνεις λάθος, γιατί το Δημόσιο καταβάλλει στην τράπεζα τη σύνταξη 2-3 πριν από τη λήξη του μήνα και υπάρχουν άλλοι φορείς που την καταβάλουν στις 25 κάθε μήνα.

goku
01-06-22, 10:36
σύνταξη 2-3 πριν από τη λήξη του μήνα και υπάρχουν άλλοι φορείς που την καταβάλουν στις 25 κάθε μήνα

Οπότε; Προς το τέλος του μήνα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.