PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 [202] 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

goku
22-09-22, 13:58
Έπρεπε απο την 1η φορά, να "ανοίξει" το ebanking και να εκανε μετα οτι ήθελε απο το σπίτι (και νεο λογαριασμό σύμφωνα με την τράπεζα)

Εγώ και στην Εθνική και στην Πειραιώς έχω ανοίξει 2ους λογαριασμούς αποταμιευτηρίου μέσα από το e-banking. Αλλά τα e-banking και στις 2 τράπεζες τα έχω χρόνια πριν ξεκινήσουν να παρέχουν εγγραφή μέσω ίντερνετ, και είχα πάει έτσι κι αλλιώς από τις τράπεζες για να πάρω κωδικούς.

ariadgr
22-09-22, 14:04
Άνετα θα σου πουν "ε δεν έχει ενημερωθεί το site" στανταρ.

Εκεί τους ζητάς να στο δώσουν σε ένα χαρτάκι με το ονοματεπώνυμο και την υπογραφή αυτού που το λέει, για να το επικοινωνήσεις με τα κεντρικά για να διορθώσουν το site. ;)
Και ως δια μαγείας ανοίγει ο λογαριασμός στο λεπτό.

psolord
22-09-22, 14:40
Εκεί τους ζητάς να στο δώσουν σε ένα χαρτάκι με το ονοματεπώνυμο και την υπογραφή αυτού που το λέει, για να το επικοινωνήσεις με τα κεντρικά για να διορθώσουν το site. ;)
Και ως δια μαγείας ανοίγει ο λογαριασμός στο λεπτό.

Υπάρχει περίπτωση ποτέ, να σου δώσει ο οποιοσδήποτε υπάλληλος, τέτοιο χαρτί;

Άμα σηκώσεις κινητό και αρχίσεις να γράφεις βίντεο, ώστε να το στείλεις στα κεντρικά με το τι θα σου πει, επιτρέπεται ή φωνάζει security;

ariadgr
22-09-22, 14:43
Υπάρχει περίπτωση ποτέ, να σου δώσει ο οποιοσδήποτε υπάλληλος, τέτοιο χαρτί;

Άμα σηκώσεις κινητό και αρχίσεις να γράφεις βίντεο, ώστε να το στείλεις στα κεντρικά με το τι θα σου πει, επιτρέπεται ή φωνάζει security;

Δεν κατάλαβες. Με το που θα ζητήσεις το χαρτί, ως δια μαγείας θα λυθεί το πρόβλημα.
Και αν δε θέλει ο υπάλληλος, πας στον διευθυντή.
Ή καλείς τα κεντρικά επιτόπου.
Γενικά δεν δέχεσαι ότι @@ σου λέει ο καθένας όταν εμφανώς τα βγάζει απ το κεφάλι του για να πάρει προμήθεια από κάτι που θέλει να πουλήσει και εσύ έχεις ΕΓΓΡΑΦΩΣ το αντίθετο.

tsigarid
22-09-22, 15:35
Δε χρειάζεται χαρτάκι ή βίντεο. Απευθείας ζητάς το διευθυντή.

Manolis_karas
22-09-22, 17:23
Πόσο σίγουρος είναι ότι ισχύει αυτο, και απλά δεν το λένε έτσι για να σε σπρώξουν στο value?
Στο έδωσαν εγγράφως;
Πριν λίγο καιρό μια χαρά γινόταν

- - - Updated - - -

Μάλλον σε δούλευαν:
https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikoi-logariasmoi/kathimerinoi-logariasmoi/aplo-tamieutirio
Αποκτήσετε τον λογαριασμό εύκολα από τον υπολογιστή, το κινητό σας ή το κατάστημα, χωρίς αρχική κατάθεση
Πώς θα τον αποκτήσετε:
Από οποιοδήποτε κατάστημα
Μου έχει τύχει άλλα να γράφει το site και άλλα να λένε στα υποκαταστήματα και να γράφουν ως απάντηση σε email π.χ. ALPHA και παροχές σε λογαριασμούς ταμιευτηρίου συντάξεως.

- - - Updated - - -


Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, απλά τους δείχνεις με το κινητό σου (ή εκτύπωση) τους επίσημους κανόνες, και απολαμβάνεις την έκφρασή τους και τη δικαιολογία που προσπαθούν να σου δώσουν για να καλύψουν το λάθος τους.
Ισχύει το παραπάνω που έγραψα.

- - - Updated - - -


Άνετα θα σου πουν "ε δεν έχει ενημερωθεί το site" στανταρ.
Έμένα μου είπαν "Δεν ξέρουμε τι γράφει το site, εμείς έχουμε τις επίσημες οδηγίες των κεντρικών. Έστειλα ερώτημα με email στα κεντρικά και με παρέπεμψαν στο υποκατάστημα.

- - - Updated - - -


Εκεί τους ζητάς να στο δώσουν σε ένα χαρτάκι με το ονοματεπώνυμο και την υπογραφή αυτού που το λέει, για να το επικοινωνήσεις με τα κεντρικά για να διορθώσουν το site. ;)
Και ως δια μαγείας ανοίγει ο λογαριασμός στο λεπτό.
Έχει πάρει κανένας έγγραφη οδηγία για οτιδήποτε, εκτός τις επίσημες τυπωμένες, από Δημόσιο ή κάποια παρόμοια υπηρεσία;
Όταν ήταν υπουργός η Βάσω, κυκλοφόρησε με απόφαση της υπόδειγμα Αίτησης δεσμευτική για τους υπαλλήλους που την χορηγούσαν και την παραλάμβαναν, πρωτοποριακή ακόμη και για σήμερα, εκτός της υπηρεσίας μας δεν την έχω συναντήσει ποτέ.

psolord
23-09-22, 11:12
Έμένα μου είπαν "Δεν ξέρουμε τι γράφει το site, εμείς έχουμε τις επίσημες οδηγίες των κεντρικών. Έστειλα ερώτημα με email στα κεντρικά και με παρέπεμψαν στο υποκατάστημα.

Ε να μα δε στα λέω εγώ; :tooth

zardoz
23-09-22, 22:38
Ε να μα δε στα λέω εγώ; :tooth

Για παράδειγμα: προ covid, για επικαιροποίηση, επέμεναν να ζητούν βεβαίωση μισθοδοσίας παρότι αρκούσε
βεβαίωση εργασίας από εργοδότη. Δείτε και τώρα (https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/epikairopoihsi-stoixeiwn-pelatwn/Personal-data-validation) τι ζητούν στο site: βεβαίωση μισθοδοσία ή βεβαίωση εργοδότη,
και όμως, επέμεναν λες και δεν έβλεπαν τα εισοδήματα από τη φορολογική δήλωση, ήθελαν μισθοδοσία.

KostakisK
23-09-22, 22:44
Για παράδειγμα: προ covid, για επικαιροποίηση, επέμεναν να ζητούν βεβαίωση μισθοδοσίας παρότι αρκούσε
βεβαίωση εργασίας από εργοδότη. Δείτε και τώρα (https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/epikairopoihsi-stoixeiwn-pelatwn/Personal-data-validation) τι ζητούν στο site: βεβαίωση μισθοδοσία ή βεβαίωση εργοδότη,
και όμως, επέμεναν λες και δεν έβλεπαν τα εισοδήματα από τη φορολογική δήλωση, ήθελαν μισθοδοσία.

Κάντε επικαιροποίηση μέσω EGOV-KYC και σταματήστε να πηγαίνετε στα καταστήματα τους. Τσάμπα σπάτε τα νεύρα σας

zardoz
23-09-22, 22:49
Κάντε επικαιροποίηση μέσω EGOV-KYC και σταματήστε να πηγαίνετε στα καταστήματα τους. Τσάμπα σπάτε τα νεύρα σας

Μιλάμε για τις παλιές εποχές.

Τώρα αν μας ξαναδούν σε κατάστημα θα είναι θαύμα.

KostakisK
23-09-22, 22:50
αααααα

thourios
04-10-22, 08:16
Δεν ξεκινήσαμε καλά πάλι με την Πειραιώς. Είχα κάτι λογαριασμούς και τους έκλεισα για κάτι μικροχρεώσεις. Αναγκαστικά τώρα πρέπει να ξανά ανοίξω λογαριασμό ή να ενεργοποίηση τον υπάρχοντα αφού βλέπω ότι δεν έχει διαγραφεί εντελώς το e-banking και θέλει επικαιροποίηση. Τότε είχα ζητήσει την απόλυτη διαγραφή των στοιχείων μου που μάλλον δεν έχει γίνει.

Ο λόγος που επανέρχομαι είναι ότι «μεταφέρομαι» σε νέο εργοδότη και ζητάει αποκλειστικά λογαριασμό στην Τράπεζα Πειραιώς αλλιώς θα χρεώνομαι 3 ευρώ κάθε φορά που θα με πληρώνει αν ο λογαριασμός είναι σε άλλη τράπεζα. Και με αυτόν μάλλον δεν θα τα πάμε καλά γιατί πολύ καρμίρης πρέπει να είναι. Να απασχολεί τόσα άτομα και να μην έχει συνεργασία με την Πειραιώς εκτός αν παίζει κάτι άλλο.
Για να μπορέσω να μιλήσω με εκπρόσωπο στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση έπρεπε να πάρω 10 φορές προσπαθώντας να ξεγελάσω το bot γιατί μου έλεγαν κάτι άσχετα. Μπείτε online και κάντε αυτό που θέλετε αλλά online δεν γινόταν τίποτα. Έπεφτα σε loop. Μετά Γεια σας και η γραμμή έκλεινε. Επίσης η υπηρεσία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης θα σταματήσει την 24άωρη λειτουργία της και πλέον οι περισσότερες συναλλαγές θα γίνονται μόνο μέσα από το e-banking Ραντεβού στην τράπεζα την επόμενη εβδομάδα και να έχω μαζί μου και 16 ευρώ ψιλά. για μικροέξοδα. :):)

psolord
06-10-22, 11:20
Καμιά τράπεζα που να έχει πιστωτική χωρίς συνδρομές, παίζει; Και όχι μόνο για τον πρώτο χρόνο....

thourios
06-10-22, 11:28
Καμιά τράπεζα που να έχει πιστωτική χωρίς συνδρομές, παίζει; Και όχι μόνο για τον πρώτο χρόνο....

Μάλλον όχι. Είχα αρκετές παλιά χωρίς συνδρομή πιστωτικές στη Citibank χωρίς χρέωση και μεταφέρθηκαν στην Alpha. Στην Diner's αν και δεν την χρησιμοποιώ έχω επιστολή από τότε ότι είναι δωρεάν εφόρου ζωής. Δύσκολο τώρα το δωρεάν ακόμα και στους Gold πελάτες. Εδώ πας και βγάζεις και σε φεσώνουν με ασφάλειες κλοπής εν άγνοιά σου.

manoulamou
06-10-22, 11:45
Εχω ibank - Εθνικη Τραπεζα και την Debit Mastercard. Το προεπιλεγμενο οριο αναληψης με καρτα ειναι 1.500- ευρω και ανωτατο 3.000-
Εαν ανεβασω το οριο μεσω e-banking στις 3.000- αυτα τα μετρητα θα μπορω να τα παρω με την χρεωστικη μου μεσω ενος ΑΤΜ, χωρις να μπω σε καποιο φυσικο καταστημα ?:hmm:
...
ισως φαινεται ΧΑΖΗ ΑΠΟΡΙΑ αλλά εχω κατι αιωνες να παω σε ΑΤΜ... :rolleyes:

- - - Updated - - -

ΥΓ
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ να το ανεβασω στις 3.000- και μου βγαζει ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΥΣ:
Το γενικό όριο αναλήψεων πρέπει να είναι ίσο με το άθροισμα των ορίων αναλήψεων εσωτερικού και εξωτερικού.
ΤΕΛΙΚΑ μεχρι 1.800- μπορει να παει... δεν το γλυτωνω το φυσικο καταστημα!

ariadgr
06-10-22, 11:48
Καμιά τράπεζα που να έχει πιστωτική χωρίς συνδρομές, παίζει; Και όχι μόνο για τον πρώτο χρόνο....

Αυτη ειναι μια με δωρεαν (αγνοησε το toyota)
https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/toyota-visa


Αν εχεις μισθοδοσια στην ιδια τραπεζα, υπαρχουν τραπεζες που η πιστωτικη ειναι δωρεαν

Επισης υπαρχουν πιστωτικες που αν κανεις καποια χρηση πχ 2.000€ / ετος δεν πληρωνεις συνδρομη (δες καρτες της αλφα)

Επισης υπαρχουν πιστωτικες με πολυ μικρη συνδρομη (πχ 12€), ειναι τοσο αμελητεο που το λες σχεδον χωρις συνδρομη
https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/silver

Gentoo
06-10-22, 12:00
ΥΓ
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ να το ανεβασω στις 3.000- και μου βγαζει ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΥΣ:
Το γενικό όριο αναλήψεων πρέπει να είναι ίσο με το άθροισμα των ορίων αναλήψεων εσωτερικού και εξωτερικού.
ΤΕΛΙΚΑ μεχρι 1.800- μπορει να παει... δεν το γλυτωνω το φυσικο καταστημα!

Όχι, μπορείς να το ανεβάσεις. Απλώς πρέπει πρώτα να ανεβάσεις το όριο των αναλήψεων εξωτερικού στα 3000 και έπειτα το όριο του εσωτερικού.

Χαζός τρόπος, αλλά εθνική είναι αυτή!

psolord
06-10-22, 12:02
Αυτη ειναι μια με δωρεαν (αγνοησε το toyota)
https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/toyota-visa


Αν εχεις μισθοδοσια στην ιδια τραπεζα, υπαρχουν τραπεζες που η πιστωτικη ειναι δωρεαν

Επισης υπαρχουν ποστωτικες που αν κανεις καποια χρηση πχ 2.000€ / ετος δεν πληρωνεις συνδρομη (δες καρτες της αλφα)

Επισης υπαρχουν πιστωτικες με πολυ μικρη συνδρομη (πχ 12€), ειναι τοσο αμελητεο που το λες σχεδον χωρις συνδρομη
https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/silver

:oneup:

- - - Updated - - -


Μάλλον όχι. Είχα αρκετές παλιά χωρίς συνδρομή πιστωτικές στη Citibank χωρίς χρέωση και μεταφέρθηκαν στην Alpha. Στην Diner's αν και δεν την χρησιμοποιώ έχω επιστολή από τότε ότι είναι δωρεάν εφόρου ζωής. Δύσκολο τώρα το δωρεάν ακόμα και στους Gold πελάτες. Εδώ πας και βγάζεις και σε φεσώνουν με ασφάλειες κλοπής εν άγνοιά σου.

Thanks, θα δω και τα γραφόμενα του φίλου απο πάνω και βλέπουμε.

- - - Updated - - -

ΥΓ Έτσι ξαφνικά έλαβα μήνυμα στο viber, ότι από τον άλλο μήνα θα έχω συνδρομή και έχω την κάρτα παίζει και καμιά 15ετία.

manoulamou
06-10-22, 12:18
Όχι, μπορείς να το ανεβάσεις. Απλώς πρέπει πρώτα να ανεβάσεις το όριο των αναλήψεων εξωτερικού στα 3000 και έπειτα το όριο του εσωτερικού.

Χαζός τρόπος, αλλά εθνική είναι αυτή!

Υπαρχει τετοια επιλογη μεσω i-bank? :what:
Γιατι εγω μονον μια βλεπω, η οποια προφανως ειναι του εσωτερικου...
Κανω κατι λαθος;

Gentoo
06-10-22, 12:33
Υπαρχει τετοια επιλογη μεσω i-bank? :what:
Γιατι εγω μονον μια βλεπω, η οποια προφανως ειναι του εσωτερικου...
Κανω κατι λαθος;

Δεν έκανες κάτι λάθος. Οι προγραμματιστές της εθνικής τα έχουν κάνει μπάχαλο απλώς.

Αν δεις στο screenshot που παραθέτω, δεξιά απ'τα όρια, έχει ένα κουμπί (εμένα μου το εμφανίζει ως γράμμα C).

Αν πατήσεις, θα κάνει expand τα όρια εξωτερικού κλπ.

Πρέπει να βάλεις και στις 3 επιλογές το ίδιο ποσό για να σου δεχτεί την αλλαγή.

241922

manoulamou
06-10-22, 12:35
ΝΑΙ βλεπω την Γενικη και απο κατω τις εσωτερικου - εξωτερικου.
Αλλά εαν βαλω στου εξωτερικου τις 3.000- δεν θα βγαινει το αθροισμα ωστε να παω το εσωτερικο οριο αναληψης στις 3.000-
ΟΧΙ ΧΑΖΟ θεοτρελο! :p

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ βημα - βημα τις οδηγιες ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ πού να βαλω τι ακριβως:oops:

Gentoo
06-10-22, 12:38
ΝΑΙ βλεπω την Γενικη και απο κατω τις εσωτερικου - εξωτερικου.
Αλλά εαν βαλω στου εξωτερικου τις 3.000- δεν θα βγαινει το αθροισμα ωστε να παω το εσωτερικο οριο αναληψης στις 3.000-
ΟΧΙ ΧΑΖΟ θεοτρελο! :p

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ βημα - βημα τις οδηγιες

Δοκίμασε να βάλεις σε όλα 3000 και δες αν στο δεχτεί.

Αν δεν στο δεχτεί, δοκίμασε να βάλεις 3000 στις εσωτερικού και 0 στις εξωτερικού.

Στο γενικά βάλε 3000. Γενικώς, κάνε συνδυασμούς μέχρι να στο δεχτεί.

zardoz
06-10-22, 12:56
Ερώτηση (αν ξέρει κανείς).

Η κόρη άνοιξε νέο λογαριασμό μέσω της εφαρμογής i-bank της Εθνικής (λογαριασμό απλού ταμιευτηρίου).

Ο λογαριασμός αυτός φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, αν γίνει κατάθεση η μεταφορά από άλλο λογαριασμό ακόμα και από τρίτο πρόσωπο, είναι μια χαρά.

Δεν μπορεί όμως να τον συνδέσει με την κάρτα της, όταν πηγαίνει στην κάρτα και στην επιλογή "συνδεδεμένοι λογαριασμοί",
δεν τον βγάζει στη λίστα, έχει μόνο τον κύριο λογαριασμό της, οπότε δεν μπορεί να βγάλει/πληρώσει με την κάρτα της από αυτόν.

Τί παίζει? Είναι τελικά το τηλεφώνημα στο call center τους μονόδρομος ?

manoulamou
06-10-22, 13:06
OK με απο πολλα πειραματα: εξωτερικου 10- εσωτερικου 2.990-
.... :x:mad::crazy: ...
Παντως οποιο μελος του FORUM βρει πώς θα μπορουσα να παρω στην Ελλαδα απο ΑΤΜ της Εθνικης ακριβως 3.000- (μεσω ibank)
κερδιζει
μια επισκεψη σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ! Λιγοτερα χρειαζομαι βεβαια αλλά για το γαμ@το.

ariadgr
06-10-22, 13:18
OK με απο πολλα πειραματα: εξωτερικου 10- εσωτερικου 2.990-
.... :x:mad::crazy: ...
Παντως οποιο μελος του FORUM βρει πώς θα μπορουσα να παρω στην Ελλαδα απο ΑΤΜ της Εθνικης ακριβως 3.000- (μεσω ibank)
κερδιζει
μια επισκεψη σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ! Λιγοτερα χρειαζομαι βεβαια αλλά για το γαμ@το.

Μην έχεις τόσο ψηλό όριο σε χρεωστική.
Αν σε απειλήσει κάποιος με όπλο στο ΑΤΜ θα χάσεις 3.000 ευρώ
Ενώ αλλιώς θα έχανες 1.000 ;)

- - - Updated - - -


Η κόρη άνοιξε νέο λογαριασμό μέσω της εφαρμογής i-bank της Εθνικής (λογαριασμό απλού ταμιευτηρίου).
Ο λογαριασμός αυτός φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, αν γίνει κατάθεση η μεταφορά από άλλο λογαριασμό ακόμα και από τρίτο πρόσωπο, είναι μια χαρά.
Δεν μπορεί όμως να τον συνδέσει με την κάρτα της, όταν πηγαίνει στην κάρτα και στην επιλογή "συνδεδεμένοι λογαριασμοί",
δεν τον βγάζει στη λίστα, έχει μόνο τον κύριο λογαριασμό της, οπότε δεν μπορεί να βγάλει/πληρώσει με την κάρτα της από αυτόν.

Τί παίζει? Είναι τελικά το τηλεφώνημα στο call center τους μονόδρομος ?

Οχι, μπορεί να επισκεφθεί και κατάστημα :p

manoulamou
06-10-22, 13:45
Μην έχεις τόσο ψηλό όριο σε χρεωστική.
Αν σε απειλήσει κάποιος με όπλο στο ΑΤΜ θα χάσεις 3.000 ευρώ
Ενώ αλλιώς θα έχανες 1.000 ;)

Θα πηγαινα με παρεα, εαν σηκωνα πολλα λεφτα. :) Απλα θα προτιμουσα να γλυτωσω τον συνωστισμο μεσα στο καταστημα!
Τελος παντων ετσι κι αλλιως αλλαξε το γενικοτερο προγραμμα για τη συγκεκριμενη μερα.

Thanasis159
06-10-22, 13:56
Καμιά τράπεζα που να έχει πιστωτική χωρίς συνδρομές, παίζει; Και όχι μόνο για τον πρώτο χρόνο....

Αρκετές κάρτες βγαίνουν με δωρεάν συνδρομή, όταν είναι από την τράπεζα στην οποία μισθοδοτείσαι.

ariadgr
06-10-22, 13:59
Θα πηγαινα με παρεα, εαν σηκωνα πολλα λεφτα. :) Απλα θα προτιμουσα να γλυτωσω τον συνωστισμο μεσα στο καταστημα!
Τελος παντων ετσι κι αλλιως αλλαξε το γενικοτερο προγραμμα για τη συγκεκριμενη μερα.

Δεν καταλαβες
Και λιγα να εχεις προγραμματισμενο να σηκωσεις, αν το οριο ειναι 3.000, υπο απειλη θα αναγκαστεις να σηκωσεις οσα σου δινει υο μηχανημα

manoulamou
06-10-22, 14:34
Ευχαριστω, το καταλαβα, ειχα ηδη επαναφερει τα προεπιλεγμενα ορια,
μαλιστα και αυτα μαλλον υψηλα τα θεωρω. :whistle:

slalom
06-10-22, 15:05
Καμιά τράπεζα που να έχει πιστωτική χωρίς συνδρομές, παίζει; Και όχι μόνο για τον πρώτο χρόνο....
Εχω απο Εθνικη και απο Πειραιως
Στη μια τραπεζα πληρωνομαι

runner70
06-10-22, 15:25
Ερώτηση (αν ξέρει κανείς).

Η κόρη άνοιξε νέο λογαριασμό μέσω της εφαρμογής i-bank της Εθνικής (λογαριασμό απλού ταμιευτηρίου).

Ο λογαριασμός αυτός φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, αν γίνει κατάθεση η μεταφορά από άλλο λογαριασμό ακόμα και από τρίτο πρόσωπο, είναι μια χαρά.

Δεν μπορεί όμως να τον συνδέσει με την κάρτα της, όταν πηγαίνει στην κάρτα και στην επιλογή "συνδεδεμένοι λογαριασμοί",
δεν τον βγάζει στη λίστα, έχει μόνο τον κύριο λογαριασμό της, οπότε δεν μπορεί να βγάλει/πληρώσει με την κάρτα της από αυτόν.

Τί παίζει? Είναι τελικά το τηλεφώνημα στο call center τους μονόδρομος ?

Πότε τον άνοιξε; Εχει περασει καμια εργασιμη μέρα από τότε;

zardoz
06-10-22, 17:33
Πότε τον άνοιξε; Εχει περασει καμια εργασιμη μέρα από τότε;

Δυο εβδομάδες...

Είναι περίεργο να έχεις δυο λογαριασμούς, να τους βλέπεις στο e-banking, αλλά να μπορεις να συνδεσεις μόνο
τον έναν με την κάρτα και όχι τον άλλο (δεν τον βγάζει ΜΟΝΟ σε εκείνη τη λίστα "συνδεδεμένοι λογαριασμοί".

manoulamou
07-10-22, 16:01
Πηγα σημερα στην Εθνικη, κεντρικο στο Μαρουσι, εκει δουλευα κατι αιωνες πριν. Ειχα να μπω μεσα πολυ καιρο προ της πανδημιας. Επαθα καταθλιψη.
Ειναι ενα τριωροφο με υπογειο - καποτε ιδιωτικη επιχειρηση, που κατασχεθηκε λογω χρεων.
Σε καθε οροφο τοτε υπηρχαν τουλαχιστον εικοσι εργαζομενοι και στο ισογειο 2 συμβατικα και 7 ηλεκτρονικα ταμεια = on line.
Τωρα πια ολοι ειναι στο ισογειο, ενα μοναδικο ταμειο, ουτε καν προτεραιοτητες δεν μοιραζονται.
Ακομη και στα δυο ΑΤΜ απεξω μετα βιας τρεις πελατες.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟΣ και αναφτυξις λεμεεε! :(:twisted::mad:

sdikr
07-10-22, 16:11
Πηγα σημερα στην Εθνικη, κεντρικο στο Μαρουσι, εκει δουλευα κατι αιωνες πριν. Ειχα να μπω μεσα πολυ καιρο προ της πανδημιας. Επαθα καταθλιψη.
Ειναι ενα τριωροφο με υπογειο - καποτε ιδιωτικη επιχειρηση, που κατασχεθηκε λογω χρεων.
Σε καθε οροφο τοτε υπηρχαν τουλαχιστον εικοσι εργαζομενοι και στο ισογειο 2 συμβατικα και 7 ηλεκτρονικα ταμεια = on line.
Τωρα πια ολοι ειναι στο ισογειο, ενα μοναδικο ταμειο, ουτε καν προτεραιοτητες δεν μοιραζονται.
Ακομη και στα δυο ΑΤΜ απεξω μετα βιας τρεις πελατες.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟΣ και αναφτυξις λεμεεε! :(:twisted::mad:


Το να μην χρειάζεται να είναι ο κόσμος στις ούρες στα ταμεία ή και στα ΑΤΜ, ναι το λες πρόοδο

dimitri_ns
07-10-22, 16:17
Το να μην χρειάζεται να είναι ο κόσμος στις ούρες στα ταμεία ή και στα ΑΤΜ, ναι το λες πρόοδο

Πρόοδος ήταν τα capital control
Kαλοκαιράκι
Γνωριζόμασταν στις ουρες έξω από τις τράπεζες.

Σε γνώρισα στο ΙΚΑ, στην ουρά μπροστά μου σ' είχα..

Χωρίς διαπροσωπικές σχέσεις
όλοι πίσω απ'την οθόνη
Χαθήκαμε ..

sdikr
07-10-22, 16:25
Πρόοδος ήταν τα capital control
Kαλοκαιράκι
Γνωριζόμασταν στις ουρες έξω από τις τράπεζες.

Σε γνώρισα στο ΙΚΑ, στην ουρά μπροστά μου σ' είχα..

Χωρίς διαπροσωπικές σχέσεις
όλοι πίσω απ'την οθόνη
Χαθήκαμε ..

Ναι οτι πεις

manoulamou
07-10-22, 18:33
Δεν ειχα προβλημα με την "ηλεκτρονικη" εξελιξη - αναπτυξη. ΑΝΤΙΘΕΤΑ μου αρεσε και την βολευτηκα. Τελειως συναισθηματικο ηταν το θεμα μου - βλεποντας ολη αυτη την συρρικνωση του καταστηματος.
Πιστευω το χειροτερο ειναι σε περιοχες εκτος μεγαλουπολεων ή μικρα νησακια όπου καταργηθηκαν τελειως τα φυσικα καταστηματα ή ακομη χειροτερα τα ΑΤΜς, γιατι ακομη χρειαζεται ο κοσμος καποιες υπηρεσιες και επισης μετρητα, που δεν ειναι "παρανομα" υπαρχουν καποιες συναλλαγες, που δεν γινονται με καρτες ή τελειως ηλεκτρονικα! Για να μην αναφερθω στους μη εξοικειωμενους υπεργηρους ή τους ταριφες που δεν εβαλαν ακομη POS
:whistle:

badweed
09-10-22, 16:00
υπαρχει καποιος τροπος να θεσω μεσω συμπλεγματος πιστωτικης καρτας και e-banking , αν θελω εγω , καποιες , και ατοκες αμα λαχει , δοσεις , για καποια αγορα που ο πωλητης δεν εχει δυνατοτητα πληρωμης με τετοιον τροπο ;


στην αλφα μπανκ περιοριζομαι σαν συνδρομητης χρεων , αλλα και γενικοτερα να ηξερα , δεν θα με πειραζε .

jap
09-10-22, 16:06
Η Πειραιώς διαφημίζει κάτι τέτοιο (https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/campaigns/metatropi-sunallagis-se-doseis-me-pistotiki-karta), δες αν σε βολεύει.

badweed
09-10-22, 16:26
Η Πειραιώς διαφημίζει κάτι τέτοιο (https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/campaigns/metatropi-sunallagis-se-doseis-me-pistotiki-karta), δες αν σε βολεύει.
αχα ! ευχαριστω
δεν περιμενα οτι θα το εχει καποιος

marcus1
13-10-22, 09:44
Σας έχει τύχει η εθνική τράπεζα να κολλάει στο άχρηστο ΟΤΡ authentication συναλλαγής? Δηλαδή να κάνετε αποδοχή συναλλαγής από την εφαρμογή του κινητού αλλά η αγορά να μένει κολλημένη στο "εγκρίνετε την συναλλαγή με έναν από τους τρεις τρόπους" με μοναδική επιλογή exit και faq.

Μου το κάνει τόσο συχνά στο κινητό, και τόσο σπαστικά, που έχω παρατήσει την εθνική για online αγορές και χρησιμοποιώ την eurobank. Σε λογαριασμό cosmote δεν περνάει η συναλλαγή από εθνική σχεδόν ποτέ.

KostakisK
13-10-22, 18:58
Σας έχει τύχει η εθνική τράπεζα να κολλάει στο άχρηστο ΟΤΡ authentication συναλλαγής? Δηλαδή να κάνετε αποδοχή συναλλαγής από την εφαρμογή του κινητού αλλά η αγορά να μένει κολλημένη στο "εγκρίνετε την συναλλαγή με έναν από τους τρεις τρόπους" με μοναδική επιλογή exit και faq.

Μου το κάνει τόσο συχνά στο κινητό, και τόσο σπαστικά, που έχω παρατήσει την εθνική για online αγορές και χρησιμοποιώ την eurobank. Σε λογαριασμό cosmote δεν περνάει η συναλλαγή από εθνική σχεδόν ποτέ.

Ουυ εγώ θα σου πω με samsung galaxy a32. Και των 3 τραπεζών λειτουργούν τα push notifications και οι εγκρίσεις, μόνο η ΕΤΕ έχει θέμα

thourios
13-10-22, 19:23
Εμένα μου έχει ζητήσει κωδικό από μηχανάκι τον οποίο έδωσα και προχώρησε η συναλλαγή. Ακόμα λειτουργούσε. Αυτό είχε συμβεί πέρσι

makfil
13-10-22, 20:05
Τους τελευταίους μήνες παρατηρώ ότι το Push Notification που στέλνει η Alpha Bank δεν έρχεται ποτέ, και πρέπει να περιμένω να περάσει το 1' για να επιλέξω την αποστολή κωδικού για να μπω στο προφίλ μου.
Υπάρχει τρόπος να καταργηθεί το 1ο:

YAziDis
13-10-22, 20:20
Κάποιο θέμα έχεις εσυ. Κάνε install uninstall, κλείσε ξανά άνοιξε το push, μπα και ξεκολλήσει.

sdikr
13-10-22, 20:21
Τους τελευταίους μήνες παρατηρώ ότι το Push Notification που στέλνει η Alpha Bank δεν έρχεται ποτέ, και πρέπει να περιμένω να περάσει το 1' για να επιλέξω την αποστολή κωδικού για να μπω στο προφίλ μου.
Υπάρχει τρόπος να καταργηθεί το 1ο:

Μήπως το έχεις μπλοκάρει;

Gentoo
13-10-22, 21:17
Τους τελευταίους μήνες παρατηρώ ότι το Push Notification που στέλνει η Alpha Bank δεν έρχεται ποτέ, και πρέπει να περιμένω να περάσει το 1' για να επιλέξω την αποστολή κωδικού για να μπω στο προφίλ μου.
Υπάρχει τρόπος να καταργηθεί το 1ο:

Μια απ'τα ίδια και εγώ. Δεν λαμβάνω PUSH.

Ερώτηση: Είσαι rooted? Γιατί εγώ είμαι και ίσως να σχετίζεται.

atrias
13-10-22, 21:28
εγώ σε ios δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα με τα push notifications της alpha

BlueChris
13-10-22, 21:43
Μια απ'τα ίδια και εγώ. Δεν λαμβάνω PUSH.

Ερώτηση: Είσαι rooted? Γιατί εγώ είμαι και ίσως να σχετίζεται.

Εγώ είμαι rooted και μου στέλνει μόνο αν από το payzy περιέργως μόλις φορτώνω λεφτά... Μου έχει κάνει κάνα 2 φορές push από αλλού αλλά συνήθως με sms περπατάει.

makfil
13-10-22, 22:32
Ερώτηση: Είσαι rooted? Γιατί εγώ είμαι και ίσως να σχετίζεται.

Οχι, δεν είναι.

- - - Updated - - -


Μήπως το έχεις μπλοκάρει;

'Οχι είναι ενεργό

@ ADSLgr.com All rights reserved.