PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 [198] 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

Gentoo
01-06-22, 12:10
Κάνεις λάθος, γιατί το Δημόσιο καταβάλλει στην τράπεζα τη σύνταξη 2-3 πριν από τη λήξη του μήνα και υπάρχουν άλλοι φορείς που την καταβάλουν στις 25 κάθε μήνα.

Συντάξεις καταβάλλονται από 24 του μηνός μέχρι 28 νομίζω, αναλόγως τον φορέα όπως είπες, αλλά υπάρχουν και μήνες που καταβάλλεται νωρίτερα, όπως στις γιορτές των χριστουγέννων και πάσχα.

Τα προνοιακά επιδόματα μπαίνουν τέλος του μήνα, κοντά στις 30 δηλαδή.

runner70
01-06-22, 22:37
1-3 του μήνα πληρώνονται οι περισσότεροι.

To αναποδο θα έλεγα ότι ισχυει, τελευταια εργασιμη πληρωνονται.

Manolis_karas
02-06-22, 17:17
To αναποδο θα έλεγα ότι ισχυει, τελευταια εργασιμη πληρωνονται.

:oneup:

BlueChris
02-06-22, 17:54
To αναποδο θα έλεγα ότι ισχυει, τελευταια εργασιμη πληρωνονται.

Α με δημόσια και συνταξιούχους δεν έχω σχέση οπότε μάλλον έχετε δίκιο.

runner70
04-06-22, 13:50
Α με δημόσια και συνταξιούχους δεν έχω σχέση οπότε μάλλον έχετε δίκιο.

Οχι και εγω ιδιωτικος υπαλληλος ειμαι. :p

advantix
10-06-22, 11:02
Τους κωδικούς αιτιολογίας για της κινήσεις σε λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που τους βρίσκουμε ;
Θέλω να δω τι είναι το 024 ΜΗΝ. ΚΟΣΤ. ΠΑΡ. ΥΠΗΡ.
Έχουμε βάλει να πληρώνεται Ύδρευση - ΔΕΗ - Τηλέφωνο με πάγια εντολή, έχει σχέση με αυτά η μηνιαία χρέωση των 2€

Άκυρο, το βρήκα.
238600

jap
10-06-22, 11:21
Μηνιαίο κόστος παροχής υπηρεσίας;

manoulamou
10-06-22, 12:54
θεωρητικά οι πληρωμές μισθών γίνονται συνήθως την τελευταία εργάσιμη του μήνα

οπότε έχει μια λογική ότι πλακώνει πολύς κόσμος τότε να κλείσει τρύπες (λογαριασμούς) πριν εξαφανιστούν τα λεφτά

γιατί ως γνωστών μένει πολύς μήνας στο τέλος του μισθού :p
Εμεις οι συνταξιουχοι ειμαστε ολιγον πιο... προνομιουχοι, καθοτι μπαινουν κατι μερες νωριτερα, παλιοτερα ηταν την προτελευταια, τωρα όποτε του φανει του λωλοΚυργιακουλη... ::p:whistle:

Doxaios
12-06-22, 17:31
για μεταφορά ποσού ~10.000€ από Πειραιώς σε Alpha ή από Εθνική σε Alpha και χωρίς να υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός στο μέχρι πότε θα ολοκληρωθεί η μεταφορά, ποιός είναι ο πιό οικονομικός τρόπος να γίνει (διαδικτυακός) ? Δηλαδή με τα λιγότερα τραπεζικά έξοδα.

jap
12-06-22, 18:41
Ο πιο ανέξοδος είναι να ανοίξει ο αποδέκτης των χρημάτων λογαριασμό σε μια από τις δύο τράπεζες και να του τα στείλουν με μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό, όχι έμβασμα. Κατά τα άλλα, για ποσό 10000, η όποια διαφορά είναι της τάξης των 50 λεπτών από τράπεζα σε τράπεζα, δηλ. 0,005%, αξίζει να το ψάξει κανείς;

Doxaios
12-06-22, 19:07
Ο πιο ανέξοδος είναι να ανοίξει ο αποδέκτης των χρημάτων λογαριασμό σε μια από τις δύο τράπεζες και να του τα στείλουν με μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό, όχι έμβασμα. Κατά τα άλλα, για ποσό 10000, η όποια διαφορά είναι της τάξης των 50 λεπτών από τράπεζα σε τράπεζα, δηλ. 0,005%, αξίζει να το ψάξει κανείς;Εννοούσα πόσο θα βγεί σύνολο με OUR ή SHA ή αν υπάρχει δυνατότητα IRIS χωρίς έξοδα κτλ??

YAziDis
12-06-22, 19:11
για μεταφορά ποσού ~10.000€ από Πειραιώς σε Alpha ή από Εθνική σε Alpha και χωρίς να υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός στο μέχρι πότε θα ολοκληρωθεί η μεταφορά, ποιός είναι ο πιό οικονομικός τρόπος να γίνει (διαδικτυακός) ? Δηλαδή με τα λιγότερα τραπεζικά έξοδα.

Από Πειραιως σε Άλφα μέχρι 12.500€, με άμεση μεταφορά δευτερολέπτου κοστίζει 3,90€

jap
12-06-22, 19:18
Εννοούσα πόσο θα βγεί σύνολο με OUR ή SHA ή αν υπάρχει δυνατότητα IRIS χωρίς έξοδα κτλ??

Καταλαβαίνεις ότι για να σου απαντήσει κάποιος θα πρέπει να γνωρίζει τα τιμολόγια και των 3 τραπεζών. Στην υπόλοιπη Ευρώπη συμφέρει η ένδειξη SHA, στην Ελλάδα συνολικά συμφέρει OUR γιατί είναι ληστρικές οι προμήθειες εισερχομένων, τα 3,90 που έγραψε ο φίλος πιθανότατα είναι κάπου ενδιάμεσα, δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια.

Και ρωτάω ξανά, για τέτοιο ποσό έχει σημασία;

YAziDis
12-06-22, 23:39
Το 3,90€ που γράφω είναι το τελικό ποσό με το instant payment

Tony_Ts
14-06-22, 18:59
Κατά τα άλλα, για ποσό 10000, η όποια διαφορά είναι της τάξης των 50 λεπτών από τράπεζα σε τράπεζα, δηλ. 0,005%, αξίζει να το ψάξει κανείς;

Δεν είναι ακριβές αυτό. Από τις τράπεζες που χρησιμοποιώ, βλέπω από 1€-1,5€ να είναι τα έξοδα αποστολης του εμβάσματος και 3-4€ τα έξοδα λήψης (από όσο θυμάμαι, τα έξοδα αυξάνοντα αν το ποσό είναι πάνω από 12,5Κ). Σύνολο 4€-5,5€. Κατά τα άλλα, όντως είναι μικρό το ποσοστό σε σχέση με το ύψος του ποσού των 10Κ, όπως ακριβώς το λες.

Τέλος συμφωνώ με το άλλο μήνυμά σου πως η ένδειξη OUR είναι πάντα προτιμότερη, με εξαίρεση τις μεταφορές ποσών προς Viva όπου τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι δωρεάν.

jap
14-06-22, 20:32
Μάλλον δίκιο έχεις ;)

OK, εξαιρέσεις υπάρχουν πολλές, εγώ π.χ. που έχω πακέτο συναλλαγών και δεν πληρώνω τα 3,5 ευρώ της Eurobank για εισερχόμενα εσωτερικού τους λέω πάντα να στέλνουν με SHA, για εξερχόμενα στέλνω εγώ με ένδειξη OUR γιατί το σύνολο πάει στα 1,15 (αφαιρούν από το κόστος του εξερχόμενου το κομμάτι του SHA). Viva δίνω σε όποιους θέλουν να στείλουν από wise και άλλες τράπεζες εξωτερικού αφού έτσι δεν έχει προμήθεια, ή δικά μου χρήματα που στέλνω από το PayPal πλέον. Μόνο που αυτά πρέπει να τα ξοδέψεις, δεν συμφέρει να τα τραβήξεις.

YAziDis
14-06-22, 20:36
Άσχετο, αλλά έχει ξεσκιστεί ο Δίας τις τελευταίες εβδομάδες με το να μου έρχοταν email και καλά από την Alpha Bank. Μιλάμε για 5-6 την ημέρα. Το κακό είναι ότι πλέον έχουν γίνει καλοί και αντιγράφουν ακριβώς το layout των αυθεντικών email της Alpha Bank, και πως αποκρύπτουν την διεύθυνση email και φαίνεται κανονικά πως είναι οι διευθύνσεις της.
Γενικά μια έξτρα προσοχή σε όλους.

goku
29-06-22, 21:35
Δεν αφορά ακριβώς το e-banking αλλά θα ρωτήσω. Έχω πληρώσει την 1η δόση από το ΕΝΦΙΑ που ήταν τον προηγούμενο μήνα. Αυτό τον μήνα μας περισσεύουν κάποια χρήματα, και σκεφτόμαστε να πληρώσουμε 3 δόσεις. Μπορούμε να το κάνουμε μέσα από το e-banking; Τεχνικώς το e-banking μας αφήνει να συμπληρώσουμε εμείς το ποσό, σκεφτόμουν να κάνω 1 πληρωμή που θα είναι το 3πλάσιο του ποσού της δόσης, ή έστω να κάνω 3 διαφορετικές πληρωμές. Η εφορία θα το δεχτεί; Και ποιους από τους 2 τρόπους προτείνετε; Για τον 2ο τρόπο έχω έναν ενδοιασμό καθώς πέρσι είχα επιχειρήσει να κάνω 2 πληρωμές για το εκκαθαριστικό της εφορίας την ίδια μέρα και το e-banking δεν με άφησε οπότε και τελικώς δεν το προχώρησα. Η πληρωμή θα γίνει μέσω του e-banking της τράπεζας Πειραιώς.

Magnum
29-06-22, 21:51
Δεν αφορά ακριβώς το e-banking αλλά θα ρωτήσω. Έχω πληρώσει την 1η δόση από το ΕΝΦΙΑ που ήταν τον προηγούμενο μήνα. Αυτό τον μήνα μας περισσεύουν κάποια χρήματα, και σκεφτόμαστε να πληρώσουμε 3 δόσεις. Μπορούμε να το κάνουμε μέσα από το e-banking; Τεχνικώς το e-banking μας αφήνει να συμπληρώσουμε εμείς το ποσό, σκεφτόμουν να κάνω 1 πληρωμή που θα είναι το 3πλάσιο του ποσού της δόσης, ή έστω να κάνω 3 διαφορετικές πληρωμές. Η εφορία θα το δεχτεί; Και ποιους από τους 2 τρόπους προτείνετε; Για τον 2ο τρόπο έχω έναν ενδοιασμό καθώς πέρσι είχα επιχειρήσει να κάνω 2 πληρωμές για το εκκαθαριστικό της εφορίας την ίδια μέρα και το e-banking δεν με άφησε οπότε και τελικώς δεν το προχώρησα. Η πληρωμή θα γίνει μέσω του e-banking της τράπεζας Πειραιώς.

Ο κωδικός της πληρωμής είναι ένας, οπότε αν βαλεις περισσότερα από την συγκεκριμένη δόση του μήνα θα αφαιρεθούν από τις επόμενες δόσεις.

Π.χ. αν οι δόσεις είναι 5€/μήνα και βάλεις 25€ θα " εξοφληθούν" ο τωρινός μήνας και οι επόμενοι 4 μήνες....

jkoukos
29-06-22, 22:40
Ακριβώς, οποίο πόσο θέλεις πληρώνεις και όποτε θέλεις. Απλά αν πληρώσεις παραπάνω σε μία δόση το πλεόνασμα θα αφαιρεθεί από την ή τις επόμενες, ενώ αν πληρώσεις λιγότερο το υπολειπόμενο θα υπάρχει ως χρέος και με πρόσθετο τόκο.

goku
29-06-22, 23:19
Τέλεια, οπότε προχωράω άφοβα.

griniaris
29-06-22, 23:52
Εφοσον δεν εχει εξοδα .... γιατι δεν κανεις 3 κινησεις και θελεις μια με το συνολο του ποσου ?

netman
30-06-22, 02:41
ενώ δεν αλλάζει τίποτα, γιατί να κάνει ο φίλος 3 κινήσεις, ενώ με μια κάνει τη δουλειά του;

griniaris
30-06-22, 10:02
Για λογους ιστορικοτητας . ( εαν φυσικα δεν κραταει χωριστο αρχειο με PDF )

Ισως καποια στιγμη να θελει να βρει πότε πληρωσε τις δοσεις .

Οποτε οπως θα κανει αναζητηση .... ειναι πιο ευκολο να ψαχνει για το ποσο πχ 5 € και να το βρει 3 φορες .
αν ομως εκανε μια πληρωμη 15 € ισως και να το προσπερασει γιατι δεν θα θυμαται οτι εβαλε 3 δοσεις μαζι .

goku
30-06-22, 10:30
Για λογους ιστορικοτητας . ( εαν φυσικα δεν κραταει χωριστο αρχειο με PDF )

Ισως καποια στιγμη να θελει να βρει πότε πληρωσε τις δοσεις .

Οποτε οπως θα κανει αναζητηση .... ειναι πιο ευκολο να ψαχνει για το ποσο πχ 5 € και να το βρει 3 φορες .
αν ομως εκανε μια πληρωμη 15 € ισως και να το προσπερασει γιατι δεν θα θυμαται οτι εβαλε 3 δοσεις μαζι .

Καλή παρατήρηση αλλά κρατάω ηλεκτρονικό αρχείο, τα pdf στην ουσία, τα οποία τα χωρίζω σε φακέλους αναλόγως τις πληρωμές, οπότε τα βρίσκω εύκολα. Και επιπλέον τα τυπώνω για τους γονείς μου και τους τα κολλάω με συρραπτικό.
Τελικά έκανα 1 πληρωμή μεγαλύτερου ποσού.

k_koulos
30-06-22, 10:53
καλά έκανες και έβαλες 1 πληρωμή

αν πας σε μερικές μέρες στην καρτέλα εξόφληση του taxinet θα δεις οτι έχει πάει και έχει μηδενίσει τις επόμενες δόσεις, και γραφεί σε κάθε μια την ημερομηνία που έκανες την μεγάλη κατάθεση.

griniaris
30-06-22, 13:12
καλά έκανες και έβαλες 1 πληρωμή

αν πας σε μερικές μέρες στην καρτέλα εξόφληση του taxinet θα δεις οτι έχει πάει και έχει μηδενίσει τις επόμενες δόσεις, και γραφεί σε κάθε μια την ημερομηνία που έκανες την μεγάλη κατάθεση.

Γιατι αν εκανε 3 διαφορετικες πληρωμες ... τι ημερομηνια θα γραφει ?

k_koulos
30-06-22, 13:27
η ημερομηνία λογικά η ίδια, το να κάνει 3 φορές την ίδια διαδικασία δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν σε όφελος του.

σε άλλα νέα είχαν πρόβλημα οι πιστωτικές της Πειραιώς σήμερα το πρωί;

προσπάθησα να πληρώσω ΔΕΗ ονλινε δεν μου πέρναγε, και στο τηλέφωνο είχε μίση ώρα αναμονή

jap
30-06-22, 13:39
Κανένας απολύτως λόγος να κάνεις ταυτόχρονα πάνω από μία πληρωμή με την ίδια ταυτότητα οφειλής. Ναι, γίνεται, αλλά δεν έχει κανένα νόημα αφού πιστώνονται με βάση την ημερομηνία λήξης, από την παλιότερη στη νεότερη. Για να δει κανείς τι πληρωμές έχει κάνει και τις δόσεις αναλυτικά υπάρχει η πληροφορία στο site της ΑΑΔΕ.

Ίσα-ίσα, υπάρχει η διευκόλυνση για πληρωμές απευθείας μέσα στο site της ΑΑΔΕ να συνδυάσεις ακόμα και διαφορετικές ταυτότητες οφειλής, αυτό ναι, έχει χρησιμότητα.

Gentoo
06-07-22, 02:42
Επιτέλους! Η εθνική στο Google pay! Τελευταία και καταϊδρωμενη, αλλά μπήκε at last! :clap:

akilleas
06-07-22, 22:30
Παιδιά συγνώμη εάν έχει απαντηθεί, αλλά σε ποια τράπεζα μπορείς να ανοίξεις e-banking χωρίς φυσική παρουσία σε κατάστημα???
Με ενδιαφέρει κυρίως για ΠΕΙΡΑΙΩΣ και ΕΘΝΙΚΗ

ariadgr
06-07-22, 22:47
Παιδιά συγνώμη εάν έχει απαντηθεί, αλλά σε ποια τράπεζα μπορείς να ανοίξεις e-banking χωρίς φυσική παρουσία σε κατάστημα???
Με ενδιαφέρει κυρίως για ΠΕΙΡΑΙΩΣ και ΕΘΝΙΚΗ

Γράψε στο google πχ "εθνικη εγγραφη στο ebanking"
Βρίσκεις θαύματα

goku
06-07-22, 23:13
Παιδιά συγνώμη εάν έχει απαντηθεί, αλλά σε ποια τράπεζα μπορείς να ανοίξεις e-banking χωρίς φυσική παρουσία σε κατάστημα???
Με ενδιαφέρει κυρίως για ΠΕΙΡΑΙΩΣ και ΕΘΝΙΚΗ

Αν είχες κάνει επικαιροποίηση στοιχείων πρόσφατα και είχες δηλώσει και αριθμό κινητού, γίνεται πολύ εύκολα από την ιστοσελίδα της εκάστοτε τράπεζας. Χωρίς επικαιροποίηση στοιχείων δεν προχωράει, δοκιμασμένο σε 2 τράπεζες, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία. Κάπως δώρο άδωρο φυσικά, καθώς αν χρειαστεί να πας στην τράπεζα για επικαιροποίηση τότε μπορείς να τους ζητήσεις επί τόπου να σου ανοίξουν και e-banking.

akilleas
07-07-22, 20:51
Αν είχες κάνει επικαιροποίηση στοιχείων πρόσφατα και είχες δηλώσει και αριθμό κινητού, γίνεται πολύ εύκολα από την ιστοσελίδα της εκάστοτε τράπεζας. Χωρίς επικαιροποίηση στοιχείων δεν προχωράει, δοκιμασμένο σε 2 τράπεζες, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία. Κάπως δώρο άδωρο φυσικά, καθώς αν χρειαστεί να πας στην τράπεζα για επικαιροποίηση τότε μπορείς να τους ζητήσεις επί τόπου να σου ανοίξουν και e-banking.

Η επικαιροποίηση δεν γίνεται και ονλαιν;;;

goku
07-07-22, 22:01
Η επικαιροποίηση δεν γίνεται και ονλαιν;;;

Μόνο αν έχεις ΗΔΗ ebanking.

goku
12-07-22, 10:49
Ο πατέρας μου έχει χρεωστική κάρτα Πειραιώς και διαπιστώσαμε σήμερα το πρωί ότι έγινε μια χρέωση περίπου 27.50 ευρώ, η οποία δεν έγινε από εμάς. Η κάρτα έχει να χρησιμοποιηθεί πάνω από 3 μήνες (του έστειλαν καινούρια και χρησιμοποιεί αυτή) και όταν την χρησιμοποιούσε την είχε μόνο για αναλήψεις από ΑΤΜ και σε POS, στο ίντερνετ δεν είχε χρησιμοποιηθεί. Παρόλα αυτά σήμερα υπήρξε αυτή η χρέωση, υποθέτω ότι μάλλον κάπως διέρρευσε ο αριθμός της κάρτας. Θέλουμε να κάνουμε αμφισβήτηση συναλλαγής αλλά κοιτάω στο e-banking της Πειραιώς και δεν βλέπω να έχει επιλογή. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κάτι από το e-banking (ίσως μου διαφεύγει τώρα η επιλογή) ή πρέπει οπωσδήποτε να τηλεφωνήσω στην τράπεζα;

thourios
12-07-22, 10:59
Ο πατέρας μου έχει χρεωστική κάρτα Πειραιώς και διαπιστώσαμε σήμερα το πρωί ότι έγινε μια χρέωση περίπου 27.50 ευρώ, η οποία δεν έγινε από εμάς. Η κάρτα έχει να χρησιμοποιηθεί πάνω από 3 μήνες (του έστειλαν καινούρια και χρησιμοποιεί αυτή) και όταν την χρησιμοποιούσε την είχε μόνο για αναλήψεις από ΑΤΜ και σε POS, στο ίντερνετ δεν είχε χρησιμοποιηθεί. Παρόλα αυτά σήμερα υπήρξε αυτή η χρέωση, υποθέτω ότι μάλλον κάπως διέρρευσε ο αριθμός της κάρτας. Θέλουμε να κάνουμε αμφισβήτηση συναλλαγής αλλά κοιτάω στο e-banking της Πειραιώς και δεν βλέπω να έχει επιλογή. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κάτι από το e-banking (ίσως μου διαφεύγει τώρα η επιλογή) ή πρέπει οπωσδήποτε να τηλεφωνήσω στην τράπεζα;

Στην αιτιολογία χρέωσης δεν γράφει τίποτα;

YAziDis
12-07-22, 11:06
Ο πατέρας μου έχει χρεωστική κάρτα Πειραιώς και διαπιστώσαμε σήμερα το πρωί ότι έγινε μια χρέωση περίπου 27.50 ευρώ, η οποία δεν έγινε από εμάς. Η κάρτα έχει να χρησιμοποιηθεί πάνω από 3 μήνες (του έστειλαν καινούρια και χρησιμοποιεί αυτή) και όταν την χρησιμοποιούσε την είχε μόνο για αναλήψεις από ΑΤΜ και σε POS, στο ίντερνετ δεν είχε χρησιμοποιηθεί. Παρόλα αυτά σήμερα υπήρξε αυτή η χρέωση, υποθέτω ότι μάλλον κάπως διέρρευσε ο αριθμός της κάρτας. Θέλουμε να κάνουμε αμφισβήτηση συναλλαγής αλλά κοιτάω στο e-banking της Πειραιώς και δεν βλέπω να έχει επιλογή. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κάτι από το e-banking (ίσως μου διαφεύγει τώρα η επιλογή) ή πρέπει οπωσδήποτε να τηλεφωνήσω στην τράπεζα;

Κάνε ένα τηλέφωνο και δες τι θα σου πούνε για τη φύση της χρέωσης. Μετά ζητά τους να σου στείλουν στο email σου τη φόρμα αμφισβήτησης συναλλαγής

goku
12-07-22, 11:17
Στην αιτιολογία χρέωσης δεν γράφει τίποτα;

Λέει ότι η χρέωση έγινε από το msbill.info της Microsoft ή κάπως έτσι, αλλά όταν έψαξα για αυτή την σελίδα μεταξύ άλλων πήγα στο support της Microsoft και έλεγε να μιλήσω με το χρηματοπιστωτικό ίδρυμα και να ζητήσω τα χρήματα πίσω (από όσο κατάλαβα η σελίδα είναι fake). Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει χρησιμοποιηθεί στο ίντερνετ, πόσο μάλλον σε κάποια υπηρεσία της MS. Τους 3+ τελευταίους μήνες ήταν κλεισμένη σε ένα ντουλάπι.


Κάνε ένα τηλέφωνο και δες τι θα σου πούνε για τη φύση της χρέωσης. Μετά ζητά τους να σου στείλουν στο email σου τη φόρμα αμφισβήτησης συναλλαγής

Ψαχούλεψα κι άλλο το e-banking της Πειραιώς και δεν βλέπω κάτι για αμφισβήτηση συναλλαγής, οπότε εκτός και αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει τότε αναγκαστικά θα πάρω τηλέφωνο την τράπεζα.

griniaris
12-07-22, 11:45
Μπας και ηρθε κανενα απο τα γνωστα phising email και πατησε ο πατερας σου και εβαλε τα στοιχεια ?

Καποια ειναι πολυ καλογραμμενα και την εχουν πατησει πολλοι.

Απο εκει και περα , ειτε μεσω τηλεφωνου αν εχει phone-banking αλλιως σε καταστημα για να κανει αμφισβητηση .

psolord
12-07-22, 12:03
Goku, μήπως είχες αγοράσει καμια συνδρομή της microsoft και έγινε αυτόματη χρέωση στην καινούρια κάρτα;

goku
12-07-22, 12:14
Μπας και ηρθε κανενα απο τα γνωστα phising email και πατησε ο πατερας σου και εβαλε τα στοιχεια ?

Καποια ειναι πολυ καλογραμμενα και την εχουν πατησει πολλοι.

Απο εκει και περα , ειτε μεσω τηλεφωνου αν εχει phone-banking αλλιως σε καταστημα για να κανει αμφισβητηση .

Ο πατέρας μου ούτε που ακουμπάει υπολογιστή, και έχει ένα χαζό τηλέφωνο. Εγώ από την άλλη έχω linux στον υπολογιστή (όχι ότι δεν μπορεί να κολλήσω κάτι σε linux) και χρησιμοποιώ τις κάρτες του πατέρα μου μόνο για να πληρώσω τους λογαριασμούς του (ΔΕΗ, τηλέφωνο, κλπ) και πατάω το λινκ στον browser με το πληκτρολόγιο (www.dei.gr, www.vodafone.gr κλπ) και όχι πατώντας σε κάποιο λινκ, και σίγουρα δεν πατάω σε ύποπτα λινκ.


Goku, μήπως είχες αγοράσει καμια συνδρομή της microsoft και έγινε αυτόματη χρέωση στην καινούρια κάρτα;

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες της Microsoft και όντως είχα βάλει κάρτα για να πάρω τις δοκιμαστικές περιόδους διάφορων υπηρεσιών, και μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο που υποπτεύθηκα. Αλλά μπήκα να ελέγξω και ουδέποτε έγινε κάποια χρέωση και επιπλέον είχα χρησιμοποιήσει τις δικές μου κάρτες και όχι του πατέρα μου διότι έχω φτιάξει επίτηδες έναν λογαριασμό δικό μου με μηδενικό υπόλοιπο για τέτοιες περιπτώσεις. Και επιπλέον, μόλις γράφομαι σε μια υπηρεσία, το πρώτο που κάνω είναι ακύρωση της αυτόματης ανανέωσης. Την κάρτα του πατέρα μου δεν την έχω χρησιμοποιήσει ουδέποτε για δικές μου υποθέσεις και ο πατέρας μου δεν έχει ιδέα πως να την χρησιμοποιήσει στο ίντερνετ, επιπλέον όπως ανέφερα στο αρχικό μήνυμα την είχαμε 3+ μήνες σε ένα ντουλάπι, δεν είχε χρησιμοποιηθεί πουθενά από τον Απρίλιο.

Τέλος πάντων, τελικά πήραμε τηλέφωνο στην τράπεζα. Κάναμε ακύρωση της κάρτας και αμφισβήτηση της συναλλαγής.

KostakisK
12-07-22, 17:45
Ο πατέρας μου ούτε που ακουμπάει υπολογιστή, και έχει ένα χαζό τηλέφωνο. Εγώ από την άλλη έχω linux στον υπολογιστή (όχι ότι δεν μπορεί να κολλήσω κάτι σε linux) και χρησιμοποιώ τις κάρτες του πατέρα μου μόνο για να πληρώσω τους λογαριασμούς του (ΔΕΗ, τηλέφωνο, κλπ) και πατάω το λινκ στον browser με το πληκτρολόγιο (www.dei.gr, www.vodafone.gr κλπ) και όχι πατώντας σε κάποιο λινκ, και σίγουρα δεν πατάω σε ύποπτα λινκ.



Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες της Microsoft και όντως είχα βάλει κάρτα για να πάρω τις δοκιμαστικές περιόδους διάφορων υπηρεσιών, και μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο που υποπτεύθηκα. Αλλά μπήκα να ελέγξω και ουδέποτε έγινε κάποια χρέωση και επιπλέον είχα χρησιμοποιήσει τις δικές μου κάρτες και όχι του πατέρα μου διότι έχω φτιάξει επίτηδες έναν λογαριασμό δικό μου με μηδενικό υπόλοιπο για τέτοιες περιπτώσεις. Και επιπλέον, μόλις γράφομαι σε μια υπηρεσία, το πρώτο που κάνω είναι ακύρωση της αυτόματης ανανέωσης. Την κάρτα του πατέρα μου δεν την έχω χρησιμοποιήσει ουδέποτε για δικές μου υποθέσεις και ο πατέρας μου δεν έχει ιδέα πως να την χρησιμοποιήσει στο ίντερνετ, επιπλέον όπως ανέφερα στο αρχικό μήνυμα την είχαμε 3+ μήνες σε ένα ντουλάπι, δεν είχε χρησιμοποιηθεί πουθενά από τον Απρίλιο.

Τέλος πάντων, τελικά πήραμε τηλέφωνο στην τράπεζα. Κάναμε ακύρωση της κάρτας και αμφισβήτηση της συναλλαγής.

Αδερφέ η MS τράβηξε ποσό ίσο με αυτό που γλύτωσες απο τις δοκιμαστικές ως εγγύηση. Για κάντους ένα τηλέφωνο στο 801 500 3000. Τα ίδια κάνει και η Netflix και το spotify

atrias
12-07-22, 21:29
Λέει ότι η χρέωση έγινε από το msbill.info της Microsoft ή κάπως έτσι, αλλά όταν έψαξα για αυτή την σελίδα μεταξύ άλλων πήγα στο support της Microsoft και έλεγε να μιλήσω με το χρηματοπιστωτικό ίδρυμα και να ζητήσω τα χρήματα πίσω (από όσο κατάλαβα η σελίδα είναι fake). Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει χρησιμοποιηθεί στο ίντερνετ, πόσο μάλλον σε κάποια υπηρεσία της MS. Τους 3+ τελευταίους μήνες ήταν κλεισμένη σε ένα ντουλάπι.

Ψαχούλεψα κι άλλο το e-banking της Πειραιώς και δεν βλέπω κάτι για αμφισβήτηση συναλλαγής, οπότε εκτός και αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει τότε αναγκαστικά θα πάρω τηλέφωνο την τράπεζα.

πάντως αν θέλεις να ΜΗΝ δουλεύει η κάρτα για συναλλαγές στο Internet , αν θυμάμαι καλά η Πειραιώς δίνει τη δυνατότητα να τις απενεργοποιήσεις μέσω του winbank

goku
12-07-22, 22:06
Αδερφέ η MS τράβηξε ποσό ίσο με αυτό που γλύτωσες απο τις δοκιμαστικές ως εγγύηση. Για κάντους ένα τηλέφωνο στο 801 500 3000. Τα ίδια κάνει και η Netflix και το spotify

Η κάρτα είναι του πατέρα μου, ανέφερα ότι εγώ χρησιμοποιώ τις δικές μου. Η κάρτα του πατέρα μου δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ σε online υπηρεσίες, μόνο τους λογαριασμούς του σπιτιού πληρώνουμε.

KostakisK
12-07-22, 22:16
Η κάρτα είναι του πατέρα μου, ανέφερα ότι εγώ χρησιμοποιώ τις δικές μου. Η κάρτα του πατέρα μου δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ σε online υπηρεσίες, μόνο τους λογαριασμούς του σπιτιού πληρώνουμε.

οκ δική μου παράλειψη.

YAziDis
12-07-22, 23:11
Η κάρτα είναι του πατέρα μου, ανέφερα ότι εγώ χρησιμοποιώ τις δικές μου. Η κάρτα του πατέρα μου δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ σε online υπηρεσίες, μόνο τους λογαριασμούς του σπιτιού πληρώνουμε.

Αν έχεις βάλει καμία πάγια Εντολή σε καμία ΔΕΗ, κανόνισε να αλλάξεις την καρτα

goku
12-07-22, 23:25
Αν έχεις βάλει καμία πάγια Εντολή σε καμία ΔΕΗ, κανόνισε να αλλάξεις την καρτα

Ούτε αυτό, πάγιες εντολές δεν χρησιμοποιούμε και κανένας λογαριασμός δεν μας ήρθε που να ήταν ακριβώς αυτό το ποσό. Εξάλλου στο e-banking στις κινήσεις έγραφε ότι ήταν μια χρέωση δήθεν από την Microsoft.

KostakisK
13-07-22, 09:39
Ούτε αυτό, πάγιες εντολές δεν χρησιμοποιούμε και κανένας λογαριασμός δεν μας ήρθε που να ήταν ακριβώς αυτό το ποσό. Εξάλλου στο e-banking στις κινήσεις έγραφε ότι ήταν μια χρέωση δήθεν από την Microsoft.

Μπορείς να μας παραθέσεις screenshot από την winbank με την συγκεκριμένη συναλλαγή κρύβοντας κωδικούς και άλλα?

goku
13-07-22, 10:47
Μπορείς να μας παραθέσεις screenshot από την winbank με την συγκεκριμένη συναλλαγή κρύβοντας κωδικούς και άλλα?

239411

Αυτό.

Να σημειώσω ότι ήδη έχω καλέσει την τράπεζα και έχω ζητήσει αμφισβήτηση συναλλαγής, οπότε το θέμα έχει τελειώσει, τώρα απλώς το συζητάμε για το γαμώτο της υπόθεσης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.