PDA

Επιστροφή στο Forum : e-banking



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 [210] 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232

-21grams
24-03-23, 17:41
Καλώ νωρίτερα το phone banking της Eurobank με αφορμή έναν αντιλογισμό (διπλή χρέωση λόγω glitch κατά την πληρωμή συνδρομής COSMOTE TV).
Στο chat της COSMOTE μου είχαν πει αόριστα πως θα το διευθετήσουν «το συντομότερο δυνατόν», πέρασαν 3 μέρες από την επικοινωνία χωρίς να επιστραφεί το ποσό και σκέφτηκα να απευθυνθώ και στην τράπεζα.
Επειδή όμως είχα ξεχάσει το Phone Banking PIN, ο υπάλληλος ήταν υποχρεωμένος να κάνει ταυτοποίηση ΟΛΩΝ των στοιχείων, δηλ. Ονοματεπώνυμου, ΑΔΤ, ΑΦΜ κ.λπ.

Κάποια στιγμή λοιπόν αναφέρει πως η ημερομηνία γέννησης που δήλωνα τηλεφωνικά δεν συμφωνούσε με αυτή της καρτέλας πελάτη.
Επαναλαμβάνω, η ημερομηνία γέννησης.
Όχι ο αριθμός δελτίου ταυτότητας ή ο ΑΦΜ που αρκετοί αδυνατούν να απομνημονεύσουν και μπορεί να υποπέσουν σε σφάλμα.

Όπως ήταν φυσικό, έπαθα σοκ!
Το ελέγχει και δεύτερη φορά για παν ενδεχόμενο, αλλά η απάντηση παραμένει ίδια:
«Η ημερομηνία γέννησης είναι λάθος».
Και πρέπει υποχρεωτικά να περάσω από κατάστημα (κατόπιν ραντεβού φυσικά) για να διορθωθεί.

Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως, λόγω έκδοσης νέας ταυτότητας (η προηγούμενη είχε λήξει με αποτέλεσμα η Revolut να παγώσει όλες σχεδόν τις συναλλαγές), είχα κάνει επικαιροποίηση στοιχείων στα τέλη του περασμένου Δεκεμβρίου.
Με το που ενημερώθηκε η ΑΑΔΕ, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να προσθέσω το νέο δελτίο στο gov.gr wallet και να ενημερώσω τις 2 τράπεζες στις οποίες διατηρώ λογαριασμούς.
Η διαδικασία KYC όπως γνωρίζετε, είναι ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ.
Ο πελάτης απλώς δικαιοδοτεί το πιστωτικό ίδρυμα να αντλήσει τα πλήρη στοιχεία (ήδη διασταυρωμένα και 100% έγκυρα) από τις κρατικές υπηρεσίες, δεν πληκτρολογεί αλφαριθμητικές παραστάσεις. Συνεπώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιθανότητα σφάλματος.
Θεωρώ λοιπόν αδιανόητο να παρουσιάζεται ανακολουθία σε κάποιο πεδίο, πολύ περισσότερο σε αυτό της ημερομηνίας γεννήσεως που παραμένει ίδια σε κάθε έγγραφο ταυτοποίησης, παλιό και νέο.
Ούτε η Ζωζώ Σαπουντζάκη δεν μπορεί να επέμβει και να την αλλάξει πλέον!

ΠΟΣΑ FACEPALM ΝΑ ΒΑΛΩ; 5 φτάνουν;
:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:

tsigarid
24-03-23, 17:58
Άκου παρόμοια ιστορία: Σε λογαριασμό ΔΕΗ έχουν το επώνυμο συγγενικού προσώπου λάθος εδώ και χρόνια. Οι συνεχείς προτροπές μου να το διορθώσουν δεν απέδωσαν, οπότε αποφάσισα να το κάνω μόνος μου. 10 (δέκα) λεπτά μετά είχα ήδη τελειώσει, ήταν τόσο απλό, απλά στέλνεις φωτοτυπία ταυτότητας και τη διόρθωση που πρέπει να κάνουν, και τέλος. Στον επόμενο λογαριασμό το επώνυμο ήταν διορθωμένο, αλλά το όνομα ήταν λάθος! Πολλά μπινελίκια και 10 λεπτά αργότερα είχα κάνει νέα αίτηση διόρθωσης, και τώρα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό για να δω τι νέο θα έχουν σκαρφιστεί. Ασφαλώς δεν ξέρω πόσο αυτοματοποιημένη ή όχι είναι η διαδικασία, θα έπρεπε να είναι, αλλά άντε βγάλε άκρη...

YAziDis
27-03-23, 15:17
Μήνυμα μέσα στο ebanking της Πειραιώς. Το νου σας αν επηρεάζεστε μη βρεθείτε προ εκπλήξεως


Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023 από τις 09:00 π.μ. έως τις 11:00 π.μ. ενδέχεται να μην είναι εφικτές οι ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτες.

Tο προαναφερθέν χρονικό διάστημα είναι ενδεικτικό και δύναται να διαφοροποιηθεί ως προς τη λήξη του.

tsigarid
27-03-23, 20:25
Πάνε καλά; Αυτές τις δουλειές τις κάνουν ώρες που ο κόσμος κοιμάται, όχι την ώρα που γίνονται οι περισσότερες συναλλαγές!

BlueChris
27-03-23, 20:51
Πάνε καλά; Αυτές τις δουλειές τις κάνουν ώρες που ο κόσμος κοιμάται, όχι την ώρα που γίνονται οι περισσότερες συναλλαγές!

Nαι σωστά, όλοι οι ΙΤ είμαστε οι γιοι του Δρακουμέλ.... :)

Gentoo
27-03-23, 21:12
Πάνε καλά; Αυτές τις δουλειές τις κάνουν ώρες που ο κόσμος κοιμάται, όχι την ώρα που γίνονται οι περισσότερες συναλλαγές!

eurobank has entered the chat!

gcf
28-03-23, 10:12
Nαι σωστά, όλοι οι ΙΤ είμαστε οι γιοι του Δρακουμέλ.... :)
Εγώ θυμάμαι που ξενύχταγα για αλλαγές σε μεγάλο e-shop που είχα όλη την υποστήριξη απάνω μου πριν χρόνια και είιχε στείλει μια από Γλυφάδα παράπονα γιατί δεν μπορούσε να παραγγείλει καλυντικά 3:40πμ

BlueChris
28-03-23, 10:15
Εγώ θυμάμαι που ξενύχταγα για αλλαγές σε μεγάλο e-shop πριν χρόνια και είιχε στείλει μια από Γλυφάδα παράπονα γιατί δεν μπορούσε να παραγγείλει καλυντικά 3:40πμ

Εγώ 11 και μετά τα κλείνω όλα για αναβάθμιση, backup κλπ..... πολλές φορές μένω μέχρι τις 3-4 το πρωί σε σοβαρά update συνδεδεμένος στη δουλειά και ξενυχτώντας σπίτι.. ε μετά αν αργήσω κάνα πρωί νομίζουν κάποιοι στη δουλειά πως γυρίζω στα μπαρ... αλλά ναι μου έχουν στείλει μνμ στις 12 το βράδυ Σαββάτου πως δεν μπορούν να συνδεθούν στο VM τους... οκ ...καμία τύχη...

KostakisK
28-03-23, 10:22
Εγώ 11 και μετά τα κλείνω όλα για αναβάθμιση, backup κλπ..... πολλές φορές μένω μέχρι τις 3-4 το πρωί σε σοβαρά update συνδεδεμένος στη δουλειά και ξενυχτώντας σπίτι.. ε μετά αν αργήσω κάνα πρωί νομίζουν κάποιοι στη δουλειά πως γυρίζω στα μπαρ... αλλά ναι μου έχουν στείλει μνμ στις 12 το βράδυ Σαββάτου πως δεν μπορούν να συνδεθούν στο VM τους... οκ ...καμία τύχη...

Καλημέρα. Ποιες 11 βρε άνθρωπε, η eurobank πρωτοτυπεί, τα κλείνει στις 22.30 το βράδυ και ούτε efood δεν παραγγέλνεις για μισή ώρα.

BlueChris
28-03-23, 10:45
Καλημέρα. Ποιες 11 βρε άνθρωπε, η eurobank πρωτοτυπεί, τα κλείνει στις 22.30 το βράδυ και ούτε efood δεν παραγγέλνεις για μισή ώρα.

:) ... αλλά αν κάνουν οι ΙΤ συγκέντρωση διαμαρτυρίας για το ξενύχτι και τις βάρβαρες ώρες εργασίας κλπ θα πάω πρώτος πρώτος με πανό :)...

Εννοείται πως στα βαριά κόλπα.. παίζουν Σάββατα και Κυριακές..

#MeIT!!!!!!

KostakisK
28-03-23, 10:48
Ωχ παναγίτσα μου...νηστικούς θα μας αφήσετε το βλέπω εγω

dimitri_ns
28-03-23, 10:48
:) ... αλλά αν κάνουν οι ΙΤ συγκέντρωση διαμαρτυρίας για το ξενύχτι και τις βάρβαρες ώρες εργασίας κλπ θα πάω πρώτος πρώτος με πανό :)...

Εννοείται πως στα βαριά κόλπα.. παίζουν Σάββατα και Κυριακές..

#MeIT!!!!!!

Μα πάρεις την οικογένεια και να πάτε κάπου Κίνα, Χαβάη, Νήσους του Πάσχα, Βλαδιβοστόκ, Αστραλία κλπ
Να εκμεταλευτείς την διαφορά ώρας.
Εγω θα στα προτείνω όλα ? :p

BlueChris
28-03-23, 10:54
Μα πάρεις την οικογένεια και να πάτε κάπου Κίνα, Χαβάη, Νήσους του Πάσχα, Βλαδιβοστόκ, Αστραλία κλπ
Να εκμεταλευτείς την διαφορά ώρας.
Εγω θα στα προτείνω όλα ? :p

Πωωω!!!! χωρίς πλάκα είναι καλή ιδέα... έχω οικογένεια Αυστραλία και Αμερική.... νομίζω Αυστραλία συμφέρει καλύτερα με βάση την ώρα.. το πρωί μου θα είναι νύχτα στην Ελλάδα...

dimitri_ns
28-03-23, 11:11
Πωωω!!!! χωρίς πλάκα είναι καλή ιδέα... έχω οικογένεια Αυστραλία και Αμερική.... νομίζω Αυστραλία συμφέρει καλύτερα με βάση την ώρα.. το πρωί μου θα είναι νύχτα στην Ελλάδα...

Δουλεύει και ανάποδα.
Είσαι ΙΤ στην Ελλάδα και αναλαμβάνεις Ρώσικες, Κινέζικες, Αυστραλιανές και Αμερικάνικες εταιρείες :p

ΥΓ
Στήν Αυστραλία έχει καρχαρίες ..

tsigarid
28-03-23, 19:45
Πάντα θα υπάρχει επίδραση στους πελάτες όταν κλείνεις μία υπηρεσία για συντήρηση, αναβάθμιση, οτιδήποτε. Απλά την κλείνεις για τον ελάχιστο δυνατό χρόνο και ώρες που η χρήση είναι στο ελάχιστο. Όλες οι εταιρείες/οργανισμοί που σέβονται τους πελάτες τους το κάνουν αυτό.

BlueChris
28-03-23, 19:57
Πάντα θα υπάρχει επίδραση στους πελάτες όταν κλείνεις μία υπηρεσία για συντήρηση, αναβάθμιση, οτιδήποτε. Απλά την κλείνεις για τον ελάχιστο δυνατό χρόνο και ώρες που η χρήση είναι στο ελάχιστο. Όλες οι εταιρείες/οργανισμοί που σέβονται τους πελάτες τους το κάνουν αυτό.

Εγώ αν υπάρχει ενημέρωση ποιο πριν δεν έχω κανένα πρόβλημα σε οτιδήποτε οποιαδήποτε ώρα γιατί απλά θα φροντίσω να κάνω τη δουλειά μου ποιο πριν.

YAziDis
28-03-23, 20:20
Εγώ αν υπάρχει ενημέρωση ποιο πριν δεν έχω κανένα πρόβλημα σε οτιδήποτε οποιαδήποτε ώρα γιατί απλά θα φροντίσω να κάνω τη δουλειά μου ποιο πριν.

Το θέμα όμως είναι πως και η ενημέρωση η συγκεκριμένη της πειραιώς υπήρχε στις ειδοποιήσεις όταν έμπαινες στη winbank. Αν δεν είχα μπει δε θα το είχα δει, θα έδινες μετά την κάρτα πουθενά και δε θα ήξερες γιατί δεν περνάει.

atrias
28-03-23, 22:31
Εγώ 11 και μετά τα κλείνω όλα για αναβάθμιση, backup κλπ..... πολλές φορές μένω μέχρι τις 3-4 το πρωί σε σοβαρά update συνδεδεμένος στη δουλειά και ξενυχτώντας σπίτι.. ε μετά αν αργήσω κάνα πρωί νομίζουν κάποιοι στη δουλειά πως γυρίζω στα μπαρ... αλλά ναι μου έχουν στείλει μνμ στις 12 το βράδυ Σαββάτου πως δεν μπορούν να συνδεθούν στο VM τους... οκ ...καμία τύχη...

να τους πεις να πληρώνουν για highly available setup που να δέχεται rolling updates!
γιατί με πορδές αυγά δεν βάφονται! :p

είναι η ίδια δουλειά η βραδυνή με την πρωινή (ίδιος εργοδότης δλδ εννοώ) ή ανεξάρτητα πράγματα;
γιατί αν είναι από τον ίδιο εργοδότη, ωραίοι συνάδελφοι να σου πετύχουν!

dpap76
28-03-23, 22:35
To maintenance window μυρίζει ότι αφορά κάποιο δίκτυο/υποδομή που βρίσκεται στην άλλη άκρη του Ατλαντικού και με το οποίο συνεργάζεται η τράπεζα (9:00-11:00 ώρα Ελλάδος = 2:00-4:00 ξημερώματα ανατολικής ακτής)

Προφανώς και η Πειραιώς ενημερώθηκε τελευταία στιγμή και έβγαλε με την σειρά της την ανακοίνωση της τελευταίας στιγμής που έβγαλε. Μπράβο τους που έστω προειδοποίησαν όσους πρόλαβαν και το είδαν γιατί συνήθως αυτά δεν ανακοινώνονται τελευταία στιγμή για λόγους πρεστίζ και στη συνέχεια, εκ των υστέρων, αν και όταν γίνει χαμούλης, το αποδίδουν σε "τεχνικό πρόβλημα" που προέκυψε για το οποίο λυπούνται βαθύτατα.

Αδυνατώ να πιστέψω οτι ήταν στο χέρι της τράπεζας και το ΙΤ τους κανόνισε/επέλεξε αυτές τις ώρες.

Η Πειραιώς πάντα ανακοινώνει εγκαίρως και πάντα σε ώρες νεκρές και πάντα με πολύ μικρό maintanance window για τις όποιες πιθανές διακοπές.

BlueChris
28-03-23, 23:19
να τους πεις να πληρώνουν για highly available setup που να δέχεται rolling updates!
γιατί με πορδές αυγά δεν βάφονται! :p

είναι η ίδια δουλειά η βραδυνή με την πρωινή (ίδιος εργοδότης δλδ εννοώ) ή ανεξάρτητα πράγματα;
γιατί αν είναι από τον ίδιο εργοδότη, ωραίοι συνάδελφοι να σου πετύχουν!
Ναι ίδια δουλειά, τι ανεξάρτητα πράγματα? τόσα λεφτά παίρνουμε από τη μια δουλειά? βζιιιιιιιιιιιιιν, θα κάνουμε και 2η? Ελλάδα 2.0....


To maintenance window μυρίζει ότι αφορά κάποιο δίκτυο/υποδομή που βρίσκεται στην άλλη άκρη του Ατλαντικού και με το οποίο συνεργάζεται η τράπεζα (9:00-11:00 ώρα Ελλάδος = 2:00-4:00 ξημερώματα ανατολικής ακτής)

Προφανώς και η Πειραιώς ενημερώθηκε τελευταία στιγμή και έβγαλε με την σειρά της την ανακοίνωση της τελευταίας στιγμής που έβγαλε. Μπράβο τους που έστω προειδοποίησαν όσους πρόλαβαν και το είδαν γιατί συνήθως αυτά δεν ανακοινώνονται τελευταία στιγμή για λόγους πρεστίζ και στη συνέχεια, εκ των υστέρων, αν και όταν γίνει χαμούλης, το αποδίδουν σε "τεχνικό πρόβλημα" που προέκυψε για το οποίο λυπούνται βαθύτατα.

Αδυνατώ να πιστέψω οτι ήταν στο χέρι της τράπεζας και το ΙΤ τους κανόνισε/επέλεξε αυτές τις ώρες.

Η Πειραιώς πάντα ανακοινώνει εγκαίρως και πάντα σε ώρες νεκρές και πάντα με πολύ μικρό maintanance window για τις όποιες πιθανές διακοπές.
Αν ήταν κάτι πολύ σοβαρό όπως ευπάθεια στο σύστημα ή κάτι άλλο επίσης σημαντικό.. δεν υπάρχουν ώρες συγκεκριμένες ειδικά σε τράπεζα.

Theomperekos
31-03-23, 19:42
καλησπερα αν και δεν υπαρχει καποια λυση ας κανω την ερωτηση. Εβγαλα προπληρωμενη καρτα για αγορες στο διαδικτυο δεν ενημερωθηκα ομως οτι χρειαζεται ταυτοποιηση αρα και κωδικοι winbank.μου ειπαν οτι πρεπει να βγαλω κωδικους αλλα χρειαζεται και μια χρεωστικη καρτα,ομως εγω αυτην την στιγμη δεν μπορω να βγαλω χρεωστικη .υπαρχει καποιος τροπος αλλος ετσι ωστε να κανω εστω μια συναλλαγη απο το ιντερνετ?

netman
01-04-23, 00:04
χαχα ναι η κ@ριολ@ η πειραιως.
Θελει χρεωστική για οτιδήποτε. δεν της κάνει η πιστωτική έκδοσης της ΔΙΚΗΣ ΤΗΣ τράπεζας

ariadgr
01-04-23, 00:29
...ομως εγω αυτην την στιγμη δεν μπορω να βγαλω χρεωστικη

Γιατί, τι σε εμποδίζει;
Είσαι πελάτης της τράπεζας, έχεις λογαριασμό, και δεν μπορείς να βγάλεις χρεωστική για να κινείς το λογαριασμό;
Και πως κάνεις αναλήψεις και καταθέσεις;
Αφού ούτε στο ταμείο δεν εξυπηρετούνται πια μικρες συναλλαγές.

Theomperekos
01-04-23, 00:39
δεν μπορω να εξηγησω τον λογο αυτη την στιγμη αλλα ναι δεν μπορω να βγαλω

- - - Updated - - -

υπαρχει καμια προταση στο τι μπορω να κανω;
διοτι ουσιαστικα 5 ευρω τζαμπα αχρηστη η καρτα

YAziDis
01-04-23, 00:42
καλησπερα αν και δεν υπαρχει καποια λυση ας κανω την ερωτηση. Εβγαλα προπληρωμενη καρτα για αγορες στο διαδικτυο δεν ενημερωθηκα ομως οτι χρειαζεται ταυτοποιηση αρα και κωδικοι winbank.μου ειπαν οτι πρεπει να βγαλω κωδικους αλλα χρειαζεται και μια χρεωστικη καρτα,ομως εγω αυτην την στιγμη δεν μπορω να βγαλω χρεωστικη .υπαρχει καποιος τροπος αλλος ετσι ωστε να κανω εστω μια συναλλαγη απο το ιντερνετ?


δεν μπορω να εξηγησω τον λογο αυτη την στιγμη αλλα ναι δεν μπορω να βγαλω

- - - Updated - - -

υπαρχει καμια προταση στο τι μπορω να κανω;
διοτι ουσιαστικα 5 ευρω τζαμπα αχρηστη η καρτα

Μας τρολαρεις άσχημα..

Theomperekos
01-04-23, 00:45
ουτε καν τι το παραδοξο λεω;

- - - Updated - - -

μια απαντηση θελω επειδη δεν γνωριζω περι προπληρωμενων για το αν μπορω να κανω κατι στην συγκεγκριμενη περιπτωση

xhristos
01-04-23, 01:25
ουτε καν τι το παραδοξο λεω;

- - - Updated - - -

μια απαντησε θελω επειδη δεν γνωριζω περι προπληρωμενων για το αν μπορω να κανω κατι στην συγκεγκριμενη περιπτωση

Λογικά αν εχεις κωδικους winbank θα μπορεις να κάνεις φόρτιση/εκφόρτιση καρτας....:hmm:

Theomperekos
01-04-23, 01:28
αυτο ειναι το θεμα δεν εχω κωδικους λεφτα εχει η καρτα μεσα

- - - Updated - - -

απλα για να γινει συναλλαγη ζητουν winbank

xhristos
01-04-23, 01:43
αυτο ειναι το θεμα δεν εχω κωδικους λεφτα εχει η καρτα μεσα

- - - Updated - - -

απλα για να γινει συναλλαγη ζητουν winbank

Αν δε μπορεις απο το site να φτιαξεις winbank μόνος σου τοτε αναγκαστικα θα πας τραπεζα να σoυ βγάλουν κωδικους.

Εγω παντως εχω βγάλει άυλη προπληρωμένη (χωρις 5€ χρέωση) μεσα απο το winbank και τη χρησιμοποιώ...:)

yyy
01-04-23, 23:09
Προσπαθώ εδώ και 3 μέρες να κάνω το KYC από το e-banking της Τράπεζας Αττικής. Περνάω κανονικά τη διαδικασία, αλλά στην επιστροφή στο site, μου βγάζει ένα αόριστο μήνυμα ότι έγινε λάθος και δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία. Καμιά ιδέα; Έχω δοκιμάσει και διαφορετικούς browsers...

runner70
21-04-23, 20:29
Εχω πολυ καιρο να δω καινοτομια της Πειραιώς. Επιτελους μια καινουρια:

Νέα δυνατότητα online προσθήκης συνδικαιούχου σε καταθετικό λογαριασμό
Τώρα μέσω winbank web banking υπάρχει δυνατότητα προσθήκης συνδικαιούχου σε καταθετικό λογαριασμό χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα.
Η νέα δυνατότητα είναι διαθέσιμη στην ενότητα «Καταθέσεις > Οι Λογαριασμοί μου​», στις «Σχετικές Υπηρεσίες» ως «Προσθήκη Συνδικαιούχου».

lewton
21-04-23, 20:41
Εχω πολυ καιρο να δω καινοτομια της Πειραιώς. Επιτελους μια καινουρια:

Νέα δυνατότητα online προσθήκης συνδικαιούχου σε καταθετικό λογαριασμό
Τώρα μέσω winbank web banking υπάρχει δυνατότητα προσθήκης συνδικαιούχου σε καταθετικό λογαριασμό χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα.
Η νέα δυνατότητα είναι διαθέσιμη στην ενότητα «Καταθέσεις > Οι Λογαριασμοί μου​», στις «Σχετικές Υπηρεσίες» ως «Προσθήκη Συνδικαιούχου».


Προσθήκη Συνδικαιούχου

Η προσθήκη συνδικαιούχου δεν είναι δυνατή

H διαδικασία προσθήκης συνδικαιούχου δεν είναι δυνατόν να ολοκληρωθεί ηλεκτρονικά. Παρακαλούμε απευθυνθείτε στο Δίκτυο Καταστημάτων μας κατόπιν ραντεβού.

runner70
21-04-23, 20:59
Προσθήκη Συνδικαιούχου

Η προσθήκη συνδικαιούχου δεν είναι δυνατή

H διαδικασία προσθήκης συνδικαιούχου δεν είναι δυνατόν να ολοκληρωθεί ηλεκτρονικά. Παρακαλούμε απευθυνθείτε στο Δίκτυο Καταστημάτων μας κατόπιν ραντεβού.

xaxaxa:rofl: Τους ματιαξα

Καποιο rollback πρεπει να έκαναν γιατι δεν βλεπω την επιλογη.

UPDATE Ακυρο την ειδα , υπαρχει μονο στο κεντρικο μενου καταθεσεις, οχι και οταν επιλεξεις καποιον λογαριασμο.

Gentoo
21-04-23, 23:25
Εχω πολυ καιρο να δω καινοτομια της Πειραιώς. Επιτελους μια καινουρια:

Νέα δυνατότητα online προσθήκης συνδικαιούχου σε καταθετικό λογαριασμό
Τώρα μέσω winbank web banking υπάρχει δυνατότητα προσθήκης συνδικαιούχου σε καταθετικό λογαριασμό χωρίς επίσκεψη σε κατάστημα.
Η νέα δυνατότητα είναι διαθέσιμη στην ενότητα «Καταθέσεις > Οι Λογαριασμοί μου​», στις «Σχετικές Υπηρεσίες» ως «Προσθήκη Συνδικαιούχου».

Δεν το λες καινοτομία ακριβώς. Είναι κάτι που θα πρέπει να το έχουν ήδη όλες οι συστημικές τράπεζες.

atrias
22-04-23, 15:45
αφαίρεση συνδικαιούχου να έχουν κι ας θέλει να πας κι από κοντά ..

goku
22-04-23, 16:08
αφαίρεση συνδικαιούχου να έχουν κι ας θέλει να πας κι από κοντά ..

Αυτό νομίζω δεν γίνεται για νομικούς λόγους. Αν θέλεις να έχεις λογαριασμό που να είναι μόνο δικός σου, άνοιξε έναν άλλο.

tsigarid
22-04-23, 19:48
αφαίρεση συνδικαιούχου να έχουν κι ας θέλει να πας κι από κοντά ..

Δε μπορείς να αφαιρέσεις συνδικαιούχο χωρίς την έγκρισή του.

runner70
22-04-23, 20:19
Δεν το λες καινοτομία ακριβώς. Είναι κάτι που θα πρέπει να το έχουν ήδη όλες οι συστημικές τράπεζες.

Σαν υλοποιηση εχει δουλιτσα για να καλυψεις ολα τα exception cases και να δουλευει σωστα. Για αυτό το είπα καινοτομία. Δεν το λες και το πιο απλο πραγμα οπως πχ. ανοιγμα λογαριασμού.
Το default σεναριο θα πρεπει ολοι οι δικαιουχοι-συνδικαιουχοι να έχουν winbank ωστε να παρουν το notification για την αποδοχη/απορριψη και επισης να ειναι επικαιροποιημενοι. Το ιδιο και για τον υποψηφιο συνδικαιουχο. Απο εκει και μετα παιζεις με σεναρια, τι γινεται αν δεν εχει έστω και ένας winbank, αν δεν ειναι επικαιροποιημενος, αν πατήσει απορριψη έστω και ενας, expiration date της αίτησης αν δεν απαντησει (θετικά ή αρνητικά) ενας απο αυτους, ταυτοχρονη αίτηση από άλλον κλπ.

atrias
22-04-23, 21:13
Δε μπορείς να αφαιρέσεις συνδικαιούχο χωρίς την έγκρισή του.

με την έγκρισή του!
εγώ προσωπικά θέλω να πάψω να είμαι συνδικαιούχος!

tiatrou
22-04-23, 21:15
με την έγκρισή του!
εγώ προσωπικά θέλω να πάψω να είμαι συνδικαιούχος!

Και δεν μπορείς; :hmm:

tsigarid
22-04-23, 21:39
με την έγκρισή του!
εγώ προσωπικά θέλω να πάψω να είμαι συνδικαιούχος!

Πρέπει να εγκρίνει την αποχώρησή σου και ο κύριος δικαιούχος, θέλει δύο εγκρίσεις, οπότε δεν μπορεί να γίνει σε ένα app, πρέπει να πάτε και οι δύο στην τράπεζα (αν δεν κάνω λάθος όχι απαραίτητα ταυτόχρονα).

atrias
22-04-23, 22:50
Πρέπει να εγκρίνει την αποχώρησή σου και ο κύριος δικαιούχος, θέλει δύο εγκρίσεις, οπότε δεν μπορεί να γίνει σε ένα app, πρέπει να πάτε και οι δύο στην τράπεζα (αν δεν κάνω λάθος όχι απαραίτητα ταυτόχρονα).

κι αυτό δεκτό κανένα πρόβλημα
μου είπαν όμως από την τράπεζα πως ούτε αυτό γίνεται
πρακτικά μας είπαν κλείστε τον λογαριασμό κι ανοίξτε ένα καινούριο
και μετά άντε να ενημερώσεις φορείς ότι άλλαξε ο λογαριασμός που μπαίνει σύνταξη...

KostakisK
22-04-23, 23:22
κι αυτό δεκτό κανένα πρόβλημα
μου είπαν όμως από την τράπεζα πως ούτε αυτό γίνεται
πρακτικά μας είπαν κλείστε τον λογαριασμό κι ανοίξτε ένα καινούριο
και μετά άντε να ενημερώσεις φορείς ότι άλλαξε ο λογαριασμός που μπαίνει σύνταξη...

Σιγα το δύσκολο, υπάρχουν σελίδες για να αλλάζεις τον λογαριασμό της σύνταξης και να συγχρονίζεται

atrias
22-04-23, 23:37
Σιγα το δύσκολο, υπάρχουν σελίδες για να αλλάζεις τον λογαριασμό της σύνταξης και να συγχρονίζεται

αυτό να το πεις στον συνταξιούχο συνδικαιούχο που δεν θέλει ούτε να ακούσει για τέτοια διαδικασία! :D

Gentoo
23-04-23, 00:05
Σαν υλοποιηση εχει δουλιτσα για να καλυψεις ολα τα exception cases και να δουλευει σωστα. Για αυτό το είπα καινοτομία. Δεν το λες και το πιο απλο πραγμα οπως πχ. ανοιγμα λογαριασμού.
Το default σεναριο θα πρεπει ολοι οι δικαιουχοι-συνδικαιουχοι να έχουν winbank ωστε να παρουν το notification για την αποδοχη/απορριψη και επισης να ειναι επικαιροποιημενοι. Το ιδιο και για τον υποψηφιο συνδικαιουχο. Απο εκει και μετα παιζεις με σεναρια, τι γινεται αν δεν εχει έστω και ένας winbank, αν δεν ειναι επικαιροποιημενος, αν πατήσει απορριψη έστω και ενας, expiration date της αίτησης αν δεν απαντησει (θετικά ή αρνητικά) ενας απο αυτους, ταυτοχρονη αίτηση από άλλον κλπ.

Όντως. Τώρα που το λες, είναι πιο περίπλοκο ζήτημα, γιατί μπαίνουν στη μέση και σενάρια δόλου, συν τοις άλλοις.

netman
23-04-23, 03:50
edit :cool:

thourios
23-04-23, 08:12
κι αυτό δεκτό κανένα πρόβλημα
μου είπαν όμως από την τράπεζα πως ούτε αυτό γίνεται
πρακτικά μας είπαν κλείστε τον λογαριασμό κι ανοίξτε ένα καινούριο
και μετά άντε να ενημερώσεις φορείς ότι άλλαξε ο λογαριασμός που μπαίνει σύνταξη...

Εμένα μου είπαν τα εξής όταν ήθελα να αφαιρέσω το όνομα του πατέρα μου που απεβίωσε για λόγους φορολογικούς. Να μεταφέρεις ότι ποσό υπάρχει σε νέο λογαριασμό με το δικό σου όνομα αποκλειστικά και μετά τον άλλον τον κλείνεις αφού τους πας πιστοποιητικό θανάτου του άλλου προσώπου.

tiatrou
23-04-23, 13:08
Εμένα μου είπαν τα εξής όταν ήθελα να αφαιρέσω το όνομα του πατέρα μου που απεβίωσε για λόγους φορολογικούς. Να μεταφέρεις ότι ποσό υπάρχει σε νέο λογαριασμό με το δικό σου όνομα αποκλειστικά και μετά τον άλλον τον κλείνεις αφού τους πας πιστοποιητικό θανάτου του άλλου προσώπου.

Αντιθέτως εμένα όταν ήθελα να βγάλω τον πεθερό μου αφού απεβίωσε από λογαριασμό της γυναίκας μου στην Εθνική, δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε τρία λεπτά έγινε, απλά με ληξιαρχική πράξη θανάτου.

KostakisK
23-04-23, 13:08
αυτό να το πεις στον συνταξιούχο συνδικαιούχο που δεν θέλει ούτε να ακούσει για τέτοια διαδικασία! :D

αχαχαχαχαχααχα.

tsigarid
23-04-23, 17:26
Αντιθέτως εμένα όταν ήθελα να βγάλω τον πεθερό μου αφού απεβίωσε από λογαριασμό της γυναίκας μου στην Εθνική, δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε τρία λεπτά έγινε, απλά με ληξιαρχική πράξη θανάτου.

Τελείως διαφορετική η περίπτωση θανάτου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.