PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

ThanosD
09-08-06, 08:28
Λόγω μισθοδοσίας και πιστωτικών καρτών, χρησιμοποιώ Alpha Bank (Μόλις βγάλανε και το token authenticator, το πήρα αμέσως).

Καλό interface (χωρίς όμως πολλά φρού φρού και αρώματα), κάνει αρκετά πράγματα - βασικά, κάνει πολλά παραπάνω από αυτά που χρησιμοποιώ εγώ. Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι ότι παίρνει εντολές πληρωμών σε ημερομηνίες που είναι αργίες του ευρώ. Μου έχει τύχει μια φορά πριν μερικούς μήνες και πήγα να την πατήσω, αλλά οι άνθρωποι της Alpha με εξυπηρέτησαν ταχύτατα. Ελπίζω κάποια στιγμή (αν έχει ήδη γίνει δεν το ξέρω) να βάλουν τις αργίες στο σύστημα... Παίζει και με firefox.

Όσον αφορά την ΕΥΔΑΠ, πρέπει να κάνεις αίτηση να περαστεί ο αριθμός σου πριν αρχίσεις να πληρώνεις. Ηλίθιο σύστημα - αν και είμαι σίγουρος ότι φταίει η ΕΥΔΑΠ για αυτό.

Παλαιότερα, είχα δεί λίγο το σύστημα της Eurobank - είναι πιο όμορφο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει λιγότερα ή περισσότερα. Σπαστικό το θέμα της εγκατάσταση τοπικού certificate - ελπίζω να το έχουν καταργήσει τώρα.

MD1032
09-08-06, 09:23
Νομίζω ότι η Αγροτική πρέπει να βγεί από την δημοσκόπηση, γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έχει υπηρεσία e-Banking ;)
Beware σε "λίγους" μήνες θα σας φάμε ούλα τα φράγκα :p:whistle:

Material Defender 1032

JoeBar
09-08-06, 12:04
Winbank εδώ και χρόνια. Απλά άψογοι! :oneup:

CptBill
09-08-06, 12:10
Χρησιμοποιώ Winbank & Emporiki. Μεταξύ των 2 η Winbank είναι σίγουρα καλύτερα σχεδιασμένη (βρίσκεις αυτό που ψάχνεις εκεί που πρέπει) και με περισσότερες υπηρεσίες. Αλλά:

Θα μπορούσαν να ενοποιήσουν την υπηρεσία www.easypay.gr (http://www.easypay.gr) στην Winbank. Τώρα για να πληρώσω τον ΟΤΕ μπαίνω στο Winbank και για να πληρώσω την Forthnet στο easypay (με άλλο account φυσικά).

Θα έπαιρνα όρκο ότι δεν είχα ξεχάσει το password μου, αλλά σε κάποια φάση δεν έμπαινε, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες προσπάθειες να απενεργοποιηθεί. Τηλεφώνησα, μου το ξαναενεργοποίησα, ξαναδοκίμασα το password μου (caps lock, ελληνικά... όλα τσεκαρισμένα απενεργοποιημένα) πάλι τζίφος. Παίρνω τηλέφωνο, μου βγάζουν νέο κωδικό, 2 Euros please. Τι να υποθέσω.... Πλέων την κάνω την δουλειά με copy-paste και περιμένω να μου ξαναπούνε ότι βάζω λάθος κωδικό :-)

Same shit..εννοω ήμουν απολυτα σιγουρος πως εβαζα σωστο κωδικο κατέληξα να κλειδώσω το account μου και να χρεωθω τα €2 για επανεκδοση κωδικου!

sdn
09-08-06, 13:34
Δεν μου τα λένε / λέτε καλά :)

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

Στα πλαίσια της συνεχούς αναβάθμισης της υπηρεσίας ALPHATRADE, η ALPHA FINANCE δημιούργησε την ανανεωμένη έκδοση του Internet Trading, με τη χρήση νέων τεχνολογιών.

Για τους παραπάνω λόγους, η νέα έκδοση του ALPHATRADE λειτουργεί :
μόνο με την έκδοση Internet Explorer 5.50 ή μεταγενέστερο και
με την εγκατάσταση του λογισμικού της Microsoft XML 4.0

Έχετε την δυνατότητα να ελέγξετε τη συμβατότητα του δικού σας browser και να προχωρήσετε σε εγκατάσταση του λογισμικού Microsoft XML 4.0 σε αυτήν τη σελίδα.

MICROSOFT INTERNET EXPLORER 5.50
Στο menu Tools / Internet Options / Content / AutoComplete... / User names and passwords on forms η επιλογή πρέπει να είναι απενεργοποιημένη. Σε αντίθετη περίπτωση ο Internet Explorer 5.0 καταγράφει αυτόματα τους κωδικούς που έχετε πληκτρολογήσει με αποτέλεσμα να δίνεται η δυνατότητα σε μη εξουσιοδοτημένους χρήστες να έχουν πρόσβαση στο σύστημα.
Στο menu Tools / Internet Options / Security και στην κατηγορία Internet το Security level for this zone η επιλογή πρέπει να είναι Medium. Σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε Custom Level ρυθμίσεις θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα τα Allow cookies that are stored on your computer / Allow per-session cookies (not stored) και θα πρέπει στην επιλογή Download signed ActiveX Controls να είναι επιλεγμένο το prompt.
Στο μενού Tools / Internet Options / Advanced και στην κατηγορία Security πρέπει να είναι επιλεγμένα τα SSL3.0 και SSL2.0.
Πρέπει η JavaScript να είναι πάντα ενεργοποιημένη. (default επιλογή).
Πρέπει τα Style Sheets να είναι πάντα ενεργοποιημένα. (default επιλογή).
Πρέπει στην επιλογή Regional Settings (μέσα από το Control Panel) να έχετε επιλέξει Greek.

Νίκος
09-08-06, 15:34
Μετά από λεπτομερή έλεγχο των τιμολογίων του winbank της Πειραιώς
ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ δεν το βαζω.:nono:

Αν υπολογίσεις και τις πιτσικουλιές με την ακύρωση του κωδικού εισόδου το βαθμολογώ με -1000 :down:

προτιμώ :worthy: Alpha ή Εθνική με πολύ χαμηλότερα κοστολόγια (σχεδόν τζάμπα) και έχω ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες.

minovg
09-08-06, 16:36
Μετά από λεπτομερή έλεγχο των τιμολογίων του winbank της Πειραιώς
ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ δεν το βαζω.:nono:

Αν υπολογίσεις και τις πιτσικουλιές με την ακύρωση του κωδικού εισόδου το βαθμολογώ με -1000 :down:

προτιμώ :worthy: Alpha ή Εθνική με πολύ χαμηλότερα κοστολόγια (σχεδόν τζάμπα) και έχω ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες.
Ποια τιμολόγια εννοείς; Το αρχικό 5ευρω; Ή τα εμβάσματα σε άλλη τράπεζα Ελλάδας/τράπεζα εξωτερικού ΕΕ; Η Εθνική απέχει παρασάγκας στην αρνητική εξυπηρέτηση με τη λίστα πουΤΑΝ.

sdn
09-08-06, 16:44
Πραγματικά η Πειραιώς είναι πάρα πολύ ακριβή. Για παράδειγμα χρηματιστηριακές συναλλαγές τις χρεώνει με 1% ενώ η eurobank & alpha 0.35%. Η Alpha δεν δουλεύει με firefox & Opera άρα πάμε για eurobank. Όποιος λέει να πάει για Εθνική ας κάνει και μια δεύτερη σκέψη ;) :)

djsolid
09-08-06, 19:49
Eurobank και μεχρι στιγμής είμαι πολυ ευχαριστημένος... Δεν εχω βεβαια δοκιμασει να στειλω λεφτα εκτος ελλάδος...

Νίκος
09-08-06, 20:03
Ποια τιμολόγια εννοείς; Το αρχικό 5ευρω; Ή τα εμβάσματα σε άλλη τράπεζα Ελλάδας/τράπεζα εξωτερικού ΕΕ; Η Εθνική απέχει παρασάγκας στην αρνητική εξυπηρέτηση με τη λίστα πουΤΑΝ.

Γενικά όλα τα τιμολόγιά της Πειραιώς στο winbank είναι πολύ ακριβά σε σχέση με αλλές τράπεζες.
Ακόμη η Εθνική μπορεί να έχει τις λίστες ΤΑΝ αλλά δεν είναι δα και τόσο τραγικό.
Αν θες να πληρώνεις κερατιάτικα έτσι μόνο για να έχεις την ευκολία σου κανένα πρόβλημα αλλά προσωπικά προτιμώ όταν κάνω εξυπηρέτηση στην τράπεζα χρησιμοποιώντας το ιντερνετ αντί το ταμείο τους να μου δείχνουν με κάποιο τρόπο την ευχαρίστησή τους.
Δεν ήξερα ότι πληρώνεις και 5 ευρώ αρχικά στην Πειραιώς. :down: Άλλος ένας λόγος να κρατηθώ μακριά της.

WandereR
09-08-06, 20:23
Για μένα όλοι τους είναι απαράδεκτοι ερασιτέχνες.

Απλά με μερικούς καταφέρνεις να κάνεις και τη δουλειά σου...

minovg
09-08-06, 20:27
Για μένα όλοι τους είναι απαράδεκτοι ερασιτέχνες.

Απλά με μερικούς καταφέρνεις να κάνεις και τη δουλειά σου...
Xίλιες φορές καλύτερα στα γκισέ και στις ουρές πίσω από τους συνταξιούχους έτσι; Α και για να μη ξεχνιόμαστε, όλοι οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ, κινητής να εξοφλούνται από το Ταχυδρομείο. Έτσι για να στείλουμε εμείς οι κακόμοιροι ένα συστημένο να περιμένουμε τον κάθε... να πληρώσει τη ΔΕΗ του και τον ΟΤΕ πού;; Στα ΕΛΤΑ... Έλεος...

WandereR
09-08-06, 20:32
Α πολύ ωραία.


Σου δίνω την ευχή τις μελλοντικες συναλλαγές σου να τις κάνεις μεσω των υπάρχοντων ιστιοσελίδων τους, με την τωρινή λειτουργικότητά τους, και με τις τωρινες πολιτικές "ανασφαλειας" τους λοιπόν

aroutis
09-08-06, 23:53
Δεν μου τα λένε / λέτε καλά :)

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

Στα πλαίσια της συνεχούς αναβάθμισης της υπηρεσίας ALPHATRADE, η ALPHA FINANCE δημιούργησε την ανανεωμένη έκδοση του Internet Trading, με τη χρήση νέων τεχνολογιών.

Για τους παραπάνω λόγους, η νέα έκδοση του ALPHATRADE λειτουργεί :
μόνο με την έκδοση Internet Explorer 5.50 ή μεταγενέστερο και
με την εγκατάσταση του λογισμικού της Microsoft XML 4.0

Έχετε την δυνατότητα να ελέγξετε τη συμβατότητα του δικού σας browser και να προχωρήσετε σε εγκατάσταση του λογισμικού Microsoft XML 4.0 σε αυτήν τη σελίδα.

MICROSOFT INTERNET EXPLORER 5.50
Στο menu Tools / Internet Options / Content / AutoComplete... / User names and passwords on forms η επιλογή πρέπει να είναι απενεργοποιημένη. Σε αντίθετη περίπτωση ο Internet Explorer 5.0 καταγράφει αυτόματα τους κωδικούς που έχετε πληκτρολογήσει με αποτέλεσμα να δίνεται η δυνατότητα σε μη εξουσιοδοτημένους χρήστες να έχουν πρόσβαση στο σύστημα.
Στο menu Tools / Internet Options / Security και στην κατηγορία Internet το Security level for this zone η επιλογή πρέπει να είναι Medium. Σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε Custom Level ρυθμίσεις θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα τα Allow cookies that are stored on your computer / Allow per-session cookies (not stored) και θα πρέπει στην επιλογή Download signed ActiveX Controls να είναι επιλεγμένο το prompt.
Στο μενού Tools / Internet Options / Advanced και στην κατηγορία Security πρέπει να είναι επιλεγμένα τα SSL3.0 και SSL2.0.
Πρέπει η JavaScript να είναι πάντα ενεργοποιημένη. (default επιλογή).
Πρέπει τα Style Sheets να είναι πάντα ενεργοποιημένα. (default επιλογή).
Πρέπει στην επιλογή Regional Settings (μέσα από το Control Panel) να έχετε επιλέξει Greek.Ασχετο.. αυτό ειναι για το Alpha Trade...

Αν πάς http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=3412 θα δεις (εκτός από τις οδηγείες) και το section που αναφέρει για το FireFox.

sdn
10-08-06, 00:37
Ευχαριστώ. Το γνώριζα ότι η alpha χρησιμοποιεί και firefox αλλά για επενδυτικές συναλλαγές χρησιμοποιεί μόνο ΙΕ. Αυτό είναι ακόμα πιο παράξενο γιατί σημαίνει ότι μέσα στον ίδιο οργανισμό τρέχουν διαφορετικά πληροφοριακά συστήματα και μάλιστα δεν είναι ενοποιημένα με κάποιο τρόπο. Αυτή την βλακεία γνώριζα ότι την κάνει μόνο η Εθνική μέχρι τώρα. Σήμερα διαπίστωσα ότι την κάνει και η Alpha. Όλες οι άλλες τράπεζες έχουν ενοποιημένα συστήματα.

aroutis
10-08-06, 07:51
Όλες οι άλλες τράπεζες έχουν ενοποιημένα συστήματα.Η Alpha Finance ειναι ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ της Alpha Bank, δεν ειναι division. Ειναι άσχετο το τι τρέχει με το τι τρέχει η Alpha σαν τράπεζα.

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=683

sdn
10-08-06, 09:30
Ναι το ξέρω ότι είναι division. Και η Εθνική χρηματιστηριακή είναι division της Εθνικής και στην τελευταία αύξηση κεφαλαίου που έκανε η εθνική έφαγα απίστευτο τρέξιμο γιατί τα συστήματα της τράπεζας δεν με έβρισκαν με τον κωδικό της χρηματιστηριακής :)

Πέρα οι είναι τουλάχιστον παράξενο μέσα στον ίδιο όμιλο η μία εταιρεία να λέει αν θέλεις ΑΣΦΑΛΕΙΑ τότε ΜΟΝΟ ΙΕ και η άλλη να λέει δίνουμε ΑΣΦΑΛΕΙΑ και με ΙΕ & με firefox. Τίποτα καλό δεν μου λέει.

aroutis
10-08-06, 09:50
διάβασε πμ.

aspirin
10-08-06, 09:52
χρησιμοποιώ alpha web bankin και με καλύπτει. Πάντως το demo της peiraios μου φαίνεται πολύ ωραίο. Θα το δοκιμάσω κ αυτό κάποια στιγμή. Λεφτά που δεν υπάρχουν :-)

ogenikos
10-08-06, 09:52
Το πιό απαράδεκτο με το e-bankink (alpha, εθνική) είναι ότι για να κάνεις μία κατάθεση σε λογαριασμό άλλης τραπέζης σε χρεώνουν 1,5 ευρώ (η εθνική μάλλον περισσότερο), χωρίς να απασχολείς κάποιον υπάλληλο σε γκισέ, εκτός και αν απαασχολούν εργάτες που φορτώνουν τα λεφτά σε φορτηγά και τα μεταφέρουν απο την μία τράπεζα στην άλλη..lol
Απαράδεκτοι να χρεώνουν την μεταφορά ηλεκτρονικών ψηφίων μέσω καλωδίων.
Οπως επίσης απαράδεκτη η χρέωση σε γκισέ της μεταφοράς χρημάτων σε άλλο λογ/μο της ίδιας τράπεζας.
Γι'αυτό οι τράπεζες έχουν χεστεί στα φράγκα με κέρδη που μερικές φορές ξεπερνάνε το 100%, έχουν γεμίσει υποκαταστήματα, και στα περισσότερα ντρέπεσαι να μπείς μέσα .... με μάρμαρα και τεράστιους χώρους, λές και μπαίνεις στον τάφο του ινδού ...(ταζ μαχάλ κλπ)
Ρε ούστ απο δώ κουφάλες.
Μολότοφ σε όλες τις τράπεζες !

ikaros
10-08-06, 12:32
Σε ένα τεύχος του RAM πριν κάποιους μήνες είχε ένα συγκριτικό test στις υπηρεσίες e-banking των ελληνικών τραπεζών, μήπως θυμάται κάποιος σε ποιό?

bill2003
10-08-06, 12:37
Σύμφωνα με αυτό http://www.winbank.gr/ecPortal.asp?id=215678&nt=85&lang=1 ήταν το RAM 9/2004...

Όπως βλέπεις το pc magazine έχει και νεότερα review για το ebanking :)

ThanosD
10-08-06, 13:18
Το πιό απαράδεκτο με το e-bankink (alpha, εθνική) είναι ότι για να κάνεις μία κατάθεση σε λογαριασμό άλλης τραπέζης σε χρεώνουν 1,5 ευρώ (η εθνική μάλλον περισσότερο), χωρίς να απασχολείς κάποιον υπάλληλο σε γκισέ, εκτός και αν απαασχολούν εργάτες που φορτώνουν τα λεφτά σε φορτηγά και τα μεταφέρουν απο την μία τράπεζα στην άλλη..lol
Απαράδεκτοι να χρεώνουν την μεταφορά ηλεκτρονικών ψηφίων μέσω καλωδίων.


Και οι τράπεζες πληρώνουν τρίτους, είτε για χρήση του συστήματος ΔΙΑΣ είτε για χρήση των swift ενδο-τραπεζικών μηνυμάτων, για τις μεταφορές κεφαλαίων. Άρα, κάποια χρέωση θα την φάς (εσύ ο πελάτης).

Η λαμογιά είναι ότι η Χ τράπεζα χρεώνει 1 ευρώ και η Υ τράπεζα 5 ευρώ...

manoulamou
10-08-06, 14:19
http://www.in.gr/ram/ram184.htm
http://www.e-pcmag.gr/modules/pcmag0/index.php?id=36
Θα ειχε πολυ ενδιαφερον να ανεβαζε καποιος την αναλυτικη παρουσιαση
και τα κριτηρια καταταξης καθε τραπεζας σε ενα τοσο ευαισθητο τομεα.
ΠΧ εγω βαζω πρωτα τον τομεα ασφαλειας συναλλαγης και αμεσως μετα
τη λειτουργικοτητα/χρηστικοτητα της συγκεκριμενης τραπεζικης υπηρεσιας.

aroutis
10-08-06, 15:35
Συμφωνώ με τη manoulamou, η ασφάλεια έχει τεράστια σημασία στο συγκεκριμένο θέμα.

Το οτι η Alpha για παράδειγμα υποχρεώνει από το Σεπτέμβριο τους συνδρομητές της να χρησιμοποιούν την συσκευη παραγωγής κωδικών (tokens) για τις "ευαίσθητες" συναλλαγές το θεωρώ ένα σύν.

sdn
11-08-06, 01:03
Συμφωνώ με τη manoulamou, η ασφάλεια έχει τεράστια σημασία στο συγκεκριμένο θέμα.

Το οτι η Alpha για παράδειγμα υποχρεώνει από το Σεπτέμβριο τους συνδρομητές της να χρησιμοποιούν την συσκευη παραγωγής κωδικών (tokens) για τις "ευαίσθητες" συναλλαγές το θεωρώ ένα σύν.

Όχι όμως και ότι τους ζητάει να το πληρώσουν... Το ίδιο απαράδεκτη πολιτική με την Πειραιώς σε αυτό το σημείο...

Απο το virus bulletin
"South African bank ABSA plans to give away security software from Trend Micro to its 650,000+ online banking customers. The move, intended to assuage worries over the safety of online banking, follows other banks such as Barclays in the UK, who are providing their online customers with software from F-Secure. ABSA is a member of the Barclays banking group."

Αυτό λέγεται πραγματικό ενδιαφέρων και σεβασμός στον πελάτη και στον εαυτό σου...

btw αυτό το είχα σκεφτεί πριν από 6 μήνες :) έστω και σαν γνήσιος Έλληνας δεν είχα σκεφτεί το δωρεάν αλλά πολύ μεγάλη έκπτωση ;) :p :)

sdikr
11-08-06, 01:11
Όχι όμως και ότι τους ζητάει να το πληρώσουν... Το ίδιο απαράδεκτη πολιτική με την Πειραιώς σε αυτό το σημείο...

Απο το virus bulletin
"South African bank ABSA plans to give away security software from Trend Micro to its 650,000+ online banking customers. The move, intended to assuage worries over the safety of online banking, follows other banks such as Barclays in the UK, who are providing their online customers with software from F-Secure. ABSA is a member of the Barclays banking group."

Αυτό λέγεται πραγματικό ενδιαφέρων και σεβασμός στον πελάτη και στον εαυτό σου...

btw αυτό το είχα σκεφτεί πριν από 6 μήνες :) έστω και σαν γνήσιος Έλληνας δεν είχα σκεφτεί το δωρεάν αλλά πολύ μεγάλη έκπτωση ;) :p :)

το trend micro δεν θα το έλεγα και την καλύτερη επιλόγη, απο την άλλη ειναι το antivirus of choice για τις φθηνές μητρικες (αυτές των 40 ευρώ) για ενα χρόνο μάλιστα!

εμένα η barclays δεν μου δίνει f-secure :sorry::sorry:


ΥΓ δεν ειναι ασφάλεια το παρόν, ασφάλεια πχ θεώρω το On screen keyboard που έχει η alpha, το ειδικό μηχανάκι που εβαλε προσφατά (το είχα δει πριν 3 χρόνια σε ελβετική τράπεζα).

Εκτός φυσικά αν πηγαίνει κάποιος απο την τράπεζα να κάνει ελεγχο οτι το antivirus ειναι ενεργό και αναβαθμισμένο.

sdn
11-08-06, 01:43
το trend micro δεν θα το έλεγα και την καλύτερη επιλόγη, απο την άλλη ειναι το antivirus of choice για τις φθηνές μητρικες (αυτές των 40 ευρώ) για ενα χρόνο μάλιστα!

εμένα η barclays δεν μου δίνει f-secure :sorry::sorry:


ΥΓ δεν ειναι ασφάλεια το παρόν, ασφάλεια πχ θεώρω το On screen keyboard που έχει η alpha, το ειδικό μηχανάκι που εβαλε προσφατά (το είχα δει πριν 3 χρόνια σε ελβετική τράπεζα).

Εκτός φυσικά αν πηγαίνει κάποιος απο την τράπεζα να κάνει ελεγχο οτι το antivirus ειναι ενεργό και αναβαθμισμένο.

Αυτός που τρελαίνεται για την ασφάλεια θα βάλει ότι νομίζει αυτός σαν καλύτερο. Από την άλλη προστατεύει αυτούς που χρησιμοποιούν κρακαρισμένα antivirus. btw ή δική μου σκέψη για το θέμα δεν έπασχε/η από το συγκεκριμένο πρόβλημα :p :)

Και το On screen keyboard & το μηχανισμό δημιουργίας κωδικών τα δίνουν πριν από χρόνια κάποιες μικρές τράπεζες (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιες είναι. Αν θέλετε το κοιτάζω και επανέρχομαι) και μάλιστα δωρεάν.

sdikr
11-08-06, 01:48
Αυτός που τρελαίνεται για την ασφάλεια θα βάλει ότι νομίζει αυτός σαν καλύτερο. Από την άλλη προστατεύει αυτούς που χρησιμοποιούν κρακαρισμένα antivirus. btw ή δική μου σκέψη για το θέμα δεν έπασχε/η από το συγκεκριμένο πρόβλημα :p :)

Και το On screen keyboard & το μηχανισμό δημιουργίας κωδικών τα δίνουν πριν από χρόνια κάποιες μικρές τράπεζες (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιες είναι. Αν θέλετε το κοιτάζω και επανέρχομαι) και μάλιστα δωρεάν.

Δεν μιλήσα για κρακαρισμένα, μιλήσα για αξιοπιστία



το On screen keyboard είναι δωρεαν το μηχανακι και στην alpha αλλά και στην ελβετική με χρεώση

aroutis
11-08-06, 08:35
Προσωπικά το να δώσω 7 euro για κάτι που έχει lifespan 5 ετών δεν με απασχολεί. Θα προτιμούσα να μη πληρώνω κάτι εισφορές για μεταφορές εμβασμάτων για παράδειγμα.

sdn
11-08-06, 09:02
Δεν θυμάμαι ποια τράπεζα σου δίνει ένα σύστημα που βάζεις τις κάρτες σου για identification κάποιες σου επιτρέπουν την σύνδεση με βάση το δακτυλικό αποτύπωμα.

@aroutis το θέμα δεν είναι στα χρήματα. Είναι στην λογική.

Whiteyez
11-08-06, 22:47
Έχω παρατηρήσει ότι στην Eurobank η ενημέρωση των κινήσεων στον λογαριασμό δεν γίνεται real time,έκανα μια αγόρα πριν 2 μέρες και τώρα την εμφάνισε.Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες τράπεζες?

minovg
11-08-06, 23:19
Έχω παρατηρήσει ότι στην Eurobank η ενημέρωση των κινήσεων στον λογαριασμό δεν γίνεται real time,έκανα μια αγόρα πριν 2 μέρες και τώρα την εμφάνισε.Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες τράπεζες?
Στην Πειραιώς είναι real time στο δευτερόλεπτο. Κάνεις μια αγορά τώρα με την πιστωτική/χρεωστική κάρτα και την εμφανίζει ΑΜΕΣΑ στις εγκρίσεις. Η αφαίρεση του ποσού γίνεται φυσικά μετά 3-4 μέρες, αλλά η δέσμευσή του γίνεται αμέσως.

sdn
12-08-06, 01:14
Η Eurobank από την άλλη μολις μπείς στο eBanking της σου δείνει να καταλάβεις άμεσα την πλήρη λειττουργικότητα της (ειδικά άμα χρησιμοποιείς και κάποιο άλλο web banking όπως αυτό της Alpha).Περιέχει σχεδόν τά πάντα εκεί που πρέπει.Εχει αρκετή "βοήθεια" ο χρήστης όπου την χρειαστεί και πολύ σημαντικό οι ενημερώσεις και συναλλαγές γίνονται ΑΜΕΣΑ.
Στην προσπάθεια μου όμως πριν από λίγες μέρες για χρησιμοποίηση του eBanking για τραπεζική συναλλαγή εξωτερικού ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ αν δεν ήταν φοιτητικο έμβασμα ή συνδρομή εφημερίδας η περιοδικού.Αν είναι δυνατόν. Σύμφωνα με την τράπεζα για οποιαδήποτε αποστολή χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού έαν δεν συντρεχουν οι παραπάνω λόγοι δεν μπορεί να εκτελεστεί μέσω eBanking.ΜΟΝΟ μέσω υποκταστήματος.Και θα σας πώ εγώ γιατί...γιατι η χρέωση πιά ειναι αρκετά μεγαλύτερη.....
Βαθμολογία 8.5/10

Συγνώμη για την ετεροχρονισμένη απάντηση αλλά μόλις το διάβασα. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα προμήθεια αλλά ασφάλειας (της τράπεζας). Αν γίνει μια στραβή με μια τράπεζα της ουγκάντας για παράδειγμα θα έχουν πολύ τρέξιμο ώσπου να βρουν άκρη (αν βρουν). Επιπρόσθετα με αυτό τον τρόπο περιορίζεις τους επίδοξους χακερς σε Ελληνικά χωρικά ύδατα και άρα πιο εύκολα ελέγξιμους.

Σε αυτή την περίπτωση προτείνω να χρησιμοποιήσεις ένα λογαριασμό paypal που θα πληρωθεί αυτόματα από κάρτα eurobank.

Αν και το καλύτερο θα είναι να έχεις δηλώσει τηλεφωνικά η με κάποιο άλλο τρόπο σε ποιους λογαριασμούς εξωτερικού επιθυμείς να στείλεις χρήματα. Ένα πράγμα που δεν μου αρέσει στην eurobank αν διάβασα καλά είναι ότι για να πάρεις μοναδικούς κωδικούς θα πρέπει να είσαι πελάτης του phone-banking.

sdn
12-08-06, 01:30
Στην Eurobank, εδώ και χρόνια (τουλάχιστο 3) τους έχω σφυρίξει να υποστηρίξουν και άλλους web browsers πλην IE, αλλά βέβαια πέρα βρέχει -> σουραύλια και αυνανισμός.

Δεν το αλλάζετε το μαγαζί σε Panasbank; :thumbdown

Έμενα μου είπαν ότι αν περάσω το certificate μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε browser!!! Λες να αρχίσαμε με κοροϊδία???

nnn
12-08-06, 01:32
Με Firefox δουλεύει μια χαρά.

sdn
12-08-06, 01:40
Με Firefox δουλεύει μια χαρά.

Οπότε να υποθέσω ότι τους έπεισε ο WAntilles? :)

Το adslgr δίνει λύσεις τώρα και για τις διαδικτυακές χρηματοοικονομικές συναλλαγές :)

sdikr
12-08-06, 13:27
Στην Πειραιώς είναι real time στο δευτερόλεπτο. Κάνεις μια αγορά τώρα με την πιστωτική/χρεωστική κάρτα και την εμφανίζει ΑΜΕΣΑ στις εγκρίσεις. Η αφαίρεση του ποσού γίνεται φυσικά μετά 3-4 μέρες, αλλά η δέσμευσή του γίνεται αμέσως.

Στην Alpha το εμφανίζει σαν δεσμευμένα, προβλέψεις

πχ μπαίνω και μου λέει έχεις στο συνολο 1000 ευρώ, αλλά 500 είναι δεσμευμενα,

Αυτό το κάνει αμέσως εφόσον γινει η αγορά

CRAzYMiLK
12-08-06, 13:43
Εγω Παντως με ΑLPHA BANK δεν εχω κανενα προβλημα.
Η ΕΘΝΙΚΗ ομως ειναι πολλα χρονια πισω.Μανία που εχει με Αυτα τα TAN...
Oποιος ξερει τι εννοω θα καταλαβει.

great
12-08-06, 16:23
Στην Πειραιώς είναι real time στο δευτερόλεπτο. Κάνεις μια αγορά τώρα με την πιστωτική/χρεωστική κάρτα και την εμφανίζει ΑΜΕΣΑ στις εγκρίσεις. Η αφαίρεση του ποσού γίνεται φυσικά μετά 3-4 μέρες, αλλά η δέσμευσή του γίνεται αμέσως.
είσαι σίγουρος για αυτό ?
έκανα verified user στο paypal και έπρεπε να περάσω τον κωδικό από την χρέωση τις κάρτας και περίμενα δυο μέρες μέχρι να φανεί η συναλλαγή online

minovg
12-08-06, 16:30
είσαι σίγουρος για αυτό ?
έκανα verified user στο paypal και έπρεπε να περάσω τον κωδικό από την χρέωση τις κάρτας και περίμενα δυο μέρες μέχρι να φανεί η συναλλαγή online

Απόλυτα. Μόλις αγοράζω κάτι από Ebay και το πληρώνω μέσω Paypal, εμφανίζεται άμεσα στις εγκρίσεις συναλλαγών της πιστωτικής. Και για την χρεωστική κάρτα απλά εμφανίζεται η διαφορά ανάμεσα στο διαθέσιμο και στο λογιστικό υπόλοιπο. Απλά στην πιστωτική εμφανίζει και το ποιος έχει δεσμεύσει το ποσό.

Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο δέσμευση του ποσού και άλλο πληρωμή. Εσύ αυτό που λες ότι εμφανίζεται μετά από 2-3 μέρες είναι η πληρωμή. Ε ναι εννοείται. Κάθε συναλαγή/αγορά που γίνεται μέσω νετ δεν πληρώνονται αυτοί άμεσα. Άμεσα γίνεται η δέσμευση του ποσού και η πληρωμή γίνεται μετά από 2-3 μέρες. Αυτήν όμως την δέσμευση μπορείς να την δεις άμεσα, real time.

abousayad
14-08-06, 00:24
Επειδη βλεπω οτι πολυς λογος γινεται για το ποια τραπεζα ενημερωνει "real time" και ποια οχι,
θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι καμμια τραπεζα -τουλαχιστον στην Ελλαδα που γνωριζω το χωρο- δεν ενημερωνει τιποτα σε πραγματικο χρονο. Ακομη και η συναλλαγη στο γκισε που "περναει" στο βιβλιαριο σας και νομιζετε οτι "περασε" ειναι σε εκκρεμοτητα μεχρι το ιδιο βραδυ, το αυτο και με τις συναλλαγες στα ΑΤΜς και βεβαια με τις διαδικτυακες....
Βεβαια η καθε τραπεζα ενημερωνει με την μορφη δεσμευσης ή με αλλο τροπο την καθε κινηση μολις αυτη φθασει στο συστημα της ... το αν αυτη ειναι ορατη απο το δικτυο ή απο αλλα τερματικα οπως των καταστηματων αυτο ειναι αλλο ζητημα .....

Παντως μην ανησυχειτε ... οτι ειναι να το χρεωθειτε θα το χρεωθειτε αργα ή γρηγορα ... γιατι τοσο αγχος ?

tempelakos
15-08-06, 20:06
Εγω παντως που τελευταια χρησιμοποιω της Γενικης το ebanking ειμαι υπερ ευχαριστημενος!!!!!!Το Service τους ειναι αψογο και πολυ εξυπητερικοι!!!Οσες φορες πηρα μπαμ μπαμ τελειωσα και ουτε περιμενα.Επισης,εδω τρως φεσομα στο οτι πρεπει να παρεις το usb-κλειδι=23 ευρω για να κανεις συναλλαγες,αλλιως βλεπεις μονο τις κινησεις που γινονται.Υπαρχει και εδω η ευκολια για πληρωμη Εφοριας,ΔΕΗ,ΟΤΕ,Τελλας κτλ.Τωρα οι συναλλαγες που κανεις με πιστωτικη φαινονται μετα απο 2 με 3 μερες,αποτι ειδα σε μια αγορα στο ebay (χρεωση πιστωτικης αλλα και πληρωμη).Αλλα σαν απλος χρηστης ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.Α!!!Μπαινει μονο απο ΙΕ το χειροτερο για μενα!!!!

Παδέμιος
16-08-06, 14:51
Εγώ χρησιμοποιώ την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ είναι ασφαλέστατη γρήγορη και πάνω από όλα ...ανθρώπινη και οικονομική

Τις ευλογίες μου τέκνα μου

abousayad
16-08-06, 15:33
Επειδη πολλοι απο σας παραπονιουνται για υψηλες χρεωσεις απο προμηθειες θα ηθελα να επανελθω για να ξεκαθαρισω 2 θεματα : πρωτον οι καθε λογης συσκευες που εξασφαλιζουν την ασφαλεια των συναλλαγων εφ' οσον δεν ειναι παραλογα κοστολογημενες πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους περα για περα. Αν σκεφθειτε οτι προστατευουν ενα λογαριασμο με δεκαδες χιλλιαδες ευρω (μην κρινετε απο τον δικο σας) με κοστος το 1/2000 απο εναν συναγερμο σπιτιου ή αυτοκινητου ο οποιος εχει αμφιβολη αποτελεσματικοτητα, τοτε χαλαλι τους ! Μακαρι ολες οι τραπεζες να πανε σε αυτη τη "δικλειδα" ασφαλειας και ας κοστισει 7-10 ή 20 Ευρω !:lock:

Δευτερον : οι χρεωσεις του τυπου 0,03 ευρω για καθε alert με e-mail που αναφεριε καποιος φιλος ή μια αντιστοιχη για SMS δεν γινινται για να κονομησει η τραπεζα οπως νομιζετε (φασουλι το φασουλι κ.λ.π) αλλα για να αποτρεψουν την ασκοπη χρηση μιας υπηρεσιας που αν τη ζητησουν ολοι οι πελατες και για ολες τις συναλλαγες (αν ειναι τζαμπα) απλα θα κρασαρει και το πιο ισχυρο συστημα. Ειναι σαν τις σακουλες του σουπερ μαρκετ που στις χρεωνει 1 λεπτο οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι πολλοι τισ παιρνουν 10 μαζι για ναχουν να πετανε τα σκουπιδια τους .... :mad:

Οσον αφορα την Εθνικη με τα ΤΑΝ κ.λ.π ειναι το αντιστοιχο των gadgetομηχανων της Alpha αλλα απο την εποχη του Χαλκου.... ασφαλη αλλα παρωχημενα !

chatasos
16-08-06, 15:46
Δευτερον : οι χρεωσεις του τυπου 0,03 ευρω για καθε alert με e-mail που αναφεριε καποιος φιλος ή μια αντιστοιχη για SMS δεν γινινται για να κονομησει η τραπεζα οπως νομιζετε (φασουλι το φασουλι κ.λ.π) αλλα για να αποτρεψουν την ασκοπη χρηση μιας υπηρεσιας που αν τη ζητησουν ολοι οι πελατες και για ολες τις συναλλαγες (αν ειναι τζαμπα) απλα θα κρασαρει και το πιο ισχυρο συστημα. Ειναι σαν τις σακουλες του σουπερ μαρκετ που στις χρεωνει 1 λεπτο οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι πολλοι τισ παιρνουν 10 μαζι για ναχουν να πετανε τα σκουπιδια τους .... :mad:
Θα έπρεπε τότε, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και εφόσον ο πελάτης δεν έκανε άσκοπη χρήση τους, να του επιστρέφεται το κόστος τους;)
Επίσης θα μπορούσαν να βάλουν κάποιο όριο στην χρήση, π.χ. 2-3 email την ημέρα. Τα παραπάνω να χρεώνονται.

MD1032
17-08-06, 00:33
Η Αγροτική πάντως θα δίνει defacto το vasco token. Δεν έχω κάποια ενημέρωση για το εάν θα χρεώνεται και πόσο... :whistle:

Material Defender 1032

Νίκος
17-08-06, 15:37
Επειδη πολλοι απο σας παραπονιουνται για υψηλες χρεωσεις απο προμηθειες θα ηθελα να επανελθω για να ξεκαθαρισω 2 θεματα : πρωτον οι καθε λογης συσκευες που εξασφαλιζουν την ασφαλεια των συναλλαγων εφ' οσον δεν ειναι παραλογα κοστολογημενες πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους περα για περα. Αν σκεφθειτε οτι προστατευουν ενα λογαριασμο με δεκαδες χιλλιαδες ευρω (μην κρινετε απο τον δικο σας) με κοστος το 1/2000 απο εναν συναγερμο σπιτιου ή αυτοκινητου ο οποιος εχει αμφιβολη αποτελεσματικοτητα, τοτε χαλαλι τους ! Μακαρι ολες οι τραπεζες να πανε σε αυτη τη "δικλειδα" ασφαλειας και ας κοστισει 7-10 ή 20 Ευρω !:lock:

Δευτερον : οι χρεωσεις του τυπου 0,03 ευρω για καθε alert με e-mail που αναφεριε καποιος φιλος ή μια αντιστοιχη για SMS δεν γινινται για να κονομησει η τραπεζα οπως νομιζετε (φασουλι το φασουλι κ.λ.π) αλλα για να αποτρεψουν την ασκοπη χρηση μιας υπηρεσιας που αν τη ζητησουν ολοι οι πελατες και για ολες τις συναλλαγες (αν ειναι τζαμπα) απλα θα κρασαρει και το πιο ισχυρο συστημα. Ειναι σαν τις σακουλες του σουπερ μαρκετ που στις χρεωνει 1 λεπτο οχι για κανενα αλλο λογο αλλα γιατι πολλοι τισ παιρνουν 10 μαζι για ναχουν να πετανε τα σκουπιδια τους .... :mad:

Οσον αφορα την Εθνικη με τα ΤΑΝ κ.λ.π ειναι το αντιστοιχο των gadgetομηχανων της Alpha αλλα απο την εποχη του Χαλκου.... ασφαλη αλλα παρωχημενα !

για τα δύο θέματα που θίγεις φίλε abousayad θέλω να σου πω ότι δεν συμφωνώ απόλυτα.

1. Η συσκευή παραγωγής κωδικών κλείνει μία τρύπα στην ασφάλεια του internet banking της κάθε τράπεζας που το προσφέρει. Κλείνει δηλαδή μία τρύπα που δημιουργήθηκε αφού όλες οι τράπεζες προέτρεψαν όλους τους πελάτες τους να χρησιμοποιούν το ιντερνετ για τις συναλλαγές τους γλυτώνοντας πάρα πολλά χρήματα από τις τράπεζες, αφού δεν χρησιμοποιούνται τα γκισέ και η αναμονή στην ουρά μικραίνει. Επιπρόσθετα ανεβαίνει το κύρος της τράπεζας. ΓΙΑΤΙ λοιπόν για μια τρύπα που δημιουργήθηκε από την τράπεζα για να γλυτώσει έξοδα, εγώ που την βοηθάω να πληρώνω και από πάνω? Να παρέχεται ΔΩΡΕΑΝ. Οι λίστες της Εθνικής μπορεί να είναι από την εποχή του χαλκού όπως λες αλλά είχαν εφαρμοστεί πολύ νωρίτερα πριν καν γενννηθεί το ιντερνετ βανκινγκ των άλλων τραπεζών, και όπως φαίνεται το ΙΤ της Εθνικής είχε προβλέψει την εν λόγω τρύπα. Και είναι και ΔΩΡΕΑΝ. ΜΠΡΑΒΟ στην Εθνική :!:

2. Σχετικά με τη χρέωση για αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δεν νομίζω ότι θα κρασάρει κανένα σύστημα. Μιλάμε για μηνύματα μεγέθους 20Κδυφίων. Αν κράσαρε έσι απλά ένα σύστημα διακομιστή ηλεκτρονικου ταχυδρομείου, τότε θα έπρεπε και ο διακομιστής της κάθε τράπεζας να είχε κρασάρει προ πολού μόνο και μόνο από από την λήψη - αποστολή spam και chain ή γενικά αστείων μηνυμάτων που ο κάθε υπάλληλος σίγουρα έχει στείλει. Αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι λόγω του ιντερνετ μπανκινγκ γλυτώνονται πολλά λεφτά από της τράπεζες υπάρχουν λοιπόν τα κατάλληλα κεφάλαια χρηματοδότησης της τυχούσας αναγκαίας αναβάθμισης του διακομιστή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Όσο για τις σακούλες σούπερ μάρκετ η εν λόγω τακτική γίνεται στο όνομα της μόλυνσης του περιβάλλοντος αλλά ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο γλυτώνονται υπέρογκα ποσά από παροχή δωρεάν σακούλων. Άσε που χρεώνοντάς τες κερδίζουν και από πάνω. Από τη μίγα ξύγκι λοιπόν.

Αυτά
Αντισταθείτε στο ξεζούμισμα:!:

Νίκος
17-08-06, 15:39
Εγώ χρησιμοποιώ την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ είναι ασφαλέστατη γρήγορη και πάνω από όλα ...ανθρώπινη και οικονομική

Τις ευλογίες μου τέκνα μου


:thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup

harisman
18-08-06, 10:32
Εγω είμαι ευχαριστημένος με την λειτουργικότητα και τις επιλογές της eurobank, αν εξαιρέσετε οτι το χρησιμοποιω σε freebsd μέσω wine για τον internet explorer που ζηταει....

@ ADSLgr.com All rights reserved.