PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 [205] 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

slalom
04-12-22, 23:03
Γιατί είναι λογικό; Ενώ δίνει πόντους με το play δεν εξαργυρώνει.
Κάποια στιγμή θα γίνει. Όπως και με τα ΑΤΜ κάποια διαβάζουν το κινητό NFC και κάποια όχι
Γιατι ειναι σα να πληρωνεις με PP και να ζητας εξαργυρωση

therock003
05-12-22, 11:30
Pp τι εννοεις

psolord
05-12-22, 12:20
Το πιπι του παιδί μου. Το πουλί του δηλαδή!

Πληρώνει σε είδος!

:p

thourios
05-12-22, 12:58
Pp τι εννοεις

Μάλλον Pay Pal εννοεί ο φίλος.

euri
05-12-22, 17:50
Μάλλον Pay Pal εννοεί ο φίλος.

Κι ο psolord το ίδιο είπε, με άλλα λόγια, δηλαδή ΠέηΠαλ.

Chingachgook
06-12-22, 11:33
xaxaxaxa :rofl:

therock003
06-12-22, 11:47
Και κατι ακομα. Το οτι η Google κραταει αρχεια στο τι πληρωνεις δεν ειναι ανησυχητικο? Οσο πληρωνεις με καρτα το αρχειο μενει στην τραπεζα, τωρα πληρωνεις με το κινητο και σου ρχεται μειλ και καταγραφει και εγγραφη στο wallet οτι πχ πληρωσες 10 ευρω στο βενζιναδικο..

BlueChris
06-12-22, 11:49
Και κατι ακομα. Το οτι η Google κραταει αρχεια στο τι πληρωνεις δεν ειναι ανησυχητικο? Οσο πληρωνεις με καρτα το αρχειο μενει στην τραπεζα, τωρα πληρωνεις με το κινητο και σου ρχεται μειλ και καταγραφει και εγγραφη στο wallet οτι πχ πληρωσες 10 ευρω στο βενζιναδικο..

Εγώ το βρίσκω καταπληκτικό. Έχω στο wallet 7 κάρτες (με revolut μαζί, giftcards υπερωριών στη δουλειά κλπ) οπότε σε ένα μέρος και με full καταγραφή έχω ΟΛΕΣ μα όλες τις κινήσεις μου και τα έξοδά μου. Αλλιώς αν θέλω να δω πχ τι χάλασα αναλυτικά 1 μήνα και που, πρέπει να μπαίνω στον καθένα ξεχωριστά κλπ κλπ.

Ζω ένα θαύμα που λένε.

user2163
06-12-22, 12:14
Και κατι ακομα. Το οτι η Google κραταει αρχεια στο τι πληρωνεις δεν ειναι ανησυχητικο? Οσο πληρωνεις με καρτα το αρχειο μενει στην τραπεζα, τωρα πληρωνεις με το κινητο και σου ρχεται μειλ και καταγραφει και εγγραφη στο wallet οτι πχ πληρωσες 10 ευρω στο βενζιναδικο..

Το καλό με τη google είναι ότι λόγο του τεράστιου μεγέθους της είναι αναγκασμένη να έχει πολύ αυστηρό privacy policy και να τηρείται (πολύ συμαντικό) σε αντίθεση με τις τράπεζες.
Πως ξέρεις ότι οι τράπεζες δεν πουλάνε τις πληροφορίες σου και τις θεωρείς πιο ασφαλείς;
Εγώ προτιμώ να δίνω πληροφορίες στη Google παρά στις τράπεζες, τουλάχιστον η Google σου λέει σε πουλάω, οι τράπεζες δεν στο λένε.

https://policies.google.com/privacy
https://payments.google.com/payments/apis-secure/u/0/get_legal_document?ldt=privacynotice

"The information that we collect, including information obtained from third parties, is shared with our affiliates, meaning other companies owned and controlled by Google LLC. Our affiliates, which can be financial and non-financial entities, will use such information for their everyday business purposes."

BlueChris
06-12-22, 12:20
Το καλό με τη google είναι ότι λόγο του τεράστιου μεγέθους της είναι αναγκασμένη να έχει πολύ αυστηρό privacy policy και να τηρείται (πολύ συμαντικό) σε αντίθεση με τις τράπεζες.
Πως ξέρεις ότι οι τράπεζες δεν πουλάνε τις πληροφορίες σου και τις θεωρείς πιο ασφαλείς;
Εγώ προτιμώ να δίνω πληροφορίες στη Google παρά στις τράπεζες, τουλάχιστον η Google σου λέει σε πουλάω, οι τράπεζες δεν στο λένε.

https://policies.google.com/privacy
https://payments.google.com/payments/apis-secure/u/0/get_legal_document?ldt=privacynotice

"The information that we collect, including information obtained from third parties, is shared with our affiliates, meaning other companies owned and controlled by Google LLC. Our affiliates, which can be financial and non-financial entities, will use such information for their everyday business purposes."

Εγώ προσωπικά έχω δεχτεί ότι ένας θα ξέρει τα πάντα για μένα. Λόγο κινητού Android, αυτή είναι η google. Δεν μπορώ να το αποφύγω ότι και να κάνω. Aν είχα iPhone θα ήταν η Apple.
Πολύ απλά το λέω, όποιος πιστεύει πως έχοντας στα χέρια του ένα κινητό Smart που έχει μόνιμη σύνδεση στο ίντερνετ, πως μπορεί να κρυφτεί σε οτιδήποτε, θα πω γελιέται οικτρά. Θα μου πείτε μα εδώ μιλάμε για τραπεζικές συναλλαγές, θα πω πως δεν έχει νόημα γιατί δεν ξέρουμε τι κάνουν οι τράπεζες με τα δεδομένα μας πρώτον ή δεν ξέρουμε τι κάνει η Microsoft όταν μπαίνουμε στην τράπεζα από τον υπολογιστή κοκ.
Ή το δέχεσαι αυτό ή πάρε ένα Νοκια με κουμπάκια, επίσης ξέχνα κάρτες κλπ και να στήνεσαι στις ουρές για μετρητά όποτε θες λεφτά και τέλος.

Γίνε Amish ένα πράγμα. Δεν είναι κακό, είναι άποψη :)

Gentoo
06-12-22, 12:21
Το καλό με τη google είναι ότι λόγο του τεράστιου μεγέθους της είναι αναγκασμένη να έχει πολύ αυστηρό privacy policy και να τηρείται (πολύ συμαντικό) σε αντίθεση με τις τράπεζες.
Πως ξέρεις ότι οι τράπεζες δεν πουλάνε τις πληροφορίες σου και τις θεωρείς πιο ασφαλείς;
Εγώ προτιμώ να δίνω πληροφορίες στη Google παρά στις τράπεζες, τουλάχιστον η Google σου λέει σε πουλάω, οι τράπεζες δεν στο λένε.

https://policies.google.com/privacy
https://payments.google.com/payments/apis-secure/u/0/get_legal_document?ldt=privacynotice

"The information that we collect, including information obtained from third parties, is shared with our affiliates, meaning other companies owned and controlled by Google LLC. Our affiliates, which can be financial and non-financial entities, will use such information for their everyday business purposes."

Δίνει εξάλλου και επιλογή αν θέλεις να συλλέγει δεδομένα των αγορών που κάνεις. Αυτό για το μπροστά μέρος.
Από πίσω κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να κάνει. Στη χειρότερη, ένα προστιματάκι από Ε.Ε. και όλα καλά...

lewton
06-12-22, 12:24
Το καλό με τη google είναι ότι λόγο του τεράστιου μεγέθους της είναι αναγκασμένη να έχει πολύ αυστηρό privacy policy και να τηρείται (πολύ συμαντικό) σε αντίθεση με τις τράπεζες.
Πως ξέρεις ότι οι τράπεζες δεν πουλάνε τις πληροφορίες σου και τις θεωρείς πιο ασφαλείς;
Εγώ προτιμώ να δίνω πληροφορίες στη Google παρά στις τράπεζες, τουλάχιστον η Google σου λέει σε πουλάω, οι τράπεζες δεν στο λένε.

https://policies.google.com/privacy
https://payments.google.com/payments/apis-secure/u/0/get_legal_document?ldt=privacynotice

"The information that we collect, including information obtained from third parties, is shared with our affiliates, meaning other companies owned and controlled by Google LLC. Our affiliates, which can be financial and non-financial entities, will use such information for their everyday business purposes."

Τα ίδια χοντρικά ισχύουν και στις δύο περιπτώσεις.

1. Και η Google και οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να διατηρήσουν όλα τα στοιχεία για τις πληρωμές σου για ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα που ορίζει ο νόμος. Σε βαθμό που μπορεί εσύ να κλείσεις το λογαριασμό σου στο Google και να ζητήσεις να διαγραφούν όλα τα προσωπικά δεδομένα σου, αλλά τα στοιχεία για τις πληρωμές που έκανες θα διατηρηθούν, και αυτό είναι νόμιμο (υποχρέωσή τους από το νόμο).
Από το διάστημα αυτό και μετά καλό θα ήταν να τα διαγράφουν αλλά δε νομίζω να το κάνουν.

2. Ούτε η Google ούτε οι τράπεζες έχουν το δικαίωμα να πουλήσουν τα στοιχεία των πληρωμών σου.

badweed
07-12-22, 10:03
εντυπωση μου προκαλεσε οτι μπορεσα να ολοκληρωσω μια διαδικασια πληρωμης με καρτα visa , χωρις τον cvv κωδικο
απλως δεν τον συμπληρωσα και μεταφερθηκα στο επομενο βημα που ηταν κωδικος σε sms και ενας τριψηφιος κωδικος ηλεκτρονικων πληρωμων

therock003
08-12-22, 19:17
Αν κανω μεταφορα σε λογαριασμο και βαλω να πληρωσω απο την πισωτικη (και ομως γινεται μεσα απο ebanking το χω τσεκαρει), θα πρεις τους ποντους? Ειναι σχεδον σιγουρο, μη πω και τελειως, πως οχι. Μου στειλαν μια προσφορα απο Κωτσοβολο για οικιακα ειδη, αλλα δινει μονο λογαριασμο καταθεσης για πληρωμη, γιατι ειναι μεσω email επικοινωνιας, δεν ειναι παραγγελια απο το site Και ειναι κριμα να χασω τοσους ποντους...

ariadgr
08-12-22, 19:35
Αν κανω μεταφορα σε λογαριασμο και βαλω να πληρωσω απο την πισωτικη (και ομως γινεται μεσα απο ebanking το χω τσεκαρει), θα πρεις τους ποντους? Ειναι σχεδον σιγουρο, μη πω και τελειως, πως οχι. Μου στειλαν μια προσφορα απο Κωτσοβολο για οικιακα ειδη, αλλα δινει μονο λογαριασμο καταθεσης για πληρωμη, γιατι ειναι μεσω email επικοινωνιας, δεν ειναι παραγγελια απο το site Και ειναι κριμα να χασω τοσους ποντους...

Πέρνα από κατ/μα να χρεώσεις την κάρτα.
Αυτό που σκεφτόσουν, πέραν του ότι δεν θα σου έδινε πόντους, θα χρέωνε την πιστωτική σαν να της κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ (άμεσος τόκος) κάτι που δεν το κάνουμε ποτέ με πιστωτική.

therock003
08-12-22, 20:10
Ε τωρα την πληρωσα με καταθεση για να τα στειλουν. Αφενος ειμαι επαρχια και δεν ειχα προσβαση σε καταστημα,αφετερου δεν ηθελα να δωσω τοιχεια καρτα μεσω τηλεφωνου..

Το ιδιο που λες ειναι αν κανεις και πληρωμη απο ebanking μεσω καρτας? ΠΧ θελω να πληρωσω ΕΦΚΑ (που και αυτο σχεδον σιγουρα δε θα φωσει ποντους, αλλα λεμε τωρα), επειδη δεν εχει εφαρμογη, οπως το ebill της Δεη και της κοσμοτε, εχει ομως στο ebanking της Alpha καρτελας που το πληρωνεις και στις επιλογες σου λεει τι να χρεωσει. Σου δινει επιλογη το λογαριασμο σου και τις καρτες που εχεις

Αν πχ βαλω πληρωμη εφκα και επιλεξω τη χρεωση πιστωτικης θα θεωρηθει και εκει σαν αναληψη?

ariadgr
08-12-22, 20:24
Οχι, δεν αναφερομαι σε πληρωμη οργανισμων.
Εκει δινουν και ευκολιες (πχ ατοκες δοσεις αν πληρωσεις το δημοσιο με πιστωτικη κλπ)
Εσυ ανεφερες επιλογη να χρεωσεις την καρτα και τα λεφτα να μπουν σε τραπεζικο λογ/μο οποιουδηποτε τριτου.

Και οι πληρωμές δημοσίου συνήθως εξαιρούνται από τις επιβραβεύσεις (πόντους κλπ)

thourios
02-01-23, 12:22
Alpha Bank
Μου ζητάει να ελέγξω κάποια στοιχεία και να τα διορθώσω αν χρειάζεται.
Πάω να επιβεβαιώσω το e-mail αυτό που είχα πάντα. Ήταν σε hotmail.
Εγκρίνω το push notification στο κινητό, συνεχίζω την διαδικασία όπου πάλι σε push βάζω και το pin του κινητού.
Μετά μου λέει βάλτε το pin που σας ήρθε στο e-mail το οποίο όμως δεν έρχεται ποτέ.
Οπότε και στο τέλος το e-mail δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί.
Σε άλλες συναλλαγές στο hotmail αυτό έρχονται ειδοποιήσεις Πχ αναλήψεις, μεταφορές, πληρωμές.

Μιλώ με το customer support. Ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Συμβαίνει εδώ και μέρες οπότε δεν είναι τυχαίο.
Αλλάζω το email σε gmail και η διαδικασία γίνεται κανονικά. Δηλαδή λειτουργεί και το καινούργιο email που δήλωσα. Έχω τσεκάρει εννοείται τα spam.
Τσεκάρω και στο outlook μήπως έχω μπλοκάρει κάποιο email της τράπεζας αλλά και εκεί δεν βλέπω κάτι.

Γνωστά γενικώς τα θέματα με τα email της Microsoft αλλά αυτό είχα χρόνια.

Updated
Βρέθηκε ο ένοχος. Είχε αποκλειστεί το e-mail
ebanking@alpha.gr στο Microsoft Office στην εφαρμογή outlook.
Οι άλλες συναλλαγές έρχονται από άλλα e-mail όπως
alerts@alpha.gr :oneup:

therock003
13-01-23, 12:55
Οταν μια χρεωστικη συνδεεται με πανω απο ενα λογαριασμο, πως οριζουμε απο ποιον θα γινονται οι κινησεις. ΠΧ στην Αλφα που εχω δε βλεπω καποια επιλογη στο ebanking. Ελπιζω να μη χρειαζεται καθε φορα να πηγαινεις τραπεζα για να το κανεις αυτο

ariadgr
13-01-23, 13:00
Οταν μια χρεωστικη συνδεεται με πανω απο ενα λογαριασμο, πως οριζουμε απο ποιον θα γινονται οι κινησεις. ΠΧ στην Αλφα που εχω δε βλεπω καποια επιλογη στο ebanking. Ελπιζω να μη χρειαζεται καθε φορα να πηγαινεις τραπεζα για να το κανεις αυτο

Οταν την εκδίδεις υπάρχει επιλογή ποιός θα είναι ο βασικός (πχ για αγορές από POS).
Δεν έχει σχεδιαστεί για να το αλλάζεις όλη την ώρα. Απλά φροντίζεις να έχεις μεταφέρει χρήματα σε εκείνο το λογ/μο (μεσω ebanking) πριν τη συναλλαγή.
Κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών.
Αν και νομίζω μέχρι τώρα θα έχεις καταλάβει ποιός είναι αυτός που έχει οριστεί.

sdikr
13-01-23, 13:07
Οταν μια χρεωστικη συνδεεται με πανω απο ενα λογαριασμο, πως οριζουμε απο ποιον θα γινονται οι κινησεις. ΠΧ στην Αλφα που εχω δε βλεπω καποια επιλογη στο ebanking. Ελπιζω να μη χρειαζεται καθε φορα να πηγαινεις τραπεζα για να το κανεις αυτο

Μέσα απο το webbanking (όχι απο app) πας στο λεπτομέρειες κάρτας

jkoukos
13-01-23, 13:12
Στην ΕΤΕ υπάρχει δυνατότητα ορισμού κύριου λογαριασμού χρεώσεων, μόνον στο eBanking και όχι στην εφαρμογή της.
Η ρύθμιση γίνεται στις επιλογές της χρεωστικής κάρτας, όπου επιλέγεις ποιος θα είναι ο κύριος και αλλάζει κατά το δοκούν όποτε θέλει ο χρήστης.

BlueChris
13-01-23, 15:15
Να κάνω μια ερώτηση? άκουσα πως θα βγάλουν οι τράπεζες μια τύπου ασφάλεια σε περίπτωση κομπίνας αν χάσεις λεφτά στην κάρτα σου από απατεώνες, οπότε ακούγεται καλό.
Άκουσα επίσης όμως πως αυτό θα ισχύει από τα 1000€ και πάνω οπότε κάνω την εξής σκέψη. Μήπως το κάνουν αυτό οι τράπεζες για να ξεσκαρτάρουν τα πάντα κάτω των 1000€? να μην παρέχουν καμία βοήθεια για κόστη κάτω από εκεί δηλαδή? Αυτή τη στιγμή μπορείς να αμφισβητήσεις οποιαδήποτε συναλλαγή οποιουδήποτε ποσού με κάρτα.. είτε είναι 1€ είτε 10000€.

Δεν ξέρω απλά σκέφτομαι φωναχτά.

user2163
13-01-23, 15:29
Οι αμφισβητήσεις με τις κάρτες ισχύουν και θα ισχύουν κανονικά, είναι από τα card schemes (visa, Mastercard) και όχι από τις τράπεζες, οι τράπεζες απλά διαβιβάζουν την αμφισβήτηση στο αντίστοιχο card network.

Έχει εδώ αναλύτικά πληροφορίες για το πως δουλεύει αν και από την πλευρά του merchant https://stripe.com/docs/disputes/how-disputes-work

Οι προστασίες αφορούν εμβάσματα οι αγορές με όλες τις κάρτες είναι πάντα εξασφαλισμένες(υπό όρους).

sdikr
13-01-23, 16:38
Να κάνω μια ερώτηση? άκουσα πως θα βγάλουν οι τράπεζες μια τύπου ασφάλεια σε περίπτωση κομπίνας αν χάσεις λεφτά στην κάρτα σου από απατεώνες, οπότε ακούγεται καλό.
Άκουσα επίσης όμως πως αυτό θα ισχύει από τα 1000€ και πάνω οπότε κάνω την εξής σκέψη. Μήπως το κάνουν αυτό οι τράπεζες για να ξεσκαρτάρουν τα πάντα κάτω των 1000€? να μην παρέχουν καμία βοήθεια για κόστη κάτω από εκεί δηλαδή? Αυτή τη στιγμή μπορείς να αμφισβητήσεις οποιαδήποτε συναλλαγή οποιουδήποτε ποσού με κάρτα.. είτε είναι 1€ είτε 10000€.

Δεν ξέρω απλά σκέφτομαι φωναχτά.

Που το διάβασες αυτό, ξεχάσανε να συμπεριλάβουν το εως 50 που είναι για αγορές με κάρτες



Η νέα διάταξη που αφορά στο άρθρο 22 του νομοσχεδίου με τίτλο "Ενσωμάτωση της Οδηγίας (ΕΕ) 2020/1828 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 25ης Νοεμβρίου 2020 σχετικά με τις αντιπροσωπευτικές αγωγές για την προστασία των συλλογικών συμφερόντων των καταναλωτών και για την κατάργηση της οδηγίας 2009/22/ΕΚ, ενίσχυση της προστασίας των καταναλωτών, ρυθμιστικό πλαίσιο για την παλαίωση οίνων και άλλες επείγουσες διατάξεις για την ενίσχυση της ανάπτυξης", προβλέπει ότι σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας τραπεζικής κάρτας και εφόσον πραγματοποιηθούν συναλλαγές μέχρι το μπλοκάρισμά της από την τράπεζα θα υπάρχει αποζημίωση για ζημιά άνω των 50 ευρώ. Δηλαδή εφόσον κλαπεί η κάρτα κάποιου καταναλωτή και με αυτήν πραγματοποιηθούν αγορές 300 ευρώ, πριν μπλοκαριστεί από την τράπεζα, η τράπεζα θα καλύπτει τα 250 ευρώ υπό την προϋπόθεση ότι θα έχει γίνει δήλωση απώλειας της κάρτας.


Πρόσεχε το αφορά τραπεζική κάρτα (χρεωστική δηλαδή) και όχι πιστωτική που ισχύει αυτό που λέει πιο πίσω ο user2163

goku
13-01-23, 16:41
Να κάνω μια ερώτηση? άκουσα πως θα βγάλουν οι τράπεζες μια τύπου ασφάλεια σε περίπτωση κομπίνας αν χάσεις λεφτά στην κάρτα σου από απατεώνες, οπότε ακούγεται καλό.
Άκουσα επίσης όμως πως αυτό θα ισχύει από τα 1000€ και πάνω οπότε κάνω την εξής σκέψη. Μήπως το κάνουν αυτό οι τράπεζες για να ξεσκαρτάρουν τα πάντα κάτω των 1000€? να μην παρέχουν καμία βοήθεια για κόστη κάτω από εκεί δηλαδή? Αυτή τη στιγμή μπορείς να αμφισβητήσεις οποιαδήποτε συναλλαγή οποιουδήποτε ποσού με κάρτα.. είτε είναι 1€ είτε 10000€.

Δεν ξέρω απλά σκέφτομαι φωναχτά.

Τις ακριβείς προϋποθέσεις της ασφάλειας δεν τις γνωρίζω. Αλλά αυτή η ασφάλεια είναι κάτι που την προωθούν τουλάχιστον εδώ και 2-3 χρόνια, ίσως και αρκετά παραπάνω. Να έχεις υπόψη ότι είναι προαιρετική, απλώς είναι ένα προϊόν που σου πουλάει μια ιδιωτική επιχείρηση. Το τονίζω γιατί οι υπάλληλοι ενδεχομένως να παίρνουν προμήθειες από τις πωλήσεις και προκειμένου να βγάλουν τις προμήθειες θα σου πουν οτιδήποτε για σου πουλήσουν. Σε μένα προσωπικά μου είχαν πει ότι θα μου κλειδώσουν τον λογαριασμό και ότι θα μου πάρει τα χρήματα η τράπεζα. Γενικώς δεν μπορείς να φανταστείς τι μπαρούφες θα σου πουν, αρκετές από τις οποίες μπαρούφες θα είναι σίγουρα και κάποια ψέματα, αλλά πάντως να ξέρεις ότι σε κάθε περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να την πάρεις. Παρόλα αυτά αν θέλεις με δική σου πρωτοβουλία να πάρεις κάποια ασφάλεια, ίσως να το σκεφτείς λίγο καλά πριν το κάνεις, καθώς και να σκεφτείς αν όντως την χρειάζεσαι.

sdikr
13-01-23, 16:42
Τις ακριβείς προϋποθέσεις της ασφάλειας δεν τις γνωρίζω. Αλλά αυτή η ασφάλεια είναι κάτι που την προωθούν τουλάχιστον εδώ και 2-3 χρόνια, ίσως και αρκετά παραπάνω. Να έχεις υπόψη ότι είναι προαιρετική, απλώς είναι ένα προϊόν που σου πουλάει μια ιδιωτική επιχείρηση. Το τονίζω γιατί οι υπάλληλοι ενδεχομένως να παίρνουν προμήθειες από τις πωλήσεις και προκειμένου να βγάλουν τις προμήθειες θα σου πουν οτιδήποτε για σου πουλήσουν. Σε μένα προσωπικά μου είχαν πει ότι θα μου κλειδώσουν τον λογαριασμό και ότι θα μου πάρει τα χρήματα η τράπεζα. Γενικώς δεν μπορείς να φανταστείς τι μπαρούφες θα σου πουν, αρκετές από τις οποίες μπαρούφες θα είναι σίγουρα και κάποια ψέματα, αλλά πάντως να ξέρεις ότι σε κάθε περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να την πάρεις. Παρόλα αυτά αν θέλεις με δική σου πρωτοβουλία να πάρεις κάποια ασφάλεια, ίσως να το σκεφτείς λίγο καλά πριν το κάνεις, καθώς και να σκεφτείς αν όντως την χρειάζεσαι.


Ρίξε μια ματιά, δεν αφορά κάποιο πρόγραμμα ασφάλισης

https://www.skai.gr/news/finance/sxedio-nomou-gia-tis-trapezikes-apozimioseis-ti-provlepei-gia-tis-kartes

goku
13-01-23, 17:06
Ρίξε μια ματιά, δεν αφορά κάποιο πρόγραμμα ασφάλισης

https://www.skai.gr/news/finance/sxedio-nomou-gia-tis-trapezikes-apozimioseis-ti-provlepei-gia-tis-kartes

Δηλαδή οι τράπεζες θα είναι υποχρεωμένες να παρέχουν κάποιου είδους ασφάλειας ακόμη και αν οι χρήστες δεν έχουν αγοράσει κάποιο εμπορικό προϊόν ασφάλισης;

sdikr
13-01-23, 17:21
Δηλαδή οι τράπεζες θα είναι υποχρεωμένες να παρέχουν κάποιου είδους ασφάλειας ακόμη και αν οι χρήστες δεν έχουν αγοράσει κάποιο εμπορικό προϊόν ασφάλισης;

Έτσι φαίνεται, προϋπόθεση για την κάρτα (χρεωστική) είναι να δηλώσεις απώλεια

MyISLM
13-01-23, 18:00
Πως βελτιώνει το καθεστώς προστασίας το σχεδιο νόμου; Τελευταία φορά που χαθηκε καρτα μου σε δημοσιο χώρο και χρησιμοποιήθηκε σε συναλλαγές χωρίς άδεια, έπρεπε να καταθέσω κατ'αγνώστου στο ΑΤ ζητώντας ποινική δίωξη και μετά να καταθέσω αντίγραφο της αναφοράς στην τρέπεζα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία αμφισβήτησης.

Καλές οι προστασίες απο ηλεκτρονικό ψάρεμα, αλλά μήπως τα μέλη της ΕΕΤ (http://hba.gr) να λάμβαναν πιο σοβαρά τεχνικά μέτρα ώστε απάτες τύπου sim swapping να μη συνέβαιναν απο την αρχή - Αφαιρεση του παράγοντα κινητού τελείως;; . Πχ ρύθμιση απο το χρήστη TOTP ή FIDO συσκευής.

Αλλα βεβαια αντί να ζητήσω καλύτερες δικλίδες ασφαλείας απο την αρχή ώστε να περιορίζονται απάτες που δεν βασιζονται στο ψαρεμα του χρήστη νομοθετούμε με ευχολόγια:


Οι ρυθμίσεις εκτιμάται ότι θα οδηγήσουν τις τράπεζες σε αύξηση των ασφαλιστικών δικλίδων για την αποτροπή τέτοιων φαινομένων.

BlueChris
13-01-23, 18:53
Στο real το άκουσα χτες όπως γύριζα από τη δουλειά χωρίς να πουν για κάποια τράπεζα συγκεκριμένη αλλά θα είναι νόμος.
Είπαν από 1000€ και πάνω πάντως και δεν το βρίσκω πουθενά στο ίντερνετ.

sdikr
13-01-23, 18:55
Στο real το άκουσα χτες όπως γύριζα από τη δουλειά χωρίς να πουν για κάποια τράπεζα συγκεκριμένη αλλά θα είναι νόμος.
Είπαν από 1000€ και πάνω πάντως και δεν το βρίσκω πουθενά στο ίντερνετ.

Στην προηγούμενη σελίδα το έχω ανεβάσει με λινκ

BlueChris
13-01-23, 18:59
Στην προηγούμενη σελίδα το έχω ανεβάσει με λινκ

Σορρυ, ενώ το διάβασα, το μυαλό μου κόλλησε στο 250€, είχα δύσκολη μέρα.

sdikr
13-01-23, 19:01
Σορρυ, ενώ το διάβασα, το μυαλό μου κόλλησε στο 250€, είχα δύσκολη μέρα.

Δεν ακούω τίποτα, αυρίο με τον κηδεμόνα σου :p

Καλη ξεκούραση, ελπίζω το ΣΚ να είναι χαλαρό

BlueChris
13-01-23, 19:03
Δεν ακούω τίποτα, αυρίο με τον κηδεμόνα σου :p

Καλη ξεκούραση, ελπίζω το ΣΚ να είναι χαλαρό


Thx, πάντως κεμπάπ δεν έχει αύριο, ούτε Docuento, κουράστηκα :)

meletis
13-01-23, 21:44
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος θέμα με τη εφαρμογή της ΕΤΕ σε κινητό τηλέφωνο android 12 μετα τις 2 ενημερώσεις που είχαν στο playstore ;
Εννοείται ότι έχει εκ νέου ξανά εγκατάσταση της

sdikr
13-01-23, 21:46
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος θέμα με τη εφαρμογή της ΕΤΕ σε κινητό τηλέφωνο android 12 μετα τις 2 ενημερώσεις που είχαν στο playstore ;
Εννοείται ότι έχει εκ νέου ξανά εγκατάσταση της

Οχι δουλεύει κανονικά, τι πρόβλημα έχεις ;

BlueChris
13-01-23, 21:48
Οχι δουλεύει κανονικά, τι πρόβλημα έχεις ;

Τώρα μπήκα και εγώ στου μπαμπά όλα οκ.

meletis
13-01-23, 22:39
Οχι δουλεύει κανονικά, τι πρόβλημα έχεις ;
Επικοινώνησα και με τη τράπεζα μήπως έχει θέμα ο λογ/σμος μου .
Ενώ ανοίγει η εφαρμογή κολλάει ξαφνικά όλη η συσκευή και δε με αφήνει να βάλω τα στοιχεία πρόσβασης .
Μου το κάνει μετά τις 2 τελευταίες ενημερώσεις που είχαν βγάλει .
Η συσκευή είναι xiaomi redmi 9t με android 12 με όλες τις ενημερώσεις .

sdikr
13-01-23, 22:50
Επικοινώνησα και με τη τράπεζα μήπως έχει θέμα ο λογ/σμος μου .
Ενώ ανοίγει η εφαρμογή κολλάει ξαφνικά όλη η συσκευή και δε με αφήνει να βάλω τα στοιχεία πρόσβασης .
Μου το κάνει μετά τις 2 τελευταίες ενημερώσεις που είχαν βγάλει .
Η συσκευή είναι xiaomi redmi 9t με android 12 με όλες τις ενημερώσεις .

υποθέτω έχεις δοκιμάσει τα κλασικά clear cache/clear data

Και εγώ με Miui 13 android 12 είμαι, δεν έχω παρατηρήσει κάτι

meletis
13-01-23, 23:15
υποθέτω έχεις δοκιμάσει τα κλασικά clear cache/clear data

Και εγώ με Miui 13 android 12 είμαι, δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Ναι έχουν γίνει ήδη .

therock003
14-01-23, 12:02
Οταν την εκδίδεις υπάρχει επιλογή ποιός θα είναι ο βασικός (πχ για αγορές από POS).
Δεν έχει σχεδιαστεί για να το αλλάζεις όλη την ώρα. Απλά φροντίζεις να έχεις μεταφέρει χρήματα σε εκείνο το λογ/μο (μεσω ebanking) πριν τη συναλλαγή.
Κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών.
Αν και νομίζω μέχρι τώρα θα έχεις καταλάβει ποιός είναι αυτός που έχει οριστεί.


Μέσα απο το webbanking (όχι απο app) πας στο λεπτομέρειες κάρτας

Ναι ρε παιδια αλοιμονο ξερω ποιος ειναι ο λογαριασμος. Να τον αλλαζω θελω. Γιατι ειναι παραλογο? Fintech Εταιρειες για πλακα στο παρεχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Απλα επειδη τωρα εχω φτιαξει λογαριασμο Payzy Που δινει καλο caschback και πληρωνω απο κει και τον φορτιζω απο την αλφα.

Στην αλφα εχω ενα λογαριασμο κυριο που κανω αγορες και εναν δευτερο για πληρωμες λογαριασμων. Απλα θελω να μπορω να τον φορτισω απευθειας απο τον δευτερο χωρις να πρεπει να μεταφερω λεφτα απο την αλαφα μεταξυ λογαριασμων και μετα να τον φορτισω και να κανω διπλο κινησεις...

sdikr
14-01-23, 13:37
Ναι ρε παιδια αλοιμονο ξερω ποιος ειναι ο λογαριασμος. Να τον αλλαζω θελω. Γιατι ειναι παραλογο? Fintech Εταιρειες για πλακα στο παρεχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Απλα επειδη τωρα εχω φτιαξει λογαριασμο Payzy Που δινει καλο caschback και πληρωνω απο κει και τον φορτιζω απο την αλφα.

Στην αλφα εχω ενα λογαριασμο κυριο που κανω αγορες και εναν δευτερο για πληρωμες λογαριασμων. Απλα θελω να μπορω να τον φορτισω απευθειας απο τον δευτερο χωρις να πρεπει να μεταφερω λεφτα απο την αλαφα μεταξυ λογαριασμων και μετα να τον φορτισω και να κανω διπλο κινησεις...

Και σου έγραψα

Μέσα απο το webbanking (όχι απο app) πας στο λεπτομέρειες κάρτας, εκεί θα βρεις τα σχετικά για να προσθέσεις και να αλλάξεις λογαριασμό

stamka
14-01-23, 15:06
Ναι ρε παιδια αλοιμονο ξερω ποιος ειναι ο λογαριασμος. Να τον αλλαζω θελω. Γιατι ειναι παραλογο? Fintech Εταιρειες για πλακα στο παρεχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Απλα επειδη τωρα εχω φτιαξει λογαριασμο Payzy Που δινει καλο caschback και πληρωνω απο κει και τον φορτιζω απο την αλφα.

Στην αλφα εχω ενα λογαριασμο κυριο που κανω αγορες και εναν δευτερο για πληρωμες λογαριασμων. Απλα θελω να μπορω να τον φορτισω απευθειας απο τον δευτερο χωρις να πρεπει να μεταφερω λεφτα απο την αλαφα μεταξυ λογαριασμων και μετα να τον φορτισω και να κανω διπλο κινησεις...

εμενα στην Εθνικη που εχω τετοια χρεωστικη καθε φορα που παω σουπερ μαρκετ η στο ΑΤΜ με ρωταει απο ποιο λογαριασμο θελω (πρωτείον η δευτερεύον)

ariadgr
14-01-23, 15:27
εμενα στην Εθνικη που εχω τετοια χρεωστικη καθε φορα που παω σουπερ μαρκετ η στο ΑΤΜ με ρωταει απο ποιο λογαριασμο θελω (πρωτείον η δευτερεύον)

Για την ακρίβεια με κάρτα Εθνικής η ερώτηση είναι "τρεχούμενος" ή "ταμιευτήριο". Και γίνεται ακόμα και αν δεν έχεις τρεχούμενο λογαριασμό, παρά μόνο ταμιευτήριο (σε σημείο που έχω σκεφτεί να πω "τρεχούμενος" να δω τι θα γίνει).
Δεν νομίζω ότι είναι ποτέ "1ος ή 2ος"
Και επίσης αυτό δεν είναι εγγυημένο ότι θα σε ρωτήσει (ανάλογα με το POS).

sdikr
14-01-23, 15:56
Για την ακρίβεια με κάρτα Εθνικής η ερώτηση είναι "τρεχούμενος" ή "ταμιευτήριο". Και γίνεται ακόμα και αν δεν έχεις τρεχούμενο λογαριασμό, παρά μόνο ταμιευτήριο (σε σημείο που έχω σκεφτεί να πω "τρεχούμενος" να δω τι θα γίνει).
Δεν νομίζω ότι είναι ποτέ "1ος ή 2ος"
Και επίσης αυτό δεν είναι εγγυημένο ότι θα σε ρωτήσει (ανάλογα με το POS).

Και είναι μόνο με Pos Που κάνει εκκαθάριση σε nbg, όχι Online

stamka
14-01-23, 21:20
σωστα η ερωτηση ειναι τρεχούμενος" ή "ταμιευτήριο"
το ανεφερα γιατι ρωτησε αν καθε φορα σε ρωταει

- - - Updated - - -


Και είναι μόνο με Pos Που κάνει εκκαθάριση σε nbg, όχι Online

το ΑΤΜ δεν ειναι online που με ρωταει καθε φορα?

σημερα πχ με ρωτησε σε super market, βενζιναδικο, ΑΤΜ

sdikr
14-01-23, 21:29
σωστα η ερωτηση ειναι τρεχούμενος" ή "ταμιευτήριο"
το ανεφερα γιατι ρωτησε αν καθε φορα σε ρωταει

- - - Updated - - -



το ΑΤΜ δεν ειναι online που με ρωταει καθε φορα?

σημερα πχ με ρωτησε σε super market, βενζιναδικο, ΑΤΜ

online αγορές, στο super/βενζιναδικο/ γίνεται γιατί γίνεται εκκαθάριση σε Pos εθνικής ή Καλύτερα μέσω εθνικής, στον ΑΤΜ σε Ελλάδα, γιατί γίνεται μέσω ΔΙΑΣ

therock003
14-01-23, 21:53
Οταν την εκδίδεις υπάρχει επιλογή ποιός θα είναι ο βασικός (πχ για αγορές από POS).
Δεν έχει σχεδιαστεί για να το αλλάζεις όλη την ώρα. Απλά φροντίζεις να έχεις μεταφέρει χρήματα σε εκείνο το λογ/μο (μεσω ebanking) πριν τη συναλλαγή.
Κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών.
Αν και νομίζω μέχρι τώρα θα έχεις καταλάβει ποιός είναι αυτός που έχει οριστεί.


Μέσα απο το webbanking (όχι απο app) πας στο λεπτομέρειες κάρτας


Και σου έγραψα

Μέσα απο το webbanking (όχι απο app) πας στο λεπτομέρειες κάρτας, εκεί θα βρεις τα σχετικά για να προσθέσεις και να αλλάξεις λογαριασμό

Οκ περιεργο, επειδη απο ebanking Μπαινω, απο το site, και δεν μου δινει επιλογες αλλαγης, απλα μου δειχνει ποιος ειναι ο συνδεδεμενος λογαριασμος...

sdikr
14-01-23, 21:56
Οκ περιεργο, επειδη απο ebanking Μπαινω, απο το site, και δεν μου δινει επιλογες αλλαγης, απλα μου δειχνει ποιος ειναι ο συνδεδεμενος λογαριασμος...


Μπορείς να προσθέσεις, μπορείς να επιλέξεις ποιος θα είναι ο κύριος

244905

@ ADSLgr.com All rights reserved.